Nadměrná tvorba slin – Vše o zdraví

Nadměrná tvorba slin - Vše o zdraví

Sucho v ústech neboli xerostomie je onemocnění, při kterém slinné žlázy v dutině ústní neprodukují dostatek slin, které jsou potřeba ke zvlhčování sliznic v ústech.

Sucho v ústech je častým nežádoucím účinkem některých léků, vyskytuje se také při stárnutí nebo vzniká následkem radioterapie při léčbě rakoviny.

Méně často je sucho v ústech způsobeno onemocněním, které přímo ovlivňuje činnost slinných žláz.

Sliny pomáhají chránit před zubním kazem, protože neutralizují kyseliny tvořené baktériemi, které žijí v dutině ústní a současně omezují množení zdraví škodlivých baktérií v dutině ústní a odplavují zbytky potravy. Sliny také zvyšují schopnost vnímání chutí a usnadňují žvýkání, kousání a polykání potravy.

  • Navíc sliny obsahují enzymy, které pomáhají trávit přijatou potravu.
  • Asi každý občas zažil pocit sucha v ústech, nicméně jestliže tento stav přetrvává dlouhodobě, bývá pro pacienty velice obtěžující a podstatně zhoršuje kvalitu života, zdraví zubů a dásní a negativně ovlivňuje také chuť k jídlu a příjem potravy.
  • Léčba suchosti v ústech závisí na vyvolávající příčině.

Příznaky

  1. Nejčastější příčinou sucha v ústech je nedostatečná tvorba slin. S tímto problémem se většinou pojí také následující příznaky:
  2. Za tvorbu slin jsou odpovědné slinné žlázy, které jsou umístěné pod dolní čelistí, pod jazykem a pod ušima.

     

  3. Jejich schématické znázornění vidíte na následujícím obrázku.

Nadměrná tvorba slin - Vše o zdraví

Slinné žlázy člověka – schématické znázornění

Kdy vyhledat lékaře?

V případě, že sucho v ústech a další s ním spojené příznaky přetrvávají déle než 14 dní, vyhledejte lékařskou pomoc.

Příčiny

Sucho v ústech vzniká v případě, kdy slinné žlázy neprodukují dostatek slin na zvlhčení sliznice dutiny ústní. Funkce slinných žláz může být negativně ovlivněna, mimo jiné, například:

  • Léky: sucho v ústech je velmi častým nežádoucím účinkem celé řady léků, jako jsou například antidepresiva (léky užívané v léčbě depresí, úzkosti a dalších duševních onemocnění), antihypertenziva (léky užívané v léčbě vysokého krevního tlaku), antihistaminika (léky užívané v léčbě alergií), dekongestiva (léky užívané na uvolnění ucpaného nosu), myorelaxancia (léky na uvolnění svalového napětí) a analgetika (léky proti bolesti).
  • Stárnutí: sucho v ústech je přirozeným projevem stárnutí. Částečně za to mohou léky, protože starší lidé obvykle užívají léky na vysoký krevní tlak a další léky, jejichž nežádoucím účinkem je sucho v ústech. Dalším důvodem je pak špatné stravování, nedostatek tekutin (starší lidé obvykle méně pijí, protože nemají pocit žízně a hrozí jim tak dehydratace) a dlouhodobé zdravotní potíže (například diabetes či jiná civilizační onemocnění).
  • Léčba nádorovýchonemocnění (chemoterapie a radioterapie): metody užívané v léčbě nádorových onemocnění (zejména chemoterapie a radioterapie) mohou způsobit sucho v ústech. Chemoterapie mění charakter a množství produkovaných slin. Může se jednat o dočasný problém, který po ukončení léčby sám od sebe odezní. Při ozařování hlavy a krku (radioterapii) kvůli nádorovému onemocnění dochází k poškození slinných žláz, což může vést k podstatnému snížení tvorby slin. Snížená tvorba slin po radioterapii může být dočasná nebo trvalá, v závislosti na ozařovaném místě a na absorbované dávce radioaktivního záření.
  • Poškození nervů: poškození nervů na hlavě a krku může vést k nedostatečné tvorbě slin a suchu v ústech.
  • Některá onemocnění: sucho v ústech mohou způsobit také některá onemocnění (včetně autoimunitních chorob), jako jsou diabetes mellitus, cévní mozková příhoda, kvasinková infekce dutiny ústní, Alzheimerova choroba, AIDS nebo Sjögrenův syndrom. Sucho v ústech může být také způsobeno nádorovými onemocněními, včetně rakoviny slinných žláz a nebo chorobami, které způsobují poškození slinných žláz či ucpání jejich vývodů (například kameny ve slinných žlázách – sialolitiáza).
  • Dýchání ústy a chrápání: při dýchání ústy dochází k vysušování sliznice dutiny ústní vdechovaným vzduchem, což může způsobit sucho v ústech. Totéž platí pro chrápání.
  • Kouření a konzumace alkoholu: kouření, žvýkání tabáku a konzumace alkoholických nápojů rovněž způsobují sucho v ústech. Alkohol navíc zvyšuje riziko dehydratace, protože má diuretické (močopudné) účinky.
  • Nadměrná konzumace kofeinu: nadměrná konzumace kávy a dalších nápojů s obsahem kofeinu, může vést ke zhoršení funkce slinných žláz (z důvodu nedostatku tekutin, protože kofein má, stejně jako alkohol, diuretické účinky) a tím i k suchu v ústech.
  • Užívání některých návykových látek: užívání některých návykových látek, jako jsou metamfetamin nebo marihuana, může vést k suchosti v ústech. Metamfetamin navíc způsobuje i poškození zubů.

Komplikace

S nedostatečnou tvorbou slin a suchostí v ústech jsou spojeny, mimo jiné, následující komplikace:

  • Zvýšená tvorba zubního plaku, zvýšené riziko tvorby zubních kazů a zvýšené riziko onemocnění dásní
  • Boláky v ústech, jako jsou například afty
  • Kvasinkové infekce dutiny ústní (kandidóza)
  • Popraskané rty a/nebo bolavé a popraskané ústní koutky
  • Zhoršení příjmu potravy z důvodu problémů se žvýkáním a polykáním

Diagnostika

Při zjišťování příčiny sucha v ústech je důležitá jednak anamnéza (tedy získání informací o onemocněních, která pacient prodělal, včetně léků, které užívá, apod.

) a další vyšetření, jako jsou například vyšetření dutiny ústní, vyšetření slinných žláz zobrazovacími metodami (užívá se zejména ultrasonografie, magnetická rezonance – MRI a počítačová tomografie – CT) nebo laboratorní vyšetření krve (může prokázat například zánět nebo jiné problémy).

V případě, že má lékař podezření, že za sucho v ústech mohou nádorová onemocnění nebo autoimunitní choroby (například Sjögrenův syndrom), odebere vzorek tkáně ze slinné žlázy (odborně se tomuto odběru říká biopsie) a odešle ho na mikroskopické vyšetření.

Léčba

Způsob léčby sucha v ústech závisí na vyvolávající příčině.

Mezi nejpoužívanější způsoby léčby a opatření, která pomáhají zmírnit projevy sucha v ústech, mimo jiné, patří:

  • Změna léků, které způsobují sucho v ústech: pokud se váš lékař domnívá, že je příčinou sucha v ústech nežádoucí účinek léků, které užíváte, může vám léky změnit, případně upravit jejich dávkování tak, aby se tento problém zmírnil.
  • Přípravky na zvlhčení sliznice dutiny ústí: mezi tyto přípravky patří různé volně prodejné ústní vody, umělé sliny a další přípravky, které pomáhají hydratovat sliznici dutiny ústní. Vhodné jsou například přípravky, které obsahují xylitol (včetně žvýkaček), hydroxyethylcelulózu nebo karboxymethylcelulózu. Vhodný přípravek vám doporučí v lékárně. U xylitolu je třeba dávat pozor a neužívat ho v nadbytečném množství, protože může způsobit průjmy a další zažívací potíže. Některé ústní vody navíc pomáhají chránit před zubním kazem a odstraňují zubní plak.
  • Léky na podporu tvorby slin: mezi léky, které podporují činnost slinných žláz a tvorbu slin, mimo jiné, patří pilokarpin (přímé parasympatomimetikum užívané hlavně v očním lékařství) nebo cevimelin (v České republice není tento lék registrován, ve Spojených státech amerických se prodává pod názvem Evoxac).
  • Prevence zubního kazu a ústní hygiena: vhodnou prevencí sucha v ústech je správná péče o chrup. Zuby bychom si měli čistit alespoň dvakrát denně (ideálně ale po každém jídle). Doporučuje se používání zubních past s fluorem, který má dezinfekční účinky. Před spaním si vypláchněte ústa ústní vodou bez alkoholu a jednou týdně si před spaním vypláchněte ústa ústní vodou s chlorhexidinem. Měli byste také pravidelně navštěvovat zubního lékaře a dentální hygienu (oboje alespoň 2x ročně). Při čištění zubů nezapomínejte ani na jazyk a mezizubní prostory (používejte dentální nit nebo mezizubní kartáčky – vhodné výrobky vám doporučí nebo prodá každý lepší zubní lékař).
  • Žvýkačky bez cukru: pravidelné žvýkání žvýkaček bez cukru pomáhá stimulovat tvorbu slin. Vhodné jsou žvýkačky, které obsahují xylitol, který chrání před zubním kazem. Je potřeba to ale s xylitolem nepřehánět, protože ve velkém množství může způsobit plynatost, průjmy a další zažívací potíže.
  • Popíjení vody: pravidelné popíjení vody po celý den a pití během jídla pomáhá zvlhčit sliznice dutiny ústní a chránit před suchem v ústech.
  • Dýchejte nosem a ne ústy: naučte se dýchat nosem, protože při dýchání ústy vdechovaný vzduch vysušuje sliznice dutiny ústní a vede k suchosti v ústech.
  • Zbavte se chrápání: chrápání je jednou z nejčastějších příčin suchosti v ústech. Pokud vás tento problém trápí dlouhodobě, je nutné ho začít řešit. Vyhledejte spánkovou laboratoř nebo krčního lékaře (ORL), aby se zjistila příčina problému a zahájila co nejrychleji správná léčba.
  • Používejte zvlhčovač vzduchu: pokud máte v ložnici suchý vzduch, zapněte si na noc zvlhčovač vzduchu a před spaním dobře místnost vyvětrejte.
  • Zvlhčujte si rty: pokud vás trápí popraskané rty nebo koutky, pravidelně si je zvlhčujte vhodnými přípravky a gely, které vám doporučí lékař nebo lékárník.

Prevence sucha v ústech

I když není vždy možné rozvoji sucha v ústech zabránit, je dobré přijmout následující opatření, která riziko tohoto problému snižují:

  • Kofein a alkohol: alkohol a nápoje s obsahem kofeinu (včetně kávy) mají diuretické účinky a způsobují ztráty vody z organizmu, což zvyšuje riziko rozvoje sucha v ústech. Omezte proto jejich konzumaci na minimum. Nepoužívejte ústní vody, které obsahují alkohol.
  • Kouření: kouření vysušuje a dráždí sliznice dutiny ústní a navíc má i řadu dalších negativních zdravotních účinků. Raději proto nekuřte nebo se snažte přestat.
  • Pozor na antihistaminika a dekongestiva: pokud vám lékař výslovně nedoporučí, abyste užívali léky a přípravky na zmírnění projevů alergie (antihistaminika) nebo na uvolnění ucpaného nosu (dekongestiva), neužívejte je, protože mohou potíže spojené se suchostí v ústech zhoršovat. Jestliže antihistaminika musíte užívat z důvodu nějakého onemocnění, užívejte je nadále, vždy podle doporučení svého lékaře a pokud se vyskytnou problémy se suchostí v ústech, požádejte svého lékaře o úpravu dávkování a/nebo změnu léku.
  • Vyhněte se konzumaci sladkostí a cukrovinek: sladké cukrovinky a nápoje zvyšují riziko zubního kazu a mohou zhoršovat i příznaky suchosti v ústech. Snažte se jim proto, pokud možno, vyhnout.

Co si z článku odnést?

Sucho v ústech (xerostomie) je častým problémem, který alespoň občas postihne každého z nás.

Nejčastějšími příčinami jsou nežádoucí účinky léků, nadměrná konzumace nevhodných potravin a nápojů (zejména alkoholu a nápojů s obsahem kofeinu), kouření, chronická onemocnění, jako jsou diabetes mellitus, cévní mozková příhoda, Alzheimerova choroba nebo Sjögrenův syndrom a/nebo nežádoucí účinky léčby nádorových onemocnění (zejména chemoterapie a radioterapie).

Léčba suchosti v ústech závisí na vyvolávající příčině.

Pokud vás tento problém trápí dlouhodobě (déle než 14 dní), vyhledejte lékařskou pomoc.

Žaludeční vřed je tikající bombou. Příznaky dokáží člověka srazit k zemi

„Bolest mě probudila uprostřed noci, kdy jsem vypila snad polovinu lahve s mlékem, abych nějak uhasila pálení žáhy nebo co to bylo. Zároveň mě bolel žaludek a střídavě mě v něm bodalo, a pak se mi chtělo zvracet.

Hned ráno jsem si dělala těhotenský test, i když jsem si byla téměř jistá, že pozitivní být nemůže, a taky že nebyl.

Když jsem se o týden později zhroutila v pražském metru, kdy jsem bolestí v žaludku zničehonic vykřikla, zeptala se mě nějaká starší paní, zda jsem v pořádku, a mně bylo jasné, že musím k doktorovi,“ začíná vyprávění Markéta. 

Přečíst článek ›

V nemocnici se dozvěděla, že nejspíše trpí vředy.

„Musela jsem podstoupit krevní testy, během kterých se zjišťovalo, jestli vředy způsobila bakterie Helicobacter pylori, což se nakonec potvrdilo, a stejně tak jsem byla na gastroskopickém vyšetření, kdy mi do žaludku zavedli ústy tenkou trubičku. Kromě standardní léčby, která zahrnovala antibiotika v kombinaci s blokátory protonové pumpy, jsem musela upravit jídelníček,“ vzpomíná Markéta. 

* Bakterie Helicobacter pylori se vyskytuje přibližně u 30–40 % lidí v České republice. * Výskyt žaludečních vředů je u mužů i u žen zhruba stejný.* Každý desátý Čech jednou za život prodělá žaludeční vředy.

* V roce 2017 bylo v nemocnicích s žaludečním vředem hospitalizováno 2935 osob.

„Chvíli mi trvalo přijít na to, co můžu sníst. Když jsem si vybrala špatně, zdálo se, že mi shoří žaludek, pokud jsem zvolila jídlo, které mu vyhovovalo, byla jsem odměněna krásným pocitem sytosti bez jakékoli bolesti.

Do chvíle, než jsem zase měla hlad. Pak znovu začínala „hra“, po čem mi snad nebude blbě. Zkoušela jsem taky nejíst, ale prázdný žaludek je snad ještě bolestivější, takže mě tyhle pokusy rychle přešly,“ popisuje Markéta.

 

Přečíst článek ›

Gastroenterologové jí obecně doporučovali vyhýbat se alkoholu, čemukoli s kofeinem a také kořeněným jídlům a jídlům s vysokým obsahem tuku. „Ale špatně mi bylo třeba i po arašídech. Je pravda, že jsem si často připadala jako pokusný králíček, ale léky brzy zabraly, takže jsem netrpěla tak dlouho,“ uzavírá Markéta. 

Informace o nemoci 

 * V žaludku se neustále tvoří kyselina chlorovodíková, kterou potřebujeme k trávení potravy a která je velmi agresivní. Žaludek před ní chrání vrstva hlenu, stejně tak zásobení stěn žaludku krví. Při snížené tvorbě hlenu nebo jeho zvýšeném odstraňování dochází k nerovnováze a podráždění sliznice, která může vyústit až ve vřed.

* Nejčastějším příznakem vředu žaludku je bolest v nadbřišku nebo za prsní kostí, pocit na zvracení či zvracení a nechutenství. Dále pacient může udávat pocit na zvracení či zvracení, nechutenství.

* Ke vzniku žaludečních vředů z největší části přispívá bakterie Helicobacter pylori.

Přečíst článek ›

  • * U žaludečních vředů se bolest nejčastěji projevuje do dvou hodin po jídle.
  • * U nemoci se mohou vyskytnout komplikace jako krvácení, pronikání vředu do hloubky nebo proděravění stěny žaludku.
  • * Časté jsou rovněž polékové vředy žaludku, které jsou důsledkem nadměrného užívání léků proti bolesti a protizánětlivých léků (například Aspirin, Ibuprofen, Nimesil a další).

NÁZOR ODBORNÍKA: MUDr. Marek Řehoř (Nemocnice Jablonec nad Nisou)Základem terapie peptického vředu je léčba farmakologická. Dříve zdůrazňovaná režimová a dietní opatření mají sice svoji roli, ale spíše jen roli podpůrnou. Zásadní skupinou léků v léčbě peptického vředu jsou tzv.

inhibitory protonové pumpy, či zkráceně PPI. Nejrozšířenějším zástupcem je pak preparát omeprazol. Tyto léky nevratně blokují buněčné žaludeční pumpy, jejichž úkolem je tvorba kyseliny chlorovodíkové, která je nutným agresorem v tvorbě peptického vředu.

PPI se podávají podle tíže onemocnění 1–2x denně, nejčastěji 2–8 týdnů. Je-li to nutné, je ovšem možné i dlouhodobé či doživotní podávání. V případě průkazu Helicobacter pylori se PPI kombinují s dvojkombinací antibiotik.

Cílem antibiotik není zhojení vředu, k tomu je zcela postačující PPI, nýbrž eliminace Helicobacter pylori a tudíž prevence rekurence vředu. Další možností v léčbě peptického vředu je léčba chirurgická, která ovšem s porozuměním mechanismů stojících za vředovou chorobou je dnes indikována zcela výjimečně.

K chirurgickému řešení, tj. částečné resekci žaludku, přistupujeme u vředů nereagujících na konzervativní terapii či vředů často recidivujících.

Dále k chirurgickému řešení přistupujeme u vředů komplikovaných. Vředová choroba může být komplikována krvácením, stenózou pyloru, perforací či penetrací vředu. Krvácení a stenóza pyloru lze ve většině případů řešit endoskopicky. Penetrace či perforace se naopak nejčastěji manifestuje jako náhlá příhoda břišní a je řešena chirurgicky.

Zdravý recept: Losos s bylinkami

Ingredience: 350 g lososa s kůží, 2 lžíce másla, čerstvý rozmarýn, čerstvá snítka tymiánu, citronová šťáva, sůl, pepř

Postup: Lososa nechte před smažením chvíli odpočinout v pokojové teplotě, pak ho osolte, opepřete a pokapejte citronovou šťávou. Na pánvičce rozpusťte máslo, přidejte nadrobno nasekaný rozmarýn a lístky tymiánu a na ně vložte lososa kůží dolů.

Lehce lososa opečte po obou stranách a pravidelně ho přelévejte rozpuštěným máslem s bylinkami. Jakmile bude osmahlý, dejte ho ještě dopéct na pár minut do trouby, kterou rozehřejte na 200 °C.

Jakmile bude losos hotový, podávejte ho s kouskem citronu a jako přílohu můžete zvolit vařené či pečené brambory se špenátem.

Přečíst článek ›

Tipy pro zdraví: Špatné užívání lékůMáte předepsané léky od několika lékařů a všechny je mícháte dohromady? Možná děláte chybu.

Řada lidí si neuvědomuje, že léčivé látky vzájemně působí a je potřeba kontrolovat, jestli neberete kombinace léků, klidně i volně prodejných, které vám místo pomoci škodí.

Vzájemné působení takových látek totiž může změnit jejich účinky a ve výsledku ohrozit váš život.

A nejsou to jen specializované léky. Velký problém tvoří nadužívání Ibalginu, Paralenu či Nalgesinu a dalších léků proti bolesti, které jsou volně prodejné v lékárnách a nemáme problém je „zobat“ ve velkém.

Ale právě tyhle léky mohou způsobovat žaludeční vředy.

Zkuste se proto pokaždé zamyslet, jestli tu další tabletu opravdu nutně potřebujete, anebo už ji berete ze zvyku, a zda by nebylo lepší změnit něco ve vašem životě, abyste ji už nepotřebovali…

Zvýšená tvorba slin

Sliny u člověka tvoří velké slinné žlázy, které jsou umístěny pod ušima, pod čelistí a pod jazykem. Kromě nich sliny tvoří i malé žlázky roztroušené po celé dutině ústní.

Sliny z 99% tvoří voda, ale mimo ní obsahují i minerály, mukosacharidy, glykoproteiny, enzymy, peroxid vodíku, imunoglobulin A, amylázy a lipázy. K produkci slin dochází na podnětu z venčí i zevnitř.

Mohou za to čichové i zrakové vjemy, ale i abstraktní projevy (hovor, mechanické a chemické podněty). Dále pak produkci slin ovlivňuje vegetativní nervový systém.

Za normálních okolnosti v průběhu dne dospělý člověk vyprodukuje 1,5 – 2 litry slin. V noci je produkce téměř nulová. Skutečné množství je však ovlivněno i jídlem a častostí jedení.

Funkce slin

Úkolem slin je zvlhčovat dutinu ústní, upravovat pH i teplotu, podporuje stabilitu ústního prostředí, vrací do zubní skloviny minerály, zpevňují je, mají antibakteriální, antivirové i antimykotické účinky, podporuje také hojení měkkých tkání a podílí se na vnímání chuti a podporuje trávení, a to tak, že obaluje sousto, které pak snáze putuje do dalších úseků trávicího ústrojí.
Množství slin rovněž významně ovlivňuje hydratace. Bohužel existují i poruchy tvorby slin, a to buď snížení anebo zvýšení produkce slin. Proč k tomu dochází a jak to ovlivňuje náš život?

Nadměrná produkce slin je způsobena podrážděním sliznice chemickými podněty (kořeněná jídla, zvýšená konzumace škrobů), mechanickým podrážděním (zubní protézy, které nesedí), některými nemocemi (angína, gastroezofageální reflux, stomatitida, kvasinkové onemocnění apod.) anebo také i užíváním některých léků (antipsychotika, pilokarpin). Zvýšená tvorba slin doprovází i těhotenství.

Povětšinou nejde vlastně o nic vážného, ale kolikrát se může jednat i o nebezpečné stavy – otravu houbami (rtutí, arzénem, organofosfáty) nebo také vzteklinu. Za nadměrné slinění může i porucha polykání.

U toho se však netvoří více slin, jen člověk není schopen sliny z úst odvádět. Tento stav nakonec může skončit až s jejich vytékáním z úst.

Nemoc může být vyvolána Parkinsonem, mozkovou mrtvicí, onemocněním trojklanného nervu a doprovází i autoimunitní onemocnění myasthenia gravis.

Příznaky zvýšené tvorby slin

Kromě slinění se objevují i další příznaky, které jsou dalším vodítkem pro diagnostiku. Může se objevit nauzea, ochablý jazyk, poruchy svalové koordinace apod.

Léčba nadměrné tvorby slin

K úpravě slinění dochází s vyléčením infekce v dutině ústní. U těhotných dochází k úpravě pozvolně samo po porodu. Se sliněním vám pak dále mohou pomoci i anticholinergní lékyale ty bohužel mají další nepříjemné účinky. Existují i preparáty s atropinem a v opravdu vážných stavech je možno dokonce podstoupit chirurgické nebo radiační vyšetření.

Co na vás prásknou vaše sliny?

Možná jste nad tím nikdy nepřemýšleli, ale víte, kolik slin denně vyprodukujeme a co vše se z nich dá zjistit? Dalo by se říct, že konzistence, vzhled a chuť slin o vašem zdraví prozradí celkem vše. Přesto, že svým slinám nevěnujeme velkou pozornost, je načase prozkoumat tuto zvláštní tekutinu, protože právě ta hraje v našem organismu velmi důležitou roli.

  • Pokud se ptáte, k čemu vůbec sliny potřebujeme, odpovědí vám může být, že jsou velmi prospěšné pro trávení, udržování mineralizace zubů i pro ochranu sliznice horní části polykacího traktu před infekčními patogeny.
  • Nejčastější problémy, které vám sliny můžou ukázat, bývají:
  • Nedostatek slin

Znáte to nepříjemné sucho v ústech, které se objeví několikrát za den a vy se ho nemůžete zbavit? Tento problém bývá většinou způsoben léky, které užíváte, a proto se velmi často objevuje u starších lidí, kteří kvůli špatnému zdraví léků užívají víc než dost.

Pokud chcete tento problém alespoň lehce zmírnit, pomůže vám zvýšení ústní hygieny a použití zubní nitě. Důležité je i neopomenout pravidelnou návštěvu lékaře.

Nadměrné slinění

Zvýšená produkce slin se velmi často vyskytuje u těhotných žen jako následek hormonálních změn nebo důsledek neustálé nevolnosti. Nemusíte se ovšem děsit, protože nadměrné slinění nijak neohrožuje vaše zdraví. Od slinění vám nejlépe pomůže žvýkačka nebo bonbon, a tak nezoufejte.

Bílé a lepivé sliny

Tento příznak neberte na lehkou váhu, může jít o příznak ústní infekce. Tato zvláštní kvasinka se jen výjimečně objevuje u zdravých jedinců, naopak velmi často můžou těmito obtížemi trpět diabetici. Nenechte se ovšem vystrašit, pokud máte pocit zvýšené lepivosti v ústech, nemusí se vždy nutně jednat o kvasinky, důvodem může být i taková banalita, jako je sucho v ústech či pocit žízně.

Hořké nebo kyselé sliny

Velmi nepříjemný pocit hořké či kyselé chuti v ústech je velmi často důsledkem hastroezofageální refluxe, což je zpětný tok žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu. Tato nepříjemná chuť v ústech je často spojena i s pálením žáhy a nepříjemným dechem. Pomocí od těchto obtíží může být změna životního stylu a vyhýbání se pálivým a mastným pokrmům.

Teď jsme si shrnuli, jaké problémy nám sliny můžou navodit, a teď se podíváme na to, v čem nám mohou být nápomocné a co o nás prozradí.

Ovulační testy

Právě slinné testy jsou velkými pomocníky, pokud chceme zjistit, zda jsme nebo nejsme těhotné. Tyto slinné testy jsou volně prodejné a za pár minut vám podají bezpečnou informaci o vaší graviditě.

Testy zubního kazu

Není žádnou novinkou, že zubní kaz se může přenášet slinami, a proto se nedoporučuje, aby např. maminka olizovala dudlíček malému dítěti. Hlavním viníkem je bakterie jménem Streptococcus mutans, která se ovšem vyskytuje jen u některých jedinců. Lze si tedy zajít na testy a zjistit, zda spadáme do této skupiny či ne. Pak budeme vědět, zda miminku dudlíček olíznout či ne.

Drogy a HIV

Tyto testy dokážou ze slin odhalit přítomnost drog v organismu, a proto jsou používané především policisty. Velkou výhodou oproti krevním testům je rychlost výsledku, a tak už není tak jednoduché zamaskovat tyto látky v těle.

Dále se ze slin dá rozpoznat přítomnost viru HIV, zde je ovšem potřeba říci, že krevní testy jsou v tomto případě mnohem přesnější, protože výskyt obranných látek ve slinách je mnohem nižší než v krvi. Velkou výhodou je u slinných testů opět rychlost výsledku.

Zaměřte tedy alespoň na chvíli pozornost na vaše sliny a diagnostikujte si jejich konzistenci, vzhled či chuť. Buďte na sebe opatrní a poslouchejte signály, které vám organismus posílá.

Nadměrná tvorba slin – diagnóza, příznaky, léčba

  • Na této stránce naleznete veškeré informace o nemoci Nadměrná tvorba slin. Popis nemoci, diagnózu, příznaky nemoci a zkušenosti lidí s nemocí Nadměrná tvorba slin.
  • Hypochlorhydrie je stav, kdy dochází ke snížení množství kyseliny chlorovodíkové v žaludku. pH v žaludku se dostává mezi 3‒5. Pokud není HCl tvořena vůbec či pouze…Více info
    V podstatě to je otázka chemie. Především estrogenů a testosteronu, pak dopaminu, noradrenalinu a serotoninu a nakonec oxytocinu a vazopresinu. To jsou hormony a neurotransmitery, které řídí celý složitý proces touhy, počínaje sexuálním vzrušením při prvním dostaveníčku, po zamilovanost, která se pak rozvíjí ve vzájemný cit a náklonnost, které dávají vztahu stabilitu. Jsou to látky, které způsobují tlukot srdce a vůbec vyvolávají v mozku a v celém organismu známky milostného vzplanutí, napsal italský list La Repubblica.Více info
    Podle odborníků na spánkovou medicínu se potížím s nadměrnou denní spavostí věnuje málo pozornosti. Nadměrná denní spavost se… Více info
    Velké množství studií již prokázalo, že se koncentrace růstového hormonu během cvičení zvyšují. Vyplavování růstového hormonu…Více info
    Na výročním zasedání Radiologické společnosti v Severní Americe padlo v prosinci 2009 překvapivé tvrzení – nadměrná fyzická aktivita…Více info
    Novou nadějí pro léčbu diabetu 2. typu jsou léky, jejichž účinek je založen na efektu tzv. inkretinů, nově objeveného hormonálního… Více info
    Kromě mléka a mléčných výrobků se hlen tvoří také při konzumaci koncentrovaných proteinů jako maso, sýry a vejce. Husté proteiny zbavené přirozených vlastností (např. uvařené) jsou nesnadno stravitelné. Jsou v pořádku pouze tehdy, jestliže obsahují živé enzymy, které pomáhají trávení.Více info
    Různými poruchami spánku trpí ve světě 30 až 40 procent dospělých, přičemž více jsou postiženy ženy a starší lidé. S krátkodobou poruchou spánku se však setkalo téměř 95 procent populace.Více info
    Hypersomnie je porucha, která se projevuje patologicky zvýšenou potřebou spánku. Dochází k ní přes den, nejčastěji u monotónních činností jako je třeba jízda autem, četba nebo sledování televize. Nemocný prodlužuje noční spánek…Více info
    Vše, co bylo na serveru doktorka .cz publikováno na téma spánek, poruchy spánku, nespavost, nadměrná spavost, chrápání a sny.Více info
    Nadměrná žízeň (polydipsie) může být zcela přirozenou reakcí na nadměrný výdej tekutin – např. v horku, při horečce, při sportovní či pracovní fyzické zátěži nebo na velký příjem soli. Neuhasitelná žízeň bez zjevné příčiny, často doprovázená i nadměrnou tvorbou moči (polyurie), však může být známkou následujících onemocnění.Více info
    Narkolepsie je chronické neurologické onemocnění, které se projevuje nadměrnou denní spavostí (5 až 10 usnutí během dne) včetně určitých poruch nočního spánku. Je to nemoc, která pacienta v produktivním věku sociálně značně handicapuje.Více info
    Krev je dárkyní života, nerozlišuje věk, rasu nebo náboženství. Proudí v žilách nám všem a dodává organismu cenné látky, bez kterých by život nebyl možný. Onemocní-li, volá o pomoc. Takovým voláním může být například snadná tvorba modřin nebo malých modřinek velikosti špendlíkové hlavičky, krvácení z nosu, dásní atd. I tímto způsobem nám tělo může dávat najevo, že se potýká s jedním ze vzácných onemocnění ? imunitní trombocytopenií. Tělo má důvod bít na poplach, jeho vlastní imunitní systém se k němu otočil zády a útočí na krevní destičky, jež svými štíty chrání a zacelují naše zranění.Více info
    V mnoha kulturách je kritika vnímána jako hlavní nástroj výchovy a očekává se, že člověk bude sebekritický. Je to pokládáno za dobrou a smysluplnou věc. Vpravdě je to velmi důležité pro snadnou ovladatelnost lidí, udržování podřízenosti v zaměstnání, v rodině i v sociální skupině – pocity viny jsou velmi účinným regulátorem možného odbojného chováníVíce info
  • Dobrý den, můj syn bude mít v březnu sedm let. Stále trpí nadměrnou tvorbou slin. Od batolecího věku jsme se toho nezbavili. Má známá mi říkala, že to může být i nervového původu. Naše sociální zázemí se mi jeví ale vpořádku a problémy mezi vrstevníky či ve škole nemá. Syn má odstraněnou nosní mandli… Dobrý den, pokud Vaše známá mluví o nervovém původu, nemusí se ještě jednat o problém psychický a související… Více info
    Dobry den,uz delsi dobu cca 20 dni se mi dela k veceru ,ale nekdy i pres den,nevolno ,casto plivu a v krku nekde az za ohryzkem se mi udela takovy´´knedlik´´a ten nejde za boha vychrchlat….byl jsme u lekare ,ale po poziti prasku (ambrobene retard se uvolneni cest nezlepsilo a odkaslavani a smrkani… Doporučuji ORL vyšetření, provedení výtěrů z nosu a krku, ev. i vyšetření žaludku na gastroenterologii…. Více info
    Dobrý den, posledních cca 10 dní špatně spím, normálně usnu v 22 hodin, ale pak se vzbudím o půlnoci, usnu a pak po hodině usínám a budím se až do rána (7 hodin). Předtím jsem nikdy tyto potíže neměl. Ve stresu nejsem. Nyní také pozoruji přes den větší tvorbu slin. Může toto indikovat nějaký problém… Milý pane Romane, vážím si Vaší důvěry, velmi nerada Vás zklamu. Vaše obtíže náležejí k těm, které lékaři… Více info
    Dobrý deň, reagujem na názor jedného doktora v poradni, podľa ktorého je možné nadmernú tvorbu slín riešiť podávaním botulotoxínu. Mohli by ste to bližšie objasniť? Je to vhodné podávať formou tabliet alebo injekčne? Konkrétne na akého doktora sa mám obrátiť. Absolvovala som už množstvo vyšetrení… Dobrý den, botulotoxin v injekční formě se aplikuje například pro omezení produkce potních žlázek, aplikace… Více info
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat na problém který mě poslední týdny trápí. Poslední dobou se mi celkem dost tvoří sliny a musím často polykat. Nejhorší to je když příjdu do práce (kuřácké prostředí, já nekuřák) a nebo večer když jdu spát. Přez den když su ve svém volném režimu, si toho buď nevšímám a… Vážený pane Jiří, jak nadměrné slinění, tak zápach z úst mohou mít řadu příčin, např. zánět v dutině… Více info
    Dobrý den, je mi 16 let. Potřeba nadměrného spaní u mě trvá už víc jak půl roku. Trápí mě to, jelikož mi to vadí v normálním životě. Studuji střední školu cestovního ruchu a tak je u mě vyžadováno dostatek energie a pohybu. Bohužel každou hodinu usnu aniž bych chtěla,snažím se tomu bránit ale nejde mi to. Jsem na internátě a vždy když v pátek přijedu… Dobry den, omlouvame se pozdni odpoved. Az polovina pripadu narkolepsie se zacina projevovat v dobe puberty. Jedna se o onemocneni velmi zivot obtezujici, jehoz pricina neni dukladne prozkoumana. K diagnoze narkolepsie je vsak nutno pocitat navic specificke stavy, kdy clovek upadne znicehonic do tvrdeho spanku, stav je provazen halucinacemi a tzv. spankovou paralyzou. Toto je doprovazen…Více info
    Dobrý den, běžně spím 9 hodin – od půlnoci do 9 ráno. Přesto po obědě cítím potřebu dalšího spánku a pokud nevyvíjím sportovní aktivitu, tak někdy i usínám – u práce, o víkendu u TV atd. Přibližně jednou za 3 – 4 měsíce na mě dolehne taková únava, že spím i 12 hodin. Je mi 58 let a jsem muž. Mám se tím nějak zabývat? Nebo je to běžná poruch… Dobrý den, těžko se k tomuto mohu výjádřit. Jelikož spíte dlouhodobě poměrně hodně času, nevidím zde nějakou velmi zásadní změnu – pokud se cítíte subjektivně v pořádku. S pozdravem. …Více info
    Dobrý den,chci se zeptat,co dělat při nadměrné tvorbě ušního mazu. Mám problémy,že se mi tvoří nadbytek mazu v uchu a tak jednou za čas skončím vždycky na ORL na výplachu,což je dost nepříjemné. Neumím si asi správně čistit uši,protože když použiji vatovou tyčinku,tak si akorát zatlačím maz dozadu a… Dobrý den, obecně dnes platí, že ušní maz není žádoucí z ucha násilně odstraňovat, cerumen se z ucha… Více info
    Dobré dopoledne. Moc Vás prosím, poraďte mi, jakým vyšetřením mohu zjistit příčinu nadměrné tvorbu slin. Někdy se mi stane, že se probudím na polštářku promočeným slinami. Moc Vám děkuji. Dobrý den, bohužel jste nenapsal, kdy problém začal- jestli po nějaké nemoci nebo náhle, jestli se potíže… Více info
    Dobry den, jiz nekolik let me trapi kazde rano zahlenena usta. Hleny mam pouze v dutine ustni,v krku je nemam vubec. Zuby si cistim rano i vecer, ale vubec to tomu nepomaha. Rymu nemam, ani bolest v krku. Je to opravdu kazde rano. Poradite mi, jakou medicinu pripadne zvolit? Dekuji za odpoved. Dobrý den. Pokud je nos a krk v pořádku a hleny, nebo sliny jsou jen v ústní dutině, tak se s tím budete… Více info
    Dobrý den, již delší dobu mě trápí problém s nadměrnou tvorbou lupů. Když jsem přišel před rokem ke kožnímu lékaři, mezi dveřmi mi diagnostikoval seboroickou dermatitidu. Jako řešení mi předepsal Bellosalic na kapání hlavy 1x denně a dehtový roztok připravovaný v lékárně. Na obličej, kde se mi vysušovala… Dobrý večer,nevím, zda máte nějaké problémy v rodině, ale mohlo by se jednat i o lupenku, musela bych… Více info
    Dobrý Den Je Mi 17 a mám nadměrné slineni jen POLKNU a mám 6as plnou pusu slin nedávno sem byl trhat zub tak je to možná z toho ale to slineni už sem měl dávno před tím než mi ten zub vytrhl a v zadu na jazyku mám takové bílé puchýřky tak jeslti to není od toho ale někde sem. se dočetl že slineni může… Dobrý den, zvýšenou tvorbu slin může podporovat kořeněná strava, či jiné látky v potravinách nebo tekutinách,… Více info
  • Zvýšená tvorba slin

    Sliny jsou produkovány slinnými žlázami v ústech. Jejich nadměrná produkce je způsobena podrážděním sliznice například kořeněným až ostrým jídlem, nějakým mechanickým podrážděním či v důsledku zánětlivého onemocnění (angína, absces apod.).

    Sekrece řídkých slin je řízena parasympatikem a především bludným nervem, což je vegetativní nervový systém. Právě tento systém aktivuje nadměrné slinění při pohledu na dobré jídlo nebo v noci během spánku. Podobně je tomu u parasympatomimetik, léků, které napodobují parasympatikus.

    Zde však ke zvýšení tvorby slin dochází mimoděk, jedná se pouze o vedlejší účinek léku.

    Ovládají-li nás pocity strachu a jsme-li stresovaní, sympatikus je ve zvýšené tenzi, sliny se pak tvoří naopak ve snížené míře, za to hustší konzistence. Stále se však jedná o bezvýznamné slinění.

    Existují i vážnější, až životu nebezpečné stavy, při kterých dochází ke zvýšené tvorbě slin. Mezi takové patří například vzteklina či různé otravy. Právě vzteklina je přenášena slinami. Mezi její přenašeče patří často lišky, psi, netopýři, kočky, ale jsou známé i případy pokousání člověkem.

    Při kousnutí se virus dostává ze slin do krve a první příznaky se projevují opět nadměrným sliněním.

    Mezi další symptomy vztekliny patří záchvaty bolestivých křečí polykacích svalů, horečka, nechutenství, aerofobie (bolest je působena pouhým zafoukáním na holou kůži) a hydrofobií (křeče při pohledu na vodu či zvuku tekoucí vody). Postižené zvíře či člověk má sklony k agresivitě nebo naopak k apatii.

    Toto onemocnění je smrtelně nebezpečné, proto se musí okamžitě po pokousání infikovaným tvorem začít s léčbou. Ta může být úspěšná pouze v inkubační době, tzn. přibližně do desátého dne od pokousání. Proto léčení sestává z podávání vakcín ještě dlouhé období před projevem prvních symptomů.

    Je důležité vyhnout se přímému kontaktu s neznámými toulavými zvířaty, hlavně pokud zpozorujeme slinění a podivné chování.

    Další z případů, při kterých dochází ke zvýšené tvorbě slin, je otrava insekticidy (organofosfáty, karbamáty) nebo houbami. Například při pozření muchomůrky červené nastupuje slinění do půl až dvou hodin od pozření.

    Přidružený příznak je v tomto případě slzení, zúžené zorničky, bolesti břicha, později dochází ke střídání stavu euforie a deprese a slinění střídá extrémní sucho v ústech.

    Nejzávažnější otravy končí dokonce upadnutím do kómatu.

    Pro zabránění výše jmenovaných příznaků se musí jednat velmi rychle již po požití muchomůrky, nejvhodnějším postupem je vyvolat zvracení. Mezi podpůrné prostředky patří z léků živočišné uhlí, diazepam při křečích a dále pak výplach žaludku.

    Otrávit se člověk může například i pesticidy, látkami proti škůdcům. Tato otrava má rozličné příznaky, avšak slinění k nim stále patří. Nadměrná tvorba slin zde opět značí aktivaci parasympatiku.

    Reakcí na tuto otravu je nejprve terapie kyslíkem a poté podání atropinu, který celý tento systém blokuje.

    Při jakékoliv otravě je však samozřejmě nutné co nejrychleji dostat otráveného do lékařské péče.

    Co o vašem zdraví prozradí sliny. Hořké mohou ukazovat na reflux

    „Sliny potřebujeme pro trávení potravy, pro udržování mineralizace zubů a pro ochranu sliznice horní části polykacího traktu před infekčními patogeny,“ řekl pro iDNES.cz profesor Ivo Stárek, přednosta Otolaryngologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

    A dodal, že naše sliny obsahují devadesát devět procent vody, dále také bílkoviny, ionty, takzvané sekreční imunoglobuliny a další imunokompetentní substance a některé fermenty.

    Stav našich slin může prozradit, co se děje v našem organismu. Pozor byste si měli dát především na následující příznaky.

    Nedostatek slin

    Sucho v ústech a málo slin může být způsobeno léky, které užíváte, uvedla mluvčí American Dental Association Kimberly Harmsová pro server prevention.

    com a dodala, že suchost v ústech se častěji objevuje u starších jedinců, které zdravotní potíže nutí užívat více léků. Harmsová při vyprahlosti v ústech doporučuje zvýšit důraz na ústní hygienu a předejít tak zubním kazům.

    Základem je podle ní používání zubní nitě a pasty s fluoridem nejméně dvakrát denně a pravidelné návštěvy zubního lékaře.

    Lékař Ivo Stárek souhlasí s tím, že příčinou nedostatečného slinění mohou být některé léky, například antidepresiva a atropin. Dále (a velmi často) zevní radioterapie, vnitřní radioterapie radiojodem, autoimunitní zánět všech slinných žláz (tzv. Sjogrenův syndrom), i vývojově podmíněné chybění slinných žláz.

    „Dostatečnou tvorbu slin zajistíme adekvátním příjmem tekutin, jejich výdej ze žlázy do dutiny ústní pak tzv. sialogogy, mezi něž patří například citrusové plody,“ radí profesor Stárek.

    Bílé a lepivé sliny

    Nezvykle lepivé a bílé sliny mohou být příznakem ústní infekce. Candida albicans je druh kvasinky, která způsobuje ústní a genitální houbové infekce a podle Harmsové může způsobit kvasinkovou infekci v ústech nazývanou moučnivka.

    Harmsová podotkla, že moučnivka se u zdravých jedinců vyskytuje jen výjimečně, náchylnější k ní však mohou být lidé, kteří trpí diabetem.

    Pokud máte pocit zvýšené lepivosti v ústech, nemusí se vždy jednat o kvasinkovou infekci, někdy je důvodem pouhé sucho v ústech. To často nastává při dýchání ústy namísto nosem, a pokud máte sucho v ústech po ránu, může to poukazovat na spánkovou apnoe.

    Nadměrné slinění

    Zvýšené množství slin mohou zaznamenat zejména těhotné ženy jako následek hormonálních změn nebo také jako vedlejší účinek neustálých nevolností a pocitů na zvracení. Dobrou zprávou však je, že nadměrné slinění nijak neohrožuje zdraví jedince. Od slin obvykle pomůže žvýkačka nebo cucání bonbonu.

    Lékař Ivo Stárek dodal, že příčinou nadměrného slinění mohou být i některé léky, například pilokarpin, některé záněty (slintavka), nebo jde o nadměrné vytékání jinak v normálním množství se tvořících slin z dutiny ústní u mentálně postižených pacientů.

    Hořké nebo kyselé sliny

    Jak se projevuje reflux jícnu, zjistíte na webu Vitalion.cz.

    Nepříjemný pocit hořkosti nebo nadměrné kyselosti v ústech obvykle ukazuje na gastroezofageální reflux, což je zpětný tok žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu. Výsledkem je nepříjemně kyselá chuť v ústech a krku, často spojená s pálením žáhy. Povšimnout si také můžete nepříjemného dechu a žaludeční nevolnosti.

    Pokud vám váš lékař diagnostikuje reflux, měli byste zvážit změnu životního stylu, pokusit se zhubnout a vyhýbat se mastným a pálivým pokrmům.

    Rozbor sliny může prozradit hodně o vašem zdraví

    Slinový test může poskytnout spoustu informací o vaší genetické výbavě a hormonech. Podle průzkumu publikovaného v Clinical Chemistry může analýza slin odhalit i nemoci jako je rakovina či cukrovka.

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector