Natažená achilovka – Vše o zdraví

Za bolavé achilovky může velmi často přetížení, prochladnutí, špatný běžecký styl nebo nevhodné boty. Někdy se ale příčina bolesti skrývá i jinde než v tréninku.

Natažená achilovka - Vše o zdraví

Achillova šlacha patří mezi nejsilnější šlachy v lidském těle. Spojuje lýtkový sval a dvojhlavý sval lýtkový s chodidlovým svalem a patní kostí. Achillova šlacha je poměrně špatně cévně zásobena. Nejčastějším místem, kde praská je asi 4 cm nad úponem na patní kost – to je místo kde i nejhůře regeneruje.

Natažená achilovka - Vše o zdraví
Natažená achilovka - Vše o zdraví

Jakékoli nepříjemné pocity v okolí Achillových šlach se nevyplácí ignorovat. První příznaky je nejlepší začít hned řešit, hledat možnou příčinu, jinak si zaděláváte na dlouhodobý zánět, který vás může z tréninku vyřadit na mnoho týdnů.

Natažená achilovka - Vše o zdravíNejčastější příčiny problémů

 • Přetížení – vysoká intenzita, rychlé navyšování objemů, náročný terén (bahno, sníh), přetížení achilovek v kopcích…
 • Špatný běžecký styl
 • Svalové nerovnováhy
 • Nevhodné běžecké boty
 • Nedostatečné zahřátí nebo prochladnutí během zátěže
 • Mechanické zranění (zhmoždění, natažení při špatném kroku, úder…)
 • Nedostatek odpočinku a regenerace
 • Špatný pitný režim a mezery v jídelníčku

U posledního bodu se na chvilku zastavíme. Hodně běžců podceňuje dostatek tekutin. Při jakékoli dehydrataci ale šlachy trpí, vysychají a ztrácejí pružnost. Takže i když teď přestala úmorná vedra, nezapomínejte dostatečně pít.

Natažená achilovka - Vše o zdravíDruhým problémem v rámci jídelníčku bývá nedostatek jódu. Málokdo ví, že potíže s Achillovými šlachami jsou velmi často způsobené narušenou funkcí štítné žlázy.

Hodně lidí v naší zemi trpí chronickým nedostatkem jódu(odhaduje se, že tento problém má až polovina Evropanů). Přitom dostatečný příjem tohoto prvku je zcela nezbytný pro tvorbu thyroxinu – hormonu štítné žlázy.

Ten mimo jiné zvyšuje bazální metabolismus, má vliv na hubnutí, vývoj, prokrvení tkání, ovlivňuje pochody prakticky ve všech tkáních a je nezbytný pro vývin centrálního nervového systému.

 Chronický nedostatek jódu snižuje inteligenci, je jedním z hlavních faktorů vzniku obezity, působí deprese a zvyšuje nemocnost na infekční choroby.

 A navíc se nám mohou objevit nepříjemné problémy s achilovkami.

Nedostatek jódu ve stravě je přitom poměrně dobře řešitelný. Nejdosažitelnějším zdrojem jódu jejodizovaná jedlá sůl, mořské ryby (platí, že čím více tuku, tím méně jódu), v létě třešně a višně, nebo si celoročně můžete sem tam koupit Vincentku. Bezkonkurenčně nejlepším zdrojem jódu jsou pak mořské řasy, především kelp.

Natažená achilovka - Vše o zdraví

Ani v případě, že máte dostatečný přísun jódu v jídelníčku, není ještě zaručeno, že je jód dostatečně vstřebáván. Některé látky totiž vstřebání jódu zhoršují. Tyto látky se označují jakostrumigeny .

Mezi nejběžnější zdroje strumigenů patří zelí, kedlubny, růžičková kapusta, brokolice, květák, sója a další. Běžný pestrý jídelníček s podílem těchto potravin člověka rozhodně nijak neohrozí (naopak jsou výše zmíněné potraviny zdraví prospěšné), ale pokud to s nimi přeháníte, může se projevit nedostatek jódu a snížená funkce štítné žlázy!!

Dostatečný příjem jódu a jeho vliv na hormonální systém souvisí i se zajištěním dostatku zinku a vitamínu A. Vitamín A není jen v mrkvi, ale najdete ho i v brokolici, paprikách, batátech, dýních, mangu, sušených meruňkách, rybách, vejcích, mléčných výrobcích, atd.

Natažená achilovka - Vše o zdraví

Natažená achilovka - Vše o zdravíKdyž šlacha bolí

Pokud budete řešit zánět achilovek hned při počátečních příznacích (ztuhlost na začátku tréninku, pobolívání po zátěži, bolestivost na omak), obvykle si vystačíte  s nějakou protizánětlivou mastí nebo gelem. Určitě dopřejte achilovkám pauzu – v prvním stádiu zánětu většinou stačí třeba týden.

Natažená achilovka - Vše o zdraví

Pokud problém neřešíte hned na začátku, tak achilovky začnou bolet i po rozběhání a zánět se začne rozšiřovat. Tady už počítejte s tím, že noha bude potřebovat delší klid (většinou tak 3 týdny) a kromě protizánětlivých mastí je dobré zvážit  i pomoc odborníků – laser, pulsní magnetoterapii, ultrazvuk nebo biolampu.

Pokročilá stádia zánětu už se řeší znehybněním nohy (sádrou) a můžete počítat s několikaměsíční pauzou od běhání.

Natažená achilovka - Vše o zdravíPři zhmoždění achilovky nebo při extrémním zatížení, kdy si způsobíte na šlaše mikrotrhlinky, se obvykle dostaví otok a šlacha bolí (obvykle je i teplá na omak). První pomocí je ledování. Chlazení šlachy pomůže zmírnit otok – dejte pozor na to, že po ledování je šlacha náchylná k natržení.  I v tomto případě můžete použít nějakou protizánětlivou mast.

Určitě nezačínejte s běháním dřív, než bude achilovka v pořádku a přestane bolet. To u achilovek pravidlo číslo 1: NIKDY NEJDI PŘES BOLEST!

Při doléčování problémů je dobré využít tejpování a začínat s tréninkem hodně opatrně.

Nejhorší co můžete udělat je nechat záněty přejít do chronického stádia. Tam už většinou šlacha bolí i v klidu a léčba je na dlouhé měsíce.

Nejlepší je problémům předcházet.

1. Rozcvičení a zahřátí

Nejlepší prevence je důkladné zahřátí a rozpohybování celého těla před běháním. Nepodceňujte ani protažení po tréninku – pomůže odplavit odpadní látky a celkově zlepší pružnost a pohyblivost.

2. Svaly v rovnováze a stabilita

Stejně tak je důležité odstranění svalových nerovnováh – pravidelné posilování a protahování celého těla, včetně oblasti chodidla a kotníků.

Tipy na vhodné cviky pro silnější achilovky najdete v článku Nejlepší cviky pro bolavé achilovky.

Pokud už jste si prošli trápením s achilovkami, pravidelně cvičte s balanční podložkou. Špatná stabilita v oblasti kotníků často způsobuje nadměrné zatížení šlachy.

K posílení svalů v oblasti kotníků a chodidla můžete využít i gumové pásy.

3. Nepodceňujte techniku běhu

I když běháte rekreačně a nanaběháte stovky kilometrů měsíčně, vyplatí se věnovat čas správné technice. Někdy stačí pár hodin tréninku s dobrým trenérem, který vám pomůže odstranit největší chyby.

4. Dobré boty jsou základ

Pokud si nejste jisti výběrem bot, je lepší si nechat poradit od odborníků v nějakém specializovaném obchodě, kde udělají diagnostiku a poradí v začátcích i s vhodným výběrem pro povrch, na kterém budete nejčastěji běhat.

5. Kvalitní ponožky

Teď v chladnějších měsících nenechte šlachy prochladnout. Pokud máte citlivější achilovky, vyplatí se investovat do kvalitních kompresních ponožek nebo podkolenek. Ty vám zajistí nejen odvod vlhkosti a skvělou termoregulaci, ale zlepší i stabilitu a koordinaci svalů.

Pozor si dejte na ponožky, které škrtí v oblasti kotníků.

6. Trénujte s rozumem

Vyhněte se nárazovému přetěžování  a skokovému nárůstu objemů.

7. Dostatečně pijte

Neběhejte dehydratovaní a po tréninku vždy doplňte tekutiny, i když zrovna nemáte pocit žízně.

8. Masírujte a rolujte

Často jsou problémy s achilovkou způsobené nedostatečnou pružností, zajizvením mikrotrhlinek a celkovou ztuhlostí. Kromě protahování je dobré šlachu pravidelně masírovat.

Zatuhlá a zjizvená vlákna, která jsou při obnově tkání špatně položená, mohou při pravidelném rozmasírování opět získat ztracenou pružnost.

Nikdy nemasírujte prochladlou šlachu. Začněte jemnou masáží od patní kosti směrem nahoru k lýtku.

Tip: Pro rychlou pomoc při potížích s achilovkami je vhodná jemná masáž jódovou tinkturounebo homeopatickým jódem.

Skvělou pomůckou pro uvolnění myofascií je roller (pěnový válec). Lýtkové svaly bývají hodně zkrácené, takže jim věnujte pozornost pravidelně. Na rozmasírování lýtek a chodidel můžete samozřejmě využít i tenisák nebo kuchyňský váleček :-).

9. Nepodceňujte regeneraci a spánek

10. Upravte jídelníček

Vaše svaly i šlachy se tvoří z toho, co jíte. Stejně tak jídelníček ovlivňuje schopnost těla bojovat se záněty. Znalost využívání jídelníčku k urychlení regenerace by měla být u sportovců samozřejmostí.

Když už vás achilovky trápí, dbejte především na dostatek omega 3 mastných kyselin (tučné ryby, lněný olej, mletá lněná semínka, konopná semínka, chia, vlašáky…případně suplementujte kvalitní omega 3), zvažte doplňování jódu a často si vařte kvalitní vývary z masa a kostí, které jsou bohaté na kolagen (nebo můžete suplementovat hydrolyzovaný kolagen- vždy přidejte vitamín C). Za zvážení stojí i využití protizánětlivých bylin, které mohou uzdravení urychlit – kurkuma, boswelie….

VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT O SPORTOVNÍ VÝŽIVĚ  

Přestaňte se ptát ostatních: „Tak co mám vlastně jíst? Co vlastně jíst před tréninkem a co po tréninku? Jak jíst, když chci hubnout a jak, když chci nabírat svaly?“

Naučíme vás výživě rozumět – žádné obecné rady nebo počítání kalorií, ale praktické sestavování jídelníčku na míru nejen vzhledem k vašim tréninkům a cílům, ale i vzhledem k vašemu somatotypu. Naučíme vás i to, jak zůstat zdraví a jak si pomocí jídelníčku cíleně zvyšovat výkonnost.

Zajímavé:  Léčba Patní Ostruhy Rázovou Vlnou?

Více o studiu, přihláškách i akční slevě najdete na stránkách Kurzu sportovní výživy.

CERTIFIKOVANÝ KURZ (NEJEN) SPORTOVNÍ VÝŽIVY

Achilovka praskla články a rady

Natažená achilovka - Vše o zdraví

Už asi měsíc mám na pravé achilovce těsně nad patou malou bouly (asi 2cm) která je bolestivá. Achilovka bolí když dlouho sedím nebo ležím a pak jdu chodit,
 …

Podobné Témata jako Achilovka bolest

Natažená achilovka - Vše o zdraví

Velice mě zajímá, jestli má achilovka po operaci vypadat takhle víc v příloze. Jedná se mi o. …. Praskla mi achilová šlacha na levé i pravé noze ( USG bill.rpt.

Podobné Témata jako Achillova šlacha

Natažená achilovka - Vše o zdraví

Zdravím. Dnes jsem při tenise nejspíš nějak špatně natáhl nohu. Uslyšel jsem takový divný zvuk, jakoby prasknutí a v zápětí divný tlak na lýtko a bolest v oblasti
 …

Podobné Témata jako Natažená achilovka

Natažená achilovka - Vše o zdraví

Namožená achilovka. | Dotaz od: Jana | z …… Natažená achilovka? | Dotaz od: ….. Praskla mi achilová šlacha na levé i pravé noze ( USG bill.rpt.AŠ s diskrakci) …

Podobné Témata jako Natažená šlacha

Natažená achilovka - Vše o zdraví

Už asi měsíc mám na pravé achilovce těsně nad patou malou bouly (asi 2cm) která je bolestivá. Achilovka bolí když dlouho sedím nebo ležím a pak jdu chodit,
 …

Podobné Témata jako Šlachy

Praskla uzdicka na penisu …. Jednou mi při sexu jen povrchově praskla uzdička, jen to krapec štipalo. pak se to jako by zahojilo. Jenže už …. Natržená achilovka.

Podobné Témata jako Natržená uzdička

Natažená achilovka - Vše o zdraví

Zajímalo by mě, když nebydlím v ČR ale v UK a platím si tu pojištění, kolik asi budu platit za oční prohlídku a za brýle? A jestě za ultrazvuk břicha? Tady v Anglii …

Podobné Témata jako Nemocenské pojištění

4.3. jsem si zlomila vnější kotník, na 4 týdny jsem měla sádru, ale v posl. týdnu byla 3x vyměněna (jednou tlačila, jednou praskla), další 2 týdny ortézu, 6 týdnů …

Podobné Témata jako Zlomený kotník

Natažená achilovka - Vše o zdraví

Jsem hudebník a po zájezdu do Štrassburku( dlouhé sezení v autobuse tam i zpět), mi začala bolet levá noha. Bolest se vyskytovala hlavně ve stehně zepředu a …

Podobné Témata jako Tromboza v noze

Natažená achilovka - Vše o zdraví

Paní doktorko, jsem 2 týdny po operaci herniace disku L5/S1. Bylo mi řečeno, že za měsíc mohu začít jezdit na kole a plavat. Chtěla bych se zeptat na chůzi, …

Podobné Témata jako Po operaci

Fr. Fibulae dist. l. dx. weber B . 9.2. mi po obvodu praskla nechodící sádra , doktor mi ji nechal sundat a dostala …… Při došlápnutí bolí kotník a nateklá achilovka.

Podobné Témata jako Zlomenina kotníku

Máte oteklý, bolestivý kotník a jeho hybnost je značně omezena? Takto se typicky projevuje natažení neboli distenze vazů v kotníku. Příčinou ale může být i …

Podobné Témata jako Natažené vazy v kotníku

Chtěla bych se zeptat ohledně bolesti v lýtku.Jeden den mě celý den chytala křeč do lýtka.To skoro přešlo,ale nyní mě lýtko bolí.Ta bolest se jakoby stěhuje.

Podobné Témata jako Bolest v lýtku

Bylo mi sděleno, že oparace v tomto místě není možná a že achilovka už… Jestliže se šlacha odtrhne od kosti, je to skutečně problém. Při roztržení v průběhu …

Podobné Témata jako Ostruha patní kosti

Natažená achilovka - Vše o zdraví

Vyhřezlá/prasklá plotýnka – operace? | Dotaz od: Tom. Pane doktore, rád bych se na Vás obrátil s radou jak dál a Vaším pohledem na věc. Je mi 33. Byl jsem na …

Podobné Témata jako Operace ploténky

Achilovka na dotek boly okolo… Jedna se …… Pane doktore, před více než měsícem jsemí byla na odběru krve při kterém mi praskla žíla na levé ruce. Okamžitě …

Podobné Témata jako Ruptura lca

Dovolila jsem si, oslovit Vás a poradit se. Na kůži se mi objevují červené tečky, vypadá to jakoby mi praskla žilka. Pokud přes tuto tečku přejedu prstem, místo mi
 …

Podobné Témata jako Červené tečky na kůži

Dne 7.6. jsem byl napaden a utrzil jsem zlomeninu nosu. Dnes jiz to je vice nez dva tydny a nos uz je v poradku ale stale mam na nose takovou malou cervenou
 …

Podobné Témata jako Jizva

Dieta při zvýšených hodnotách kyseliny močové z krve a snížené funkci št.žlázy, denně euthyrox 100 · Prasklá cysta na vaječníku · Zubní sklovina / zubní pasta

Podobné Témata jako Nemoci a vyšetření

Bolest achilovy šlachy a běh

Ráno pociťujete nepříjemnou ztuhlost v oblasti Achillovy šlachy? Při běhu vás tam občas píchá? Vaše bolesti jsou přítomny už i při obyčejné chůzi? Zmáčknutí nebo jen dotek v této oblasti je bolestivý? S největší pravděpodobností vás dostihl jeden z největších postrachů všech běžců – zánět Achillovy šlachy.

Achillova šlacha je úponovou šlachou lýtkového svalu. Tento sval je složen ze tří
částí. Jeho povrchová část je tvořena dvěma hlavami na vnitřní a zevní straně
lýtka. Pod těmito svaly je ukryta hluboká část m. soleus. Všechny tyto svaly se
upínají Achillovou šlachou na
výstupek patní kosti.

Sval jako celek propíná špičku, jeho dvouhlavá část pomáhá i při pokrčování kolene. To má pak zásadní význam např. při strečinku lýtkového svalu. Pokud budeme protahovat tento sval v poloze s pokrčeným kolenem, protahujeme jeho hlubokou část, pokud bude koleno natažené, protahujeme převážně povrchovou část.

Natažená achilovka - Vše o zdraví

Z čeho nás mohou bolet achilovky?

Přenesená bolest ‑ lýtkový sval

Pokud vás bude bolet Achillova šlacha, nemusí to hned
znamenat, že jde o její zánět. Bolest může být přenesena z jiných částí těla.
Na vině bývá často již výše zmiňovaný lýtkový
sval.

Pokud dojde k jeho přetížení, zvýší se i jeho napětí,
a to je pak přenášeno na úpon šlachy. Dále zde mohou být přítomny bolestivé
body (tzv. trigger pointy – tomuto tématu jsme se podrobn věnovali v 1. čísle
Světa běhu 2019), které přeneseně mohou způsobovat bolest achilovky a tak
zvyšovat její napětí.

V tuto chvíli jde jen o funkční poruchu ‑ tedy
pomůžete si uvolněním lýtkového svalu, pokud byste ale situaci neřešili, je
možné, že si z dlouhodobého hlediska zánět můžete vytvořit.

Zvýšeným
tlakem/třením budete mechanicky dráždit/poškozovat úpon Achillovy šlachy, kde pak
může vzniknout akutní zánět, který může přejít do chronického stavu a vést až k přetržení
šlachy.

Jak si v tomto případě můžete pomoci? Trigger pointy obvykle samy zmizí, ale
někdy můžou přetrvávat a způsobovat nám nemalé obtíže.

Vhodná je např.

sportovní masáž, kinesiotejping, strečink lýtkového svalu nebo prosté stlačení (pressura) daného bodu (v lýtku si vyhmátnete bolestivý bod a na několik sekund do něj zatlačíte, v případě úspěšného odstranění by vám bolestivý bod měl jakoby roztát pod prsty a napětí ve šlaše by mělo vymizet). Pokud se obtíže dostavují opakovaně, je něco špatně a pouhé symptomatické řešení není v tomto případě dostačující! Je potřeba zamyslet se nad tím, co stojí za příčinou přetěžování lýtkového svalu, a to pak cíleně odstranit.

Špatná opora na dolní končetině

Pokud budete mít např. něco s kyčelním kloubem, obvykle
se to projeví i v oblasti chodidla a kotníku, a to nejčastěji při stojné
fázi.

Buď budete pronovat (chodidlo při došlapu padá na
palcovou hranu), nebo budete mít halux (vbočený palec). Všechny tyto patologie
mohou vést k přetížení a následnému poškození Achillovy šlachy.

Než začnete chodit na lasery a rázové vlny, zkuste např. cvičit správné vzepření na kyčli a pracovat se zapojením plosky nohy. To je totiž příčina vašich bolavých achilovek.

Nevhodná obuv

Pokud budete mít boty, které budou např. moc vysoké
nebo pevné v oblasti paty, můžou obyčejně mechanicky tlačit a způsobit vám
zánět úponu achilovky. Neznamená to, že obuv je špatná, ale nesedne konkrétně
vám např. z důvodu toho, že pronujete nebo máte výstupek na patě (haglundova
pata), který v nedostatečně měkké a flexibilní botě tlačí.

Zajímavé:  Malo Zeleza V Krvi Priznaky?

Je možné sehnat modely bot, které v klíčové
oblasti mají otvor nebo zvýšené polstrování, čímž snížíte tlak na danou oblast.

Někdy stačí jen tejpováním a cvičením zkorigovat nastavení plosky nohy a pata může přestat bolet. Je to taková hra o milimetry, které ale mohou udělat zázraky.

Systémové onemocnění

Zánět achillovek může být někdy způsoben např. autoimunitním onemocněním / může být jeho projevem, pokud budete se zdravotníkem řešit achilovky, nezapomeňte mu sdělit, že máte např. diagnózu morbus Bechtěrev nebo revmatoidní artritidu. Zde bývá pak vhodným řešením např. úprava medikace daného onemocnění. To je však potřeba řešit se specialistou např. imunologem nebo revmatologem.

Natažená achilovka - Vše o zdraví
Tape lýtka

Zánět nebo degenerace Achillovy šlachy?

Obecně je toto onemocnění označováno jako zánět Achillovy šlachy (tendinitida), bylo ale zjištěno, že zde dochází spíše k degeneraci a přestavbě vláken šlachy (tendinóza) než ke klasickému zánětu. Jaké jsou symptomy tohoto poškození?

Projevy/symptomy

 • Bolest je přítomna při běhu, ale zásadně nesnižuje výkon, jde rozběhat
 • Ráno je pociťována ztuhlost/píchání při prvních krocích
 • Bolest je i při chůzi a běžných denních činnostech
 • Šlacha je zduřelá a bolestivá na pohmat

Akutní fáze zranění

Pokud
budete mít akutní zánět (trvá několik dní), vyplatí se bolavé místo ihned
zaledovat. Vhodná je aplikace lokální přístrojové kryoterapie (alespoň 3 ‑ 5 aplikací),
každý den jednou.

Je
potřeba vyvarovat se tlaku (např. od obuvi) na šlachu. Ideální je kinesiotejping,
mnohdy se doporučuje vzít si např. brufen (nebo jiný lék tlumící zánět). Je
potřeba dodržovat klid, tedy nedělat aktivity, které vyvolávají bolest. Vhodné
je uvolňování ostatních svalů např. rolováním.

Pokud
tělu dopřejete dostatečný prostor pro regeneraci (alespoň několik dní), šlacha
obvykle přestane bolet. Otázkou je, co vyvolalo vaše obtíže. Je zde riziko, že
pokud něco nezměníte, potíže se budou vracet zpět a akutní stav přejde do
chronického stadia, které můžete řešit i v řádu měsíců.

Chronický stav

Běžci mají často
tendence potíže přehlížet a své bolístky přeběhávat. V akutní fázi si nedopřejí
dostatečně dlouhou dobu pro regeneraci a běhají s bolestí.

Ta se obvykle
nedostavuje už jen po běhu, ale přetrvává stále, nejhorší je po ránu při
prvních krocích, později může už bolet jen pouhý dotek v místě Achillovy
šlachy, která bývá zduřelá.

Pokud situaci budete nadále ignorovat, hrozí, že
může dojít k natržení šlachy.

Pokud tyto
potíže přetrvávají déle než týden, brufeny už zabírat nebudou. Místo
kryoterapie je vhodnější např. laser nebo rázová vlna. Tejpování je skvělé i
pro tuto fázi. Důležité je kompenzačně cvičit a pracovat na příčině, která vám
potíže způsobila.

Zde již úplný klid situaci nevyřeší. Někdy právě naopak. Běžec v dobré víře, že si konečně dá klid, přestane na několik týdnů provozovat jakoukoliv pohybovou aktivitu.

Paradoxně může dojít ke zhoršení.

Proč? Pokud na vině byla nějaká asymetrie a přetěžování, stává se, že když se přestaneme hýbat, tato dysbalance se ještě prohloubí (vlivem ochabnutí svalů) a šlachu si budeme přetěžovat ještě více.

Proč léčba často nezabírá?

Zdravotníci
se často zaměřují na problém jen lokálně, např. léčba pomocí kortikoidů,
fyzikální terapie (rázová vlna, laser, ultrazvuk, magnetoterapie), což obvykle
nestačí. Tyto metody jsou dobré, ale spíše doplňkové. Potíže řeší jen
symptomaticky.

Na problematiku je potřeba podívat se komplexněji a odstranit příčinu, která problém vyvolává.

Jak si mohu pomoci?

 • Řešit hned, nenechat přejít do chronického stadia
 • Nalézt příčinu
 • Analýza běhu/chůze
 • Odstraňovat funkční poruchy
 • Vhodná obuv/ ortopedické vložky

Natažená achilovka - Vše o zdraví

FYZIOKINESIS REHABILITACE Mgr.

Zuzana Krchová-Specializuji se na sportovní fyzioterapii, převážně běžců-Nabízím základní služby rehabilitace (rehabilitace při bolestech zad a kloubů, po úrazech a operacích, výhřezech meziobratlových plotének, neurologických onemocněních, vadném držení těla, skolioze aj.)-Provádím analýzu pohybu (běh, chůze, cyklistika)-Věnuji se léčbě pánevního dna a inkontinence moči u žen -Řeším psychosomatické obtíže

CO VÁM GARANTUJI?

-Odbornou diagnostiku-Profesionální, zároveň empatický přístup-Objednání ihned -Příjemné prostředí

Více informací na www.fyziokinesis.cz

Tipy pro achilovky od mistryně světa. Zuby čistit na špičkách, říká Hejnová

Když je fit, nad překážkami létá jak Superman. Ve slavné sezoně 2013 neprohrála jediný závod. Jenže před rokem zažívala Zuzana Hejnová úplně opačné emoce. „Mě fakt strašně bolela noha.

To jsem si přesně říkala – horší než loni to být nemůže, když to bylo skoro po jedné noze,“ vzpomínala Hejnová, jejíž současná realita je už zase veselá. „Jsem na tom dobře, nic mě nebolí, na tom se dá stavět,“ usmívá se.

Jak se bolesti zbavila, a co při podobném trápení radí nadšeným hobíkům?

Dá se popsat rozdíl v zážitku z běhu, když je člověk najednou zdravý?(úsměv) „To se nedá srovnat. Potom mě to víc baví, i jdu s větší radostí na trénink.

Když jdu na trénink, vím, že zase budu trpět, tak se mi na něj nechodí vůbec snadno. Hledám potom motivaci do další práce. Teď je to supr, musím zaklepat. Když to srovnám s loňským rokem, jsem na tom dobře.

Hlavně běhám bez bolesti, což jsem dlouho nezažila.“

Co za tím stojí?
„Náhoda to určitě není. Věnovala jsem se tomu, na soustředění v Jižní Africe jsem byla třikrát týdně na fyzioterapii. To je úplný základ. V mém věku odtrénuju kvalitní tréninky a pak mě musí někdo opravit.“ (úsměv)

Čemu jste se u fyzioterapeutky věnovala?
„Byla to místní fyzioterapeutka, kterou znám od roku 2008, kdy jsem tam byla poprvé. Jsme kamarádky. Je to malá blondýnka, ale má šílenou sílu.

Jdu tam na hodinu, ona mi zvládne udělat celé tělo. Navštěvovala jsem jí sem tam, i když jsme tam měli české fyzioterapeuty, protože je hrozně šikovná. Přišla jsem na to, že se ani nevyplatí brát někoho z Čech.

Je dobrá, má tam přístroje a má čas se mi věnovat.“

Na čem s vámi pracuje?
„Hlavně mi vždycky namasíruje celé tělo, může používat jehličky, což naši fyzioterapeuti nesmí. Má tam rázovou vlnu, TEKAR (selektivní radiofrekvenční terapii), což je výborné na svaly.

Během hodiny jsem nový člověk. Byla jsem i u specialisty, biomechanika, který tam má speciální přístroj na lýtka a měřil, jakou mám sílu v kotníku a lýtku. Hodně jsem se věnovala tomu, abych posílila lýtka, aby mě nebolela.

Nejde pořád jenom běhat

Takové zabezpečení ale nemá každý. Co byste poradila hobby běžcům?
„Hlavně by měli nějak regenerovat. Já znám spoustu amatérských běžců, kteří jenom běhají, a pak se diví, že je něco začne bolet.

Já jim vždycky říkám: A to nechodíš třeba na masáž? Vhodné je i nějaké kompenzační cvičení, jóga, proložit to něčím jiným, je základ. Nejde pořád jenom běhat.

Když zajdou k fyzioterapeutovi, poradí jim cvičení, aby předcházeli zraněním, nebo aby se po zranění dostali líp do formy.“

Jak nejlépe zraněním achilovek přecházet?
„Achilovky bolí každého, kdo běhá. Dřív, nebo později, je začnou bolet. Mně teď v Africe pomohlo, ač se mi do toho původně vůbec nechtělo, dělat výpony. Je dobré to trošku protáhnout, udělat si pár výponů a teprve pak jít klusat.“

Jaký to má význam?
„Rozhýbou se tím achilovky i kotníky a pak to jde snáz. Je dobré to dělat pořád, před každým i po každém tréninku.

Úplně pomalé výpony, na schodu, i třeba se zátěží, s činkami nebo aquavakem na zádech. Musím říct, že mi to fakt pomohlo.

Nebo jsou v posilovně stroje, na kterých se posilují i stehna, na tom jdou dělat i lýtka. Když se posílí lýtka, netahají to jenom achilovky.“

Co říkáte na rázovou vlnu?
„Rázovka je dobrá. Pomáhá hodně na achilovky. Je to stejné, jako když fyzioterapeut nebo masér drtí svaly. Rázovka je šetrnější v tom, že to nedrtí rukama na jednom bodu, ale projede celá lýtka.

Zajímavé:  Nedostatek bílých krvinek - Vše o zdraví

Když to projede víc do hloubky, tak to víc povolí. Když si člověk sáhne na lýtko, tak si řekne, že to je volné, že to je v pohodě, ale je to v hloubce a hloubkový sval pak tahá do achilovek. Atlety bolí i zadní stehna, přitahovače. Rázovka je pomocník.

Když to fyzioterapeut umí a nebuší do toho hodně, tak to fakt pomáhá.“

Bolest achilovek je potřeba řešit hned, pomohou podpatěnky

Co má běžec dělat ve chvíli, kdy se bolest achilovek ozve?
„Odpočinek tomu pomůže, ale z vlastní zkušenosti vím, že se to pak hned vrátí.

Určitě je lepší to nepřecházet, věnovat tomu pozornost hned, zajít si za někým, kdo mu rozmasíruje a povolí lýtka. Většina těch problémů je od stažených lýtek. Potom docela pomáhají podpatěnky, vložky do bot.

Někdo třeba blbě našlapuje, může to nějak vyrovnávat, tím ho začnou bolet achilovky.“

Poznáte se svými zkušenostmi už dopředu, že se problém blíží?
„On to člověk cítí. Když běhám a už je toho moc, začnu cítit, že už to neudržím tolik na kotníku, kotník a achilovka už mě tolik nenesou.

V tu chvíli není úplně dobré jít před závit, ale spíš trošku poslouchat tělo. Kór u amatérských běžců… Když odběhnou, nebo neodběhnou dva úseky, na tom nestojí jejich výkon na nějakém závodě.

Míň někdy znamená víc, nechat to a třeba to druhý den bude lepší.“

Jaké cviky byste doporučila?
„Úplně obyčejný stoj na špičkách.“

Opravdu?
(směje se) „To vůbec není sranda! Můžu si třeba čistit zuby, u toho stát na špičkách a pomalu pochodovat dopředu, dozadu. Tím, jak se člověk drží na lýtkách, tak se posilují lýtkové svaly a odlehčují achilovce. Vypadá to legračně, ale není to úplně snadný.“

Vy to tak děláte?
„Občas jo, ale nevydržím to celou dobu.“

Oblíbila jste si skotské střiky, střídání studené a horké vody na bolavé místo?
„To je taky super, to funguje hodně. Na mě rozhodně líp působí, když je zahřívám.

Když je v achilovkách zánět, tak je dobré to chladit, ale prokrvit a po chlazení zahřát. Když je to jenom od stažených lýtek a v achilovkách nic není, tak rozhodně zahřívat, i ta lýtka. Svaly potom povolí.

Když jsou v chladu, tak jsou ještě víc stažené.“

Máte nějaký svůj oblíbený způsob péče o achilovky?
„Já mám doma nahřívací polštářek do mikrovlnky, ten si nahřeju, dávám si ho na achilovky a je to hrozně příjemné. Používám ho kdykoli, když mám na to chut. Třeba, když ráno venku a ani v bytě není úplně nejtepleji, tak si nahřeju polštářek, dám si ho na lýtka, na záda. Hned se člověk rozehřeje. To doporučuju.“

Natažená achilovka – diagnóza, příznaky, léčba

 • Na této stránce naleznete veškeré informace o nemoci Natažená achilovka. Popis nemoci, diagnózu, příznaky nemoci a zkušenosti lidí s nemocí Natažená achilovka.
 • Dobrý den, cca před osmi měsíci jsem si pořídil „Handmaster plus“, což je míček na posilování ruky, jak flexorů tak extenzorů prstů a zápěstí. Jelikož mám extrémně slabé předloktí, zvolil jsem nejměkčí ze tří možných variant. V návodu se uvádí cvičit 1 – 3x denně tolik opakování, než je cítit příjemná… Porucha, která vám při cvičení s míčkem vznikla je dokladem, že cvičení bylo zřejmě příliš intenzivní… Více info
  Dobrý den. Včera jsem při sportu nějak špatně našlápla a ucítila jsem bolest v oblasti achilovy šlachy. Od té doby jsem nemohla na nohu došlápnout. Bolela mě i v klidu. Proto jsem šla na úrazovku, byl mi udělán rentgen, ultrazvuk a lékař mi sdělil, že achilovka není naštěstí přetržená, ale je dost natažená,… Natažená šlacha v podstatě má drobné , tedy mikroruptury, drobná přetržení, která bolí a omezují hybnost.´Znehybnění… Více info
  Zdravím. Dnes jsem při tenise nejspíš nějak špatně natáhl nohu. Uslyšel jsem takový divný zvuk, jakoby prasknutí a v zápětí divný tlak na lýtko a bolest v oblasti kotníku. Nejprve mě napadla achilovka, protože již v minulosti jsem s ní měl problémy. A svedl jsem to na natažení, stejně jak jsem to měl… Vyšetření je na místě ihned, i když nejste pojištěn platí pro první pomoc pojištění i na Slovensku. Bude… Více info
  Dobrý den, před asi třemi týdny jsem při cvičení (posilování) zjistil, že při cvicích ve, kterých se více zapojují i svaly předloktí cítím bolest v levém předloktí, (zhruba v místě kde se nachází m. brachioradialis) která mi zamezuje použití obvyklé váhy. Už necvičím zhruba něco přes 14 dní a stále,… Myslím, že na místě je ortopedické vyšetření, zhodnocení stavu končetiny a především vyšetření diagnostickým… Více info
  Dobrý den, byla jsem u lékaře s bolestí achilovky při chůzi. Hodně sportuji (orientační běh, atletika) a troufám si říci, že celkem na úrovni, chtěla jsem tento problém zachytit co v nejnepokročilejším stádiu, proto jsem po pár dnech navštívila lékaře… Řekl mi, že je to nejspíš z přetížení, chodím… Oceňuji Vaši otázku, protože chcete předcházet obtížím a to je přesně správná cesta. Zklidnit a ultrazvuk… Více info
  Dobry den, 18. cervna jsem pri behani spatne slapla pricemz prvni diagnoza po provdeni sona byla „setreni struktury svalu asi 7cm nad patou s pruhy krve“ a 4tydny plna fixace sadrou. Po sundani sadry mi po 3 dnech noha strasne otekla, takze znovu sono s vysledkem „v uponu briska patrna nehomogenita… Je třeba ještě zhodnotit sonograficky, zda průchodnost tepen a žil dolní končetiny je v pořádku, pokud… Více info
  Dobrý den, Měl bych dotaz už kdysi jsem měl zánět achilovky,a 14dní klid,a opět se mi vrátil nejspíš,noha mě bolí kulhám při došlapu a okolo kotníku mě pálí,je to opět stejná noha levá. děkuji Dobrý den , zánět šlachy se často vrací – v úvahu připadá rehabilitační léčba, odlehčení vložkou či podpatěnkou,… Více info
  Dobry den chtel bych se zeptat utrhl jsem si achilovku pri behu na vytrvalost jsem 3 mesice po operaci a stale me boli operovane misto i napuchava dolni koncetina a bolest neustava jak dlouho to muze trvat nebo co se s tim da delat abych zase mohl normalne chodit a ne pajdat rad bych znova i zavodil… Pokud je sešití šlachy jinak v pořádku, stále může doznívat zánětlivá nemikrobní reakce, tento stav… Více info
  Dobrý den, jsem po operaci 4.5.2016 achilovky 16.5 jdu na vytažení stehů. Otázka zní, kdy mě čekají rehabilitace? Ještě chci dodat, že budu kupovat nějakou ortézu má urychlit průběh rehabilitace. Pracuji u policie kdy zhruba budu moc se začlenit do práce? Předem děkuji za odpověď. Dobrý den. Rehabilitace začíná obvykle 6 týdnů po úrazu, průměrná doba léčení 3 měsíce. Ortéza obvykle… Více info
  Dobrý den, již 3-4 měsíce mě intenzivně bolí tříslo až k vnitřnímu adukktoru, ktery je taky bolestivý. Po celou dobu jsem měl klidový režim s podstivym protahováním. Nyní jsem chtěl již začít trénovat (fotbal) ovšem bolest se zase vrátila. Už jsem z toho celkem zoufalý a byl bych rád za každou radu,… Ondro, bohužel entezopatie v této oblasti se hojí poměrně dlouho a někdy nepříliš dobře, pokud tak… Více info
 • Diskuze

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Adblock
  detector