Nedostatek bílých krvinek – Vše o zdraví

Imunitní systém je soubor buněčných mechanismů nezbytný pro naše přežití. Chrání nás před bakteriemi, viry a dalšími mikroby a působí jako prevence před infekcemi. Představte si imunitní systém jako štít, který vás nonstop chrání před útoky bakterií, virů a parazitů. Každý den se doslova brodíme mořem patogenů a bez IS bychom byli pro bakterie, viry a parazity velice snadnou kořistí.

IS je rozsáhlá síť buněk a tkání neustále hledající nepřátelské organismy v našem těle, které se snaží ničit.

IS dokáže rozlišit naše vlastní buňky od cizích, díky tomu zahájí útok jen proti patogenům, které v našem organismu nemají, co pohledávat. IS dokáže rovněž rozpoznat odstranit naše mrtvé a vadné buňky.

Když IS v rozpoznávaní selhává dochází k tzv. autoimunitním poruchám (celiakie, diabetes typu I, atd.). Hlavním pilířem imunitního systému jsou bílé krvinky.

Bílé krvinky (leukocyty)

Bílé krvinky neboli leukocyty kolují v cévách a neustále hledají patogeny. Jakmile najdou cíl, začnou se množit a vysílat signály do jiných typů buněk, aby dělaly totéž. Centra bílých krvinek jsou v těle uloženy na různých místech a nazýváme je lymfatickými orgány (slezina, mízní uzlina, kostní dřeň, mandle, apendix).

2 hlavní typy leukocytů (bílých krvinek)

Fagocyty

Buňky, které pohlcují jiné buňky, tedy patogeny a mrtvé či odumírající buňky.

Lymfocyty

Pomáhají tělu zapamatovat si minulé útočníky a rozpoznat je, pokud se znovu vrátí. Jsou dva druhy B lymfocyty a T lymfocyty. Díky schopnosti zapamatování si útoků a schopnosti produkce vlastních protilátek se naše imunita neustále zesiluje. Proto jsou dospělí méně nemocní než děti.

Jak funguje imunitní reakce

Jak jsem již psal, IS  dokáže prostřednictvím B Lymfocytů rozeznat naše buňky od cizích tzv. antigenů (jakákoli látka, která může vyvolat imunitní odpověď). To provádí detekcí proteinů, které se nachází na povrchu všech buněk. 

Jakmile lymfocyty narazí na antigen, začnou produkovat protilátky imunoglobuliny, které označí cizí objekt (bakterie, viry). Imunoglobuliny (protilátky) pouze označují antigeny. Zabíjení je úkolem fagocytů.

Nedostatek bílých krvinek - Vše o zdraví

Imunitní systém negativně ovlivňuje několik věcí:

  • Fyzická a psychická únava spolu s nedostatkem spánku: Vzpomeňte si, co předcházelo vašemu poslednímu nachlazení. Vsadím se, že polovina z vás si vybaví těžký trénink a chatrný spánek. Přesně takové momenty často předchází nemocem. K zajištění správného chodu imunitního systému potřebujeme 8 h spánku kvalitního spánku. Více informací o spánku si přečtěte v předchozím článku…
  • Nedostatek vitamínů a minerálů plynoucí především z nezdravého stravování.
  • Stres a úzkost: Zde hraje svojí roli starý dobrý kortizol, který potlačuje činnost IS snížením počtu lymfocytů. Krvinek, které bojují s patogeny. Stres negativně působí také na trávicí systém a srdce.
  • Kouření a alkohol: Alkohol nepůsobí špatně jen na játra, ale také na střevo, které je hlavním orgánem imunity. Kouření má negativní vliv na cévy, potažmo tedy i na bílé krvinky.
  • Nadměrné užívání léků: Mohou snížit funkci lymfocytů (bílých krvinek) a také mohou negativně působit na střevo, jeden z hlavních orgánu imunity.
  • Dehydratace: Voda se v našem těle účastní téměř každého procesu a její dostatek pomáhá udržovat zdravé všechny buňky v těle. Zároveň dostatečný přísun tekutin zajišťuje, že se z těla dostanou odpadní látky.

Nedostatek bílých krvinek - Vše o zdraví

10 způsobů jak posílit imunitní systém

1) Zdravé střevo

Ačkoli to na první pohled nemusí být zřejmé náš gastrointestinální trakt tvoří podstatnou část našeho imunitního systému. Až 70% imunitní buněk se nachází právě ve střevech.

Střeva obsahují jak dobré bakterie, které se podílí na naší imunitě syntézou vitamínů, tak špatné bakterie, které vyvolávají autoimunitní reakce a nemoci. Pro optimální funkci střev je vhodné užívat čas od času probiotika a prebiotika ať už ve formě suplementu nebo v přirozené formě (kimchi, kysané zelí, kefír).

Vyhnout průmyslově zpracovaným potravinám. Jak se starat o své střevo se můžete dozvědět v knize: Nemoc začíná ve střevech.

Nedostatek bílých krvinek - Vše o zdraví

2) Přísun vitamínů

Vitamín D je pravděpodobně nejdůležitějším vitamínem, který je spojován s funkcí imunitního systému. Lidé s častými infekcemi mají nízkou hladinu vitamínu D. Doporučená denní dávka vitamínu D je 200 – 2000 IU rozhodně nestačí na pokrytí potřeb zdravého člověka. Já doporučuji každý den minimálně 5000 IU, ale spíš 9000 IU.

Nejpřirozenější infuzí Vitamínu D, je vystavit svou pokožku Vitamínu D. Takže využijte každou chvilku, kdy venku svítí slunce, protože pár minut na slunci po dobu než se pokožka mírně zčervená, může vyprodukovat od 10.000 IU až 50.000 IU vitamínu D.

Ale pozor je potřeba sundat sluneční brýle a triko :)Kromě doplňků stravy a sluneční paprsků můžete vitamín D přijímat tak z ryb, hovězího masa a vajec.

Neméně důležitý je také vitamín C. Jeho potřeba stoupá u osob se zvýšenou stresovou zátěží. Vitamín C dokáže zkrátit dobu nachlazení. Doporučená denní dávka vitaminu C je 80 mg, což je zase extrémně málo. Doporučuji minimálně gram a nejlépe z přirozených organických zdrojů, např. acerola.

Dalším zajímavým vitamínem, který má silné antioxidační účinky je také vitamín E. Jde o skupinu tzv. tokoferolů a najdeme je například v rostlinných olejích.

Nedostatek bílých krvinek - Vše o zdraví

3) Příjem minerálů

Na správnou funkci imunitního systému má vliv i hladina minerálů. Zejména jsou to minerály zinek a selen.

Deficit těchto minerálních látek oslabuje imunitní systém, protože právě zinek a selen jsou součástí celé řady enzymatických procesů.

Zdrojem zinku jsou především potraviny s vysokým obsahem bílkovin jako je hovězí maso, luštěniny, celozrnné obiloviny.

Nedostatek bílých krvinek - Vše o zdraví

4) Zvýšený příjem zeleniny

Zvláště brukvovitá zelenina a špenát by se v jídelníčku měly objevovat nejčastěji, obsahují totiž kyselinu listovou, která je důležitá pro tvorbu bílých krvinek.

Nedostatek bílých krvinek - Vše o zdraví

5) Příjem potravin zvyšující reakci imunitního systému

Mezi potraviny, které pozitivně působí na náš imunitní systém patří medicinální houby jako je (reishi, cordyceps, shiitake). Speciálně odrůdy jako je maitake a reishi zvyšují aktivitu bílých krvinek.

Další potravinou je česnek, který je považován za širokospektrální antimikrobiální látku posilující imunitu. Česnek obsahuje alicin, což je sloučenina, která bojuje proti mikrobům způsobujících infekci.

Pro stimulaci imunitního systému je vhodné také colostrum, které obsahuje imunoglobuliny, které bojují s patogeny. Colostrum najdete v Performance Protein společně nativní syrovátkou a kolagenem pozitivně působí na střevo, které je centrem imunity.

Neméně důležitou potravinou je zázvor. Kromě svých protizánětlivých účinků pomáhá zázvor také čistit lymfatický systém a odstraňovat toxiny z těla.

Nedostatek bílých krvinek - Vše o zdraví

TIP: Immunity shot

Udělejte si každé ráno vlastní shot na imunitu. Do sklenice s vodou vymačkejte limetku, přidejte lžičku sušeného zázvoru nebo nastrouhejte čerstvý zázvor, lžičku kurkumy a nakonec přidejte trochu pepře.

Nedostatek bílých krvinek - Vše o zdraví

6) Byliny podporující imunitu

Pokud se z nějakého důvodu vyskytnou opakující se infekce, můžete zkusit některé z bylin jako je ženšen (Panax ginseng), echinacea, astragalus nebo eleuterokok.

Adaptogeny jako ženšen zvyšují zároveň odolnost na stres, čímž hlídají kortizol, aby zbytečně neoslaboval imunitní reakce.

Pro stimulaci imunitního systému můžete vyzkoušet také medicinální houby.

Nedostatek bílých krvinek - Vše o zdraví

7) Dostatečný spánek

Nedostatek spánku spolu se stresem zvyšuje produkci kortizolu a jeho dlouhodobé zvýšení potlačuje imunitní funkce. Nedostatek spánku brání tvorbě cytokinů, které regulují imunitní systém. Vše o spánku si přečtěte v minulém článku.

Nedostatek bílých krvinek - Vše o zdraví

8) Omezit alkohol a kouření

Nadměrná konzumace alkoholu výrazně poškozuje imunitní systém, protože narušuje schopnost těla bránit se před infekcí a přispívá k poškození orgánů.

Gastrointestinální systém je první místo, kde se alkohol vstřebává do krevního řečiště, a v té chvíli také negativně ovlivňuje strukturu traktu tím, že zmenšuje počet pro nás důležitých mikrobů ve střevech, které přímo souvisí s funkcí imunitního systému.

Tabákový kouř významně oslabuje imunitní systém tím, že snižuje obranyschopnost v oblasti horních a dolních cest dýchacích.

9) Omezit stres a úzkost např. cvičením

Pokud jsme ve stresu, nebo zažíváme úzkost, imunitní systém je ochromen kortizolem. To se projevuje snížením počtu lymfocytů, bílých krvinek, které bojují s bakteriemi a viry. Je ve vašem vlastním zájmu a zdraví, abyste snižovali každodenní stresovou zátěž, jak jen to půjde např. cvičením nebo meditací. 

10) Omezit konzumaci jednoduchých cukrů

Konzumace jednoduchých cukrů negativně ovlivňuje schopnost bílých krvinek ničit škodlivé bakterie.

Imunitní systém je neuvěřitelně komplikovaný a naprosto zásadní pro naše přežití. A právě proto bychom ho měli každý den podporovat svým životním stylem, jak jen to půjde.

Jiří Votava

Nedostatek bílých krvinek (leukopenie): příčin, příznaky, diagnostika a léčba

Nedostatek bílých krvinek - Vše o zdraví

Leukopenie (též leukocytopenie) je odborný termín, kterým označujeme abnormálně nízký počet bílých krvinek v krvi. Pokud máme málo bílých krvinek, jsme náchylnější k infekčním onemocněním, protože bílé krvinky jsou důležitou součástí našeho imunitního systému a zajišťují obranyschopnost organizmu.

Zajímavé:  Léčba Anorexie A Bulimie?

V krvi se nachází různé druhy krevních buněk. Bílé krvinky, které také označujeme jako leukocyty pomáhají v boji proti infekčním onemocněním, mikrobům či cizorodým látkám, zatímco červené krvinky (erytrocyty) zajišťují zásobování tkání a buněk kyslíkem a krevní destičky (trombocyty) jsou důležité pro srážlivost krve.

Lidé s leukopenií mají abnormálně nízký počet bílých krvinek v krvi, což snižuje obranychopnost jejich organizmu a zvyšuje náchylnost k infekcím.

Tento článek popisuje příčiny leukopenie, příznaky, kterými se tento stav projevuje a možnosti léčby tohoto problému.

Co je leukopenie?

Bílé krvinky pomáhají bojovat proti infekcím. Lidé s nedostatkem bílých krvinek jsou tak náchylnější k infekcím a fungování jejich imunitního systému je zásadně oslabeno.

  • U zdravého člověka je v jednom mikrolitru (1 μl nebo 1 mm3) krve přibližně 4 500 a 10 000 bílých krvinek bez ohledu na jejich konkrétní typ.
  • Jako leukopenii označujeme stav, kdy počet bílých krvinek (leukocytů) v jednom mikrolitru krve klesne pod hodnotu 4000.
  • Bílé krvinky se tvoří v kostní dřeni a jsou důležitou součástí imunitního systému.

Nedostatek bílých krvinek - Vše o zdraví

Nedostatek bílých krvinek (leukopenie) zvyšuje náchylnost k infekčním onemocněním

Pokud jich máme málo, bojuje náš imunitní systém proti infekcím a dalším onemocněním s podstatně menší účinností.

Existuje 5 druhů bílých krvinek a každý druh chrání před různými typy infekcí:

  • Neutrofily (neutrofilní granulocyty): tyto buňky tvoří 55 – 77 % z celkového počtu bílých krvinek a pomáhají v boji proti plísňovým (mykotickým) a bakteriálním infekcím (1).
  • Lymfocyty: lymfocyty jsou druhým početně nejvíce zastoupeným druhem bílých krvinek a chrání organizmus zejména před virovými infekcemi.
  • Bazofily (bazofilní granulocyty): bazofilní granulocyty jsou nejméně početně zastoupeným druhem bílých krvinek a podílí se zejména na zánětlivých reakcích vyvolaných alergeny.
  • Monocyty: monocyty jsou největší bílou krvinkou, podílí se na boji proti baktériím, plísním i virům a pomáhají také při reparaci (opravě) zánětem poškozené tkáně.
  • Eozinofily (eozinofilní granulocyty): tento druh bílých krvinek se uplatňuje v boji proti parazitům a hrají také roli v rozvoji alergických reakcích a některých onemocněních, jako je například astma.

Existuje tedy 5 druhů leukocytopenie, podle toho, kterých bílých krvinek má postižený pacient nedostatek.

Leukopenie vs neutropenie

  1. Někteří lékaři považují termíny leukopenie a neutropenie za synonyma, nicméně každý z těchto termínů označuje něco trochu jiného.
  2. Leukopenie je obecný termín, který označuje abnormálně nízký počet bílých krvinek bez ohledu na jejich druh.

  3. Naproti tomu neutropenie (též neutrocytopenie) je označení pronedostatek neutrofilů (neutrofilních granulocytů), početně nejvíce zastoupený druh bílých krvinek.
  4. Neutropenie je tedy jednou z podskupin leukopenie.

  5. Počet neutrofilů v krvi je důležitým indikátorem rizika infekce.

Absolutní počet neutrofilů je vyšetření, při kterém se v krvi přesně změří počet neutrofilních granulocytů.

Toto vyšetření se provádí například při podezření na leukémii či jiná onemocnění kostní dřeně.

Může také lékařům pomoci zjistit, jak organizmus reaguje na léčbu různých onemocnění, včetně chemoterapie.

Příznaky

Leukopenie nemá žádné specifické příznaky, které by signalizovaly abnormální snížení počtu bílých krvinek.

Obecně platí, že lidé s leukopenií jsou náchylnější k infekcím, které se projevují příznaky jako jsou horečka, pocení nebo zimnice.

U osob, které mají nedostatek bílých krvinek se mohou objevit také další příznaky, v závislosti na konkrétní příčině (viz. dále).

Příčiny

Příčinou leukopenie jsou jednak onemocnění, která narušují tvorbu bílých krvinek v kostní dřeni a také některé léky a způsoby léčby některých onemocnění (například chemoterapie nebo radioterapie).

Onemocnění, která mohou způsobit leukopenii

Mezi onemocnění, které mohou způsobit abnormální nedostatek bílých krvinek, mimo jiné, patří: Viral infections:

  • Akutní virové infekce, jako jsou nachlazení, chřipka nebo COVID-19 mohou způsobit dočasné snížení počtu bílých krvinek. Virové infekce totiž mohou narušit tvorbu bílých krvinek v kostní dřeni.
  • Onemocnění kostní dřeně a krevních buněk: mezi onemocnění, která mohou způsobit leukopenii patří například aplastická anémie, myelodysplastické syndromy nebo hypersplenismus (výrazně zvýšená funkce sleziny).
  • Nádorová onemocnění: leukémie a další druhy nádorových onemocnění mohou způsobit poškození kostní dřeně a narušení tvorby bílých krvinek, což způsobí jejich nedostatek.
  • Infekční onemocnění: mezi infekční onemocnění, která mohou způsobit leukopenii patří například AIDS nebo tuberkulóza. Podle studie z roku 2015 mají vyšší riziko leukopenie ženy s tuberkulózou (2).
  • Autoimunitní choroby: některé autoimunitní choroby zabíjí bílé krvinky a mohou tak způsobit jejich nedostatek. Příklady takových chorob jsou například systémový lupus erythematodes nebo revmatoidní artritida.
  • Geneticky podmíněné (vrozené) choroby: mezi geneticky podmíněné příčiny leukopenie patří například Kostmannův syndrom (těžká vrozená neutropenie) nebo hypogamaglobulinémie.
  • Malnutrice: mezi vitamíny a minerály, jejichž nedostatek může způsobit leukopenii, mimo jiné, patří vitamín B12, kyselina listová, měď nebo zinek.
  • Sarkoidóza: jedná se o abnormální reakci imunitního systému, při které v těle vznikají drobné zánětlivé okrsky. Pokud postihne kostní dřeň, může být sarkoidóza příčinou leukopenie.

Léky a způsoby léčby

Léčba nádorových onemocnění může ovlivnit počet bílých krvinek a způsobit leukopenii.

Mezi způsoby léčby, u kterých se může vyskytnout nedostatek bílých krvinek patří:

  • chemotherapie
  • radioterapie
  • transplantace kostní dřeně

Rovněž některé léky ovlivňují počet bílých krvinek a mohou způsobit leukopenii nebo trombocytopenii.

Mezi tyto léky, mimo jiné, patří:

  • interferony užívané v léčbě roztroušené sklerózy
  • lamotrigin nebo valproát sodný užívané v léčbě epilepsie nebo jako stabilizátory nálady
  • bupropion (amfebutamon), antidepresivum užívané také jako lék na odvykání kouření
  • klozapin, lék ze skupiny antipsychotik, užívaný například v léčbě schizofrenie
  • minocyklin, lék ze skupiny antibiotik
  • imunosupresiva, jako jsou například sirolimus, tacrolimus, cyklosporiny nebo mofetil-mykofenolát
  • steroidní léky
  • penicilin

V případě, že vám lékař při vyšetření krve zjistí leukopenii, dejte mu seznam všech léků, které užíváte, aby vám mohl případně předepsat jiné, které tyto problémy nezpůsobují.

Pseudoleukopenie

U pacientů s infekčním onemocněním může někdy dočasně dojít k poklesu počtu bílých krvinek pod normální hodnotu. Pokud se po odeznění infekce počet bílých krvinek upraví, hovoříme o pseudoleukopenii.

V případě, že i po odeznění infekčního onemocnění abnormálně nízký počet bílých krvinek přetrvává, jedná se o leukopenii.

Léčba

  • Léčba leukopenie závisí na vyvolávající příčině.
  • Pokud jsou příčinou nízkého počtu bílých krvinek léky, které užíváte, předepíše vám lékař alternativní léky, které tyto nežádoucí účinky nemají.
  • Vždy ale platí, že byste žádné léky neměli nikdy vysazovat bez předchozího souhlasu svého lékaře.

Nedostatek bílých krvinek - Vše o zdraví

Léčba leukopenie závisí na vyvolávající příčině

  1. V případě, že je příčinou leukopenie nádorové onemocnění nebo způsoby léčby, které se v v terapii rakoviny využívají, může vám lékař doporučit dočasné přerušení léčby, dokud se počet bílých krvinek neupraví.
  2. V léčbě leukopenie způsobené chemoterapií nebo u vrozených forem tohoto onemocnění se používají růstové faktory, jako je například faktor stimulující kolonie granulocytů.
  3. Studie z roku 2015 zjistila, že riziko leukopenie je podstatně nižší, pokud se při chemoterapii užívají inhibitory tyrosinkináz (ITK), jako je například erlotinib (Tarceva) (3).
  4. V léčbě a prevenci leukopenie se uplatňují také následující tipy, které snižují riziko infekčních onemocnění:
  • zdravé stravování
  • dostatek odpočinku
  • dávejte pozor na různá poranění, včetně řezných ran či škrábanců
  • dodržujte zásady hygieny

V případě, že máte nedostatek bílých krvinek je nutné se hlídat a důsledně léčit veškerá infekční onemocnění. K tomu se užívají léky ze skupiny antibiotik (léky proti bakteriálním infekcím) nebo antimykotik (léky proti plísňovým infekcím).

Co si z článku odnést?

  • Leukopenie je označení pro abnormální snížení počtu bílých krvinek v jednom mililitru krve pod hodnotu 4000.
  • Vzhledem k tomu, že bílé krvinky jsou důležitou součástí imunitního systému, vede jejich nedostatek ke zvýšené náchylnosti k infekčním či dalším onemocněním.
  • Leukopenie bývá nejčastěji způsobena vrozenými poruchami krvetvorby, některými chorobami (například onemocnění kostní dřeně, nádorová, infekční nebo autoimunitní onemocnění), ale mohou jí způsobit i některé léky.
  • Při léčbě nedostatku bílých krvinek je často nutné vysadit některé léky nebo dočasně přerušit léčbu nádorových onemocnění.

V léčbě leukopenie pomáhají také faktory stimulující kolonie granulocytů a změny životního stylu (dodržování zdravého životního stylu a zásad zdravé výživy, dostatek pohybu a odpočinku, apod.).

V prevenci leukopenie uděláte nejlépe, když budete chodit k lékaři na pravidelné odběry krve v rámci preventivních prohlídek tak, aby se abnormální snížení počtu bílých krvinek zachytilo včas a mohla být nasazena vhodná léčba.

Mnohočetný myelom

  • Co se používá při bolestech v kostech

    Každou nově vzniklou bolest v kostech je nutno hlásit lékaři. Obvykle se udělá rentgenový snímek této oblasti a dle výsledku se rozhodne o způsobu řešení této komplikace.

    Konzultace ortopeda

    V případě, že došlo ke zlomení kosti, ale i v případech, kdy to zatím jen hrozí, je možno s ortopedem probrat operační zpevnění uvedeného místa.

    Radioterapie

    Velmi často se pro odstranění bolestí kostí používá radioterapie. Ozařování se zaměří na bolestivé místo, v němž zřejmě došlo k velkému nahromadění myelomových buněk. Ozářením se tyto buňky zničí. Snižování intenzity bolesti během radioterapie je obvykle pomalé, bolest někdy vymizí až za několik týdnů.

    Léky odstraňující bolest

    Bolest snižuje chuť k jídlu, oslabuje celé tělo, a proto je nutno bolest léky odstranit. Není dobré snažit se ji přemáhat a vyhýbat se lékům proti bolesti. Dle míry bolesti volí lékař z mnoha léků, které jsou dnes k dispozici.

    Při intenzivnější bolesti je nutno dodržovat doporučený interval mezi léky. To proto, aby se v těle udržovala účinná koncentrace a aby bolest nezačala nemocného trápit.

    Když nemocný vezme další tabletu proti bolesti až při jejím obnovení, trvá vždy určitou dobu, než se lék vstřebá a než začne účinkovat.

    Některé z léků proti bolesti vyvolávají zácpu. Upozorňujeme na to, aby pacient při prvních známkách zácpy upravil svůj jídelní lístek. Když to nestačí, jsou nutná projímadla. Doporučujeme začít kyselkou Šaratica či Zaječica ve vhodném množství.

    Léky zpevňující kosti

    V posledních deseti letech jsou k dispozici účinné léky, které působí na kost a činí ji odolnější proti ničivým vlivům myelomových buněk. Tato skupina léků se nazývá bisfosfonáty. Stejný účinek má hormon kalcitonin.

    Jak tyto léky působí? V úvodní kapitole o nemoci je vysvětleno, jak je kost vlivem myelomových buněk zvýšeně odbourávána. Kost neodbourávají přímo myelomové buňky, ale specializované odbourávací buňky (osteoklasty), které jsou zvýšeně stimulovány myelomovými buňkami. Cílem léků ze skupiny bisfosfonátů, a také cílem kalcitoninu je zabrždění aktivity odbourávacích buněk (osteoklastů).

    Bisfosfonáty se dlouhodobě váží na kost. Jakmile na kost s navázaným bisfosfonátem zaútočí odbourávací buňka, dostane se do ní tento bisfosfonát, který její činnost utlumí.

    Obrazně lze bisfosfonáty přirovnat ke speciálním žvýkačkám, které jsou z krve vychytávány kostmi a dlouho na nich ulpívají.

    Jakmile se do kosti obalené těmito žvýkačkami zahryzne odbourávací buňka, žvýkačka ji slepí čelisti a zneškodní ji.

    Kalcitonin má podobný cílový účinek. Na rozdíl od bisfosfonátů jeho účinek po 24 hodinách zcela vymizí. Bisfosfonáty na kosti zůstávají uskladněny po mnoho týdnů i měsíců.

    Důležité je dlouhodobé a někdy i trvalé podávání těchto léků.

    Největší užitek bisfosfonáty přináší, když se začnou podávat již v počátku nemoci, při minimálních změnách na kostech, tedy vlastně již preventivně či při nepatrných potížích.

    Ve formě kapslí na polykání je zatím k dispozici jen jeden preparát bisfosfonátu. Látka se nazývá clodronat a vyrábějí ji dvě firmy, jedna pod názvem Bonefos, druhá pod názvem Lodronat. Pro správné užívání těchto kapslí je nutno vědět:

    Uvedená látka se velmi málo vstřebává ze střeva. Pro vstřebání potřebuje optimální podmínky – podání do prázného žaludku. Bonefos se podává tedy nalačno, nejméně 2 hodiny po předchozím jídle a hodinu až 2 před dalším jídlem.

    Bonefos se nesmí zapíjet ničím, co obsahuje vápník (mléčné výrobky) ale i větší množství železa, magnezia a manganu. Bonefos vytvoří ve střevě s vápníkem i s dalšími uvedenými kovy nerozpustnou sloučeninu, která volně odchází stolicí.

    V případě, že pacienti současně užívají kalcium, je nutno podávat kalciové tablety (tablety vápníku) 4-6 hodin po užití Bonefosu.

    Kapsle Bonefosu podávané nalačno mohou dráždit žaludek a vyvolávat pocit plného těžkého žaludku. Doporučujeme proto začít první týden jednou až dvěma tabletami a postupným zvyšováním dávky se blížit doporučené dávce.

    V případě zažívacích potíží se pacient vrátí na dávku o jednu tabletu nižší, kterou dobře snášel.

    Zažívací problémy, pocity nevůle až zvracení, případně přechodné průjmy spojené s užíváním Bonefosu se objeví asi u 10 % léčených a často při pokračování v léčbě samovolně vymizí.

    Dobu užívání Bonefosu si každý pacient musí určit dle svého jídelníčku tak, aby se tablety dostaly do prázdného žaludku a měly dostatek času k nerušenému vstřebávání.

    Ráno po probuzení je žaludek ideálně prázdný, je však nutno počkat se snídaní aspoň jednu hodinu od spolknutí tablet Bonefosu.

    Vhodná doba pro užití tablet je i večer při ukládání ke spánku, pokud je dostatečně dlouhý interval mezi večeří (nejméně 2 hodiny) a dobou uložení ke spánku. Pacient musí také vědět, že tučná a objemná jídla (pečená husa, knedlík a zelí) zůstávají v žaludku obvykle déle než 2 hodiny.

    V injekční podobě máme několik rozdílných preparátů bisfosfonátů (Bonefos, Lodronat, Aredia). Lze je podávat v jedno- až třímě-síčních intervalech. Dávku, preparát a optimální interval určí ošetřující lékař.

    Infúze bisfosfonátů jsou velmi dobře snášeny, nemají téměř žádné nežádoucí účinky. V prvním až v druhém týdnu po nitrožilní infúzi bisfosfonátů může poklesnout koncentrace vápníku v krvi, což se projeví brněním rukou či nohou, zcela výjimečně drobnými svalovými záškuby.

    Ustálená koncentrace vápníku v krvi je výslednicí tří hlavních cest či toků vápníku. Vápník se neustále uvolňuje z kostí do krve a neustále je zase ukládán z krve na jiná místa v kostech. Mimoto stále do organizmu proudí v malé míře potravou.

    A co se stane, když vykape infúze bisfosfonátu?

    Proud vápníku z kostí do krve se přeruší, proud vápníku z krve do kostí trvá. Pokud se nezvýší příjem vápníku stravou, musí koncentrace vápníku v krvi poklesnout.

    Protože tento fakt je důležitý, uvedeme přirovnání s rybníkem napájeným dvěma potoky a s jedním odtokem pod stavidlem. Na jednom přívodném potoku (přítok vápníku z kostí) se postaví přehrada, odtok se však nemění (odtok vápníku do kostí).

    Pokud se nezvýší přívod zbývajícím potokem (přítok vápníku potravnou), lze očekávat pokles hladiny v rybníce (snížení množství vápníku v krvi).

    Doporučujeme proto vždy současně s nitrožilním podáním bisfosfonátů užívat vápníkové tablety, nejlépe v rozpustné formě. Tablety vápníku však někdy dráždí žaludek, když se dlouhodobě užívají. Pro pacienta je nejdůležitější užívat vápníkové tablety asi po l4 dní od nitrožilního podání některého z uvedených léků.

    Doplňování vápníku formou tablet je jednoznačně nutné jen při nitrožilním podávání Bonefosu, Lodronatu či Aredie, nikoliv při podávání kapslové či tabletové formy.

    Je nutno tablety Bonefosu nebo Lodronatu užívat stále?

    Jak již bylo výše vysvětleno, trvalé užívání Bonefosu či jiného bisfosfonátu je pro pacienty s mnohočetným myelomem užitečné. Vzhledem k dlouhému setrvávání Bonefosu na kostech lze však v užívání tablet dělat pauzy.

    Doporučujeme přerušit vždy užívání Bonefosu po dobu podávání chemoterapie nebo vysokých dávek Prednisonu či Dexamethazonu. Je to proto, aby žaludek nebyl přetížený tabletami.

    Kalcitonin

    Kalcitonin (preparát Miacalcic a další) se podává denně buď v podkožních injekcích nebo ve formě nosního spraye. Nosní spray je sice příjemnější, vstřebávání ale menší.

    Podkožní injekce kalcitoninu mírně štípou, ale zaručí podání potřebné dávky.

    V případě, že se při podávání kalcitoninu objeví alergická reakce – začervenání kůže, pupínky na kůži či jiné projevy alergie, je nutno léčbu ihned ukončit.

    Komplexní antiosteoporotická léčba

    Někteří starší pacienti mají současně celkové prořídnutí kostí – osteoporózu, která nesouvisí jenom s nemocí, ale i s věkem a dalšími vlivy. Těmto pacientům se podává dlouhodobá komplexní léčba jako při osteoporóze. Její složení určí ošetřující lékař.

    K udržení množství vápníku v kostech je nutná také přiměřená fyzická aktivita. Množství kostní hmoty (vápníku v kostech) rychle klesá u nemocných trvale upoutaných na lůžku. Proto by se nemělo zapomínat na rehabilitaci.

  • Výskyt a léčba nedostatku bílých krvinek při chemoterapii • EPITA-DD

    • Co je to neutropenie a kdy vzniká?

    Neutropenie je odborný název pro nedostatek určité skupiny bílých krvinek – tzv. neutrofilů (někdy se nazývají segmenty nebo granulocyty).

    Neutrofily jsou první buňky, které se přímo účastní imunitních reakcí při boji organismu s infekcí. Vznikají v kostní dřeni z tzv. kmenových buněk a potom cirkulují v krvi. Při infekci se jejich počet v krvi výrazně zvyšuje. Mají jen krátkou dobu života a jsou zároveň velmi citlivé na poškození.

    Z tohoto důvodu je proto důležité provádět v průběhu chemoterapie pravidelné kontroly krevního obrazu.

    Neutropenie vzniká působením vnějších vlivů na organismus. Vyvolat ji mohou například některé průmyslové chemické látky, ionizující záření a také určité léky (především cytostatika, některá antibiotika aj.)Malý pokles počtu neutrofilů nemá žádné projevy, při větším poklesu se objevuje slabost, únava, náchylnost k infekcím.

    • Co je to febrilní neutropenie a kdy může vznikat?

    Febrilní neutropenie je stav, kdy nedostatek bílých krvinek je provázen infekcí s horečkou nad 38 ° C. Infekce může být bakteriální, mykotická, virová nebo kombinovaná. Ve výjimečných případech se může projevovat jako celkový infekční (septický) stav, někdy i velmi závažný.

    Febrilní neutropenie nejčastěji vzniká jako komplikace onkologické léčby – chemoterapie. Při chemoterapii jsou podávána cytostatika, která poškozují rychle se dělící buňky – hlavně nádorové, ale také má vliv na rychle rostoucí zdravé buňky, např. krvinky (zejména bílé krvinky), vlasové kořínky, buňky sliznic. Nejrychleji reagují neutrofily, později klesají počty i ostatních krevních elementů. Pokles hladiny krvinek se obvykle projevuje 6. – 10. den po podání chemoterapie.Nedostatek bílých krvinek způsobuje sníženou odolnost proti infekcím – i drobný zánět se může rozvinout v celkovou těžkou infekci.

    U takto oslabených jedinců může docházet nejen k bakteriálním infekcím, ale může se přidat i mykotická nebo virová celková infekce.

    • Vyskytuje se neutropenie při léčbě karcinomu prsu?

    V léčbě karcinomu prsu jsou využívány chemoterapeutické režimy s nižším rizikem febrilní neutropenie. Napříkladschémata FAC, AC, CMF. Některá užívaná cytostatika již mohou mít zvýšené riziko vzniku febrilní neutropenie.

    Nebojte se zeptat svého onkologa na typ chemoterapie!

    Neutropenie se dělí do 4 stupňů, podle počtu neutrofilů. Bezpříznaková neutropenie 1. – 2. stupně se neléčí. Při významnější neutropenii 3.– 4. stupně se podávají tzv.

    růstové faktory, které stimulují tvorbu těchto krvinek v kostní dřeni. Délka této léčby se určuje podle počtu neutrofilů v krvi.

    Při podávání chemoterapie s vysokým rizikem vzniku neutropenie je účelnější jejímu vzniku předcházet preventivním podáním růstových faktorů.

    • Jak se léčí febrilní neutropenie? 

    Febrilní neutropenie se léčí kombinovanou léčbou, kterou vždy určuje lékař podle jejího průběhu.

    Léčba zahrnuje:• Léky snižující teplotu (paralen, algifen, ibuprofen)• Dostatečný přívod tekutin• Klidový režim• Obvykle antibiotika, antimykotika či antivirotika• Růstové faktoryBěžně může být tento stav léčen doma, pouze v případě komplikací je nutná hospitalizace.Pokud se při podávání chemoterapie u pacienta rozvine febrilní neutropenie, je při dalším cyklu chemoterapie vhodná prevence tohoto stavu.

    • Co jsou to růstové faktory?

    V kostní dřeni se nacházejí tzv. kmenové buňky, ze kterých vznikají jednotlivé krvinky. Tyto kmenové buňky jsou stimulovány k produkci krvinek růstovými faktory ze skupiny tzv. cytokinů. Jsou to látky bílkovinné povahy, k použití v medicíně jsou vyráběny synteticky a využívají se k léčbě a prevenci neutropenie.

    • Má smysl preventivní použití růstových faktorů?

    Předcházení (prevence, profylaxe) komplikacím je vždy účinnější než jejich léčba. Cílem lékařů je léčení rakoviny s minimem vedlejších účinků při co nejlepší kvalitě života. Febrilní neutropenie může být závažnou komplikací, prevence jejího vzniku zvyšuje komfort pacienta a účinnost léčby.

    • Jak se provádí prevence neutropenie?

    Prevence (profylaxe) se provádí podáním růstových faktorů ještě před vznikem neutropenie. Chemoterapeutická schémata jsou rozdělena podle rizika vyvolání febrilní neutropenie, současně je hodnocen i celkový stav pacienta, výskyt neutropenie při předchozím cyklu chemoterapie. Při zvýšeném riziku by mělo být profylaktické podání růstových faktorů standardem.

    Růstové faktory se podávají injekčně, 24 hodin po chemoterapii.Podání je možné pacientem doma, což sníží riziko infekce návštěvou zdravotnického zařízení a zvýší komfort pacienta.

    • Jaké jsou vedlejší účinky při léčbě růstovými faktory?

    Nejčastějšími vedlejšími účinky jsou:• Bolesti svalů, kostí (reakce na stimulaci kostní dřeně)• Bolest, zarudnutí, otok v místě vpichu• Alergické kožní reakce• Bolesti hlavy• Zvýšená teplota (do 37,5 C)

    Váš lékař Vám poradí, jaké léky můžete při potížích užívat k jejich zmírnění.

    • Jak se chovat v době zvýšeného rizika infekce?
    • Vyhýbejte se místům, kde se nachází větší počet osob v uzavřeném prostoru (dopravní prostředky, kina apod.)
    • Vyhýbejte se kontaktu s nemocnými chřipkou či angínou
    • Myjte si důkladně ruce, vždy před jídlem a přípravou jídla, po použití toalety a vždy kdy je třeba. Po použití WC dodržujte pečlivou hygienu oblasti konečníku a genitálu
    • Po koupeli se pečlivě osušte, včetně kožních záhybů. Ručníky udržujte v suchu a často je měňte, nejlépe denně.
    • Čistěte si zuby po každém jídle. Používejte měkký zubní kartáček, udržujte jej v suchu, neskladujte v uzavřeném krytu. Také zubní protézu je třeba pravidelně čistit ústní vodou (po vyjmutí z dutiny ústní)
    • Pozor na poranění kůže (manikúra, pedikúra, řezné rány apod.)
    • Pijte dostatek tekutin (2-3 l denně)
    • Jezte vyváženou stravu, bohatou na vitamíny a vlákninu

    V období zvýšeného rizika infekce je vhodné jíst jen čerstvé, dlouho neskladované potraviny a vyvarovat se těchto produktů:

    • Syrové nepasterované mléko přímo z farmy
    • Mléčné výrobky s živými kulturami
    • Plísňové a zrající sýry
    • Fermentované salámy s plísní na povrchu
    • Syrové a polosyrové maso (tatarský biftek, carpaccio, nepropečené steaky)
    • Uzeniny z velkovýroby, krájené salámy, sýry
    • Syrová nebo nedostatečně upravená vejce a potraviny, které je obsahují
    • Ovoce a zelenina, které nejde oloupat (salát, jahody, třesně, hroznové víno)
    • Kvašená zelenina
    • Sušené ovoce, ořechy (burské ořechy, mandle)
    • Voda z přírodních zdrojů, točené pivo, víno

    Zdroj: Brožura občanského sdružení Mamma HELP – Co je to Neutropenie? / Autorky: MUDr. Karolína Hovorková, MUDr. Petra Hrabětová, MUDr. Renata Koževnikovová

    Co vás zajímalo? Rakovina krve

    V rámci Zdravého úterý přicházely otázky na téma Rakovina krve do online poradny FN Plzeň, odpovídal vedoucí lékař Hematologicko – onkologického oddělení doc. MUDr. Daniel Lysák, Ph.D.

    Rakovina krve nebo také Leukémie je zhoubné onemocnění krvetvorby. Existuje řada různých druhů leukémií, některé v závislosti na progresivnosti velmi rychle způsobují závažný, život ohrožující stav. Díky stále účinnějším možnostem léčby a brzkému zjištění možných příznaků je však úmrtnost na rakovinné onemocnění krve poměrně nízká.

    Zde představujeme nejzajímavější otázky a odpovědi:

    OTÁZKA: Dobrý den, existují nějaké prvotní příznaky, díky kterým bychom si mohli všimnout, že něco není v pořádku? Děkuji

    ODPOVĚĎ: Dobrý den. Krevní nádory jsou velmi pestrou a rozsáhlou skupinou onemocnění a pestré jsou tedy i jejich příznaky. Vzhledem k tomu, že často bývá nádorem (leukémií) postižená kostní dřeň, jsou poměrně typické obtíže, které vyplývají ze snížení zdravých krvinek v krevním obraze.

    Nedostatek bílých krvinek se projevuje teplotami a různými infekcemi, nedostatek červených krvinek únavou, nevýkonností a úbytek krevních destiček krvácivými projevy do kůže a sliznic. Časté mohou být také nespecifické celkové příznaky jako teploty, úbytek hmotnosti, noční pocení, únava.

    Jindy se onemocnění může projevit zvětšením uzlin, sleziny, bolestmi kostí atd…

    OTÁZKA: Dobrý den, je možné nechat se preventivně vyšetřit na tuto nemoc u praktického lékaře?

    ODPOVĚĎ: Dobrý den. Je určitě více než vhodné se podrobovat pravidelným preventivním prohlídkám, existuje celá řada jiných a pravděpodobnějších onemocnění, jejich včasná léčba je důležitá (cukrovka, vysoký krevní tlak, onemocnění ledvin, karcinom tlustého střeva apod.).

    Co se týče krevních nádorů, tak preventivní prohlídka může odhalit některé z nich, které se vyvíjejí delší dobu a jsou spojené se změnami v krevním obraze.

    Na druhou stranu preventivní vyšetření zaměřené vysloveně na krevní nádory by byla obtížné a nedávalo by jistotu, že se onemocnění neobjeví za pár týdnů poté, protože vznik některých leukémií je rychlý. Nějaký specifický diagnostický test na krevní nádory bohužel neexistuje.

    Výhodou krevních nádorů je však skutečnost, že i pokročilá onemocnění lze kompletně vyléčit (neplatí zde tedy to, co u solidních nádorů, kde mají pokročilé formy s metastázami špatnou prognózu). Tzn. podrobujme se standardním preventivním prohlídkám a pokud máme v mezidobí nějaké obtíže, snažme se je řešit včas.

    OTÁZKA: Dobrý den, uvažujeme s kamarádkou o zapsání do registru dárců kostní dřeně, ale někteří známí nás varují, že je odběr kostní dřeně velice bolestivý a může přinést komplikace. Je to pravda?

    ODPOVĚĎ: Dobrý den. Tyto obavy jsou zbytečné a troufnu si předpokládat, že vaši známí sami odběr nepodstoupili. Hlavním pravidlem, kterým se při odběru řídíme, je neohrozit zdraví dárce, tomu je podřízeno vše.

    Samotný odběr kostní dřeně se provádí v celkové anestezii a po odběru dárce pociťuje v místě odběru spíše mírný dyskomfort než nějakou bolest. Případné „komplikace“ jsou dány spíše narkózou jako takovou (pocit na zvracení, slabost), než samotným odběrem, a i tyto odezní během pár hodin po odběru.

    Zdravý člověk se tedy nemusí odběru bát. Dárce si navíc může metodu odběru vybrat, protože krvetvorné kmenové buňky můžeme odebrat nejen z kostní dřeně ala také z periferní krve na separátoru krevních buněk. Volba metody odběru je na dárci.

    A samozřejmě před odběrem každého dárce vyšetřujeme, zda může odběr bezpečně podstoupit, a během odběru se o něj stará odborný personál.

    Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách.

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector