Negativní těhotenský test – Vše o zdraví

Těšíte se na to, až konečně na svém těhotenském testu spatříte dvě čárky? Ale co když je to jen marná naděje? Kdy vlastně může být test nespolehlivý a ukazovat falešně pozitivní nebo falešně negativní výsledek? Jak postupovat dál, když zjistíte, že máte pozitivní těhotenský test?

Kdy si udělat těhotenský test?

Ať už se těšíte na miminko, nebo se obáváte toho, co bude následovat, protože jste “to nedostala”, první pomoc v těchto případech pro ženy představuje těhotenský test na časnou detekci hCG zakoupený v lékárně. Tento test se provádí z moči, která by měla být ideálně ranní. Je zbytečné testovat se ihned po nechráněném pohlavním styku.

Udělat těhotenský test byste si měla až v době očekávané menstruace. Některé novější těhotenské testy dokáží zachytit hCG v moči velice brzy, ale nemusí být vždy spolehlivé. Mnohdy ani v době očekávané menstruace ještě nemusí být rozpoznatelné, že jste těhotná.

Platí jedna zásada – čím později si test uděláte, tím lépe a tím více by měl být spolehlivější.

Sex v těhotenství. Rizika a potíže, s kterými se můžete potýkat

Test hCG prokáže těhotenství

Časné těhotenství se dá prokázat pomocí testu z krve, který zjišťuje přítomnost hormonu choriogonadotropinu (hCG), který je zjistitelný v krevním séru už osmý až desátý den po otěhotnění.

Proto je vždy na místě dojít si k lékaři, ideálně na gynekologii, na krevní testy. Ty jsou spolehlivější než běžný těhotenský test z lékárny, který je založen na detekci hCG z moči.

Ani na ultrazvuku totiž velmi rané těhotenství ještě nebývá vidět.

V moči je hormon hCG rozpoznatelný až v době očekávané menstruace, anebo zkrátka tehdy, když se menstruace pár dnů nedostaví.

Pokud si v této době žena koupí v lékárně nebo v supermarketu těhotenský test, který ukáže pozitivní výsledek, ještě není nic stoprocentní. Gynekologa byste měla navštívit ideálně dva týdny po vynechání menstruace.

Tato doba ještě může ledacos změnit. Menstruace se mohla jen zpozdit a je třeba tomu nechat nějaký čas.

Jakmile však lékař vaše těhotenství potvrdí, vypíše vám těhotenskou průkazku a pozve vás do první těhotenské poradny na celkové vyšetření. To by mělo proběhnout nejpozději do 12. týdne těhotenství.

Falešně pozitivní těhotenský test

Pozitivní těhotenský test nám dokáže pěkně rozbouřit hormony, natožpak ještě ten falešně pozitivní. Proč vlastně k falešně pozitivním výsledkům vůbec dochází? Pokud spatříte na testu vedle sebe dvě čárky, ještě to nemusí znamenat, že máte vyhráno.

Zpočátku může být druhá čárka velmi slabá, proto není vůbec jasné, zda vlastně jste těhotná, anebo ne. Navíc pozitivní těhotenský test může i vypovídat o tom, že něco ve vašem těle není v pořádku. Proto je vždy při tomto zjištění na místě návštěva lékaře.

Mimoděložní těhotenství a jeho příznaky. Jaká existují řešení tohoto stavu?

Co znamená falešně pozitivní těhotenský test?

Nyní si shrneme nejčastější důvody, proč vám vyšel pozitivní těhotenský test:

  • jste skutečně těhotná a všechno je v pořádku
  • jste těhotná, ale jedná se o mimoděložní těhotenství
  • jste v klimakteriu a prožíváte hormonální bouři
  • máte ještě v sobě některé hormonální léky obsahující hCG (na podporu otěhotnění)
  • je ještě velmi brzy po předchozím potratu

Falešně negativní těhotenský test

Samozřejmě se i může stát, že vám při testování vyjde pouze jedna čárka. To ostatně ještě také nic neznamená a může se jednat o falešně negativní výsledek. Pokud se cítíte “jinak” a domníváte se, že byste mohla být těhotná, určitě se tím nenechte odradit a vyzkoušejte testování za pár dní znovu.

Nezapomeňte použít ranní moč, která je více koncentrovaná a měla by obsahovat také více hormonu hCG. Pokud se ani přesto testování nepovede a vy stále nedostanete menstruaci, určitě navštivte lékaře.

Potraty v ČR. Jak probíhá umělé přerušení těhotenství a kolik žen ho ročně podstoupí?

Co znamená falešně negativní těhotenský test?

Falešně negativní test vám může vyjít snad pouze z jednoho důvodu:

  • udělala jste si test příliš brzy a hladiny hCG jsou ještě příliš nízké
  • test může být poškozený, nebo jste jej provedla nesprávně, zkuste testování určitě zopakovat
  • Negativní těhotenský test - Vše o zdraví
  • Negativní těhotenský test - Vše o zdraví
  • Negativní těhotenský test - Vše o zdraví
  • Negativní těhotenský test - Vše o zdraví
  • Negativní těhotenský test - Vše o zdraví
  • Negativní těhotenský test - Vše o zdraví
  • Negativní těhotenský test - Vše o zdraví
  • Negativní těhotenský test - Vše o zdraví

Plodné dny, těhotenský test, příznaky těhotenství, Postinor

Aspergerův syndrom, introvert, Tourettův syndrom, růstový spurt

Vigantol, seborea, fenylketonurie, neštovice, salmonela, šestá nemoc, roupy, laryngitida, molusky, meningitida, toxoplazmoza

Dušená mrkev, banánové lívance, krupicová kaše, pohanka, cuketová polévka

Kdy si udělat těhotenský test?

Udělejte si test hned, jakmile získáte podezření, že jste těhotná. Nejčastějším průvodním jevem a také impulzem pro zakoupení testu je vynechání menses. Není to ale vždy pravidlem a nástup mensesu může budoucí maminku pěkně zmást.

Dalším typickým projevem je ranní nevolnost, přecitlivělost na pachy, chutě, dotyky a únava. Celkově se cítíte jinak a sama sobě připadáte při pohledu do zrcadla jiná. Ideální denní doba, kdy sáhnout po testu – je ráno.

S první ranní močí, zjistíte zda jste těhotná či ne, protože koncentrace hormonu hCG- choriogonadotropinu je v tuto dobu v moči nejvyšší. Toto pravidlo platilo striktně v minulosti, kdy byly na trhu těhotenské testy s nižší citlivostí.

Dnešní testy jsou tak citlivé, že je můžete provádět klidně kdykoliv v průběhu dne. Těhotenský test je dobré opakovat po několika dnech, pokud první test byl negativní a přesto se menstruace nedostavila.

Negativní těhotenský test - Vše o zdraví Jak vybrat těhotenský test?

Na trhu existuje nespočetné množství značek, které nabízejí těhotenské testy. Jsou i docela snadno dostupné. Spolehlivé místo pro nákup je lékárna, dále se s nimi setkáte i v drogeriích v oddělení ovulačních testů, těhotenských testů a prezervativů. 

Těhotenský test z moči

Nejznámějším typem jsou testy, které potřebují k potvrzení těhotenství vzorek moči. Tady si lze vybrat podle preferencí, jestli si uděláte test pomocí proudu moči nebo ho ponoříte do nádobky se vzorkem.

Způsob provedení nemá vliv na výsledek nebo citlivost testu, v tomto případě jde opravdu pouze o to, který způsob vám více vyhovuje. Tyčinky i proužky testu mají absorpční část, kam přijde vzorek moče. Aby byla dobře nasáknutá, nechte tyčinku v proudu nebo ve vzorku alespoň 10 vteřin a vyčkejte.

Do pár minut se zobrazí výsledek podle návodu každého druhu. Pokud chcete vědět i to, kolik týdnů jste těhotná, zvolte digitální ClearBlue test, který zobrazí i počet týdnů od početí.

Krevní těhotenský test 

Pár dní před tím, než se dostane hCG i do moči, ho lze rozpoznat v krevní plazmě. Testy mohou potvrdit těhotenství již 9 dní po oplodnění a tedy 2.-3. den po uhnízdění vajíčka.

V setu krevního těhotenského testu je lancetka na provedení vpichu do prstu a souprava na odběr malého vzorku krve. Celá souprava je na jednorázové použití, provádějte tedy test pečlivě a v klidu.

Negativní těhotenský test - Vše o zdraví Spolehlivost těhotenských testů

Citlivost těchto testů je 25 nebo dokonce 10 mUI/ml hCG. Platí, že čím nižší je číslo citlivosti, tím citlivější je test, protože detekuje i menší množství hormonu.

Test s citlivostí 10mUI/ml lze udělat již pár dní před očekávanou menstruací, test s nižší citlivostí 25mUI/ml zobrazí spolehlivý výsledek ode dne očekávané pravidelné menstruace. Při testování se ale doporučuje několik dní ještě počkat.

První příznaky se mohou snadno splést s projevy PMS. Známe i případy, kdy je těhotenství mimoděložní a výsledek testu ještě před očekávanou menstruací pozitivní. Během několika dní dojde ale ke krvácení, což se navenek jeví jako opožděná menstruace a radost z početí vystřídá smutek.

Nejspolehlivější testy jsou právě ty, které jsou z kapky krve. I když citlivost tohoto testu není vyšší než 10 mIU/ml, detekuje těhotenství o několik dní dříve oproti testu ze vzorku moči.

Negativní těhotenský test - Vše o zdraví Jak poznat z testu že jste těhotná?

Jak bylo zmíněno, průvodních jevů, změn nálad i ukazatelů, které vám naznačí, že se nacházíte již v prvním trimestru těhotenství, je více.

Potvrdit se stoprocentní jistotou vám může očekávání potomka těhotenský test a následná návštěva vašeho ženského lékaře.

Kde vám lékař nejen potvrdí vaši domněnku, ale i pečlivě prověří váš zdravotní stav a obeznámí s dalším postupem a péčí o vaše zdraví. Jak ale správně odečíst hodnoty pozitivního a negativního výsledku z testu?

Pozitivní těhotenský test

Výsledek testu se odečítá různě. Vždy postupujte přesně podle návodu. Zpravidla se uvádí, že výsledek testu se odečítá do 2-3 minut od provedení testu. Po uplynutí doby delší než 5 minut výsledek neodčítejte. V případě pozitivního výsledku na testech bývají dva proužky.

Jeden je kontrolní, který slouží na kontrolu správnosti provedení testu a druhý je ten rozhodující – indikující těhotenství. V případě pozitivního testu se zbarví a to do 1-2 minut.  Čárka na testu může být různé intenzity. I bledá čárka znamená pozitivní test.

Zajímavé:  Krvaceni Do Zaludku Priznaky?

V tomto stádiu už nemusíte více váhat a objednejte se na lékařskou prohlídku ke svému gynekologovi.

Negativní těhotenský test

Indikační proužek se v případě negativního výsledku testu nezbarví vůbec a vidíte pouze proužek kontrolní. Pro jistotu je třeba počkat cca 3-4 minuty pro potvrzení.

Falešně pozitivní těhotenský test

V některých případech se stane, že test ukáže pozitivní výsledek i přesto, že nejste těhotná. Zvýšená koncentrace hCG je příznakem i některých nemocí, jako jsou cysty na vaječnících nebo nádorová onemocnění.

Existují í léky, které tuto hladinu zvyšují, a to mohou být léky k vyvolání ovulace. Hladina hCG se udržuje v krvi a moči i několik dní po porodu, interrupci nebo potratu. Pozitivní test může být i v případě mimoděložního nebo molárního těhotenství, které skončí krvácením.

Proto je test falešně pozitivní, i když těhotenství nepokračuje. 

Vyzkouším krevní těhotenský test Chci těhotenský test z moči

Těhotenský test. MUDr. Denisa Petrovová

Ve zkratce pro tatínky

Na jakém principu těhotenský test pracuje?

U těhotné ženy dochází již po zhruba 8-9 dnech po uvolnění vajíčka z vaječníku (ovulace) a následném oplození k tvorbě hCG  buňkami budoucí placenty.

hCG znamená human Chorionic Gonadotropin, neboli lidský choriogonadotropin, zjednodušeně také těhotenský hormon. Ten se začíná přibližně 8-9 dní po ovulaci a oplodnění vajíčka vylučovat v takovém množství, že je detekovatelný v moči a posléze i v krvi.

A právě setkání moči těhotné ženy s protilátkou proti tomuto hormonu způsobí zbarvení druhého proužku na testu.

Kdy si udělat těhotenský test?

Kdo nevydrží, tak může zkusit těhotenský test již první den vynechání menstruace. Jinak je vhodné počkat např. 3 dny. Je pochopitelné, že některé ženy, které nemohou delší dobu otěhotnět, se test snaží provádět již 3. den po souloži, ale takovéto testování skutečně pozbývá smyslu.

Jak těhotenský test provádět?

1. Nejlépe ráno, v ranní moči je nejvyšší koncentrace těhotenského hormonu. 2. Nejvhodnější je zachytit do připravené nádoby střední proud moči, s tou pak manipulovat dle návodu v testu. 3. Test nesmí být před testováním uložen v příliš vlhké místnosti nebo vystaven nadměrnému teplu – nemusel by díky tomu být funkční.

4. Postupujte zcela dle přiloženého návodu, testy se mohou v drobnostech lišit (v závislosti na výrobci).

Spolehlivost těhotenských testů: Může být těhotenský test negativní, i když jsem těhotná?

Ano, může. V tomto případě vyčkejte, pokud se ani za další 3 dny nedostaví menstruace, test opakujte.

Může být pozitivní těhotenský test, i když těhotná nejsem?

Test může být někdy tzv. falešně pozitivní těhotenský test, proto je při jakýchkoli nejasnostech vhodné doplnit vyšetření hCG z krve. Někdy také může dojít k oplození vajíčka, jeho uhnízdění v děloze, ale vývoj zárodku plodu se zastaví hned na počátku, odumře a posléze dojde k menstruaci např. s týdenním zpožděním.

Autorka: MUDr. Denisa Petrovová

Dobrý den, doufám, že jsem hledala správně, ale nepodařilo se mi najít něco bližšího o hodnotě hCG. Ráda bych se dozvěděla hodnoty v různých fázích těhotenství, jak stoupá a jakým tempem klesá po porodu anebo po potratu.

Zajímalo by mě, kdy bude těhotenský test objektivní po prodělaném potratu, když se znovu pokoušíme o miminko hned v následujícím cyklu.

Tabulku s vysvělivkami jsem však zatím nenašla a moje doktorka na toto nemá asi moc času, i když mi vše vysvětuje celkem pečlivě.

Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: Těhotenský hormon (lidský choriogonadotropin – hCG) lze z krve matky zjistit nejdříve 8. – 9. den po ovulaci, dříve je jeho koncentrace tak malá, že je pod hranicí citlivosti současných vyšetřovacích metod. Koncentrace hCG dosahuje 2 týdny po ovulaci hodnot kolem 100mIU/ml, dále se zdvojnásobuje vždy za 2dny.

Nejvyšší koncentrace dosahuje  v  9. – 10. týdnu těhotenství, tj. 60 000 – 90 000 mIU/ml, pak koncentrace klesá a hodnoty kolem 10 000-20 000 mIU/ml zůstávají až do konce gravidity. Po potratu či porodu klesne hCG v krvi k neměřitelným hodnotám za 40dní.

Snaha o graviditu hned v následujícím cyklu po potratu není zcela optimální, doporučuje se vyčkat  3 – 6 měsíců. Pokud k těhotenství přesto dojde, nelze stran sledování vývoje těhotenství brát v úvahu pouze  hodnotu hCG, ale je nutno vycházet zejména z ultrazvukového nálezu.

 Zvýšenou koncentraci hCG  lze zjistit u vícečetného těhotenství, u mola hydatidosa a některých nádorů. Snížené hodnoty se objevují u mimoděložního těhotenství či hrozícího potratu. Odpovídala MUDr. Denisa Petrovová

Jsem těhotná, když je jeden těhotenský test ze tří testů pozitivní? Mohla jsem otěhotnět den před menstruací?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohu být těhotná, když den před menzes s partnerem proběhla přerušovaná soulož a předčasná ejakulace do pochvy. Den na to jsem měla menzes, ale trochu slabší a kratší než obvykle. Asi týden mám návaly nevolnosti a pnutí v prsou.

Jeden těhotenský test ze tří mi vyšel pozitivní, ale hodně slabě a clearblue neprokázal nic. Miminko bych chtěla, ale mohu se těšit? V pátek jdu ke svému gynekologovi a zajímalo by mě, zda to bude viditelné a zda je tu nějaká možnost těhotenství. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď: Dobrý den, pokud dojde k nechráněnému pohlavnímu styku kdykoliv během měsíce, nedá se nikdy těhotenství vyloučit. Samozřejmě největší pravděpodobnost otěhotnění je v době ovulace, tj. 13 – 14. den menstruačního cyklu (počítá se od 1.

dne menses), ale vzhledem k tomu, že spousta žen má nepravidelný menstruační cyklus a sama neví, kdy ovulace nastala, nelze na tzv. „plodné“ dny spoléhat.

Pozitivní těhotenský test může znamenat těhotenství, ale může se jednat také o falešně pozitivní těhotenský test, protože těhotenské testy z moče nejsou nikdy 100%.

Všeobecně většina těhotenských testů může prokázat graviditu cca 16 dní od početí, krevní testy samozřejmě dříve. Nejlepší je zajít za svým gynekologem a nechat si v případě pozitivního testu z moče odebrat hCG z krve. MUDr. Veronika Ťápalová

Mohu být i přes negativní krevní test těhotná?

Dobrý den, pane doktore, chtěla bych Vás poprosit o radu. Snažíme se s přítelem o miminko již 8 měsíců. Menstruaci mám pravidelnou již 15 let (odchylka max. 2 dny). Poslední menstruaci jsem měla před dvěma měsíci a od té doby doposud nepřišla. Před několika dny jsem měla mírné špinění, které již v tuto chvíli nemám.

Těhotenské testy si dělám každý druhý den a vždy jsou negativní. Včera jsem byla u mé paní doktorky, která na ultrazvuku objevila v děloze malou tečku velikosti 1 mm. Zároveň provedla odběr krve, který je však negativní. Zároveň mi před 6 měsíci byl zjištěn myom intramurální o velikosti 3 cm.

Je možné na základě uvedených informací i přes negativní test krve být těhotná?

Odpověď: Dobrý den, pokud i krevní test je negativní, těhotenství je prakticky vyloučeno. Nepravidelná menstruace má tedy asi jinou příčinu a je potřeba s Vaším gynekologem po ní pátrat dál. MUDr. Veronika Ťápalová

Pozitivní těhotenský test po užití Postinoru

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Měli jsme s přítelkyní před třemi týdny nechráněný pohlavní styk. 18 hodin po pohlavním styku si přítelkyně vzala Postinor a druhou tabletku do dvanácti hodin.

Poté ji bolela silně hlava a dostala menstruaci o 3 týdny dříve. Neslyšel jsem, že by se to někomu stalo takto brzy. První týden po styku zkusila těhotenský test a vyšel pozitivní, druhý týden test opakovala a byl také pozitivní.

Jsme s přítelkyní hodně nejistí, prosím poraďte.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, pokud má vaše přítelkyně opakovaně pozitivní těhotenský test, je pravděpodobně těhotná, na to není, co poradit. Otěhotněla ale pravděpodobně dříve, než při styku, po kterém užila Postinor, protože při tom by se takto brzo těhotenství testem neprokázalo.

Negativní těhotenský test při zpožděné menstruaci 

Dobrý den, mám zpoždění menstruace 7. den. V době ovulace (cca) jsem měla několikrát nechráněný pohlavní styk. Dnes jsem si dělala těhotenský test (levnější varianty). Test vyšel negativní.

Většinou mám menstruaci pravidelnou a mívám doprovázející vlastnosti jako je nateklost, lehká bolest v podbřišku a prsou, mastnější pleť. Momentálně se před menstruací dostavila jen lehčí bolest v prsou, ale ne taková jako před menstruací.

Pokud se menstruace nedostaví do týdne, mám test opakovat? Je možné, že jsem těhotná, i když test vyšel negativně? Děkuji za radu.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, po sedmidenním zpoždění by test již měl být pozitivní, ale nemusí to tak být. Pokud se menstruace nedostaví, za pár dní test můžete zopakovat.

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, zda jsem těhotná. Již týden jsem nedostala menstruaci, je mi na zvracení, cítím se slabá, trpím bolestí zad a břicha, občas mě štípě štítná žláza. Udělala jsem si těhotenské testy. První mi vyšel se slabou čárkou a u druhé už byla čárka silnější. Děkuji za odpověď. Krásný den. 

Zajímavé:  Léčba Závislosti Na Alkoholu Hradec Králové?

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, pokud jste již týden nedostala menstruaci a normálně jste zvyklá, že ji máte pravidelně, při slabé pozitivitě testů je celkem možné, že těhotná jste.

Otázkou je, zda jste si testy provedla správně. Bylo by vhodné navštívit gynekologa, který může v takto časném stadiu provést vyšetření těhotenského hormonu HCG z krve a řekne Vám jednoznačně, zda se o těhotenství jedná či nikoliv.

Pomocí ultrazvuku může také vyloučit jinou příčinu opožděných měsíčků.

Dobrý den, mám takový dotaz. Před dvěma měsíci jsem vysadila antikoncepci. Pohlavní styk s partnerem máme pravidelně.

Před dvěma týdny jsem měla menstruaci, ale poslední týden ráno zvracím a někdy zvracím i odpoledne. Jsem nadmíru unavená a ospalá. Dělala jsem si těhotenský test, ale vyšel negativní.

Je tu nějaká možnost, že jsem i přesto těhotná? Nebo čím mohou být moje potíže způsobeny? Předem děkuji za odpověď. 

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, zvracení a únava můžou být projevy různých stavů a onemocnění. Může se někdy ale stát, že pokud si uděláte test příliš brzo, vyjde negativní. Proto si ho tedy raději ještě za týden zopakujte, pokud se menses nedostaví.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s těhotenským testem, když mi vyšly skoro dvě čárky. Jedna byla o malinko světlejší než ta druhá. Je možné, abych byla těhotná? S přítelem jsme dělali test 21.12. a pak ještě 25.12. a čárka se mi zdála tmavší než předtím. Poslední menstruaci jsem měla 16. – 21. 11. Předem děkuji za odpověď. 

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, pokud máte na testu 2 čárky, tak i když byla jedna slabší, pravděpodobně jste těhotná. To, že je slabší, může být tím, že je těhotenství ještě příliš čerstvé.

Inzerce Negativní těhotenský test - Vše o zdraví

Jedinečné rady o výživě a cvičení pro zdravý vývoj miminka. Naučte se vařit a cvičit dříve, než se miminko narodí!

ZDARMA ke knížce brožury o těhotenství a péči o dítě.

wwww.zdravetehotenstvi.cz

Těhotenský test reaguje na těhotenský hormon v moči, kterým je lidský choriogonadotropin hCG. Test je vhodné provádět až po vynechání menstruace, lépe až 3. den po vynechání.

Provádí se ráno, kdy je hladina hormonu v moči nejvyšší. Zachytit do lahvičky – např. od léků – je vhodné střední proud moči.

U všech testů, mohou se odlišovat, je nutné si přečíst návod a postup při jeho vyhodnocení. JM

Diskuze » Poradna »

Diskuze Negativní triple – opravdu vše OK?

Ahoj, včera jsem se dozvěděla, že triple testy jsou negativní. Prý je
všechno vpořádku. Četla jsem hodně článků o tom, že i když jsou
triple testy pozitivní, narodí se mnohdy úplně zdravé miminko. Platí to
i obráceně, že se po negativních výsledcích může narodit nemocné mimi,
nebo se můžu konečně uklidnit?

Velikost písma:

@Siisule píše:
Ahoj, včera jsem se dozvěděla, že triple testy jsou negativní. Prý je
všechno vpořádku. Četla jsem hodně článků o tom, že i když jsou
triple testy pozitivní, narodí se mnohdy úplně zdravé miminko. Platí to
i obráceně, že se po negativních výsledcích může narodit nemocné mimi,
nebo se můžu konečně uklidnit?

Nic není stoprocentní, ani plodová voda ne. V ordinaci mého gynekologa
mají maminku, které se i přes negativní NT+ a negativní tripple narodilo
miminko s Downem.

Kromě nemocí, které se zachycují v rámci těchto
testů, jich ale existuje další celá řada, která se netestuje nijak a ani
není zachytitelná a další řada, na kterou se přijde třeba na velkém
ultrazvuku.

Nikdo a nikdy nemůže dát nikomu „papír“ na
zdravé dítě.

Ale takto nemůžeš vůbec uvažovat a trápit se takovými myšlenkami. Je
daleko větší pravděpodobnost, že se ti narodí zdravé miminko, než že se
ti narodí miminko nějak nemocné . Podobnými myšlenkami by ses utrápila,
takže se dej určitě do klidu a užívej si těhotenství, nekaz si pěkné
období negativními myšlenkami  .

@Siisule píše:
Ahoj, včera jsem se dozvěděla, že triple testy jsou negativní. Prý je
všechno vpořádku. Četla jsem hodně článků o tom, že i když jsou
triple testy pozitivní, narodí se mnohdy úplně zdravé miminko. Platí to
i obráceně, že se po negativních výsledcích může narodit nemocné mimi,
nebo se můžu konečně uklidnit?

@Siisule píše: …
Platí to i obráceně, že se po negativních výsledcích může narodit
nemocné mimi, nebo se můžu konečně uklidnit?

Spolehlivější je prvosemestrální screening (okolo 90 %) a další
uklidnění ti může dát velký UTZ ve 20tt (neinvazivní metody). Téměř
100% spolehlivost pak odběr plodové vody (invazivní metoda), ale do toho bych
teda šla jen tehdy, kdyby všechno ostatní vyšlo naprosto špatně.

Ale všechno je to jen statistika. Nic ti nedá 100% jistotu. Musíš taky trochu
věřit a myslet pozitivně. Všechno bude dobré, uvidíš. 

@Wiolla píše:
Já vím, že to asi nechceš ve skutečnosti slyšet, že chceš spíš
uklidnit, ale tripl testy mají spolehlivost 68 %. Tzn. z 32 % vycházejí
falešně – tedy falešně pozitivní i negativní… 

Spolehlivější je prvosemestrální screening (okolo 90 %) a další
uklidnění ti může dát velký UTZ ve 20tt (neinvazivní metody). Téměř
100% spolehlivost pak odběr plodové vody (invazivní metoda), ale do toho bych
teda šla jen tehdy, kdyby všechno ostatní vyšlo naprosto špatně.

Ale všechno je to jen statistika. Nic ti nedá 100% jistotu. Musíš taky trochu
věřit a myslet pozitivně. Všechno bude dobré, uvidíš.

Neboj se, miminko je urcite zdrave, ale je to tak jak pisou holky, nikdy ti
nikdo neda stoprocentni jistotu, ze je vsechno v poradku, prenatalni
diagnostika ma svoje hranice a nekdy mi prijde, ze toho ti doktori moc nevi.
Navic nebezpeci ciha i potom, ale kdyz si to statisticky vezmes, tak mnohem vic
je deti naprosto zdravych a houzevnatych.

ale fakt se tim nestresuj, to neprospiva ani tobe ani miminku.

@Wiolla moc hezky jsi to
napsala

neřeš to, nikdy nevíš, i zdravému mimi se může po porodu něco
najít, nebo ve 3, 5, 7 letech atd. prostě to neřeš a užívej si čekání
na své miminko, jestli bude zdravé nebo ne tak úplně, stejně ho budeš
milovat 

@Black_Orchids
píše:
můj gyn. dr. mi třeba triple testy vůbec nedělal, právě z důvodu časté
falešné pozitivity/negativity

Můj také ne, je pravda, že postrádá logiku, aby žena postupovala méně
přesné a o mnoho nespolehlivější měření toho samého, když už má
výsledek z testu, který je o mnoho lepší (tzn. větší spolehlivost).

děkuju za názory, tipy a rady je to tak jak jsem si myslela. Nemám ve zvyku
se trápit něčím, co nemůžu ovlivnit, nebo něčím, co ještě nenastalo.
zatím se to ale týkalo jen mě.

Teď už je ve hře i mrňousek, tak proto ty
lehké obavy. ALe máte pravdu v tom, že dnes není nic stoprocentní… snad
jen to, že ráno vyjde sluníčko ( i když, rok 2012 je aktuální ).

Takže ještě jendou díkas a přeju všem
príma den ! Enjoy the sun and smile 

Jsem „v tom“? První odpověď dá těhotenský test

Příznaky těhotenství se dělí na nejisté, pravděpodobné a jisté. Mezi ty nejisté patří například nevolnosti, citlivost prsou, únava, náladovost, časté nucení na močení anebo pobolívání v podbřišku. Pravděpodobné příznaky jsou vynechání menstruace, prosáknutí zevních pohlavních orgánů, nafialověle zbarvená sliznice pochvy a zvětšená děloha.

Jistá známka těhotenství znamená, že těhotenství je prokázáno buď těhotenským testem, odběrem krve, nebo ultrazvukem. 

Jak fungují těhotenské testy

Na trhu existuje velká škála těhotenských testů, které jsou běžně k dostání nejen v lékárnách, ale třeba i v drogeriích či v supermarketech.

Ačkoliv je jich mnoho druhů a ještě více značek, fungují všechny stejně, a to na principu zjištění přítomnosti choriového gonadotropinu (HCG) v moči. Papírek v těhotenském testu obsahuje chemikálie, které reagují na určitou hladinu hormonu HCG.

Jednotlivé testy mají různou citlivost, některé dokonce slibují spolehlivé výsledky již v den vynechané menstruace.

Ideální je použít k testování první ranní moč, protože ráno je koncentrace HCG v moči nejvyšší. Pokud však z nějakého důvodu použít ranní moč nemůžete, je možné testovat i během dne. V tom případě je ale lepší nějakou dobu před provedením testu nepít, aby se moč neředila.

Každý test potřebuje ke zobrazení výsledku určitý reakční čas, obvykle jde o několik minut. Kontrolní čárka na testu se přitom většinou zabarví dříve než testovací čárka.

Nepropadejte proto panice (nebo předčasné úlevě), pokud se zpočátku ukáže jen jedna čárka.

Zajímavé:  Intolerance Na Pšenici Příznaky?

Zkontroluje výsledek testu zhruba po deseti minutách, kdy by už mělo být zcela jasné, zda je pozitivní, či nikoliv.

Některé testy již přímo v balení obsahují nádobku na odběr moči. Pokud použijete vlastní, ujistěte se, zda je čistá a zda neobsahuje zbytky čisticích prostředků, které by mohly zkreslit výsledek.

Falešně negativní, falešně pozitivní

Přestože jsou i levnější těhotenské testy relativně spolehlivé, může se stát, že jejich výsledek vyvolá marnou naději nebo zbytečné zklamání.

Obzvláště v počátcích těhotenství, kdy je hladina HCG ještě nízká anebo v případě, že k otěhotnění došlo později, než si žena myslí (ne vždy dojde k ovulaci, a tedy i k oplodnění vajíčka uprostřed cyklu), může test vykazovat falešně negativní výsledek.

Pokud se menstruace nedostaví, je vhodné test zopakovat s odstupem dvou nebo tří dnů.

Často se také stává, že se druhá čárka na testu sice objeví, ale je slabá nebo špatně viditelná. Pak je vhodné se vyzbrojit trpělivostí a znovu zopakovat test za několik dní, kdy by již výsledek měl být jasnější.

Někdy může test vykazovat pozitivitu, přestože žena těhotná není. Dojít k tomu může například v případě prodělaného spontánního potratu nebo zamlklého těhotenství, po porodu, po kyretáži nebo po interupci, kdy se v krvi nachází ještě zbytky těhotenského hormonu HCG (a mohou tam přetrvávat klidně i několik týdnů).

Falešně pozitivní výsledek můžou způsobit i některá nádorová onemocnění či cysty na vaječnících. Těhotenský test neumí rozlišit, zda se embryo vyvíjí v děloze či mimo ni, takže se projeví jako pozitivní i v případě mimoděložního těhotenství.

Běžně užívané léky jako analgetika a antibiotika výsledek testu neovlivní, stejně tak hormonální antikoncepce. Riziko falešného pozitivního testu je však vysoké v případě, že užíváte hormonální léky obsahující HCG (obsahují ho např. léky používané k vyvolání ovulace).

Čtěte také:

Kdy testovat?

Na tuto otázku je obtížné odpovědět. Díky těhotenským testům může žena zjistit těhotenství už velmi záhy, někdy dokonce ještě před vynecháním menstruace. Tato výhoda však zároveň představuje riziko, neboť ne vždy vede uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze k prosperujícímu těhotenství.

Poměrně velké procento raných těhotenství (odhaduje se, že až 20 %) končí spontánním potratem, který by se navenek projevil pouze jako silnější nebo mírně opožděná menstruace.

Pokud však žena ví, že byla těhotná, může pro ni ztráta těhotenství být velmi bolestná, a to i v případě, že k ní došlo velmi záhy.

Pozitivní test. Co dál?

Necítíte-li žádné zvláštní obtíže (jako např. prudkou bolest podbřišku, krvácení či špinění), není důvod spěchat k lékaři hned, jakmile se na testu objeví očekávané či obávané dvě čárky. Zhruba dva nebo tři týdny po vynechané menstruaci už by měla být na ultrazvuku vidět přítomnost srdeční akce u embrya, což je známkou prosperujícího těhotenství.

Pravda o falešně pozitivním výsledku na těhotenském testu

Provedla jste těhotenský test a vidíte pozitivní výsledek, ale máte pochybnosti: Může být test vadný?  Většina domácích těhotenských testů je spolehlivá, například testy společnosti Clearblue mají přesnost vyšší než 99 % při použití ode dne očekávané menstruace.

A i když je možné, že test ukazující negativní výsledek je vadný, zvláště pokud provádíte časné testování, mít falešně pozitivní výsledek je velmi vzácné. Ovšem existují výjimky, kdy váš test může vyjít pozitivní, a nejste těhotná.

Čtěte dál, abyste se dozvěděla pravdu o falešně pozitivních výsledcích.

  • Těhotenský test funguje na principu zjišťování hormonu hCG, který je ve vašem těle obvykle přítomný jen tehdy, pokud jste těhotná.
  • Pozitivní výsledek těhotenského testu bude znamenat, že jste téměř jistě těhotná.
  • Mít skutečný falešně pozitivní výsledek – především jestliže jste nikdy nebyla těhotná – je neuvěřitelně vzácné.
  • Test ukáže falešně pozitivní výsledek pouze tehdy, pokud ve svém těle máte hormon hCG z jiného důvodu, například jste byla těhotná v nedávné době, užíváte léky pro léčbu neplodnosti obsahující hormon hCG nebo jestliže máte nějaké onemocnění, jako jsou některé vzácné vaječníkové cysty.
  • Pokud provádíte test před datem očekávané menstruace, můžete být těhotná, ale vaše hladiny hCG jsou příliš nízké na to, aby ho test zjistil.
  • Test může ukázat pozitivní výsledek, pokud máte chemické těhotenství (časná těhotenská ztráta), mimoděložní těhotenství nebo molární těhotenství, ale toto není falešně pozitivní výsledek.

Co může být příčinou falešně pozitivního výsledku?

Mít skutečný falešně pozitivní výsledek – především v případě, že jste nikdy nebyla těhotná – je neuvěřitelně vzácné.

Těhotenský test zjišťuje ve vašem těle hormon hCG (lidský choriový gonadotropin), který je přítomný jen tehdy, pokud jste těhotná.

Proto pozitivní výsledek těhotenského testu bude znamenat, že jste téměř jistě těhotná

Ale ve vzácných případech můžete mít falešně pozitivní výsledek z těchto důvodů:

  • nedávné těhotenství (např. po samovolném potratu, nedávném porodu nebo interrupci)
  • některé vzácné vaječníkové cysty
  • některé léky obsahující hormon hCG, například některé léčby neplodnosti 

Ale existují případy, kdy můžete mít pozitivní výsledek a později zjistíte, že už nejste těhotná – ale byla jste.

To se může stát, jestliže jste měla chemické těhotenství došlo k časné ztrátě nebo jste měla mimoděložní těhotenství.

 To nejsou falešně pozitivní výsledky – jsou to skutečné pozitivní výsledky těhotenského testu, i když těhotenství nepokračuje. 

Co je chemické těhotenství?

Chemické těhotenství je velmi časná těhotenská ztráta, ke které dochází hned po uhnízdění embrya. Ultrazvuk by nezjistil plod, ale vaše tělo produkuje hormon hCG, takže výsledek by byl pozitivní.

Pokud byste si neudělala těhotenský test, nevěděla byste, že jste byla těhotná, protože chemické těhotenství vykazuje velmi málo příznaků a neměla byste příznaky spojené s těhotenstvím, jako jsou ranní nevolnosti.

Mnoho odborníků se domnívá, že k chemickým těhotenstvím dochází z podobných důvodů jako u mnoha dalších samovolných potratů – v důsledku chromozomálních problémů u vyvíjejícího se plodu. 

Podívejte se na naše video, kde se dozvíte, co je chemické těhotenství a proč se na vašem testu ukáže jako pozitivní výsledek.  Časná těhotenská ztráta je běžná – vyskytuje se u přibližně 1 ze 4 žen – ale většina žen, které ztratí dítě, ještě může mít zdravé těhotenství.    

Co je mimoděložní těhotenství?  

Mimoděložní těhotenství je poměrně vzácný stav (vyskytující se u přibližně 1 z 90 těhotenství), kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu, například ve vejcovodu. Pokud těhotenství pokračuje, může to být riskantní pro vaše zdraví a těhotenství není možné zachránit. Příznaky mimoděložního těhotenství zahrnují:

  • vynechaná menstruace 
  • bolest v podbřišku na jedné straně 
  • bolest ve špičce ramene
  • vaginální krvácení nebo hnědý vodnatý výtok 
  • potíže při vyměšování 

Tyto příznaky mohou být vyvolány i jinými věcmi, například žaludečními problémy, ale pokud jste těhotná a máte kterýkoli z těchto příznaků, měla byste jako preventivní opatření vyhledat okamžitou lékařskou pomoc.

Co je molární těhotenství?

Pokud máte molární těhotenství, test může mít pozitivní výsledek. Molární těhotenství je velmi vzácná komplikace, ke které dochází během velmi raných stádií oplodnění a která způsobuje, že se plod vyvíjí abnormálně.

Při úplném molárním těhotenství – když je během oplodnění ztracen veškerý genetický materiál od matky – není žádný plod. Místo toho se vytvoří mola, shluk abnormálních buněk, které vyrostou v cysty. O molárním těhotenství si můžete přečíst podrobnější informace zde.

  Molární těhotenství se také ukáže jako pozitivní výsledek, protože vaše tělo produkuje hormon hCG a nejde o falešně pozitivní výsledek.  

Mohu mít pozitivní výsledek po nedávném těhotenství, samovolném potratu nebo interrupci?

Ano, ale jen v některých případech. Užívání antibiotik nezpůsobí, aby výsledek vašeho těhotenského testu byl pozitivní, ale pokud užíváte léky pro léčbu neplodnosti obsahující hormon hCG (ty jsou podávány injekčně), můžete mít falešně pozitivní výsledek.  Tyto léky zahrnují:  

Většina léků, které máte ve své lékárničce, například analgetika, antacida atd., neovlivní výsledek domácího těhotenského testu.

Jaký zdravotní stav by mi mohl způsobit falešně pozitivní výsledek?

V některých vzácných případech mohou určité zdravotní stavy způsobit zvýšení hladin hCG, i když nejste těhotná. Tyto stavy zahrnují:

  • vaječníkové cysty  
  • onemocnění ledvin 
  • určité druhy rakoviny
  • poruchy, které ovlivňují hladiny hormonů, zvláště u žen v menopauze nebo kolem menopauzy  
  • tumory buněk, které by tvořily placentu 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector