Nemoc kůže – Vše o zdraví

Vnější (exogenní) faktory

Existuje mnoho vnějších faktorů, které ovlivňují zdraví pokožky. Tyto faktory jsou dány životním prostředím a životním stylem, který si zvolíme.

Podnebí a životní prostředí

Nemoc kůže - Vše o zdraví Dlouhodobé působení slunečního záření vyvolává tvorbu volných radikálů, které mohou oslabit ochranné mechanismy kůže.

UV záření 
Volné radikály jsou agresivní molekuly, které mají na svědomí proces oxidace v tělesných tkáních, jenž vede k poškození buněk. Zdravá kůže obsahuje antioxidanty, které ji chrání tím, že neutralizují volné radikály.

V epidermis tyto volné radikály vznikají především vlivem UV záření. Za normálních podmínek a při omezeném působení UV jsou ochranné mechanismy pokožky více či méně schopné si s nimi poradit. Je-li však působení slunce dlouhodobé, jsou ochranné mechanismy kůže oslabeny. Kůže se stává citlivější a je náchylnější k onemocnění.

Roky vystavování nechráněné pokožky slunci vedou k chronickému poškození v důsledku záření a v kombinaci s tím k předčasnému stárnutí pokožky. UV záření může být obzvláště škodlivé pro pokožku se sklony k rosacee, neboť její narušená kožní bariéra snadno propouští látky zvenčí, které mohou snadno podráždit hyperreaktivní vláka, která jsou umístěna pod ní.

Přečtěte si více o účincích působení slunce a jak chránit kůži proti slunci.

Nemoc kůže - Vše o zdraví Chladné počasí může způsobit dehydrataci pokožky. Nemoc kůže - Vše o zdraví Používejte spíše teplou, než horkou vodu. Horká voda může vyvolat podráždění pokožky.

Teplota

Extrémní teploty a jejich rychlé změny mají vliv na zdraví pokožky.

V chladných podmínkách pokožka reaguje zúžením krevních cév, aby ochránila tělo před příliš velkou ztrátou tepla. Trvale chladné teploty snižují vyměšování mazových žláz a způsobují vysychání pokožky. Přečtěte si více ve článku suchá pokožka.

V horkých a vlhkých podmínkách (například v tropických zemích nebo v sauně) potní žlázy vylučují více potu, pokožka zůstává vlhká a lesklá a v některých případech má sklony k tvorbě akné.

Některá kožní onemocnění, například rosacea, se také mohou při vysokých teplotách zhoršovat. To je jeden z důvodů, proč k mytí obličeje, rukou a při koupání doporučujeme používat spíše teplou, než horkou vodu.

Chemické vlivy

Agresivní prostředky
Pokožka je přirozeně mírně kyselá, s pH okolo 5. Agresivní čisticí prostředky (např.

sodium lauryl sulphate a hydratační výrobky s alkalickým pH) přetěžují přirozenou neutralizační schopnost kůže, poškozují buněčnou strukturu a narušují bariérovou funkci vnější vrstvy epidermis.

V důsledku toho může pokožka vysychat, stát se hypersenzitivní a/nebo být náchylná ke kožním infekcím a akutním příznakům onemocnění, jako je atopický ekzém nebo rosacea.

Nemoc kůže - Vše o zdraví Agresivní chemikálie a peelingy mohou poškodit pH rovnováhu pleti. Nemoc kůže - Vše o zdraví Ti, kteří pracují s chemickými látkami, musí své pokožce věnovat zvláštní péči.

Některé chemické peelingy mohou mít podobný účinek a je důležité se poradit s dermatologem, zda je konkrétní postup vhodný pro Vaši pleť.

Někteří lidé jsou více ohroženi agresivními přípravky:

  • Malé děti a starší osoby: mladá a zralá pokožka je méně odolná, neboť činnost mazových žláz buď ještě není plně vyvinuta, nebo naopak klesá. Přečtěte si více ve článku o pokožce v různém věku.
  • Osoby, které jsou chemickým látkám vystaveny na pracovišti: povolání jako kadeřnice, stavební dělníci a pracovníci v průmyslu jsou v pravidelném kontaktu s čisticími prostředky, rozpouštědly, laky a nátěrovými hmotami, které jsou pro pokožku škodlivé.
  • Osoby s hypersenzitivní pokožkou Pro hypersenzitivní pokožku je typická narušená kožní bariéra a hyperreaktivní nervová vlákna v epidermis. Agresivní výrobky mohou poškodit kožní bariéru, podráždit nervová vlákna, která se nacházejí pod ní a vyvolat nepříjemné pocity.

Přečtěte si více o tom jak pečovat o pokožku těla a pleť obličeje a významu výběru správných kosmetických výrobků.

Příliš časté mytí 
Příliš časté, dlouhé sprchování nebo koupel v horké vodě vedou ke ztrátě přirozených hydratačních faktorů pokožky (známých jako NMF) a povrchových lipidů. Pokožka vysychá a začíná být hrubá. Přečtěte si více o péči o pokožku těla a každodenní pravidelné péči o pleť obličeje.

Nemoc kůže - Vše o zdraví Vedlejším efektem některých léků a ošetření je dehydratace pokožky. Nemoc kůže - Vše o zdraví Je také důležité pít dostatek vody, zejména u starších osob. Strava
Vyvážená strava Vám pomůže zachovat zdraví pokožky. Výzkum nejvhodnějších potravin pro zdravou pokožku není příliš rozsáhlý, přesto: 

  • Ovoce, zelenina, celozrnné potraviny a libové bílkoviny (ryby místo masa) pokožce prospívají.  
  • Strava bohatá na vitamín C a s nízkým obsahem tuků a sacharidů může pomoci mladšímu vzhledu pleti.  
  • Potraviny bohaté na antioxidanty mají ochranné účinky. Mezi ně patří žluté a oranžové ovoce a zelenina (např. mrkev a meruňky), borůvky, zelená listová zelenina (např. špenát), rajčata, hrách, fazole a čočka, ryby (zejména losos), ořechy.  
  • Diety, které vylučují určité potravinové skupiny a jejich nutriční hodnotu většinou nejsou pro zdraví pokožky prospěšné. Je však vhodné omezit příjem sladkostí a mléčných výrobků. Rovněž je důležité pít dostatek vody, zejména u starších osob.  

Neexistuje přímá souvislost mezi stravou a tvorbou akné.

Léky a lékařské zákroky
Některé léky (např. chemoterapeutika, diuretika, projímadla, léky na snížení množství tuků, které bývají někdy užívány k léčbě kardiovaskulárních onemocnění) a léčebné postupy (např. radioterapie a dialýza) mohou způsobit, že je pokožka citlivější a náchylnější k vysychání.

Životní styl

Dodržování zdravého životního stylu může pomoci zpomalit proces přirozeného stárnutí a zabránit kožní problémům:

Nemoc kůže - Vše o zdraví Zvládání stresu má pozitivní vliv na zdraví pokožky. Nemoc kůže - Vše o zdraví Kvalitní noční spánek dává kožním buňkám příležitost k regeneraci. Zvládání stresu
Vlivem nekontrolovaného stresu může být pokožka citlivější a může dojít k tvorbě akné. Stres je třeba regulovat: snížit pracovní zatížení, udělat si čas na koníčky a pomoci mohou také relaxační techniky.  

  • Pohyb
  • Spánek
  • Konec kouření

Pravidelný pohyb má pozitivní vliv na celkovou kondici i na zdraví pokožky. 

Kvalitní noční spánek dává celému organismu šanci k regeneraci a tím přispívá i k obnově pokožky.   

Tabákový kouř je významným zdrojem pro pokožku škodlivých volných radikálů. V důsledku kouření pokožka vypadá starší a s více vráskami díky: 

  • Zúžení drobných cév ve vnitřních vrstvách kůže. Tím se snižuje prokrvení a pokožka přichází o kyslík a živiny, jako je vitamín A.  
  • Poškození kolagenu a elastinu: vláken, která pokožce zajišťují její pevnost a pružnost.

Ekzémy a kožní problémy úspěšně řeší metody lékařů přírodní medicíny

V tomto článku se dozvíte, že jakýchkoliv kožních problémů se můžete zbavit. Není to sice hned, ozdravování trvá pár měsíců, ale postup není složitý.  Podle lékařů přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A DELŠÍ DOBU PŮSOBIT NA VŠECHNY PŘÍČINY  kožních problémů, které jsou v podstatě známy.

Jdou tedy ke kořenům zdravotního problému. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví, kožní potíže odcházejí.  Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. Dále se dozvíte podrobnosti. Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu.

Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů.

Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). Tato lékařská společnost garantuje velice účinné regenerační metody – léčebný půst a plnohodnotnou výživu, které pomáhají při řadě zdravotních problémů.  

Hlavní příčiny dlouhodobých kožních problémů 

Ekzémy a dlouhodobé kožní problémy jsou většinou velmi úporná onemocnění. Mohou mít celou řadu příčin, které by se daly rozdělit na dvě hlavní skupiny. Vnější příčiny, kam spadají látky a materiály dráždící pokožku (různé koupelové přísady, čisticí prostředky, nevhodně volené krémy a oleje, umělé textilie, ale také vliv životního prostředí).

 V tomto článku bych se chtěl zabývat především druhou skupinou, a sice vnitřními vlivy, tj.

vlivy, které vycházejí zevnitř organismu (dlouhotrvající stres, důsledky konzumace některých typů potravin,  špatný stav střevního traktu, zácpa nebo průjmy, špatně volená strava, nedostatky některých živin, překyselení organismu – narušené vnitřní biochemické prostředí, dlouhodobé užívání léků a některé další vlivy).

Pokud jsou ekzémy způsobeny vnějšími vlivy, pak někdy mohou pomoci různé ochranné pomůcky, vyživovací krémy či uklidňující mastičky. Pokud jsou ekzémy způsobeny vnitřními vlivy, pak povrchové prostředky – mastičky, krémy, oleje mohou mít jen dočasný a poměrně slabý vliv.  

Přírodní medicína se snaží vyřešit všechny příčiny kožních problémů, a to SOUČASNĚ

Lékaři západní přírodní medicíny, z jejichž regeneračních metod také vycházíme, se při léčbě jakýchkoliv kožních problémů snaží dopátrat všech možných příčin.

Pak se je pomocí regeneračních metod či prvků snaží odstranit. Tím eliminují skutečnou podstatu kožních potíží.

Toto SPOJENÉ ÚSILÍ je zatím ten nejlepší postup, jaký se dá při odstraňování chronických zdravotních problémů, včetně úporných ekzémů, použít.

Pojďme se teď podívat na některé příčiny ekzémů, a jaké regenerační metody lékaři přírodní medicíny používají k jejich odstranění. Schéma je jasné: ke každé známé příčině se nachází adekvátní řešení = regenerační metoda, která působí k odstranění této příčiny.  

Vliv některých potravin a plnohodnotné výživy na dlouhodobé kožní problémy 

Tak například při ekzémech (ale i při jiných zánětlivých onemocněních a alergiích) lékaři přírodní medicíny doporučují ze stravy úplně vyloučit nebo hodně omezit některé potraviny s obsahem významných alergenů. Tj. jednou z příčin ekzémů jsou potraviny s vysokým alergickým potenciálem.

Tuto příčinu lidé s ekzémy často znají, a protože každý se snaží svého ekzému nějak zbavit, řešení je nasnadě. Lidé trpící ekzémy většinou ze své potravy vyřazují např. všechny mléčné výrobky. Dělají to amatérsky, a proto mnohdy neúspěšně. Ptáte se proč, když zdánlivě dělají to samé, co lékaři přírodní medicíny? Kde je chyba? Odpověď je jasná.

Běžně člověk neřeší souvislosti! Někde se dozví, že je při ekzémech vhodné z potravy vyloučit např. všechny mléčné výrobky. To udělá, ale už dále neřeší, čím nahradí mléčné výrobky ve stravě.  Odstranění celé skupiny mléčných výrobků z denní stravy s sebou přinese ztrátu některých důležitých živin, např. vápníku, zinku, některých vitaminů skupiny B atd.

Takže amatér sice zdánlivě odstraní jednu z příčin ekzému – eliminuje potraviny, které mohou být pro něj alergenem, ale v konečném důsledku si naruší příjem některých živin, což zpětně vyvolává další zdravotní problémy a neumožňuje ani dobré hojení tkání. Oproti tomu lékař přírodní medicíny – profesionál, udělá zdánlivě to samé. To znamená, také vyloučí např.

mléčné výrobky, ale lékař přírodní medicíny udělá i důležitý krok navíc:  nahradí v ochuzené stravě chybějící živiny (např. pomocí doplňků stravy) tak, aby strava obsahovala všech 46 esenciálních živin v doporučených denních dávkách.  To znamená, že lékaři přírodní medicíny dbají na to, aby strava nejen eliminovala nevhodné potraviny, ale aby byla stále plnohodnotná.

Takže to je například popis jedné regenerační metody – eliminace zánětlivých potravin, která se často používá při ekzémech a jiných zánětlivých onemocněních. Sami vidíte, že když dva dělají totéž, nemusí to být totéž!

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

  • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
  • Jím hodně ovoce a zeleniny…
  • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
  • Nejím konzervy a uzeniny
  • Stravuji se rozmanitě…
Zajímavé:  Biologická Léčba V Onkologii?

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 nenahraditelných živin!!! 

  1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna – méně důležitá stránka. Vědci zjistili, že výživa musí nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme. Dá se říci, že všechny pochody v lidském těle, imunitní látky, hormony, enzymy, všechny kosti a tkáně jako výchozí “stavební ” materiál potřebují právě tyto esenciální živiny.  Organismus tyto živiny neumí vyrobit, MUSÍ být dodány potravou. Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
  2. Pokud jakákoliv živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
  3. Základním problémem všech tzv. zdravých výživ, je to, že i když má obsaženy “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin. Proto tato nahodilá strava je častou příčina zdravotních problémů a narušeného metabolismu
  4. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin. K jejich doplnění nestačí obvykle jen běžná nahodilá výživa. Proto lidem jejich „zdravá výživa“, i když používají relativně zdravé suroviny, při řešení zdravotních problémů většinou nefunguje
  5. Naopak systematicky dodržovaný plán plnohodnotné výživy, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin, je významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. A mají s ní velice dobré dlouhodobé zkušenosti
  6. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit  
  7. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně se podívejte na zdroj, ze kterého čerpáte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány v regeneračních programech se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete.  A bez důkladných odborných propočtů plnohodnotnou zdravou výživu mít nelze
  8. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
  9. V našich regeneračních programech jsou i další regenerační metody, které zlepšují zdraví. 

Překyselení organismu a jak přispívá ke kožním problémům

Obvykle je další známou příčinou kožních problémů překyselení organismu. Je to celkem logické. Jakmile je mezibuněčné prostředí zakyseleno (to znamená je tam špatné pH vlivem ukládání buněčných odpadů), nemohou buňky dobře fungovat. A to ani kožní.

Proto lékaři přírodní medicíny při kožních problémech vždy na začátek používají vhodný odkyselovací program. Centrum řízené regenerace klienty svým klientům s kožními problémy na začátek doporučuje k odkyselení buď Půst pro zdraví a nebo odkyselovací Zásaditý ozdravný program podle metodiky německých přírodních lékařů.

I v odkyselovacích programech je určitě velký rozdíl mezi amatérskými pokusy a skutečně propracovanými profesionálními odkyselovacími programy a to zejména v rámci bezpečnosti a efektivity. Skuteční profesionálové řeší i různé další souvislosti, které například při odkyselování organismu nastávají (např. ztráta důležitých vitaminů a minerálů).

Také většinou nestačí jen jednorázově odkyselit organismus, ale je potřeba zajistit, aby i následná strava byla postavena tak, aby ani dále nezakyselovala organismus. Lékaři přírodní medicíny proto dbají i na to, aby i následné stravovací plány byly důkladně propočítány jak z hlediska nutričního, tak i z hlediska možného překyselování organismu.

Tímto způsobem se přírodní lékaři – a my v našem regeneračním programu také – vypořádávají s odstraněním druhé příčiny chronických ekzémů, alergií nebo jiných zánětlivých onemocnění.

Ekzémy a kožní problémy mají většinou  více příčin

Cílem tohoto článku není popisovat všechny příčiny, které mohou způsobovat ekzémy a kožní potíže.

  Patří  nim například špatná struktura stravy (přemíra některých potravin), dlouhotrvající stres, který naruší příjem některých živin, užívání některých léků či bylinek, nedostatek spánku a další. Důležité je odstranit všechny příčiny, a to SOUČASNĚ.

  A pak nějakou dobu nechat nové podmínky působit na organismus. To je zatím nejlepší přístup, který k řešení zdravotních problémů existuje. Tento využíváme v Centru řízené regenerace. 

Pro řešení ekzémů a jiných alergických onemocnění máme speciální Regenerační program při zánětlivých onemocněních a alergiích podle lékařů přírodní medicíny.  Pokud máte jen tento hlavní problém, můžete se s programem seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při zánětlivých onemocněních a alergiích (po kliknutí najdete více informací)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2017, revize 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně.

Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.

Imunologie

Janssen patří k tradičním výrobcům biologických léčiv určených k léčbě onemocnění kůže s imunologickou příčinou jejich vzniku, zejména lupénky a psoriatické artritídy.

V centru pozornosti současného výzkumu jsou nyní léčivé přípravky vyvíjené za pomoci nových biotechnologií a nízkomolekulární perorální léčiva na autoimunitní, zánětlivá a plicní onemocnění.

Díky našemu přetrvávajícímu úsilí v oblasti výzkumu biomarkerů, klinického výzkumu a externích inovací jsme připraveni, dosáhnout trvalého vedoucí postavení a růstu, to vše díky průlomovým léčebným přípravkům pro pacienty a poskytovatele zdravotní péče po celém světě.

Lupénka (psoriáza) je chronické zánětlivé onemocnění celého organismu, které se viditelně projevuje na kůži. Psoriáza se řadí mezi autoimunitní onemocnění – to jsou onemocnění, při kterých se imunitní systém obrátí proti vlastnímu organismu. Postihuje přibližně 2% až 3% evropské populace, na světě je postiženo přibližně 80 milionů lidí.

Kromě kůže bývají postiženy i nehty a klouby. Nejedná se o nakažlivou, život ohrožující nemoc, ale lidé s lupénkou mají vyšší riziko vzniku a rozvoje cukrovky, artritidy, srdečních chorob a deprese.

Lupénka se může projevit v jakémkoliv věku, nejčastěji se poprvé objeví ve věku 15 až 35 let.

Nedá se vyléčit, ale je to léčitelné onemocnění, které může po adekvátní léčbě ustoupit a nemusí se projevit po celá dlouhá léta.

Příčiny vzniku lupénky

Za příčinu vzniku psoriázy se považuje geneticky podmíněná porucha funkce imunitního systému, který způsobí nadměrnou produkci kožních buněk. Jejich následné nahromadění se projevuje lokálním zánětem a olupováním kůže formou šupin. Onemocnění může dlouho zůstat v latentní formě.

Znamená to, že se navenek neprojevuje, může však vypuknout pod vlivem vnitřních nebo vnějších podnětů. K těmto podnětům patří např. streptokoková infekce, zejména streptokoková tonzilitida (angína), která je častým spouštěčem psoriázy u dětí.

Stres (rozvod, úmrtí v rodině, ztráta zaměstnání) je také významným faktorem ovlivňujícím první vzplanutí psoriázy a negativně ovlivňuje průběh onemocnění. Ke vzniku či zhoršení stavu psoriázy může významně přispívat i nezdravý životní styl, provázený obezitou, nadměrnou konzumací alkoholu a kouřením. K vnějším faktorům patří mechanické poranění kůže, např.

nadměrné škrábaní, snaha o odstranění šupin či poškození kůže povrchovou kožní infekci. Vzplanutí psoriázy může způsobit sezónní změna počasí se známým zhoršováním kožních projevů zejména v zimních měsících. I přes pozitivní efekt UV záření na psoriázu, který je také využíván v její léčbě, nadměrné vystavení UV záření či dokonce spálení může psoriázu zhoršit.

V neposlední řadě mohou kožní projevy zhoršovat či vyvolat také některé léky (např. léky na vysoký krevní tlak). Vyvarování se těmto známým spouštěcím faktorům můžeme pomoci zabránit či oddálit vzplanutí psoriázy nebo zmírnit projevy onemocnění.

Psoriatická artritida

Psoriatická artritida je chronické zánětlivé onemocnění, které se projevuje zánětem kloubů a ve většině případů i přítomností kožního postižení – psoriázou. Ne každý pacient s psoriázou má však postižený pohybový aparát.

Psoriatická artritida vzniká často po letech od objevení se kožních příznaků. Nejčastěji začíná psoriáza i artritida současně, a jen zřídka se stává, že zánět kloubů předchází kožním projevům. Psoriatická artritida se vyvine u téměř čtvrtiny pacientů s psoriázou.

Kloubní postižení bez psoriázy je spíše výjimečné.

Při vzniku onemocnění sehrává roli imunitní systém. Zaměřuje se na klouby a pojivovou tkáň, kde působí jejich zánět až poškození. Nemoc začíná nevýraznými bolestmi a otokem jednoho nebo více kloubů, šlachových úponů nebo zánětlivými bolestmi páteře.

Nezřídka se může objevit pouze omezení rozsahu pohybu v kloubech či ranní ztuhlost a únava kloubů, která mizí při pohybu. Nejčastěji se jedná postižení kolenních kloubů, kotníků, drobných kloubů rukou a nohou. Podobně jako kožní postižení i kloubní obtíže mohou mít fáze zlepšení a zhoršení.

Zatímco psoriáza nezpůsobuje jizvení nebo jakékoliv trvalé poškození kůže, psoriatická artritida může způsobit trvalou deformaci a poškození kloubů, pokud není léčena.

  • Správně zvolenou léčbou lze příznivě ovlivnit průběh onemocnění a pacient patří do rukou specialisty – revmatologa.
  • Věděli jste?
  • Janssen připravil webové stránky, na kterých pacienti a jejich ošetřovatelé naleznou užitečné informace o lupénce a psoriatické artritídě:
  • 6 terapeutických oblastí
  • Pro pacienty aktivně vyvíjíme léčebné postupy v šesti důležitých terapeutických oblastech zdravotní péče:

Poskytujeme pacientům řešení pro jedny z nejzávažnějších onemocnění, které se na světě vyskytují. V Janssenu jsme připraveni poskytovat víc než jen léčebné přípravky a individuální léčbu. Nabízíme řešení v oblasti managementu onemocnění včetně spolupráce se odbornými organizacemi s cílem zajistit monitorování, prevenci a management zdraví.

Zajímavé:  Kyselina listová 800mcg Galmed 90 tablet – vše o zdraví

Co všechno může stát za svěděním kůže

Za svěděním pokožky může stát hned několik zdravotních problémů.
Foto: Profimedia.cz

Svědění vzniká podrážděním nervových zakončení v kůži, tento signál se přenáší nervovými vlákny do mozku, kde je vyhodnocen, a jinými nervovými vlákny přichází impuls ke svalům, což vede k poškrábání za účelem odstranění příčiny.

Časté je svědění kůže navečer, bývá způsoben i snížením hladiny hormonu kortizolu v krvi. Jedná se o hormon nadledvin, který působí protizánětlivě a protisvědivě. Svědění kůže po ránu je méně časté, děje se tak často vlivem potravy a léků užívaných večer.

Kůže může svědět i v současné době po dlouhé zimě, a to vlivem suchého vzduchu ve vytápěných místnostech, a tedy i přesušením kůže a celkově i špatnou hydratací organismu.

Pokud máte dlouhodobé potíže se svěděním kůže, a to bez patrné vyrážky, vydejte se v první řadě za praktikem. Základní laboratorní vyšetření krve může napovědět, jestli nejsou na vině ledviny, žlučník, stres nebo třeba cukrovka.

S vyrážkou určitě vyhledejte kožního lékaře. Ten vám poradí s výběrem vhodných krémů nebo roztoků, které by vám mohly pomoci, nebo navrhne alternativní léčbu ulevující od svědění.

Podívejte se s námi, co všechno může stát za svěděním pokožky.

Mezi nejčastější oblasti, kde atopiky kůže svědí, patří zákolenní, loketní jamky, zápěstí, víčka, krk, lopatky, pas, bérce a lýtka. Jelikož kůže svědí nejčastěji v noci, řada ekzematiků trpí narušeným spánkem, což se odráží zejména na jejich denní aktivitě a náladovosti.

Za atopii může hned několik faktorů – od dědičnosti, stravy, hormonální nerovnováhy po špatné životní prostředí a zimu. Dochází k narušení kožní bariéry, ale i ke zvýšené reakci imunitního systému na některé látky.

V tomto případě se pravděpodobně jedná o přehnanou alergickou reakci s otokem kůže a sliznic, s dýchacími a polykacími obtížemi, někdy ale i kopřivkou.

Co se děje s tělem při alergiiZdraví

„Kopřivka se projevuje především malými nebo velkými kopřivkovými pupeny na kůži. Ty jsou velmi svědivé, až do pocitu pálení.

Pupeny se stěhují z místa na místo, konkrétní pupínky většinou do 24 hodin mizí a nezanechávají po sobě stopy, nejsou-li rozškrábány. Až u 30 % případů se může objevit i svědivý otok.

Ten mizí většinou v průměru do 72 hodin od výskytu,“ vysvětluje dermatolog profesor Petr Arenberger.

Velmi často se kopřivka objevuje jako reakce na chlad anebo naopak teplo, na potraviny, léky nebo kontrastní látky. Výsev se objeví většinou do půl hodiny, projevy odeznívají za hodinu až dvě, záleží na rozsahu.

U chronické kopřivky to ale může trvat i déle než 6 týdnů, v nejhorších případech i několik měsíců či let, než projevy vymizí.

Za zhoršenou kvalitou pokožky, projevující se zvýšenou suchostí, popraskáním nebo náchylností k infekcím, může stát i nedostatek vitaminů.

A to zejména vitaminu A (jeho nedostatek způsobuje infekce na kůži a zhoršuje zánět), vitaminu C (pomáhá tvorbě kolagenu, chrání před škodlivými účinky UV záření, zlepšuje hydrataci pokožky) a E (chrání membránové tuky před peroxidací a snižuje zánětlivé reakce v pokožce).

Nahromadění škodlivin v těle v důsledku nefunkčních ledvin se může také projevit svěděním pokožky. Často se tak stává u pokročilého onemocnění ledvin.

„Mezi možné příčiny patří u těchto lidí vysoká hladina hormonu příštítných tělísek nebo vysoká hladina fosforu v krvi, případně vápník uvolňovaný z kostí, který se může ukládat v cévách, kloubech a kůži,” vysvětluje Roman Štilec, primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Pardubicích.

Problémy se žlučníkem a s poruchou odtoku žluči také mohou souviset se svěděním pokožky. Žluč, která se tvoří v játrech, je odváděna žlučovodem do žlučníku. Odtud po nějaké době putuje žluč do tenkého střeva, kde se podílí na trávení.

Pokud nedochází k odtoku žluče či dalším potížím, objeví se obvykle problém se svěděním. Děje se tak často vlivem léků, alkoholu nebo infekční žloutenky.

V důsledku narušení krevního oběhu může také u cukrovky docházet k vysoušení pokožky a jejímu svědění. Někdy právě svědění kůže může jinak zdravého jedince upozornit na zvýšenou hladinu cukru v krvi.

Polycytémie neboli přemnožení červených krvinek v krvi se může také projevovat nadměrným svěděním těla, spolu s dalšími projevy tohoto onemocnění jako např. bolestmi hlavy či potížemi s trávením.

Deset příznaků nedostatku železa v krviZdraví

Při anémii jsou červené krvinky menší a je v nich méně hemoglobinu, pro jehož tvorbu je železo nezbytné. Nedostatek železa je způsoben buď následkem chronického krvácení, např. při silné menstruaci, mohou za tím ale stát i vředy, hemoroidy, ale i nádory trávicího traktu, případně nedostatečný příjem potravin bohatých na železo či při poruše vstřebávání železa z trávicího traktu.

Nemoc se může projevit suchou, svědící pokožkou, křehkými a lámavými vlasy a nehty, vyhlazeným jazykem apod.

Léčba spočívá v odstranění příčiny, která anémii vyvolala, a v podávání přípravků s obsahem železa a vitaminu C, který podporuje vstřebávání železa z trávicího traktu.

Při stresu dochází k uvolnění histaminu pod kůži, což může vyvolat reakci v podobě svědění i vyrážky. I psychika tudíž v tomto směru sehrává důležitou roli.

Podobné potíže mohou nastat i při dlouhodobé únavě, nedostatku spánku či úzkostech.

Jedná se o velmi nakažlivé kožní onemocnění. Šíří se hlavně v kolektivech lidí žijících v těsném kontaktu. Nejčastější cesta přenosu je mezi sexuálními partnery.

Náchylnější k onemocnění jsou imunitně oslabení jedinci. Nemoc se často zaměňuje s ekzémem, protože se projevuje podobně, snadno se tak léčba tohoto onemocnění zanedbá.

Péče o svědící pokožku

Foto: archív firem

Foto zleva: Eucerin Atopicontrol Sprej proti svědění – zmírňuje symptomy svědící pokožky během 60 vteřin a výsledný efekt trvá až 6 hodin. Působí od vnějších vrstev pokožky až po nervová zakončení, 359 Kč; Ahava Clineral X-ZEM intenzivní krém na celé tělo proti podráždění a svědění pokožky, Notino 500 Kč; La Roche-Posay Lipikar Baume AP+M relipidační balzám proti podráždění a svědění pokožky – účinně napomáhá obnově rovnováhy kožního mikrobiomu a hydrolipidického filmu, od 366 Kč; Uriage Xémose SOS přípravek proti svědění pro suchou pokožku – svěží mlha okamžitě zklidňuje, vyživuje a snižuje intenzitu a frekvenci výskytu suché pokožky, Dr. Max 399 Kč; Mivolis pečující mast s panthenolem – zmírňuje svědění a urychluje hojení ran, dm drogerie 69 Kč; Thermelove krém se sírou a gerániovým olejem – obsahuje sirnou termální vodu z přírodního léčivého pramene lázní Velké Losiny a 3% síry. Vhodný pro pokožku se sklonem k akné, lupénce, ekzémům a jiným kožním problémům, lovespa.cz 349 Kč; La Roche-Posay Lipikar Stick AP+ SOS tyčinka pro okamžitou úlevu od svědění a podráždění, Notino 260 Kč; Bepanthen Sensiderm krém – ulevuje od svědění a zarudnutí pokožky a přirozeně obnovuje ochrannou kožní bariéru, 159 Kč
Nejčastější spouštěče svědění
  • poštípání nebo pokousání hmyzem
  • alergická reakce na konkrétní tkaninu
  • přirozené alergeny (například alergie na pyl, prach, zvířata, jídlo)
  • příliš dlouhý pobyt ve špinavém prostředí
  • nedostatek vitaminů či minerálů
  • nepříznivé klimatické podmínky (přílišné teplo, vlhko, chladno)
  • časté či dlouhé mytí a koupání
  • jiná kožní onemocnění (atopický ekzém, svrab apod.)
  • onemocnění spjatá s poruchami štítné žlázy, ledvin
  • hormonální výkyvy (například v období puberty)
  • přemíra sportovní aktivity
  • psychické potíže (stres, únava, nedostatek spánku)

Svědění lze zmírnit, ale ne vždy lze zcela vyléčit. V tomto ohledu velmi záleží na tom, zda se podaří správně odhalit spouštěče svědění a zda jsou odstranitelné, případně se jim lze vyhnout.

U alergických reakcí mohou zabrat antihistaminika, u projevů velmi suché pokožky i speciální přípravky pro její hydrataci a zároveň posílení ochranné kožní bariéry.

Péče o velmi suchou, podrážděnou pokožku

Foto: archív firem

Foto: Nobilis Tilia Hydrofilní olej Neutrální – všestranný základ šetrné péče i pro tu nejcitlivější pokožku, pomáhá pokožce udržovat její přirozenou vlhkost, zvláčňuje ji a dodává jí hebkost, od 309 Kč; Balea MED tělové mléko 2v1 s 15% podílem urey a alantoinem – speciální produkt v péči pro velmi suchou a citlivou pokožku, dm drogerie 80 Kč; Dermacol Cannabis body butter – jemné tělové máslo s konopným olejem a glycerinem hydratuje, regeneruje a zklidňuje a chrání pokožku před negativními vnějšími vlivy. Je vhodný k péči o zarudlou, šupinatou a podrážděnou pokožku, 149 Kč; Lavera Neutral Ultra Sensitive SOS krém s mikrostříbrem – přináší okamžitou úlevu při nepříjemných pocitech pálení, pnutí a svědění pokožky. Mikrostříbro vytváří na pokožce ochranný antibakteriální film, 409 Kč; die Nikolai Krém na ruce i tělo – Růžový květ – vyživuje a hydratuje namáhanou a vysušenou pokožku celého těla. Díky kombinaci sedmi vzácných olejů obnovuje pokožku a dodává ji dostatečnou vlhkost a přirozený lesk. Vhodný i pro ekzematickou pleť, biodynamickakosmetika.cz 300 Kč; Anela Něžný pan Moringa Šlehané máslo na ekzémy s vysokým podílem moringového oleje, aktivního ovesného extraktu a éterického oleje z kopaivy, 490 Kč; Nobilis Tilia Konopný olejový multigel – všestranná výživa pokožky ideální při výskytu ekzémů či lupénky. Nanáší se přímo na pokožku, v kombinaci s vodou pak vytvoří jemnou čistící emulzy. Lze přidávat i do koupele, od 239 Kč; Havlíkova apotéka – Havlíkova přírodní vazelína – čistě rostlinný produkt vhodný pro ekzematickou, atopickou a problematickou pleť, kterou ošetřuje a promašťuje, 239 Kč; Purity Vision Bio Měsíčková Zinková mast -pokožku zklidní, mírně vysuší, příjemně zchladí a při pravidelném používání pomůže zajistit potřebnou ochranu, 179 Kč; Topvet Konopná regenerační mast 70 % – pro každodenní péči o suchou a ekzematickou pokožku, 198 Kč; Cannor Vysoce regenerační mast s výtažky z konopí – CBD, napomáhá hojení ran, akné či ekzému. Pokožku hydratuje a hloubkově vyživuje, 665 Kč
  • Vyhýbejte se horkým koupelím, raději se sprchujte. Pokud se ale bez koupele neobejdete, zkuste do vody přidat jedlou sodu nebo ovesnou mouku, což často přináší úlevu.
  • Dávejte přednost oblečení vyrobenému z bavlny a jiných přírodních materiálů, např. bambusu.
  • Silné parfémy v čisticích prostředcích, saponátech, mýdlech nebo tělových mlécích mohou vyvolávat alergické reakce nebo váš stav zhoršovat. Snažte se je proto nepoužívat.
  • Pomoci vám může také dobrá péče o pokožku, každodenní mytí a zvlhčování.
  • Za žádných okolností se neškrábejte! Škrábání má tendenci svědění zhoršovat, může dokonce vést k poškození kůže a infekcím. Stříhejte si nehty, abyste si nemohli škrábáním poškodit kůži.
  • Co nejvíce se snažte vyhýbat pádům nebo zraněním kůže, aby nedocházelo k odřeninám, které mohou stav zhoršovat.

Úžasné bylinky pro zdraví pokožkyZdraví

Stav pokožky lze podpořit také prostřednictvím doplňků a celkově vhodné stravy. Se zlepšením stavu pokožky mohou pomoci např. minerály zinek, měď a vitamin E, které ji chrání před škodlivým oxidativním stresem poškozujícím kožní buňky.

Odborníci pak doporučují z jídelníčku odstranit průmyslově zpracované potraviny, rafinované cukry, červené maso a někdy i mléčné výrobky.

U někoho může pomoci i bezlepková dieta, ale takto upravený jídelníček je vždy dobré konzultovat i se svým lékařem.

Hlavní zprávy

Dermatoložka: Kůže trpí, proto roušky měňte a místo dezinfekce si myjte ruce

Jak nouzový stav, kdy jsme mohli jen velmi omezeně vycházet ven, poznamenal naši kůži?Dobře i špatně. Co se týká ochrany proti slunci, což je jedno z hlavních červnových témat, určitě pozitivně. Rouška je ideální ochrana proti slunečnímu záření, takže jsme ošetřili relativně málo spálených obličejů. U ostatních kožních nemocí je to horší.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Pacienti, kteří trpěli ekzémem, měli akné nebo růžovku, se pod rouškou většinou zhoršili, eventuálně si přivodili onemocnění, které se nazývá mechanické akné. To se vytváří v důsledku permanentního tření mezi rouškou a kůží. Mazovou žlázu může vyprovokovat k větší aktivitě, která vede ke vzniku akné, jež nemá hormonální podklad.

Přečíst článek ›

Je-li na mechanické bázi, může se kůže po sejmutí roušky snadno vrátit do původního stavu?Nepůjde to úplně snadno, ale pokud se rouška odloží, mechanické akné může časem zaniknout.

Bude to vyžadovat speciální zákrok dermatologa, nebo postačí vzduch, voda a vhodný krém?Jak u koho.

Pokud někdo používal roušku nebo respirátor několik hodin denně a nosil je dva měsíce v kuse, typicky třeba zdravotníci, mohou být zánětlivé projevy tak závažné, že musíme pomoct lokální nebo i systémovou léčbou.

U drobně zanícených mazových žlázek, lidově řečeno uhříků, bude stačit sluníčko, čerstvý vzduch a správná hygiena. 

Existuje možnost, že bavlněné roušky budeme nosit v hromadné dopravě, čekárnách, kinech, divadlech či obchodech i několik měsíců. Co to s kůží udělá?Pro kůži to není optimální stav.

Mluvíme-li o lidech s naprosto zdravou kůží, bavlněná rouška jim nic špatného asi neudělá, zejména když dbají na hygienu. To znamená, že si ji mění a kůži pod ní nenechají zapařit. U lidí, kteří jsou pracovně exponováni, chrání si obličej denně několik hodin a pod rouškou se hodně potí, vzniknou kožní problémy.

My jsme prakticky po celou dobu pandemie neřešili nic jiného než potíže s obličeji, které roušku netolerovaly.

Zejména to byli pacienti se sklonem k ekzému, se sníženou imunitou kůže. Objeví se kvasinky, které se přemnoží, nebo jiné bakterie, především stafylokoky, které se pod rouškou více množí.

U takové pleti je nutné roušku měnit každou hodinu, dbát na to, aby byla vždy suchá. Je třeba si pravidelně mýt obličej a aplikovat protizánětlivé minerální vody ve spreji.

Když se tyto zásady nedodržují, lidé si zadělávají na dermatologický problém.

Přečíst článek ›

Možná ještě horší je to s dezinfekcemi, které vysušují kůži a řadě lidí působí alergii.

Nelze je něčím nahradit?To je další velké téma, protože kam se hnete, tam na vás vykukuje lahvička s dezinfekcí a pokyny k použití.

Pokud si máte možnost umýt ruce teplou vodou a šetrným mýdlem, je to určitě lepší než dezinfekce. Ta je vždy jen náhradou za to, že není k dispozici umyvadlo.

Není nutné to kombinovat?Ne. Když si ruce řádně v teplé vodě umyjete, po dobu třiceti sekund masírujete mýdlo a pak opláchnete, použití dezinfekce je nadbytečné. To se samozřejmě netýká chirurgů a profesí, které musejí mít sterilní ruce. U běžné populace to není nutné. Opravdu se přimlouvám za tento způsob ochrany.

Dezinfekce je nutná jen v hromadné dopravě, eventuálně na místech, kde tekoucí voda není a vy si potřebujete kousnout do jablka nebo vyndat něco z oka. Dezinfekce obsahuje vysoké množství ethanolu, který vysušuje kůži, takže vznikají potíže, jako je přesušení a olupování kůže, začervenání, praskliny.

Když už ji někdo musí používat, měl by dbát na následnou hydrataci rukou, nanášet pravidelně krémy, pečovat o ně.

Může dlouhodobé používání dezinfekce způsobit závažnější problém typu ekzému?Může. Nejde jen o ekzém u atopiků, ale také tzv. Ekzém z opotřebování. Tak dlouho narušujete rovnováhu bariéry kůže, až dojde k tomu, že si zánět kůže, tedy dermatitidu uměle vytvoříte nevhodným chováním.

Vaše klinika nedávno přišla s oznámením, že jedním z příznaků nemoci covid-19 jsou vedle suchého kašle, dušnosti, teploty či ztráty čichu tzv. covidové prsty, tedy zčervenalé opuchlé klouby u prstů u nohou. Jde už o klinicky ověřený symptom?Upozornili nás na to kolegové ze Španělska a Francie, kde měli podobných dětských pacientů řadu.

V České republice jsme jich naštěstí měli jen desítky. Tyto děti se nehodily do žádné medicínské škatulky, byly asymptomatické, neměly žádné jiné příznaky tohoto onemocnění. Pouze u nich došlo k bolestivému začervenání prstů u nohou, které se dá přirovnat k omrzlinám. Někoho napadlo provést jim vyšetření na covid-19 a zjistilo se, že jsou pozitivní.

Přečíst článek ›

Šlo především o děti a adolescenty. Někdo měl bezbolestný příznak, jiný pacient měl velké bolesti. Upozornili jsme na to veřejnost, neboť jsme měli za to, že je to důležité i pro naše kolegy pediatry. Sama jsem po zveřejnění dostala spoustu e-mailů s fotografiemi prstů.

Nevím, jak to se všemi dopadlo, neboť když jsem měla podezření na covidový prst, doporučila jsem vyšetření u pediatra a provedení testu na covid-19. I na naší klinice jsme teď daleko opatrnější a pokud přijde mladý člověk s nevyjasněnou vyrážkou kdekoliv na těle, nabíráme PCR test, neboť tato nemoc se může projevovat různě.

Potvrzujete tím slova významných lékařů a vědců, že o nemoci covid-19 toho zatím víme stále velmi málo?Určitě toho nevíme dost. Je to jedna z virových chorob, které se mohou projevovat na kůži naprosto nespecificky. My také nevíme, proč pátá či šestá nemoc způsobují vyrážku, ale jiné nikoliv. Proto jsme hodně opatrní.

Letos jste kvůli pandemii přišli o vlajkovou loď dermatologické kliniky, Stan proti melanomu, jehož 14. ročník se měl uskutečnit v květnu. Jde o akci, kterou v Praze, Brně a Ostravě navštíví kolem čtyř tisíc lidí a díky vyšetření tak každoročně odhalíte desítky zhoubných nádorů, jejichž včasné odstranění lidem zachrání život.

Přemýšlíte o náhradním termínu?Z důvodu přísných epidemiologických opatření jsme Stan proti melanomu v květnu museli zrušit. Mrzí nás to, protože na rozdíl od svých optimistických kolegů si myslím, že nouzový stav se negativně odrazí na dermatoonkologických pacientech.

Dělali jsme si malý průzkum a zjistili jsme, že běžně nás denně navštíví jeden až dva pacienti s kožním nádorem, ale v době pandemie to byly dva nádory týdně. Incidence populace ale samozřejmě neklesla, takže ti nemocní lidé někde jsou, sedí doma, melanom mají na kůži, jen bohužel nepřišli do nemocnice.

Jsme si toho vědomi, proto se je snažíme zvát, přesvědčovat a pozitivně motivovat, aby k nám dorazili. Preventivní kontroly běží, ale jsou zhruba na úrovni 50 procent oproti loňsku.

Přečíst článek ›

Jde tedy o vzkaz pro všechny lidi, kteří objeví nějaký nepřirozený útvar na kůži, aby se nebáli koronaviru a přišli na prohlídku do nemocnice?Onkologické onemocnění je pro pacienty určitě závažnější než riziko, že se na klinice nakazí covidem.

Přísně tady dodržujeme epidemiologická opatření, takže nebezpečí nákazy je minimální. My samozřejmě nevíme, zda přijde na podzim nějaká druhá vlna a jak se bude situace s pandemií vyvíjet, ale máme příslib, že když vše půjde dobře, náhradní termín Stanu proti melanomu bude v září.

Pravděpodobně by opět šlo o Václavské náměstí v Praze, nevím, jak to bude v Brně a Ostravě.

Chtěli bychom zájemcům vyjít vstříc, už jsme si rezervovali čas i prostředky. Velmi neradi bychom porušovali tradici, která je v populaci vnímána stále pozitivněji. Máme spoustu pacientů, kteří jsou zvyklí se tam přijít otestovat. Záchyt je alarmující.

Kolik pozitivních nálezů těch třináct ročníků představovalo?Každý rok objevíme více než sto kožních nádorů a z toho je zhruba polovina kožních melanomů.

To jsou stovky pacientů, kteří díky této akci byli vyléčeni.

Bez nadsázky jim to zachránilo život, neboť výhodou melanomu je, že když se odstraní včas, respektive když se piha teprve začíná přetvářet v melanom, je to pro pacienty život zachraňující výkon.

Jste proděkankou 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která má specializovanou Katedru hygieny, epidemiologie a preventivního lékařství.

Její šéf Pavel Dlouhý uvedl, že v oboru hygieny atestují ročně maximálně dva absolventi osmi lékařských fakult. Pandemií bude asi přibývat, leč hygieniků ubývat. Co s tím?Pokud se s tím něco neudělá, je to obor, který postupně zanikne.

Já ale věřím, že čerstvá zkušenost s koronavirem může motivovat řadu mediků, aby si tuto odbornost vybrali.

Každý absolvent lékařské fakulty se může rozhodnout pro obor hygiena a epidemiologie, ale na naší fakultě se snažíme studenty pro něj nadchnout, nabízíme hodně praktické výuky.

Řada našich studentů během pandemie dobrovolničila na hygienických stanicích a v terénu. Věřím tedy, že někteří z nich u toho zůstanou a v budoucnu se ze dvou atestovaných hygieniků stanou aspoň čtyři.

Každý pochopil, že bez nich se v době jakékoli pandemie neobejdeme. Dnes je epidemiolog více sexy než plastický chirurg.

Přečíst článek ›

Někteří dokonce dostanou od prezidenta nejvyšší státní vyznamenání…Zaslouží si to, protože jde o mravenčí práci, kde je zpětná vazba velmi složitá, často neviditelná. Tentokrát se ale ukázalo, že na jejich rozhodnutí a precizním výkonu jsme závislí úplně všichni, zdravotnictví, ekonomika, školství.

Děkan 3. LF UK profesor Petr Widimský řekl, že jako kardiolog zachránil za celou kariéru možná stovky životů, ale hygienici a epidemiologové to zvládnou za jediný měsíc. Čím byste mladé lidi k této nepostradatelné profesi nalákala?Pracujete v týmu, který má nějaký jasný plán, takže na nic nejste sami.

Díky krajskému členění máte rozdělené pole působnosti, ohraničené teritorium, které se dá dobře zmapovat. Je to profese, jež vyžaduje systematičnost, organizovanost. Nejvíc mě ale fascinuje, že jde o obor, který se i díky IT technologiím pořád rozvíjí, souvisí to se statistikami, s daty.

Dá se v něm dokázat spousta věcí nejen na úrovni covidu, ale i jiných virových onemocnění, například spalniček a očkování vůbec. Překvapilo mě, že když se moji kolegové ptali covidových pacientů, jestli jsou očkováni proti chřipce, většina odpověděla záporně.

Máme tady vakcínu na běžnou nemoc, která může hodně pomoct, ale přesto je spousta lidí z rizikových skupin, kteří nad tím mávnou rukou a očkovat se nejdou. Daleko důslednější přístup k prevenci a ochraně zdraví jsme dosud často považovali za banalitu. Věřím, že v budoucnu se to zásadně změní.

Kdo je Doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D.* Vystudovala 1. LF UK a po promoci v r. 1996 nastoupila na postgraduální studium na Ústavu biochemie a experimentální onkologie tamtéž.

Absolvovala stáž v Institutu Maxe Plancka v Berlíně a v letech 1997-2001 pracovala jako sekundární lékařka na Kožní klinice a poliklinice pro dermatologii při berlínské Svobodné univerzitě. Zde obhájila doktorský titul Dr. med. s nejvyšším ohodnocením Summa cum laude a stala se vedoucí melanomové ambulance.

* Od roku 2001 působí na Dermatovenerologické klinice 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Habilitační práci na téma Apoptóza u maligního melanomu obhájila v roce 2014.

*Je proděkankou 3. LF UK pro zahraniční a vnější vztahy a předsedkyní Společnosti korektivní a estetické dermatologie ČLS JEP. Jejím manželem je ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, profesor Petr Arenberger. Mají spolu dcery Simonu a Nicol.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector