Neustálá únava – Vše o zdraví

Pocity únavy a vyčerpání jsou normální jevy, které běžně prožíváme každý den. Po aktivním dni je přirozené pociťovat s příchodem soumraku čím dál větší únavu, která nás nutí jít spát. Co už ale u dospělého člověka běžné není, je pocit únavy během dne.

Pokud je způsobena občas – špatným či krátkým spánkem předešlou noc – je příčina jasná a je třeba se změřit na to, jak zlepšit kvalitu spánku. Horší je to však s dlouhotrvající únavou, nebo až chronickou únavou, s kterou se potýkáme několik dní za sebou, a není pro ni zcela jasné vysvětlení.

Na tyto typy únavy se pojďme zaměřit; najít jejich příčinu a znovu nalézt ztracenou energii.

Jarní únava

Jedna z typů únavy, která lidi může postihovat typicky při přechodu ze zimy do jara, nazýváme příznačně jarní. Tento typ únavy většinou není způsoben nějakým problémem či probíhající nemocí uvnitř našeho těla, ale tím, co se děje kolem nás a jak na to naše tělo reaguje.

Co způsobuje jarní únavu

S příchodem jara se typicky děje venku hodně změn a přechod z dlouhé temné zimy na sluncem prosvětlené jaro někdy proběhne velice rychle, a to je obecně hlavní příčina „jarní únavy“ a toho, proč jsou naše biorytmy narušeny.

Jako by toho nebylo málo, tak k této biologické změně se navíc stále ještě přidává posun času o jednu hodinu napřed, což u citlivějších jedinců může narušit denní rutinu a ovlivnit fungování těla.

Změna času, velmi rychlá změna teploty, intenzivnější denní světlo a kvetoucí louky nám mohou činit problémy, které způsobí krátkodobou až střednědobou únavu.

Jarní únava je dočasný stav a jeho příznaky dříve či později odezní. Je to jen otázka času, kdy se naše tělo adaptuje na nové změny.

Receptem rychlého přizpůsobení je udržet si pravidelnou denní rutinu spánku a činností během dne a tohoto plánu se striktně držet až do doby, kdy se vše pocitově vrátí zase do normálu.

Jak se vypořádat s jarní únavou pomocí bylin již popisuji zde: Biorytmy a jarní únava.

Níže v tomto článku naleznete rady, jak předejít do budoucna jakékoli únavě.

Chronická únava

Pokud dlouhodobě pociťujete extrémní únavu, která neodeznívá po odpočinku, zřejmě trpíte chronickou únavou, neboli chronickým únavovým syndromem.

Je to zdravotní stav, jehož příčina dosud nebyla úplně objasněna. Nejčastěji se hovoří o tom, že ji může způsobovat několik faktorů, např.

stres, virové onemocnění, nádorové onemocnění, oslabený imunitní systém, hormonální nerovnováha, či kombinace více faktorů navzájem.

Chronickou únavou trpí nejvíce ženy ve věku 40 a 50 lety. Jde však čistě o statistický údaj a zatím se nepodařilo najít přímou souvislost mezi pohlavím, věkem a chronickou únavou. Dlouhodobá chronická únava může způsobovat další problémy a příznaky, z těch nejčastějších např. poruchu spánku, ztrátu paměti, sníženou pozornost či bolest svalů a kloubů.

Na chronickou únavu neexistují žádné farmaceutické léky.

S chronickou únavou se doporučuje bojovat tak, že se snažíme eliminovat potenciální faktory, které ji mohou způsobovat – zbavit se stresu, posílit imunitu a přejít na zdravý životní styl.

Dle nejnovějších poznatků může mít změna životního stylu radikální vliv i na zlepšení syndromu chronické únavy. Jaké kroky proto udělat, se dozvíte níže.

Jak se zbavit únavy

Proč je člověk unavený, když v noci normálně spí a přes den se při práci ani moc fyzicky nenamáhá? Neměl by právě naopak cítit více energie? Aby odpovědi na tyto otázky začaly dávat smysl, je potřeba se na začátku zamyslet, v jaké dnes žijeme době a jaká souvislost může být mezi únavou a moderním životním stylem. Jen tím už automaticky získáme mnoho odpovědí na otázku, jak se zbavit únavy.

Používáme naše tělo správně?

Díky technickému pokroku je nám umožněno si užívat maximálního komfortu a šetřit naše tělo. Už nemusíme lovit, chovat zvířata, nebo pracovat na poli, abychom si vypěstovali něco k snědku. Slovo „práce“ pro čím dál více lidí na světě neznamená fyzickou námahu. Nemusíme se ani připravovat na tuhou zimu, dělat zásoby jídla a dřeva, nebo migrovat někam stovky kilometrů za lepším klimatem.

Dnes si můžeme za vydělané peníze koupit vše potřebné: jídlo, teplo, auto i střechu nad hlavou. Ani nedostatek peněz nás však nemusí omezovat – jednoduše si je půjčíme. Dokonce ani samotné vydělávání peněz pro mnohé z nás neznamená fyzickou námahu.

Je to paradox, ale tento pohodlný život, jaký nám přinesl technický pokrok, bohužel není v souladu s tím, jak bylo vyvinuto naše tělo a i nové civilizační choroby jsou toho důkazem.

Tělo bylo stvořeno pro každodenní pohyb, používání svalů, přijímání přírodní potravy a pro pobyt na denním světle. Všechny nejnovější vědecké výzkumy se shodují na tom, že klíčem k pevnému zdraví, dlouhověkosti a síle, je chovat se ke svému tělu tak, aby se používalo ke svému původnímu záměru.

Evoluce našeho těla se stěží přizpůsobí našim návykům za poslední desítky let a nikdy nepředběhne technologický pokrok ovlivňující naše životy. Není však nutné se vrátit do pralesa pod širé nebe.

Stačí se denně trošku více hýbat, jíst střídmě s pevně stanoveným časem půstu, pohybovat se v chladu (otužovat se) a vystavovat se přímému dennímu světlu – to všechno jsou věci, které nám pomohou s neustálou únavou a získáním větší energie.

Pojďme si projít v bodech ty nejzásadnější činnosti, které nám mohou pomoci porazit (nejen) syndrom únavy. Každá oblast by byla na další celý samostatný článek, proto se snažím uvádět jen ty nejdůležitější body.

1. Více pohybu

Pokud máte málo pohybu a nejste zrovna příznivci sportu, začněte alespoň více chodit. Zamyslete se, zda při nějaké rutinní situaci vašeho života lze vypustit nějaký dopravní prostředek a nahradit jej chůzí, např.:

 • místo výtahu chodit po schodech,
 • do obchodu chodit pěšky,
 • do práce jezdit na kole.

Hlídejte si kroky, abyste ze začátku ušli minimálně 6000 kroků denně a postupně se zlepšovali až na stabilních 10 000 kroků za den, což je doporučená denní hodnota pro dospělého člověka.

Pokud máte ke sportu blízko, můžete zkusit north walking, chodit na túry, kondiční běh, cvičení, nebo např. i jógu. Zkuste se v něčem najít a udělat si z toho rutinu – zařadit to do vašeho týdenního plánu. Není náhodou, že pohyb uvádím na prvním místě. Staré heslo „sportem ke zdraví“ opravdu platí více, než si lidé myslí.

2. Jíst zdravě

Nestárnoucí klišé. Zdravě jíst znamená zdravě žít. Ví to všichni, ale často se to řeší, až když je pozdě a tělo nám začne dávat nepříjemné a bolestivé signály (únava po jídle je jen začátek). Zdravé stravování je však celospolečenský problém.

Máme zde mnoho let zavedené různé zvyklosti a kulturní tradice, které neřeší zdravý způsob přípravy ani výživovou hodnotu jídla a nápojů. Od začátku 21. století je znát velký pokrok v osvětě zdravých stravovacích návyků, avšak většina lidí kolem nás na zdravý způsob stravování ještě nepřešla.

Proto je stále těžké udržet si v tom vytrvalost a odhodlání.

Radikální velká rozhodnutí typu „od zítřka už se vším skončím” jsou bohužel statisticky velmi neúspěšná. Proto nejprve zkuste změnit jednu či dvě věci ve svém jídelníčku, které pro vás budou nejjednodušší. Pozorujte změny a postupně k tomu přidávejte další.

Zdravá strava je velmi obsáhlé téma, proto zde jen v bodech uvádím základní věci:

 • Úplně přestat s konzumací alkoholu, slazených nápojů a jídel. Uměle vytvořené cukry ani alkohol nejsou přirozenou složkou našeho jídelníčku a s jejich konzumací přidáváme tělu zbytečnou zátěž a práci s jejich vyplavováním ven z těla. Pijte pouze čistou vodu nebo minerálku (nejlépe neperlivou).
 • Začněte jíst více zeleniny, pokud možno čerstvé – syrové nebo připravené na páře (záleží na druhu).
 • Zařaďte do jídelníčku také ovoce a oříšky, avšak v menším množství. Nejsou tak důležité jako pestrobarevná zelenina, ale lze doporučit na snídaně či svačinky.
 • Zařaďte do jídelníčku ryby, pokud možno čerstvé.
 • Maso se snažte jíst libové a spíše v menších množstvích (pokud maso nejíte a víte, čím ho nahradit, je to v pořádku).
 • Vejce jsou ideální volbou pro snídani spolu s bohatou oblohou zeleniny.
 • Pečivo a těstoviny v menším množství, pokud možno vždy celozrnnou variantu.
 • Mléčné kysané výrobky bez přidaného cukru.

3. Pravidelný spánek a jídlo

Podle posledních poznatků je pravidelnosti spánku a jídla přisuzován velký pozitivní vliv v oblasti zdraví člověka. Pokud své tělo včetně stravování sladíte s cirkadiánním (biologickým) rytmem dne, bude to mít obrovský přínos pro vaše zdraví. Nejzásadnější jsou tyto dva body:

 • Chodit spát každý den vždy ve stejný čas, pokud možno v naprostém klidu a tmě, a spát minimálně 7 hodin (ideálně 8)
 • Jíst střídmě a pravidelně (3x – 4x denně). Pravidelnost je důležitá hlavně u snídaně a večeře, protože s tím souvisí doba půstu, u kterého je cílem od večeře do snídaně nic nejíst. Ideální doba pro „půst“ mezi večeří a snídaní je 12-14 hodin (čím více, tím lépe). Příklad:
  • Snídaně v 8:00 a večeře v 18:00. V desetihodinovém okně jíte; po večeři už ale trávicí soustava odpočívá a ke konzumaci je povolena pouze čistá voda.
  • Tento systém stravování má za sebou již nespočet úspěchů.

4. Vitamíny proti únavě a na posílení imunity

Tento bod souvisí se zdravým stravováním z bodu 2. Pokud totiž dlouhodobě jíte pestrou stravu, která je bohatá na vitamíny a minerály, měl by váš imunitní systém pracovat v pořádku a mít všechny důležité vitamíny i na boj s únavou. V opačném případě, např.

pokud býváte náchylní k nemocem několikrát do roka, doporučujeme vitamíny doplnit a imunitu tak posílit. Existují již osvědčené postupy, jak posílit imunitu. Pomocníkem pro lepší imunitu mohou být samozřejmě i bylinky.

Vedle nich se také zaměřte na doplnění zinku a vitamínů C a D. Vitamín C je však spolu s dalšími vitamíny obsažen i v mé bylinné směsi „Imunita“.

5. Pobyt s kamarády na denním světle

Vědci mají již spoustu důkazů, že psychická pohoda člověka ovlivňuje i jeho zdraví. Naučte se mentálně odpočívat a obklopujte se pozitivně smýšlejícími lidmi.

Pokud trpíte stresem, neuzavírejte se do sebe a najděte si činnost, jak ho ventilovat, např. procházkou v přírodě s kamarády, nebo posezení u šálku bylinného čaje s rodinou.

Vždy upřednostňujte, pokud možno, venkovní aktivity, abyste se přes den vystavili co nejvíce přirozenému světlu a nadýchali se čerstvého vzduchu.

 Neustálá únava - Vše o zdraví

Únavový syndrom nezmizí hned

Věřím, že přečtením tohoto článku jste pochopili podstatu problému a našli odpověď na otázku, jak se zbavit únavy a co konkrétně ve vašem životě byste mohli zkusit změnit. Čím dříve pochopíte, jak funguje naše tělo a co potřebuje, tím rychleji se budete cítit lépe.

Pamatujte však, že změny se nedějí přes noc. Ani ta neustálá či chronická únava a vyčerpání, které vás trápí, není určitě výsledkem pár dní. Se změnami ve vašem životním stylu je potřeba vytrvat alespoň pár týdnů (ideálně 3 měsíce), abyste mohli objektivně a s odstupem času vyhodnotit výsledky vašeho snažení.

 • Budu ráda, když se se mnou podělíte o své zkušenosti.
 • S láskou Vaše Herbářka
 • Použité zdroje:
 • [1] Spring Fatigue: Is Tiredness in Spring Real?
 • [2] Chronic fatigue syndrome (CFS/ME)
Zajímavé:  Zubní Kámen Přírodní Léčba?

[3] PANDA, Satchin. Cirkadiánní kód: využijte přirozený rytmus svého těla pro zdraví, výkon a zhubnutí. Přeložil Bianca BELLOVÁ. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2020. Fit & food. ISBN 978-80-7555-117-7.

[4] LIEBERMAN, Daniel. Příběh lidského těla: evoluce, zdraví a nemoci. Přeložil Jaromír VICARI. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2016. Pod povrchem. ISBN 978-80-7555-005-7.

Devět nemocí, které se projevují nadměrnou únavou

Odborníci zároveň upozorňují, že chronický pocit únavy může být ale i znamením závažnějšího problému. Únava je totiž příznakem téměř každé nemoci a je velmi těžké bez dalšího vyšetření určit, co se za ní skrývá. Jak rozlišit únavu z moderního životního stylu s tou, která je symptomem závažnějšího zdravotního problému a vyžaduje lékařskou pomoc? Tady máte pár tipů, jak na to.

Anémie

Onemocnění zvané anémie je specifické nedostatkem červených krvinek v těle, které přenášejí kyslík do jeho dalších částí. Méně kyslíku v těle pak při výdeji většího množství energie způsobuje únavu. Odborníci připomínají, že lidské tělo sice produkuje stále nové buňky, pokud jich ale ztratíme víc, než jich vyprodukujeme, způsobuje to pocity výrazné únavy.

Celiakie

Celiakie je celoživotní autoimunitní onemocnění, které je způsobené nesnášenlivostí glutenu (lepku). U lidí, kteří mají tuto nesnášenlivost, dochází obvykle k rozšiřování zánětu sliznice střeva. Ten následně vede k destrukci slizničních klků a mikroklků.

Tlusté střevo je v tomto případě „narušeno“, a naše tělo pak nedostává potřebné živiny. To může vést nejen k únavě, ale také k již zmiňované anémii, průjmům a k úbytku hmotnosti. Pokud už u pacienta celiakie propukla, obvykle se doporučuje nekonzumovat potraviny s obsahem lepku – tedy konzumovat ovoce, zeleninu, maso, fazole, rýži či brambory.

Jak naučit dítě žít s celiakií čtěte zde.

Spánková apnoe

Jedná se o celkem závažnou poruchu spánku, při které pacient přestává dýchat. Následně u něj nastane takzvané mikroprobuzení, při němž se dech znovu obnoví. Tento proces se může opakovat i třeba stokrát za noc. Kvůli tomu se pak můžeme ráno cítit unavení.

Spánkovou apnoe nejčastěji trpí obézní lidé. Spánková apnoe také zvyšuje riziko vzniku vysokého tlaku, stojí často také u vzniku srdečních chorob a mrtvice. A jak se nemoci zbavit? U obézních lidí je potřeba výrazně ubrat na váze.

Často se také provádí chirurgický zákrok, při kterém se odstraní tkáň z krku.

Tohle je opravdu velmi speciální typ únavy se specifickými vlastnostmi. Chronický únavový syndrom trvá obvykle více jak půl roku a jeho průběh se zhoršuje při výrazném psychickém i fyzickém vypětí.

Je častější u čtyřiceti až padesátiletých žen. Bohužel dodnes si nejsou odborníci jistí, co toto onemocnění způsobuje. Neexistuje na něj žádný účinný lék ani konkrétní léčba.

Pacientům se tak obvykle doporučuje změna životního stylu či kognitivní terapie.

Toto onemocnění nám způsobuje bolesti svalů v různých částech těla a následnou únavu. Takto postižené svaly jsou pak i citlivé na dotek. Pacienti mají obvykle problémy s kvalitou spánku, s pamětí a také se u nich projevuje deprese a špatná nálada.

I tato choroba se častěji objevuje u žen. Bohužel se dodnes neví, jak přesně fibromyalgie vzniká, a neexistuje zatím ani účinná léčba. Obecně se doporučuje terapeutické cvičení a další opatření, která pomohou snížit stres.

Pomoci mohou i některé druhy antidepresiv.

Chronická bolest

Pocit neustálé bolesti, ať už z jakéhokoliv důvodu, nás samozřejmě výrazně vyčerpává. Jejím původcem může být samozřejmě cokoliv, například nějaké chronické onemocnění či úraz. S postupem léčby původce chronické bolesti se samozřejmě stav zlepšuje a únava se postupně vytratí.

Problémy se štítnou žlázou (hypotyreóza)

Únavu může způsobit jak neaktivní, tak nadměrně aktivní štítná žláza. Nejčastějším viníkem tohoto typu únavy je ovšem nedostatek hormonů v naší štítné žláze. To může kromě únavy vést i k nadměrné hmotnosti či k bolesti svalů. Takzvaná hypotyreóza je obvykle léčena nahrazováním hormonu štítné žlázy.

Deprese

Unavit nás samozřejmě může i stres každodenního života. Únava způsobená depresí nám neubírá jen energii, připojují se i apatie, problémy soustředění a objevit se může totální rezignovanost a ztráta chuti k životu.

Pozor, z toho se může stát začarovaný kruh, který vaši únavu bude ještě více pohánět.

K léčbě depresí se používají antidepresiva, vždy je ale nutné se poradit s lékařem, která jsou pro vás vhodná, některé jejich druhy vám totiž mohou naopak výrazně uškodit.

Roztroušená skleróza

Únavu samozřejmě způsobuje i roztroušená skleróza, což je chronické onemocnění, které poškozuje naše nervy. U pacientů se objevují například svalové křeče. Lidé trpící touto chorobou mají také problém vykonat zcela jednoduché úkoly, jako je například čištění zubů.

 • Účinná terapie je stále předmětem lékařského výzkumu, nemoc není zatím léčitelná, zmírňují se jen příznaky a zkvalitňuje a prodlužuje život pacienta.
 • Příběh pacientky s chronickou apatií najdete zde.

Autor: Daniel Mareš

Únava – příznaky, důvody a způsob, jak se s ní vypořádat

Cítíte se vyčerpaní, bolí vás klouby, hlava, máte pocit, že nic nestíháte a nezvládáte? Tlak, který na nás současný životní styl klade, vás může na řadu měsíců vyřadit z běžného fungování. Chronický únavový syndrom je nemoc poměrně mladá, řada lékařů ji vůbec neuznává. Víme, jak ji řešit.

Reakce těla na dlouhodobý stres se projevují jako nekončící únava. K příznakům chronické únavy patří:

 • vyčerpání,
 • potíže se spánkem,
 • zvýšená teplota,
 • bolesti kloubů,
 • podrážděnost,
 • bušení srdce,
 • svalové napětí v oblasti zad,
 • zažívací obtíže,
 • třes,
 • roztržitost,
 • potíže s pamětí,
 • nechutenství.

Únavový syndrom – vznik a příčiny„Dlouhodobá únava není jen signálem, že se děje něco špatného v těle. Leckdy daleko víc souvisí se stavem psychiky.

Snažíme se přehlížet varování, která k nám tělo i duše vysílají, jedeme na plný plyn, často silou, a to se jednoho dne vrátí,“ vysvětluje MUDr.

Jana Vyskočilová z EUC Kliniky Plzeň, a dodává: „Příznačné je, že se při vyšetřeních neobjeví žádné objektivní důvody fyzických obtíží. Únavový syndrom je reakcí těla na dlouhodobé a soustavné přetěžování v oblasti imunitní a hormonální.“

Únava se může rozvinout postupně, pomalu se kupí jednotlivé symptomy, až jednoho dne člověk zjistí, že se mu jen obtížně vstává z postele. U jiného pacienta propukne náhle, tělo dlouho odolává a pak se vzbouří naráz.

Únavový syndrom může být vyústěním dlouhodobého přetěžování organismu. Foto: Luis Villasmil, Unsplash

Označit stav stálého vyčerpání a únavy za nemoc, tedy únavový syndrom, se obvykle daří po půlroce a delším prožívání příznaků.

Pacient přichází do ordinace praktického lékaře se symptomy, které se nijak dramaticky neprojevují na běžných vyšetřeních (laboratorní testy, měření krevního tlaku, EKG).

Pomáhá až osobní rozhovor s pacientem, zhodnocení jeho životního stylu a pokus o nastavení jiných pravidel denního režimu.

Na prvním místě je nutné naordinovat si odpočinek. Mezi nejlepší způsoby patří aktivity jako:

 • pěší vycházky,
 • fitness,
 • plavání,
 • jízda na kole,
 • jóga.

Sportovní zátěž vrátí tělu patřičnou kondici, zbaví ho ztuhlosti a zároveň „vyčistí“ hlavu.

Stres je vlastně neukončená reakce těla, kdy se něco začalo, ale neukončilo a fyzickým třesem dojíždí celý systém. Dále je důležité pravidelně jíst a věnovat pozornost složení stravy.

Strava by měla být pestrá, dodávat vitaminy i dostatek bílkovin, určité minimum tuků a přiměřenou dávku sacharidů.

TIP: Únavu a vyčerpání pomáhají snižovat vitaminy B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (kyselina pantotenová), B6 a B12. Doplňujte i minerály, například zinek, hořčík.

Ideálním zdrojem jsou vlašské ořechy, kvasnice, celozrnné obiloviny, ovesné vločky, vláknina, chléb, luštěniny, zelená listová zelenina (hlavně kapusta, zelené saláty, špenát), květák, mrkev, cibule, bílá řepa, brambory, rajčata, čerstvé okurky, sýr feta, tuňák, vejce či avokádo.

Proti únavě bojujte sportovní aktivitou, zdravou stravou a dostatečným odpočinkem od povinností. Foto: RF studio, Pexels

 • Najít si čas pro sebe a na své koníčky.
 • Uvědomit si, že se s tělem děje něco špatného: bolesti žaludku, mravenčení, napětí v celém těle, to všechno naznačuje, že se dostáváte do stresu, že váš organismus volá o pomoc.
 • Zachovat klid: co se může stát? Uvědomit si, že je třeba zpomalit, úkoly počkají, přehodnotit priority a povinnosti si rozdělit do snesitelnějších časových rovin.
 • Naplánujte si volný čas s předstihem, abyste se na výlety nebo setkání s přáteli těšili.
 • Udělejte si den jen pro sebe: poslouchejte hudbu, malujte, pleťte, zacvičte si, zajděte na masáž, do sauny, na kosmetiku. Prostě se věnujte činnostem, které vám udělají radost.

Je jedno, jestli přijde plíživě a pomalu nebo zasáhne jako blesk. Příčiny jsou stejné – dlouhodobé vystavení stresu, nedostatek odpočinku, často ve spojení s onemocněním, oslabenou imunitou. Ale i v některých životních etapách k nepřekonatelné únavě dochází, například v dospívání, v těhotenství a jindy.

 • Jarní únava – dlouhodobý chlad, pobyt v přetopených místnostech, krátký sluneční svit (zdroj D vitaminu), nedostatek odpočinku a stres, kdy neposloucháme biorytmy přírody (v zimě polevit, zpomalit tempo), spolu s vyšším výskytem virových onemocnění způsobí, že se v jarních měsících cítíme unavenější. Dobré je dobít baterky stravou bohatou na vitaminy a minerály, „céčkovou bombou“, delším spánkem, fyzickou aktivitou (cvičením) a případně dovolenou.
 • Únava v těhotenství – měnící se hladina hormonů v těle, organismus se soustřeďuje na růst a výživu plodu v děloze ženy – to způsobuje, že je žena víc unavená. Řešením je delší spánek, odpočinek, vyvážená strava, dostatečný pitný režim, pravidelný pohyb. Únava k těhotenství patří, zvyšuje se hmotnost, objem tekutin v těle, to vše působí na oběhový i kosterní systém. Hormony mění nálady, i občasný smutek patří k očekávání miminka. Není to nemoc, jen celý komplex příznaků, kterým tělo signalizuje jiný stav.
 • Únava v dospívání – podobná hormonální bouře provází pubertu. Psychické i fyzické změny vyčerpávají mladý organismus. Potřebuje dostatek odpočinku, pohybu, zdravé stravy. Rozhodně bez slazených limonád, energetických drinků, kávy a alkoholu.
 • Únavový syndrom je stav, který významně ovlivňuje zapojení člověka do běžných činností, ale může také signalizovat interní onemocnění, jako je například špatná funkce štítné žlázy ale i další poruchy.
 • Nadměrnou denní spavost a únavu mohou způsobovat i poruchy spánku jako je nespavost nebo poruchy dýchání ve spánku – spánková apnoe.
 • Je tedy nutné dlouhodobě nebagatelizovat stav únavy, pokud nepomohou výše uvedená režimová opatření, oslovte svého ošetřujícího lékaře.
 • Trápí vás nadměrná únava? Zkuste využít pomoc lékařů z EUC:
 • Praktičtí lékaři v EUC        
 • Spánková laboratoř EUC  

Jste stále unavená? Na vině může být vážná nemoc

Jste stále unavená? Pozor, může to být příznak vážné choroby!
Foto: Profimedia.cz

Únava při nedostatku spánku nebo po náročných psychických či fyzických aktivitách je zcela normální a většinou rychle odezní, když se člověk vrátí k dodržování správné životosprávy. Jako možný příznak vážné choroby ji můžete začít brát ve chvíli, kdy se vyskytuje dlouhodobě a neustává ani po důkladném odpočinku. Přesto ji lidé mají tendenci spíše přehlížet a překonávat silou vůle, protože přece všichni žijeme rychle a chceme toho v životě stihnout co nejvíce. Dlouhotrvající únava a ztráta životní energie by ale měla být červeným majáčkem pro každého z nás.

Zajímavé:  Přípravky Na Klouby S Kolagenem?

Nevysvětlitelný a dlouhodobý pocit únavy totiž může být projevem chronického stresu či deprese, cukrovky, spánkové apnoe, porušené funkce štítné žlázy nebo třeba také počínající roztroušené sklerózy či chronického únavového syndromu. Na vině ale samozřejmě mohou být i jiná a lehčí onemocnění, proto je za potřebí řešit každý individuální případ s lékařem.

Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá ochranný obal nervových vláken centrálního nervového systému, což způsobuje zánět a zhoršení schopnosti nervových buněk v mozku a míše spolu komunikovat.

Později dochází až k zániku nervové buňky, který je nevratný. Příznaky se často liší, jde hlavně o změny vidění i bolest v očích, brnění či znecitlivění končetin, slabost, neobratnost, zakopávání a porucha rovnováhy.

Dále také problémy s řečí či polykáním a vyprazdňováním, sexuální dysfunkce.

V začátku jsou přitom často jedinými signifikantními příznaky značná únava, zhoršená schopnost soustředění, zapomnětlivost a výkyvy nálad. „Přibližně 85 % pacientů postihuje relaps-remitentní forma roztroušené sklerózy, kdy dochází k opakovanému střídání příznaků nemoci a klidového období.

Naproti tomu asi 10 % nemocných se potýká s primárně progresivní formou, kdy po nástupu prvních příznaků nemoci nenásleduje klidové období a u pacientů se postupně prohlubuje a narůstá invalidita,“ vysvětlila prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc.

, vedoucí lékařka Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

RS postihuje především mladé dospělé ve věku 20-40 let, kteří mají často tendenci příznaky zaměňovat za vyčerpání z hektického životního stylu. Včasný záchyt onemocnění a zahájení léčby zvyšuje šance na lepší standard života a pomáhá eliminovat psychické dopady onemocnění.

Ty hrají zásadní roli – v aktuálním průzkumu společnosti Roche „MS MindSet Survey” přiznává 96 % pacientů, že kvůli symptomům RS zmeškalo významné osobní i společenské události.

Terapie RS spočívá nejčastěji v biologické léčbě a velmi důležitá je zdravá životospráva a role fyzioterapeuta, tedy pravidelné cvičení.

Jedná se o onemocnění metabolismu podmíněné nedostatkem inzulinu, které je způsobeno zvýšenou hladinou krevního cukru (hyperglykemií).

Mezi jeho nejčastější příznaky u dětí i dospělých patří abnormální žízeň a časté močení, ale také hubnutí i bez dietních omezení, únava a malátnost, nebo dokonce poruchy vědomí.

Mezi dva hlavní druhy cukrovky spadá diabetes mellitus prvního typu, který se většinou objevuje u dětí, a druhého typu vyskytujícího se u dospělých.

„Diabetes je v dnešní době léčitelné onemocnění, které však pacienty provází celý život. Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem, v první řadě ale záleží na vůli pacienta dodržovat veškerá léčebná doporučení.

Ta jsou sice individuální, každý pacient ale musí vždy důkladně porozumět tomu, proč je nutné zvýšit jeho pohybovou aktivitu, nastavit vyvážený jídelníček nebo třeba ubrat na váze,“ vysvětluje MUDr.

Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize.

Některé z onemocnění štítné žlázy postihne během života až desetinu populace, ženy až osmkrát častěji než muže. Jen v Česku trpí sníženou funkcí štítné žlázy (hypotyreózou) 525 tisíc osob a zvýšenou funkcí štítné žlázy (hypertyreózou) 105 tisíc osob. Pouze každý druhý pacient si však je svého onemocnění vědom.

Štítná žláza produkuje hormony, které jsou potřebné pro všechny metabolické děje v těle. Jestliže štítná žláza produkuje hormonů málo, nebo naopak moc, projeví se to na fyzickém i psychickém zdraví člověka.

Pokud dojde k včasné diagnostice nemoci a dodržuje se doporučená léčba, nemusí onemocnění zanechat žádné trvalé následky.

Syndrom spánkové apnoe (SAS) je poměrně časté onemocnění. Jedná se o jednu z mnoha typů poruch spánku provázenou zhoršeným dýcháním, která vede až k zástavě dechu. Zástavy dechu, tzv.

apnoické pauzy, bývají delší než 10 sekund a vyskytují se s frekvencí více než 10 za hodinu. Apnoe se projevuje chrápáním a tělo je při ní nedostatečně zásobováno kyslíkem.

Syndromem spánkové apnoe trpí v populaci do 10 % lidí, častěji jsou postiženi muži nad 40 let věku, rizikovým faktorem pro vznik onemocnění je obezita.

Přestože je některými odborníky jeho existence stále zpochybňována, reálně se vyskytuje u 2-3 % populace.

Kromě neustávající únavy trvající déle než 6 měsíců, která omezuje aktivity nemocného až pod 50 % oproti původnímu stavu, mohou být dalšími příznaky únavového syndromu zvýšená tělesná teplota (zvláště po fyzické či psychické námaze), dlouhodobé bolesti v krku, zvýšená citlivost a zvětšení mízních uzlin, bolesti svalů, kloubů a hlavy, poruchy spánku, světloplachost, zapomnětlivost, neklid, úzkost a další neuropsychické změny.

Až polovina lidí se z nemoci dostane sama bez odborné pomoci, nicméně u druhé poloviny pacientů je potřeba vyhledat odborníka a postupovat dle jeho doporučení.

Častou překážkou v léčbě této nemoci bývá neochota pacienta přijmout fakt, že je opravdu nemocný a že bude muset začít pracovat i se svou psychikou, a na druhé straně i neochota lékařů uznat chronický únavový syndrom jako vážný problém ohrožující zdraví.

Hlavní zprávy

Trpíte únavou? Možná je to signál nemoci…

Velká únava omezuje v aktivitě, snižuje fyzickou i mentální výkonnost a ve finále ovlivňuje naše okolí. Podívejte se, co ji způsobuje a jaké jsou možnosti řešení. 

Nedostatek spánku

Často používaná fráze o nedostatku spánku má své opodstatnění, jelikož  jak dlouho a jak kvalitně spíme významně ovlivňuje naše zdraví a koncentraci. Chronický nedostatek spánku se považuje za jednu z hlavních příčin zdravotních obtíží současné uspěchané generace. Obecně doporučovaný počet hodin spánku je zhruba 7 hodin, ne víc ani méně. 

TIP:  Věnujte spánku náležitou pozornost a dodržujte pravidelný spánkový rytmus.

Při lehčích potížích se spánkem může pomoci například Hypnox® forte, bylinný doplněk stravy s obsahem extraktu bylin (kozlik, chmel, mučenka, meduňka) a vitaminu B6, který se užívá před spaním pro zklidnění, snadnější usínání a zkvalitnění spánku. Rovněž se doporučuje nespat v místnosti s televizí, vypněte mobilní telefon i počítač. Přetrvávají-li potíže se spánkem, vyhledejte pomoc lékaře.

Syndrom spánkové apnoe

Můžete mít pocit, že spíte dostatečně dlouho, avšak pokud spíte přerušovaně, máte nekvalitní spánek, jemuž se říká syndrom spánkové apnoe. Jde opoměrně časté onemocnění a zařazuje se mezi poruchy spánku.

Toto onemocnění je charakterizováno poruchou dýchání, projevující se zástavou dechu během spánku (tzv. apnoické pauzy trvají zhruba 10 sekund a víc).

Každé takové přerušení dechu spícího probudí, a přestože spíte 10 hodin vkuse, probudíte se nevyspalí.

Řešení:  Na místě je návštěva lékaře a odborné vyšetření, aby se přesně zjistilo, co brání průchodu vzduchu do plic. Pomoci může usínání v poloze na boku a nikoli na zádech. Máte-li nadváhu, zredukujte hmotnost a omezte kouření.

Nedostatek energie

Na vině je jídelníček a stravovací návyky. Pokud jíte málo, je zcela pochopitelné, že máte nedostatek energie.

Ale konzumace těžkého, tučného a sladkého jídla během dne představuje zátěž pro organizmus, takže namísto energie se opět dostaví únava.

Vyvážená strava předchází výkyvům krevního cukru, náhlých chutí na sladké, změnou nálad či velké únavě v době, kdy dochází k poklesu krevního cukru.

Jak na to? Pravidelně dodržujte přestávky a jezte 5 x denně menší porce. Nikdy nevynechávejte snídani. Vždy do jídla zahrňte trochu bílkovin, které zasytí na delší dobu. Ke kávě si z času na čas můžete dopřát celozrnné sušenky. Energii dodá i ovoce, které bychom měli konzumovat hlavně dopoledne.

 Anémie

Jednou z hlavních příčin únavy u žen bývá anémie. Ženy trpí tímto onemocněním častěji než muži, a to z důvodu menstruace, během které přicházejí o důležitý prvek – železo.  Červené krvinky pak zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních tkání v těle.

Železo je pro lidský organismus nepostradatelné v mnoha transportních a enzymatických systémech, především však v dýchacím řetězci pro přenos kyslíku mezi tkáněmi. Železo je vázáno v hemoglobinu (krevní barvivo), nezbytného pro tvorbu červených krvinek. Aktuální množství železa v těle je u dospělého člověka mezi 3-4 gramy.

Denně lidské tělo ztrácí 1-2 mg železa, které je nutné doplnit potravou. Z důvodu dietních chyb, lékových interakcí nebo genetickou poruchou regulačních proteinů může dojít ke snížení resorpce (vstřebání) železa organismem.

Jeho nedostatek způsobuje únavu, bledost, ospalost, kruhy pod očima, studené končetiny, sníženou koncentraci až pokles výkonnosti v zaměstnání… 

Řešení: Doplňovat železo formou doplňku stravy, nejlépe NovoFerrin™, které má dobrou biologickou dostupnost díky snadnějšímu vstřebávání, dobrou snášenlivost, je bez železité pachuti, nedráždí žaludek, nezpůsobuje nevolnost ani zácpu. Tato forma železa je rychlá, efektivní. Kromě toho je vhodně změnit jídelníček a konzumovat potraviny, které železo obsahují.

Deprese

Ačkoli jsou deprese považovány především za psychickou nemoc provázenou emoční nestabilitou, souvisejí s mnoha projevy fyzického charakteru: bolesti hlavy, silná únava, ztráta apetitu. Pokud trpíte únavou několik týdnů, přidá se pocit vyhoření, ztrácíte zájem o okolní dění, vyhledejte lékaře.

Řešení: V tomto případě je vhodné zahájit medikaci nebo terapie, ale výborné výsledky dosahuje také homeopatie nebo přírodní alternativní postupy.

Poruchy funkce štítné žlázy

Štítná žláza je malý orgán umístěný v přední části krku, který přímo ovlivňuje metabolické procesy organizmu. Jakákoli porucha štítné žlázy, tedy snížená i zvýšená funkce, mohou být příčinou silné únavy.

Štítná žláza kontroluje metabolizmus a způsob, jakým tělo konvertuje palivo na energii. Při hypertyreóze (zvýšené funkci štítné žlázy) sice máte pocit nastartování, ale organizmus pracující nad rámec možností se snadno vyčerpá.

Máte-li sníženou funkci (hypotyreóza), metabolizmus pracuje pomaleji, cítíte se unavení a líní, nemocný snadno přibírá na váze.

Řešení: Krevní vyšetření ukáže, jestli jsou hormony v pořádku. Nerovnováha v hormonech štítné žlázy se řeší medikací.

Předávkování kofeinem

Kofein může zlepšit bdělost a koncentraci pouze v případě, že je aplikován v rozumných dávkách. Příliš mnoho kofeinu zrychluje srdeční tep, zvyšuje krevní tlak a nervozitu, následkem čehož pak dochází k únavě a vyčerpání.

Řešení: Vhodným postupem je pozvolné snižování a regulace konzumace nápojů a potravin s obsahem kofeinu (káva, čaj, čokoláda, energetické nápoje, doplňky stravy atd.).

Skrytá infekce močových cest

Infekce močových cest se obvykle projevují pálením při močení a nutkáním k častému močení. Ale v některých případech mohou být tyto klasické symptomy opomenuty a jediným příznakem tohoto onemocnění pak může být velká únava. Jestli skutečně jde o skrytou infekci močových cest, potvrdí laboratorní testy. Léčba probíhá nasazením antibiotik, potíže vymizí během týdne.

Řešení: Kromě léčby pomocí antibiotik je vhodné užívání brusinek – nejlépe doplňků stravy z brusinek. Brusinky jsou známé svým pozitivním účinkem na močové ústrojí. 

Diabetes

U lidí s diabetem zůstává velké množství cukru v krevním oběhu a nevstřebává se do buněčných prostor, kde jsou cukry proměněny v energii. Důsledek je abnormální únava, a to i přes dostatečný příjem potravy. Dlouhotrvající neopodstatněná únava je pádným důvodem k vyšetření na diabetes.

Řešení: Léčba diabetu může probíhat několika způsoby – nasazením adekvátní diety a změnou jídelníčku, zařazením pohybu do režimu, aplikace inzulinu a medikace, která pomáhá zpracování krevního cukru.

Dehydratace

Zajímavé:  Bolest ucha - vše o zdraví

Únava organizmu může být také projevem dehydratace. Manuálně pracující musí zkrátka přijímat více vody. Samotná žízeň je již projevem dehydratace. Pijete dost? Poznáte to podle barvy moči. Je-li tmavá, pak přijímáte nedostatek tekutin. Naopak světlá moč je projevem dostatečné hydratace.

Jak na to: Pijte dostatek čisté neperlivé vody během dne, zhruba 1-2 skleničky každou hodinu a před fyzickou aktivitou. Po fyzické aktivitě doplňte opět tekutiny, nikoli však alkohol.

Práce na směny

Práce v noci nebo rotující směny narušují životní rytmus a vnitřní hodiny. Můžete se cítit unavení v době, kdy potřebujete být čilí a naopak, mohou se dostavit potíže při usínání. Rovněž spánek během dne není pro dospělé jedince přirozený.

Tip: V době odpočinku se vyhněte dennímu světlu, a to i během dne. V pokoji, kde usínáte, zajistěte dostatečnou tmu, ticho a pohodlí. Jestliže i tak máte potíže s usínáním, vyhledejte lékaře.

Potravinové alergie

Někteří odborníci zastávají názor, že určité typy alergií na potraviny jsou příčinou časté únavy. Pokud se únava stupňuje po jídle, můžete trpět střední intolerancí na něco z konzumovaného jídla. Přitom vyrážky nebo svědění se objevit nemusí vůbec a jediným projevem bude únava.

Řešení: Omezte potraviny a jídlo, o kterém víte, že vám tyto potíže způsobuje. Požádejte lékaře o test na potravinové alergie. 

Chronický únavový syndrom a fibromyalgie

Jestliže kvůli únavě nemůžete realizovat denní aktivity, omezuje vás i při povinnostech a tento stav trvá déle než 6 měsíců, je pravděpodobné, že trpíte chronickým únavovým syndromem nebo onemocněním fibromyalgie. Obě mají mnoho symptomů, ale přetrvávající nevysvětlitelný pocit vyhoření je hlavním z nich.

Řešení: Neexistuje žádná pilulka, která by vyřešila chronický únavový syndrom nebo fybromyalgii, postižení však mohou čerpat z několika osvědčených postupů: změna denního rozvrhu, učením se lepšímu spánku, doplněním pohybových aktivit.

Pohybem proti únavě!

Představte si, že nastane situace, kdy se nepotvrdí žádné onemocnění. Je to jistě dobrá zpráva, avšak co dělat, když únava přetrvává? Odborníci přišli na to, že pokud do denního režimu zařadíte pohyb, budete se cítit lépe. Výzkumy provedené na unavených, ale jinak zdravých jedincích potvrdily, že 20 minut denně jízdy na kole zhruba 3 x týdně úspěšně bojuje s únavou!

Sedm důvodů, proč jste pořád unavení

Únavu lze rozlišovat na psychickou či fyzickou a mezi její hlavní projevy patří malátnost, vyčerpání, bolesti hlavy a zad, úzkosti, podrážděnost, náladovost a neschopnost soustředit se.

Extrémní únava, která se označuje jako vyčerpání, může však způsobovat i změny vnímání, deprese, halucinace a zmatenost. Jaké mohou být příčiny vaší únavy?

1. Jste dehydratovaní

Nedostatek tekutin může způsobit malátnost, netečnost a značný pokles energie. Pokud vaše strava obsahuje velké množství soli, kávy a čaje, je dost možné, že jste dehydratovaní. Sůl totiž doslova louhuje tekutiny z těla a kofein v kávě a čaji působí močopudně.

Kromě únavy patří mezi hlavní znaky dehydratace suchá pokožka nebo rty a tmavší moč. A kolik tekutin denně byste měli přijmout? Odborníci radí vydělit celkovou váhu v kilogramech třiceti a vyjde vám, kolik litrů tekutin potřebujete.

Do přijatého množství byste měli zahrnout především čistou vodu, bylinné čaje, ředěné džusy nebo také kokosovou vodu, která obsahuje elektrolyty, jež ztrácíte pocením.

2. Chybí vám železo nebo vitamin D

Pokud jste se rozhodli pro veganství a vzdali se masných a mléčných výrobků, může vám chybět železo. Nedostatek železa hrozí také ženám, které trpí silnou menstruací. Nejbohatším zdrojem tohoto důležitého minerálu jsou kromě masa rovněž ořechy, semínka, rozinky, sušené meruňky a listová zelenina.

Únavu mohou také způsobovat nízké hodnoty vitaminu D a B12. Množství „déčka“ v těle pomůže zvednout pobyt na slunci, zdrojem tohoto vitaminu jsou také mořské ryby, tvrdé sýry či mák. K doplnění vitaminu B12 vám zase pomohou živočišné produkty jako vejce, mléko, sýry a maso.

Vegani ho mohou získat například z kvašené zeleniny, mořských řas nebo obilných klíčků. Jediným způsobem, jak zjistit, zda vaše tělo obsahuje dostatečné množství železa a vitaminů D a B12, je krevní test.

3. Máte poruchu štítné žlázy nebo nadledvinek

Štítná žláza produkuje hormon tyroxin, jež reguluje metabolismus a spotřebu energie. Při snížené produkci tyroxinu se můžete cítit unavení, hrozí také výkyvy nálad, zimomřivost a přibírání na váze. Pokud máte podezření na poruchu štítné žlázy, nechte si udělat krevní test.

Za tajemnou únavou mohou být také nadledvinky, které produkují mimo jiné i adrenalin a kortizol. Adrenalin se vylučuje do krve při stresu, strachu a úzkosti a kortizol zvyšuje pohotovost organismu při zátěžových situacích (proto se mu také říká antistresový hormon).

Dlouhodobý stres a psychická zátěž mohou vést až ke stavu známému jako vyčerpání nadledvinek a neschopnost vylučovat dostatek kortizolu může způsobit poklesy energie a závratě. Při léčbě nadledvinek je nejdůležitějším faktorem psychický i fyzický odpočinek, odborníci doporučují především meditaci a relaxační cvičení.

4. Děláte moc věcí najednou

Tento fenomém se týká především žen, které dokáží v jeden moment číst e-mail, telefonovat a lakovat si nehty. Ovšem tato schopnost nemusí být vždy dobrá pro zdraví.

„Mnoho věcí najednou příliš stimuluje tvorbu dopaminu v mozku,“ říká profesor Paul Gilbert, psycholog a autor knihy The compassionate mind.

„Dopamin je chemická látka spojená s odměňováním, vitalitou a dobrou náladou a je snadno spotřebována. Když se zásoby tenčí, může to vést k vyčerpání a depresi,“ vysvětlil profesor Gilbert, který na srovnání hladin dopaminu v mozku doporučuje jemné činnosti jako zahradničení, procházku nebo meditaci.

5. Jste zahlceni technologií

 • Nespavost a únava mohou být také příznaky elektrické senzitivity, která je podle mnohých odborníků způsobena přílišným vystavením se elektromagnetickým polím (dále jen EMFs z anglického electromagnetic field).
 • Bezdrátové a mobilní telefony a bezdrátové směrovače vyzařují EMFs v domácnostech, a tak podle studií ovlivňují štítnou žlázu a produkci melatoninu.
 • Jelikož je v dnešní době téměř nemožné vyhnout se těmto technologiím úplně, experti na tuto problematiku doporučují alespoň odstranit všechny zdroje EMFs z vaší ložnice.

6. Můžete mít celiakii

Toto autoimunní chronické onemocnění sliznice tenkého střeva je způsobeno přecitlivělostí na lepek a neschopností tolerovat lepek v potravě. Lepek je směs bílkovin, která se nachází v mnoha obilovinách, jako je pšenice, žito, ječmen a oves.

I když se celiakie obvykle projevuje problémy se zažíváním, někteří lidé tento příznak nemají, a tak si nedokáží vytvořit spojitost mezi únavou a nesnášenlivostí lepku.

Nediagnostikovaní a tudíž neléčení celiaci však neabsorbují pořádně živiny z potravy, což může kromě vyčerpání vést také k neplodnosti a dokonce i k osteoporóze. Pokud máte podezření na tuto nemoc, požádejte svého lékaře o test na celiakii.

7. Spíte buď málo, nebo až příliš

Kvalitní spánek regeneruje celý organismus, ale nadbytek spánku může být stejně tak unavující jako spánková deprivace. Většina lidí potřebuje asi 8 hodin spánku a jeho nedostatek stejně jako nadbytek vede ke snížení energie, neschopnosti se soustředit, podrážděnosti i depresím.

Snažte se proto dodržovat pravidelný biorytmus a choďte spát a vstávejte v přibližně stejnou dobu každý den.

Jestliže si rádi přispíte o víkendu, dopřejte si maximálně hodinu navíc oproti pracovním dnům. Dlouhé vyspávání vám může pokazit celý víkend, protože budete malátní, unavení a mrzutí.

Nesnesitelná únava. Co všechno se za ní může skrývat? | Žena.cz

Cítíte se unavení a vlastně nevíte proč? Nepřehlížejte signály těla, něco vám tím nejspíš chce sdělit.

Existují odlišné druhy únavy. Fyzická vyčerpanost se projevuje například při chůzi do schodů či při nošení těžkých tašek. Svalová únava přirozeně nastává po těžkém výkonu, například sportovním. Může se však objevit i při závažnějších chorobách, jako jsou například onemocnění srdce. 

Psychický neboli mentální útlum bývá příčinou těžkého vstávání z postele, ale i poruch soustředění – ty se často pojí též s fyzickou únavou a v těžkých případech připomínají až stavy opilosti. Duševní únava je nebezpečná, obzvláště pokud na vašich rozhodnutích závisí bezpečnost jiných osob. Klasickým příkladem jsou profesionální řidiči či lékaři.

Od bolesti hlavy až po halucinace

Vyčerpanost lze většinou zahnat kvalitním a dlouhým spánkem. To ovšem neplatí pro lidi trpící chronickým únavovým syndromem nebo závažnějším onemocněním. Jim nepřinese úlevu a osvěžení ani pořádný odpočinek. Únava se může projevit širokou škálou fyzických, psychických a emocionálních příznaků. Které jsou ty nejčastější?

 • bolest hlavy
 • poruchy pozornosti
 • bolesti svalů
 • apatie a nedostatek elánu
 • závratě
 • halucinace
 • podrážděnost a změny nálady
 • ztráta chuti k jídlu
 • zhoršení imunity
 • poruchy krátkodobé paměti
 • zpomalené reflexy

Odbornou pomoc nepodceňujte!

Únava se u každého člověka projevuje jinak a její příznaky každopádně není radno podceňovat. Někdy je totiž těžké odlišit, jsme-li unavení proto, že nejsme ke svému organismu příliš šetrní, nebo trpíme závažnou nemocí. Pokud problémy trvají déle než dva týdny, a to i po kvalitním odpočinku, je lepší navštívit lékaře.

Přidají-li se navíc zvracení krve, krvácení z konečníku nebo těžké bolesti břicha, pánve, zad nebo hlavy, vyhledejte pomoc ihned. Podobně učiňte v případě, kdy se únava spojí s bolestí na hrudi, s pocitem dušnosti a je-li nepravidelný nebo rychlý tep.

Únava jako varovný signál závažnější nemoci

Celý seznam příčin únavy je prakticky nekonečný. Pocity vyčerpání mohou provázet téměř každé onemocnění. V současné době je nejčastější příčinou nevhodný životní styl. Spolehlivými „zabijáky“ životního elánu jsou nedostatek spánku a odpočinku, nadváha, nedostatek pohybu, alkohol a cigarety. Únavou se často projevují také:

 • chronický stres či deprese,
 • cukrovka,
 • nedostatečná funkce štítné žlázy,
 • užívání antidepresiv, antihistaminik nebo léků proti vysokému tlaku,
 • choroby srdce a plic,
 • infekční nemoci,
 • spánková apnoe,
 • nedostatek vitaminů,
 • autoimunitní choroby,
 • nádorová onemocnění.

Lékaři tak slovo únava slyší prakticky z úst každého svého pacienta. Přesto je dobré podělit se s odborníkem o své pocity. Nikdy totiž nevíte, zda je vaše skleslost důsledkem špatného životního stylu, nebo příznakem závažnější choroby.

Tři kroky proti vyčerpání

Základem v boji proti únavě je kvalitní spánek. Snažte se spát pravidelně, udržujte v ložnici přijatelnou teplotu a dodržujte pravidla spánkové hygieny.

Druhým pilířem je pravidelná strava a dostatečný pitný režim. S tím se pojí i konzumace alkoholu a kávy – v tomto případě platí: všeho s mírou.

Posledním faktorem je dostatek pohybu. I když se to může zdát jako klišé, cvičení opravdu dokáže divy. Je-li pravidelné, zlepšuje kvalitu spánku a snižuje pocity únavy.

(holi)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dlouhodobá únava? Může to být záhadná nemoc

Lence selhaly ledviny, přesto obletěla celý svět

Léky bez chemie? Zkuste alternativu. Dokud to jde

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector