Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví! – vše o zdraví

Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví! – vše o zdraví

Taky znáte někoho, kdo přibývá jenom z vody? Nebo dokonce jen ze vzduchu? V mé ambulanci byli tento týden dva lidé, kteří přibrali od poslední návštěvy 10 a 20 kg. Oba dva tvrdili, že neví, jak se to stalo, že nic zvláštního nedělali. Při zpětné analýze jsem zjistil, že se vlastně dostali na hmotnost, kterou měli už předtím. Muž…

Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví! – vše o zdraví

Jak pečujete o sebe? Pečujete o sebe vůbec? Ve své gastroenterologické ordinaci a při konzultacích k analýze prvků ve vlasech se ptám pacientů, jak relaxují. A často dostávám odpověď, že na to nemají čas. Že nemají na nějakou relaxaci čas, protože se musí starat o další lidi, o rodinu, o děti nebo o rodiče nebo další blízké. A protože se starají o jiné lidi, nemají čas se…

Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví! – vše o zdraví

V posledních třech měsících jsem absolvoval několik rodinných oslav, tak jako mnozí z vás. Na každé oslavě každému oslavenci se přálo „hlavně to zdraví!“. Nestačí jen vyslat přání. Předpokládám, že jste také zpozorovali, že lidé si navzájem a také sami pro sebe přejí hlavně to zdraví. Důležité je, že nestačí si jen přát zdraví, ale potřebujeme také sami pro…

Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví! – vše o zdraví

Mozek je náš nejdůležitější orgán, kterým se nejvíce lišíme od zvířat. Náš mozek se podílí na všem, co děláme, kým jsme, ale i na tom, jak myslíme, vnímáme, jednáme a jak dobře vycházíme s ostatními lidmi. Mozek je orgán, jemuž vděčíme za svou inteligenci, povahu, osobnost a za každé rozhodnutí, které učiníme. Na počátku úspěchu v jakékoliv oblasti stojí právě zdravý mozek….

Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví! – vše o zdraví

Taky si dáváte novoroční předsevzetí? Většina lidí v době mezi vánočními svátky a Novým rokem si rekapituluje uplynulý rok a představuje si, jak by měl vypadat ten další rok. Většina lidí si přeje, aby ten příští rok byl lepší než uplynulý. Značná část lidí si dává nějaká předsevzetí, čeho by chtěli dosáhnout v dalším roce. Menší část lidí na svých…

Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví! – vše o zdraví

V jednání s lidmi se snažím být otevřený, upřímný a nic neskrývat. A platí to i v gastroenterologické ordinaci, ve které pracuji.

Občas lidem kladu záludnou otázku: „Jak dlouho plánujete ještě být na tomto světě?“ Někdy je odpovědí jen nechápající obličej pacienta.

A tak se zeptám ještě otevřeněji: „Jak dlouho chcete ještě žít?“ Odpověď je většinou v tomto smyslu: „Dlouho.“ nebo „Já nevím, určitě…

Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví! – vše o zdraví

Naučme se říkat ne. Vím, že v obchodním světě se spíše učí různé techniky, jak překonávat ne a jak se vyrovnávat s odmítáním, ale myslím si, že v běžném životě je daleko důležitější, abychom se naučili říkat ne. Abychom se naučili říkat ne všemu, co nás odvádí od toho, co doopravdy chceme, po čem toužíme. Příklad 1: hubnutí Jednoduchý příklad:…

Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví! – vše o zdraví

V poslední době mě zaujat koncept jediné věci. Tento koncept říká, že pokud chceme být úspěšní v nějaké oblasti nebo chceme něčeho dosáhnout, potřebujeme si položit otázku: „Co je ta jediná věc, kterou když udělám, pak všechno ostatní bude snazší nebo úplně zbytečné?“ To znamená, která je ta jediná věc, kterou mám udělat, aby všechno ostatní bylo…

Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví! – vše o zdraví

Můžeme pomoci každému? Na několika příkladech si otázku objasníme. Příklad 1 Dnes za mnou přišel do ordinace mladý muž (asi 33 let) a hned od dveří na mě volal: „Dnes vás nepotěším.“ A myslel tím to, že od poslední kontroly v mé ordinaci přibral 5 kg ze 125 kg na 130 kg. Má nemocná játra a je obézní a už několikrát jsme se bavili o tom,…

Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví! – vše o zdraví

Stále se ještě setkávám v ordinaci s tím, že mnoho lidí si neuvědomuje, že to, kde dnes jsme, je důsledkem našich předchozích rozhodnutí. Je jedno, jestli jsme to rozhodnutí udělali před 20 nebo 50 lety nebo před 2 či 3 lety. Ale to, kde dnes jsme, je důsledkem našich předchozích rozhodnutí. Vlastní příklad V roce 1975 jsme byli…

Novoroční předsevzetí (nejen) o hubnutí a zdraví

Využijte šanci na nový začátek naplno a připravte si seznam novoročních předsevzetí. Že to v minulém roce nevyšlo? S tím si nelámejte hlavu, protože rady v článku vám pomohou dotáhnout letos stanové cíle do úspěšného konce.

Proč si dávat novoroční předsevzetí?

Kdy jindy je lepší příležitost začít s něčím novým, než právě na začátku roku? Díky startu hned v lednu máte perfektní příležitost pro sledování a monitorování svého zlepšování v čase. Navíc nový rok znamená i pomyslný čerstvý začátek, kdy je možné odsunout chyby minulého roku a začít trochu lépe.

4 rady, jak dodržet novoroční předsevzetí

Průzkumy říkají, že novoroční předsevzetí dotáhne do zdárného konce pouze něco málo kolem osmi procent lidí. To by vás rozhodně nemělo odradit, ale naopak motivovat k tomu, ať patříte mezi ty statečné, kteří si s hrdostí odškrtnou splněnou položku z novoročního seznamu. Se splněním seznamu novoročních předsevzetí vám mohou pomoci následující rady.

1. Konkrétní cíl

Problém často bývá v nereálné či nepřesné formulaci toho, co chcete v následujícím roce změnit. Cíl by měl být konkrétní a pokud možno měřitelný, ať můžete sledovat, jak se vám v průběhu roku daří a co ještě zbývá do splnění. Dobrým příkladem je hubnutí.

Většinou totiž nestačí pouze neurčitě říct, že zhubnete, ale mnohem lepší je připravit si cílovou pásku v podobě reálného čísla. Například, že za rok zhubnete 10 kilo.

A až zhubnete první kilo, budete si moci kousek svého cíle odškrtnout a uvidíte, že se blížíte k cíli.

Podobně dobře funguje také stanovení počtu knížek, které za rok přečtete, na kolik nových míst se podíváte a podobně.

2. Začínejte postupně

Začátkem ledna je vzduch prosycený nadšením a motivací splnit dané cíle. Přepálený začátek ale může znamenat rychlý konec a neúspěch.

Aby byl výsledek trvalý, snažte se jednotlivé změny provádět postupně. Například začněte cvičit dvakrát týdně a časem můžete přidávat.

Zkoušejte různé zdravé recepty a mějte dobrý pocit za každé zdravé jídlo, i když celodenní jídelníček není perfektní.

Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví! – vše o zdravíJasně daná čísla pomohou s udržováním motivace během plnění cíle.

3. Informujte se

Říká se, že štěstí přeje připraveným. A platí to i při plnění předsevzetí. Zjistěte si informace o tom, co potřebujete ke splnění svého cíle. V případě hubnutí si přečtěte články o tom, jak lidské tělo funguje, co je to BMI, glykemický index, aerobní aktivita pro spalování tuků, kolik bílkovin přijímat ve stravě a podobně.

Za začátku možná půjde o hodně informací najednou, ale postupně se začnete trochu lépe orientovat. Když budete vědět, co děláte, můžete se vyhnout celé řadě nepříjemných chyb, které by mohly vést až k selhání.

4. Zveřejněte seznam svých novoročních předsevzetí

V první řadě nechtějte zklamat sami sebe, ale další pojistkou, jak přilít motivaci do ohně, je zveřejnění seznamu novoročních předsevzetí například na sociálních sítích. Další variantou je domluva s kamarádem, kamarádkou nebo sourozencem, že do toho půjdete spolu.

Co patří mezi nejčastější novoroční předsevzetí?

Pokud ještě nevíte, jaká předsevzetí si pro letošní rok dát, může vám pomoci krátký seznam nejčastějších novoročních cílů:

  • Šetřit s penězi a nekupovat zbytečnosti
  • Zhubnout přebytečná kila
  • Začít žít zdravěji a omezit kouření, nezdravé potraviny a podobně
  • Víc se vzdělávat a číst knihy
  • Vydělávat více peněz
  • Naučit se cizí jazyk

Hubnutí a zlepšení formy

Cíl zhubnout, zpevnit a vytvarovat postavu patří mezi jedny z vůbec nejčastějších. Aby však byl úspěšný, je potřeba dodržet několik kroků, díky kterým nebudete psát stejné předsevzetí na seznam do dalšího roku.

Zajímavé:  Jaké Jsou Příznaky Nádoru Na Mozku?

S hubnutím je potřeba začít pomalu a s rozmyslem. Příliš restriktivní dieta nepomůže, ale naopak může udělat více škody a vést k jojo efektu, kdy ještě přiberete. Nový zdravější režim, jehož cílem je také hubnutí, by měl být dlouhodobě udržitelný.

Nezapomeňte si také dělat poznámky a sledovat své pokroky. Vyfoťte se, jednou za měsíc se zvažte se a přeměřte míry. Jednou za čas udělejte kontrolní porovnání, ať víte, jak se vám daří.

Důležité:

Hlavně se nestresujte, pokud se čísla (kg nebo cm) nesnižují. Váhu může ovlivnit, zda jste vyprázdnění, vážíte se před nebo po jídle, kolik jste toho v daný den vypili.

Může se také stát, že po přechodu na lepší stravu změníte tělesnou kompozici, ne hmotnost (tj. poměr svalu, tuku, kosti, vody atd.).

Při omezení sacharidů ve stravě dojde během prvních týdnů ke skokovému úbytku hmotnosti vlivem toho, že sacharidy zadržují v těle hodně vody. Jakmile se množství sacharidů omezí, voda jde z těla ven.

Dejte si cíl cítit se hlavně lépe. Bez ohledu na to, jestli jste při kontrolním porovnání ubrali kg nebo cm.

Jak začít běhat a cvičit

Pro hubnutí a zlepšení kondice je perfektní běhání a pravidelné cvičení. Nestyďte se za pomalejší začátek a v prvních fázích klidně střídejte běh s chůzí a při cvičení si vybírejte zjednodušenou formu cviku. Až si svaly přivyknou na nový pohyb, zvyšte obtížnost.

Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví! – vše o zdravíBěháním objevujete nová místa a trávíte čas na čerstvém vzduchu.

Pro dlouhodobou udržitelnost je vhodné, když si pohyb přetvoříte ve svůj pravidelný rituál v přesně daný čas. Určete si minimálně jeden den v týdnu, kdy si půjdete zaběhat, zajdete do fitka a podobně.

Návodů, jak začít běhat, najdete mnoho, ale vždy je potřeba přemýšlet nad tím, jak běh zakomponujete právě do svého života, takže vyzkoušejte, jestli se vám lépe běhá ráno, nebo až k večeru.

Začněte se zdravým stravováním jednoduše

Jaké potraviny jsou zdravé a v jakém množství je jíst zamotá začátečníkovi hlavu, což patří mezi další příčiny, proč se hubnutí nepovede. Jíst dostatek potřebných látek, ale zároveň přijímat o něco méně kalorií než tělo vydá sportem, si žádá trochu praxe. A přesně to usnadňuje krabičková dieta.

Vyberete si program a o stravu máte postaráno. Navolíte si, v jaké dny chcete krabičky využít a v jakém množství. Díky tomu omezíte výpravy do nezdravých občerstvení a sáhnete po nutričně vyvážené variantě.

Oblíbenou variantou je například lowcarb krabičková dieta založená na sníženém příjmu sacharidů. Tento způsob stravování má svá jasně daná pravidla a předem připravené pokrmy v krabičkách je pomáhají usnadnit.

Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví! – vše o zdravíZdravá strava pomůže hubnutí i vašemu zdraví.

Odstraňte nevhodné návyky

Tělo, které trápíte nevhodnými návyky, nebývá zdravé, takže i případné hubnutí může být výrazně problematické. Odstranění uvedených nevhodných věcí navíc může výrazně pomoci vašemu zdraví. Mezi svá předsevzetí zkuste přidat to, že skončíte s:

  • kouřením,
  • přílišným pitím alkoholu,
  • konzumací sladkostí,
  • omezíte nevhodné potraviny,
  • výmluvami, že nemáte čas žít zdravý životní styl.

Vše dobré přeje v novém roce přeje

David Brhel

U nás si doopravdy splníte svá novoroční předsevzetí

Úterý 9. 1.

Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví! – vše o zdraví

Snad každá žena a muž ví o něčem, co by chtěli na svém těle vylepšit. Pro většinu z nás je právě nový rok ideální čas ke změně. Často se ale stává, že nadšení a odhodlání vyprchají dříve, než se dostaví první výsledky, a za pár týdnů je vše zase zpátky ve vyjetých kolejích. Naštěstí existuje řada ověřených postupů a ošetření, které vám pomohou dosáhnout rychleji kýžených výsledků.

Letos chci ZHUBNOUT

Liposukce, která zeštíhlí a vypne pleť

Cesta za dokonalým tělem není krátká ani jednoduchá. Lidé hubnou tam, kde nechtějí, nebo jim po hubnutí zůstává povolená kůže, která není schopna přizpůsobit se novému menšímu objemu.

Radiofrekvenční liposukce BodyTite jako jediná na trhu odstraní nežádoucí tuk a zároveň vypíná kůži nad odsávanou oblastí. Výsledný efekt operace je dokonalý.

Ošetřit lze jak oblast bříška, hýždí, stehen či paží, tak díky speciálnímu nástavci i obličej a podbradek.

Kryolipolýza vás zbaví špíčků bez skalpelu

Pokud jste zastáncem spíše neinvazivních ošetření, vyzkoušejte vysoce účinnou lékařskou kryolipolýzu CoolTech.

Jak už název napovídá, tento přístroj smí obsluhovat pouze lékař, protože využívá maximální možné podchlazení -8 °C. Díky tomu CoolTech odstraní až 80 % tuku z ošetřované oblasti.

Hlavice přístroje nasaje a ochlazuje tukové vrstvy kůže. Tukové buňky jsou zlikvidovány a následně odplaveny z těla pryč.

Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví! – vše o zdraví

Letos budu PRAVIDELNĚ PEČOVAT O PLEŤ

Málokomu se poštěstí mít krásnou a dokonalou pleť od přírody. Ať už vás trápí akné, rozšířené póry, nebo vrásky a ztráta elasticity, jedinou možností, jak s těmito problémy účinně zatočit, je svěřit se do rukou odborníkům.

Zkušená kosmetička při první návštěvě zanalyzuje pleť a navrhne vám ošetření přímo na míru. Tam, kde kosmetika nestačí, přichází na řadu korektivní dermatologie, která si poradí opravdu s každou nedokonalostí.

Mezi nejžádanější ošetření patří vyhlazení vrásek botulotoxinem či dermálními výplněmi, laserové omlazení pleti a plazmaterapie.

Nejžhavější novinkou je omlazení pleti jehličkovou radiofrekvencí Infini, která díky jehličkám stimuluje tvorbu kolagenu i v hlubších vrstvách kůže. Vaše pleť bude výrazně hladší a pevnější.

 DOMLUVIT SI KONZULTACI 

Letos se budu O SEBE LÉPE STARAT

Vitamínové infuze vás postaví na nohy

Dokud nás nezačne něco trápit, považujeme své zdraví většinou za samozřejmost. Přitom je to to nejcennější, co máme, a je třeba si ho skutečně hýčkat. Zima naše tělo zatěžuje, proto bychom mu měli dopřát dostatek vitamínů.

Ideálním řešením jsou vitamínové infuze, které mají mnohonásobně vyšší koncentraci účinných látek, než při běžném užití ústy.

Díky dostatku vitamínů budete odolnější proti nemocem, zlepší se vám pleť a budete mít lepší náladu.

Zbavte se křečových žil raději ihned

Nepodceňujte varovné signály, kterými se tělo snaží upozornit na počínající problém. Pokud máte křečové žíly nebo trpíte na bolesti nohou, nechte se raději vyšetřit u cévního chirurga.

Řada pacientů se mylně domnívá, že se jedná pouze o estetický problém.

Dnešní moderní metody léčby křečových žil jsou velmi šetrné a nevyžadují celkovou anestezii ani dlouhodobou rekonvalescenci, takže opravdu není čeho se bát.

Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví! – vše o zdraví

Letos budu VÍCE CVIČIT

Pravidelný a správný pohyb by se měl stát nedílnou součástí běžného dne. Předtím, než se vrhnete do běhání nebo posilování, byste měli navštívit zkušeného fyzioterapeuta, který vám provede kinesiologický rozbor.

Díky němu zjistíte, jak na tom v daný okamžik jste a jaký sport případně cvičení je pro vás to pravé, abyste předešli budoucím zdravotním problémům. Stejně důležité jako samotné cvičení je i následná regenerace, která umožňuje tělu nabrat potřebnou energii.

Běžní hobby sportovci se odpočinku v podstatě nevěnují, což může vyústit v přetrénování, ztrátu motivace nebo zranění. Ideální je se po každém tréninku dostatečně protáhnout a zařadit pravidelně masáže, saunu, vířivku nebo cokoli relaxačního.

 DOMLUVIT SI KONZULTACI 

Kolik vás bude stát novoroční předsevzetí?

31.12.2018 | Redakce,

Spotřebitel

Do nového roku si dává novoroční předsevzetí kde kdo. Chci přestat kouřit, začít žít zdravěji, chci začít cvičit a taky budu víc číst a chodit častěji do divadla. Pro zdravější a lepší život. Víte ale, kolik vás postupné plnění takového předsevzetí bude stát? Vemte si do ruky tužku a papír a spočítejme si to!

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Novoroční předsevzetí se dávají různá. Někdo chce třeba začít běhat nebo pravidelně každý den snídat. Jiný chce chodit brzy spát a alespoň jednou týdně si zajezdit na kole.

Mezi nejčastější předsevzetí pak určitě patří „chci přestat kouřit“ a „zhubnu do plavek“. Některá předsevzetí závisí hlavně na vaší vůli a vytrvalosti, ale některá budou potřebovat nějakou tu finanční investici.

Pojďme se podívat na nejčastější novoroční předsevzetí a spočítejme si, kolik nás to tak bude stát.

Přestanu kouřit

Přestat kouřit je jedno z předsevzetí, které vám spíš vydělá, než že byste za něj horentně utráceli. Cigarety jsou pořád dražší a taková krabička denně dokáže s rodinným rozpočtem docela zahýbat.

Na druhou stranu je ale přestat kouřit jedno z nejnáročnějších předsevzetí, jen se zeptejte všech těch kuřáků, kteří se o to pokouší každý Nový rok.

Pokud se do toho opravdu opřete, tak za nikotinové náplasti a další náhražky, které vám odvykání ulehčí, taky něco zaplatíte.

Úspora: Podle statistik vykouří průměrný kuřák asi pět krabiček týdně. Jedna krabička stojí průměrně asi 90 Kč. Pokud přestanete kouřit, ušetříte více než 4 stovky za týden, což je přes 20 tisíc za rok. A to už opravdu není malá úspora.

Náklady: Pokud si budete při odvykání pomáhat nikotinovými náplastmi, tak se připravte, že levné to nebude, balení týdenní doporučené dávky vás vyjde na zhruba 4 stovky, což je asi tak stejně jako 5 krabiček cigaret. Spousta kuřáků také místo kouření začne hodně jíst a utratí více peněz za jídlo.

Bilance: Pokud se opravdu rozhodnete kouřit, tak ušetříte asi dva tisíce za měsíc. Jestli si ale budete pomáhat nikotinovými náplastmi, tak neušetříte nejspíš nic. Na druhou stranu nikotinové náplasti si taky nebudete lepit na věky a navíc vaše zdraví určitě získá víc.

Potenciální zisk záleží hodně na tom, kolik toho vykouříte a jak moc máte silnou vůli, ale můžete ušetřit až 20 000 za rok.

Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví! – vše o zdraví

(foto: Pixabay)

Začnu žít zdravě a zhubnu

Možná jste se rozhodli s novým rokem začít hubnout. Takže si pořídíte permanentku do fitcentra, nakoupíte si zeleninu a všechno ostatní jenom bio a rozhodnete se, že tento rok se konečně vejdete do starých kalhot.

Úspora: Při zdravém životním stylu můžete i ušetřit. Přestanete chodit na meníčka do hospod, nebudete si kupovat žádné sladkosti a v McDonaldovi vás už taky neuvidí. Ruku v ruce s tím jde taky to, že vynecháte alkohol a pít budete vodu.

Při každodenním chozením do hospod na obědy i večere, tak můžete ušetřit průměrně tak dva tisíce týdně, průměrný Čech nechá například při večerní útratě v restauraci až 350 Kč.

Pokud si přestanete kupovat každý den něco sladkého na zub, dále ušetříte ještě 200 – 300 korun týdně.

Náklady: Zdravý životní styl ale taky něco stojí. Nejspíš si pořídíte permanentku do fitcentra. Cena záleží na konkrétním fitcentru, může to být tisícovka za měsíc ale klidně i víc.

Pokud nebudete už chodit do hospod na opulentní večeře, tak si nejspíš budete muset začít vařit doma. Průměrně za jídlo utratí jedna osoba zhruba 2000 korun, pokud chodí na obědy do restaurace. Pokud si budete vařit doma, tak tato částka může být menší i větší.

Dobrou zprávou ale je, že to bude zdravější, budete vědět, co do toho dáváte, a třeba vám zbude i na další den.

Bilance: Celkově se nedá říct, jestli na zdravém životním stylu ušetříte, nebo vás to naopak bude stát ještě víc. Ale pokud chcete opravdu žít zdravě, tak vězte, že to není nic drahého. Místo fitcentra investujte do sportovního oblečení a choďte pravidelně běhat. Vařte si doma a omezte konzumaci alkoholu. Ušetřit tak můžete klidně i tisícovku za týden.

Potenciální zisk, pokud budete cvičit doma podle YouTube a nakupovat budete zdravě a rozumně, může být až 50 000 za rok.

Potenciální náklady ale porostou, pokud budete chodit do fitcentra a nakupovat jen ty nejvíc bio potraviny, to pak sáhnete do peněženky pro 10 000 a víc za rok.

Novoroční předsevzetí 2018: Budu pečovat o své zdraví! – vše o zdraví

(foto: Pixabay)

Jednu knížku týdně

Jako další rozhodnutí jste si třeba mohli dát, že začnete pravidelně číst. Nebo budete pravidelně chodit do divadla a kulturně se budete vzdělávat. V takovém případě je pravda, že asi vás to bude něco stát. Lístky do divadla, na výstavy, na koncerty a podobně bohužel zadarmo nejsou. Stejně tak, pokud rádi čtete, tak knížky něco málo stojí.

Úspora: Při bohatém kulturním životě toho bohužel moc neušetříte. I tak se dá kulturně žít docela levně. Místo kupování knížek si pořiďte průkazku do knihovny. Na koncerty i výstavy taky můžete chodit do menších klubů, a objevovat tak třeba neznámé umělce, kteří zatím vybírají jenom symbolické vstupné a někdy ani to ne.

Náklady: Pokud se ale do kulturního života pořádně opřete, tak budete muset opravdu sáhnout do peněženky.

Při čtení jedné knížky týdně a pokud si vyberete nové knihy a bestsellery, tak vás může kultura stát třeba až 20 tisíc za rok.

Stejně tak pravidelná návštěva divadla nebo koncertů, lístek na koncert může stát i několik tisíc, lístek do divadla většinou stojí několik stovek. Lístek do kina může stát až dvě stovky. Průměrně každý Čech utratí za kulturu asi 1000 za měsíc.

Bilance: Spousta lidí navíc má pocit, že investicí do kultury nic nezíská. Jen to stojí peníze. Pamatujte ale, že při čtení nebo v divadle investujete především sami do sebe. Získáváte tak neopakovatelný zážitek. Finančně tak určitě budete tratit ročně tisíce, ale získáte spoustu zážitků.

Potenciální náklady záleží na tom, kolik toho zvládnete za rok přečíst a kolik toho uvidíte, ale připravte si alespoň 12 000 za rok.

  • Jak na reklamaci dovolené?

Nečekejte na novoroční předsevzetí a začněte pečovat o své zdraví ještě dnes!

Jste často unavení a máte oslabenou imunitu?

Vitamin C zná většina z nás především jako zdatného bojovníka při virových i bakteriálních onemocněních.

Také blahodárně prospívá imunitnímu a nervovému systému a nesmíme opomenout ani jeho vliv na snižování únavy a vyčerpání.

Bez pochybností se tedy dá říct, že podporuje celkovou vitalitu člověka! Jeho dlouhá historie užívání sahá až do roku 1750, kdy se začaly prozkoumávat jeho léčebné účinky proti kurdějím.

Jak správně užívat „céčko“?

Mnozí z nás si mylně myslí, že stačí denně užívat vitaminové tablety, které zajistí správný přísun všech prospěšných látek. Odborné studie ale ukazují, že syntetické – tedy uměle vyráběné – vitaminy nefungují tak, jak by správně měly.

V přirozených zdrojích se totiž vitaminy vyskytují s dalšími látkami, které podporují jejich vstřebatelnost, a zvyšují tak jejich účinnost. Mezi důležité doprovodné látky vitaminu C patří flavonoidy, bez kterých leckdy nedojde k očekávanému zlepšení organismu.

Pokud tedy používáte uměle vytvořené tablety, je vhodné je doplňovat například čerstvou citronovou šťávou a dalšími potravinami, které jsou bohaté na vitamin C.

Flavonoidy, známé také pod názvem bioflavonoidy, jsou přirozená barviva, která dodávají ovoci a zelenině jejich charakteristické zabarvení. Patří také do skupiny antioxidantů a působí příznivě na propustnost a pružnost krevních kapilár i cév. Také chrání naše buňky před negativními účinky volných radikálů a škodlivin.

Zajímavé:  Léky Na Stimulaci Vaječníků?

V jakých přírodních zdrojích naleznete vitamin C?

Určitě vás ihned napadnou citrusy. Bohužel tyto exotické plody jsou často trhány nezralé, a než k nám doputují, výrazně ztrácejí obsah vitaminové složky. Zkuste se tedy poohlédnout po potravinách, které nabízí náš podnební pás.

Výraznými zastupiteli jsou rakytník řešetlákový, hlíva ústřičná a plody šípků a rybízu. Jejich další výhodou je to, že obsahují i další prospěšné látky, které působí na náš organismus.

Myslete tedy na to, že tělo si žádá především vitaminy v přirozené formě, které dostává z naší stravy!

Hlívu ústřičnou můžete najít i v našich lesích

Autor: profimedia.cz

Ne každý z nás má ale k těmto potravinám přístup. Naštěstí se na obchodním trhu dají nalézt potravinové doplňky na přírodní bázi, které jejich činnost spolehlivě zastoupí. Investujte do svého zdraví a dejte tělu to, co potřebuje! Odvděčí se vám za to zvýšenou imunitou, a navíc se budete cítit mnohem vitálněji než dříve!

Nenáročné, ale prospěšné novoroční předsevzetí? Budu chodit na prevenci!

Víte, jestli vaše ledviny a játra fungují správně? Máte v pořádku imunitu či zdravou hladinu cukrů a tuků v krvi? To vše se dozvíte z krevního rozboru. Na preventivní prohlídky dle posledních průzkumů pravidelně dochází pouze 25 procent Čechů.

Výsledky testu krve přitom mohou poukázat na nedostatek vitamínů či minerálů v těle nebo upozornit na probíhající infekci.

Kromě toho odhalí i potenciální riziko dědičných chorob či závažné nemoci, které zatím mohou probíhat bez viditelných příznaků a ve chvíli, kdy se projevovat začnou, je na jejich léčbu mnohdy pozdě.

Škála vyšetření, která se dají provést z krve, je opravdu široká. Laboratorním rozborem lze mimo jiné zjistit:

  • citlivost na inhalační alergeny jako pyly a roztoči
  • problematické potraviny způsobující intolerance
  • hladinu krevního cukru informující o metabolismu cukrů a riziku diabetu
  • hladinu tuků v krvi a s tím související riziko nemocí kardiovaskulárního systému
  • koncentraci hormonů vypovídajících o stavu reprodukčního systému, štítné žlázy a dalších endokrinních orgánů
  • hodnoty antimulleriánského hormonu, kterými lze určit současnou i budoucí plodnost ženy
  • onemocnění krve jako chudokrevnost nebo leukémie z vyšetření krevního obrazu
  • PHI neboli index zdravé prostaty

Nepodceňujte preventivní prohlídky
Každý dospělý člověk má jednou za dva roky nárok na prohlídku u praktického lékaře hrazenou zdravotní pojišťovnou. Její standardní součástí je základní chemické vyšetření moči, které může odhalit onemocnění ledvin a močových cest nebo diabetes.

Rozbor krve bývá preventivně prováděn v delších časových odstupech. „V rámci prevence lékař standardně nechává pacientovi provést rozbor krve nejprve v 18 letech, kdy se primárně provádí kontrola hladiny cukru v krvi. Další preventivní rozbory bývají prováděny ve 30, 40, 50 a 60 letech, kdy se krev vyšetřuje na cholesterol a tukové látky.

Pacienti starší 50 let, kteří se léčí s nemocemi jako cukrovka, vysoký krevní tlak nebo kardiovaskulární choroby, mají jednou za 4 roky nárok na vyšetření funkce ledvin,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Pinterová z laboratoře SYNLAB.

Pokud však máte pocit, že by bylo vhodné nechat si preventivní rozbor krve udělat i mimo tyto pravidelné kontroly, můžete o to svého lékaře požádat.

Odhalení probíhajících onemocnění i „předpověď zdraví“
Běžnou součástí vyšetření krve je tzv. krevní obraz, který určuje počet, velikost a další vlastnosti červených a bílých krvinek a krevních destiček. Z těchto údajů dokáží lékaři nejen diagnostikovat případné poruchy krvetvorby a nemoci krve, ale i chronické záněty, infekční choroby či autoimunitní onemocnění.

Díky moderním metodám je z krve možné také předpovědět, jaké choroby pacientovi potenciálně hrozí. „V poslední době dochází k rozvoji molekulárně genetických metod, které spočívají v analýze pacientovy DNA. Díky tomu lze odhalit genové mutace, které jsou zodpovědné za dědičná onemocnění či predispozice k určitým chorobám,“ doplňuje MUDr. Kateřina Pinterová z laboratoře SYNLAB.

Kdy je vhodné si zajít na krev?
Ženám v plodném věku se doporučuje vyšetření metabolismu železa, neboť ženský organismus potřebuje kvůli menstruačnímu cyklu dvakrát tolik železa než ten mužský.

Muži starší 50 let patří do rizikové skupiny, kterou postihuje karcinom prostaty. Proto by si měli nechat jednoduchým krevním testem vyšetřit PHI, tzv. index zdravé prostaty.

Pokud trpíte neobjasněnými zdravotními potížemi, například jste dlouhodobě unavení nebo máte střevní problémy, a nedokážete se dopátrat příčiny, doporučuje se krevní vyšetření funkce štítné žlázy, alergie na lepek a další potravinové alergeny.

Z krve si můžete nechat diagnostikovat také hladinu vápníku, hořčíku či vitamínu D. Dostatek tohoto vitamínu není totiž zásadní jen pro zdravé kosti a klouby, ale má souvislost i s poruchami imunity.

Na krev si dojděte hned po Novém roce
Vyšetření krve je vhodné konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem, můžete si na něj zajít ale i jako tzv. samoplátci. Na odběr krve se nemusíte předem objednávat. Stačí přijít vhodně připravený na lačno na kterékoliv odběrové pracoviště SYNLAB. Výsledky obdržíte zpravidla do druhého pracovního dne.

Foto: archiv

Novoroční předsevzetí – vezměte odpovědnost za své zdraví do vlastních rukou

I když si u příležitosti vánočních svátků a nadcházejícího nového roku mnohokrát navzájem přejeme „hodně zdraví“, většinou nás ani nenapadne, jak moc máme své zdraví ve vlastních rukou.

I když si u příležitosti vánočních svátků a nadcházejícího nového roku mnohokrát navzájem přejeme „hodně zdraví“, většinou nás ani nenapadne, jak moc máme své zdraví ve vlastních rukou. A tak si do nového roku dejte předsevzetí: odpovědnost za své zdraví vezmu letos na sebe!

Naše zdraví neuhlídá ani sebelepší lékař, musíme se starat sami

I když dobrý lékař je poklad, který může někdy dokázat takřka nemožné, zpravidla se na něj obracíme až ve chvíli, kdy nás něco trápí. Nejlepším způsobem „léčby“ je ovšem prevence, kterou si musí ohlídat především každý sám. Jaké konkrétní kroky by tedy měly být součástí novoročního předsevzetí, že se o své zdraví a jeho udržení budu odpovědně starat sám?

  • Pryč se zlozvyky – kouřením, přehnaným holdováním alkoholu nebo třeba večerním přejídání: každý takový zlozvyk by vydal na jedno velké předsevzetí. Pro začátek se pokuste své prohřešky alespoň poctivě identifikovat. Přiznat si své chyby je totiž začátek cesty k nápravě.
  • Preventivní prohlídky do kalendáře – preventivní prohlídky a vyšetření, které byste měli pravidelně absolvovat, záleží na vašem věku a celkovém zdravotním stavu. Ve vašem kalendáři by však neměla chybět prohlídka u praktického lékaře, gynekologa, zubaře nebo očního lékaře. Také na prevenci rakoviny ve formě mamografického vyšetření a testu na okultní krvácení do stolice nesmíte od určitého věku zapomenout.
  • Zkontrolovat důležitá očkování – ne všechna důležitá očkování jsou dnes „povinná“ a plně hrazená pojišťovnou. Mezi důležitá nepovinná očkování patří především očkování proti klíšťové encefalitidě, a pokud patříte do některé z rizikových skupin, tak také každoroční očkování proti chřipce.
  • Zdravě jíst, zdravě se hýbat a zdravě spát – základní pravidla zdravého životního stylu jsou velmi jednoduchá: hlídejte si, co jíte, vyhraďte si dost času na kvalitní odpočinek, a kdykoli můžete, využijte příležitosti k pohybu. Pokud se vám podaří skloubit tato tři odvěká pravidla s preventivními prostředky moderní medicíny, máte velkou šanci, že vašemu zdraví bude ve vašich rukou opravdu dobře.

(vek)

Zdroj: health.usnews.com

Objednejte se na očkování právě teď

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector