Očkování proti klíšťatům – Vše o zdraví

Magazín o zdraví a prevenci V České republice, stejně jako v ostatních zemích EU, odstartovalo očkování proti covidu-19. Nejprve se očkují senioři nad 80 let, rizikové skupiny a zdravotničtí pracovníci. Vakcinace je v tuto chvíli zřejmě nejefektivnější způsob, jak zastavit šíření epidemie nejen u nás, ale i ve světě. Převáží nedůvěra a dezinformace nebo touha po návratu do „normálního života“?

„Bez očkování tu pandemie nezvládneme. Když svět kolem nás bude proočkovaný a my ne, budeme se od něj vzdalovat,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál lékař Tomáš Šebek a zakladatel internetové poradny uLekare.cz. „Případné obavy z očkování připisuji na vrub nedostatečné informační kampani a zároveň v obrovské převaze desinformací. Nicméně po pár týdnech, co se očkování zahájilo, mám dojem, že v populaci dominuje k očkování pozitivní přístup,“ dodává Šebek. 

Očkování proti klíšťatům - Vše o zdraví

Podobně to vidí ředitel Biologického centra Akademie věd ČR prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc.

: „Očkování proti covidu-19 v čase pandemického ohrožení nejenom naší země a Evropy, ale lidstva na celé naší planetě považuji za výraz solidarity se všemi spoluobčany.

V dnešním globalizovaném světě je urychlené navození kolektivní imunity bezpečnými a spolehlivými vakcínami jediným řešením, které připadá v úvahu.“ 

Úřad vlády České republiky na svém youtubovém serveru zveřejnila video s názvem Začátek očkování, symbol plný naděje s úryvkem z básně Jitřní píseň Jiřího Wolkera. V něm český národ vybízí „A budeme tak jako dřív. Díky očkování“.

Česká vakcinologická společnost, Česká společnosti alergologie a klinické imunologie, Společnost infekčního lékařství a Společnost pro epidemiologii a mikrobiologii vydali 21. ledna 2021 společné prohlášení o tom, že očkování je prioritní způsob, jak se vypořádat se současnou pandemií.

Jak je známo, očkování v historii účinně pomohlo ke snížení či dokonce vymýcení řady závažných onemocnění jako jsou pravé neštovice, dětská obrna nebo záškrt.

Vakcína společnosti Moderna byla při prevenci symptomatické nákazy covid-19 účinná na 94,1 %, a to po 14 dnech od podání druhé dávky.

Podle některých studií chrání vakcína od společnosti Pfizer a BioNTech i před určitými mutacemi covid-19.
 

Očkování proti klíšťatům - Vše o zdraví

Každá vakcína prochází před uvedením na trh rozsáhlými klinickými testy, které odhalí její případné nežádoucí účinky. Rychlost vývoje vakcíny proti infekci covid-19 je samozřejmě ovlivněna vážností celosvětového a celospolečenského dopadu tohoto onemocnění na životy lidí.

Je třeba vzít také v úvahu fakt, že koronaviry nejsou nově objevenou skupinou virů a jejich výzkum trvá nezávisle na pandemii covid-19 už mnoho let, a to včetně vývoje vakcín (např. proti SARS a MERS).

Při vývoji vakcín proti infekci covid-19 proto týmy vědců vycházeli z předchozích výzkumů

„Vakcína byla testována na dobrovolnících a nebyly zjištěny odlišné nežádoucí účinky, než které známe u ostatních, běžně podávaných očkování.

Nejčastěji se setkáváme s reakcí v místě aplikace očkovací látky (bolestivostí, otokem, začervenáním) či s tzv. chřipkovými příznaky (únavou, bolestí svalů, zvýšenou teplotou),“ řekla pro server uLékaře.

cz MUDr. Jana Braunová, praktická lékařka pro dospělé působící ve Fakultní nemocnici Plzeň.

Očkování proti klíšťatům - Vše o zdraví

Strategie očkování předložená ministrem zdravotnictví počítá s tím, že očkování bude probíhat ve 3 fázích.
 

V první fázi se očkují senioři nad 80 let, zdravotníci, pracovníci záchranné služby, zubaři, lékárníci a zaměstnanci v sociálních službách. Bez objednání se očkují hospitalizovaní pacienti LDN a klienti pobytových sociálních služeb.
 

Ve druhé fázi bude vakcína podána lidem starším 65 let, praktickým a dětským lékařům, učitelům, pracovníkům integrovaného záchranného systému – hasičům, policii, armádě, vládě, krizovým štábům a dalším státním úředníkům a pracovníkům v energetice. 

Ve třetí fázi se budou moci očkovat všichni ostatní zájemci. Podle dostupných údajů má Česká republika objednán dostatečný počet vakcín pro všechny obyvatele. V současné chvíli jsou závazně objednány dávky pro cca 5,5 milionu obyvatel, v záloze je možnost objednat dávky pro dalších až 10,6 milionu osob

Očkování proti klíšťatům - Vše o zdraví

Veškeré informace k registraci včetně přihlášky najdete na oficiálním portálu Ministerstva zdravotnictví. V 5 jednoduchých bodech si teď shrneme, jak celý proces probíhá. Pokud si nevíte rady, obraťte se na svého praktického lékaře, obecní úřad nebo zavolejte na .

K očkování se objednáte prostřednictvím Centrálního rezervačního systému (CRS). V online registračním formuláři vyplníte své osobní údaje (jméno a příjmení, věk, rodné číslo a kontaktní údaje), podle kterých vás ministerstvo zdravotnictví zařadí do konkrétní kategorie občanů s menší či větší prioritou.

Z vámi uvedených údajů v registraci ministerstvo vypočítá bodové skóre, které spolu s plánem dodávek vakcín určí, kdy vás vyzve k rezervaci konkrétního termínu očkování.
 

Následně vám přijde zvací SMS s PIN kódem a oznámením o možnosti rezervace termínu.  Na základě těchto údajů si na stránce reservatic.com/ockovani zarezervujete oba dva termíny očkování. Zvolíte si termín a místo očkování. 

Na očkování přijďte včas. Pokud se dostavíte jindy, nebudete očkováni. Nezapomeňte si s sebou vzít průkaz totožnosti a průkaz pojištěnce. V případě, že onemocníte nebo potřebujete z jiných důvodů termín registrace změnit, musíte provést novou registraci.
 

Lékař, který očkování provádí, se vás zeptá na informace jako jsou vážná a chronická onemocnění, alergie nebo užívané léky. Prověří, jestli jste v posledních 14 dnech neprodělali infekční onemocnění, zkontroluje vám teplotu, krevní tlak a srdeční tep.

Vakcínu vám podá injekčně do svalu. Z důvodu možné alergické reakce na vakcínu počkat 30 minut v čekárně – stejně jako u jakéhokoliv jiného očkování. Nezapomeňte, že vás nejpozději za 28 dní čeká ještě jedno přeočkování.

Očkování proti klíšťatům - Vše o zdraví

Očkovací místa jsou v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních. Jejich seznam najdete ve formuláři během procesu registrace. Můžete si zvolit místo, které máte nejblíže. Pokud byste měli pocit, že pro vás očkování v očkovacím místě není vhodné, můžete se obrátit na svého praktického lékaře.

Zajímavé:  Alergie Na Mléko A Zácpa?

Než se dostane na všechny zájemce o očkování, určitě to ještě několik měsíců potrvá. Proto doporučujeme i nadále nepodceňovat preventivní opatření jako je důkladné umývání a dezinfikování rukou, používání roušek a respirátorů, dezinfikování povrchů a setkávání se s ostatními lidmi, jen pokud je to nezbytně nutné

„Moc rád bych viděl znovuzapojení technologií – plně funkční chytrou karanténu, eRoušku, trasování a spoustu dalších vymožeností, které bychom jako lidé v 21. století mohli mít.

Možná je nemáme, protože jsme se z té první vlny nepoučili a nevyužili jsme ten potenciál lidí, kteří s technologiemi pracují,“ dodává chirurg a aktivní propagátor telemedicíny Šebek. Více o projektu uLekare.

cz se dočtete v blogovém článku Telemedicína zde.

Očkování proti klíšťatům - Vše o zdraví

Chirurg, zakladatel virtuální nemocnice uLékaře.cz

Vědci zkoumající úmrtí způsobené virem COVID-19 zjišťují, že obzvláště zranitelní jsou pacienti se srdečními chorobami.

Od vypuknutí nového typu koronaviru Covid-19 se zvěsti a dezinformace o nemoci šíří ještě rychleji než samotný virus. Rozhodli jsme se uvést a vyvrátit některé…

Na začátku roku 2020 se začaly množit zprávy v celém světě o nebývalé rychlosti přenosu nového druhu viru.

Viry milují, když se dotýkáte tváře. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak s tímto zlozvykem přestat.

Očkování proti klíšťovce je součást zdravého životního stylu

Snažíte se jíst zdravě, pravidelně cvičíte, dodržujete pitný režim? Absolvujete všechny doporučené preventivní zdravotní prohlídky?

Snažíte se jíst zdravě, pravidelně cvičíte, dodržujete pitný režim? Absolvujete všechny doporučené preventivní zdravotní prohlídky? Možná si myslíte, že váš přístup k vlastnímu zdraví je bezchybný a pro své tělo už zkrátka víc udělat nemůžete. V tom případě si ještě nezapomeňte zkontrolovat svůj očkovací průkaz.

Klíšťová encefalitida hrozí každému

Není pravda, že by klíšťová encefalitida, vážné onemocnění přenášené klíšťaty, před kterým se můžeme chránit očkováním, ohrožovala jenom seniory, nebo naopak malé děti.

Každý rok toto onemocnění v České republice propukne u několika stovek lidí a mezi nimi se nachází i řada zcela zdravých a aktivních lidí v produktivním věku.

A právě pro ně je klíšťová encefalitida často největší pohromou, protože je nejdřív na dlouhou dobu upoutá na nemocniční lůžko a často ještě dlouho po propuštění do domácího léčení se musí tito lidé potýkat s dlouhodobými následky onemocnění, které postihuje především centrální nervový systém.

Doporučená očkování patří k základní péči o zdraví

Ne náhodou nabízejí zdravotní pojišťovny finanční příspěvky na očkování proti klíšťové encefalitidě v rámci svých preventivních balíčků, kterými se snaží své pojištěnce motivovat ke zdravějšímu životnímu stylu. Mezi doporučená očkování, kromě očkování proti klíšťové encefalitidě, například také patří:

  • každoroční očkování proti chřipce,
  • očkování proti lidskému papilomaviru u mladých dívek,
  • očkování proti meningokokovi,
  • očkování proti infekční žloutence typu A.

Postavte svému zdraví pevné základy

I když se někdo zdravě stravuje, cvičí a téměř nepije alkohol, asi ho nenazveme zdravě žijícím člověkem, pokud do toho denně vykouří krabičku cigaret.

Snažení o zdravý životní styl, pokud pomíjíme naprosto základní doporučení, ztrácí tak trochu smysl a připomíná dům se záclonkami a muškáty v oknech, kterému chybí základy a zavedená elektřina.

Stejně tak i pečovat o své zdraví a přitom ho při každé procházce v lese či v parku vystavovat riziku klíšťové encefalitidy, znamená ignorovat samotné základy svého zdraví.

(vek)

Zdroj: www.vakciny.net

Objednejte se na očkování právě teď

Zima je v plném proudu, ideální čas na očkování proti klíšťovce!

Ačkoli chladné počasí zdaleka nekončí, myslet na jaro se vyplatí. Alespoň co se očkování proti klíšťové encefalitidě týká. Mnoha lidem může rozhodnutí podstoupit tuto vakcinaci zachránit nejen zdraví, ale i život.

Česká republika leží v oblasti s nejvyšší četností nákazy klíšťovou encefalitidou. Očkování proti ní dosud není zařazeno do očkovacího kalendáře, a možná i proto je proočkovanost u nás velmi nízká.

 Následky tohoto faktu se dostavují se železnou pravidelností: v Evropě nemáme ve výskytu klíšťové encefalitidy konkurenci. Někteří lidé jako by si stále neuvědomovali, jak velkému nebezpečí se vystavují.

Stává se, že rodiče nechají očkovat svoje děti, ale sami zůstanou nechráněni, přestože jejich rizika jsou ještě vyšší.

Vhodné pro každého

Očkováním lze chránit už děti od jednoho roku a všechny zdravé dospělé. O vakcinaci by měli přemýšlet především senioři, kteří jsou proočkováni nejméně.

Výskyt choroby je právě v jejich věkové skupině nejčastější a nemoc má nejtěžší průběh a nejvážnější následky, leckdy i fatální.

Další rizikovou skupinou jsou obyvatelé nejsilněji promořených oblastí, jako jsou jižní Čechy a jižní Morava. Očkování je ale doporučováno všem.

Na pár let klid

Vakcína proti klíšťové encefalitidě je velmi spolehlivá, ale nikdy nic nezabírá na 100 %. Jednotlivé případy selhání byly pozorovány u obou komerčních vakcín. Ochrana nastupuje asi 14 dnů po očkování.

Na jaře, hned po prvním oteplení, velmi silně vzrůstá riziko napadení klíštětem. Je proto velmi praktické nechat se očkovat už v zimě. Ale tuto prevenci lze samozřejmě provést kdykoli.

Ochrana po dokončení základního schématu trvá minimálně 3 roky, u 70–80 % kompletně očkovaných osob je to ale spíše 8–10 let.

Jak se očkuje?

Základní schéma se skládá ze tří dávek. Mezi první a druhou dávkou je interval 1–3 měsíce, mezi druhou a třetí je to 5–12 nebo 9–12 měsíců, podle konkrétní vakcíny.

Pokud si tedy necháte dát první dávku například v lednu 2017, na druhou můžete jít v období mezi únorem a dubnem 2017.

Pokud zvolíte únor, třetí dávku můžete dostat podle typu vakcíny mezi červencem 2017 a únorem 2018 nebo mezi listopadem 2017 a únorem 2018. Přeočkovává se jednou dávkou každých 5 let.

Pečujte o své zdraví a informujte se na možnost prevence proti klíšťové encefalitidě u svého lékaře nebo v očkovacím centru.

(pez)

Zajímavé:  Aloe Vera Gel Alergie?

Zdroj: https://www.vakciny.net

http://www.klistova-encefalitida.cz

  • Hodnocení článku Líbí se vám článek?
  • Počet hodnocení: 0
  • Díky za váš hlas!

Čtěte dále

Čekáte, že vám poradíme, jak léčit nachlazení nebo chřipku? Tentokrát ne. Začneme o trochu dřív, tam, kde spočívá skutečné řešení nemocí – tedy u jejich prevence.

K očkování neodmyslitelně patří kromě samotné aplikace vakcíny také administrativa. Zapisování vakcinace do očkovacího průkazu ale není jen formalita. Záznamy mají význam po celý život Jak má vypadat správný zápis do očkovacího průkazu a proč je tak důležitý?

Rotavirová gastroenteritida je vysoce nakažlivé onemocnění, které se projevuje horečkou, silnými průjmy a zvracením. Může vést k rychlé dehydrataci a nutnosti umístit dítě v nemocnici. Účinnou a jednoduchou obranou je přitom očkování.

Očkování proti klíšťatům? Začíná teď!

28. 01. 2021

Vedle současných diskusí o očkování proti covid-19, bychom chtěli mluvit o dalších očkováních, která by se neměla podceňovat – tentokrát je řeč o klíšťové encefalitidě a jak se na ni vyzbrojit.

Co je to klíšťová encefalitida?

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění přenášené z klíšťat na člověka, které ovlivňuje nervový systém. Při onemocnění se projevují příznaky jako bolest hlavy, únava, horečka, nevolnost, bolesti kloubů, nižší citlivost končetin nebo poruchy spánku.

Klíšťová encefalitida je nebezpečné onemocnění, protože přibližně 25% infikovaných jedinců trpí trvalými následky onemocnění, jako je paralýza horní končetiny, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, úmrtí jsou však velmi vzácná.

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje imunizaci v oblastech, kde jsou klíšťata běžná.

Jak mohu onemocnět klíšťovou encefalitidou?

Jednoduše – kousnutím klíštěte, ale je důležité zmínit, že ne každé klíště je infikováno. Přesněji řečeno, ve skutečnosti to není samotné klíště způsobující nemoc, ale virus (arbovirus) žijící v klíštěti, který je přenesen z klíštěte na člověka právě při kousnutí klíštěte do lidské kůže.

Virus žije ve slinách klíštěte, takže k přenosu nemoci stačí krátká doba kousnutí. Zejména v posledních letech měla Česká republika mezi zeměmi střední a východní Evropy vysoký výskyt klíšťat. Klíšťata jsou nejaktivnější během teplých měsíců a to již od dubna, a preferují vlhká místa.

V teplých dnech lidé přirozeně tráví více času venku, na zahradě, v parcích, u řeky, sedí v trávě nebo chodí na procházky do lesa. 

Jak se můžu chránit?

Nejlepší způsob, jak se vyhnout jakémukoli onemocnění klíšťaty, je zkrátka nenechat se kousnout klíšťetem. Abyste zabránili kousnutí klíštěte, doporučuje se nosit dlouhé kalhoty, dlouhé rukávy a dlouhé ponožky při pobytu v rizikových oblastech, venku, zvláště v parcích nebo na zelené trávě.

Pro prevenci můžete použít některé konvenční repelenty, jako je DEET, picaridin a permethrin, ale také řadu přírodních látek, jako jsou často doporučované éterické oleje. Repelenty jsou pro klíšťata odpudivé, ale nezabrání jim v kousání, takže neposkytují 100% ochranu.

Některé repelenty lze aplikovat na oděv, jiné lze nastříkat přímo na pokožku (pro vaši bezpečnost vždy zkontrolujte štítek výrobku). Po návratu zvenku nezapomeňte prohlédnout své tělo od klíšťat.

Co mám dělat, když najdu na kůži přisáté klíště?

Klíště se může přisát po celém těle, a také na hlavě ve vlasech. Pokud nějaké klíště najdete, nepanikařte, můžete jej odstranit pinzetou.

Jednoduše uchopte tělo klíštěte co nejblíže lidské pokožce, a pomalu a velmi opatrně otáčejte tělem klíštěte sem a tam, dokud nevyjde ven.

Nepoužívejte žádné krémy ani oleje, jak se často píše, protože krém klíště udusí a to vyvrátí obsah svých střev do pokožky, čímž se zvyšuje riziko přenosu nákazy. Aby se zabránilo infekci, je důležité dezinfikovat pokožku, a současně pinzetu před a po odstranění klíštěte.

Jak poznám klíšťovou encefalitidu?

Každý člověk reaguje na kousnutí klíštěte jinak – od chřipkových příznaků až po žádné příznaky. Vzhledem k tomu, že příznaky jsou tak nepravidelné, je často těžké potvrdit, že byl jedinec nakažen. Proto je velmi důležité se po pobytu v přírodě pravidelně zkontrolovat po příchodu domů. Neexistuje žádný průkazný lék na léčbu, lečí se pouze příznaky.

Existuje očkování proti klíšťové encefalitidě?

Ano, očkování proti encefalitidě existuje a dosahuje 99% účinnosti. Pokud očkování zvažujete, je důležité se trefit do hlavní očkovací sezóny, která začíná již v zimních měsících, abyste mohli být na léto už chránění. 

Jaký je harmonogram očkování?

Očkování se skládá ze tří samostatných injekcí pro získání dlouhodobé imunity proti této nemoci. První očkování se provádí už v zimě, druhá dávka následuje po 1-3 měsících po první dávce.

Třetí injekce se aplikuje 5-12 měsíců po druhé dávce Očkování začíná být účinné po dvou injekcích, nicméně lékaři doporučují, že třetí injekce by měla být aplikována, aby byla zajištěna úplná prevence. Osoba by měla být přeočkována za 3 roky po poslední aplikaci a poté znovu přeočkována za dalších 5 let.

Berte prosím na vědomí, že očkování proti klíšťové encefalitidě není v České republice hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.. 

Je očkování proti klíšťové encefalitidě součástí ročního členského balíčku Unicare?

Pokud máte roční členství v Unicare Medical, pak je očkování proti encefalitidě (TBE) zahrnuto v balíčku Comfort Plus a balíčku Exclusive. Pokud si přejete zarezervovat očkování jako samoplátce, volejte prosím naší recepci, kde získáte další informace o očkování, o cenách a o dostupnosti vakcíny.

Jak si mohu rezervovat očkování?

Pokud máte zájem o očkování, kontaktujte naši recepci telefonicky +420 235 356 553 nebo e-mailem na [email protected].

Očkování – VZP ČR

Příspěvek je poskytován na očkování, která nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění, tj. kde si pojištěnec plně platí vakcínu i její aplikaci. Příspěvek se nevztahuje na úhradu případného doplatku rozdílu mezi úhradou z veřejného zdravotního pojištění a platbou u lékaře.

Zajímavé:  Praktický Lékař Mluvící Anglicky Praha?

Můžete získat:

  • až 500 Kč na očkování proti spalničkám (určeno dospělým od 25 do 50 let)Příspěvek není poskytován na sérologické vyšetření ověřující hladinu protilátek proti onemocnění spalničkami.
    • K žádosti je třeba doložit čestné prohlášení, že očkování není hrazeno zaměstnavatelem nebo jiným subjektem.
  • až 200 na očkování proti chřipce (určeno dospělým do 65 let)
    • K žádosti je třeba doložit čestné prohlášení, že očkování není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.
  • až 500 Kč na očkování proti klíšťové encefalitidě
  • až 500 Kč na očkování proti virové hepatitidě A, B (včetně kombinované A/B)
  • až 1 000 Kč na očkování proti virové hepatitidě A, B (včetně kombinované A/B) pro dobrovolné hasiče – členy HZS ČR JPO II a JPO III
  • až 500 Kč na očkování proti pneumokokovým nákazám (určeno dospělým od 50 do 65 let)
    • K žádosti je třeba doložit čestné prohlášení, že očkování není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Příspěvek je poskytován na očkovací látku, a to na jakoukoli dávku z očkovacího schématu, i na přeočkování (tzv. booster).

O příspěvek na očkování proti vybranému infekčnímu onemocnění lze žádat v roce 2021 pouze jednou. Pokud klient nevyčerpá příspěvek na vybrané onemocnění v max. výši, nelze jej dočerpávat.

Je ale možno žádat o příspěvek na očkování proti několika různým infekčním chorobám (např.

ve 20 letech proti klíšťové encefalitidě + proti virové hepatitidě, v 52 letech proti chřipce + proti pneumokokům).

Stanovená podmínka věku musí být splněna ke dni aplikace vakcíny.

Jaké doklady budete potřebovat?

  • doklad o nákupu očkovací látky (v den podání žádosti nesmí být starší než 3 měsíce)
  • lékařem potvrzený doklad o provedení očkování, tj. očkovací průkaz nebo Potvrzení o aplikaci očkovací látky
  • u očkování proti spalničkám, chřipce a pneumokokovým nákazám čestné prohlášení uvedené výše
  • u očkování proti virové hepatitidě pro dobrovolné hasiče platnou legitimaci člena HZS ČR nebo zřizovatelem potvrzený formulář jednotky požární ochrany

Před podáním žádosti se prosím seznamte se všemi potřebnými informacemi, které najdete v podrobných podmínkách čerpání příspěvků z fondu prevence.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Klíšťová encefalitida (dále „KE“) je onemocnění virového původu, způsobované tzv. arboviry – jedná se o virózu přenášenou členovci, samotné klíště (na našem území nejčastěji druh Ixodes ricinus) je tzv. vektorem přenosu. Rezervoárem viru jsou pak drobní savci, ale mohou jím být např.

také lišky, jezevci, divoká prasata, venku chovaná domácí zvířata (ovce, kozy apod.). Klíště získá virus sáním krve infikovaného zvířete. Pro další přenos je podstatné přežívání viru ve slinných žlázách klíštěte, odkud se virus může šířit na dalšího hostitele.

Kromě šíření nemoci prostřednictvím klíštěte je popsán také přenos onemocnění pitím nesvařeného mléka infikovaných zvířat.

KE je častá v řadě evropských zemí, zejm. v Rakousku, Chorvatsku, v pobaltských zemích. V rámci České republiky je podíl klíšťat infikovaných virem KE různý, průměrně se udává kolem 2-3 %. Výskyt nemoci ve střední Evropě se odvíjí od aktivity klíšťat, což je období přibližně od dubna do října, samozřejmě v závislosti na různých aktuálních klimatických faktorech.

Inkubační doba onemocnění je průměrně 1-2 týdny, s krajním rozmezím 2-30 dní. Častý je tzv. dvoufázový průběh onemocnění, kdy v první fázi jsou příznaky nespecifické, jakoby chřipkové (zvýšená teplota, únava, bolest hlavy).

Tato první fáze může trvat několik málo dní, přičemž, obvykle po období přechodné úlevy, nemusí, ale může následovat druhá fáze, kdy už se může rozvinout klinický obraz postižení centrálního nervového systému (meningitida, meningoencefalitida, myelitida atd.).

Děti a mladí lidé mívají obvykle lehčí formy onemocnění, kdežto osoby od středního věku výše prodělají obvykle těžší průběh choroby.

Očkování je určitě vhodné, zejména pro osoby středního a vyššího věku (protože prodělávají obvykle těžší formy nemoci). Dále je očkování velmi vhodné i pro osoby (děti i dospělé) v místech s předpokládaným vyšším výskytem klíšťat, tzn. listnaté lesy, oblasti s vodními toky apod. (jde tedy o chataře, houbaře, vodáky, samozřejmě lesní dělníky atd.).

Přisátí klíštěte se lze bránit i nespecifickými opatřeními, kam lze zařadit zejm.

užívání repelentů, pro pobyt v přírodě používání vhodného oblečení (dlouhé kalhoty, dlouhé rukávy, světlá barva oblečení), včasné odstraňování klíšťat, používání pinzety při jejich odstraňování.

Tato nespecifická opatření proti přisátí klíštěte jsou důležitá jednak pro osoby, které očkování podstoupit nechtějí, jednak pro ty, kteří očkování z různých zdravotních důvodů podstoupit nemohou – k očkování příslušnou vakcínou jsou tzv. kontraindikovaní.

Proti KE existují očkovací látky, a to na bázi inaktivovaného viru

Vakcíny proti KE nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Pojištěnci ZP MV ČR však mohou, při splnění potřebných podmínek, čerpat příspěvek z fondu prevence.

Pro dospělé jsou k dispozici vakcíny FSME-IMMUN 0,5 ml a Encepur. Obdobně je tomu v případě očkování dětí, používají se přípravky FSME-IMMUN 0,25 ml a Encepur pro děti.

Základní očkování se skládá ze tří injekcí, které se aplikují do svalu ramene, a to v den 0, za 1-3 měsíce a za 5-12 měsíců po druhé dávce (u FSME-IMMUN), resp. za 9-12 měsíců (u vakcíny Encepur). Je-li zvoleno tzv. zrychlené schéma očkování, podá se druhá dávka již za 14 dní po dávce první.

Pro zachování obranyschopnosti je důležité, aby docházelo k pravidelnému přeočkování jednou dávkou po 3–5 letech (tzv. booster imunizace).

Informace o očkování proti KE lze získat u praktického lékaře nebo na specializovaných pracovištích (specializované ambulance infekčních klinik či infekčních oddělení, očkovací centra, centra cestovní medicíny).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector