Oddálení menstruace – Vše o zdraví

Co ti zase je? Proč jsi tak náladová. Ty to máš dostat, že? Neříkej, že to je tak hrozné.” No.. popravdě je. Každá žena prožívá menstruaci jinak.

Některé ženy si během tohoto období v měsíci procházejí peklem a jiné ženy a dívky mají poklidný průběh menstruace a stěží poznají, že ji vůbec mají. Menstruace je přirozenou součástí pro každou ženu, ne vždy je však příjemná. Některé ženy prožívají menstruaci bez bolestí.

Věřte, že i tohle se může změnit, protože intenzita a průběh menstruace se může na základě mnoha faktorů měnit. Jakých? To a mnohem více se dozvíte v našem článku.

Co se děje během menstruace?

Menstruace se začne objevovat v reprodukčním období, tj. v období mezi pubertou a menopauzou. Délka menstruačního cyklu trvá přibližně 28 dní, ta se může u každé dívky lišit (normální je 21 až 35 dní).

Menstruační cyklus je tedy proces, během kterého ve vaječnících dozrává vajíčko, které je poté dopraveno do vejcovodu, a pokud není oplozeno spermií, je z těla vyloučeno ven. To se projevuje krvácením. Celý menstruační cyklus je rozdělen do 4 fází a každá fáze ovlivňuje psychiku a rozpoložení ženy. Menstruaci předchází tzv.

premenstruační syndrom, který většina žen a dívek pozná v podobě bolesti v podbřišku, změn nálad, chutí na sladké jídlo nebo třeba vyčerpáním.

Oddálení menstruace - Vše o zdravíOddálení menstruace - Vše o zdraví

Jaké jsou fáze menstruačního cyklu?

1. fáze – menstruační – První fáze trvá 1. až 5. den cyklu. Nastává menstruace. Ženy mají menší potřebu komunikovat, uzavírají se do sebe, prožívají bolesti v podbříšku a jsou unavené.

2. fáze – folikulární – Tahle fáze začíná spolu s fází menstruační, ale trvá vcelku 14 dní. Je vylučován hormon, který stimuluje růst vaječných buněk ve vaječnících a vybraný folikul začne růst až do podoby hotvého vajíčka. V této fázi jsou ženy optimistické, společenské a pouští se do nových věcí.

3. fáze – ovulační -V této fázi je hormonem uvolňováno vajíčko do vejcovodu a putuje až do dělohy. Tehdy je největší šance otěhotnět. Ženy vajdřují lásku a pečují o druhé. 

4. fáze – luteální – Fáze po ovulaci, kdy se folikul přeměňuje ve žluté tělísko. Pokud nejdojde k oplození vajíčka, tělísko zaniká a cyklus se uzavře a začne nový, který opět začíná krvácením. V této fázi jsou ženy vášnivé a doprovází je sexuální touha.

Menstruace se v průběhu života mění. U mladších dívek v období puberty může být menstruace dost rozkolísaná, nepravidelná a o různé intenzitě. S věkem se menstruační cyklus ustálí a začne být pravidelný.

Menstruaci může negativně ovlivnit také několik faktorů. Je to například stres, strava, sport, léky, kouření. Proto se může každý průběh menstruace lišit. V případě větších problémů je lepší vyhledat lékaře.

Menstruaci negativně ovlivňuje:

Léky – Váš menstruační cyklus mohou ovlivnit veškeré hormonální léky, třeba na štítnou žlázu nebo antipsychotika.

Stres – Mnoho stresu v práci nebo u mladších dívek stres ve škole může ovlivnit menstruační cyklus. Psychické a nervové vypětí nebo třeba nedostatek spánku může vyvolat zpoždění nástupu samotné menstruace.

Přemíra cvičení – Bohužel se stává, že pokud to přeháníte se sportem a tělo nestíhá regenerovat a odpočívat, může se stát, že se zpozdí nebo dokonce až zastaví menstruace. Jedná se opravdu o náročné sportování, protože naopak lehkým sportem, jógou nebo cvičením pilates si můžete uvolnit od menstruačních bolestí. 

Strava – Strava hraje také velkou roli v průběhu menstruace. Omezit byste měli slaná, sladká a také ostrá jídla, jsou těžce stravitelná a mohou ovlivnit nástup menstruace. Stejně tak se nedoporučuje pít hodně kávy nebo alkoholu.

Oddálení menstruace - Vše o zdraví

Co pomáhá zmírnit menstruaci?

Hořčík – Hořčík je nezbytným prvkem pro naše tělo a má pozitivní vliv na menstruaci. Posiluje nervový systém a svaly, to může mít vliv na menstruační cyklus. Venira magnesium představuje spolehlivý zdroj hořčíku v té nejlepší formě. Je obohacený o vitamin B6, který napomáhá vstřebávání hořčíku. Venira magnesium můžete objednat TADY.

Rybí olej a vitamíny skupiny B – Vitaminy skupiny B posiluji nervovou soustavu, používají se při psychickém a fyzickém vypětí a posilují organismus, tím pádem pozitivně ovlivňují menstruační průběh. Venira B-komplex obsahuje všech 8 vitaminů skupiny B. Zakoupit můžete ZDE.

Cvičení – Jak již bylo v článku zmíněno, cvičení může pomoci zmírnit menstruační bolesti. Musí to být však méně namáhavé cvičení jako je třeba jóga, pilates nebo lehký běh či procházka. Cvičení může zmírňovat také premenstruační syndrom. Díky vyplaveným endorfinům se vám zlepší nálada ještě budete mít ze sebe radost.

Zdravá strava 

 • ovoce a zelenina – podpoří hydrataci organismu a dodají tělu potřebné živiny
 • dodržujte pitný režim – pijte nejlépe neslazené čaje a pitnou vodu
 • jezte ryby, libové maso, lušteniny
 • doplňujte zdravé tuky – ořechy a kvalitní rostlinné oleje mohou mít pozitivní vliv na průběh menstruace
 • mléčné výrobky – jsou spolehlivým zdrojem kvalitních bílkovin

Oddálení menstruace - Vše o zdravíOddálení menstruace - Vše o zdraví

Zajímavosti o menstruaci

 • Zima a zimní měsíce mají negativní dopad na menstruaci a zhoršují její průběh. 
 • Zhruba v polovině menstruačního krvácení dochází k oslabení svalů a těla celkově.
 • Během menstruace se vám může proměnit hlas. Ten se po skončení krvácení vrátí zpět do normálu.
 • Že nemůžete otěhotnět behěm menstruace? Je to mýtus. K oplození může dojít, protože vajíčko ještě nemuselo opustit tělo. 

Co ještě může pozitivně ovlivnit průběh menstruace?

Venira menstruace je přírodní doplněk stravy ve formě kapslí, který byl vyvinut tak, aby pomáhal ulevovat od nepříjemných pocitů před a během mentruace.

Složení se skládá z 5ti bylin, a každá z nich se nevyhnutelně podílí na menstruačním komfortu. Venira menstruace má antioxidační účinky.

Kapsle napomáhají osvěžení těla, přispívají k normálnímu stavu kloubů a svalů a co je nejdůležitější podporují menstruační a premenstruační komfort. 

Oddálení menstruace - Vše o zdravíOddálení menstruace - Vše o zdraví

Vyvolat menstruaci pomocí vitaminu C nebo horké vany. Odborník vyvrací nejčastější mýty o menstruaci

Vyvolat menstruaci za pomoci vitaminu C, horké vany, vysoké fyzické zátěže nebo několika doušků červeného vína podle odborníků nefunguje.

Internetové diskuze jsou však podobných doporučení plné.

Mýty, které se točí kolem více či méně pravidelného menstruačního krvácení, jež ženy doprovází téměř polovinu života, uvádí na pravou míru gynekolog a IVF specialista MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.

„Lidé nemají období říje, které se u jiných savců objevuje jednou či dvakrát do roka. Místo toho ženy každý měsíc menstruují. Oba tyto procesy řídí hormony.

Pokud tedy chceme vyvolat či oddálit menstruaci, musíme změnit hladinu hormonů v těle ženy,“ vysvětluje MUDr. Štěpán Machač, IVF specialista a odborný garant reprodukční kliniky Reprofit.

„Toho však nedocílíme ani vitaminem C, a už vůbec ne horkou vodou,“ dodává.

Poprvé se dívky s menstruací setkají kolem dvanáctého roku věku. Je přirozenou součástí cyklu, při kterém se nejprve uvolní zralé vajíčko, které čeká na oplodnění. Pokud k němu nedojde, tělo ho spolu s děložní výstelkou vyloučí ve formě menstruační krve.

S železnou pravidelností se tento jev objevuje každých 26–35 dní až do období menopauzy. Existují také ženy, jejichž cyklus trvá 50–60 dní nebo je dokonce zcela nahodilý. V takových případech však s největší pravděpodobností k uvolnění vajíčka vůbec nedochází, a není tak možné přirozeně otěhotnět.

Zajímavé:  Nemoc cukrovka - Vše o zdraví

Oddálení menstruace - Vše o zdraví

„Pokud žena neplánuje mít děti, nemá menstruace z pohledu medicíny prakticky žádné opodstatnění. Pro zdravé fungování jednoduše není nutná,“ vysvětluje MUDr. Machač.

V minulosti obvyklá mnohočetná těhotenství, kojení do dvou či tří let a kratší délka života mohly za to, že ženy prožily menstruaci jen 100–150× za život. Dnes je to až 4× více.

„Snad nikdy v historii neměly ženy menstruaci tak často jako dnes,“ doplňuje specialista.

Menstruační krvácení doprovázené celkovým úbytkem energie, přecitlivělostí a bolestmi v podbřišku znepříjemňuje ženám každý měsíc průměrně čtyři dny. Za celý život takto prožijí přibližně 1 800 dní, což je téměř pět let života.

„Občas ženy potřebují menstruační cyklus posunout – například kvůli dovoleným nebo pracovním povinnostem. Za pomoci hormonálních preparátů jej dokážeme vyvolat i oddálit,“ říká MUDr. Machač.

„Co ale rozhodně nedoporučuji, je vyvolávat měsíčky v době před ovulací. V takovém případě by si žena mohla ovulaci zablokovat,“ dodává.

Podobnou službu jako hormonální preparáty mohou zajistit bylinky s obsahem fytoestrogenu. Přesné množství těchto látek v jednotlivých rostlinách však nelze změřit. Proto je jejich dávkování poměrně obtížné a výsledky nemusí odpovídat původnímu očekávání.

V případě, že se předpokládaná menstruace naopak nedostaví vůbec, je vhodné navštívit lékaře. Vynechání měsíčků může být následkem počátku těhotenství, cysty na vaječnících nebo neuvolněného vajíčka.

„V každé variantě pak žena prochází zcela jiným procesem. Proto je důležité co nejdříve zjistit, co menstruaci zabránilo,“ tvrdí MUDr. Machač.

Jak oddálit menstruaci

5.7.2018

Náročný meeting v práci, státnice, svatební noc nebo už zmiňovaná dovolená. Existuje tolik situací, kdy se nám měsíčky vážně nehodí.

Většina z nás se v určitém období svého života asi setkala s umělými metodami na oddálení či vynechání menstruace. Ale my vám ukážeme, že by to mohlo jít i jinak než s prášky.

 Nebo si myslíte, že jste první generací, která řeší oddálení měsíčků?  

Oddálení menstruace - Vše o zdraví 

Poradíme, ale 100% účinek bohužel nečekejte

Ráda bych vám slíbila stoprocentní účinek, ale v tomto případě na každého funguje něco jiného. Záleží třeba na tom, jestli a jak dlouho jste používala antikoncepci.

Nebo na tom, jak celý váš cyklus funguje či jestli máte pravidelnou menstruaci. I tak vás ale chceme inspirovat, abyste vyzkoušeli i jiné cesty než ty s chemií.

A třeba objevíte něco, co bude fungovat právě vám. Tak jdeme na to.  

Jak oddálit menstruaci pomocí jídla

Co jíst, aby měsíčky přišly později? Podívejte se, které potraviny a bylinky patří mezi „babské rady“ na oddálení menstruace. 

Prášek z kořene lékořiceUžívání lékořicového prášku k oddálení menstruace je podle všech referencí jedním z nejlepších „přírodních léků“.

Lékořice interferuje s hormony, které jsou přítomné v ženském těle, a v důsledku toho zpomaluje měsíční periodický cyklus. Jak na to? Smíchejte 3 až 4 gramy lékořicového prášku s rýžovou vodu a dobře promíchejte.

Ujistěte se, že v nápoji nejsou žádné nerozmíchané hrudky. Takto vytvořenou směs pijte každý den po celý týden před očekávanou menstruací. 

Semínka koriandru

Oblíbená ingredience thajské či indické kuchyně je dalším z přírodních bojovníků proti nechtěné menstruaci. Semínka koriandru totiž ovlivňují hormony, a proto mohou menstruaci oddálit. Jak na to? Na 20 gramů koriandrových semínek si připravte 2 šálky vody. Smíchejte a vařte 10 minut na mírném plameni. Až se polovina původního obsahu vody odpaří, máte hotovo. Takto vytvořený nápoj pijte každý den po celý týden před očekávanou menstruací. 

Citron

Patří mezi jednu z nejznámějších potravin na oddálení menstruace. I když jsem se dočetla, že některým oddálil menstruaci až o týden a zaručeně funguje, já piju vodu s citronem každé ráno a menstruaci mám pěkně pravidelnou. Taky dejte pozor, abyste to s citronem nepřehnali a neosypali se. Jak na to? Tři dny až týden před menstruací pijte 1 až 3× denně vodu z jednoho citronu (nebo snězte půlku citronu). Šťáva z citronu může být i oslazená cukrem nebo naředěná vodou. Pokud by se to nepovedlo a menstruaci byste dostali, i tak by měla být slabší. 

Meloun

Chladivé vlastnosti melounu patří mezi další „babské rady“ na oddálení menstruace. Meloun obsahuje velké množství vody a pomáhá při ochlazování těla. Hlavně v létě, kdy se tělo nadměrně přehřívá, může nakumulovaná energie spustit menstruaci mnohem dřív, než ji očekáváte. Právě vodní meloun by vás měl před takovou nepříjemnou situací uchránit a ještě ji o pár dní posunout. 

Salátová okurkaPodobně jako vodní meloun mají i okurky schopnost ochlazovat organismus. Díky vysokému obsahu vody jsou schopné tělo hydratovat a odvádět z něj přebytečné teplo. Konzumace dvou okurek každý den po celý týden před očekávaným prvním dnem menstruace by vám měla zajistit posunutí menstruace o několik dní. 

Zelené fazolky

Dalším z „oddalovačů“ menstruace jsou zelené fazolky. Říká se, že jejich konzumace nejenže dokáže znatelně zeslabit krvácení, ale některé ženy dokonce v daném měsíci nemenstruují vůbec.  

Bylinky

Také ve vás názvy Pastýřská kabelka a Řezník koště evokují pohádkové postavičky? Faktem je, že se jedná o bylinky, které dokáží v těle snížit průtok krve a zeslabit menstruační krvácení nebo menstruaci úplně eliminovat. 

Co dalšího by mohlo oddálit menstruaci?

 • želatina
 • malinové listy
 • kořen Angelika
 • mrkev
 • papája
 • banán
 • tamarind
 • ocet 

 

Co dělat a čemu se naopak vyhnout?

Když potraviny a bylinky, které můžou pomoct oddálit menstruaci, podpoříte ještě třeba cvičením, efekt se může být ještě lepší, než očekáváte. 

Cvičit, cvičit, cvičit

Pomocí pravidelného cvičení (zejména cviků na posíleni pánevního dna) se můžete nejen zbavit nepříjemných menstruačních bolestí, ale také menstruaci oddálit.

Když mluvíme o cvičení, nemyslíme tím, že se musíte potit ve fitku vedle testosteron stříkajících mladíků. Bohatě bude stačit jogging, plavání nebo třeba jóga.

Je fakt, že ženy s malou nebo žádnou fyzickou aktivitou jdou komplikacím s menstruačním cyklem vyloženě naproti. Není výjimkou, že se u nich menstruace objevuje nepravidelně nebo naopak víckrát do měsíce. 

Vydržte to chvíli bez koření

Při pokusech o oddálení menstruace se vyhněte silně kořeněným pokrmům. Vůbec nejhorší je dát si něco velmi pikantního. Pikantní potraviny zvyšují průtok krve a mohou s vaší menstruací udělat pravý opak — spustit ji. Dál se vyhněte se česneku a černému pepři.

A hodně pijte

Aby se vám povedlo oddálit menstruaci, je nezbytné ochlazovat tělo a regulovat průtok krve. Obyčejná čistá voda dokáže obojí. Proto zkuste pít více než obvykle a chvíli to vydržte bez kafe. 

Vyzkoušeli jste? Zabralo to? Dejte nám vědět a můžeme spolu vyhodnotit, která metoda je ta nejlepší. 🙂

Autorka článku:

Markéta Kuzmová

Menstruaci ovlivňuje 12 věcí: Stres i ostatní ženy | Žena.cz

Málokterá žena funguje jako hodinky – respektive její cyklus. Obvyklých 28 dní se může zkrátit nebo naopak natáhnout, a dokonce pokaždé jinak.

Zajímavé:  Možnost zvýšení zdravotnických poplatků – vše o zdraví

Každé zpoždění menstruace však hned není důvodem k panice nebo naopak k radostnému úprku do obchodu s miminkovskými oblečky. Podívejte se, co všechno může ovlivnit příchod menstruace.

Ženský kolektiv

Po pár týdnech v „dámském kroužku“ (na koleji, ve vězení, v kanceláři, ale i v rodině atd) budete pravděpodobně menstruovat všechny ve stejném termínu. To znamená, že některá se zpozdí, jiná zase o pár dní zrychlí. Synchronizace menstruace je prokázanou skutečností, ačkoli pro ni odborníci zatím nemají vysvětlení.

Doporučujeme: Téma:  Hormony a menstruace

Zřejmě za to mohou feromony, jež ženy vylučují v době ovulace.

„Vysílají tak k ostatním signály, které v jejich těle vyvolávají fyziologické procesy, jež nastartují spuštění menstruace, nebo ji naopak zpozdí, aby se jejich cykly mohly sjednotit,“ vysvětlila Martha K.

McClintocková, která tento jev zkoumala jako první. Později se ale ukázalo, že dlouhodobě tato synchronizace nefunguje.

Měsíc

Lunární fáze trvají stejnou dobu, jak ženský cyklus. Úzké spojení prokázala i věda. Skandinávská studie z roku 2011 uvádí  že 30 % žen mívá menstruaci právě kolem úplňku. Shodu s ostatními lunárními fázemi vykazovalo pouze 12 % žen.

Léky

Cyklus mohou ovlivnit všechny hormonální přípravky – třeba na štítnou žlázu, a dále steroidy nebo antipsychotika (v nich je hormon dopamin).

  Hormonální systém organismu je tak povázaný  – a popravdě neprozkoumaný – že ho účinky léčiv mohou „poplést“. Často se mluví i o tom, že menstruaci zpožďují i třeba antibiotika, ale tak to není.

Zpozdí ji totiž spíš samotné onemocnění než léky, které na ně berete. Příkladem může být

Nastydnutí

Chřipka, rýma, nachlazení – to všechno jsou běžné nemoci, které na organismus působí jako svého druhu stres, takže se menze ani ovulace nedostaví. Nemusí to tak být vždycky, ale třeba nastydlé vaječníky nebo močový měchýř tento efekt mají téměř pokaždé. Samozřejmě cyklus ovlivní i vážné nemoci.

Vyčerpání

Může to být těžkou fyzickou prací, příliš náročnou sportovní dovolenou,  nebo i náročným cvičením a sportem. Speciálně u žen, které mají nízký obsah tuku v těle. V takové situaci mozek zastaví produkci hormonů, protože by tělo nedokázalo živit plod.

Podle jedné studie z USA polovina sportujících žen  zažila mírné nepravidelnosti cyklu. Pár dní není nic vážného, ale pokud se menstruace nedostaví dvakrát, je to důvod k návštěvě gynekologa. Problém zvaný amenorrhea mj.

ovlivňuje z dlouhodobého hlediska hustotu kostí.

Stres

Psychické a nervové problémy dokáží zafungovat úplně stejně jako fyzické vyčerpání. Mozek prostě řekne hormonům „stop“. Někdy tak zapůsobí i změna zavedeného režimu, jako třeba stěhování, změna zaměstnání. Zajímavé je, že stejně jako stres si ženský organismus „vysvětlí“ nedostatek spánku, případně jeho nepravidelnost.

Dálkové lety

Zpoždění tak mohou způsobit i časté přesuny do jiného časového pásma. Narušení biologických hodin organismu se totiž projeví i v řízení menstruačního cyklu. Zdravotní sestry s nočními službami, letušky na dálkových letech a podobné profese trpí často nepravidelnou menstruací. Část viny nese spánkový hormon melatonin, který ovlivňuje i reprodukční hormony.

Nadváha

Nadměrné tukové zásoby mohou zvýšit hladinu estrogenu, takže se nakonec z vaječníků přestanou uvolńovat vajíčka. Obézní ženy obvykle trpí nepravidelným, dlouhým, bolestivým a silným krvácením. Problém nekončí každoměsíčními nepříjemnostmi. Dlouhodobý nadbytek estrogenů totiž může vyústit i v rakovinu endometria, což je děložní sliznice.

Podváha

Přesně opačný problém než ten předchozí: tělo neprodukuje dostatek estrogenu. Pokud máte nízkou váhu dlouhodobě, nebývá to až tak vážné – horší je situace, kdy dramaticky zhubnete v krátkém čase. Typické jsou v tomto ohledu anorektičky.

Pesticidy

Pesticidy, které se používají v zemědělství k ochraně před škůdci, svými účinky napodobují hormony.

  Podle studie, zveřejněné v odborné časopisu American Journal of Epidemiology 60 až 100 % žen, které jsou vystaveny účinkům pesticidů, mají prodloužené periody nebo trpí přímo ztrátou menstruace.

Nemusíte na to ai pracovat v zemědělství – stačí žít na venkově nebo jíst příliš mnoho takto ošetřených plodin.

Věk

I když s přechodem se musí počítat, občas přece jen překvapí. Nejdřív se obvykle krvácení objevuje častěji, pak se cyklus prodlouží, až vymizí úplně. Někdy se může objevit už kolem čtyřicítky.

Antikoncepce

Paradoxně to může být právě ona, i když jednou z nesporných výhod je srovnání cyklu. Někdy to však chvíli trvá.

Pilulky stabilizují výstelku děložní sliznice, ale potřebují na to stálý vyrovnaný přísun umělých hormonů. Proto se mají brát pravidelně ve stejnou dobu.

Pamatujte však na to, že s HA pilulkami se ve skutečnosti nejedná o skutečné měsíčky – krvácení se v tomto případě nazývá pseudomenstruace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

 • Menopauza ve 24 letech? Problém (nejen) topmodelek
 • 10 +1 pravidel zdravé rodiny: Jak žít a co jíst
 • Zelenina selhává: Kyseliny listové mají ženy v ČR málo

Vstoupit do galerie | 5 Co se děje v těle při sexu?
 

ÁHA

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Gynekologie

dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli u mé 12-ti leté dcery existuje nějaká možnost pro oddálení menstruce v době dovolené u moře? Dcera má menstruaci rok, je zdravá ………děkuji za brzkou odpověd

Bohužel, gestageny ( Norethisteron, Duphaston, Utrogestan, Ogrametril, Provera tbl po 5 mg) používané k oddálení menses nejsou vhodné k použití u 12- ti leté dívenky.

Pan doktor, dnes mi kozna lekarka napisala na ekzematid 1 tbl. Dithiadenu na vecer a na natieranie ichtyolovy tekuty puder.

Moze sa dithiaden uzivat pocas tehotenstva ? Este by som sa chcela spytat, ten ekzematid je na zadocku a dnes mi povedala, ze mi ho vysusi tekutym dusikom, ale razne som odmietla, zdalo sa mi to pre plod stresujuce ? Je mozne, ze pri dalsej kontrole mi to opat navrhne. Aky je Vas nazor, mohla by som to ako tehotna podstupit ? Som v 19 tt a kontrolu mam o 10 dni. Dakujem za Vasu odpoved.

Dithiaden sice není kontraindikován, tedy zakázán používat v těhotenství, ale je lepší jej nepoužívat, především v l. trimestru. Vy jste ale již v 19. tt. Není mi známo, že by použití tekutého dusíku lokálně u těhotné ženy mohlo poškodit plod.

Dobrý den! jsem 2 roky po porodu a před rokem jak jsem přestala kojit tak jsem si šla napsad antikoncepci prášky Pramino (brala jsem ji než jsem otěhotněla a bez problému mi seděla)ale pro nežádoucí učinky ,bolest hlavy,zvracení,točení hlavy jsem ji musela vysadit pak jsem zkusila Naplastě ale pro stejné potíže jsem je musela vysadit ted je to 7 měsíců co neberu antikoncepci a do ted mi bylo dobře ale ted se mi to opět vrátilo ale antikoncepci neberu ,pravidelně týden před měsíčkama je mi zle od žaludku,neustálí pocit hladu, bolesti břicha,hlavy a jek dostanu měsíčky tak ty stavy zmizí je mi 3 týdny dobře a pak zas týden před měsíčkama je mi zas zle.nikdy dřív jsem takové problémi neměla až ted co jsu 2 roky po porodu,Můj gyneko.mi řekl že se to samo časem upravý tak by mě zajímal váš názor?jestli to způsobují hormony? a jestli se hormony v těle po porodu mění? moc vám děkuji za odpověd

Zajímavé:  Retrolistéza - Vše o zdraví

Jednou z možných příčin popisovaných obtíží může být jemná hormonální nerovnováha. Pokud by tomu tak bylo, pak (zase jedním) z možných způsobů řešení je použití hormonální antikoncepce.

Chápu, že Vaše důvěra k HA je zviklána, ale existuje kolme 35 druhů HA. Napsala jste, že při užívání HA jste měla potíže, ale to automaticky neznamená, že při jiné HA to bude stejně špatné.

Doporučil bych buď ultranízkodávkové HA- třeba Mirelle nebo s jiným gestagenem- kupříkladu Yasminelle nebo Belara.

Dobrý den, můžu si koupit volně v lékárně lék na oddálení menstruace,vychází mi to přesně na dovolenou.Asi před 4 roky jsem měla norethisteron,ale ten mi předepsal lékař. Děkuji.Marta.

Ne, nemůžete. Učinné léky na „oddálení menses“ jsou léky hormonální povahy a jsou vázány na recept. Patří k nim zmíněný Norethisteron dále pak Provera tabety po 5 mg, Utrogestan, Duphaston, Orgametril

Dobrý den pane doktore, chtěla jsem se Vás zeptat, jestli existují nějaká vyšetření, která zdravotní pojišťovna NEhradí, co se týká těhotenství. Jedná se mi spíše o klasické ultrazvukové vyšetření, odběr krve, případně amniocentéza, NT vyšetření,… Lze někde najít seznam hrazených a nehrazených výkonů? Moc Vám děkuji za odpověď. Petra

Pokud je vyšetření indikované, tedy nutné z pohledu medicíny, pak je hrazeno ze zdravotního pojištění.

Musí být ještě splněna podmínka- a to, že takové vyšetření je v „Seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami“ což je příloha Vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 331/2007 Sb. ( dřívější verze vyhláška č. 134/ 1998 Sb. ).

Pokud by se jednalo o vyšetření na výslovné přání dotyčné osoby, pak není hrazeno z veřejného zdravontího pojištění- musí si ho dotyčná osoba zaplatit sama. Seznam, na který se ptáte, asi na internetu neexistuje.

Co se týče těhotných, tak gynekologoé postupují podle zásad, stanovených Výborem české porodnicko- gynekologické společnosti, což je vrcholný orgán odborné společnosti. A v těchto zásadách je uvedeno, přesně která vyšetření a v kterém stadium gravidity se provádějí.

dobrý den pane doktore, chtěla bych se zeptat, zda může miminku nějak ublížit zakouslé klíště v mém kotníku. Byla jsem na procházce cca v 10h dopoledne a v 16h jsem našla zakouslé klíště – nebylo ještě napité. Manžel mi ho vytáhl celé…

a vydenzifikoval mi místo kousnutí. Ale přesto mám strach jestli se do krve něco nedostane a tím neublíží miminku. Měla bych navštívit lékaře?? nebo stačí sledovat jestli se netvoří červený flíček?? Nemám strach o sebe, ale o svého syna.

Moc děkuji za odpověď. Lenka

Tak, jak se přímo ptáte, tak klíště plodu ublížit nemůže. Můžete být tedy klidná. Problém by MOHL ( ale nemusel) nastat teprve tehdy, pokud byste po infekci přenesené klíštětem onemocněla Vy sama. Vše by ale bylo v kompetenci oboru infekční lékařství.

Dobrý den, měla jsem nechráněný pohlavní styk, 4 dny na to jsem si musela jít do nemocnice lehnout s velikou angínou a v nemocnici jsem měla kapačku a píchali mi do žil antibiotika, které jsem potom při doléčení doma brala jako tablety.Hned potom jsem jela na dovolenou k moři a měla jsem léky na oddálení menstruace Norethisteron .

Po ukončení braní těchto léků jsem asi po 4 dnech dostala menstruaci ale jen na dva dny.Tento týden jsem měla dostat opět menstruaci, jenže ještě jsem ji neměla.Dříve jsem ji měla vždy pravidelně a vím že mi to mohli narušit teď ty léky, ale zajímalo by mě jestli není možné abych byla těhotná.Antikoncepci neberu.Děkuji a přeji hezký den.

I když jste přesně a podrobně popsala situaci, nelze z toho dovodit, zda jste či nejste těhotná. Takové zjištění je možné pouze u gynekologa. A to ne hned, ale tak za 4 týdny od dne, kdy jste měla nechráněný pohlavní styk.

Dobrý den ,ráda bych věděla jestli musím po úplné hysterektomii brát nějaké léky nebo něco bez receptu z lékárny? Je mi 44 let. Zatím nic neberu jsem 3 měsíce po operaci. Děkuji za odpověď.

Ne, po „úplné hysterektomii “ automaticky léky brát nemusíte.

P. doktore dobrý den, je mi 36 let a dnes jsem byla po roce na preventivní kontrole, lékař mi řekl, že mám v děloze myom veliký 3 cm, je třeba to pohlídat a mám přijít za půl roku na kontrolu.

Chtěla jsem se zeptat jestli to opravdu bývá aby se čekalo tak dlouho jestli by nebylo lepší to odstranit hned, a vlastně nevím proč mám čekat tak dlouho, až to vyroste víc, nebo je šance že to samo zmizí.

Děkuji za odpověď

Myom ( svalový uzlík v děloze) se skutečně neodstraňuje ihned po zjištění. Obvyklý postup je: kontroly co půl roku a operatovní odstranění v případě obtíží ( nejčastěji silné krvácení z dělohy neovlivnitelné konzervativně – tedy léky).

Dobrý den.Mám dotaz.Od svých 41 let jsem přestala menstruovat.Paní doktorka mi po vyšetření sdělila, že sliznice není připravená k menstruaci a že již menstruovat zřejmě nebudu.To se také stalo a já byla půl roku bez menzes.Začaly mně návaly, nespavost, pocení, podrážděnost.Došla jsem zpět k doktorcea ta mi doporučila gynex.

Potíže se zmírnily, ale neustaly.Tak jsem tam šla znovu.Nyní mi aplikovala Agolutin a já po 4dnech začala menstruovat.Potíže se velmi zmírnily, téměř vymizely.Nabrala mi hodnoty hormonů, vše bylo v normě, jen FSH byl 12,8. Pak mi FSH nabírala ještě jednou, když jsem nemenstruovala a hodnota byla 33,4.

Pak jsme aplikovali ještě Agolutin asi 4x a já vždy odmenstruovala. Bez injekce nikdy a potíže opět nastaly.Doktorka mi řekla, že to již zřejmě bude k přechodu. Mně se to zdá moc brzy. Jak dlouho může být Agolutin aplikovaný, aby byl neškodný(slyšela jsem, že je to karcinogen).Jaký na to máte Vy názor? Co by jste mi doporučila, abych neměla tyto problémy.

Vždy, když menzes po injekci dostanu,tak mi dost bolí hlava, a to po celou dobu.Děkuji Iva

Nejprve: Agolutin není karcinogen. Alespoň doposud v odborné literatuře nic takového nebylo napsáno. Nyní: z popsaného lze dovodit, že u Vás by k nápravě problémů stačily malé dávky gestagenů podávané cyklicky. 17. až 26. den cyklu 2 tablety denně. Bylo by to místo injkece Agolutinu lx měsíčně. Názvy gestagenů: Utrogestan, Duphaston, Provera tablety po 5 mg, popřípadě Norethisteron.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector