Oligomenorea – Vše o zdraví

V následujícím článku jsem Vám sepsala první část prezentace, kterou jsem přednášela na konferenci moderní fitness výživa pro Fitness Institut v Brně 17.11.2018.

Je mi jasné, že všichni nemohli být přítomni a tak jsem byla požádána o zveřejnění.

A hlavně doufám, že informace z prezentace mohou být užitečné někomu, kdo se s problémem ztráty menstruace nebo dalšími problémy nedostatečného příjmu potýká.

Ideál ženské postavy

Ideál ženské postavy se neustále vyvíjí a jen v poslední době můžeme vidět neustálý tlak na fit a sexy tělo.

Oligomenorea - Vše o zdraví

Jestli je tato cesta správná je těžké posoudit. Samozřejmě existuje i zdravá cesta, ale častěji se setkávám s extrémy a potížemi, které kalorická restrikce a nadmíra cvičení vyvolává.

Prvotní příčinou tlaku na ženu a její váhu nebo vzhled může být například velká orientace na výkon, tlak trenéra nebo například klubu.

Nejvíce jsou ohroženy sporty esteticko-koordinační (gymnastika, tanec), sporty s váhovými kategoriemi a sporty s požadavkem na štíhlost a lehkost jako je například atletika.

Také instituce a sporty, kde je důležitý vzhled kam patří soutěže fitness, bikini a podobně. Svět sociálních médií nám také přináší vzory a dokonalá těla, která jsou ve valné většině dílem plastické chirurgie nebo alespoň hry světla a stínů.

V takových případech, kdy snížíme kalorický příjem a přidáme cvičení riskujeme vznik atletické triády.

Atletická triáda 

  1. nízká energetická dostupnost
  2. poruchy menstruačního cyklu
  3. snížení kostní denzity

Oligomenorea - Vše o zdraví

Tyto tři složky tvoří právě atletickou triádu, která má celkový vliv na zdraví ženy. V konečném důsledky ovlivňuje všechny důležité systémy v lidském těle.

Jednou z věcí je ztráta menstruačního cyklu, anovulace a funkční sterilita (neplodnost), dále snížení kvality vlasů, nehtů, snížení imunitního systému, snížení kostní denzity a vyšší riziko vzniku stresových zlomenin, hormonální nerovnováha může mít vliv i na zdraví srdce a rozvoj dalších kardiovaskulárních onemocnění. Prostě jakmile jedna část těla nefunguje jak má, tak se rozhází celý systém.

Energetická dostupnost 

= je energie, která tělu zbývá pro funkce jako je obnova tkání, budování kostní denzity, udržení menstruačního cyklu, imunitní procesy…

Nízká energetická dostupnost je tedy nedostatek této energie a může vzniknout:

  • bez PPP – redukce kalorického přijmu (eliminace specifických skupin potravin, hladovění, diuretika, laxativa, nadměrný energetický výdej)
  • s PPP – anorexia nervosa, bulimia nervosa, záchvatovité přejídání

Poruchy menstruačního cyklu 

V případě atletické triády se nejčastěji jedná o sekundární amenoreu, což je ztráta menstruace na více jak 3M. To znamená, že žena již v minulosti menstruaci měla.

Jedná se tedy o hypotalamo-hypofyzární poruchu způsobenou hormonální nerovnováhou. Dále se také může jednat o oligomenoreu, kdy je cyklus delší než 35 dnů a i tady bychom měli zpozornět.

To, že nemáš menstruaci neznamená, že jsi ve formě…

To, že užíváš hormonální antikoncepci a máš tedy pravidelně menstruaci neznamená, že nemůže být problém. Často je to jen maskování problému a dívka/žena se tak udržuje ve falešném pocitu bezpečí. Hrozba snížené kostní denzity a dalších komplikací tu stále je!

Snížení kostní denzity

Kostní denzita udává kostní hustotu tedy pevnost a sílu kostí. V adolescenci a mladé dospělosti by měla být tato hodnota na své nejvyšší hranici!

Určujeme dvě hodnoty: T-scóre a Z-scóre

Tato čísla nám udávají odchylku našeho měření od normální hustoty a porovnává náš výsledek s průměrnými hodnotami osob stejného věku a pohlaví.

Osteoporóza je stav, kdy dochází k řídnutí kostí, zvyšuje se riziko vzniku zlomenin včetně fraktur obratlů, které patří mezi ty závažnější.

Určitě znáte příběhy babiček, které uklouznou na náledí, zlomí si krček a následně na sekundární potíže zemřou. U starších žen, zvlášť v období menopauzy je přirozené, že hladina estrogenů klesá a kostní denzita se snižuje.

To je normální pro ženy ve věku okolo 50 roku, ne pro mladé dívky a ženy v mladé dospělosti!!

Myslíš, že se tě atletická triáda týká?

Zkus si odpovědět na pár otázek.

  1. Měla jsi už někdy menstruaci?
  2. Jak jsi byla stará když jsi měla první menstruaci?
  3. Kdy byla tvoje poslední menstruace?
  4. Kolik period jsi měla za posledních 12 měsíců?
  5. Užíváš nějaké ženské hormony? Estrogen, progesteron, hormonální a antikoncepci?
  6. Máš obavy o svou váhu?
  7. Doporučoval ti někdy někdo, aby jsi nabrala nebo ubrala na váze?
  8. Jsi v současné době na nějaké speciální dietě? Vyhýbáš se nějakým typům jídla nebo určité skupině potravin?
  9. Měla jsi někdy nějakou poruchu příjmu potravy?
  10. Měla jsi někdy stresovou zlomeninu?
  11. Řekl ti někdy někdo něco o kostní denzitě, osteopenii nebo osteoporóze?

Zkus se nad svými odpovědmi zamyslet. Je vše v pořádku? Je možné, že cvičíš až příliš? Nepřijímáš dostatek energie? Strachuješ se neustále, že přibereš a ztratíš nad sebou kontrolu? Trápí tě absence menstruace, která předtím už byla?

Není nic co by se nedalo vyřešit. Někdy stačí upravit pár věcí, někdy je potřeba většího zásahu. V některých zdrojích se uvádí, že je možné přidat i speciální cvičení. Problematika je o něco složitější než vypadá, ale vše si spolu projdeme.

V dalším díle si ukážeme jak zjistit svou energetickou dostupnost a jak s ní dále pracovat. Chystám pro Vás také sekci s dalšími informacemi a právě výše zmíněná cvičení.

Krásný den a vzhůru #zalepsimja

K*

Nepravidelná menstruace (oligomenorea) – jak na ni? Pomohou bylinky i léky

Normální délka menstruačního cyklu ženy je 28 dní, ale u jednotlivých žen se tato dálka liší. Nepravidelná menstruace je to, když je délka cyklu delší než 35 dnů nebo pokud se doba trvání menstruace u ženy liší.

Období neboli menstruace je část menstruačního cyklu, při kterém se vylučuje endometrium, což je výstelka dělohy. To se jeví jako krvácení z dělohy, které se uvolňuje pochvou. Menstruace obvykle začíná během puberty, ve věku 10 až 16 let, a pokračuje až do menopauzy, kdy je ženě 45 až 55 let.

Nepravidelná menstruace, nazývané také oligomenorea, může nastat, pokud dojde ke změně metody antikoncepce, nerovnováze hormonů, hormonálním změnám v době menopauzy a může nastat i díky velmi intenzivnímu cvičení.

Léčba nepravidelné menstruace během puberty a kolem menopauzy není obvykle nutná, ale pokud k nepravidelné menstruaci dojde během reprodukčních let ženy, může být nutná i pomoc lékaře.

Příčiny nepravidelné menstruace

Řada faktorů zvyšuje pravděpodobnost nepravidelné menstruace. Většina se týká produkce hormonů. Dva hormony, které ovlivňují menstruaci, jsou estrogen a progesteron. Jedná se o hormony, které regulují cyklus.

Hormonální vlivy a nepravidelná menstruace

Změny životních cyklů, které ovlivňují hormonální rovnováhu, jsou: puberta, menopauza, těhotenství, porod a kojení.

Během puberty prochází tělo významnými změnami. Může trvat několik let, než se estrogen a progesteron vyrovnají, a v tuto chvíli je nepravidelná menstruace celkem běžná.

Před menopauzou mají ženy často nepravidelnou menstruaci a množství vyloučené krve se může lišit. K menopauze dochází, když uplynulo 12 měsíců od posledního menstruačního období ženy. Po menopauze již žena nebude mít menstruaci.

Během těhotenství přestává menstruace a většina žen nemá menstruaci, dokud neukončí období kojení.

Antikoncepční přípravky mohou také způsobit nepravidelné krvácení. Nitroděložní tělísko může způsobit silné krvácení, zatímco antikoncepční pilulky mohou způsobit špinění mezi jednotlivými obdobími.

Když žena poprvé použije antikoncepční pilulku, může se u ní objevit malé krvácení, které je obvykle kratší a lehčí než obvykle. Obvykle zmizí po několika měsících.

Mezi další změny spojené s nepravidelnou menstruací ženy patří:

  • extrémní úbytek hmotnosti
  • extrémní přibývání na váze
  • emoční stres
  • poruchy příjmu potravy, jako je anorexie nebo bulimie
  • vytrvalostní (a intenzivní) cvičení, například maratonský běh.
Zajímavé:  Lecba Poruch Prijmu Potravy?

S nepravidelnou menstruací souvisí také řada poruch.

Příznaky nepravidelné menstruace

Menstruační cyklus trvá přibližně 28 dní, ale může se u každé ženy mírně lišit – od 24 dnů do 35 dnů, v závislosti na jednotlivci.

Většina žen má každý rok 11 až 13 menstruací. Krvácení obvykle trvá přibližně 5 dní, ale i to se může lišit, od 2 do 7 dnů. Když menstruace poprvé začíná, může trvat až 2 roky, než se vytvoří pravidelný cyklus. Po pubertě je menstruace u většiny žen pravidelná. Doba mezi jednotlivými obdobími je podobná.

U některých žen se však doba mezi obdobími a množství prolité krve značně liší. Toto se nazývá nepravidelná menstruace.

Hlavním příznakem nepravidelné menstruace je, když je cyklus delší než 35 dnů, nebo pokud má různou délku.

Pokud dojde ke změnám v průtoku krve nebo pokud se objeví sraženiny o průměru větším než 2,5 centimetru, považuje se to také za nepravidelnost.

Možné komplikace a zdravotní problémy, které vedou k nepravidelné menstruaci

Nepravidelná menstruace může někdy znamenat zdravotní problém a některé z nich mohou vést k dalším problémům, jako jsou problémy s plodností. Pojďme s na ně podívat.

Syndrom polycystických vaječníků

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je stav, při kterém se ve vaječnících vyvíjí řada malých vaků naplněných tekutinou známých jako cysty.

Žena s PCOS nemá ovulaci a nevydává vajíčko každý měsíc. Mezi příznaky patří právě nepravidelná nebo vůbec žádná menstruace, obezita, akné a nadměrný růst vlasů.

Ženy s PCOS mají neobvykle vysokou hladinu mužského pohlavního hormonu, androgenu nebo testosteronu.

Podle různých studií postihuje PCOS mezi 10-20 procenty žen v reprodukčním věku. I dívkám mladším 11 let byla diagnostikována PCOS.

Poruchy štítné žlázy

I nějaká porucha štítné žlázy může způsobit nepravidelnou menstruaci. Štítná žláza produkuje hormony, které ovlivňují metabolismus těla.

Rakovina děložního čípku nebo dělohy

Rakovina děložního čípku nebo dělohy nebo rakovina dělohy mohou ve vzácných případech způsobit krvácení mezi menstruacemi nebo během pohlavního styku.

Endometrióza

Endometrióza je stav, kdy buňky, které se běžně nacházejí uvnitř dělohy, nazývané buňky endometria, rostou mimo ni. Jinými slovy, výstelka vnitřku dělohy se nachází mimo ni.

Endometriální buňky jsou buňky, které se vylučují každý měsíc během menstruace, takže endometrióza s největší pravděpodobností postihuje ženy během jejich plodného věku.

Buněčný růst podílející se na endometrióze není rakovinový. Nemusí existovat žádné příznaky, ale může to být bolestivý problém a vést k dalším problémům. Pokud se uvolněná krev zasekne v okolní tkáni, může ji poškodit a způsobit silnou bolest, nepravidelnou menstruaci a i neplodnost.

Pánevní zánětlivá nemoc

Pánevní zánětlivá nemoc je infekce ženského reprodukčního systému. U žen je to kromě AIDS nejčastější a nejzávažnější komplikace pohlavně přenosných infekcí.

Pokud je pánevní zánětlivá nemoc detekována včas, může být léčena antibiotiky, ale pokud se rozšíří, může poškodit vejcovody a dělohu, což vede k chronické nebo dlouhodobé bolesti.

Existuje mnoho příznaků, a to včetně krvácení mezi obdobími a po sexu.

Bylinky a domácí prostředky na nepravidelnou menstruaci

Udržování zdravého životního stylu může pomoci snížit riziko některých příčin nepravidelné menstruace. Jako například:

  • Pravidelné cvičení pro udržení zdravé hmotnosti
  • snížení stresu
  • zdravá a vyvážená strava

Některé bylinky a bylinné léky, jako je Ploštičník hroznatý (black cohosh), Drmek obecný, kořen lékořice a kurkuma, údajně pomáhají, ale výzkum nepotvrdil jejich účinnost. Je lepší si nejprve promluvit s lékařem.

Léčba nepravidelné menstruace

Léčba nepravidelné menstruace bude v případě potřeby záviset na příčině.

Puberta a menopauza: Nepravidelná menstruace, která se vyskytuje během puberty nebo když se žena blíží menopauze, obvykle léčbu nevyžadují.

Antikoncepce: Pokud je nepravidelné krvácení způsobeno antikoncepcí a trvá několik měsíců, měla by si žena promluvit se zdravotníkem o dalších možnostech. Obecně se dají vždy užívat jiné metody antikoncepce.

PCOS a obezita: V případech PCOS může vyřešení nadváhy nebo obezity přispět ke stabilizaci menstruace. Nižší hmotnost znamená, že tělo nemusí produkovat tolik inzulínu. To vede k nižší hladině testosteronu a lepší šanci na ovulaci.

Problémy se štítnou žlázou: Pravděpodobně bude předepsána léčba tohoto základního problému. To může znamenat užívání léků, léčbu radiojódem nebo chirurgický zákrok.

Stres a poruchy příjmu potravy: Psychologická terapie může pomoci, pokud emoční stres, porucha příjmu potravy nebo náhlá ztráta hmotnosti způsobily nepravidelné období. To může zahrnovat relaxační techniky, zvládání stresu a rozhovory s terapeutem.

Léky

Lékař může předepsat metformin, perorální lék snižující inzulin na cukrovku typu 2, který může pomoci zajistit ovulaci a pravidelné období. Může pomoci nízkodávková antikoncepční pilulka obsahující kombinaci estrogenu a progesteronu. To sníží produkci androgenu a pomůže napravit abnormální krvácení.

Alternativně je pravděpodobné, že období budete regulovat užíváním progesteronu po dobu 10 až 14 dnů každý měsíc.

Nepravidelná menstruace a těhotenství

Nepravidelná menstruace může naznačovat problém s plodností, ale není tomu tak vždy. Může dojít k ovulaci, i když je menstruace nepravidelná.

Zde je několik věcí, které můžete udělat pro sledování ovulace:

  • Označte si v kalendáři období menstruace a hledejte vzory.
  • Zkontrolujte změny v cervikálním hlenu. S přiblížením ovulace bude hlen hojnější, kluzký, čistý a pružný.
  • Měřte si bazální teplotu každý den a všimněte si, kdy se zvýší. To může naznačovat, že dochází k ovulaci.

Pokud jsou nepravidelné menstruace spojeny s problémy s plodností, pomohou tyto záznamy lékaři dosáhnout diagnózy.

Každý, kdo má obavy z nepravidelné menstruace, by měl vyhledat lékařskou pomoc.

Ženy s nepravidelnými menstruačními cykly mohou mít vyšší riziko úmrtí před 70. rokem života

Ženy, které mají vždy nepravidelné menstruační cykly nebo cykly trvající déle než 40 dní, mohou mít větší riziko úmrtí před 70. rokem ve srovnání se ženami s velmi pravidelnými cykly, tvrdí nová studie vědců z Harvardu. Zjistili, že ve věku 29-46 let byla pravděpodobnost předčasného úmrtí u žen s dlouhými nebo nepravidelnými cykly o 39% vyšší.

V článku vědci zdůraznili, že nepravidelná menstruace je symptom, nikoli diagnóza. Může to znamenat syndrom polycystických vaječníků nebo jiný problémový zdravotní stav. Ženy by si měly promluvit se svým lékařem, pokud mají obavy o své menstruační cykly.

Alternativní léčebné metody pro vyřešení nepravidelné menstruace

Léčba vždy závisí na zjištění, co způsobuje vaši nepravidelnou menstruaci, ale existují způsoby, které můžete vyzkoušet doma, aby se váš cyklus vrátil na správnou cestu.

1. Cvičte jógu

Ukázalo se, že jóga je účinnou léčbou různých menstruačních problémů. Studie z roku 2013 se 126 účastníky zjistila, že 35 až 40 minut jógy, 5 dní v týdnu po dobu 6 měsíců, snížilo hladinu hormonů souvisejících s nepravidelnou menstruací.

Bylo také prokázáno, že jóga snižuje menstruační bolesti a emoční příznaky spojené s menstruací, jako jsou deprese a úzkost, a zlepšuje kvalitu života žen s primární dysmenoreou. Ženy s primární dysmenoreou pociťují extrémní bolesti před a během menstruace.

2. Udržujte si zdravou váhu

Změny vaší hmotnosti mohou ovlivnit vaše menstruace. Máte-li nadváhu nebo obezitu, může vám hubnutí pomoci regulovat menstruaci. Alternativně může extrémní úbytek hmotnosti nebo podváha způsobit nepravidelnou menstruaci. Proto je důležité udržovat zdravou váhu.

3. Cvičte pravidelně

Cvičení má mnoho zdravotních výhod, které vám mohou pomoci. Pomůže vám dosáhnout nebo udržet si zdravou váhu a běžně se doporučuje jako součást léčebného plánu pro syndrom polycystických vaječníků (PCOS). PCOS může způsobit menstruační nepravidelnost.

4. Zkuste zázvor

Zázvor se používá jako domácí lék na léčbu nepravidelných menstruací, ale neexistují žádné vědecké důkazy, které by prokázaly, že funguje. Zdá se ale, že zázvor má další výhody spojené s menstruací.

Zajímavé:  Neštovice foto - Vše o zdraví

Výsledky jedné studie na 92 ženách s těžkým menstruačním krvácením ukázaly, že denní doplňky zázvoru mohou pomoci snížit množství krve ztracené během menstruace.

Jednalo se o malou studii, která se zabývala pouze dívkami středního školního věku, a proto je zapotřebí dalšího výzkumu.

Ukázalo se, že užívání 750 až 2 000 mg zázvorového prášku během prvních 3 nebo 4 dnů menstruace je účinnou léčbou bolestivých období.

5. Přidejte trochu skořice

Skořice se jeví jako prospěšná pro různé menstruační problémy. Studie z roku 2014 zjistila, že skořice pomohla regulovat menstruační cykly a byla účinnou možností léčby pro ženy s PCOS, ačkoli studie byla omezena malým počtem účastníků.

Bylo také prokázáno, že významně snižuje menstruační bolesti a krvácení a zmírňuje nevolnost a zvracení spojené s primární dysmenoreou.

6. Jezte ananas

Ananas je populární domácí lék na menstruační potíže. Obsahuje bromelain, enzym, o kterém se tvrdí, že zjemňuje výstelku dělohy a reguluje vaše menstruace, i když to nebylo prokázáno.

Bromelain může mít protizánětlivé a úlevu od bolesti vlastnosti, ačkoli neexistují žádné skutečné důkazy podporující jeho účinnost při zmírňování menstruačních křečí a bolestí hlavy.

Konzumace ananasu vám pomůže získat doporučené denní dávky různých vitamínů, což je také plus.

A co vy? Řešila jste nepravidelnou menstruaci? Budeme rádi za popis vašich zkušeností v komentářích pod článkem.

A co si ještě o menstruaci přečíst?

VIDEO: Jak obnovit ženské hormonální zdraví v 10 krocích

Zdroje článku a studie o nepravidelné menstruaci

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Jak se mění menstruace, když je vám 20, 30, 40 let

I ve čtyřiceti vás může ledacos zaskočit Období menstruace nebývá nejoblíbenější částí měsíce. Jednou se zpozdí, pak zase přijde dřív, místo běžných čtyř dní najednou trvá týden. Bolesti vás dostanou zrovna, když doma není jediný prášek. Změny v cyklu se dají těžko předvídat a jediné, co se s nimi dá dělat, je prostě si zvyknout.

Navíc jak stárneme, mění se spolu s hormony i menstruace. Přinášíme vám přehled, co čekat, když menstruujete ve dvaceti, ve třiceti a čtyřiceti. A kdy může změna cyklu znamenat něco vážnějšího.

Když je vám dvacet..

Pokud jste si v pubertě užila s menstruací hodně trápení, máme pro vás dobrou zprávu. Kolem dvacítky se menstruace stabilizuje.

Proč? Mladé dívky velmi často ovulují nepravidelně a bez pravidelné ovulace je menstruace nevypočitatelná. Na druhou stranu, s pravidelnou menstruací přichází premenstruační syndrom, křeče a citlivá prsa.

Pokud nejste na tyto projevy zvyklá, budete možná trochu nepříjemně překvapená.

Další velkou změnou, která přichází okolo dvacátého roku, je antikoncepce. Řada žen se rozhodne pro hormonální antikoncepci, protože už má stálého partnera a zatím neplánuje děti.

A pilulky menstruaci jednoznačně řídí: pravidelné a lehčí krvácení, žádné křeče a lehčí nebo žádný premenstruační syndrom.

Některé druhy hormonální antikoncepce (například nitroděložní tělísko) menstruaci úplně zastaví, protože brání ovulaci a bez ovulace není menstruace.

Když je vám třicet..

Menstruace je v této dekádě života většinou předvídatelná a nemění se. Příznaky, jako jsou silnější krvácení nebo zvýšené bolesti při menstruaci, mohou znamenat něco vážnějšího.

Benigní útvary zvané myomy, které způsobují silné krvácení, se objevují okolo třicátého roku.

A endometrióza, která se projevuje silnou bolestí i v průběhu celého měsíce, se běžně zjistí právě u třicetiletých žen.

A co vstupuje do hry, když je vám třicet a něco? Děti. S těhotenstvím menstruace mizí a objeví se znovu zhruba 6 týdnů po porodu, pokud však nekojíte. S kojením se nástup menstruace posouvá a dostaví se, až frekvence kojení poklesne.

Porod může vést i k dlouhodobým změnám cyklu. Mnoho žen potvrzuje, že se po porodu křeče zmírnily. To může být způsobeno více aspekty, například tím, že menstruace odchází širším otvorem a není tedy potřeba tolik stahů na její uvolnění.

Když je vám čtyřicet..

Se čtyřicítkou může přejít premenopauza, kdy nás hormonální změny připravují na úplný konec menstruace. Premenopauza se objevuje přibližně osm až deset let před menopauzou, která zpravidla nastupuje po padesátce.

Běžné změny v hormonální hladině způsobují, že je menstruace opět nepravidelná a výkyvy v hladině estrogenu způsobují, že někdy zcela vynechá, jindy je silnější, objevuje se špinění mezi cykly a delší premenstruační syndrom. Dá se říct, že jediné, na co se můžete spolehnout, je, že se nemůžete na nic spolehnout. A nezapomeňte, že i když je menstruace nepravidelná, stále můžete otěhotnět. V menopauze je žena až poté, co neměla menstruaci rok.

Bez ohledu na věk vám každá menstruace dává informaci o vašem zdraví. Takže pokud se objeví něco neobvyklého, raději zajděte k lékaři. Velmi nepravidelná menstruace a dramatické změny v její intenzitě mohou být příznakem problémů se štítnou žlázou, syndromu polycystických vaječníků a dalších onemocnění, která není dobré podceňovat.

-ak-

 

Diskuze(0) Zavřít diskusi Zkopírovat odkaz na tento článek

Menstruační cyklus, poruchy menstruačního cyklu

Menstruace tvoří normální část přirozeného cyklického procesu vyskytujícího se u zdravých žen mezi pubertou a koncem reprodukčních let. Začátek menstruace nazývaný i menarche nastupuje průměrně ve věku 12 let, ale může se začít kdykoliv mezi 8. a 16. rokem věku ženy. Poslední perioda – menopauza nastupuje obvykle ve věku 45 – 55 let.

V praxi se často menstruace a menses označuje jako perioda. Menstruace se opakuje každé čtyři týdny, ztráta krve zpravidla činí 60-100 ml, trvání menstruace je 3 až 6 dnů. Pravidelné menstruační bolesti má až 40-80% žen. Ženy menstruují v průměru 40 let.

Menstruačním cyklem se nazývají pravidelné cyklicky se opakující změny reprodukčního systému ženy. Jeho hlavním znakem je pravidelné krvácení z rodidel, které je způsobeno odlučováním děložní sliznice.

Nástup menstruačního krvácení bývá spojen s pubertou a vývojem sekundárních pohlavních znaků. Nejdříve začíná růst prsů, ochlupení v stydké oblasti, později v podpaží a mezi 8.-16. rokem začíná u žen i menstruační krvácení.

Změny, které nastávají během menstruačního cyklu, se nejvíce projevují v děloze a ve vaječnících.

Normální menstruační cyklus trvá obvykle 24 – 35 dní. Počítá se od prvního dne poslední menstruace do prvního dne nového krvácení. Délka krvácení je v průměru 5 dní. Odborníci tvrdí, že za „normální“ cyklus je možno považovat za jistých předpokladů cykly v rozmezí 24-36 dní.

U většiny žen se však přece jen menstruační cyklus pohybuje přibližně kolem 28 dní.Takto pravidelně probíhá menstruace u většiny žen až do období přechodu. Poslední menstruační krvácení (menopauza) se u žen vyskytuje mezi 45. – 55. rokem života ženy.

V období těhotenství a šestinedělí žena nekrvácí, nastává totiž fyziologická amenorea (amenorea = nepřítomnost menstruačního krvácení).

MENSTRUACE

Menstruace je pravidelné měsíční krvácení u ženy, které souvisí se změnami na sliznici dělohy i hormonálními změnami během menstruačního cyklu. První menstruace začíná ve věku 11 – 13 let. Cyklus je nepravidelný a v průběhu 2-3 let se upravuje.

Souvisí to s nerovnováhou hormonální sekrece nebo probíhá bez ovulace (prasknutí vyzrálých folikulu ve vaječníku a jeho postup do vejcovodu). Do ukončení puberty se cyklus upraví.

Menstruace trvá až do období menopauzy, poslední menstruace (48-50leté ženy). Interval mezi jednotlivými menstruacemi je 28 dní + / – 3 dny a trvá 4 dny + / – 3 dny.

Množství krve, které žena ztratí během menstruace je průměrně 100 ml.

Zajímavé:  Kvašená Zelenina Pro Zdraví A Vitalitu Recenze?

Příznaky:

  • krvácení z vagíny
  • snížení estrogenů a zánik sekrece progesteronu ve žlutém tělísku se odráží v celém organismu ženy
  • porucha duševní rovnováhy – podráždění parasympatik
  • celková odolnost ženy je snížena

PORUCHY MENSTRUAČNÍHO CYKLU

  • Předčasný nástup menstruaceJako předčasné se označuje krvácení před 9. rokem života. Je nutné vyloučit nádor vaječníku, ale i nádor či zánět mozku, genetické příčiny. Spolu s krvácením se mohou předčasně vyvíjet i sekundárně pohlavní znaky (růst prsů, ochlupení). Pokud se menstruace a známky puberty neobjeví do 15. roce života, je třeba začít vyšetřovat příčinu. V 80% případů je zpoždění familiárně (rodinné) – vyšetřením se nezjistí žádná odchylka od normy. Vše se vyvíjí normálně, pouze v pozdějších časových limitech, v anamnéze zjistíme rodinný výskyt opožděného vývoje. Vzácné jsou vrozené vývojové vady.
  • Pozdní menopauzaPokud menstruační cykly trvají i po 52. roce života je vždy třeba vyloučit hormonální aktivní nádor vaječníku (vyšetřením hormonů z krve, ultrazvukovým vyšetřením).
  • Vynechávající menstruaceChybění menstruace-může mít u zdravých žen několik příčin. Nejčastější příčinou je těhotenství. Cyklus však může ovlivnit i nemoc, stres nebo nadměrná tělesná aktivita.
  • Amenorea je absence menstruačního krvácení během reprodukčního věku ženy. Rozlišujeme primární a sekundární amenoreu.
  • Primární amenoreaO primární amenorei hovoříme, pokud žena nezačala menstruovat do 15. roku věku. Příčinou může být porucha na úrovni hypotalamu-hypofýzy nebo vaječníků. V takových případech je třeba i genetické vyšetření.
  • Sekundární amenoreaJde o absenci menstruačního krvácení u ženy, která měla dříve spontánně cykly. Avšak nejde o těhotenství. Nejčastější příčinou jsou hormonální změny spolu s psychogenním faktorem. Amenorea se může vyskytovat i při náhlém větším poklesu hmotnosti, u sportovkyň vlivem zátěže, také při obezitě, stresu apod.
  • Slabé krváceníHypomenorea – slabé menstruační krvácení (méně než 2 vložky denně).
  • Silná menstruaceSilné krvácení se často vyskytuje u mladých dívek, které ještě pravidelně neovulují (neuvolní se vajíčko z vaječníku) a u žen po čtyřicítce, které se blíží k menopauze. Ale není neobvyklé, že se objeví u žen kdykoli během celé doby menstruování.Silné krvácení je někdy následkem hormonální poruchy, například nedostavení se ovulace, kterou způsobuje nedostatek progesteronu. Při nedostatku tohoto hormonu se děložní sliznice stává méně stabilní a odlupuje se v prodloužených intervalech, čímž se vyloučí více krve.Silné krvácení, které se objevuje ojediněle, a to v pozdější fázi cyklu, může být následkem předčasného spontánního potratu. V takovém případě urgentně vyhledejte svého odborného lékaře a podrobte se vyšetření. Pokud je potrat neúplný může vám lékař udělat kyretáž, vybere zbytky tkáně, které ještě v děloze zůstaly.Pokud se u vás objeví silná menstruace jen z času na čas a nemáte důvod domnívat se, že jste těhotná, nemusíte mít strach. V takovém případě se pokuste nevystavovat námaze, odpočívejte dokud krvácení nezmírní. Pokud se krvácení během 24 hodin nezmírní, vyhledejte svého lékaře.Pokud jste zvyklá používat během krvácení tampony, zkuste při silném krvácení výjimečně použít hygienickou vložku nebo tampon a vložku současně. Pokud se silné krvácení opakuje, navštivte lékaře a dejte si udělat test na anémii – nedostatek železa, protože časté ztráty krve mohou způsobovat úbytek železa.
  • HypermenoreoaHypermenoreou označujeme silné krvácení trvající déle než 8 dnů. Příčinou může být organická změna dělohy, systémové onemocnění – ledvin, kardiovaskulární, poruchy štítné žlázy, avitaminóza vitaminu C a B, atd..
  • MenorrhagiaMenorrhagia je silné krvácení trvající kratší než 7 dní. Třeba vyloučit organickou příčinu.Metrrhoragia je krvácení mimo období menstruačního krvácení. Např. ovulační krvácení – příčinou je pokles hladiny estrogenů před ovulací. Trvá několik hodin až 2 dny a bývá doprovázeno bolestí. Předmenstruální nebo postmenstruační špinění se vyskytuje před nástupem menstruačního krvácení nebo po jeho skončení. Příčinou mohou být organické změny nebo nedostatečnost žlutého tělíska.

ZMĚNY INTERVALU MENSTRUAČNÍHO KRVÁCENÍ

Průměrná délka menstruačního cyklu je 28 dní (fyziologické rozmezí je 22-35 dnů). Jestliže se menstruační krvácení dostavuje v intervalech kratších než 22 dnů, mluvíme o polymenorei.

Pokud je interval pravidelného menstruačního krvácení delší než 35 dnů jde o oligomenoreu.

MENSTRUAČNÍ CYKLUS, PORUCHY MENSTRUAČNÍHO CYKLU

Perioda, menstruace, lidově měsíčky, … jsou i další pojmenování pravidelného měsíčního krvácení. Menstruace je normální součástí života každé zdravé dívky a ženy. Je známkou toho, že se pohlavní žlázy normálně vyvinuly a začaly fungovat,tak jak mají.

Kdy to začne?

U většiny dívek se první menstruace objevuje kolem dvanácti let. První krvácení – menarché – je přirozeným vyvrcholením změn, kterými prochází dívčí tělo v průběhu puberty. U mnoha dívek se ohlašuje bílým výtokem z pochvy, který se objeví několik týdnů, ale i měsíců před vlastním krvácením. Pravidelné měsíční krvácení potom trvá s výjimkou těhotenství až do menopauzy.

Můžou za to hormony

U dívek a žen se opakuje měsíční cyklus vylučování hormonů estrogenu a progesteronu. Probíhá v několika fázích:

I. fáze

Na začátku cyklu působí na dělohu estrogen. Jeho působením roste vnitřní sliznice dělohy-endometrium. Do této výstelky vnitřní části dělohy prorůstají vyživující cévy. Ve vaječníku mezitím dochází k vyzrávání buněk obsahujících vajíčko. Asi uprostřed cyklu dojde k ovulaci – uvolnění vajíčka z vaječníku.

II. fáze

Po uvolnění vajíčka začíná působit na dělohu gestagen. V děložní sliznici se vylučují a hromadí zásobní látky. Děloha se tak připravuje na nidaci – uhnízdění oplozeného vajíčka. To zatím putuje vejcovodem a čeká na setkání se spermií.

III. fáze

V případě, že nedošlo k oplození vajíčka, se hladina hormonů opět snižuje. Způsobí to zánik zásobních cév v děložní sliznici. Připravená děložní sliznice se odlupuje od stěn. Z porušených cév vytéká krev a odplavuje vajíčko i se zbytky sliznice ven z těla. Tento proces se nazývá menstruace.

Krvácení obvykle trvá 5 až 7 dní. V prvních třech dnech je silnější a po té postupně ustává. Nemusíš se bát velké ztráty krve. Během menstruace se jí vyloučí jen asi 30 až 80 ml.

Po ukončení krvácení se celý cyklus znovu opakuje. Děloha se opět chystá na těhotenství a ve vaječníku dozrává nové vajíčko.

Problémy při menstruaci

Menstruační krvácení je u některých dívek v prvních dnech provázeno bolestmi v podbřišku. Obtíže mohou přicházet ještě o něco dříve než vlastní krvácení a dokáží velmi znepříjemnit život. Jsou způsobeny změnami průtoku krve cévami dělohy a stahy děložního svalstva při odlučování sliznice.

Bolest můžeš snížit pomocí teplých obkladů nebo pravidelným prováděním několika jednoduchých cviků na zlepšení prokrvení orgánů v pánvi a uvolnění břišního svalstva.

Jako podle hodinek..

Začátek menstruačního cyklu se počítá od prvního dne menstruace. Jeho trvání je u každé dívky jiné – individuální. Některé mají periodu každých 21, jiné 28 dní. V prvních letech přichází menstruace téměř u všech dívek nepravidelně. Může se také stát, že po prvním krvácení menstruace na několik měsíců vynechá.

Na nepravidelnosti menstruace se může podílet i  sport, stres nebo nevhodná dieta,braní případných léků. Postupem času se menstruační cyklus ustálí. Přesto se nedá počítat s tím, že se bude objevovat každý měsíc ve stejný den. Kolísání je běžná věc.

Pro získání přehledu nad svým cyklem je dobré si vést menstruační kalendář.

Menstruace a hormonální antikoncepce

Antikoncepční tabletky obsahují hormony, které brání ovulaci-dozrávání a uvolnění vajíčka z vaječníku .Tudíž nemůže dojít k oplodnění. V sedmidenní pauze, která obvykle následuje po 21 dni užívání pilulek se objevuje krvácení podobné menstruačnímu. Pravidelným přísunem hormonů z pilulek se upravuje cyklus a mírní bolesti, které někdy provázejí menstruaci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector