Operace prostaty – Vše o zdraví

Hodně mužů se vůbec nestará o zdraví svojí prostaty. Ve dvaceti, nebo ve třiceti to možná není až takový problém. Po vstupu do středního věku se ale může neaktivita stát osudnou. Udeřit totiž může rakovina prostaty. Jaký je postup operace prostaty a jak probíhá rekonvalescence? Na to vše si odpovíme právě v tomto článku.

Ženy se o své reprodukční zdraví začínají starat ještě před dosažením své plnoletosti. U mužů to tak ale bohužel až tak časté není. Dlouho těží z toho, že nic nepotřebují, až je jednoho dne začnou sužovat problémy s močením, erektilní dysfunkcí a prostatou.

Problém je v tom, že oproti ženám nejsou zvyklí o svých intimních problémech mluvit. Jak ve skupině svých přátel, tak přímo s lékaři. Což vede k tomu, že je buď ignorují, nebo se snaží pomoci si sami.

To ale nemusí být vždycky moudré, protože nezhoubně zvětšená prostata, zánět prostaty a rakovina prostaty mají dost podobné příznaky.

A protože do sebe nemůžeme vidět, může se stát, že naše sebediagnostika hned na začátku selže.

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout operaci prostaty, je včasná prevence. Co když ale došlo na nejhorší a na vaši nemoc se přišlo až pozdě?

Operace prostaty - Vše o zdraví

Metody operace prostaty

Typů zákroků, které jsou v současné době nejvíce využívané, existuje několik. Berte ale v úvahu, že i tak existují některá nepříjemná rizika operace prostaty, se kterými se budete muset po jejím absolvování (minimálně nějakou dobu) potýkat. O tom si ale povíme až o pár odstavců níže.

Prvním, a patrně i nejstarším řešením, je klasická operace prostaty, která je otevřeným chirurgickým zákrokem. Využívají se v ní dva přístupy. Při tom prvním vám chirurg nařízne oblast mezi pupkem a stydkou kostí. Druhou variantou je řez mezi análním otvorem a šourkem.

Zatímco první typ řezu přes břicho lékařům umožní odebrat i lymfatické uzliny, druhý tuto možnost nemá. Oproti tomu, druhý typ operace je rychlejší. Vedlejším účinkem ale může být vyšší riziko erektilní dysfunkce.

V obou případech bývá pacient v úplné, nebo v částečné anestezii.

Operace prostaty - Vše o zdraví

Operace prostaty - Vše o zdraví

Pokud máte jen problémy s močením, za které může diagnostikovaná nezhoubně zvětšená prostata, doktor vás může poslat na laserovou operaci prostaty, jejímž cílem je zkvalitnění průtoku moči močovou trubicí.

Jedná se o velmi šetrnou metodu, která nevyžaduje žádný řez. Do močové trubice se zavede optické vlákno, které dovede odstranit zúžení, které je způsobené tlačením prostaty směrem dovnitř.

Nevýhodou této operace je nepochybně to, že nemusí být u každého dokonale účinná.

Lepší průchodnost močové trubice dokáže zajistit i endoskopická operace prostaty, která funguje prakticky na totožném principu, jako laserová operace. Lékař vám zavede do močové trubice endoskop, který taktéž dokáže odstranit přebytečné části prostaty.

Operace prostaty - Vše o zdraví

Lázně po operaci prostaty

Rehabilitace po operaci prostaty může probíhat v rámci lázeňského pobytu. Ten kromě lékařských prohlídek často zahrnuje i speciální lázeňské procedury a cvičení, které má zamezit dlouhodobé inkontinenci, nebo erektilní dysfunkci. V řadě případů si ho hradí pacienti sami. 

Operace prostaty - Vše o zdraví

Únik moči po operaci prostaty

Jedním z největších problémů, se kterým se můžete po operaci prostaty setkat, jeúnik moči. Technicky vzato, prostata, jejíž středem močová trubice prochází, má schopnost její proud v jistém smyslu regulovat.

Když o ni tedy přijdete, projeví se to právě tak, že můžete mít horší schopnost ovládat svou malou potřebu. Operace prostaty navíc může ovlivnit i svaly, které jsou důležité pro normální ovládání měchýře.

Nejběžněji se pro řešení těchto obtíží používají Kegelovy cviky, ale není vyloučeno, že vám urolog doporučí širší harmonorgam léčby.

V případě, že vám nestačí pravidelná docházka k urologovi, který má za úkol stav prostaty sledovat, doporučíme vám dlouhodobé užívání českého doplňku stravy na prostatu Uniprosta, který obsahuje optimální podíl vitamínů a bylinek na prostatu.

Operace prostaty: Jak probíhá a je třeba se jí bát?

Navigace

  • 1 Jak probíhá?
  • 2 Rekonvalescence
  • 3 Sex po operaci prostaty

Když přijdete na prohlídku k lékaři, je možné, že vám sdělí pozitivní nález. Než se stačíte pořádně rozkoukat, najednou si do svého diáře zapisujete čas plánovaného výkonu. Co operace prostaty obnáší? A je potřeba mít z ní strach? Na tyto otázky si odpovíme v dnešním článku.

Operace prostaty - Vše o zdraví

Pro většinu lidí je oznámení pozitivního nálezu obrovský šok. A to nejen pro ty, kteří se až do té chvíle cítili naprosto zdravě, ale i pro ty, kteří už od začátku tušili, že s jejich zdravotním stavem nejspíš nebude vše v pořádku. 

Tomu všemu vůbec nepřidává i (mnohdy) necitlivý přístup lékařů, kteří místo toho, aby vám vysvětlili situaci, ve které se právě nacházíte a podrobně vám nastínili další nutné kroky, začnou hledat datum operativního výkonu. Není proto divu, že mnoho mužů má z operace prostaty obavy. Bude to bolet? Existuje během zákroku riziko úmrtí? Bude můj sexuální život stejný jako dřív?

Abychom vás trochu uklidnili, udělali jsme malý přehled nejdůležitějších bodů, který vám dá odpovědi na ty nejdůležitější otázky.

Jak probíhá?

Operace prostaty je pro běžného muže ve většině případů velkou neznámou. V první řadě je potřeba říct, že jejím prostřednictvím se dá řešit široké spektrum potíží.

Operace proto může přicházet v úvahu jak při zvětšené prostatě, při benigní hyperplazii prostaty i během léčby rakoviny.

V závislosti na tom, jaký typ zákroku vám bude přidělen může být celá operace provedená buď v celkové, nebo jen v lokální anestezii.

 V současné době rozlišujeme: 

  • Klasickou operaci prostaty
  • Laparoskopickou operaci prostaty (ke které patří i ta robotická)
  • Laserovou operaci prostaty

Klasická operace prostaty probíhá jako každý jiný operativní zákrok. Podle možností vám může chirurg vést řez do oblasti podbřišku, nebo ho provede okolo análního otvoru. Během operace dojde k celkovému, nebo částečnému odstranění problematických částí prostaty. 

V současné době je velmi moderní laserová operace prostaty, která je oproti té klasické mnohem méně invazivním zákrokem. V porovnání s předešlou metodou se k ní ale přistupuje hlavně u pacientů, kteří trpí na zvětšenou prostatu. (Případně mají benigní hyperplazii prostaty.) 

Ve své podstatě funguje tak, že se laserem zaměří problematické místo a vyslaný paprsek ho odstraní. Je ale potřeba počítat s tím, že v tomto případě může dojít k zavedení přístroje do močové trubice.

Operace prostaty - Vše o zdraví

Robotická operace prostaty

Při psaní předešlých postupů jsme zcela vynechali popis robotické operace prostaty. Není to proto, že bychom o ní neměli dostatečné množství informací, ale z důvodu, že se jedná o velmi specifický zákrok. 

Robotická operace prostaty vychází z laparoskopické operace (kdy chirurg operuje podle toho, co mu ukazuje zavedená kamera).

Protože ale lidé mohou dělat chyby, případně mohou mít lékaři potíže se špatnou manévrovatelností v prostoru (nebo je mohou trápit roztřesené ruce), celou tuhle věc za ně obstará speciálně navržený stroj. (Který lékař ručně ovládá.

) V současné chvíli se na robotickou operaci prostaty zaměřuje jen několik málo špičkově vybavených pracovišť. Zároveň je důležité, aby stroj obsluhoval technicky i medicínsky zkušený operatér.

Rizika

Každý operativní zákrok, i když je sebešetrnější, s sebou přináší několik zdravotních rizik. Zatímco některá jsou krátkodobá, jiná mohou ovlivňovat kvalitu vašeho života až do konce vašich sluncem prosluněných dnů.

Mezi nejběžnější rizika operace prostaty patří:

  • Infekce močového ústrojí
  • Krvácení
  • Retrográdní ejakulace (sperma teče při výronu zpátky)
  • Inkontinence
  • Další růst, nebo zjizvení prostaty
  • Impotence
  • Erektilní dysfunkce
  • Nestandardní tok moči
  • Zánět prostaty

I přes všechna rizika, která operace prostaty bezpochyby má je potřeba myslet na to, že v závažných případech (mezi které patří rakovina) je nutné se jí nezříkat. (Zákrok, byť nepříjemný, vám může zachránit život.)

Pokud ale situace není až tak akutní a jde vám spíš o váš osobní komfort, je vhodné se nejprve pokusit prostatu ukočírovat přírodními prostředky. (Ideální jsou volně prodejné doplňky stravy, které obsahují slivoň africkou, serenou plazivou a kopřivu dvoudomou.)

Operace prostaty - Vše o zdraví

Inkontinence po operaci prostaty

Jedním z největších strašáků je pro muže inkontinence. Jedná se o nechtěné úniky moči, které mohou, kromě vlhkých flíčků na oblečení, za sebou zanechávat i nepříjemný zápach. Nejčastěji k ní dochází například při kašli, kýchání nebo při smíchu.

Zajímavé:  Chronické Selhání Ledvin Léčba?

Není ale důvod, proč byste se měli z inkontinence stresovat. Na začátku své cesty můžete používat volně prodejné inkontinenční pomůcky. Mezi tím začněte pomalu s cviky na zpevnění pánevního dna. (Kegelovy cviky.

) Také se zkuste zaměřit na to, abyste nepili příliš mnoho močopudných tekutin. (Obsahujících alkohol a kofein.) Za zvážení stojí i revize objemu každodenně vypitých tekutin. Svého lékaře se ale můžete zeptat i na podpůrné léky, které mají za úkol snížit potřebu močení.

Inkontinence se dá opět řešit i operativně.

Rekonvalescence

Doba hojení se u každého pacienta liší. Obvykle to ale zabere 1-2 týdny. Celkově byste se měli šetřit ještě alespoň dva měsíce. (Přesné instrukce vám ale řekne váš ošetřující lékař.)

Abyste celý proces podpořili, můžete pravidelně popíjet zvýšené množství tekutin. Dále byste se měli zajímat o dodržování zdravé a vyvážené stravy. Naopak se po celou dobu zřekněte alkoholu a kofeinu.

Dobře vám neudělá ani zvedání těžkých břemen. Cvičení po operaci je možné, ale nemělo by jít o takový druh sportu, který zatěžuje oblast podbřišku.

(Opět se ale pro jistotu poraďte se svým lékařem, který může vydat upřesňující doporučení.)

Operace prostaty - Vše o zdraví

Sex po operaci prostaty

Po prodělání operace prostaty myslete na to, že vás čeká dlouhé období abstinence. To může trvat až dva měsíce. 

Někteří muži nemají po operaci prostaty žádné viditelné obtíže. U mnoha z nich se ale může objevit impotence a erektilní dysfunkce. Jak už bylo zmíněno, někteří muži mohou trpět i retrográdní ejakulací, kdy se sperma vrací při výronu zpátky do močové trubice.

Je ale důležité si uvědomit, že téměř se vším jde něco dělat. Proto se neváhejte obrátit na svého lékaře, který vám pomůže naplánovat další postup, tak, aby byl váš sexuální život stejný jako dřív.

OPERACE RAKOVINY PROSTATY (RADIKÁLNÍ RETROPUBICKÁ PROSTATEKTOMIE)

Rakovina prostaty se dostává na přední místa mezi zhoubné nádory, postihující muže. Kritickým obdobím bývá věk kolem 45  let. Onemocnění se může projevovat nenápadně, problémy s močením, podobně jako u nezhoubného zvětšení prostaty (benigní hyperplasie). Proto každý pacient s příznaky onemocnění prostaty by měl být vyšetřen v odborné urologické ambulanci.

Dnes máme k disposici celkem spolehlivé metody k prokázání rakoviny prostaty v časných stádiích. Patří mezi ně především vyšetření prostaty pohmatem přes konečník, dále odběr krve na zjištění hladiny PSA (Prostatický Specifický Antigen), ultrasonografie a odběr vzorku tkáně prostaty k histologickému vyšetření (biopsie).

Problémem ovšem je, že většina pacientů přichází v pokročilém stádiu onemocnění, kdy nádor postihuje nejen okolní tkáně  (močový měchýř, močovody, konečník), ale tvoří i nádorová ložiska (metastázy) do kostí. V tomto stádiu onemocnění může dojít k tzv. patologickým zlomeninám kostí s vážnými důsledky pro pacienta (značné bolesti, omezení hybnosti).

I v tomto stádiu je možná léčba, která ale tuto chorobu nevyléčí, pouze  zpomalí její průběh. Ovšem tato léčba rovněž znamená značný zásah do života muže.

Je nutné omezit produkci mužského pohlavního hormonu testosteronu v organismu, což má za následek většinou nutnost odstranění varlat (kastrace) a trvalé užívání léků, které mají nejen tlumící efekt na testosteron, ale i cytostatické účinky na samotný nádor. V konečném efektu to znamená úplnou ztrátu potence postiženého muže.

Pokud se podaří rakovinu prostaty prokázat v počátečních stádiích, je možné prakticky úplné vyléčení bez komplikací, které doprovázejí pokročilá stádia onemocnění. Na našem pracovišti provádíme operaci – radikální retropubickou prostatektomii. Operace prostaty - Vše o zdravíOdstraňuje se celá prostata včetně semenných váčků a pouzdra. Ne tedy jen adenom jako v případě operační léčby benigního zbytnění prostaty.Operace prostaty - Vše o zdraví

Operace se provádí v celkové anesthesii, řezem v podbřišku. Prostata se nachází za stydkou kostí mezi močovým měchýřem a svalstvem pánevního dna, kudy prochází močové trubice do penisu. Po úplném odstranění prostaty je močový měchýř přišit k močové trubici.Operace prostaty - Vše o zdraví

Operace prostaty - Vše o zdraví

Během operace šetříme konečník, který se nachází v blízkosti prostaty a rovněž se snažíme zachovat nervově cévní svazky, kterými jsou ovládány svěrače močové trubice.

Po operaci ponecháváme v močovém měchýři kateter po dobu dvou až tří týdnů, aby došlo ke zhojení nového spojení močového měchýře s močovou trubicí. Vzhledem k četným žilním pletením v oblasti mezi prostatou a stydkou kostí je operační výkon zatížen krevní ztrátou od 300 ml do 2 l.

Krevní ztráty jsou kompenzovány transfuzí. Před operací kromě komplexního vyšetření k vyloučení pokročilého stádia onemocnění provádíme cystoskopii, při které zavádíme do močovodů endoprotézy  (stenty).

Tento postup během operace umožní rychlejší a bezpečnější lokalizaci močovodů a předejde se tak jejich poškození při operaci a rovněž se zkrátí operační výkon, který trvá cca 2 hodiny. 

Celková délka hospitalizace je asi dva týdny. Po operaci není nutné odstranění varlat, které je pro muže problematickou záležitostí nejen zdravotní, ale i psychickou. Není nutná ani medikamentosní léčba.

Cenou za vyléčení z rakoviny prostaty, která je velmi smrtícím onemocněním, zejména u mladších věkových skupin mužů, mohou být poruchy erekce po operaci. Nedochází k ejakulaci pro nepřítomnost prostaty, ve které je ejakulát tvořen.

Rovněž může dojít k určitému stupni močové inkontinence při poruše svěračů, která se však ve většině případů spontánně upravuje.

Radikální retropubická prostatektomie patří mezi náročnější chirurgické výkony. Jejím efektem je však vyléčení pacienta, který je tak uchráněn  dlouhého a bolestivého umírání. Umožňuje mu zpětné zařazení do společenského i osobního života. Důležitá je však včasná diagnostika onemocnění. Proto nelze obtíže s močením u muže, zejména v kritickém věku podceňovat.

zpět

Léčba zbytnělé prostaty horkou parou – Rezūm

  • UroKlinikum pod vedením profesora Marka Babjuka je prvním pracovištěm v Čechách, které pacientům přináší unikátní šetrnou metodu léčby nezhoubné zbytnění prostaty parou, neboli léčba haperplazie prostaty (BHP) horkou párou.
  • Objednejte se elektronicky k vyšetření ZDE.
  • Při objednávce (telefonické, e-mailové i on-line) vždy uvádějte, že máte zájem o Rezūm.

Jaké jsou příznaky zbytnělé prostaty – hyperplázie prostaty (BPH)?

  • Časté močení.
  • Nestejnoměrný proud moči.
  • Urgence na močení.
  • Slabý proud moči.
  • Obtížné močení.
  • Opakované noční návštěvy toalety.

Jak se dají obtíže léčit?

  • cévkování – trvale zavedená cévka do močové trubice, která se mění v pravidelných termínech.
  • léky – léčba je spojena s vedlejší účinky
  • chirurgická operace – operace zbytnělé prostaty. Častou pooperační komplikací je zhoršení erektilních funkcí
  • metoda Rezūm

Proč zvolit Rezūm – léčbu zvětšené prostaty vodní párou?

  • Už žádné léky s vedlejšími účinky.
  • Zachování erektilní funkce.
  • Většina pacientů pociťuje zlepšení již za dva týdny po výkonu.
  • Konec obtíží s močením.
  • Většina pacientů se vrací k běžným aktivitám již pár dní po zákroku.
  • Nejedná se o implantát.

Co je Rezūm a jak funguje? Je to pro mne vhodné?

Systém Rezūm umožňuje transuretální termální léčbu BPH (benigní hyperplazie prostaty) na bázi sterilní vodní páry. Cílená dávka vodní páry zasahuje přímo v obstruktivní prostatické tkání a účinně tak redukuje podstatu BPH. 

Umožňuje pacientům podstoupit zákrok rychle, ambulantně a pouze v lokální anestezii. Je vhodná pro muže nad padesát let s nezhoubným zbytněním prostaty o velikosti 30 až 80 ml.

Sterilní pára z přibližně 0,5 ml vody se aplikuje přibližně v devíti sekundových intervalech do takzvané přechodové zóny prostaty.

Jedná se o miniinvazivní zákrok, který provádíme ambulantně bez potřeby hospitalizace. Po zákroku odchází pacient domů. Během zákroku má pacient k dispozici inhalační anestézii, která zabraňuje nepříjemným pocitům během výkonů.

Rezūm využívá přirozenou energii vodní páry k úlevě od příznaků spojených s benigní hyperplazií prostaty (BPH). Při jedné aplikaci prostupuje vodní pára do ohraničeného prostoru prostatické tkáně po dobu devíti vteřin.

Následně kondenzuje na buňkách a mění skupenství zpět na kapalné. Uvolněná energie je natolik silná, že zasažené buňky usmrtí. Tyto odumřelé buňky tělo časem odstraní zcela přirozenou cestou – hojením.

Prostata se tak zmenší a dojde k uvolnění tlaku na močovou trubici a tím i k ústupu příznaků BPH.

Zajímavé:  Přírodní Léky Na Podporu Imunity?

Jak se objednat?

Před aplikací léčby je nutné kompletní urologické vyšetření. Vyšetřující lékař posoudí míry potíží a vhodnost léčby. Pro objednání vyšetření využijte náš elektronický formulář. Zároveň uveďte, že máte zájem o Rezūm.

Zákrok není hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Náklady hradí pacient dle platného ceníku.

Kdy můžete očekávat efekt léčby?

Výsledky čtyřleté studie ukazují, že Rezūm léčba zbytnělé prostaty vodní párou představuje spolehlivou cestu ke znatelné a trvalé úlevě od příznaků BPH.

Rekonvalescence probíhá v klidovém režimu trvá tři až pět dní a v průměru již za dva týdny od aplikace dochází k výraznému zlepšení příznaků a tím pádem kvality života.

Co je hyperplázie prostaty?

Zbytnění prostaty postihuje přibližně 40 % mužů po padesátém roce věku. Po sedmdesátce se týká takřka každého. Zbytnění prostaty je způsobeno hormonálními změnami provázejícími stárnutím. V důsledku zbytnění dochází k utlačování močové trubice, které způsobuje popsané komplikace. 

Ilustrativní obrázek před, v průběhu zákroku a po léčbě zbytnělé prostaty vodní párou

Operace prostaty - Vše o zdraví

Leták pro pacienty s informacemi o metodě Rezūm ke stažení zde.

Do Prahy za léčbou zbytnělé prostaty

Ukázkové zavedení metody do léčebné praxe představila urologická klinika FN Brno koncem roku 2019.

Máte všechny příznaky hyperplázie prostaty, nemůžete si dovolit nechat se na nějaký čas hospitalizovat nebo máte do Brna daleko? Naděje, kterou revoluční metoda Rezūm většině mužů přináší je nyní v nabídce ambulantních zákroků Uroklinikum v Praze. Objednejte se na vyšetření zde.

Důležité informace pro pacienty k léčbě prostaty metodou Rezūm:

Každá léčba s sebou nese určitá rizika. RezūmTM léčba vodní párou je určena ke zmírnění příznaků a potíží spojených s benigní hyperplazií prostaty a ke zmenšení objemu prostatické žlázy. Je určena pro pacienty s prostatou o objemu větším než 30cm3 .

RezūmTM léčba vodní párou je rovněž indikována k léčbě hyperplastické prostaty v oblasti centrální zóny a/nebo středního laloku.

Mezi možné nežádoucí účinky patří bolestivé močení (dysuria), krev v moči (hematuria), krev ve spermatu (hematospermia), menší objem ejakulátu, podezření na zánět močových cest, a časté močení, retence či urgence na močení. O výhodách a úskalích možných léčebných postupů se předem poraďte se svým lékařem.

*McVary KT, Rogers T, Roehrborn CG.: Rezum water vapor thermal therapy for lower urinary tract symptoms associated with benign prostatic hyperplasia; 4-leté výsledky randomizované kontrolované studie; Urology Gold Journal; duben 2019; 126; 171-179.

Představení metody Rezūm – videa

Video o principu fungování metody Rezūmnajdete ZDE. Pro CZ titulky zapněte titulky a v nastavení vyberte automatický překlad do češtiny.

  1. Podívejte se také na videa TV Prima a Prima CNN o metodě Rezūm:

Zvětšená prostata: léčba

Onemocnění mužských pohlavních orgánů

Při benigním
zvětšení prostaty
se používají různé možnosti léčby v závislosti na stadiu onemocnění
a pocitu nepohodlí pacienta.

V mírnějších případech mohou být dostačující pravidelné kontroly bez léčby, především pokud jsou obtíže tak malé, že výrazně neovlivňují kvalitu života
pacienta. V mnoha případech, především závažně se projevujících, je však nutná chirurgická léčba
.

Po ukončení léčby benigního zvětšení prostaty mohou být vhodná různá opatření.

Operace prostaty - Vše o zdraví

Léčba benigního
zvětšení prostaty závisí na stadiu onemocnění
a pocitu nepohodlí pacienta.

Stadium I

Pozitivního vlivu lze dosáhnout mimo jiné pomocí následujících opatření:

Životní styl:

  • pravidelné vyprazdňování močového měchýře
    a střev,
  • dostatečný pohyb,
  • omezení konzumace alkoholu a ostrého koření.

Léky:

  • tzv. blokátory alfa-receptorů (např. alfuzosin, silodosin, tamsulosin, terazosin) – snižují odpor na krčku močového měchýře a na svalovině
    prostaty a přispívají tak ke zlepšení toku moči
    a vyprázdnění močového měchýře,
  • rostlinné výtažky (např. z dýňových semen) – u některých pacientů byl pozorován pozitivní vliv, ačkoliv jejich účinky nebyly dosud vědecky prokázány,
  • inhibitory
    5-alfa reduktázy
    (např. finasterid, dutasterid) – snižují tvorbu aktivních derivátů testosteronu
    . To může způsobit, že se prostata
    znovu zmenší.

Poznámka: Pokud se postižený dále cítí velmi omezován častým nucením na močení a častějším močením, měl by být zvážen chirurgický zákrok.

Stadium II

Ve většině případů se chirurgické odstranění přebytečné tkáně prostaty provádí pomocí transuretrální resekce
prostaty TUR-P. Tento zákrok se provádí přes močovou trubici
v celkové anestézii nebo spinální anestézii. Poté se do močového měchýře na několik dní umístí katétr
. Obvykle je nutná hospitalizace
po dobu přibližně pěti dní.

Laparotomie (otevřený chirurgický přístup) se používá pouze u velmi výrazného zvětšení prostaty. Další postupy jsou založeny na využití laserové energie. Lze je použít i u pacientů, kteří nemohou vysadit léky na ředění krve
.

Stadium III

Nejprve je nutné zavést katétr pro vyprázdnění močového měchýře a ulehčení ledvinám
. Poté se provádí chirurgický zákrok (většinou TUR-P).

Jaké komplikace
mohou nastat po operaci prostaty?

Po operaci prostaty mohou nastat mimo jiné následující komplikace, resp. následné účinky:

  • poruchy vyprazdňování močového měchýře – přibližně u každého desátého pacienta, částečně dočasné,
  • trvalá močová inkontinence – ve velmi vzácných případech,
  • zhoršená erekce – velmi vzácná,
  • narušená plodnost – obecně proto, že vyprázdnění ejakulátu probíhá po operaci do močového měchýře,
  • krvácení nebo zjizvení operační rány – tyto komplikace mohou vyžadovat následný chirurgický zákrok.

Jak probíhá pooperační péče?

Po léčbě benigního zbytnění prostaty jsou vhodná mimo jiné následující opatření:

  • časté kontroly – jsou nutné jak při lékové terapii, tak i po chirurgickém zákroku,
  • cviky pro posílení pánevního dna – trénink pod odborným vedením může často zlepšit poruchy vyprazdňování močového měchýře,
  • antimikrobiální
    terapie
    – bakterie
    vyskytující se v moči obvykle rychle vymizí po nasazení odpovídající lékové terapie a při dobrém odtoku moči.

Na koho se mohu obrátit?

Při potížích s vyprazdňováním močového měchýře se můžete obrátit na následující lékaře:

  • praktický lékař
    ,
  • odborný lékař – urolog
    a androlog
    .

Operace zbytnění prostaty klasická

Operace je prováděna přes močový měchýř z řezu ve střední čáře v podbřišku. Efekt operace spočívá v odstranění střední části prostaty, resp.zbytnělé tkáně uvnitř prostaty (vlastní prostata se při této operaci neodstraňuje).

Po zákroku je dočasně nutné zavedení katétru do močového měchýře.

Tento typ operace umožňuje současně řešení i dalších přidružených problémů – odstranění cystolitiázy (kámen v močovém měchýři) nebo divertiklu (výchlipky stěny močového měchýře)

Jaké jsou alternativy tohoto postupu?

  • Sledování
  • Léky
  • Použití katétru/stentu
  • Endoskopická operace (např.TUR-P, HoLEP)

Co bych měl před tímto postupem očekávat?

Pokud pravidelně užíváte Anopyrin, Clopidogrel, Warfarin apod., musíte o tom informovat ošetřujícího lékaře. Tyto léky mohou způsobit zvýšené krvácení během operace i po operaci, pokud nejsou včas vysazeny. V některých případech je nutné tyto léky nahradit injekčními preparáty.

O této eventualitě je nutné se poradit s Vaším praktickým lékařem či kardiologem. Obvykle si předem, na žádost objednávajícího lékaře, zajistíte předoperační vyšetření, na kterém je zhodnocen váš celkový stav, provedena laboratorní a přístrojová vyšetření.

Souhlasný závěr zprávy s provedením indikovaného výkonu je nezbytnou podmínkou pro přijetí k hospitalizaci. Chybějící či neúplné předoperační vyšetření bude důvodem k odmítnutí  provedení operace v objednaném termínu.

Po přijetí sestrou vás navštíví člen lékařského týmu, který dokončí vaše vyšetření a zhodnotí vaši způsobilost k operačnímu výkonu. Budete požádáni, abyste minimálně 6 hodin před operací nejedli a nepili!

  • Večer před operací dostanete léky od anesteziologa, které vás zklidní a příjemně uspí.
  • Nezapomeňte svého lékaře před operací informovat o možných následujících faktech:
  • umělá srdeční chlopeň
  • stent koronární arterie
  • kardiostimulátor
  • umělý kloub
  • umělý cévní štěp
  • neurochirurgický by-pass
  • jiné implantované cizí těleso
  • užívání následujících léků na předpis: Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin, Godasal, Clopidogrel, Plavix, Kardegic, Aspegic, Micristin, Ibustrin,Ticlid, Tagren, Ipaton  Apo-Tic, Plavix, Persantin, Curantyl, Anturan, Aggrenox, Vessel due F.
  • alergie lékové i jiné
  • jakékoliv abnormality či eventuality

O užívání léků ovlivňujících srážlivost krve je NUTNÉ informovat lékaře ještě před příjmem k zákroku

Co se bude v průběhu operačního zákroku dít?

Před zákrokem běžně dostanete injekční či tabletová antibiotika, nejdřív se však musí ověřit případné alergie. Zákrok je prováděn výhradně v celkové narkóze. Před samotným zákrokem se nejprve provede cystoskopie – prohlédnutí močové trubice, prostaty a močového měchýře teleskopickým nástrojem.

Zajímavé:  Autizmus U Detí Príznaky?

Poté z řezu ve střední čáře v podbřišku se uvolní a řezem otevře před tím naplněný močový měchýř. V případě kamenů v močovém měchýři se tyto vyjmou a zbytnělá tkáň prostaty se poté v celku odstraní (následně je odeslána k histologické analýze). Do močového měchýře je zaveden katétr přes močovou trubici a naplněním balonku vyplněno lůžko po odstraněné tkáni, aby se omezilo krvácení.

Přes stěnu měchýře je poté zaveden další katétr (epicystostomie), který slouží k proplachování a tím zabránění tvorby krevních sraženin v močovém měchýři (a ucpání katétru). V případě divertiklu(-ů) (=výchlipky stěny měchýře) se stěna měchýře v jejich lokalitě dostatečně uvolní, výchlipka se odstraní a otvor ve stěně měchýře stehy uzavře.

Po uzavření měchýře stehy je do rány vložen trubicový drén, který spolu s proplachovacím katétrem jsou vyvedeny ranou v podbřišku.

Celý operační výkon trvá obvykle 45-60 minut.

Co se bude dít bezprostředně po zákroku?

Probudíte se na jednotce intenzivní péče, která je zaměřená na setrvalé sledování pacientů těsně po zákroku. Bude vás kontaktovat operatér, abyste se dozvěděli, jak celý zákrok probíhal. Touto dobou budete mít ještě vysokou hladinu anestetik v krvi, je proto možné, že si toto nebudete pamatovat.

Běžně má pacient zavedenou infuzi do žíly na paži; v případě nutnosti může být zaveden monitorovací / infuzní port (hadička zavedená do žíly umožňující sledovat krevní tlak či podávat léčiva a výživu) do žíly (v. jugularis) v oblasti nadklíčkové krajiny (oblast mezi klíční kostí a krkem).

Bezprostředně po operaci vám bude výživa podávána nitrožilně. Následující 2 až 3 dny budete dostávat tekutou a kašovitou stravu. Tento postup je nezbytný pro správné obnovení funkce trávicího traktu.

Případné porušení tohoto postupu pacientem bývá spojeno s krutými bolestmi břicha, zvracením s rizikem udušení a může být i příčinou operační revize (další operační zákrok při výskytu komplikací).

Při prevenci komplikací v pooperačním období je velmi důležitá pohybová rehabilitace. Cviky budete nejdříve provádět na lůžku. Jakmile to váš zdravotní stav dovolí, bude vám umožněno se posazovat a následně se i postavit.

Poté již budete moci pomalu a opatrně přecházet po pokoji, zpočátku s doprovodem zdravotnického personálu. Věnujte zvýšenou pozornost tomu, zda se vám netočí hlava, zda nemáte pocit nezvladatelné slabosti a zda je vaše chůze jistá.

Pokud tomu tak není, informujte neprodleně zdravotní personál či kohokoliv v okolí.  

Poté, co se proberete již k plnému vědomí, měli byste:

  • se zeptat, zda se podařilo to, co bylo v plánu
  • informovat lékařský personál o případných potížích
  • zeptat se, co můžete a nemůžete dělat
  • položit všechny otázky, které máte na srdci a na cokoli se zeptat zdravotnických pracovníků a členů lékařského týmu
  • zapamatovat si (a porozumět), proč byla operace provedena, jak dopadla a co bude následovat 

Po operaci vždy dochází ke krvácení z oblasti prostaty. Moč se obyčejně vyčistí do 48 -72 hodin. Pokud je ztráta krve významnější, bude vám podána  krevní transfuze. V případě masivního či neustávájícího krvácení může být rozhodnuto o revizi (operační kontrola). Náplň balonku katétru se postupně zmenšuje až nakonec se katétr cca 5.

pooperační den odstraní – potom již budete močit spontánně. Pokud je močení volné a v měchýři nezůstává zbytková moč, odstraní se následně i epicystostomie. Zpočátku může být močení bolestivé a může být častější než obvykle. Počáteční obtíže lze zklidnit léky. Tyto obtíže obyčejně za několik dní až týdnů zmizí.

V průběhu prvních 24-48 hodin po odstranění katétru můžete mít moč opět krvavou. Vyjímečně se stane, že se pacient po této operaci nedokáže spontánně vymočit vůbec. V tomto případě je opět zaveden katétr zpět, aby hojení mohlo probíhat v klidu. Katetr je s odstupem dní až týdnů již trvale odstraněn.

Drén z rány se odstraňuje cca 3-5 dnů po operaci, stehy z rány ještě před propuštěním z nemocnice.

Průměrná délka běžného pobytu v nemocnici je 10 dnů.

Jaká jsou pooperační rizika či komplikace?

Běžné (> 10% zákroků tohoto typu)

  • Dočasné mírné pálení, krvácení a časté močení po zákroku
  • Asi u 75 % pacientů se při orgasmu netvoří žádné semeno (zpětný výron do močového měchýře)
  • Léčba nemusí ulevit od všech příznaků spojených se stavem před operací prostaty
  • Slabá erekce (impotence přibližně u 14 % pacientů)
  • Infekce močového měchýře, varlat nebo ledvin vyžadující léčbu antibiotiky
  • Krvácení, které si vyžaduje další operaci a/nebo krevní transfuzi (5 %)
  • Možná potřeba opakování léčby v důsledku opětovné obstrukce-nemožnosti močení (přibližně 10 % pacientů)

Výjimečné (2-10% zákroků tohoto typu)

  • Vznik jizev močové trubice
  • Náhodný nález rakoviny v odstraněné tkáni, který může vyžadovat další léčbu
  • Neúplné vyprazdňování močového měchýře může vyžadovat autokatetrizaci. Toto se stává, pokud je močový měchýř slabý.
  • Neschopnost vymočit se po operaci, která vyžaduje nový katétr
  • Ztráta kontroly nad močovým měchýřem (inkontinence), která může být dočasná nebo trvalá (2-4 %).

Vzácné (

Operace močového měchýře nebo prostaty – mýty a fakta

K operaci zvětšené prostaty se přistupuje v případech, kdy léčba pomocí léků nebyla dostatečně úspěšná nebo se vyskytly komplikace. Při operaci se přes močovou trubicí zavede optický přístroj – resektoskop, který pomocí vysokofrekvenčního proudu postupně ořezává zbytnělou tkáň prostaty.

  • Co se říká: Po operaci již muž nebude schopen pohlavního styku.
  • Pravda: Pacient je po operaci schopen erekce a provedení pohlavního aktu, ale nedochází k ejakulaci.
  • Tip: Víte, jak souvisí inkontinence s prostatou a znáte první příznaky zvětšené prostaty?

 

Transuretrální resekce (TUR)

Tato operace se využívá u nádorů močového měchýře. Operace probíhá v celkové nebo spinální anestezii, přes močovou trubici se nádor vyřízne nebo se odebere vzorek v případě, že nádor je příliš rozsáhlý a je nutné následně močový měchýř celý odstranit.

Cystolitotrypse

Endoskopický operační výkon, který se provádí u pacientů s močovými kameny v měchýři. Protože jejich vznik často způsobuje překážka v odtoku moči v podobě zvětšené prostaty nebo zúžené močové trubice, provádí se tento zákrok v mnoha případech současně i s operací prostaty (TURP) nebo rozšířením močové trubice (OUT). 

Suprapubická prostatektomie

Tento typ operace nezhoubného zbytnění prostaty se využívá u pacientů, u kterých není možné nebo podle ošetřujícího lékaře vhodné použít méně invazivní endoskopické řešení (TURP).

Co se říká: Operace je riziková pro mužskou plodnost.

Pravda: Stejně jako u transuretrální resekce prostaty (TURP) po zákroku již muž není schopen ejakulace. Ale na erekci a schopnost sexuálního styku zákrok nemá vliv.
 

Operace močové inkontinence pomocí poševní pásky

Při operaci se malým řezem v pochvě protáhne speciální páska a vyvede se v oblasti třísel. Páska podpírá močovou trubici a díky tomu nedochází k nekontrolovanému úniku moči. Úspěšnost této metody se udává v rozmezí 81,5 % – 90 %.

Tip: Inkontinenci můžete úspěšně zmírnit nebo dokonce odstranit pravidelným cvičením Kegelových cviků.

Cystektomie – odstranění močového měchýře

Nejčastějším důvodem k odstranění močového měchýře je nádor, který není možné řešit transuretrální resekcí.

Jde o složitou operaci, u mužů se odstraňuje močový měchýř, prostata, semenné váčky, část pobřišnice (peritoneum) a někdy i močová trubice.
U žen se během odstranění močového měchýře odebírá děloha.

Následný odtok moči se řeší podle individuálních možností vývodem do sáčku nebo vymodelováním močového měchýře z části střeva.

Aplikace botulotoxinu do močového měchýře

Používá se při léčbě hyperaktivního močového měchýře. Díky botulotoxinu dochází k oslabení činnosti svaloviny měchýře a omezí se časté nutkání k močení. Jedná se o minimálně invazivní a velmi bezpečnou metodu. Máte hyperaktivní močový měchýř i vy? Podívejte se, jak ho můžete řešit i bez operace.

Co se říká: Botulotoxin se rychle vstřebá, takže operace pomůže jen na pár měsíců.

Pravda: Látku botulotoxin tělo skutečně vstřebá během 6-12 měsíců, ale kapacita močového měchýře často zůstane zvýšená a časté obtěžující nutkání na močení se znovu nevrátí. V opačném případě lze zákrok opakovat.

 

Máte již v operacích močového měchýře a prostaty trochu jasněji? Podrobnější informace o jednotlivých operacích najdete v odborných článcích na internetu, nebo se můžete zeptat svého urologa. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector