Otok pod okem – Vše o zdraví

V sobotu se mi začal dělat malý otok pod okem, ze zacatku jsem myslel , ze se jedna o klasické akné , ale po zásahu se to jen zhoršilo a vice napuchlo.

Podobné Témata jako Otok pod okem

Otok pod okem - Vše o zdraví

Během minulého roku se mi začal tvořit otok pod jedním okem,je velmi bolestivý,
zarudlý,pálí a svědí.Vyšetření u lékařů (alergologie,imunologie,kožní,oční,endo …

Podobné Témata jako Otok pod okem

Otok pod okem - Vše o zdraví

3. březen 2017 Toto zranění je možno vidět i pouhým okem. Zánět šlach vyvolává bolest těsně pod čéškou a na přední straně kolene. Může se objevit otok.

Podobné Témata jako Zdravá kolena

Otok pod okem - Vše o zdraví

Před 2měsíci se mi objevil otok a zarudnutí oka se zvýšeným slzením (bez hnisu nebo …. Během minulého roku se mi začal tvořit otok pod jedním okem,je velmi …

Podobné Témata jako Otok oka

Otok pod okem - Vše o zdraví

Během minulého roku se mi začal tvořit otok pod jedním okem,je velmi bolestivý,
zarudlý,pálí a svědí.Vyšetření u lékařů (alergologie,imunologie,kožní,oční,endo …

Podobné Témata jako Bolest pod okem

Otok pod okem - Vše o zdraví

Mám čtyřměsíční dceru která trpí na otoky horních víček a fialové kruhy pod očima. Otoky víček se objevují hlavně po nočím spánku a bývají na obou očích.

Podobné Témata jako Kruhy pod očima nemoc

Otok pod okem - Vše o zdraví

Mám čtyřměsíční dceru která trpí na otoky horních víček a fialové kruhy pod očima. Otoky víček se objevují hlavně po nočím spánku a bývají na obou očích.

Podobné Témata jako Kruhy pod očima příčina

Zraní ječného zrna – otok postupně upadá, bolest i horkost také, zrno se začíná … V neděli mě začalo tlačit v oku a pod okem, bylo to dost bolestivé a nepříjemné …

Podobné Témata jako Ječné zrno: příznaky, léčba (hordeolum)

Otok pod okem - Vše o zdraví

Některé jsou vidět pouhým okem, jiné pouze pod mikroskopem. … Během minulého roku se mi začal tvořit otok pod jedním okem,je velmi bolestivý,zarudlý,
pálí a …

Podobné Témata jako Bolest pod okem

Bodla me vosa pod kolenem a uz 3 dny mam otok, boli to pri chuzi a na … a ranku potřela cibulí jako vždy, na druhý den večer mi začalo natékat oko Trvá to už.

Podobné Témata jako Otok po bodnutí hmyzem

Mám čtyřměsíční dceru která trpí na otoky horních víček a fialové kruhy pod očima. Otoky víček se objevují hlavně po nočím spánku a bývají na obou očích.

Podobné Témata jako Kruhy pod očima

Otok pod okem - Vše o zdraví

3. srpen 2012 Kruhy pod očima mohou souviset s vyčerpáním a poukazovat na … Otoky očí se objevují například při nedostatečné funkci štítné žlázy. … Oko je v řadě případů první signál, který zaznamenává degeneraci vnitřních orgánů.

Podobné Témata jako Oteklé oči prozradí nemocnou štítnou žlázu

Otok pod okem - Vše o zdraví

Pleť je rudá, obzvláště ve středu obliceje (nos pod ocima) Co je zvlastní, …. Pití bylinných čajů by na kruhy pod očima a otoky víček nemělo mít žádný vliv.

Podobné Témata jako Červené kruhy pod očima

Další názvy: nateklé oko, edém víčka. Nejčastější příčinou oteklého … Otok je tak velký, že dojde k úplnému uzavření oční štěrbiny. Jiná situace je u virových …

Podobné Témata jako Oteklé víčko (nateklé oko) – nemoci

Otok pod okem - Vše o zdraví

Mam 16 mesicni holcicku casto se ji delaji kruhy pod ocima byly jsme kvuli …. Pití bylinných čajů by na kruhy pod očima a otoky víček nemělo mít žádný vliv.

Podobné Témata jako Kruhy pod očima u dětí

Už asi týden mě svědí levé oko a už asi 3 dny si kapám kapky do očí od ….. Otekle a zarudle pod očima Svedeni,štípání kuze a otok pod očima se každý den
 …

Podobné Témata jako Svědění očí

Pokud se vám otoky pod očima v minulosti netvořily, může váš současný stav souviset např. s větším zadržováním tekutin v těle. Pokud vám ještě k tomu natékají …

Podobné Témata jako Vaky pod očima

Už asi 14 dní mám vyrážku na horním víčku i pod okem.Místa jsou zarudlá a svědí ….. Otoky kolem očí, svědění v obličeji, popraskané koutky. | Dotaz od: Jana K.

Podobné Témata jako Vyrážka kolem očí

V prosinci dole pod okem uvnitr…navstivily jsme xx ocnich lekaru…brala tobrex, …. Při rychlém nástupu vlčího zrna může být přítomen i výrazný otok. To by ale …

Podobné Témata jako Vlčí zrno

V roce 2012 mě byl zjištěný chronický zánět pod zuby č.6 a č.5, kde mám korunky
. ….. Na základě příznaků, vysoké horečky (39.5), otok pod uchem,otok čelisti a ….. pravé spodní osmičky mě začala bolet pravá strana hlavy, pálí mě pravé oko,
 …

Podobné Témata jako Zánět čelisti

Jak se zbavit váčků a kruhů pod očima?

Otok pod okem - Vše o zdraví

Na věku nezáleží, ať už je vám 20 let, či více, poslední věc, kterou byste si zrovna přáli, jsou “pytle” nebo váčky pod očima. Přestože tento problém obvykle není důvodem k jakémukoli znepokojení, tmavé kruhy a otoky kolem očí přispívají k tomu, že se cítíte a vypadáte starší. S věkem velice běžně vznikají tzv. “pytle”, opuchlé oči a tmavé kruhy pod očima, které obvykle nepředstavují závažný zdravotní problém, ale nevypadají hezky, což člověku na sebevědomí nepřidá. Pojďme se podívat na několik tipů jak se pytlů a kruhů pod očima zbavit?

  • Než se k tomu ale dostaneme, je potřeba si nejdříve musíme povědět něco o příčinách vzniku těchto obtíží.
  • Proč pytle pod očima vznikají?
  • Za hlavní příčinu vzniku pytlů a váčků pod očima je považována ztráta elasticity (pružnosti) a oslabení tkání v oblasti kolem očí.
  • Na tom se kromě věku podílí i další faktory, jako jsou například sezónní alergie, ekzémy, zadržování vody v těle, spaní na břiše (obličejem dolů), dědičnost, ale i kouření, užívání návykových látek či alkoholu.
  • V poškozených tkáních se následně hromadí tekutina a dojde ke vzniku prosáknutí (otoků), které vytvoří typický vzhled charakteru “pytle”.

Otok pod okem - Vše o zdraví

Jestliže však změníme určité návyky a přijmeme vhodná opatření, je možné výskyt váčků pod očima do značné míry zmírnit. Zabránit se jejich vzniku úplně nedá, protože s věkem se elasticita kůže vždy do jisté míry ztrácí, ale s pomocí těchto 13 tipů a rad, můžete tento problém dostat na přijatelnou úroveň.

13 tipů jak se zbavit váčků pod očima

Jak se tedy zbavit nechtěných váčků po očima? Následujících 13 tipů, založených na změně životního stylu a stravovacích návyků, vám může pomoci.

1. Alergie

Zřejmě velmi dobře znáte období, kdy dochází k nárůstu alergií (sezónní alergie), které se často projevují hromaděním vody kolem očí a vznikem otoků. Vyzkoušejte přírodní přípravky, např. esenciální oleje proti alergiím, které vám pomohou zbavit se obtíží a fungují rovněž jako prevence.

Pro úlevu od alergií můžete vyzkoušet například mátový, bazalkový nebo eukalyptový olej.

Mátový (peprmintový) olej proti alergiím

Inhalace mátového oleje vám často přinese okamžitou úlevu a pomůže uvolnit ucpané dutiny a zmírnit bolest v krku. Máta funguje také jako lék na vykašlávání a přináší úlevu od alergií, zánětu a dokonce i astmatu (1).

  1. Jak na to?
  2. Nakapejte 5 – 6 kapek mátového oleje do aromalampy a nechte odpařovat po dobu asi 2 hodin.
  3. Pokud máte doma rozprašovač, můžete nakapat 5 kapek mátového oleje do 250 ml horké vody, dát do rozprašovače a nechat rozptýlit v místnosti
  4. Případně můžete mátový olej přímo inhalovat, a to tak, že na látkový ubrousek nebo kapesník kápnete 3 – 5 kapek neředěného mátového oleje a budete přes něj dýchat.

Pro potlačení zánětu můžete jednou denně užívat 1 – 2 kapky esenciálního mátového oleje vnitřně (například tak, že si ho kápnete do vody, čaje nebo vašeho oblíbeného mixovaného nápoje (tzv.smoothie).

Mátový olej můžete používat i v místní aplikaci a natřít si s ním hrudník, zátylek nebo spánky. Pokud máte citlivou pokožku, doporučujeme mátový olej před aplikací naředit kokosovým nebo jojobovým olejem.

Bazalkový olej proti alergiím

Esenciální bazalkový olej snižuje zánětlivou odpověď na alergeny. Rovněž podporuje činnost nadledvin, které produkují více než 50 hormonů podílejících se na řízení prakticky všech funkcí lidského organizmu.

  • Navíc bazalkový olej zlepšuje prokrvení mozku, srdce a svalů a umožňuje tak vašemu tělu lépe reagovat na případné „hrozby“.
  • Kromě toho bazalkový olej působí proti baktériím, virům, zánětu, bolesti a únavě a klinické studie prokázaly, že pomáhá zlikvidovat baktérie, kvasinky a plísně, které způsobují astma a poškození dýchacího ústrojí. (2, 3)
  • Jak na to?
  • Pro boj se zánětem a regulaci imunitní odpovědi při styku s alergenem užívejte jednu kapku neředěného bazalkového oleje denně (přidejte do polévky nebo salátu).
  • Pokud chcete zlepšit činnost dýchacího ústrojí, smíchejte 2 až 3 kapky bazalkového oleje se stejným množstvím kokosového oleje a natřete na hrudník, zátylek nebo spánky.
  • Eukalyptový olej proti alergiím

Eukalyptový olej pomáhá zlepšovat prokrvení plic a nosních dutin, což vede k potlačení příznaků alergie. Klinické studie prokázaly, že v nose vyvolává „pocit chladu“, což umožňuje zlepšení průtoku vzduchu. (4)

  1. Jak na to?
  2. Nakapejte 5 – 6 kapek eukalyptového oleje do aromalampy a nechte odpařovat po dobu asi 2 hodin.
  3. Pokud máte doma rozprašovač, můžete nakapat 5 kapek eukalyptového oleje do 250 ml horké vody, dát do rozprašovače a nechat rozptýlit v místnosti.
  4. Eukalyptový olej můžete také natřít na hrudník nebo spánky.

Případně ho můžete kápnout na vatovou tyčinku pro čištění uší a zkusit zasunout do nosu co nejdále to jde (samozřejmě velmi opatrně). Nechte působit 5 – 10 minut, a pak tyčinku opatrně vytáhněte.

To pomáhá ulevit od pocitu ucpaného nosu a uvolnit dutiny.

Rozhodně nedoporučujeme inhalovat žádný esenciální olej přímo nad umyvadlem s horkou vodou a ručníkem přes hlavu při zánětu dutin. To naopak situaci ještě zhorší!!!

2. Pozor na množství soli ve stravě

Příliš mnoho soli ve stravě se podílí na vzniku vysokého krevního tlaku.

Věděli jste také, že zvýšené množství sodíku v těle vede k zadržování tekutin a vzniku otoků kolem očí?

Otok pod okem - Vše o zdraví

Pokud používáte sůl k přípravě potravin, doporučujeme použít pouze malé množství, vhodná je např. himalájská mořská sůl.

Vyhněte se konzumaci potravin s vysokým obsahem soli (např. pizza a některé polévky, především instantní).

Jezte hodně zeleniny, především čerstvé (např. celer), což vede k omezení chuti na slaná jídla.

3. Obličejová masáž a jóga

  • Cvičení je přirozený způsob jak zmírnit projevy stárnutí a podpořit mladistvý vzhled (5).
  • Můžete si například nechat udělat obličejovou masáž nebo provádět obličejovou jógu, která přispívá ke zlepšení kvality a napětí pokožky.
  • Jak na to?

Vyzkoušejte jednotlivé cviky, tak jak jsou uvedeny na obrázku. Důležité je dělat vše jemně a nenásilně, každý den dvakrát až třikrát po dobu 15 minut.

Otok pod okem - Vše o zdraví

Můžete využít i klasickou jógu (například pozici mostu, kde je tělo opřené o ramena – viz. obrázek). Tato poloha zlepšuje krevní oběh v obličeji, což vede k odplavení přebytečné tekutiny a pomáhá zmírnit otok.

Otok pod okem - Vše o zdraví

4. Poloha těla při spánku

Spánek na zádech zabraňuje tvorbě otoků kolem očí díky jednoduchému fyzikálnímu principu (gravitaci). Pro podporu tohoto efektu můžete pod hlavu přidat polštář, ujistěte se však, že je polštář vhodný pro kvalitní spánek, neboť pokud by bylo ležení nepohodlné a spánek nedostatečný, k otokům se mohou přidat tmavé kruhy pod očima z nevyspání.

5. Vyzkoušejte konvičku Neti

Slyšeli jste již o konvičce Neti?

Jedná se o starobylý způsob léčby založený na indické ajurvédské medicíně, který můžete užívat každý den a který je účinný také v boji proti váčkům pod očima. Konvičku Neti si můžete zakoupit ve většině obchodů se zdravou výživou nebo přes internet online. Používá se pro „výplachy nosní dutiny“ a pomůže vám v boji proti sezónním alergiím, nachlazení nebo infekci (6).

Jak na to?

S pomocí konvičky Neti nalijte slanou vodu do jedné nosní dírky a nechte ji vykapat druhou dírkou ven. Provádějte nejlépe v koupelně nad umyvadlem. Jako sůl používejte kvalitní mořskou sůl (například himalájskou mořskou sůl) nikoli obyčejnou sůl, kterou koupíte v krámě.

Zajímavé:  Právo: Vědcům se podařilo zmírnit dopady Alzheimerovy nemoci – vše o zdraví

6. Důkladně odstraňte make-up před ulehnutím do postele

Před ulehnutím do postele důkladně odstraňte make-up z obličeje a oblasti očí. Jinak může dojít k podráždění krajiny kolem víček, hromadění tekutiny a tvorbě váčků.

7. Omezte alkohol (nebo ho raději nepijte vůbec)

Pití alkoholových nápojů přispívá k dehydrataci pokožky, oblast kolem očí se stane citlivější a zranitelnější a dojde k hromadění tekutiny a vzniku tmavých kruhů. Alkohol také může způsobit vznik krví podlitých a vzhledově unavených očí.

Měli bychom proto konzumovat pouze nepatrné množství alkoholu, ne více než jednu sklenici denně. Vhodné je pití dostatečného množství vody, díky tomu se budete cítit svěží a pokožka kolem očí získá čerstvý vzhled, neboť bude lépe hydratovaná.

8. Přestaňte kouřit

Kouření cigaret vede k vysychání pokožky s oslabením kůže v oblasti obličeje i celého těla. To vede k předčasnému stárnutí pokožky, zejména kolem očí.

Chemické látky obsažené v cigaretách mají toxické účinky a dráždí pokožku, což vede ke vzniku tmavých kruhů a váčků pod očima, kůže je navíc vrásčitá a má povislý vzhled.

Pokud se nedokážete závislosti na cigaretách zbavit, zkuste nejprve přejít na elektronické cigarety a poté se pomalu závislosti na nikotinu zbavit úplně.

9. Vyzkoušejte studený obklad, např. plátek okurky

Při otocích v oblastech kolem očí je možné přikládat studený obklad, který jednak otoky zmenší, má relaxační účinek a dodává pokožce mladistvý vzhled. Jako obklad můžete použít chlazenou lžíci, kterou přiložíte na oční víčka, plátky okurky, chlazené namočené čajové sáčky, možno s kapkou levandulového esenciálního oleje. K dosažení účinku je zapotřebí, aby obklad byl chladivý.

Pozor! Nikdy nepřikládejte přímo na pokožku zmrzlé (ledové) obklady. Pokud chcete použít například ledový gelový obklad, který předtím necháte zmrznout v mrazáku, vždy ho zabalte do látky nebo ručníku a i s ručníkem přikládejte na pokožku. Přiložením ledového obkladu na holou kůži si můžete přivodit závažné zdravotní problémy (omrzliny)!

10. Pozor na sluneční paprsky

Příliš dlouhý pobyt na slunci poškozuje a vysušuje pokožku kolem očí a přispívá k tvorbě vrásek a dehydrataci kůže. Vhodné je obličej chránit opalovacím krémem či prostředkem s obsahem minerálních látek, slunečními brýlemi s UV filtrem a kloboukem. Tato opatření kůži ochrání před škodlivými paprsky a zabrání tvorbě vrásek a ztmavnutí kůže.

11. Ošetřete si kůži ochranným krémem

Tmavé kruhy pod očima lze skrýt při použití korektoru. K dispozici je několik výrobků na bázi minerálů, je také možné si vytvořit domácí pleťový korektor.

Vyberte si odstín, který odpovídá vaší pleti, a poté jednoduše aplikujte jednoduchým poklepáváním na kůži kolem očí.

Nenechte látku vsáknout do pokožky, neboť to může způsobit další podráždění, a nepoužívejte látky příliš mnoho, požadujete-li přirozený vzhled pokožky. Větší množství látky může způsobit vznik tmavých kruhů, vrásek a „zkrabatělé“ kůže.

12. Používejte přírodní oční krémy

Stárnutí přispívá ke vzniku dehydratace kůže v důsledku nedostatku kolagenu, proto je zcela zásadní péče o pokožku a její správná hydratace. Na trhu je k dispozici řada krémů, je možné si také připravit domácí krém na kůži kolem očí.

  1. Jak si takový domácí oční krém udělat?
  2. Co budete potřebovat?
  3. Na přípravu domácího očního krému, který vám vydrží 30 dní, budete potřebovat následující přísady:
  • 10 kapek esenciálního kadidlového oleje
  • 30 ml čistého aloe vera gelu
  • 30 g přírodního bambuckého másla
  • 30 ml přírodního kokosového oleje
  • ½ kávové lžičky vitamínu E

Jak postupovat?

  • V malé misce smíchejte všechny přísady dohromady.
  • V případě potřeby (zejména v zimních měsících, kdy je přírodní kokosový olej tužší) můžete lehce bambucké máslo a kokosový olej na malé pánvi rozpustit tak, aby se jednotlivé přísady dobře promíchaly. 
  • Po pořádném promíchání směsi jí přendejte do sklenice s těsným uzávěrem.

Krém aplikujte ráno či večer, na denní době nezáleží (6).

Můžete také vyzkoušet potřít pokožku ve večerních hodinách domácí vyrobenou směsí (šípkový olej, levandule, citron, aloe vera), která potlačuje zánět a přispívá k regeneraci pokožky.

13. Zařaďte do stravy potraviny s obsahem kolagenu

Kolagen je nejhojnější bílkovina v lidském těle. Je obsažena ve svalech, kostech, kůži a šlachách, dává těmto strukturám sílu a pružnost a pomáhá nahradit již odumřelé buňky. V průběhu procesu stárnutí se v lidském těle přirozeně zpomaluje tvorba kolagenu, což přispívá k tvorbě „pytlů“ pod očima.

Zvyšování hladiny kolagenu přispívá ke zpevnění pleti, zvýšení hebkosti a podpoře obnovy a regenerace buněk v pokožce. Přísun kolagenu je možné zvýšit např. konzumací kuřecího vývaru nebo doplňků stravy s obsahem kolagenu.

Příznaky „pytlů“ pod očima

Vznik pytlů pod očima je běžný v průběhu stárnutí, patří však k častým stížnostem pacientů, kteří se díky nim již necítí tak dobře a mladě, jako kdysi. Změny, které nastávají během tvorby váčků, popisujeme níže.

Někdy dochází k přeuspořádání tukové tkáně v oblasti kolem očního bulbu do oblasti dolních očních víček, která následně získají „nafouklý“ vzhled. Toto může být ještě podpořeno hromaděním tekutiny v této oblasti, což přispívá k tvorbě otoků.

  • K tomuto stavu mohou rovněž přispět určité faktory související s nedodržováním správného životního stylu (přebytek slaných potravin v jídelníčku, nedostatek spánku, alergie, dermatitida), dále zadržování tekutin v těle při změně počasí, hladiny hormonů atd.
  • Váčky pod očima mohou být charakteru mírného otoku, sešlé či volné kůže či tmavých kruhů pod očima.
  • I když vzhledově většinou nevypadají příliš dobře, obvykle bývají neškodné a nevyžadují lékařské ošetření.
  • Nicméně pokud dojde ke vzniku váčků pod očima doprovázených zarudnutím, svěděním či bolestí, je vhodné navštívit praktického lékaře.

Praktického lékaře byste měli vyhledat také tehdy, pokud se uvedené příznaky (zarudnutí, svědění, bolest) vyskytnou i v jiných oblastech, např. na nohou.

Příčinou může být rozvoj alergické reakce vyžadující lékařskou pomoc.

Lékař provede tzv. diferenciální diagnostiku onemocnění spojených s uvedenými obtížemi (např. onemocnění štítné žlázy, infekce).

Nové možnosti léčby pytlů pod očima aneb epidermální růstový faktor (EGF)

Je známo, že buňky a jejich obnova jsou zásadní pro život lidského organizmu. Platí to nejen při hojení ran či modřin, ale také při kosmetických záležitostech, jako jsou například váčky pod očima.

Na hojení a obnovu buněk má velký vliv epidermální růstový faktor.

Ten je součástí komplexní sítě růstových faktorů a receptorů, které společně pomáhají regulovat růst buněk. EGF je tvořen přímo jednotlivými buňkami a jeho produkce je stimulována buňkami v okolí poškozené nebo narušené tkáně. Ve většině případů je EGF velice prospěšný.

Nedávno byla provedena klinická studie, která zkoumala účinky epidermálního růstového faktoru (EGF) na léčbu váčků pod očima při jeho topické aplikaci přímo na postižená místa (váčky pod očima).

Bylo sledováno celkem 16 pacientů a ve 14 případech bylo oproti poslední návštěvě zaznamenáno zlepšení stavu.

U dvou pacientů došlo ke zlepšení přibližně o 76-100%, u tří pacientů o 50-75% a u devíti pacientů o 25-49%. Jedenáct pacientů zastávalo názor, že váčky pod očima byly na konci studie významně menší v porovnání s první kontrolou na počátku studie. Sedm pacientů vyjádřilo spokojenost ohledně celkového vzhledu obličeje.

Výsledky studie prokázaly, že epidermální růstový faktor (EGF) snižuje výskyt „pytlů“ pod očima. EGF je součástí řady kvalitních kosmetických produktů (7, 8, 9).

Rizika vyplývající ze samoléčby váčků pod očima

Pokožka v oblasti kolem očí je velmi jemná a citlivá. Dávejte pozor, jestliže používáte nějakou látku v blízkosti očí. Mohlo by dojít k podráždění.

Pokud se obtíže zhorší nebo si všimnete vzniku podráždění, ihned vyhledejte lékařské ošetření.

Jak na otoky (pytle) pod očima? Víme, jak se jich zbavíte

Otok pod okem - Vše o zdraví

Zkuste na otoky pod očima obklad ze zeleného čaje…

Otoky pod očima mohou být způsobeny špatnou životosprávou i nedostatkem spánku. Pokud víte, že v tomto ohledu neděláte vše tak, jak byste měli, je ideální chvíle k tomu, abyste svůj přístup k životu změnili. Uvidíte, že pokud budete zdravě a vyváženě jíst, a vašemu tělu dopřejete dlouhodobě alespoň 8 hodin spánku denně, otoky mohou celkem rychle vymizet. Nutno ale říci, že tento postup nemusí zabírat u každého. Nemusí tak být nic výjimečného, že žijete dobře a zdravě, a přesto daný konkrétní problém máte. Proto se vám bude hodit několik dalších rad, jak otoky pod očima eliminovat. A to jak proto, že výrazně ubírají na vaší kráse, tak samozřejmě také z toho důvodu, že dlouhodobý výskyt může vést i ke zvětšování a k tomu, že budete mít pod očima skutečně velké vaky. A to jistě nechcete.

Zkuste masáž. Ta otoky pod očima pomůže odstranit

Pokud se podíváme na několik konkrétních příznaků, které jsou spojeny s tím, proč otoky pod očima vlastně vznikají, je třeba říci, že možných důvodů může být celá řada.

Mezi jeden však řadíme to, že hlavně pod spodními víčky je zadržováno mnohem více tekutiny, než je správné. Může to být způsobeno hlavně nesprávným fungováním lymfatického systém vašeho těla.

Pomoc však může být poměrně jednoduchá, jelikož rozproudit lymfu není zase až tak složité, jak si můžete myslet. Ideální volbou je masáž. Tu si můžete dopřát třeba sama doma, a to jednoduše svépomocí.

Stačí pomocí konečků prstu lehce kroužit v oblasti vašeho očního víčka. Každému oku věnujte alespoň deset minut dané péče, kterou lze zopakovat i několikrát denně. Jde o postup, který funguje.

Použijte i různé regenerační obklady

Dobrým postupem, jak eliminovat otoky pod očima je také použití různých regeneračních obkladů.

Ty nejenom dokážou celou oblast příjemně ochladit a tím celý otok zmírnit, ale dokážou také dodat dané oblasti několik potřebných látek, které mohou zajistit, že se jeho vznik nejenom zmírní, ale často se může také eliminovat. Využívání daného obkladu není nic složitého.

Plně postačí třeba čistý kapesník, který následně položíte na místa v oblasti vašich očí a necháte zhruba 20 minut působit. A co může být základem takového obkladu? Možností je mnoho. My doporučujeme:

  • Speciální gely
  • Bylinné odvary
  • Studený černý či zelený čaj

Naučte se správně pít

Jak bylo zmíněno, otoky pod očima jsou spojeny také s tím, že naše tělo zadržuje příliš vody. I z toho důvodu může být cestou k vyřešení problému správný pitný režim. Pokud tělo zadržuje vodu, rozhodně to neznamená, že byste si jí měla dopřávat méně. Právě naopak.

Pokud má tělo tekutiny dostatek, může správně fungovat, což je spojeno také s tím, že ji nezadržuje. Kromě dodržování správného pitného režimu je ale důležité myslet také na to, jaké nápoje pijete. Rozhodně je dobré vynechat kofein, který lze najít jak v kávě, tak i v černých čajích.

Nic dobrého ale nejsou ani přeslazené limonády, nebo takové nápoje, které mají mnoho umělých sladidel. Dokonale tak vychází především čistá voda.

Zkuste i kosmetické přípravky

Ano, i ty mohou pomoci v tom, jak otoky očí nejenom zakrýt, ale jak je hlavně eliminovat. Současný trh dnes nabízí celou řadu kosmetických produktů, které lze právě za tímto účelem užívat. Může se jednat o celou řadu možností, kam se řadí:

  • Oční krémy
  • Oční sérum
  • Oční kůra

Důležité je, aby daný krém dokázal působit v podstatě podobně, jako zmíněné obklady. Tedy tak, že okolí očí ochladí a uklidní, díky čemuž otok výrazně splaskne.

Stejně tak by neměla chybět ani dostatečná výživa, jelikož i ta může být důvodem, proč máte s touto partií svého obličeje problémy.

Pro výběr správného krému doporučujeme poradit se třeba s vaší kosmetičkou, nebo dát na rady kamarádek, nebo lze také jednotlivé recenze dohledat kde jinde než online.

Zajímavé:  Alternativní Léčba Rakoviny Prsu?

Krátkodobě pomůže i jejich zakrytí

Pokud se ráno probudíte a máte výrazné otoky, očí, je jasné, že nebudete řešit jejich dlouhodobé odstranění, ale zaměříte se na to, jak je co nejlépe zakrýt. Pokud máte více času, je ideální oblast vašich očí několik minut chladit, a to pomocí jednoduchých obkladů. Tím zaručeně docílíte toho, že se daný otok zmenší.

Potom už můžete přejít k fázi, která souvisí právě s klasickým zakrytím. Pokud budeme konkrétní, tak může pomoci korektor a také kvalitní make up, kterým oblast vašich očí jednoduše zamaskujete.

Jedná se o osvědčený a mnoha ženami i hojně využívaný postup, jak si krátkodobě s daným problémem jednoduše a dá se říci, že také i poměrně rychle poradit.

Co si dále na toto téma přečíst?

  • Babské rady na kruhy pod očima
  • Jak se zbavit nevzhledných vaků pod očima?

VIDEO: Jak zakrýt kruhy a pytle pod očima

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Pytle pod očima: proč vznikají a jak se jich zbavit?

Pytle pod očima dokážou nepěkně zamávat se sebevědomím. Pleť kvůli nim vypadá unavená, starší a oteklá. Pokud i vás trápí váčky pod očima, zapátrejte po jejich příčině. Mnohdy stačí přidat pár hodin spánku, vypít navíc několik sklenic čisté vody nebo upravit pleťovou rutinu.

Otok pod okem - Vše o zdraví

Jak a proč vznikají váčky pod očima?

Váčky, vaky či pytle pod očima jsou drobné otoky a povadlá kůže v oblasti očí. Při vzniku váčků ztrácí pokožka elasticitu, dochází k oslabení tkání a hromadění tekutiny a tuku.

Ačkoliv se zdají být “pytlíky” na první pohled jen kosmetickou vadou, jejich vznik mohou mít na svědomí i skryté zdravotní problémy.

Pokud vás tedy trápí otoky pod očima, zkuste nejprve vypátrat, kde je zakopaný pes.

Nejčastější zdravotní příčiny pytlů pod očima:

  • hormonální výkyvy
  • chudokrevnost
  • problémy se štítnou žlázou
  • potíže mízního a cévního řečiště
  • jaterní či žaludeční poruchy
  • alergie

Pokud odstraníte příčinu otoků, postupem času by se měla pokožka kolem očí vrátit do svého původního stavu. Jestli u sebe ale výše uvedené potíže nepozorujete a jste podle vyšetření zdraví jako rybičky, pravděpodobně může za pytle pod očima:

  • genetika
  • stárnutí
  • nesprávná péče o oční okolí
  • nevyhovující kosmetika
  • stres
  • nedostatek, či nadbytek spánku

I toto všechno může mít vliv na vznik otoků a povadlé kůže.

Co pomáhá na otoky pod očima?

Pytlům pod očima zamáváte nejlépe odstraněním jejich příčiny. Jak jsme ale zjistili, ne vždy je to možné. Obzvláště, pokud za vznik může genetická výbava nebo stárnutí pokožky. I v takovém případě se však dají otoky zmírnit. Chce to jen vědět, jak na to.

  1. Pitný režim – V průběhu dne doplňujte dostatek tekutin. Podpoříte funkci ledvin a pročištění organismu. Dbejte ale na pravidelnost. Vypít “na ex” 500 ml a pak být několik hodin na suchu není dvakrát vhodné. Pít byste měli po doušcích v průběhu celého dne a ideálně čistou vodu a neslazené tekutiny.
  2. Změna životosprávy – Zapracujte na svém denním režimu a jídelníčku. Dostatečný přísun živin, minerálů a vitamínů vám může pomoci zmírnit kdejaké neduhy. Jezte vyváženě a dopřejte si pravidelný pohyb a čerstvý vzduch.
  3. Tak akorát spánku – Spěte tak akorát. Nepřetahujte zbytečně délku spánku a nespěte kratší dobu než 6 hodin. Tělo sice dokáže fungovat i po 4 hodinách odpočinku, ale dlouhodobě to organismu neprospívá. Ideální je naspat každý den přibližně 7-9 hodin.
  4. Méně solte – Sůl zadržuje vodu a přispívá ke vzniku otoků. Proto vařená jídla méně solte a u televize si dejte místo brambůrků nesolené oříšky nebo sušené ovoce.
  5. Snižte frekvenci kouření – Kouření má negativní vliv na celé zdraví a to včetně pokožky. Kůže rychleji ztrácí kolagen, je slabší, méně pružná a cévy jsou více viditelné.
  6. Obklady – Studené obklady zmenšují otoky a zároveň ulevují od nepříjemné bolesti očního okolí (při migréně, alergii, únavě z počítače apod.). Použít můžete žínku namočenou ve studené vodě, salátové okurky nebo vychlazené vylouhované čajové sáčky.
  7. Masáž – Jemnou masáží prokrvíte pokožku, vyplavíte škodlivé látky z pleti a podpoříte elasticitu kůže. Masírovat můžete tradičně prsty, nebo speciálními pomůckami na lymfatické masáže. Nám se nejvíce osvědčil face roller a gua sha z pravých drahých kamenů.
  8. Úprava pleťové rutiny – Dbejte na správnou techniku odlíčení, netahejte kůži v oblasti očí a vyhýbejte se vysušujícím přípravkům a líčidlům (zmatňujícím pudrům, korektorům s matným “finišem” apod.).
  9. Správný výběr kosmetiky – Na péči o oční okolí se hodí krémy a séra s kyselinou hyaluronovou (hyaluronanem), kolagenem, včelím voskem, vitamín E a dalšími hydratačními a regeneračními složkami. Proniknou hlouběji do pokožky, zadrží vláhu v kůži, vyhladí jemné vrásky a podpoří regeneraci buněk.

Masáž očního okolí

Chcete-li vzít tři mouchy jednou ranou, použijte na masáž očního okolí vychlazený face roller či gua shu a celý proces rovnou spojte s aplikací očního krému. Vychlazené masážní pomůcky zmírní otoky, zatímco mírný tlak prokrví kůži a pomůže očnímu krému se vstřebáváním.

Postup při masáži očního okolí

Pomocí malého válečku nebo gua sha destičky masírujte zlehka víčka a dolní část očního okolí. Na pomůcky příliš netlačte. Jen zlehka jimi přejíždějte kolem očí. Postupujte v pásech od vnitřního koutku oka k uchu. Před použitím doporučujeme zchladit masážní pomůcku na 5-10 minut v lednici. Uvidíte, že masáž hned nabere úplně jiný směr.

Proč věnovat očnímu okolí zvýšenou pozornost?

V oblasti očí je kůže velmi tenká a citlivá. Oproti ostatním částem těla se pod ní nachází jen velmi malé množství tuku a minimum mazových a potních žláz. Kůže se proto sama nepromašťuje a má tendenci rychleji stárnout. Z toho důvodu bývají vrásky kolem očí mezi prvními příznaky stárnutí.

Abychom předešli předčasnému vzniku vrásek a nechtěným pytlům pod očima, měli bychom pokožce kolem očí věnovat zvýšenou péči – nedrhnout a nenatahovat kůži při odličování, nevysušovat ji nesprávnou kosmetikou a vysušujícími líčidly.

Naopak bychom měli sáhnout po kvalitní kosmetice a pravidelně ji promazávat jemným hydratačním krémem.

Curapil na zmírnění otoků očí doporučuje

Otok pod okem

Otok pod očima, laicky také pytle pod očima, odborněji pak periorbitální edém, je označení pro otok ve spodní oblasti okolo očí. Otok přitom může být na jednom nebo i obou očích.  Otoky vznikají hromaděním tekutin. Menší otoky bývají často označovány za vaky. 

Příčiny 

  • Otok pod okem - Vše o zdravíK nejčastějším příčinám otoků v oblasti očí je normální stárnutí, kdy se pokožka kolem očí ztenčuje a klesá a bobtná. Dochází zde k hromadění tukové tkáně a dojem oteklých očí se umocňuje s oslabováním nadložní svaloviny. 
  • Za otoky rovněž může i nevyspání. I toto není spojeno s nějakými zdravotními problémy. Podobně na tom jsou otoky z brečení. Sůl v slzách pak může způsobit zadržování tekutin v oblasti okolo očí, což pak může vést k otokům očí. 
  • Oteklé oči dále způsobuje i porucha funkce štítné žlázy, a to ať už z důvodu zvýšené funkce, tak i ze snížené. 
  • Periorbitální celulitida je zánětem, jež postihuje oční víčka a kůži okolo oka, doprovází je otok. 
  • Mononukleóza mimo jiné potíže je charakterizována rovněž i opuchlýma očima. Bývá to viditelné obvykle v těch nejčasnějších fázích infekce. 
  • Zadržování tekutin z nejrůznějších důvodů. Mnohdy se to děje v těhotenství, vlivem hormonálních změn a podobně. 
  • Přílišná konzumace sodíku vede k zadržování tekutin, což je pak spojeno i s otoky, které se mimo jiné objeví i v oblasti okolo očí. 
  • K otokům v oblasti pod očima může přispět i kouření a notné popíjení alkoholu. 
  • Otoky pod očima trpí i celá řada alergiků. 
  • K dalším příčinám oteklých očí v oblasti pod nimi, jsou různé kožní problémy. 
  • Nadšenci konzumace syrového masa se ohrožují celou řadou nemocí, jednou z nich je trichinóza, k jejímž hlavním projevům patří právě otoky pod očima. 
  • Za vznikem otoků pod očima může kolikrát i špatná nebo nedostatečná hygiena. Nedostatečné odstraňování kosmetiky z oblasti očí. 
  • Genetika

Další příznaky

Otok pod očima může doprovázet i uvolněná kůže a kruhy pod očima. 

Kdy navštívit lékaře

Otoky pod očima jsou ve většině případů naprosto neškodné a nevyžadují proto ani žádnou lékařskou péči. V případě, že je otok těžký, přetrvávající, bolestivý, svědivý nebo červený, rozhodně byste s ním měli navštívit svého lékaře.

Diagnostika

Váš lékař v rámci vyšetření musí vyloučit různé možnosti, které by rovněž mohli přispět k otoku. Je možné, že vás rovněž odešle k očnímu lékaři. 

Léčba

Léčba se odvíjí vždy od toho, jaká je příčina. Obvykle nevyžadují nějaké zvláštní ošetření. Mnohdy může pomoci úprava životního stylu, zdravá strava, spánková hygiena.

Někdy se však situace neobejde bez další léčby. V případě otoku ze stáří pak může pomoci plastická operace. Lékař odstraní z této oblasti tuk a upraví víčko. Léčba se provádí ambulantně.

Nejde o nic složitého a náročného, takže se jí nemusíte bát. 

  • TAGY
  • periorbitální edém
  • vaky pod očima

Adriana Dosedělová

Kruhy pod očima neznačí jen únavu. Před čím nás mohou varovat?

Nevzhledné kruhy pod očima dovedou potrápit nejednoho z nás. Někdy jde o důsledek probdělé noci, jindy však za tyto obtíže může náš věk, genetika nebo i nemoc. Příčin kruhů pod očima je celá řada. Co s nimi?

Co způsobuje kruhy pod očima?

Jedním z nejčastějších důvodů vzniku kruhů pod očima, je nadměrné namáhání očí nebo očního okolí nebo pobyt v nevhodném prostředí.

V reálu to znamená, že oči dlouhodobě hledí do počítače, zdržujete se v zakouřeném prostředí, málo spíte, máte špatnou životosprávu, trápí vás pylová alergie, mnete si oční okolí a mnoho dalšího. Samozřejmě i stres, nepohoda, vyšší věk a genetika, hraje svou významnou roli.

Stejně i nedostatek tekutin.  Faktorů je celá škála. Některé můžete eliminovat, jiné můžete ovlivnit, ale jsou i takové, které si vyžadují odbornou pomoc.

Zbarvení otoků, vaků nebo kruhů pod očima může být nahnědlé, ale také temně fialové. Výsledná barva je ovlivněna několika faktory. Roli hraje rozličná síla (tloušťka) naší kůže (starší lidé jí mají velmi tenkou), a také rozdíl mezi přirozeným a umělým světlem. Světlo dokáže výsledný odstín snadno zkreslit.

Většina lidí se domnívá, že tmavé váčky pod očima vznikají opravdu jako příznak únavy, úzkosti, stresu nebo nedostatku spánku.

Ano, to je jedna z možností, ale otoky, kruhy a váčky jsou obvykle důsledkem špatného prokrvení v okolí očí, což způsobuje méně okysličenou krev a namodralý vzhled. Nejčastěji lidé trpí tmavě hnědým až načervenalým zbarvením.

Tato barevná změna je způsobena krevními sraženinami z krevního séra, které uniklo z jemných kapilárek v oblasti pod očima.

Víme, jak zamaskovat kruhy pod očima a být svěží

Kruhy pod očima mohou signalizovat nejen kosmetický problém, ale někdy jsou projevem probíhající nemoci. Může jít o chudokrevnost, ale i jaterní potíže. Pokud kruhy pod očima přetrvávají i přes vaši péči a upravení spánkového režimu, raději vyhledejte odbornou pomoc.

Kruhy pod očima a jejich odstranění

Kruhy pod očima, ať už je nazýváte pytle nebo otoky, trápí každého z nás. Ráno stačí jediný pohled do zrcadla, který vás dokonale otráví. Bože! Tohle přece nejsem já?! A kdyby šlo „jen“ o kruhy pod očima. Tohle jsou hotové pytle!  Říkejte si tomu, jak chcete! Pryč s nimi! A hned!

Rychlá pomoc přichází v podobě kostky ledu. Ano, za předpokladu, že vám k dovršení špatné nálady, nevypnuli v noci proud! Led prý dokáže hotové zázraky. Pokožku kolem očí ochladí, vyhladí, rozjasní a zmírní otok. Jen to, prosím, s tím ledováním nepřežeňte! Nenechávejte led působit na jednom místě, spíše pomalu obtahujte okolí očí, lehce masírujte, jinak si můžete způsobit omrzlinu.

Zajímavé:  Syndrom Karpálního Tunelu Domácí Léčba?

Kruhy pod očima a babské rady

Stejnou službu vám prokáže i kávová lžička, vložte ji do lednice a počkejte pár minut, lžičku vyndejte a celou ji položte na oko. Nebo si raději připravte dvě lžičky na obě oči.

Chvíli vyčkejte a proces můžete několikrát opakovat. Pokud se kýžený efekt nedostavuje, zkuste trik se studenou vodou.

Pozor, oči nemněte, pouze vodou opatrně postříkejte či polévejte nebo ponořte do vody celý obličej. Ani tak to není lepší?

Dobře! Zkuste tedy ještě jeden osvědčený, babský recept.

Ráno jste si uvařili čaj? Byl zelený nebo černý? A díky vaší marnivosti s nepříjemným vzhledem sáček ještě neskončil v odpadkovém koši? Pak máte vyhráno! Dejte ho vychladit do lednice, obrňte se trpělivostí a počkejte několik minut. Vyndejte a přiložte na oči, kterým tato kosmetická péče s blahodárnými účinky prospěje, očím se uleví a otok se určitě zmírní. Pořád to není ono?

Pak je tady ještě jedna rada. Půjdeme na to jako naše babičky. Vezměte si bramboru! Látky, které tato ve všech domácnostech snadno dostupná zelenina obsahuje, mají nejen mírnit otoky, ale dokáží i lehce potlačit barevný pigment.

Použití je snadné. Bramboru očistěte od případných zbytků hlíny, slupky si nevšímejte. Nakrájejte na tenké plátky a přiložte na unavené a bolavé oči.

Nechte působit zhruba deset minut a čekejte trpělivě na zářivý, jiskrný a svůdný pohled.

Stejným způsobem můžete využít salátovou okurku. Nakrájíte ji na tenké plátky, přiložíte a necháte několik minut působit.

Jak vypadat mladší? Jednoduše, pomocí několika triků!

Kruhy pod očima u dětí

Kruhy pod očima netrápí pouze dospělou populaci, ale můžeme se s nimi setkat i u našich dětí. Mohou se objevit náhle a vzniknou důsledkem dočasné nemoci nebo špatného spánku.

Nejde tedy o trvalý jev a my víme, že velmi brzy, tak jak se objevily, zase zmizí. Pokud, ale vidíme, že naše děťátko má otoky a tmavé kruhy pod očima několik týdnů, určitě se poraďte s dětským lékařem.

Jedině pediatr může určit jejich skutečnou příčinu a navrhnout následnou léčbu.

Kruhy pod očima a jejich léčba

Pokud máte kruhy pod očima nebo se budíte s otoky, měli byste zůstat ostražití. Výrazně tmavé zbarvení pod spodním víčkem může být varovný příznak. Pokud se snažíte s kruhy pod očima bojovat delší dobu a stále nedochází ke zlepšení, navštivte svého praktického lékaře, protože kruhy pod očima mohou informovat o:

  • narušené činnosti štítné žlázy,
  • nedostatečné funkci metabolismu,
  • onemocnění srdce,
  • onemocnění ledvin,
  • onemocnění jater,
  • či onemocnění střev.

A všechny tyto nemoci si žádají neodkladnou a cílenou léčbu.

Kruhy pod očima a naše játra

Tmavé kruhy pod očima mohou signalizovat, že naše játra nejsou úplně v pořádku. Neznamená to jasně fakt, že se jedná o onemocnění, ale třeba to, že by bylo dobré dopřát jim očistnou kůru, například čistící jaterní čaj z bylinek nebo tinkturu.

7 důvodů, proč máte kruhy pod očima. Je to alergie nebo špatný make-up?

Bylinkáři tvrdí, že pokud vyčistíte svoje játra, kruhy pod očima zmizí a vy budete vypadat výrazně mladší. Co vy na to?

Tento orgán hraje v našem těle důležitou roli. Je jedno kolik let máte. Vyplatí se udržovat ho zdravý, pečovat o něj a zlepšit jeho funkci. Játra zvyšují vitalitu, jsou zdrojem životní energie, zdravého vzhledu i dobré nálady.

Játra se podílejí na čištění krve, pomáhají posilovat a zlepšovat trávení a zvyšovat váš imunitní systém. Jejich nejdůležitější funkcí je schopnost očistit tělo od všech toxických a chemických látek, které se v něm mohou vyskytovat.

Postup jak očistit játra a zatočit s kruhy pod očima

Postup je to velmi jednoduchý. Každé ráno polkněte polévkovou lžíci olivového oleje a lžíci citronové šťávy. Můžete olej a citronovou šťávu polknout odděleně nebo smíchat a vypít naráz.

Výsledky se dostaví zhruba po jenom měsíci užívání. Tmavé kruhy pod očima zmizí, pleť bude vypadat čistě, zářivě a zdravě. Budete působit výrazně mlaději a zlepší se nejen to. Změnu budete pozorovat i v zažívání a vyprazdňování.

Za chvíli si nevzpomenete, že jste kdy trpěli třeba zácpou.

Čistit a pečovat o svá játra se prostě vyplatí stále, nejen v době, kdy vás kruhy pod očima otravují…

Kruhy pod očima versus krém

Tmavé kruhy pod očima se výraznou měrou podílejí na tom, že vypadáte unaveně, opotřebovaně a staře. Vlivem procesu stárnutí se i tak tenká pleť v okolí očí ještě více ztenčí. Tuk, který má schopnost udržovat kůži vypnutou, mizí.

Kůže je tak neustále tenčí a průsvitnější a začínají být přes ni vidět jemné cévky. Člověk stárne, oběhový systém pod očima začíná propouštět krevní sérum a vzniká tzv. degradace krevního barviva – hemoglobinu.

To má za následek modro-červené zabarvení pokožky.

Je proto potřeba zaměřit se nejen na zbarvení očního okolí, ale na samotné ztenčení kůže pod očima, její cirkulaci, degradaci hemoglobinu a posílení kapilár v citlivé oblasti pod očima.

Kruhy pod očima stále hyzdí váš obličej?  Vy jste už vyzkoušeli opravdu všechno a výsledek se rovná nule? Potom je nejvyšší čas obrátit se na kosmetické a farmaceutické firmy a podívat se co nabízejí k potlačení nebo odstranění problému.

Dobrá zpráva na začátek. Krémy na tmavé kruhy pod očima opravdu existují! Dokáží nejen zjemnit a zesvětlit kůži, ale napomáhají zpomalení, stárnutí a ztenčování kůže v dané oblasti. Obsahují velmi účinnou látku Haloxyl a komplex ovocných kyselin. Výrobce se zaručuje, že Haloxyl, je primárně určen na viditelné odstranění tmavých kruhů pod očima.

Haloxyl velmi dobře působí:

  • na tmavé kruhy pod očima,
  • mají zesvětlující efekt,
  • je určen k použití ženám i mužům.

Vědecké studie ukazují, že Haloxyl dokáže redukovat viditelnost tmavých kruhů pod očima až o 60% a je právem nazýván „revoluční“ látkou, která se používá nejen v boji proti zmírnění nevzhledných kruhů či otoků, ale dokáže posílit i kůži v této oblasti.

Jejich použití je velmi jednoduché. Večer před spaním naneste krém velikosti zrnka rýže na obličej. Neopomeňte tmavá místa pod očima. Jemně vmasírujte nebo lehce vklepejte do pokožky od středu oka směrem ke spánku. Pro dosažení optimálních výsledků se doporučuje používat krém po dobu  5-6 týdnů.

Na trhu naleznete různé krémy, různé značky za různou cenu. Zvolit a najít si ten správný musíte sami. Myslete však na to, že krém si nevybíráte podle typu pleti obličeje. Suchá, mastná nebo smíšená pleť zde nehraje žádnou roli.

Pokožka v okolí očí je prostě specifická, tudíž potřebujete opravdu speciální krém nebo gel na okolí očí.

A ten, který zakoupíte v drogerii, nemusí mít ty správné aktivní látky, ani účinky, i když vám může imponovat atraktivním balením či pořizovací cenou.

Vše, co potřebujete vědět o maskách na obličej

Kosmeceutika

Kosmeceutika jsou kosmetické přípravky, které obsahují složky napomáhající nejen zlepšení vzhledu, ale vykazují i pozitivní fyziologický účinek na buněčné úrovni. To znamená, že uspokojí nejen potřebu krásného, zdravého a bezchybného vzhledu, ale mají i prokazatelný zdravotní účinek.

Pokud se rozhodnete pro nákup kosmeceutik, musíte počítat s vyšší pořizovací cenou.

Kruhy pod očima a diskuze na internetu

Než si zvolíte ten správný postup při boji s kruhy pod očima, přečtěte si některé recenze nebo diskuze, kterých je na internetu k danému problému poměrně mnoho.

Klidně se do nich zapojte a obraťte se na ostatní s konkrétním dotazem. Určitě někdo uspokojivě odpoví. Často jsou dotazy směřovány přímo na konkrétní odborníky, potom se dočkáte odpovědí opravdu fundovaných.

Nebojte se a ptejte se, ať najdete snadněji konkrétní řešení.

Kruhy pod očima mají svá řešení, ale snažte se jim raději předcházet.

Pokud je vyloučeno závažné onemocnění, potom dodržujte spánkový režim, omezte pobyt v zakouřeném prostředí, nepřetěžujte své oči hraním her na PC, omezte pití alkoholických nápojů, silně kořeněných jídel, uberte sůl (i když je nad zlato) a zamyslete se nad tím, že mít neustále kruhy pod očima není žádná norma. Tělo vám zřejmě naznačuje, že byste opravdu měli změnit, a to minimálně, svůj životní rytmus.

Kruhy pod očima? Zbavte se jich jednou provždy!

Autor: istock.com

Kruhy pod očima přidávají zbytečně léta navíc, ale mohou signalizovat i zdravotní problémy. Trpí jimi ženy, muži, ale dokonce i děti. Proč vznikají, jak je šetrně odstranit a fungují na ně i tzv. babské rady?

Trápí vás kruhy pod očima? Podívejte se na své rodiče, jestli je sužuje ten samý problém. Za vznikem kruhů pod očima často stojí genetika. Mohou se objevit v jakémkoli věku. Kůže pod očima je totiž tenčí než na jiných částech obličeje a s přibývajícím věkem se stále ztenčuje. Navíc ubývá podkožního tuku v obličeji, takže jsou víc znatelné cévy, které vytváří tmavší okolí očí.

12 rad, jak se zbavit kruhů pod očima • VIDEO iStock.com/ mojezdravi.cz/ Markéta Tošnarová

„I když je nejčastější příčinou vzniku kruhů pod očima genetika, vliv má spousta vnějších faktorů – časté vystavování UV záření, hormonální změny, nedostatek železa, nedostatečný pitný režim, stres, nadměrná konzumace alkoholu, kouření, špatná životospráva, alergie, nedostatek spánku a mnoho dalšího. Objevit se mohou například během těhotenství,“ přibližuje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Štítná žláza i problémy se srdcem

Tmavé kruhy pod očima mohou ale signalizovat, že s tělem není něco v pořádku. Často odráží potíže s onemocněním štítné žlázy, problémy se srdcem, ledvinami, játry nebo trávicího systému. Dejte si pozor i na některé léky, které způsobují váčky a kruhy pod očima. Jak se jich účinně zbavit? Můžete dát i na lidové rady, jde ovšem spíš o krátkodobé řešení. Co takové studené obklady?

„Ty zúží cévy pod kůží, čímž zmírní kruhy pod očima. Avšak jen na chvíli. Podobný účinek mají i čajové sáčky s černým či zeleným čajem obsahující kofein.

Masáže očního okolí napomáhají lepšímu proudění krve, čímž se modravé zabarvení redukuje.

Plátky brambor či okurky jistě ničemu neuškodí, ale s největší pravděpodobností ani problém dlouhodobě nevyřeší,“ vysvětluje Bohdana Polišenská, lékařka oční kliniky Gemini.

Pomůže laser a kvalitní péče

Nejlepší je obrátit se na odborníky z oboru estetické medicíny. „Při úbytku tuku s propadlinami pod očima je vhodná aplikace výplně s kyselinou hyaluronovou či aplikace intradermálních nití, které zároveň pomáhají zpevnit jemnou kůži. Existují i laserové metody jako například IPL laser, které mohou zmírnit kruhy pod očima způsobené zvýšenou pigmentací,“ popisuje Bohdana Polišenská.

Zároveň dodává, že pro udržení dobrého stavu očního okolí je důležitá i pravidelná péče. To znamená používání krémů určených pro oční okolí, protože je specifické právě svojí jemnou kůží i strukturou. Dbejte i na stravu, která by měla být vyvážená s dostatkem vitamínů a minerálů. Dodržujte i pravidelný pitný režim a dopřejte si dostatek spánku.

Vyrobte si domácí masku na kruhy pod očima a otoky! • VIDEO Adam Balažovič/BPŽ

Kruhy pod očima a zrak

Mohou zákroky a kosmetika představovat rizika pro zrak? Ano, proto je důležité, aby si člověk vybíral kliniku a kosmetiku důkladně. Na co si dát pozor? „Krémy s hydrochinonem mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny kůže.

Retinoidy, které se užívají zejména k léčbě kožních onemocnění, se nesmí používat v těhotenství – mohou poškodit vývoj plodu,“ upozorňuje přednosta Stodůlka. „Laserové metody jsou pak spojeny s nutnou ochranou samotných očí kvůli prevenci zánětu.

Použití chemického peelingu či bělicích prostředků je kontroverzní, na jemné kůži očního okolí může vyvolat alergickou reakci, a pokud se dostane do oka, tak i oční zánět. V krajním případě hrozí ztráta zraku při neodborné aplikaci výplně,“ dodává.

Autor: Aneta Šimonková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector