Pálení močové trubice – Vše o zdraví

Většinou jde o bakterie. Ty se dostávají z vnějšího okolí – velmi často z konečníku přes močovou trubici do močového měchýře, zde se usadí a množí.

Často ji v přemnožení pomáhá i naše nedůslednost v dodržování pitného režimu. S dostatkem přijímaných tekutin by totiž proud moči drobnou infekci eliminoval.

V případě, že se zhoršující se stav neléčí, může infekce postupovat do ledvin a způsobit tak infekci ledvin.

Pálení močové trubice - Vše o zdraví Trápení, které vás nutí často na močení

Infekce, která vás nutí často na močení postihuje většinou část močových cest. Když postihne dolní močové cesty, jde o zánět močového měchýře – cystitidu. Pokud postihne horní močové cesty, jedná se o zánět ledvin – pyelonefritidu.

Obojí může být způsobeno bakteriemi, které běžně obývají střevní trakt jako Escherichia coli, Pseudomonas, Klebsiella a Proteus, ale i sexuálně přenosnými mikroorganismy jako je Chlamydie trachomatis, Mycoplasma a Ureaplasma. Zřídka zánět způsobí i virus.

Neléčené napadení močových cest takovými patogeny vede i k přenosu infekce na další orgány včetně pochvy, prostaty, ledvin i varlat.

Pálení močové trubice - Vše o zdraví Jak poznáte, že máte zánět močových cest?

Chodíte často na toaletu a močení je doslova nepříjemné. Provází jej pálení, řezání a bolest a přitom ze sebe téměř nic nedostanete. Proud moči je nitkovitý a máte neustále pocit, že jste se zcela nevyprázdnili.

Trápí vás i bolest v podbřišku, cítíte se unaveně a jako přirozený obranný mechanismus se může dostavit i zvýšená teplota. Vaše moč je zakalená, zbarvená krví a většinou s sebou nese nepříjemný zápach. Zjistit, zda máte zánět můžete i doma rychlým domácím testem – potvrdit diagnózu si ale nechte lékařem.

Lékař vyšetří bolestivost zaníceného místa pohmatem podbřišku a nechá otestovat vaši moč jednoduchým biochemickým rozborem. Na místě může ověřit i stav moči papírkovým testem. V moči přitom hledá buňky imunitního systému (leukocyty) a červené krvinky (erytrocyty), které by infekci potvrdily.

Pokud jsou nálezy nejednoznačné, provádí se i vyšetření ke zjištění přesného původce zánětu – provede se kultivace moči. Dále také i zobrazovací vyšetření jako je ultrazvuk nebo RTG snímek močového ústrojí.

Pálení močové trubice - Vše o zdraví Jaké faktory nahrávají vzniku cystitidy?

  • Pohlaví – ženy mají kratší močovou trubici, než muži
  • Nedostatečná hygiena
  • Zadržování močení
  • Nedostatečný přísun tekutin
  • Cukrovka – moč lidí trpících cukrovkou obsahuje větší množství cukru, a toto sladké prostředí bakteriím prospívá
  • Vrozené vývojové vady močové trubice a měchýře
  • Časté střídání sexuálních partnerů a nechráněný pohlavní styk
  • Zavedený permanentní katetr v močové trubici

Pálení močové trubice - Vše o zdraví Předcházejte zánětu močových cest

  • Pijte každý den dostatečné množství tekutin.
  • Noste kvalitní bavlněné dámské spodní prádlo.
  • Nezadržujte zbytečně močení.
  • Vymočte se po každém pohlavním styku.
  • Nepoužívejte obyčejné sprchové gely, které narušují poševní mikroflóru.
  • Otírejte se po stolici správným směrem.
  • Dopřávejte si bylinné čaje a doplňky stravy pro zdravé močové cesty.

Pálení močové trubice - Vše o zdraví Léčba zánětu močových cest

S každým zánětem, který vás přivede až k lékaři, je třeba dodržet odpočinkový režim s dostatkem přísunu tekutin. Po všech vyšetřeních vás lékař pošle domů s první dávkou antibiotik nebo chemoterapeutik. Ty, i když netuší s jakým přesně původcem zamávají, by vám měly pomoci.

Většina lékařů kalkuluje s tou nejpravděpodobnější možností – že vám zánět způsobila bakterie. Pokud vám léčba nezabere do 3 dnů, lékař vám dle výsledků kultivace moči nasadí jinou a přesnější léčbu. Ta zabírá a léčí infekt do 7 dnů.

Při užívání antibiotik se obecně doporučuje užívat probiotika pro obnovu střevní mikroflóry. 

Pálení močové trubice - Vše o zdraví Léčbu můžete podpořit i dalšími léčivými přípravky a bylinkami jako

  • Terpény (ROWATINEX) – zvyšuje sekreci moči a uvolňuje křeče močových cest. Taky zlepšuje prokrvení ledvin a zvyšuje vylučování málo koncentrované moči, čímž se tlumí zánět močových cest.
  • Enzymy (WOBENZYM) – obsahuje vhodně sestavené enzymy, které mají schopnost účelně ovlivňovat imunitu a tlumit zánět. Doporučuje se jako preventivní léčba, když žena trpí chronickými a recidivujícími záněty a infekcí močových cest.
  • Výtažky z bylin a plodů – Už naše prababičky věděly, že silným bojovníkem s trápením s močovými cestami je příroda kolem nás. Proto i dnešní doplňky stravy obsahují jejich silné koncentrace tak, aby pomohly tělu se s mikroorganismy vyrovnat. V podpoře vám pomohou i přípravky s výtažky z brusinek, které pomáhají k normální funkci močové soustavy. Dále z březové šťávy, která podporuje normální funkci močových cest a ledvin a přesličky rolní, která se stará o normální funkci celé močové soustavy.

…………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
INZERCE

 Podpora doplňky stravy:

  • D-manosa (BLOKURIMA) – je přírodní monosacharid, který se běžně vyskytuje v ovoci, ale naše tělo ho nezvládá metabolizovat. Proto putuje až do močového měchýře, kde znemožní uchycení E. coli na sliznici a ty poté s proudem moči odcházejí z těla. Zaručí tak, že se nemohou přemnožit a vytvořit nežádoucí problémy.

Pálení močové trubice - Vše o zdraví

Léky na zánět močových cest a ledvin Vše pro ledviny a močový měchýř

Zánět a infekce močových cest: Jak se nakazíte, jak je poznáte a co vás nejrychleji vyléčí?

Infekce močových cest způsobuje zánět částí močové soustavy. Do ní patří močová trubice, močovody, močový měchýř a ledviny. Příčinou je přítomnost patogenu, nejčastěji bakterie, vzácněji virů nebo plísní.

Infekce většinou postihuje dolní močové cesty, protože díky rychlé a efektivní léčbě infekce nepřejde až do ledvin. I to se ale může stát.

Záněty a infekcemi trpí častěji ženy, ale v žádném případě muže neobcházejí. Příznaky jsou nepříjemné, omezují kvalitu života a způsobují dyskomfort.

V rámci léčby se podávají antibiotika (hubí bakterie), léky snižující zánět a analgetika (tlumí nepříjemné a bolestivé stavy).

Článek přesně vysvětlí, jak se infekce a zánět projevují, jak vás lékař bude vyšetřovat a léčit, a co lze dělat doma v rámci prevence.

Pálení močové trubice - Vše o zdraví

  • DLOUHODOBÁ PÉČE O KONDICI A VITALITU MOČOVÝCH CEST A PROSTATY:
  • České rostlinné tobolky Proerecta PROSTATE pro muže, kteří pečují o své zdraví a chtějí cíleně bránit vzniku a komplikacím močové soustavy.
  • PROSTATE obsahuje Serenou plazivou, Slivoň africkou a Kopřivu dvoudomou, které prokrvují a udržují normální funkce prostaty, močového měchýře, ledvin a močových cest.

Pálení močové trubice - Vše o zdravíKlikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích Proerecta PROSTATE. V případě objednávky vám balík doručíme do 48 hodin. 1 balení vydrží na 2 měsíce péče.
CHCI CHRÁNIT MOČOVÉ CESTY >>

Zánět má obvykle jasné příznaky, takže by se nemělo stát, že by infekce prostupovala močovou soustavou a postižený o tom netušil. To je vlastně výhoda, protože nepříjemné příznaky pacienta o to rychleji dovedou do ordinace urologa (pro muže) nebo gynekologa (pro ženy).

První 3 až 8 dnů dny od infikování jsou ale projevy slabé nebo žádné, takže si je postižený nemusí všimnout.

  • silné a časté nutkání na močení
  • pálení nebo bolest během močení, podráždění
  • malé množství vyloučené moči a pocit nedostatečného vymočení
  • zakalená, silně nebo zvláštně páchnoucí, barevně výrazná a hustá moč, někdy se stopami krve (růžová, hnědá, červená moč)
  • bolesti v oblasti pánve, zad a podbřišku

VÍTE, ŽE infekce nejčastěji postihují právě v močovou soustavu? Postihují 3 až 5 % lidí mladšího věku a až 30 % lidí staršího dospělého věku. U mladých žen se infekce vyskytuje až 50x častěji, než u mladých mužů.

Vždy záleží na tom, která část močové soustavy je infekcí postižená. Od toho se odvíjejí negativní příznaky. Pro lepší lokalizaci sledujte tyto projevy:

Infikovaná část močové soustavy: Příznaky infekce a zánětu:
Močová trubice (uretra), zánět – uretritida – pálení a bolest během a po vymočení– problémy s močením– výtok z močové trubice (ojediněle)
Močový měchýř, zánět cystitida – časté a bolestivé močení– nedokonalé vymočení– bolest, tlak a dyskomfort v podbřišku– změny moči (zákal, zápach, krev v moči, barva)
Ledviny, zánět pyelonefritida – bolest zad– horečky a zimnice– žaludeční problémy (zvracení, nevolnost)

Lékaře navštivte kdykoliv pocítíte některý z těchto příznaků.

Močové cesty se zanítí nejčastěji kvůli výskytu bakterií. Ty mohou soustavu napadnou zvenčí (z 95 % případů), ale také zevnitř těla, pokud se zánět vyskytuje jinde v organismu a přes krev se dostane až do močových cest.

Bakterie vstupují přes močovou trubici do měchýře, kde se začnou množit a hromadit. Když z nějakého důvodu selže přirozená ochrana organismu (imunita), bakterie způsobí bakteriální infekci. Na přítomnost infekce imunitní systém přirozeně reaguje vznikem zánětu, který má za úkol zbavit organismus infekce.

Infekce nejčastěji postihne močovou trubici a močový měchýř. Pokud se ale s léčbou nezačne včas, infekce přechází přes močový měchýř a prostatu až do ledvin. Tam organismus opět reaguje zánětem, který má za úkol vyčistit postižené části močové soustavy.

Častou příčinou je infikování močové trubice bakteriemi z gastrointestinálního traktu (nacházejí se v konečníku) nebo jinými (nejčastěji Escherichia coli – zkráceně E. coli, až 85 % případů, dále Proteus nebo Klebsiella).

Infekce může vzniknout kvůli nedodržení hygienických zásad doma, na veřejných toaletách nebo kvůli nechráněnému sexu. Častěji postihuje ženy, protože ústí močové trubice leží blízko pochvy.

Příčinou mohou byt stejné bakterie a stejné rizikové faktory. S tím rozdílem, že infekce již prostoupila močovou trubicí až do močového měchýře.

Přidat se může infekce a zánět prostaty (prostatitida), která leží přímo pod močovým měchýřem a obepíná močovou trubici. Bakterie tedy mají velikou šanci tyto části soustavy v rychlém čase infikovat.

Infekce není vždy znakem špatné hygieny. Postižený se může bakteriemi nakazit třeba na veřejných toaletách nebo při kontaktu bakterií z konečníku s močovou trubicí. I čistotní lidé trpí záněty močových cest.

Infekce častěji postihují ženy a za život jich překonají hned několik.

  • Zablokování močových cest kvůli zvětšené prostatě nebo ledvinovým kamenům. Moč správně neodtéká z měchýře a riziko infekce stoupá.
  • Abnormální vývin močových cest.
  • Snížená obranyschopnost, která si nedovede poradit s bakteriemi v močové soustavě a příliš agresivní bakterie.
  • Nechráněný sex. Bez ochrany pro bakterie neexistuje žádná bariéra. Riziko zvyšuje i časté střídání sexuálních partnerů.
  • Pacienti napojení na katétr.
  • Diabetes, obezita, rodinná anamnéza (onemocnění se vyskytuje u členů rodiny)
  • Anatomie ženských močových cest. Ženská močová trubice je kratší, takže bakterie urazí kratší vzdálenost. O to rychleji se infekce šíří močovou soustavou. Riziko u žen zvyšuje i antikoncepční tělísko, pesary, menstruační kalíšek a menopauza.
  • Úraz (poranění míchy, mrtvice) nebo nedávný chirurgický zákrok na močových cestách.
Zajímavé:  Příznaky Po První Dávce Očkování?

Když se povede infekci rychle zachytit a vyléčit, riziko pozdějších komplikací je minimální. Je vhodné pamatovat, že zánět se může objevit kdykoliv znovu, takže na bezpečnostní a hygienické zásady je nutné myslet soustavně. Co se ale stane, pokud se zánět nevyléčí včas a a správně?

  • Zúžení močové trubice (striktura uretry)
  • Trvalé poškození ledvin, pokud se infekce dostala až do nich
  • Opakované infekce a to hlavně pokud došlo ke 2 infekcím po sobě za méně než půl roku
  • Sepse (lidově otrava krve)

Mějte na paměti, že na vás může infekce čekat kdekoliv a kdykoliv a to i doma. Proto se snažte infekcím zodpovědně předcházet.

  • Po souloži se co nejrychleji vymočte, umyjte penis a pochvu a preventivně vypijte sklenici čisté vody.
  • Konečník vytírejte vždy zepředu dozadu (od análu směrem k zádům). Tak snížíte šance infikování močové trubice bakteriemi.
  • Pravidelný a dostatečný pitný režim. Voda ředí a čistí moč. Nutí vás močit častěji, díky čemu se z těla pravidelně vyplavují bakterie a škodliviny. Do režimu klidně přidejte i brusinkový džus plný vitamínů a živin. Neexistuje ale vědecký důkaz, že by pomáhal proti zánětům a bakteriím.
  • Nepijte nápoje, které dráždí měchýř. Vyřaďte kávu, kofeinové nápoje, alkohol, šťávy z citrusů minimálně po dobu trvání zánětu.
  • V rámci rychlé pomoci proti bolesti použijte termofor a hřejivé polštářky.

NEZAPOMEŇTE na Proeretca PROSTATE pro zmírnění zánětů a podporu funkcí prostaty a močové soustavy.

Rostlinné složení, výhodná cena a doručení do 48 hodin.

Pálení močové trubice - Vše o zdraví
CHCI CHRÁNIT MOČOVÉ CESTY >>

  • Rozbor moči. Vzorek moči donesete k lékaři. Ten bude posuzovat přítomnost bakterií nebo bílých krvinek. Aby byl vzorek čistý, otřete před odběrem genitálie antibakteriálním gelem. Podle druhu nalezené bakterie lékař předepíše vhodné léčivo.
  • Lékař si může chtít udělat podrobný obraz vašich močových cest. Ten získá pomocí ultrazvuku, počítačové tomografie nebo magnetické rezonance. Tyto postupy se využívají v případě častých infekcí.
  • Cytoskopické vyšetření spočívá v nahlédnutí až do močového měchýře. Endoskopická sonda s malou kamerou se zavádí přes močovou trubici.

V první linii léčby se předepisují antibiotika. Přesné léčivo se stanoví na základě konkrétní bakterie, která infekci způsobuje a zdravotního stavu pacienta.

Konkrétní léky a léčiva v nich: Trimethoprim, sulfamethoxazol (Bactrim, Septra), Fosfomycin (monurol), Nitrofurantoin (makrodantin, makrobid), Cephalexin (Keflex), Ceftriaxon (léky uvádíme ze zahraničného zdroje a v ČR se mohou lišit).

Tyto léky se nesnažte shánět bez předpisu ani načerno. Pro každého pacienta je vhodný jiný lék a vždy o něm musí rozhodnout lékař.

Antibiotika se užívají obvykle týden a spotřebovat se musí celé balení, pokud lékař nerozhodne jinak. Doba se může zkrátit, pokud je infekce méně komplikovaná.

Přidat se mohou i analgetika proti bolesti, pokud je silná. Znecitliví měchýř a močovou trubici, zmírňují bolesti a pálení během močení. Pokud je zánět těžký, léky lze dávkovat i nitrožilně.

Jaká je hlavní příčina vzniku zánětů močové soustavy?

Nejčastěji jde o bakteriální infekci. Bakterie vstupují do močové trubice a způsobují zánět. Nejčastěji bakterie škodí v močové trubici a v močovém měchýři, ale mohu infikovat také ledviny.

Jak se rychle a sám zbavím zánětu močových cest?

  1. – vždy jděte nejdříve k lékaři– dodržujte pitný režim, který pomáhá vyplavovat bakterie z močového ústrojí– užívejte probiotika a vitamín C (kysané mléčné výrobky, čerstvou a kvašenou zeleninu a ovoce)– močte ihned kdykoliv se vám bude chtít a moč nezadržujte– užívejte antibiotika dle doporučeného dávkování– užívejte léky tlumící bolest podle doporučeného dávkování– kupte si termofor– noste volné oblečení, které netlačí na močové cesty
  2. – během sexu používejte ochranu

Jaké jsou časté příznaky zánětu?

Zarudnutí, otoky, zvýšená teplota, bolest a ztráta přirozené funkce zaníceného orgánu nebo části těla. Bolest může navíc vystřelovat do zad nebo nohou.

Co může podráždit močové cesty?

Přítomnost dráždivých látek v močovém měchýři. Káva a kofeinové nápoje, čaj, sycené nápoje a alkohol. Dále kyselé druhy ovoce (citrusy, ovocné a zeleninové šťávy), silně kořeněná jídla.

Jaký je to pocit mít zanícenou močovou trubici?

Bolestivé a časté močení, bolest břicha. Zánět dráždí močovou trubici.

Jak dlouho trvá zánět močových cest?

Pokud začnete s rychlou léčbou, příznaky infekce vymizí do 24 až 48 hodin. Infekce ledvin nebo močového měchýře může trvat až týden nebo více.

Jak dlouho trvá zánět močových cest bez léčby antibiotiky?

Záněty mohou vymizet i bez užívání antibiotik. Podle studií na postižených zánět ustoupil bez antibiotik sám od sebe ve 25 až 50 % případů.

Kolik vody mám pít pro propláchnutí zanícených močových cest?

Pijte aspoň 2 litry čisté vody denně.

Kdy mám se zánětem močových cest navštívit lékaře?

Pokud máte podezření na zánět močových cest, návštěvu neodkládejte, Čím dříve vás vyšetří, tím dříve nastaví léčbu a o to rychleji se uzdravíte a zbavíte nepříjemných projevů.

Co bych neměl jíst a pít při zánětu močových cest?

Kofeinové nápoje, alkohol, kořeněná jídla, kyselé druhy ovoce, umělá sladidla a ochucovadla.

Dovedu se na zánět močových cest otestovat sám doma?

Ano, orientační test koupíte v lékárně nebo v drogerii. Nenahrazuje ale léčbu a výsledky jsou pouze přibližné. Testovací proužek stačí omočit a podle příbalové informace zjistíte, co test prokázal. Určitě nepodceňujte návštěvu lékaře – urologa nebo gynekologa (u žen).

Jak poznám, že se zánět močových cest rozšířil až na ledviny?

Infekce ledvin také spadá pod zánět močových cest, i když je poměrně vzácná. Lékaře vyhledejte, pokud pociťujete ostrou bolest v dolní části zad v oblasti ledvin, horečku nebo zimnici, třes a podobně.

Jak bude lékař vyšetřovat zánět močových cest?

Posuzovat bude vzorek moči, který prokáže přítomnost bakterií nebo bílých krvinek, které proti bakteriím bojují.

Budu kvůli zánětu slabý a vyčerpaný?

Většina postižených trpí slabostí, únavou a potřebou spánku. Tělo se potřebuje zbavit infekce a potřebuje co nejvíce energie.

Pomůže mi se zánětem termofor nebo hřejivý polštářek?

Ano, pomocí hřejivé pomůcky lze zmírnit bolesti, které záněty močových cest doprovázejí. Přikládejte je na břicho, záda, hráz a kdekoliv potřebujete úlevu od bolesti.

Jak poznám, že právě dochází k zanícení močových cest?

Nejčastěji podle pocitů pálení během a po vymočení, časté nutkání na močení, nedokonalé vymočení. Dále pak podle tmavé, zakalené, krvavé a zvláštně páchnoucí moči.

Existuje rozdíl mezi infekcemi močového měchýře a zánětem močových cest?

Záněty močových cest mohou ovlivnit kteroukoliv jejich část a to včetně močové trubice, močovodů, měchýře a ojediněle ledvin.

Mohu trpět zánětem močových cest a nevědět o tom?

Příznaky mohou být méně citelné, ale určitě si je všimnete. Žádný zánět obvykle není bez příznaků.

S čím si mohu zánět močových cest splést?

Nejčastěji se podobnými přiznaky projevují pohlavně přenosné nemoci jako chlamydie, kapavka a trichomoniáza. Je vhodné zajít na test, který zjistí přesný problém.

Proč mě během zánětu bolí také záda?

Bolest zad nejčastěji prokazuje, že infekce napadla také ledviny. Bolest je silná a neustává. Způsobuje také horečku, zimnici a žaludeční potíže.

Jsou bakterie způsobující infekci pohlavně přenosné?

Ano.

Jaká je inkubační doba zánětů močových cest?

Inkubační doba je čas, za který se přítomnost bakterií v močové soustavě začne projevovat citelnými příznaky. Tato lhůta je 3 až 8 dnů.

Pomohou mi na zánět a infekci močových cest homeopatika?

Absolutně ne. Homeopatika nejsou ani léky ani doplňky stravy s příznivými účinky. Homeopatikum nemá žádné léčivé účinky a nedovedou vás infekce zbavit.

Příčinou je bakterie s infekcí a tu je nutné zahubit užíváním antibiotik.

Homeopatika jsou pouze „cukrové kuličky“, které vás okradou nejen o peníze, ale navíc mohou zhoršit celou infekci, protože postižený odkládá skutečnou léčbu. Nevěřte šarlatánům a obchodníkům s lidským neštěstím.

  • KAM TEĎ?
  • NYNÍ SE PODÍVEJTE, jak přesně vám s kondicí a vitalitou močové soustavy pomohou české rostlinné tobolky Proerecta PROSTATE.
  • Od 399 Kč za balení na 2 měsíce péče, doručení do 48 hodin.

Pálení močové trubice - Vše o zdraví

Babské rady na zánět močových cest

Domácí léčba a babské rady v případě zánětu močových cest vám 100% uleví. ✔️ Zánět močového měchýře může postihnout opravdu kohokoliv! Nepodceňte ho a zkuste tyto triky, které znaly již naše babičky. Nebudete litovat…

Babské rady na zánět močového měchýře

K zánětu močových cest se člověk dostane poměrně snadno. Většina žen se s ním setkala alespoň jednou.

Máte zánět močového měchýře? Lékaři Vám nejspíše řekli, že jste možná prochladla, že je důležitá hygiena při vykonání potřeby (utírat se zepředu dozadu) před i po pohlavním styku, a poradili Vám nosit bavlněné prádlo.

Co Vám možná ale neřekli je, že existuje spousta babských rad, kterými se řídilo několik generací před námi. Pojďme se na ně podívat.

Než se však podíváme na to, jak se zánětem močového měchýře bojovat, ukážeme si, jak ho vůbec rozpoznat! Při zánětu močového měchýře (cystitida) má člověk kromě pálení a řezání při močení mimo jiné taktéž nutkavý pocit, že potřebuje močit, a to i v případě, že před chvilkou na toaletě byl. Moč pak při obtížích bývá zakalená, je více cítit a někdy je i zabarvená do různých odstínů červené.

Když zpozorujete, že se stav do 3 dnů nezlepšil, napříč vaší snaze, neotálejte a navštivte vašeho obvodního lékaře. Ten vás poté pošle na rozbor, eventuálně doporučí urologické vyšetření. Nic mu nezatajujte, naopak – svěřte mu maximum informací. Při opakovaných obtížích doporučujeme již odbornou léčbu – tady už bude příroda krátká.

Pitný režim

Už naše babičky věděly, že v případě zánětu močového měchýře je nejdůležitější dodržovat pitný režim. Pijte několik litrů tekutin denně v průběhu celého dne, propláchnete tak svůj močový měchýř, kde se usadily bakterie, které tam být nemají. Právě nízká produkce moči zvyšuje riziko infekce močových cest.

Zajímavé:  Bolest ucha - vše o zdraví

Samozřejmě nejdůležitější je čistá voda, pokud však přidáte urologické či jiné bylinkové čaje (lípa, kopřiva, heřmánek nebo šalvěj), dodáte tělu spoustu užitečných látek.

Rozhodně se vyhněte konzumaci kávy, džusu, koly nebo černého čaje. Vhodné je vynechat sladkosti, ostrá a smažená jídla – bakterie, jež způsobuje zánět z 90 % případů, Escherichia coli, je má velmi ráda. Cukr je prostě něco, co vynechte ze svého jídelníčku při obtížích se záněty obecně.

  • Nejúčinnější močopudné čaje
  • – Březový čaj – kůru z břízy (asi hrst) zalijeme horkou vodou a louhujeme cca 10 minut, slijeme a konzumujeme.
  • – Kopřivový čaj – kopřivy zalijeme horkou vodu a po 5 minutách louhování pijeme.

Pálení močové trubice - Vše o zdraví

– Libečkový čaj – nasekaný libeček (cca 2 lžičky) zalijeme horkou vodu, 10 minut louhejeme, slijeme a vypijeme.

– Čaj z petrželové natě – petrželové listy zalijeme horkou vodou. Silice petrželové nati podporuje vylučování moči a má silný dezinfekční účinek, prokrvuje močový aparát- proto se považuje i za silné afrodiziakum.

– Česnekový čaj – několik rozmačkaných stroužků necháme vylouhovat v teplé vodě, po 5 minutách vypijeme. Česnek je má antimikrobiální vlastnosti, zvyšuje odolnost organismu proti bakteriím, virům i plísním a zlepšuje imunitní systém. Česnek můžeme konzumovat také v polévce. Česnekovou polévku uvaříme z horké vody, alespoň 2–3 stroužků česneku, soli a kostek chleba, posypeme pažitkou.

Kyselost moči, tudíž zmírnění pocitu pálení, snížíme vypitím sklenice vody s jedlou sodou, postačí 1 lžička.

Brusinky

Nejznámějším přírodním lékem na infekce močových cest jsou brusinky. Podle výzkumů jsou schopny snížit celkový počet infekcí močového ústrojí (především u žen) za rok a jsou účinným pomocníkem při prevenci. Jednou z nejdůležitějších vlastností brusinek je schopnost bránit bakteriím, aby se přichytily na slizniční stěnu močového traktu.

V dnešní době jsou brusinky zařazovány mezi tzv. superpotraviny. Brusinky je možné konzumovat v různých formách, například jako stoprocentní šťávu, existují i tabletky, sirupy, koncentrát, tinktura, kapky a také sušené brusinky. Stejně tak lze připravit odvar (cca hrst brusinek na litr vody).

Pálení močové trubice - Vše o zdraví

Vitamín C

Podle studií vitamín C zvýšením kyselosti moči ničí bakterie způsobující zánět u více než 50 % pacientů, kteří užívají vitamín C pravidelně.

Vitamín C dostaneme do organismu dostatečnou konzumací ovoce (pomeranče, grapefruit, kiwi) a zeleniny (červené papriky, česneku, brokolice a mrkve).

Lichořeřišnice

Stejně jako česnek i lichořeřišnice působí proti plísním a bakteriím. Právě její antibakteriální léčivé účinky uplatňujeme při onemocněních ledvin, močového měchýře a dýchacích cest.

Toto bylinné antibiotikum lze užívat v kapkách tinktury 2-3x denně.

Oleje

Bylinné oleje a výluhy naše babičky používaly již odnepaměti. Nejvíce si cenily hřebíčku a myrhy.

Hřebíčkový olej – antimikrobiální, antimykotický, antivirový a protizánětlivý. Ulevuje od bolesti. Užívá se po dobu maximálně dvou týdnů. Jeho užívání radši konzultujte s lékařem.

Myrhový olej – povzbuzuje imunitní systém a regeneraci tkání. Díve se užíval proti infekcím jako lepra a syfilis. Tato pryskyřice se aplikuje na pokožku, vnitřně užívejte jen prověřené, kvalitní myrhové oleje. I v tomto případě je na místě informovat o užívání lékaře.

Probiotika

Ano, babičky sice neznaly probiotika v kapslích, ale nahrazeny byly domácími produkty, které je obsahovaly.

Probiotika sice nepůsobí přímo na močové ústrojí, ale udržují rovnováhu bakterií ve střevě a podporují imunitu. Tyto mikroorganismy můžeme přijímat potravou či prostřednictvím potravinových doplňků v rámci prevence, nebo jako doplněk k antibiotikům.

Doporučuje se alespoň 1 kelímek bílých jogurtů s živými bakteriemi. Čím dál větší důležitost se přikládá fermentovaným potravinám, ať už je to kefír či probiotické jogurty.

O významu probiotik při zánětech močového měchýře, věděly už předchozí generace. Babská rada zní – nanést bílý jogurt na hygienickou vložku a nechat ho působit přes noc.

Teplo a klid

Při zánětu močových cest si můžete pomoci i jinak než konzumací tekutin a zdraví prospěšných potravin. Máte v těle zánět, dejte tělu oddech a buďte v klidu. Naplňte plastovou lahev horkou vodou a zahřívejte si podbřišek. Celkově se udržujte v teple, především záda.

Naordinujte si klid na lůžku. Zabalte se do deky s lahví naplněnou horkou vodou (zabalte ji do utěrky, abyste se nespálili), případně termoforem (gumová ohřívací lahev) a hřejte si podbřišek.  Uleví se Vám od bolesti.

Tu můžete obdobným způsobem ztišit též ručníkem namočeným v teplé vodě. Krátkodobě pomůže i horká sprcha míst postižených bolestí. V koupelně můžete vyzkoušet i odvážnější metodu: posaďte se do napuštěné vany s teplou vodou a vyčůrejte se do ní.

Zánět močových cest a babské rady

Aktuální článek: Babské rady na zánět močových cest

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Urologie

Dobrý den. Při močení mě to bolí, ale až u konce močení a jen málo, trvá to asi týden. Po milování mě občas pálí pochva-na vstupu, trvá to asi 14 dní. Cetla jsem, že to muze byt kvasinkova inf nebo zanet. Poradte mi prosim

Vážená slečno Misko, to co jste četla je pravda, může jít nejen o zánět zevních rodidel či pochvy, ale také o zánět močové trubice, který se lehce spojí s následným zánětem močového měchýře.

Musíte se nechat gynekologicky a možná i urologicky brzo vyšetřit a záhy i léčit. Při zanedbání včasné léčby hrozí téměř vždy přechod zánětu do chronicity- a to je pak trápení nadlouho. Zdraví MUDr.

Rudolf Vévoda

Trpím často záněty močového měchýře převážně v zimě a někdy i po pohlavním styku ikdyž použijeme kondom.Vždy se vylečím ale chtěla bych poradit nějaký lék jako prevenci před onemocněním a nějaké rady jak onemocnění zabránit děkuji moc předem.

Vážená paní Renato, při častějších recidivách zánětů dolních močových cest je třeba především pátrat po možném ložisku skryté infekce v těle. Může to být chronický zánět vaječníku, zánět mandlí či váčky pod chrupem a pod.

Váš praktický lékař by vám mohl příslušná vyšetření zařídit a sám provést vyšetření na možnost zánětu z krve. Předpokladem je bezvadný stav ženských pohlavních orgánů ověřený poševními stěry. Varujte se prochlazení a dráždivé stravy,pijte denně 2,5 až 3 litry tekutin, choďte pravidelně močit.

Podpůrným léčivem je extrakt z borůvek či urovaxom, poradí vám v každé lékárně. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Už tři dny když jsem na WC na velké krvácím,co mi může být?

Vážený pane Petře, krvácení z konečníku patří sice do oboru chirurgie a nikoli urologie, ale odpověď vám rád dám, jsa sám erudovaným chirurgem. Nejčastější příčinou odchodu čerstvé(červené) krve z konečníku jsou hemeroidální uzly, které mohou prasknout. Jinou příčinou, méně častou ale závažnější, je nádor, ať již nezhoubný či zhoubný.

Udáváte-li však konzumaci značných množství alkoholu můžete mít na základě změn jaterních buněk křečové žíly v jícnu a v oblasti konečníku. Ty pak snadno krvácí- zdá se mi,že je to i váš případ. Rozhodnutí o příčině a následném léčení však může provést jen příslušné chirurgické pracoviště, na něž vám doporučuji se neprodlenně obrátit. Zdraví MUDr.

Rudolf Vévoda

Vážený pane doktore. Trpím zúžením bulbární uretry. Absolvoval jsem OUTI operaci, bez valného výsledku a po té mimo jiné i na základě Vašeho doporučení resekci zúžení. Nyní jsem necelé dva roky po této operaci a opět jsem ve stejném ne-li horším stavu vyžadujícím minimálně 1x měsíčně dilatace. Velmi mi to znepříjemňje život. Je možné ještě nějaké řešení? Děkuji za odpověď.

Vážený pane Sokole, striktury uretry mají tendenci k recidivám na základě procesu jizvení. Ten je různého stupně a liší se případ od případu. Vy máte asi smůlu, že patříte k té skupině u níž je proces jizvení až nadměrný. Detailní vaši situaci však posoudit z tohoto vašeho sdělení nedokážu.

Mohu vás ale doporučit do péče urologa s mnohaletými zkušenostmi s touto problematikou. As.MUDr.Jan Doležel CSc. v Brně v Úrazové nemocnici má pravděpodobně nejvyšší počet pacientů úspěšně vhodným chirurgickým zákrokem řešených v rámci ČR. Ten by na základě objektivních zjištění jistě navrhl či sám provedl řešení vašeho problému.Telefonem na č.

532260111 nebo přímo 545538470 se můžete k Dr.Doleželovi objednat. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Dobrý den, prosím o radu. Po pohlavním styku a výronu semene mám pálení na začátku močové trubice. Styk můžu opakovat alespoň jednom dnu vynechání.Jelikož se s manželkou snažíme o miminko, tak si chceme dopřát víc styků, ale vzhledem k mému pálení to nejde. Děkuji za odpověď.

Vážený pane, vámi popisované pálivé pocity může působit zánětlivý proces postihující močovou trubici nebo i prostatu. Může ovšem jít i o alergickou reakci na poševní sekret partnerky, což je řídký jev a ještě méně častěji o alergickou reakci na vlastní jekulát. Možná je ovšem i rekace na zvlhčující obsah některých kondomů- pokud ovšem vůbec kondom používáte.

Vzhledem k potřebě přesnějšího stanovení příčiny, která pak určuje i způsob léčení, byste se měl obrátit na urologické ambulantní zařízení v oblasti vašeho bydliště. Už zvláště kvůli vaší společné snaze o potomstvo byste to měl udělat brzo.Předcházet by ovšem mělo gynekologické vyšetření partnerky, jehož výsledek byste měl na urologii již přinést. Zdraví MUDr.

Rudolf Vévoda

Prosím o přeložení a vysvětlení do lidské řeči. Co je to parenchymatozní léze? Děkuji

Vážená paní Anjo, ledviny jsou orgánem tvořeným vlastní masou, v níž se krev filtruje a odstraňují se tak látky tělu neužitečné, které spolu s vodou pak vytvářejí moč, která přechází systémem kanálků do dutého systému ledviny.Ten tvoří kalichy a pánvička ledviny, která pak navazuje na močovod, vedoucí moč do močového měchýře.

Zajímavé:  Léčba Opruzenin U Kojenců?

Ona masa provádějící hlavní funkci ledviny je ledvinový parenchym. Ledvina je tak parenchymatózní orgán, stejně jako na př.játra či slezina. Léze je porucha, poškození, určitý stupeň nedostatečnosti či výkonnosti té či oné tělesné struktury. Parenchymatózní léze je tudíž proucha funkce ledviny či ledvin.O jejím stupni informuje lékaře několik rutinních vyšetření.

Ale to se již jistě dozvíte od svého urologa. Zdraví MUDr.Rudolf Vévoda

Při močení trpím pocitem pálení močové trubice, mám dojem, že by mohlo jít o počáteční stadium zánětu. Preventivně jsem začala pít urologický čaj, poraďte mi, jak se vyvarovat zhoršení stavu.

Pálení močové trubice je skutečně ponejvíce způsobeno jejím zánětlivým postižením, které mají na svědomí některé bakterie. Nejčastěji jde o infekci poševní, která díky anatomickému uspořádání může vcelku lehce přerůst do močové trubice.

V takém případě se může jednat o izolovanou infekci močové trubice (pálivý pocit až po vymočení) anebo může přerůst až do močového měchýře. Při jeho zánětu je pak častější nucení k močení, které bývá spojeno v celém průběhu s řezáním či pálením, přetrvávajícím ještě chvíli i po vymočení.

Neuvádíte jak dlouho již tento problém máte, stěží pak posoudit zda půjde jen o lehčí subaktuní záležitost či infekci chronickou. Na každý pád by ještě před podrobným urologickým vyšetřením, k němuž se budete muset přihlásit, je na prvním místě gynekologické vyšetření.

Při gynekologickém nálezu a jeho léčení často i urologická složka vymizí. Pokud budete následně muset jít k urologovi bude toto vyšetření stejně požadováno. Zatím hodně pijte- při zvýšeném příjmu i výdeji tekutin nemá infekce dostatečný prostor pro rozšíření, pokud ovšem jde o infekci močových cest, speciálně měchýře.

Dále se oplachujte řádně a přes den i opakovaně vlažnou sprchou a mýdla, zvláště voňavá, používejte zcela spoře, třeba jednou za tři dny. Mýdlo používejte raději nedráždivé, třeba mýdla dětská.

Již delší dobu mám pocit mírného pálení na konci penisu, které je provázeno pocitem chladu právě na žaludu. Tento pocit se projevuje pouze v některých fázích dne. Nejedná se o bolest, ale jen divný pocit. Žalud mám dosti studený a úplně bílý, jakoby neprokrvený. Při močení to také mírně pálí.

Byl jsem na vyšetření u svého praktického lékaře, který mi předepsal FURANTOIN LÉČIVA, ale to nezabralo a problémy stále přetrvávají. Lékař mi diagnostikoval také mírně zkrácenou uzdičku a odeslal mě na urologii. Jsem objednaný a čekám na specializované vyšetření.

Myslíte si, že by mohla mít ta zkrácená uzdička nějakou souvislost s mými potížemi?

Vážený pane, bez vyšetření a zjištění místního nálezu vám možná neodpovím zcela přesně. Pálení v konečné oblasti žaludu může souviset s infektem postihujícím močovou trubici, snad jenom její závěrečnou část. Může však jít také o alergii (na poševní sekret, na nějaký druh mýdla, na spodní prádlo s převahou umělé tkaniny apod.).

Nelze však vyloučit také drobné trhlinky na krátké uzdičce, všechno závisí od důkladného vyšetření. K tomu jste ostatně již objednán. Proberte možnosti s vaším urologem, který vám jistě, po objektivním vyšetření, příčinu vašeho problému osvětlí a, jak doufám, i odstraní vhodnou léčbou.

Půjde-li o zkrácenou uzdičku nebraňte se možnému menšímu operačnímu zákroku.

Už několik let mám problémy s akné, které ani po hormonální léčbě nezmizely docela, ale daří se mi udržovat to na relativně dobré úrovni.

Jenže asi před půl rokem se mi objevily jiné problémy – lokální vyrážka o rozměrech asi 10-20 cm v průměru, kdy kůže zrudne, pak se objeví drobné svědící pupínky, které rachle nabydou (vše se odehrává během několika minut) a připomínají puchýřky.

Po dalších několika minutách (řádově desítkách minut) tyto pupínky zase postupně mizí. Zhruba po hodině, maximálně hodině a půl již není na kůži nic patrné.

Podobná vyrážka se mi objevuje zhruba jednou denně (někdy častěji) nejvíce v oblasti ramen a zad, ale také na nohách, na břiše a pod. Můžete mi, prosím poradit, co by mi pomohlo, co je to vlastně za vyrážku a jestli si ji třeba nějak nezpůsobuji sama? Předem děkuji!

Vážená paní (slečno), chápu, že chcete mít kůži zdravou a proto byste měla akutní výsev krupičky na určité části těla (nepíšete zda stále ve stejné oblasti či libovolně v různých lokalizacích) ukázat odborníku na dermatovenerologii. Podle mého názoru se velmi pravděpodobně jedná o kontaktní záležitost, nejspíš alegického rázu.

Nemohu však soudit co je tím provokujícím činitelem, to zkuste sama vypátrat. Určitě bude k užitku aspoň oznámení celého „seznamu“ látek s nimiž se v průběhu asi 24 hodin před výsevem vyrážky setkáte.Kožní lékař pak může provést i sérii testů na možný zdroj alergické kožní reakce.

Domnívám se, že jste již kvůli akné stejně na kožním oddělení evidována- o to to teď budete mít jednodušší.

Nejsem si jista, zda mi byla stanovena správna diagnóza, jsem léčena pro zánět močových cest. Již tři týdny mám bolesti v dolním podbřišku, často chodím na WC a trpím bolestmi v dolní části zad, které vystřelují do kyčle. Antibiotika užívám již pět dní dvakrát denně (léky doužívám za šest dní), ale bolesti stále neustoupily.

Diagnóza zánětu močového měchýře se musí opírat o typické příznaky, což je časté nucení na močení a řezání-pálení při něm a dále o patologický močový nález. Správný způsob léčby lze sice odhadnout (užití léku který by potřel zdroj infekce -bakterie), ale ne vždy se to podaří a to z různých důvodů.

Stručně řečeno určitý druh bakterií není citlivý na celou škálu léků, které má medicina k dispozici. Proto se provádí bakteriologické vyšetření vzorku moči- u žen po řádném očištění zevního ústí močové trubice a zevního genitálu (po omytí mýdlem) zachycením středního proudu moči.

Vyšetření trvá tři dny a podle výsledku se dá léčba upravit. Pokud se skutečně jedná o zánět močového měchýře a léčení preparátem triprim nezabírá, bude bakteriologické vyšetření naprosto nutné. Váš lékař by asi udělal nejlépe, kdyby vás poslal do péče urologie. Znovu ovšem podotýkám, pokud jde skutečně o urologické postižení.

Vaše neurčité a stěhovavé bolesti břicha mohou mít totiž i jiný důvod,nevím ovšem jak to začínalo a proč se situace řeší až po třech týdnech potíží. Účinek vám nasazeného léku by měl být patrný již po třech dnech užívání, kdy by potíže měly být stále mírnější až do rychlého vymizení.

Pokud tak není, navštivte vašeho lékaře znovu. Bude asi třeba více vyšetření než jen ono bakteriologické vyšetření moči- vyšetření krevní a snad i chirurgické a gynekologické. To je ovšem odhad, na dálku se to při sporých údajích řeší obtížně.

Řešení však bude zcela na vašem praktikovi a odborných lékařích a jak se mi zdá, neobejdete se bez gynekologického vyšetření.Tam můžete přeci zajít i bez doporučení svého praktického lékaře, udělejte to.

Záněty močových cest

Je velmi časté onemocnění. Může jít o lehkou formu, ale i o nebezpečný zánět ohrožující ledviny. U novorozenců a malých dětí jsou častější u chlapců (mohou být způsobeny i vrozenou vadou močových cest), mezi 20.

až 50. rokem je častější u žen, u seniorů je výskyt přibližně stejný. Převážně u žen, protože mají velice krátkou močovou trubici, se infekce opakuje často v souvislosti s menstruací, pohlavním stykem a po prochlazení.

Příznaky zánětu močových cest

Hustý hnisavý výtok. Zánět močovodu bývá součástí zánětu ledvin. Zánět močového měchýře u žen po pohlavním styku, u mužů při zánětech prostaty, močové trubice nebo po vyšetření.

Časté pálivé nucení na močení, bolestivé močení malého množství, občas močová inkontinence, moč může být zkalená, někdy s příměsí krve. Mohou být i bolesti v oblasti bederní páteře, v nadbřišku, někdy i horečka a celková únava.

Velmi časté jsou infekce u pacientů s cukrovkou.

Příčiny zánětu močových cest

Příčinou infekce je přítomnost škodlivých bakterií v močových cestách, které pronikají močovou trubicí do močového měchýře. Pokud se bakterie v močovém měchýři dále pomnoží, mohou způsobit zánět močových cest a ledvin.

Většinu infekcí vyvolávají bakterie Escherichia coli. Tato bakterie je normální součástí střevní mikroflóry. Přes přísné dodržování hygienických opatření může občas dojít k jejich přenosu.

Zánět močové trubice bývá spojen u mužů se zánětem šourku, u žen se zánětem vagíny.

Návštěva lékaře při zánětu močových cest

Je nutná při opakujících se infekcích, vždy u diabetiků, při zvětšující se bolesti zejména v oblasti bederní páteře (nebezpečí postižení ledvin), při obtížích trvajících déle než 2 dny.

Léčba zánětu močových cest

Léky na předpis

Cílem je nejenom úleva od příznaků, jako jsou bolest a teplota za pomoci analgetik-antipyretik (i na volný prodej), ale zejména odstranění infekce nasazením chemoterapeutik, popř.

antibiotik, která vytvářejí vysoké koncentrace hladin v moči. Tuto léčbu předepisuje lékař na základě vyšetření. Léčba by měla být dostatečně dlouhá a účinná. U žen však stoupá riziko vzniku gynekologických mykóz.

Proto se dává u dospělých přednost kratší, ale účinné léčbě.

Přírodní a doplňková léčba

Základem prevence je dostatečný příjem tekutin. K pití jsou vhodné bylinné čaje. Nevhodné jsou limonády sycené oxidem uhličitým. Preventivním opatřením není jen úprava pitného režimu, ale i zvýšená hygiena zevního genitálu a ochrana před prochlazením.

Užívání přírodních doplňků s obsahem extraktu z brusinek má nejenom schopnost snižovat riziko vzniku zánětlivých onemocnění ledvin a močových cest, ale obsahuje kyselinu ellagikovou, která brání pomnožení bakterií (včetně Escherichia coli), a tím rozvoji onemocnění.

Vitamin C je také vhodný v doplňkové terapii, protože pomáhá okyselit moč, takže se močový měchýř stává méně příznivým prostředím pro patogenní bakterie. Zároveň také posiluje imunitní systém.

Dále lze užívat společně extrakt z echinacey (třapatky nachové), která zvyšuje obranyschopnost imunitního systému.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector