Pálení očí – Vše o zdraví

Odborně se dá syndrom suchého oka definovat jako onemocnění slz a povrchu oka, které vede v příznakům jako je diskomfort, nestabilita slzného filmu, narušené vidění a potenciální poškození povrchu oka.

Slzy se tvoří ve slzních žlázách a děje se tak automaticky na základě reflexů při mrkaní, bez toho abychom si to uvědomovali nebo nějakým způsobem ovlivňovali. Odtok slz zajišťuje systém slzného kanálku, slzného vaku a slzovodu a za normálních podmínek je tvorba slz a jejich odtok v rovnováze. Slzy tvoří na povrchu oka tzv. slzní film, který se skládá ze tří vrstev.

Díky spodní vrstvě, mucínové, slzní film přilne na povrch oka. Střední vrstva, vodní, je ta největší a jejím úkolem je zvlhčovat a vyživovat rohovku. Nejsvrchnější vrstvu tvoří lipidy a jsou tam na ochranu vodní vrstvy, brání totiž odpařování.

Slzní film se nám tvoří kvůli čištění oka, zvlhčování, které potřebujeme na ostré vidění, výživě rohovky a také tvoří prvotní antibakteriální ochranu oka.

Pálení očí - Vše o zdraví Příznaky suchých očí

Když pociťujete při práci na počítači potíže se zrakem, možná vás ani nenapadne, že by mohlo jít o syndrom suchého oka a jeho příznaky. Typické projevy jsou řezání a pálení oka, pocit cizího předmětu, svědění oka, únava očí a zarudnutí.

Také můžete mít pocit, že máte problém zaostřit. Paradoxně suché oči hodně slzí a to hlavně při pobytu v klimatizované nebo zakouřené místnosti, větrnosti na horách, při dlouhém čtení, koukání na obrazovku a s přibývajícím věkem.

Úleva přichází, když zavřete oči a necháte je odpočinout. Při zhoršení příznaků, kdy se netvoří absolutně žádné slzy nebo je slzní film úplně nefunkční, mluvíme o těžkém syndromu suchého oka.

Člověk pociťuje světloplachost, zhoršené vidění a při dlouhodobé únavě očí při syndromu suchého oka i bolest hlavy.

Příčiny, proč slzní film nechrání oko:

1) Poškozená vodní nebo lipidová vrstva slzného filmu: jak je rozeznat? Lidi s narušenou lipidovou vrstvou pociťují největší potíže hlavně ráno na rozdíl od lidí s narušenou vodní vrstvou, kterým se příznaky zhoršují večer.

2) Nošení kontaktních čoček: i když je v některých situacích pohodlné mít kontaktní čočky místo brýlí, čočky brání toku slz a rozprostření slzného filmu po celém povrchu oka. Naštěstí existují kapky do očí, které jsou bez konzervantů a mohou se používat i při nošení kontaktních čoček.

3) Pobyt v místnosti, kde je klimatizace, topení, smog, cigaretový kouř může slzní film narušit a zvýšit odpařování vodní vrstvy.

4) Dlouhé koukání na obrazovku: tato příčina syndromu suchého oka je typická nejen pro lidi pracujících s počítačem ale také pro každého, kdo kráčí s dobou a využívá technologie jako mobilní telefon, tablet, elektronické knihy, monitor, televize a další.

Nejen že vyzařují modré světlo ve větší nebo menší míře, ale také při čtení a soustředění zapomínáme mrkat. Tím se zvyšuje odpařování slz a snižuje jejich tvorba.

Mrkání je banalita, kterou si ani neuvědomuje, ale je nezbytná pro rozprostření slzného filmu, odtok slz a obnovu molekul, které zajišťují vidění.

5) Snížená tvorba slz věkem: suché oko je typické pro vyšší věk a časem se příznaky prohlubují. Jde o věkovou skupinu starší 40 let, kdy začíná klesat tvorba pohlavních hormonů, jak u žen tak i u mužů.

6) Užívání některých léků: i léky, které na první pohled se zrakem nesouvisí, mohou ovlivňovat tvorbu slz a složení slzného filmu. Jde o některé léky na vysoký krevní tlak, léky na deprese a úzkost, léky na alergii také konzervační látky při dlouhodobém používání některých očních kapek.

7) Onemocnění oka a chirurgické zákroky: porucha tvorby slz se vyskytují při poruchách mrkání, různých typech zánětů a virové infekce, souvislost má také syndrom suchého oka a laserová operace. Po operaci je tedy nezbytné aplikovat umělé slzy a vyčkat, až se oko úplně zregeneruje.

8) Celkové onemocnění: suché oko a nedostatečná kvalita slzného filmu se může objevit při onemocnění štítné žlázy, při cukrovce, alkoholismu, a různých autoimunitní onemocnění.

Pálení očí - Vše o zdraví Test na suché oko

Pokud se vám syndrom suchého oka nedaří dostat pod kontrolu, je vhodné navštívit očního lékaře.

Nejdříve mu popíšete příznaky a pak vám může udělat i diagnostický test na suché oko, Schirmerův test. Ten se provádí pomocí malého proužku filtračního papíru, zasunutého pod víčko.

Hodnotí se tím kvalita vodní vrstvy a také reflexní tvorba slz podle počtu milimetrů zvlhčeného papíru.

Další test se provádí tzv. štěrbinovou lampou, speciálním mikroskopem, která sleduje stabilitu slzného filmu.

Na základě vyšetření vám doporučí i vhodné oční kapky.

Pálení očí - Vše o zdraví Léčba suchého oka spočívá v aplikaci očních kapek

Když pociťujete oční diskomfort, řešením je aplikace očních kapek se zvlhčujícím účinkem. Na trhu jich je nepřeberné množství a někdy trvá i delší dobu, než objevíte ty pravé, nejvíce vyhovující. Jak si tedy vybrat ty správné kapky na syndrom suchého oka?

1) S konzervanty nebo bez konzervantů: konzervační látky prodlužují trvanlivost kapek a tím i dobu použití. Na opačnou stranu, při častém používání syndrom suchého oka mohou zhoršovat.

Kapky s konzervanty jsou vhodné pro toho, kdo používá kapky jednou za čas a nechce si každý měsíc kupovat nové balení. Pokud potřebujete použít kapky několikrát denně, zvolte variantu bez konzervantů.

Aby i kapky bez konzervantů vydrželi 6 měsíců po otevření, balí se do jednorázových obalů alebo speciálních obalů bez přístupu vzduchu.

2) Viskózní nebo méně viskózní: nízká viskozita vyžaduje kapání někdy i po hodinách, ale nemají vliv na vidění. Naopak viskóznější (hustší) kapky stačí aplikovat 4x denně. Nejvíce viskózní jsou oční gely, které stačí použít jednou denně ale s tím, že po aplikaci je vidění chvíli rozostřené. Z toho důvodu se oční gely aplikují na noc.

3) Možnost používat při nošení kontaktních čoček: některé oční kapky obsahují již zmíněné konzervanty, které nejsou vhodné pro povrch kontaktních čoček. Pro nositele se proto doporučuji oční kapky bez konzervantů. Vhodné jsou kapky s nízkou nebo střední viskozitou.

4) Stádium syndromu suchého oka, které vám diagnostikuje lékař:

  • I. stádium (mírné): kapky nízké viskozity, které obsahuji PVA (polyvinylalkohol) ,PVP (povidon) nebo hypromelózu.
  • II stádium (střední): kapky nízké viskozity, které obsahuji PVA (polyvinylalkohol) ,PVP (povidon) nebo hypromelózu, bez obsahu konzervačních látek.
  • III stádium (pokročilé): kapky vyšší viskozity, které obsahují hypromelózu nebo karbomer (gelové formy umělých slz), deriváty kyseliny hyalurónové, s nízkou koncentrací konzervačních látek.
  • IV. stádium (těžké): vysoko viskózní kapky, karbomery ve formě očního gelu, kombinace karbomerů a PVP, PVA bez konzervačních látek.

Kromě očních přípravků, tzv. oftalmologik, je stejně důležité vyhýbat se přetopeným místům, místnostem s cigaretovým kouřem nebo prašném prostředí. K zlepšení potíží pomáhá také úprava návyků. Dbejte tedy na dostatečný spánek, rozumné nošení kontaktních čoček a celém dni stráveném za počítačem nechte večer oči odpočinout a místo televize vyražte raději na procházku.

Lékaři upozorňují na nový jev: Pálení očí kvůli respirátorům

V čem je problém? Kvůli špatně utěsněnému respirátoru zejména kolem nosu proudí vydechovaný vzduch směrem k očím a napomáhá k rychlejšímu vysychání slzného filmu, který oko fyziologicky chrání.

Pokud dojde k jeho narušení, lidé pociťují pocit pálení, řezání, oči také zčervenají a dochází paradoxně ke zvýšenému slzení očí. I když za poslední rok počet pacientů s těmito očními problémy vzrostl, podle lékařů to rozhodně neznamená rezignaci na ochranné pomůcky dýchacích cest.

Přečíst článek ›

„Důležité je mít respirátor či roušku správně nasazenou tak, aby dostatečně přiléhala ke tváři, a nezapomínat pečovat o svůj zrak. Je vhodné používat takzvané umělé slzy, ideálně bez konzervačních látek. Ty lze zakoupit v lékárně bez lékařského předpisu,“ poznamenává s důrazem na péči o zrak Anna Hartmannová, primářka Očního oddělení Oblastní nemocnice Mladá Boleslav.

Jenže respirátory a roušky nejsou jediným a zásadním „spouštěčem“ syndromu suchého oka. Tím dalším a významným je i čas strávený u televizních obrazovek, počítačů, tabletů a chytrých telefonů.

Řada profesí a také školní výuka se totiž kvůli pandemii koronaviru a s ní spojenými opatřeními přesunula do virtuálního prostředí.

Jenže zejména v nynější době je virtuální realita podle některých rodičů jedním z řešením, jak děti doma zabavit.

Sledování obrazovek

Pálení očí - Vše o zdravíZdroj: Deník„Teď už je to snadnější, syn začal chodit do školy, dcera do školky. S manželem oba pracujeme na homeoffice, zabavit děti tak byl, zvláště když vše bylo uzavřené, hodně těžký úkol. Děti tak určitě oproti normálu trávily více času u herní konzole,“ přiznává jedna z maminek dětí na domácí výuce Katka Hornofová.

Podle lékařů přitom dětský zrak sledování obrazovek není připraven. „U nejmenších školáků, u kterých se zrakový aparát formuje, dochází právě v tomto věku ke srovnávání délky bulbu a dioptrické výbavy oka, takzvané emetropizaci.

Dlouhodobá práce na počítači a hledění do blízka může mít vliv na rozvoj stále častější krátkozrakosti, jak ukazují některé odborné studie,“ upozorňuje na jedno významné riziko související s distanční výukou Pavel Rezek, primář Očního oddělení Oblastní nemocnice Kolín.

Přečíst článek ›

Jedním dechem dodává, že se rozhodně nevyplácí jakkoliv podceňovat a rozhodně nezanedbávat pravidelné prohlídky. „Všechna onemocnění oči, která byla před Covidem jsou i při něm, ale protože se lidé bojí jít na vyšetření, jsou dnes ve větší míře zanedbaná a u některých onemocnění může jít i o nevratné poškození zraku,“ varuje primář očního oddělení.

Zajímavé:  Alergie Na Vaječný Bílek Potravinová Alergie?

Při práci u počítače je potřeba dodržovat:– Důležitá je správná poloha a držení těla.

Stejně tak musí být ve správné výšce umístěn monitor (jeho horní část by měla být zhruba ve stejné rovině jako čelo)- Místnost musí být dostatečně osvětlená, kvůli očím by nikdy neměl být monitor před oknem, a nebo přímo naproti oknu. Ideálně vždy v prostoru vedle.- Uživatel by měl vždy myslet na potřebu mrkání a pravidelně mrkat.

– Velmi důležité jsou přestávky s uvolněním pohledu do dálky, nejlépe do zeleně.

Pálení a řezání očí: příčiny a jak se těchto obtíží zbavit?

Pálení očí - Vše o zdraví

Pálení a řezání v očích je velice bolestivé a nepříjemné a dokáže pořádně zhoršit kvalitu života. Naštěstí je ve většině případů příčina tohoto problému poměrně snadno rozpoznatelná a k léčbě postačí volně prodejné léky a oční kapky.

Jindy ale může být příčina pálení a řezání očí závažná a vyžaduje okamžitou, specializovanou léčbu u očního lékaře.

V tomto článku popisujeme příčiny, diagnostiku a léčbu pálení a řezání očí.

Příčiny

S pálením v očích jsou často spojené další nepříjemné příznaky, jako je řezání v očích, zarudnutí nebo slzení očí.

Mezi nejčastější příčiny pálení a řezání očí, mimo jiné, patří:

Blefaritida

Blefaritida neboli zánět očních víček je onemocnění, které se projevuje olupováním kůže na očních víčkách v místě, odkud vyrůstají řasy a také dalšími příznaky, jako je zarudnutí oka či otok očních víček. Toto onemocnění je většinou způsobeno bakteriální infekcí, nicméně přesná příčina není známa.

Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka je stav, kdy slzné žlázy neprodukují dostatek slz nebo produkují „nekvalitní“ slzy, které správně neplní svojí funkci. Syndrom suchého oka postihuje častěji ženy a mezi jeho další příznaky, mimo jiné, patří:

  • bolest oka
  • zčervenání oka
  • pocit těžkých víček
  • rozmazané vidění

Oční alergie

Mezi nejčastější alergická onemocnění oka patří takzvaná alergická konjunktivitida, která je způsobena vniknutím alergenu (látky vyvolávající alergickou reakci) do oka. Naše tělo na alergen reaguje uvolněním velkého množství histaminu, což se, mimo jiné, projevuje také pálením či řezáním očí.

Mezi nejčastější alergeny, které vyvolávají oční alergie, patří prach, pyl, kouř, parfémy, zvířecí srst a také některé potraviny (například arašídy nebo jiné ořechy).

Mezi další příznaky očních alergií patří:

  • červené oko
  • otoky víček a slzení očí
  • svědění očí

Fotokeratitida (sněžná slepota)

Nadměrné vystavování se ultrafialovému (UV) záření ze slunečních paprsků, může způsobit popálení oka, které se označuje jako fotokeratitida.

Kromě pálení a řezání v očích se sněžná slepota projevuje, mimo jiné, následujícími příznaky:

  • světloplachost (zvýšená citlivost na světlo)
  • bolest
  • slzení očí
  • pacient může vidět záblesky kolem zdrojů světla

Cizí těleso a/nebo látka v oku

Asi nejčastější příčinou pálení a řezání v očích hned po alergiích, je cizí těleso v oku nebo podráždění či poranění rohovky dráždivými chemickými látkami, jako jsou kyseliny, zásady nebo kouř.

Oční rosacea (růžovka)

Oční růžovka je oční forma onemocnění označovaného jako rosacea faciei (růžovka), které se projevuje zarudnutím a zčervenáním pokožce na obličeji a tvářích. Pokud postihne kůži kolem očí (hlavně oční víčka), rozvíjí se zánět, který se, mimo jiné, projevuje pálením a řezáním v očích.

Mezi další příznaky oční růžovky patří:

  • bolest očí
  • zvýšená citlivost na světlo (světloplachost)
  • v závažných případech hrozí až ztráta zraku

Pterygium

Pterygium je odborný lékařský termín pro přerůstání spojivky (tenká blána, která pokrývá vnitřní povrch očních víček) přes rohovku oka.

Ve většině případů postihuje pterygium vnitřní koutek oka (blíže k nosu), nicméně někdy se může vyskytnout i v zevním koutku oka. Proč pterygium vzniká se stoprocentně neví, ale lékaři se domnívají, že příčinou je kombinace syndromu suchého oka a nadměrnému vystavování se ultrafialovému záření (1).

Někdy se pterygium označuje také jako surfařovo oko.

Mezi hlavní příznaky patří:

  • řezání a pálení v očích
  • svědění očí
  • zarudnutí očí
  • otok očních víček

V některých případech může spojivka přerůst až přes rohovku, což negativně ovlivňuje zrak.

Diagnostika

  • Pro správnou léčbu pálení a řezání v očích je důležité správně a včas diagnostikovat příčinu.
  • Pokud se objeví pocity řezání nebo pálení v očích, je nutné co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc.
  • Diagnostika příčiny vašich potíží se skládá z následujících kroků:
  • Odběr anamnézy: staří lékaři říkali, že anamnéza je 80% diagnózy. Pod tímto cizím slovem se neskrývá nic jiného, než cílené dotazy lékaře na stávající či dřívější onemocnění, na léky, které pacient užívá a na další věci, které mohou přispět ke zjištění příčiny pálení a řezání v očích. Důležité je lékaři nic nezatajovat a poctivě ho informovat o všech lécích, které užíváte. Například dekongestiva (léky na uvolnění ucpaného nosu) mohou příznaky pálení v očích zhoršovat.
  • Oční vyšetření: pečlivé vyšetření očí je nedílnou a důležitou součástí diagnostiky příčin řezání a pálení v očích. Vyšetření oka se provádí s pomocí řady různých přístrojů a někdy je nutné oční zornici s pomocí léků rozšířit (rozkapání oka), aby lékař dobře viděl na oční pozadí. Oční lékaři také provádí vyšetření zaměřená na zjištění průchodnosti slzných kanálků a kvality slz.

Léčba

Léčba pálení a řezání očí závisí na příčině onemocnění. Pokud je příčinou pálení očí bakteriální infekce, může vám lékař předepsat antibiotické oční kapky a/nebo antibiotika užívaná perorálně (ústy) nebo intravenózně (nitrožilně).

Ve většině případů se léčba pálení a řezání očí zaměřuje na snížení suchosti oka.

Mezi další možnosti léčby tohoto problému, mimo jiné, patří:

  • pravidelné čištění očních víček v místech, odkud vyrůstají řasy vlažnou vodu, do které můžete přidat několik kapek dětského šampónu, který nedráždí oči
  • pravidelné zvlhčování povrchu oka vhodnými kapkami nebo umělými slzami. Vhodné přípravky doporučí a předepíše oční lékař
  • teplé obklady na postižené oko. Teplý obklad si vyrobíte tak, že namočíte ručník z jemného (nedráždivého) materiálu do čisté a teplé vody a následně ho přiložíte na oči
  • protialergické oční kapky nebo léky (antihistaminika), které pomáhají zmírnit oční alergické reakce
  • dostatečný přísun tekutin na zmírnění potíží při syndromu suchého oka
  • odpočinek pro unavené oči. Pokud pracujete na počítači je vhodné vždy po 20 minutách alespoň na 5 minut práci přerušit, aby si oči odpočinuly
  • používání vhodných ochranných prostředků (například nošení slunečních brýlí při pobytu na sluníčku, apod.)
  • dostatečný přísun živin, které oči potřebují pro svou správnou funkci. Tyto živiny najdete například v rybím oleji.
  1. V případě, že je příčinou pálení a řezání v očích chronický syndrom suchého oka a stav se ani přes veškerou léčbu nelepší, může lékař pacientovi doporučit operaci.
  2. Cílem této operace je uzavřít slzné body tak, aby slzy zůstávaly na povrchu oka a neodtékaly mimo.
  3. K uzavření slzných bodů se používají speciální zátky nebo elektrokauter (přístroj, který slouží k řezání a pálení tkání teplem).

Co si z článku odnést?

I když je pálení a řezání v očích velmi nepříjemné a bolestivé, ve většině případů se problém podaří vyřešit správnou léčbou vyvolávajícího onemocnění a zmírněním suchosti oka.

V případě, že se objeví řezání nebo pálení v očích a/nebo dojde k jakémukoli zhoršení zraku, je nutné co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc.

Namožené oči, unavené oči a pálení očí:

Namožení očí může být jak bolestivé, tak nepříjemné. V dnešní době všichni z nás neustále hledí na obrazovky chytrých telefonů, počítačů a dalších digitálních zařízení.

Po dlouhém dni to může vést k namožení nebo pálení očí, což je stav znepříjemňující práci i provádění každodenních činností.

Zjistěte, co přesně způsobuje namožení očí a co můžete dělat, abyste svým očím ulevili.

Namožení očí je forma únavy očí, která je většinou následkem přetížení očí. Příznaky namožených očí se mohou vyskytnout po dlouhém čtení, práci u počítače nebo řízení bez přestávky a patří mezi ně například:

  • bolest očí
  • pálení očí
  • velmi suché nebo slzící oči
  • citlivost na světlo
  • únava
  • bolest krku, zad a ramen (posturální bolest)
  • bolest hlavy z namožení očí
  • rozmazané vidění
  • dvojité vidění
  • cukání očí
  • červené a svědící oči

Namožení očí je nepříjemné a může mít vliv na vaši práci i každodenní život. Naštěstí existují způsoby, jak tento nepříjemný stav omezit a zkrátit. Nejprve je ale důležité pochopit, co namožení očí způsobuje: Naše zrakové návyky se oproti několika letem nazpět výrazně změnily. Ze studií plyne, že zrak denně upíráme na obrazovky chytrých telefonů, televizních obrazovek či tabletů v průměru až několik hodin denně1 a obvykle tak činíme, když jsme v pohybu! Čtení zpráv a e-mailů během dojíždění, chůze nebo cestování se stalo každodenní součástí našich životů. Při používání chytrého telefonu se díváme výrazně dolů.2 Oči navíc musí pracovat o něco více, když rychle a často zaostřujeme na různé vzdálenosti (abychom při chůzi viděli, kam jdeme). Navíc jsme vystaveni jinému světelnému spektru, než na které jsme zvyklí. Moderní digitální displeje vyzařují velké množství modrého světla. Lidské tělo sice k regulaci spánku a probouzení vyžaduje určité množství modrého světla, nadměrné vystavení však může být nezdravé a může způsobovat únavu očí. Namožené oči jsou součástí moderního životního stylu a mohou být příčinou nepříjemných pocitů či větší potřeby očím ulevit. Podle Amerického optometrického sdružení trpí dospělí lidé namoženýma očima v důsledku nadměrného času stráveného používáním digitálních zařízení. Přesněji řečeno se jedná o nejčastější příčinu namožení očí. Tento problém se zrakem se nazývá digitální únava očí či syndrom počítačového vidění. Digitální únava očí ale nesužuje jen dospělé – myopií neboli krátkozrakostí trpí stále více dětí. V městský oblastech Asie se krátkozrakost vyskytuje u 90 % osob mladších 20,3 let věku.
Přestože se s myopií u dětí pojí různorodé aspekty životního stylu a prostředí, v němž vyrůstáme, (genetika, urbanizace, nedostatek přirozeného světla, vyšší vzdělání), vliv digitalizace by neměl být podceňován. Děti jsou přirozenými uživateli digitálních zařízení, což může mít vliv na jejich zrakový vývoj.

  • čtení, aniž byste očím dali pauzu
  • jasné nebo oslňující světlo na pracovišti nebo dlouhodobé vystavení jasnému světlu
  • práce nebo čtení na špatně osvětlených nebo tmavých místech
  • stres a nedostatek spánku
  • řízení na dlouhé vzdálenosti bez zastávek
  • zrakové problémy, např. refrakční vady
  • chronicky suché oči
  • zastaralé dioptrické brýle
Zajímavé:  Léčivé Rostliny: Nejlepší Využití Pro Zdraví Celé Rodiny?

V některých případech vám optik nebo optometrista může předepsat brýle vyhovující vašemu životnímu stylu on-line a v pohybu. Namožené oči mohou být také příznakem skrytého onemocnění očí nebo problému se zrakem, který vyžaduje diagnózu a náležitou léčbu.

Existuje několik tipů, jak si můžete od bolesti očí sami ulevit nebo ji zmírnit. Podotýkáme však, že byste nejprve měli navštívit očního lékaře, který přesně zjistí, co vám bolest způsobuje.

Pravidelně navštěvujte očního lékaře. Jakmile se vám přihodí delší rozmazané vidění nebo únava očí, může se jednat o signál, že je zapotřebí další návštěva lékaře!
Kromě provedení komplexního vyšetření zraku se vás lékař zeptá také na řadu otázek, aby zjistil, jak denně oči používáte. Odpovědi si pečlivě promyslete a poskytněte podrobné odpovědi. Nezapomeňte uvést konkrétní detaily, například jestli pracujete na mini tabletu více než na počítači nebo jestli často řídíte. Čím více informací optik bude mít, tím snadněji vám určí správné dioptrie. Je snadné zahloubat se do práce tak, že si zapomenete dát pauzu. Vyšší produktivity ale dosáhnete, budete-li náležitě odpočatí a nebudete mít unavené oči. Pokuste se od stolu vstát alespoň každou hodinu a projít se nebo si na 5 až 10 minut protáhnout svaly.
Pro zdraví je prospěšné nejenom tělesné, ale také oční cvičení. Očím poskytnete skvělou úlevu a zároveň je procvičíte, budete-li se řídit pravidlem 20 20 20. Je to jednoduché, stačí co 20 minut odvrátit oči od obrazovky a zaměřit se na 20 sekund na něco, co je vzdálené asi 20 metrů. Když pracujete na počítači nebo svůj zrak upíráte na chytrý telefon, často mrkáte méně a při mrkání víčka zcela nedovíráte. Mrkání zvlhčuje oči a předchází vysoušení a podráždění očí. Když tedy máte plánovanou pauzu, zaměřte se na dlouhé a pořádné mrkání. Trpíte-li suchýma očima, promluvte si s optikem o umělých slzách. Jedná se o lubrikační kapky, které napomáhají efektivnějšímu fungování slzného filmu, aby se z očí příliš rychle nevypařovala vlhkost. Děti ve vývoji, kterým se rozvíjí zrak, by digitální zařízení neměly používat po dlouhou dobu. Totéž, co platí pro dospělé, tedy dávat si pauzy a omezit čas před obrazovkou, platí pro děti dvojnásob!
Po dlouhém dni ve škole by děti měly trávit čas venku. Pohyb je pro zdraví a rozvoj dětí nezbytným předpokladem, a navíc prospívá zraku. Z výzkumu plyne, že u dětí trávících více času venku existuje menší pravděpodobnost, že budou trpět krátkozrakostí.3 Při pobytu venku děti nezapomeňte mazat opalovacím krémem a dohlížet na to, aby nosily brýle s UV ochranou. Pokud vaše dítě nebo adolescent tráví mnoho času ve škole, promluvte si očním specialistou o vhodných čočkách, jež pomohou předejít namožení očí.

Jak už bylo zmíněno, všechna digitální zařízení vyzařují určitou formu modrého světla. Když jsou oči vystaveny určité intenzitě a spektrálnímu pásmu modrého světla, tělo vylučuje méně melatoninu (spánkového hormonu). To znamená, že budete po delší dobu bdělejší a vzhůru.

Spánek je samozřejmě jednou z hlavních zbraní, jak namoženým očím ulevit. Proto se před spaním vyvarujte modrému světlu, případně noste dioptrické brýle se speciální povrchovou úpravou proti modrému světlu, pokud si před spaním rádi čtete na telefonu nebo tabletu.

Oči milují zeleninu! Jezte hodně zelené zeleniny, např. brokolice, špenátu a zelí, a samozřejmě také mrkve.

Důležitá je také hydratace, zejména pokud se potýkáte se suchýma očima. Aby se očím dostával dostatek potřebné vlhkosti, buďte hydratovaní.

Na konci dne plného zdravých rozhodnutí si dopřejte náležitý odpočinek – pomůže očím zotavit se z namožení.

Ať v zimě topí, nebo v létě chladí, klimatizace vysušují vzduch – uvnitř kanceláře, domova či kdekoli jinde. Čas od času jděte ven na čerstvý vzduch nebo klimatizaci vypněte a otevřete okna.

V zimě můžete do vyhřáté místnosti umístit mísy s vodou, které zvýší vlhkost. Někteří lidé využívají zvlhčovačů vzduchu a zapínají je, kdykoli se vzduch příliš vysuší. Nezapomeňte pít hodně vody, i když je venku zima!

Zjistěte, co vám vyhovuje nejlépe a dělá dobře, a dodržujte to, abyste si udrželi zdravé oči.

Je tak jednoduché lehnout si s notebookem na gauč a rychle odpovědět na e-mail. Ale zanedlouho se z jednoho e-mailu stane deset a než se nadějete, strávíte několik hodin práce v nepohodlné poloze, která vede k posturální bolesti a zhoršuje namožení očí.

Pro zvýšení ochrany očí při práci u počítače si dávejte pozor, kde a jak pracujete. V práci nebo doma v kanceláři byste měli mít pracovní prostor přizpůsobený vašim potřebám. Je-li to možné, připojte si notebook k větší obrazovce ve výšce očí. Obecně platí, že byste obrazovku měli mít co nejdále od očí ve vzdálenosti, na kterou stále vidíte ostře. Neměli byste mít potřebu ohýbat krk.

Vždy seďte na pohodlném křesle a přizpůsobte si výšky a úhel podpěrek zad a rukou, abyste při psaní na klávesnici měli nohy celou plochou na podlaze a ruce lehce spočívaly na stole. V případě potřeby seďte na polštáři, abyste byli výše, nebo si polštář dejte za záda pro podpěru zad.

Dále si pro zrakovou pohodu nastavte jas obrazovky, velikost textu a teplotu barev. Většina notebooků a počítačů je vybavena filtrem blokujícím modré světlo, který lze časovat a který tak vašim očím v noci poskytuje přidanou ochranu.

Tuto funkci může mít také váš chytrý telefon nebo tablet, případně si můžete stáhnout aplikaci, pomocí které můžete spravovat své vystavení modrému světlu. I to však vaše vystavení modrému světlu jen zmírní a je na vás, abyste se pokusili zkrátit čas před obrazovkou.

Další možností je promluvit si s optikem o brýlích blokujících modré světlo.

Brýle mohou snížit namožení očí. K dostání je celá řada možností. Každé dioptrie lze přizpůsobit vašim potřebám.

Dnešní zrakové technologie tak pokročily, že si dokonce můžete pořídit brýlové čočky navržené konkrétně pro životní styl on-line a v pohybu.

Tyto brýlové čočky jsou navrženy tak, aby braly v potaz vaše konkrétní a s věkem související potřeby (změny fyziologie očí s přibývajícím věkem). Tyto brýle lze sloučit s vaším konkrétním předpisem.

Výsledkem budou na míru šité brýle optimalizované pro váš internetový životní styl a nebudou vás tolik sužovat namožené oči.

Pro více informací a radu se obraťte na svého optika.

Nejlepší brýle do auta – dojeďte do cíle bezpečně Individuální brýlové čočky na řízení zlepšují zhoršený zrak a rovněž zvyšují bezpečnost. Co je třeba mít na paměti před koupí brýlí na řízení. A najednou uvidíte více – dokonce i v noci a za snížené viditelnosti ZEISS představuje novou koncepci čoček pro lepší vidění: užívejte si jasnější vidění s vysokým kontrastem v noci a za snížené viditelnosti Často kladené otázky ohledně brýlových čoček ZEISS Digital Co přesně brýlové čočky ZEISS Digital znamenají? Prožít život s kvalitním viděním bez námahy: Objevte novou řadu brýlových čoček pro lidi mezi 30 a 40 lety, kteří pravidelně používají digitální zařízení Brýlové čočky ZEISS Digital zaplňují mezeru mezi jednoohniskovými a progresivními čočkami!

Strašák jménem pálení očí

Pocity svědění či nepříjemného pálení a vysychání očí můžou mít různé příčiny. Na červeném bělmu očí lze vidět drobné žilky a světlo vše navíc zhoršuje. Nejde o žádnou banální potíž – časté pálení očí velmi ztěžuje každodenní činnosti, snižuje pracovní výkony a celkově zhoršuje kvalitu života. 

Navíc jsou zarudlé oči nevzhledné. Nicméně snaha o zakrytí unaveného pohledu, skleněných očí a mhouření make-upem naopak dráždí oči ještě víc

Mnoho lidí volí nejpohodlnější řešení – kapky na suché oči. Ty ale zase léčí pouze příznaky, nikoli samotnou příčinu červených očí, a navíc je lze užívat pouze omezenou dobu. 

Zajímavé:  Světlá krev ve stolici - Vše o zdraví

Co tedy způsobuje pálení očí a jak se můžete tohoto problému zbavit jednou provždy?     

Potíže můžou být způsobeny nedostatečnou tvorbou nebo rychlejším odpařováním slz. V první řadě je proto potřeba zjistit příčinu pálení očí, kterých je celá řada. Když oko vysychá, dochází k jeho podráždění a organizmus reaguje zvýšeným prokrvením očí.

Mezi nejčastější důvody patří:

  • Alergie:  Častou příčinou pálení očí je alergie. Tato nejrozšířenější civilizační nemoc bývá doprovázená rýmou a v případě dlouhodobých potíží je vhodné ji léčit. Jestli trpíte alergiemi, dbejte doma na zdravý a čistý vzduch, ten zajistíte například pomocí čističky vzduchu. Oteklé oči u dětí můžou znamenat vážnější alergickou reakci. V takovém případě se poraďte s lékařem. 
  • Infekce a záněty: Zarudlé oči jsou v případě zánětu doprovázené bolestí a štípáním očí. Bakteriální infekci poznáte podle hnisavých příznaků – v takovém případě vám doktor předepíše antibiotika. 
  • Jiná nemoc: Podrážděné oči můžou být doprovodným symptomem jiného onemocnění, například cukrovky. Jestli trpíte nějakou chronickou nemocí, poraďte se se svým doktorem, zda červené oteklé oči můžou být způsobené léčbou anebo samotnou nemocí.
  • Mechanické podráždění: Poranění rohovky anebo přítomnost cizího tělesa může způsobit nadměrné slzení očí, ale i suchost oka. V takovém případě zkuste cizí těleso odstranit výplachem. Jestli to nezvládnete anebo je zasažená i rohovka, obraťte se na doktora.
  • Nedostatečný či nekvalitní spánek: Únava způsobuje nejen pálení očí, ale celou řadu zdravotních potíží, a proto kvalitní spánek nepodceňujte – dopřejte si každý den alespoň 7 hodin spánku bez světelného či zvukového rušení. Vylepšíte si tak celkovou kondici a zbavíte se červených očí po ránu.
  • Nošení kontaktních čoček: Jestli pozorujete oteklé oči v souvislosti s přechodem na kontaktní čočky, příčina je jasná – zkuste používat jemnější fyziologický roztok. Jestli ani to na svědění oka nezabere, měli byste zvážit brýle anebo operaci. 
  • Nevhodné prostředí: Zejména zakouřené, klimatizované, suché a prašné prostředí zhoršuje stav oka. Mnoho lidí ani netuší, že si syndrom suchého oka způsobují právě nedostatečně vlhkým či prašným vzduchem v domácnosti. 
  • Sledování monitorů: Televize, mobil či počítač jsou nedílnou součástí našich životů, ale dbejte vždy na umírněnost. Většina moderních přístrojů dnes sice nabízí filtr modrého světla, ale vaše oči a zrak ohrožuje i nízká frekvence mrkání, která je pro sledování monitorů příznačná. Právě mrkání pomáhá udržovat naše oči vlhké.
  • Nevyvážená strava: Nedostatečný příjem vitamínu A je příčinou řady problémů se zrakem a v nejhorších případech může vést až k částečné či úplné slepotě. 

Ať už je příčina vašich zarudlých očí jakákoli, musíte svému organizmu pomoct vytvořit stabilní a rovnoměrný slzný film na povrchu oka. To je důležité nejen jako řešení stávajícího problému, ale i jako prevence vzniku syndromu suchého oka.

Vůbec nejdůležitější je v případě podrážděných očí udržovat neprašné a dostatečně vlhké prostředí. Pyl a drobné částice ve vzduchu způsobují podráždění sliznic, a to nejen očních. Vystavování se těmto vlivům může navíc vést k a mnohdy rozvoji alergiíastmatu.

Ani důkladný úklid bohužel neodstraní všechny dráždivé mikročástice v domácnosti. Pomoct vám proto může čistička vzduchu, která vaši domácnost zbaví všech zbytkových alergenů a polétavého prachu. Čistička vzduchu navíc zlikviduje i nejrůznější původce onemocnění, nečistoty od domácích zvířat i pach – dokonce i ten cigaretový.

Vyhýbejte se přílišnému stresu, nedostatku spánku a nadměrnému sledování monitorů. Prevenci můžete podpořit i pestrou a zdravou stravou. Je vhodné konzumovat potraviny bohaté na vitamin A, například mrkev, šípky či játra. Dobré jsou také pokrmy s omega 3 mastnými kyselinami, jako jsou vlašské ořechy či ryby.

Na unavené oči může pomoci sáček černého čaje, který namočíte do vroucí vody, necháte lehce oschnout a vlažný na 5 minut přiložíte na víčka.

Když ani tak nic nepomáhá, můžete si krátkodobě od pálení očí ulevit pomocí očních kapek, které oči hydratují a jsou k dispozici bez předpisu v každé lékárně. Ale pozor – kapky proti pálení a slzení očí užívejte pouze doporučenou dobu, kterou naleznete v příbalovém letáku. V opačném případě můžete svůj stav ještě zhoršit.

I když lze většinou suché oči vyléčit svépomocí a správnou životosprávou, u některých doprovodných příznaků zbystřete. Podrážděné oči nepodceňujte, obzvlášť pakliže pozorujete nezvykle červené oči u dětí.

Jestli máte výrazně oteklé oči anebo oční víčka a pociťujete tupou bolest očí, může se jednat o zánět spojivek, který je nutné léčit. V případě, že je zarudnutí a pálení očí doprovázeno nevolností či rozmazaným viděním, s návštěvou pohotovosti neváhejte. Důvodem můžou být různá závažná onemocnění, včetně neurologických.

Problémy s očima

Červené oko je běžné onemocnění, které se může objevit, pokud vám popraskají vlásečnice na povrchu oka. Krev pak barví oko do růžové nebo načervenalé barvy. Může mít různé příčiny a různě závažné důsledky. Rozhodně je dobré svůj stav zkonzultovat s optometristou nebo s očním lékařem, kteří doporučí správný postup, jak oko uzdravit.

Příznaky červeného oka

Příznaky mohou být:

  •  podrážděné oči
  •  pocit pálení, řezání
  •  pocit cizího tělesa v oku
  •  neustále svědění v očích
  •  suchost
  •  mírná až silná bolest
  •  výtok z očí
  •  zvlhlé oči
  •  rozmazané vidění
  •  vysoká citlivost na jasné světlo

Typy červeného oka

Důvodů ke vzniku červeného oka je několik. Zde jsou ty hlavní:

  1. Alergie Lidé s alergiemi se často potýkají s kýcháním, svěděním očí, slzením a pocitem pálení. To vše může oko dost snadno podráždit a způsobit tzv. červené oko.Oko také často dráždí látky jako pyl, prach, parfémy, kouř nebo plísně. I to může být příčinou zarudnutí.
  2. Suché oči Další běžnou příčinou červeného oka je suchost očí. Oku chybí přirozená vlhkost, a to jak z okolního vzduchu, tak z vody obsažené v těle, což oči narušuje. Abychom dobře viděli, potřebuje oko lubrikaci. Krevní cévy a membrány v oku se v případě suchých očí mohou roztáhnout a způsobit mírnou nebo intenzivní bolest a zarudnutí. Stav ovšem může vést i k horším věcem, jako je rohovkový vřed.
  3. Infekce Oční infekce mohou vyvolat zánět řasových folikul (tedy té části, odkud řasy vyrůstají) a membrány (vrstvy) chránící povrch oka. Oči jsou pak zarudlé a bolavé. Při infekci oka se začne tvořit dodatečná tekutina. Jejím smyslem je chránit oko před vstupem cizích látek, například prachu. Pokud vás trápí pouze jedno červené oko, je o něco pravděpodobnější, že jde spíš o infekci než alergii. Zde jsou běžné příklady očních infekcí: 

    Zánět spojivek (konjunktivitida): Zánět spojivek může mít více různých příčin, které jej způsobily (především rozlišujeme, zda jej vyvolaly bakterie nebo viry).

    Při této nemoci napadá infekce vnější ochrannou vrstvu oka a vyvolává zánět. Tělo pak produkuje větší množství hlenu, aby ochránilo povrch oka před dalšími nebezpečnými látkami zvenčí.

    Pokud si chcete o tématu zjistit víc, přečtěte si náš článek o zánětu spojivek.

    Zánět víček (blefaritida): K zánětu víček dochází v důsledku hromadění tuku ve žlázách víček. Tuk je ucpává a na víčkách a řasách se přemnoží bakterie. Ucpané žlázy pak mají za následek pálení v očích, svědění, oteklá víčka a zarudnutí oka. Někdy je původní příčinou špatné hygiena této oblasti, například při nedůkladném odstraňování make-upu.

  4. Komplikace po chirurgickém zákroku. Pokud se červené oko objeví několik týdnů po operaci šedého zákalu nebo laserové operaci očí, jde velmi pravděpodobně o pooperační komplikaci, kterou je třeba vyřešit. V takovém případě se spojte se svým lékařem.
  5. Mechanické poškození a přetěžování Červené oko může být vyvoláno také různými příčinami, za něž si (do určité míry) můžeme sami. Může být způsobeno mechanicky (například nárazem či škrábnutím), ale také únavou po probdělé noci a přílišném pití alkoholu nebo po příliš dlouhé sledování televize či mobilního telefonu nebo dlouhém čtení, zvlášť při špatném osvětlení.

Léčba červeného oka

Oční kapky

Nejběžnější metodou léčby zarudlých očí jsou oční kapky. Navštivte odborníky v oční optice a nechte si poradit, jaký typ očních kapek pro vás bude nejlepší. Červené oko je také často způsobeno nedostatkem spánku a vhodnou léčbou je proto odpočinek. Můžete také použít lubrikační kapky, abyste oči udržovali zvlhčené a nemoc červeného oka se u nich nevyskytovala tak často.

K dalším formám léčby patří:

  • Antibiotika
  • Oční krémy
  • Ústně podávané léky na alergie

Podle závažnosti zarudnutí oka vás může optometrista doporučit návštěvu očního lékaře. Ten vám může namísto očních kapek doporučit antibiotika nebo oční krém. U závažnější infekce, jako například u zánětu víček nebo spojivek, oční kapky nepomohou a budete potřebovat ústně podávané léky.

Ať už má vaše zarudnutí očí jakoukoli příčinu, neodkládejte prohlídku u odborníka. Včasné podchycení onemocnění umožní mnohem rychlejší léčbu a sníží riziko, že by mohlo dojít k dlouhodobého poškození zraku.

Prevence je lepší než léčba

Nejlepším způsobem, jak k červenému oku přistupovat, je prevence toho, aby k němu vůbec došlo. Zde je několik doporučení, která vám pomohou ochránit oči před zarudnutím.

  •  Než si budete sahat do oka, umyjte si ruce antibakteriálním mýdlem nebo dezinfekcí.
  •  Vždy odstraňte z očí a z jejich okolí veškerý make-up, abyste zabránili ucpání žláz na očních víčkách a řasách.
  •  Nenoste kontaktní čočky déle, než je u vašeho typu doporučeno.
  •  Skladujte kontaktní čočky v čistém pouzdře a před i po každém použití je důkladně očistěte roztokem na čočky.
  •  Kdykoli je to možné, vyhýbejte se prostředí, kde se vyskytuje prach, plísně a další alergeny.
  •  Chraňte si zrak před pyly a prachem vhodnými brýlemi.
  •  Dopřejte si – zvlášť při dlouhodobé práci s počítačem – dostatek odpočinku.

Zpět na všechna témata zdraví očí

Hledáme kolegy Volné pozice

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector