Paleo aneb jak na stravu podle pračlověka? – vše o zdraví

Foto: Shutterstock

Pokud stále tápete, co zařadit do vašeho jídelníčku, aby nejen lahodil vašim chuťovým pohárkům, ale byl také co nejzdravější, nejudržitelnější a nejsmysluplnější, zkuste se inspirovat třeba u nové služby My Chef Kitchen. Ta totiž nabízí servis takzvaného osobního šéfkuchaře, který vám denně připraví originální pokrmy do rozložitelných krabiček a sestaví ideální stravovací plán na míru. Nám zakladatelé tohoto velmi zajímavého projektu prozradili, jak můžete naplno propadnout své vášni k jídlu, a přesto podporovat lokální ekonomiku, jíst beze zbytků, kvalitně, pestře a v neposlední řadě ohleduplně k planetě.

Jíst beze zbytků

Najíst se rozvážně a uvědoměle bez toho, aby vám na talíři zbytečně zůstala polovina oběda, není přeci nic, co by si každý z nás nemohl ohlídat.  Krabičková strava My Chef dává klientům do ruky opravdový zero-waste produkt. Každý si totiž předem volí potřebnou kalorickou denní dávku, kterou chce mít v jídle obsaženou.

Ta vychází z jeho individuálních cílů, ať už jde o potřebu redukovat, nebo nabírat váhu, případně držet aktuální, nebo si prostě dopřát zdravý, pestrý a pravidelný jídelníček. Porce jsou proto rozděleny do pěti jídel denně a to tak, aby odpovídají tomu, co dotyčný potřebuje pro dosažení záměru nejen nutričně, ale i samotným množstvím jídla.

Výsledek? Žádné zbytky na talíři ani v lednici, žádné vyhazování nezpracovaných nebo prošlých surovin a ani obalů.

Paleo aneb jak na stravu podle pračlověka? – vše o zdravíFoto: Shutterstock

Používání rozložitelných krabiček

Jak jsme zmínili, obaly, do kterých My Chef jídlo servíruje, netvoří odpad. Tato společnost totiž jako úplně první u nás nabízí plně rozložitelné eko-krabičky z celulózy, kdy i fólie je z rozložitelného bioplastu. „Bez rozložitelných neplastových krabiček by tu My Chef nikdy nebyl.

Když jsme v loňském roce zvažovali, jestli a jak přijdeme ze zahraničí, kde fungujeme již pátým rokem, i na český trh, bylo pro nás nejpodstatnější držet se udržitelnosti. Překvapilo nás, že nikdo z konkurence se nezaměřil na neplastování.

Nikdo tu zkrátka nenabízel rozvoz jídla v papírových krabičkách, takže denním výsledkem je stoh jednou použitých plastových krabiček, které končí v koši.

“ Kromě toho je jídlo rozváženo v papírových taškách z recyklovaného papíru a pokud klienti chtějí, mohou je vrátit kurýrovi nebo do výdejny a zajistit jim delší životnost pro další rozvoz.

Lokální zdroje jako samozřejmost

Všechny stravovací programy od My Chef jsou zásadně bez cukru a lepku. Proto jsou z velké části tvořeny především zeleninou, kterou společnost nakupuje přímo od zdrojů na pražských tržnicích.

„Dostat se denně k výběru opravdu čerstvých kvalitních surovin a podporovat tím lokální ekonomiku je podle nás důležitý aspekt udržitelnosti. Nicméně chce to čas, energii a zájem. Postupně ale jistě hledáme nové a důvěryhodnější dodavatele.

Nedávno jsme přijali nového kolegu, který má za úkol právě nákupy u místních pěstitelů. Z praxe víme, že je nutné se tomu věnovat naplno.”

Smysluplná strava

Stravování v krabičkách je specifické. Mnoho lidí vyzkouší různé programy od různých firem, často migrují a nevydrží u jednoho dodavatele dlouho. U My Chef to ale neplatí, jejich klienti jsou spíše dlouhodobí. „Vysvětlujeme si to i tím, že pokrmy jsou takovým fine diningem v krabičkách. Nejen suroviny, ale i samotné recepty, jsou kvalitní a propracované.

Vycházíme z celosvětové a hodně i východní kuchyně, takže nabízíme pestrost, specifické chutě, používáme mnoho bylinek a koření. Člověk nemá pocit, že jí jen proto, aby něco snědl, ale každý chod si zkrátka vychutnává a těší se na další,“ mluví o zkušenostech Kristína.

I tak striktně podléhá nutričním tabulkám jednotlivých programů, a i když mnoho klientů vyhledává tuto službu kvůli dietě, díky zajímavému složení se od tohoto pojmu mohou klidně odpoutat. V nabídce je navíc několik zajímavých pokrmů, které se v krabičkách moc často nenabízejí.

Jde o keto, paleo či healthy balance stravu a nově se chystá i tolik očekávaná vegetariánská verze. Pestrý a vyvážený jídelníček je hlavní aspekt udržitelného a spokojeného dlouhodobého stravování.

Udržitelný jídelníček

Jak a co jíst, když s krabičkovým programem skončíte, máte pár dní pauzu, nebo neobjednáváte jídlo na víkend? Keto i paleo strava je specifická a aby se díky vynechání nutričně vyvážených porcí neoddálil požadovaný cíl, měl by dotyčný pokračovat v programu po své ose. To znamená, že se inspiruje tím, co pravidelně konzumuje od My Chef a nejvíce se snaží přiblížit oněm receptům.

I proto má firma k dispozici víceméně nonstop klientský servis, který případné tápající jedince navede a poradí, jak se k vlastnímu stravování postavit.

Spoluzakladatelka Kristina doporučuje i zkoušku vybraného programu na několik týdnů, ideálně měsíc, a přitom důkladně pozorovat a učit se, jak je strava složená, jaké a v jakém množství a úpravách se suroviny objevují a poté tyto zkušenosti převést do denního rytmu. Pro udržitelný a smysluplný jídelníček je totiž důležité, aby se jedlo dobře, ale pořád chutně.

Zprvu to může vypadat náročně, přece jen někdy je touha sáhnout po junk-foodu nepřemožitelná. Krabičkový program k disciplíně přímo vybízí a časem ji dostane každý pod kůži. Sám už pak rozpozná, co mu dělá dobře, co ne a jak může zahnat mlsnou i zdravými variantami. 

Paleo aneb jak na stravu podle pračlověka? – vše o zdraví Paleo aneb jak na stravu podle pračlověka? – vše o zdraví

Paleo má hlavu a patu

Paleo strava – kdo se s tímto pojmem setkal pouze náhodně, může mu to připadat krajně podezřelé. Jíst jako pralidé? Co je to za blbost? Ale co když to není blbost, co když to má hlavu a patu?

Možná už jste o tomto typu stravování slyšeli někde v televizi nebo v rádiu, ale nejspíš se k vám dostaly velmi zkreslené informace. Jak to vím? Pár takových hlášek, které byly úplně scestné, jsem slyšela také.

Paleo je v principu založeno na přirozeném, hodnotném jídle. Co se tím myslí? Maso, vejce, správné tuky, zelenina, ovoce, ořechy, semínka – nic víc, nic míň.

Je to strava, na kterou jsme odpradávna adaptováni (cca 2 miliony let) a nic na tom nezměnil ani fakt, že před 10 000 lety proběhla zemědělská revoluce a lidé se začali stravovat převážně obilovinami a luštěninami.

Zajímavé:  E-Cigarety Škodí Zdraví?

Paleo aneb jak na stravu podle pračlověka? – vše o zdraví

Paleo není jen o jídle, není to dieta, kterou po pár týdnech budete proklínat, že vám zase nepomohla (s obezitou, se zdravotními problémy) a začnete hledat něco dalšího.

Paleo je životní styl, návrat k přirozenosti ve všech jeho podobách – v jídle, spánku, pohybu, odpočinku – a ve výsledku vám vše dohromady zajistí skvělé zdraví.

Na paleo stravě nekonzumujete obiloviny, luštěniny, rafinované rostlinné oleje, mléčné výrobky, cukr a většinu jiných sladidel. Všechny tyto potraviny mají více mínusů než plusů pro vaše tělo.

Pro děti to platí dvojnásob, protože jejich imunitní systém se v prvních letech života teprve vytváří a není tak odolný, aby si poradil s mnoha látkami obsaženými právě v obilovinách nebo mléce.

Možná si teď říkáte, že vám toho v jídelníčku moc nezbude. To se zdá jen na první pohled. Paleo není o omezování. Potravin na výběr je spousta a existují tisíce receptů, které můžete vyzkoušet.

Pokud máte pocit, že je na čase zabývat se svým zdravím nebo zdravím svých dětí, doporučuji začít u jídla. Jídlo je základ. Jak známý je citát Hippokrata –

Nechť je jídlo tvým lékem a tvým lékem nechť je jídlo

– a jak málo se tím v dnešní době řídíme. Paradoxem je, že právě on je považován za zakladatele moderní medicíny.

Důležité je jíst kvalitní jídlo plné živin a vitamínů, které dodá tělu energii a nezatíží ho fyzicky ani mentálně. A to je strava na principech palea.

Jednou jsem slyšela větu:

Neubližujme dětem jídlem.

Stále mi to zní v uších, když kolem sebe vídám batolata s rohlíky s párkem v jedné ruce a s malinovkou v té druhé.

Jakmile jídla s nízkou výživovou hodnotou převažují v dětském jídelníčku, nezbude tam už místo na opravdové jídlo, které děti potřebují k růstu a vývoji. Kolik dětí je živo pouze na pečivu, mléku a sladkostech? A jak prospívají? Jak často jsou nemocné a mají problémy s imunitou?

Paleo aneb jak na stravu podle pračlověka? – vše o zdraví

Dobrá imunita je základ zdraví a musí se postupně vybudovat díky kvalitnímu a hodnotnému jídlu. Barevné vitamíny z lékárny to opravdu nespasí.

Mně i mým synům se díky této stravě velmi zlepšilo zdraví. Na mých stránkách si o naší cestě k paleu můžete přečíst celý příběh.

Jestli se chcete o tomto výživovém směru dozvědět více, stáhněte si můj e-book zdarma. 

Nebo si poslechněte rozhovor, kde o paleo principech mluvím >>

Trápíte se vy nebo vaše děti s nějakým chronickým onemocněním?

Díky tomuto e-booku zjistíte, že jídlem se dá léčit. Dozvíte se o terapeutické dietě AIP, která dokáže restartovat organismus a spustit jeho samouzdravovací schopnosti.

Paleo dieta: Je dobrá na hubnutí a v čem jsou její nevýhody

Paleo dieta je založená na jídelníčku lovců-sběračů a odmítá všechny vymoženosti naší moderní doby, jako jsou sladké tyčinky, polotovary, konzervanty nebo instantní polévky.

„Tento způsob stravování eliminuje veškeré nezdravé potraviny, jako jsou mastné chipsy, sladkosti nebo fastfood,“ vysvětluje Roger Adams, zakladatel Eat Right Fitness. „Dokonce ani bílý chléb není považován za součást paleo diety, protože k jeho upečení dříve neexistovaly potřebné nástroje.“

Co jíst při paleo dietě

Základem jídelníčku je maso, vejce a ryby a přednost mají také tuky. Maso volte raději červené, ale kvalitní! Rozhodně byste se neměli omezit na uzeniny.

Také tuky mají v této dietě přednost, ovšem ne ty rostlinné. Můžete si tedy dát máslo, sádlo, avokádo a ořechy. Obiloviny jsou při paleo dietě zakázány, stejně jako luštěniny.

Z ovoce volte hlavně bobule – jahody, borůvky, maliny. Zeleninu si dopřávejte ke každému jídlu.

Dieta také nepodporuje konzumaci nám zcela přirozených surovin, jako jsou například mléko a mléčné výrobky, obiloviny, luštěniny nebo brambory, a tak se může zdát, že nám opravdu moc variant nezbývá. Ztráta nadšení a chuti k dodržování zdravého jídelníčku bývá jednou z hlavních příčin, proč lidé u tohoto typu diety většinou nevydrží.

Je dobrá na hubnutí?

Paleo dieta je sice založená na konzumaci zdravých potravin, pořád ale obsahuje poměrně dost tuků a cukrů. I v tomto jídelníčku, má-li být redukční, je tedy důležité kontrolovat množství kalorií, které přijímáte, což je základ snižování hmotnosti.

Většina lidí, kteří drží tuto dietu, zná jen velice málo receptů a surovin a nejsou ochotni zkoušet nové suroviny nebo kombinace chutí. Možná se budete se stejným problémem potýkat i vy! Většina paleo jídel totiž představuje maso s porcí zeleniny. Mnozí lidé si to však zjednodušují a zvýší například spotřebu masa včetně uzenin (což je samo o sobě špatně) a na zeleninu tolik nehledí. 

Jaké jsou nevýhody paleo diety?

I když je paleo dieta díky masu a zelenině bohatá na bílkoviny a vlákninu, může postrádat vápník a vitamin D, což je zapříčiněno právě vyloučením mléčných výrobků. Nedostatek vápníku může časem oslabit kosti i imunitní systém. Ujistěte se proto raději, že jste se zásobovali surovinami schválenými „našimi předky“. Jezte brokolici, mandle a listovou zeleninu, to vše je bohaté na vápník.

I vitamin D je jedna z velice potřebných látek našeho těla, je potřebný právě k tomu, aby dobře zpracovalo vápník. Právě vitamin D ale mnoho lidí, ať už dodržujících paleo dietu, nebo ne, postrádá. Proto i když během zimy slunce málokdy vysvitne, můžete vitamin D najít v mastných rybách nebo houbách.

Co na paleo dietu říká výživový poradce Petr Havlíček?

„Základem u paleo diet jsou maso, ryby, vejce, zelenina, ovoce, ořechy, semena, byliny, koření, zdravé tuky a oleje.

Naopak je třeba vyřadit všechny zpracované potraviny, cukr, sladké nápoje, obiloviny, většinu mléčných výrobků, luštěniny, umělá sladidla, rostlinné oleje a margaríny.

V současné době klinické důkazy potvrzují, že stravování dle zásad paleo diet a při správně sestaveném jídelníčku zlepšuje zdraví a vede i k úbytku hmotnosti (pokud samozřejmě „nepřežereme“ svoji energetickou spotřebu),“ říká odborník.

„Je třeba ale stejně jako u clean diet počítat s vyšší náročností na čas při nákupu a přípravě jídel (ale zdraví za takovou „oběť“ rozhodně stojí). Paleo dieta ale rozhodně nemusí vyhovovat všem, potencionální zdravotní riziko je možno pro některé spatřovat i ve vyšší konzumaci masa,“ dodává.

Zajímavé:  Domácí Lékař Dětských Nemocí?

Jarní speciál: Paleo dieta aneb návrat ke kořenům?

Paleo dieta je bezpochyby jedním z nejzajímavějších stravovacích stylů posledních let. Spíše než dieta je to ale změna stravovacích návyků a životního stylu. Co to tedy obnáší?

Paleo dieta je životní styl a stravování, které se snaží navrátit a následovat stravovací návyky našich dávných předků z doby kamenné. Ti se totiž přirozeně stravovali masem zvířat, která ulovili, a k tomu doplňovali jedlé kořeny, byliny a semena, které nasbírali v okolí.

Základní filozofií paleo diety tedy je konzumovat potraviny, pro které bylo lidské tělo vyvinuto. S vývojem doby se značně změnil náš jídelníček, ovšem naše tělo funguje stále na stejných principech. A s větším pokrokem a industrializací v potravinářském průmyslu do svého těla stále více a více ládujeme látky, které jsou pro náš organismus nevhodné.

Mezi tyto nevhodné potraviny, které ve zvýšené míře konzumujeme, patří podle paleo diety například mléko, cukry, rafinované oleje, luštěniny nebo obilniny. Paleo dieta se zakládá na konzumaci ovoce a zeleniny, libového masa, ryb, mořských plodů a ořechů. Správné stravování pak „vyladí“ náš organismus tak, že se budeme cítit lépe, budeme mít více energie a budeme odolní vůči nemocem.

Paleo není primárně o zhubnutí

Je vcelku jasné, že většina lidí se do diet a změn stravovacích návyků vrhá zejména kvůli dosažení úbytku na váze. Ačkoli se tento styl stravování nazývá paleo dieta, není jejím primárním cílem zhubnout. Cílem by mělo být dosažení harmonie těla a vyladění organismu, popřípadě urychlení metabolických procesů. A druhotným důsledkem toho ono zhubnutí může přijít samo.

Snahou je také se vyhnout a eliminovat civilizační nemoci, kterými jsou například cukrovka, artritida, vysoký krevní tlak, onemocnění srdce, mrtvice, rakovina nebo obezita, jimiž naši předkové z doby kamenné podle všeho netrpěli. K paleo životnímu stylu patří také pohyb, kterého měli lidé v době kamenné více než dost.

Denně prý naši předkové ušli kolem 20 kilometrů, denně vykonávali fyzicky náročnou činnost, kterou byl například lov, a několikrát za den byli vystaveni situacím, na něž museli reagovat zejména svou tělesnou pružností. Proto bývá často součástí paleo diety také takzvaný paleo trénink, který zahrnuje fyzické vypětí srovnatelné s vypětím pračlověka. Díky tréninku a stravování získáte pevnou postavu a zdravé tělo.

Vědci jsou na pochybách

Před několika dny přišel italský deník Corriere della Sera s tím, že vědci účinky paleo diety testovali na laboratorních myších. Zkrátka a dobře některé myši krmili běžnou stravou a druhé paleo dietou.

A podle jejich výsledků se zhoršil právě zdravotní stav myší s paleo dietou. Je ovšem zřejmé, že myši těžko doženete k vyvinutí fyzické aktivity a mnoha dalších aspektů, na nichž se paleo životní styl zakládá.

Ano, spíše než o dietě hovoříme o životním stylu, protože je třeba do něj zahrnout nejen změnu stravovacích návyků, ale také pohyb a studium o aspektech tohoto životního stylu. Největší odpůrci namítají, že paleo strava je nevyvážená. Ale můžeme s určitostí tvrdit, že mainstreamová strava obsahující lepek a průmyslové preparáty je vyváženější?

Velké plus paleo diety tkví v důrazu na kvalitu surovin, z nichž se připravuje jídlo. Kvalitní maso, domácí vejce, čerstvá zelenina bez chemických přípravků použitých při jejím pěstování. Pro zdravý životní styl patrně není úplně nutné se tvrdě vymezit a konzumovat výhradně potraviny schválené paleo dietou, ale rozhodně není na škodu alespoň některé principy převzít.

Nemusíte se vzdát mléka, pečiva nebo luštěnin, stačí je třeba omezit a nahradit nějakou zajímavou alternativou. V dnešní době máme přístup k pestrému množství surovin, z nichž si vcelku dobře můžeme sestavit pestrý, zdravý a zároveň chutný jídelníček a životní styl. Zkusíte to také?

Pro lepší představu o paleo dietě a také pro vaši stravovací inspiraci jsme vám vybrali některé zajímavé recepty paleo stravy. Určitě je vyzkoušejte!

Pečené avokádo s vejcem

Kombinace pečeného avokáda a vejce je výborným tipem na vydatnou snídani. Autorem tohoto receptu je Jan Dragomir.

Doba přípravy: 20 minut

Ingredience (1 porce):

  • 1 ks avokáda
  • 2 vejce
  • sůl, pepř na dochucení

Avokádo rozpůlíme a odstraníme pecku. Lžící vydlabeme avokádo tak, aby nám z něj vejce nevyteklo.

Předehřejeme troubu na 180°C, vejce rozklepneme a vložíme každé do poloviny avokáda. Podle chuti osolíme a opepříme, vložíme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme 10-15 minut.

Zdroj: www.paleorecepty.cz

Telecí pečeně s česnekem a cibulí

Doba přípravy: cca 2 hodiny

Ingredience (4 porce):

  • 1 kg telecí kýty
  • 2 cibule
  • 4 stroužky česneku
  • pepř, sůl, kmín

Telecí maso očistíme a osušíme. Troubu si předehřejeme na 200° C. Maso vložíme do pekáčku, opepříme, osolíme a posypeme kmínem. Česnek nakrájíme na plátky, cibuli oloupeme a nakrájíme na kolečka. Cibuli společně s česnekem nasypeme na maso.

Maso v pekáčku přikryjeme, vložíme do trouby a pečeme 30 minut. Poté maso odkryjeme a dalších 90 minut pečeme na 160° C. Podáváme s bramborovou kaší nebo mrkvovo-bramborovým pyré.

Zdroj: www.paleodieta.cz

Vepřová panenka s medovou glazurou

Doba přípravy: cca 3 hodiny

Ingredience (2 porce):

  • 1 celá vepřová panenka
  • 1/2 hrnku medu
  • 1/4 hrnku olivového oleje
  • šťáva z půlky citrónu
  • 3 utřené stroužky česneku
  • 2 lžičky provensálského koření
  • 1/2 lžičky mletého pepře

Všechny ingredience smícháme ve vhodné nádobě, do které poté vložíme celý kus masa a obalíme marinádou. Přikryté necháme odležet v ledničce minimálně na 2 hodiny. Půl hodiny před pečením vyndáme a necháme při pokojové teplotě, aby se nám maso rozleželo a nepustilo šťávu. Panenku znovu celou potřeme směsí a přendáme na pekáč. Při 200° C pečeme zprudka 10 minut. Pak teplotu stáhneme na 160°C a pečeme dalších 20 minut. Panenku pravidelně potíráme marinádou a dle potřeby můžeme lehce podlít. Během poslední fáze pečení kontrolujeme dotykem, zda už není hotová. To poznáme tak, že už není měkká a ještě není tvrdá, ale je spíše pružná. V tento okamžik panenku vyndáme z trouby, zabalíme do alobalu a necháme 5 minut odpočinout.

Zajímavé:  Léčba Močových Cest U Dětí?

Upečenou panenku šikmo nakrájíme na plátky, které by měly být v prostředku lehce narůžovělé, nikoliv syrové. Podáváme s dušenou zeleninou.

Zdroj: www.paleodieta.cz

Foto: Pixabay

Základem moderní paleo diety je jídelníček pračlověka: maso, ovoce a zelenina

Jídelníčku pravěkého člověka dnes říkáme různě, například paleo dieta, potrava lovců mamutů, pravěká dieta či paleolitická strava. Nechybělo v něm maso a čerstvé ovoce a zelenina, ořechy, semínka, byliny, houby a obiloviny, přičemž živočišné potraviny převažovaly nad rostlinnými.

Prozradíme vám, co naši hodně dávní předkové asi tak jedli i jestli se nám dnes vyplatí stravu lovců mamutů aspoň trochu napodobit.

Diskuze(0) Zavřít diskusi Zkopírovat odkaz na tento článek

Základními stavebními kameny jídelníčku v pravěku byly kvalitní bílkoviny, pravěké obiloviny, čerstvé ovoce a zelenina, ořechy, semínka, houby a byliny; živočišná potrava převažovala nad rostlinnou.

„Je vědecky dokázáno, že náš metabolismus je geneticky nastavený právě na potravu pravěkého člověka. Při přechodu na paleolitickou stravu se trávicí a imunitní systém rozpomene na své původní nastavení a spustí se opravný program.

 Po vysazení soudobé pšenice, brambor, kukuřice, sóji, rafinovaných cukrů a tuků se tělo zbaví velké toxické zátěže, organismus se začne přirozeně zbavovat různých nashromážděných jedů, zánětlivých ložisek a poruch imunity,“ vysvětluje přínos paleo diety bylinkář Martin Kolár.

Základními stavebními kameny jídelníčku v pravěku byly kvalitní bílkoviny, obiloviny, čerstvé ovoce a zelenina, ořechy, houby a byliny; živočišná potrava převažovala nad rostlinnou

Lidé s nadváhou se postupně zbavují nadbytečných kilogramů, podvyživení naopak nabírají ideální váhu. Spontánně mizí různé alergie, snižuje se hladina cholesterolu v krvi, zlepšuje se stav diabetiků a chronicky nemocných. Zvyšuje se vitalita a celková tělesná i psychická odolnost – to jsou pádné důvody, proč zkusit paleolitickou stravu neboli dnes moderní paleo dietu.

Bílkoviny  

Po vyhynutí mamutů lidé začali lovit v lesích jelenovitou zvěř a kance, konzumovaly se šneci, žáby, raci, ryby, ptáci a ptačí vejce. V období neolitu, mladší době kamenné, postupně začala domestikace zvířat.

Nejprve se chovaly ovce a kozy, poté hovězí dobytek (pratur) a nakonec prasata.

Pravěký člověk nedokázal trávit laktózu, proto se mléko muselo kvasit a postupně se začaly z mléka vyrábět stravitelnější a lépe skladovatelné sýry a nápoje.

Základem paleo diety je maso, ovoce, zelenina, ořechy a houby: v období neolitu, mladší době kamenné, postupně začala domestikace zvířat, nejprve se chovaly ovce a kozy

Koho podobně jako lovce mamutů trápí intolerance na kravské mléko, měl by zkusit pít odvar z jilmové kůry.

Jilm habrolistý/obecný (Ulmus carpinifolia/laevis) pomáhá nejen trávit mléko při kaseinové intoleranci, ale také neutralizuje přebytečné žaludeční šťávy, působí proti průjmu a střevním plynům, brání hnilobným procesům.

Jilmová kůra má dezinfekční, protizánětlivé a hojivé účinky na zažívací ústrojí. Užívá se jen kůra z mladých větví, kterou si můžeme nasbírat od března do dubna a co nejrychleji usušit.

Jilmový čaj při intoleranci na mléko

Ingredience

  • 1 lžička jilmové kůry
  • 300 ml vody

Příprava

Kůru zalijeme studenou vodou, přivedeme k varu, asi 2 minuty povaříme, sejmeme a necháme asi 10 minut odstát. Scedíme.

Užití

Odvar popíjíme vlažný, můžeme i dvakrát denně.

Základem paleo diety je maso, ovoce, zelenina, ořechy a houby: jilmový čaj pomáhá při intoleranci na mléko

Obiloviny

Důležitou kapitolou jsou pravěké obiloviny. Ukazuje se, že na rozvoji mnoha civilizačních neduhů má zásluhu přešlechtěné obilí s přemírou lepku.

Ve starší době kamenné rostl na našem území pouze ječmen a pšenice jednozrnka a dvouzrnka, z nichž se vařila kaše a pekl chléb, tedy spíše placky. V mladší době kamenné se začíná pěstovat špalda, oves, proso a žito.

Z luštěnin byla v pravěku dostupná čočka, hrách, vikev a bob.

Zelenina, byliny a houby

Ze zeleniny a bylin se konzumovaly…

Do střední Evropy se díky prvním zemědělcům v mladší době kamenné dostává brukev zelná, ze které se postupně vyšlechtilo hlávkové zelí. Nasušené houby díky své vysoké nutriční hodnotě v zimním období kompenzovaly nedostatek masa.

Základem paleo diety je maso, ovoce, zelenina, ořechy a houby: houby díky své vysoké nutriční hodnotě kompenzovaly nedostatek masa

Ovoce a oříšky

K nejvyhledávanějším plodům kdysi patřily…

Dřínky

O plodech dřínu obecného (Cornus mas) se stále častěji mluví jako o potravině budoucnosti, a přitom dřínky se jedly už v pravěku. Jasně červené plody jsou bohaté na vitaminy C a B, železo, fosfor či draslík, sacharidy, vlákninu, bílkoviny, pektiny, třísloviny, pryskyřice i organické kyseliny.

Dřínky chutí částečně připomínají šípky, jsou ovšem kyselejší, mají natrpklou sladkokyselou chuť. Z jednoho keře můžeme sklidit až 30 kg dřínků, které lze konzumovat syrové (nejlépe po přejití mrazem). Vyrábí se z nich džem, mošt, likéry či pálenky, skvělé jsou v kombinaci s bezinkami a brusinkami.

Základem paleo diety je maso, ovoce, zelenina, ořechy a houby: o plodech dřínu obecného se mluví jako o potravině budoucnosti, a přitom dřínky se jedli už v pravěku

Dřínkový sirup

Ingredience

  • asi 2 kg hodně zralých dřínků (nejlépe přešlých mrazem)
  • 600–700 g cukru

Příprava

Hodně zralé plody dřínu obecného propasírujeme na hustou šťávu. Zahřejeme na 60 °C a za stálého míchání vsypeme cukr. Když se úplně rozpustí, přelijeme do vypařených lahví a dobře uzavřeme. Skladujeme v ledničce. Sirup je výborný do domácích limonád a čajů.

Vodní ořechy

Zajímavou rostlinou, která byla známá už v pravěku, je kotvice plovoucí (Trapa natans). Na plodech téhle vodní rostliny si pochutnával člověk v neolitu společně třeba s lískovými oříšky. V kotvicových oříšcích jsou bílá, chutná a výživná jádra s množstvím škrobu, bílkovin i troškou tuku. Chutí připomínají pečené jedlé kaštany. 

Základem paleo diety je maso, ovoce, zelenina, ořechy a houby: plody kotvice známé jako vodní ořechy nebo také vodní kaštany se dají jíst syrové, vařené nebo pečené

Plody kotvice známé jako vodní ořechy nebo také vodní kaštany se dají jíst syrové, vařené nebo pečené. V dobách nedostatku se podobně jako žaludy nebo kaštany mlely na mouku na pečení chleba a placek. 

Mohlo by vás ještě zajímat:

Diskuze(0) Zavřít diskusi Zkopírovat odkaz na tento článek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector