Petechie – Vše o zdraví

6. 7. 2019

Petechie - Vše o zdraví

Paní Renátu již tři desítky let trápí autoimunitní onemocnění Systémový lupus erythematodes, nedávno se přidala i Trombotická trombocytopenická purpura.

Text: Ing. Tomáš Želazko / Foto: archiv Renáty Pavlíkové, Vlasta Patíková

Mladá žena oslavila své devatenácté narozeniny, když ji zaskočila vážná nemoc – Systémový lupus erythematodes. Diagnózu si vyslechla ve chvíli, kdy skončila střední školu a chystala se na studium vysoké školy. Cítila, že se před ní otevírá svět. Najednou se ale musela vypořádat s mnohem závažnější situací. To se stalo téměř před třiceti roky.

Před necelým rokem a půl se k této vážné nemoci přidala druhá – Trombotická trombocytopenická purpura. S těžkým osudem se sice později smířila, ale nevzdává se a rozhodla se pomáhat – začátkem listopadu 2018 začala háčkovat chobotničky dětským pacientům Podhorské nemocnice. První zdravotní obtíže se u paní Renáty začaly objevovat v dětství.

Angíny, nachlazení, chřipka, bolesti svalů a kloubů s otoky, teploty a častá únava – všechny nemoci se pravidelně střídaly, takže u lékařů byla pravidelně. Po jednom vyšetření krve se u devatenáctileté slečny prokázaly vysoké zánětlivé hodnoty. Lékaři léčili zdravotní problémy téměř pravidelně antibiotiky, která vůbec nezabírala, ba naopak se zdravotní stav dívky stále zhoršoval.

Hodně nocí probrečela a pro mladou dívku to byl permanentní stres. Až teprve po objevení kožních projevů v obličeji – typický kožní motýlovitý ekzantém – začali mít lékaři podezření na autoimunitní onemocnění. Dívka byla okamžitě převezena do Fakutní nemocnice Olomouc na interní oddělení, kde následovalo mnoho vyšetření a testů.

Psychický stav dívky byl velmi špatný, což ještě umocnily výsledky vyšetření. Verdikt zněl: Systémový lupus erythematodes s multiorgánovým postižením (SLE).

Petechie - Vše o zdraví Petechie - Vše o zdraví Petechie - Vše o zdraví Petechie - Vše o zdraví Petechie - Vše o zdraví Petechie - Vše o zdraví

SYSTÉMOVÝ LUPUS ERYTHEMATODES  Systémový lupus erythematodes je onemocnění imunitního systému. Za normálních okolností imunitní systém chrání tělo před infekcí. U lidí s lupusem však jejich imunitní systém nepředvídatelně atakuje různé tkáně těla. Tato abnormální aktivita vede k poškození tkání.

 Nejčastěji onemocní touto chorobou ženy v produktivním věku 14 až 45 let. Příznaky lupusu jsou různé podle toho, jaký orgán je nemocí postižen.

Mezi nejčastější příznaky patří bolesti kloubů, nevysvětlitelné horečky, dlouhodobá nebo extrémní únava, otoky kloubů, kožní vyrážka, chudokrevnost, bolest na hrudi, motýlovitá vyrážka na nose a tvářích, ztráta vlasů, citlivost na sluneční záření, zblednutí či zfialovění konečků prstů.

NÁSLEDOVALA LÉČBA Před vypuknutím vážného onemocnění vyhrála slečna Renáta několik soutěží Miss. Hodně sportovala, věnovala se dětem v pohybových kroužcích, byla vedoucí skupiny mažoretek, hrála na klavír. A učila na střední škole. A najednou byl se vším konec.

I přes zdravotní potíže chtěla pracovat, ale nešlo to. Byl jí navržen plný invalidní důchod, nesměla se přetěžovat, prochladnout, chodit bez ochranného krému na sluníčko, musela hodně odpočívat a nenamáhat se. Dnes je to již téměř 30 let, co s touto nemocí paní Renáta bojuje.

Tehdy mladá dívka byla jednou z prvních pacientek SLE, které začali léčit na klinice v Olomouci.

Čekala ji dlouhá a náročná léčba, protože SLE je nevyléčitelné onemocnění plné nástrah a náhlých „překvapení“. Často byla mladá dívka ve stavu, kdy se bolestí nemohla už ani hýbat, z vysokých horeček byla slabá, unavená, a díky masivním defektům v ústech nemohla ani jíst.

Měla také škaredé otevřené kožní rány na rukou i nohou, což mladou dívku psychicky ještě více ničilo. Absolvovala různé, velmi bolestivé zákroky a vyšetření včetně odebírání kostní dřeně, biopsie ledvin a další různé punkce a odběry.

Probíhala a doposud probíhá léčba vysokými dávkami kortikoidů, léčba cyklofosfamidem. Musela podstoupit chemoterapii, což velmi špatně snášela. Kvůli defektům (sklerodermie, vaskulitida), které se jí na rukou tvořily, nemohla ruce vůbec používat.

Na nohou se jí vytvořily bércové vředy a na dalších místech nohou velmi hluboké nekrotizující defekty. 

Bohužel dlouhá a bolestivá chirurgická léčba nebyla úspěšná. Doposud má žena bolestivé otevřené rány na nohou, které při SLE a imunitě nemají šanci se uzavřít.

Později byla z Olomouce převezena do Ostravy, kde každý den po dobu jednoho měsíce navštěvovala hyperbarickou komoru, v níž pacienti pod tlakem dýchají stoprocentně čistý kyslík. Bohužel bez efektu.

Dokonce se jí na stehně a hýždích udělalo další ložisko defektu, které se otevřelo, takže nemohla sedět, ležet, ani chodit. Na nutné přesunutí z místa na místo musela používat invalidní vozík.

PŘIDÁVALY SE DALŠÍ ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY Biopsie ukázala postižení ledvin, dostala silnou cukrovku. Vlivem chemoterapií přišla o krásné, dlouhé a husté vlasy, na které byla pyšná. Z počátku velmi zhubla, ale při vysokých dávkách kortikoidů šla váha nahoru.

 Proto si sama sestavila přísný jídelníček, aby v něm byly vhodné potraviny vzhledem k onemocnění vhodné pro diabetika, a potraviny, které se mohou užívat při léčbě jistým lékem na ředění krve.

V květnu roku 2009, když už nezabírala žádná léčba, se lékaři rozhodli vyzkoušet biologickou léčbu – terapii Rituximabem.

Paní Renáta byla mezi prvními pacienty, kterým byla aplikována biologická léčba při onemocnění SLE. Jelikož je léčba velice nákladná, požádali lékaři o schválení zdravotní pojišťovnu, ale ta žádost třikrát zamítla.

Nakonec se rozhodla paní Renáta napsat panu řediteli zdravotní pojišťovny jako maminka dvou malých dětí. Za 14 dní přišlo vyrozumění a schválení k aplikování biologické léčby.

Po absolvování dvou aplikací léčby, musela být léčba ukončena pro nehojení se masivních defektů. Jako by všem těm katastrofám nebyl konec. Začalo to den po Vánocích 2017 obyčejnou únavou, emocemi a stresem z vánočních svátků a Silvestra.

Myslela si, že to přejde a odmítala jít na vyšetření do nemocnice. Den ode dne se stav rapidně zhoršoval. Dostala křeče celého těla, nebyla schopna mluvit a upadla do bezvědomí. 

První den roku 2018 v tomto stavu ženu rychlá záchranná služba převezla na interní oddělení Podhorské nemocnice v Bruntále, kde byla umístěna na jednotku intenzivní péče. Po vyšetřeních byla druhý den okamžitě převezena do Fakultní nemocnice Olomouc. Tu dobu zná pouze z vyprávění, šest týdnů si nic nepamatuje.

 V Olomouci byla umístěna v kritickém stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení. Ženě selhávaly životně důležité funkce a její zdravotní stav se stále zhoršoval. Do krční žíly měla zaveden centrální katetr, kde z devíti pump dostávala spoustu léků. Byla napojena na plicní ventilaci, absolvovala 11 plazmaferéz, a stále dostávala krev a mraženou plasmu.

Po mnoha vyšetřeních byla stanovena další diagnóza: Trombotická trombocytopenická purpura (TTP).

Zajímavé:  Praktický Lékař Brno Noví Pacienti?

TROMBOTICKÁ TROMBOCYTOPENICKÁ PURPURA Trombotická trombocytopenická purpura (TTP) neboli Moschcowitzův syndrom je poměrně vzácné, ale velmi závažné hematologické onemocnění. Je způsobeno patologickým rozpadem trombocytů (krevních destiček). Častěji postihuje ženy než muže, nemocní jsou mladého dospělého věku.

Akutní průběh onemocnění má velmi špatnou prognózu. Udává se, že incidence nemoci je 4 nemocní ku 100 000 zdravých. Nástup nemoci je velmi prudký a rychlý. Nemocný je velmi unavený, bledý a má zvýšenou teplotu. Příčinou toho je rozvoj hemolytické anemie, při které dochází ke zvýšenému rozpadu erytrocytů (červených krvinek). Porušen bývá také nervový systém.

 Často se projevuje poruchami vědomí, které mohou ústit až v kóma.

Nemocný trpí bolestmi hlavy a křečemi. Mnohdy dojde ke krvácení do mozku, které může mít až fatální průběh. Dále se mohou objevit různé krvácivé stavy, které se nejvíce projevují vznikem petechií (tečkovitého krvácení pod kůži).

Mezi postižené orgány patří také ledviny, onemocnění je tak doprovázeno proteinurií (přítomností bílkovin v moči) a hematurií (přítomností krve v moči). Základem léčby je opakované provádění plazmaferéz. Při tomto zákroku dochází k odebrání, léčbě a následnému navrácení krevní plasmy pacientovi. Pomáhá také podávání mražené plasmy.

Pokud se jedná o sekundární formu onemocnění, je nutné vysadit všechny léky, které ho způsobují a vyhýbat se také rizikovým vlivům.

CO BYLO PO PROBUZENÍ? Když žena po měsíci a půl začala vnímat, byla jako ochrnutá. Vůbec se nemohla hýbat, nemohla mluvit – jen otevřela oči a mohla mrkat. Za těch pár týdnů zhubla neuvěřitelných 30 kilogramů. Následujících několik týdnů pouze ležela, plně odkázaná na pomoc druhých.

Byla na umělé výživě, postupně se učila jíst ústy, přičemž ji krmili po malých lžičkách. Řadu let zpět byla zvyklá, že byla odkázána na pomoc rodiny – ale tento stav pro ni znamenal další velké psychické problémy.

 Po stabilizovaném stavu – po dvou měsících po přijetí na ARO – ženu přeložili na rehabilitační oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, kde strávila měsíc. V té době byla jako hadrové miminko, svalová hmota byla úplně pryč.

A to jí v tomto stavu měla čekat tvrdá rehabilitace, cvičení na přístrojích, učení chůze v závěsném chodícím systému, ergoterapie. Vše bylo pro ženu zdlouhavé a stále přemýšlela, čím se zabavit. V rámci rehabilitace omalovávala dětské omalovánky, přičemž malé dítě bylo úspěšnější.

ZAČALA PLÉST CHOBOTNIČKY Tak ženu napadlo, co kdyby zkusila háčkovat, jestli nějakým způsobem udrží háček. Řekla si, že když se někdo naučí malovat nohama, proč nezkusit se naučit háčkovat nemotornýma a nemocnýma rukama. Zkoušela to pořád dokola. Stále jí to nešlo.

 Pořád přemýšlela: „Jak mám udržet háček v rukou, které mě bolí a nemám v nich sílu?“ Řekla si: MUSÍM. S postupem času se ji podařilo uháčkovat něco jako kuřátko. Zkoušela dál a dál. A právě pak ženu napadlo, proč háčkovat jen tak. Chtěla mít nějakou motivaci a začít háčkovat pro někoho.

Zdravotní sestřička jí řekla, že se háčkují chobotničky na oddělení neonatologie pro předčasně narozená miminka. Začala zkoušet háčkovat chobotničky.

 Když se jí konečně začaly chobotničky dařit a vypadaly, že by je mohla někomu i darovat, napadlo ji háčkovat pro malé pacienty, kteří chodí na ošetření svých bolístek na chirurgickou ambulanci v Podhorské nemocnici Bruntál.

Toto oddělení si vybrala i z toho důvodu, že její syn měl před několika roky těžký úraz na kole a právě rychlá záchranná služba ho převezla na chirurgickou ambulanci v Bruntále, kde se přes měsíc léčil. Od té doby upletla a do Podhorské nemocnice dodala více než 60 chobotniček, které potěšily dětské pacienty.

DĚTI SI VYBOJOVALA PROTI VŮLI LÉKAŘŮ „Vlastní děti mít nemůžete“ – to byla pro mladou ženu jedna z nejhorších vět od lékařů hned po potvrzení onemocnění SLE. V době, kdy s manželem, se kterým žije již 25 let, uvažovali o miminku, jí lékaři kvůli riziku pro mladou ženu i miminko, těhotenství zakázali.

Riziko, že porod by mohl dopadnout pro ni i pro dítě tragicky, bylo vysoké. S touto nemocí už i těhotenství v ranném počátku většinou končí potratem. S manželem uvažovali i o adopci novorozeného miminka, ale i tak by to bylo vzhledem k onemocnění velmi složité.

 Ale touha po vlastním dítěti byla tak silná, že se mladí manželé rozhodli podstoupit všechna rizika spojená s těhotenstvím a narozením dítěte. Půl roku dopředu musela vysadit spoustu léků. Některé léky ovšem musela brát i v těhotenství, alespoň v co nejnižších dávkách. Samozřejmostí byla také různá krevní a genetická vyšetření.

Nakonec se mladé ženě podařilo otěhotnět, ovšem celé těhotenství byla zdravotníky opravdu pečlivě hlídána.

I přes všechny nejistoty, se mladým manželům před téměř 23 roky narodila krásná, okatá a hlavně zdravá holčička. Jenže hned po narození dcery se zdravotní stav ženy zhoršil, a následoval koloběh mezi domovem a nemocnicí, chemoterapie, vysoké dávky léků.

 Nakonec to s přispěním manžela a prarodičů zvládla, a i přes veškeré problémy se snažila užívat prvního mateřství. Po třech letech si manželé chtěli pořídit k dceři sourozence, přičemž si uvědomovali, že již při prvním těhotenství hodně riskovali. Na možné druhé těhotenství se opět nedívali dobře lékaři.

Ale říkejte to mladým lidem toužícím po dítěti. Proto žena absolvovala všechna vyšetření a přípravy na druhé těhotenství, které ale už bylo pro ni po zdravotní stránce mnohem horší. Ale i přesto miminko donosila a narodil se jim v roce 2000 maličký a zdravý chlapeček.

Ovšem opět po porodu u mladé ženy propuklo onemocnění SLE v plné míře, což bylo opět náročné pro celou rodinu.

CHCE BÝT UŽITEČNÁ Dnes žena pravidelně dochází dvakrát měsíčně na pravidelné kontrolní odběry k obvodní lékařce a jezdí do Fakultní nemocnice Olomouc na podrobnější imunologická vyšetření. Rodina jí často pomáhá při náročné a bolestivé rehabilitaci.

Při tomto onemocnění nelze úplně vysadit léky, takže pravdidelně užívá velké množství medikamentů, imunosupresivní léčbu, kortikoidy, léky od bolesti, inzulín a když se zdravotní stav rapidně zhorší, nastupuje chemoterapie.

 Jelikož onemocnění Systémový lupus erythematodes je autoimunitni onemocnění pojivových tkání, má žena velmi oslabený imunitní systém. Musí se vyvarovat stresu a pobytu, kde se vyskytuje riziko nakažení infekcí. Takže skoro neexistuje návštěva kina, divadla, obchodu, nebo jet veřejnou dopravou. Její zdravotní stav je jako na houpačce.

Není den, kdy by byla bez nějakých zdravotních problémů. Svoji oporu má ve své rodině, když rodinný společný život je zcela odlišný od života běžné rodiny. Vše musí být přizpůsobeno a zohledněno zdravotnímu stavu nemocné paní. Ženu těší a má hřejivý pocit, že může udělat radost někomu, kdo také potřebuje zdravotní pomoc.

Zajímavé:  Rakovina prevence - Vše o zdraví

Chce být užitečná, když její život je dost omezený. Je ráda za každé ráno, kdy se probudí, a i když jí onemocnění nedovolí užívat svůj život naplno, chce přesto bojovat a rozdávat radost ne jen své rodině, ale i druhým, kteří o to budou stát. 

Renáta Pavlíková – Mám úžasného, obětavého, spolehlivého a hlavně trpělivého manžela, který vše musel zvládnout, když já byla v nemocnici, když jsem špatně zvládala chemoterapie. Slova „ZA VŠE MOC DĚKUJI“ vůbec nestačí.

 Rodina mi dávala a dává sílu – hlavně děti. Moje malá zlatíčka byla tou největší motivací bojovat a nevzdávat se. Dnes jsou děti už dospělé, úspěšní studenti, ale to nejdůležitější: JSOU ZDRAVÍ! Velkou psychickou oporou jsou i moji věrní psí kamarádi – tři jorkšírci.

Jejich přítomnost mi také dodává radost a energii. 

Mgr. Marcela Kadlecová, Hlavní sestra, Manažer kvality Podhorské nemocnice – Vůle žít naplno, pomáhat a dělat radost jiným i přes vlastní závažný zdravotní stav je u paní Renáty obdivuhodná.

Její nabídkou ke spolupráci jsme byli velmi potěšeni a velice si jí vážíme.

 Největší radost ale dělá našim malým pacientům, kteří na chirurgickou ambulanci přicházejí téměř vždy s bolestivým úrazem a strachem, a kterým barevná chobotnička pomáhá alespoň na chvíli zapomenout. Děkujeme.

Petechie – co je to, jak vznikají? A jak se léčí?

Petechie - Vše o zdraví

Petechie znamená výsev velice drobných prokrvácených míst v kůži (hemoragie), která vypadají jako rudofialové tečkování kůže.

Petechie jsou drobné fialové, červené nebo hnědé skvrny na kůži. Obvykle se objevují na vašich pažích, nohou, břiše a hýždích. Můžete je ale také najít v ústech nebo na očních víčkách. Tyto skvrny na pokožce mohou být známkou mnoha různých zdravotních problémů – některé nezávažné, jiné naopak mohou být závažné. Mohou se také objevit jako reakce na určité léky.

Ačkoli petechie vypadají jako vyrážka, ve skutečnosti jsou způsobeny krvácením pod kůži. Jedním ze způsobů, jak poznat rozdíl, je skvrny zmáčknout. Petechie nezmění barvu (nezbělají), když na ně zatlačíte. Vyrážka naopak zbledne.

Příčiny petechií

Petechie se tvoří, když se naruší drobné krevní cévy zvané kapiláry. Když se tyto krevní cévy naruší (prasknou), krev prosakuje do kůže. Infekce a reakce na léky jsou dvě nejběžnější příčiny petechií.

Zdravotní problémy, které mohou způsobit petechie, jsou pak tyto:

  • Cytomegalovirus (CMV) – CMV je onemocnění způsobené virem. Mezi další příznaky patří únava, horečka, bolest v krku a bolesti svalů.
  • Endokarditida Tato infekce vnitřní výstelky srdce zahrnuje příznaky jako horečka, zimnice, únava, bolestivé klouby a svaly, dušnost, kašel a bledá kůže.
  • Hantavirus. Tato virová infekce způsobuje příznaky podobné chřipce a dýchací potíže. Mezi další příznaky patří únava, horečka a bolesti svalů.
  • Zranění. Poškození kůže, například tupou silou (například p5i autonehodě), kousnutím nebo úderem, může způsobit tvorbu petechií. Tření o kůži způsobené přenášením těžké tašky / batohu nebo těsného popruhu z oděvu může také vést k petechiím. Spálení může také způsobit petechie.
  • Leukémie. Leukémie je rakovina vaší kostní dřeně. Mezi další příznaky patří horečka, zimnice, únava, neúmyslné hubnutí, otoky žláz, krvácení, podlitiny, krvácení z nosu a noční pocení.
  • Meningokokcemie. Jedná se o bakteriální infekci v dýchacích cestách. Mezi další příznaky patří horečka, bolesti hlavy, bolesti svalů a nevolnost.
  • Mononukleóza – to je virová infekce, která se přenáší slinami a jinými tělesnými tekutinami. Mezi další příznaky patří extrémní únava, bolest v krku, horečka, zduření lymfatických uzlin, otoky mandlí a bolesti hlavy.
  • Šarlach – neboli spála. Tato bakteriální infekce se může vyvinout u lidí poté, co měli streptokoka v krku. Mezi další příznaky patří vyrážka, červené čáry na kůži, zrudnutí obličeje, červený jazyk, horečka a bolest v krku.
  • Kurděje – je způsobena příliš malým množstvím vitaminu C ve vaší stravě. Mezi další příznaky patří únava, oteklé dásně, bolesti kloubů, dušnost a podlitiny.
  • Sepse – to je život ohrožující infekce krve. Mezi další příznaky patří vysoká horečka, rychlá srdeční frekvence a potíže s dýcháním.
  • Velká námaha – Činnosti, které způsobují napětí, mohou roztrhat krevní cévy na obličeji, krku a hrudníku. Mezi tyto činnosti patří pláč, kašel, zvracení, zvedání závaží nebo porod.
  • Streptokok v krku – Streptokok v krku je bakteriální infekce, která způsobuje bolest v krku. Mezi další příznaky patří oteklé mandle, oteklé žlázy, horečka, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení a bolesti těla.
  • Trombocytopenie – Trombocytopenie je stav, kdy máte příliš málo krevních destiček – krvinek, které napomáhají srážení krve. Mezi další příznaky patří modřiny, krvácení z dásní nebo nosu, krev v moči nebo stolici, únava a žlutá kůže a oči.
  • Vaskulitida – Vaskulitida se vyznačuje otokem, zúžením a zjizvením cév. Mezi další příznaky patří horečka, bolesti hlavy, únava, ztráta hmotnosti, bolesti, noční pocení a nervové problémy.
  • Virové hemoragické horečky – Infekce, jako je dengue, ebola a žlutá zimnice, jsou virové hemoragické horečky. Tyto infekce ztěžují srážení krve. Mezi další příznaky patří vysoká horečka, únava, závratě, bolesti, krvácení pod kůží a slabost.

Petechie mohou být vedlejším účinkem některých léků. Některé léky, které mohou způsobit petechie jako vedlejší účinek, jsou tyto:

  • Antibiotika – nitrofurantoin (makrobid), penicilin
  • Antidepresiva – desipramin (Norpramin)
  • Léky proti záchvatům – karbamazepin (Carbatrol, Epitol, Tegretol, další)
  • Léky na ředění krve – warfarin, heparin
  • Léky na srdeční rytmus – atropin (Atropen)
  • Nesteroidní protizánětlivé léky
  • Sedativa – chloralhydrát
Zajímavé:  Vysoka Sliznice Spineni Lecba?

Kdy s petechiemi zavolat svému lékaři

Pokud máte vy nebo vaše dítě petechie, zavolejte lékaře. Některé ze základních příčin petechií jsou závažné a je třeba je léčit. Je těžké hned poznat, zda máte něco mírného nebo vážného, dokud nenavštívíte svého lékaře s žádostí o diagnózu.

Měli byste také zavolat lékaři, pokud máte jiné závažné příznaky, jako jsou tyto:

  • vysoká horečka
  • potíže s dýcháním
  • zmatek
  • ztráty vědomí

Existují komplikace související s petechiemi?

Samotné petechie nezpůsobují komplikace a ani nezanechají jizvy. Některé ze stavů, které způsobují tento příznak, mohou ale mít komplikace, například:

  • poškození ledvin, jater, sleziny, srdce, plic nebo jiných orgánů
  • srdeční problémy
  • infekce v jiných částech těla

Léčba petechií

Léčba petechií závisí na základní příčině. Často není nutná žádná léčba.

Pokud bakteriální nebo virová infekce způsobila petechie, měla by se vaše pokožka vyčistit, jakmile se infekce zlepší. Pokud jsou však petechie doprovázeny horečkou, může to být známka velmi závažné infekce vyžadující intravenózní antibiotickou léčbu a případně hospitalizaci v nemocnici.

Pokud způsobil petechie nějaký lék, měl by tento příznak zmizet, jakmile přestanete lék užívat.

Místa často kontrolujte, zda se mění. Pokud se počet skvrn zvýší, můžete mít poruchu krvácení.

Před doporučením nějaké metody léčby lékař určí, co způsobuje vaše petechie a případné další příznaky. Lékař může předepsat některý z těchto léků k léčbě příčiny skvrn:

  • antibiotika k léčbě bakteriální infekce
  • kortikosteroidy snižující zánět
  • léky, které potlačují váš imunitní systém, jako je azathioprin (Azasan, Imuran), methotrexát (Trexall, Rheumatrex) nebo cyklofosfamid
  • chemoterapie, biologická léčba nebo ozařování k léčbě rakoviny

Léčba petechií doma

Můžete také vyzkoušet tyto domácí metody léčby ke zmírnění příznaků petechií:

  • Odpočinek.
  • Užívejte léky proti bolesti, jako je ibuprofen (Advil, Motrin) nebo acetaminofen (Tylenol).
  • Pijte hodně tekutin, abyste zabránili dehydrataci.

Prevence – jak zabránit petechiím

Abyste zabránili vzniku petechií, musíte se vyhnout podmínkám, které je mohou způsobit. To je základ. Ale nemůžete zabránit všem možným základním příčinám petechií.

Pokud jste v minulosti měli tuto reakci na lék, sdělte to svému lékaři. Váš lékař pravděpodobně doporučí, abyste se v budoucnu tomuto léku vyhnuli.

Prevence infekcí, které mohou způsobit petechie:

  • Umyjte si ruce často mýdlem a vodou nebo použijte alkoholový dezinfekční prostředek na ruce.
  • Snažte se držet dál od kohokoli, kdo vypadá jako nemocný.
  • Nesdílejte sklenice, nádobí a další osobní věci s jinými lidmi.
  • Často čistěte pracovní desky a další běžné povrchy u vás doma.
  • Než vyrazíte do zalesněných nebo travnatých oblastí, aplikujte repelent proti hmyzu. Noste také košili s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty a zastrčte si kalhoty do ponožek. Po návratu domů zkontrolujte celé tělo, zda nemáte klíšťata.

A co vy? Jak s petechiemi bojujete vy?

Studie a zdroje článku

  • Studie – petechie u dětí Autor: Thomas Waterfield

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Diskuze Petechie rada

Dobrý podvečer, dnes jsem si všimla na rameni petechií, po pritlaceni
nemizi.. mám strach s čím to muže souviset, akorát vím, že mě včera
rameno trochu svedilo a parkrat jsem se poskrabala, ale jinak nic žádná
modřina bouchnutí nebo tak. Měla bych to řešit, i když jsou jen na jednom
místě takhle malé nebo ne? Mate zkušenost někdo? Děkuji

Velikost písma:

@inkakřivák
píše:
Tohle nejsou petechie.

Když zatlačím či přiložím dno sklenice tak zůstávají stejné

Tohle vypadá spíš na vyrážku/lokální alergickou reakci.

Na fotce vypadá, že jsou některé místa vystouplé?

@Stevia píše:
Na fotce vypadá, že jsou některé místa vystouplé?

Nene, vystouplé prave není nic, nemění barvu a furt stejné. Je to asi
1 Cm velké místo a 5 teček. Bojím se totiž delší dobu lymfomu, trpím
GAD a PP a toto mi moc nepridalo..
Ještě mě napadlo, beru 5 měsíců AD, ale to z toho asi nebude

Tak si zajdi k mudr.pro jistotu,
Za mě to taky petechie není, ale jestli máš i jiné zdravotní problémy
tak si to nech zkontrolovat…

@Anonymní píše:
Nene, vystouplé prave není nic, nemění barvu a furt stejné. Je to asi 1 Cm
velké místo a 5 teček. Bojím se totiž delší dobu lymfomu, trpím GAD a
PP a toto mi moc nepridalo..

Ještě mě napadlo, beru 5 měsíců AD, ale to z toho asi nebude

Nepozoruj se, nic na sobě nehledej a bude ti lépe, bašti AD a hlavně –
choď na terapie.
Petechie to nejsou.

Petechie vypadají jinak. A jinak začínají. Tohle je spíš nějaká
alergie, kopřivka. Petechie nesvědí

Nepozoruj se, nic na sobě nehledej a bude ti lépe, bašti AD a hlavně – choď
na terapie.
Petechie to nejsou.

Já prave na tom byla lépe, ale teď stresové období a opět mě vse
rozladí. No jestli nejsou, tak Jaktoze to po zmacknuti nemění barvu
a nemizi

@inkakřivák
píše:
Petechie vypadají jinak. A jinak začínají. Tohle je spíš nějaká
alergie, kopřivka. Petechie nesvědí

Nesvedi to, jen jsem se parkrat poskrabala včera a dneska se objevilo tohle,
nesvedi, nepali, neboli

Včera tě svedilo, dnes jsou tam červené tečky…prostě vyrážka…

Petechie se můžou udělat tím škrábáním. Mám to tak v místech
s jemnější kůźí celý život

Přijde mi to jako podrážděná kůže, petechie prostě vypadají jinak
(aktuálně je mám kolem očí, takže nemluvím úplně do větru). Přestaň
si na to koukat, přikládat sklenice a uklidni se.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector