Popraskaná kůže na předkožce – Vše o zdraví

Penis je chloubou každého muže. Je proto jasné, že kdykoliv se na něm objeví suchá kůže, šupinky, vyrážka či praskliny, kromě rány pro ego to u něj začne vyvolávat pochybnosti o tělesné kondici. V dnešním článku se proto podíváme, co všechno to může znamenat. (Včetně toho, jak to napravit.)

Za normálních okolností je kůže na penisu jednolitá a hladká.

Ovšem, občas ho muži strkají bez ochrany tam, kam nemají (například do spolunocležnice, která trpí nějakou pohlavně přenosnou chorobou) a to se pak nestačí divit, jakou děsivou podívanou jim jejich penis ukáže.

Abychom ale neházeli všechny do jednoho pytle, je nutno podotknout, že se nemusíte nakazit kdejakým moribundem, aby vám popraskala předkožka (nebo rovnou celé nádobí).

Co vše za tím může být?

Pomoc! Praská a loupe se mi penis!

Vzhledem k tomu, jak často máte svého kamaráda na očích si přirozeně všímáte všech změn, které se na něm udějí. Ne vždy jsou ale výhradně pozitivní. Naopak, popraskaná předkožka, nebo jinak se loupající penis ve vás mohou vyvolávat otázky, zda jste nemohli někde něco zanedbat.

Většinou jde o případy, kdy:

  • Dojde k zarudnutí kůže
  • Se na penisu začnou dělat šupiny
  • Se začne kůže na penisu svírat a stahovat
  • Reflektujete praskliny na kůži, ze kterých může téct krev
  • Se vám udělá vyrážka

Jaké to má příčiny?

Samozřejmě, i když je důležité starat se o své sexuální zdraví a pravidelně chodit na testy, za příznaky, které jsme popsali výše, nemusíte hned hledat pohlavně přenosnou chorobu. I když je samozřejmě lepší svůj stav pro klid duše řešit i se svým ošetřujícím lékařem. Případně si zajít na testy. (Věřte totiž tomu, že neléčená PPN může mít mnohem horší následky.)

Popraskaná kůže na předkožce - Vše o zdraví

Nejprve se ale zaměřte na to, zda:

Popraskaná kůže na předkožce - Vše o zdraví

  • Používáte vhodnou tělovou kosmetiku (nevhodná jsou mýdla, která vysušují pokožku)
  • Nemáte alergii (například na latex z kondomů)
  • Jste v poslední době příliš nemasturbovali, nebo neměli sex “na sucho”
  • Nenosíte příliš těsné spodní prádlo
  • Se u vás náhodou neobjevil ekzém (nebo jiné kožní potíže, třeba i na jiných částech těla)
  • Nemáte lupénku
  • Vás netrápí kvasinková infekce

Co se týče těchto bodů, alergie na latex rozhodně není výmluva k tomu, abyste přestali používat kondomy. Vzhledem k tomu, že se jedná o celkem častou potíž jsou na trhu i kondomy bez latexu

Kvasinkovou infekci můžete mít klidně od své partnerky. (Řada žen na ně bohužel trpí.) Případně si ji můžete předávat mezi sebou, kdy vy nakazíte ji a ona posléze zase vás a tak stále dokola. Nejde ale o nic, co by nešlo léčit. 

Popraskaná kůže na předkožce - Vše o zdraví

Tipy na lepší péči

I když je popraskaná předkožka i penis obecně dost delikátní problém, nejde nad ním stát a lomit rukama. Místo toho podnikněte kroky, díky kterým se začne jeho stav zlepšovat. Také tím nejspíš předejdete podobným problémům někdy v budoucnu.

Popraskaná kůže na předkožce - Vše o zdraví

Pomoci by vám mohlo:

  • Zdržení se sexuální aktivity (kromě lepšího hojení nebudete muset snášet divné pohledy vaší sexuální partnerky)
  • Zdržení se masturbace
  • Vyměnění pečující kosmetiky
  • Promazávání pokožky penisu speciálními olejíčky a krémy na intimní partie (mělo by jít o produkty, které jsou určené přímo pro tyto účely; dívejte se primárně po neškodných výrobcích pro děti)
  • Vylepšení vašich hygienických návyků
  • Pití dostatečného množství neslazených a nealkoholických nápojů

Samozřejmě, je možné, že i když uděláte pro svůj penis vše, předkožka, ale i jiné části penisu vám budou praskat (i přes veškeré úsilí) stále. V takovém případě se tedy opravdu nevyhnete cestě k lékaři, který nejspíš přijde na to, že trpíte nějakou běžnou kožní chorobou. (Na kterou vám předepíše dietu, krém nebo jinou účinnou léčbu, díky které bude zase všechno v pořádku.)

Pupínky, vyrážka na žaludu, popraskaná a rudá předkožka = mykóza u mužů

Mykóza netrápí pouze ženy, i muži mají své dny….

Popraskaná kůže na předkožce - Vše o zdravíZačíná to jemným svěděním při močení. Někdy je to příznak zánětu močových cest, ale ten se v dalším vývoji projeví jen zčervenáním kolem vyústění močové trubice na žaludu. Potom se objeví pupínky na žaludu, kterých je čím dál tím víc, předkožka zrudne a někdy i popraská. Ani se nedá přetáhnout, jak to bolí. Tak se projevuje mykóza penisu u mužů. 

Stejně jako vaginální mykóza u žen je to pohlavní nemoc, která však má u mužů rozdílné příznaky. Někdy muži ani netuší, že mykózou trpí, protože ji mají ve skryté formě. Pak se partnerka sice léčí, ale mykóza se jí stále vrací.

Prvním znamením nákazy u mužů, je jemné pálení při močení. Pak se objeví červené pupínky nebo vyrážka na žaludu. Nemusí to svědit, nemusí to bolet, prostě to tam je. Někteří „pánové“ si řeknou, nic to nedělá, ono se to ztratí a pokud nemá partnerka zájem o jejich pohlavní zdraví, nikdy se to ani nemusí dozvědět. Jen si pořád léčí tu „svou“ vaginální (poševní) mykózu…

Ono je totiž ještě stále mnoho „chlapů“, kteří se před pohlavním stykem nemyjí (a nemyslím tím jenom penis) a během sprchy nebo koupele si nepřetahují předkožku, aby si omyli žalud, kolem kterého se ukládá tzv. smegma.

 To že se tam vytváří, je zcela normální (skládá se z odloupnuté buněčné tkáně a z výpotku mazových žláz pohlavního orgánu – u mužů i u žen), ale pokud se neomyje delší dobu (2 dny a více), začne se rozkládat a zapáchat.

Pokud se poté dostane při pohlavním styku do pochvy, partnerka se může rovnou objednat u gynekoložky nebo vyrazit do naší solné jeskyně pro MultiGyn Actigel vaginální krém pro léčbu mykózy.

Popraskaná kůže na předkožce - Vše o zdraví

Takže, každý muž, i ten největší „chlapák“, by měl dodržovat základní pravidla hygieny a ještě víc před pohlavním stykem. Měl by si v každém případě omýt penis, přetáhnout předkožku a vymýt smegma (viz obrázek vpravo), které se tam neustále tvoří (a je to správně!).

Pokud objeví na žaludu červené pupínky nebo flíčky (mohou být hladké i drsné), i když jinak nemá žádné problémy, měl by začít léčit mykózu a informovat o tom partnerku, aby se léčili současně.

Mykóza se jinak ve svém průběhu může rozšířit i do okolí pohlavních orgánů, kde se vytvoří mokvavé fleky a pak už se šíří po celém těle.

Příznaky mykózy u mužů:– svědění nebo pálení při močení – zarudlé vyústění močové trubice – citlivý, začervenalý žalud na dotek – červené skvrny na žaludu – červené vystouplé skvrny (hrbolky) na žaludu – červená vyrážka kolem spojení žaludu a předkožky – suchá, popraskaná předkožka – pálení předkožky

– světlé mokvající skvrny na předkožce a žaludu

Pro léčbu mykózy u mužů, pokud se objeví svědění, vyrážka nebo pupínky na žaludu, by měli oba partneři alespoň 2x denně používat k potírání pohlavních orgánů MultiGyn Actigel krém.

Postižená místa přestávají svědit a vyrážka (případně výtok u ženy) se postupně vytrácí. V potírání je nutné pokračovat alespoň 7 dní.

Při pohlavním styku se doporučuje používat kondom nebo alespoň potřít penis a žalud krémem.

Pokud se oba partneři spojí v boji proti pohlavní mykóze a pánové nebudou tvrdit, že to je pouze ženská záležitost, budou si oba brzy znovu užívat milování bez toho, že „tam něco drhne, bolí, svědí, vadí, zapáchá nebo je nepříjemné“.

  • Kdy se může objevit mykóza u mužů:
  • – při nedostatečném omývání žaludu od nahromaděného smegma- po sexu s partnerkou, která má mykózu- při zánětu močových cest- po užívání antibiotik – antibiotika zabijí všechny laktobacily ve střevech a přemnoží se v nich kvasinky
  • – při oslabení imunitního systému
  • Jak účinkuje MultiGyn krém při mykóze u mužů:– po potření žaludu a předkožky má mírně chladivý účinek- již po dvou dnech je žalud na dotek méně bolestivý- třetí den mizí popraskání předkožky- čtvrtý až pátý den se zmenšují červené flíčky- po týdnu pravidelného potírání (vždy po předchozím omytí žaludu a předkožky) flíčky většinou zcela vymizí
  • – doporučuje se v potírání pokračovat ještě alespoň další tři dny

ALE HLAVNĚ, je nutné obnovit mikrofloru ve střevech a přebít kvasinky, které mykózu způsobují, velkým množstvím Lactobacilů. Doporučuji alespoň 3 tablety ráno a večer. Jinak sice léčíte následek, ale neléčíte příčinu!

Krém můžete objednat v našem e-shopu: MultiGyn Actigel + Swiss Lactobacily „5“ pro dospělé nebo přímo zakoupit v naší solné jeskyni.Pokud chcete pomoci Lactobacilům v jejich obnově, dopřejte jim ráno na lačno polévkovou lžíci – Konopné semínko loupané >>>

Tak co „chlapi“, postavíte se mykóze jako chlap?

Co není mykóza a nemusíte se toho bát? Bílé pupínky kolem žaludu.

Popraskaná kůže na předkožce - Vše o zdraví

Jedná se o přirozené drobné uzlíky tzv. angiofibromy (chybně nazývané bradavičky) doprovázející nervová zakončení na žaludu. Vyskytuje se přibližně u 30% neobřezaných mužů. Bílá barva je způsobena tukovou povahou těchto uzlíků.

 Vznikají zcela přirozeně, jejich zvýraznění nastává v době dospívání, bez ohledu na sexuální život. Lokalizace těchto pupínků je nejčastěji při koruně žaludu penisu. Zcela nevhodné je jejich mačkání. S rostoucím věkem bývají méně patrné.

Odstraňování těchto bílých útvarů je zbytečné, a téměř se neprovádí, navíc by došlo k narušení kůže a tím ke zmenšení citlivosti žaludu. Hirsuties papillaris genitalis mizí po celkové obřízce. Obecně mizí vždy, když je tato oblast dlouhodobě obnažená a suchá.

Proto také po částečné nebo volné obřízce, kdy část žaludu s bílými pupínky zůstává zakrytá, k vymizení nedochází. Vymizení nastává postupně v období 7-15 měsíců po celkové obřízce.

Zajímavé:  Sportem k vytoužené postavě – vše o zdraví

I když se nejedná se o sexuálně přenosnou nemoc, je doporučováno histopatologické vyšetření.

MÁTE DOMA BAZÉN? Přečtěte si článek >>> 7 mýtů o solární plachtě a ohřevu bazénů.

Popraskaná kůže na předkožce - Vše o zdraví

Rakovina penisu: příznaky, diagnostika a léčba

Popraskaná kůže na předkožce - Vše o zdraví

Přestože rakovina penisu v České republice nepatří mezi častá onemocnění, jedná se o velice závažný zdravotní problém, který není radno podceňovat.

Za jeho rozvojem většinou stojí nedostatečná hygiena, neblahý vliv však může mít také nákaza virem HPV nebo kouření.

Pokud jde o vhodnou léčbu, někdy postačí ošetření laserem nebo drobný chirurgický zákrok, jindy však lékaři musí přistoupit k úplnému odstranění penisu.

Zhoubné nádory penisu

Zatímco rakovina prostaty se řadí mezi poměrně často diskutovaná témata, o rakovině penisu se příliš nemluví. V našich podmínkách se totiž jedná spíše o vzácný problém, který na většině území Evropy nepatří mezi hojně se vyskytující onemocnění. V některých rozvojových zemích Asie, Afriky nebo třeba Jižní Ameriky ovšem tento druh rakoviny není ničím výjimečným.

Pokud jde o nejrozšířenější druh nádorů penisu (zhruba 95 % případů), jedná se o dlaždicobuněčný karcinom označovaný také jako spinocelulární karcinom.

Zbytek tvoří například nádory z Merkelových buněk, malobuněčné karcinomy, melanomy nebo bazaliomy.

Kromě toho se lékaři vzácně setkávají také s nádory mezenchymového původu, kam patří fibrosarkom, melanosarkom nebo angiosarkom.

Výskyt

Zhoubné nádory penisu postihují především muže vyššího věku, tedy pacienty starší 40-50 let, výjimkou však není ani výskyt tohoto onemocnění u jedinců před třicítkou.

V incidenci karcinomu penisu však lékaři pozorují velké geografické rozdíly.

Zatímco v rozvojových zemích jsou počty případů nejvyšší, v populacích, kde se standardně provádí obřízka, je výskyt karcinomu penisu spíše zanedbatelný.

V Evropě, ale i v angloamerickém regionu je rakovina penisu považována za jednu ze vzácných forem nádorových onemocnění, přičemž tyto komplikace tvoří pouze 0,1-2 % všech zhoubných nádorů. V některých zemích Afriky, Asie a Jižní Ameriky se však karcinom penisu řadí mezi velmi časté zdravotní komplikace a představuje zhruba 10-20 % všech maligních tumorů.

Pokud jde o výskyt rakoviny penisu přímo v České republice, incidence je zde poměrně nízká stejně jako ve většině evropských oblastí. Ročně přibude zhruba 70-90 nových případů tohoto onemocnění. Jelikož ale výskyt zhoubných nádorů penisu v posledních letech stoupá, rozhodně byste neměli tyto komplikace podceňovat.

Příčiny rakoviny penisu

Nejdůležitější roli při rozvoji tohoto onemocnění hraje nedostatečná či špatná hygiena předkožkového vaku.

Pod předkožkou se pak hromadí bělavá, lehce páchnoucí hmota odborně označovaná jako smegma, která je vedlejším produktem působení bakterií na odloučené buňky sliznice.

Ačkoliv nebylo prokázáno, že by smegma samotné bylo karcinogenem, na vznik rakoviny penisu má výrazný vliv.

Pokud muži smegma z předkožkového vaku pravidelně neodstraňují, v uzavřeném prostředí se postupně hromadí, dráždí pokožku a může způsobit rozvoj rakoviny kůže žaludu nebo předkožky. Ke zvýšené tvorbě smegmatu jsou přitom náchylnější pacienti trpící fimózou (zúžení předkožky), kdy předkožku není možné přetáhnout přes žalud a důkladně ho tak umýt.

Kromě výše zmíněných faktorů se na rozvoji rakoviny penisu mohou podílet také další vlivy, jako jsou například některé virové infekce.

Jde například o lidský papilomavirus HPV (konkrétně především o kmen HPV-16 nebo HPV-18), který se nejčastěji šíří prostřednictvím pohlavního styku nebo při těsném kontaktu s infikovaným partnerem. U žen pak může být tento virus původcem rakoviny děložního čípku.

Výskyt karcinomu penisu mimo jiné výrazně zvyšuje také používání všech dostupných forem tabákových výrobků, tedy kouření cigaret, žvýkání tabákových listů nebo třeba šňupání tabáku. Mezi další rizikové faktory se pak řadí:

  • chronické dráždění,
  • expozice azbestu,
  • střídání sexuálních partnerů,
  • nízký věk při prvním pohlavním styku,
  • vystavení UV záření (např. léčba PUVA).

Pokud jde o prekancerózy neboli stavy, které předcházejí rozvoji maligního nádoru, lékaři sem řadí například výsev kožního onemocnění lichen sclerosus na penisu (balanitis xerotica obliterans, BXO), ale také cornu cutaneum, což je označení pro „kožní roh“, který má podobu tvrdého zrohovatělého útvaru. Dále sem patří například Queyratova erytroplazie či Bowenova nemoc.

Jaké má rakovina penisu příznaky?

Ještě před vznikem samotného karcinomu penisu často dochází k rozvoji přednádorového ložiska, které se zpočátku nešíří do okolí.

Tato forma rakoviny se označuje jako „in situ“ (na místě) a lékaři ji nazývají Queyratova erytroplazie. Jedná se o onemocnění sliznice žaludu, jehož projevem je vznik červeného mechovitého ložiska.

Histologicky je přitom podobné jako Bowenova dermatóza.

Nádorové ložisko, které mívá vzhled uzlíku nebo vřídku, se postupem času šíří dále do okolí, čímž dochází k rozvoji klasické formy rakoviny penisu. Tumor pak prorůstá celým penisem a následně se může rozšířit také do lymfatických uzlin v tříslech nebo dokonce vytvořit vzdálené metastázy. Nádor přitom z penisu postupuje dále hlavně prostřednictvím mízních cév.

Typická lokalizace nádoru:

  • žalud penisu (zhruba 48 % případů),
  • předkožka (zhruba 21 % případů),
  • žalud i předkožka (asi 9 % případů),
  • sulcus coronarius penisu (asi 6 % případů),
  • tělo penisu (pouze 2 % případů).

První oblastí, kam se rakovina penisu dále rozšiřuje, jsou lymfatické uzliny v tříslech. Ty mohou zvětšovat svůj objem, stávají se hmatatelnými, ale většinou nebývají bolestivé. Pouze zřídka dosáhne postižení uzlin takového stupně, kdy dojde také k průniku nádoru z uzlin až do podkoží a kůže.

Pokud se to však stane, objeví se nádorový vřed, který pacienta obvykle donutí vyhledat lékařskou pomoc.

Fimóza (zúžení předkožky) může delší dobu zakrývat prvotní projevy rakoviny, jako je zarudnutí a vznik uzlíku, takže si muži problému často všimnou až ve chvíli, kdy je příliš pozdě.

Část pacientů se pak lékaře rozhodne nevyhledat z důvodu studu.

Vždy ovšem platí, že jakmile se kdekoliv na penisu objeví vředovitý, vystouplý a nehojící se útvar, je nutné bezodkladně navštívit ordinaci urologa nebo kožního lékaře.

Charakteristické příznaky rakoviny penisu:

  • zarudnutí,
  • uzel na předkožce nebo žaludu,
  • postupný růst nádorového ložiska,
  • mokvání a rozpad nádoru,
  • nepříjemný zápach,
  • rozšíření nádoru do uzlin.

Diagnostika

Podezření na rakovinu penisu většinou urolog či kožní lékař pojme hned při pohledu na podezřelý útvar na mužském údu, okolní zarudnutí a případně i zvětšené lymfatické uzliny. Vždy je však nutné stanovit také rozsah primárního tumoru, posoudit postižení okolních uzlin a zhodnotit také výskyt vzdálenějších metastáz.

Muži by se rozhodně neměli stydět odborníkovi jakékoliv problematické místo či nebezpečně vypadající vřídky ukázat. S největší pravděpodobností se nejedná o rakovinu, ale spíše o jiné onemocnění. Přítomnost podezřelého útvaru na penisu může znamenat například rozvoj syfilidy nebo přítomnost bradavičnatých výrůstků virového původu, které se označují jako condylomata accuminata.

Jakmile pacient objeví podezřelý útvar na penisu, je nutné provést vyšetření, které rakovinu penisu potvrdí, či naopak vyvrátí.

Důležité je především odebrání vzorku podezřelé tkáně (biopsie) a jeho zhodnocení pod mikroskopem, tedy histopatologické vyšetření.

Při odběru biopsie je nicméně nutné zahrnout nejen vlastní ložisko nádoru, ale také přilehlou, zdravě působící tkáň.

Postižení tříselných uzlin je následně možné prokázat pohmatem nebo prostřednictvím ultrazvukového vyšetření. Pokud existuje podezření na postižení lymfatických uzlin v pánvi, lékaři využívají také další diagnostické metody, jako je CT (počítačová tomografie) nebo MRI (magnetická rezonance).

V čase určení diagnózy bývají inguinální (tříselné) uzliny hmatné zhruba v 58 % případů, z nichž se v 17-54 % může jednat o metastatické postižení, přičemž zbytek představuje postižení zánětlivé. Uzlinové mikrometastázy se však vyskytují také v případě 20 % pacientů, u kterých uzliny hmatatelné nejsou.

Léčba rakoviny penisu

Každý zhoubný nádor je nutné posuzovat individuálně, včasné odhalení tumoru však může výrazně ovlivnit, jakým způsobem bude léčba probíhat a jaká bude její celková úspěšnost. Zatímco v některých případech stačí například ošetření laserem či chirurgické odstranění nádoru, u pokročilejších tumorů může dojít i k částečnému nebo celkovému odstranění penisu.

Chirurgická léčba rakoviny penisu

Co se týče operativní léčby rakoviny penisu, zde mají lékaři k dispozici celou řadu různých možností. Pokud se jedná o malý povrchový nádor, in situ nádor nebo pacienti odmítají radikálnější léčbu, nejčastěji se provádí ošetření laserem. To zanechává menší nepříznivé následky než klasické chirurgické zákroky, ale vyžaduje delší hojení (zhruba 8-12 týdnů).

Mezi postupy šetřící penis pacienta se dále řadí Mohsovo mikrografické chirurgické odstranění, které se používá především v případě nádorů in situ a zhoubných útvarů menších než 1 centimetr. Jedná se však o poměrně náročnou metodu na techniku i orientaci.

U méně pokročilých forem nádoru se pak provádí také excize neboli konzervativní chirurgické vytětí, což může být například obřízka odstraňující předkožku spolu s nádorem. Kromě toho je možné využít kryoterapii, fotodynamickou terapii, glansektomii či intersticiální brachyterapii (technikou muláže).

Pokud jde o pokročilejší nádory, zde je nutné zvolit radikálnější řešení. Mezi nejčastější způsoby chirurgického ošetření primárního spinocelulárního invazivního karcinomu v tomto případě patří částečné odstranění penisu. Tato léčba většinou mívá dobré výsledky, dochází k místnímu vyléčení a pacienti mohou i nadále močit vestoje.

V případě, že je zhoubný nádor příliš pokročilý a již svou velikostí či umístěním nedovoluje zachování dostatečně dlouhého pahýlu, který by umožňoval močení vestoje, lékaři jsou nuceni přistoupit k úplné amputaci penisu. Močová trubice je pak vyústěna na hrázi, tedy mezi šourkem a konečníkem, takže pacient musí po operaci močit vsedě. Dále pak mohou lékaři provést radikální odstranění penisu spolu s varlaty a šourkem.

Chirurgická léčba postižených uzlin

U pacientů, které v souvislosti s rakovinou penisu trápí zvětšené tříselné uzliny, se provádí také oboustranná radikální inguinální lymfadenektomie.

Zajímavé:  Rakovina prevence - Vše o zdraví

Tento zákrok lékaři vykonávají obvykle v rozmezí od 4 do 6 týdnů po chirurgickém ošetření primárního nádoru. Pokud se tumor již před touto operací nerozšířil mimo tříselné uzliny, může dojít k vyléčení nádorového procesu.

Zároveň však mohou nastat komplikace v podobě narušení odtoku mízy z dolních končetin a častého vzniku otoků.

Z tříselných uzlin se nádor může šířit také dále do uzlin pánevních, přičemž zvýšená pravděpodobnost tohoto postižení hrozí pacientům, u nichž rakovina penisu postihla dvě nebo více tříselných uzlin. Chirurgickou léčbu je v tomto případě nutné doplnit také odstraněním pánevních mízních uzlin (pánevní neboli ilická lymfadenektomie).

Radioterapie

Při léčbě povrchových útvarů, které dosahují velikosti maximálně 4 centimetrů, se někdy využívá také radioterapie primárního nádoru ve formě zevního ozařování či brachyterapie.

V případě větších invazivních nádorů nemá tato terapie tak velkou úspěšnost, bývá spojena s místními komplikacemi a zároveň není dostatečně rychlá, takže se nádor mezitím může metastaticky rozšířit dále do těla.

Jestliže po radioterapii nádor nevymizí nebo dojde k recidivě jeho růstu, je nutné přistoupit k chirurgickému odstranění penisu. Kromě toho může po radioterapii primárního nádoru následovat také chirurgické odstranění tříselných uzlin. Radioterapie v této oblasti je problematická především z důvodu nemožnosti přesného stanovení rozsahu postižení.

Chemoterapie

Agresivní multimodální léčba pokročilých nádorů penisu (tedy operace nebo radioterapie v doprovodu chemoterapie) dokáže prodloužit bezpříznakové období.

Předoperační chemoterapie může pomoci zmenšit nádor, který se prostřednictvím této léčby stane operabilním.

Příznivou odpověď může indukovat také v případě metastazujících karcinomů, většinou však pouze částečnou či krátkodobou.

Prognóza

Nejvýznamnějším prognostickým faktorem je postižení lymfatických uzlin. Celkové pětileté přežití se v případě karcinomu penisu pohybuje kolem 52 %. U pacientů s negativními inguinálními uzlinami je to až 66 %, pro nemocné s pozitivními inguinálními uzlinami naopak pouze 27 %. Nejhorší prognózu přitom mají pacienti, u nichž se nádor rozšířil až do uzlin pánve.

Prevence

Nejdůležitějším preventivním opatřením, které by mělo zabránit rozvoji rakoviny penisu, je správná hygiena intimních partií a mytí penisu pod předkožkou.

Vhodnou prevencí pak může být také obřízka neboli cirkumcize (odstranění předkožky, která překrývá žalud penisu), která se provádí především u pacientů s fimózou.

Není-li tato zdravotní komplikace přítomná, obřízka je u dospělých mužů jako prevence rakoviny již prakticky zbytečná.

U novorozenců obřízka prakticky vylučuje vznik rakoviny penisu. Pokud se pak cirkumcize provádí až ve chvíli, kdy chlapec dosáhne pubertálního věku, není již toto preventivní opatření tak účinné. Například v židovské populaci, kde je obřízka prováděna z náboženských důvodů, nebo v USA, kde se jedná o součást prevence, se invazivní karcinomy penisu téměř nevyskytují.

Mezi další preventivní opatření samozřejmě patří i zanechání kouření, ale pomoci by teoreticky mohlo také proočkování populace proti některým kmenům HPV virů. Tento krok by narušil schopnost virů šířit se mezi lidmi. V současné době se však toto očkování provádí pouze na vyžádání u žen, a to jako prevence rozvoje rakoviny děložního čípku.

Zdroje: linkos.cz, solen.cz, wikiskripta.eu

Zhoubné nádory penisu postihují hlavně muže vyššího věku, tedy pacienty starší 40 let. V rozvojových zemích Afriky, Asie a Jižní Ameriky jsou přitom počty nemocných nejvyšší, zatímco v Evropě či Angloamerice lékaři tento druh karcinomu považují spíše zá vzácné nádorové onemocnění. V populacích, kde se standardně provádí obřízka, je pak výskyt rakoviny penisu výjimečný.

Hlavní příčinou vzniku rakoviny penisu je nedostatečná hygiena předkožkového vaku. Pod předkožkou se hromadí smegma, což je bělavá, lehce páchnoucí hmota, která může dráždit pokožku a následně způsobit rozvoj karcinomu kůže žaludu nebo předkožky. Mezi další rizikové faktory patří fimóza (zúžení předkožky), kouření, virové infekce (lidský papilomavirus HPV), ale také expozice azbestu.

Před vznikem karcinomu penisu často dochází k rozvoji přednádorového ložiska, což lékaři označují jako Queyratova erytroplazie.

Toto onemocnění sliznice žaludu se projevuje vznikem červeného mechovitého útvaru, který má vzhled uzlíku nebo vřídku. Jakmile se ložisko začne šířit do okolí, dochází k rozvoji klasické formy rakoviny penisu.

Tumor prorůstá celým údem, někdy se pak rozšiřuje do lymfatických uzlin a může tvořit i vzdálenější metastázy.

Každý zhoubný nádor musí lékaři posuzovat individuálně. Pokud jde o malé povrchové útvary, je možné podstoupit například ošetření laserem, Mohsovo mikrografické chirurgické odstranění, kryoterapii nebo obřízku.

U pokročilejších tumorů se pak provádí částečné nebo úplné odstranění penisu. Mezi další možnosti léčby patří radioterapie či chemoterapie a je nutné zaměřit se také na postižené tříselné nebo pánevní uzliny.

5 nemocí, které ohrožují předkožku. Pozor na fimózu i rakovinu

… • Autor: iStock.com

Zúžení, zánět, ale i rakovina. Penis patří k nejcitlivějším místům mužského těla a jeho přední tkáň, která chrání žalud, mohou postihnout i nepříjemné nemoci.

Předkožka slouží jako ochrana penisu a zevního ústí močové trubice před poškozením. Navíc udržuje standardní citlivost konce penisu. Pokud se chcete vyhnout nepříjemným trápením a vážným zdravotním potížím s touto choulostivou částí mužského těla, je především důležité dodržovat bezpečný sex a správnou hygienu.

Podle urologa Miroslava Loudy z Urologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové by muži měli předkožku přetahovat každý den, umývat zásadně pod tekoucí vodou a poté osušit.

Jinak je tomu ovšem u dětí, tam se urologové i dětští lékaři shodují na ponechání nepřetažené předkožky do dokončených dvou let věku dítěte. „Poté je přístup lékařů individuální. Přetrvává spíše konzervativní postup, kdy se vyčkává s přetažením předkožky do pozdějšího věku. Nejpozději však při nástupu do školy,“ uvádí doktor Miroslav Louda.

Zdravotní komplikace s předkožkou mohou trápit chlapce už v raném dětství, ale také dospělé muže. Které nemoci předkožku ohrožují?

Fimóza: Jde o zúžení vstupu do předkožkového vaku způsobené zhrubělým vazivovým prstencem kůže. Pacient s pokročilým nálezem fimózy není schopen přehrnout předkožku přes žalud penisu. Jedinou možností je pak chirurgické odstranění předkožky.

Parafimóza: Akutní situace a nález, při kterém je přetažen prstenec fimózy přes žalud penisu a nelze jej vrátit zpátky do původní pozice.

Dochází k postupnému otoku zaškrceného konce penisu pod staženým prstencem, k bolesti a nedokrvení penisu.

Parafimóza proto vyžaduje urgentní ošetření a nápravu přetažením zpět lékařem nebo akutní naříznutí fibrotického prstence tak, aby mohla být předkožka uvolněna.

Kondylomata accuminata: Virové onemocnění způsobené papilomaviry. Přenáší se pohlavním stykem a je diskutován jejich vliv na vznik karcinomu penisu a děložního čípku. K léčbě se používají speciální krémy, dále chirurgické a laserové zákroky, ale také kryoterapie tekutým dusíkem.

Balanopostitida bakteriální či kvasinková: Zánět předkožkového vaku, který většinou vzniká při nedostatečné hygieně penisu. Jde o bolestivou afekci na penisu se zarudnutím a výtokem hnisu z předkožky.

Zvláštní kapitolou v diagnóze balanopostitidy jsou pacienti trpící cukrovkou. Ti jsou postiženi fimózou a záněty na předkožce častěji než ostatní mužská populace.

Příčinou je komplex projevů diabetu, menší obranyschopnost organizmu, zhoršené prokrvení periferních částí těla, poškozené jemné cévy těla.

Karcinom penisu: Je to velmi vážné onemocnění zhoubné povahy vedoucí velmi často k částečné nebo úplné ztrátě pohlavního údu a k ohrožení na životě.

Tvoří cca 1% ze všech tumorů mužské populace. Účinnou ochranou může být podle odborníků obřízka, ale také očkování proti lidským papilomavirům.

 Primární léčbou je chirurgické odstranění nádoru a poté radioterapie či chemoterapie. 

Autor: Petra Barochová

Zúžená předkožka – Fimóza

Předkožka je tvořena dvěma listy jemné kůže penisu, která za částečně nebo úplně zakrývá žalud a za normálních okolností ji lze volně přes žalud přetáhnout.

Po narození je předkožka obvykle částečně přichycena k žaludu, toto přichycení se však postupně během prvních let života uvolňuje, takže předkožku lze nakonec volně přes žalud přetáhnout.

V průběhu života může docházet ke změnám předkožky, které se projevují ztrátou její elasticity, případně jejím zúžením. V případě, že předkožku nelze vzhledem k zúžení přetáhnout přes žalud, hovoříme o tzv. fimóze.

Tento stav je obvykle komplikován opakovanými záněty předkožky a žaludu, protože muž nemůže udržovat dostatečnou hygienu v této oblasti. V této situaci je obvykle nutno zvážit provedení tzv. obřízky (odborně cirkumcize), kdy je zúžená část předkožky odstraněna.

Jedná se o nevelký operační zákrok, který je možné provést i ambulantně, mohou však nastat i komplikace. Proto by měl být výkon proveden pečlivě a odborníkem s určitými zkušenostmi.

Nejlepší prevencí těchto potíží je dodržování hygieny penisu a předkožky po dobu celého života. Je však třeba říci, že ani tak nelze zúžení předkožky ve všech situacích předejít – trpí jí častěji například muži s cukrovkou.

Nebezpečná je situace, kdy muž zúženou předkožku přetáhne před žalud, zúžená předkožka se však v této pozici zachytí a nelze ji vrátit zpět přes žalud. Vede to k velkým bolestem, otoku a postupem času i k ztrátě prokrvení žaludu. V této situaci by měl muž neodkladně vyhledat urologa, který provede nezbytné ošetření.

Další onemocnění předkožky: kondylomata, záněty, nádory

Předkožka může onemocnět i jinými chorobami. Mohou se na ní objevit výrůstky (tzv. kondylomata), která jsou virového původu a zřejmě se přenášejí pohlavním stykem.

Je možné je odstranit operační cestou, laserem nebo speciální mastí. Předkožku mohou postihovat záněty, ty se projeví zarudnutím, svěděním a bolestí předkožky nebo i žaludu.

Stav je možno řešit předpisem masti s protizánětlivým účinkem a zvýšením hygieny.

V oblasti předkožky mohou vzniknout i nádory, které se nejprve projevují jako zarudlé ložisko, později jako výrůstek nebo vřed. Podrobnosti můžete najít v příslušné kapitole.

Trpíte-li některými z výše zmíněných problémů, neváhejte kontaktovat naše odborníky, rádi vám poradí, navrhnout další postup a případný zákrok provedou.

Zajímavé:  Jak Vypadá Potravinová Alergie?

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Kožní problémy

Dobrý den, mám takový problém strašně se potim pod paží. Používám deodoranty i anti- perspiranty a nic nepomáhá. Holím se, ale potila sem se i předtim než sem se holila, takže tím to asi nebude, i když mi je zima tak se potim. Je to fakt nepříjemné a je mi trapné zvednout ruku prosím pomožte mi.

Vážená pisatelko, funkce potních žlaz a produkce potu jsou ovlivńovány vegetativním nervovým systémem, které je naší v ůli neovlivnitelný. Zvýšené může být lokalizováno jenom na některých místech těla např.

dlaně a plosky nebo jak je tomu u Vás-jamkypodpažní. Nevím zda jste ze skupiny anti-perspirantů vyzkoušela Deofrot nebo Driclor. Jestli ne, pak ještě vyzkoušjte tyto prostředky.

Z dalších možností je to pak léčba botulotoxinem( provádí některá specializovaná pracoviště) a celková léčba sedativy.

Dekuji za radu, urcite si zajdu ke koznimu a podle toho i alergologovi. Je mozne, jestli jsem to spravne pochopila, ze mohu byt vlastne alergicka na zahrati, prehrati? Ono mi to totiz udela jen po tom palivem jidle, ktere me zahreje.

Na gastroskopii jsem byla pred 3 tydny, mam lehky zanet zaludecni sliznice a proti zvraceni uzivam Ganaton, muze to s tou vyrazkou souviset, nenapadlo me to gastrologovi rict? Vim, ze psychika to neni, tu ja mam velmi odolnou.

Jen bych se jeste chtela zeptat, proc jsem takhle necervenala v Praze, jestli to vite. Moc dekuji.

Vážená pisatelko, uděláte dobře, když se podrobíte dalšímu vyšetření u odborných lékařů. Červenání skutečně může souviset se změnami žaludeční sliznice. Až půjdete ke gastroenterologovi, tak mu o tom řekněte.

Dobrý den, předem se omlouvám za neodborně formulovaný problém. Již půl roku stídavě pociťuji nepříjemné pálení genitálu, na konci močové trubice. Moč má normální barvu, při močení žádné problémy nejsou. Pálení se dostavuje během dne v různé míře.

Byl jsem na vyšetření u urologa, kde byl negativní nález po masáži prostaty. Moč byla poslána na kultivaci na aeroby.mykoplasmata,chalmydie. Bral jsem na slepo ciplox a ještě nějaké další antibiotika. Na chvíli se stav zlepšil a teď je to zase stejné.

Nezávisle na tomto problému jsem byl na zákroku v nemocnici, kde mi byl udělán kompletní krevní obraz. Vše v pořádku. Mám přítelkyni již nějaký čas,která chodí na pravidelné prohlídky a je v pořádku.

Přemýšlím,že navštívím dermatovenerologa,ale mám docela strach z případného stěru z uretry. Nechci pak mít problémy s močením nebo tak. Předem moc děkuji!

Vážený pisateli, píšete, že asi pů roku pociťujete nepříjemné pálení močové trubice a dosud provedená vyšetření byla negativcní. Tyto potíže mohou být vyvolány např. i koncentrovanější močí, pokud není dodržován pitný režim.

Dále pálení močové trubice se dostavuje také po užívání některých širokospektrých antibiotik. poku předchýzející vyšetření bylo před nějakjou dobou, bylo by vhodné kontrolní vyšetření provést. Stěru z urery se obávat nemusíte.

provádí se šetrně.

Dobrý den, vypadávají mi vlasy „po hrstech“, mé vlasy máme všude. Kojila jsem 22m to mi padaly vlasy normálně, jakmile jsem přestala, začalo se to zhoršovat. Teď jsem těhotná.

Vlasy začaly vypadávat ještě před otěhotněním. Moje maminka měla v mládí husté vlasy, teď má vlasy velmi slabé. Mám i akné na obličeji, na dekoltu i na zádech.

Co dělat, abych neztratila všechny vlasy? Děkuji za odpověď.

Vážená pisatelko, domnívám se, že u Vás se v příčině padání vlasů uplatňují hormony . Uvádíte, že máte současně akne,m které je také podmíněno hormonálně (androgenními hormony). Vzhledem k tomu, že jste těhotná, dopor, Vám jenom místní ošetřování a to prostředkem nově uvedeným na trh Keruim ANTI-CHUTE (proti vypadávání vlasů, firma La Roche Possay), je ke koupi pouze v lékárnách.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Již asi 2 týdny mám zduřelé žilky (cévky) na penisu hned pod žaludem v kuži. Stále se zvětšují a začíná to být nepříjemný. Byl jsem již u kožního doktora, ale zdá se mi, že tomu moc nerozumí. Předepsal mi gel Hirudoid a prášky Anavenol. Můžete mi poradit co s tím mám dělat, zda mám raději navštívit jiného doktora a kterého. Děkuji.

Vážený pisateli, zduřelé žilky na kůži penisu, které jsou zřejmě natolik zbytnělé, že už Vám to začíná vadit, by mohly být projevem počínající zánětu žilek.

Hirudoid je lék, který se používá na záněty žil, silnější účinek má Lioton gel / lze jej volně koupit v lékárně),. Místo Anavenolu bych Vám doporučila Detralex 2×2 tbl nebo Cyclo 3 fort 2×2 tbl až 3×2 tbl.

denně, které se doporučují při léčbě hemoroidů ( toto je obdoba). Doporučené tabelty jsou také volně prodejné v lékárně.

můj ORL lékař má podezření na lichen ruben planus mohla by jste mi o tomto onemocnění říct více děkuji

Vážená pisatelko, lichen ruber planus je onemocnění, jehož příznaky se vyskytují na kůži a na sliznicích ( ne vždy musí být současně na sliznici, i když existuje i jenom tzv. slizniční lichen). Onemocnění se projevuje na kůži výsevem růžovočervených až nafialovělých papulek, na povrchu lesklých, svědivých.

na sliznicích – v dutině ústní a na genitálu se projevuje tvorbou bílých papulek, které tvoří svým seskupením tzv. síťku. příčina onemocnění není přesně známá, v etiologii se často uplatňuje předcházející stres nebo infekce ( angína, viróza apod.). Při malém rozsahu postižení většinou stačí jenom léčba místní ( kortikosteroidní přípravky a pasty – např.

Zinková pasta), při velké rozsahu apk celková léčba antibiotiky, případně celkově podávanými kortikosteroidy.

pani doktorko prosim vas, mam na trech takove malinke tecky bile… na hornim rtu skoro vsude a na dolnim rtu vetsinou v rohu v pravo… mela sem tam kdysi porad zimy…. a ted tam mam bile tecky jednu vedle druhe…

nic to nedela jen mam spatny pocit a by to nebylo neco zavzneho. A taky sem si jednou pred 10 lety spalila oblicej od horskeho slunicka 🙁 mam velky strach a porad na to myslim.

jak se toho mam zbavit? prosim pomozte trapi me to uz 2roky

Vážená pisatelko, bílé tečky na rtech, které pozoruje ve větším množství, mohou být buď žkázky, které v této lokalitě se nacházejí, aby rty byly zvlhčovány a nevysychaly. V tom případě se s nimi nedá nic dělat.

MDále píšete, že jste měla opakovaně opary a v těchto místech pozoruje nílé tečky. pak sby se mohlo jednat o drobné bílé jizvičky po proběhlém onemocnění. Jizvičky jsou výsledným stavem.

V tom případě bych doporučovala protírání rtů, zvláčňování těchto míst a chránit rty před UV zářením např. zakoupením Daylong tyčinky na rty ( pouze v lékárně).

Dobry den,asi tyden mam zarudnuté místo na žaludu takove malé červené flíčky a take na předkožce vypadá to trochu jako ekzem, objevilo se mi to pote, co jsem 2dny nedodržel hygienu,pohlaví styk jsem před vyrážkou neměl pouze oralni sex od přítelkyně . Nijak to nesvědí ani nepálí. Můžete mi poradit co bych mohl zkusit bez návštěvy lekéře, co je k dostani volně v prodeji? Mohlo by se jednat o kvasinkouvou infekci? předem děkuji za odpověď.

Vážený pisateli, podle popsiu a podle údajů, které uvádíte, by se mohlo jednat o kvasinkovou infekci – po orálním sexu. Doporučuji Vám kupte si v lékárně Canesten krém ( je volně poriodejný) a aplikujte si ho 2x denně po dobu alespoň 1 týdne. Dodržujte zvýšenou hygienu.

Dobrý den, jiz asi pred 1 nebo 2 roky se mi na penisu objevily malé vřídky.Dříve jsem si stim nelamal hlavu, řekl jsem si že zanedlouho zmizí ale pořád tam jsou.Mají velikost do 2mm.Jso světlé skoro bílé.Objevili se mi na dvou místech, obě mají velikost 1 čtverečním cm. Nevíte co by to mohlo být, popřípadě jestli se toho dá nějak zdavit? Předem děkuji.

Vážený pisateli, sdělujete, že již asi 2 roky máte vřídky na penisu – na kůži nebo na žaludu? jestliže projevy trvají tak dlozuho, zajděte ke kožnímu lékaři, ať nález zhodnotí a napíše Vám lék. Podle mne se může jednat buď o zanícené mazové žlázky nebo jinou pyodermii. Těžko bez objektivního zhodnocení se vyjádřit k tomu, o co jde.

dobrý den, před pěti dny se mi na kůži v oblasti boků oběvilo pár nepravidelných flíčků připomínajícípásový opar – mohla bych se zeptat na příčinu jejich vzniku a jak se léčit?

Vážená pisatelko, pásový opar se projevuje výsevem skupinek puchýřků, které jsou lokalizovaný v určitém jednom segmentu odpovífající jednomu nervu. Onemocnění je vždy jednostranné. Píšete, že se Vám před 5 dny vytvořily flíčky v krajině boků., O pásový opar tedy nepůjde.

Nevím zda jsou flíčky červené, jaká je jejich velikost, charakter povrchu – šupiny, hladký? , dále zda vyvolávají nějaké subjektivní příznaky – svědění, píchání apod.Tyto okolnosti by bylo třeba vědět, abych se mohla vyjádřit k možné příčině.

Mohlo by se jednat o ekzém, plísňové onemocnění, pityriasis rosea a jiné.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector