Poševní hlen – Vše o zdraví

Poševní hlen - Vše o zdraví

Až 20 % párů v České republice vyhledává odbornou pomoc při “léčbě neplodnosti”. Neplodnost je definována jako neschopnost páru dosáhnout těhotenství po šesti měsících až jednom roce pravidelného nechráněného pohlavního styku.

Lékaři a výzkumní pracovníci se snaží neustále posunout hranice medicíny. Díky jejich intenzivní práci vznikají studie a následně výrobky, které napomáhají řešit problematiku neplodnosti. 

Jak otěhotnět přirozenou cestou?

K oplodnění vajíčka může dojít pouze v době ovulace, proto je v první řadě důležité načasování. Mezi hlavní faktory ovlivňující plodnost patří také zdravotní stav (fyzický i duševní), věk obou partnerů a pochopitelně životní styl. V tomto článku shrneme možné příčiny neplodnosti a nabídneme různá řešení, jak podpořit úspěšné otěhotnění přirozenou cestou.

Poševní hlen - Vše o zdraví

Faktory ovlivňující plodnost

Načasování

Žena je během ovulace plodná jen velice krátkou dobu a tak není zaručeno, že snaha o početí bude úspěšná. Vajíčko v době ovulace začne sestupovat vejcovodem k děloze a v rámci této cesty má spermie jedinečnou šanci na jeho oplodnění. Životnost vajíčka a spermie souhrnně nazýváme termínem plodné dny – dobu vhodnou k početí.

pH pochvy navíc významně ovlivňuje úspěšnou cestu spermií k vajíčku. Během menstruačního cyklu zaznamenáváme plodné a neplodné dny. Zároveň je nutné počítat s různou “životností” spermií. Některé mohou v prostředí pochvy statečně vydržet v aktivním stavu až sedm dní.

Žena má každý měsíc 25% šanci otěhotnět.

Kvalita spermií a správné pH

Spermie se pohybují v tekutině nazývané seminální plazma. Jejím úkolem je bránit toxickému poškození spermií a zároveň jim zajistit přirozené prostředí, ve kterém se mohou pohybovat.

Cervikální hlen je hlen děložního krčku. V době ovulace poskytuje příznivé prostředí pro přežití spermií. Zároveň hraje důležitou roli při jejich “třídění”.

Při normálním pohlavním styku je v blízkosti hrdla v zadní poševní klenbě uloženo asi 200 až 500 milionů spermií.

Poševní hlen - Vše o zdraví

Seminální plazma obsahuje celou řadu významných enzymů (bílkovinné látky urychlující
určité chemické reakce v živém organismu), které štěpí hlen v hrdle děložním, čímž
usnadňují a urychlují pronikání lidských spermií změněným sekretem do vyšších oddílů

reprodukčního traktu.

Za 8 vteřin po ejakulaci se mění poševní prostředí z kyselého na zásadité.

Problém může nastat ve chvíli, kdy nedojde k dostatečné změně pH pochvy. Když se kyselé pH spojí ještě s dalšími problémy jako je nedostatečný počet pohyblivých spermií, sníží se možnost početí mnohem více.

Zdraví a psychická rovnováha

Vše souvisí se vším. Když vynecháme genetické a vrozené poruchy, zjistíme, že téměř všechny cesty vedou ke špatnému životnímu stylu a k stresovému faktoru. Následně může docházet k poruše vytváření spermií ve varlatech, nadvarlatech a vývodných systémech (tedy v ejakulátu chybějí spermie).

Neplodnost mužů versus neplodnost žen

Procentuálně je neplodnost mužů a žen vyrovnaná. Každé pohlaví obsáhne přibližně 40 %. Ale z hlediska věkových limitů už vnímáme jisté hranice. Ženám se doporučuje otěhotnět ideálně do věku 35 let, kdežto muži se jeví jako šťastlivci bez hranic. Výzkumy prokazují, že muži v pokročilém věku sice mohou být plodní, ale kvalita spermií je daleko nižší a možná rizika vyšší.

Testovací souprava pro muže měřící kvalitu spermií  SwimCount

Ženy se zase potýkají s nedostatečnou činností vaječníků či neprůchodností vejcovodů. V některých případech se objevují imunologické protilátky – tak ženské tělo reaguje přirozenou obranou na cizí látky. Prokazatelný vliv může mít také endometrióza nebo nepravidelná menstruace.

Podpora úspěšného oplodnění

Jak usnadnit spermiím cestu k vajíčku?

Na úspěšný transport spermií má vliv:

  • kontrakce děložní dutiny, které podporují přechod přes dutinu
  • vlastnosti cervikálního hlenu
  • kvalita spermií
  • další faktory (dědičné, imunologické, psychologické)
  • alkalizace kyselého prostředí pochvy (spermie v takovém prostředí déle přežívají a lépe se pohybují)
  • svou roli hraje dokonce ženský orgasmus

Tip: Použijte speciální lubrikační gel s upraveným pH a složením: GYNELLA® Natal Ferti Gel

Při ovulaci dochází ke změně děložního hlenu. pH poševního prostředí je většinu dní během menstruačního cyklu kyselé (4 – 4,5 pH), tedy pro spermie nepříznivé. 

Ideální prostředí pro spermie je 7 – 7,5 pH (zásadité) a mění se právě během ovulace. Problém může nastat ve chvíli, kdy k dostatečné přeměně pH kyselého na zásadité nedojde a spermie se v daném prostředí nemohou dostatečně pohybovat.

Lubrikační gel, který nemá speciálně upravené pH může vytvořit bariéru a průniku spermií zcela zabránit.

Náš životní styl, způsob stravování, psychická rovnováha i samotný průběh intimního aktu mohou mít vliv na úspěšné početí. Počítejte s radostí – a to doslova! Nejprve spočítejte plodné dny a následně si vychutnejte radost z intimního života. 

Lubrikační gel GYNELLA® Natal Ferti Gel obsahuje účinné složky, které výrazně napomáhají spermiím na jejich cestě. Mezi ně patří zejména myo-inositol, karnitin a kreatin.

Nezapomínejme ani na ženský orgasmus. Kontrakce děložní dutiny totiž podporují přechod spermií přes dutinu.

Na správné cestě!

GYNELLA® NATAL FERTI GEL

Vytvořte spermiím ideální podmínky, aby úspěšně oplodnily vajíčko. GYNELLA® Natal Ferti Gel udržuje zásadité prostředí, které je vhodné pro přirozené početí. Zároveň ulehčuje přechod spermií k vajíčku. Aplikace je snadná a Váš prožitek z intimní chvíle bude ještě intenzivnější.

Ovulace a plodné dny

Pokud plánujete miminko jistě vás bude zajímat, kdy máte plodné dny, tedy kdy je největší šance na početí. Poradíme vám, jak se v plodných dnech orientovat a jak je vypočítat.

Plodné dny a ovulace – víte kdy je máte?

Každá žena je jedinečná, a proto není vždy snadné plodné dny vypočítat. Velmi orientačně se uvádí, že při pravidelném cyklu 28 dní dochází k ovulaci 13. až 14. od prvního dne menstruace. Ve dnech kolem ovulace (zhruba 3-5 dní před ovulací a v den ovulace) je nejvyšší šance na otěhotnění, proto jsou tyto dny označovány jako PLODNÉ DNY.

Co je to ovulace?

Při ovulaci se v těle ženy uvolní zralé vajíčko, které začne pomalu sestupovat vejcovodem do dělohy. Během této doby je vajíčko schopné se spojit se spermií.

Pokud se se spermii nespojí a nedojde k oplodnění vajíčka, vajíčko zaniká.

V průběhu ovulace se uvolňuje většinou jedno vajíčko, výjimečně může dojít k uvolnění více vajíček najednou, poté vznikají vícečetná těhotenství.

Za ovulaci jsou zodpovědné hormony, které působí na vaječníky. Vaječníky poté produkují hormony estrogen a progesteron. K ovulaci dochází zpravidla jenom jednou během menstruačního cyklu.

  • Hladina estrogenu v těle ženy stoupá v první polovině menstruačního cyklu.
  • Estrogen ovlivňuje konzistenci a množství cervikálního hlenu.

Progesteron

  • Je vylučován v druhé polovině menstruačního cyklu.
  • Způsobuje snížení bazální teploty.
  • Připravuje děložní sliznici na oplodněné vajíčko.
  • V případě, že nedojde k oplodnění, hladina progesteronu klesne a dojde k menstruačnímu krvácení.

Luteinizační hormon neboli lutropin

  • Tento hormon se tvoří v mozku a způsobuje uvolnění zralého vajíčka z vaječníku neboli ovulaci. 

Jak dlouho ovulace trvá?

Obecně se uvádí, že samotná ovulace trvá pouze 16 až 30 hodin. Zatímco ovulace je záležitost 1 dne, samotné plodné dny trvají déle.

Uvolněné vajíčko, které putuje do dělohy má živostnost jeden den. Ale spermie jsou v těle ženy schopné přežít a oplodnit vajíčko 3-5 dní.

Plodné dny tedy začínají 3-5 dní před ovulací a končí zhruba 30 hodin po uvolnění vajíčka.

Kdy je ovulace?

Termín ovulace si můžete vypočítat zcela samy. Výpočet plodných dnů není zcela jednoznačný a vždy záleží na délce cyklu konkrétní ženy. Obecně se uvádí, že k ovulaci dochází přibližně v polovině cyklu.

Jak vypočítat plodné dny si můžeme ukázat na příkladu:     

  • Pokud máte pravidelný 28denní cyklus, budete mít ovulaci pravděpodobně mezi 12-16 dnem cyklu. Pro výpočet ovulace můžete využít ovulační kalkulačku nebo ovulační kalendář. Stačí zadat délku cyklu a ovulační kalkulačka online vám spočítá předpokládaný termín ovulace. Ovulační kalkulačku najdete např. zde. Jedná se ale spíše o orientační metodu výpočtu. Blížící se plodné dny je možné sledovat také pomocí mnoha příznaků a projevů, které může žena na svém těle pozorovat.

Příznaky a projevy ovulace

Jak můžete své plodné dny a ovulaci poznat? Ovulačních příznaků mohou ženy pociťovat mnoho, ale naopak jsou i ženy, které ovulaci a plodné dny nepociťují vůbec.

8 nejčastějších příznaků plodných dnů:

  1. Vyšší bazální teplota – pokud si během cyklu žena sleduje bazální teplotu, tak v době ovulace zaznamená zvýšení této teploty. Bazální teplota se měří vždy co nejdříve po probuzení. V období před ovulací se bazální teplota pohybuje v rozmezí 36,3 až 36,7 ⁰C. Těsně před ovulací se teplota zvýší až na 37⁰C a zůstává zvýšená do ovulace. Po skončení plodných dnů bazální teplota opět klesá. Pokud i v období menstruace je vaše bazální teplota stále zvýšená může se jednat o první příznaky těhotenství, tedy čas udělat si těhotenský test.
  2. Výrazné zlepšení čichu – při ovulaci má většina žen citlivější vnímání vůní a pachů.
  3. Změna ve složení slin – tuto změnu pocítí zejména ženy, které sledují ovulaci pomocí slinných ovulačních testů. Tyto ovulační testy sledují hladinu luteinizačního hormonu (známý pod zkratkou LH). Hladina tohoto hormonu je nejvyšší v průběhu 12-36 hodin před ovulací.
  4. Zvýšení atraktivnosti – mnohé studie ukazují, že jsou ženy v období ovulace pro muže mnohem přitažlivější. Samotné ženy potvrzují, že se v tomto období cítí mnohem krásnější a atraktivnější.
  5. Zvýšená citlivost těla – v období ovulace produkuje tělo mnohem více hormonů. Některé ženy mohou pociťovat bolest v podbřišku, větší citlivost bradavek a bolest prsou po ovulaci.
  6. Změny na děložním čípku – po dobu ovulace je děložní čípek krátký a měkký. V období neplodných dní je naopak děložní čípek uzavřený a tuhý.
  7. Zvýšená sexuální touha – mnoho žen uvádí, že v průběhu ovulace mají větší sexuální apetit.
  8. Změna v konzistenci cervikálního hlenu – v průběhu měsíčního cyklu se u ženy mění také konzistence a barva cervikálního hlenu (hlenu děložního krčku). Tyto změny jsou ovlivněny pohlavními hormony estrogenem a progesteronem. Funkcí tohoto hlenu je poskytovat spermiím ideální prostředí a snadnější přístup k vajíčku. V období plodných dnů bývá hlen průhledný a řidší, aby měla spermie snadnější cestu. Po skončení ovulačních dní se změní barva hlenu na bílou a hlen také zhoustne. Ve výjimečných případech se může hlen zbarvit do červena nebo může žena slabě krvácet. Pokud zjistíte, že čípek již měkne a posunuje se více nahoru, je zřejmé, že se blíží plodné dny. Pokud plánujete miminko, nebo se naopak chráníte přirozenou antikoncepční metodou, zvýšená tvorba cervikálního hlenu patří mezi hlavní příznak plodných dnů
Zajímavé:  Kdo Může Podávat Léky?

Tip:Způsobů, jak oznámit partnerovi, že čekáte miminko je mnoho. Kupte dětské body nebo dupačky neutrální barvy, přibalte k tomu těhotenský test a zabalte to jako dárek. Váš partner bude jistě zářit štěstím 🙂

Poševní hlen - Vše o zdraví

Termín ovulace je možné zjistit také pomocí Billingsovy ovulační metody neboli hlenové metody, která umožňuje určit plodné a neplodné dny na základě hustoty a struktury cervikálního hlenu. Sledují se tzv. suché a mokré dny, které vám pomohou poznat ovulační cyklus ženy. 

Fáze děložního hlenu:

  • Neplodný hlen – po menstruaci je cervikální hlen lepivý a hustý, čímž zabraňuje spermiím v oplodnění vajíčka.
  • Mírně plodný hlen – hlen je stále hustý, ale již není lepivý spíše krémový, v této fázi také nemají spermie šanci vajíčko oplodnit.
  • Plodný hlen – hlen je kluzký a vodnatý. Tělo ženy se připravuje na ovulaci. Tento hlen může připomínat moč. V této fázi již může dojít k oplodnění.
  • Vysoce plodný den – hlen má konzistenci vaječného bílku. V tomto období je žena nejvíce plodná, protože spermie má volnou cestu k vajíčku.
  • Neplodný hlen – 3-5 dní po ovulaci přichází opět neplodný hlen
  • Těhotenský hlen – hlen je hustý a bílý a nepřichází menstruace. Je čas na těhotenský test.

Bolestivá ovulace

Bolest při ovulaci může způsobovat dozrávání vajíček nebo samotné uvolnění vajíčka. Bolest obvykle velmi rychle vymizí (do několika hodin). Bolest v podbřišku může připomínat menstruační bolesti.

Krvácení při ovulaci

V průběhu plodných dnů dochází k hormonálním změnám, což může způsobit ovulační krvácení. Krvácení trvá přibližně 1-3 dny a může být doprovázeno bolestmi břicha.

Ovulace a její poruchy

Poruchy ovulace bývají často klasifikovány jako poruchy menstruace, mezi tyto poruchy patří anovulace a oligoovulace.

  • Anovulace – se stoupající věkem se mohou ženy setkat s tzv. anovulací, kdy nedojde k dozrání a uvolnění vajíčka. Anovulace se projevuje nepravidelnou menstruací. Plodné dny může ovlivnit také stres, napětí, léky, alkohol, drogy nebo zdravotní problémy.
  • Oligoovulace – je nepravidelná nebo vzácná ovulace, jedná se cykly delší než 36 dnů nebo když je cyklů méně než 8 za rok.
  • Vyvolání ovulace – v případě, že u ženy nedochází k ovulaci může po konzultaci s lékařem začít s užíváním léků na podporu vyvolání ovulace.
  • Poševní hlen - Vše o zdraví

Ovulační testy

Plodné dny se zjišťují pomocí ovulačních testů a fungují na podobném principu jako těhotenské testy. Velká výhoda ovulačních testů je, že upozorňují na ovulaci s předstihem 12-36 hodin.

Ovulační testy z moči – tyto ovulační testy zjišťují případnou ovulaci pomocí luteinizačního hormonu, který se vylučuje do krve a poté se objeví i v moči.

Pokud dojde ke zvýšení tohoto hormonu (zhruba 1-2 dny před ovulací), ovulační test to zaznamená a je tedy ideální čas pro početí miminka. Testovat je možné v průběhu celého dne.

Testovací papírek se na několik vteřin ponoří do moči a poté se vyhodnotí pozitivní nebo negativní výsledek testu. Pozitivní výsledek poukazuje na období ovulace.

Ovulační testy ze slin – tester na zjištění ovulace má tvar rtěnky a zkoumá strukturu slin. Struktura slin se v období ovulace mění, což zaznamenají právě tyto testy. Cena tohoto testu je, v porovnání s testem pomocí moči, mnohem vyšší.

Zajímavosti o plodných dnech a ovulaci

  • Ovulace se v životě ženy opakuje zhruba pouze 400krát.
  • Vaječníky malé dívky obsahují zhruba 400 000 vajíček, dozrává jich pouze 400–450. Zbývající vajíčka zaniknou ještě před dosažením zralosti.
  • Vajíčko bývá oplodněno pouze jednou spermií. Spermie dokáže v tele ženy přežít 3-5 dní.
  • K ovulaci většinou dochází pouze jednou v průběhu jednoho cyklu. Výjimečně může dojít k tzv. vícečetné ovulaci.
  • Otěhotnění mimo ovulaci není možné, pokud přece jenom máte pocit, že jste otěhotněla mimo ovulaci, zřejmě jste své plodné sny spočítala chybně.
  • Zralé a uvolněné vajíčko je schopné oplodnění jenom 12 až 24 hodin po jeho uvolnění, tedy po ovulaci.

Tip:Podívejte se na velký výběr oblečení pro miminka, u nás si určitě vyberete.

 Přečtěte si také další články o těhotenství:

Moderní medicína dává šanci na mateřství všem. Je nadějí pro ženy bez dělohy | Zdraví

Málokterá oblast medicíny prošla tak fascinujícím vývojem jako asistovaná reprodukce. Vytouženého dítěte se dnes dočká většina párů, byť mnohdy za cenu náročné a dlouhodobé terapie.

Potíže odborně zvané endometrióza, polycystické vaječníky, neprůchodnost vejcovodů, předčasné selhávání vaječníků nebo třeba příliš hustý cervikální hlen či imunitní reakce ženy proti spermatu muže, to všechno už je možné úspěšně řešit, i když v minulosti mnohdy znamenaly doživotní neplodnost.

Už v blízké budoucnosti by se na seznam zvladatelných příčin neplodnosti mohly dostat další. Medicínský výzkum jde dopředu a to také díky práci českých vědců a vědkyň.

Transplantace dělohy v Česku

Významným posunem je možnost transplantovat dělohu ženám, které se buď narodily zcela bez ní, nebo o tento orgán v průběhu života přišly, případně je jejich vlastní děloha deformovaná, a tedy neschopná donosit dítě. Zatím žije na celém světě devět žen, které touto orgánovou transplantací prošly a úspěšně se stalymatkami. Velmi pravděpodobně k nim brzy přibudou další, byť se zatím v žádné zemi nejedná o běžně nabízenou metodu.

Důvodů je hned několik, od finanční náročnosti operace přes etické otázky, nemalá rizika při následném těhotenství či fakt, že je vše stále ve fázi studií, do nichž jsou zahrnuty maximálně desítky žen. Přitom jen v Evropě podle odhadů britské nadace pro transplantaci dělohy Womb Transplant žije 200 tisíc žen bez funkční dělohy.

  • Transplantace dělohy je stále lékařským experimentem. V budoucnu by se však mohla stát jednou z možností, jak mohou zažít těhotenství i ženy, které se narodí bez dělohy nebo s vrozenými deformacemi tohoto orgánu či o dělohu přijdou v důsledku nemoci během života.
  • Před samotnou operací je žena hormonálně stimulována, aby se vytvořilo dostatek vajíček. Ta jsou odebrána a v laboratoři oplodněna spermiemi partnera. Vzniklá embrya jsou hluboce zmrazena a uchována do doby, než ženino tělo zvládne celý proces transplantace a darovaná děloha bude připravena na těhotenství.
  • Nejlepších výsledků dosáhli lékaři při použití dělohy od živé dárkyně, jejíž těhotenství i porody proběhly bez komplikací. Děloha je z těla dárkyně odebrána spolu s děložním čípkem a hlavními cévami vyživujícími dělohu. Darovaná děloha je pak transplantována do těla příjemkyně. Aby její organismus cizí orgán přijal, dostává příjemkyně léky potlačující imunitní reakci organismu neboli imunosupresiva.
  • Po několika měsících, kdy je jasné, že transplantovaná děloha funguje správně, je do dělohy vloženo dříve zamrazené embryo. Žena nadále užívá imunosupresiva po celou dobu těhotenství, aby její tělo neodmítlo transplantovanou dělohu. Její těhotenství je rizikové a vyžaduje více lékařské péče.
  • Pokud je těhotenství úspěšné, dítě se narodí plánovaným císařským řezem. Následně je děloha odebrána a žena končí s užíváním imunosupresiv. Je sice možné dělohu ponechat a zvážit další těhotenství, bude však opět spojeno s mnoha vážnými riziky.

Tyto studie jsou ale nezbytné, aby bylo v budoucnu možné transplantaci dělohy nabízet v klinické praxi. Jedna z nich probíhá také v Česku, a to ve spolupráci Institutu klinické medicíny a Fakultní nemocnice Motol.

Jako vůbec první klinická studie na světě zahrnuje transplantace tohoto orgánu jak od živých, tak zemřelých dárkyň. Celkem pak bude provedeno dvacet transplantací.

První z nich proběhla v dubnu tohoto roku právě v IKEM a trvala 16 hodin.

„Dělohu jsme odebrali žijící dárkyni – matce ženy, pro niž byla určena, a pak jsme ji transplantovali,“ popisuje docent Jiří Froněk, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM, který operaci vedl. Vlastní odběr dělohy je technicky velmi náročný, protože operace probíhá v pánvi, kde je omezený prostor.

„Dělohu musíme odejmout velmi opatrně tak, abychom ji byli schopni úspěšně transplantovat. Ve světle zkušeností s ostatními transplantacemi mohu konstatovat, že postup je technicky velmi složitý. Děloha má velmi malé, předchozími porody změněné cévy. Hovoříme o tepnách průměru jednoho milimetru a žílách maximálně dvakrát až třikrát větších,“ vysvětluje transplantační chirurg.

Nyní je žena po úspěšné transplantaci v péči týmu z Gynekologickoporodnické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol s tím, že užívá léky na potlačení imunity, aby její dělo transplantovaný orgán přijalo.

Zhruba za devět až dvanáct měsíců od operace jí bude část léku vysazena, aby bylo možné přistoupit k umělému oplodnění.

„Podmínkou transplantace je předchozí příprava, tedy odběr vajíček a jejich oplození manželovými spermiemi,“ dodává Roman Chmel, zastupující přednosta kliniky.

Zajímavé:  Zánět Kolenního Kloubu Léčba?

Ani onkologická léčba nemusí skončit neplodností

Dalším milníkem je možnost zachovat plodnost ženy, i když prochází onkologickou léčbou, u níž hrozí poškození reprodukčních funkcí.

„Jedním z možných postupů je odebrání části vaječníkové tkáně před zahájením onkologické léčby, její zmražení, a po vyléčení její přenos zpět, buď do tkáně vaječníku, nebo na jakékoliv místo v organismu,“ popisuje docent Tonko Mardešić, ředitel pro léčebnou péči v pražském sanatoriu Pronatal. Právě zde byla loni v říjnu tato transplantace provedena u dvaatřicetileté ženy, která je po úspěšné léčbě rakoviny prsu.

Už tři měsíce po zákroku bylo možné zjistit normální růst folikulů, ovulaci a také kompletní úpravu všech hormonálních parametrů.

„Postup vyžaduje úzkou spolupráci onkologů, gynekologů a pracovišť reprodukční medicíny,“ dodává přední český specialista na asistovanou reprodukci.

Mladých onkologických pacientů, kteří ještě pomýšlejí na rodičovství, přitom není málo. Více než desetina onkologických onemocnění je diagnostikována u pacientů v plodném věku.

Právě věk je stále jedním z klíčových faktorů, které ovlivňují, zda se pár nakonec dítěte dočká. S vyšším věkem u ženy klesá počet vajíček a také se zhoršuje jejich kvalita. Ne u všech žen je ale tento proces stejný,amůže dokonce nastat i předčasně, proto je důležité provést detailní vyšetření plodnosti.

„Bohužel kvalitu vajíček a jejich množství umí moderní medicína ovlivnit jen částečně. Pokud ale získáme kvalitní vajíčko, oplodníme je a vznikne embryo, můžeme pět dní detailně sledovat jeho vývoj.

Využíváme k tomu speciální kultivační inkubátor, ve kterém je každé embryo po celou dobu natáčeno mikrokamerou, takže s ním vůbec nemusíme manipulovat a před transferem máme mnohem lepší informace k posouzení normálního vývoje,“ přibližuje Sylvie Hlaváčová, embryoložka brněnského Institutu reprodukční medicíny Unica. Vadná embrya se do pátého dne přestanou vyvíjet. Také je možné použít i nové genetické metody, díky kterým je možné zjistit, zda embryo nenese genetickou zátěž. „Pomocí nových metod a technologií čím dál více rozumíme tomu, co se děje v lidském těle. Některým věcem můžeme předcházet, nebo je lépe upravit, aniž bychom do těla zasahovali,“ dodává embryoložka.

Poševní hlen - Vše o zdraví

Vše, co potřebujete vědět o poševním sekretu – Proženy

Foto: Dmytro Zinkevych, Shutterstock.com

Téma poševního sekretu je pro řadu žen tabu. Přitom se jedná o něco, co je zcela přirozené. Co všechno byste měly vědět, abyste se o něm nestyděly mluvit?

Rozhodně nejde o záležitost, kterou se hodí probírat u nedělního oběda. Jinak je to ale věc, která je naprosto běžná a není důvod, proč by se za ni měl kdokoliv stydět. Poševní sekret je součástí ženské vaginy, a dokonce významně vypovídá o jejím zdraví. Proč a jak? S pomocí odborníků vám hned vysvětlíme v pěti bodech:

Vaginální výtok nemusí být nepříjemná a trapná záležitost, o níž byste měli raději cudně mlčet. Naopak, obvykle se jedná o přirozenou součást ochranné bariéry proti infekcím. Sekret je tvořen poševními buňkami, hlenem, bakteriemi a tekutinou vylučovanou z děložního čípku a pochvy. Tato hustá tekutina udržuje vaginu  zdravou. Pomáhá ji totiž čistit a vyplavovat všechny možné bakterie.

Pochva přirozeně obsahuje veliké množství bakterií a laktobacilů, které produkují kyselinu mléčnou. Ty udržují poševní pH velmi kyselé. „Tyto ochranné organismy brání patogenním organismům napadnout pochvu, pomnožit se v ní a způsobit zánět, tím i potíže,“ vysvětluje MUDr. Hana Kosová, Ph.D., dětská gynekoložka z kliniky Canadian Medical.

Kromě ochranné funkce má ale vaginální sekret ještě jeden zásadní význam. Zvlhčuje poševní stěny, což se projeví zejména při  souloži. „Jeho množství přirozeně klesá v období po přechodu nebo v době kojení, kdy si řada žen stěžuje na určitý dyskomfort právě při pohlavním styku,“ dodává MUDr.

Miroslav Verner, vedoucí gynekolog kliniky Canadian Medical.

Foto: Jacob Lund, Shutterstock.com

Vaginální sekret zvlčuje poševní stěny, což usnadňuje pohlavní styk

Zdravý vaginální výtok je bělavě mléčný až lehce nažloutlý a má mírně kyselý zápach. Jeho konkrétní podoba a množství se ale liší i v průběhu menstruačního cyklu.

Rozdílná může být jak textura, tak i konzistence, vůně a celkové množství. Poševní sekret by však nikdy neměl nepříjemně zapáchat nebo mít neobvyklou barvu (do žluta či do zelena).

V těchto případech je vždy vhodné navštívit lékaře.

Průměrné množství výtoku činí zhruba 2–5 ml (čajová lžička) denně. To se může měnit v období nemoci, zvýšeného stresu nebo podle fáze menstruačního cyklu. A jak upřesňuje doktor Verner, jeho produkce je také významně ovlivněna hladinou ženského pohlavního hormonu estrogenu. Proto se jeho množství u žen v produktivním věku a po přechodu mění.

Foto: Syda Productions, Shutterstock.com

V těhotenství zaznamenáte výtoku více. To je způsobeno zvýšenou produkcí estrogenu a tím, že do oblasti kolem vagíny proudí vyšší množství krve

Vaginální hlen má svůj vlastní cyklus, který se váže na ten menstruační. Po menstruaci je hutný až vločkovitý, v době ovulace je hojný, čirý a řídký, což umožňuje snazší průnik spermií až k vajíčku. Naopak ve 2. polovině cyklu se stává se pružnějším a bělejším (vypadá podobně jako vaječný bílek) a pro spermie bývá v tomto období nepropustný.

A co víte o dalším ženském tabu, inkontinenci?

Vaginální mykóza a její léčba

Vaginální mykóza je velmi nepříjemným onemocněním vagíny, jejímž nejčastějším původcem je kvasinka Candida albicans. Některé mikroorganismy např. kvasinky přežívají v určitém množství uvnitř pochvy a vytváří tzv. normální vaginální prostředí. Pokud ovšem dojde k přemnožení některých z těchto mikroorganismů, vede to k vaginální nerovnováze, která způsobuje typické potíže.

Kandidovou infekci minimálně 1x za život prodělá přibližně 75 % žen v reprodukčním věku. Ovšem pouze malé procento z nich trpí rekurentní (znovu se vyskytující) formou tohoto onemocnění.

Vaginální kandidové infekce jsou spojeny s rizikovými faktory, které zahrnují i stav estrogenizace.

Akutní infekce se často vyskytují během těhotenství a během luteální fáze menstruačního cyklu, kdy jsou hladiny progesteronu a estrogenů zvýšené.

Na druhou stranu ženy v období premenarche a postmenopauzální ženy, neužívající hormonální substituci, zřídkakdy onemocnění kandidózou. 

Pro všechny případy tu jsou přípravky z nabídky internetové lékárny BENU s více než 250 kamennými pobočkami po celé ČR. 

Příčiny vzniku vaginální mykózy

  • Zapaření genitálu – při nošení nevhodného prádla a oblečení
  • Těhotenství – zvyšuje se hladina estrogenu a cukru
  • Užívání antibiotik – může nastat nerovnováha poševního prostředí a dojde k přemnožení
  • Způsob stravování – nedoporučuje se příliš vysoká konzumace sladkostí
  • Cukrovka – diabetici mají zvýšenou hladinu cukru v krvi, což je pro množení kvasinek ideální

Mezi základní příznaky vaginální mykózy patří:

  • svědění,
  • otok,
  • pálení při močení,
  • výtok, který má bílou tvarohovitou konzistenci,
  • bolest.

Léčba vaginální mykózy

Léčba spočívá v zavádění speciálních kapslí či tablet dovnitř vagíny, případně lze aplikovat mast na vnější podrážděnou část genitálu. Je také možné použít vícero antimykotických účinných látek.

  • Klotrimazol (Canesten gyn) – působí fungistaticky, blokádou syntézy ergosterolu, což je klíčová složka buněční membrány hub, na kandidy, dermatofyty a plísně. Je dostupný jak v masti, tak i v zaváděcích tabletách.
  • Ekonazol (Gyno-pevaryl) – působí na houby a i na některé grampozitivní bakterie. Také je dostupný v masti a v globulích na zavádění.
  • Tetraboritan sodný (Boraxové globule) – je dostupný ve formě vaginálních kuliček, které mají mírně antiseptické působení, kromě působení na kandidy.

Všechny dotazy

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Zjistěte, kdy máte ideální dny pro početí

Po uvolnění vajíčka z vaječníku uprostřed menstruačního cyklu vzniká na vaječníku takzvané žluté tělísko, které vyrábí hormon progesteron. Kromě toho, že řídí proměnu děložní sliznice tak, aby byla připravena k přijetí a uhnízdění oplodněného vajíčka, způsobuje tento hormon také zvýšení tělesné teploty o 0,2–0,4 °C.

Tato zvýšená teplota se udržuje prakticky po celou druhou polovinu menstruačního cyklu až do následujícího menstruačního krvácení. Zvýšení teploty svědčí také o tom, že ovulace proběhla.

U více než 80 % případů teplota stoupne ze dne na den, u ostatních se zvyšuje stupňovitě v průběhu dvou až tří dnů.

Tam, kde ovulace z jakéhokoliv důvodu nenastává, zůstává teplota na stejné úrovni po celou dobu cyklu.

Jak teplotu měřit?

Důležitý je způsob měření této teploty, je totiž závislá také na příjmu potravy, především teplých nápojů. Proto teplotu měříme za standardních podmínek ráno bezprostředně po probuzení, vždy na stejném místě, a to v ústech, v konečníku nebo v pochvě.

Ačkoli běžný lékařský teploměr ukáže konečnou hodnotu už asi za půl minuty, doporučuje se pro jistotu měření nejméně tři minuty v konečníku nebo v pochvě a čtyři až pět minut při měření v ústech.

Teplota se zapisuje do speciálního menstruačního kalendáře s označovanou stupnicí, takže v typických případech od menstruace k menstruaci vykáže takzvanou dvoufázovou křivku. V první polovině cyklu bývá tato křivka nižší, ve druhé polovině pak o 0,2–0,4 °C vyšší, přičemž drobné jednodenní výkyvy nejsou podstatné.

Neplodné dny

Pro výpočet neplodných dnů je nejbezpečnější takzvané pravidlo „tři po šesti“. Jestliže se totiž naměří ve třech po sobě následujících dnech teplota vyšší než v šesti dnech předcházejících, znamená to nástup neplodného období až do začátku příští menstruace.

Opět připomínáme, že se jedná o průměry naměřených hodnot a epizodické jednodenní výkyvy je možno přehlédnout. Teprve po těchto třech dnech zvýšené bazální teploty můžeme spoléhat na to, že v ženských rodidlech už s největší pravděpodobností nepřežívá vajíčko schopné oplození.

Zajímavé:  Mateřská Péče A Duševní Zdraví?

Sledování hlenu

Pro jistotu se však vyplácí brát ohled i na charakter hlenu vylučovaného z děložního hrdla. Tento hlen můžeme zjišťovat v poševním vchodu. Ve dnech bezprostředně po menstruaci je hlen hustý, tvoří se v menším množství, často jej mezi stydkými pysky nemůžeme nalézt. Proto také se tomuto období říká „suché dny“.

Když se blíží ovulace, stává se hlen řidším, vodnatým, vysoce kluzkým a tažným. Uvolňuje se z děložního hrdla ve větším množství, takže je dobře hmatný mezi stydkými pysky, ulpívá na toaletním papíru a je ho možno vytahovat mezi prsty až na vzdálenost několika centimetrů.

Tyto změny jsou nejvíce patrné právě tři dny před ovulací a dva dny po ní a představují tak nejplodnější období v celém menstruačním cyklu.

Potom se vlivem hormonu žlutého tělíska charakter hlenu zase změní a nastupují opět suché dny.

Před ovulací

Během dnů bezprostředně po menstruaci má žena zřetelný pocit suchosti poševního vchodu a dotyk toaletního papíru například v souvislosti s močením nezanechává žádné stopy hlenu.

Při prvním objevení nemá sice hlen ještě vysloveně tažný charakter, ale i nález hustšího a méně kluzkého hlenu svědčí o tom, že pomenstruační suché dny končí. Tato změna nastává průměrně šest dní před ovulací. Někdy se udává ovšem období většího rozptylu – od prvního objevení hlenu zbývá do ovulace 3–10 dní. Jen zcela výjimečně bylo někdy zaznamenáno období delší.

Když se pak ovulace blíží, žena má stále vlhčí pocit spojený s určitou kluzkostí. Stydké pysky po sobě vzájemně lépe kloužou, na prstě se objeví značně pružný, tažný a podstatně řidší hlen. Vzhledem se tento hlen podobá syrovému vaječnému bílku. Někdy je uprostřed cyklu ještě mírně narůžovělý, což je dáno mikroskopickým krvácením, které někdy ovulaci provází.

Suché dny

Poslední den výskytu tohoto řídkého a tažného hlenu označujeme jako „hlenový vrchol“. Není to tedy den, kdy se vyskytuje největší množství hlenu, ale poslední den výskytu.

Následující den se hlen stává opět hustým a méně tažným, eventuálně se objevují „suché dny“ trvající až do následující menstruace.

Je ovšem nutno zdůraznit, že na změny hlenu může působit zánětlivé onemocnění pochvy provázené výtokem, nebo i sexuální vzrušení, při kterém se většinou v poševním vchodu zvýšené zvlhčení taky projevuje.

Pozorování hlenu by se proto mělo dít ve vyhovujícím čase, většinou když jde žena ráno na toaletu. Po vymočení někdy bývá patrná dokonce visící nitka takzvaného „plodného hlenu“.

Každodenní pozorování se může zaznamenávat do menstruačního kalendáře písmeny H = hlen a S = sucho nebo různými barvami. Vyplatí se také hlen označit ještě dalším znamením jiné pozorované kvality jako například hustý, lepkavý, čirý, tenký, kluzký, bílý apod.

Změny hlenu nastávají u každé ovulující ženy, mají však často individuální charakter, kterému se naučí porozumět právě žena sama. Vrchol tažnosti, řídkosti a hojnosti hlenu se do kalendáře nápadně označí a od následujícího dne se pak dny číslují 1, 2, 3.

V případě, že se v průběhu těchto dnů objeví znovu tažný hlen, označí se znovu a dny se počítají od začátku.

Pokud se hlenová metoda používá k antikoncepčním účelům, je možno mít nechráněný pohlavní styk bezprostředně po menstruaci, kdy se zpravidla objeví první suchý den. Jakmile se však objeví první stopy vlhkosti nebo je-li možno objevit stopy hlenu na toaletním papíru, případně mezi prsty, žena by se měla pohlavního styku zdržet.

I v průběhu suchých dnů se doporučuje pohlavní styk pouze obden, protože zbytek mužského semene může být následujícího dne zaměněn za začátek ovulačního hlenu.

Po dni vrcholného výskytu hlenu se doporučuje sexuální abstinence ještě tři dny (označované v kalendáři 1, 2, 3) a od následujícího dne je pak možná nechráněná soulož až do začátku následující menstruace.

Kratší cyklus

Ještě však existuje jedna komplikace hlenové metody. Občas totiž suché dny v první polovině menstruačního cyklu chybějí. To se může stát zejména u žen, které mají cyklus značně kratší (25 dní a méně).

První fáze cyklu je tak zkrácena a ovulace se dostavuje dříve. V takovém případě se doporučuje nechráněný styk až v druhé polovině cyklu, tedy až čtvrtý den po výskytu ovulačního vrcholu.

Někdy se v rámci periodické abstinence mluví také o takzvané symptotermální teplotě. Co toto učené slovo znamená? Symptomy – to jsou všechny příznaky ovulace včetně popisovaných změn hlenu a k tomu se ještě připočítá křivka bazálních teplot – metoda termální.

Někteří nadšení propagátoři hlenové metody tvrdí, že je sama o sobě dostatečná a že teploty se již měřit nemusí. Argumentují zbytečnou složitostí zejména pro zaměstnané ženy a ženy v rozvojových zemích. Tato námitka se však zdá být nepotvrzena.

Ostatně i prostým selským rozumem je pochopitelné, že čím více ukazatelů ovulace se sleduje, tím musí být metoda přesnější a spolehlivější.

Samovyšetření

Některé ženy v den své ovulace bezpečně pociťují určitou bolest v podbřišku, u jiných se zase v termínu ovulace objevuje slabý náznak krvácení (viz růžové zbarvení ovulačního hlenu). Někdy je ještě možno všechny tyto úkazy doplnit vyhmatáním děložního čípku.

Je sice pravda, že některé ženy mají zábrany sahat si prsty hluboko do pochvy, nicméně v poloze v podřepu je většina žen schopna si svůj děložní čípek nahmatat. Toto vyšetření je možno provádět prsty pravé ruky s levou nohou pokrčenou na židli (u těch, které píšou a vyšetřují se levou rukou, bude pochopitelně pokrčena noha pravá).

Bezprostředně po menstruaci je děložní čípek tuhý asi jako nosní chrupavka, uprostřed jeho vyklenutí je důlek nebo štěrbina (to je otvor vedoucí do dělohy).

Čtyři až pět dní po ovulaci čípek měkne, místo charakteru nosní chrupavky má pohmatový charakter dolního rtu a současně se špičkou prstu může žena přesvědčit o tom, že se otvor vedoucí do dělohy mírně pootevírá.

V období ovulace je čípek také obtížněji dosažitelný.

Intimní řeč

Všechny tyto popsané způsoby samovyšetřování mají nespornou přednost v tom, že se žena učí rozumět svému vlastnímu tělu. Australský doktor Billings s nadšením vyučuje ženy ve všech těchto metodách, a jak sám přesvědčivě říká, ke každé ženě hovoří její přirození vlastní intimní řečí.

Propagace periodické sexuální abstinence s využíváním zejména hlenové metody je také velikým ústupkem katolické církve, která dříve přísně zakazovala jakékoliv intimní dotyky a jejíž přísná opatření byla dokonce i na úkor normální hygieny. Přivítejme proto skutečnost, že i kněží již vysvětlují ženám, jak správně pátrat prsty mezi stydkými pysky, vytahovat mezi prsty hlen nebo hlubokými hmaty si vyšetřovat tvrdost či měkkost děložního čípku.

Bezpečné období

Využívání symptotermální teploty se tedy v prvních dnech po menstruaci řídí podle charakteru hlenu – soulož je dovolena pouze v „suchých“ dnech. Po ovulaci je možno řídit se podle bazálních teplot (pravidlo „tři po šesti“ – viz výše), zjišťování hlenu zde může hrát podpůrnou a kontrolní roli.

Pokud se řídíme oběma kritérii, mají třetí den zvýšení bazální teploty a čtvrtý den po vrcholu hlenu stejnou výpovědní hodnotu a znamenají bezpečné období. Někdy se tomu říká metoda dvojí kontroly.

Vyšetření děložního čípku, slabé ovulační špinění a ovulační bolest v podbřišku mohou hrát další podpůrnou roli. Tato znamení však sama o sobě spolehlivou metodu neznamenají. Zejména bolest v podbřišku může být úplně jiného původu.

Ostatně – koho občas nebolí břicho?

Čtěte také:

Kalendářová metoda

Závěrem pomocných metod při periodické sexuální abstinenci zbývá ještě zmínit se o takzvané prosté kalendářové metodě, která byla dříve velmi doporučovaná. Sama o sobě ovšem představuje ne příliš spolehlivý způsob určování termínu ovulace.

Je tomu tak především proto, že u většiny žen nejsou ani dva po sobě následující menstruační cykly úplně stejné jak do celkové délky, tak co do načasování ovulace. Nicméně existuje určité procento žen, u nichž chodí menstruace i ovulace zcela pravidelně jako hodinky.

U takové ženy samozřejmě i prostá kalendářní metoda funguje k naprosté spokojenosti.

Termín ovulace

Tato metoda vychází z pozorování, že ovulace nastává 12–16 dní před prvním dnem následující menstruace. Na tomto základě se podle délky předcházejícího cyklu dá usuzovat na termín ovulace v cyklu následujícím.

K tomu je ovšem ještě třeba počítat s životností vajíčka a spermie. Čím více předcházejících cyklů je bráno v úvahu, tím je metoda spolehlivější.

Zkušení autoři doporučují, aby bylo bráno v úvahu nejméně šest předcházejících a po sobě následujících menstruačních cyklů. Výpočet je pak velice jednoduchý.

  • Počet dnů nejkratšího cyklu minus 20 = první plodný den.
  • Počet dnů nejdelšího cyklu minus 10 = poslední plodný den.

Například délky posledních šesti menstruačních cyklů byly 28, 26, 28, 29, 27 a 29 dní. Pak platí:

Počítáno od prvního dne menstruace se žena musí zdržet pohlavního styku od 6. do 19. dne, tedy plných 14 dní. Někteří autoři připouštějí místo čísel 20 a 10 odečíst čísla 18 a 11, tedy:

Žena může souložit ještě o dva dny déle před ovulací a začít o jeden den dříve po ovulaci. Doba doporučené sexuální abstinence se tedy zkrátí o tři dny, místo 14 dní trvá jen 11 dní, ale je to už na úplné hranici bezpečnosti metody.

Použijte naši kalkulačku pro výpočet vaší ovulace.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector