Potrat – Vše o zdraví

Každý potrat může být traumatickým zážitkem. Ať ho podstoupíme dobrovolně, nebo potratíme spontánně. Takzvaně zamlklý potrat je ale v něčem možná ještě náročnější. Embryo se v děloze přestane vyvíjet; přestane mu bít srdce, přestane růst. Zbytek těla si toho ale nevšimne. Dál produkuje těhotenský hormon a žena se cítí těhotně. A pak přijde šok.

„Byla jsem pracovně jako produkční na galavečeru v Národním divadle. Bylo mi zle, typické nevolnosti prvního trimestru, dráždily mě pachy, koberec se mi houpal pod nohama. Lidi se na mě pořád s něčím obraceli, ať poradím, zařídím, zavolám a já jen myslela na to, že mám v břiše mrtvé dítě. Zjistila jsem to pár hodin předtím a ničemu z toho jsem pořád nemohla uvěřit.“ 

Erika prodělala zamlklý potrat třikrát. Vždycky se o něm dozvěděla od někoho jiného než od svého těla. „Nepřišla žádná krev, nevytratily se těhotenské příznaky, nic. Šlo o rutinní kontroly u gynekologa.

Když se to stalo potřetí, ani mi o tom neřekl. Zamumlal něco o tom, že je embryo menší, než by mělo být, doporučil mi, ať o těhotenství v práci ještě nemluvím, a pak mě jako zdravou poslal domů.

Myslím, že doufal, že se to nějak vyřeší za něj,“ vzpomíná Erika.

Všechno, nebo nic

Odborná literatura uvádí, že 75–80 % těhotenství končí potratem, často ještě v době, kdy o jiném stavu žena ani neví. U zamlklých potratů (missed abortion) se jejich příčina většinou nezjistí.

Gynekoložka Michaela Mikešová mluví o celé řadě možných důvodů: „Jsou genetické, hematologické, imunologické, bakteriální a virové nebo i strukturální – když je například chybně uložené plodové vejce.

Zrcadlit mohou i poruchu štítné žlázy,“ jmenuje. 

Na druhou stranu se ale poměrně přesně ví, čeho by se měla těhotná žena vyvarovat, aby potratu předešla.

„Je to například kontakt s toxickými látkami, nedostatky ve výživě kvůli různým dietám a potravinovým alergiím, alkohol a drogy, zejména ty stimulační,“ vypočítává gynekoložka seznam, který bývá zpravidla ženám dobře známý. Přidává ale pozorování ze své praxe.

„Setkávám se taky s potraty při neúměrné euforii, neúměrném očekávání a při nadřazování těhotenství nade všechno ještě v nízkém týdnu. Jako by embryo neuneslo tu euforickou zátěž,“ říká Michaela Mikešová a dodává, že totéž platí i v případech, kdy žena naopak očekávané dítě nechce.

Odmítala jsem tomu uvěřit a vkládala jsem velkou naději do kontrolního ultrazvuku. Že se něco stane, že budou mít lepší přístroj, že řeknou, že to srdce vidí.

„Moudrostí přírody platí zákon všechno, nebo nic. Pokud je embryo poškozeno do svých prvních tří týdnů života, kmenové buňky nového těhotenství chybu opraví. Když je poškození výrazné, těhotenství skončí.

Proto ženy často upozorňuju, že nejjistější diagnostika těhotenství je v ordinaci gynekologa v šestém týdnu, tedy dva týdny po vynechání menstruace.

Předejdeme tak zklamání ze ztráty těhotenství, které je zatím spíš těhotenstvím biochemickým, zjištěným jen rychlotestem,“ dodává gynekoložka.

Malá velká medicína

Erika si vzpomíná, že ji sdělení lékařů, že embryo v její děloze nežije, šokovalo – poprvé, podruhé i potřetí. „Neexistovaly žádné varovné signály. Věděla jsem, jak má těhotenství probíhat, a všechno do sebe zapadalo.

Šla jsem na rutinní kontrolu ve dvanáctém týdnu a odcházela jsem v slzách, s termínem ultrazvuku v nemocnici, na kterém se měl potvrdit zamlklý potrat. Vzpomínám, že jsem lékaři odmítala uvěřit a vkládala jsem velkou naději do onoho kontrolního termínu. Že se něco stane, že budou mít lepší přístroj, že řeknou, že to srdce vidí.

A já budu dál žít v radostném očekávání, počítání týdnů a spokojeném nabírání kil. Byla to úplná noční můra,“ říká dnes čtyřicetiletá žena. 

Heroine má newsletter!

Chcete pravidelně dostávat tipy na chytré čtení? Přihlaste se k odběru newsletteru Heroine! Naše šéfredaktorka Anna Urbanová do něj každý týden vybírá zajímavé články, analýzy, postřehy i kulturní tipy nejen z našeho webu, ale i spousty dalších českých a zahraničních médií.

„Osobně diagnózu zamlklého potratu opravdu nesnáším,“ říká Michaela Mikešová, která pracuje od roku 1996 na Gynekologicko-porodnické klinice U Apolináře v Praze a ordinuje i v soukromé gynekologické ambulanci.

„Pro všechny, tedy i pro diagnostikujícího gynekologa, je tahle situace velmi nepříjemná až šokující. S těhotnou mluvím otevřeně, ale citlivě.

Rozhodně nemluvím o miminku, ale o malém embryu, které po odloučení od matky není životaschopné,“ dodává lékařka.

Erika je přesvědčená, že její gynekolog jí smutnou diagnózu neřekl, protože prostě nechtěl. „Určitě to i pro něho bylo krajně nepříjemné, ale od profesionála bych čekala něco jiného.

Netlačila jsem na něj, navíc o mně musel vědět, že nebudu dělat žádná dramata. Přesto mi řekl, ať nemám obavy, ale o těhotenství ať se nikde nezmiňuju.

Už jsem se k němu nikdy nevrátila,“ říká žena, která na čtvrtý pokus donosila a porodila zdravého syna.

Gynekoložka Mikešová tenhle konkrétní případ nechce komentovat, necítí se být kompetentní hodnotit komunikační dovednosti českých gynekologů.

Přidává ale svůj pohled: „Znám případy, kdy lékař hodnotí stav jako housku na krámě, bez emocí, zamlklý potrat je pro něj prostě jen další diagnóza. Nebo jdou lékaři zase cestou ‚Umřelo vám miminko…‘. Obojí je podle mě extrém a ani jedno není správná cesta.

Gynekologie a porodnictví je velká medicína v malém a je nutné se zabývat i psychikou pacientky. Jinak v budoucnu máte co do činění s psychosomatickým problémem,“ upozorňuje.

Navždycky v hlavě

Podle porodní báby Alžběty Samkové je každý potrat zásadní událostí, která je pro ženu mimořádně náročná. „Jakmile žena přijme fakt, že je těhotná a že bude mít dítě, stává se matkou. A přichází tedy o dítě, ne o embryo.

Ta láska je stejná, ať je těhotenství úplně na začátku, nebo na samém konci,“ říká uznávaná porodní asistentka v rozhovoru pro Český rozhlas. „V hlavě bude mít svoje dítě už navždycky.

Drtivá většina žen ví, kolik by teď bylo jejich dětem let,“ dodává Samková.

Co se děje po diagnóze zamlklého potratu? Lékařka i porodní bába se shodují, že většinou není kam spěchat a žena by měla mít možnost o dalším postupu rozhodnout. „Pamatuji si dobu, kdy se po potvrzení diagnózy okamžitě odesílalo k instrumentální revizi dělohy.

V současné době máme liberálnější přístup a záleží velmi na společné domluvě a přání těhotné, která by měla být zároveň poučená o všech rizicích,“ říká gynekoložka. Existuje podle ní dost způsobů, jak dělohu bezpečně vyprázdnit – pilulky, injekce nebo všemocný čas.

Žena by pak ale měla vždy absolvovat ještě kontrolní ultrazvuk, který potvrdí, že je děloha čistá a nehrozí zánět.

Moje nenarozené děti jsou mojí součástí. Vím, že se nenarodily, protože nebyly zdravé, a jsem ráda, že volbu nemít dítě, nebo porodit těžce postižené, někdo udělal za mě.

Pokud se potraty opakují, lékaři doporučují pátrat po příčině. Odborná literatura mluví o třech zamlklých potratech, Mikešová doporučuje hledat pomoc už po dvou.

Dělat se toho podle ní dá spousta – genetické konzultace, vyšetření potracené tkáně, kontrola na hematologii nebo testy imunitního systému, který někdy těhotenství brání jako cizímu vetřelci. „S velkou pravděpodobností žena skončí na některé z reprodukčních klinik, kde se provádí genetický screening.

Jde určitě o závažný stav plodnosti, který je potřeba řešit. Platí ale, že u poloviny všech zamlklých potratů stále neznáme jejich příčinu,“ dodává.

Na tenkém ledě 

„Moje nenarozené děti jsou mojí součástí. Vím, že se nenarodily, protože nebyly zdravé, a jsem ráda, že volbu nemít dítě, nebo porodit těžce postižené, někdo udělal za mě,“ říká Erika. „Zároveň to byly jedny z nejtěžších chvil mého života, náročné na sebekontrolu, na to, abych se udržela pohromadě.

Je velmi frustrující, když se vám něco takového děje a lékaři nevědí proč. Mým nejdůležitějším úkolem v té době bylo, aby se můj život neproměnil ve zběsilou honbu za dítětem, počítání plodných dnů, řízeného pohlavního styku. Cítila jsem, že kráčím po tenkém ledě a už se někdy málem propadám.

Ale zvládli jsme to, jde to.“

Zamlklé potraty nemají svoje vlastní statistiky. Těžko tedy říct, kolik jich doopravdy bylo, kdy se nejčastěji dějí a co se podařilo zjistit o jejich příčinách.

Jsou určitě „tenkým ledem“ v už tak temném a tabuizovaným světě potratů jako takových. Jak ale upozorňuje gynekoložka Mikešová, ukrývá se v nich i pozitivní poselství – že žena otěhotnět může.

A že potom, co zamlklý potrat psychicky i fyzicky přestojí, není důvod, aby se jí nepovedlo otěhotnět znovu.

Novinářka a konzultantka neziskových organizací. Věnuje se především sociální problematice, tématům z oblasti rodičovství a kultuře. Pracuje v Radiu Wave a spolupracuje s Impact Hub Prague a neziskovkami, které pomáhají dětem.

Potrat - Vše o zdraví

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Potrat - Vše o zdraví

POETIKO ORGANIC, Pleťový krém pro unavenou pleť

540,00 Kč

Potrat - Vše o zdraví

DIPTYQUE KYOTO, Eau de Toilette

3 900,00 Kč

Potrat - Vše o zdraví

WELLECO, The Super Elixir

1 900,00 Kč

Potrat - Vše o zdraví

OOLABOO, Energizing vitality hair bath

1 160,00 Kč

Potrat - Vše o zdraví

WILKINSON, Xtreme3 Beauty Eco-Green dámská holítka

79,90 Kč

Otěhotnění po potratu: kdy to znovu zkusit?

Potrat - Vše o zdraví MUDr. Jana Contreras Šklíbová 16.08.2021 2 minuty čtení

  • Potratem se rozumí ukončení těhotenství v prvních dvaceti čtyřech týdnech jeho trvání. 
  • Pro ženu je to vždy hluboké duševní trauma, se kterým se musí vyrovnat. 
  • Na druhou stranu není třeba klesat na mysli. 
  • Neznamená to, že žena nemůže po potratu otěhotnět a porodit zdravé dítě.

Potrat - Vše o zdraví Potrat - Vše o zdraví Vytvořeno ve spolupráci s Další články odborníka MUDr. Jana Contreras Šklíbová Další články odborníka Zakladatelka a majitelka společnosti ProGyn s.r.o. Specialistka s dlouholetou praxí v oboru gynekologie a porodnictví, porodnické analgezie a urogynekologie. Členka České lékařské komory, České gynekologicko-porodnické společnosti, Společnosti soukromých gynekologů ČR, Mezinárodní společnosti pro ultrazvuk v gynekologii a porodnictví a Mezinárodní společnosti pro klimakterium. Zakladatelka a majitelka společnosti ProGyn s.r.o. Specialistka s dlouholetou praxí v oboru gynekologie a porodnictví, porodnické analgezie a urogynekologie. Členka České lékařské komory, České gynekologicko-porodnické společnosti, Společnosti soukromých gynekologů ČR, Mezinárodní společnosti pro ultrazvuk v gynekologii a porodnictví a Mezinárodní společnosti pro klimakterium.

Zajímavé:  Klíšťovou encefalitidou v roce 2013 onemocnělo 625 osob – vše o zdraví

Související články

Nutriklub stále roste. Děkujeme vám za důvěru.

Chci se zaregistrovat

20+

Odborníků se zapojilo do tvorby obsahu

100 000+

Spokojených maminek a tatínků

350+

Článků od odborníků

25 000+

Zodpovězených dotazů v naší poradně

Chci se zaregistrovat

SAMOVOLNÉ POTRATY A ZAMLKLÉ TĚHOTENSTVÍ: PROČ K NIM DOCHÁZÍ?

Není nic smutnějšího, než když ženu, která očekává miminko, postihne samovolný potrat či zamlklé těhotenství. Bolestivý okamžik pak vyvolá řadu emocí, strachu a také otázek, jak a proč k něčemu takovému mohlo dojít.

Nepříznivou zprávou je, že počet samovolných potratů se rok od roku dramaticky zvyšuje. Podle posledních statistik se samovolné potraty týkají 50-70 % časných a lékařem nepotvrzených gravidit, které jsou ukončeny opožděnou a silnou menstruací. U diagnostikovaných těhotenství se jedná o 12-15 % potratů.

 Co je jejich hlavní příčinou a jak pomoci svému tělu, aby se snížila pravděpodobnost samovolných potratů?

Samovolné potraty a jejich problematika

Bohužel ne každá žena má to štěstí, že donosí své miminko hned na poprvé, což však neznamená, že by mateřství bylo zcela vyloučené.

 Lidská reprodukce je velmi zranitelná, proto není neobvyklé, že ve chvíli, kdy je tělo ženy poněkud oslabené, dojde k samovolnému potratu či zamlklému těhotenství.

 Samovolné potraty představují stav, kdy se plod v děloze přestává vyvíjet a odumírá. Plod pak může být vyloučen silnou menstruací, v některých případech je pak nutné vyčistění nebo-li kyretáž.

Samovolné potraty mají své jasné příčiny

Samotní odborníci vnímají jeden až dva potraty u žen, které předtím samovolné potraty neprodělaly, jako náhodný jev.

 Čím častěji se ale samovolné potraty opakují, tím více se snižuje šance na úspěšné těhotenství a právě to je zapotřebí spolu s odborníky řešit.

 I po několika potratech ovšem není zdravě probíhající těhotenství vyloučené, jen je potřeba diagnostikovat hlavní příčiny a najít cestu, která vás k mateřství dovede.

Obecně se dá říci, že mezi příčinami, které mohou způsobit samovolné potraty, je nejen vyšší věk rodiček, ale i řada dalších faktorů, mezi které jednoznačně řadíme nezdravý životní styl.

 Pokud však půjdeme do celé problematiky trochu hlouběji, zjistíme, že největším problémem jsou genetické abnormality, hematologické a imunologické příčiny, neléčené choroby štítné žlázy, cukrovka, ale také nerovnováha v oblasti pohlavních hormonů, stejně tak i infekční choroby.

 Genetické poruchy bývají původcem až 70 % spontánních potratů, ve 30 % se pak jedná o zbylé uvedené příčiny. Neobvyklé nejsou ani vrozené vady dělohy. Ty se však objevují pouze u 0,1 % žen.

Ačkoli možné důvody potratů jsou známé, někdy se může stát, že k osvětlení přesné příčiny nedojde, to proto, že identifikace konkrétního problému bývá často velmi obtížná.

Nejčastější důvody časných potratů:

  • Genetická onemocnění či poruchy
  • Hematologická onemocnění (poruchy srážlivosti, trombofilní mutace)
  • Infekční onemocnění (zejména chlamydie, toxoplazmósa, zarděnky i listerie)
  • Onemocnění žláz s vnitřní sekrecí
  • Poruchy imunitního systému
  • Nestabilita pohlavních hormonů (například nedostatek progesteronu)
  • Chromozomální abnormality (přemíra či nedostatek chromozomů)
  • Děložní anomálie

Pro podporu přirozeného početí a úspěšného těhotenství je dobré tělu poskytnout vyvážený přísun potřebných vitamínů a dalších účinných látek na podporu ženské plodnosti. Například ve formě tříměsíční kúry, kterou je vhodné zahájit již před plánovaným otěhotněním. CONCEIVE PLUS WOMEN´S je kombinace speciálních vitamínů, antioxidantů a minerálů v podobě kapslí, které obsahují Zinek napomáhající k normální plodnosti a reprodukci. Dále Vitamín B12, který se podíí na procesu dělení buněk, podporuje funkci imunitního systému, snižuje únavu a vyčerpání, napomáhá ke správné funkci psychické činnosti a nervové soustavy.

Problematika neplodnosti či neschopnost ženy donosit plod se stává aktuálním tématem nejen u starších párů, ale i u mladších partnerů. Reprodukční biologie je velmi složitá a neúspěch může mít mnoho příčin.

Pro podporu plodnosti párů a snazší cestu za vytouženým miminkem je vhodné poohlédnout se po doplňcích stravy, které byly stvořeny ke zlepšení a stimulaci reprodukční schopnosti.

 Energy balíček obsahuje sadu potravinových doplňků pro ženu a muže, jenž některé složky mohou pozitivně působit na hladinu hormonů, posílení imunity a doplní tělu důležité vitamíny i minerály.

Potrat - Vše o zdraví

Jak poznat probíhající samovolný potrat?

Pokud se jedná o spontánní potrat ve vyšším stupni těhotenství, vždy bývá doprovázeno krvácením a bolestí břicha. Takový stav pak musí být neprodleně vyšetřený gynekologem. Někdy se ale stává, že samovolné potraty získají podobu velmi silné a opožděné menstruace.

Pokud si žena předtím neudělala těhotenský test, ani nemusí vědět, že se jedná o probíhající časný potrat. Plod je v takovém případě v podstatě nenápadně vyloučený prostřednictvím menstruace.

 Pokud jste však provedla těhotenský test, který byl pozitivní, a zároveň jste objevila náznaky krvácení či špinění, rozhodně se co nejdříve nechte vyšetřit odborným lékařem.

Jak se vyrovnat se samovolným potratem?

V těžkých a složitých životních situacích se mnohdy spoléháme na podporu rodiny a svých nejbližších. Pokud se žena musí potýkat se smutnou událostí jakou bezesporu samovolný potrat je, rozhodně by neměla být na své pocity a emoce sama.

Blízkost partnera či účast kamarádky, sestry nebo někoho jiného z rodiny sice její bolest z prožívaného neštěstí neutiší, ale alespoň z části ji to pomůže nastalou situaci překonat. Mnohdy totiž ženu, která prodělala samovolný potrat trápí pocit viny.

I když pravděpodobně zcela neopodstatněný, může tento psychický otřes vést až k depresím. Je tedy více než vhodné, aby si žena promluvila s gynekologem a získala tak od něj odpovědi na vyvstalé otázky, což může dopomoci k vyrovnání se s celou situací.

 Rovněž je vhodné, aby oba partneři vyhledali terapeuta či poradce, který jim oběma pomůže opět získat nadhled, víru a naději na šťastný a spokojený život spolu s vlastním miminkem.

ZDROJ:

https://www.healthline.com/health/pregnancy/missed-abortion

Spontánních potratů přibývá. Proč?

Navíc dívky, které se chovají velmi odpovědně a užívají antikoncepci i osm–deset let, nemohou poznat, zda nemají nějaký zdravotní problém.

Mají totiž uměle regulovaný cyklus, tedy menstruují, ale hormonální dysbalance se na něm neprojeví. Až potom, když antikoncepci vysadí s cílem mít miminko.

Pak se mohou objevit obtíže – hormonální nerovnováha, problémy nejen s otěhotněním, ale i s donošením zdravého dítěte.

Nejohroženější jsou vysokoškolačky

Nejčastěji postižené spontánním potratem jsou vysokoškolačky, studentky i absolventky vysokých škol. „Především to jsou starší prvorodičky, které navíc prožívají napětí při studiu nebo v zaměstnání. Vše řeší, přemýšlejí nad každou komplikací. To není dobré a přispívá to k obtížím v těhotenství, které mohou končit až potratem,“ upozorňuje MUDr. Jiří Šulc.

Přirozený výběr

Životní prostředí, kouření, nedostatek spánku, znečištěné prostředí a zároveň rychlý životní styl, cestování, to vše přispívá ke špatným koncům těhotenství především v prvním trimestru, tehdy je nejzranitelnější. A když budoucí maminka žije v tempu jako před otěhotněním, je nasnadě, že to plod nevydrží.

„Říká se, že spontánní nebo takzvaný zamlklý potrat v prvním trimestru je přirozenou selekcí. Embryo může být nějakým způsobem poškozené – ať už geneticky, nebo tělesně a přirozenou cestou odejde,“ uvádí MUDr. Šulc.

Vyšší věk hraje roli

Nejdřív kariéra, pak rodina – to je argumentace velké části dnešní fertilní populace. Nikdo z nich si neuvědomuje možná rizika: nemoci budoucí matky v těhotenství (vysoký krevní tlak, cukrovka a další), opotřebovanost organizmu, riziko genetických vad u dítěte.

„U těhotných žen se riziko genetických i dalších onemocnění výrazně zvyšuje po 35. roce věku. U mužů platí totéž po padesátce,“ upozorňuje MUDr. Šulc. „Díky módním svazkům mladých žen se zralými muži by měly páry podstupovat od určitého věku genetická vyšetření.

Nepodceňujte kvalitu spermií a opotřebovanost organizmů obou budoucích rodičů.“

I mladší věk je na překážku

Stejně tak se u budoucích maminek před osmnáctým rokem věku (naštěstí zásluhou antikoncepce velmi řídký jev v populaci) riziko donošení zdravého dítěte zvyšuje.

Hormonální nevyváženost, nedozrálost organizmu, nepřipravenost na metabolické změny patřící k těhotenství, nedostatečnost dělohy, to vše může přispět k předčasnému porodu nebo potratu dítěte.

Životní styl

Nejen životní prostředí a pracovní stres, ale i promiskuita a s ní spojená onemocnění hrají svou roli ve vyšší potratovosti. Pohlavně přenosná onemocnění, nejrůznější mykózy, onemocnění pohlavních orgánů – to vše komplikuje zdravé početí.

Myomy, problémy s děložním čípkem, onemocnění pohlavních orgánů. I to patří k civilizačním chorobám současných žen a mužů a má vliv na plodnost a potratovost.

Všechno je v hlavě

Vzhledem k tomu, že nejohroženější skupinou jsou vysokoškolačky, které čekají první dítě, můžeme tvrdit, že duševní pohoda je základní předpoklad, jak donosit zdravé dítě. Množství informací, jejich snadná dostupnost, přemýšlení nad tím, co by se stalo, kdyby…, to je jeden z jedů současné civilizace.

Díky tomu jsou vzdělané ženy tak ohrožené. „Nemyslím si, že by se porodnost dramaticky v příštích letech snižovala,“ komentuje MUDr. Šulc.

„Logická mi přišla pauza po začátku devadesátých let, ta se dala čekat s ohledem na naprostou změnu životního stylu populace.

Ale nyní to nebude tak strmé, vše bude záležet i na sociální a politické situaci v zemi, to bude rozhodující ukazatel pokusů o rodinu.

Přeplněné sirotčince, umírající ženy. Co vše přinesl přísný zákaz potratů v Rumunsku

Alabama a Missouri se v květnu staly sedmým a osmým americkým státem, které výrazně zpřísnily provádění potratů. Přestože zákony v těchto dvou státech ještě nezačaly ani platit, snesla se na ně kritika nejen z USA.

Některá média ukazují i na varovný příklad – Ceaușescovo Rumunsko. “Po desetiletí bylo komunistické Rumunsko živoucím příkladem toho, co se může stát, pokud země zcela zakáže potraty.

A výsledky byly devastující,” píše například server Foreign Policy.

Zatím nejpřísnější americkou legislativu podepsala minulý týden alabamská guvernérka Kay Iveyová – interrupci povoluje pouze v případě ohrožení života matky a za porušení zákona hrozí lékaři trest až 99 let za mřížemi.

Některá média ale varují, že tento zákaz povede k „rozsáhlému experimentu v oblasti veřejného zdraví“, jak píše například americký magazín Wired. „Státy s největším omezením přístupu k potratům jsou zároveň státy s nejvyšší mírou mateřské a kojenecké úmrtnosti,“ dodává.

Přístup k interrupcím totiž souvisí s dostupností všech druhů předporodní a poporodní péče a ovlivňuje hlavně chudší nebo méně vzdělané vrstvy. „Důkazy z historie naznačují hypotézu: více žen a dětí bude nemocných či chudých nebo zemřou,“ píše Wired.

Zajímavé:  Léčba Angíny Bez Atb?

A přichází právě s příkladem komunistického Rumunska v druhé polovině minulého století, kdy zemi pevnou rukou vládl Nicolae Ceaușescu.

Ve snaze podpořit porodnost Ceaușescu v roce 1966 zakázal potraty i antikoncepci a nechal značně ztížit rozvody. Ženy dokonce podstupovaly v práci lékařské prohlídky pánve.

Matky s pěti a více dětmi měly přístup ke značným benefitům, ty s dvojnásobným počtem potomků se zařadily mezi „hrdinky“ státu. Během krátké doby začala porodnost skutečně růst. Z 1,9 dítěte na jednu rumunskou ženu v roce 1966 vzrostlo číslo už o rok později na 3,7.

Nelegální potraty zvýšily úmrtnost matek

Jenže Ceaușescův dekret číslo 770 vedl k neočekávaným potížím. Ženy začaly hledat jiné cesty, jak se vyhnout nechtěnému potomkovi, a často se uchylovaly k nebezpečným nelegálním lékařským zákrokům.

Počty těch, které zemřely kvůli komplikacím při pokusu o provedení nelegálního potratu, v Rumunsku stouply na desetinásobek evropského průměru. Podle odhadů takto během dvou desetiletí (do pádu režimu v roce 1989) zemřelo přes 10 tisíc Rumunek.

Toto číslo přitom reálně mohlo být mnohem vyšší, protože pokažená interrupce nebylo něco, čím by se rodina matky nebo ten, kdo ji prováděl, chlubil. „Někdy nemohla žena svěřit to, že chce jít na potrat, ani svému manželovi nebo nejlepší kamarádce. Ohrozilo by je to,“ řekla serveru Foreign Policy Irina Illiseová z rumunské feministické skupiny Front Association.

Na 100 tisíc narozených dětí v Rumunsku tehdy navíc umíralo 150 žen. Ať už šlo o problémy během těhotenství, při porodu nebo následkem šestinedělí. 

Pro srovnání: ve Spojených státech, které nyní zažívají vlnu zákazu potratů, byla před čtyřmi roky úmrtnost 26 žen na 100 tisíc porodů. A i to je mezi západními zeměmi nejvyšší číslo. V České republice mezi lety 2010 až 2014 zemřely tři ženy na 100 tisíc porodů.

Porodnost začala opět klesat

Ani zamýšlená stoupající porodnost neměla dlouhého trvání, už v 70. letech začala opět klesat. „Uzákonit nelegálnost potratu nevede k tomu, že ženy mají více dětí,“ tvrdí dnes rumunská profesorka historie Marie Bucurová, která trvale žije v USA.

Její matka přitom tehdy ještě v Bukurešti dvakrát neúspěšně usilovala o potrat.

Skutečností je, že v roce 1966 v Rumunsku podle sčítání obyvatel žilo přes 19 milionů lidí. O deset let později to bylo už 21,5 milionu a v roce 1992 pak 22,8 milionu.

Populace tedy narostla, jenže počet dětí na jednu ženu už tolik ne. Po „baby boomu“ po schválení Ceaușescova dekretu začal opět klesat.

V roce 1970 spadl na 2,89 dítěte na rumunskou matku a na konci Ceaușescova režimu byl ještě níže, na 2,2.

Nejhůře na tom za Ceaușesca byly, co se týče důsledků zákazu potratů, nejchudší vrstvy. Zaopatřené ženy měly totiž větší šanci podplatit lepšího lékaře nebo si nelegálně opatřit antikoncepci v zahraničí, třeba v Německu.

„Zákaz této procedury (interrupce, pozn. red.) byl disproporčně nejvíce pociťován ženami s nízkými příjmy a znevýhodněnými skupinami. Ti, co ve Spojených státech obhajují právo na potrat, se obávají, že by k tomu mohlo dojít i v Alabamě, pokud začne platit tamní zákon,“ vysvětluje analýza serveru Foreign Policy.

Další problém, který v Rumunsku vyvolal zákaz potratů, byly přeplněné sirotčince. Skončily v nich stovky tisíc „nechtěných“ dětí, o kterých však Bukurešť nemluvila.

Během revolučního roku 1989 jich bylo v absolutně nevyhovujících podmínkách komunistických ústavů nalezeno okolo 170 tisíc. Mnohé z nich byly podvyživené nebo týrané.

Mezi prvními zákony, které přijala přechodná rumunská vláda v roce 1989 po Ceaușescově pádu, bylo zrušení zákazu potratů.

Přísnější než v Rumunsku

Nový alabamský zákon je v určitých ohledech dokonce ještě přísnější než ten rumunský z 60. let. Na rozdíl od něj nepovažuje početí formou znásilnění nebo incestu za důvod k povolení potratu. Bukurešť nicméně zákaz potratů doplnila i zákazem antikoncepce.

Tak daleko současné Spojené státy nedošly, i když v některých ohledech mohou mít nepatrně našlápnuto. Federální soud například letos v lednu zrušil rozhodnutí Trumpovy administrativy z roku 2017, které zaměstnavatelům umožňovalo na základě náboženského přesvědčení vyjmout antikoncepci z poskytovaného pojištění.

Video: Úplně zakázat potraty je nebezpečné, zoufalí lidé dělají zoufalé věci, říká Kučerová

20:45

Velmi si vážím nenarozeného života, ale když přede mnou sedí nešťastná žena, rozumím hlavně jí, říká psycholožka a terapeutka Jana Kučerová. | Video: Emma Smetana

Kontroverzní téma jménem potraty

Téma umělého přerušení těhotenství patří mezi jedny z nejožehavějších témat dnešní doby. Bohužel je tomu tak, že něco tak zásadního patří mezi velké otazníky. Otázka potratů vždy vyvstane v momentě, kdy se v některé zemi naší planety začne diskutovat nad zákonem, který má rozhodnout o životu nenarozeného dítěte a životu rodičky.

V některých zemích je umělé přerušení těhotenství povolené, v jiných naprosto zakázané a za jeho provádění hrozí velké tresty. Další státy „právo“ potratu neupírají, ale platí výjimky. Vše je závislé na úhlu pohledu a názoru hybatelů politického a náboženského dění. Bohužel ne vždy je při rozhodování brán ohled na samotné aktéry této situace.

Jak správně nazývat potrat?

Názvosloví tohoto zákroku je velmi jednoduché, ale často se o něm mluví zjednodušeně jako o potratu. Je tu však rozdíl mezi potratem a záměrným ukončením těhotenství.

Potrat je spontánní, neboli samovolný zánik embrya nebo plodu před porodem.

Velmi živě diskutované téma, jenž víří pomyslné vody každé země, se správně z lékařského hlediska nazývá interrupce, umělé přerušení těhotenství nebo umělý potrat.

Jedná se o záměrné ukončení těhotenství pomocí chemické látky či chirurgického zákroku. Provádí se konkrétně třemi způsoby, jenž jsou vymezeny vyhláškou Ministerstva zdravotnictví.

První způsob je vniknutí do dělohy skrze rodidla, druhý způsob je podání chemického přípravku, který zabije nenarozené dítě a vyvolá porodní bolesti.

Třetí a poslední způsob je proniknutí do dělohy pomocí břišní operace.

Průběh těhotenství a potrat

Miniinterrupci lze provést do 8. týdne těhotenství. Kyretáž (vakuumexhausce) se provádí do 12. týdne těhotenství a jedná se o odsátí děložního obsahu. Takzvané roztažení a vyprázdnění, kdy se potrat nenarozeného dítěte provádí potratovými kleštěmi, lze provádět do 16. týdne těhotenství. Hysterotomie nebo-li císařský řez lze provádět i v pokročilém stádiu těhotenství až do samotného porodu.

Se stářím plodu roste přímou úměrou ohrožení zdraví matky. Tím nejobávanějším strašákem a zároveň nejvážnějším rizikem může být neplodnost. Dalším možným rizikem jsou následné psychické poruchy. V neposlední řadě může také hrozit nedonošení plodu u následujícího těhotenství.

Situace v ČR a v Evropě

Ženy v České republice mohou práva na interrupci legálně využívat od roku 1958. Na žádost žen byl zákon o indukovaném potratu č. 68/1957 Sb. upraven z dřívějšího zákona č.68/1950 Sb., jenž povoloval vedle spontánních potratů pouze interrupce ze zdravotních důvodů.

V Evropě je umělé přerušení těhotenství zakázané na Maltě. Na žádost je interrupce povolená v České republice, Švédsku, Německu, Dánsku, Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Řecku, Itálii, Rakousku, Francii, Belgii a Slovinsku.

V případě, že by mělo dojít k ohrožení zdraví fyzicky či psychicky, je interrupce povolena ve Španělsku, Portugalsku, Polsku, na Kypru. Finsko a Velká Británie povolují také interrupci v případě, že by to nedovolovalo ekonomické a sociální zázemí.

Irsko stojí za záchranou života matky.

Jak poznat potrat? Známé příznaky podle délky těhotenství

Potrat je nejen nemilou záležitostí pro nastávající maminky, tatínky a další příbuzenstvo, ale pokud se neodhalí včas, v některých může po sobě zanechat i vážné zdravotní komplikace. Jak ho ale rozpoznat? Víme, jaké jsou nejčastější příznaky potratu.

Kdy dochází k potratu

Potratem, kterému se odborně říká abortus, se rozumí ukončení těhotenství v prvních 24 týdnech těhotenství. Může jít umělý potrat vyvolaný interrupcí, provedenou chemický látkou či chirurgickým zákrokem, ale také o samovolný, odborně spontánní potrat.

Podle statistik potká samovolný potrat zhruba 10-15 % těhotných žen, číslo však může být ve skutečnosti vyšší, jelikož u některých žen může dojít k potratu ještě dříve, než si vůbec všimnou, že jsou těhotné.

Mimoděložní těhotenství. Co zvyšuje riziko a jak jej lze léčit?

Samovolný potrat – příznaky

Samovolný či spontánní potrat lze dále dělit na raný potrat, který nastává v prvním trimestru, tedy v prvních dvanácti týdnech, a pozdní potrat, kterým se označuje samovolné ukončení těhotenství v druhém trimestru. Rovněž příznaky se liší podle délky těhotenství, mají však společných mnoho znaků, které je vždy potřeba brát jako znamení, že něco nemusí být v pořádku.

Příznaky raného potratu

Raný nebo také časný potrat začíná úpornými bolestmi z děložních stahů. Kromě pánevních křečí a bolesti v podbřišku se mohou objevit i průjmy a zvracení. Takové příznaky však mohou provázet i začínající těhotenství, nicméně pokud se k bolestem přidá i krvácení z dělohy, pak je velká pravděpodobnost, že je něco špatně.

To proudí z oblasti, kde se plodové vejce odlučuje od tzv. deciduy, tedy sliznice dělohy. Samovolný potrat může ohlašovat i krvácení samotné, přičemž může ustávat a zase znovu vracet. Zejména pokud krvácíte delší dobu, není dobré tento symptom podceňovat a raději hned vyrazit do nemocnice.

Antikoncepce zdarma, a nejen to. Jak aktivistky bojují proti potratům

Časné příznaky potratu

Varovným znamením pro časný potrat je také je náhlé vymizení těhotenských příznaků, které během těhotenství nabraly na intenzitě, ať už se jedná například nateklá prsa či těhotenské chutě. I v tomto případě je lepší zajít za lékařem, který provede vyšetření ultrazvukem.

Pokud totiž mrtvý plod zůstane v děloze více jak čtyři týdny, může dojít ke zdravotním komplikacím. Nemusí k nim samozřejmě dojít, nicméně po prodělaném potratu by žena měla být v péči lékařů, kteří určí další postup.

Jak poznat hrozící potrat

Při sebemenším podezření je dobré navštívit lékaře také z toho důvodu, že může jít o příznaky hrozícího potratu, který se projevuje zejména krvácením. Těhotenství je pak ještě obvykle možné zachránit klidem na lůžku a podáváním léků.

Zajímavé:  Centrum Pro Duševní Zdraví?

Kdy je ten nejlepší čas na dítě?

Jak potrat začíná

Začínající potrat, který se ovšem může ve výjimečných případech zastavit, je charakteristický silnými děložními stahy a bolestmi. V jeho případě lékaři určí další vhodný postup. Pokud nedošlo k vypuzení celého plodového vejce (nekompletní potrat), je nutné, aby lékaři vyprázdnili děložní dutinu, jinak je ohroženo zdraví ženy.

Nechci děti kvůli uhlíkové stopě. Jaké jsou další důvody, proč dnešní mladí nechtějí mít děti?

Příznaky pozdního potratu

Rovněž pozdní potrat se zprvu ohlašuje bolestmi, nicméně po nich následuje místo krvácení odtok plodové vody. O něco později tělo vyloučí i samotný mrtvý plod a plodové obaly. V tomto případě se už bohužel nedá nic dělat, i zde je však nutná péče lékařů, pro případ, že by šlo o nekompletní potrat.

Zamlklý potrat – příznaky

Problematickým typem potratu je pak zamlklý potrat, kdy se plod přestane vyvíjet a odumře, avšak tělo si myslí, že je vše v pořádku, tudíž nevysílá žádné signály. Zamlklý potrat pak dokáže odhalit gynekologická prohlídka ultrazvukem, kdy lékař zpozoruje neadekvátní velikost plodu a nerozpozná bušení srdce. Proto je nutné během těhotenství pravidelné prohlídky absolvovat.

Podpořte legalizaci potratů v Argentině

V březnu 2020 se argentinský prezident Alberto Fernandez veřejně zavázal, že do konce roku Kongresu předloží návrh zákona na legalizaci interrupcí. Svůj slib ale zatím nesplnil.

Příští zasedání Kongresu proběhne dne 30. listopadu. Po tomto datu se šance na přijetí zákona významně sníží.

Vyzvěte s Amnesty argentinského prezidenta, aby splnil svůj slib a předložil návrh zákona o legalizaci interrupcí v nejbližším možném termínu.

Ženy, které otěhotní a nemohou nebo nechtějí pokračovat v těhotenství, jsou v Argentině často postaveny před bezvýchodnou volbu – ohrozit svůj život, nebo jít do vězení.

Z těchto důvodů v Argentině každý rok riskuje svůj život na půl milionu těhotných žen provedením potratu bez odborné lékařské péče. Od roku 1983 zde zemřelo nejméně 3 000 žen v důsledku riskantních potratů.

Jedenáctileté dívce v provincii Tucumán bylo po znásilnění partnerem její babičky odepřeno právo na potrat. Když přišla do nemocnice požádat o legální potrat, měly zdravotní úřady povinnost ochránit její život a zdraví. Místo toho dělaly všechno proto, aby dívka na potrat nešla a její práva jí byla odepřena.

V únoru musela ze závažných zdravotních důvodů podstoupit císařský řez, kterému přitom bylo možné se vyhnout. Krutá nespravedlnost způsobila dívce nevýslovné fyzické i psychické obtíže. Dvakrát se pokusila o sebevraždu.

Tento tragický případ je dalším důkazem toho, že je třeba změnit zákony, které kriminalizují potraty v Argentině.

V reakci na zprávy, že nově zvolený argentinský prezident Alberto Fernández představí do deseti dnů návrh zákona na legalizaci potratů, Mariela Belskiová, výkonná ředitelka Amnesty International v Argentině uvedla: „Kongres musí nyní naslouchat desítkám tisíc žen, které bojovaly za to, aby mohly mít kontrolu nad tím, co se děje s jejich tělem. Je na čase, by se Argentina připojila k zemím, které legalizovaly potraty a řekla ‚adiós‘ tajným potratům.“

„Přístup k bezpečnému potratu je lidské právo.

Přesto jsou potraty v Argentině stále nezákonné a mohou je podstoupit pouze ženy, jejichž život nebo zdraví jsou vážně ohroženy nebo když k těhotenství dojde v důsledku znásilnění.

Legalizace potratů by pro naši zemi byla skutečně historickým krokem a ženy by se mohly těšit na budoucnost, v níž budou respektována jejich práva a je s nimi zacházeno se soucitem.“

V srpnu 2018 došlo v Senátu k historickému hlasování o legalizaci potratů v Argentině, které ale neprošlo. Zastánci práv žen, včetně Amnesty, se zavázali bojovat proti tomu, co nazvali „dočasná prohra“. Desítky tisíc žen vyrazily do ulic protestovat a podpořit legalizaci potratů.

Argentinský prezident Alberto Fernández oznámil, že bude prosazovat legalizaci potratů, hned po svém uvedení do funkce 10. prosince 2019.

Debata o dekriminalizaci a legalizaci potratů v Argentině se v zemi stala právoplatným tématem a zejména mladší generace stále hlasitěji volá po změně stávajících pravidel.

Potraty se nevyhýbají ani slavným, se svými příběhy se nebáli svěřit

Ilustrační foto
Foto: Profimedia.cz

Ztráta dítěte je vždy tragickou záležitostí – a to nejen pro rodiče, ale i jejich blízké okolí. I když se o případech potratů všeobecně ví, málokdo se se svým příběhem dokáže veřejně svěřit. I proto mají mnozí lidé pocit, že jich nebývá v posledních letech tolik.

Potratů ale stále probíhá mnohem více, než si lidé myslí, stejně tak se řada rodičů setkala se situací, že se jejich dítě narodilo mrtvé. I když oproti dřívějším dobám počet těchto neštěstí klesl.

Na základě potřeby sdílet s někým svá trápení, ale i pomoci rodičům a všem, kteří podobnými strastmi prošli nebo právě procházejí, byl 15. října roku 2002 ve Velké Británii vyhlášen Den povědomí o ztrátě dítěte (Baby Loss Awareness Day), který vše zmíněné představuje.

V Jižní Koreji provedl lékař omylem potratSvět

Jen ve Velké Británii podle průměrných statistik končí každé čtvrté těhotenství potratem, o problému se ale stále málo mluví.

Údaje o potratech v ČR
Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) u nás z hlediska potratovosti nedochází již delší dobu k větším změnám. Od 90. let minulého století počty potratů trvale klesají. V roce 2016 bylo evidováno celkem 35 921 potratů, z toho 20 406 připadlo na umělé přerušení těhotenství.  

Letos byl v období od 9. do 15. října v zemi vyhlášen tzv. Baby Loss Awareness Week (týden povědomí o ztrátě dítěte), v rámci kterého se mnohé ženy svěřily se svým tajemstvím, o kterém mnohdy jejich okolí dlouhá léta nevědělo. Mezi nimi byly i slavné ženy.

Jednou z těch, která se veřejně svěřila s tím, že prodělala potrat, byla první ministryně Skotska Nicola Sturgeonová. Došlo k němu v roce 2011. Učinila tak v roce 2016 v naději, že zpochybní „předsudky a soudy” okolí vůči ženám, které nemají děti.

Nicola Sturgeonová

Foto: Profimedia.cz

„Někdy, z jakéhokoli důvodu, se prostě stane, že se dítě ‚nepodaří‘. Bez ohledu na to, jak moc chcete,” cituje její dřívější vyjádření server Independent. Server přinesl i příběhy dalších slavných osobností.

Zamlklý potrat – tichá bolest, která vás zaskočí nepřipravenouDěti

Bývalá první dáma Spojených států amerických, Michelle Obamová, v roce 2018 odhalila, že obě její dcery byly počaty díky umělému oplodnění, a to kvůli dříve prodělanému potratu.

Michelle Obamová s manželem Barackem Obamou

Foto: Profimedia.cz

„Cítila jsem se, jako bych selhala. I proto, že jsem nevěděla, jak moc časté potraty bývají, protože se o tom nemluvilo,” uvedla v pořadu Good Morning America.

Slavná herečka a matka dvou dětí Gwyneth Paltrowová v roce 2013 přiznala, že své třetí dítě potratila, navíc byla v ohrožení života.

Herečka Gwyneth Paltrowová

Foto: Profimedia.cz

„Moje děti se mě na sourozence stále ptají. Moje třetí dítě mi chybí. Přemýšlím o něm, ale měla jsem velmi špatnou zkušenost. Nepovedlo se to a já málem zemřela,” uvedla pro You Magazine.

Každý rok se předčasně narodí téměř deset tisíc dětí Děti

Smutnou zkušenost má i zpěvačka Beyoncé. Před narozením první dcery Blue Ivy se musela vypořádat s potratem, který označila za nejsmutnější věc v životě.

Zpěvačka Beyoncé

Foto: Profimedia.cz

„Zhruba dva roky před tím jsem byla poprvé těhotná. Když jsem poprvé slyšela tlukot srdce, byla to ta nejkrásnější hudba. Vybírala jsem jména, přemýšlela, jak bude moje dítě vypadat… a pak jsem šla na kontrolu a zjistilo se, že dítěti nebije srdce,” uvedla dříve v pořadu HBO.

Smutek nad ztrátou očekávaného dítěte zažil i slavný představitel filmového Wolverina Hugh Jackman. Tento pohledný herec se se ztrátou svou a manželky Deborry-Lee Furnessové svěřil v roce 2012.

Herec Hugh Jackman s manželkou

Foto: Profimedia.cz

„Je to těžké, málo se o tom mluví, pro mnohé je to téměř tajemství,” uvedl. „Ale je dobré o tom mluvit, protože je to častější, než se zdá,” dodal.

Předtím, než slavná zpěvačka Celine Dionová přivítala na svět dvojčata pomocí umělého oplodnění, prodělala potrat.

Zpěvačka Celine Dionová

Foto: Profimedia.cz

„Řekli mi, že jsem těhotná. A pár dní poté už jsem těhotná zase nebyla. Bylo to fyzicky i emočně velmi vyčerpávající,” popsala.

Zdraví plodu je potřeba zkoumat včasDěti

Slavná herečka Sharon Stoneová v roce 2012 přiznala, že během života prodělala celkem tři potraty, všechny ve druhém trimestru. Kvůli autoimunitnímu onemocnění nebyla schopna donosit žádné ze svých dětí.

Herečka Sharone Stoneová

Foto: Profimedia.cz

I proto se později rozhodla pro adopci – má tři syny.

Slavná tmavovláska ze seriálových Přátel, herečka Courteney Coxová, prodělala celkem sedm potratů kvůli nekompatibilitě mezi ní a partnerem.

„Bylo těžké zůstat veselá a vtipná v době, když jsem potratila. V jeden okamžik v seriálu postava Rachel (hrála ji herečka Jennifer Anistonová) zrovna porodila. Bylo to velmi náročné,” popsala své zkušenosti.

Herečka Courteney Coxová

Foto: Profimedia.cz

Po dvou pokusech o umělé oplodnění se jí v roce 2004 narodila dcera Coco.

Z veřejného pohledu vypadalo nyní už rozpadlé manželství herečky Nicole Kidmanové a herce Toma Cruise idylicky, jen sama herečka ale věděla, že to tak ne vždy bylo.

Herečka Nicole Kidmanová

Foto: Profimedia.cz

Poprvé otěhotněla ve 23 letech, ale šlo i mimoděložní těhotenství. O deset let později byla těhotná podruhé, ale potratila.

„První mimoděložní těhotenství na začátku mého manželství a potrat na jeho konci pro mě byly velmi traumatickou záležitostí,” uvedla v rozhovoru pro časopis Marie Claire.

S bývalým manželem Tomem Cruisem adoptovali děti Isabellu a Connora, se současným manželem, hudebníkem Keithem Urbanem, má dvě dcery – jednu porodila sama, druhou jim odnosila náhradní matka.

Zamlklý potrat – tichá bolest, která vás zaskočí nepřipravenouDěti

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector