Prasklina v konečníku – Vše o zdraví

Prasklina v konečníku - Vše o zdraví

Anální fisura neboli řitní trhlina je velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění trávicího traktu. Jedná se o poranění řitní sliznice, pokud jsou trhlinky malé, říká se jim ragády, pokud je postižení hlubší, jedná se o fisuru. Nemoc se projeví bolestí při a po defekaci, tato bolest přetrvává i několik hodin a je doprovázena krvácením. Krev je jasně červené barvy, nejedná se tudíž o krev z vyšších částí trávicího traktu. V tomto článku se dozvíte vše o příznacích, příčinách, diagnostice, léčbě a prevenci řitní trhliny.

Mezi nejčastější příznaky řitní trhliny patří (1, 2):

  • Ostrá bolest při vyprazdňování stolice, která je často následovaná hlubokou palčivou bolestí trvající až několik hodin
  • Krvácení při vyprazdňování stolice – ve stolici či na toaletním papíře se může objevit malé množství krve (krev jasně červené barvy, bývá viditelná na povrchu stolice)

Kdy navštívit lékaře?

Při podezření na přítomnost anální trhliny je vhodné navštívit praktického lékaře.

Nenechte se odradit rozpaky či studem a vyhledejte lékařskou pomoc. Řitní trhlina je poměrně častý problém, který je v časných fázích poměrně dobře léčitelný.

Prasklina v konečníku - Vše o zdraví

Velké množství případů řitních trhlin bývá ponecháno bez léčby, praktický lékař však provede vyšetření k vyloučení jiných onemocnění, která mívají podobné příznaky (např. hemoroidy- žilní městky v oblasti konečníku, které se mohou projevovat otoky v oblasti řitního otvoru a konečníku, bolestí a krvácením).

Lékař Vás také seznámí s možnostmi léčby či postupy, které mohou příznaky zmírnit a vedou ke snížení rizika opakovaného vzniku řitních trhlin.

Diagnostika

Na začátku vyšetřovacího procesu se lékař soustředí na zjištění pacientovy podrobné anamnézy. Budete tázáni na okolnosti Vašeho problému, příznaky, které se u Vás objevily, charakter a typ bolesti, toaletní návyky atd.

Po odebrání anamnézy následuje fyzikální vyšetření, během kterého lékař zkontroluje postiženou oblast. Po jemném roztažení hýždí bývá v oblasti řitního otvoru viditelná drobná trhlinka.

Při diagnostice řitní trhliny většinou není prováděno vyšetření konečníku, tzv.

digitální vyšetření per rectum (při kterém lékař vyšetří konečník pomocí prstu v rukavici, potřené lubrikačním prostředkem, během vyšetření posoudí abnormality sliznice uvnitř konečníku a zhodnotí charakter stolice), neboť se předpokládá, že vyšetření při přítomnosti trhliny bude bolestivé. Vyšetření per rectum je však obecně velice cenným vyšetřením, které by nemělo být zanedbáváno.

V případě pochybností Vás praktický lékař odešle k lékaři specialistovi (při podezření na vážnější příčinu Vašich obtíží). Lékař se specializací proktologie provede důkladnější vyšetření oblasti řitního otvoru a konečníku, s použitím lokální anestezie k zabránění vzniku bolesti během vyšetření.

Někdy je využíván další typ vyšetření – tzv. rektální manometrie (během které je měřen tlak řitních svěračů- svalů, které jsou lokalizovány kruhovitě kolem řitního otvoru a uplatňují se při vyprazdňování stolice) (2).

Příčiny vzniku řitní trhliny

Anální fisury obvykle vznikají v oblasti sliznice řitního otvoru, která je nějakým způsobem poškozena a oslabena. Často vznikají u pacientů trpících chronickou (dlouhodobou ) zácpou, kdy bývá sliznice poškozena tvrdou stolicí či příliš velkým objemem stolice,který je vyprazdňován řitním otvorem.

Mezi další možné příčiny řadíme (3, 4):

  • Dlouhotrvající průjem
  • Nespecifické střevní záněty (Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida)
  • Těhotenství a porod
  • Pohlavně přenosné choroby (syfilis, herpes genitalis), během kterých může dojít k poškození sliznice a vzniku trhliny
  • Ztuhlé anální svěrače, kdy je zvýšeno napětí svalů a vzniká vyšší náchylnost k tvorbě trhliny

V mnoha případech nebývá příčina vzniku řitní trhliny zjištěna vůbec.

Které osoby bývají postiženy?

Řitní trhliny patří mezi běžné problémy, odhadem postihují v jakékoli fázi života jednu z deseti osob.

Problém se vyskytuje bez rozdílu u mužů i u žen a postihuje osoby všech věkových kategorií (včetně velmi malých dětí). Většinou se vyskytuje u dětí a mladých dospělých ve věku mezi 10 a 30 lety.

Léčba

Řitní trhlina se obvykle samovolně zhojí v průběhu několika týdnů (stejně jako jiné drobné trhlinky či praskliny na kůži).

Praktický lékař poradí a doporučí vhodný postup k podpoře rychlejšího hojení trhliny, popř. doporučí léky ke zmírnění obtíží.

Většina řitních trhlin se zhojí pomocí léčebných prostředků, přestože je velká pravděpodobnost opětovného vzniku, obzvláště pokud pacienti nedodržují doporučení uvedená níže.

Svépomocné postupy k podpoře efektivnějšího hojení

  • K úlevě od nepříjemných obtíží spojených s řitní trhlinou Vám praktický lékař doporučí několik postupů, které uleví od zácpy a zmírňují bolest.
  • Pokud se podaří zmírnit zácpu, jsou vytvořeny vhodné podmínky k hojení trhliny a sníží se riziko jejího opětovného vzniku.
  • Mezi svépomocné metody řadíme:
  • Navýšení denního příjmu vlákniny (zvýšit množství potravin s vysokým obsahem vlákniny, např. ovoce, zelenina, celozrnné výrobky)
  • Vyvarovat se vzniku dehydratace (pít dodstatečné množství tekutin, vhodné jsou neslazené čaje, či voda)
  • Cvičení (pokusit se zařadit do denního režimu pohyb, např. každodenní procházku, či běh)
  • V průběhu dne vyčlenit dobu a prostor k vyprázdňování stolice (navyknout si na pravidelné vyprazdňování, každý den přibližně ve stejnou dobu, v klidném prostředí, beze spěchu)
  • Při pocitu nucení na stolici neodkládat návštěvu toalety
  • Při používání vlhčených ubrousků se vyvarovat používání výrobků s obsahem vůní či alkoholu, které mohou vést k pocitům diskomfortu a svědění v oblasti řitního otvoru. Co se toaletního papíru týče, vhodné je používat měkký papír a v průběhu používání dbát na jemné utírání, aby nedošlo ke vzniku podráždění sliznice či kůže
  • Po vyprázdnění stolice je vhodné provádět sedací koupele v teplé lázni (např. s přídavkem heřmánku či řepíku lékařského), které usnadňují hojení poškozené sliznice a uvolní svaly v oblasti řitního otvoru.

Další preventivní opatření jsou uvedena v odstavci o prevenci anální trhliny.

Medikamentózní léčba anální fisury

Ke zmírnění obtíží a léčbě je možné využít řadu léčivých přípravků, které Vám doporučí praktický lékař.

Laxativa

Jedná se o léky změkčující konzistenci stolice, čímž dochází k snadnějšímu průchodu stolice během vyprazdňování.

U pacientů s řitní trhlinou jsou obvykle předepisována objemová laxativa ve formě tablet či granulí. Laxativa pomáhají udržovat vodu ve stolici, která se tak stává měkčí a lépe vyprázdnitelná.

U dětí bývají používána osmotická laxativa ve formě orálních roztoků. Tyto látky zadržují vodu ve střevě, dochází k roztažení (distenzi) střeva a zvýšení motility (urychlení střevní činnosti).

Léčba bývá zahájena nižší dávkou, která se postupně zvyšuje, dokud pacient nevyprazdňuje měkké stolice s frekvencí přibližně 1-2 dny.

Léky proti bolesti

Jestliže při vyprazdňování stolice přetrvávají bolesti v oblasti řitního otvoru, je možné užívat léky tlumící bolest (např. paracetamol, či ibuprofen, které jsou dostupné bez lékařského předpisu).

Před zahájením užívání těchto léčiv si však pečlivě přečtěte příbalovou informaci léku a řiďte se pokyny dávkování zde uvedenými.

Glycerol trinitrát (GTN)

Pokud nedojde v průběhu jednoho až dvou týdnů ke zlepšení příznaků, může Vám praktický lékař předepsat lék s účinnou látkou glycerol trinitrát (GTN), který se aplikuje obvykle dvakrát denně ve formě masti přímo do anální oblasti.

Tato látka způsobí vasodilataci cév (rozšíření) v okolí řitního otvoru, což napomáhá k lepšímu prokrvení celé oblasti. To umožní snadnější hojení řitní trhliny.

Látka také pomáhá ke snížení tlaku v oblasti řitního kanálu, což vede ke zmírnění bolesti. Léčba glycerol trinitrátem se užívá u velké většiny případů řitní trhliny (které se vytvořily za dobu kratší než 6 týdnů) a přibližně u sedmi z deseti pacientů trpících chronickými řitními trhlinami.

Velmi častým vedlejším účinkem používání GTN mastí jsou bolesti hlavy, které se vyskytují až u poloviny pacientů využívajících uvedený typ léčby. U některých pacientů dojde ke vzniku závratí, či „motání“ hlavy. Glycerol trinitrát není určen k léčbě dětí, opatrnost v užívání je nutná u těhotných a kojících žen.

Pokud jsou bolesti hlavy výrazné intenzity, je nutné snížit dávku masti po dobu několika dní. Používejte raději malou dávku (velikosti kuličky hrášku) 5-6x denně, což často bývá lepší, než větší množství masti 2x denně. Také se ujistěte, že mast aplikujete skutečně pouze na kůži kolem řitního otvoru, ne hlouběji do oblasti análního kanálu.

Léčba mastí s glycerol trinitrátem obvykle trvá 8 týdnů, či do úplného zhojení trhliny.

Místní (lokální) anestetika

Pokud jsou bolesti neustupující a výrazně zhoršují kvalitu života, praktický lékař předepíše místní anestetikum, které znecitliví oblast konečníku a zajistí tak bezbolestné vyprázdnění stolice. Místní anestetikum se aplikuje přímo do postižené oblasti.

Tyto látky pouze zmírňují bolest, nepřispívají k hojení trhliny.

Nejběžnějším lokálním anestetikem je lidokain, který je používán buď ve formě gelu, či masti a obvykle je používán po dobu jednoho až dvou týdnů, protože většinou již během této doby dojde ke zhojení trhliny.

Blokátory kalciových kanálů

Tato skupina léků je obvykle využívána k léčbě vysokého arteriálního tlaku (hypertenze), jako zástupce můžeme uvést např. diltiazem. Tyto látky, které jsou aplikovány přímo do konečníku, však také působí příznivě k hojení řitní trhliny a u některých pacientů se za tímto účelem využívají.

Mechanismus účinku těchto látek spočívá v uvolnění svěračů a zvýšení prokrvení v oblasti řitní trhliny.

Jejich aplikace může být spojena s výskytem nežádoucích účinků (bolesti hlavy, závratě, svědění, pálení v místě aplikace). Tyto vedlejší účinky však odezní během několika dní od začátku užívání.

Blokátory kalciových kanálů aplikované do postižené oblasti bývají stejně účinné jako přípravky s glycerol trinitrátem a bývají používány, pokud neúčinkovaly léky uvedené výše.

Aplikace do postižené oblasti se provádí po dobu 8 týdnů či do úplného zhojení trhliny.

Botulotoxinové injekce

Jedná se o relativně nový způsob léčby řitní trhliny, která se používá, jestliže způsoby léčby uvedené výše nebyly účinné.

Zajímavé:  Trestní Čin Proti Životu A Zdraví?

Botulotoxin je silný jed, který je pro použití bezpečný pouze v malých dávkách. V případě řitní trhliny jsou injekce botulotoxinu používány k paralyzování análních svěračů. To zabrání vzniku kontrakcí (napínání) svalů, pomáhá snižovat bolest a následně usnadňuje hojení trhliny.

Není přesně známo, do jaké míry přispívají injekce botulotoxinu k hojení řitních trhlin, ukazuje se však, že jejich užívání je prospěšné u více než poloviny pacientů, kteří tento typ léčby využívají. Efekt léčby je podobný jako u GTN mastí a blokátorů kalciových kanálů.

Účinky injekce trvají přibližně dva až tři měsíce, což představuje dostatečně dlouhou dobu k zahojení trhliny.

Další možnosti léčby

Za několik týdnů budete pozváni na kontrolu, během které lékař zhodnotí efekt léčby (zda došlo k zahojení trhliny, či došlo alespoň k částečnému zlepšení).

Pokud došlo k úplnému zhojení trhliny, praktický lékař doporučí další kontrolu o několik týdnů později.

Jestliže nedošlo k výraznému zlepšení a řitní trhlina nereaguje na léčbu po dobu osmi týdnů, praktický lékař Vás pravděpodobně odkáže na lékaře specializovaného v oboru gastroenterologie či proktologie, který provede další doplňující vyšetření. Dle výsledků je poté naplánován další postup (v úvahu přichází i operační řešení).

Chirurgická léčba

Jestliže jsou léčebná doporučení uvedená výše neúčinná, je doporučeno chirurgické vyšetření, popř. chirurgický zákrok. Chirurgická léčba se obecně řadí mezi nejúčinnější možnosti léčby řitní trhliny, u více než 90% pacientů představuje tato terapie dobrý dlouhodobý efekt. Nicméně, s tímto způsobem léčby je spojeno i malé procento komplikací.

Prasklina v konečníku - Vše o zdraví

K léčbě řitní trhliny může být využita celá řada chirurgických technik, nejčastěji využívané uvádíme níže.

Laterální sfinkterotomie

V průběhu této metody je proveden malý řez v oblasti svěrače (svalový kruh kolem řitního otvoru), což sníží napětí análních svěračů. To přispívá k lepšímu hojení trhliny a snížení rizika vzniku další trhliny. Jedná se o krátký, relativně jednoduchý zákrok, který je obvykle prováděn v celkové anestezii, přičemž hospitalizace není nutná.

Zákrok je jedním z nejúčinnějších způsobu léčby řitní trhliny, s dlouhodobě dobrými výsledky. U většiny pacientů dojde k úplnému zhojení trhliny za dva až čtyři týdny po zákroku.

Přibližně u jednoho z dvaceti pacientů může být následkem tohoto typu zákroku vznik určité ztráty ovládání svěrače ( fekální inkontinence) v důsledku poškození análních svěračů. Obvykle se však jedná pouze o mírný typ postižení.

Inkontinence se obvykle zlepší, ačkoli existuje i malá pravděpodobnost trvalého poškození.

Použití zdravé tkáně z jiné části těla

Zdravá tkáň z jiné části těla je využita ke korektuře trhliny, přičemž dojde také ke zlepšení prokrvení v oblasti trhliny.

Tento postup je doporučován u pacientů s chronickou (dlouhodobou) anální trhlinou, která vznikla v souvislosti s těhotenstvím či poraněním análního kanálu.

Prevence vzniku řitní trhliny

V prevenci vzniku řitní trhliny je velice důležité předcházet vzniku zácpy.

Nejúčinnější způsoby zabraňující vzniku zácpy jsou uvedeny níže.

Vláknina

Důležitý je dostatek vlákniny přijímaný stravou. Doporučená denní dávka vlákniny pro dospělé se pohybuje kolem 18 g.

Příjem vlákniny je možné zvýšit konzumací těchto potravin:

  • Ovoce
  • Zelenina
  • Celozrnná rýže
  • Celozrnné těstoviny
  • Celozrnný chléb
  • Různé druhy semínek
  • Ořechy

Pro vytvoření představy o obsahu vlákniny v daném výrobku je nutné důsledně číst informace o nutričním složení uvedené na obalu výrobku.

Pokud je konzumováno dostatečné množství vlákniny, stolice budou pravidelné, neboť vláknina přispívá ke snadnějšímu průchodu potravy zažívacím traktem. Po konzumaci potravin s vyšším obsahem vlákniny budete mít také déletrvající pocit sytosti.

Obsah vlákniny ve stravě je vhodné zvyšovat postupně, neboť náhlé zvýšení může vyvolat nepříjemný pocit „nafouknutí“. Také může dojít ke zvýšení plynatosti a křečovitých bolestí v oblasti žaludku.

Pro úplnost stručně uvádíme další zásady zdravého životního stylu.

Dostatečné množství tekutin

Pijte dostatečné množství tekutin a v případě cvičení či pobytu v prostředí s vyšší teplotou vzduchu příjem tekutin ještě více navyšte.

Pokuste se omezit konzumaci nápojů s obsahem kofeinu, alkoholových a šumivých nápojů.

Vyprazdňovací návyky

Při pocitu nutkání na stolici neodkládejte návštěvu toalety, tím předejdete vyschnutí stolice a následně ztíženému vyprázdnění.

Pobyt na toaletě by měl probíhat v klidu, s dostatkem času a soukromí.

Cvičení

  1. Pravděpodobnost vzniku zácpy se také snižuje, pokud zařadíte do denního režimu dostatečné množství pohybu.
  2. Fyzická aktivita by měla být vykonávána v rozsahu alespoň 150 minut týdně.
  3. Při pravidelném cvičení se navíc budete cítit zdravěji, neboť fyzická aktivita zlepšuje náladu, zvyšuje energii a fyzickou kondici.

Většina lidí nemá hemoroidy, ale praskliny

Přestože o hemoroidech nebo o konečníku se ve společnosti nemluví, my jsme udělali výjimku. Spolu s Jiřím Fenclem, vedoucím lékařem Oddělení jednodenní chirurgie z Nemocnice s poliklinikou Vysočany (www.clinicum.cz), jsme konečník důkladně probrali:

Na vnitřní hemoroidy dubovou kůru? Nedělejte to!

Vnější hemoroidy se lidé snaží zatlačit

Většina potíží v této oblasti je přisuzována hemoroidům, přitom se často jedná o něco jiného. Lidé se však stydí zeptat i navštívit odborného lékaře, a snaží se potíže „léčit“ sami. Je to chyba hned z několika důvodů.

O jaký typ onemocnění se jedná, určí totiž s jistotou pouze lékař-specialista (proktolog).

Odborné vyšetření je důležité, protože v konečníku se kromě hemoroidů či prasklin mohou objevit i závažná onemocnění, která se jinak odhalit nedají.

Zdravotní potíže v konečníku

  • Nejčastějším problémem v konečníku jsou hemoroidy a praskliny (fissury), dále zánětlivá onemocnění konečníku, tzn. abscesy, píštěle, záněty análních žlázek.
  • Rakovina je „až“ na čtvrtém, pátém místě, na druhou stranu je nejzávažnější a bez vyšetření konečníku se odhalit nedá.

Kromě rizika zanedbaného závažného onemocnění se lidé postižení prasklinami zbytečně trápí.

V domnění, že mají hemoroidy, kupují si nejrůznější masti a čípky, jenže jejich stav se nelepší – protože to hemoroidy prostě nejsou. Jsou to praskliny.

Prasklinu způsobí třeba celozrnné pečivo

Prasklina – fissura – vzniká bez ohledu na to, zda máte hemoroidy či nikoli. Jde o něco zcela jiného, přestože se často zaměňují. Praskliny často mívají těhotné a kojící ženy. Pacienty jsou oproti hemoroidům i mladší lidé, praskliny mají také malé děti.

Nejčastější je mechanická příčina: „Stačí, aby stolice byla ten den o trochu větší než obvykle, větší hustoty nebo aby v ní bylo více nestravitelných zbytků,“ popisuje Jiří Fencl. „Typické je ostré zrno z celozrnného pečiva, které je sice zdravé, ale v konečníku může trochu natropit neplechu.

Dojde vlastně k mechanickému škrábnutí v konečníku, a to v místě, kde je velmi výrazná citlivost.“

Jde o přechod, kde končí střevo a začíná kůže, a to je jedna z nejcitlivějších částí lidského těla. Poškození tu samozřejmě zabolí. „Vy si při stolici všimnete, že něco řízlo, zapálilo, pacienti to často popisují jako říznutí žiletkou. Je to velmi nepříjemné,“ líčí lékař. Může se objevit i krev, ale nemusí. Vždy je to ale spojené s nepříjemným pocitem.

Prasklina se pak může chovat dvojí způsobem. „Buď budete patřit k těm šťastnějším a do další stolice nebo během nejbližších dnů se prasklina sama bez léčení spontánně zahojí. Nebo budete patřit k druhé polovině, což jsou pacienti, kterým se prasklina nehojí.“ Příčina je podle primáře poměrně jednoduchá.

Tím, že vás konečník bolí, jdete na toaletu a víte, že asi bude problém. Člověk se pak podvědomě vyprázdnění obává. „Váš svěrač je vaší součástí a chová se úplně stejně, on se taky trochu bojí. A priori je více zaťatý, nepovolí se dostatečně, přestože vy se chcete uvolnit, on nechce, přestane s vámi spolupracovat.

Vy tedy tlačíte stolici do ještě užšího otvoru, dojde k tomu, že prasklina, která se třeba již začala trochu hojit, se znovu roztrhne – to vás zabolí ještě víc a už začíná bludný kruh,“ vysvětluje lékař. Pacienti se bojí stolice a svěrač je čím dál staženější.

Stolice těchto pacientů je podle lékaře silná jako tužka, a to je velký problém.

Svěrač zůstává více stažený, což vede k tomu, že cévy v oblasti konečníku jsou tahem svalu přitažené. „Jako když zatnete ruku – za chvíli vám všechny žíly vyběhnou, úplně stejně to funguje v konečníku – žíly natečou, zvětší se i vnitřní hemoroidy, které tam řada těchto lidí už má, o to více to krvácí.

A zároveň, když někde v těle máte okrsek, kde městná krev, tak krev neběhá rychlostí, jakou by měla a v tom místě se přestanou hojit rány. Paralelou je třeba bércový vřed na noze. U lidí s křečovými žilami stačí drobný škrábanec a může z toho být bércový vřed.

Konečníková prasklinka u lidí, kterým se přestane hojit, to je podobný problém,“ popisuje Jiří Fencl.

Prasklina v konečníku - Vše o zdraví
Autor: Archív Jiřího Fencla

„Třetina obtíží, které lidé přičítají hemoroidům, s hemoroidy vůbec nesouvisí,“ zdůrazňuje chirurg

Je třeba přerušit bludný kruh

Většinu prasklin již lékaři umí zahojit konzervativně, tzn. bez operace, pomocí tzv. anální dilatace.

Speciální pomůcky (dilatátory) si pacienti doma, za pomoci speciálních mastí, opatrně zavádějí do konečníku na dobu několika minut.

Svěrač se díky nim postupně povolí, vzpomene si na to, že jeho původní funkcí bylo kromě „stáhnout“ také „povolit“. Změna prokrvení a napětí pomůže praskliny v naprosté většině případů zahojit.

Lékaři tedy prakticky neléčí přímo prasklinu, ale pomohou jí povolením svěrače. „Tělo si pak krásně pomůže samo. Přeruší se ten bludný kruh.“ Když ještě lékaři neměli anální dilatátory, pacienty operovali a svěrač jim roztáhli v narkóze.

„Dnešní metoda má oproti operaci výhody, kdy to rychlé násilnější uvolnění mohlo vést k jistému stupni inkontinence.

Zajímavé:  Léčba Zánětu Šlach V Zápěstí?

Proto se operace dělá, jen pokud je to nezbytně nutné, nebo v kombinaci s dalšími operačními zákroky na konečníku,“ komentuje primář.

Dilatujte. Výsledky jsou výborné

Pro aplikaci análních dilatátorů neexistuje oficiální doporučený postup, vychází se ze zkušeností pracoviště a lékařů. Na pracovišti jednodenní chirurgie v Nemocnici s poliklinikou Vysočany (www.

clinicum.cz) doporučují dilatovat alespoň jednou denně po dobu alespoň deseti minut, nejlépe těsně před vyprázdněním.

Pokud pacient akceptuje doporučení lékařů, výsledky jsou podle zkušeností Jiřího Fencla výborné.

Jak dlouho celý proces trvá, závisí na velikosti a množství prasklin a také na tom, jak dlouho už jimi člověk trpí. Čím kratší doba, tím rychlejší vyhojení. Řada lidí má prasklinu i několik let. „Kupují si sami různé mastičky, ono se to přechodně jakoby zlepší, stačí jedna tužší stolice a je to zpět nebo ještě horší.

Lidé mívají několikaleté obtíže, které se stydí řešit,“ popisuje primář. Pro řadu pacientů je stresující, ukazovat někomu svůj konečník. Podle lékaře je konečník tabu zcela zbytečně, je to orgán jako kterýkoli jiný: „Onemocnění konečníku jsou neprávem opomíjená a lidé se zcela nesmyslně stydí za něco, za co nemohou.

K tématu: Hemoroidy: S tímhle příroda nepočítala

Svědění konečníku u dospělých i dětí – příčiny a léčba

  • S hemoroidy souvisí zácpa či dlouhodobý průjem. Zdroj: SHutterstock
  • Příznakem análních trhlin je krvácení po návštěvě toalety. Zdroj: Shutterstock
  • U análních trhlin a vředů může bolest přetrvávat i několik hodin po stolici. Zdroj: Shutterstock
  • Při hemoroidech i análních trhlinách pomohou čípky. Zdroj: Shutterstock
  • Parazitům lze předejít jen častým mytím rukou. Zdroj: Shutterstock
  • Za potížemi může stát i nedostatečná či naopak přílišná hygiena. Zdroj: Shutterstock

Pokud jste se někdy potýkali se svěděním konečníku, víte, že tento problém může být opravdu nepříjemný. Zvláště pokud vás trápí dlouhodobě. V mnoha případech lze přitom takové situaci předejít.

Na vině totiž často bývá špatná nebo naopak příliš důkladná hygiena. Za svěděním konečníku ale můžeme hledat také alergie, plísně či hemoroidy.

Ačkoli je svědění konečníku zpravidla považováno za banální problém, dokáže pacienty pořádně potrápit. Zvláště pak pokud je trápí dlouhodobě a oni ne a ne zjistit příčinu obtíží.

Za svěděním a pálením konečníku přitom nejčastěji stojí nesprávně zvládnutá hygiena. Nemusí to však automaticky znamenat, že ji lidé zanedbávají.

Škodit totiž může i to, když se jedinec myje příliš často, čímž dojde k podráždění rekta a jeho okolí.

Obecně si lidé nejčastěji stěžují na:

Nejčastější příčiny svědění konečníku

Kromě nedostatečné či naopak přehnané hygieny ale může mít problém i zcela jiné příčiny, které lze obecně označit jako nemoci konečníku. Mezi nejčastější patří hemoroidy, anální trhliny a vředy nebo třeba roupy.

Hemoroidy

Hemoroidy, onemocnění, které velká spousta lidí chybně označuje jako hemeroidy, stojí za valnou většinou obtíží tohoto typu. Jedná se o rozšířené a také zanícené žíly, které se mohou vyskytovat jak na povrchu konečníku, tak hlouběji v análním kanálu.

A jak se tyto druhy liší? Vnější hemoroidy, které se nacházejí v okolí řitního otvoru, bývají měkké, vlhké a zpravidla nebolí ani nekrvácí. Potíže pacient obvykle pociťuje až v případě, že se v oblasti vytvoří krevní sraženina. Z té totiž následně vzniká bolestivý uzlík, při jehož prasknutí může postižený naopak cítit úlevu.

S vnitřními hemoroidy je to trochu jiné, jsou koneckonců známkou pokročilejšího stádia nemoci. Zasahují hlouběji do anální trubice a jejich typickým příznakem je krvácení při odchodu stolice.

Objevit se rovněž může i takzvaný prolaps, což je vyhřeznutí hemoroidů.

Ty se v počátečním stádiu obvykle samy zasunou zpět, časem je však pacienti musejí zpátky do konečníku vracet sami použitím rukou.

Zásadním rozdílem mezi vnějšími a vnitřními hemoroidy je bolestivost. V oblasti vnějších hemoroidů je totiž mnohem více nervových zakončení, která do mozku vedou informaci o bolesti, kdežto u vnitřních tato zakončení nejsou. To je ostatně důvod, proč nebolí.

A z jakého důvodu hemoroidy vznikají? Za jejich výskytem stojí několik faktorů. Konkrétně:

  • Dědičnost
  • Tělesná stavba
  • Životní styl – sedavé zaměstnání problém zhoršuje
  • Nedostatek vlákniny ve stravě
  • Nedostatečný příjem tekutin

Velice často může ženy vlivem hemoroidů trápit svědění konečníku v těhotenství, což je dáno zvětšujícím se objemem krve v těle.

Co se týče léčby hemoroidů, zde nejvíce pomohou masti a krémy, které jsou účinné proti bolesti a svědění, ale rovněž působí na posílení střevní stěny, dále sedací koupele (například v odvaru z dubové kůry) a v některých případech je léčba doplněna i o léky – takzvaná venotonika.

Anální trhliny a vředy

Za svěděním a pálením v této oblasti může rovněž stát i anální trhlina či vřed na konečníku. K jejich vzniku dochází poškozením tkáně v okolí řitního otvoru, což se zpravidla děje při oslabení či přílišném zatížení sliznice. Na vznik těchto obtíží má vliv hned několik faktorů:

  • Dlouhodobá zácpa či průjem
  • Porod
  • Pohlavní nemoci
  • Střevní záněty

Trhliny i vřídky se zpravidla projevují krvácením při stolici, a to jasně červenou barvou. Bolest a svědění se v tomto případě objevují krátce po vyprázdnění. Potíže mohou trvat i několik hodin vkuse a následně ustoupit a znovu se objevit s následující stolicí.

Léčba trhlin a vřídků vyžaduje klid a léky proti bolesti. Velmi důležitou roli hrají i látky změkčující stolici, díky čemuž dochází k minimalizaci poranění řitě při vyprazdňování. Ranky se zpravidla velmi dobře hojí po zavedení lokálních čípků. Pokud tato forma léčby není úspěšná, přistupují lékaři obvykle k chirurgickému zákroku.

Roupy

Zejména u dětí pak určitou roli hrají také parazité. Velmi častým původcem obtíží u nich bývá třeba Roup dětský. Jedná se o parazitického červa, kterého si pacienti do těla mohou zanést nedostatečnou hygienou svých rukou. A přestože postižena bývá především ta nejmladší část obyvatelstva, s touto nepříjemností se samozřejmě mohou potýkat i někteří dospělí.

Roup obecný představuje poměrně velký problém, a to především z toho důvodu, že se v těle nemocného velmi rychle množí.

Samičky kladou vajíčka, která způsobují svědění v okolí řitního otvoru, na což zejména malé děti reagují tím, že se v dané oblasti začnou škrábat.

Pokud si pak dítě důsledně neumyje ruce, vajíčka ulpívají na veškerých věcech, kterých se postižený dotkne. Pak už jen stačí, aby se těchto věcí dotkl i někdo jiný a následně si neumytou rukou rovněž sáhl do pusy.

Kromě medikamentů, které jsou volně prodejné, anebo těch, jež doporučí lékař, je při léčbě nutné zaujmout některá režimová opatření.

Jedná se vesměs o přísné dodržování hygieny, zvláště se apeluje na časté mytí rukou, zejména pak po návštěvě toalety a před jídlem. Nutné je i důkladné mytí celého těla, hlavně pak konečníku.

Z praktického hlediska se rovněž doporučuje udržovat krátké nehty, aby vajíčka neulpívala i pod nimi.

Co se týče ložního prádla a ručníků, ty je potřeba často střídat a při každém praní nechat vyvařit. Platí navíc pravidlo, že pokud se roupy objeví u některého z členů domácnosti, léčbu musejí podstoupit úplně všichni.

Další možné příčiny

Kromě zmíněných obtíží, které patří mezi nejčastější, může svědění a pálení konečníků způsobit i řada dalších problémů. Mezi ně patří například:

Zdroj: Priznaky.vitalion.cz, Benu.cz

Léčba análních fisur

Anální fisura (řitní trhlina, konečníková prasklina, fisura konečníku) je silně bolestivé natržení sliznice konečníkového kanálu. Dle literatury se přímá příčina vzniku fisury nezná.

Na vzniku řitní trhliny se ale podílejí hemoroidy se slizničním výhřezem, zácpa, sedavý styl zaměstnání, stav po porodu a druhotné zvýšení napětí konečníkového svěrače.

Anální fisury lze léčit ambulantně, avšak v případě, že jsou dlouhodobě zanedbávané a staly se již chronickými, je nutné přistoupit k operativnímu řešení potíží.

Anální fisura je odborný název pro konečníkovou prasklinu

Konečníkové praskliny způsobují velmi bolestivý stav, který pacientovi mění celý životní styl. Projevují se trvajícími bolestmi zejména po vyměšování. Spolu s bolestí přinášejí i krvácení a velice úporné pálení. Příčinou potíží je prasknutí sliznice na jednom místě, na podkladě opakujících se slizničních výhřezů způsobených stolicí.

Nejčastěji k prasknutí dochází ve vrcholu konečníku směrem ke kostrči. Konvenční léčba čípky nebo mastičkami k vyhojení řitní trhliny nevedou. Na naší proktologické klinice jsme vyvinuli postup, kterým jsme schopni anální fisuru zahojit.

Léčba análních fisur – unikátní léčebné schéma!

Ambulantní léčba anální fisury pacienta neomezí v každodenním životě

Léčba análních fisur (řitních trhlin) je velmi citlivá problematika.

Šetrností a zkušenostmi se nám daří minimalizovat nepříjemné pocity, které by mohl klient s léčbou análních fisur mít.

Technika léčby se neliší od léčby hemoroidů, odlišné je léčebné schéma, které je u nás unikátní. Na jeho vývoji jsme v HemoClinic pracovali přes 10 let.

V HemoClinic řešíme anální fisury denně, a tito pacienti tvoří trvalou část naší klientely. Drtivou většinu análních fisur se nám daří vyléčit ambulantně bez nutnosti operace. Léčebný postup může mít, dle indikace lékaře, několik etap.

Plně si uvědomujeme častokrát značnou bolestivost análních fisur a proto vždy přistupujeme ke každému klientovi s maximální šetrností. O všem pacienta podrobně informujeme a snažíme se společně docílit dobrých výsledků a vyhojení.

Léčba análních fisur – kam dál? Průběh vyšetření

Hemeroidy – příznaky, léčba, jak vypadají | Hemoroidy

Nejrozšířenější onemocnění na světě: Hemeroidy • VIDEO Videohub

Hemeroidy jsou velmi nepříjemné onemocnění. „Samoléčba dokáže zmírnit a ulevit od akutních projevů, ale nedokáže vyléčit samotnou příčinu hemoroidů,“ říká lékárnice Mgr. Pavla Horáková z Lékárna.cz. 

Zajímavé:  Lékař Jako Úřední Osoba?

Příznaky hemeroidů

Příznaky hemeroidů jsou krvácení při stolici (platí pro vnitřní hemeroidy), svědění konečníku a pocit vlhka, těžší vyprazdňování při stolici kvůli zúženému průchodu, tlak a bolest konečníku.

Vznik hemeroidů

Co způsobuje hemeroidy? Ke vzniku zánětů přispívají dědičnost, sedavé zaměstnání, otřesy, nedostatek tekutin, strava s nedostatkem vlákniny, zácpa a nevhodné návyky při návštěvě toalety, nadváha a jsou také častým problémem u žen v těhotenství.

Jak vypadají hemeroidy

Vnější hemeroidy vypadají jako malé, měkké, vlhké červené uzlíky na povrchu konečníku. Nekrvácí a nepůsobí bolest. Vnitřní hemeroidy nemůže člověk pozorovat, ale běžným příznak je krvácení – jasně červená krev na toaletním papíru nebo na stolici.

Vnější hemeroidy

Zevní hemeroidy se vyskytují na povrchu konečníku a v okolí řitního otvoru. Vypadají jako malé červené uzlíky a člověk si je může nahmatat. Většinou nejsou bolestivé a nekrvácejí. Konečník může svědit. K potížím dochází tehdy, když v této oblasti vznikne krevní sraženina a žílu ucpe. To se pak začínají tvořit bolestivé nafialovělé uzle.

Krevní sraženina se někdy může vstřebat sama, po uzlu ale často zbude kožní výchlipka, která znesnadňuje hygienu okolo řitního otvoru a zároveň zvyšuje riziko opětovného vzniku hemeroidů. U pacientů se pak objevuje svědění, podrážděná kůže je zarudlá.

Uzel může sám prasknout, je ale potřeba zvýšené hygieny, protože existuje velké riziko zanesení infekce do rány.

Vnitřní hemeroidy

Vnitřní hemeroidy se tvoří hlouběji v análním otvoru. V první fázi se mohou projevit tlakem při stolici, ale samy o sobě nebolí.

Vnitřní hemeroidy může provázet hlenovitý sekret nebo neschopnost udržet stolici.

Typickým příznakem vnitřních hemeroidů je krvácení při stolici, kdy může pacient zaznamenat jasně červenou krev na toaletním papíru, na povrchu stolice nebo odkapávající do toaletní mísy. 

Krvácející hemeroidy

Při dlouhodobém krvácení může pacient trpět anémií.

Pozor! Krev ve stolici může být i projevem nádoru tlustého střeva, proto je při takovém nálezu potřeba navštívit lékaře. Hemeroidy a nález v tlustém střevě se mohou vyskytovat současně.

Působením tlaku může dojít k vyhřeznutí vnitřního hemeroidu ven z konečníku (tzv. prolaps). Ten se může sám vrátit, v pokročilejším stádiu onemocnění už si ho musí pacient vrátit sám. V posledním stádiu jsou hemeroidy trvale vyhřezlé a vyprazdňování je velmi bolestivé.

Léčba hemeroidů

Jak se zbavit hemeroidů? Při lehčích obtížích doporučí lékař změnu životního stylu. Je to zejména:

  • vhodná strava, které by měla obsahovat dostatek tekutin, vlákniny, aby byla stolice měkká. Dále by měl člověk vynechat nadýmavé potraviny a alkohol.
  • optimální váha a pohyb, což přispěje k lepšímu proudění krve žilami v pánvi. Vhodnou aerobní aktivitu je ideální doplnit o cviky na posílení pánevního dna.
  • správná hygiena, správné návyky při vyprazdňování (snažit se o pravidelnost, měkkou stolici a aby člověk nemusel příliš tlačit) a používání nedráždivého toaletního papíru.
  • koupele. Sedací lázně s teplou vodou zlepšují průtok krve žilami a napomáhají zúžení naběhlých žil.

„Pokud se hemeroidy opakují, doporučuji lékařské vyšetření na proktologické ambulanci, kdy lékař diagnostikuje stupeň onemocnění a doporučí vhodnou léčbu,“ radí farmaceutka Pavla Horáková z Lékárna.cz. „Odkládáním návštěvy lékaře může docházet k postupnému zhoršení, až k projevům inkontinence,“ varuje lékárnice.

Jak vyléčit hemeroidy v pokročilejších stadiích? Je vhodné podstoupit chirurgický zákrok. Provádí se tzv.

Barronova ligatura, při které se hemeroid zaškrtí gumičkou, ztratí zásobení krví a zhruba do dvou dnů odpadne a vyloučí se se stolicí.

Hemeroid se dá také odstranit laserem, chladem, tedy za pomocí kryoterapie, případně pomocí unipolární elektrokoagulace, kdy se uzel scvrkne průchodem proudu.

Alternativou je chirurgické odstranění hemoroidů.

„Při hemeroidech doporučuji i režimová opatření – Zvýšený pitný režim a strava bohatá na vlákninu (ovoce, zelenina, celozrnné pečivo), pečlivá hygiena konečníku po každé stolici, nácvik „zdravé defekace“, pravidelný pohyb (chůze, plavání) a posilování svalů pánevního dna,“ říká Pavla Horáková. „Při hemeroidech se vyvarujte konzumaci potravin vyvolávajících zácpu a pití nevhodných nápojů (alkohol, káva, černý čaj, kořeněná jídla), dlouhému sezení, cyklistice, zvedání těžkých břemen (i vzpírání), nevysedávejte se čtením na toaletě,“ radí farmaceutka.

Masti na hemeroidy

Co používat na hemeroidy? Lékař může na hemeroidy doporučit také gely, masti a čípky, které působí protizánětlivě a proti bolesti.

Dubová kůra na hemeroidy

Na doporučení lékaře můžete používat i bylinky proti zánětu, například heřmánek nebo dubovou kůru. Dubová kůra existuje v podobě gelů, mastí i v sypané formě pro sedací koupele.

Léčba vnějších hemeroidů

Venkovní hemeroidy můžete léčit sedacími koupelemi, mastmi a krémy. Důležitá je správná hygiena.

Léčba vnitřních hemeroidů

Na vnitřní hemeroidy se rovněž mohou používat masti, dále pak čípky.

Léky

„Pro akutní problémy, kdy hemeroidy svědí, pálí a bolí doporučuji přípravky k lokální aplikaci – Procto-glyvenol,  Preparation H či Mastu,“ radí lékárnice Pavla Horáková. „Pokud hemeroidy i krvácí vhodné jsou Faktu či Dobexil H. K hojení prasklinek a snížení bolestivosti je skvělý i Hemagel Procto. Oblíbené jsou i produkty s obsahem dubové kůry,“ doporučuje.

Pro posílení cévní stěny a zlepšení mikrocirkulace v hemoroidálních pleteních je vhodné užívat i prostředky pro podání ústy. „Nejznámější jsou recepturní léky Detralex a Cyclo 3 fort, volně prodejné léky Venoruton, Glyvenol či Diozen. Z doplňků stravy můžete použít Mobivenal, Diohes, Diovarix či Hemostop,“ vyjmenovává léky Pavla Horáková.

Bylinky

Teplé koupele s dubovou kůrou nebo heřmánkem si dopřejte po konzultaci s lékařem. Přehled dalších bylinek vhodných na léčbu hemeroidů najdete v naší fotogalerii:

DUBOVÁ KŮRA. Odvar z ní je bohatý na třísloviny, které způsobují stáhnutí cév, působí proti otokům a zastavují krvácení. Z něj si připravíte vlažnou sedací koupel, v níž pobudete aspoň 20 minut. • Autor: istock.com
MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ. Jednu čajovou lžičku měsíčku přelijte 150 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte, sceďte a přikládejte ve formě teplého obkladu. Zmírníte tak bolest v řitním otvoru. • Autor: istock.com
KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ. Dvě čajové lžičky kořene přelijte 200 ml vroucí vody, přikryté vylouhujte 15 minut. Do teplého nálevu namočte bavlněnou plenku a přikládejte na konečník jako obklad. Pročistíte tak konečník a zabráníte praskání drobných cévek. • Autor: istock.com
HEŘMÁNEK PRAVÝ. S bolestí ze vzniklého zánětu pomáhá také obklad z oblíbeného heřmánku. • Autor: istock.com
VILÍN VIRGINSKÝ. Má podobně adstringentní (stahující) účinky jako dubová kůra. • Autor: istock.com
JITROCEL KOPINATÝ. Obsahuje allantoin, který pomáhá stáhnout postižené místo. Použijte buď opět podrcené listy, nebo obklad ze silnějšího odvaru. • Autor: istock.com
MÁŘÍ LIST. Patří mezi léčivé bylinky, které jsou proti hemeroidům vůbec nejúčinnější. Je možné užívat ho vnitřně, ale také zevně, a to v podobě mastí, obkladů i koupelí. • Autor: istock.com
KOPR VONNÝ. Pomoci vám může i nálev připravený zhruba z deseti gramů kopru. Ten je třeba vypít před spaním a v případě opravdu těžkých případů také ráno. Z koprové nati lze vyrobit i obklady určené na zanícená místa. Na čtvrt litru nálevu stačí pětadvacet gramů této nati. • Autor: istock.com

Arnica montana 9 CH – Bolestivé akutní hemeroidy se sklonem ke krvácení. Zhoršení sebemenším dotykem. Dávkování: každou hodinu 5 granulí, postupně při zlepšení stavu prodlužovat interval až do vysazení.

Arsenicum album 9 CH – Homeroidy s bodavými bolestmi, brání v sezení i v chůzi, dokonce i ve spánku. Bolesti jsou pálivé a zlepšují se teplem. V okolí konečníku mohou být trhliny. Dávkování: 2-3krát denně 5 granulí.

Kalium carbonicum 9 CH – Bolestivé homorodiy, které pálí jako žhavé uhlíky (bolest se zhoršuje při kašli). Hemorodiy zhoršené po porodu. Dávkování: 2krát denně 5 granulí.

Sepia officinalis 9 CH – Mokvající hemoroidy s bolestmi, které se zlepšují chůzí.
Dávkování: 2krát denně 5 granulí.

Zdroj: MUDr. Kateřina Formánková, MUDr. Miriam Kabelková, MUDr. Ilona Ludvíková: Poznáváme homeopatii, Grada 2008

Domácí léčba a babské rady

Pomoci si můžete vhodnou stravou s dostatkem tekutin a vlákniny. Můžete zkusit čaje s rutinem, který posiluje žíly. Důležitá je také pečlivá hygiena. Trpíte-li problémy delší dobu, navštivte lékaře.

Vyšetření hemeroidů

Na vyšetření se pacient nemusí nijak zvlášť připravovat. Vyšetření provádí obvodní lékař, který vyšetří jak okolí řitě, tak i konečník. K vyšetření vnitřních hemoroidů je třeba rektoskopie, díky které lékař zjistí stav vnitřních hemoroidů. Krvácení může být příčinou nádoru tlustého střeva, proto je vhodné provedení kolonoskopie, aby mohl lékař tuto diagnózu vyloučit.

Hemeroidy už žen jsou v těhotenství častým problémem. Jak poznat hemeroidy v těhotenství? U některých žen se objevují koncem těhotenství a kolem porodu.

Může za to zvýšený tlak na okolní tkáně a cévy a také na dolní dutou žílu, do které proudí krev z dolních končetin. Tlak vzniká v důsledku zvětšujícího se plodu. Zvýšený tlak vzniká i kvůli zácpám, kterými těhotné často trpí.

Stlačením žíly se prokrvování zpomaluje a tělo otéká.

Hemeroidy po porodu

Pokud těhotná neměla problém před těhotenstvím nebo nemá dispozice k tomuto onemocnění, může problém po porodu odeznít sám.

Více o hemoroidech po porodu čtěte ZDE.

Hemeroidy nebo hemoroidy?

Často se používají oba názvy: hemeroidy i hemoroidy. Správné pojmenování je ale jen jedno: hemoroidy.

Prevence

Prevencí může být vhodná strava s dostatkem vlákniny a tekutin, aby byla stolice měkká a pravidelná a člověk se vyhnul přílišnému tlačení při návštěvě toalety.

Svůj jídelníček tedy obohaťte o zeleninu, ovoce, celozrnné pečivo a luštěniny. Nevhodné jsou naopak káva, alkohol a také ostrá a kořeněná jídla, která mohou působit dráždivě.

Pohyb přispívá ke zlepšení průtoku krve žilami pánve.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector