Přirozený porod – Vše o zdraví

Rady, tipy, triky

20.10.2020

Otázka správného trávení dnes není žádné tabu. Každé malé dítě dnes ví, že trávení potravin probíhá v gastrointensinálním traktu. Co ale už ví jen málokdo je, že v trávicím traktu se nachází až 2/3 lidského imunitního systému!

  • Přirozený porod - Vše o zdraví
  • Mimo to je v něm produkováno až 90% serotoninu – neurotransmiteru, který je zodpovědný za naši náladu, paměť, spánek nebo chutě.
  • Co si pod mikrobiomem vlastně představit?

Jedná se o souhrnné označení pro mikrobiální osídlení lidského těla. Je to shluk bakterií, hub, virů, kvasinek a prvoků, které se vyskytují v našem těle. Skládá se až z 10–100 bilionů symbiotických mikrobiálních látek.

Zdravý mikrobiom je alfa omega pro naše zdraví, protože jestli je něco, co ovlivňuje naše cítění a chování, pak jsou to právě naše střeva, ve kterém se nachází miliardy mikroorganismů, které řídí signály imunitního systému a vysílají je přímo do mozku, a to právě skrze osu střevo-mikrobiom.

Mimo trávení a vývoj imunitního systému hraje střevní mikrobiom jednu z hlavních rolí i co se týče rozvoje obezity, zánětlivých, nádorových, psychických či autoimunních onemocnění.

V našich střevech se tvoří celá řada důležitých vitamínů a chemických látek, které ovlivňují náš mozek. Rozhodují tak o naší náladě, pocitech hladu a chutí, odolnosti vůči stresu, paměti, dobré koncentraci, spánku nebo celkové energii.

Střevní mikrobiom se vyvíjí zhruba do našich 3-5 let života a je především dán geneticky. To, jaký bude náš mikrobiom, je ovlivněno i jakou formou jsme byli porozeni. Bylo prokázáno, že zdravější je přirozený porod, přes který střeva novorozence kolonizují prospěšné bakterie Lactobacillus oproti císařskému porodu.

Co vše mikrobiom ovlivňuje?

Na prvním místě je určitě nutné zmínit náš imunitní systém, protože v našich střevech se nachází až 70% imunity. Většina nemocí je důsledkem poruchy imunitního systému a u valné většiny nemocných je poškozený právě střevní mikrobiom.

Jestliže dojde k nerovnováze, spustí se řada negativních procesů. Důsledkem toho se u jedince může rozvinout Crohnova choroba, střevní záněty, autoimunní onemocnění, cukrovka II. typu či deprese.

  1. Přirozený porod - Vše o zdraví
  2. Funkce střevního mikrobiomu
  3. Střevní mikrobim to v našem těle nemá jednoduché a co se týká úkolů rozhodně se „nefláká“.
  • Rozkládá složité cukry, které si nejsme sami schopni rozložit
  • Je velitelem procesu trávení. Napomáhá předcházet nadýmání a pocitům těžkého žaludku
  • Produkuje vitamíny a další potřebné živiny jako například vitamín K, důležitý vitamín B12, niacin nebo pyridoxin.
  • Rozhoduje o tom, kolik kalorií a jaké živiny z jídla vytáhneme
  • Chrání nás před patogenními organismy
  • Řídí hladinu krevního tlaku, cholesterolu i krevního cukru a díky tomu pomáhá předcházet onemocnění srdce a infarktu
  • Podílí se na kvalitně kůže a vlasů
  • Podporuje detoxikaci organismu a mnoho dalšího
  • Jak poznat, že nefunguje tak jak má?
  • Symptomy jsou velice snadno rozeznatelné. Mezi nejběžnější řadíme:
  • – Nadýmání, pocity plnosti
  • – Potíže se stolicí (průjem/zácpa)
  • – Pálení žáhy
  • – Časté nachlazení
  • – Vyrážky, ekzémy, lupénka,…
  • – Deprese, úzkosti
  • – Autoimunní onemocnění
  • Čím krmit střevní mikrobiom pro naše zdraví?
  • Nedostatek kvalitního jídla a vlákniny může vést až k hladovění naší mikrobioty.

Je důležité dodávat našemu tělu a potažmo i střevům pestrou a rozmanitou stravu. Z potravy bychom měli přijmout celou škálu živin, minerálů, antioxidantů, vitamínů a zdravé bakterie. V jídelníčku bychom se měli zaměřit na příjem prospěšných probiotik, prebiotik a psychobiotik.

Probiotika jsou pro tělo přátelské bakterie a živé organismy, které žijí v našich střevech přirozeně a podporují naše zdraví. Napomáhají trávení a brání rozmnožování nežádoucích bakterií. Jsou součástí tzv.  ,,živých“ potravin, jako je například kysané zelí, kombucha, jogurty, kimchi či kefíry.

Prebiotika jsou jakýmsi krmivem pro probiotika. Jedná se o typ rozpustné vlákniny, kterou neumíme strávit. Jsou tvořeny jistým druhem rostlinných sacharidů, které nalezneme zejména v ovoci, zelenině, luštěninách, avokádu, semínkách či celozrnných výrobcích.

Přirozený porod - Vše o zdraví

Přirozený porod - Vše o zdraví

Rozpustnou vlákninu nalezneme zejména v ovoci, zelenině či luštěninách. Rozpustná vláknina může projít i procesem fermentace, kdy ve střevě vznikne látka butyrát, která má pozitivní dopad na naši imunitu a reguluje zánětlivé reakce ve střevě.

Prebiotická vláknina je ve střevě změněna na postbiotikum. Postbiotikum jsou bioaktivní látky, které vznikají činností probiotik. Vznikají během procesu kvašení, nebo-li fermentace. Pozitivně ovlivňují střevní prostředí, podporují imunitu, potlačují růst nepřátelských bakterií, mají protizánětlivé účinky a v neposlední řadě podporují obnovu a regeneraci buněk.

A poslední – psychobiotika jsou probiotické bakterie, které mají pozitivní dopad na naše psychické zdraví a podílejí se na zmírnění deprese. Jezte přirozené, celistvé a minimálně zpracované potraviny.

Snažte se jíst co nejvíce pestře a lokálně.  Dbejte ve stravě na dostatek fermentovaných a probiotických potravin, které budou mít pozitivní vliv na vaše celkové zdraví. Věnujte čas i sami sobě a svému psychickému zdraví.

Relaxujte, meditujte, hýbejte se, dbejte na spánkovou hygienu.

  1. Přirozený porod - Vše o zdraví
  2. Co naopak střevnímu mikrobiomu škodí?
  3. Především průmyslově zpracované potraviny plné chemických konzervantů a přidaných aditiv.
  4. Dále rafinované rostlinné oleje (kukuřičný, sójový, řepkový olej), pasterizované mléčné výrobky nebo umělá sladidla, kterými se doslazují nízkoenergetické potraviny, a které mimo jiné paradoxně přispívají ke zvyšování vzniku diabetu.

Velkým problémem se také jeví antibiotika. Antibiotika narušují střevní mikrobiotu, jak u dospělých, tak u dětí.

Co si z toho vzít závěrem?

Správná funkce mikrobiomu je nezbytná pro naše celkové zdraví. Naše střeva tak ovlivňují prakticky všechny procesy v organismu, i díky tomu, že se v nich nachází neuvěřitelných 90% imunitního systému.

Klíčovým faktorem pro zdraví je rozhodně kvalita stravy. Minimalizovat v našem jídelníčku bychom měli zejména rafinované cukry, zpracované suroviny a polotovary.

Naopak pozornost bychom měli věnovat kvalitním bílkovinám, čerstvému ovoci, zelenině a dostatečnému pitnému režimu.

Opomíjet bychom neměli ani trávení času na čerstvém vzduchu, adekvátní pohybové aktivitě a zapomínat bychom neměli ani na sebe. Trávit čas se sebou, pečovat o sebe po fyzické, ale hlavně i po té psychické stránce.

  • Míša Polcarová
  • Redaktorka OnlineFitness.cz Přirozený porod - Vše o zdraví
  • Přirozený porod - Vše o zdraví

Jak probíhá porod krok za krokem

Přirozený porod - Vše o zdraví

Porod jen zřídka probíhá tak rychle a dramaticky jako ve filmech a kdy jet do porodnice vám odtečení plodové vody řekne zhruba v polovině případů. Přečtěte si, jak obvykle probíhá porod, buďte připravená a především klidná. Dobrá nálada totiž k hladkému průběhu porodu zásadně přispívá.

Příchod miminka pak kromě odtečení plodové vody spolehlivě ohlásí kontrakce. Ty nejprve pocítíte jako tlak v podbřišku nebo jako nutkání jít na záchod. Kontrakce budou postupně stále častější a silnější. Jakmile se kontrakce opakují v rozmezí 5–7 minut a trvají 30–40 vteřin, měla byste už být v porodnici nebo na cestě do ní.

V této fázi (první doba porodní) se vám zkracuje a otevírá děložní hrdlo, rozšiřuje se tzv.

 porodnická branka, která nakonec skoro úplně splyne s pochvou a uvolní cestu děťátku, a odteče plodová voda, většinou samovolně.

Pokud k tomu nedojde, porodník při vaginálním vyšetření šetrně protrhne plodovou blánu, aby voda mohla odtéct. Zákrok není bolestivý, ale mohou po něm zesílit kontrakce.

První doba porodní je nejdelší fáze. U každého porodu je jiná, ale obvykle trvá zhruba:

  • 3–4 h u vícerodiček  
  • 6–7 h u prvorodiček

Výjimkou nejsou ani ženy, které rodí 10–12 h. Délku porodu ovlivňuje kondice maminky i její psychický stav. Obecně platí, že čím zdravější a klidnější je maminka, tím hladší bývá porod.

První doba porodní je přesně ten čas, kdy vám porodník může nabídnout epidurál. Anestetikum se píchá injekcí do horní části bederní páteře, když je děložní hrdlo optimálně rozšířené, a o jeho použití si rozhodnete sama.  

Epidurál se doporučuje, když má maminka astma, epilepsii, nemoci srdce nebo diabetes, u rodiček se závislostí na nikotinu, alkoholu nebo drogách, u preeklampsie a v případech rizikových porodů, kdy se očekává porod císařským řezem. Tam je jeho nespornou výhodou, že tiší bolest, uvolňuje svaly pánevního dna, a tím i porodní cesty.    

Epidurál je naopak nutné zvážit, pokud máte poruchu krevní srážlivosti nebo alergii na lokální anestetika.  

V druhé fázi porodu se kontrakce opakují už po 2–3 minutách, jsou silnější a mohou trvat 60–90 vteřin.

Porodník zkontroluje, jestli děťátko sestupuje porodními cestami správně otočené, a když je vše v pořádku, můžete přirozeně v rytmu vlastních kontrakcí začít tlačit. Pomůže vám k tomu tzv.

 břišní lis, tedy svaly břišní stěny a bránice, a tlačení je podobné, jako když máte zácpu.

Jakmile je hlavička dítěte v pánevním východu, porodník zhodnotí, jestli raději nastřihnout hráz, aby hlavička lépe prošla, nebo ne. Jakmile je venku hlavička s ramínky, máte to nejnamáhavější za sebou.

Zbytek tělíčka už projde velmi rychle a bez obtíží. 2. fáze porodu obvykle trvá 15–40 minut.

 Na jejím konci se přestřihne pupeční šňůra, děťátko se očistí, zváží a změří a můžete si ho poprvé pochovat.

3. a 4. doba porodní jsou oddechové. Asi 5 minut po děťátka vyjdou plodové obaly a placenta. Můžete cítit slabší kontrakce, není to ale podmínkou. Čtvrtá doba porodní je pak preventivní. Lékařský personál vás ještě zhruba 2 hodiny po porodu sleduje kvůli riziku silnějšího poporodního krvácení. Během třetí a čtvrté doby porodní se také děloha stahuje a zmenšuje.

Za kontrakce můžete považovat i poslíčky neboli nepravé kontrakce. Při nich se děloha pouze připravuje na porod, ale ještě nerodíte. Od kontrakcí je rozeznáte tak, že se bolest nestupňuje.     

Další nepříjemné stahy svalů můžete cítit při tvrdnutí bříška. To může být dočasně způsobeno třeba tím, že jste zvedala něco těžkého nebo se jinak napínala. Takové ztvrdnutí by mělo během chvilky odeznít.

Pokud se ale opakuje častěji, i když jste v klidu, řekněte o tom svému gynekologovi. Pokud vám bříško ztvrdne víc než 20krát za den, zejména po 34. týdnu těhotenství, jděte k lékaři hned.

Tvrdnutí bříška bývá často předzvěstí předčasného porodu.

Nelekejte se toho, že se děťátku chce na svět 5 dní před termínem. Termín nikdy není úplně spolehlivý a málokterá žena v něm opravdu porodí. Lékaři berou za standardní termín porodu jakýkoli čas mezi 39.

–42. týdnem těhotenství. O předčasný porod jde až tehdy, když se děťátko narodí před dokončeným 37. týdnem těhotenství. Miminko nemusí být nutně nedonošené, ale pokud nedonošené je, vyžaduje zvláštní péči.

Po 42. týdnu těhotenství lékaři obvykle vyvolávají porod uměle. Přenášení miminku neprospívá a drobnější maminky by pak s porodem většího dítka mohly mít problém. Porod se urychluje podáním hormonu oxytocinu, který vyvolá a zesílí kontrakce.

Pokud se děťátku nechce ven přirozenou cestou nebo dojde ke komplikacím, je nutný porod císařským řezem. Ten je rychlý a díky anestetikům bezbolestný. Někdy může být po konzultaci s lékařem plánovaný předem. Hojení po porodu je pak ale delší a bolestivé, přece jen máte na břiše nemalou jizvu.

Studie také ukazují, že děti narozené císařským řezem mívají slabší imunitu, než děti narozené vaginální cestou.

Zajímavé:  Mikrovlny Vliv Na Zdraví?

Při císařském řezu totiž neprocházejí rodidly, kde přijdou do styku s přirozenými kulturami laktobacilů, které jsou základem naší pozdější obranyschopnosti. Takové děti je obzvlášť důležité krmit mateřským mlékem alespoň prvních 6 měsíců.

Paradoxně ovšem právě děti narozené tzv. sekcí bývají podle studií po 3. měsíci kojeny méně často než děti narozené přirozeně.

Pokud kojení není možné, zeptejte se pediatra na náhradní mléčnou výživu HiPP s probiotickými kulturami mléčného kvašení a galaktooligosacharidy.

Porod – vše, co potřebujete vědět

Porod je zcela výjimečným zážitkem v životě ženy. Aby se jednalo o událost, kterou budoucí maminka prožije bez obav a na kterou bude ona sama i její okolí později vzpomínat v dobrém, je potřeba mít dostatek informací.

Strach z porodu je zbytečný, když žena ví, co ji čeká a co vše může nastat.

Seznamte se proto s výpočty termínu porodu, sestavením porodního plánu, příznaky příchodu porodu, průběhem a typy porodu, možnými komplikacemi jako je vysoký tlak v těhotenství a získejte odpovědi na všechny otázky, které vás trápí. Většinu odpovědí najdete na následujících řádcích.

Obsah: Rádi byste znali co nejpřesnější datum, kdy vaše maličké přijde na svět? Žádný výpočet termínu porodu není naprosto přesný, záleží na mnoha okolnostech. Stanovení data porodu je důležité i pro posouzení toho, jestli se plod v děloze matky správně vyvíjí a roste. Jak se tedy termín porodu určuje? V ideálním případě zná žena datum početí. To se však stává jen v málo případech. Je-li datum početí jasné, stačí připočítat 267 dní – toto datum pak bude termínem porodu. S tímto termínem pak mohou pracovat lékaři a počítat také budoucí rodiče, například až budou sestavovat porodní plán. U mnoha žen není jiný záchytný bod pro výpočet data porodu, než první den poslední menstruace. K tomuto datu se pak přičítá 40 týdnů, tedy 288 dní. Vzhledem k nepravidelné menstruaci nebývá tento výpočet příliš přesný a je ho potřeba doplnit dalšími typy vyšetření. Pokud se kombinuje s vyšetřením ultrazvukem, lze se na takto získané datum spoléhat. Postupuje se podle rozdílu mezi termínem poslední menstruace a výsledkem ultrazvuku. Je-li rozdíl menší než 7 dní, řídí se termín poslední menstruací. Při větších rozdílech se datum upraví po ultrazvuku. Termín porodu se určuje i podle pohybů miminka. Když se mamince podaří zachytit první pohyby, lze termín správně spočítat – první pohyby přicházejí obvykle v 20. týdnu gravidity, u druhorodiček a vícerodiček o 14 dní dříve. I tento odhad lze zpřesnit pomocí ultrazvuku. Vyšetření se provádí od 8. do 18. týdne těhotenství, nejpřesnější je mezi 11. a 13. týdnem. Porod pak proběhne mezi 38. až 40. týdnem těhotenství, pokud by se termín protahoval, šlo by o přenášení, kdy se po dvou dalších týdnech porod vyvolává. Po stanovení termínu porodu je čas začít pracovat na porodním plánu. Jedná se o dokument, který si budoucí maminka sestavuje ve spolupráci s lékařem a lékaři i personál nemocnice by se měli jejím přáním řídit. Jde o určité body, u kterých si žena přeje, aby byly během porodu dodrženy. Nejedná se o zcela běžnou záležitost ve všech nemocnicích, proto je dobré porodní plán předem prokonzultovat. Pokud by během porodu došlo ke komplikacím, nemusí se lékaři plánem řídit.

Budoucí maminky mohou již nějakou dobu před porodem pociťovat slabé kontrakce, kterým se říká také poslíčci. Žena se může cítit příliš plná a oteklá a z prsou jí začíná vytékat mlezivo.

Odchází i hlenová zátka, což však ještě neznamená, že porod začíná. Odteče-li plodová voda, je čas vyrazit do porodnice.

 Jak poznáte, že porod přichází? Mezi hlavní příznaky blížícího se porodu patří:

Poslíčci  

Poslíčci před porodem jsou nepravidelné stahy připomínající kontrakce před porodem. Mohou se objevit dva až tři týdny před očekávaným termínem porodu a trvat kratší i delší dobu. Tělo tak dává najevo, že se na porod připravuje. Říká se jim také Braxton – Hicksovy kontrakce.

Nebývají bolestivé, ale ženy se často vyděsí a jedou do porodnice zbytečněJak poznat porod a jeho skutečný začátek a odlišit ho od poslíčků? Dobré je zkusit se odreagovat a během nějaké méně náročné činnosti, nejlépe ve vaně, buď stahy ustanou, nebo se naopak zesílí.

Pak už je cesta do porodnice na místě.

Hlenová zátka

Hlenová zátka je vrstva hustého hlenu, která uzavírá děložní čípek a chrání děťátko před bakteriemi a infekcí.

Těsně před porodem hlenová zátka odchází, jde o hlenovitou látku nažloutlé, bílé nebo narůžovělé barvy s trochou krve. Může odejít jako jeden kus nebo po částech.

Jejím odchodem se otevře krček dělohy, ale to ještě neznamená, že porod začíná – zátka někdy odchází i více dnů před porodem.

Odtok plodové vody

Po prasknutí blan vaku začne z dělohy odtékat plodová voda. Většinou se tak děje až při samotném porodu, ale někdy odteče voda ještě před samotným porodem.

Voda může odejít náhle a rychle nebo odtéká pomalu a postupně.

Plodová voda nemá barvu ani nezapáchá, může se v ní vyskytnout trochu krve, což je normální, pokud se už otevírají porodní cesty. Při odtoku plodové vody je nutný odvoz do nemocnice.

Další známky blížícího se porodu 

Každá těhotná žena by měla vědět, jak se připravit a jak zvládnout porod. K přípravě patří i péče o celé tělo a prsa. Je nutné smířit se s nárůstem objemu těla, navíc těsně před porodem dochází k otokům a pocitům přeplněnosti.

 Tělo se tak připravuje na ztrátu krve při porodu a zvyšuje celkový objem krve. Prsa jsou plná a napjatá, začíná z nich vytékat hustá a nažloutlá tekutina – kolostrum čili mlezivo, které bude první potravou miminka.

V období 4-6 týdnů před plánovaným termínem porodu se doporučuje nabalit tašku do porodnice. 

Jak dlouho trvá porod?

Každý porod i jeho průběh jsou jiné. Dá se říci, že delší porod může očekávat prvorodička, další následné porody pak přicházejí a probíhají rychleji.

Tělo se připravuje již v průběhu těhotenství, probíhají hormonální změny a připravují se porodní cesty, aby plod bez větších problémů vyšel den. Samotná délka porodu je ovlivněna více skutečnostmi.

Porod probíhá ve třech dobách, první doba by neměla být delší než 12 hodin, druhá doba, kdy se plod vypuzuje z dělohy, by měla trvat přibližně jednu hodinu, třetí doba porodní s porozením placenty trvá také přibližně hodinu.

Tip:Máte již vše potřebné pro vaše miminko? Z oblečení budete potřebovat zejména dětské body a dupačky. Roztomile vypadají na miminku také vtipná bodyčka, která dokoužou opravdu pobavit. 

První doba porodní

Označení první porodní doby je doba otevírací. Mohou ji ohlašovat poslíčci, první kontrakce, které upozorňují na začátek porodu. Tělo maminky se intenzivně připravuje na přicházející zátěž.

Probíhají pravidelné stahy dělohy, upravuje se děložní hrdlo prodlužováním a zkracováním, až se otevře na 10 cm, aby jím mohla projít hlavička děťátka. Tato fáze zahajuje celý průběh porodu a je nejdelší.

Kontrakce bývají tlačivé až bolestivé, bolest se objevuje hlavně v podbřišku nebo v kříži. Pokud již odteče plodová voda nebo se kontrakce vyskytují pravidelně po 5 – 10 minutách, měla by být rodička přijata do porodnice.

Stahy trvají kolem 20 vteřin a postupně se prodlužují. Bývají bolestivé, hlavička dítě sestupuje a svalstvo i děloha se přizpůsobují. Úlevu přináší pohyb a správné dýchání, popřípadě podané léky k utlumení bolesti, např. epidurál.

Druhá doba porodní

Tato doba bývá označována jako vypuzovací fáze porodu. Budoucí maminka má větší porodní bolesti, děložní stahy jsou silné, dlouhé a opakují se stále častěji. V této době se rodička většinou přesouvá na porodní sál.

Zde se uloží na lůžko na záda a doširoka rozevře nohy. Existují i jiné polohy při porodu, které by mnohé ženy uvítaly více než polohu klasickou, v některých porodnicích má rodička možnost volby.

Plod postupně sestupuje z dělohy pochvou až na pánevní dno, odkud ho žena pomocí břišního lisu tlačí ven.  I zde je potřeba správně dýchat, nejdříve povrchně, při tlačení zhluboka.

Nejbolestivějšími momentem je porod hlavičky a ramínek dítěte, někdy se nastřihuje hráz mezi konečníkem a pochvou, aby nedošlo k násilnému k protržení. Zbývající část tělíčka už pak vyjde z těla bez problémů.

Poté, co je dítě na světě, začíná třetí doba porodní. Děloha se již trochu zotavila a mohou tak začít slabší kontrakce, které přispějí k odloučení placenty z dělohy. Po odloučení nastane porod placenty. Stahy dále pokračují, uzavírají se cévy a děloha se stahuje. Porod placenty již není bolestivý. Lékaři však musí provést důkladnou kontrolu, aby v děloze nezůstaly nějaké zbytky. Kontrolují se také porodní cesty a ošetřují se případná poranění. Maminka musí ještě nějakou dobu zůstat na sále a pod dohledem asistentky, aby se předešlo případným komplikacím. Již na porodním může dojít k bondingu, kdy si žena přímo na porodním sále může přivinout miminko a strávit s ním první čas. Později je žena převezena na poporodní pokoj. Někdy lékaři musí rozhodnout o vyvolání porodu. Umělé vyvolání porodu je nutné tam, kde by prosloužením mohlo dojít k takovým komplikacím, které by ohrozily matku nebo dítě. K takovým hrozbám patří vysoký krevní tlak neboli preeklampsie, cukrovka, zpomalený růst plodu a další hrozby. Pro urychlení porodu často lékaři provádí také tzv. Hamiltonův hmat.Klasickou metodou, jak urychlit porod, je podání takových léků, které uvedou dělohu do činnosti. Jindy lékař natrhne blány vaku a plodová voda odteče. Děložní stahy pak nastoupí samy.

Budoucí maminky se někdy vyvolání porodu obávají, a proto hledají babské rady na vyvolání porodu.

Zajímavé:  Léky Na Snížení Homocysteinu?

K těm patří například:

  • Masáž bradavek, která uvolní hormon zodpovědný za děložní stahy.
  • Zvýšení fyzické námahy, ne však zvedání břemen.
  • Pomáhají i směsi bylinek, popřípadě čaj z maliníku.  Je nutné dodržet doporučené dávkování.
  • Dobrou volbou bývá i horká koupel nebo sprchování bříška.
  • Masáž v oblasti hráze je doporučována i jako alternativa nastřižení hráze.

Pokud metody nejsou účinné, je nutné poslechnout pokynů lékaře a nechat porod vyvolat uměle.

Přirozený porod - Vše o zdraví

Typy porodů

Každá budoucí maminka by se měla seznámit s různými možnostmi a typy porodů. Některé z nich i mohou těhotné ženy zvolit, některé je nutno provést pro zajištění bezpečí maminky i dítěte. Jaké typy porodů jsou nejčastější?

Předčasný porod

Jako předčasný porod se označuje takový porod, který se odehrává před 37. týdnem těhotenství a dítě má porodní váhu nižší než 2500 g. Předčasných porodů je poměrně dost, jedná se o 7 – 11 % porodů.

Předčasně narozené dětí mají více zdravotních komplikací, protože neměly dostatek času na vývoj v děloze. Příznaky předčasného porodu jsou prasklá plodová voda, kontrakce a částečně otevřené porodní cesty.

Přestože ještě nenastal termín porodu, je potřeba vyrazit na cestu do nemocnice. Předčasný porod bývá velmi častý při porodu dvojčat.

Překotný porod

Překotný porod je pojmenování pro porod, který probíhá samovolně a velice rychle. Mezi prasknutím vody a příchodem miminka neuplynou celé hodiny, ale pouze desítky minut. Příčinou je nadměrná činnost dělohy.

V takovém případě se dítě může narodit již cestou do porodnice nebo se dokonce narodí doma. Je potřeba okamžitě zavolat záchranáře, asistenční služba po celou dobu maminku navádí.

V každém případě musí dítě i maminka do nemocnice, aby byla provedena patřičná vyšetření.

Vyvolávaný porod

Vyvolání porodu je umělé vyvolání děložní činnosti tak, aby mohl proběhnout porod. Důvodem pro vyvolání porodu je:

  • odchod plodové vody bez nástupu kontrakcí
  • přenášení
  • velká váha dítěte
  • těhotenská cukrovka
  • onemocnění ledvin u matky
  • rizikový stav matky nebo dítěte

Vše probíhá v rámci hospitalizace. Podává se prostaglandin, aby děložní hrdlo dozrálo, a poté oxytocin, který vyvolá kontrakce. Jestliže se nepodaří porod rozběhnout, provádí se císařský řez.

Klešťový porod

Klešťový porod je standardní porodnický postup, při kterém se používají porodnické kleště, aby se děťátko v pořádku a rychle dostalo na svět.

Kleště lze použít pouze tehdy, je-li vak blan prasklý, v pánvi je dostatečný prostor, dítě je živé, měkké porodní cesty jsou volné a hlavička dítěte dostatečně sestoupená a fixovaná.

K tomuto typu porodu se přistupuje v případě silného krvácení, oslabené činnosti dělohy, když matka nemůže použít břišní lis, nebo při nedostatku kyslíku pro miminko.

Jedná se o jeden z přirozenýchdruhů porodů. Nevyužívá se však příliš často, ale nedoporučuje se provádět doma. Měl by probíhat pod dohledem lékaře, není však možný v každé porodnici, proto je potřeba zjistit si, zda je porod do vody ve vaší nemocnici realizovatelný. Na vodu se využívá větší vana nebo speciální bazének, voda by měla být jen o trochu teplejší než tělo maminky. Ve vodě tráví maminka pouze druhou dobu porodní, porod placenty probíhá již mimo vodní lázeň. Naprostá většina dětí se narodí hlavičkou dopředu. Necelých 5% děťátek však přichází na svět zadečkem nebo nožkami napřed. To se označuje jako poloha koncem pánevním. Porod je pak těžší a může být pro miminko rizikový. Může sice proběhnout i přirozenou cestou, ale často se zde volí císařský řez, aby se případné komplikace minimalizovaly. Domácí porod je typ porodu, který v současné době není příliš doporučován. Může být i rizikový, a dokonce se uvažuje o jeho zákazu. Je pro ženu pohodlnější variantou, ale v případě komplikací hrozí nebezpečí budoucí mamince i děťátku.

Pokud má žena normální průběh těhotenství, může rodit doma s porodní asistentkou, porod doma však musí sama zafinancovat. Jinou možností je porod s asistentkou v porodnici.

Císařský řez, obvykle nazývaný císař, je druh operačního zákroku, který nahradí přirozený porod.

Nejčastěji se provádí v těchto případech:

  • Plod je příliš velký a maminka má užší pánev.
  • Miminko má příčnou polohu.
  • Placenta nefunguje tak jak má.
  • Díky stlačenému pupečníku by mohlo pro přirozeném porodu dojít k masivnímu krvácení.
  • Onemocnění budoucí maminky, které by mělo vliv na zdraví nebo životě maminky i miminka.

Rizika se mohou i kombinovat, pokud jsou známé předem, provádí se plánovaný císařský řez. Vše probíhá pod celkovou nebo lokální anestézií.

Lotosový porod

Lotosový porod uvítají maminky, které dávají přednost přirozeným fyziologickým postupům. Je založen na tom, že se po porodu neodstřihne pupečník a dítě zůstane spojeno s placentou, dokud se ta neoddělí sama.

Tím se do organizmu dítěte dostanou hormony i látky imunitního systému, takže dítě by mělo být silnější. Není mu také způsobeno větší trauma, protože pro dítě je placenta součástí těla.

Do doby, než se placenta oddělí, umisťuje se do roušek, aby měla přístup vzduchu, případně se dá konzervovat. Odloučit by se měla nejpozději do 9 dnů od porodu.

Hypnoporod

Hypnoporod je často nazývaný také bezbolestným porodem bez stresu pro maminku i dítě.Jde o metodu, která celý porod rodičce usnadní a zmírní její bolesti použitím hypnózy.

Základem je odstranění strachu z bolesti a přijetí porodního procesu jako pozitivního děje. Nepříjemné děje se tak izolují a pozornost je soustředěna na jiný, příjemný prožitek.

Pro hypnoporod je nutné absolvovat předporodní kurz a využít pomoci odborníka.

Některé rodičky zkoušejí i autohypnózu. Tento způsob zmírnění bolestí působí na cca jednu čtvrtinu budoucích maminek.

Všechny porodnice však hypnoporod neumožňují, je nutné informovat se předem.

Zdravé těhotenství, přirozený porod

KoupitKoupit eknihu

Citlivý průvodce těhotenstvím, porodem, šestinedělím a kojením, který nabízí ověřené praktické návody, jak v těchto obdobích využít bylinek, homeopatických přípravků a éterických olejů.

Německá samostatná porodní asistentka IS využívá svých bohatých zkušeností, které nasbírala během více než dvacetileté praxe, aby v knize Zdravé těhotenství, přirozený porod ženám poradila, jak podpořit zdravý průběh těhotenství a jak nenásilně řešit běžné zdravotní potíže, které se mohou během těhotenství, porodu a šestinedělí objevit, pomocí přírodních přípravků jako jsou bylinky, éterické oleje a homeopatické léky. Kniha je rozdělena na tři základní oddíly, které se podrobně věnují těhotenství, porodu a šestinedělí. Každý oddíl se pak dále dělí na kapitoly (např. Těhotenství je rozděleno na první, druhý a třetí trimestr) a ty zase na podkapitoly (věnují se např. průvodním jevům v těhotenství, vyšetření plodové vody atd.). Kniha je odborně na vysoké úrovni a přitom je čtivá a lehce srozumitelná i pro laiky. Pro rychlejší vyhledávání konkrétních témat je doplněna rejstříkem. Přestože autorka připravuje ženy na přirozený porod v domácím prostředí, sama upozorňuje na to, že tento způsob vedení porodu není vhodný pro všechny ženy. V některých případech jsou to zdravotní důvody, v jiných psychické, které znemožňují porod doma. Ale samozřejmě i ty ženy, které dají přednost lékařsky vedenému porodu, mohou mít užitek (a mají) z jejích rad a postřehů. Kniha je určená těhotným ženám připravujícím se na porod, ale také porodním asistentkám a dalšímu porodnickému personálu (zejména ti začínající, ať již porodní asistentky, dětské sestry nebo lékaři, nemající dostatek vlastních zkušeností, v knize naleznou a jistě ocení množství praktických informací), který je nakloněn otevřenějšímu přístupu k porodu a těhotenství. Vzhledem k tomu, že autorka je vyškolena taktéž v klasické homeopatii, může se kniha stát inspirací i pro mnohé homeopatické lékaře/lékařky a terapeuty….celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/144011/zdrave-tehotenstvi-p-144011.jpg 4.760

Komentáře (15)

od nejnovějších ▾
dle oblíbenosti / palců ▾dle hodnocení ▾

Kniha Zdravé těhotenství, přirozený porod

Bolkonská

Vynikajúca kniha, informatívne obsažná, zrozumiteľne napísaná. Áno, obsahuje veľa informácií o homeopatikách, éterických olejoch a bylinkách, okrem iného zrejme preto, že je určená nielen tehotným ženám, ale aj dulám či pôrodným asistentkám. Tiež som si myslela, že tie pasáže budem preskakovať, ale napokon som nejaké tie oleje vyskúšala a tú tehotenskú bylinkovú zmes ešte pijem – a je to super.

RosElisen

Nejlepší kniha jako průvodce přirozeným těhotenstvím, porodem a šestinedělím, kterou jsem četla. Velice jemně a citlivě napsané ze své praxe i role matky.

blankaa89

Přečteno v rámci příprav na mou novou roli – roli matky. Musím říct, že kniha je nabitá informacemi, ale některé informace mi připadají trochu zastaralé nebo přes čáru. Informace o homeopatii jsem přeskakovala, protože to není zrovna můj šálek čaje, takže jsem tomu nepřikládala velkou váhu.

Věc, která mi ale na knize vadila je, že se zde často vyskytují informace o úmrtí. Myslím, že by stačila jedna kapitola, kde je vše vysvětleno. Člověk nepotřebuje číst u každého dne od porodu do jednoho roku fakt, že je riziko náhlého úmrtí.

Myslím si ale, že v případě jakýchkoli otázek, které nastanou budu odpovědi hledat tady v knize, jelikož je tam opravdu hodně věcí detailně popsáno.

Ophelie

Přečetla jsem více knih ohledně těhotenství a době po porodu a tato kniha za mě jednoznačně vede. Pokud bych měla nastávajícím maminkám doporučit pouze jednu knihu, kterou by si měly přečíst, pak je to tato. Hodně nových, užitečných informací. Díky knize jsem našla spoustu odpovědí na mé otázky a určitě se k ní budu ještě několikrát vracet.

makushenka

Začátek knihy mě trochu odrazoval kvůli množství informací o homeopatii atp., přišlo mi, že kniha pro mě není dostatečně nabitá informacemi, ale pak se to v určitém momentu zlomilo a já můžu s klidným svědomím říct, že pokud něco během těhotenství přečíst, pak toto. Hlavně část o šestinedělí mi přišla užitečná.

adorjas

Zatiaľ som v časti o tehotenstve- nečakajte tu konkrétne informácie a zdieľanie, čo sa deje biologicky v bruchu.

Skôr je to popis o prežívaní matky v tehotenstve a je robená v dosť prírodnom duchu (čo najmenej chémie, krvných obrazov, ultrazvukov, čo najviac byliniek a homeopatík- a ja na toto nie som).

O pôrode a šestonedelí sa dočítam možno v budúcnosti, a podľa toho možno ešte budem regulovať svoje výsledné hodnotenie.

claudiavas89

27.12.2020

krasně rozepsano, hodně dobrych rad, pro mně však moc psani o eterickych olejech a probiotkach

Cageyy

Podrobná, odborná kniha o těhotenství, porodu, šestinedělí a kojení. Postupy, rady, rizika, řešení, vše popsáno. Plus jako bonus postupy na výrobu elektrických a bylinných směsí, doporučená homeopatika. Za mě super ????

Zajímavé:  Sociální Fóbie A Její Léčba?

INFORMACE aneb Vše o porodu | Přirozený porod = normální porod | "Kdo nic neví, musí všemu věřit."

Lidská mláďata se rodí velmi závislá na rodičích. V prvních dvou letech života prochází obrovským vývojem mozku, růstem neuronů a jejich tzv. okleštěním.

Rozvoj mozku kojenců (stejně jako jejich sociální, emoční a kognitivní vývoj) závisí na láskyplném poutu či vazbě ve vztahu s primárním pečovatelem, obvykle rodiči.

Existuje stále více důkazů z oblasti vývojové psychologie, neurobiologie a epigenetických studií na zvířatech, které říkají, že zanedbávání, rodičovská nekonzistentnost a nedostatek lásky mohou vést k dlouhodobým problémům s duševním zdravím, stejně tak jako ke snížení celkového potenciálu a štěstí.

Tak zvané prasknutí vody neboli umělé protržení plodových obalů (amniotomie) je rutinně prováděný porodnický zákrok. Většina to jako nějaký zásah do porodu ani nepovažuje. Někdy o něm ani rodička není informována a je jí amniotomie provedena při vaginálním vyšetření v průběhu porodu.

Kromě zvýšení bolestivosti porodu a nepřirozenému zrychlení a zintenzivnění kontrakcí přináší s sebou i jiná rizika. A ta mohou být velmi vážná. Jedním z těch nejzávažnějších rizik je prolaps pupečníku.

Tedy stav, kdy odtékající plodová voda s sebou strhne i pupečník, jestliže hlavička dítěte na branku úplně nenaléhá, a ten se dostane do porodních cest a může dojít k jeho uskřinutí.

To je velice vážný stav, který může končit až udušením dítěte, jelikož k němu neproudí dostatek okysličené krve. Stojí tedy za to riskovat a nechat si provést amniotomii? Celý příspěvek

Pupeční šňůra, přesněji pupeční šňůra kolem krku – je jednou z mnoha věcí, kterých se nastávající matky nejvíce děsí. Představa „udušení“ dítěte pupeční šňůrou způsobuje mnoho obav. Naštěstí, normální, zdravá pupeční šňůra je chráněna před stlačením cév. Celý příspěvek

Výsledky studie zabývající se tím, jaký dlouhodobý vliv má separace od matky respektive včasný kontakt.  Celý příspěvek

Nejde o to, odmítnout všechny intervence. Porod není děj, který lze mít úplně pod kontrolou. Jsou situace, kdy je vyvolání porodu či císařský řez tou nejbezpečnější možností. A komplikace jsou výjimkou, nikoliv normou.

Avšak v medicínsky neodůvodněných případech jsou následující zásahy, dle vědeckých studií, spojovány s horšími výsledky u matky, dítěte či obou. Celý příspěvek

Vybraná data ze statistického sborníku Rodička a novorozenec 2013 Celý příspěvek

Vybraná data ze statistického sborníku Rodička a novorozenec 2012 Celý příspěvek

Porodnice

Porod ve Fakultní nemocnici Bulovka volí narůstající počet žen, které přicházejí s porodními plány. Chtějí mít porod podle svých představ a mají konkrétní požadavky týkající se některých porodnických a neonatologických postupů. Pokud to situace dovolí, snažíme se je respektovat.

 Většina porodních plánů obsahuje přání a požadavky, které lze bez problémů splnit; některým můžeme vyjít vstříc jen v případě fyziologicky probíhajících porodů. Občas se však setkáváme s požadavky, které splnit nelze, ať už z technických důvodů nebo kvůli bezpečnosti pro matku a dítě.

 

Kromě toho doporučujeme všem těhotným, které mají porodní plány, aby je zkonzultovaly předem v rámci vyšetření v těhotenské poradně. Naše stanovisko k nejčastějším bodům porodních plánů naleznete zde:

Kardiotokografické monitorování plodu během porodu – CTGSledování stavu plodu pomocí CTG považujeme za nezbytnou součást bezpečného porodu.

CTG provádíme při příjmu na porodní sál a dále dle aktuální situace.

Pokud porod probíhá fyziologicky, omezujeme monitorování na nezbytné minimum (1x za 2–3 hodiny), v mezidobí porodní asistentka poslouchá srdeční ozvy plodu v určených intervalech.

Vaginální vyšetřeníPomocí vaginálního vyšetření se hodnotí průběh porodu. V případě nekomplikovaného průběhu porodu je počet vaginálních vyšetření omezen na nezbytné minimum.

Předčasný odtok plodové vodyPři odtoku plodové vody postupujeme dle doporučeného postupu pro porodnictví. Po 18-24 hodinách od odtoku plodové vody obvykle zahajujeme preventivní podání antibiotik. Pokud do 24 hodin od odtoku plodové vody nedojde ke spontánnímu nástupu kontrakcí, zahajujeme vyvolávání porodu.

GBS pozitivitaPřítomnost Streptokoka skupiny B (GBS) v pochvě je běžný a nezávažný nález. V průběhu porodu však může ohrozit novorozence vznikem infekce, což je vzácná, ale potenciálně závažná komplikace. Pokud kultivační vyšetření prokázalo, že GBS máte, podáme vám preventivně k porodu antibiotika dle doporučeného postupu pro porodnictví.

Protržení vaku blanDirupci – protržení vaku blan, rutinně neprovádíme. Správně načasovaná dirupce však může urychlit porod, což může být v některých případech prospěšné.

Potermínové těhotenstvíTermín porodu určuje ultrazvukové vyšetření v prvním trimestru (nejčastěji je uveden na prvotrimestrálním screeningu).

Pokud neporodíte do stanoveného termínu porodu, doporučíme vám (nejde-li o rizikové těhotenství) častější sledování v těhotenské poradně (2x týdně). Zhruba deset dnů po termínu porodu (týden 41+3) doporučujeme naplánovat vyvolání porodu.

Nejzazší termín pro porod považujeme týden 42+0. Preferujeme vyvolávání porodu mechanickými metodami, nikoliv léky. Vyvolávání porodu probíhá za hospitalizace.

KlystýrS prováděním klystýru před porodem máme dobré zkušenosti. Není však nezbytnou součástí porodní péče.

HoleníHolení hráze před porodem nevyžadujeme, ale doporučujeme. Neoholená kůže může komplikovat proces hojení, pokud dojde k jejímu poranění během porodu.

Poloha ženy během poroduPolohu, v níž chcete rodit, si můžete zvolit samy. Na porodním sále jsou k dispozici porodní lůžka, která umožňují modifikace porodních poloh.

Jídlo a pití během poroduBěhem porodu doporučujeme jíst a pít omezeně a v malých dávkách, přednost dáváme lehké stravě bohaté na rychlé cukry. Porod je náročný fyzický výkon a nadměrný příjem potravy při něm způsobuje pocity na zvracení nebo zvracení. 

Epiziotomie – nástřih hrázeEpiziotomii provádíme pouze v případě, že ji považujeme za vhodnou v dané konkrétní situaci. Odhadnout předem, zda bude epiziotomie nutná, je obtížné.

  Nejčastějšími důvody provedení nástřihu je nutnost urychlení porodu (při podezření na hypoxii plodu-nedostatek kyslíku) a riziko závažného poranění hráze (zejména pevná hráz a větší hlavička apod.).

 

Podávání oxytocinuOxytocin je přirozený hormon, který způsobuje děložní kontrakce, čímž umožňuje porod. Podání oxytocinu v infúzi má svá indikační kritéria, jimiž se řídíme.

Patří sem například nepostupující porod, slabé kontrakce, krátké kontrakce, krvácení po porodu apod. Oxytocin je možné podávat až po odtoku plodové vody. Při podávání oxytocinu je nutné plod více sledovat pomocí CTG.

Pokud jsou kontrakce podpořené oxytocinem bolestivé, nabízíme analgezii.

Epidurální analgezieEpidurální analgezie je jedna z nejoblíbenějších metod tišení bolesti při porodu. Je dobře účinná a málo riziková pro rodičku i pro plod. Máme s ní dobré zkušenosti. V naší porodnici je její podání dostupné a je zdarma.

BondingBonding představuje úzkou vzájemnou interakci matky a dítěte bezprostředně po porodu. Bonding podporujeme u všech donošených, dobře se adaptujících novorozenců. Dítě je po vybavení položeno na břicho matky (tzv.

 kontakt kůže na kůži). Po přerušení pupečníku a krátkém vyšetření pediatrem pokračuje bonding na hrudníku matky, kde dítě zůstává první 2 hodiny života.

V průběhu bondingu je dítě monitorováno (čidlo oxymetru na ručce) a je vyžadována trvalá přítomnost doprovodu.

Podvaz pupečníkuPreferujeme pozdní podvaz pupečníku. Novorozence, který je bezprostředně po porodu v pořádku, pokládáme bez přerušení pupečníku na břicho matky.

Z výzkumů vyplývá, že děti s odloženým podvazem pupečníku mají nižší výskyt anémie v kojeneckém věku, pokud jsou ponechány s nepřerušeným pupečníkem 1–3 minuty po porodu, což odpovídá době, kdy pupečník dotepává. Pupečník může přestřihnout otec dítěte.

V případě nutnosti resuscitace novorozence pediatr, který je u porodu přítomen, indikuje časnější podvaz. 

Podání uterotonik po poroduPo porodu dítěte podáváme léky na podporu stažení dělohy (uterotonika). Podle našich i mezinárodních doporučení je podání uterotonik prevencí nadměrného krvácení po porodu.

Ošetření novorozence po poroduNovorozence zkontroluje po porodu pediatr. Jestliže je novorozenec v pořádku, není nikam odnášen a jeho vyšetření probíhá v přítomnosti matky. Vyšetření na těle matky je možné. Pediatr dítě krátce vyšetří a zhodnotí jeho adaptaci. Další ošetření, vážení a označení je možné odložit po bondingu.

Pokud je třeba podpora poporodní adaptace (týká se asi 10 % dětí a zahrnuje například odsátí tekutiny z nosu a úst, prodýchnutí maskou s kyslíkem apod.), probíhá ve vedlejší místnosti, která je k tomu vybavená.

Císařský řezV případech, kdy je nutné ukončit těhotenství císařským řezem, dáváme přednost svodné anestezii před celkovou.

V celkové anestezii operujeme, pokud je nutné provést císařský řez okamžitě nebo pokud je svodná anestezie ze zdravotních důvodů nevhodná. Doprovázející osoba může být s rodičkou na operačním sále a po vybavení novorozence může být přítomná při jeho ošetření.

Dítě matce ihned po ošetření ukážeme, a pokud o to má zájem, přikládáme jí ho k prsu, aby se správně nastartoval proces kojení. Bonding – položení nahého dítěte na kůži matky může být u císařského řezu technicky obtížný.

V situacích, kdy není možný, umožňujeme bonding v případě zájmu otci. Po porodu císařským řezem je rodička obvykle jeden den na oddělení JIP. Dítě zůstává v péči neonatologů a je jí pravidelně donášeno ke kojení.

Ambulantní porodAmbulantní porod je v naší porodnici možný.

Pokud si přejete odejít domů i s miminkem dříve, než je doporučená doba pobytu na oddělení šestinedělí (72 hodin), je třeba se na podrobnostech a další péči domluvit s přítomným gynekologem a pediatrem.

Propuštění novorozence před 48. hodinou života je řešeno formou negativního reverzu. Při časném propuštění matky, je-li vše v pořádku, revers není nutný.

Odmítnutí doporučené péčePokud něco z toho, co vám nabízíme, nechcete, poučíme vás o výhodách a alternativách navrženého postupu a o potenciálních rizicích spojených s jeho odmítnutím. Požádáme vás poté o podpis tzv.

 negativního reverzu, v němž podepisujete, že jste si rizik vědoma, byla jste poučena a přijímáte za své rozhodnutí zodpovědnost.

V posledních letech se setkáváme s rodičkami, které mají mylné nebo zkreslené informace týkající se některých aspektů porodnické péče, většinou získané z neodborných zdrojů na internetu. Doporučujeme proto věnovat poučení velkou pozornost. Komunikaci s rodičkou věnujeme péči.

Z naší zkušenosti se většina nejasností v průběhu prenatální péče nebo při porodu vysvětlí a vzájemná spolupráce rodičky, porodní asistentky a lékaře probíhá dobře. Pokud už předem víte, že některé z našich standardních postupů nebudete akceptovat, konzultujte to v těhotenské poradně.

Hodnocení fyziologie a patologie poroduO tom, zda je porod fyziologický, rizikový nebo patologický, rozhoduje porodní asistentka a/nebo lékař. Dle toho určuje další postupy, navrhuje vyšetření a léčbu abnormálních stavů.

Komunikace s rodičkouVšechny postupy, návrhy péče a léčby řešíme přímo s těhotnou a/nebo rodící ženou.

Nepřejeme si, aby za ženu komunikoval její doprovod. Přímou komunikaci mezi personálem a rodící ženou považujeme za základ kvalitní zdravotnické péče.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector