První menstruace po porodu – Vše o zdraví

Samotné zahájení cyklu je často úzce spjato s tím, zda žena své dítě kojí či nikoliv. Při kojení dochází k vyplavování hormonu prolaktinu, který menstruační cyklus přímo blokuje.

U kojících maminek se menstruace dostaví v průměru za 14 až 17 měsíců po porodu. Rozpětí je ale velmi široké směrem nahoru i dolu, i při plném kojení je možné dostat menstruaci hned po šestinedělí nebo klidně až po druhých narozeninách dítěte.

Pokud se neobjeví nějaké zdravotní potíže, není třeba si s absencí menstruace dělat těžkou hlavu.

Některé ženy spoléhají na to, že pokud nemenstruují, nemohou také otěhotnět. Jedná se ovšem o mnohokrát vyvrácený mýtus, na který se nikdy nedá dokonale spolehnout.

Některé zdroje uvádějí, že pokud je miminko plně kojeno a jsou dodrženy intervaly mezi kojením, je šance v prvních 6 měsících po porodu otěhotnět velmi nízká.

Doporučujeme na to ale raději nespoléhat a hledat jiné možnosti, jak se před dalším početím chránit – například pomocí symptotermální metody. 

První menstruace po porodu - Vše o zdraví

Cyklus jako na horské dráze

Málokdy se stává, že menstruace po porodu přichází pravidelně. Nemusíte mít obavy, když se síla krvácení střídá nebo občas cyklus vynechá úplně.

Hormonální systém potřebuje čas na to, aby se po těhotenské a poporodní bouři stabilizoval.

Pokud již několik měsíců bdíte celé noci s miminkem v náruči nebo nemáte čas na kvalitní stravu, na pravidelnosti, síle a třeba i bolestivosti menstruaci se to pravděpodobně odrazí. 

Menstruace přímo reaguje na to, jaký má žena životní styl. Jestli umí odpočívat, zda ji netrápí bolesti zad nebo jestli nemá jiné potíže třeba po náročném porodu. Pokud je žena odpočatá, dosycená po všech stránkách a tělo má dostatek energie, tak bude menstruovat, říká fyzioterapeutka Pavla Filipová, jejíž praxi můžete najít pod názvem Fyziofemina. 

Nezapomeňte doplnit vitaminy a minerály

Nikdy také není na škodu požádat svého lékaře o provedení krevních testů a zjistit, zda vašemu tělu nechybí některé důležité látky – často třeba železo. Během porodu a poté i v šestinedělí při zavinování dělohy dochází ke krvácení, které může být s nedostatkem železa přímo spojeno. Když k tomu přidáte časté kojení či vstávání k miminku, vyčerpání je na světě.   

Jak si zpříjemnit menstruaci, když už nechcete tampon nebo vložky?

Stále více žen po celém světě opouští od tradičních jednorázových pomůcek typu vložky či tampony a nacházejí oblibu v udržitelných pomůckách. Ty nezatěžují životní prostředí a poskytují během menstruace mnohem větší pohodlí. Takovou pomůckou je i menstruační kalíšek, který je možné používat opakovaně až 5 let. 

Mezi jeho další výhody patří i to, že nevysušuje sliznici. Když si vyberete ten správný kalíšek, ani o něm po celou dobu menstruace nevíte.

Oproti vložkám a tamponům, na jejichž povrchu se po čase začínají množit bakterie, je menstruační kalíšek naprosto hygienický, neboť krev v něm zůstává až do vylití čistá.

Ten náš je navíc vyrobený z lékařského silikonu, který je šetrný k ženskému tělu, říká o českém menstruačním kalíšku Whoop·de·doo produktová designérka Anna Marešová. 

První menstruace po porodu - Vše o zdraví

O vhodnosti používání menstruačního kalíšku se můžete poradit se svým gynekologem či fyzioterapeutem, dopřejte svému tělu čas se po porodu zotavit a poté zkoušejte, co vám bude během menstruace nejpříjemnější.

Menstruační kalíšek Whoop·de·doo je k dostání ve dvou velikostech, při čemž větší je doporučována právě ženám po vaginálním porodu.

Po zavedení můžete kalíšek nosit bez sebemenší péče až 12 hodin, pohodlně s ním spát a celý den se starat o miminko, aniž by vás menstruace nějak omezovala. 

Článek původně vznikl pro magazín Moje rodina.

Foto: Nathan Dumlao, Zach Lucero a Adam Dvořák

Menstruace po porodu – kdy ji čekat?

Porod a příchod miminka zcela změní váš dosavadní život. To samé pak platí i o měsíčním cyklu. Tělo se musí postupně vyrovnávat s mnoha hormonálními změnami, které přicházejí jak s porodem, tak s následným kojením.

Návrat do normálu není rychlou záležitostí a doba příchodu první menstruace po porodu je velmi individuální. Některé ženy menstruují poměrně brzy po porodu, jiné až v době, kdy miminko přestanou kojit. Menstruace může být nepravidelná, záleží to na četnosti kojení a odolnosti těla maminky.

Maminky však nemusejí mít obavy, pokud nemají současně nějaké obtíže, jako jsou bolesti v podbřišku nebo bolestivé špinění místo menstruace a další.

A jak to tedy s menstruací po porodu je, co máte očekávat, jaké jsou příznaky první menstruace po porodu, jaké jsou zvláštnosti menstruace při kojení? Jste v této době chráněna před otěhotněním? To vše se dozvíte na následujících řádcích.

Nezaměňte poporodní krvácení a čištění za menstruaci. Po každém porodu, klasickém i císařském řezu, se čistí porodní cesty. Děloha se totiž musí zbavit všech tkání, které jsou přebytečné. Toto čištění a krvácení může trvat po celé šestinedělí, mívá silnou intenzitu a krev má sytou červenou barvu.

U některých žen se však může jednat pouze o několik dní. Sílu a délku tohoto krvácení ovlivňuje intenzita a četnost kojení, které pomáhá při očistě a návratu těla k původnímu stavu. Není to tedy silná menstruace po porodu, ta by měla přijít až později.

První menstruace po porodu – kdy obvykle přichází?

Otázky, které si nejčastěji klade většina maminek v tomto období, jsou tyto:

  • Kdy dostanu menstruaci po porodu?
  • Jak bude vypadat menstruace po porodu při kojení?
  • Dostaví se menstruace v šestinedělí?
  • Vrátí se pravidelnost menstruace po porodu?
  • Bude dlouhá menstruace po porodu nebo v obvyklé délce?

Kdy po porodu menstruace přijde, je, jak již bylo řečeno, individuální. I délka menstruace je u každé ženy jiná. Menstruace a kojení se vzájemně ovlivňují, část žen menstruuje poprvé až tehdy, když se sníží intenzita kojení.

Menstruace mění chuť mléka maminky, miminka často mívají s touto změnou problém. Může se objevit již po osmi týdnech, ale i až po jednom nebo dokonce dvou letech. Za průměrnou dobu se považuje 12 až 16 měsíců po porodu.

Jak poznáte, že první menstruace po porodu přichází

Když se cítíte podrážděné, přecitlivělé, jste neklidné a unavené, máte tendence přejídat se, bolí vás záda i prsa, máte neustále žízeň, otékají vám nohy a bolí vás v podbřišku, je velmi pravděpodobné, že se blíží první poporodní menstruace. I ženy, které kojí, mohou menstruovat.

Nepravidelná menstruace po porodu je zcela normálním jevem, může se měnit i délka cyklu. Dlouhá menstruace se může stát krátkou a naopak. Potěšit vás může to, že ve většině případů bývá poporodní menstruace jednodušší a méně problémová než před těhotenstvím.

Menstruace při kojeníPrvní menstruace po porodu - Vše o zdraví

Pokud maminka kojí intenzivně, což znamená minimálně pětkrát denně, neměla by mít menstruaci. Proces kojení zvyšuje v těle hladinu prolaktinu a snižuje estrogen. Nenarůstá sliznice dělohy, která je rozhodující pro spuštění krvácení.

S postupným snižováním síly kojení narůstá hladina estrogenu a také sliznice pomalu dorůstá, až se dostaví menstruace. Protože poměr prolaktinu a estrogenu se stále mění podle toho, jak se miminko krmí, dostavuje se nepravidelná menstruace po porodu.

Další příčinou tohoto stavu může být také stres, únava a nedostatek spánku, někdy se přidávají i nedostatky ve stravování.

Nepravidelnou menstruaci mají i maminky, které nekojí, tělo se musí nejdříve zotavit. Stejně opožděně přichází i první menstruace po potratu. Vše se postupně urovná, tělo potřebuje pro regeneraci dostatek času.

Bolestivá menstruace po porodu není výjimkou

Nepravidelný menstruační cyklus, kolísání hormonů a reakce těla na ně jsou příčinou, proč je někdy bolestivá menstruace po porodu. Menstruace někdy bývá delší a silnější, jindy je slabá a vypadá pouze jako špinění.

Není potřeba se znepokojovat, jen pokud by silná menstruace trvala déle než 7 dní, měl by situaci posoudit lékař. Organismu maminky by pak hrozil značný pokles obsahu železa v krvi. Železo je velmi důležité zvláště v době, kdy maminka kojí.

Individuální nástup menstruace u nekojících maminek je kratší, nejčastěji během dvou měsíců od porodu, může však jít i o delší dobu.

Kojení není antikoncepce

Mnohdy se říká, že pokud maminka kojí, nemůže otěhotnět. Na to však rozhodně nespoléhejte. Menstruace buď chybí, nebo je nepravidelná, může být silná a bolestivá, jindy jde zas jen o špinění. Menstruační cyklus se po čase sám upraví, záleží na tom, jak rychle se tělo ženy dokáže s novou situací vyrovnat.

Pokud se v tomto období chcete vyhnout otěhotnění, zvolte vhodnou antikoncepci. Ta by měla být jen jednosložková a neměla by obsahovat estrogen.

Oblíbené jsou nehormonální přípravky jako antikoncepční krémy a čípky, globule nebo nitroděložní tělísko. Maminky, které už další děti nechtějí, mohou zvolit sterilizaci.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

V každém případě je nutno užívání antikoncepčních přípravků konzultovat s gynekologem.

Přečtěte si i další články:

Vše co vás zajímá o šestinedělí

První menstruace po porodu - Vše o zdraví

Šestinedělí po porodu je obdobím, kdy dochází k nejintenzivnějšímu rozvíjení vztahu mezi maminkou a miminkem. Je to čas na společné doteky, poznávání a nácvik kojení. Vaše tělo se také zotavuje z těhotenství a porodu, děloha se zavinuje a orgány se vrací do běžného provozu. Vychutnejte si proto společných prvních 6 týdnů s miminkem v maximálním klidu a nesnažte se ihned vrátit do kolotoče zařizování a péče o domácnost nebo dokonce do honby za dřívější postavou.

Šestinedělí opravdu není tím správným obdobím, kdy začít tvrdě makat na své postavě.

Užívejte si raději svého miminka v domácím prostředí, nehledě na to, že břišní stěna potřebuje nějaký čas, aby se znovu stáhla a zregenerovala.

Než skákání v posilovně nebo plavání, které není v šestinedělí doporučováno, se raději věnujte cvikům zaměřeným na regeneraci a posílení svalů, které dostaly při porodu zabrat. 

  • Posilujte dolní končetiny procházkami, abyste podpořila krevní oběh a zamezila vzniku křečových žil.  
  • Posilujte svaly pánevního dna, abyste předešla samovolnému úniku moči a možnému poklesu dělohy. 
  • Posilujte a protahujte prsní svaly pro podporu kojení. Ideální je zvedání naplněných 1,5L PET lahví, ale věříme, že přenášení miminka vám dá také zabrat.
  • Když už posilovat břicho, tak jen šikmé břišní svaly. Přímé břišní svaly posilujte až po šestinedělí a v případě, že trpíte tzv. diastázou  – rozestupem břišních svalů – raději se před cvičením poraďte se svým lékařem.

K běžným sportům, jako je aerobik, tenis nebo běhání, se vraťte zhruba až po 3 měsících od porodu.

U starších rodiček nebo rodiček s vrozenou dispozicí může dojít k tzv. poklesu dělohy do pochvy, což často provází právě inkontinence. Problém se pak řeší operativně nebo právě cviky na posílení pánevního dna.

Je naprosto běžné, že v šestinedělí po spadnutí první hormonální oxytocinové bouře nastane období útlumu nálady a nastoupí pochybnosti – tzv. poporodní blues, které zažívají až ¾ maminek několik dní po porodu. Pokud se k tomu přidá i aktivnější dítě, které ne a ne spinkat nebo problémy s kojením, maminky si přestávají věřit.

Nepropadejte splínům, naopak posilte tělesný kontakt s děťátkem a v klidu prožívejte společný čas bez přehnaného přemýšlení a výčitek. Pokud však máte pocit, že vaše nálada je dlouhodobě na bodu mrazu a trápíte se, 

Nepropadejte splínům, naopak posilte tělesný kontakt s děťátkem a v klidu prožívejte společný čas bez přehnaného přemýšlení a výčitek. Pokud však máte pocit, že vaše nálada je dlouhodobě na bodu mrazu a trápíte se, je zodpovědné zkonzultovat své pocity s odborníkem, který odhalí, zda nejde o klinickou depresi.

Donedávna panoval mýtus, že v šestinedělí se nedá otěhotnět, čehož jsou důkazem bratříčci a sestřičky narození jen 9 měsíců po svém starším sourozenci. Otěhotnění je tedy samozřejmě možné, i když k němu nedochází v tomto období často.

 Odborníci však doporučují počkat se sexem až po šestinedělí kvůli menšímu riziku infekce dělohy či oblasti porodního poranění. Záleží ale samozřejmě na tom, jak se individuálně cítíte. Krvácení v šestinedělí, tzv.

očistky, může trvat právě oněch 6-8 týdnů, což většinou k zahájení sexuálního života po porodu příliš nepřispívá. 

Sex v šestinedělí samozřejmě mohou odložit zákroky vzniklé během porodu, jako je císařský řez nebo nástřih hráze. 

1. sex po porodu a celkově návrat k sexuálnímu životu mezi partnery mohou provázet rozpaky na obou stranách. Začněte proto zlehka – mazlením a jemným laskáním. Překonáte tak pozvolna zábrany a najdete si k sobě zase cestu.

Nástup 1. menstruace od porodu je velmi individuální. Dochází k ní zpravidla 6 – 24 týdnů po porodu. Pokud pravidelně kojíte, 1. menstruace se může dostavit až po úplném odstavení dítěte od mateřského mléka.

Vychutnejte si šestinedělí v klidu se svým miminkem a dostatečně odpočívejte, aby se vaše tělo stihlo v pořádku zregenerovat.

Přírodní a BIO kosmetika

17.12.2019

Na devět měsíců jste zahodila vložky a tampony. Devět měsíců jste nekroužkovala v kalendáři a nehlídala termín menstruace. Devět měsíců bez měsíčků. Po porodu však tělo začíná regenerovat – začnete hubnout, oslabí se nehty, začnou vám vypadávat vlasy a napadne vás otázka, kdy opět dostanete menstruaci?

První menstruace po porodu - Vše o zdraví

Devět měsíců bez kroužkování v kalendáři a počítání, kdy zase nastane den D 

Menstruace a kojení

Říká se, že během kojení se nemenstruuje. To není pravda. Ale dalo by se říci, že čím déle se kojí, tím později se menstruace objeví. Během kojení, kdy miminko saje a dráždí bradavky, tělo produkuje hormon prolaktin.

Ten stimuluje růst mléčných žláz a tvorbu mléka. Zároveň blokuje funkci vaječníků.

Je to přirozená ochrana matky napříč živočišným světem, kdy je matka chráněna před dalším těhotenstvím a starostí o dvě miminka, o které by neměla šanci pečovat a chránit je.

Uvádí se, že pokud plně kojíte, menstruace se objeví nejdříve po 8. měsíci po porodu nebo 6 týdnů po ukončení kojení. Takže se menstruace můžete dočkat až po dvou letech.

Pokud však nekojíte, první měsíčky můžete mít mezi 6.–9. týdnem po porodu, nejpozději do půl roku.

Během menstruace si můžete všimnout, že tvorba mléka se sníží nebo že miminko mléko odmítá. Mléko totiž může mít jinou chuť. Po skončení měsíčků se však opět vrátí do normálu. 

Očistky

První vložky budete potřebovat ihned po porodu až po dobu šestinedělí. Ne však kvůli menstruaci, ale očistě porodních cest. Tělo se bude zbavovat krve a tkání po miminku, a to i v případě, že jste podstoupila císařský řez.

Pokud jste rodila vaginálně, vložky se vám budou hodit i k zachycení krve ze šití. Menstruace po porodu prý bývá méně bolestivá. Je však také nepravidelná – alespoň v prvním roce. Cyklus se ustálí během půl roku. Menstruace by měla trvat obvyklých 4–6 dnů.

 Pokud krvácíte déle než sedm dní, něco není v pořádku a raději navštivte gynekologa.

Premenstruační syndrom

PMS neboli premenstruační syndrom postihuje po porodu až polovinu žen. A to i přesto, že před těhotenstvím PMS nikdy neměly.

Co je to PMS?Emoční, psychologické a fyzické symptomy doprovázející menstruační cyklus. Některé ženy mají tak silné příznaky, že nemohou „normálně fungovat“.

Jaké jsou příznaky?

  • Nesoustředěnost, únava, podrážděnost,
  • úzkost, přecitlivělost, návaly pláče,
  • náladovost, vztek, vznětlivost,
  • křeče v podbřišku, tlak na vaječnících,
  • bolest hlavy, bolest břicha,
  • bolest v prsou,
  • hlad, chutě, žízeň,
  • oteklé kotníky a nohy.

Uvádí se, že symptomů může být až 300! Za PMS může hormonální nerovnováha. Estrogen prudce klesne, zatímco progesteron se zvýší. Tato nerovnováha se vyrovnává v průběhu menstruace. Příčinu je těžké určit, proto se léčba zaměřuje zejména na prevenci.

Ta spočívá ve zdravém životním stylu:

  • vyvážený jídelníček,
  • dodržování pitného režimu,
  • pohyb na čerstvém vzduchu,
  • dostatečný spánek,
  • relaxační cvičení,
  • vyvarování se alkoholu a nikotinu.

Trápí vás bolesti během menstruace? Pomozte si přírodní kosmetikou

Porod jako restart

Přivést dítě na svět je zázrak. Klišé? Možná. Ale je to pravda. Začíná tím nová kapitola života. Miminko totálně zpřehází priority, pohled na svět i sebe samotnou. Už od šestého měsíce těhotenství jsem si řekla, že porod pro mě bude novým začátkem.

A nejen kvůli mé nové roli „máma“. Často řeším situace s heslem „když už, tak už“.

Když už budu máma a budu mít více zodpovědnosti a práce, tak proč si nenaložit další cíle? Zhubnout, být více asertivní, každý den si zazpívat, jedno odpoledne v týdnu si zatančit a žít zdravěji.

Vyladila jsem si jídelníček, cvičím, každé ráno začínám jógou a řeším i kosmetiku. Co se týče menstruace, řekla jsem NE hormonální antikoncepci a NE tamponům. Už před těhotenstvím jsem používala menstruační kalíšek, který si nemůžu vynachválit. Tampony jsou tedy minulostí. Ale používat menstruační kalíšek po porodu je asi tak lákavé jako si nasypat sůl do řezné rány.

Budete potřebovat balíky těch mega velkých naducaných poporodních vložek. A budete je milovat. Nemají lepidlo ani křidélka, ale zachytí všechno. Očistky, krev i rozpouštějící se stehy. A budete je měnit co hodinu (alespoň ze začátku). Já ty balíky spotřebovala čtyři.

Pak jsem sáhla po extra long nočních vložkách a do konce šestinedělí se postupně propracovala ke slipovým vložkám.

Moje sestra má citlivou pokožku a kvůli sedavé práci se v jednorázových vložkách zapařuje. Taky ji trápily pupínky a podrážděná pokožka. „Se pařím jak ve foliovníku,“ stěžovala si. Tak sáhla po látkových vložkách a prý už nechce jiné. Má sice ještě pár jednorázových, ale jen pro případ nouze. 

Mě porod zastihl o čtrnáct dní dříve, takže jsem si nestihla pořídit látkové vložky ani menstruační kalhotky, které jsem si vyhlídla. Jak jsem ale řekla, po porodu řeším i kosmetiku, a tak jsem si vybrala zelené vložky. Samozřejmě že jsou bílé – zelené znamená, že jsou BIO. Nebělené chlórem, bez zbytečných lepidel a syntetických látek. Jsou prodyšné, savé, spolehlivé, pohodlné, ekologické.

Zaměřila jsem se také na intimní hygienu. Dříve jsem neřešila intim sprchové gely, ale jakmile jsem si přečetla pár článků o tom, proč vlastně intimní sprchové gely používat, dostala jsem odpovědi na mé dřívější problémy – suchost, občas neproblémový výtok, podrážděnost.

Zajímavé:  Přírodní Léčba Na Kašel?

Přírodní intimní sprchové gely maximálně respektují ženské pH a navracejí poševní prostředí do přirozených zdravých hodnot. Navíc chrání před kvasinkami a dalšími problémy. Šetrný sprchový gel budete po porodu potřebovat stejně jako poporodní kalhotky.

Do sprchy budete chodit několikrát za den. Za prvé kvůli svěžímu pocitu a za druhé kvůli čištění ran po šití. Naučila jsem se také používat lubrikační gel a olej na milování. Ani ne tak kvůli sexu jako kvůli zvlhčení. Cítím se zdravěji, pohodlně a sebevědomě.

 

Šťastná máma

U mě se menstruace objevila už druhý den po skončení šestinedělí. Přestože jsem kojila jako zasloužilá kojná a mléko bych mohla rozdávat. Měsíčky proběhly tak, jak jsem zvyklá. Ale druhé se objevily až po čtyřech měsících.

Další bych měla dostat právě v těchto dnech. Zatím nic… Co z toho vyplývá? Že menstruace po porodu je nevyzpytatelná. Vložkami se vybavte raději ještě před porodem, ať vás nepřekvapí.

A zamyslete se nad tím, jestli jste díky své nové lásce života nezanedbala své zdraví a pohodu.

Menstruace po porodu: Kdy ji čekat?

Návrat pravidelného menstruačního cyklu po porodu je velice individuální záležitost. Zatímco během těhotenství prožívá naše tělo vnitřní hormonální bouři, ihned po porodu se dostává do popředí hlavně hormon prolaktin. Právě ten blokuje funkci vaječníků (drží nízko hladinu estrogenu), a tím většinou tedy i nástup menstruace.

Příchod první menstruace po porodu bývá individuální. Zdroj: Canva

Ať už kojíte, nebo ne, určitě napjatě očekáváte příchod první
menstruace po porodu a hlavou se vám honí spousta otázek. Kdy už konečně
přijde a jak bude probíhat? Snažili jsme se pro vás získat všechny
důležité informace.

Poporodní krvácení není menstruace

Před samotnou menstruací přichází v šestinedělí
ještě tak zvané očistky (lochie), kterými se přirozeným způsobem čistí
děloha po porodu. Očistky ale menstruaci pouze připomínají – zpočátku
se jedná o jasně červené krvácení, které postupně hnědne, žloutne až
je téměř průhledné.

Očistky jsou spojeny s kojením –
jejich průběh je rychlejší, čím častěji kojíte. Děloha se potřebuje
vyčistit a připravit na období mimo těhotenství. V průběhu očistek
dbejte na zvýšenou hygienu (důkladné mytí rukou, časté sprchování a
výměna vložek), jinak riskujete vznik zánětu. Toto krvácení může trvat
až celé šestinedělí. Po jeho ukončení pak navštivte svého
gynekologa.

Pokud očistky trvají déle než samotné
šestinedělí, raději kontaktujte svého gynekologa a poraďte se
s ním.

Kdy přijde první menstruace po porodu?

U kojících žen se perioda dostaví v průměru 12-16 měsíců po
porodu. Nekojícím ženám perioda zpravidla začíná krátce po
šestinedělí, ať už rodily přirozeně, či císařským řezem. Ani to
však není pravidlem, menstruace může přijít i v průběhu kojení nebo
až 6 týdnů po jeho skončení.

Nekojící ženy menstruují dříve kvůli menšímu množství hormonu
prolaktinu. Tento hormon stimuluje mléčné žlázy k větší tvorbě mateřského
mléka a také blokuje funkci vaječníků a příchod menstruace.

Příchod první menstruace je individuální a celkově
záleží na mnoha faktorech, jako je zdravotní stav, hormonální rovnováha,
genetické predispozice, také životní styl, ale především intenzita
kojení.

U kojících žen se menstruace zpravidla
dostavuje později. Zdroj: Canva

Otěhotnění a ovulace při kojení

Hladina hormonů u kojících žen přirozeně potlačuje ovulaci, a proto
probíhají většinou cykly bez ovulace. Tento
anovulační cyklus se objevuje minimálně jednou a nedochází během něj
k dozrání a uvolnění vajíčka. U kojících žen může tento stav trvat
i několik měsíců, než dojde k obnovení běžného menstruačního cyklu
s ovulací.

Kojící ženy mají v těle více prolaktinu, protože jeho produkce je
stimulována sáním dítěte – čím častěji kojíte, tím víc se ho
vyplavuje a zvyšuje se tvorba mateřského mléka.

Kdy se vrátit k partnerským hrátkám? To se můžete
dozvědět v článku o sexu
v šestinedělí

Otěhotnět můžete, i když se menstruace nedostaví

První ovulace však může také nastat ještě dříve než první
menstruace po porodu. Z tohoto důvodu lze otěhotnět ještě před plným
návratem menstruace. Ovulace by neměla nastat, dokud kojíte plně a často.
Není to však pravidlem, a proto se raději chraňte běžným způsobem
(například pomocí bariérové antikoncepce
typu kondom).

Mýtus, že při kojení nemůžete otěhotnět rozhodně neberte doslova.
Nástup menstruačního cyklu je po porodu čistě individuální. Dokud kojíte
pravidelně, existuje vysoká pravděpodobnost, že se menstruace nedostaví.
Jakmile se intenzita kojení sníží, nebo máte například s laktací
problémy, může se dostavit první menstruační krvácení.

Hormonální antikoncepce po porodu

Po porodu není vhodná kombinovaná hormonální antikoncepce, která může
ovlivňovat produkci mléka. Proto ji volíme u kojících žen nejdříve po
6 měsících od porodu. Ihned po porodu (a je to naopak žádoucí) je vhodná
gestagenní (jednosložková) antikoncepce, která nijak produkci mléka
neovlivňuje a spolehlivě brání spuštění ovulace

Miminko může při menstruaci kojení
odmítat. Co s tím? Zdroj: Canva

Kojení při menstruaci

V průběhu menstruace může miminko odmítat kojení. Není to však
způsobeno změnou chuti mateřského mléka. Po čas menstruace se tvorba
mléka snižuje a miminko tak může reagovat na jeho slabší tok. Kojení a
chuť mléka ovlivňuje mnoho faktorů – hormonální a metabolické reakce a
hlavně strava
matky.

Pravidelnost a síla menstruace po porodu

Pokud jste byla před otěhotněním zvyklá na pravidelnou a slabou
menstruaci, po porodu může být vše jinak. Můžete mít velmi silnou menses,
nebo naopak pouze špinit. Menstruace po porodu nemusí být ihned pravidelná.
Než začnete panikařit, počkejte 2-3 cykly. Pokud ale nepravidelnost nebo
například velmi bolestivá a silná menstruace po porodu přetrvávají,
vyhledejte svého gynekologa.

Zkušenosti maminek: Kdy přijde menstruace po porodu?

Já dostala ms přesně 7 týdnů
po porodu, při plném kojení, kdy jsem malýho kojila ve dne v noci po
2 hodinách. Ufff…
Já dostala první menstruaci
5 měsíců po porodu (a to jsem nekojila), trvala 16 dní. Pak 2 měsíce
pauza a pak 7 dní.. doktor řekl, že je to normální, že se tělo po porodu
dává do kupy rok.

Antikoncepční účinek při
kojení nastává ve chvíli, kdy mezi jednotlivými kojeními není doba
delší než 4 hodiny a kojení trvá minimálně 15 minut. Takto jsem to
četla v jakési moudré příručce, kde však bylo moudře poznamenáno, že
ani tak na to nelze 100% spoléhat.
…jsem výjimka potvrzující
pravidlo.

Kojila jsem po 3 hodinách, cca 20 minut, a to pravidelně, dcera
byla jako hodinky. A otěhotněla jsem jakoby nic. Ale já to tak chtěla,
proto jsem nic nebrala.

Maminky na eMimino.cz popisují, že první menstruace po
porodu byla silnější a delší.

Jejich menstruační cyklus byl několik
měsíců nepravidelný.

Menstruace po porodu

Kdy nastane první menstruace po porodu? Je možné otěhotnět i přesto, že jste ještě nemenstruovala? Kdy bude vaše menstruace opět pravidelná?

V průběhu šestinedělí dochází ke krvácení z porodních cest u každé ženy, ať rodila přirozenou cestou či císařským řezem. Toto krvácení se nazývá očistky- lochia a není krvácením menstruačním.

Pomocí očistků se děloha čistí od zbytků tkání a připravuje se na období, kdy těhotná nebudete. Očistky se s časem mění, z jasně červeného krvácení přes hnědavou barvu až po žlutou nebo téměř průhlednou.

U někoho mohou očistky odcházet celé šestinedělí, u někoho pouze pár dní.

Čím častěji budete kojit, tím se děloha bude rychleji zavinovat a čistit, tím budou očistky intenzivnější a rychleji skončí.

V průběhu odchodu očistků nezapomínejte na pravidelné sprchování, častou výměnu vložek a prodyšné spodní prádlo. Před kojením si vždy umyjte ruce, aby se nepřenesly bakterie z očistků na vaše prsy a nepotrápil vás zánět.

Krvácení v průběhu šestinedělí je normální. Pokud krvácení i po skončení šestinedělí přetrvává, neváhejte vyhledat lékaře.

První menstruační krvácení nastává u každé ženy jindy, je to velice individuální a nedá se předem odhadnout. Před první menstruací je nutné, aby se srovnaly hormony, které řídí změny v ženském těle a tím vedou k menstruaci. Jak rychle se vaše tělo se změnami vypořádá, není jasné.

Zajímavé:  Léčba Alergie U Koní?

Pokud kojíte, první menstruace se oddaluje, mnohdy až do doby, kdy kojení přerušíte. Je však možné i v průběhu kojení menstruovat a to v případě, že kojíte málo často, jen doplňkově. U žen, které nekojí, přichází menstruace také individuálně, ale většinou do dvou měsíců po porodu.

Je možné otěhotnět, i přesto, že jste ještě nemenstruovala?

Jednoduše ano. Menstruaci může předcházet ovulace, uvolnění zralého vajíčka.  A tím, že nevíme, kdy vaše menstruace nastane, nevíme ani, kdy nastane ovulace. Proto se může stát, že otěhotníte ještě před tím, než by první menstruace stihla přijít.

Ani časté kojení není zárukou, že otěhotnět nemůžete. Pokud otěhotnět znovu ještě neplánujete, pak si o možnostech ochrany před otěhotněním promluvte se svým lékařem.

  Připomínáme, že pohlavní styk v období šestinedělí není doporučován, především z důvodu možné infekce.

Kdy bude vaše menstruace opět pravidelná?

Stejně jako to, kdy menstruace nastane, tak i její pravidelnosti je velice individuální. Záleží na vašem těle, jak si s hormonální bouří poradí a dokáže ji srovnat. V případě potřeby se vždy obraťte na svého lékaře.

Dvakrát poprvé po porodu

Porod je úžasný v tom, že se nerodí jen dítě, ale vlastně se narodí i nová žena. A tuto znovuzrozenou ženu časem čekají dvě významné události. První milování a první menstruace.

Mnoho žen nemá zrovna nejhezčí vzpomínky na své první měsíčky v životě ani na svůj první sex. A nyní přichází skvělá příležitost zažít to znovu a jinak. Skrze vědomý přístup k těmto dvěma okamžikům máme možnost vyléčit staré rány.

První menstruace

V dávných dobách, v některých kulturách i v dobách dnešních, byla první menstruace důležitým mezníkem v životě dívky. Byla to situace hodná oslavy. A tak se skutečně pořádaly rituální oslavy počátku ženiny plodnosti. V naší společnosti zažilo takové vkročení do svého ženství jen málo žen.

Většinou jsme se za měsíčky spíš styděly a spíše je schovávaly, než že bychom se jimi chlubily. To jaký máme vztah ke své menstruaci však do značné míry ukazuje jaký máme vztah ke svému ženství obecně. A tak i my „západní ženy“ bychom se mohli naučit vnímat své tělo a vážit si jeho moudrosti. Moudrosti tisíce generací žen před námi, které v sobě máme zapsané.

Moudrosti cykličnosti. Možná stojí za to odpovědět si na otázku:

Ženy často popisují první menstruaci po porodu jako silnou záležitost. Silnou psychicky. Po tolika měsících těhotenství a kojení se zase žena vrací do cyklického bytí.

 První menstruace může být spojena s pocitem radosti, že tělo funguje jak má. Je to takový nečekaný dáreček, který se nedá naplánovat.

 Spousta žen mluví o tom, že se jim po porodu menstruace úplně změnila, že už nemají bolesti jako dříve, že je to jiné. I  já jsem tuhle změnu zažila na vlastní kůži. 

A tak si myslím, že první menstruace po porodu je skvělou příležitostí doplnit si to, co jsme jako dívky při své první menstruaci nedostaly – zažít oslavu své plodnosti. Taková oslava či rituál může vypadat všelijak.

Někdo dá přednost tichému posezení o samotě, v meditaci. Jen se prostě chvíli soustředit na to, že mé tělo úžasně funguje a že jsem mu za to vděčná.

Některá žena zas dá přednost slavnosti v kruhu žen, společné oslavě. Fantazii se meze nekladou.

Každopádně je dobré tuhle příležitost nepropásnout. Znám ženy, které si ze své první menstruační krve udělaly homeopatika, nebo s ní malovaly nebo ji jinak uctily.

Nějaký malý rituál si může žena dělat při každé menstruaci, prostě se na chvíli zastavit a poděkovat, za to že je ženou a že její tělo tak oddaně každý měsíc vyrábí vajíčko, které pak pošle na dlouhou cestu a které nakonec, pokud nepočne miminko, pošle spolu s menstruační krví pryč… A tak se zase začne nový cyklus, očištěná a znovuobnovená.

Když žena respektuje svůj cyklus, její život se zcela promění. Pochopí, že jsou fáze, kdy je snadné tvořit, fáze, kdy má větší chuť milovat se, fáze, kdy je kritická i fáze kdy potřebuje odpočívat.

A také pochopí, že povědomí o těchto fází a jejich respektování jí přinese ovoce v podobě zdraví a větší životní spokojenosti. Spokojenosti sama se sebou.

Moc doporučuji k tomuto tématu knížky Rudý měsíc Mirandy Gray či Rozkvétající žena (to je mimochodem oblíbená knížka mé devítileté dcery, která již se nemůže dočkat své první menstruace a svého menstruačního rituálu).

První mestruace se objevuje různě dlouho po porodu. Některé ženy ač plně kojí začnou menstruovat hned po šestinedělí. Jiné nemenstruují celou dobu kojení, třeba dva roky a cyklus se pomalu vrátí až když s kojením přestanou. Zvláště pokud žena kojí může být cyklus nepravidelný.

A pozor, i když žena nemenstruuje, může ovulovat a může tedy znovu otěhotnět i když má pocit, že se cyklus ještě nevrátil. Menstruace po porodu může být jiná než jak byla žena zvyklá před porodem díky obrovským hladinám hormonů, které se vylučují při porodu.

Porod je pro cyklus takový restart 🙂

První milování

Kolik z nás zažilo první milování v úctě a hluboké lásce, důvěře a oddanosti? Kolik z nás bylo na první milování skutečně připraveno?

Kolik z nás tehdy vnímalo že sexualita má tolik co do činění se spiritualitou, že je to vlastně nejposvátnější akt?

Když žena porodí dítě dotkne se svého božství. Mnoho žen pak čeká sexuální revoluce. Už se prostě nechtějí milovat tím způsobem jako před tím.

Vnímají své tělo jinak, v ideálním případě jako posvátné (protože dalo život).  První milování po porodu je tak ideální příležitostí znovu a jinak prožít spojení s mužem.

Je skvělé opravdu vědomě prožít, že tím začíná nová etapa partnerského života.

Můžete si spolu udělat nějaký malý rituál, nebo to prostě jen udělat hezké, dát si na to dostatek času a prostoru, zůstat i po tom chvíli v obejmutí…

Často ženy popisují, že měly před prvním milováním po porodu podobné pocity, jako před prvním milováním v životě: Jaké to bude? Nebude to bolet? Budu se svému muži líbit? Bude mě se to líbit? Bude to jiné? Je to prostě velká věc a je dobré tak k tomu přistupovat.

Uvědomuji si, že je spousta žen, které při porodu zažijí neuctivé zacházení. Které zažijí pocity studu nebo třeba pocity selhání. To vše se může  v sexualitě odrazit. Vnímám velký léčivý potenciál sexuality.

(Věděli jste, že ve vagině stejně jako například na chodidle jsou reflexní body?) Myslím, že právě vědomou sexualitou se dá porodní trauma léčit. Žena potřebuje cítit od muže úctu, obdiv, lásku a péči, pak je milování hojivé.

Co dělat když milování bolí?Mnoho žen, zvláště těch, které rodí poprvé, má při porodu nástřih hráze nebo nějaké poranění. To samozřejmě může mít vliv na sexualitu. Důležité je se v takovém případě do milování nenutit.

Počkat na správný čas, nedělat to jen kvůli partnerovi. Je spoustu jiných způsobů než pohlavní styk, jak sdílet intimitu, jak se vzájemně uspokojit. Mnoho párů hovoří o tom, že jim vracení se k sexualitě po porodu přineslo příležitost naučit se nové věci, zkoumat sexualitu.

Může to být zábava. Pokud bolest přetrvává delší dobu, je dobré promluvit o tom s odborníkem, může poradit typy pro hojení nejen těla ale i duše, která bývá při porodu poraněna často ještě výrazněji než tělo. Je dobré vědět, že hojení je důležité. Není dobré zatnout zuby a nějak to vydržet.

Pomoci může léčení jizev či vaginální mapování. Ale i kvalitní psychoterapie.

Pro začátek doporučuji tzv. pomalé milování též zvané měsíční. Jde o to, že se partneři prostě spojí a pak už se dál nehýbají a jsou tak třeba i hodiny. Žena vnímá, co se děje ve vagině, co cítí. Muž vnímá ženu.

Sladí dech. Pro mnoho párů je to nečekaně vzrušující a mnoho žen touto cestou snáze prožije orgazmus než při milování běžném, rychlém.

 Doporučuji k tomuto tématu knihu Vědomé milování od Diany Richardson nebo Cestu pravého muže od Davida Deidy.

S prvním milováním nemusíte čekat na konec šestinedělí. Vhodná doba je tehdy, když žena už nekrvácí po porodu (krvácení může trvat týden ale i dva měsíce), zhojilo se případné poranění (což u spontánně vzniklých poranění trvá cca 3 týdny u nástřihu déle) a především, když máte chuť.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector