Rizika kouření – Vše o zdraví

Představte si, že k vám přijde návštěva, která si u vás v obýváku zapálí k vínku cigaretu. A možná nejen jednu. Abyste se zbavili nepříjemného zápachu, nejspíš po jejím odchodu otevřete všechna okna, případně i dveře na balkon, a důkladně vyvětráte. Myslíte, že tím je to vyřízené?

Vědci identifikovali zhruba 4 000 složek, které jsou obsažené v cigaretovém kouři, přičemž asi 40 z nich je rakovinotvorných.

Kdepak, to ani zdaleka nestačí. Ostatně, určitě jste už někdy zažili situaci, kdy jste nějaký čas pobývali v přítomnosti kouřícího člověka a potom jste se nemohli zbavit nikotinového odéru, který se linul z vašeho oblečení. A to i přesto, že jste ho do rána nechali vyvětrat na čerstvém vzduchu. Jako by se do něj ten zápach doslova zažral. Toto tvrzení není vůbec daleko od pravdy.

Stěny a koberce plné toxinů

Jak dokazují vědecké studie, drobné částice z cigaretového kouře se zachycují na kobercích, stěnách, záclonách, matracích, peřinách i na okolním nábytku a zůstávají tam, přestože si v daném místě už nikdo další nezapálil.

Odborníci varují, že toxické látky, jako je formaldehyd, benzen, olovo či arzen, můžou poškodit lidskou DNA (v této souvislosti se hovoří o tzv. genotoxicitě), což může následně vést ke vzniku nádorových onemocnění a mnoha dalších závažných chorob.

Rizika kouření - Vše o zdravíRizika kouření - Vše o zdravíRizika kouření - Vše o zdravíRizika kouření - Vše o zdraví

Plíce a mozek v ohrožení

Největší riziko hrozí dětem, zejména těm nenarozeným. Usazené škodliviny z cigaret ohrožují plíce, zvyšují riziko astmatu a poškozují vývoj dětského mozku. Jsou to právě malé děti, které se tak často batolí po podlaze a okolní svět poznávají tím, že si všechno chtějí osahat či ochutnat.

Zdravotní rizika však přináší i zdánlivě nevinná situace, kdy se rodiče nekuřáci sklánějí nad dětskou postýlkou nebo se mazlí s dětmi pár hodin poté, co seděli v jedné místnosti s lidmi, kteří kouřili.

Další překvapivá nebezpečí

Dnes už se naštěstí v restauracích kouřit nesmí, ale určitě ještě pamatujete doby, kdy jste přišli domů z nějakého večírku, na kterém se sešlo i několik kuřáků, a nezbylo vám nic jiného než si vlézt pod sprchu a oblečení vhodit rovnou do pračky.

Na to, že se stejný zápach (a nejen zápach) usazuje také všude kolem nás, ovšem většina lidí nemyslí. Odborníci navíc mluví o tzv. kumulativním účinku kouření „z třetí ruky“. 

To znamená, že zbytky nikotinu můžou časem reagovat s dalšími látkami, které se přirozeně nacházejí v uzavřených prostorách, a vytvářet tak nebezpečné nitrosaminy. 

Ty se do našeho těla dostanou velmi snadno: dýcháním, potravou nebo kontaktem s pokožkou.

Cigaretový zápach? To nejmenší zlo…

Zbavit se toxických usazenin jde jen velmi těžko. Nepomůže větrání ani klimatizace, dokonce ani důkladný úklid. Čeho se zbavit lze, je pouze zápach, to je ale nejmenší zlo.

Stopy po cigaretových zplodinách ulpívají na zdech klidně i celé měsíce poté, co se v místnosti kouřilo naposled, některé zdroje uvádějí až několik let. Můžete se snažit sebevíc, třeba v celém bytě vymalovat, ale je to málo platné. Sice vám to bude doma hezky vonět, ale toxiny si časem najdou cestu i skrze nátěr.

Lékaři v německé Míšni provedli velmi zajímavý experiment. Nainstalovali speciální senzory do kina, kde už patnáct let platil zákaz kouření. Následně zjistili, že téměř po každém promítání dojde k výraznému nárůstu toxických částic, které jsou typické právě pro tuhle nikotinovou zálibu. Podle badatelů se jednalo o částice, které dovnitř donesli návštěvníci. U filmů nevhodných pro děti byla koncentrace těchhle látek ještě o 200 procent vyšší než u rodinných filmů. A na závěr jeden šokující fakt: Odborníci spočítali, že lidé na nejexponovanějších místech v kině byli vystaveni takovému množství toxinů, jako kdyby sami vykouřili přibližně deset cigaret!

Zdeňka Jeníčková, Tina

Vliv užívání na zdraví

V tomto článku se dočtete:

  • IQOS produkuje o 95 % méně škodlivých látek v porovnání s cigaretami.
  • Užívání IQOS je méně škodlivé a méně rizikové než kouření cigaret.
  • U kuřáků, kteří po dobu studie přešli na IQOS, došlo ke zlepšení všech sledovaných ukazatelů klinického rizika.

Dosavadní výsledky měření a klinické studie prokazují, že užívání IQOS je méně škodlivé – a tedy méně rizikové pro zdraví jednotlivce – než kouření cigaret. Jak je vysvětleno v sekci Chemické složení, zařízení produkuje aerosol o sníženém obsahu škodlivých a potenciálně škodlivých látek, čímž snižuje pravděpodobnost vzniku a postupného rozvoje nemocí spojených s kouřením. Hlavní klinické ukazatele těchto nemocí se při užívání IQOS blíží hodnotám dlouhodobě abstinujících kuřáků.

Proč je užívání IQOS méně škodlivé?

V IQOS aerosolu se vyskytuje mnohem méně škodlivin než v cigaretovém kouři – v dalších sekcích je podrobně vysvětleno, že průměru až o 95 %.

Tyto údaje jsou potvrzeny měřením na přesných přístrojích dle standardizovaných postupů v laboratoři a ověřené nezávislými měřeními. Toto značně snížené množství škodlivin se projevuje i výrazně nižším vstřebáváním do lidského organismu (odborně „metabolizuje v organismu“).

Což je potvrzeno klinickými studiemi provedenými dle standardizovaných a mezinárodně uznávaných vědeckých postupů pro klinické studie.

Co je ovšem nejdůležitější – hlavní klinické ukazatele nemocí obvykle spojených s kouřením cigaret se při užívání zařízení IQOS navracejí do normálních hodnot. A to dokonce tak výrazně, že se blíží k hodnotám klinických ukazatelů u lidí, kteří přestali kouřit cigarety úplně.

Co přesně reprezentují ukazatele klinického rizika je znázorněno níže:

To neznamená, že užívání IQOS je bez rizika. Znamená to ale, že snížení obsahu škodlivých a potenciálně škodlivých látek v aerosolu z IQOS zařízení vede k významnému snížení dopadu na lidské zdraví a nižší potenciál vzniku a rozvinuti nemocí spojených s kouřením klasických cigaret.

Co z těchto informací vyplývá pro uživatele IQOS?

Jaké studie o vlivu zařízení IQOS na lidské zdraví jsou k dnešnímu dni dostupné?

Společnost Philip Morris International využívá klinické studie coby hlavní prostředek hodnocení výrobku IQOS jako součásti kategorie produktů určených k nahřívání tabáku. Tyto studie poskytují údaje o účincích škodlivých a potenciálně škodlivých látek (tzv.

HPHCs) a nikotinu, o návykovosti a atraktivitě výrobku i o chování spotřebitelů. Cílem klinických hodnocení je potvrdit, že kategorie produktů se sníženým rizikem, včetně zařízení IQOS, má významně méně škodlivých účinků v porovnání s kouřením klasických cigaret.

Přechod dospělých kuřáků na tento způsob užívání tabáku má tudíž za následek snížení expozice škodlivým látkám a snížení rizik kouření.

Naše společnost realizovala několik typů studií hodnotících snížení expozice, tedy do jaké míry dokáže zařízení IQOS snížit produkci HPHC a jaký má redukce škodlivin vliv na zdraví uživatelů:

  • Farmakokinetické (tzv. PK) a farmakodynamické (tzv. PD) studie, kdy PK studie hodnotí koncentrace nikotinu v organismu a PD studie se zaměřují na potlačení nutkání kouřit. Více se lze dočíst v sekci Chemické složení.
  • Studie provedené v izolovaném prostředí, kde se dobrovolníci nacházeli po dobu pěti dnů. Tato pozorování sloužila hlavně k přesnému určení hodnot snížení HPHC v porovnání s kouřením klasických cigaret nebo úplnou abstinencí.
  • Několikaměsíční ambulantní studie měřící snížení expozice, kdy testovaní dobrovolníci docházeli na pravidelné zdravotní prohlídky a odběry. Ověřily se tak závěry pozorování z izolovaného prostředí, tedy jestli je snížení HPHC udržitelné i v podmínkách běžného života. Hodnotilo se, zda u dospělých kuřáků, kteří zcela přešli na používání výrobku IQOS, došlo ke snížení vlivu HPHCs na jejich zdraví. Stejně tak se měřil účinek snížení v porovnání s dospělými kuřáky pokračujícími v kouření a s dospělými kuřáky, kteří se zdrželi kouření po celou dobu studií.
  • Dlouhodobá studie (v délce jeden rok) hodnotící „odpověď na expozici“, která nadále posuzuje, zda má přechod na systém nahřívání tabáku v IQOS zařízení příznivé účinky na cílové ukazatele klinického rizika.

Na oficiálních stránkách společnosti Philip Morris International je přehled klinických studií hodnotících výrobek IQOS, které jsou dostupné v anglické jazyce zde.

Jaké jsou hlavní poznatky o zařízení IQOS z krátkodobých studií u účastníků v izolaci?

Dvě pětidenní studie potvrdily, že snížení tvorby HPHCs v aerosolu z výrobku IQOS naměřené v laboratoři vedlo u kuřáků, kteří přešli na výrobek IQOS, k významnému snížení expozice HPHCs.Více se lze o pětidenních studiích dočíst v anglickém jazyce zde.

po dobu 5 dní v izolaci

Čas (dny)

Biomarkery

Navíc byl tento pozitivní trend poklesu hladin HPHC v krvi a moči účastníků používajících zařízení IQOS viditelný už během první analýzy vzorků po 24 hodinách testování.

Současně pozorovaný celkový pokles hladiny tabákových nitrosaminů (více v sekci Chemické složení) o 56 % je velice pozitivním zjištěním, protože právě tyto látky jsou spojovány se vznikem a rozvojem rakoviny plic a dalších onemocnění spojených s kouřením.

Současně bylo po celou dobu studie pozorováno shodné množství získaného nikotinu jak u skupiny užívající IQOS, tak u dospělých kuřáků klasických cigaret.

Jaké byly cíle a výsledky 90 denních studií?

Údaje z americké a japonské studie potvrdily, že se sledované klinické parametry po 90 dnech sledování posunuly stejným směrem jako u abstinujících kuřáků. Detaily obou studií jsou v anglickém jazyce dostupné zde.

Původním cílem ambulantních devadesátidenních studií bylo prokázat, že přechod z kouření cigaret na používání zařízení IQOS má za důsledek podstatné snížení expozice škodlivým a potenciálně škodlivým látkám.

V rámci měření však byly shromážděny také údaje pro řadu cílových parametrů týkajících se klinického rizika, které umožňují posoudit, zda přechod na výrobky k nahřívání tabáku snižuje riziko vzniku onemocnění spojených s kouřením.

Pokud by tomu tak bylo, projevily by se u dospělých kuřáků, kteří přešli na zařízení IQOS, příznivé biologické a funkční změny hodnot pro řadu vybraných ukazatelů korespondujících s rizikem vzniku onemocnění. Ideálně by se posunuly stejným směrem jako u dospělých kuřáků abstinujících po celou dobu trvání studie.

Jaké je tedy nejpodstatnější zjištění ohledně vlivu IQOS na zdraví?

Výsledky studií o snížení expozice HPHC známé k dnešnímu dni ukazují, že úplný přechod na zařízení IQOS stále není zcela bez rizika, ale představuje menší zdravotní riziko než pokračování v kouření klasických cigaret. Nejnovější studie hodnotící „odpověď na expozici“, tzv.

Exposure Response Study (dále jen ERS), byla navržena tak, aby dokázala odpovědět na důležité otázky ohledně vlivu výrobků k nahřívání tabáku v reálných podmínkách jejich používání.

ERS studie je prvním klinickým výzkumem svého rozsahu hodnotící potenciál redukce zdravotního rizika produktů bez kouře pro jejich uživatele.

V této studii v anglickém jazyce sledující 984 dobrovolníků během 6 měsíců se měřily změny v ukazatelích klinického rizika u zdravých kuřáků, kteří buďto přešli na zařízení pro nahřívání tabáku IQOS nebo nadále pokračovali v kouření klasických cigaret svojí preferované značky. Během této rozsáhlé půlroční studie se zjistilo, že:

  • všech 8 sledovaných ukazatelů klinického rizika se na konci studie zlepšilo u kuřáků, kteří po dobu studie přešli na výrobek IQOS,
  • většina, konkrétně 5 z 8 těchto ukazatelů, ukázala statisticky významný rozdíl mezi kuřáky užívajícími zařízení IQOS a těmi, co zůstali u kouření klasických cigaret.

Přesné rozdíly lze zjistit v náhledu ERS studie v anglickém jazyce zde. Takových výsledků se dosáhlo i přes to, že někteří ze sledovaných uživatelů zařízení IQOS současně pokračovali v kouření klasických cigaret (až v poměru 30 % cigaret k užívání IQOS zařízení).

Krom již zmiňovaných 8 hlavních ukazatelů klinického rizika byl zaznamenán i pozitivní vývoj u mnohých dalších klinických aspektů. Výsledky ERS studie tak nadále potvrzují veškerá zjištění z předcházejících výzkumů, kdy vše nasvědčuje redukci zdravotního rizika.

Rizika kouření - Vše o zdraví

Jak ERS studie probíhala?

Studie hodnotící odpověď na expozici byla navržena k zodpovězení zásadních otázek spojených s dopadem přechodu na IQOS při běžném používání, tedy mimo laboratorní podmínky.

Zajímavé:  Tasemnice U Kočky Léčba?

Po dobu 6 měsíců bylo v několika klinických centrech v USA monitorováno 984 dospělých dobrovolníků, dospělých kuřáků, kteří neměli v dohledné době zájem přestat s kouřením.

Následně byli náhodně rozřazeni do dvou skupin:

  • dospělí kuřáci pokračující v kouření klasických cigaret (496 osob),
  • dospělí kuřáci, kteří přešli z cigaret na výrobek IQOS (488 osob).

Účastníci byli požádáni, aby používali přidělený produkt, ale zároveň hlásili všechny tabákové výrobky, které během trvání studie použili.

Na konci tohoto výzkumu se zjistilo, že kolem 60 % dobrovolníků ze skupiny užívající IQOS nadále pokračovalo s používáním tohoto zařízení v alespoň 70 % případů, kdy nějakým způsobem konzumovali tabák. Lidé z této skupiny používali v průměru 16,5 tabákových náplní a 2 cigarety denně.

V porovnání se skupinou kuřáků klasických cigaret byly u skupiny IQOS uživatelů zjištěny pozitivní změny ve všech 8 ukazatelích klinického rizika, a navíc statisticky významné zlepšení u 5 z 8 ukazatelů navzdory 30% kombinaci s klasickými cigaretami.

Byly studie nezávisle ověřeny?

Všechny klinické studie společnosti Philip Morris International byly v souladu se správnou klinickou praxí přezkoumány institucionální revizní komisí nebo nezávislou etickou komisí a byly realizovány pod dohledem renomovaných smluvních výzkumných organizací (CROs).

Veškeré klinické studie prováděné společností PMI jsou navíc uvedeny na veřejně přístupném webu americké vlády zde (text je v anglickém jazyce).

Program hodnocení těchto studií využívá dlouhodobě zavedené a uznávané postupy z oblasti farmaceutického průmyslu, inovativní modely pro hodnocení rizika systémové toxicity a studie doporučované v konceptu pokynů pro výrobní odvětví týkající se použití tabákových výrobků se s níženým rizikem (zdroj v anglickém jazyce: Draft Guidance on Modified Risk Tobacco Product Applications). Program vydal americký úřad FDA v roce 2012.

Externí – nezávislé ověření je dlouhý proces a v současné době probíhá s předními regulačními orgány, včetně FDA nebo Public Health England.

FDA uvedla (text je v anglickém jazyce), že „nezávislé testování prováděné laboratoří Southeast Tobacco Laboratory (STL) společnosti FDA potvrdilo nižší hladiny vybraných HPHC v aerosolu z tabákových náplní HeatSticks ve srovnání s běžnou cigaretou“.

  • Public Health England dospělo k závěru (text je v anglickém jazyce), že „ve srovnání s cigaretami mohou výrobky nahřívající tabák vystavovat uživatele a okolní osoby nižšímu množství částic a škodlivých a potenciálně škodlivých sloučenin (HPHC)“.
  • Podobné výsledky zaznamenaly britské COT a německé BFR.

Stejně tak již bylo provedeno několik studií třetích stran, které potvrzují naše závěry.

Společnost Philip Morris International současně proaktivně zpřístupňuje své studie pro kontrolu vědeckou komunitou, regulačními úřady a dalšími subjekty, a to na webových stránkách v anglickém jazyce PMIscience.com.

Společnost předložila již přes 30 vědeckých publikací pro odborné časopisy o hodnocení zařízení IQOS a více než 150 příspěvků k metodám hodnocení a ověřování. Přehled publikací najdete v následujících anglických dokumentech:

zde, od 12. strany,

zde, od 14. strany.

Co IQOS představuje pro zdraví z dlouhodobého hlediska?

Společnost Philip Morris International zadává dlouhodobé studie a monitoruje události spojené s uživateli svých produktů pro účely zmapování dlouhodobého efektu užívání zařízení IQOS na zdraví.

Získat jednoznačný důkaz o nastalých změnách v populaci je běh na dlouho trať. Proto mnohé studie s dobrovolníky ještě stále probíhají. Podrobnosti o těchto studiích jsou v anglickém jazyce k dispozici v tomto článku.

V současnosti se mimo jiné využívá speciálně navržený matematický model (text je v anglickém jazyce) k vyhodnocení potenciálu zařízení IQOS snížit nebo úplně eliminovat zdravotní rizika spojená s užíváním tabákových výrobků vzhledem k věku uživatelů. Z něj lze vyčíst, že přechod na tabákové produkty se sníženým rizikem pro kuřáky mezi 20 a 30 roky představuje prevenci zdravotních rizik, zatímco pro starší 40 let se jedná spíše o redukci míry těchto rizik (text je v anglickém jazyce).

Je tedy IQOS bez rizika?

Je prokázáno, že při užívání IQOS místo kouření klasických cigaret je méně pravděpodobné, že se u jednotlivce vyskytnou nemoci obvykle spojené s kouřením cigaret. To ovšem neznamená, že je toto riziko nulové, je jenom menší. IQOS zařízení tím pádem představuje lepší volbu pro osobní zdraví oproti pokračování v kouření klasických cigaret.

Britská Královská lékařská společnost v roce 2016 uvedla, že „škodlivost kouření není primárně spojena s užíváním nikotinu jako takového, nýbrž s ostatními složkami tabákového kouře. Proto je důležité v co největší míře podporovat přechod současných kuřáků na zdroje nikotinu, které nevytváří kouř.

Tím by mohlo dojít k radikálnímu zlepšení jejich zdraví i prodloužení očekávané délky života“. (Zdroj v anglickém jazyce je dostupný zde) IQOS díky svému designu a technologii HeatControl™ nespaluje tabák ani neprodukuje kouř, tudíž pro dospělé kuřáky, kteří by jinak nadále pokračovali v kouření klasických cigaret, představuje lepší volbu pro jejich zdraví.

Více o technologii HeatControl™ v sekci Technologie. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout zdravotním komplikacím spojeným s kouřením, je s ním vůbec nezačínat.

Jak IQOS působí na zuby a dech v porovnání s cigaretami?

Podle švýcarské neklinické studie IQOS zanechává výrazně méně skvrn na zubech než cigarety. Pokud jsou ale zuby už zabarvené, přechod na IQOS tento stav nezvrátí.

Studie ve Švýcarsku byla provedena na lidských zubech a nejběžnějších dentálních materiálech.

Narozdíl od podmínek v reálném životě ale zuby nebyly vystaveny dalším látkám způsobujícím zabarvení, jako je káva, čaj nebo víno.

V Japonsku, Švýcarsku, Itálii, Rumunsku a Španělsku byl proveden také online průzkum, který od 3157 bývalých kuřáků, kteří přešli na IQOS, zjišťoval, jaký má IQOS vliv na jejich dech v porovnání s kouřením cigaret. Podle zkušeností těchto uživatelů IQOS po užívání zanechává lepší dech než cigarety.

Přestat kouřit? Chce to plán, ale odvykání není levná záležitost | Zdraví

Druhou – častou – skupinu odvykajících kuřáků představují senioři, které v tomto ohledu trápí nejvíce finanční výdaje za cigarety. Peníze jsou (hned po zdraví) jedním z nejčastějších důvodů k „típnutí“ cigarety. Každopádně dál v Česku denně kouří 21,1 % mužů a 15,2 % žen.

Skončím, až…

Kouření ovlivňuje více aspektů kuřákova života.

„Ač peníze vypadají jako hlavní motiv, může být hnacím motorem odvykání touha založit rodinu, starost o zdraví dětí, snaha zbavit se závislosti a získat pocit svobody,“ vypočítává Kristýna Fišerová, adiktoložka Národní linky pro odvykání. Dodává, že v procesu odvykání je třeba jít ve zkoumání motivu hlouběji, aby se odhalilo to, co má potenciál vést člověka ke změně.

Zkušenost říká, že finance bez konkrétního a citově důležitého významu nejsou silným motivačním faktorem. (Ani onemocnění covid-19 se zlozvykem kuřáků v ČR moc nezamávalo; ve Velké Británii jich kvůli němu odložilo cigaretu na 300 tisíc.)

Odvykání kouření také není levná záležitost. „S cigaretami jsem se loučil pětkrát. Pomocí žvýkaček, náplastí a podobně. Vše k ničemu, akorát jsem vyhodil peníze,“ míní Karel Lička (50).

Strojní inženýr kouří dál, žena ho o škodlivosti tabáku nepřesvědčila a zdraví má pevné. Pravda, patří k těm, kdo se od cigaret „léčili“ sami bez odborné pomoci.

Statistiky míní, že tak se to povede 2–3 % odvykačů.

Rizika kouření - Vše o zdraví

„Žel se lze setkat s řadou metod, které se tváří jako zaručená cesta k odvykání, často jsou drahé a vědecky nepodložené,“ přizná adiktoložka: „Narazíte-li na zaručenou zpoplatněnou nabídku slibující odvyknutí do pár desítek minut, zpozorněte.

“ Závislost na nikotinu je pouto, zbavit se letitého zvyku žádá vůli a často oporu odborníků. „Služby v lékárnách, centrech pro závislé na tabáku i v Národní lince pro odvykání (800 350 000) jsou zdarma,“ uvádí.

Při odvykání se dá využít náhradní nikotin i léčiva; na obé často přispívá zdravotní pojišťovna.

Nervy na pochodu a stres

Podstatné při odvykání kouření je uvědomění: chci! Podpůrné přípravky (i léky) jsou berlička, ne řešení.

Musí jít o komplexní proměnu životního stylu včetně změny rituálů a zvyků (Co dělat ráno po probuzení, kdy následovala cigareta? Co o pracovní pauze, kdy se kouřilo?).

Zvažuje-li někdo při odvykání užít přípravků z lékárny, má řadu možností. V prvním gardu volně dostupnou náhradní nikotinovou terapii.

„Volí mezi orálními přípravky (žvýkačky, pastilky, sprej), které zahánějí akutní chuť na cigaretu, a náplastmi dodávajícími tělu nikotin během dne,“ ujasňuje adiktoložka. Krom nich jsou na trhu i léky, jež mohou pomoci.

„Jsou vhodné pro kuřáky se silnou fyzickou závislostí. Ovšem buproprion či elontril je indikován pro specifickou klientelu kuřáků, u nichž jsou v anamnéze depresivní epizody.

Jde o medikaci drahou, ne pro každého,“ zmiňuje Fišerová.

Sám proti všem… a tlustý!

Odvykání je individuální, ale odborník poskytne tipy a zkušenosti, byť u každého funguje něco jiného.

Fišerová se shoduje s kolegy v tom, že před vážným pokusem je důležité se zamyslet, co od odvykání čekám, co mi život bez cigarety přinese, jak nahradím čas, který jsem trávil/a s ní a jak budu řešit situace bez cigarety. Mít plán.

Je moudré se obrátit i na odborníka, jenž poradí i jak předejít zvýšení hmotnosti. „Během odvykání se zpomalí metabolismus a tělu trvá několik měsíců, než se vrátí k normálu. To může vést ke zvýšení váhy, ale mělo by se jednat o pár kil,“ zní slova zkušené adiktoložky.

Jak na kila? Jejich přibývání lze zabránit tím, že odvykající přidá pohybu a upraví stravování. Chuť na cigaretu láká „zajíst“ sladkým, tudíž je dobré mít po ruce zdravé jídlo, zeleninu, oříšky a… zvýšit příjem vlákniny.

Kdy, kdo a kde?

Nevhodné je končit s cigaretou na nový rok. Čas svátků je náročný, první leden má málokdo myšlenky na to dělat si dobrou snídani místo cigarety… „Odluka“ se má odehrát v období, kdy dotyčný není v přílišném stresu a může se věnovat sobě.

Záruka to není. „Odvykání je velmi náročné pro dlouhodobé kuřáky, zvlášť pro ty, kdo řeší i jinou závislost či duševní onemocnění,“ tvrdí Fišerová. Nikotin umí v nervovém systému nabourat centrum odměn a převtělit se v ně.

Cigareta se stává kuřákovi zaslouženým dárkem.

„Mluvíme o závislosti, která vede k narušení rozhodování provázeného automatickým chováním a ztrátou kontroly,“ popisuje Philippe Faure, francouzský neurofyziolog.

„Pokaždé když dotyčný kouří, aktivuje nikotin systém odměn a opakování aktivací vede k závislosti.“ Kuřák si myslí, že mu cigarety pomáhají zvládat stres.

Místo toho ale zhoršují kvalitu jeho psychiky, zvyšují riziko vzniku depresí a snižuji šance je zvládat.

Nikdy znamená nikdy?

Odborníci na odvykání od klientů slýchají: přestat kouřit najednou je pro mě nebezpečné! „Není vědecky prokázáno, že by bylo nebezpečné přestat kouřit najednou. Ze zkušeností je to nejlepší způsob.

Chce-li se někdo zbavit návyku, je jednodušší ho ze života vyřadit plně, než se snažit kontrolovat jeho míru,“ kontruje Fišerová. Důvod je jasný! Dostane-li se ten, kdo odvyká na půl plynu, do krize, dá si cigaretu navíc, neb ji má po ruce.

Když přestává najednou a má cigarety mimo dosah, zvýší se bariéra k tomu si zapálit.

Odvykání snižováním počtu cigaret snižuje i šance na úspěch. „Extra silní kuřáci mohou přejít na jinou alternativu (nahřívaný tabák, e-cigareta), což neznamená odvykání vzdát,“ radí adiktoložka. Cestu pro ně vidí ve vhodné pomoci, ta může zahrnovat i psychoterapii.

Pozor, odvykání skrze e-cigarety, nikotinové sáčky či zahřívaný tabák není odvykání, nejde o týž proces jako u nikotinové terapie! Žádná cesta pro toho, kdo hodlá cigaretu opustit. Jde o přechod na méně rizikovou formu. Čím dřív se s cigaretou začíná, tím hůř se s ní končí. Odvyknout ale zvládne i osmdesátnice.

Zajímavé:  Japonský Zelený Čaj A Zdraví?

Jiný je stav u kuřáků dýmek a fajfky. „Často nejsou denními kuřáky a je předpoklad, že ani nebudou zkoušet přestat. To ukazuje i praxe, s kuřáky dýmek a doutníčků se nesetkáváme,“ říká adiktoložka.

Je-li ale člověk denní konzument cigaret a příležitostně kouří dýmku, má jediné řešení: zahodit oboje. Jen drobnost… 48 % kuřáků schvaluje „protikuřácký“ zákon.

Moudrá benevolence či postupná cesta k rozluce?

Kouření opravdu škodí zdraví

Myslíte, že o škodlivosti kouření již víte všechno? Omyl, nejspíš se pletete. Především kouření, tedy závislost na tabáku, není zlozvyk, ale samostatná nemoc.

Kouření coby nemoc je zařazeno v současné mezinárodní klasifikaci nemocí pod číslem diagnózy F17 jako „poruchy duševní a poruchy chování způsobené užíváním tabáku“.

Faktem je, že tato nemoc způsobuje další nemoci. A to všech částí těla a v rámci všech oborů medicíny. Pokud kouříte a máte problém přestat, nebývá to projev neschopnosti, ale závislosti. Krátce – jste nemocní.

A nemoci většinou léčíme. Včetně kouření.

Jak se pozná, že určitou nemoc způsobily právě cigarety?

Některé nemoci nebo úmrtí mají jen jednu jasnou příčinu: infekci vždy vyvolá určitá bakterie nebo virus. Pokud vás někdo zastřelí, je příčina také jasná.

Ale existují i nemoci, které mají mnoho, většinou desítky příčin či spíše rizikových faktorů: jsou to především nádorová onemocnění či onemocnění srdce a cév, cukrovka a mnohé jiné. U jednotlivce pak nejsme schopni říci, zda tato konkrétní nemoc nebo úmrtí mělo tuto jednu konkrétní příčinu z mnoha jiných možných.

Například máte-li vysokou hladinu cholesterolu a dostanete infarkt, nikdo neví, zda to bylo kvůli vysokému cholesterolu nebo z jiného důvodu – rizikových faktorů infarktu totiž dnes známe přes 200.

Ale umíme spočítat riziko vysoké hladiny cholesterolu pro infarkt a nikdo nepochybuje o tom, že s vysokým cholesterolem či krevním tlakem dostane infarkt snadněji a dříve. Stejné je to s kouřením. Tedy umíme stanovit riziko obecné, i když ne u jednotlivce.

Pokud jde o kouření, nelze si zkrátka nevšimnout, že polovina kuřáků zemře v průměru o 15 let dříve než stejná skupina nekuřáků. Jedna cigareta stojí v průměru až 30 minut života. Nebo dávka radioaktivního záření z tabákového kouře je asi stejná, jako kdyby kuřák namísto každých šesti vykouřených krabiček šel na rentgen plic.

Proč to není na krabičce?

Když si kupujete marmeládu nebo sušenky, na obalu je napsané složení – všechny látky, které výrobek obsahuje. Ale na krabičce cigaret najdeme jen zavádějící a nic neříkající větu o tom, že „škodí zdraví“.

Nedozvíte se, že kouření zhruba ztrojnásobuje riziko sebevraždy, že způsobuje další psychické nemoci, že snižuje imunitu nebo způsobuje slepotu. Nedozvíte se ani seznam chemikálií, které s kouřem vdechujete. Ovšem bylo by složité takové informace vtěsnat na krabičku cigaret, protože v kouři je přes 4000 látek. Měly by ale být k dispozici.

Číst příbalové letáky a zajímat se o léky, které užíváme, je jistě dobré.

Ale mrzí mne, když naši pacienti prostudují informace o lécích, které jim pomáhají přestat kouřit, a bojí se jejich nežádoucích účinků, které jsou, mimochodem, zanedbatelné ve srovnání s rizikem z vykouření jediné cigarety, a přitom se léta, která prokouřili, vůbec nezajímali o to, jaký šílený koktejl to denně mnohokrát vdechovali, ani o chemikálie kouře a jejich účinky. Nechce se jim ani věřit, že cigarety opravdu mají natolik zničující vliv na celé tělo: „To by se snad neměly prodávat?!“ Ano, neměly, a kdyby dnes někdo chtěl uvést cigarety na trh, v žádné zemi by to nešlo, protože účinky jsou už známé. Na rozdíl od situace před sto lety, kdy tabáková epidemie začala – tehdy se to nevědělo. Jenže cigarety tu máme a za těch sto let se zabudovaly do ekonomických a politických systémů. Zbavovat se jich můžeme jen pomalu, ale systematicky. Neexistuje jiné spotřební zboží, které, pokud je užíváno k tomu účelu, k němuž bylo vyrobeno, tedy v případě cigaret ke kouření, zabije polovinu svých pravidelných konzumentů, a to o 15 let dříve, než kdyby si toto zboží nekupovali.

Mýtus o doutnících a dýmkách

Cigarety jsou nebezpečným způsobem užívání tabáku. Panuje mýtus o tom, že doutníky či dýmky škodí méně. Z celkového vlivu je to malinko pravda, ale jen malinko.

Protože se z nich nikotin vstřebává v ústech, nemusí se jejich kouř potahovat až do plic (šlukovat) a celkový vliv je opravdu o něco málo menší.

Ale rozdíl nestojí za řeč! Docela výstižné je přirovnání, že kouřit cigarety je jako skočit z dvacátého patra, a kouřit doutník nebo dýmku jako skočit jen z devatenáctého.

Vodní dýmka nejenže není méně škodlivá než cigarety – může být dokonce horší. Jedna taková seance do vás dostane přibližně tolik chemikálií jako několik desítek až stovek cigaret! Je to velmi variabilní – záleží na výrobcích i způsobu kouření. Nezapaluje se navíc přímo tabák, ale uhlík, který se na tabákovou placku položí.

Vdechujete tedy zplodiny spalování nejen z tabáku, ale i z uhlíku. Celé to sotva hoří či spíše doutná a při nízké teplotě probíhá spalování nekvalitně, kouř je koncentrovaný. Navíc musíte pořádně tahat, aby to hořelo – však také průměrné potažení z vodnice má až dvojnásobný objem v porovnání s potažením z cigarety.

Iluze, že se kouř ve vodě pročistí, je bohužel mylná: ve vodě z něj prakticky nic nezůstane, zato se ochladí. A chladný kouř vdechneme nohem snáze, a tedy hlouběji než horký. Tabákové placky i uhlíky bývají vyrobené v zemích, kde se používají hnojiva a pesticidy jinde zakázané – budou tedy obsahovat pravděpodobně především více těžkých kovů než cigarety.

Navíc se kolováním vodnice šíří nákazy (i když si měníte náústek) – od chřipky po tuberkulózu, žloutenku, opary nebo jiné infekční nemoci.

Nejvíce úmrtí kvůli kouření?

Rakovina plic byla první z několika desítek nemocí, u nichž se prokázala souvislost s kouřením. Jistě i proto, že kolem 90 % je způsobeno kouřením.

Ale většina kuřáků rakovinou plic neonemocní – více jich kvůli kouření zemře na nemoci srdce a cév – srdeční infarkty, mozkové mrtvice, ischemickou nemoc dolních končetin. Konkrétně v České republice je kouřením způsobeno téměř každé páté úmrtí: ročně 18 000.

Těchto 18 000 postižených ztrácí v průměru 15 let života.

Umírají především na nádorová onemocnění (8000 úmrtí včetně 5000 úmrtí na rakovinu plic), na nemoci srdce a cév (7000 úmrtí) a nemoci dýchacího ústrojí (2000 úmrtí) – to je především právě CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc, více například na www.copn.cz). Zbylá tisícovka úmrtí připadá na několik dalších desítek nemocí, kouření totiž ovlivňuje úplně celé tělo.

Počet dospělých kuřáků u nás sice velmi pomalu, ale přece jen klesá, a to především * u mužů. Dospělých žen kouří sice stále ještě méně než mužů, ale dohánějí je, především pak mladé dívky.

Ve věku 15–18 let jich už kouří víc než stejně starých chlapců. Mezi dospělými je zhruba třetina kuřáků.

Tabáková epidemie je klasickou epidemií, má svého původce (cigarety a další tabákové výrobky), zdroj (tabákový průmysl), vektor, kterým se šíří (marketing) i vnímavý organismus (začínajícího kuřáka).

Srdce a cévy

Cévy jsou tabákovým kouřem poškozovány už při malé expozici – stačí tedy vykouřit jen pár cigaret denně. Dokonce stačí i pobyt v zakouřeném prostředí. Dopady se projeví brzy, ale zároveň riziko rychle klesá – už druhý den poté, co přestanete kouřit, se riziko infarktu snižuje o třetinu.

To platí i o pasivním kouření.

Však také v zemích, kde přijali naprostý zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách, od druhého dne klesl počet infarktů, a to v průměru o 17 %! Kdybychom uvážili jen 15 % infarktů v České republice, je jich měsíčně 450 a ročně 5400! Ročně 5400 infarktů, k nimž by nemuselo dojít, kdyby se v našich restauracích nekouřilo.
Na poškozování cév se přišlo později než na souvislost s rakovinou plic – kouření způsobuje „jen“ asi 15 % těchto onemocnění. Ale vzhledem k tomu, že právě na nemoci srdce a cév nás umírá celá polovina, je význam těchto patnácti procent velký.

Chronická obstrukční plicní nemoc

Na vzniku chronických respiračních nemocí se kromě genetických předpokladů podílí především vdechování znečištěného vzduchu. Těžko si lze představit kontaminovanější vzduch než tabákovým kouřem – předčí dokonce i výfukové plyny. Obsahuje přes 4000 chemikálií, z nichž několik set přímo poškozuje dýchací cesty.

To se týká jakéhokoli tabákového kouře či kouře jiných rostlin, i tzv. herbálních cigaret – přidáním hřebíčku nebo eukalyptu se kouř rozhodně nestává méně škodlivým. Kuřáci mívají po celý život chronické záněty, chronická bronchitida mezi ně rozhodně patří.
„Kuřácký kašel“ zná asi každý.

Jak se plíce čistí? Hlen a nečistotu z plic vynášejí drobné řasinky, které kmitají určitou rychlostí směrem ven.

Pokud kuřák potáhne z cigarety, vlivem ciliotoxických (pro řasinky jedovatých) látek v tabákovém kouři se jejich pohyb asi na minutu zrychlí, ale pak asi na hodinu zcela ochabnou. Pokud někdo kouří celý den, jsou řasinky celý den vyřazeny z provozu a hlen a nečistota zůstávají v plicích.

Hodinu od poslední cigarety se řasinky vzpamatují a zase začnou kmitat, celou noc pak vynášejí hlen a nečistotu z plic. Ráno je to vše připravené k odkašlání, kuřák si zapálí a po prvním potažení si snadno odkašle. Přes den se cyklus opakuje.

To může také souviset s tím, že když někdo přestane kouřit, prvních pár týdnů přes den víc kašle – funkce řasinek se obnovuje a plíce se čistí. Řasinky jsou také k látkám tabákového kouře různě citlivé, dlouhodobým kouřením mohou být různě poškozené, popřípadě vymizí docela.

Poté, co přestanete kouřit, se jejich funkce může (ale zároveň také nemusí) obnovit.

Nádorová onemocnění

Zajímavé:  Časopis Praktický Lékař Pokyny Pro Autory?

Mezi více než 4000 chemikáliemi tabákového kouře je kolem stovky kancerogenů, tedy látek, které mohou způsobit rakovinu. Popisuje se, že na 15 vykouřených cigaret připadá průměrně jedna mutace.

Kouření nezpůsobuje zdaleka jen rakovinu plic, ale prakticky všechny typy nádorových onemocnění.

Namátkou jmenujme leukemii, nádory močového měchýře, děložního čípku, prostaty, žaludku a celého zažívacího traktu…

Nemoci z pasivního kouření

Jsou v zásadě stejné jako nemoci způsobené kouřením aktivním, ale bývá to v menší míře, protože pasivní kuřák vdechne kouře vždy méně než kuřák aktivní. Je tu ale jedna výjimka, a to je poškození cév: k němu stačí hodina v zakouřené restauraci. Výstelce tepen pak trvá 24 hodin, než se uvede do původního stavu.
Týká se to i dětí z kuřáckých rodin.

Mívají kromě zánětů dýchacích cest častěji i záněty středního ucha či leukemii. Pokud už rodiče kouří a nemohou nebo nechtějí přestat, neměli by kouřit doma ani v autě.

Nikde doma – kouř se ve vzduchu šíří asi stejně jako moč ve vodě: představte si bazén, v jehož jednom rohu byste mohli močit a zbylý prostor bazénu byste považovali za vodu bez moči…

Jak přestat

Podstatné je vaše pevné rozhodnutí zbavit se cigaret. Žádný zázrak, který by to udělal za vás, neexistuje. Je třeba změnit své denní stereotypy, prožívání dne. Pro ty, kdo mají abstinenční příznaky, jsou vhodné léky k jejich potlačení.

Pokud se vám nepovedlo přestat bez léčby, nestyďte se a vyhledejte pomoc – u nás je asi 1 750 000 kuřáků, kteří by raději nekouřili, ale ještě nedokázali přestat. S léčbou závislosti na tabáku vám může pomoci kterýkoli lékař, například váš praktický.

Můžete se také obrátit na specializovaná centra pro závislé na tabáku (aktuální seznam je k dispozici na www.slzt.cz).

Cukrovka

Krátce řečeno, kouření zhruba zdvojnásobuje riziko cukrovky v dospělosti. Navíc (především vlivem na cévy – většina diabetiků umírá právě na nemoci cév) významně zvyšuje riziko komplikací cukrovky.

Jsou to nemoci ledvin (diabetická nefropatie), očního pozadí (slepota v důsledku poškození sítnice, diabetická retinopatie) nebo cévního zásobení končetin (kolem 70 % amputací u diabetiků je kvůli kouření).

Psychiatrie

Poměrně velký počet kuřáků (kolem 15 %) má i jiné psychické onemocnění a velký počet psychicky nemocných kouří: zhruba 60 % pacientů s depresí, zhruba 80 % schizofreniků.

Kouří proto, že mají tato onemocnění, ale zároveň kouření jejich nemoc zhoršuje a způsobuje. Navíc cigarety snižují účinek většiny léků používaných v psychiatrii.

V USA prodají téměř polovinu cigaret psychicky nemocným: to neznamená, že by polovina kuřáků byla psychicky nemocná – tito pacienti jsou intenzivnějšími kuřáky (kouří víc cigaret denně).

O autorovi: Připravila: MUDr. Eva Králíková, CSc., Ústav hygieny a ep idemiologie a Centrum pro závislé na tabáku II. interní kliniky 1. LF UK a V FN, Praha

Rizika kouření - Vše o zdraví

Kouření jako riziko kardiovaskulárních onemocnění

Tabákový kouř obsahuje 2000 – 4000 chemických látek. Z tohoto počtu je 60 – 100 prokázaných nebo podezřelých karcinogenů ( látky způsobující rakovinu). Vliv kouření a jeho negativní dopad je všeobecně znám, avšak podle statistik je počet kuřáku nadále dosti vysoký.

Kysličník uhelnatý snižuje dodání kyslíku do tkání a kouření zvyšuje srážlivost krve, zhoršuje hladinu LDL cholesterolu a také triglyceridů. Kouření způsobuje 25% onemocnění srdce a srdeční infarkt je u kuřáků dokonce 3 -5x častější.

  Riziko onemocnění stoupá s každou vykouřenou cigaretou.

Negativní dopad kouření

  • Na následky kouření umírá ročně 3 miliony lidí.
  • 80 -90% pacientů se zhoubným nádorem plic jsou kuřáci.
  • Kuřáci mají daleko horší stav pleti a pokožky.
  • Kouřenízhoršuje potenci.

Proč přestat kouřit?

Kouření je velice silná závislost a předpokladem úspěchu odvykání kouření je silná vůle a vlastní přesvědčení, že s kouřením opravdu chceme přestat. Jasným signálem k odložení cigarety je vážné onemocnění, ale to už bývá většinou pozdě.

Odborná pomoc

Velká většina kuřáků se pokouší přestat s kouřením bez cizí pomoci, ale úspěšnost těchto pokusů bývá nízká. V současné době bývá již v každém větším městě poradna pro odvykání kouření a zde vám ochotně a bezplatně poradí, jak přestat a vydržet bez cigarety.

Farmakoterapie

Jako podpůrnou terapii lze zvolit náhradní terapii nikotinem nebo terapii Bupropionem. Náhradní terapie nikotinem je založena na principu potlačení abstinenčních příznaků.

Tato metoda je vhodná u středně těžkých a těžkých kuřáků.

Abstinenční příznaky se projevují nutkavou touhou po  cigaretě, podrážděností, neklidem, nesoustředěností, úzkostí a někdy se může projevit také spánková dysharmonie a sklon k plačtivosti.

Žvýkačky

Žvýkání se hodí např. pro ty kuřáky, kteří mají kožní alergii na náplast. Před užitím je nutno podrobně prostudovat příbalový letáček a seznámit se s pravidly správného žvýkání a dávkování.

Náplasti

Aplikace pomocí náplasti se stává velmi oblíbenou pro svůj jednoduchý způsob aplikace. Doba užívání náplastí je nejméně osm týdnů, obvykle však dvanáct týdnů.

U kuřáka, který je silně závislý, může dojít ke krizi a tak někdy potřebuje zvýšit hladinu drogy ve svém organismu. V takovém případě je vhodné přidat k náplasti žvýkačku s nikotinem nebo nasální sprej.

Nasální sprej se používá pro rychlý účinek nikotinu a přes nosní sliznici se nikotin vstřebává rychleji, ale někdy může dojít k dráždění sliznice.

Jiné alternativní postupy

Jako podpůrný prostředek pro odvykání kouření můžeme použít také akupunkturu nebo reflexní terapii, či hypnózu.

Jak přestat s kouřením?

  • Nejprve je nutné si určit přesně den D od kterého jsme se rozhodli s kouřením přestat.
  • Koupíme si dopředu potřebné preparáty a dopředu musíme odstranit ze svého okolí cigarety a vše, co má s naším kouřením nějakou souvislost.
  • Zvolte si dopředu náhradní činnosti za kouření.
  • O svém úmyslu přestat s kouřením informujte své okolí a poproste své přátele kuřáky, aby ve vaší nepřítomnosti pokud možno nekouřili.
  • Změňte své denní stereotypy.
  • Svou tělesnou aktivitu postupně zvyšujte na 2- 3x týdně.
  • Mějte pod kontrolou svou tělesnou hmotnost a jezte v souladu se zdravým jídelníčkem. Při odvykání kouření může dojít k přibývání na váze, v důsledku nadměrné konzumace sladkých a tučných jídel.
  • Obklopte se lidmi, kteří vás budou ve vašem snažení podporovat a utvrdí vás ve správnosti vašeho počínání. 
  • Za své snažení se odměňujte a dopřejte si nákup, který vám udělá radost. 
  • Často si opakujte důvody pro které jste se rozhodli s kouřením přestat.
  • Myslete na pozitiva, která vám toto rozhodnutí přinese.

Mýty o nikotinu / kouření

Nikotin je látka, která vás dělá závislými na cigaretách. Proto je dobré vědět, jak to vlastně funguje.

Nikotin je chemická látka, která způsobuje, že je pro vás kouření příjemné a bohužel také návykové. Tato látka se přirozeně vyskytuje v rostlině tabáku. Při vdechnutí kouře z cigarety jde velké množství nejrůznějších látek, včetně nikotinu, do vaší dutiny ústní.

Odtud se nikotin prostřednictvím krve dostává do mozku, a to během 7 až 10 sekund. Jedná se o tzv. „nikotinový shoot“. V mozku nikotin spouští uvolňování jiných chemických látek, které vám na krátký okamžik navodí pocit radosti a relaxace.

Rychlá cesta nikotinu do mozku způsobí až nával potěšení.

Když kouříte delší dobu, mozek je na nikotinový příjem zvyklý a čeká na něj. Dokud pravidelně vdechujete nikotin, je pro váš mozek vše v pořádku.

Jakmile ale kouřit přestanete a vaše přijímače nedostanou svou dávku nikotinu, začnou se po něm „ptát“.

A to je důvod, proč máte chutě a dochází u vás k abstinenčním příznakům, jako je podrážděnost a neklid, které mohou nabourat vaši vůli přestat kouřit.

01

Ve skutečnosti cigareta obsahuje – kromě nikotinu – více než 4 000 chemických látek, a to nejméně 50 z nich může zvýšit riziko vzniku závažného onemocnění, jako je např. právě rakovina.

To je ale také jeden z důvodů, proč můžeme nikotin použít k léčbě závislosti ve formě nikotinových náhražek. Tento typ léčby nahradí nikotin z cigaret za terapeutický nikotin podávaný např. jako náplasti nebo pastilky NiQuitin.

Tento způsob užívání nikotinu je bezpečnější, protože již neinhalujete jiné škodlivé chemické látky z cigaret.

Terapeutický nikotin snižuje pokušení kouřit, což vám umožní snadněji snížit počet vykouřených cigaret nebo vám pomůže přestat kouřit úplně.

02

Nikotin způsobuje rakovinu

Není prokázáno, že by byl samotný nikotin karcinogenní. Je ale známo, že tabákový kouř obsahuje více než 4 000 chemických látek, které rakovinu způsobují

Nikotin způsobuje i další nemoci

Opět je to cigaretový kouř, který obsahuje velké množství toxinů. Právě ty přivádí škodlivé látky do těla a jsou zdrojem nejrůznějších onemocnění

Nikotin způsobuje zažloutnutí zubů a nehtů

To, co způsobuje zabarvení zubů a nehtů, je dehet, nikoli nikotin

NRT je stejně nebezpečné jako kouření

Nikotin v přípravcích NRT je na rozdíl od cigaretového nikotinu vyráběn regulovanými farmaceutickými postupy

NRT je škodlivější než kouření, protože si tvoříme závislost na nikotinu

Nikotin v přípravcích NRT je na rozdíl od cigaretového nikotinu NRT poskytuje tělu dávku nikotinu kontrolovaně

NRT je škodlivější než kouření, protože si tvoříme závislost na nikotinu

NRT poskytuje tělu dávku nikotinu kontrolovaně

Nikotin je uměle vyrobená látka

Nikotin je látka, která vzniká přirozeně v rostlině tabáku

03

Přestože nikotinové náplasti a doplňky stravy, které lidem pomáhají se zlozvykem skoncovat, jsou poměrně drahé, výsledná částka rozhodně nepřevýší vaši útratu za předražené cigarety.

Když teď skoncujete s kouřením, vašemu tělu už to po těch letech nijak nepomůže

Zbavení se jakéhokoli zlozvyku vám může vždy jedině prospět. Už jeden rok bez cigarety snižuje riziko onemocnění srdce až o polovinu.Nikdy není pozdě přestat kouřit.

Odvykání má negativní vliv na váš pracovní výkon

Ve skutečnosti je to právě naopak. Kuřáci jsou kvůli své závislosti a potřebě si pravidelně zapálit méně koncentrovaní a hůře se soustředí. Navíc stále odbíhají od práce za svou cigaretou, a tak nejsou zdaleka tak výkonní jako nekuřáci.

Vodní dýmka je zdravější než cigarety

Na základě několika studií bylo dokázáno, že kouřením vodních dýmek se lidé vystavují přinejmenším stejným rizikům a stejnému množství škodlivých a karcinogenních látek jako při kouření cigaret.

Konec s kouřením je bezvýhradně spojen se zvýšením tělesné hmotnosti

Náhlý nedostatek nikotinu rozhodně nutně nezpůsobuje tloustnutí. Důvodem toho, že někteří lidé následně skutečně přiberou na váze, je, že svoji závislost na kouření vymění za soustavné přejídání se.

http://www.nhs.uk/Livewell/smoking/Pages/stop-smoking-treatment-myths.aspx
http://www.niquitin.fr/Tout-savoir-sur-la-cigarette-et-la-dependance-a-la-nicotine.htm

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector