Rozmazané vidění na jedno oko – Vše o zdraví

Možná jste už slyšeli o amslerově mřížce, která vypadá tak trochu jako ještě nevyplněná křížovka. Jak funguje a jak se dá použít? Podívejme se na to.

Co je to Amslerova mřížka

Amslerova mřížka má tvar a vzhled čtverečkovaného papíru s černým puntíkem ve středu a dokáže odhalit oční vady. Pokud máte vadu očí, můžete si to zkontrolovat pohledem na strukturu mřížky, jejíž střed postupně fixuje každým okem zvlášť bez brýlí nebo s brýlemi na čtení. Tak lze zachytit vznik a rozvoj deformace obrazu a skvrn a začít jej léčit.

Rozmazané vidění na jedno oko - Vše o zdraví

Jak nám může pomoci?

Amslerova mřížka vám může zachránit oči. Dejte si ji před sebe a sedněte si tak, aby byla obrazovka počítače od vašich očí vzdálena 35 až 40 cm. Zakryjte si jedno oko a zaměřte se na černý bod ve středu obrázku.

Nezaměřujte se na celou čtvercovou síť. Pak se dívejte se, zda vidíte celou síť čtverců pravidelnou, nedeformovanou a ostrou. Totéž zopakujte i na druhé oko.

Pokud vidíte některé čtverečky sítě deformované, zvlněné nebo nevidíte mezi čtverečky stejnou vzdálenost, můžete mít začínající degeneraci sítnice a je nutné kontaktovat očního lékaře.

Rozmazané vidění na jedno oko - Vše o zdraví

Degenerace sítnice

Degenerace sítnice je zrakové postižení, které postupně vede ke snížení vidění. Příčinou věkem podmíněné makulární degenerace – VPMD, je poškození sítnice v místech nejostřejšího vidění, tedy tzv.

žluté skvrny neboli makuly. Sítnice oka je pokryta světločivými buňkami. Ty obraz převádí na nervové vzruchy a jsou zrakovým nervem vedeny do mozku. To nám umožňuje dobře vidět.

Postupné zhoršování funkce sítnice v jakémkoliv místě způsobuje výpadky zorného pole v místě postižení.

Makula – žlutá skvrna

Makula je malý prostor na sítnici, zodpovědný za centrální vidění a rozpoznávání detailů. Zbytek sítnice zajišťuje periferní a noční vidění.

Celá sítnice je i s makulou vyživována cévnatkou a Bruchovou membránou, které přivádí k buňkám na sítnici kyslík a živiny.

Změny v Bruchově membráně jsou první projev věkem podmíněné makulární degenerace. Neprovází ji bolest a většinou se na ni v této fázi nepřijde.

Rozmazané vidění na jedno oko - Vše o zdraví

Poškození sítnice

Při nedostatku živin přiváděných do buněk i ke žluté skvrně na sítnici, dochází k poškození a prvním příznakům snížení centrálního vidění. Na očním pozadí mohou vzniknout novotvořené cévy, které jsou příčinou vlhké formy makulární degenerace, která může dokonce končit až ztrátu zraku.

Suchá makulární degenerace

Tvoří až 90 % věkem podmíněné makulární degenerace. Při pohledu do talíře v něm třeba nerozpoznáte jídlo, ale vidíte jen okraje talíře. Stejně tak vidíte jen obrysy obličeje jiných lidí a nemůžete je rozpoznat.

Vlhká makulární degenerace

Způsobuje deformaci obrazu, rozvlněné vidění, zvlnění některých písmen ve slově a velmi rychle vede ke značnému snížení zrakové ostrosti až slepotě.

Rozmazané vidění na jedno oko - Vše o zdraví

Léčba degenerace sítnice

Pro oddálení stárnutí sítnice a její degeneraci je třeba jíst v rámci prevence ve větším množství potraviny obsahující lutein. Jde o veškerou zelenou zeleninu, jako brokolice, salát, špenát, kapusta či zelí.

Zvolit lze i doplňky stravy obsahující lutein, který se podle výzkumu zvláštním způsobem váže na oči. Po konzumaci se vstřebá a hromadí ve dvou oblastech očí, ve žlutém bodě – macula lutea na sítnici – retina a v oční čočce.

Ve žlutém bodě oční sítnice často dochází k cévním změnám v důsledku působení volných radikálů, které vedou k degeneraci žlutého bodu.

Závěr

Někdy se aplikuje lék přímo do očí pomocí injekcí. Látka podpoří zdravou obnovu sítnice. Jehla je tenká jako vlas a léky působí na novotvořené cévy. Při degenerací sítnice se vpraví do oka asi 8 až 10 injekcí během 2 let. Díky neustálému vývoji se počet léčebných aplikací neustále snižuje a může dojít ozdravené sítnice.

Příčiny a přírodní léčba rozmazaného vidění

Rozmazané vidění na jedno oko - Vše o zdraví

Rozmazané vidění je velmi běžné. S příčinami od přírodního stárnutí až po mrtvici je však důležité zjistit, proč je vaše vidění rozmazané. Ve většině případů je příčina pravděpodobně běžná a léčebná – nebo se dokonce jedná jen o dočasnou změnu. V jiných případech může být prvním příznakem vážného zdravotního stavu nebo trvalého poškození zraku. Tím, že zjistíte, co je za vaším rozmazaným viděním, můžete získat odpovídající léčbu.

Co je rozmazané vidění?

Rozmazané vidění může být jakákoli ztráta zaměření nebo ostrosti v tom, co vidíte. Může se jednat o jedno oko, nebo o obě oči, jen o jednu oblast vidění (například o vnější pole vašeho vidění) nebo o všechno, na co se díváte. Navíc může být rozmazané jen pro věci, které jsou blízko, nebo jen pro věci vzdálené, nebo jen v určitých situacích (šero, stín).

Ve většině případů je rozmazané vidění buď dočasné a mírné, nebo jednoduché znamení, že váš pohled není dokonalý. U ostatních však – zejména v případě náhlého rozmazaného vidění – může signalizovat závažné zdravotní problémy. Malé nebo postupné změny vidění by měly být vyšetřovány očním lékařem. Pokud máte náhlou nebo dramatickou změnu zraku, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Známky a příznaky

Příznaky rozmazaného vidění zahrnují:

  • nejasné vidění v jakékoli vzdálenosti,
  • nedostatek detailů nebo zaostření, když se na něco díváte,
  • rozmazané hrany,
  • neurčitá vize,
  • plovoucí místa ve vašem zorném poli,
  • slzení, otírání očí nebo časté mrkání.

Tyto změny mohou nastat velmi pomalu nebo náhle. Mohou také přicházet a odcházet, zvláště pokud jsou spojeny s expozicí na slunci, očním napětím, bolestmi hlavy nebo jinými zdravotními problémy. Mohou také ovlivnit jedno nebo obě oči.

Konvenční léčba

Léčba rozmazaného vidění závisí na základní příčině. V některých případech zmizí problém sám od sebe a nevyžaduje léčbu. Často se jedná o změny vidění spojené s migrénou, ozařováním a slunečním zářením. V ostatních případech, jakmile je příčina odstraněna, se vize vrátí do normálu.

Zajímavé:  Očkování proti klíšťatům - Vše o zdraví

Obecně platí, že léčba závisí na příčině rozmazaného vidění a zahrnuje:

  • Brýle.
  • Oční kapky – léčivé kapky, které navlhčí suché oči nebo vám pomohou vytvořit vlastní přirozené slzy, pokud je rozmazané vidění způsobeno syndromem suchého oka.
  • Změny léků – lékař vám může doporučit alternativní léky bez lékařského předpisu, pokud jiné léky způsobují rozmazané vidění.
  • Léčba základního zdravotního problému – lidé s rozmazaným viděním způsobeným diabetickou retinopatií, preeklampsií, glaukomem, mrtvicí, srdečními chorobami, roztroušenou sklerózou a jinými onemocněními mohou často po zlepšení svého zdravotního stavu často zaznamenat zlepšení svého vidění. V mnoha případech to vyžaduje léky na předpis a změny životního stylu. Změny vidění však mohou být trvalé a v některých případech vedou ke ztrátě zraku.

Přírodní léčba rozmazaného vidění

Stejně jako u konvenční medicíny, přirozená léčba rozmazaného vidění závisí na příčině. Jakmile příčiny znáte, můžete zvážit některé přírodní terapie níže, pokud jsou vhodné pro vaši diagnózu.

1. Chraňte své oči

Rozmazané vidění může být způsobeno řadou environmentálních věcí, včetně traumatu, infekcí, expozice na slunci a dalších.

  • Pravidelně si kontrolujte zrak – na prohlídkách u vašeho obvodního lékaře.
  • Udržujte své brýle čisté – tím se zabrání tvorbě bílkovin, které mohou způsobit rozmazání věcí.
  • Používejte ochranu očí – ochranné brýle během domácích projektů, sluneční brýle při pobytu venku, plavecké brýle v bazénu.
  • Nechte své oči odpočívat – od práce na počítači nebo dlouhého času stráveného čtením. Dělejte si krátké přestávky. Pravidelně mrkejte a dívejte se z okna, abyste zaměřili na vzdálené objekty (dívejte se na ně aspoň 30 sekund).
  • Používejte správné osvětlení – nepracujte za šera bez osvětlení.
  • Nekuřte. Kuřáci mají zvýšené riziko na jakékoli oční onemocnění, které mohou vést ke slepotě.

2. Vyhněte se spouštěčům

Pokud vaše rozmazané vidění souvisí s konkrétními situacemi, můžete je určit a vyhnout se jim. Mezi běžné spouštěče patří například migréna, stres a úzkost a některé zdravotní stavy.

  • Veďte si deník, do kterého si napíšete, kdy vás bolí hlava. Sledujte, co jíte, kolik hodin spíte a množství vypitých tekutin. Tak můžete zjistit, co vám spouští bolest hlavy a následně i rozmazané vidění.
  • Vyvarujte se úzkosti. Snížit úzkost můžete komunikací s psychoterapeutem, pomocí aromaterapie, cvičení, meditace a komunikace s rodinou a přáteli.
  • Udržujte stres pod kontrolou. Ke zmírnění stresu využijte jógu, meditaci, akupunktru, kognitivní behaviorální terapii a stravu bohatou na živiny.
  • Dostatečně odpočívejte. Nedostatek spánku a fyzická únava mohou přímo přispět k rozmazanému vidění, stresu, úzkosti, bolesti hlavy a mnoha dalším zdravotním problémům, které mohou způsobit rozmazané vidění. Aspoň 30 minut před spaním se vyhýbejte jakýmkoli obrazovkám (PC, TV, mobil, tablet).

3. Zkuste cvičení zraku

Zrak mnoha lidí se s věkem přirozeně zhoršuje. Poškození svého zraku můžete odvracet jednouchými cvičeními.  Mezi ně patří:

  • Dívejte se na malé objekty, jako je pero, ve vzdálenosti jedné paže. Neustále sledujte objekt, až se s ním dotknete svého nosu. Poté pero zase oddalujte a sledujte ho.
  • Pomocí konečků svých prstů si můžete dopřát masáž očí. To sníží tlak očí a uvolní obličejové svaly.

4. Řiďte základní zdravotní podmínky

Problémy se zrakem se často týkají základních zdravotních problémů, jako jsou srdeční onemocnění, cukrovka, glaukom nebo infekce. Chcete-li zlepšit svoji vizi, možná budete muset nejprve léčit další zdravotní potíže. Spolupracujte s očním lékařem a lékařem, abyste přišli s optimálním plánem vašeho hlavního zdravotního stavu a vašeho zraku.

5. Doplňky stravy

Existují různé doplňky stravy, které pomáhají zlepšit zdraví očí. Pokud váš lékař souhlasí s jejich užíváním, můžete je používat. Ke zlepšení vidění pomáhají následující doplňky:

  • Vitamíny B1 (thiamin), C a E.
  • Selén.
  • Zinek
  • Lutein
  • Vápník.
  • Kyselina listová.
  • Omega-3 mastné kyseliny.
  • Beta karoten.
  • Zeaxanthin.

Mnohé z těchto antioxidantů a vitamínů lze nalézt také v následujících potravinách:

  • Zelená listová zelenina a vejce obsahují hlavně lutein a zeaxanthin.
  • Citrusové plody obsahují vitamín C.
  • Ovoce a zelenina jsou bohaté na vitamín C.
  • Vejce, ryby, oříšky a olivy nebo lněné semínko je zdrojem mastných kyselin.
  • Zinek najdeme v luštěninách, hovězím a zelené listové zelenině.
  • Vitamín E je obsažen ve sladkých bramborách a oříšcích.

Rozmazané vidění na jedno oko - Vše o zdraví

Zhoršilo se vám vidění na jedno oko? Můžete mít oční infarkt

Rozmazané vidění na jedno oko - Vše o zdraví

Stalo se vám, že jste se probudili a najednou nevidíte na oko? Pohled je rozmazaný, jakoby v mlze, nebo místy přestáváte vidět úplně? Tohle není banalita. Je to velmi vážné zrakové onemocnění, kdy můžete i oslepnout. Může se jednat o oční infarkt a je třeba neprodleně vyhledat lékaře!

Co je to oční infarkt?

Jedná se o velmi vážnou nemoc, kdy dojde k uzávěru jedné ze čtyř očních cév na sítnici. V tu chvíli začne člověk i s brýlemi vidět zamlženě a nezaostří ani při mrkání. Nedostatečně prokrvená oblast oka postupně odumírá a nemocný může časem dokonce oslepnout. Proto je třeba na nic nečekat a vyhledat lékaře.

Oční infarkt přichází nečekaně a náhle, a je stejně nebezpečný, jako infarkt srdce. Vzniká z přepracování, tahání těžkých břemen, při špatné životosprávě a nezdravých návycích, jako je kouření, alkohol apod.

Můžete mít oční infarkt? Zjistěte, jaké jsou příznaky

Jak už jsme napsali, oční infarkt vniká náhle, navíc většinou bezbolestně. Postižený necítí žádné pálení, píchání v oku, slzení, ani zarudnutí. Není vůbec patrné, že ve skutečnosti dochází ke krvácení do oční sítnice. Postižený zkrátka pouze hůře vidí, zpravidla na jedno oko, přičemž míra špatné viditelnosti koresponduje s vážností poškození.

Zajímavé:  Léčba Vysokými Dávkami Vitamínu C?

Jak se oční infarkt léčí

Pokud zjistíte, že máte výše uvedené příznaky, na nic nečekejte a okamžitě vyhledejte očního lékaře.

Je pravděpodobné, že vás pošle do nemocnice na další vyšetření, kde vás čeká oční specialista a také internista.

Při očním infarktu je totiž nutné provést celkové interní vyšetření. Kontroluje se obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, cholesterol, atd. Vše totiž souvisí.

Léčba očního infarktu závisí na míře poškození oční sítnice. U velmi mírného poškození stačí jen sledovat stav pacienta a popř. mu naordinovat léky na ředění krve. U vážnějšího poškození se pak léčba kombinuje. K lékům na ředění krve dostane pacient i infusní terapii.

Laserové ošetření sítnice

Pokud ani jedno nezabere, nebo je stav pacienta hned od počátku velmi vážný, je potřeba chirurgického zákroku.

Ten se provádí laserem a pacient zůstává zpravidla jeden den v nemocnici na pozorování. Může se stát, že je po zákroku propuštěn rovnou do domácího léčení.

Po laserovém ošetření oční sítnice je potřeba dodržovat klidový režim, tak jako u jiného onemocnění.

7 nemocí očí, které se musí léčit včas

Následujících sedm onemocnění je zásadních v tom, že pokud se neléčí, může dojít k vážným poruchám zraku nebo k oslepnutí. Nemocí očí je samozřejmě mnohem víc – počínaje vrozenými vadami (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus…) až po ječné zrno.

1. Makulární degenerace (věkem podmíněná makulární degenerace)

Příznaky: Postižená je část oka, kde je obraz nejostřejší – žlutá skvrna čili makula. Onemocnění má dvě formy –znakem vlhké formy je nejčastěji zprohýbané vidění. Poškození zraku je velmi rychlé.

Suchá forma VPMD je pozvolnější. Často se projevuje ztrátou jasnosti barev, zhoršeným viděním při soumraku, zamlženým viděním, šedavými skvrnami v centru zorného pole nebo zdeformovaným obrazem. Onemocnění se časem zhoršuje.

Riziková skupina: Osoby nad padesát let.

Léčba: V závislosti na postupu onemocnění lze užívat oční léky či využít laserovou a fotodynamickou léčbu. Důležitá je ale včasná diagnóza.

Prevence: Riziko vzniku onemocnění zvyšuje kouření, nadváha a vysoká hladina cholesterolu. Častěji postihuje ženy. Degeneraci sítnice může částečně zabránit několik kroků, například konzumace čerstvé zeleniny, mořských ryb a doplňků výživy s luteinem a zeaxantinem.

Příznaky: Nemoc postihuje čočku, která se postupně zakaluje. Příznaky jsou zamlžené, rozostřené vidění, zejména při pohledu do dálky, citlivost na silnější světlo, ztráta jasnosti barev. Pacient má pocit, že se dívá přes mléčné sklo.

Riziková skupina: Starší osoby, diabetici, kuřáci nebo lidé po úrazu oka. Šedý zákal může vzniknout i v souvislosti s užíváním léků, zejména kortikosteroidů.

Léčba: Operativně, nyní i ambulantně.

Prevence: Šedému (ani zelenému, viz dále) zákalu nelze předejít, a to ani zdravým životním stylem. Protože ale souvisí i s nadměrným vystavováním slunečnímu záření, doporučují odborníci preventivní ochranu slunečními brýlemi s dostatečným UV faktorem.

3. Diabetická retinopatie

Příznaky: Jedná se o poškození krevních cév v sítnici. Zanedbané onemocnění může vést k těžkému poškození zraku i k jeho úplné ztrátě. Základním příznakem je ztráta ostrosti vidění, která se časem zhoršuje. Diabetická retinopatie není izolované onemocnění a signalizuje problémy v cévním systému obecně.

Riziková skupina: Diabetici. Jedná se o jednu z nejčastějších cévních komplikací u cukrovky prvního i druhého typu.

Léčba: Operativní pomocí laseru. Úspěšnost operace závisí na stadiu nemoci – návštěvu očního lékaře tedy raději neodkládejte.

Prevence: Diabetické retinopatii nelze zcela předejít. Důležité je striktně dbát veškerých lékařských doporučení, hlídat si správné dávkování léků a inzulinu. Důležitá je také celková úprava životosprávy.

4. Odchlípení sítnice

Příznaky: Záblesky, které vidíme na okraji oka, padající „saze“ nebo skvrny, které postupují od spodní části do středu zorného pole.

Riziková skupina: Pacienti s vyšším stupněm krátkozrakosti a po úrazu (nejčastěji úder tupým předmětem do oka). O vrozenou vadu se jedná méně často, nedají se ale vyloučit dědičné faktory, pokud se nemoc v rodině vyskytuje.

Léčba: Odchlípení sítnice je nutno operovat.

Prevence: Pravidelné kontroly u očního lékaře. V případě, že patříte do rizikové skupiny, může lékař provést laserové preventivní ošetření sítnice.

5. Presbyopie (ztráta pružnosti oční čočky)

Příznaky: Čočka rychleji stárne a přestává zaostřovat nablízko. Toto onemocnění je podmíněno věkem i životním stylem západní civilizace – přílišným pobytem v místnostech s umělým osvětlením nebo prací u počítače.

Riziková skupina: Starší osoby nebo ti, kteří pracují u počítače.       

Léčba: Operací, která se ale nehodí pro každého. Komplikací může být například krátkozrakost nebo astigmatismus (zakřivení rohovky).

Prevence: Pokud pracujeme u počítače několik hodin, neměli bychom zapomínat na pravidelné přestávky. Odborníci doporučují zkusit minimálně jednou za hodinu zaostřovat na vzdálenější předměty a přidat více pohybu na čerstvém vzduchu.

6. Zákalky ve sklivci

Příznaky: Při pohledu na bílou plochu vidíme černé „mušky“ nebo „nitky“, které neodstraníme mrkáním. Příčinou je přirozené stárnutí sklivce, úrazy oka nebo operace. Pokud jsou vizuální vjemy příliš časté, je nutné vyhledat lékaře, který zjistí další možná onemocnění oka.

Riziková skupina: Není, zákalky jsou vcelku běžný jev a mohou se projevit u kohokoli.

Léčba: Pokud zákalky nesouvisejí s vážnějším onemocněním, není léčba nutná. Často stačí pohybovat očima do stran nebo nahoru a dolů a zákalky samovolně zmizí. V opačném případě lze řešit operativně.

Prevence: Posilování očních svalů, dostatečná regenerace a zdravý životní styl.

7. Zelený zákal (glaukom)

Příznaky: Onemocnění vzniká v důsledku zvýšení nitroočního tlaku. Zelený zákal může být vrozený, často hrají velkou roli dědičné faktory. Projevy se liší podle typu glaukomu.

Dává o sobě vědět prudkými bolestmi, zrudnutím oka a zhoršeným viděním.

Zajímavé:  Tenisový Loket Léčba Brno?

Může dojít i ke glaukomovému zánětu, pro který jsou typickým znakem barevná kola (kolem zdrojů světla nebo na bílých plochách) a ostrá bolest oka a hlavy, nezřídka doprovázená zvracením.

Riziková skupina: Osoby nad čtyřicet let. Dalšími faktory, které se mohou podílet na vzniku onemocnění, jsou cukrovka, stres a v neposlední řadě dědičnost.

Léčba: Medikamenty, laserem, operativně – podle typu glaukomu. Včasné vyhledání lékaře je nezbytné. Změny v očích jsou v tomto případě nevratné a včasnou léčbou lze zabránit jejich stupňování.

Prevence: Stejně jako u šedého zákalu neexistuje účinná prevence.

Další tipy pro zdravé oči

Posilování očních svalů: Zaostřujte střídavě do dálky a nablízko. Střídejte pohled na monitor s pohledem z okna.

Uvolnění očních svalů: Zavřete oči a víčka si zlehka zakryjte dlaněmi. Vydržte jednu minutu. Toto cvičení opakujte pokaždé, když ucítíte tlak nebo únavu v očích.

Dostatek vitaminů: Očím prospívají vitaminy skupiny A, C, E. Ty najdeme v oranžové a zelené zelenině, borůvkách, hroznovém vínu nebo sóje. Oči nám poděkují také za živočišné bílkoviny – mořské ryby nebo vejce.

  • Odborná spolupráce:
  • MUDr. Jan Havrda, oční lékař
  • Působí v Ústí nad Orlicí a Lanškrouně

Cévní mozkové příhodě lze předejít

„Dnes by se však podobný název už používat neměl,“ vysvětluje docent Roman Herzig z neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci. Medicína už má totiž k dispozici účinnější a modernější léky, kterými může zachránit dříve ztracené životy. Proto prý je správné říkat cévní mozková příhoda nebo iktus.

Cévní mozková příhoda je náhlé přerušení průtoku krve v jisté části mozku, která má často za následek jeho poškození. Rozlišují se dva druhy: při prvním jde o krvácení do mozku (týká se zhruba 20 procent postižených), v druhém případě krevní sraženina ucpe cévu v mozku (postihne až 80 procent nemocných) a ten se nemůže prokrvovat.

Příznaky náhlé nedokrevnosti části mozku se projeví okamžitě. Poznal to i pan Hovorka, který ráno odešel do práce jako obvykle. Po pěti minutách chůze mu ale začala těžknout ruka, po chvíli ztrácel cit a schopnost ovládat levou nohu. Následoval pád a rychlý převoz na jednotku intenzívní péče do nemocnice. Kdyby se mu nedostalo okamžité pomoci, kdo ví, jak by to s ním dopadlo.

Příznaky tak vážného poškození zdraví jsou na první pohled viditelné. Jde o:

  • náhlou slabost nebo necitlivost tváře, paže nebo nohy na jedné polovině těla;
  • náhlý zmatek, potíže s mluvením, problémy se čtením nebo psaním, někdy je ztráta mluvení úplná;
  • náhlé rozmazané vidění nebo ztráta zraku, zpravidla na jednom oku nebo obou očích, výjimkou není zdvojené vidění;
  • problémy s chůzí, vrávorání nebo závratě, objevit se může i ztráta rovnováhy nebo koordinace chůze;
  • náhlé těžké bolesti hlavy, bez zřejmé příčiny. Pacient má pocit, jakoby mu něco v hlavě vybuchlo. Bolest hlavy může být doprovázena ztuhlostí krku, zvracením;
  • poruchu myšlení, paměti a potíže s dýcháním.

Při postižení levé poloviny mozku ochrne pravá část těla a opačně. Je-li zasažen mozeček nebo mozkový kmen, má pacient závratě, zvrací a dvojitě vidí.

Někdy je přívod krve do mozku přerušen jen krátce. Uvedené příznaky jsou nepatrné a pak vymizí. Pacienti takové události podceňují, mávnou nad nimi rukou s tím, že šlo jen o chvilkovou slabost. Lékaři ale burcují na poplach: jde o varovnou mozkovou příhodu. Nesmí se v žádném případě podceňovat. Je předzvěstí těžší příhody, která už proběhne se všemi důsledky.

Ve vyspělých státech Evropy včetně ČR se začala uplatňovat nejmodernější léčba, tzv. trombolýza.

„Jde o podání léku do cévního řečiště, který rozpustí uzávěr tepny a obnoví krevní průtok v postižené tkáni,“ říká MUDr.

Miroslav Kalina, primář neurologického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce, kde s touto léčbou jako první v ČR začali. Dnes už je zavedena na mnoha velkých specializovaných pracovištích.

Zákrok může probíhat dvěma způsoby.

„Při první tak zvané intravenózní neboli žilní trombolýze vpravíme pacientovi trombolytikum do žíly, nejčastěji na ruce, při druhé – intraarteriální – tepenné – trombolýze, aplikujeme lék prostřednictvím speciálního mikrokatetru, který vedeme z třísla přímo do krevní sraženiny v mozkové cévě. Proto působí přímo na místě a je účinnější,“ vysvětluje primář Kalina. Upozorňuje však, že trombolýza není zdaleka vhodná pro každého pacienta. Podstoupit ji může jen 3 až 4 procenta nemocných.

Podmínkou je, aby se nemocný dostal do nemocnice včas -trombolytikum musí být podáno do tří hodin od vzniku mozkové příhody. Pokud se lékař rozhodne pro druhý postup, má čas přece jenom delší, a to až šest hodin.

Metoda představuje velký průlom v léčbě cévní mozkové příhody – dokáže zachránit pacienty, kteří by bez ní zůstali ochrnutí na jednu stranu těla, měli poruchu řeči nebo by dokonce zemřeli.

Jakmile se objeví varovné signály iktu, je třeba okamžitě zavolat záchranku a dopravit pacienta na neurologické či interní oddělení nejbližší nemocnice. Do příjezdu záchranky zajistit nejen dýchání pacienta, ale také to, aby si neublížil pádem nebo nekoordinovanými pohyby.

Čas při mrtvici hraje velkou roli. Proto mají v České republice vzniknout tzv. iktová centra, kam by se pacienti s cévní mozkovou příhodou okamžitě přivezli a byla jim poskytnuta všestranná péče. Zatím tomu tak není a v řadě okresních nemocnic většinou nechávají pacienta jen se základním ošetřením svému osudu. Nová centra by měla vzniknout ještě v tomto roce a pokrýt celou republiku.

  • vysoký krevní tlak;
  • vysoká hladina cholesterolu v krvi;
  • cukrovka;
  • nadměrná konzumace alkoholu;
  • kouření;
  • nedostatek pohybu;
  • onemocnění srdce;
  • obezita.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector