Šedý zákal – Vše o zdraví

O zdraví 13. 5. 2020 | Šedý zákal - Vše o zdravíMgr. Eva Kloučková

Šedý zákal je porucha průhlednosti oční čočky. Poznáte ji podle toho, že začnete hůře vidět při intenzivním osvětlení, nebo naopak při šeru, problém se může ale objevit i při čtení a dalších činnostech, kdy zaostřujete. Naopak pokud vás oko bolí nebo se objeví začervenání, pravděpodobně jde o jinou ze zdravotních komplikací. Návštěva očního lékaře je na místě v obou případech.

Šedý zákal - Vše o zdravíStock Photos: sruilk /Shutterstock.com

Pravdou je, že i když se šedý zákal může objevit v každém věku, například jako důsledek zevních vlivů v době těhotenství matky, následek úrazu, po užívání určitých léků nebo jako součást jiného onemocnění, většinou se vyskytuje u starších lidí. Důvodem je fakt, že je součástí přirozeného stárnutí oka. Tím, že se věk dožití zvyšuje, přibývá i lidí s tímto očním onemocněním.

  • Zkalení čočky se v průběhu měsíců či let od prvních projevů zvětšuje. Dochází k podstatnému zhoršení zraku, které provází zamlžené vidění a často také částečné zkreslení pozorovaného obrazu nebo vnímaných barev.

„Odkládat operaci není rozumné,“ říká lékařka

Šedý zákal - Vše o zdravíV nejrozvinutějších zemích potká operace šedého zákalu každého čtvrtého člověka. Operace je přitom v dnešní době možnou léčbou této nemoci. Zkalená čočka je při ní nahrazena umělou, průhlednou. K operaci se přistupuje zpravidla v momentě, kdy se horší vidění stává pro člověka zdrojem významných každodenních obtíží.

„Zatímco někdo požaduje operaci velmi brzy, jiný má pokročilý šedý zákal a na operaci nechce. Odkládat operaci ale není rozumné,“ říká primářka MUDr. Věra Kalandrové z brněnské oční kliniky Lexum.

Stejně jako u mnoha dalších zdravotních komplikací zde platí, že čím dříve se začne problém řešit, tím lépe: „S pokročilým šedým zákalem stoupá procento komplikací, a i pooperační rehabilitace bývá horší a delší.

Nehledě na to, že s horším viděním bývá pacient ohrožen úrazem, nevnímá dobře barvy, neměl by řídit auto a celkově má horší kvalitu života.

Operace pacienta nijak nezatíží, proto není důvod řešení šedého zákalu odkládat.“

Šedý zákal - Vše o zdravíPojišťovny hradí v rámci operace šedého zákalu implantaci sférické čočky, která zajistí vidění na jednu vzdálenost, neřeší ale další dioptrické vady.

Pacienti, kteří si chtějí dopřát lepší vidění, si mají možnost připlatit za doplňkový program s nadstandardní čočkou (více např. na www.ocividnejinapece.cz).

„Pojišťovny hradí základní typ nitrooční čočky, samozřejmě i základní čočky jsou na našich klinikách z vynikajícího materiálu a velmi kvalitní.

Pokud ale pacient požaduje nejdokonalejší vidění, jakého lze dosáhnout, volí si čočku asférickou a v případě, že má astigmatismus, čočku asférickou torickou. Se všemi těmito čočkami vidí pacient ostře na jednu vzdálenost.

  Pokud se chce zbavit i brýlí na střední vzdálenost a do blízka, volí dále čočku víceohniskovou nebo trifokální,“ vysvětluje primářka z oční klinky Lexum.

Co vás čeká (a nemine)

  1. Operaci předchází pečlivé oční vyšetření, základní interní předoperační vyšetření a také konzultace s lékařem.
  2. Lékař doporučí pacientovi nejvhodnější varianty nitroočkovách čoček, konečné rozhodnutí, jakou čočku zvolit, je ale na pacientovi.

     

  3. Před operací sestřička pacientovi aplikuje kapky rozšiřující zornici.
  4. Do oka mu také nakape lokální anestetika, aby pacient necítil bolest.
  5. Zakalená čočka je rozmělněna pomocí ultrazvuku a odsáta.

  6. Do pouzdra vlastní čočky lékař vloží vybranou umělou nitrooční čočku, která v oku zůstane natrvalo.
  7. Na konci operace lékař aplikuje antibiotické kapky a oko přelepí krycí náplastí.
  8. Operace trvá 15–20 minut. Celkově pacient na klinice stráví přibližně 2 hodiny.

  9. Již druhý den bývá vidění v pořádku, zároveň by měla proběhnout kontrola u očního lékaře.

„Našim pacientům doporučujeme, aby se zhruba měsíc po operaci vyhýbali fyzicky těžké práci a sportu. Také nedoporučujeme koupání v bazénech, koupalištích, saunách atd. Ženy by si neměly líčit oči.

Lehké domácí práce, sledování televize, práci s počítačem a čtení může pacient dělat od druhého dne po operaci,“ upřesňuje na závěr prim. Kalandrová.

Představení kliniky:

Síť očních klinik LEXUM poskytuje díky specializovaným lékařským týmům a nejmodernějšímu přístrojovému vybavení komplexní špičkovou péči ve všech oblastech očního lékařství.

Výjimečné postavení LEXUM v rámci České republiky tvoří nejen více než 25letá historie, přes 500.

000 provedených úspěšných zákroků a špičkový tým lékařů, optometristů a zdravotních sester, ale především nadstandardní a individuální přístup ke každému pacientovi.

Šedý zákal - Vše o zdraví

Mohlo by vás také zajímat: Šedý zákal - Vše o zdraví Šedý zákal - Vše o zdraví Další článek

Šedý zákal: operace šedého zákalu a jeho léčení

Šedý zákal je nejčastěji operovanou oční vadou na světě. V Česku oční chirurgové operují každý rok více než 80 tisíc šedých zákalů. Díky moderním postupům a technologiím se mohou oční vady zbavit bezbolestně a hlavně bez pobytu v nemocnici.

Před čtvrtstoletím musel pacient po operaci šedého zákalu strávit mnoho dní v nemocnici a po zbytek života nosit velmi silné brýle. Díky vývoji operačního postupu, technologií a materiálů je dnes zákrok šetrnější a následná léčba výrazně kratší. Operace šedého zákalu je prováděna ambulantně, trvá asi 20 minut a pacient může ihned po operaci odejít domů. 

Šedý zákal – jeho příčina a důsledek

Šedý zákal je velmi častým onemocněním očí především ve vyšším věku. Věková hranice operace se ale stále snižuje. Vada může postihnout i mladé lidi, děti nebo být dokonce vrozená. Vzniknout může i po úrazu oka nebo dlouhodobém užívání některých léků.

Pokud je šedý zákal ponechán bez operace, může vést až ke slepotě. To je velký problém třetího světa, kde není dostatek techniky a erudovaných očních chirurgů. Proto je šedý zákal vůbec nejčastější příčinou slepoty ve světě. Zákal čočky brání tvorbě kvalitního obrazu na sítnici.

Jedinou možnou léčbou je výměna zkalené čočky za umělou nitrooční čočku.

První projevy a postup šedého zákalu

Šedý zákal postihuje většinou pacienty kolem 60. roku věku a starší, ale objevuje se i v mladším věku. Může být i vrozený nebo se objevit po úrazu oka. Projevuje se zhoršením vidění do dálky i při čtení a změnou dioptrií.

Při operaci šedého zákalu je nutné odstranit z oka zakalenou čočku, která zhoršuje kvalitu vidění, a nahradit ji čočkou umělou. K tomu se ještě v nedávné době používal ultrazvuk. Od roku 2012 se šedý zákal v Česku operuje laserem.

Léčba šedého zákalu

Onemocnění by lidé rozhodně neměli podceňovat. Ročně kvůli šedému zákalu oslepne 37 milionů lidí, většina v rozvojových zemích. Léčit se dá šedý zákal jen operativně, tedy vyjmutím zakalené čočky ven z oka a nahrazením umělou nitrooční čočkou. Operace šedého zákalu patří k běžným ambulantním zákrokům a hradí ji pojišťovna.

Díky moderní technice je operace šedého zákalu zcela bezbolestný zákrok trvající pár minut. Pacienti mohou během operace cítit mírný tlak, nikoli však bolest. Nejmodernějším postupem je kombinace laserové a ultrazvukové operace. Laser oko připraví tak, že ultrazvukem je pak možné čočku operovat šetrně, rychle a bezpečně.

V průběhu celé operace může lékař s pacientem hovořit. 

Jak probíhá operace šedého zákalu

Operace má dvě fáze. V první fázi se vyčistí zkalená oční čočka a ve druhé se do oka implantuje umělá nitrooční čočka, která v oku zůstane natrvalo. Běžně pacient už za pár hodin nebo dnů po operaci vidí lépe než před ní. 

Znecitlivění oka se provádí pouhými očními kapkami. Jen ve výjimečných případech – například u malých dětí nebo mentálně postižených pacientů – se používá celková anestezie.

Šedý zákal - Vše o zdraví

Velmi důležitá je velikost řezu, kterým se operace provádí. Nejlepší chirurgové dnes operují takzvaným mikrořezem, tedy řezem velikosti asi dva milimetry.

Hlavní výhodou operace mikrořezem je rychlost hojení a vysoká výsledná kvalita vidění, protože malý řez a jeho následné hojení nemění přirozené zakřivení oka. Mikrořezem je nejen odstraněn šedý zákal, ale do oka je implantována nová umělá čočka.

Pokud si vybere pacient čočku multifokální, může vidět bez brýlí do dálky i na čtení. 

Šedý zákal - Vše o zdravíŠedý zákal - Vše o zdravíŠedý zákal - Vše o zdraví

Video operace šedého zákalu

Cena operace šedého zákalu

Ultrazvukovou operaci s implantací standardní čočky hradí zdravotní pojišťovny – je tedy zdarma. Laserová operace je bezpečnější, přesnější, šetrnější a je prováděna za příplatek.

Pacient si také může vybrat z různých typů nitroočních čoček, které se liší optickými vlastnostmi.  Tady se ceny pohybují od 3,5 do 25 tisíc korun. Například za příplatek deset tisíc korun je pacientovi do oka implantována bifokální nitrooční čočka do dálky i na čtení.

Za 25 tisíc korun je to trifokální nitrooční čočka do dálky, na počítač i čtení.

Komplikace u operace šedého zákalu

Operace jsou dnes i díky laseru velmi bezpečné a bezbolestné. Nejmodernějším způsobem provedení operace šedého zákalu je v současné době zákrok s využitím femtosekundového laseru.

Nevýhodou těchto laserů je však vysoká pořizovací cena a drahý provoz. I lasery procházejí neustálým vývojem.

Cílem jsou rychlejší a bezpečnější zákroky, které pacientům dopřejí dostatečný komfort a kvalitu vidění.

Režimová opatření před operací šedého zákalu a po ní, rekonvalescence

Pokud je pacient zdravý, není předoperační interní vyšetření potřeba. Pokud pravidelně užívá nějaké léky, je vhodné se nechat vyšetřit praktickým lékařem. Stačí mu sdělit, že se pacient chystá na operaci šedého zákalu.

Samotná operace šedého zákalu je celosvětově vůbec nejčastějším chirurgickým zákrokem. Díky moderním technologiím a materiálům jde dnes o bezbolestný ambulantní zákrok trvající několik minut.

Po běžné operaci šedého zákalu doporučujeme u lidí, kteří nejsou vystavení prašnému nebo agresivnímu prostředí, týdenní pracovní neschopnost. Vzhledem k tomu, že operaci šedého zákalu doporučuje většinou oční lékař, záleží pooperační kontrola podle stavu očí pacienta na dohodě s ním.

Někdy stačí kontrola u očního lékaře, někdy doporučujeme pacientům i kontrolu na naší klinice. Rozhodnutí je individuální, hlavní roli hraje váš zdravotní stav a vzdálenost bydliště.

Jak si vybrat správné pracoviště pro operaci šedého zákalu

V Česku se operace šedého zákalu provádí na několika desítkách pracovišť. Podle čeho vybírat kliniku? Nejdůležitější je kvalitní a zkušený oční chirurg a celý zdravotnický tým kolem něj. Velkou roli hraje i vybavení kliniky.

Nejmodernější přístroje, které oko před operací přesně změří a kvalitně připraví, zaručují bezpečnost operace. Výhodou je možnost laserové operace v kombinaci se stále oblíbenějšími trifokálními čočkami. Dobré je také vybrat si kliniku s několikaletou tradicí.

Například naše klinika se stala vůbec první v Česku, kde se poprvé operoval šedý zákal laserem. Zároveň provádíme největší počet očních operací v republice.

Autor: Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini

Šedý zákal. Porucha vidění, která se dá vyléčit pouze operací

„Řešil jsem problémy se špatným viděním docela dlouho.

Prvně jsem tomu nepřikládal význam, protože už jsem nebyl nejmladší, takže jsem si myslel, že prostě jen špatně vidím na blízko, kdo v mém věku ne? Ale postupně mi přišlo, jako bych měl před očima mlhu, těžko se mi to popisuje, ale bylo to, jako bych nic neviděl s ostrými obrysy, nehledě na vzdálenost ode mě. Přidala se i častá bolest hlavy, na kterou už nezabíraly léky, a občasné závratě,“ říká Jaroslav.

Přečíst článek ›

Počty

* Většinou se šedý zákal objevuje u starších lidí. Tím, že se věk dožití zvyšuje, přibývá i lidí s tímto očním onemocněním.

* Ve věku nad 65 let se týká až 65 % obyvatel, ve skupině nad 75 let je to více než 71 %.* V nejrozvinutějších zemích potká operace šedého zákalu každého čtvrtého člověka.

Když se odhodlal jít k očnímu lékaři, rovnou se dozvěděl, že mám šedý zákal. „A že všechny tyhle problémy, včetně bolestí hlavy, s tím souvisejí.

Vzhledem k tomu, že se nemoc léčí pouze operací, rozhodl jsem se, že už to nechci odkládat na neurčito, aby se můj stav jen zhoršoval.

Týden před operací jsem podstoupil kontrolní vyšetření, během něhož lékaři hodnotili stav oka před zákrokem a domluvili jsme se na konkrétním typu nitrooční čočky, která mi byla do oka implantována,“ vypráví.

„Před samotnou operací mi nakapali do očí kapky rozšiřující zorničky a také lokální anestetika, abych necítil bolest. Operace trvala tak maximálně 30 minut? Možná i méně, to už si teď nevybavím, a celkově jsem na klinice strávil asi dvě hodiny. Poté pro mě přijel syn a odvezl mě domů. O dva dny později už jsem viděl krásně jako dřív, bez mlhy okolo.“

Názor lékaře

„Pacient je indikován k operaci ve chvíli, kdy mu šedý zákal začne vadit. To, kdy tato chvíle nastane, je individuální. Zatímco někdo požaduje operaci velmi brzy, jiný má pokročilý šedý zákal a na operaci nechce. Odkládat operaci ale není rozumné,“ říká primářka Věra Kalandrová z brněnské oční kliniky Lexum.

Ta dále vysvětluje důvody, proč je vhodnější jít na operaci dříve: „S pokročilým šedým zákalem stoupá procento komplikací, a i pooperační rehabilitace bývá horší a delší. Nehledě na to, že s horším viděním bývá pacient ohrožen úrazem, nevnímá dobře barvy, neměl by řídit auto a celkově má horší kvalitu života. Operace pacienta nijak nezatíží, proto není důvod řešení šedého zákalu odkládat.“

Přečíst článek ›

Operaci předchází pečlivé oční vyšetření, základní interní předoperační vyšetření a také konzultace s lékařem. Ten pacientovi nabídne varianty řešení jeho problému. K nim patří především možnost volby umělých nitroočních čoček, které jsou při operaci do oka mikrochirurgicky implantovány.

„Pojišťovny hradí základní typ nitrooční čočky, samozřejmě i základní čočky jsou na našich klinikách z vynikajícího materiálu a velmi kvalitní.

Pokud ale pacient požaduje nejdokonalejší vidění, jakého lze dosáhnout, volí si čočku asférickou, a v případě, že má astigmatismus, čočku asférickou torickou. Se všemi těmito čočkami vidí pacient ostře na jednu vzdálenost.

Pokud se chce zbavit i brýlí na střední vzdálenost a do blízka, volí dále čočku víceohniskovou nebo trifokální.“

Informace o nemoci· Šedý zákal je porucha průhlednosti oční čočky, která snižuje kvalitu vidění.· Může se objevit kdykoliv, ale v mladším věku se vyskytuje méně, zpravidla jako následek úrazu, užívání určitých léků nebo jako součást jiného onemocnění.

· Projevuje se tak, že člověk hůř vidí při intenzivním osvětlení, nebo naopak při šeru, potíže mohou nastat při čtení nebo při jiných činnostech vyžadujících zrakovou ostrost.· Zkalení čočky se v průběhu měsíců či let od prvních projevů zvětšuje.· Šedý zákal není doprovázen bolestí ani zčervenáním oka.

· Nemoc může být i vrozená – zpravidla jako důsledek zevních vlivů v době těhotenství matky.

· Operace je jedinou možnou léčbou této nemoci.

Středně pokročilý až pokročilý šedý zákal

Naše vidění neustále slábne a postupně se nám před očima objevuje skvrna, dokud nevidíme jen přes hustou mlhu: I když je šedý zákal vážným onemocněním očí (při absenci léčby), je možné jej bezpečně léčit rutinní operací, která vám obnoví zrak. LEPŠÍ VIDĚNÍ VYSVĚTLUJE: Jaké operativní metody a léčby se při šedém zákalu používají a jak šedému zákalu co nejlépe předcházet?

Na konzervativní léčbu šedého zákalu doposud nebyly vyvinuty žádné léky. Schůdným řešením je však operace: zakalená čočka je nahrazena umělou čočkou (tzv. nitrooční čočkou) vyrobenou z akrylu nebo silikonu.

I když to zní jako vážná operace, ve skutečnosti se jedná o jednu z nejbezpečnějších operací vůbec. Z údajů plyne, že se jedná o nejčastěji prováděnou operaci na světě. Na termínu operace se obvykle pacient domlouvá s lékařem. Hlavním faktorem je, na kolik zamlžená čočka ovlivňuje pacientův život.

Prvními příznaky šedého zákalu jsou poruchy zraku, které vypadají jako mlha, a zvýšená citlivost na světlo. S rozvojem nemoci mezi typické příznaky patří blednutí barev a kontrastů, potíže s viděním za soumraku nebo za slabého světla, větší oslnění a omezená schopnost přizpůsobit se světlu a tmě.

K zamlžení čočky dochází pomalu a obvykle trvá několik let. Právě proto pacienti k doktorovi jdou až, když je příliš pozdě. Pokud je šedý zákal dědičný, operace za účelem co nejrychlejší obnovy pacientova vidění se doporučuje bez prodlení, aby nedošlo k trvalému poškození zraku pacienta. Okamžitou operaci vyžaduje také vrozený šedý zákal.

Není-li šedý zákal léčen, může vést ke slepotě. Čtěte dále a zjistěte více o operacích a prevenci šedého zákalu.

Operace šedého zákalu je obvykle prováděna ambulantně. Nejprve jsou pacientovi podána lokální anestetika ve formě očních kapek nebo injekce. Celková anestézie je výjimečná a je podávána dětem nebo ve zvláštních případech, např. když pacient trpí silným kašlem.

Jakmile anestézie zabere, lékař vyjme zkalenou nitrooční čočku a „ukotví“ do oka novou, umělou čočku. Operace druhého oka se provádí později – jakmile se vyléčí a začne patřičně fungovat první oko. Aby lékař mohl stanovit vhodnou umělou čočku, musí přesně změřit postižené oko.

Jedině tak lze zajistit bezproblémový průběh operace a že pacient s novou čočkou uvidí, jak nejlépe to jde. Pro dosažení optimálního výsledku je přes 75 % všech operací šedého zákalu prováděno s použitím lékařského vybavení značky ZEISS.

Léčba šedého zákalu se skládá z několika různých kroků a je při ní používána celá řada zařízení – od diagnózy po následnou péči. Společnost ZEISS nabízí vhodné produkty a řešení, které lékařům pomáhají šedý zákal léčit.

Čtěte dále a zjistěte vše o standardních operacích na léčbu šedého zákalu. Pro více informací o složení a funkcích očí klikněte sem.

K léčbě tohoto onemocnění jsou aktuálně k dispozici dva chirurgické zákroky: extrakapsulární extrakce šedého zákalu (ECCE) a intrakapsulární extrakce šedého zákalu. Běžnější je extrakapsulární extrakce.

„Přirozené uchycení“ čočky při ní zůstává nedotčené. Čočka je odebrána, ale pouzdro čočky zůstává nedotčeno. Výhodou této metody je, že novou umělou čočku je do oka možné ukotvit pevněji.

Extrakapsulární extrakci šedého zákalu je možné provést třemi možnými způsoby: fakoemulzifikací, s použitím femtosekundového laseru anebo manuálně.

Intrakapsulární extrakce šedého zákalu je v současné době zastaralá. Tato metoda se prováděla do šedesátých let minulého století, kdy byla nahrazena extrakapsulární extrakcí kataraktu.

Při intrakapsulární extrakci kataraktu je z oka kompletně odebrána zamlžená čočka i její pouzdro. Tato metoda je obvykle poměrně riskantní a je prováděna pouze ve výjimečných případech, např.

když ostatní metody nejsou ze zdravotních důvodů možné.

Fakoemulzifikace je nejběžnější způsob léčby šedého zákalu. Po anestézii je proveden malý řez (dva až tři milimetry) a do oka je vložena ultrazvuková sonda. Sonda využívá ultrazvukových vln k rozložení zamlžené čočky. Kousky čočky jsou pak odsáty. Chirurg pak do oka přes malý řez opatrně vloží na míru udělanou složitelnou umělou čočku. Řez není nutné šít: je tak malý, že se zahojí sám.

Operace šedého zákalu pomocí femtosekundového laseru je považována za nejpřesnější a nejšetrnější způsob, který je dnes k dispozici. Řez, rozklad i odebrání čočky jsou prováděny počítačem ovládaným laserem, konkrétně femtosekundovým laserem.

Název tohoto laseru je odvozen od světelných pulzů, které vyzařuje a jejichž délka spadá do femtosekundové škály. Femtosekundy jsou velmi krátké – jedna femtosekunda se rovná 0,00000000000001 běžné sekundy. Laser přichází do kontaktu s tkání pouze na zlomek sekundy, což je zárukou té nejšetrnější operace.

Operace šedého zákalu prováděná femtosekundovým laserem není vhodná pro pacienty, jejichž čočka je velmi tvrdá z důvodu pokročilé fáze tohoto onemocnění.

Jak vyplývá z názvu, manuální extrakapsulární extrakce šedého zákalu je prováděna ručně, tj. bez použití laseru nebo ultrazvuku. Chirurg provede řez, který je následně sešitý. Stehy pak způsobují nestandardní zakřivení rohovky.

Proces hojení trvá v případě manuální ECCE déle a pojí se s ním vyšší riziko zánětu. Tento typ operace se proto provádí pouze výjimečně, např.

u pacientů s pokročilým šedým zákalem za účelem ochrany rohovky nebo když je čočka tak tvrdá, že ji nelze zkapalnit.

Po operaci šedého zákalu je pacient obvykle rovnou poslán domů. Je-li operace prováděna v rámci hospitalizace, pacienti v nemocnici obvykle pobývají dva až tři dny na pozorování. Stejně jako je tomu u většiny ostatních onemocnění očí, po zákroku je naprosto nezbytná dobrá následná péče.

Po operaci pacient musí alespoň po dobu 24 hodin nosit obvaz s mastí, který oko ochrání a pomůže se zahojením. Pacientovi jsou na dobu až čtyř týdnů předepsány také protizánětlivé oční kapky. Oční lékař pak pravidelně sleduje proces hojení.

Po operaci šedého zákalu musí pacienti dodržovat následující zásady:

  • Neprotírat si a netlačit na oko
  • Užívat dle pokynů veškeré předepsané léky
  • Docházet na veškerá následná vyšetření
  • Nesportovat ani se nevěnovat ostatním fyzickým činnostem, zejména během prvních dnů po operaci
  • Zabránit kontaktu oka s vodou, šampónem či mýdlem
  • Nechodit do sauny a neplavat

Pokud pacient netrpí žádnými dalšími očními problémy, je pravděpodobné, že taková operace povede k úplnému obnovení zraku (nelze zaručit).

Jinými slovy už pacienti nebudou muset nosit brýle nebo kontaktní čočky, aby viděli ostře. Ostrý zrak se obvykle dostaví, jakmile sestřička pacientovi odebere obvazy.

Pokud pacient trpí jiným očním onemocněním nebo vadou zraku, je nutné je po operaci napravit vhodnou zrakovou pomůckou.

Upozorňujeme, že dosud nebyly objeveny všechny příčiny šedého zákalu. Podle příčiny existuje celá řada způsobů, jak šedému zákalu předcházet. Šedý zákal spojený s pokročilým věkem je přirozenou součástí stárnutí a nelze mu předcházet – totéž platí pro dědičný šedý zákal.

U nenarozeného dítěte mohou šedý zákal způsobit spalničky. Prevencí je v tomto případě očkování proti spalničkám. Nejvhodnějším postupem je zkontrolovat si svá očkování, než otěhotníte nebo hned, když svůj jiný stav zjistíte.

V případě potřeby si pak zajistěte dodatečné očkování.

Šedému zákalu nelze nijak jinak účinně předcházet, než vyvarovat se konkrétním faktorům zvyšujícím vznik šedého zákalu. Mezi tyto faktory patří:

  • Kouření a alkohol: Byla prokázána spojitost mezi kouřením a vznikem šedého zákalu, a proto je nejlepší odvyknout si kouřit nebo nekouřit vůbec. Totéž platí pro nadměrnou konzumaci alkoholu.
  • Cukrovka: Dalším rizikovým faktorem je cukrovka. Mezi klíčová opatření prevence cukrovky patří vyvážená strava, dostatek spánku a pravidelné cvičení. Pokud už byla nemoc diagnostikována, je nutné ji sledovat, případně léčit.
  • Poranění očí: Riziko vzniku šedého zákalu mohou zvyšovat také poranění očí. Tomuto riziku lze předcházet používáním brýlí, kdykoli provádíte nebezpečné úkoly (např. vrtání či leštění).
  • UV záření: Abyste zabránili poškození způsobenému UV paprsky, vždy noste brýle s UV ochranou, zejména na dovolené, v soláriu nebo na horách. Sluneční nebo lyžařské brýle jsou pro zajištění ochrany očí velmi důležité a navíc efektivně snižují riziko vzniku šedého zákalu. UV světlo a UV paprsky mohou být škodlivé také, když je zamračeno. Proto své oči a pokožku chraňte před UV paprsky, i když je venku pod mrakem.

Spustit kontrolu zraku nyní!

Jak si mám dezinfikovat brýle a jak zamezím mlžení brýlí, když nosím roušku? 10 tipů pro zdravé oči Jak můžete zabránit suchým očím a očnímu napětí. Zelený zákal (glaukom) – vše, co potřebujete vědět o druhé nejčastější příčině slepoty Zelený zákal je vážné onemocnění očí, které ovlivňuje nitrooční tlak. Proč by dětské brýle měly zajišťovat tu nejlepší UV ochranu Co by všichni rodiče měli vědět o ochraně dětských očí před škodlivým ultrafialovým zářením (UVR)?

Šedému zákalu lze čelit prevencí a vitamíny – Novinky.cz

Hlavní obsahŠedý zákal se dá odstranit operativně.
Foto: Profimedia.cz

U většiny z nich jde o začínající potíže, kterých si ani nemusí všimnout. U lidí nad 75 let bývá téměř pravidlem, že na jedno oko hůř vidí právě kvůli této nemoci. I když jde u většiny o zhoršení mírné, není rozumné ho podceňovat.

Dochází totiž k postupnému zkalení čočky oka, která je normálně čirá. To obvykle omezuje průchod světelných paprsků a snižuje jasnost vidění. U některých lidí však šedý zákal, odborně řečeno katarakta, dokáže způsobit i slepotu.

Rizikem pro vznik choroby jsou genetické dispozice (nemoc se v minulosti objevila v rodině), ale také kouření, cukrovka a špatná ochrana očí před intenzívním UV zářením, případně znečištěné ovzduší. Nemoc může vzniknout i jako důsledek dlouhodobého užívání některých léků (hlavně kortikosteroidů) nebo po úrazu oka.

„Šedý zákal se obvykle projevuje zamlženým viděním a citlivostí třeba na sluneční světlo, které nás nepříjemně oslňuje,“ říká MUDr. Ján Lešták, CSc. z Oční kliniky JL v Praze.

„Podobné to může být i při řízení automobilu v noci.

Někdy nevidíme jedním okem barvy stejně sytě jako druhým, jindy se nám dělají kolem předmětů duchy, tedy jakýsi dvojitý obraz, někdy se zhoršuje i rozlišování kontrastů.“

V každém případě je nejlepší nechat se vyšetřit očním lékařem preventivně už v padesáti letech. To platí zejména pro lidi se zvýšeným rizikem vzniku této nemoci. Na ni zatím neexistují léky.

Oddálit ji podle všeho mohou antioxidanty, tedy látky, které neutralizují činnost agresivních kyslíkových radikálů v organismu. Takovým antioxidantem jsou například vitamíny A, C a E nebo beta-karoten (najdeme ho v mrkvi, mangu, meruňkách aj.). Ale také lutein a zeaxantin.

První je hlavně ve špenátu, kapustě, zelí, hlávkovém salátu, pórku, hrášku, zelené paprice a dalších druzích zeleniny i ovoce. Ten druhý najdeme hlavně v pomerančích, červené paprice, dýni, kukuřici, mangu a ve vaječném žloutku.

Podrobnější informace o kataraktě a její léčbě najdete na www.ordinace.cz. Do vyhledávače napište: šedý zákal. Spolu se zeleným zákalem (www.zeleny-zakal.cz) a degenerací žluté skvrny (www.makularni-degenerace. cz) jsou nejčastějšími očními chorobami.

Pokud katarakta začne člověku vážně komplikovat vidění, bývá řešením operace. „Odstraňujeme při ní poškozenou čočku oka z jejího pouzdra a do něho vkládáme čočku umělou,“ říká doktor Lešták. „U většiny pacientů to představuje jediný způsob, jak je zbavit jejich potíží.“

Hlavní zprávy

Šedý zákal (katarakta)

U katarakty je zakalena oční čočka, odtud pochází i název „šedý zákal“. Jednou z nejčastějších příčin katarakty je pokročilý věk. Člověk postižený šedým zákalem
vidí čím dál rozmazaněji a méně ostře, jako kdyby měl před očima
závoj. Barvy vnímá matněji a reaguje citlivěji na jasné světlo.

K poruchám vidění, resp. zakalenému zraku, však mohou vést i jiné příčiny. Kataraktu lze léčit operačním zákrokem, při kterém je z oka
vyňata zakalená čočka (viz článek Oko: struktura a funkce) a nahrazena čočkou umělou.

Katarakta: co to je?

Katarakta je onemocnění oka, při kterém dochází k zakalení čočky a následkem toho i k poškození zraku. Zákal může být různě silný a většinou se vyvíjí postupně. Poruchu vidění postižený člověk většinou zaznamená až v pokročilejším stadiu onemocnění
.

Katarakta může mít různé příčiny vzniku:

  • věk – převážná většina případů (asi 90 %) se vyskytne v průběhu stárnutí; u tzv. senilní katarakty (stařeckého zákalu, lat. cataracta senilis) se zrak zhoršuje postupně;
  • různá systémová
    onemocnění
    (např. cukrovka
    , tetanie
    , myotonie, atopický ekzém
    , Downův syndrom
    apod.) nebo onemocnění oka (např. uveitida
    , nitrooční záněty); k rychlejšímu rozvoji katarakty většinou dochází i po nitroočních operacích (např. operační léčba glaukomu
    nebo odstranění sklivce);
  • poranění oka;
  • působení záření (rentgenové záření
    , radioaktivní záření, tepelné záření); málokdo si uvědomuje, že ke vzniku senilní katarakty může přispět i intenzivní sluneční záření;
  • pravděpodobně i některé léky, např. kortizon
    .

U vrozeného šedého zákalu hraje roli dědičnost: takto postižené děti mají zakalenou čočku již od narození. Kromě dědičného šedého zákalu
se u novorozenců může vyskytnout i tzv. získaný šedý zákal (např. pokud matka během těhotenství prodělala infekci
zarděnek). U dětí postižených galaktosemií se může vyskytnout tzv.

galaktosemická katarakta. Galaktosemie je vrozená porucha metabolismu
, v jejímž důsledku organismus neumí správně odbourávat cukr; tato porucha se však vyskytuje poměrně vzácně. Šedý zákal, který se projeví v mladém věku, se označuje jako juvenilní katarakta. Odborníci rozlišují různé typy juvenilní katarakty, jedním z nich je tzv.

koronární
katarakta.

Diagnóza šedého zákalu

Při anamnestickém
rozhovoru se oční lékař pacienta důkladně vyptá na všechny obtíže a problémy související se zrakem.

Následuje oční vyšetření pomocí různých měřicích přístrojů, které potvrdí či vyvrátí podezření na šedý zákal. Lékař přesně změří zrakovou ostrost i refrakci oka (ta se měří pomocí přístroje označovaného jako refraktometr). Zrak se měří s brýlemi i bez brýlí; lékař přitom používá tabulku určenou k měření zrakové ostrosti nebo speciální projektor.

Kromě vyšetření sklivce
, přední části oka, kde je centrem lékařovy pozornosti zejména čočka (vyšetření pomocí štěrbinové lampy), a očního pozadí
(pomocí oftalmoskopu
neboli „očního zrcátka“) se lékař zaměří na vyšetření zornicového reflexu a pohybů očí. Aby lékař mohl řádně vyšetřit čočku a periferní sítnici
(část sítnice sloužící k perifernímu vidění), nakape do pacientova oka mydriatikum, což je roztok s látkou rozšiřující zornici.

Lékař může navíc vyšetřit i nitrooční tlak
(pomocí přístroje označovaného jako tonometr) a zorné pole, případně pomocí specializovaných přístrojů provést i některá další vyšetření oka.

Léčba šedého zákalu

Metodou volby při léčbě šedého zákalu je operační zákrok, při kterém je z pacientova oka vyňata jeho přirozená (avšak zakalená) čočka a nahrazena čočkou umělou. Tento zákrok je pacientům doporučován v případech, kdy se již cítí výrazněji omezeni v práci i ve volném čase (např.

při čtení nebo při řízení auta) a nezvládají již každodenní činnosti tak dobře jako předtím. Na operaci většinou není nutné spěchat. Za jistých okolností se však potřeba operačního zákroku může stát naléhavou (např. u tzv. přezrálé katarakty, kdy se tkáň čočky „rozpouští“), v některých případech naopak nelze operaci provést vůbec (např.

když je u pacienta zároveň diagnostikováno i jiné onemocnění oka).

Poznámka: Léčebný plán by měl být v každém případě konzultován s očním lékařem a pacient by měl chodit na pravidelná kontrolní vyšetření. Jedině tak může lékař zjistit, zda a jak šedý zákal postupuje, a podle toho pacientovi navrhnout vhodný termín operace.

Oční lékař informuje pacienta o různých typech čočky, o samotné operaci, jejích výhodách a rizicích, a také o tom, na co by si pacient po operaci měl dávat pozor. Samotný chirurgický zákrok pak lze provést ambulantně (tak je tomu ve většině případů) nebo za hospitalizace
.

Operace probíhá nejčastěji v lokální anestezii
(místní znecitlivění), jen zřídka je zapotřebí provádět operaci v celkové anestezii
. V průběhu operace chirurg původní čočku zmenší a odstraní a na její místo implantuje umělou čočku (tzv. nitrooční čočka). Umělá čočka většinou zlepší vidění do dálky.

Má-li pacient po operaci potíže s viděním
na blízko, lze tuto vadu korigovat brýlemi na čtení.

Pro léčbu katarakty zatím neexistuje žádný lék, jehož účinnost by byla vědecky prokázána. U některých pacientů se alespoň na nějakou dobu podaří zhoršování zraku „korigovat“ pomocí brýlí nebo kontaktních čoček.

Operace u kojenců a malých dětí

Operaci u novorozenců s vrozenou kataraktou je potřeba provést co možná nejdříve, aby bylo minimalizováno riziko vzniku tupozrakosti, která by pak mohla přetrvávat po celý život. U dětí se oko i trojrozměrné vidění teprve vyvíjí a během několika málo let se refrakce oka silně mění.

Při operačním zákroku u kojence je odstraněna jeho zakalená čočka, do věku jednoho roku je oko ponecháno bez čočky. Po dosažení jednoho roku věku je do oka dítěte implantována
umělá nitrooční čočka.

U některých dětí je potřeba korigovat refrakční vadu
pomocí kontaktních čoček nebo brýlí; často je nutné léčit i tupozrakost, která se většinou po chirurgickém zákroku objeví.

Na koho se mohu obrátit?

Kataraktu diagnostikuje oční lékař (neboli oftalmolog či odborný lékař v oboru oční lékařství), který pacienta zároveň informuje o možnostech léčby a případně mu doporučí operační zákrok.

Rodiče nebo zákonní zástupci
by měli nechat co možná nejdříve vyšetřit zrak dítěte, pokud zpozorují nápadné nebo podezřelé změny. Vyvíjející se zrak dítěte může posoudit i jeho ošetřující dětský lékař
v rámci všeobecných preventivních prohlídek, který v případě potřeby může vydat doporučení k vyšetření u očního lékaře
.

Na diagnostiku
a léčbu onemocnění očí se specializují oční ambulance v nemocnicích. V některých případech může být vyžadována hospitalizace pacienta na specializované klinice či oddělení. Na procesu diagnostiky a léčby se však někdy mohou podílet i lékaři jiných odborností, např. diabetologové
(u pacientů trpících cukrovkou) apod.

Na diagnostice a léčbě se mohou podílet i optometristé
, kteří vyrobí a upraví optické pomůcky a poučí pacienta, jak má s těmito pomůckami manipulovat. Optometristé však neprovádějí oftalmologické vyšetření.

Šedý zákal: Oddělení léčebné výživy a stravování: Nemocnice Jihlava

Katarakta (šedý zákal):

Co je katarakta (šedý zákal)?

Katarakta (šedý zákal) je zkalení čočky, které způsobí poruchu její průhlednosti a rozptyl procházejícího světla. Katarakta je stále uváděna jako nejčastější příčinou slepoty ve světě. Operace katarakty s implantací umělé nitrooční čočky je snad nejefektivnější chirurgickou metodou v celé medicíně.

Do dnešního dne nebyl objeven konzervativní způsob, jak zabránit vzniku a progresi šedého zákalu u jinak zdravého oka. Dnes jsou známy některé rizikové faktory, které mohou vést k tvorbě šedého zákalu – UV-B záření, kouření, diabetes, alkohol, průjmová onemocnění a oxidativní poruchy.

Nejčastějším typem je tzv. senilní neboli stařecká katarakta. Příčiny vzniku jsou multifaktoriální a dosud nebyly přesně vysvětleny. Během stárnutí se čočka zvětšuje, nabývá na hmotnosti a ztrácí elasticitu.

Proteiny v čočce se chemicky mění na vysokomolekulární protein, což má za následek změny lomivosti čočky a snížení její průhlednosti.

Jak poznám, že mám šedý zákal?

Dochází ke snížení zrakové ostrosti, to ovšem záleží i na intenzitě světla, velikosti zornice a stupni krátkozrakosti. Dalším příznakem je snížení kontrastní citlivosti, je snížena rozlišovací schopnost oka. Dále může docházet ke zhoršenému vidění při prudkém světlu, oslnění. Dalším znakem je změna dioptrií v brýlích.

U krátkozrakých lidí dochází k prohloubení krátkozrakosti, dalekozrací pacienti mohou přestat potřebovat brýle na dálku. Někdy může docházet k monokulární diplopii.

Příčinou je zvýšení počtu lomivých ploch v centru čočky, které potom mohou vytvářet dvojitý obraz často spojený s „duchy“ (jako nekvalitní signál televizního příjmu).

Jaké vyšetření musím před operací katarakty podstoupit?

Před operací katarakty je vždy důležité zodpovědět lékaři pár otázek týkající se osobní anamnézy, např. léčil jsem se někdy s očima, nosil jsem v dětství brýle, šilhal jsem, prodělal jsem nějaké další operace očí, pokud ano, jak jsem se po operaci hojil, mám vysoký nitrooční tlak a tak dále.

Po podrobné anamnéze následuje samotné oční vyšetření, kdy se vyšetřuje postavení očních víček, jak vypadá přední segment oka (spojivka, rohovka, přední komora, duhovka a samozřejmě vlastní čočka).

Následuje vyšetření očního pozadí, stanovení refrakce pomocí autorefraktometru a Snellenových optotypů a měření nitroočního tlaku. Poté je důležité provést výpočet optické mohutnosti čočky tzv. biometrii. Základní parametry, které se měří, jsou axiální délka oka a optická mohutnost rohovky.

Délku oka lze měřit ultrazvukem nebo opticky – přístrojem IOL Master. Na našem pracovišti jsou pacienti na toto podrobné vyšetření objednávání indikujícím lékařem, kterým může být lékař všeobecné ambulance, lékař ze specializované poradny nebo ošetřující oční lékař.

Součástí vyšetření je také podrobné seznámení s předoperační přípravou, interním předoperačním vyšetřením, se samotným průběhem operace a vydány pokyny, jak má pacient postupovat po operaci.

Je nutné před operací kapat nějaké kapky?

Při podrobném vyšetření před operací je pacientům vydán recept na antibiotické kapky, které je třeba kapat tři dny před operací a dále poté celou dobu hojení po operaci, dokud ošetřující lékař neurčí, že je léčba u konce. Kapky je možné vyzvednout ihned po provedeném vyšetření, otevřít je je dobré až těsně před aplikací. Kapky se kapají 5x denně 1 kapka do operovaného oka. Jedno balení kapek vydrží zhruba na 14 dní.

Jak to probíhá v samotný den operace, musím být hospitalizována na očním oddělení nebo je to ambulantní zákrok?

V 90% je operace katarakty ambulantní výkon, po kterém pac. odchází domů. U komplikovaných operací nebo při výrazné dismobilitě pacienta je indikována hospitalizace. Na našem pracovišti je také možnost placeného pobytu na lůžku po operaci katarakty. Tato varianta je vhodná zejména pro pacienty, kteří si nejsou schopni po operaci zajistit odvoz domů.

V případě, že se jedná o ambulatní výkon, dostaví se pac. v den operace v 6:30 na naši ambulanci. Zde jsou pacientům změřeny dioptrie v očích na autorefraktometru a dále je změřena hodnota nitroočního tlaku.

Poté je proveden pohovor s lékařem, kde je možnost klást doplňující otázky týkající se operace, lékař také zkontroluje, zda pacient prošel interním předoperačním vyšetřením. Pokud je vše v pořádku a pac. se cítí schopen operace, je pacient dále odeslán na lůžkovou část našeho oddělení.

Zde proběhne předoperační vyšetření primářem oddělení, je vybrána vhodná nitrooční čočka a na závěr je určeno pořadí pacientů k operaci. Jedná-li se výkon za hospitalizace, pacient se dostaví na příjem již den předem.

Jak probíhá samotná operace katarakty (šedého zákalu)?

Operace katarakty probíhá v lokální topické anestezii (znecitlivění kapkami). Pacient je celou dobu operace při vědomí, je zde velmi důležitá spolupráce s operatérem. Poté jsou do oka malým řezem vloženy chirurgické nástroje o velikosti hrotu pera, kterými je postupně rozrušena struktura původní zkalené čočky.

Poté je za použití vysokofrekvenčního ultrazvuku (fakoemulzifikace) nebo mikroimpulzy tekutiny (AquaLase) odstraněna zkalená čočka a zároveň je odsáta z oka ven. Poté se původní čočka nahradí umělou nitrooční čočkou. Tyto čočky jsou vyráběny z flexibilního materiálu, který chirurgovi umožňuje ji svinout a vložit do oka velmi malým řezem.

Po vložení do oka se čočka rozvine a svými haptiky (nožičkami) se udrží na správném místě.

Jak potom postupovat po operaci?

Ihned po operaci je oko zalepeno obvazem a pevnou klapkou, aby během dne a následující noci nedošlo k nežádoucímu zhmoždění oka. Oko takto zůstane až do následujícího dne, kdy je klapka odlepena a proběhne první pooperační kontrola.

Při kontrole je vyzkoušena zraková ostrost pomocí Snellenových optotypů a provedeno vyšetření předního segmentu oka na štěrbinové lampě. Po kontrole se již operované oko znovu nezalepuje.

Po operaci musí pacient nadále pokračovat v aplikaci antibiotických kapek 1 kapka 5x denně do operovaného oka a chodit na pravidelné kontroly dle pokynů ošetřujícího lékaře. V případě obtíží (zhoršené vidění operovaného oka, bolest či zarudnutí operovaného oka) je nutná kontrola ihned.

Po operaci pacient nesmí zvedat těžké věci, posilovat či pracovat v předklonu. Může se dívat na televizi, chodit na procházky, číst a dělat běžné domácí práce.

Jak dlouho se bude operované oko hojit?

Celková doba rekonvalescence operovaného oka při dobré pooperačním průběhu je zhruba 2-3 měsíce. Po uplynutí této doby je možno předepsat novou brýlovou korekci. Do té doby se mohou dioptrie ještě měnit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector