Slezina dieta – Vše o zdraví

Slezina dieta - Vše o zdraví Zdraví, léčba, prevence

Jste element země? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterému orgánu je…

Slezina dieta - Vše o zdraví Zdraví, léčba, prevence

V čase mezi biologickým jarem a biologickým létem se někteří lidé cítí unavení, honí je chuť na sladké, trpí na nadýmání, jsou podráždění nebo…

Základní principy

Přechod ze zimy do jara je pro většinu lidí příjemnější než přechod z léta do podzimu. Přesto v tomto období mnoho běžně se stravujících…

Slezina dieta - Vše o zdraví Léčba a prevence

Jak ovlivňuje keto dieta, nízkosacharidová strava, dieta o syrových šťávách a jiné moderní diety naše zdraví? Co je intervalová dieta a pro koho je…

Slezina dieta - Vše o zdraví Léčba a prevence

Jaké jsou nejčastější příčiny zahlenění (plné dutiny, hleny na průduškách, rýma apod.) a které orgány jsou za to odpovědné? Jak upravit stravu a stravovací…

Slezina dieta - Vše o zdraví Nápoje

Slaďoučký nápoj, který zahřeje, potěší chuťové pohárky a navíc léčí žaludek, slezinu a slinivku (odstraňuje usazeniny, podporuje regeneraci a léčbu). Pokud máte časté chutě…

Slezina dieta - Vše o zdraví Jídlo pod lupou

Názory odborníků na množství jídel denně se značně rozcházejí. Někdo striktně doporučuje jíst 5x denně, jiný až 7x. Někdo dokonce radí jíst jen 2x…

Slezina dieta - Vše o zdraví Zdraví, léčba, prevence

Zažívací systém a strava, která jím pochází, vyživuje nejen naše tělo, ale má zásadní vliv i na naši psychiku. Pokud tedy chceme získat maximum…

Zdraví, léčba, prevence

Sladká chuť je nám přirozená a málokdy naši slezinu a slinivku uspokojí pouze obiloviny se zeleninou. Pak je na místě zařadit dezert. V tomto…

Tato prastará metoda léčí a mírní jak zdravotní potíže, tak emoce, a to zcela bez vedlejších účinků. Můžete ji provádět kdekoliv, je jednoduchá, bezpečná…

Na základní diagnostiku našeho zdravotního stavu je dobré znát orgánové hodiny. Když vás ve stejnou dobu přepadá únava, chuť na sladké, nebo v noci…

Suché, rozpraskané rty a popraskané koutky. Bolest při jídle, nevzhledné praskliny na rtech… Je to i váš případ? Také používáte na hydrataci rtů různé…

Oves je naše tradiční, velmi chutné a zdravé obilí. Většinou ho známe ve formě ovesných vloček.

Stále vás honí chuť na sladké? Trpíte na nadýmání? Máte sklony se přejídat? Honí se vám v hlavně milión myšlenek, ale nemáte energii nějaký nápad…

Zdraví, léčba, prevence

Proč někomu padají vlasy při změně jídelníčku, někdo je unavený a někdo hubne? Proč nás honí chuť na sladké? Kdy jde o chybu v…

Slinivka produkuje trávící enzymy a inzulín, který nám pomáhá štěpit cukr. Pomocí enzymů trávíme potravu, která se přemění na částečky, jež naše tělo dokáže…

Jídlo pod lupou

Často se nás ptáte, zda je vhodné v létě přejít na raw stravu složenou ze syrových salátů, ovocných a zeleninových šťáv nebo z rozmixované…

Zdraví, léčba, prevence

Máte před menstruací napětí v prsou či jste citlivá? Víte vlastně, jak má vypadat zdravá menstruace? Jakou barvu má mít krev a kolik dní má cyklus…

4. Otázky a odpovědi, poradna

Jak se jedlo dříve a jak se jí dnes? Proč došlo ke zmatku a chybám? Jak souvisí naše orgány s různými ročními obdobími, barvami,…

Období babího léta je nejen časem sklizně na poli i v sadu, ale také příležitostí zlepšit stav orgánů elementu Země – sleziny, slinivky, žaludku, krve…

Zdraví, léčba, prevence

Proč vzniká cukrovka? Běžná dieta při cukrovce vylučuje celozrnné obilí, luštěniny a je velmi opatrná na sladkou zeleninu. Můžeme je tedy jíst při cukrovce? Co nás vede ke konzumaci cukru?…

2. Co vám zdravé jídlo přinese

V této části přednášky mluví MUDr. Strnadelová a Jan Zerzán o důležitosti a smyslu zeleniny, vhodnosti brambor, rajčat a jejich zpracování. Probírají bílkoviny, jejich zdroje a rizika….

Orgány spjaté s elementem Země má v dobrém stavu málokdo.  Proto jsou i jejich regenerační procesy časté a mnohdy nepříjemné. Zdravá krev je ovšem základem zdravého…

Téma: strava při cukrovce, ovesná mouka, strava při nemoci, vývar, fresh, petržel, nedostatek krve, přechodové období, biologická zima, vazivo, roční období, pórek, bolesti, závislost na cukru, živočišné výrobky, slepé střevo, půst, kombinace obilí a ovoce, brambory, kolik jíst, západní medicína, jak ošetřit rty, imunita, předkové, bolesti zad, záchod, pocit studených rukou a nohou, autoimunitní onemocnění, dezerty, laktóza, bolesti zubů. bolest zad, plynatost, bolest v krku, TČM, zelenina, půsty, měsíční cyklus, ovocné dezerty, problémy s trávením, Dagmar Lužná, jak často jíst, jak podpořit žlučník, slad, masné výrobky, nemoci, sladký zeleninový nápoj, smutek, porod, lepek, anémie, vlasy, obilný slad, 5 jídel denně, močové cesty, uhlohydráty, rozhovory s odborníky, banán, kožní problémy, křeče, kdy je aktivní žaludek, alternativní medicína, inzulínová rezistence, sladké, žaludeční problémy, kváskové dezerty, vitariánství, kdy je který orgán aktivní, léčba zahlenění, GI, přírodní kosmetika, tři ohřívače, dieta při zahlenění, hovínko, intermitten fasting, celiak, zelí, močový měchýř, tradiční čínská medicína, nenasytnost, otoky, jak posílit oslabené orgány, astma, čím mazat rty, způsoby vaření, rostlinná strava, elementy, střevní mikroorganismy, orgány Středu, uzobávání, závislost na sladkém, jak posílit slezinu, sladěnka, migrény, sladká rýže, mikrobiom, cukrovka, ovocné šťávy, detocikace, oves bezpluchý, neplodnost, syrová zelenina, vegan, droga, potraviny slinivka, jelení lůj, plísně ve střevech, bolesti hlavy, menstruace, celulitida, nízkosacharidová dieta, sladké pečivo, detoxikační symptomy, kdy svačit, nadbytek bílkovin, kolik jídel v dietě, raw, oves, banány, hlen, padání vlasů, strava při menstruaci, jídlo při práci na směnu, jin shin jyutsu, tenké střevo, ústa, krev, zdravý dezert, raw strava, pět elementů, koláče, srdce, sladidla, chutě, Vladimíra Strnadelová, onemocnění srdce, sladká kaše, cibule, řepa, přírodní sladidla, smoothie, low carb high fat, samoléčení, raw food, apendix, gluten, kandida, psychická pohoda, jak jíst při nemoci, nadváha, suché rty

Orgánem měsíce září je slezina

V září máme pečovat o slezinu a slinivku břišní. První polovina září patří slezině, pak následuje 14denní doba pro slinivku břišní (na článek o slinivce přejděte zde). Oba orgány jsou v této době náchylnější vůči stravě a životnímu stylu. Je tedy vhodné na ně upřít svou pozornost, očistit je a pomoci jim se zregenerovat.

Víte, jak o ni pečovat? Jaká strava ji neprospívá? Co naopak do jídelníčku máte zařadit? A jaké jsou psychosomatické příčiny jejího onemocnění?

Přehled článku (kliknutím přejdete):

Slezina dle TČM:

  • Jinový orgán
  • Element Země
  • Období v září
  • Emoce – starostlivost, stres
  • Vrchol činnosti – 9.-11. hodina (společně se slinivkou břišní)
  • Meridián sleziny a slinivky

Slezina dieta - Vše o zdraví

Kde se slezina nachází a jaké jsou její funkce?

Slezinu najdeme na levé straně těsně pod žebry. Má fialovou barvu a svým tvarem připomíná kávové zrnko. Je velká asi jako lidská pěst. A má důležité funkce.

Slezina je důležitým orgánem pro náš imunitní systém. Pokud by nám slezina chyběla, nebo byla poškozená, je tělo náchylné vůči infekčním onemocněním, které se poté špatně léčí.

Oslabení sleziny se dá snadno poznat na mandlích, které jsou se slezinou propojeny pomocí lymfatického systému. Slezina totiž filtruje naší lymfu a zachytí veškeré unavené červené krvinky.

Jejím úkolem je tvořit červené krvinky a krevní destičky.

Pokud se tedy projeví nějaké problémy s imunitním systémem a krví, zaměřte svou pozornost i na slezinu. Její poškození se špatně diagnostikuje, proto je dobré, abyste ji věnovali ve výše zmíněných obtížích také pozornost.

Slezina napomáhá trávení. Spolu se slinivkou břišní pomáhají žaludku v trávicím procesu, kdy rozkládají potravu a část z ní pak přeměňují na jemnou esenci. Tu roznáší do celého těla, především do plic.

Všechny orgány je ale třeba brát jako celek, protože každý orgán ovlivňuje jiné orgány a zároveň je jimi ovlivněn. Jakmile jeden z nich není plně funkční, je jeho nerovnováha zanesena do funkce jiných orgánů.

Například slezina je propojena se slinivkou břišní a žaludkem. Společně pomáhají trávit stravu. Slezina pak přes slinivku ovlivňuje střevo.

Zajímavé:  Smog Je Bohaty Na Vitaminy?

Je tedy důležité se zaměřovat nejen na jednotlivé orgány, ale i na tělo jako celek, abychom měli jeho funkce v rovnováze.

Slezina plní tyto funkce:

  • Produkuje protilátky – pomáhá imunitnímu systému
  • Tvoří krevní destičky – má vliv na srážlivost krve
  • Filtruje odpadní látky ze svalové tkáně
  • Filtruje odumřelé krvinky
  • Zajišťuje čistou krev – plní funkci odstředivky
  • Kontroluje množství červených krvinek v naší krvi

Slezina dieta - Vše o zdraví

Co slezinu oslabuje?

Slezina nemá ráda nadměrné přemýšlení. Přílišná duševní práce a neustálé přemýšlení ji oslabuje. Pokud naše přemýšlení dorůstá do stresů a starostí, má poté negativní vliv na naši slezinu. Pro správnou funkčnost sleziny je také zapotřebí dostatečná tvorba kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Její nedostatek má negativní vliv na funkci sleziny.

Jaké jsou příznaky oslabené sleziny?

Oslabená funkce sleziny se projevuje:

  • Poruchami trávení – může se objevit obezita nebo nadměrná štíhlost
  • Časté noční močení
  • Hormonální poruchy – nepravidelná menstruace
  • Brnění v končetinách
  • Rozpraskané rty, opary, afty
  • Nechutenstvím
  • Nadýmáním
  • Závratěmi, zatměním před očima, krvácením z nosu
  • Bušením srdce
  • Bolest v levém podžebří, kdy bolest může vystřelovat až do ramene
  • Snížená imunita
  • Dechovými potížemi
  • Pocitem těžkých nohou
  • Poruchami krvetvorby (mohou praskat žilky)
  • Tvorbou modřin a podlitin
  • Tupou bolestí hlavy na čele
  • Nestrávenou potravou ve stolici
  • Pocitem chladu, především studenými rucemi a nohami
  • Hemeroidami
  • Zvýšenou chutí na sladké, převážně pro získání energie
  • Oslabená slezina může být doprovázená mírnou depresí
  • Únava – jejím úkolem je pomocí stravy energii dodávat

Jak funkci sleziny posílit?

Funkci sleziny pomáhají posílit přirozeně se vyskytující polysacharidy a flavonoidy. Slezině dělá dobře teplá a upravená strava. Vhodné jsou tak polévky a dokonce i teplé snídaně. Neprospívá ji syrová strava a šťávy, je proto lepší jídlo tepelně upravit (vařením či dušením). Zároveň je důležité nejíst na noc, ale nejlépe 4-5 hodin před spánkem.

Jaká strava je určená pro regeneraci sleziny?

Omezte, nejlépe vynechejte:

  • Spotřebu mléčných produktů, jelikož tělo zahleňují a zakyselují (mléčné produkty se obecně nedoporučují)
  • Tavené sýry a uzeniny
  • Polotovary, konzervy, rafinované a modifikované potraviny
  • Pivo, alkohol, kávu
  • Studené nápoje a ovocné šťávy, především citrusové
  • Sladkosti a slazené limonády
  • Smažená jídla
  • Bílou mouku, rafinovaný bílý cukr

Slezina dieta - Vše o zdraví

Do svého jídelníčku naopak zařaďte:

  • Polévky
  • Různé druhy rizota
  • Dýni, červenou řepu, kořenovou zeleninu
  • Skořici, zázvor, chilli, oregano, majoránku, tymián, rozmarýn, kurkumu, česnek, pepř, fenykl, šalvěj, kopr, hřebíček, muškátový ořech – vyvolávají zvýšenou tvorbu kyseliny chlorovodíkové a prohřívají organismus
  • Maliny, jahody, meruňky, třešně
  • Vařenou či dušenou zeleninu – kukuřici, dýni, celer, mrkev, ředkvičky, špenát, zelí, brokolici, řepu, cukety, cibuli, česnek
  • Luštěniny – fazole, hrách a čočku
  • Ořechy – vlašské ořechy, kaštany, pistácie, sezamová a slunečnicová semínka
  • Čaj – zelený a jasmínový, případně čaj z listů malin
  • Tmavou rýži, kroupy, ovesné vločky, pohanku, žitnou či amarantovou mouku

Jak mohu slezinu posílit pomocí bylinek a přírody?

Jakákoliv regenerace orgánu či celého těla začíná klidovým režimem. Vyhýbejte se stresu, napětí, a pokud možno nepříjemným situacím. 

Bylinky na slezinu:

Čekanka obecná – vrchovatou lžičku namáčíme po dobu 12 hodin v šálku studené vody. Pak studený výluh přecedíme a pijeme. Takto pijeme dva šálky denně.

Dangšen – stimuluje funkci sleziny a pomáhá ji zharmonizovat. 

Echinacea – podporuje činnost sleziny a posiluje imunitu.

Kopřiva – čistí krev, proto vrchovatou čajovou lžičku přelijeme šálkem vroucí vody a necháme odstát. Poté přecedíme a pijeme po doušcích. Takto pijeme čtyři šálky denně.

  • Puškvorec obecný – obnovuje trávení, posiluje žaludek a slezinu.
  • Řepík lékařský – pijeme dva šálky čaje denně.
  • Smetanka lékařský (pampeliška) – konzumujeme čerstvé výhonky, nebo pijeme čaj, případně využijte naší nabídku kapslí, či tinktury.
  • Ženšen – má léčivé účinky na slezinu, imunitní systém a cévní systém.
  • Slezina dieta - Vše o zdraví

Očistná kúra pro regeneraci a podporu sleziny

Užívejte kombinaci pampelišky a ženšenu, tím podpoříte očistu a regeneraci sleziny. Doporučuji nekombinovat najednou, ale rozdělit dávky během dne, aby vždy účinkovala daná bylina. Místo ženšenu můžete použít i dangšen, jelikož mají podobné účinky. Zapojit můžete též ájurvédský čaj Ranjaka.

Slezina je úzce propojena se slinivkou, můžeme proto do očistné kúry zahrnout i ostropestřec mariánský, díky kterému očistíme játra, žlučník a podpoříme imunitní systém a právě slinivku. Ostropestřec berte na noc (játra a žlučník jsou nejvíce aktivní od 23. do 3. hodiny ranní), případně i ráno. 

Seznam bylinek a přípravků na regeneraci sleziny:

  1. Ájurvédský čaj:
  2. MANJISHTA – Obranyschopnost a posílení imunity – 100g – Everest Ayurveda
  3. RANJAKA – Krev a snížená hladina železa – 100g – Everest Ayurveda
  4. Bylinné kúry:
  5. Bylinná kúra kapslí pro podporu sleziny na 1 měsíc
  6. Bylinná kúra kapslí pro podporu sleziny na 2 měsíce
  7. Bylinná kúra tinktur pro podporu sleziny na 1 měsíc
  8. Bylinná kúra tinktur pro podporu sleziny na 2 měsíce
  9. Byliny: 
  10. Čekanka obecná kořen
  11. Dangšen – kořen
  12. Pampeliška lékařská – mletý kořen
  13. Pampeliška lékařská – řezaný kořen
  14. Bylinné kapsle:
  15. Pampeliška lékařská kapsle 120ks – Salvia Paradise
  16. Ženšen pravý 6letý – ginseng kapsle BIO – Salvia Paradise
  17. Bylinné tinktury:
  18. Dangšen – AF tinktura 50ml – Salvia Paradise
  19. Pampeliška lékařská AF tinktura 50ml – Salvia Paradise

Slezina

Slezina dieta - Vše o zdraví29.03.2018Detail

Puškvorec obecný (Acorus calamus) je vytrvalá aromatická bylina, která se pro léčebné účely používala ji ve starověku (Indie, Egypt, Arábie, Čína). Pr…

Slezina (element země, plný orgán) je párovým orgánem žaludku a oba jsou zodpovědné za trávení a vstřebávání potravy.

Podle TČM slezinu podporují obiloviny jako pohanka, rýže, pšenice, oves, kroupy, dále luštěniny (fazole, soja, hrách), některé druhy koření (skořice, koriandr, zázvor), určitě všechna vařená, dušená a napařovaná jídla, tykvová zelenina a všechna jídla nautrální a nevýrazné chuti.

  • vařená celozrnná obilná strava (pšenice, oves, žito, rýže natural, jáhly)
  • nasládlá vařená či dušená zelenina (dýně, tykve, cukety)
  • teplé snídaně, zeleninové polévky a obilninové kaše

Naopak slezinu podle TČM oslabují syrová zelenina a ovoce, RAW strava, výrobky z bílé mouky a bílého cukru, smažená a fritovaná jídla, studené nápoje, veškeré sladké nápoje a zmrzlina. 

  • studená strava i pití oslabuje velice funkci sleziny
  • slezinu oslabuje velké množství přemírou bílého cukru, bílé mouky a mléčných výrobků

Doba činnosti sleziny a slinivky břišní dle TCM: 09.00 – 11.00, v 11 nastává výkonostní vrchol, tělo je schopno strávit sladkosti (ovoce a med). Funkci sleziny můžeme podpořit detoxikací organismu, zněmou jídelníčku, bylinkami, lymfatickými masážemi atd.

Bylinky a potraviny působící příznivě na činnost sleziny:

Upozornění: níže uvedené informace (připisované vlastnosti bylinek či rostlin ve smyslu zabránění určité lidské nemoci, schopnosti zmírnit ji nebo ji vyléčit) nejsou schválená zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU a nelze tyto účinky považovat za schválené lékařské účinky, jde tedy o neschválené nepotvrzené tvrzení, přestože byly převzaty z „odborné literatury“ (např. Janča, Zentrich, Váňa, E. Havelka, W.D. Storch, Alena Hamplová atd.) či informačního a vyhledávacího portálu seznam.cz. Provozovatel stránek AWAshop.cz upozorňuje, že nezodpovídá za špatné vyložení uvedených informací.

  • čekanka, čistí krev, játra, slezinu i ledviny
  • šalvěj lékařská, podporuje odhlenění organsmu a tak prospívá slezině (čaj, kloktání, ihalace)
  • podběl, tyminán a jitrocel, také odhleňují organismus
  • sklenice vody s jeblečným octem

Slezina a její funkce v těle:

  • je článkem imunitní obrany organizmu, dochází v ní k syntéze protilátek, slouží také jako krevní filtr, který se podílí na recyklaci železa (rezervoár krve)
  • čistí lymfu a odvádí toxíny z těla

Příznaky špatně fungující sleziny:

  • časté zahlenění (hleny dle TČM jsou projevem přílišné vlhkosti a horkosti, která se v těle nahromadila
  • časté bolesti v krku, chrapot a angína
  • potíže se štítnou žlázou, hormonálním systémem nebo žlázami s vnitřní sekrecí
  • vznik otoků a celulitidy (nefunkční lymfatický systém a přetížená slezina)

Potraviny, které škodí slezině?

  • bílá pšeničná mouka
  • bílý rafinovaný cukr
  • mléko
  • káva, cigarety, alkohol, tučná jídla, sladkosti

RECEPTY NA SLEZINU DIETA

Téma

Zajímavé:  Scinti - Vše o zdraví

Je důležité vědět, zda jste očkováni, jinak je zde vysoké riziko nákazy některou infekcí. Velmi vhodné je, aby byl pacient každoročně očkován proti chřipce, tetanu, záškrtu nebo černému kašli.

Zdroj: Jak na zdravou slezinu

  • V naší poradně s názvem ZVĚTŠENÁ SLEZINA DIETA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jaroslav.
  • Jakou dietu mam brát na slezinu děkuji za odpověd.
  • Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Slezina je právem považována za hlavní orgán trávení, zodpovědný za přeměnu a extrakci živin z potravin, které jíme. Podle učení jin a jang je slezina jinový („studený“) orgánový systém, který dává přednost jídlu a pití, která se zahřívají na tělesnou teplotu.

Co není dobré pro slezinu: Zmrazené jídlo jako například zmrzlina, zmrzlá ovocná tříšť, ledové nápoje, okurka, beninkasa voskonosná známá též pod jménem vosková tykev, hlávkový salát a grapefruit poškozují „oheň“ sleziny.

Dále nejsou vhodné potraviny, které jsou podle jin a jang tak zvaně „vlhké“ – jako jsou mléčné výrobky, rafinované cukry a sladkosti, mohou také trávicí proces dusit. Co je dobré pro slezinu: Obecně platí, že k dobré výživě sleziny je třeba potraviny vařit nebo je alespoň ohřát na pokojovou teplotu.

Vhodné potraviny jsou sezamová, dýňová nebo slunečnicová semínka, luštěniny, fazole, lehce vařená zelenina, malá množství libového masa, fíky, kokosy, hrozny, třešně, datle, brambory, sladké brambory, hnědá rýže, oves, rýže, zázvor a jarní cibulky.

Bylinky na slezinu:

Úplně nejlepším pomocníkem pro slezinu je čaj z Pchu-er, též puerh. Jde o tmavý čaj pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Čaj z Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená „velký list“ a zpracovává se užitím dodatečné fermentace čaje. V ČR se dá koupit na internetu tady: www.prozdravi.cz/pch…

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Zvětšená slezina dieta

Zde je několik fotografií sleziny: slezina foto.

Zdroj: Jak na zdravou slezinu

V naší poradně s názvem RECEPTY PŘI JATERNÍ CIRHOZE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Martin Toman.

Byl jem týden na kapačkách,když mě propouštěli dali mi jen jednoducý seznam co mů a co nemůžu jíst. Tak hledám nějaké recepty. Mám dietu č.4 Děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Dieta č. 4 je šetřící stravovací režim zaměřený na omezení škodlivých tuků a upřednostnění tuků zdravých. Dieta číslo 4 se používá právě pro nemocná játra. Jak a co vařit a čemu se vyhnout, se dočtete v těchto článcích: VHODNÉ POTRAVINY

www.ceskenemoci.cz/j…

JATERNÍ DIETA

www.ceskenemoci.cz/j… JÍDELNÍČEK

www.ceskenemoci.cz/j…

Zdraví Cempírek!

Zdroj: diskuze Recepty při jaterní cirhoze

Bylinné léky mohou zlepšit zdraví a funkci vnitřních orgánů, včetně jater a sleziny. Je důležité, aby si každý člověk uvědomil, že každý orgán plní určitou funkci. Většina orgánů, včetně jater nebo sleziny, má mnoho funkcí, které pomáhají s udržením těla v dobrém celkovém zdraví.

Byliny na podporu sleziny

Některé bylinné léky pomáhají s podporou zdraví sleziny a s léčbou nemocí ohrožujících právě slezinu. Velmi užitečné byliny jsou následující:

  • pampeliška
  • rournatec
  • zpododěr americký
  • jelení jazyk celolistý
  • dříšťal
  • bílý dub

Pampeliška je jednou z nejčastěji používaných bylin v léčbě zvětšené sleziny či jater. Zároveň jsou v ní obsaženy účinné látky, především terpen a kumarin. Další vhodnou bylinkou je například žen-šen (připisuje se mu obzvlášť léčivé působení na okruh sleziny) a takzvané zahřívající koření – skořice, kurkuma, zázvor, kardamom, muškátový oříšek.

Zdroj: Jak na zdravou slezinu

V diskuzi PANKREATICKÁ DIETA JÍDELNÍČEK-RECEPTY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petr vacula.

dobry den,potreboval bych nejakou knizku nebo navody,recepty popr.rady a jidelnicek,nejlepe hotove recepty.dekuji predem a s pozdravem.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a bude moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Pankreatická dieta jídelníček-recepty

Sami posuďte, zda je detoxikace podle Mačingové vhodná i při onemocnění dnou. Určitě ani vy nepřijdete na jednoznačnou odpověď, zda ano či ne. Vždy je důležité přihlédnout k aktuálnímu stavu daného jedince.

Zdroj: Mačingová dieta, jídelníček, recepty

  1. V naší poradně s názvem SCHUDKOVA DIETA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel RENATA ZOUNAROVA.
  2. DOBRY DEN POTREBUJI PORADIT KDE MAM NAJIT NEJAKE RECEPTY NA SCHUDKOVOU DIETU DEKUJI ZA PRIPADNE INFORMACE S POZDRAVEM RENATA
  3. Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Recepty, jak provádět schůdkovou metodu najdete v knize od Mačingové, tady: www.prozdravi.cz/zhu…

Zdroj: diskuze Schudkova dieta

Recepty při dně a cukrovce by měly vycházet z těchto zásad: omezte nebo vynechte poživatiny jako vnitřnosti, mladou drůbež, uzeniny, masové vývary a silné vývary a šťávy, mořské ryby, slanečky, sardinky, hrách, čočku, fazole, špenát, chřest, zelený hrášek, fíky, čokoládu, kakao, černý čaj, kávu, alkoholické nápoje.

Při cukrovce se snažte dodržovat diabetickou dietu. Nutné je dodržovat dávky sacharidových potravin a jíst pravidelně. Tato dieta je zároveň redukční dieta. Z tuků vybírejte raději ty, které jsou rostlinného původu, a to olivový olej, a ztužené pokrmové tuky místo másla. Na pálení žáhy je vhodné mléko.

Zdroj: Dieta při dně a cukrovce

V naší poradně s názvem DIETA PO LAPAROSKOPICKÉ OPERACI ŽLUČNÍKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel M.Vacek .

dieta po operaci žlučníku, žádám o nějaký recept

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Po operaci žlučníku můžete použít dietu, jako na podrážděný žlučník. Recepty, které požadujete, najdete v článku nad touto diskusí.

  • Zdraví Cempírek!
  • Zdroj: diskuze Dieta po laparoskopické operaci žlučníku
  • nemusejí se objevit žádné příznaky;
  • objevuje se bolest nebo pocit plnosti v levé horní části břicha, bolest může zasahovat až do levého ramene;
  • pocit plnosti, který se objevuje bez konzumace potravy nebo při konzumaci jen malého množství, k tomuto problému dochází, jakmile rozšířená slezina tlačí na břicho;
  • anémie;
  • únava;
  • časté infekce;
  • krvácení.

Zdroj: Jak na zdravou slezinu

V diskuzi DIETA PO OPERACI ŽLUČNÍKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana.

Dekuju moc za recepty .Ja mam i zvyseny cholesterol,tak se ptam jestli ta strava ,a vhodne potraviny plati take nebo je to jinak. Dekuju za odpoved.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a bude moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Dieta po operaci žlučníku

U dětí není třeba zavádět po prodělané mononukleóze žádnou dietu, protože dětská strava by měla být ve své podstatě racionální, bez tuků a smaženého jídla.

Zdroj: Dieta při mononukleóze

V naší poradně s názvem CIRHÓZA JATER se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Julie.

Manžel přijde domů z nemocnice, kde má dietu č.4 , a já neznám přesné a vhodné recepty, co mu a jak správně uvařit, prosím, sdělte mně, kde to nadu, resp, kdo mně poradí, jak vařit, děkuji.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Dieta číslo 4 se soustředí na omezení tuků. Je určena všem pacientům s onemocněním jater.

Máme zde několik článků, které vysvětlují jak sestavit jídelníček i jak si poradit s recepty na přípravu dietních jídel. Zde je jejich seznam: 1. www.ceskenemoci.cz/j… 2. www.ceskenemoci.cz/j… 3.

www.ceskenemoci.cz/j… 4. www.ceskenemoci.cz/j… 5. www.ceskenemoci.cz/d… 6. www.ceskenemoci.cz/d…

  1. Zdraví Cempírek!
  2. Zdroj: diskuze Recepty při jaterní cirhoze

Játra patří mezi nepostradatelné orgány. Podílejí se na metabolismu sacharidů, což je látková přeměna cukrů, účastní se látkové přeměny tuků a odbourávají z těla škodliviny. V mnoha případech končí onemocnění jater smrtí. Může tomu zabránit jaterní dieta. Nejhorší vliv na funkci jater má kouření (ať už aktivní, nebo pasivní) a pití alkoholu.

Zdroj: Jaterní dieta

V diskuzi DĚLÁ MI DOBŘE SLINIVKÁŘOVA DIETA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jana Sládková.

Dělá mi dobře rostlinná strava na slinivkar cz. Má tam i masové recepty, ale jím je jenom když na mě přijde masová chuť. Myslíte, že maso zatěžuje trávením slinivku hodně? Děkuji Sládková (po akutním zánětu, 2 měsíce)

  • Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Andrea.
  • Dobrý den,
  • táta akutní zánět slinivky prodělal a vím, že relativně dlouhou dobu musel „konzumovat“ jen vařené maso (ve vodě), pokud možno drůbeží nebo králičí.
  • Zdroj: diskuze Dieta pri podrážděně slinivce
Zajímavé:  Propadlá Klenba Nohy Léčba?

Když má nemoc vážný průběh, je nutná hospitalizace v nemocnici. Většinou ale postačí docházení pacienta na infekční oddělení nejbližší nemocnice. Protože se jedná o onemocnění virové, nemají na průběh nemoci vliv ani antibiotika.

Léky se podávají pouze na zmírnění doprovodných chorob, jako je kašel a rýma. Vlastní léčba spočívá na dvou pilířích: klid a dieta. A platí, že čím přísněji dodržovaná dieta, tím rychlejší je uzdravení.

Zdroj: Dieta při mononukleóze

  1. V naší poradně s názvem RADY NA DOMÁCÍ LÉČBU JATER A SLEZINY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jaroslav.
  2. Mohu na slezinu brát teplou koupel,saunu,vířivku atd,děkuji za odpověd,
  3. Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Ano, to vše podpoří zdraví sleziny. Slezina je studený orgán a teplo jí dělá dobře.

  • Zdraví Cempírek!
  • Zdroj: diskuze Zvětšená slezina dieta
  • jáhly (proso) – při oslabení sleziny je tato obilovina velmi doporučována, je však potřeba ji správně připravit, jinak by byla těžko stravitelná;
  • pohanka, rýže, oves, brambory;
  • podušené nebo pečené ovoce (nejlépe jablka, meruňky, třešně, broskve, hrušky, švestky, maliny, jahody, hrozny), dobré jsou i průmyslové mošty (projdou pasterizací, což je krátké zahřátí na 78 stupňů, vydrží déle a mají zachovaný obsah živin) – nejlepší sladidlo a zdroj energie, spolu s javorovým sirupem;
  • vařená nebo dušená zelenina – dýně, celer, mrkev, řepa, květák, špenát, cukety, kořenová zelenina, zelený salát, cibule, česnek;
  • luštěniny, fazole, hrách.

Nevhodné potraviny

  • rafinované cukry a tučné potraviny;
  • syrové ovoce a zelenina;
  • mléčné výrobky (okyselují a zatěžují lymfatický systém);
  • potraviny obsahující lepek (zamezují vstřebávání vitamínů ve střevech);
  • pšenice;
  • droždí;
  • pivo;
  • káva;
  • studené nápoje;
  • šťáva z rajčat a citrusů – okyselují organismus.

Zdroj: Jak na zdravou slezinu

Dieta při léčbě Warfarinem (při terapii Warfarinem) by měla mít spíše nižší a stabilní obsah vitaminu K.

Především je ale důležité, aby množství vitaminu K bylo stabilní na určité hodnotě a nekolísalo při podávání Warfarinu. Právě kolísání obsahu vitaminu K může pacienty nejvíce ohrozit.

V takovou chvíli se totiž skokově mění srážlivost krve a hrozí tvorba krevních sraženin. Strava by měla být vyvážená, pestrá a neměla by pacientům působit stresovou zátěž.

Zdroj: Dieta při Warfarinu

Nebyly prokázány škodlivé účinky kávy na činnost jater. U jaterní diety se doporučuje káva instantní, ale slabá s mlékem a pokud možno bez cukru. Dále můžete použít Caro, Vitakávu a jiné kávoviny. Umělá sladidla jsou u jaterní diety nevhodná.

Zdroj: Jaterní dieta

Jsou to především nízkotučné mléčné výrobky a ovoce včetně citrusů.

Mezi potraviny s nízkým obsahem purinů patří ovocné šťávy, rostlinné a nejlépe za studena lisované oleje, nízkotučné sýry, jogurty, mléko, vejce, zelenina (mrkev, celer, brambory, cibule, kořenová zelenina, okurky), ovoce (banány, třešně, pomeranče, kiwi, datle, hrušky, jahody, borůvka), tmavé pečivo, hnědá rýže, kroupy, jáhly, semena a ořechy, sójové maso, tofu, šmakoun.

Na základě výše uvedených zásad lze tedy využít i většiny receptů z knihy A. Mačingové.

Zdroj: Mačingová dieta, jídelníček, recepty

Citronová voda má vlastnosti, které přispívají k prevenci patogenů přežívajících v organismu, a napomáhá udržovat vyváženou hladinu pH.

Zdroj: Dieta při žaludečním vředu

Ve všech případech koliky by měla být okamžitě přivolána rychlá první pomoc! Je vhodné neužívat žádné tišící prostředky před lékařským zákrokem, jelikož by mohlo dojít k nežádoucím účinkům.

  1. Postižený by měl být v klidu, v teple, a pokud to jde, pít teplý čaj ze lžičky sušených lipových květů a 250 ml vroucí vody, který uvolňuje svalové křeče a pomáhá vypudit uvízlý kamínek.
  2. Preventivní opatření rozvoje ledvinové koliky je založeno především na opatřeních, která snižují rozvoj ledvinových kamenů – dostatečný příjem vody, ledvinová dieta snižující příjem potravin se šťavelany (čokoláda, ořechy, špenát), dieta s nižším příjmem proteinů, sodíku a dusíku.
  3. Zdroj: Dieta při ledvinové kolice

ZDRAVÁ SLEZINA – POMŮŽE YOGA A ZELENÁ STRAVA

Prastará sánskrtská literatura popysuje tři druhy lymfy

  • lymfu extrahovanou z krevních komponent (vasá),
  • lymfu smíšenou s lidskou krví (medás)
  • a lymfu vznikající v zanícených tkáních (ututsa).

Všichni známe tekutinu, kterou jsou naplněny puchýře, kterou jsou naplněny místa kolem drobných poranění. Málokdo z nás si ale uvědomí, že i toto je lymfa a právě takovým ochranným a detoxikačním způsobem působí v našem těle.

V rámci lymfatického oběhu je mnoho míst – jakýchsi zásobáren – kde se lymfa shromažďuje a odsud se pak znovu vydává do oběhu. V sanskrtu říkáme těmto uzlinám ganda neboli granthila. Existuje velmi úzké spojení některých vnitřních orgánů s lymfatickým systémem.

Jedním z takových orgánů je  S L E Z I N A.

Lymfatické problémy a poruchy – proč je máme …

Lymfatické poruchy se rozšířily hlavně v posledních desetiletích v souvislosti se zhoršující se kvalitou lidské stravy, která je plná chemikálií a umělotin. Jako játra čistí žilní krev, která se vrací k srdci, slezina působí jako detoxikační orgán pro lymfatický systém.

 Zvětšení sleziny s všeobecným měknutím tkání představuje jednu z nejrozšířenějších poruch dnes mezi lidmi. Zvředovatění sleziny, způsobené látkami působícími zánět a ucpání, se považuje za příčinu lymfatické rakoviny (tzv. slezinné leukemie).

 Leukocyty, jejichž hlavní funkcí je chránit tělo proti mikroorganismům způsobujícím onemocnění, se zachycují na takto změněné slezině a dochází na nich k odchylným buněčným změnám. Vysledkem toho je pak nejobvyklejší forma rakoviny, na kterou dnes umírá mnoho dětí do 15ti let věku.

Jak velká je to cena za balstní špatnou a nekvalitní stravu!

Slezina je úzce spjata s EMOCEMI. Nedostatek železa = špatná slezina

Snad žádná jiná část těla než žlázový systém nereaguje tolik na nači psychiku. Je-li nezdravá dieta doplněna špatnými emocemi, výsledkem je nemocná slezina. Existuje určitý vnitřní vztah mezi slezinou, játra, žlučníkem a slinivkou a celým trávicím systémem. V závislosti na svých vrozených a naučeným předpokladech si vybíráme pro své problémy vžd ten nejslabší článek tohoto řetězce. Ten je pak zatížen jako první. Je nutno dodat, že sem patří i slepé střevo. O něm se nás snaží západní věda přesvědčit, že ho nepotřebujeme a je nejlépe ho uříznout, ale i ono má v těle svůj význam.

Slezina nás chrání díky T-buňkám proti šíření rakovinných buněk po těle

Slezina není jen důležitým orgánem lymfatického systému, má i svoji vlastní funkci. Obsahuje buňky, které pohlcují bakterie, rozrušující se tkáň organizmu a cizí hmotu v systému. Slezina  působí jako filtr našeho těla z pohledu virů a cizích zárodků. Působí rovněž jako aktivátor slinivky a žaludku. Vylučuje interní sekrety, které vytvářejí aminokyseliny a částečně trypsin, enzym, který katalyzuje všechny typy bílkovin. Slezina obsahuje mnohé funkční T-buňky, které jsou nutné v boji proti naprosté většině chorob. Nedávno bylo zjištěno, že právě slezina chrání tělo proti rozšíření rakovinných buňek ( je to tím podivnější, pokud víme, že západní medicína si libuje v chirurgickém odstranění tohoto orgánu ). Slezina nás také brání proti tepenné trombóze. Uchovává v těle velké množství vitamínu E.

Stav naší sleziny poznáme podle množství železa v našem těle. Krevní anémie (nedostatek železa) bezprostředně působí na slezinu. To znamená, že potřebujeme velké množství kvalitní zelené stravy, abychom dostali dostatečné množství železa do těla a slezina mohla dobře fungovat.

Slezina je také spojena s kontrolou a využíváním vápníku v těle, a proto pracuje v souladu se žlázovým systémem štítné žlázy a příštitných tělísek. Není-li slezina úplně zdravá, nemůže dobře pracovat slinivka a my se stáváme dobrým subjektem pro růst nebezpečných mikroorganismů, parazitních infekcí, sklerility (zánětu očního bělma) nebo zánětu středního ucha.

Yogový způsob života pomůže ke zdravé slezině a ochraně před nemocemi

Pokuste se být si vědomi vztahu mezi slezinou, cukrovkou, problémy s pletí, změnou vlasů, nehtů, pomalu se hojícími ránami, záněty očí a uší. To vše jsou vzájemně propojené problémy a všem se lze vyhnout yogovým způsobem života.

Yoga disponuje celou řadou pozic, které se správně kombinovaným dechem pomáhají detoxikaci lymfatického systému, jemným masážím orgánů a žláz v břišní dutině a pomáhají tak znovu regenerovat tento důležitý vnitřní orgán našeho těla.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector