Sono prsou – Vše o zdraví

Bezbolestné sonografické vyšetření prsou s okamžitým výsledkem pro váš klid

Vyšetření​ ​provádíme​ ​ambulantně.​ ​A zabere​ ​pouhých​ ​10–15​ ​minut.  

Ultrazvuková​ ​sonda​ ​vytváří​ ​na​ ​prsa​ ​jen minimální​ ​tlak a není škodlivá.  

Na​ ​monitoru​ ​přístroje​ ​ihned​ ​uvidíme obraz​ ​prsu​ ​i​ ​případná​ ​ložiska.

Oproti​ ​rentgenovému​ ​záření​ ​není ultrazvukové​ ​vlnění​ ​nijak​ ​zdraví škodlivé.

Získejte naprostý pocit klidu a vědomí,​ ​že​ ​jsou vaše prsa zdravá. Vyšetříme vás bezbolestnou a bezpečnou metodou – sonografií. Díky sonografickému​ ​vyšetření​ ​dokážeme​ ​odhalit​ ​vše,​ ​co​ ​je​ ​v​ ​prsu​ ​navíc,​ ​a​ ​dát podnět k včasné léčbě. Rozpoznat​ ​dokážeme​ ​prsní​ ​karcinom​ ​(nádor),​ ​ale​ ​i​ ​vedlejší​ ​nezávažné​ ​nálezy,​ například​ ​cysty.​

Sonografické​ ​vyšetření​ ​spadá​ ​do​ ​předoperačního​ ​vyšetření​ ​v​ ​případě​ ​plastické​ ​operace​ ​prsou – nic navíc za něj v tomto případě neplatíte.​ ​Vyšetření doporučujeme i ​v​ ​případě, že zaznamenáte pooperační komplikace.

S​ ​preventivním​ ​sonografickým​ ​vyšetřením​ ​prsou​ ​doporučujeme​ ​začít​ ​každé​ ​ženě​ ​ve​ ​věku​ ​30–35​ ​let.​ ​Pokud​ ​se​ ​ve​ ​vaší​ ​rodině ​vyskytla rakovina prsu,​ ​vyšetření​ ​doporučujeme​ ​i​ ​dříve,​ ​přibližně​ ​od​ ​25​ ​let.​ ​

U ​žen​ ​mladších​ ​40​ ​let je pravděpodobnost​ ​nádoru​ ​v​ ​prsu​ ​nižší,​ ​ale případný karcinom​ ​v​ ​tomto​ ​období​ ​roste​ ​rychleji.​ ​Proto​ ​je důležité​ ​odhalit​ ​problém​ ​co​ ​nejdříve.​ ​A okamžitě​​ ​zahájit​ ​léčbu. 

Při​ ​vyšetření​ ​si lehnete na​ ​lůžko a ​na​ ​poprsí​ ​vám​ ​aplikujeme​ ​ultrazvukový​ ​gel. Tím se ​​vytvoří​ jemný ​film,​ ​díky​ ​němuž​ ​mohou​ ​ultrazvukové vlny​ ​procházet​ ​tam​ ​a​ ​zpět.​ ​Gel​ ​zároveň​ ​usnadňuje​ ​pohyb​ ​sondy​ ​po​ ​kůži.​ ​

Sonda​ ​vytváří​ ​na​ ​poprsí​ ​zcela​ ​minimální​ ​tlak,​ ​a​ ​tak​ ​vyšetření​ ​vůbec​ ​nebolí.​ ​Navíc​ ​ultrazvukové​ ​vlnění,​ ​které​ ​vysílá​ ​ultrazvuk,​ ​není nijak​ ​zdraví​ ​škodlivé.​ ​Vyšetření​ ​je​ ​proto​ ​možné​ ​provádět​ ​opakovaně.

Sondou​ ​postupně​ ​zkontrolujeme​ ​všechny​ ​části​ ​a​ ​oblasti prsou,​ ​včetně​ ​podpaží.​ ​Vyšetření​ ​je​ ​krátké​:​trvá​ ​přibližně​ ​10–15​ ​minut.

Obraz​ ​prsu​ ​i​ ​případná​ ​ložiska​ ​se​ ​lékaři​ ​ukáží​ ​na​ ​monitoru​ už ​během​ ​vyšetření.​ ​Výsledek​ ​tedy​ ​budete​ ​znát​ ​prakticky​ ​ihned.

Lékaři,​ ​kteří​ ​sonografii​ ​provádí​ ​na​ ​našich​ ​klinikách,​ ​mají​ ​s​ ​plastikou​ ​prsou​ ​velké​ ​zkušenosti.​ ​Máte-li​ ​​za​ ​sebou​ ​zvětšení​ ​prsou​ ​na​ ​naší klinice​,​ ​doporučujeme​ ​vám​ ​docházet​ ​na​ ​pravidelné​ ​kontroly​ ​a​ ​sonografii​ ​přímo​ ​k​ ​nám.​

​Zůstanete​ ​tak​ ​v​ ​péči​ ​jedné kliniky,​ ​lékaře​ ​a​ ​personálu,​ ​který​ ​zná historii vašich​ ​výsledků ​nebo​ ​na​ ​ni​ ​může​ ​navázat.​ ​Právě detailní znalost vašeho zdravotního stavu je podstatná pro včasné odhalení i drobných změn v oblasti prsou.

 

Pošleme vám brožuru Plastická operace prsou ve formátu PDF.

MUDr. Daniel Zoubek

Preventivní sonografické vyšetření prsou je jednou z nejlepších věcí, kterou můžete pro své zdraví a vnitřní klid udělat…
 

Náš tým

Pracujeme s nejkvalitnějšími implantáty

Sono prsou - Vše o zdraví Sono prsou - Vše o zdraví Sono prsou - Vše o zdraví

Zjistěte více

Sonografické​ ​vyšetření​ ​je​ ​na​ ​našich​ ​klinikách​ ​zahrnuto​ ​v​ ​ceně​ ​všech​ ​druhů​ ​plastických​ ​operací​ ​prsou.​ ​Tedy​ ​v​ ​tomto​ ​případě​ ​nic neplatíte.

Každé​ ​další​ ​preventivní​ ​ultrazvukové​ ​vyšetření​ ​prsou​ ​si​ ​však​ ​ženy​ ​hradí​ ​samy​. Cena je konečná, vše potřebné je v ní již obsaženo.

{{allPrices}}

{{item.textPred}} {{item.cena}}

{{item.technologie}}

{{item.textPred}} {{item.cena}} Kč

{{popisek}}

Maximální spokojenost. Opravdu všem doporučuji. Máte ode mě víc jak 5 hvězdiček.

Prevence po zvětšení prsou: Mamografické vyšetření nebo sono?

Když žena zvažuje zvětšení prsou implantáty, měla by být svým operatérem dobře informovaná o pooperační péči. S tím je spojená vhodná prevence. Kdy navštívit lékaře a zajít na preventivní vyšetření? Preventivní vyšetření prsou by se neměla podceňovat. A nezáleží, zda jste podstoupila zvětšení prsou. Každá žena by měla o svá prsa pečovat a poznat, kdy je něco v nepořádku.

Sono nebo mamografické vyšetření

Preventivní vyšetření znamená vyšetření ženy, která nemá příznaky možného onemocnění prsu, tedy ženy s potencionálně zdravými prsy.

K vyšetření prsů se obecně využívají dvě základní zobrazovací metody: ultrazvukové (= sonografické vyšetření) a mamografické vyšetření.

Sonografické vyšetření je bezbolestné vyšetření bez známých nežádoucích vedlejších účinků. Provádí se na vyšetřovacím lehátku v poloze vleže na zádech ultrazvukovou sondou.

Je vhodné jako „preventivní“ vyšetření u mladých žen do 45 let. Běžně se využívá jako doplňující vyšetření k preventivní mamografii v případě potřeby u žen nad 45 let.

Mamografické vyšetření je základní preventivní (screeningovou = vyhledávací) metodou k vyloučení přítomnosti nádoru prsu u žen nad 45 let. Každý prs je dvakrát vložen mezi snímací desky mamografu a při jeho stlačení jsou provedeny rentgenové snímky prsu.

Umožní rozlišit ženy na skupinu bez známek nádoru prsu (největší skupina), s podezřením na nádor prsu (nejmenší skupina) a ženy s nejednoznačným nálezem či velkou nepřehledností prsů. U druhé i třetí skupiny jsou pak doplňována další vyšetření k upřesnění nálezu na mamografii.

Vzhledem k tomu, že riziko rakoviny prsu stoupá s věkem, obecně se doporučuje zahájit preventivní sledování od 40 let věku ženy.

Preventivní vyšetření prsů na pojišťovnu

Od 45 let hradí preventivní mamografické vyšetření 1 x za dva roky všechny zdravotní pojišťovny. Je-li k mamografickému vyšetření potřeba doplnit i sonografické, je v tomto případě rovněž hrazeno ze zdravotního pojištění.

Preventivní sonografické vyšetření není klasickou screeningovou (vyhledávací) metodou, ale u mladších žen, které se chtějí o zdraví svých prsů ubezpečit, je samozřejmě vhodné.

Takovéto „preventivní“ sono však není hrazeno ze zdravotního pojištění (výjimkou jsou některé oborové zdravotní pojišťovny, které poskytují příspěvek ženám do 45 let věku). Sonografické vyšetření prsů se provádí na akreditovaných screeningových centrech, kde je garantována specializace lékaře na vyšetření prsů.

Pokud plánujete sonografické vyšetření prsů na některém ze soukromých pracovišť, je jistě žádoucí ověřit si, zda i tam vyšetřuje lékař/ka s dostatečnou erudicí.

Doporučený interval preventivních (screeningových) vyšetření je stanoven na 2 roky.

  • Od 40-45 let by měly ženy docházet na preventivní mamografické vyšetření 1 x za dva roky.
  • Do 40-45 let mohou ženy kromě samovyšetření prsu zvolit i vyšetření ultrazvukem (sono) rovněž 1 x za dva roky.
  • Od 45 let je preventivní mamografické vyšetření každé 2 roky hrazené zdravotními pojišťovnami. Preventivní sonografické vyšetření si žena většinou hradí sama v jakémkoli věku.
Zajímavé:  Vitamin C A Alergie?

Preventivní vyšetření po zvětšení prsou

U žen po augmentaci prsů nejsou zatím oficiálně stanovena žádná jiná doporučení k preventivnímu vyšetření prsů – tedy platí nárok na preventivní mamografické vyšetření po 45 roce věku 1 x za dva roky hrazené ze zdravotního pojištění.

Z mého pohledu je však pro ženy po augmentaci prsů vhodné zvolit poněkud jiné schéma vyšetření, a to z několika důvodů.

  1. ženy po augmentaci mají většinou hůře mamograficky přehlednou žlázu v celkově menších prsech a sonografické vyšetření jako doplněk mamografie je proto většinou nutné
  2. implantát je vhodné kontrolovat rovněž nejméně 1x za 2 roky a na mamografii stav implantátu zhodnotit nelze, ultrazvukem ano
  3. komprese (stlačení) v mamografickém přístroji implantátům „neprospívá“

Sono prsou - Vše o zdraví Fotky před a po zvětšení prsou. (foto: soukromý archiv lékaře)

Kdy na sono vyšetření

  • U žen, které podstoupily zvětšení či modelaci prsů s vložením prsních implantátů je tedy z mého pohledu do věku 45 let vhodné docházet na sonografické (ultrazvukové) vyšetření 1x za dva roky na pracoviště, kde mají zkušenost s vyšetřováním nejen prsní žlázy, ale i implantátů.
  • Sonografické vyšetření nejdéle 1x za dva roky doporučuji jednoznačně i každé ženě po augmentaci implantáty i po 45 roce věku.
  • Sonografické vyšetření z jiných než diagnostických důvodů (klinické podezření na nádor prsu) pojišťovny většinou nehradí.

Kdy na mamografické vyšetřetní

Od 45 let by měla žena z hlediska prevence rakoviny prsu být vyšetřována i mamograficky každé 2 roky. Pokud žena podstupuje i pravidelná sonografická vyšetření, může se individuálně rozhodnout, že interval mezi mamografickými vyšetřeními prodlouží.

Jsou i ženy, které mamografii zcela odmítají. Tento přístup lze chápat s ohledem na obavy o implantát a event.

možné následné komplikace při jeho poškození, ale z pohledu mé profese lékaře „hledajícího nádor“ s ním nelze souhlasit.

Existují totiž i nádory prsu, které se mohou projevit jen přítomností usazenin vápníku (tzv. mikrokalcifikacemi), a ty je možné zobrazit pouze mamografickým vyšetřením!

Před volbou mamografie ANO či NE – tedy před volbou riziko neprokázání možného nádoru či možného poškození implantátu – bude v budoucnu stát každá žena po augmentaci implantáty.

Ačkoli obě rizika nejsou velká, obě se zvyšují s věkem – první s věkem ženy, druhé s věkem implantátů.

A i tuto zásadní informaci a svůj další postoj k ní by měla každá žena zvážit ještě před rozhodnutím o provedení augmentace prsů implantáty.

Mamologické vyšetřetní versus mamografické vyšetření

Ráda bych nejprve vysvětlila pojmy mamologické a mamografické vyšetření, které se občas zaměňují.

Mamologické vyšetření je klinické vyšetření lékařem (pohmat, pohovor) – většinou chirurgem – specializujícím se na řešení onemocnění prsů.

Lékař na základě obtíží pacientky (pohmatový nález, rodinná anamnéza …) většinou odesílá na vyšetření zobrazovacími metodami (sono, mamografie, event. další specializovaná) a z výsledků těchto metod pak čerpá informace pro další řešení pacientčiných obtíží.

Mamologické vyšetření se provádí ve specializovaných prsních (mamologických, mamárních) poradnách.

Mamografické vyšetření je zobrazovací vyšetření, základní screeningové vyšetření, určené k vyhledávání žen se známkami nádoru prsu i základní diagnostické vyšetření pro ženy se známkami onemocnění prsů. Provádí se ve screeningově-diagnostických centrech.

Sono prsou - Vše o zdraví Sonografické vyšetření je vhodné pro ženy do věku 45 let. Stejně tak je určené pro ženy, které podstoupily zvětšení prsou, modelaci prsou, případně jiný estetický zákrok s vložením prsních implantátů. Metoda je velmi přesná a šetrná.

Vyšetření prsou před augmentací

Před plánovanou augmentací i před jinými estetickými zákroky na prsech je důležité, aby žena i operatér měli jistotu, že operovaná prsa jsou zdravá. Proto je nutné provést předoperační zobrazovací vyšetření prsů s přihlédnutím k věku pacientky.

  1. Od 40 let doporučuji před augmentací implantáty vyloučit přítomnost nádoru prsu mamografií i ultrazvukem, do 40 let je možné vyšetření pouze ultrazvukem.
  2. U žen před plánovanou modelací či redukcí doporučuji mamografické i ultrazvukové vyšetření již od 30 let (jedná se zde o větší zásah do prsní žlázy), do 30 let sonografické vyšetření většinou postačí.
  3. Mamologické (klinické) vyšetření je nutné při zvažování estetického výkonu doplnit v případě:
  • významné rodinné anamnézy,
  • hmatné rezistence v prsu,
  • patologického nálezu na předoperačním ultrazvukovém či mamografickém vyšetření.

Jinak se k němu může žena objednat i z jakýchkoli jiných osobních důvodů.

Článek vznikl na základě odpovědí MUDr. Radky Janitorové, vedoucí radiodiagnostičky SONO pracoviště Kliniky Esthé Praha.

Slovníček pojmů: kdy mamograf, kdy ultrazvuk?

Na této stránce Vám přinášíme slovníček, který by Vám měl pomoci zorientovat se ve zdravotnické terminologii, často používané při mamografickém vyšetření.

Rakovina prsu, zhoubné onemocnění prsní žlázy, maligní nádor prsu – to všechno jsou názvy jednoho onemocnění. Myslí se tím nádor v prsu, který se chová agresivně, pohlcuje své okolí a je schopen vysílat své buňky i do vzdálených orgánů.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Není-li včas nalezen a odstraněn, může přivodit své nositelce smrt. Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním žen, může se objevit v kterémkoli věku. V této neradostné pravdě však svítí světélko naděje.

Rakovinu prsu lze objevit včas pomocí mamografie (mamograf) a ultrasonografie (ultrazvuk, sono).

Mamograf je přístroj, který umí na rentgenových snímcích ukázat zhoubný nádor již tehdy, kdy žena nemá žádné potíže a nic podezřelého si v prsech nehmatá. Pokud se najde takový nenápadný nádor, je obrovská šance na úplné uzdravení nebo alespoň mnohaleté přežití.

Sono prsou - Vše o zdraví

Ilustrační obrázek: shutterstock.com

Mamografické vyšetření je zobrazení prsní žlázy pomocí mamografu.

Mamografie se hodí pro ženy po 40 roku věku. Prsní žláza se přestavuje, ubývá vaziva, přibývá tuk. Tyto změny odpovídající věku jsou pro mamograf ideální. Čím více tuku, tím přehlednější snímky vznikají.

Vyšetření se provádí ve speciálních screeningových centrech. Provádějí ho téměř vždy ženy, speciálně školené laborantky. Vyšetření je trochu nepříjemné, není však bolestivé. Žena při vyšetření stojí. Každý prs je vyšetřen ze dvou stran, pokaždé se musí lehce zmáčknout, což může být nepříjemné.

Bez zmáčknutí by však mamografický snímek neměl dobrou kvalitu, vyšetření by bylo zbytečné. Vzniklé mamografické snímky hodnotí lékaři. Nejsou-li na snímcích žádné podezřelé změny, je tím vyšetření ukončeno. Někdy nastane situace, že z mamografického snímku není možno přesvědčivě určit, zda je žena zdravá.

V tom případě je doplněno vyšetření ultrazvukem.

Ultrazvuk nebo také sonograf či ultrasonograf je přístroj, pomocí kterého vyšetřujeme převedším mladé ženy do 40 let, ještě před tím, než nastane přestavba na starší typ prsu, kdy se lépe uplatní mamograf. Přístroj využívá zvukové vlny.

Sono prsou - Vše o zdraví

Ilustrační obrázek: shutterstock.com

Ultrazvukové (sonografické) vyšetření poskytuje jiné informace než mamografie, oba druhy vyšetření se doplňují. Vyšetření je nebolestivé, žena při něm leží pohodlně na zádech, lékař, který vyšetření provádí, přejíždí sondou s hladkým povrchem po celém prsu.

Prs je natřen jemným gelem, neboť ten umožňuje průnik ultrazvukových vln do tkání a lékař tak může pečlivě vyšetřit celý prs. I v ultrazvuku je možné nalézt malá a nehmatná podezřelá ložiska, která vedou k včasnému stanovení diagnózy rakoviny.

Platí ale, že ultrazvukové (sonografické) vyšetření nemůže zejména u žen po 40 roku nahradit vyšetření mamografem.

Včasný záchyt nebo záchyt včasného stadia nádoru popisuje situaci, kdy bylo v prsu pomocí mamografie a ultrazvuku objeveno nádorové ložisko, které je nehmatné. Čas je nejúčinnější zbraní v boji s rakovinou.

Včas odhalený malý nádor je slabým nepřítelem a současná medicína si s ním ví rady. Při nalezení takového malinkého – lékaři používají obvykle výraz minimálního – nádoru má žena šanci na úplné uzdravení.

V mnoha zemích světa byl proto zaveden mamografický screening – preventivní program, který již od roku 2002 oficiálně probíhá i v České republice.

Screening (čti skríning) neboli preventivní program pro vyhledávání včasných stadií nádorů umožňuje ženám bezplatné vyšetření prsu. V České republice má na mamografické vyšetření právo každá žena od 45. roku do konce života.

Vyšetření se provádí jednou za dva roky. Vyšetření prsu je třeba podstupovat pravidelně, nestačí jen jednou za život.

Je velmi dobré, dochází-li žena na jedno pracoviště, protože pro lékaře, kteří mamografické snímky hodnotí je velmi přínosné, mohou-li porovnávat starší a nové snímky mezi sebou.

Benigní ložisko je název pro nevýznamný nález v prsu. Přeloženo do srozumitelné řeči, jde o nezhoubný nález. V praxi to znamená, že lékař v prsu něco objevil, ale toto „něco“ znamená strukturu, která do prsu patří.

Může jít o cystu, což je dutinka vyplněná tekutým obsahem. Může jít o tukově vazivový uzlík, který se nazývá fibroadenom. Takových možností je více. Benigní nález znamená, že se v prsu neděje nic významného nebo nebezpečného.

Benigní nález je to, co v prsu může zůstat a nijak ženu neohrožuje na zdraví.

Maligní ložisko je naopak název pro významný nález v prsu. Slovo maligní používají zdravotníci, chtějí-li říci, že nalezli zhoubné ložisko, ložisko rakoviny.

Následují další vyšetření , která zjistí o jaký typ rakoviny v prsu jde. Na základě těchto informací se pak sejde odborný „mamární tým“ a pro nemocnou ženu je připravena léčba, která zohledňuje vše, co bylo o zhoubném nádoru zjištěno.

Jednoduše řečeno: naplánuje léčbu šitou ženě na míru.

Mamograf – zásadní vyšetření pro včasnou diagnostiku rakoviny prsu

Mýty a pověry řadu žen odradily od vyšetření, které je bezbolestné, rychlé a spolehlivé. Mamograf může odhalit rakovinu prsu již v počátečních stadiích, kdy ji lze řešit bez následků. Myslete na své zdraví, nezanedbávejte samovyšetření, choďte na preventivní prohlídky a buďte hrdé na své ženství.

Častým důvodem obav z vyšetření prsů mamografem je jeho bolestivost. Díky využití moderních přístrojů dochází však v současné době k nižší míře stlačení prsou a proces je tak spíše jen nepříjemný. To, jak vnímáme průběh vyšetření, je ovlivněno i osobními pocity a individuální zkušeností obecně.

Podle výzkumu The European Society of Breast Imaging označuje většina žen vyšetření mamografem za bezbolestné (40–50 % dotazovaných), 40 % žen za trochu bolestivé, 12 % za spíše bolestivé a pouze 4 % za velmi bolestivé.

Zajímavé:  Ochrana Zdraví Před Škodlivými Účinky Návykových Látek?

Mamografické vyšetření probíhá navíc poměrně rychle. Nejprve vyplníte dotazník rizikových faktorů, který napomůže relevantnímu vyhodnocení snímků. Vyšetřením vás provede radiologická asistentka.

Té se nebojte svěřit ani se svými obavami či problémy, které by mohly vyšetření ovlivnit. Radiologická asistentka vytvoří mamografem celkem čtyři snímky, pro každý prs dva.

Výsledek se dozvíte na místě, SMS zprávou nebo od svého indikujícího lékaře (dle zvyků konkrétního pracoviště).

Mamografické vyšetření nebolí a využívá jen velmi nízkou dávku záření. Foto: National Cancer Institute, Unsplash

Bohužel v počátečních stádiích je nádor většinou tak malý, že ho nelze nijak nahmatat a je viditelný pouze na snímku z mamografu.

Některé nádory je i na mamografu náročné identifikovat, proto každý snímek hodnotí dva nezávislí odborníci a pro potvrzení diagnózy se vždy dělá biopsie, tedy odběr vzorku tkáně z problematického místa.

 „Je to hra o čas, proto při jakýchkoli varovných příznacích nebo potížích okamžitě navštivte svého gynekologa nebo praktického lékaře a nechte si vystavit žádanku k vyšetření prsu. Při akutních potížích vyšetřujeme ženy ihned či do druhého dne,“ vysvětluje MUDr. Ivana Zimová Hrnčířová, vedoucí lékařka EUC Mamocentra Pardubice.

Ideální je nenavštěvovat lékaře až v situaci, kdy zjistíte varovné signály, ale preventivně a pravidelně. Pokud na sobě nepozorujete žádné příznaky, doporučuje se absolvovat preventivní vyšetření na mamografii jednou za dva roky.

Nepodceňujte však ani samovyšetření prsu (nejlépe jedenkrát měsíčně) a při jakémkoli podezření kontaktujte okamžitě svého lékaře.

K nejčastějším alarmujícím symptomům patří bulka v prsu, zatvrdnutí či vyklenutí části prsu, krvácivý výtok z bradavky, změny velikosti, tvaru či vzhledu prsu a zvětšení lymfatických uzlin v podpaží a pod klíční kostí.

Mamografické vyšetření má svá pravidla:

  • Pokud mléčná žláza nereaguje na hormonální změny v průběhu menstruačního cyklu citlivě, není časová limitace pro provedení mamografického vyšetření. Při premenstruačním syndromu je vhodné toto období respektovat nebo na danou situaci aspoň upozornit při příjmu. Ženy mají možnost si zakoupit speciální podložku, která změkčí kompresi. Může se použít opakovaně, takže si ji ženy nosí na další vyšetření s sebou.
  • Nepoužívejte deodorant ani tělová mléka, která mohou zkreslit výsledky vyšetření.
  • V případě podezření na možné těhotenství informujte radiologickou asistentku nebo lékaře screeningového centra.
  • Doporučený věk pro preventivní vyšetření je od 40 let (u žen do 40 let je vhodný ultrazvuk prsou, nad 40 let je prioritní mamograf).
  • Od 45 let věku hradí zdravotní pojišťovny ženám preventivní vyšetření každé dva roky. Mladší ženy si musí vyšetření hradit samy, ale řada zdravotních pojišťoven v rámci preventivních programů již na tato důležitá vyšetření přispívá.
  • Obavy z ozáření nejsou na místě, mamografie je první volbou v prevenci nádoru prsu a je spojena s velmi nízkou dávkou záření (0,1 mSV), kterou normálně každý člověk dostává z přírodního pozadí za přibližně 15 dní.
  • Hledáte Mamocentrum, kde vás rádi vyšetří? Můžete navštívit některé z Mamocenter v rámci sítě EUC:
  • EUC Mamocentra

Ultrazvuk prsu – Breast Unit Prague

  • Ultrazvukové vyšetření je základní vyšetřovací metodou pro ženy do 40 let věku nebo doplňující vyšetření k mamografii.
  • Pomocí vyvolávacího číselného systému Vás pozveme do kabinky, kde si za sebou zamknete dveře, odložíte si od pasu nahoru a vyčkáte na vyzvání ke vstupu do ordinace.
  • Ultrazvukové vyšetření není nijak bolestivé, pohodlně u něj ležíte na zádech, máte ruce za hlavou a natáčíte se na bok podle pokynů vyšetřující lékařky.

Vyšetření probíhá pomocí ultrazvukové sondy, kterou Vám lékařka přejíždí po prsou a sleduje obraz prsní tkáně na obrazovce. Sonda vytváří ultrazvukové vlnění, které proniká tkání prsu a různě se odráží zpět a je sondou zase snímáno. Při vyšetření je nutné uvést všechny klinické obtíže, které Vás v současné době trápí (hmatná bulka, sekrece, apod.)

Lékařka rovnou vyhodnotí nález, asistentce nadiktuje zprávu, kterou ihned po vyšetření dostanete do ruky. V některých případech je nutné provést histologické ověření pomocí biopsie nebo punkci – na tyto výkony Vás v případě potřeby objednáme, termíny máme zpravidla do týdne.

Žádná speciální příprava před ultrazvukovým vyšetřením není, je však vhodné vyhnout se použití tělových krémů a tuhých antiperspirantů.

Ultrazvukové vyšetření se může provádět ve všech fázích menstruačních cyklu, preventivní prohlídku je lepší naplánovat po skončení menstruace vzhledem k hormonálnímu zklidnění prsou a pro Váš větší komfort během vyšetření.

Ultrazvuk není rentgenové vyšetření, lze tedy provést i u těhotných a kojících žen.

Ultrazvuk je ideálním doplňujícím vyšetřením k mamografii, protože ne vždy může snímek poskytnout veškeré informace.  Pomáhá u tzv. denzních (hutných) prsou, kdy není možné rozhodnout, co se v nepřehledné žláze skrývá.

Slouží také k rozlišení nejasného ložiska. Naopak u tzv. prázdného prsu a u vyšetření mikrokalcifikací je mamografie plně dostačující a ultrazvuk zde nepodá žádné další užitečné informace.

Bez předchozího mamografického vyšetření lze provést vyšetření ultrazvukem jen u mladých žen.

Nezastupitelnou úlohu hraje ultrazvuk při kontrolách reakce zhoubného nádoru na chemoterapii, vyšetření uzlin v podpaží a jizev po mastektomii a po rekonstrukčních výkonech. Pod ultrazvukovou kontrolou se také provádí většina intervenčních výkonů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector