Stafylokok v nose – Vše o zdraví

Stafylokok v nose - Vše o zdraví

Proč je nos předmětem detoxikace?

V předchozím článku Detoxikace smyslů – bran k naší mysli jsem popsal obecný princip vztahu mezi našimi sMYSLy a naší MYSLí. Nyní se budeme zabývat konkrétně čichem, to znamená otevřeme téma detoxikace nosu. Nos je velice zatíženým místem našeho těla. Plní roli vstupní brány pro vdechovaný vzduch, zbavuje jej hrubých nečistot.

Dle svých možností zabraňuje průniku alergenů a infekcí do hlubších struktur našeho organismu. Skrze něj pak samozřejmě můžeme vdechovat vůně našich životů. Z těchto důvodů si zaslouží naší péči.  Ve své praxi často doporučuji zařadit pravidelnou aktivitu detoxikace nosu ke každodenním rituálům na úroveň čištění zubů.

Běžně si tento rituál osvojí i malé děti ve věku 5ti či 6ti let.

Důvody pro detoxikaci nosu – pro koho je očista nosu určena?

Obecně nám detoxikace nosu vstupuje do života ze dvou důvodů:

  1. máme související akutní či chronické zdravotní obtíže,
  2. chceme se akutním či chronickým obtížím preventivně vyhnout.

Typické akutní obtíže, při kterých Vám detoxikace nosu může pomoci:

Typické chronické obtíže, při kterých Vám detoxikace nosu může pomoci:

Preventivní úloha detoxikace nosu

O detoxikaci nosu by měly z preventivních důvodů uvažovat osoby, které se pohybují v prašném či zakouřeném prostředí a vůbec Ti z Vás, kteří chtějí preventivně pečovat o své zdraví.

Účinky detoxikace nosu z pohledu celostní medicíny

Účinky na fyzické úrovni

Jak už jsem zmínil výše, k úlohám nosu patří ohřívání vdechovaného vzduch a zbavení vzduchu pevných částic či infekcí. Těmito aktivitami chrání primárně plíce. Detoxikací tak pomůžeme dutinám a sliznicím, které jsou součástí nosu a bezprostředního okolí, lépe plnit ohřívací a desinfekční úlohy.

Tím se odlehčí plicím, které budou následně lépe plnit své úlohy. V rámci TČM (tradiční čínské medicíny) je orgánový systém plic úzce provázán se systémem tlustého střeva, které následně ovlivňuje další životně důležité orgány.

Z tohoto plyne, že prostý výplach nosu, bude-li správně a pravidelně prováděn, má blahodárný vliv na celý organismus.

Účinky na mentální úrovni

Z výše uvedeného je zřejmé, že pokud vyčistíme a uvolníme nos a příslušné dutiny v obličejové části hlavy, bude to mít blahodárný vliv na naše myšlení. Dojde k odlehčení a rozjasnění mysli.

Ustoupí tlak, který jsme již přestali vnímat, nicméně jeho uvolnění nám rozhodně neunikne. Díky odlehčení plic je velmi pravděpodobné, že osobám trpícím smutkem, žalem a beznadějí se zlepší i související emoční aspekty jejich života.

Důvode je opět dle čínské medicíny vazba mezi těmito emocemi a plícemi.

Způsoby detoxikace nosu

Stafylokok v nose - Vše o zdraví

V rámci detoxikace nosu můžeme volit z několika variant. V tomto článku si popíšeme tu nejjednodušší. Touto metodou je výplach nosu solným roztokem za pomoci jednoduché plastové konvičky.

Detoxikace nosu solným roztokem

Co budeme potřebovat?

  • Plastovou konvičku – jistě ji najdete na internetu nebo v lékárně- pro inspiraci přidávám odkaz přímo na distributora. Objem konvičky je 3 dcl.
  • Sůl – dle svých zkušeností doporučuji mořskou atlantickou sůl, která je pro tyto účely vhodnější než běžná kuchyňská.
  • Vodu – v teplotě odpovídající lidskému tělu tzn. okolo 37 stupňů. Ideálně odstátou či převařenou tzn. zbavenou chloru.
  • Odměrku na sůl – ta je součástí balení konvičky. Velikost odměrky je 2,7 g.

Postup detoxikace nosu:

  1. do konvičky odměřte adekvátní množství soli viz níže uvedný odstavec (standardně 1 odměrku t.j.

    2,7 g na 3 dcl),

  2. zalijte připravenou vodou dle výše uvedených parametrů,
  3. přiložte ústí konvičky k nosní dírce a dýchejte ústy,
  4. bradu přitiskněte co nejvíce k hrudi a lehce se předkloňte nad umyvadlo,
  5. hlavu lehce nakloňte na stranu té nosní dírky, u které nedržíte konvičku,
  6. voda začne pozvolna protékat prostorem nosu a vytékat opačnou nosní dírkou,
  7. jakmile proteče přibližně polovina vody, odejměte konvičku a zlehka vysmrkejte zbylou vodu,
  8. následně opakujte kroky 3 až 7 s druhou nosní dírkou,
  9. snažte se, aby veškerá voda opustila nos i dutiny.

Koncentrace soli dle konkrétního použití

Koncentrace soli v roztoku musí odpovídat účelu použití. Po okraj naplněná odměrka, která je součástí balení konvičky, odpovídá koncentraci 0,9% soli což je fyziologický roztok. Níže uvedená tabulka Vám napoví, jakou koncentraci připravit v jaké situaci.

Druh roztoku: Obsah soli: Použití:
 Hypotonický  < než 0,9%  Preventivní výplachy, očištění a hydratace sliznic.
 Izotonický  = 0,9%  Preventivní výplachy, očištění a hydratace sliznic.
 Hypertonický  > než 0,9%  Při onemocnění dýchacích cest, zmenšení otoku sliznic.

Navazující články

Příště se zaměříme na výplach dutin v kosti čelní.

Infekce MRSA, zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) – zlaté bohatství Vám bohužel nepřinese

Stafylokok v nose - Vše o zdraví

Když si na Vás zlatý stafylokok zasedne…

Začalo to nenápadně, Barboru rozbolela levá strana nosu. Cítila, že je citlivá, objevily se v ní strupy, ale bez rýmy. Smrkala jako o život, aby si nos vyčistila, ale bolest byla každým dnem horší.

Koupila si nosní kapky, pak se poradila s paní v lékárně, která jí dala sprej s minerální vodou. Nezabral. Ani olej, ani mast. Strupy se objevily i v druhé nosní dírce a dotknout se ho bylo horší.

Barbora nemohla dobře dýchat, nos měla úplně ucpaný, zkusila ještě vitamíny a kapky na posílení imunity.

Kolegyně se domnívala, že je to herpes a toho se nezbaví tak rychle. Po dvou měsících konečně zašla k odborné lékařce. Ta skoro odpadla, když viděla, v jakém je stavu. Horko těžko jí vzala z nosu výtěr, hned předepsala antibiotickou mast, dala vodičku na pročištění nosu a další jí v lékárně udělali na míru.

„Vidím to i na antibiotika,“ řekla lékařka. Různé vodičky s mastí nos pročistily a Barbora se po pár dnech mohla konečně nadechnout, ale v obvyklé formě nebyla ani zdaleka. Výsledky potvrdily, že má v nose masivního zlatého stafylokoka.

Dostala antibiotika, s nimi se jí hned spustila rýma a trvala, dokud nevybrala dvě balení. Teprve potom cítila, že se jí ulevilo. Když se lékařky ptala, co může být příčinou, dozvěděla se, že například i klimatizace. Barbora ji má v práci a také ve vlaku, kterým každý den cestuje.

„Nákaza zlatým stafylokom se může zanést i do nosu, toto místo je přístupné kontaktu, může se tam dostat krví i z ložiska kdekoli v těle,“ říká doktorka Klapová ze soukromé kožní a všeobecné ambulance.

„V nose bývá infekce nepříjemná, protože je v něm mnoho nervových zakončení, které jsou drážděny mikrobiálními sekrety, a tedy více bolí,“ dodává.

Jak na prevenci? Utíkejte od zdroje…

Nejlepší prevencí před onemocněními způsobenými streptokoky nebo stafylokoky je nedostat se ke zdroji nákazy. „Čili vyhýbat se kontaktu s nemocnými lidmi a nakaženými předměty, neboť nákaza se šíří dotykem.

Čistit a dezinfikovat možné cesty přenosu infekce jako sprchy, nástroje, podlahy, povrchy předmětů.

A pak je samozřejmě důležité, úplné vyléčení jednak zdroje nákazy, jakož i postiženého jedince, aby se infekce nešířila dál,“ zdůrazňuje doktorka.

„K dispozici jsou lokální dezinfekční, antiseptické, případně antibiotické masti a roztoky. Strup se musí odstranit z povrchu, protože všechny bacily jsou pod ním. Pokud se dávají léky přímo na něj, jsou většinou neúčinné, strup totiž dokonale ochrání mikroby.

V případě, že je onemocnění závažnější, většího rozsahu, může odborný lékař předepsat antibiotika v tabletách. Užívají se různě dlouho. Při impetigu je to většinou týden. „Medové strupy, známé také jako sladké, se mohou objevit všude, kde si je kontaktem sami nanesete, na obličeji, na zadku, na nose nebo na zádech.

Zejména děti nejednou neodolají a strup si seškrábat.“ dodává doktorka.

Jaké nemoci může způsobit zlatý stafylokok?

Zlatý stafylokok nebo stafylokokus aureus je bakterie, která může být normální součástí bakteriální flóry nosu a ústní dutiny. Stafylokoci však mohou vyvolat i prudké, život ohrožující infekce. Až 20-40% lidí je bezpříznakově nosiči této bakterie. Člověk se může nakazit kapkovitým způsobem přenosu infekce nebo přímým kontaktem.

Vstupní branou infekce je sliznice nebo porušená kůže. Rizikovou skupinou jsou lidé s oslabenou imunitou jako cukrovkáři, dialyzovaní pacienti, HIV pozitivní, alkoholici. Obraz stafylokokových infekcí je pestrý.

Impetigo

Impetigo, nebo nemoc kůže také nazývána jako „sladké strupy“ postihuje nejvrchnější vrstvu kůže. Typicky začíná jako puchýř velikosti několika milimetrů až centimetrů. Obsah puchýře se zkalí hnisem. Po prasknutí puchýře vzniká rána pokryta strupem medové barvy. Infekce je vysoce nakažlivá.

Stanovení diagnózy není obtížné, protože onemocnění má typický vzhled. Léčba je zaměřena na nešíření infekce. Rány se čistí antibakteriálním mýdlem, při vážnějším postižení nebo lokalizaci v okolí nosního vchodu a ústního koutku se používá lokální antibiotická mast, případně antibiotika.

Folikulitida

Jedná se o infekci vlasového váčku, která se může rozšiřovat do podkoží a vzniká abces (hlíza, ohraničený hnisavý zánět s rozpadem odumřelé tkáně). V místě infekce je přítomno zarudnutí a puchýř naplněný hnisem, postižené místo je bolestivé.

Posledním stádiem je velké množství abcesu nazývané karbunkl. Folikulitida je pouze lokální a není doprovázeno celkovými projevy organismu. Léčbu má na starosti kožní lékař, podávají se lokálně antibiotické masti a je důležitá zvýšená osobní hygiena.

Celulitida, fascitidy

Jde o typickou infekci měkkých tkání. Kůže v místě infekce je červená, oteklá, má zvýšenou teplotu, je bolestivá. Infekce vzniká na podkladě i malé ranky na kůži. Podávají se antibiotika.

Mastitida

Zánět prsu se vyskytuje u kojících matek nejčastěji druhý až třetí týden po porodu. Prs je zarudlý, bolestivý, může se vytvořit abces. Matky si mléko odstříkávají i přes bolestivosti.

Přikládají se chladné obklady, podávají se léky proti bolesti, antibiotika, při vážnějších infekcích se zastavuje tvorba mléka. Jako prevence je důležitá hygiena během kojení.

Malé trhlinky kůže třeba ošetřovat krémy a kojit s použitím kloboučků.

Infekce kostí a kloubů

Stafylokok může infikovat kost nebo kloub při úrazu nebo krevní cestou. Diagnostika se dělá odběrem hnisu a kultivací. Podávají se celkově antibiotika.

Pneumonie – zápal plic

Pneumonii zlatým stafylokokem nejčastěji vzniká po předchozí infekci dýchacích cest.

Onemocnění je vážné, mohou se tvořit hnis v hrudní dutině případně ohraničený hnisavý zánět v tkáni plic – abces. Přítomna je zvýšená teplota, kašel.

Diagnosticky se dělá odběr krve, zjišťuje se zvýšené množství bílých krvinek, zvýšení CRP. Dělá se kultivace ze sputa. Léčba je antibiotická.

Stafylokoková enterotoxikóza

Otrava jídlem způsobená toxiny zlatého stafylokoka. Zdrojem je člověk, který připravuje jídlo a má na rukou hnisavou infekci způsobenou stafylokoky.

Toxin se varem nezničí a přibližně po 3 hodinách od zkonzumovaných nakažených potravin začíná dramatický obraz zvracení a častých průjmů. Nakažený nemá teplotu a příznaky rychle ustupují.

Netřeba podávat antibiotika, důležité je jen doplnit ztráty tekutin.

Dá se doma a v nemocnici chránit před zlatým stafylokokem?

Na vaši ochranu a ochranu vašich blízkých před MRSA, je nejdůležitější dodržovat jednoduché hygienická opatření: čistit a přikrývat si rány, odřeniny a škrábance, udržovat čisté ruce až do uzdravení, a vyhýbat se používání společných osobních věcí, například žiletek a ručníků. Pokud získáte infekci v důsledku MRSA, zeptejte se svého lékaře nebo zdravotní sestry, jaká hygienická opatření byste vy a vaše rodina měli dodržovat, když jste v nemocnici, a i když se vrátíte domů.

Hygiena a dezinfekce v nemocnici

Prevence výskytu MRSA v zdravotnickém zařízení vyžaduje mytí rukou s použitím dezinfekčního mýdla a výběr vhodných dezinfekčních prostředků, jejich správné ředění, skladování a důkladnou očistu nozokomiálního prostředí. Záleží také na správné technice mytí rukou.

Screening na přítomnost MRSA

K redukci výskytu MRSA v nemocnicích přispělo vedení počítačové databáze se jmény pacientů, kteří byli v minulosti kolonizováni nebo infikováni MRSA.

Při nadměrném šíření MRSA je důležitým opatřením i screening zdravotnického personálu – zaměstnanců přicházejících do styku s pacienty.

Dotýká se to i těch, kteří přicházejí do nemocnice pracovat jen na krátkou dobu – studenti medicíny a středních zdravotnických škol, pomocný personál, atd.

Izolace pacientů v nemocnici

Zabránění kontaktu pacienta s MRSA s jinými hospitalizovanými, lze zajistit umístěním pacienta na samostatném pokoji. Pokud samostatný pokoj není k dispozici, řešením je dát pacienta na pokoj k jinému pacientovi, se stejným mikroorganismem.

Alternativou, použitelnou pouze v krajním případě, je pacient na pokoji s jiným pacientem, který není infikován MRSA, ale nesmí mít rizikové faktory pro získání nákazy.

U pacienta s dialýzou a MRSA, se doporučuje jeho umístění na přístroji na vzdáleném konci od jiných pacientů.

Systémová léčba MRSA se většinou neprovádí. Aplikují se lokální antibiotické přípravky, a vyplachuje se antimikrobiálními preparáty na lokální použití.

Léky z přírody na zlatého stafylokoka

Zkuste podpůrně posílení imunity, dietní stravování a zařaďte pohyb. Pacienti, kteří se léčili na zlatého stafylokoka, radí spolupacientům vodu s citronem, lichořeřišnici, rakytníkový olej, medvědí česnek, propolisovou tinkturu, aloe vera, echinaceu a šalvěj. Někteří sáhnou i po probiotikách, koloidním stříbře, Cordyceps, MMS nebo Wobenzymu.

Kam za dalšími informacemi o zlatém stafylokokovi?

  • Informace o zlatém stafylokokovi

Zdroj obrázku: „MRSA SEM 7821 lores“ od Janice Carr – http://phil.cdc.gov/PHIL_Images/7821/7821_lores.jpg. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zlatý stafylokok

Zlatý stafylokok je označení pro bakterie řádu Staphylococcus aureus. Zajímavé je, že některé druhy těchto bakterií jsou našemu tělu prakticky neškodné a jiné velmi nebezpečné.

Staphylococcus aureus je typ bakterie, která se běžně vyskytuje na kůži nebo v nose u zdravých lidí. Z času na čas se tyto bakterie mohou přemnožit a způsobit malé kožní infekce.

Zlatý stafylokok se však může stát i velmi nebezpečným, pokud dojde k přechodu do organismu, kdy vstupuje do krevního řečiště, kloubů, kostí, plic či srdce.

Stafylokok v nose - Vše o zdraví

Zlatý stafylokok se přenáší přímo (dotekem s kůží nakaženého), nebo nepřímo (dotkneme-li se předmětu, na který sahal nakažený). Bakterie se nejčastěji objevují ve výtěrech nosních dutin. Zbavit se této nákazy je velmi obtížné. Má mnoho druhů a je nutná léčba specialistou.

Oslabená imunita a přímý kontakt se zlatým stafylokokem zvyšuje šance, že se nakazíte tímto onemocněním.

Bakterie zlatého stafylokoka mohou být přítomny ve vepřovém mase, salámech, pudinkovém pečivu, zmrzlině nebo bramborovém salátu. Další ovlivňující faktor je nedostatečná hygiena.

Příznaky zlatého stafylokoka

Stafylokok se nějakou dobu nemusí projevit. Dokonce můžeme být jen přenašečem. Ale pokud se projeví, má v pozdějších fázích za následek déle trvající oslabení imunitního systému. To může vést k mnoha zdravotním komplikacím.

Infekce se může projevovat od drobných kožních problémů až po život ohrožující infekce. V důsledku toho se příznaky infekce výrazně liší od umístění a závažnosti infekce.

Hnis ve vlasovém folikulu

Stafylokoková infekce se nejvíce projevuje vznikem váčku hnisu ve vlasovém folikulu nebo v mazové žláze. Kůže zčervená a oteče. Později může začít vytékat hnis, krev nebo tekutina jantarové barvy. Tyto puchýřky se nejčastěji vyskytují v podpaží nebo v tříslech a kolem zadku.

Impetigo

Tyto nakažlivé a často bolestivé vyrážky se mohou objevit v každém věku, nejčastěji však u malých dětí a kojenců. Tento typ stafylokokové infekce se projevuje velkými puchýři, ze kterých může vytékat tekutina. Tyto ranky se vyskytují nejčastěji kolem nosu a úst.

Celulitida

Celulitida, tedy infekce hlubších vrstev kůže se projevuje zarudnutím kůže a otokem kůže na povrchu. Celulitida se vyskytuje nejčastěji v dolní části nohou a chodidel u starších osob.

Stafylokokové toxiny

Toxiny produkované přítomností stafylokokové infekce mohou vést k stafylokokové opaření kůže. Tento typ se týká hlavně novorozenců, kdy se u nich vyskytuje horečka, vyrážka a někdy i puchýřky. Když puchýře prasknou, horní vrstva zčervená a vypadá jako popálená.

Bakteriémie

Bakteriémie nastává, když Staphylococcus aureus vstoupí do krevního oběhu člověka. Známkou bakteriémie je přetrvávající horečka. Bakterie mohou cestovat po celém těle a mohou způsobit infekce:

  • vnitřních orgánů, jako je mozek, srdce nebo plíce,
  • kostí a svalů,
  • chirurgických implantovaných přístrojů, jakými jsou umělé klouby nebo kardiostimulátory.

Syndrom toxického šoku

Tento život ohrožující stav je způsoben přítomností toxinů produkovaných některými kmeny bakterií stafylokoka a je spojen s používáním některých druhů tamponů a přítomností kožních ran. Syndrom toxického šoku se projevuje:

  • vysokou horečkou,
  • nevolností a zvracením,
  • vyrážkou na dlaních a chodidlech,
  • zmateností,
  • bolestí hlavy,
  • bolestí svalů.

Septická artritida

Septická artritida je často způsobena stafylokokovou infekcí. Bakterie se obvykle zaměřují na kolena a klouby jakými jsou kotníky, bedra, zápěstí, lokty a ramena.

Zlatý stafylokok a jeho léčba

Pokud vám diagnostikovali zlatého stafylokoka, poraďte se se svým lékařem o možnostech léčby. Možnosti léčby jsou následující:

Vhodnými antibiotiky zabijete bakterie. Dalším způsobem je mytí pleti antibakteriálním čisticím prostředkem. Tím pomůžete vyléčit infekci a zabránit jejímu šíření.

Pokud se stafylokokus dostane do krevního řečiště, může se vytvořit typ infekce, který může ovlivnit celé tělo.

Tento stav se nazývá sepse, která může vést k septického šoku – život ohrožující příhoda s extrémně nízkým krevním tlakem.

Prevence

Pokud chcete snížit riziko nákazy zlatým stafylokokem, postupujte podle následujících kroků:

  • důkladně a často si myjte ruce mýdlem a vodou
  • pokud se říznete nebo zraníte, rány udržujte v čistotě až do zahojení se vyhýbejte se kontaktem s ranami jiných lidí a s kontaminovaným materiálem
  • nepůjčujte osobní věci jiným lidem

Šťourání v nose je vysoce nebezpečné, varuje lékař. Zmínil krev i stafylokoka

Nejen, že je šťourání v nose společensky nepřípustné, ale zároveň je i zdraví ohrožující. Člověk si takto může do nosu zanést infekce a způsobit vážné problémy. Tvrdí to americký otorinolaryngolog Erich Voigh, podle kterého je nos citlivější orgán, než si myslíme. Když si ho poškodíme, můžeme skončit například s těžkým krvácením. Voigh to řekl pro web Business Insider.

Ačkoli je šťourání v nose spojováno především s dětmi, je to zlozvyk, kterému propadá i řada dospělých. Názory na bezpečnost/nebezpečnost praktiky se velmi liší, je však obecně známo, že na ní může vzniknout psychická závislost a už jen z toho důvodu by ji nikdo neměl vykonávat.

Dalším důvodem je, že to nosu nijak neprospívá. Voigh, který má svou ordinaci v New Yorku, vysvětlil, že šťouráním si lidé mohou do orgánu zanést nejrůznější infekce. Přeci jen k tomu používají ruce, které si nikdo nemyje tak často, aby na nich neměl žádné bakterie a viry.

Zlatý stafylokok jako těžká rýma, která se nelepší

V nose se může usídlit například Staphylococcus aureus neboli zlatý stafylokok. Ten se projevuje jako těžká rýma, která nereaguje na klasickou léčbu a která se samovolně nelepší. Doprovází ji i nepříjemné strupy. Člověk musí navštívit lékaře a požádat o antibiotika.

Zlatý stafylokok však může žít v nose i bez vnějších projevů, tento případ se týká 20 až 30 procent obyvatelstva. Když se proto člověk začne šťourat v nose, kde se  podobné bakterie vyskytují, podle Voigha to může podpořit vznik nejrůznějších oděrek. Ty mohou krvácet, někdy i silně. Výjimkou nejsou ani vyrážky a celková iritace nosu.

V extrémních případech se dokonce mohou vytvořit abscesy plné hnisu, nebo si člověk může poškodit přepážku nosu. „Přívod krve do nosu je velmi silný. Existuje pět tepen, které vedou k přední části orgánu. Když dojde k jejich oděru, může nastat silné krvácení. Časté je to u dětí,“ popisoval lékař.

„Holubem“ k lepší imunitě?

Studie z roku 2017, které vyšla v odborném časopise American Society for Microbiology, má ale na šťourání v nose odlišný názor. Podle ní je odsuzovaný akt prospěšný, právě kvůli bohaté mikrobiologické struktuře vnitřků nosů.

Pokud člověk tzv. holuby zkonzumuje, dokáže si tím údajně posílit imunitu. Dokonce vznikl projekt, který má za cíl vytvořit zubní pastu s podobným složením jako vnitřky nosů – tak prospěšné to má být.

Řada lékařů ale reagovala, že je v této oblasti třeba provést více výzkumů, než bude možné poskytovat podobná tvrzení. Připomněli také, že nelze ignorovat problém spojený s krvácením.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector