Stárnutí a potíže se zažíváním – vše o zdraví

Stárnutí a potíže se zažíváním – vše o zdraví

Játra jsou místem, kterým přímo interagujeme s okolním světem. Zažívací trakt, který je nejčastěji asociovaný s metabolismem, je důležitý, ale játra jsou víceméně vstupním místem pro vše, s čím se náš organismus setkává, ať už se jedná o jídlo, bakterie, které jsou součástí naší diety, ale i vnější vlivy našeho prostředí. (1)

Játra mají v těle řadu životně důležitých funkcí, jako je například metabolismus sacharidů, tuků a bílkovin, zajišťují také metabolismus vitamínů a minerálů, jsou zodpovědné za detoxikaci organismu či sekreci žluči.

Udržení jater ve zdravém stavu je zásadní pro zdraví a dobrou kvalitu života. Bohužel játra bývají často zatěžovaná toxiny z životního prostředí, špatnými stravovacími návyky, alkoholem, léky či v některých případech i drogami.

To vše může játra oslabit a poškodit a v konečném důsledku to může vyústit v hepatitidu, cirhózu nebo steatózu jater. (2)

Většina lidí se dnes potýká s problémy s váhou i s nedostatkem energie. Ty jsou často způsobeny změnami ve fungování štítné žlázy a adrenálním zdravím, asociovanými například s menopauzou u žen či andropauzou u mužů.

Ačkoliv mají játra poměrně dobrou schopnost vlastní regenerace, pokud jsou stále přetěžovaná, schopnost regenerace se postupně vytrácí. Jestliže pacient začíná mít problémy s játry, může se to projevit na úplně jiných orgánových systémech těla. Navíc na první pohled tyto problémy nemusí vůbec souviset s játry.

Přetížená játra nemusí zvládat detoxikaci, což se může projevit příznaky jako dyspepsie (trávicí obtíže, které zahrnují mimo jiné pocit plnosti v břiše, nevolnost, zvracení, průjem, zácpu či plynatost), malátnost, bolesti hlavy, poruchy menstruační periody, bolesti kostí a svalů a ztuhlost.

Játra postupně přestávají správně fungovat, tělo zaplavují toxiny a vše může vyústit v poškození a ve změny na jaterní tkáni a následnému onemocnění jater.

Pokud jsou játra poškozena nemocí, tak k příznakům patří žluté zabarvení kůže a očí, tmavá moč, žlutá nebo světle zbarvená stolice, nevolnosti, zvracení, ztráta chuti k jídlu, zvracení krve, otoky břicha, bolesti břicha, poruchy spánku, zmatenost a únava. (2)

Játra se během života opotřebovávají a mění. Mění se například i množství krve, které je schopno protéct játry. Bylo zjištěno, že objem krve, který jimi proteče, se s rostoucím věkem snižuje. Autoři této studie mimo jiné zdůrazňují, že to může přispívat k nižšímu vstřebávání léčiv, která podléhají metabolizmu v játrech. (3)

V knize The metabolism reset diet mluví Dr. Christianson, o tom, jak je důležité se na tento orgán zaměřit ve všech dietách, které bychom chtěli zařadit.

Co se týká procesu uzdravení našich jater, mnoho knih mluví o různých způsobech stravování nebo o bylinkách, které nám mohou pomoci, někdo holduje půstům. Dle Dr. Christiansona je klíčem mít dostatek potravy, které játra nezatěžují, ale dodají jim dostatek energie na to, aby mohla správně pracovat.

 Paradoxem detoxů je to, že během nich musí játra pracovat více než obvykle, aby zpracovala všechen „odpad“, který jde z našeho těla ven. (1)

Obecně stravování, které udržuje zdravý metabolismus a játra, je založeno na rozmanitých zdrojích vlákniny, rostlinných zdrojích potravy, dobré hladině bílkovin, dostatečné hydrataci a pohybu.

Příjem různorodé pestré stravy bohaté na rostlinné potraviny může na pacienta působit terapeuticky. Menší množství mnoha sloučenin může mít pro biochemické funkce spíše podpůrné účinky, než je tomu u stravy s vysokou koncentrací živin a opakovaným denní přísunem stejného množství potraviny. (4)

Pro ty, kteří se chtějí dopracovat ke zdravým játrům, je vhodné do jídelníčku zařadit potraviny s nízkou hladinou sacharidů a tuků a vyšší hladinou bílkovin. Je dobré se zaměřit na konkrétní skupiny potravin, jako například košťálová zelenina, která játrům prospívá.

 Dr. Christianson doporučuje i rezistentní škroby, které podporují tvorbu mastných kyselin s krátkým řetězcem. Ty napomáhají detoxu jater a regulaci hladiny cukru v krvi.

  Tyto škroby můžeme najít například v uvařených a poté zchlazených bramborách, bílých fazolích, či nedozrálých banánech.

Jsou unikátní v tom, že nám poskytují energii až poté, co byly zpracovány bakteriemi v tlustém střevě, a tím pádem nepotřebují inzulin, aby byly zprocesovány a stabilizovány. Tím se nám díky nim dostává stabilní, dlouhodobá hladina energie.

Pozitivní vliv dlouhodobé diety s vysokým obsahem rezistentních škrobů na játra potvrzují i tyto vědecké studie (5,6). I přestože byly provedeny na zvířatech, dokazují, že pokud jsou rezistentní škroby dlouhodobě přítomny ve stravě, mohou zvyšovat citlivost na inzulín či změnit metabolismus tuků v játrech.

Přibírání na váze není jediným příznakem lidí, kteří nemají zdravá játra. Měli bychom si dávat pozor i na kolísající hladiny energie, anebo obecnou nemocnost a zánětlivost u člověka.

Vypadá to, že adipokiny, toxické zánětlivé chemikálie, které jsou vylučovány právě v jaterním tuku, mohou napáchat ohromné škody.

Pro odborníky to implikuje, že musí s pacienty, kteří mají problémy s hubnutím, i přesto, že dělají vše „správně“, jít více do hloubky a hledat příčiny například ve funkčnosti orgánů jako jsou játra.

Například Japonští vědci sledovali prevalenci steatózy jater u japonských mužů a potvrdili, že toto onemocnění souvisí s vyšším věkem, obezitou a zvýšenou konzumací alkoholu. Prevalence steatózy jater u mužů mladších 19 let byla pouze 1,2 %, nejvyšší počet nemocných byl ve věku od 40 do 44 let.

Obezita byla stanovena jako nejčastější přidružený faktor steatózy jater, ale další významný parametr byla i konzumace alkoholu. (7) Studie publikovaná v Americkém vědeckém časopise potvrdila, že u žen a mužů bez metabolických poruch je nadváha a obezita silně spojena se zvýšeným výskytem Nealkoholického steatózy.

(8) Nealkoholická steatóza jater je v současnosti považována za nejčastější příčinu chronického onemocnění jater na celém světě. Ve vyspělých zemích trpí tímto onemocněním více než 30 % dospělých osob a číslo se stále zvyšuje.

Většina pacientů má formu jednoduché steatózy jater, ale až u jedné třetiny pacientů onemocnění postupuje do těžší formy nealkoholické steatohepatitidy, která je charakterizovaná zánětem a poškozením jater, což jsou predispozice pro vznik fibrózy a rakoviny jater. Nealkoholická steatóza je považována za projev metabolického syndromu na játrech.

Nicméně játra nejsou pouze pasivním cílem, ale naopak ovlivňují patogenezi metabolického syndromu a jeho další komplikace. Patofyziologické změny v jiných systémech, jako například tuková tkáň, střeva nebo imunitní systém, byly identifikovány jako spouštěče a promotory progrese nealkoholické steatózy. (9)

Stárnutí a potíže se zažíváním – vše o zdraví

Jak je popsáno výše, chronické poškození jater je patologický stav, který je charakterizován progresivním vývojem od steatózy do chronické hepatitidy, fibrózy, cyrhózy a hepatocelulárního karcinomu. Ústřední roli v progresi a patogenezi jaterních onemocnění hraje oxidační stres buněk.

 Právě z tohoto důvodů jsou jako terapeutické látky navrhovány látky s antioxidačním účinkem. Při vědeckých studiích a experimentech in vivo a in vitro byly zjištěny velké rozdíly v účincích různých typů antioxidantů.

Záleželo samozřejmě na použité dávce antioxidační látky, ale i na její biologické dostupnosti a schopnosti jater akumulovat různé sloučeniny. Některé výsledky naznačují, že na léčbu některých jaterních patologií by bylo vhodné použít látky bohaté na lykopen. Nicméně jiné studie uvádí dobré výsledky i s α-tokoferolem, β-karotenem a trans-resveratrolem.

(10) Steatóza jater souvisí s nepříznivými změnami metabolismu glukózy, mastných kyselin a lipoproteinů.

Je pravděpodobné, že abnormality metabolismu mastných kyselin ve spojení s tukovou tkání, záněty jater a chronickými záněty v organismu jsou klíčovými faktory, které se podílejí na vzniku inzulínové rezistence a diabetu, dyslipidémie a dalších kardiometabolických rizikových faktorů spojených se steatózou jater. (11,12) Souvislost s obezitou, onemocněním jater a následným vznikem rakoviny potvrzují například i tyto další vědecké studie. (13,14,15)

Zajímavým ukazatelem jsou například „epigenetické hodiny“, které jsou udávány jako biomarker stárnutí a berou v potaz vztah mezi indexem tělesné hmotnosti (BMI) a stupněm metylace DNA. Byla testovaná DNA lidské krve, jater, svalů a tukové tkáně.

Významná korelace byla právě prokázána mezi vyšším BMI a metylací DNA jater, což lze vyložit, jako čím vyšší má člověk nadváhu či obezitu, tím více jeho jaterní tkáň stárne.

A právě stáří jaterní tkáně může hrát významnou roli v souvislosti s inzulínovou rezistencí a rakovinou jater. (16)

Jojo diety či příliš restriktivní diety mohou mít negativní vliv na náš celkový metabolismus, neboť játra potřebují komplexní pohon. Potřebujeme jak sirky, tak polínka, abychom rozdělali oheň.

V případě jater jsou polínka a sirky metaforou pro triglyceridy a glykogen, přičemž restriktivní diety dokážou vyprodukovat relativně dost triglyceridů, zato glykogen vzniká ze sacharidů, a tak na něj restriktivní diety, které zahrnují málo sacharidů, nestačí. Naše játra pak mají polínka, ale není je čím zapálit.

 Játra jsou jediným orgánem, který nemůže spalovat ketony a používat je jako zdroj energie. Lidé pak hubnou a detoxikují tělo, ale játra nedostávají dost paliva na to, aby tento „odpad“ mohla zpracovat.

Existují specifické potraviny, které mohou regulovat nebo příznivě vyvažovat metabolické cesty, tak aby napomohly biotransformaci toxinu a následně jeho eliminaci. (17)

Pro dobrou funkci jater je výborné zařadit co nejširší spektrum potravin, různá semínka, ořechy, veškeré zdroje vlákniny. Všude se zmiňuje důležitost probiotik, ale prebiotika jsou neprávem opomíjená.  Nesmíme zapomínat i na rozmanitost „makrokategorií“, to znamená, že nebudeme zařazovat jen různé druhy zeleniny, ale různé druhy kategorií potravin.

Mnoho lidí bude mít problémy s procesováním vlákniny, ať už zažívací, anebo jiné. Už toto bývá znamením toho, že odolnost jejich střeva není dobrá.

Ale i tyto počáteční kroky k zařazení vlákniny a rozmanité stravy jsou důležité. Důležité je u tohoto způsobu stravování neskočit do všeho najednou.

Zajímavé:  Kolonoskopie - Vše o zdraví

Je to uzdravovací proces, nemusíme zařadit všechny potraviny hned, postupná a pomalejší cesta je i více udržitelná.

Dalším velikým tématem, když se bavíme o játrech, jsou bílkoviny. Existuje na ně mnoho názorů. Někteří odborníci zdůrazňují, že je prakticky nemožné mít nedostatek bílkovin, který by byl životu-ohrožující. Ale je rozdíl mezi délkou života a délkou zdraví. Debata, která se zabývá tím, jak nízké hladiny bílkovin mohou prodloužit život, jsou podle Dr.

Christiansona spekulativní a nejsou založené na lidských datech. Zato existuje robustní základna výzkumu, která ukazuje, že vyšší hladiny bílkovin mohou pozitivně ovlivnit délku zdravého života. Musíme se podívat na otázky jako je životnost kostí a kloubů, naše pohyblivost a všechny aspekty našeho zdraví, které to ovlivňuje.

Data ukazují, že ti, kteří mají optimální hladinu bílkovin, mají lepší vyhlídky, co se týká délky zdravého a aktivního života. Zároveň je vhodné to s příjmem bílkovin nepřehánět do extrémů a držet se optimální hladiny. (1) Například tyto studie (18,19) právě řeší ideální hladinu příjmu bílkovin, respektive esenciálních aminokyselin.

Je totiž prokázáno, že snížená konzumace červeného masa je zdraví prospěšná a podporuje dlouhověkost. Z tohoto důvodů je vhodné ji omezit na úkor konzumace rostlinných zdrojů bílkovin, nicméně nesmíme zapomínat, že červené maso je zdrojem i dalších látek, jako jsou vitamíny a minerální látky.

Je proto důležitá pestrost stravy, aby v našem jídelníčku bylo doslova „od všeho trochu“. Je to prokázáno napříč různými druhy živočichů, od hlodavců po člověka.

Tímto procesem můžeme nejen zvrátit nastupující diabetes typu 2, ale spoustu chronických zánětlivých onemocnění. Často není odpověď na tyto problémy nijak složitá a jde opravdu jen o to, zbavit se nadbytečného toxického tuku na játrech.

Onemocnění jater a špatný mikrobiom střev spolu také velmi úzce souvisí.

Často je to primárně způsobeno tím, že pacient nemá vhodnou životosprávu, konzumuje nevhodnou stravu a alkohol, čímž podporuje růst patogenní mikroflóry ve svých střevech.

Ta pak může způsobovat záněty ve střevech, které mohou zasáhnout i játra. Mikrobiální metabolity, které jsou produkovány patogenní mikroflórou ve střevech, hrají významnou roli v patogenezi jaterních onemocnění. (20)

Játra a jejich funkci lze posílit kromě výše zmíněného i například bylinami. Zde je krátký přehled vybraných bylin, které mají na játra pozitivní vliv.:

  • Právenka latnatá (Andrographis paniculata) má schopnost chránit tkáně před toxiny indukovanou hepatotoxicitou, dále obsahuje látky, které zvyšují hladinu glutathionu, což může snížit náchylnost tkání k oxidačnímu poškození.
  • Kořen Kutki (Picrorhiza kurroa) se tradičně používá v Ajurvédské medicíně jako jaterní tonikum, pročišťuje játra, pomáhá při hepatitidách či otravách. Dokonce u pacientů, kterým byl podáván kořen Kutki v dávce 375 mg/3 krát denně po dobu 14 dnů, došlo k rychlému poklesu hladiny bilirubinu v séru směrem k normálním hodnotám, než u kontrolní skupiny pacientům, kterým bylo podávano placebo. Zotavení proběhlo bez vedlejších účinků. Také by kořen Kutki měl chránit před hepatotoxicitou vyvolanou konzumací alkoholu.
  • Kořen Zázvoru (Zingiber officinale) se běžně používá k podpoře trávení. Má stimulační účinek na žaludeční sekreci a pozitivní účinky na metabolismus organismu a na oběhovou soustavu a posiluje terapeutické účinky dalších bylin.
  • Plody Vidangy (Embelia ribes) se používá při jaterních obtížích.
  • Kořen a části listů Neshodice (Eclipta alba) pomáhají vylučování žluči a pročišťují žlučovody, pomáhají při žloutence a dalších nemocech, která postihují játra a žlučník. Z Neshodice byly izolovány dva druhy kumestanů a to wedelolakton a demethyl-wedelolakton. Obě složky vykazují anti-hepatotoxickou aktivitu a mají významný stimulační účinek na regeneraci jaterních buněk. (3)

Literární přehled

  1. CHRISTIANSON, Alan. The metabolism reset diet: repair your liver, stop storing fat, and lose weight naturally. New York: Harmony Books, [2019]. ISBN 9780525573449.
  2. TREADWAY, Scott. An Ayurvedic Herbal Approach To A Healthy Liver. CLINICAL NUTRITION INSIGHTS[online]. Advanced Nutrition Publications, 1998, 6(16), 1-3.

Cestovatelský průjem. Alkohol zažívací potíže nezažene, říká expert | Zdraví

Cestovatelský průjem patří k nejčastějším zdravotním problémům, se kterými se lidé na dovolené setkávají. Onemocnět mohou nejen batůžkáři, ale i rodiny s dětmi, které tráví dovolenou v hotelu u moře. Musíme prostě pořád přemýšlet nad tím, co jíme a pijeme, říká expert na cestovní medicínu docent Rastislav Maďar.

LN Co by lidé měli vědět o možných zažívacích potížích na dovolené?Základem je připustit si možná rizika, a to bez ohledu na to, jak luxusní ubytování mám zajištěné či kolik desítek tisíc jsem za dovolenou zaplatil. Cestovatelský průjem vás může zaskočit i ve čtyřhvězdičkovém hotelu.

A naopak cesta do zemí s nízkým hygienickým standardem může proběhnout bez větších potíží, pokud se člověk zná a dodržuje několik základních pravidel. Bohužel pro české cestovatele je typické, že zdravotní rizika podceňují a zbytečně riskují.

Přitom by udělali dobře, kdyby se před cestou za exotikou přišli poradit do některého z center cestovní medicíny.

LN Kdo riskuje nejčastěji?Typickým rizikovým cestovatelem je batůžkář, který cestuje na vlastní pěst, často mění místo pobytu, příliš neplánuje dopředu a jí to, co je na místě k dispozici, aniž by se příliš zamýšlel nad tím, jak bylo jídlo vyrobeno a zda nemůže být kontaminováno.

Nízký rozpočet na cestu, stravování v pouličních stáncích, cestování hromadnou dopravou, to vše zvyšuje rizika infekce, byť si to stále mnoho lidí neuvědomuje. Spoléhají se na to, že se stačí vyhýbat nezdravě vypadajícím jídlům a nic se jim nemůže stát. To je ale pochopitelně nesmysl.

Je specialistou v oborech epidemiologie, prevence a léčení infekčních chorob, nemocniční nákazy, cestovní a tropická medicína. Působí jako vedoucí lékař a odborný garant center Očkování a cestovní medicína Avenier. Je rovněž prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny. Působí v Ostravě

LN Jak se lidé na cestách nejčastěji nakazí?Asi nejčastějším zdravotním problémem, který lidé na dovolené řeší, je takzvaný cestovatelský průjem. Ten v některých oblastech světa postihuje až 80 procent návštěvníků z mírného klimatického pásma, tedy i české cestovatele.

Nejvyšší pravděpodobnost onemocnění je při cestách do méně rozvinutých oblastí Afriky, Asie a Latinské Ameriky, což jsou místa, kam vyrážejí také Češi. Příčiny cestovatelského průjmu mohou být různé, na jeho vzniku se podílí více faktorů, jež snižují celkovou odolnost organismu. Vliv mají klimatické změny, únava, nezvyklá strava i nadměrné pití slazených nápojů.

K vlastní nákaze dochází nejčastěji z vody, nápojů nebo potravin kontaminovaných toxiny a bakteriemi, jako jsou Escherichia coli, salmonely, yersínie, kampylobaktery nebo viry, tedy noroviry, enteroviry, rotaviry, anebo také různými parazity a mnohými dalšími střevními patogeny.

Spektrum možných původců se ale mění od jedné oblasti ke druhé a bez laboratorního vyšetření stolice se o přítomnosti mikrobiálního původce můžeme jen dohadovat na základě zhodnocení klinických příznaků.

LN Čemu se na cestách raději vyhnout?Při pobytu v oblasti tropů a subtropů je vhodné si vybírat taková jídla, o kterých víme, nebo alespoň předpokládáme, že jsou důkladně tepelně upravená a jsou podávána horká.

Naopak rizikem v těchto zemích jsou mléčné výrobky a mléko, různé dezerty s krémy ze smetany a vajec, majonézy či porcovaná zmrzlina od pouličních prodavačů. Riziková je také listová zelenina, kterou není možné zcela očistit a zajistit její nezávadnost, a obecně každá zelenina a ovoce koupené někde u silnice nebo u špinavého stánku na trhu.

Běžně jsou ruce prodavačů kontaminovány a znečištěný je i pult se zbožím. Proto není příliš dobrý nápad koupit si na takovém místě čerstvou ovocnou šťávu nebo ovocný salát.

LN Oblíbeným dovolenkovým pokrmem jsou ryby a mořští živočichové.Opět platí, že je dobré vědět, jak byl pokrm připraven.

V turistických centrech Evropy a USA, včetně Floridy a Kalifornie, bývají každoročně hlášeny stovky případů žloutenky typu A a dalších onemocnění po konzumaci nedostatečně tepelně upravených mořských živočichů.

Vyskytly se i nákazy po konzumaci zeleninového salátu politého závadnou omáčkou ze syrových krabů. Základem prevence zdravotních potíží je jíst dostatečně tepelně upravené ryby a plody moře.

Syrové, zasolené, lehce marinované či uzené ryby představují možný zdroj nákazy, a navíc v teplých oblastech se velmi rychle rozkládají a znehodnocují se. Kontaminované mohou být i rybí saláty a další výrobky místních producentů. Mimochodem, očkování proti žloutenkám typu A a B je nezbytným cestovatelským minimem, i když se chystáte jen do Středomoří.

LN Jak je to s nápoji?Ve většině zemí subtropického a tropického klimatického pásma, kromě vyspělejších států jižní Evropy, se nedoporučuje pít neupravenou vodu z vodovodu. To například znamená, že si v restauraci objednáte celou lahev vody a poprosíte číšníka, aby ji přinesl na stůl uzavřenou.

Jsou známy případy, kdy obsluha v honbě za ziskem do lahve doplnila závadnou vodu z vodovodu. Otevře-li pak lahev, i když před vašima očima, nebude možné spolehlivě určit, zda byla pojistka na uzávěru neporušená, nebo ji na hrdlo lahve jen nasadili. Vhodnou volbou jsou sycené nápoje.

Nejenže je obtížnější je „zfalšovat“, ale kyselé prostředí, které vytváří oxid uhličitý, ztěžuje přežívání některých choroboplodných zárodků.

Stárnutí a potíže se zažíváním – vše o zdraví

LN A co led v nápojích?Právě led v nápojích může být kontaminovaný. V rozvojových zemích je obchod s ledem zdrojem výdělku mnoha obyvatel z nižších sociálních vrstev a často jsou k vidění v zadních uličkách hotelů a restaurací, kde své zboží nabízejí k prodeji. Tento led je často přepravován na znečištěných vozících přikrytých kusem špinavého hadru.

Zajímavé:  Letecký Lékař Hradec Králové?

Možným způsobem kontaminace je i jeho polévání studenou vodou, aby se zpomalilo jeho rozpouštění. K zanesení mikroorganismů do ledu může dojít i přímo jeho výrobou z kontaminované vody nebo při přenášení špinavýma rukama. Riziko nákazy existuje i tehdy, pokud je ledem chlazený alkoholický nápoj.

Dezinfekční účinek má alkohol až v koncentracích, které člověk běžně nekonzumuje.

LN Alkohol tedy nefunguje jako prevence zdravotních problémů na dovolené?Nikoliv. I když by si to mnozí cestovatelé přáli, alkohol nemůže nahradit preventivní opatření.

A v případě přidání ledu do místního drinku či kombinací s některými druhy nezralého ovoce se rizika infekce ještě zvyšují. Nadměrné užívání alkoholu, především během dne, může být v tropech škodlivé.

Zásahem do regulace procesů udržujících rovnováhu vnitřního prostředí zvyšuje alkohol vylučování moči, čímž se prohlubuje dehydratace organismu. Diabetikům pak alkohol může způsobit nebezpečnou hypoglykemii.

Stárnutí a potíže se zažíváním – vše o zdraví

Zdravé zažívání

Kdo z nás by nechtěl být zdravý a cítit se dobře? Taková cesta však představuje určitou námahu a aktivní přístup.

Velmi totiž záleží nejen na našich vrozených dispozicích, výchově, ale důležitá je zejména subjektivní motivace a odhodlanost něco pro sebe udělat.

Důležitou součástí zdraví je také prostředí, ve kterém žijeme a strava, kterou konzumujeme. V průběhu života se všechny tyto složky mění, protože nemají stálý charakter.

Strava a trávicí systém

Tyto dvě neoddělitelné složky mají lví podíl na našem zdraví. Jestliže však máme nevhodnou stravu, dochází ke zhoršení trávicích orgánů. Pokud nám špatně funguje trávení, tak také špatně zásobujeme tělo živinami.

Zažívací potíže patří v současné době k velmi často se vyskytujícím onemocněním a mnoho lidí stále vliv stravy na své zdraví značně podceňuje.

Většina lidí ani déletrvající problémy týkající se zažívání neřeší a přitom se může jednat o začátek mnoha zdravotních potíží, které ani s zažíváním nesouvisí. To pak vede následně k imunitním potížím, cévním nemocem nebo nádorům.

Kde začíná zažívání?

Zažívání má svůj počátek v ústech a jedná se o velmi podstatnou složku trávení, kterou máme pod kontrolou.

Zde dochází k vylučování slin, které začínají rozkládat složité cukry, ale také obsahují důležité imunitní informace. Z těchto důvodů je důležité důsledně kousat a prosliňovat.

Pokud potravu důsledně nekoušeme, slinivka a žaludek mají daleko více práce a my je také více zatěžujeme a nedostáváme z potravin tolik živin.

Žaludek

Patří mezi další orgán, který přichází do styku s potravou. Vylučuje kyselinu solnou, která rozkládá bílkoviny. Zde potrava chvíli stagnuje a poté dochází k jejímu smíchání se šťávami a potom žaludek řídí sestup do dalších oddílů trávení, do tenkého střeva.

V případě, že máme problém s tímto orgánem, můžeme pociťovat tlak v žaludku a bolesti. Často tok tráveniny nemíří dolů, ale obrací se nahoru a pak přicházejí nejen nevolnosti, ale také zvracení, pálení žáhy, říhání a vracení se potravy nahoru.

Tyto potíže vznikají často v důsledku přetížení žaludku, např. nadměrným množstvím jídla nebo se s nimi můžeme setkat v důsledku přetížení jater, která kontrolují žaludek a napomáhají namáhají normálnímu sestupu tráveniny.

Jestliže játra nefungují správně, žaludek se poškozuje a vzniká mnoho zdravotních potíží, které se ještě zhoršují psychickým stresem.

Střeva

Naše potrava se dále dostane do tenkého střeva, což je malinko podceňovaný orgán. Spolu s potravou se zde smíchají enzymy ze slinivky břišní  a žluč z jater. Ta se rozkládá na nejjednodušší živiny , které se přes sliznici tenkého střeva dostávají do krve.  Zde také vzniká až 70% imunity.

  Při zhoršení kvality střevní sliznice nemusíme mít sice zažívací potíže, ale může dojít k častější nemocnosti, alergii, autoimunitnímu onemocnění zánětům, apod. Při zhoršení stavu střeva dochází k přemnožení bakterií a plísní, které pak dostávají do močových cest i pohlavních orgánů a způsobují záněty a výtoky.

V případě snížení kvality střevní sliznice se tato bariéra stává propustnou a do krve se dostávají nestrávené molekuly bílkovin, chemické i toxické látky. Ze střeva jde krev přímo do jater, která to musí vše detoxikovat. Postupně dochází k zatěžování tohoto orgánu.

Bílkoviny, jež se nemohou v této formě dostat do krve dostat, mohou být začátkem těžkých autoimunitních onemocnění. Z těchto důvodů bychom neměli zapomínat na tenké střevo vždy, když trpíme jakoukoli chronickou nemocí.

Co nejčastěji poškozuje střevo?

Střevo bývá nejčastěji poškozeno např. z důvodu konzumace špatného složení stravy, nadbytku masa, cukru, nedostatku vlákniny apod. Sliznice bývá také negativně ovlivněna intolerantními potravinami, kde nejčastěji počítáme kasein a lepek. Ty nejenže poškozují střevo, ale nestrávené molekuly bílkovin  se dostávají do krevního oběhu  a jsou příčinou mnoha imunitních problémů. 

Regenerace střeva

Pro regeneraci střeva se doporučuje konzumovat bezlepkové obiloviny, tepelně upravená zelenina a malé množství luštěnin. Maso, které konzumujeme by mělo být kvalitní a v přiměřeném množství. Nedostatek vlákniny, tedy nedostatek zeleniny, tlusté střevo poškozuje, potrava zde stagnuje a zvyšuje se riziko vytváření polypů nebo nádorů.

Játra a slinivka břišní

Tyto dva důležité orgány mají celou řadu podstatných funkcí.  Játra řadíme mezi detoxikační orgán, který pomocí žluči tráví tuky a řídí tak průchodnost trávicího procesu. V případě přetížení jater, se objevují trávicí potíže, máme potíže s nadýmáním, říháním, nevolností, objevují se potíže s menstruací, apod. V oblasti psychiky se cítíme vzteklí a neklidní.

Játra velice zatěžuje nadbytek tuku. Odborníci doporučují konzumovat kvalitní oleje lisované zastudena, a to i na tepelnou úpravu. Olej je vhodné zakomponovat do potravy, především do zeleniny při vaření, protože pak nás nezatěžuje. Tento orgán je také poškozen nadužíváním masa a chemie v potravě.  Také nadbytek ořechů je škodlivý pro naše játra.

Doporučuje se zejména kvalitní zelenina a zelenina kvašená.

Slinivka břišní

Tráví potravu, rozkládá a vyčerpává z ní energii a živiny.

Jestliže nepracuje dostatečně, objevuje se měkčí a řidší stolice, střídavě průjem, zácpa plynatost, nadýmání, ale také větší únava po jídle, chuť na sladké, nechutenství, potřeba konzumace větších porcí.

Slinivka trpí při dlouhých hladových pauzách, nadbytkem syrové zeleniny, nadkonzumací studených potravin a mléčných výrobků. Slinivce nejvíce prospívá vyvážená strava, jíst pravidelně, ale v malých dávkách, konzumovat jídlo v klidu a v sedě.

Naše kondice

Také naše psychická kondice se odvíjí od našeho zažívacího systému, a proto bychom měli věnovat pozornost složení jídla. Sebelepší léky a doplňky nemohou nahradit kvalitní stravu, vše by mělo být jak již několikrát zaznělo, vyvážené. Čas a úsilí, které věnujeme sami sobě se nám mnohonásobně vrátí.

Střevní bakterie

Odborníci v současné době hovoří o střevním systému jako o mikrobiomu a říkají, že to vlastně náš druhý mozek. Rovnováha mikrobiomu má vliv na správnou funkci imunitního systému a sídlí zde tedy centrum našeho zdraví.

V případě narušení přátelského prostředí, dochází k celé řadě negativních procesů. Střevní mikrobiom ovlivňují také často zbytečně zvolená antibiotika. Po doužívání antibiotik je proto vhodné nasazení tzv.

probatik – živých laktobacil a bifidobakterií, které mají funkci „hlídače“ nad agresivními formami střevních hub.  Rovnováhu mikrobiálního prostředí kromě antibiotik narušují také jiné léky, např. kortikoidy, analgetika, hormonální antikoncepce, chemoterapie.

Negativní je rovněž působení zevního prostředí, vliv chemických látek v potravinách nebo chronický stres.

Děravé střevo

Bohužel se ne vždy podaří uchycení nových mléčných bakterií. Příčinou tohoto stavu mohou být střevní záněty nebo pokročilá chorobná narušení přirozeného mikrobiálního prostředí ve střevech. Může vzniknout syndrom tzv.

děravého střeva, střevními mikrotrhlinami se následně přímo do krevního oběhu dostávají nedostatečně natrávené části potravy, na což nepřiměřeně reaguje imunitní systém, který tyto látky považuje za cizorodého nepřítele.

 Dochází tak k potravinovým alergiím a intoleranci.

Rakovina tlustého střeva

Mezi další alarmující ukazatel stavu našeho střevního mikrobiomu patří světové prvenství v rakovině tlustého střeva.

Metabolismus přemnožených kvasinek a plísní produkuje mykotoxiny, což jsou vysoce karcinogenní jedy. Mykotoxiny jsou současně také nervový jed, takže člověk se cítí otráven také psychicky.

Mezi nejznámější karcinogeny patří aflatoxin, který produkují plísně rodu Aspergillus.

Žaludeční a dvanáctníkové vředy

Patří mezi velmi nepříjemná onemocnění trávicího traktu a vznikají na základě vnitřní chemické nerovnováhy nebo působením bakterie Heliobacter pylori, který vyvolá zánět sliznice nebo se jedná o sekundární vřed, který je způsobený nejčastěji vlivem stresu nebo nadužíváním léků proti bolestem.

Podráždění slinivky

Mezi prvotní příčinu podráždění slinivky patří žlučník, kdy neodcházející žluč může poškodit slinivku.  Jestliže se jedná pouze o křečovité stažení ústí vývodu, řešení je poměrně jednoduché. Doporučuje se čaj z máty peprné a meduňky lékařské. Máta má celkově zklidňující a uvolňující účinky. V případě, že však žlučovod ucpe žlučový kámen tak se bez lékařské pomoci neobejdeme.

Potíže se zácpou

Vyprazdňování by mělo probíhat zcela automaticky každý den (nebo alespoň třikrát týdně). Organismus se tak pravidelně zbavuje nestravitelných částí potravy, odumřelých buněk střevní stěny, a velkého množství střevních bakterií. Během 12 hodin se v tlustém střevě vytvoří zhruba půl kilogramu stolice.

Při nedostatečném příjmu vlákniny ze stravy a také malém množství přijatých tekutin dochází k narušení a zpomalení vyprazdňovacího reflexu. Situaci navíc zhoršují běžná dostupná laxativa, která v žádném případě příčinu zácpy neřeší. Jádrem problému je nadužívání rafinovaného cukru, čokolády a černého čaje. Bílého pečiva.

Pravidelnou stolicí se náš organismus zbavuje toxických látek. Při příliš dlouhé stagnaci zbytků potravy ve střevě dochází k zahnívání, kvašení a dalším nežádoucím procesům. Jestliže toxiny nemohou odejít z těla přirozenou cestou (stolicí, močí, potem), naše tělo používá náhradní odpadní cesty, např. kůži.

Různé vyrážky tak mohou být jednou z forem nezvládnuté detoxikace. Dlouhodobá zácpa se může projevit např. migrénou.

Zajímavé:  Drogy Vliv Na Zdraví?

Příznaky přemnožení patogenních mikroorganismů

Mezi nejčastější tyto příznaky patří např.:

  •          nadměrná chuť na sladkosti,
  •          nadměrná tvorba lupů, vypadávání vlasů a šedivění,
  •          svědění v oblasti konečníku,
  •          suchá a svědivá pokožka,
  •          zápach z úst,
  •          nadýmání, průjmy,
  •          stav chronické únavy a kolísání tělesné váhy.

Reflux

Reflux známe pod termínem „pálení žáhy“ nebo také „překyselení žaludku – část natrávené potravy a žaludečních šťáv – do jícnu, kde může způsobovat poměrně nepříjemné pocity.

Občasné pálení žáhy pozná v průběhu života takřka každý člověk a zpravidla to neznamená nic závažného. Příčin může být několik. Nejčastěji se tento problém vyskytuje u obézních jedinců a u těhotných žen.

Jestliže se tyto pocity projevují pravidelně, sliznice jícnu je opakovaně naleptávána zpětným tokem kyseliny, což může vyústit až v nepříjemné komplikace, jako je zánět jícnu.

Crohnova choroba

Střevní zánětlivá onemocnění bývají někdy označována jako „katar“. Jedná se zejména o kolitidy neboli záněty tlustého střeva. V případě vředových onemocnění, hovoříme o ulceróze, nebo o Crohnově chorobě, což je velmi závažné a neléčitelné onemocnění.

Crohnova nemoc postihuje úseky tenkého a tlustého střeva, vyvolává opakované horečky, úbytek hmotnosti, bolesti a napětí břicha nebo průjmy. Může být také provázena podobnými bolestmi jako u slepého střeva. Nemocní s těžším průběhem onemocnění mají časté recidivy, které vyžadují nemocniční léčbu.

Onemocnění v některých případech napadá také jiné části těla než střevo, např. se jedná o klouby, kůži nebo oči. Nejčastěji se objevuje mezi 20. a 40. rokem a větší zastoupení mívají ženy.

Diagnostika

Při vyšetření bývá zjištěna anémie a abnormální jaterní funkce. Je nutné provést rentgenové vyšetření střev. K potvrzení diagnózy se provádí biopsie střevní sliznice endoskopickou cestou. V počátku akutního stadia může bolest připomínat akutní zánět slepého střeva, což se však záhy po vyšetření vyloučí.

Příčina nemoci

Přesná příčina Crohnovy choroby není známa, přesto se hovoří o možných rizicích jakými jsou např.: kouření, nevhodná životospráva, nadužívání některých léků (např.

Brufenu a dalších léků tlumících  bolest), nadužívání antibiotik nebo  genetické predispozice.

Jestliže se v rodině toto onemocnění vyskytuje, lékaři doporučují v rámci prevence dotyčné osoby sledovat na speciálních pracovištích.

Léčba

Nemocní, u nichž má nemoc lečí průběh často potřebují pouze symptomatickou léčbu, např. prostředky tlumící průjem. Pro zlepšení anémie se podávají vitaminy. U těžších případů je již nezbytná léčba pomoci kortikosteroidů. V případě potřeby se léčba ještě doplňuje podáváním imunosuprisiv.  Pro ustálení činnosti střev je vhodné užívání probatik.

Komplikace

Jestliže dojde ke vzniku komplikací v podobě ucpání střeva nebo selže dosavadní léčba, je nezbytné, aby nemocný podstoupil operativní zákrok, kdy se odstraní postižená část střeva. V některých případech je nezbytné zavedení tzv. stomie, což je dočasné nebo také trvalé vyvedení střeva na povrch těla.

Pohled TČM

Z pohledu tradiční čínské medicíny se tento problém týká oslabení v oblasti sleziny nebo jater, které začínají produkovat vlhké horko. Tyto orgány bychom měli posilovat daleko dříve než dojde k závažným projevům nemoci.

7 příznaků, že zdraví vašich střev bylo ohroženo

Kdysi se předpokládalo, že lidské střevo fungovalo jako jednoduchý systém: zpracovalo zkonzumovanou potravu, absorbovalo živiny a zbytky nevyužitelné potravy byly vyloučeny z těla ven.

Ale díky probíhajícím výzkumům dnes víme, že střevní mikroflóra je komplexní, důkladně vyvážený systém, který hraje velkou roli v regulaci tělesných procesů od imunity a infekcí až po úzkost a spánek.

Jako v každém samoregulačním biologickém systému je klíčem k udržení zdraví a vyváženého střevního prostředí – v tomto případě, mezi bilióny „dobrých“ a „zlých“ bakterií, které žijí ve vašem gastrointestinálním traktu.

Naneštěstí, zlozvyky a stres moderního života mohou ovlivnit tento křehký stav rovnováhy, vedoucí k zdravotním potížím daleko přesahujícím trávicí trakt. Pokud se obáváte, že zdraví vašich střev bylo ohrožené, tu je sedem příznaků, na které si třeba dát pozor při snaze obnovení vaší přirozené rovnováhy.

Nadýmání

Pokud jste měli nafouklé břicho po velkém jídle, možná poznáte nepohodlí z důvodu nadýmání. Početné příčiny – včetně umělých sladidel, sycených nápojů nebo jednoduše polykání množství vzduchu při jezení – mohou způsobit nadýmání, jednu z přehlížených příčin vzniku zánětu vašeho střeva.

Jedna z obvyklých příčin, nazvaných jako „střevní přemnožení bakterií“ vzniká, když se bakterie z vašeho hrubého střeva rozšíří do tenkého střeva a přispívá k nepříjemnému pocitu nafouklého břicha.

Pokud vás nadýmání obtěžuje, vyhýbání se umělým sladidlům a syceným nápojům určitě pomůže, ale konzumace fermentovaných potravin nebo probiotických doplňků může taktéž přispět k zmírnění bolestivých postgastrálních plynů.

Zácpa a průjem

Houpe se vaše zdraví zažívacího traktu mezi stavem zácpy a průjmu? Možná trpíte syndromem dráždivého střeva, které ovlivňuje více než 5 miliónů Kanaďanů podle Kanadské nadace zdraví zažívacího ústrojí a vede k nerovnováze mikrobiologického prostředí v zažívacím ústrojí. Vědci upozorňují na početné příčiny způsobující tyto změny – včetně užívání antibiotik, infekcí, podvýživy nebo v důsledku diet a stresu, které jdou ruka v ruce se zvýšeným nárůstem syndromu dráždivého střeva.

Pálení žáhy a reflux kyseliny

Reflux kyseliny, bolestivý stav, kdy se vrací žaludeční kyselina z vašeho žaludku do jícnu a může taktéž způsobit bolest v hrudi známou jako pálení žáhy.

Pokud selžou dva nejběžnější způsoby léčby pro reflux včetně léčiv snižujících tvorbu žaludeční kyseliny známých jako inhibitory protonové pumpy a vyhýbání se dráždivým potravinám jako káva, víno a potravinám s vysokým obsahem tuku, nový výzkum přináší světlo pro střevní bakterie v nevyváženém prostředí střeva s důsledkem produkce bolestivého jícnového refluxu a jeho symptomů. Zajímavostí je, že některá léčiva na léčbu refluxu vykazují další nárůst nevyvážené střevní mikroflóry a způsobují ještě více zdravotních komplikací.

Migrény

Přibližně 2,7 miliónu Kanaďanů trpí migrénami. Ve skutečnosti, výzkumy v žurnálu Cephalalgia je řadí na světově třetí nejčastější vyskytující se onemocnění hned po zubním kazu a tenzních bolestech hlavy.

Kdokoliv kdo překonal migrénu, ví, jaká nepříjemná bolest je to v porovnání s běžnou mírnou bolestí hlavy – ne pouze proto, že bolest je mnohem intenzívnější, ale hlavně proto, že může způsobit také nevolnost, zvracení a výraznou bolest břicha. Ale proč jsou tyto bolesti hlavy tak úzce spojené se zažívacími potížemi? Současné výzkumy publikované ve Frontiers in Neurology podporovaly tvrzení, že nerovnováha v střevní mikroflóře může být jedním z faktorů.

Doplňkové výzkumy publikované v Journal of Clinical Neurology potvrzují fakt, že lidé se zhoršeným zdravím střevní mikroflóry trpí zvýšenou bolestivostí a tedy migrény se mohou projevovat o mnoho horším průběhem, pokud je jejich střevní rovnováha narušená.

Dr. Peterson, z Johns Hopkins univerzity potvrzuje vysokou pravděpodobnost správnosti tvrzení ohledně vlivu gastrointestinálního traktu na migrény, jelikož velká část imunitního systému člověka leží právě ve střevním traktu.

Naše pochopení komplexního vztahu mezi střevním zdravím a imunitou je stále v procesu rozvoje, avšak jeden mechanismus se týká role střevního traktu při určení adekvátní odpovědi na škodlivé patogeny a netoxické organismy vstupující do našeho těla. V podstatě nevyvážená rovnováha ve střevu může znamenat nedostatečnou imunitní odpověď, kvůli které se nedokážeme zbavit rýmy.

Jiné studie ukazují, že od doby, co jsme se narodili, naše střevní bakterie „trénují“ náš imunitní systém jak se bránit. To ukazuje, že naše mikrobiologická rovnováha nehraje roli pouze v imunitě – ale učí naše tělo jak si udržet zdraví a cítit se dobře.

Úzkost

Pociťovali jste někdy nepříjemný pocit v břiše? Zažili jste kroucení střev? Možná jste pociťovali motýli v břiše během stresující se události nebo jste zažili nepříjemný pocit ve střevním traktu. To je důvod, kdy nepříjemné nebo negativní emoce dokáží ovlivnit vaše zažívací ústrojí a vědci to popisují jako „mozkově střevní“ spojení.

Jako mnoho jiných zdravotních problémů, studie dokazují, že nedostatek bakteriální diverzity a přemnožení „zlých“ bakterií ve střevě mohou mít následky v duševním rozpoložení člověka.

Předběžné studie v neuropsychologii poukazují na možnost mikrobiologické nerovnováhy jako faktoru na psychologické potíže, jako například úzkost. Proto příště sáhněte po vhodné stravě během stresujícího období, například po fermentovaném jídle s obsahem prospěšných bakterií.

Obnovení narušené rovnováhy ve vašem střevu vám možná pomůže dosáhnout také psychickou rovnováhu.

Chronická únava

Zvládání únavy je komplikovaný frustrující cyklus. Odpočinek ji nevyléčí a tento stav oslabuje energii trpícího potřebnou pro cvičení a volbu zdraví prospěšných rozhodnutí. Výzkum publikovaný v Mikrobiome však nabízí světýlko naděje k vysvětlení propojení mezi onemocněním a střevní mikroflórou.

Přesněji, výzkumníci zjistili, že by bylo možné předvídat chronickou únavu trpících na základě rozdílů úrovní šesti klíčových střevních bakterií.

Zda tyto bakteriální změny způsobují nebo jsou výsledkem chronické únavy, zůstává nejasné, ale je potvrzená souvislost, že pocity neustále přetrvávající letargie by mohly být následkem zdraví vašich střev.

Návrat k rovnováze

Pokud trpíte některými příznaky uvedenými výše, vašim prvním krokem by měla být návštěva lékaře.

Ale také správná diagnostika a léčba vyžadují podporu zdravé střevní mikroflóry, tak byste se měli soustředit na optimalizaci vašeho zdraví odstraněním jídel, které by mohli zapříčinit zánět vašeho zažívacího ústrojí, minimalizovat zdroje stresu, posílit vaše trávení fermentovanou stravou a probiotickými doplňky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector