Štítná Žláza A Její Příznaky?

Mezi důležité projevy štítná žláza příznaky patří i špatné fungování střev a trávicího traktu. Může jít o zácpu, průjem ale i tzv. syndrom dráždivého tračníku. Přecházet byste neměli ani změny vlasů a obočí. Jestliže začnou bez zjevné příčiny vypadávat a lámat se, může se problém ukrývat právě ve štítné žláze.
Příznaky zvýšené funkce štítné žlázy (hypertyreózy)

  • Úzkost, podrážděnost, nervozita, únava.
  • Zvýšená chuť k jídlu (ale přitom hubnutí), pocit žízně
  • Zvětšení štítné žlázy (struma)
  • Rychlá mluva, třes rukou.
  • Nadměrné pocení
  • Zácpa, plynatost.
  • Suchá kůže, vypadávání vlasů
  • Poruchy menstruačního cyklu (nepravidelnost, vynechávání)
  • Kde se léčí štítná žláza?

    Štítná žláza pak produkuje příliš mnoho (Hypertyreóza) nebo naopak příliš málo hormonů (Hypotyreóza). Při podezření na porušení štítné žlázy nechá lékař udělat test krve a v případě, že je jeho domněnka potvrzena, pacient se musí obrátit na endokrinologa, který rozhodne o vhodné léčbě.

    Co jíst při onemocnění štítné žlázy?

    V případě snížené funkce štítné žlázy omezte košťálovou zeleninu, stejně jako třeba sóju. Jídelníček snížené funkce štítné žlázy by měl být především plný jódu, ideální jsou mořské plody a ryby, nezapomeňte na jodidovanou sůl.

    Co je dobré na štítnou žlázu?

    K rozvoji snížené i zvýšené činnosti štítné žlázy může vést i nedostatek zinku, který způsobuje nerovnováhu v aktivitě hormonů štítné žlázy. Předejít tomu pomohou potraviny bohaté na zinek: mořské plody a ryby, vepřové a kuřecí maso, špenát, hořká čokoláda, ořechy a semena.

    Co to je štítná žláza?

    Štítná žláza je odpovědná hlavně za hormonální pochody v těle, ty ale ovlivňují i metabolismus cukrů a tuků, zdraví srdce a kostí nebo prenatální vývoj mozku. Potíže s ní se často odhalí v dospívání, těhotenství nebo s nástupem menopauzy.

    Kde je v těle štítná žláza?

    Štítná žláza je uložena na přední straně krku, na štítné chrupavce, která se nachází těsně pod ohryzkem. Je tvořena 2 laloky, které jsou propojeny a vypadá jako motýlek. Laloky jsou tvořeny drobnými váčky (folikuly). Ty tvoří folikulární buňky, které produkují hormony štítné žlázy – trijodtyronin a tyroxin.

    Zajímavé:  Cvičení pro těhotné - vše o zdraví

    Kam na vyšetření štítné žlázy?

    Preventivní vyšetření může udělat i obvodní lékař Světový týden štítné žlázy je letos tematicky zaměřen na hypotyreózu, tedy sníženou funkci štítné žlázy. Toto onemocnění postihuje spíše ženy než muže a má vliv například v období gravidity.

    Co jíst při zvětšené štítné žláze?

    Pokud je funkce štítné žlázy zvýšená (tzv. hyperfunkce), může to vést ke zvýšenému, až patologickému hubnutí.

    3. Mějte v jídelníčku přirozené zdroje jódu

    1. Mořské plody.
    2. Ryby.
    3. Řasy – například chlorellu.
    4. Jodidovanou sůl.

    Jak zhubnout s poruchou štítné žlázy?

    Pro hubnutí při snížené funkci štítné žlázy je nutné omezit tučné produkty a navýšit příjem libovým bílkovin. Proto vybírejte mléčné výrobky raději polotučné do 3 % tuku a sýry spíše nízkotučné do 30 % tuku v sušině.

    Jak se stravovat Bez štítné žlázy?

    Dodržovat základní obecná pravidla – jíst menší porce a častěji, zařadit do jídelníčku více zeleniny, ovoce a vlákniny, omezit jednoduché cukry a dávat si pozor na tučná jídla. Nahradit kalorická jídla méně kalorickými a na pití používat nejlépe čistou vodu nebo nápoje bez přidaného cukru.

    Jak přírodně léčit štítnou žlázu?

    Vydatným zdrojem je například mořská řasa Chaluha bublinatá – lze ji přidávat do jídla či užívat její výtažek v tabletách (Kelp). Jód je pochopitelně obsažen i v mořských rybách. Mezi regulátory štítné žlázy (při hypo i hyper funkci) patří aronie – černá jeřabina. Je možné užívat přímo její plody, šťávu či tinkturu.

    Co se děje Když nefunguje štítná žláza?

    Dříve byl nejčastější příčinou onemocnění nedostatek jodu. Dnes už máme jodu dost. Ale zase se začínají častěji projevovat autoimunní choroby štítné žlázy. Za sníženou funkcí štítné žlázy může být i stres.

    Co způsobuje zvětšená štítná žláza?

    Mezi hlavní příčiny zvětšení patří nedostatek jódu, působení strumigenů, autoimunitní záněty, poruchy enzymů nutných k tvorbě hormonů štítné žlázy a nádory štítné žlázy. Lidský organismus potřebuje dostatek jódu přijímaný potravou. Z tohoto důvodu se u nás jóduje sůl.

    Zajímavé:  Hemofilie - vše o zdraví

    Jak bolí štítná žláza?

    Viditelné zvětšení objemu štítné žlázy se nazývá struma – lidově vole, v některých případech je přítomen i bolestivý útvar na krku. Poruchy štítné žlázy vedou k zimomřivosti, únavě, nevýkonnosti, otokům, váhovým výkyvům, či naopak ke zvýšené dráždivosti, bušení srdce a poruchám spánku.

    Jak si nahmatat štítnou žlázu?

    Diagnostika: Zvětšenou štítnou žlázu lze na krku nahmatat, nejlépe při polykání. Hmat je nicméně dost nepřesný a tak by se podezření mělo potvrdit ultrazvukem. Kromě toho se lékař vyptá na případné projevy zvýšené či snížené funkce štítné žlázy.

    Co je autoimunitní onemocnění štítné žlázy?

    Autoimunitní onemocnění znamená, že imunitní systém začne vytvářet protilátky proti vlastnímu tělu a vždy je někam nasměruje. V tomto případě je nasměruje proti štítné žláze. Štítná žláza spolupracuje s ostatními žlázami s vnitřní sekrecí, a to v linii hypofýza – štítná žláza – nadledvinky – vaječníky.

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector