Stolice u kojenců – Vše o zdraví

Není ničím neobvyklým sledovat barvu i konzistenci stolice dítěte, abychom věděli, zda nám miminko dobře prospívá a nic jej netrápí. Dokonce nejsou od věci ani letmé pohledy do mísy u dospělých. Zkrátka stolice bývá často ukazatelem zdraví či nemoci. Jak poznat, že je naše dítě v pořádku, a co znamená zelená stolice, které se maminky na mateřské tolik bojí?

Hladová stolice nemusí být nutně zelená

Každá máma si přeje, aby dítě dobře prospívalo a bylo zdravé. Takzvaná hladová stolice u kojenců je pojem, který označuje typický vzhled stolice miminka, které zrovna moc nepřibírá a trpí nedostatkem živin. Dítě obvykle mívá tmavě hnědou nebo nazelenalou řídkou stolici s velkou příměsí hlenu, které je jen malé množství. To může být ukazatelem, že je miminko nedostatečně krmené.

Nedostatek stravy ostatně už poznáte podle toho, že je miminko neklidné a častěji pláče, nebo přímo řve hlady. Pokud ovšem není nemocné – to se třeba naopak neprojevuje vůbec a je zcela v útlumu.

V těchto případech je nutné řešit situaci s dětským lékařem. Zdravé miminko se totiž urputně hlásí každé tři až čtyři hodiny o svou dávku jídla, a pokud zrovna spí, dostatečně si to vynahradí později.

Jak vypadá zdravá stolice u kojence?

Zdravé, dobře živené, a plně kojené miminko mívá dostatečné množství žluté řídké stolice, která připomíná hořčici nebo míchaná vajíčka. Zápach se objevuje spíše nakyslý, a takových stoliček mívá dítě velké množství za den. V prvních týdnech po narození je to zpravidla 7 – 10 stolic, později se počet ustálí na přibližně pěti. Čím více dítě roste, tím bývá stolic méně.

Brzy po narození mívá dětská stolice úplně tmavou barvu, říká se jí smolka. Může být až černá, a je to naprosto v pořádku. Je to ukazatel, že dítěti dobře fungují střeva a jsou průchodná.

Zrovna tak v pořádku je nahnědlá stolice u dítěte, které je na umělé výživě. Jeho stolice tak trochu změní vzhled, je více kašovitá, a také získá jiný pach, který je zpravidla více hnilobný.

Umělé mléko má totiž přirozeně jiné složení a bývá obohaceno o různé vitamíny a minerály.

Příčiny zelené stolice u kojenců a dětí

Pokud u svého dítěte zaznamenáte zelenou stolici, nemusíte se nijak znepokojovat. Nemusí to nutně znamenat, že má dítě málo živin, anebo je nemocné.

V prvé řadě způsobují zelené zbarvení stolice některé výživové doplňky s obsahem železa, případně konkrétní potraviny, například borůvky. Všechno co jíte vy, přechází do mateřského mléka.

Někdy se to také stává, když dítě pije hodně předního mléka, které má jiné složení. Nezapomínejte ani na to, že když necháte stolici delší dobu na vzduchu, tak vám zezelená.

Nazelenalou stolici mohou mít i novorozenci v průběhu novorozenecké žloutenky. Děje se tak díky vyplavování většího množství žlučových barviv.

U dospělého člověka zelená stolice znamená obvykle přítomnost nějaké infekce, pokud ovšem nejde o zbarvení díky konzumaci potravin, jež tuto změnu způsobují.

Pokud se vám to nezdá a vaše miminko, či starší dítko, má delší dobu nazelenalou stolici, určitě si s ním zajděte k lékaři.

  • Stolice u kojenců - Vše o zdraví
  • Stolice u kojenců - Vše o zdraví
  • Stolice u kojenců - Vše o zdraví
  • Stolice u kojenců - Vše o zdraví
  • Stolice u kojenců - Vše o zdraví
  • Stolice u kojenců - Vše o zdraví
  • Stolice u kojenců - Vše o zdraví
  • Stolice u kojenců - Vše o zdraví

Plodné dny, těhotenský test, příznaky těhotenství, Postinor

Aspergerův syndrom, introvert, Tourettův syndrom, růstový spurt

Vigantol, seborea, fenylketonurie, neštovice, salmonela, šestá nemoc, roupy, laryngitida, molusky, meningitida, toxoplazmoza

Dušená mrkev, banánové lívance, krupicová kaše, pohanka, cuketová polévka

Barva stolice u kojenců – co je a co není normální?

Stolice u kojenců je velmi diskutovaným tématem v poradnách i u lékaře. A ačkoli ve většině případů se různé obavy rodičů vůbec nepotvrdí, je dobré barvu kojenecké stolice kontrolovat.

Proč? Kojenci, tedy děti do jednoho roku věku, procházejí bouřlivým vývojem a obsah jejich plenek o tom může mnohé napovědět. Ze stolice se dá usuzovat na to, zda je dítě kojeno, nebo je krmeno umělou výživou, jak se v případě kojení stravuje maminka a také – a právě proto je dobré toto téma neignorovat – může ukazovat na možnou zdravotní komplikaci.

Stolice u kojenců - Vše o zdraví

Jak vypadá zdravá stolice kojence?

První stolici (smolku) pozorujeme většinou během prvního dne kojence, je tmavě zelená až černá, má hustou konzistenci. Během prvních několika dní (zpravidla 3 dnů) se od ní dětský organismus vyčistí a po 3 dnech již kojenec mívá stolici tzv. normální.

Paleta barev „normální stolice“ se u kojence pohybuje od žluté přes žlutohnědou až po nazelenalou barvu (obrázky 7, 8, 9), její konzistence připomíná míchaná vajíčka a vůně bývá nakyslá. Barvu stolice ovlivňuje složení mateřského mléka, v případě zelené barvy to může indikovat vyšší obsah laktózy v mléce nebo konzumaci koření a potravin s vyšším obsahem železa (např. špenát) u maminek.

Stolice u kojenců - Vše o zdraví

Co znamená zelené zbarvení stolice kojence?

Také po prodělání novorozenecké žloutenky se barva kojenecké stolice může měnit a vykazovat nazelenalou barvu, protože dětský organismus vylučuje ve zvýšené míře odpadní produkt, barvivo bilirubin. Zelená stolice tedy nemusí znamenat, že je mateřské mléko nedostatečné, tzv. „hladové“, a že je nutno dítě dokrmovat, jak se to tradovalo za našich babiček.

Kdy bychom měli zpozornět?

Zvýšenou pozornost bychom ale měli věnovat stolici, která je neobvykle řídká, vodnatá, slabě barevná nebo bezbarvá a s viditelným obsahem hlenu (obrázky 1 až 6).

Hlen je obvykle čirý, bílý nebo nažloutlý a konzistencí připomíná rosol. Běžně je ve stolici v malém množství přítomen, ale nikoli tak, abychom jej mohli vidět.

Případy, kdy je stolice jen velmi slabě zabarvená a obsahuje větší množství hlenu, mohou indikovat onemocnění dítěte (chronický nebo akutní zánět trávicího traktu nebo jeho části).

Stolice u kojenců - Vše o zdraví

Také příliš řídká konzistence může indikovat nemoc

Také velmi řídká stolice, která se převážně vsakuje do plínky a nezůstává na jejím povrchu, by nás měla upozornit, že s naším miminkem něco nemusí být v pořádku a že trpí průjmem. Zvláště pokud je miminko zároveň neklidné a má nafouknuté nebo tvrdé bříško. To mu může způsobovat bolesti a teploty. V takovém případě je nutní navštívit lékaře a nechat kojence vyšetřit.

Čtěte také: Co znamená zelená stolice u dítěte? >>

Barva a konzistence dětské (kojenecké) stolice (ano výkalů, hovínek) – co je normální a co už ne?

Stolice u kojenců - Vše o zdraví

Jak je to s barvou stolice u malých dětí, kojenců a miminek?

Na téma barvy stolice u dospělých z pohledu zdraví jsme už psali. Ale jak je to u novorozenců a malých dětí?

Chcete-li pochopit, co se děje se zažíváním vašeho miminka, pak si všímejte barvy, struktury a frekvence dětské stolice.

Barva dětské stolice – co znamená?

Stejně jako u dospělých je barva, forma a textura stolice vašeho dítěte skvělý způsob, jak pochopit, co se děje v trávicím traktu miminka. Můžete tak odhalit i zdravotní neduhy vašeho kojence.

Pojďme si jednotlivé barvy stolice dítěte ukázat.

1. Tmavě zeleno-černá barva dětské stolice

Tato temně zelená barva stolice se nazývá mekonium.

Skládá se z plodové vody, sekrecí střevních žláz, žlučových pigmentů, mastných kyselin a intrauterinních látek. Střevní trakt plodu neobsahuje bakterie. Vylučování smolky skončí po několika dnech.

2. Hořčicově žlutá barva dětské stolice

Pokud výhradně kojíte a vaše dítě má tmavě nebo jasně žlutou (a někdy i mírně oranžovou) barvu stolice, gratulujeme – vaše dítě má normální barvu stolice.

Můžete být tedy v klidu.

Paleta barev „normální stolice“ se u kojence pohybuje od žluté přes žlutohnědou až po nazelenalou barvu, její konzistence připomíná míchaná vajíčka a vůně bývá nakyslá. Barvu stolice ovlivňuje složení mateřského mléka, v případě zelené barvy to může indikovat vyšší obsah laktózy v mléce nebo konzumaci koření a potravin s vyšším obsahem železa (např. špenát) u maminek.

3. Béžová barva dětské stolice

Pokud je vaše dítě dokrmováno, a má lehce pevnou stolici béžové barvy, pak je to normální, v pořádku. Ve výjimečných případech takto světlá barva stolice u dětí může být příznakem poruchy průtoku žluči žlučovodem.

Bývá pak spojena s tmavou močí. Barvu stolice ale také ovlivňuje jídlo, které dítě snědlo.

Pokud by problém se světlou stolicí u dítěte přetrvával déle, raději s dítětem navštivte dětského lékaře.

4. Limetkově zelená barva dětské stolice

Za touto barvou stolice dítěte jsou většinou nějaké zažívací potíže. Jedním z důvodů, proč je barva zelená, je nevyváženost předního a zadního mléka.

Zajímavé:  Péče O Zdraví V Čr?

To znamená, že dítě na konci krmení nedostává dost bohatého smetanového mléka a v důsledku toho získá příliš mnoho mléka, které má více laktózy a má nižší obsah tuku. To se obvykle stává, pokud máte přebytek mateřského mléka v prsou. Ve většině případů se vše nakonec normalizuje.

Když kojíte, tak se ujistěte, že dítě úplně vyprázdní jedno ňadro před tím, než mu nabídnete druhé – to může pomoci tento problém vyřešit.

Dalším důvodem nevyváženosti mléka je, pokud má dítě špatnou „záklopku“. Pokud tomu tak je, pro dítě může být těžké přijmout tučné a krémové zadní mléko z prsu. Pokud se domníváte, že to může být tento případ, kontaktujte laktační poradkyni ve vašem okolí (nebo zajděte za vaším dětským lékařem, možná také poradí).

Limetkově barva dětské stolice může také znamenat žaludeční problém. Pokud se jedná o takový případ, dětské stolice může být mazlavá.

A dalším možným důvodem, proč je stolice vašeho kojeného dítěte taková zelená, je citlivost na něco, co jíte vy (nejpravděpodobněji mléčné výrobky). Eliminační dieta je nejlepší způsob, jak se vypořádat s tímto problémem.

5. Tmavě zelená (lesní zeleň)

Tmavě zelená barva stolice dítěte je normální, když matka dítěte, která ho kojí, užívá doplňky železa. Tato barva může být také způsobena kvůli přechodu z mekonia (smolka neboli mekonium je první stolice novorozence – má polotuhou konzistenci a černozelenou barvu) na normální stolici.

6. Hnědá barva stolice

Stolice dítěte začne být hnědá, když dítě začne jíst více a více pevné stravy. Zcela normální a ideální stav.

Takže fajn stav.

7. Bílá barva stolice

  • Křídově bílá nebo šedá stolice může znamenat, že zažívání dítěte není úplně správné a že jeho játra nevytváří dostatek žluči.
  • Navštivte raději svého pediatra.

8. Červená barva stolice

Červená stolice u dítěte není nutně něco vážného. Například může být taková, pokud mu dáte na jídlo řepu.

Pokud je jídlo dítěte normální (bez řepy a tak), ale obsahuje červené skvrny, je to pravděpodobně způsobeno alergií na mléko. Eliminujte mléčné výrobky a zjistěte, zda se stolice zlepšuje – může to trvat několik týdnů, než dojde k úplné změně stolice. Samozřejmě také zajděte za lékařem.

Pokud je stolice dítěte tvrdá a suchá (znamení zácpy) a obsahuje červené pruhy, je to pravděpodobně způsobeno malými trhlinkami v kůži, které vznikly tlačením dítěte při kakání.

Pokud je stolice kojence řídká a vodnatá a má červené pruhy, nebo červené části vypadají jako sražený tuk, může to znamenat bakteriální infekci. Navštivte co nejdříve svého pediatra.

9. Černá stolice dítěte

Po prvních dnech mekonia by mohla být černá stolice způsobena nějakým krvácením. Navštivte svého pediatra hned.

Pokud však dítě kojí a máte prasklé a krvácející bradavky, může se stát, že v dětské, jinak normální stolici se objeví malé černé skvrny. Je to důsledek toho, že dítě spolkne trochu vaší krve a není to nijak škodlivé.

Konzistence dětské stolice

Struktura či konzistence stolice vašeho dítěte může říci hodně o jeho zdraví a prospěchu obecně.

Konzistence stolice miminek, které kojí

V prvních dnech po narození je stolice tmavá až černá, což je způsobeno směsí buněčné drtě, žlučových barviv a minerálních látek, tzv.“smolka“ a je to vlastně potvrzení průchodnosti střev.

V dalších dnech se barva i konsistence mění přijímáním mateřského mléka.

Stolice má světle žlutou barvu, někdy jsou viditelné bělavé kousky, je spíše řidší s větším množstvím vody a svou konsistencí připomíná velmi řídká míchaná vajíčka či hořčici.

Charakteristický je typický lehce nakyslý zápach. Na vzduchu se velmi rychle mění žlutá barva na zelenou (změnou žlučového barviva).

Stolice krmeného dítěte

Děti, které jsou od narození živeny uměle, to znamená, dostávají kravské upravené mléko, mají stolici trochu jinou, stolice je tmavě žlutá až nahnědlá, kašovitější a její zápach je lehce hnilobný. Je to proto, že tato mléka jsou obohacena minerály, vitaminy a stopovými prvky.

Stolice dítěte na pevném jídle

Když dítě začne jíst pevnou stravu, její struktura se začne měnit na tužší.

Trdá a suchá stolice u dítěte

Pokud vaše dítě má suchou stolici (jako bobky u králíka), je to pravděpodobně zácpa.

Kojené děti obvykle nemají moc často zácpu, protože mléko má dokonalou rovnováhu tuků a bílkovin. Je-li dítě krmené umělou výživou a ještě nejí pevné potraviny, měli byste si promluvit s pediatrem – může vám doporučit přírodní prostředky proti zácpě.

Přechod na pevnou stravu může způsobit zácpu. Nezačínejte s pevnou stravou do 6ti měsíců věku dítěte. Trávicí trakt dítěte potřebuje čas, aby se přizpůsobil tomu, co jí.

Frekvence stolice u malých dětí?

Jak často by měli kakat kojení novorozenci?

Vaše kojené dítě by mělo mít čtyři nebo více kakání denně během prvních 6-8 týdnů. Po dvou měsících věku je cokoli, od denní až po týdenní pauzu v kakání, normální. Je to proto, že mateřské mléko je v tomto období dobře vstřebáváno a zbývá jen málo „odpadu“.

Jak často by měli kakat krmení novorozenci?

Vzhledem k tomu, že jejich stolice je hustší, normální počet kakání je 1-4 krát denně.

A mějte na paměti, že frekvence není známkou zácpy, textura stolice ano.

Co si dále přečíst na toto téma?

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zelená stolice u kojence nemusí znamenat hlad

Když se objeví zelená stolice u miminka, začne se maminka znepokojovat a hledá příčiny. Jedná se však o poměrně častý jev, kterého se maminky většinou nemusejí obávat.

Poměrně zažitý je výrok, že zelenou stolici miminka způsobuje to, že má hlad. Nenechte se ovlivnit dobře míněnými radami maminek a kamarádek, příčin je více a mohou být zcela jiné.

Proč tedy má miminko zelenou stolici? Jaké jsou nejčastější příčiny tohoto jevu?

Barva dětské stoličky se po narození mění

V prvních dnech svého života má kojenec stolici tmavé barvy, může být až černá – odtud název smolka. Tato tmavá stolice je tvořena mixem minerálů, drtě z buněk a barviv žlučového původu.

Díky smolce získáte jistotu, že vašemu děťátku správně funguje trávicí a vylučovací soustava. Černá stolice se s kojením mění jak v konzistenci, tak v barvě – žlutá stolice bývá řidší, protože obsahuje více vody.

Stolice novorozence může připomínat míchaná vejce a páchne pouze lehce a trochu nakysle. Kdyby děťátko doopravdy trpělo hlady, bylo by stolice málo a měla by nahnědlou barvu. Objevil by se také hlen ve stolici miminka.

Pokud by maminka stále pochybovala, zde je vše v pořádku, bylo by vhodné navštívit dětského lékaře, který děťátko vyšetří a mamince vše objasní.

Nejčastější příčiny zelené stolice u dětí

Proč se tedy kojencům mění barva stolice na zelenou? Příčin může být víc. Pokud se k zelené stolici nepřidají další obtíže, není potřeba tuto skutečnost nějak řešit. Děťátko by mělo dobře jíst a pít a netrpět bolestivou nadměrnou plynatostí.

Pokud se však objeví hlen ve stolici kojence, zelený průjem, krev ve stolici u dětí nebo silnější zápach, je lépe svěřit kontrolu miminka lékaři. Mohlo by jít o mírnou střevní infekci, při které se podávají probiotika.

Někdy je zelená stolice u dětí označována také jako hladová stolice, což však nemá žádné opodstatnění.

Zelená stolice novorozence se může vyskytnout z těchto příčin:

  • Děťátko má novorozeneckou žloutenku
  • Miminko při kojení pije tzv. přední mléko, které obsahuje více cukru. Ten způsobí kvašení ve střevech a následně se objeví zelená stolice. Kojenec by se měl kojit tak, aby pil také tzv. zadní výživnější mléko, ne jen zaháněl žízeň.
  • Maminka jedla pokrm s vysokým obsahem železa nebo pila velké množství mléka nebo snědla větší množství mléčných výrobků.
  • Miminko přešlo na umělou výživu, která obsahuje více železa. Stolice u kojence na umělé výživě se mění – světlehnědá stolice přechází do zelené bravy, může se vyskytnout až tmavě zelená stolice.
  • Nechali jste stolici v jednorázové plence a ona na vzduchu po nějaké době zezelenala. Taková zelená stolice u kojenců nemá se zdravím dítěte nic společného.
Zajímavé:  Kniha Cds - Zdraví Je Možné?

Pokud by však stolice u novorozence vykazovala další nepříznivé znaky a objeví se i zelený průjem u dětí, bude potřeba odebrat stěry a provést vyšetření v laboratoři. Je nutné zjistit, zda problematická stolice u miminka není způsobena alergiemi nebo bakteriálním onemocněním.

Stolice u kojenců - Vše o zdraví

Jak je to s hladovou stolicí

Mnoho let je zelená stolice neprávem označována jako stolice hladová. To je ovšem omyl, má-li děťátko hlad, bude stolice kojence vybarvena do hněda a bude se objevovat pouze v malém množství.

Příčinou nazelenalé stolice u kojence není nedostatečná výživnost mateřského mléka. Maminky, které trpí pocitem, že mají menší množství mléka, mohu kojit častěji a rozběhnout laktaci naplno.

Stále platí, že pro miminko je tou nejlepší výživou mateřské mléko, proto použijte umělou výživu opravdu až v nezbytném případě.

S vývojem děťátka bude stoliček ubývat

Nejmenší děti mívají i více stoliček za den. Postupně se toto množství snižuje podle stupně vývoje trávicího ústrojí. Dítě nemusí mít za den žádnou stolici a i v tomto případě nejde o zácpu.

Pokud je děťátko kojené, tráví mateřské mléko, po kterém je minimum zbytků. Vidíte-li však, že kojence trápí bříško, můžete mu zkusit ulevit podáním čaje z fenyklu nebo heřmánku. Pokud problémy přetrvávají, miminko odmítá potravu a pláče, je čas na návštěvu lékaře.

Stejně se zachovejte, když se objeví páchnoucí řídká stolice u kojence a je spojena s bolestmi bříška, nebo když vidíte krev ve stolici kojence. Ani hlenovitá stolice není v pořádku. Zelená stolice s hlenem u kojence je také důvodem pro vyšetření lékařem.

Kvůli samotné zelené stolici se však znepokojovat nemusíte.

Přečtěte si i další články:

  • Jak se zbavit potniček?
  • Jak by se mělo miminko vyvíjet?
  • Spánek u dětí

Stolice u kojenců a nemluvňat

O stolici miminek si rádi povídají všechny mladé maminky. Kolikrát kaká, jak nám kaká a jestli kaká a nebo nekaká a vlastně i co nám kaká.

Občas to bývá i přehnané, zvláště pokud toto téma ovládne například sváteční oběd. Na druhou stranu, fascinace tématem naznačuje, že stolice u kojenců má opravdu velký význam.

Na základě vzhledu „hovínek“ u nemluvňat navíc můžeme hlídat i zdravotní stav dítěte.

Miminka kakají několikrát denně. U kojenců krmených prsem to může být klidně i desetkrát a nejde o něco nepřirozeného, zvláště pokud nám hezky bobečkové tloustnou.

S postupem času frekvence kakání klesá a kolem třetího měsíce je to přibližně jednou až dvakrát denně, čili podobně jako u dospělých. A také jsou miminka, které vyměšují méně často.

I v takové situaci může být vše v pořádku, zvláště když vidíme, že tvorba bobku, mu nedělá nějaké velké problémy a výsledek vypadá „zdravě.“

První stolice u kojenců se nazývá smolka. Je to hustá, lepkavá a černá nebo tmavě zelená hmota, kterou mají všechna miminka přibližně do dvaceti čtyř hodin po narození – takže nejpravděpodobněji vše bude vyřešeno ještě v porodnici.

Většinou váží padesát až sto gramů a to je také váha, která najednou bude dítku na pár dní chybět. „Normální hovínka“ se objevují přibližně kolem třetího dne (předtím můžeme pozorovat přechodnou stolici, která je efektem očišťování organismu od smolky).

Jejich podoba může být různá, záleží na tom, jestli je dítě krmeno prsem a nebo pije mléko z lahve. Barva je převážně žlutá či zlatavá, může připomínat barvu hořčice. Občas jsou v ní malé hrudky, jindy má podobu kašičky.

nakyslý zápach, který rozhodně nepřipomíná výsledek „práce“ na záchodě, jaký vytvářejí dospělí lidé. „Vůni“ pomáhá vytvářet kyselina mléčná obsažená v mateřském mléku.

Pokud je stolice zelená či zelenkavá, tak zvláště v první fázi života dítěte se většinou jedná jen o efekt konzumace železa a nebo hypoalergenního mléka. Je nutno si jen hlídat, jestli se kojenec cítí dobře a vše by mělo být v naprostém pořádku.

U kojenců se ale může objevit i průjem. Měli bychom to poznat podle vzhledu stolice, ve které se může vyskytovat trocha krve nebo hnis, ale nejčastěji je tam hlen. V takové situaci bychom měli vyhledat dětského lékaře, který určí příčinu, kterou může být onemocnění, nevhodný jídelníček, ale také například alergie.

Opakem průjmu je zácpa, která se projevuje nejen velkým úsilím u kakání, ale také výsledek činnosti je pevný a tvrdý. Většinou to neznamená nějaký závažný zdravotní problém, spíše bychom si měli hlídat, jestli dítko dostatečně pije nebo jestli není doma příliš suchý vzduch.

Tento problém je trochu častější u dětí krmených umělými náhražkami mateřského mléka.

Pokud je poklad v pleně jen hodně řídký, bez dalších doprovodných znaků, ještě to nemusí znamenat něco fatálního. Ba naopak je to dosti přirozené v situaci, když je nemluvně kojeno prsem. Má to dvě příčiny.

Jednou jsou vlastnosti mateřského mléka, které lépe pročišťuje organismus a druhou je lepší práce střev, které k činnosti povzbuzuje i svalová aktivita nutná k dobrému nakrmení z prsu. Dítě krmené z lahve má stolici trochu pevnější, zdravá barva může být žlutá až jemně nahnědlá.

Tady je trošku těžké říci jednoznačnou podobu, někdy je výsledek trávení podobný jako u kojení, vše záleží od druhu umělého mléka, jaké kojenci podáváme a od jeho složení. U starších dětí, které přikrmujeme se mohou ve stolici objevit i kousky nestrávených potravin.

Pro rodiče je to informace, že dítko buď ještě neumí dokonale rozkousat podávané jídlo a nebo jeho trávicí systém není ještě úplně rozvinutý a  ovoce či zelenina (nejčastější neznámý objekt v pleně) prochází žaludkem a střevy beze změny. V takovém případě můžeme podávat menší kousky krmě a nebo ji rozmačkávat vidličkou.

Ovoce a zelenina mohou také přirozeně zabarvit bobeček, takže před panikařením popřemýšlejme, jestli mimčo nejedlo špenát (zelená), mrkev (oranžová), řepu (červená) nebo také banán, ze kterého můžeme pozorovat takové černé nitky či chuchvalce.

A kdy bychom měli okamžitě volat dětského lékaře? Je to vlastně jednoduché, vždy když se vzhled a konzistence stolice výrazně změní a neexistuje pro to jediná racionální příčina (jako například zabarvení způsobené nějakou potravinou).

Také bychom si měli hlídat frekvenci kakání a to jak výrazně zvýšenou nebo sníženou, zvláště pokud je to doprovázeno i nechutenstvím a hlavně když nám dítě velmi málo pije. Také pokud se tam objeví doprovodné efekty průjmu, jak už byly uvedeny výše.

V případě zácpy si hlavně hlídejme, jestli dítě nemá dlouhodobě hodně nafouklé a tvrdé bříško, jestli nezvrací, jak přibírá a také jestli se neobjevuje nechutenství či případně nějaká vyrážka na pokožce.

Stolice u kojenců

Vzhled stolice našich prďolů nám může mnohé prozradit a je fajn se v tom orientovat a ničeho se nebát.

Frekvence

Miminka kakají několikrát denně. U kojenců,které kojíme mateřským mlékem to může být klidně i desetkrát za den a nejde o něco nepřirozeného, zvláště pokud nám hezky přibývají na váze.

S postupem času frekvence kakání klesá a kolem třetího měsíce je to přibližně jednou až dvakrát denně, čili podobně jako u dospělých. A také jsou miminka, které vyměšují méně často.

I v takové situaci může být vše v pořádku, zvláště když vidíme, že tvorba bobku, mu nedělá nějaké velké problémy a výsledek vypadá „zdravě.“

Vzhled stolice

První stolice u kojenců se nazývá smolka. Je to hustá, lepkavá a černá nebo tmavě zelená hmota, kterou mají všechna miminka přibližně do 24 až 48 hodin po narození.

Většinou váží padesát až sto gramů a to je také váha, která najednou bude dítku na pár dní chybět.

 „normální kojenecká stolice“ se objevují přibližně kolem 3 až 5 dne (předtím můžeme pozorovat přechodnou stolici, která je efektem očišťování organismu od smolky). Jejich podoba může být různá, záleží na tom, jestli je dítě krmeno prsem a nebo pije mléko z lahve.

Barva je převážně žlutá či zlatavá, může připomínat barvu hořčice/míchaná vajíčka. Občas jsou v ní malé hrudky, jindy má podobu kašičky. Má nakyslý zápach, za který může kyselina mléčná.

Zelenkavé kakání je v první fázi života dítěte většinou z konzumace železa a nebo pokud má hypoalergenní UM. Jen hlídejte, zda netrpí bolestmi bříška apod…

Může přijít i průjem, ale to neznamená, že se vylekáte. Spíš se v tom zkusíme orientovat. Může se objevit trocha krve nebo hnis (ihned kontaktujeme Mudr.), ale nejčastěji je tam hlen.

Samozřejmě, že to není úplně v pořádku, signalizuje to infekci, zánět nebo zažívací potíže (doporučila bych na týden u maminky vynechat veškeré mléčné výrobky), pokud to nepomůže a miminko je neklidné, tak určitě kontaktujte Mudr.

Tip MaMaCentra Při zácpě stejně jako při průjmu musíme především hlídat dostatek tekutin.

Zajímavé:  Vitaminy Na Podporu Krvetvorby?

Velmi řítká stolice může u plně kojených dětí i signalizovat přemírů mléka, neboli nadbytek a tak to jde ven :).

Zácpa, která se projevuje nejen velkým úsilím u kakání, ale také výsledek činnosti je pevný, tvrdý a nebo se bohužel nic nedostaví a stále bolí bříško. Na pohmat může být bříško i tvrdší.

Většinou to neznamená nějaký závažný zdravotní problém, protože plně kojené děti mléko mohou beze zbytku zpracovat a stolice nemusí být až týden.

Ale pokud je miminko neklidné a pláče, tak se snažíme miminku pomoci.

Tip MaMaCentra Od narození pokládáme pravidelně miminko na bříško, alespoň na chvilku. Nebojte, i když ještě neudrží hlavičku, tak s klidem pokládáme.

Rovněž u zácpy může hrát roli i velmi suchý vzduch. A bohužel u kojených dětí UM je tento problém mnohem častější.

Řitká stolice u plně kojených dětí je opravdu velmi častá a docela často pravidelná. Mohou to být například tyto příčiny.

  • MM vlastně pročišťuje organismus
  • Kojení povzbuzuje i svalová aktivitu, která je nutná k dobrému papání

Dítě krmené z lahve má stolici trochu pevnější, zdravá barva může být žlutá až jemně nahnědlá. Tady je trošku těžké říci jednoznačnou podobu, někdy je výsledek trávení podobný jako u kojení, vše záleží od druhu umělého mléka, jaké kojenci podáváme a od jeho složení. U starších dětí, které přikrmujeme se mohou ve stolici objevit i kousky nestrávených potravin.

Tip MaMaCentra Pokud začínáte s příkrmy jako je například banán, tak se nelekněte, že v plínce můžete najít zvláštní žilky. Ty jsou právě z banánu ????

Pár osvědčených rad

Pokud má vaše miminko zácpu a při pohmatu jeho bříška se vám zdá bříško tvrdší, tak můžeme použít rektální trubičku

Jak na rektální trubičku

  • Miminko položíme na záda. Před samotným zavedením trubice namasírujte a teplou dlaní zkuste uvolnit bříško. Před aplikací můžeme pro snadnější zavedení namočit zaoblený konec do dětského olejíčku nebo infadolanu.
  • Nohy držte nahoře a zaveďte trubici zaobleným koncem cca 1-2 cm hluboko nebo podle citu, jakmile pocitite mirni proti tlak, tak více trubičku dovnitř nesuňte.
  • Po zavedení vyčkejte, až nahromaděný plyn mrňousek vytlačí skrze trubici. Někdy se může stát, že se dítě i v klidu vykaká.
  • Cena se pohybuje kolem 20-30 kč za kus

Ale pozor, nepoužívejte trubičku moc často, děti si na to rádi zvyklou a „nechce se jim tlačit“

  • Masírujte bříško v oblasti pupku svou teplou dlaní krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček. K masáži můžete použít také speciální přípravky proti bolesti bříška, které dostanete v lékárně. Doporučuji masáž „I LOVE YOU“ maminky z mých kurzů znají :).
  • Po masáži je dobré zkusit jemně zacvičit nožičkama děťátka tak, že kolínka přitlačíte na bříško, čímž dosáhnete uvolnění větrů. Nahřátá plenka přiložená na bříško dítěte může jako teplý obklad na bolavé místo dělat „zázraky“ a dítěti ulevit.
  • Můj vyzkoušený tip – uvařený čas z kmínu a můžeme podávat po lžičkách
  • Noste svoje miminko v šátku

Debaty o stolici: Která barva je správná?

Smolka neboli mekonium se skládá převážně z vody (70 až 80 %), v níž jsou další příměsi jako třeba odloupaný střevní epitel, hlen, sekret střeva, spolykaná plodová voda. Jde o první stolici novorozence, kterou vyloučí těsně po narození nebo v následujícím poměrně krátkém čase. Kdy k tomu dojde, to nelze přesně určit, obvykle se smolka objeví do 24 až 48 prvních hodin života miminka.

Někdy dochází k vyloučení smolky i při porodu, zvlášť když je dítě v poloze konce pánevním. Protože je mekonium v zažívacím systému plodu už před narozením, bývá tato nevábná hmota přitažlivá pro vědce, kteří z ní zkoušejí vyčíst například to, jak moc byl plod vystavený různým toxinům a látkám znečišťujícím životní prostředí.

Smolka v plodové vodě může způsobit problém

Když se smolka neobjeví, anebo po nepřiměřeně dlouhé době, signalizuje to nějakou poruchu. Mohlo se stát, že zůstala ve střevu a vytvořila tam jakousi zátku. Příčiny bývají různé – může jít o nějakou deformaci zažívacího traktu, příznak cystické fibrózy nebo vzácné Hirschsprungovy choroby. To vše se zjistí dalším vyšetřením.

Daleko víc se ale maminky bojí toho, aby se mekonium nevyloučilo předčasně, tedy ještě před narozením miminka, do plodové vody. Stává se to u 15 až 20 % případů. Proč se smolka předčasně uvolní, není úplně objasněno.

Nejběžnějším důvodem bývá, že trávicí systém už je dostatečně zralý a střeva začala pracovat. Stává se to více u dětí narozených po vypočteném termínu porodu.

Pak k tomu dochází i při hypoxii u miminka (nedostatečné zásobení kyslíkem), ale není to pravidlem.

Proti infekci antibiotika

Smolka v plodové vodě není sama o sobě nebezpečná kromě případů, kdy ji miminko vdechne. Může se to stát donošeným a také přenášeným novorozencům, naopak bývá to vzácné u dětí narozených před 34. týdnem. Pokud miminko během porodu vdechne plodovou vodu znečištěnou mekoniem, může mu způsobit dýchací problémy a zvyšuje riziko infekce. V ojedinělých případech může vést i ke smrti.

Svou roli hraje samozřejmě celkový zdravotní stav miminka i například to, zda už byla smolka v plodové vodě rozpuštěná a zakalila ji, nebo v ní byly ještě kousky této stolice. Lékař obvykle sáhne k odsávání dýchacích cest miminka, případně předepíše antibiotika, aby nedošlo k bakteriálnímu zánětu plic.

Barevná škála v plence

Stolice miminka se zvlášť v prvním roce mění v závislosti na stravě a lze z ní leccos vyčíst o zdravotním stavu dítěte. Změny mohou nastat třeba ze dne na den a není kvůli tomu nutné panikařit. Obecně vzato děti kojené mívají stolici zlatavě žlutou, tekutější a s hrudkami. Páchne nakysle a miminko nás jí obdaruje až šestkrát i osmkrát denně, obvykle po kojení.

Naproti tomu dítě krmené uměle mívá stolici žlutohnědou, konzistentnější a je méně častá a zapáchá spíš dospěle. Časem tmavne, konzistence se může měnit. Jakmile začneme podávat příkrmy, stolice se víc podobá té dospělé, dítě se pokaká tak dvakrát, třikrát denně, poměrně pravidelně díky vláknině. Pozor na to, že při konzumaci mrkvových pyré jde barva do oranžova, to je normální.

Stolice pod naším drobnohledem

A kdy je třeba se znepokojovat? Rozhodně při četných a hodně řídkých stolicích je potřeba do 24 hodin to zkonzultovat s lékařem. Dítěti totiž hrozí dehydratace. Může jít o gastroenteritidu, pomáhá hydratace fyziologickým roztokem, pokud nejsou žádné jiné potíže.

Opakem bývá zácpa, ta se dá těžko odhadnout podle nějakého vzorce. Některé dítě se vykaká jednou za dva až tři dny, jiné třeba třikrát denně. Alarmující může být, když jí a pije míň než obvykle a má nafouklé bříško.

Zkusíme mu ho masírovat, pokud potíže přetrvávají, je třeba se obrátit na pediatra.

Není zácpa jako zácpa

Ve vzácném případě může jít o Hirschsprungovu chorobu, tedy vrozené onemocnění tlustého střeva. V jeho části chybí nervové gangliové buňky, a proto správně nefunguje. V nefunkční části je zúžené, stolice se hromadí nad ní.

Projeví se to obvykle s prvními příkrmy a zpočátku se zdá, že jde o zácpu.

Když se stolice neupraví, ani když zásadně změníme stravu, a dítě se vyprázdní až po několika dnech případně jen s pomocí projímadel, může to být signálem této nemoci.

Bílá, tučná a jiné abnormality

Také bílá stolice případně v barvě kytu několik dní po sobě varuje. Může jít o nějakou poruchu jater. Alarmující jsou také hodně tmavé stolice, v nichž je krev, bez otálení je třeba jít k lékaři.

Naproti tomu mírné stopa po krvi na plence nemusí znamenat nic závažného, signalizuje trhlinku na konečníku, kterou lze ošetřit mastí. Hodně třpytivá jakoby mastná stolice zase prozradí, že tělo špatně zpracovává tuky.

I v tomto případě je třeba rychle jednat.

U dětí mezi prvním a druhým rokem může docházet k tzv. motorickým průjmům způsobeným rychlým průchodem tráveniny střevem. Žádný strach, dítě z toho vyroste. Správné a bezproblémové vyprazdňování u malých dětí bývá často složitá a dlouhodobá záležitost. Pozornost, kterou jí věnujeme, by měla být přiměřená. Ani moc velká, ani malá.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector