Střevní chřipka – Vše o zdraví

Střevní chřipka - Vše o zdraví
Zdroj: Strava vzodná po nemoci ze Shutterstock

Obvykle je to onemocnění provázené průjmem, zvracením nebo kombinací obojího, někdy i s teplotami. Střevní onemocnění způsobené viry se vyskytují často typicky na jaře a v zimě, šíří se poměrně rychlé kapénkovou infekcí, většinou trvají spíše krátce. Léčí se pouze doplňováním tekutin a minerálních látek a podáváním přípravků, které na sebe naváží látky nežádoucí pro trávicí trakt (živočišné uhlí, diosmectit – smecta). Zotavení a návrat k běžné stravě ale může trvat déle, než samotné onemocnění. Na které potraviny a pokrmy si dát pozor?

Tekutiny jsou na prvním místě

Pokud potíže trvají, i když odeznívají, je důležité soustředit se na dostatečný příjem tekutin a minerálních látek, které organismus při průjmu a zvracení ztrácí. Jak děti, tak dospělí mohou využít rehydratační roztok (např. Kulíšek).

Kulíšek obsahuje extrakt ze zázvoru pro zklidnění trávicích obtíží, glukózu pro dodání energie a také minerální látky. Nejlépe je podávat jej nejprve po lžičkách, mírně vychlazený.

Rehydratační roztok můžete mít doma v zásobě – zcela určitě jej během roku využijete opakovaně – při přehřátí, nevolnosti, po oslavě nebo když nastane epidemie “střevní chřipky”. Dospělí mohou zkusit i slabší nálev klasického černého čaje, v kterém rozpustí trochu soli a cukru.

První sousta – ovocná pyré a suchary

Pro začátek jsou vhodné jen lehce stravitelné pokrmy s malým nebo žádným obsahem tuku, které nedráždí žaludek, ani střeva.

Ideální je například banán, mixované vařené jablečné či broskvové pyré, dušená mrkev nebo mrkvové pyré, vařené brambory, suchý rohlík nebo suchary, vařená rýže či nemléčná rýžová kaše, vývar ze zeleniny s vařeným bílkem.

Při prvních pokusech je vhodné sníst jen několik soust (i když je člověk hladový), vše v ústech dobře rozmělnit. Pokud jídlo rychle zhltneme, spolykáme velké kousky, trávicí trakt nemusí pokrm dobře přijmout.

Probiotika a prebiotika pomohou k zotavení

Probiotika jsou živé organismy (živé kmeny prospěšných bakterií), prebiotika jsou nejčastěji oligosacharidy, které slouží pro podporu růstu či aktivity pozitivních střevních bakterií. Prebiotika najdeme i přirozeně v naší stravě – jedná se často o vlákninu (inulin, pektin), i o jiné galakto- a fruktooligosacharidy, které najdeme např. v luštěninách, čekance, česneku, banánech i jinde.

“Střevní chřipka” naruší kromě trávení i bakteriální osídlení našeho střeva (kde se nachází zejména lactobacily a bifidobakterie různých kmenů), stejně tak mu neprospívá ani případná léčba bakteriálních infekcí antibiotiky.

Pro obnovu původního osídlení pozitivními (zdraví prospěšnými) kmeny bakterií a normalizaci trávení, je vhodné užívat probiotika a prebiotika. Nestačí pouze zařadit do stravy častěji jogurty, které obsahují některé z prospěšných kmenů bakterií.

Tabletky nebo kapsle mohou obsahovat i kmeny prospěšných bakterií, které by v jogurtu nepřežily delší dobu, mohou jich také obsahovat vyšší množství. Velmi často přípravky obsahují více kmenů probiotických bakterií a zároveň i prebiotika.

Vhodné je tedy vybrat takový kombinovaný preparát a užívat jej po dobu několika týdnů.

Pozor na laktózu – střeva ji nemusí přijmout

Po prodělané viróze se může objevit zhoršené trávení mléčného cukru (laktózy) – v kartáčkovém lemu tenkého střeva se nemusí tvořit dostatek enzymu laktáza, který laktózu štěpí.

Než se střevo zotaví a tvorba enzymu se opět obnoví v dostatečném množství, je vhodné pár týdnů konzumovat převážně mléčné výrobky s nižším obsahem laktózy – kefír, zákys, jogurt, polotučný tvaroh nebo sýr cottage.

Na trhu jsou dnes již i bezlaktózová mléka, nebo můžete dočasně využít mléko rýžové či mandlové.

Co si raději odepřít a co si naopak dát

Když akutní potíže odezní, je možné přidat například libovou šunku, vývar z hovězího či kuřecího masa a zeleniny (z jeho hladiny odstraňte tuk), krůtí či kuřecí maso nebo tresku dušenou s bylinkami na vodě (bez tuku), přidejte dušenou kořenovou zeleninu či cuketu. Zařaďte i zakysané mléčné výrobky s nižším obsahem tuku – jogurt, polotučný tvaroh, žervé nebo sýr cottage, apod. Postupně zařazujte a zkoušejte i čerstvé ovoce a zeleninu.

Vyhněte se smaženým pokrmům a pokrmům či potravinám s vysokým obsahem tuku, dráždivějším kořením (větší množství pepře, pálivá koření) a alkoholu. Omezte používání volných tuků (másla, rostlinných olejů).

I když se již cítíte dobře, raději nic neuspěchejte a dodržujte dietu ještě zhruba týden či dva

Pokud byste trávení v této době zatížili pokrmem smaženým nebo pečeným na tuku, obsahujícím dráždivější koření, můžete se dočkat bolestí žaludku nebo také průjmu znovu. A zotavení se tak může zbytečně prodloužit.

Střevní chřipka – bouře v útrobách | Časopis Vital

O chvíli později začal i Míša a ráno se přidala paní Tučková. Bylo to vysilující, oba leželi, děda se staral. Když už se oběma ulevilo, postihlo zvracení a průjem i jeho. A nebyl sám. Půl osazenstva chalupy trávilo víc času na toaletě než na sjezdovce.

Střevních chřipek přibývá. Ve statistikách onemocnění na předních místech sice nefiguruje, ale to se dá vysvětlit tím, že její příznaky rychle odeznějí a lékařskou péči vyhledá jen zlomek pacientů. Pokud ovšem zvracení trvá déle než dva dny, průjem týden, a jedná-li se o kojence či starší lidi, je návštěva lékaře nutná.

Běžně se mluví o střevní chřipce, ale s ní má akutní zánět žaludku a střev jen několik málo podobných projevů. Bolí nás svaly, klouby, někdy se přidává horečka.

Jsme malátní, unavení a vyčerpaní úporným zvracením či průjmy. Rychlý nástup potíží s prudkým, ale kratším průběhem – nejčastěji do 48 hodin – mají na svědomí viry.

Bakteriální nákaza vypadá stejně, ale nemoc neudeří tak náhle a trvá delší dobu – týden až deset dnů.

Nejdůležitější je při léčbě virové i bakteriální střevní chřipky myslet na tekutiny. Dospělí musí vypít alespoň tři litry denně.

Bakteriím je dobře v tlustém střevě, a tak proti nim nejlépe zabírá vše, co střeva dezinfikuje střeva: živočišné uhlí, endiaron, v nejtěžších případech i antibiotika. Viry se usazují v tenkém střevě, což se projevuje častým zvracením. Protiprůjmové prostředky nezabírají, pomáhá pouze přísná dieta.

První den nic nejíst, jen po malých lžičkách polykat chladný černý či bylinný čaj nebo neperlivou vodu.

Další dva dny, i když zvracení či průjem pominuly, by se měly konzumovat suchary, tvrdší suché pečivo, nemastná rýže či dušená mrkev.

Také v dalších dnech bychom měli být ve stravování opatrnější – jíst malé porce rozmělněných brambor, banánů, jablek, postupně přidávat vývary a pokrmy z bílého masa.

Střevní chřipka - Vše o zdraví

Nejdůležitější je při léčbě virové i bakteriální střevní chřipky myslet na tekutiny. Dospělí musí vypít alespoň tři litry denně. Dehydratace by mohla mít zvláště pro starší pacienty fatální důsledky.

Jak ji poznáte? Při mírné absenci tekutin ztrácíte až 9 procent své hmotnosti, máte suché sliznice, chladné končetiny, vylučujete málo moči.

Při těžké dehydrataci je pacient apatický, odmítá pití, má promodralé studené končetiny, nepatrně močí.

Pokud vám už nechutnají čaje, můžete si připravit následující posilující nápoj. Do litru převařené vody dejte osm lžiček cukru, lžičku soli a štávu ze dvou pomerančů či grepů.

Pijte přes den po hodině čtvrtlitrový hrnek. Když už nic nepomáhá, tak si v lékárně kupte rehydratační roztok.

Jsou to sáčky, jejichž obsah se rozpustí v převařené vodě, svým složením pak nápoj dodá tělu vše, co potřebuje.

Zvracení mírní zázvorový čaj nebo jablečný nápoj. Stačí rozkrájet tři jablka a povařít je 15 minut v litru vody. Průjem mírní banány a zkusit můžete i nálev ze dvou lžiček drcené skořice na 200 ml vody.

Sebemenší prohřešek prot čistotě se vymstí: často lavinou onemocnění. Své o tom vědí v domovech důchodců, školkách, zdravotnických zařízeních.

Lékaři také doporučují, abyste po odeznění nemoci začali užívat lactobacily, které vám upraví střevní mikrofloru. Někteří dokonce tvrdí, že tyto preparáty pomohou i jako prevence v době, kdy střevní chřipky kolem vás řádí. Stejné účinky mají i zakysané mléčné výrobky například kefír.

Noroviry, což jsou nejčastější původci střevní chřipky, jsou nebezpečné především svojí odolností. Nemoc se nešíří jejich vdechnutím, ale cestou do trávicího ústrojí. Na rukách přežívají až čtyři hodiny, na pevných plochách celé týdny.

Stačí si sáhnout na rty, olíznout prsty, použít nedbale omytou skleničku… Pokud asistujete u zvracejícího člověka, uvědomte si, že kapénky s noroviry se šíří až čtyři metry daleko. Ve stolici přežívají plných sedm až deset dnů.

Důraz na úzkostlivou čistotu je tedy nasnadě.

Sebemenší prohřešek prot čistotě se vymstí: často lavinou onemocnění. Své o tom vědí v domovech důchodců, školkách, zdravotnických zařízeních. Své si prožili i hosté v horské chatě, zmíněné v úvodu. Nutno říci, že majitel se zachoval zodpovědně a na dva dny zařízení a generálně uklidil. Další turnusy už proběhly bez jediného onemocnění.

Střevní chřipka – příznaky, prevence a léčba

Střevní chřipka, tedy její latinský název, gastroenteritida, se skládá ze dvou slov, a to ze slova enteritida, což je v překladu zánět střev, a gastritida, zánět žaludku. Hovoříme tedy o akutním zánětu střev a žaludku.

„Toto velmi nepříjemné virové onemocnění se zpravidla projevuje průjmem, zvracením, celkovou únavou organismu a občas i teplotou,“ popisuje gastroenteritidu, akutní zánět trávicího ústrojí, MUDr.

Miluše Vostradovská, praktická lékařka pro dospělé a internistka z kliniky Canadian Medical.

Inkubační doba je od několika hodin až do sedmi dnů. Doba onemocnění trvá většinou jen pár dní, a především dospělý člověk se dokáže vyléčit sám nebo na základě doporučení od specialistů z lékárny. Oproti tomu děti, senioři nebo lidé s oslabenou imunitou by měli dbát na prevenci, a když už jim střevní chřipka vstoupí do života, měli by včas vyhledat svého ošetřujícího lékaře.

  • Příčina onemocnění
  • Příčinou onemocnění mohou být viry, bakterie či paraziti, kteří způsobí lidem ve střevech zánět.
  • Co způsobuje střevní chřipku:
  • neomyté ovoce a zelenina,
  • konzumace starého, nedostatečně tepelně upraveného či zkaženého jídla,
  • kontaminovaná voda,
  • infekční kapénky,
  • velké množství zkonzumovaného alkoholu,
  • změna stravy při cestování,
  • u malých dětí se může projevovat i jako reakce na nové jídlo.
Zajímavé:  Jak Poznat Prvni Priznaky Tehotenstvi?

TIP: Pokud onemocní střevní chřipkou někdo z vaší domácnosti, nikdy s ním nesdílejte v průběhu jeho nemoci ručníky, osušky a další „intimní“ potřeby.

Prevence

  • Dbejte na řádné hygienické návyky.
  • Pravidelně si myjte ruce – po návštěvě toalety, lékaře, čekárny, jízdě v městské hromadné dopravě a dalších místech, kde je větší shluk lidí.
  • Na cestách používejte dezinfekci nebo dezinfekční ubrousky.
  • Posilujte imunitní systém.
  • Do svého jídelníčku zařaďte více vitaminu C, a to jak v podobě ovoce a zeleniny nebo i v podobě doplňků stravy, které koupíte v každé lékárně.
  • Dodržujte pravidelný pitný režim.
  • Nejezte prošlé potraviny. Nestravujte se „na ulici“ v exotických zemích.
  • Nemáte-li s sebou na cestách filtrační láhev, nepijte vodu, pokud si nejste jisti, zda je pitná.

TIP: Ovoce a zeleninu omyjte lehce mýdlem nebo je pokapejte lžící octa a pak je opláchněte.

Příznaky střevní chřipky

  • Bolesti břicha, křeče, nadýmání.
  • Průjem nebo pocit na zvracení až zvracení.
  • Zvýšená teplota.
  • Bolest rukou, nohou, resp. kloubů či svalů.
  • Slabost, malátnost.

Ne vždy se musejí dostavit všechny vyjmenované příznaky.

„Rozdíly nastávají také, pokud se jedná o bakteriální střevní infekci, kterou často doprovázejí vysoké teploty a způsobuje ji nejčastěji Salmonela či Campylobacter nebo jedná-li se o virovou infekci.

Ta se většinou projevuje zvracením či průjmem a způsobují ji nejčastěji rotaviry. Může ji provázet i mírný kašel,“ doplňuje MUDr. Miluše Vostradovská.

Jak léčit střevní chřipku?

Většinou si dospělý člověk při běžných potížích poradí se střevní chřipkou sám a není nutné hned chodit k lékaři. U dětí a seniorů je to však jiné. Při průjmu nebo zvracení se stačí případně poradit s lékárníkem.

Mezi nejdůležitější pravidla, která byste měli při střevní chřipce dodržovat, patří pravidelné doplňování tekutin a dodržování dietního a klidového režimu, abyste dokázali doplnit tělu chybějící tekutiny a minerály.

Pokud přesto průjem či zvracení přetrvává několik dní (maximálně tři dny) nebo máte-li teplotu, případně krev či hlen ve stolici, není dobré střevní chřipku podceňovat. Doporučuje se vyhledat odbornou pomoc.

Střevní chřipka je nebezpečná hlavně u kojenců (u těch nikdy nepřestávejte kojit), u malých dětí, seniorů a lidí s oslabenou imunitou. Pro ně je průjem a zvracení zásadní z pohledu dehydratace neboli ztráty tekutin a následné případné potíže s rehydratací.

Proto je potřeba u těchto jedinců ihned vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Doporučuje se pít nejlépe studený černý čaj po lžičkách a podávat rehydratační roztok, který koupíte v každé lékárně. Nezapomeňte po dohodě s odborníkem na lék pro zmírnění teploty.

U malých dětí se často doporučují čípky.  

POZOR: Dehydratace může zapříčinit selhání různých orgánů, například akutní selhání ledvin. U kojenců je potřeba reagovat rychle a počítejte s možnou hospitalizací.

Jak se šíří střevní chřipka?

Původci střevní chřipky mohou být bakteriálního původu (nejčastěji Salmonela, Campylobacter) nebo virového původu (rotaviry či noroviry).

Virové onemocnění způsobují rotavirové infekce. Ty mají těžší průběh. Přenášejí se fekálně-orální cestou, resp.

přímým kontaktem s nakaženým, například v podobě podání si rukou, nebo doteku kontaminované plochy – nákupního vozíku, kliky u dveří, záchodového splachovadla a dalších veřejných ploch, na které běžně saháme. Onemocnění se v tomto případě projeví zhruba od jednoho dne až do tří dnů od kontaktu. 

Noroviry se vyskytují převáženě ve větších kolektivech, jako jsou například domovy pro seniory, rehabilitační a další zdravotnická zařízení. K přenosu dochází jednak kontaktem s nakaženou osobou, ale i kontaminovanými potravinami, vzduchem i vodou. Toto onemocnění může trvat den až tři dny.

Kterým typem potravin si můžeme pomoci od střevních potíží?

Pokud vám doopravdy není dobře, máte průjem nebo zvracíte, doporučuje se hladová pauza neboli vynechání jídla. Musíte však doplňovat tekutiny, abyste nebyli dehydrovaní. Zkuste si tuto pauzu od jídla dát aspoň celý jeden den.

Pokud vám další den bude lépe, budete pociťovat hlad a chuť na jídlo a příznaky budou celkově mírnější, připravujte žaludek na stravu postupně a po malých dávkách.

Nejlépe uděláte, když začnete například s vařenou mrkví, banánem či suchým, ne zcela čerstvým, bílým pečivem.  

Nemusíte pít horké nápoje, postačí i chladnější. Někdy pomůže i Coca-Cola. Ta obsahuje látky, které žaludek zklidňují.

Nejdříve ji ale pořádně protřepejte, abyste se zbavili pro vás zbytečných bublinek, a pak nehltejte, ale „pijte“ pomalu po lžičkách.

Pokud nic nezabere, neváhejte a poraďte se se specialisty v lékárně nebo se podívejte na e-shop www.euclekarna.cz. Mnoho přípravků lze zakoupit volně bez receptu.  

Není vám nejlíp, ale chcete to nejdříve vyzkoušet přírodní cestou?

Máme pro vás pár rad a tipů od našich babiček. Ostatně ty si uměly poradit opravdu se vším, i se zažívacími obtížemi. Kromě klidu na lůžku a dostatečného příjmu tekutin zařaďte do dietního jídelníčku:

  1. heřmánkový čaj – zmírňuje žaludeční křeče a je doslova pohlazením pro rozbouřený žaludek,
  2. kdoule – obsahují železo, draslík, zinek, vápník, vitaminy skupiny B a velmi příznivě ovlivňují zažívání při křečích a průjmech,
  3. rýži – zklidní podrážděný žaludek, absorbuje tekutiny a dodá stolici objem,
  4. banány – jsou snadno stravitelné, dodají energii a podle mnohých studií pomohou zastavit průjem,
  5. mátu – čaj z usušených lístků zmírňuje plynatost, tlumí křeče a čistí střeva,
  6. maliník a ostružiník – odvar z listů napomáhá správnému trávení,
  7. sůl – dostatečné množství chloridu sodného a draselného je třeba doplnit při průjmech, kdy dochází ke ztrátě tekutin a elektrolytů,
  8. borůvky – dokáží čistit střeva od parazitů a bakterií,
  9. jogurt – živé bakteriální kultury naše střeva rozhodně ocení.

Necítíte se dobře? Bojíte se, že byste mohli mít střevní chřipku? Můžete se obrátit na odborníky z Lékaře online.

Střevní chřipka: Co pomáhá na průjem a zvracení?

Střevní chřipka neboli gastroenteritida je akutní zánět žaludku a střev, který se typicky projevuje průjmem, zvracením a celkovou únavou organismu. Toto onemocnění většinou trvá jen pár dní, člověk se dokáže vyléčit sám a není proto nutné chodit k lékaři. U dětí a pacientů s oslabenou imunitou však může znamenat i ohrožení života.

Co je střevní chřipka?

Pokud vás trápí akutní průjem a zvracení v kombinaci se zvýšenou teplotou a celkovou slabostí, pravděpodobně je na vině střevní chřipka (odborně gastroenteritida). Tento zánět žaludku a střev, který lidé laicky nazývají také žaludeční viróza nebo třeba jednodenní střevní viróza, dokáže pacienta nepříjemně potrápit. Jeho příznaky ale většinou rychle odezní.

Jak se přenáší střevní chřipka?

Přemýšlíte, jaké mají zvracení a průjem příčiny? Původcem střevní chřipky mohou být viry, bakterie nebo různí parazité. Zdrojem nákazy přitom nejčastěji bývá zkažené jídlo, kontaminovaná voda, ale i nemyté ovoce a zelenina. K přenosu gastroenteritidy však může dojít i vzduchem nebo třeba při bližším kontaktu s nakaženou osobou.

Pokud se jedná o virovou infekci, k nákaze dochází tzv. fekálně-orální cestou, tedy přímým kontaktem s rukama znečištěnýma stolicí. Virovou střevní chřipku nejčastěji způsobují rotaviry nebo noroviry a je vysoce nakažlivá. Nákazu bakteriálního původu mají obvykle na svědomí bakterie Salmonella nebo Escheria Coli.

Střevní chřipka: inkubační doba

Inkubační doba střevní chřipky je velice proměnlivá, pohybuje se od několika hodin zhruba do sedmi dnů. Lidé se také často ptají, zda je střevní chřipka nakažlivá a jakou má střevní chřipka infekčnost. Nejvyšší nakažlivost těchto obtíží lékaři zaznamenali během prvních 4 dnů onemocnění. Ve stolici ovšem nákaza přetrvává klidně i 10 dnů nebo dokonce déle.

Jaké má střevní chřipka příznaky?

Střevní chřipce často předchází výrazná únava, nepříjemný pocit v ústech a celkové nechutenství. Jelikož tato nemoc zasahuje trávicí systém, typickým příznakem gastroenteritidy je průjem. Jedná se o řídkou vodnatou stolici, která se v průběhu dne často opakuje a někdy navíc může obsahovat i krev nebo hlen. Někdy se pak dostavuje i zvracení a průjem v noci.

Další příznaky střevní chřipky:

  • Bolesti břicha, křeče žaludku a střev
  • Nevolnost a zvracení
  • Nadýmání
  • Zvýšená teplota
  • Bolest svalů, kloubů, hlavy
  • Vyčerpání organismu

Jak dlouho trvá střevní chřipka? Příznaky většinou přetrvávají 1‒7 dní, záleží však hlavně na tom, co střevní chřipku způsobilo. Bakteriální infekce je často spojená s velkými bolestmi břicha a horečkami, virové onemocnění doprovází spíše zvracení, rýma i kašel. Horečka tedy není pravidlem a dostavit se může také zvracení a průjem bez teploty. Zvracení pak obvykle ustoupí do 48 hodin, ale průjem může trvat i týden.

Střevní chřipka u dětí

Ačkoliv střevní chřipka u dospělých většinou rychle odezní, u malých dětí často představuje závažný problém. Velký výdej vody ve stolici společně s nízkým příjmem tekutin může totiž vést k dehydrataci a totálnímu vyčerpání organismu. Vždy je proto nutné vyhledat lékaře.

Co se týče akutní střevní chřipky, nejrizikovější skupinu tvoří kojenci. Dehydratace může nastat již během několika hodin od té doby, kdy se objeví první příznaky. V takovém případě je nutná hospitalizace, kdy lékaři kojence neustále kontrolují a aplikují jim výživu nitrožilně. Průjem, zvracení i teplota by měly brzy odeznít.

Léčba střevní chřipky

Jak na střevní chřipku vyzrát? Ve většině případů si pacient se střevní chřipkou poradí sám a není nutné chodit k lékaři. Stačí pravidelně doplňovat tekutiny, dodržovat klidový režim a speciální dietu. Tělo je totiž vysílené a potřebuje znovu načerpat veškeré chybějící minerály a tekutiny, které pacient ztratil během průjmu a zvracení.

Co na střevní chřipku pomáhá?

  • První den vynechte tuhou stravu.
  • Pijte čaj, vodu nebo minerálky.
  • Nápoje by měly být spíše chladnější.
  • Pijte vždy po menších doušcích.
  • Pomáhají odvary z ostružinového listí, máty nebo meduňky.
  • Starším dětem můžete podávat rehydratační roztok.

Díky speciální dietě oslabený organismus postupně zvládne návrat k běžné stravě. Když se žaludek trochu uklidní, můžete pomalu začít jíst lehce stravitelná jídla. Jedná se například o rýži, dušenou mrkev nebo suché pečivo, později můžete přidat také banány, jablka nebo brambory.

Zajímavé:  Vitamíny Na Paměť Diskuze?

Vyhněte se naopak mléčným výrobkům, tučným jídlům a sladkostem.

Střevní chřipka léky

Pokud jde o to, jak léčit střevní virózu prostřednictvím medikamentů, v rámci terapie mohou pacienti užívat podpůrné přípravky v podobě probiotik a minerálů, které uleví vyčerpanému organismu a opět stabilizují střevní mikroflóru. Existují i volně prodejné léky na zvracení a průjem, jako je například Imodium, Endiaron nebo černé uhlí. Ty ale pomohou pouze v případě, že se jedná o infekční průjem.

Kdy vyhledat lékaře?

Někdy si pacient sám se zvracením a průjmem nedokáže poradit, přičemž obtíže stále nepolevují. Jedinou možností, co dělat při střevní chřipce, je tedy rychle vyhledat odbornou pomoc. V nemocnici pak mohou předepsat vhodné léky na střevní chřipku.

Varovné projevy:

  • Tělo jeví příznaky dehydratace.
  • Zvracení trvá déle než dva dny.
  • Průjem trvá déle než několik dní.
  • Ve stolici najdete stopy krve.
  • Máte velice silné bolesti břicha.
  • Horečka je vyšší než 38,5 °C.

Díky vzorkům stolice, krve a moči, které se posílají na laboratorní vyšetření, lékaři zjistí, co onemocnění zapříčinilo. V případě bakteriální infekce je někdy nutné předepsat antibiotika.

Zároveň také platí veškerá režimová opatření stejně jako při virové střevní chřipce, která zahrnují klid, dostatek tekutin a dietu.

Střevní chřipka v těhotenství a při kojení

Když gastroenteritidou onemocní žena v průběhu těhotenství, nejedná se většinou o závažný problém. Tato nemoc je sice vysilující, ale obvykle trvá pouze krátce a miminku by neměla způsobit žádné komplikace. Vždy je lepší poradit se ohledně vhodné léčby s odborníkem, dbát na pitný režim, a ještě více odpočívat.

Stejné je to i v případě, že maminka onemocní v průběhu kojení dítěte. Vhodné je vyhledat lékaře, který vám poradí ohledně léčby. S kojením však určitě není nutné přestávat, kojené děti totiž mají až o polovinu nižší výskyt akutní gastroenteritidy.

Střevní chřipka a prevence

Abyste nemuseli přemýšlet, co na střevní virózu pomůže, zkuste se raději soustředit na preventivní opatření, která jejímu vzniku efektivně zabrání. Důležité je především dodržování správných hygienických návyků. Ty zahrnují například tato jednoduchá pravidla:

  • Myjte si ruce před jídlem a po toaletě.
  • Vždy omývejte ovoce a zeleninu i další potraviny.
  • Nepijte ze stejné lahve nebo sklenice jako ostatní.
  • Vyhněte se společným ručníkům a hygienickým předmětům.

Zdroje: cs.wikipedia.org, stefajir.cz, benu.cz

Střevní chřipka umí potrápit. Co jíst, abyste se brzo uzdravili

Gastroenteritida obvykle netrvá dlouho a ve většině případů nevyžaduje lékařskou pomoc. Dokáže však člověka pěkně potrápit. Bolesti hlavy a svalů, zvýšená teplota, malátnost a silná únava, nutkání na zvracení, břišní křeče nebo průjmy, to jsou typické projevy, které provázejí zánět žaludku a střev, lidově označovaný jako střevní chřipka. 

K tomu, aby odezněly, stačí zpravidla zůstat několik dní pěkně v klidu, s dietou a dostatečným pitným režimem.

Dejte si pozor, ať si nenaběhnete

Tím to ovšem nekončí. Následuje proces zotavení, který trvá mnohdy déle než samotné onemocnění. Organismus je oslabený a vyčerpaný po přestálé infekci, a je proto nezbytné, aby návrat k běžné stravě probíhal zvolna a postupně. 

Jestli se tedy už nemůžete dočkat, až si po pár dnech nuceného půstu konečně pochutnáte na pečené kachničce nebo jiných dobrotách, nechte si raději rychle zajít chuť.

Začněte zlehka, suchary a mrkvičkou

První sousta by měla obsahovat jen lehce stravitelné, netučné pokrmy, které nedráždí žaludek ani střeva. Vhodné jsou například banány, dušená mrkev, jablečný kompot, suchá rýže, piškoty, suchary či suché starší pečivo. Později můžete přidat také bramborovou kaši, dušenou zeleninu nebo kousek libové šunky. To všechno ale výhradně v malých porcích.

Však se nebojte, hlady neumřete! Jezte pomalu a nehltejte a veškerou potravu se snažte v ústech důkladně rozmělnit, abyste žaludku ušetřili práci s trávením. Z nápojů jsou vhodné černé nebo bylinkové čaje a čistá neperlivá voda.

Na pár týdnů oželte sladkosti

Některým potravinám byste se naopak měli úplně vyhnout. Tím se nemyslí jenom zmíněná kachnička a podobné kalorické bomby, ale také mléčné výrobky – v nich obsaženou laktózu (mléčný cukr) by totiž vaše střeva nemusela být schopna dostatečně zpracovat.

Neuděláte chybu, když na několik týdnů přejdete ke konzumaci produktů s nižším obsahem laktózy, jako jsou například kefíry, polotučné a plnotučné tvarohy, zakysaná smetana nebo třeba sýr cottage. Na čas také oželte sladkosti včetně slazených nápojů. Cukr jenom zbytečně dráždí váš oslabený žaludek.

Místo limonády zkuste sklenici vody s kouskem citronu nebo pomeranče. Rozhodně se nesnažte nic uspěchat. Každý člověk je jiný. Někomu stačí ke zotavení necelý týden, další potřebuje celých čtrnáct dní. Takže buďte trpěliví, vyhnete se tak dalším potížím.

Obnovte počet přátelských bakterií

K rychlejšímu zotavení pomáhají také probiotika, živé mikroorganismy tvořící přirozenou součást vyvážené, správně fungující střevní mikroflóry, která pokrývá sliznici střeva a bývá často narušena právě v důsledku probíhající střevní chřipky.

Probiotika můžete dodat tělu prostřednictvím běžné stravy: jogurty, podmáslí, kefír, kysané zelí a kvašená zelenina, fermentované sójové výrobky (miso, tempeh, natto), korejský salát kimchi a některé druhy sýrů (například typu gouda, mozzarella nebo čedar).

V lékárnách jsou kromě toho volně k dostání potravinové doplňky, které obsahují ideální kombinaci probiotických bakterií a kvasinek.

Vybírejte však pouze kvalitní produkty s vysokým obsahem živých bakterií, aspoň 9 miliard CFU (mikroorganismů tvořících kolonie).

Protože probiotické bakterie jsou citlivé na vlhkost, je vhodné, jsou-li baleny jednotlivě do blistrů nebo sáčků, které dokážou zajistit jejich maximální aktivitu až v místě určení.

Zdeňka Jeníčková, Tina

Střevní chřipka jako strašák podzimu – co je dobré vědět?

Nenajdete u ní žádné varovné příznaky. Nevolnost, zvracení a průjem nastoupí hned v počátcích v plné síle. Čím je vlastně způsobena střevní chřipka, jaká na ni zabírá léčba, a co je možné udělat v rámci prevence? Na to vám odpovíme v následujícím článku.

Také vás provází nechutenství, vaše střeva se zmítají v křečích a záchodová mísa se stala středobodem vašeho života? Pak pravděpodobně i vy patříte do širokých zad postižených, které tato letní a podzimní viróza v době své kulminace skoluje po tisících.

Střevní chřipka příznaky

Určitě to už všichni znáte, ale pro začátek neuškodí malá rekapitulace:

  • bolest břicha
  • křeče v břiše
  • průjem
  • zvracení
  • malátnost
  • nechutenství
  • zvýšená teplota
  • slabost
  • dehydratace
  • chřipkové syndromy, především bolest kloubů a svalů

Není chřipka jako chřipka

Kde se vzal pojem chřipka u tohoto nepříjemného onemocnění asi tušíte. Některé symptomy jsou známému onemocnění dýchacích cest velmi podobné. Odborně se střevní chřipka označuje jako gastroenteritída, jinak také akutní zánět trávicího ústrojí. Ale možná jste až dodnes nevěděli, že původců tohoto onemocnění může bát více.

Střevní chřipka virového původu je tou lepší variantou. Obvykle sama ustoupí do 24 hodin. Většinou stačí jen přísná dieta v této podobě:

  1. den akutního onemocnění vynecháváme jídlo úplně. Nutná je především dostatečná hydratace. Doporučen je zejména černý čaj, minerální voda a Coca-cola (pravá, nikoli náhražky), která oddá tělu potřebné minerály a trochu energie navíc.
  2. den je povolena lehká dieta. Zejména rýže, dušená mrkev, suché pečivo a celozrnné výrobky.

Střevní chřipku způsobenou bakteriemi na první pohled nepoznáme. Jasno začne být ve chvíli, kdy výše zmíněné příznaky neustupují ani po dvou dnech.

Tehdy je třeba do dietního režimu zařadit aktivní černé uhlí a v případě nutnosti i nějaké léky pro normalizaci střevní mikroflóry (např. Endiaron).

Jestliže se stav neupraví ani po dalším dni, bude nejspíš nutná návštěva lékaře a nasazení antibiotik.

Měli byste vědět: krev ve stolici je během střevní chřipky celkem běžná. Neznamená to však, že musíte ihned běžet k lékaři. Vše by se mělo samo upravit do několika dní. Na vině jsou jednoduše příliš namáhaná střeva.

Zdravotní stav bychom neměli podceňovat zejména u nejmenších dětí a starších lidí. Tam může dojít k dehydrataci organismu velmi těžko. Pokud dítě vyzvrací během několika hodin každý doušek tekutiny, který mu podáte, neostýchejte se zavolat záchrannou službu.

Dehydratace ho může ohrozit na životě, ale v nemocnici tomu lze velmi snadno předejít díky fyziologickému roztoku v infuzi. Obvykle nejde o hospitalizaci delší než 24 hodin. S dítětem můžete být po celou dobu, a předejdete tak možná mnohem vážnějším problémům.

U seniorů je pak vhodné stav zkonzultovat s ošetřujícím lékařem.

Náš tip: nevíte, čím srazit teplotu během střevní chřipky? Jako první sáhněte po Paralenu, který je k žaludku nejšetrnější. Pokud nemáte průjem, zvažte použití čípků. Nabízí se také studené zábaly rukou a nohou. Břicho chladit nedoporučujeme, utlumení střevní aktivity je v tomto případě nevhodné. Viry a bakterie pak nemohou rychle odcházet z těla!

Rýžový odvar na střevní chřipku

Hodit by se vám mohl i recept našich babiček, a to už v prvním dni ve chvíli, kdy záchvaty zvracení postupně ustanou. Uvařte si rýži na zítřek, ale vodu z ní slijte už dnes a po troškách ji pijte. Rýžový odvar totiž obsahuje velké množství škrobů, které pomáhají hojit a chránit zatěžovanou střevní sliznici.

Rýžový odvar recept:

Vezměte 50 gramů rýže a vařte ji ve dvou litrech vody asi hodinu. Vše přeceďte. Tekutinu doplňte převařenou vodou do množství 1,5 litru.

Některým lidem stejně dobře zabírá mrkvový odvar, i když lékaři tvrdí, že v prvním dni by ovoce ani zelenina přes naše namáhané trávení vůbec projít neměly:

Mrkvový odvar recept:

250 gramů očištěné mrkve vaříme doměkka asi hodinu. Tekutinu přecedíme a dolijeme převařenou vodou do půl litru.

Budete překvapeni, jak rychle dokáží tyto babské rady vrátit vaši stolici do žádoucího stavu. Léčba se tak může zkrátit i o jeden celý den!

Zavodňovací roztok jako z nemocnice

Dobrou službu co do pitného režimu vám udělá také minerálka, v níž pečlivě rozmícháte po lžičce soli a cukru. Dostanete tak velmi podobné složení, jako mají fyziologické roztoky v nemocnicích. Doplníte tak nejenom tekutiny, ale také potřebné minerály a ionty.

Zajímavé:  Léčba Rázovou Vlnou Diskuze?

Střevní chřipka délka léčby

Při běžné virové střevní chřipce stačí a vymizení příznaků obvykle 1-2 dny. Pamatujte však na to, že po prodělaném onemocnění je váš organismus oslabený. Pokud je to možné, vezměte si v práci ještě alespoň jeden den volna a užijte si ho v posteli s co největším důrazem na odpočinek.

A kdy naskočit a běžný jídelníček? To je individuální. Následující týden se však pokud možno vyhýbejte těžkým a kořeněným jídlům (houby, smažená jídla, chipsy apod.) a stejně tak i alkoholu. Pomůžete tím přirozené regeneraci střevní i žaludeční sliznice a organismu prospěšné mikroflóry.

Prevence proti střevní chřipce? Existuje!

Absolutním základem v tomto směru je omezení kontaktu s postiženými lidmi. Riziková jsou především místa s velkým výskytem lidí. V období střevních chřipek proto víc než kdy jindy platí nutnost důkladného mytí rukou po návratu z obchodu nebo MHD.

Jestliže žijeme s nemocným ve stejné domácnosti, vyplatí se oddělit jeho ručníky a osušky od ostatních.

Ruce si umýváme před každou, ale opravdu každou konzumací jídla, i kdyby šlo jen o rozbalení bonbónu.

A řádné umýváme také veškeré jídlo – zárodek střevní chřipky si můžeme snadno přinést třeba z obchodu, a následně snít na neumytých hroznech, ze kterých jsme jen tak namátkou ochutnali.

Vše, co víme o koronaviru: nemění své chování, vytváří mikrosraženiny a chlad mu svědčí

Už osmý měsíc ovládá dění v Česku neviditelný nepřítel – koronavirus. Někdo ho překoná téměř bez obtíží, jiní bojují v nemocnicích o život.

Děti procházejí onemocněním prakticky bez příznaků, což ovšem může být pro okolí nebezpečné, muži mají dvakrát větší pravděpodobnost, že se nakazí. Dokáže postihnout řadu orgánů v těle.

A imunologové vzkazují: virus se nijak výrazně nezměnil a chladnější počasí mu dodává na síle.

Server iROZHLAS.cz vyzpovídal doktory, kteří léčí těžce nemocné, imunology a další odborníky a prostudoval poslední dostupné studie. Co dnes, po více než deseti měsících od prvních nakažených v čínském Wu-chanu, víme o novém typu koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19? V řadě věcí udělal svět značné pokroky, ale stejně tak zůstává hodně neznámých.

Začněme tím, jestli a jak se virus proměňuje.

„Ze své podstaty je koronavirus mnohem méně náchylný k mutacím než jiné RNA viry, všechny mají opravný aparát. Umí si díky tomu mutace opravit,” říká virolog a biochemik Libor Grubhoffer.

Vědci se shodují na tom, že se koronavirus změnil oproti jaru jen málo, zaznamenané mutace si můžete prohlédnout zde.

Sílí ovšem hypotéza, že jedna změna má vliv. „Původní forma viru byla vystřídaná jinou formou a oprávněně se zdá, že je nakažlivější. A proto vytlačila tu původní variantu. Ale ne každý tomu věří,” popisuje imunolog Václav Hořejší.

Podle něj se sice snadněji přenáší, ale na průběh nemoci nemá vliv. „Stejně tak se nechová antigenně – laicky tedy protilátky z první vlny fungují i v té druhé,” vysvětluje.

Zatím nic nenaznačuje tomu, že by byla tato mutace nebezpečnější pro zdraví lidí. Naopak, některé indicie spíše vedou k tomu, že se na ni umírá méně. „Zdá se, že tato mutace převládla. A zdá se, že se šíří rychleji.

Sice to nevíme jistě, ale zajímavé je, že počet úmrtí v Evropě výrazně klesl v porovnání třeba se Severní Amerikou, Brazílií nebo dalšími částmi světa,“ uvádí Paul Tambyah, prezident Mezinárodní společnosti pro infekční choroby.

Na druhou stranu je nutné podotknout, že zdravotnictví je na nemoc připravené mnohem lépe než na jaře. Jisté je, že koronavirus se v populaci šíří rychleji než chřipka a také způsobuje násobně více těžkých případů.

U chřipky se uvádí, že zhruba jedno procento nakažených skončí v nemocnici, u koronaviru je to mezi 5 a 20 procenty nakažených. Jaká je u koronaviru smrtnost, se nedá zatím přesně určit, nevíme, kolik lidí je opravdu nakažených.

Odborníci ji odhadují zhruba na jedno procento, pro srovnání u chřipky se udává smrtnost 0,1 procenta.

Před téměř rokem někteří věřili, že koronavirus možná přes léto sám vymizí. V podobném duchu mluvil ještě v srpnu český premiér Andrej Babiš (ANO), když tvrdil, že virus zeslábl. Nynější poznatky ale tyto domněnky vyvrací.

Koronavirus nezmizel. Nezeslábl. A bude tu s námi nejspíše navždy.

Navíc přírodní podmínky na severní polokouli naopak podle imunologů způsobí, že virus nabere na síle. „Nižší teplota koronaviru pomáhá stejně jako třeba viru chřipky. Proto i ty chřipkové epidemie jsou v zimě,” srovnává Hořejší.

A souhlasí s ním i další odborníci. „Kolegové fyzici říkají, že kapénky v takovém počasí déle vydrží a stejně jako u dalších respiračních chorob to viru usnadní šíření kapénkovou cestou. Ale není to jasně dané,” podotýká infektolog a epidemiolog Petr Smejkal.

„Nakažlivost covidu-19 závisí striktně na průměrné teplotě. Když o jeden stupeň klesne teplota, tak nakažlivost stoupne asi o tři procenta,” odkazuje Jaroslav Flégr na čínskou studii.

Podobně se ostatně chová většina respiračních onemocnění, včetně nemoci SARS, kterou způsobil jiný typ koronaviru.

Neznámou zůstává, jak ovlivní koronavirovou epidemii očekávaný nástup podzimních viróz a sezonní chřipky. „Nevylučuju, že by to mohlo zhoršit situaci.

Ale čekáme, co s tím udělá také fenomén interference (vzájemnému ovlivňování – pozn. red.) virů,” říká virolog a biochemik Grubhoffer.

Laicky řečeno: zatím není jasné, jestli onemocním koronavirem, pokud budu mít už chřipku nebo i obyčejnou rýmu.

Čím více nakažených, tím více poznatků, jak koronavirus řádí v lidském těle, pokud se do něj dostane. „Virus vstoupí přes sliznice nosohltanu a hltanu, popřípadě přes spojivky. Poté začne sestupovat přes lymfatický okruh do hrtanu a do dýchacích cest, kde začne postihovat plíce.

Předtím ho také spolknete a dostane se i do trávicího traktu a to může přinést symptomy jako průjem nebo zánět žaludku,” popisuje Martin Balík z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde se starají o vážně nemocné pacienty s covidem. „Ti lidé zvrací a vypadá to jako střevní chřipka.

A buď se přes to přehoupnou, nebo se poté projeví i v dýchacích cestách. Někdy to žaludeční šťávy zničí, ale ne vždy.“

Po proniknutí do těla viry zaútočí na buňky v organismu. „Nasednou na povrch hostitelské buňky.

Poté následuje proces, ve kterém si vlastně ten vir otevře dveře do buňky a splyne s její povrchovou membránou a dostane dovnitř genetickou informaci.

Poté se podle ní začnou tvořit virové proteiny a výsledkem je, že v buňce vznikne velký počet kopií viru, a ty opouští buňky. Tak ji vysílí, že odumře, a viry se šíří dál,” vysvětluje imunolog Hořejší.

Podle dostupných poznatků koronavirus hlavně napadá dýchací soustavu a cévy. „Když se dostane do těla ve velké infekční dávce, tak začne dělat zánět po cévních stěnách a to se může projevit na každém dobře prokrveném orgánu – to jsou plíce, ale i cévní problémy a sraženiny, mohou tam být cévní mozkové příhody, případně mají plicní embolizace,“ vypočítává Balík.

Komplikací pro oběhovou soustavu jsou mikrosraženiny, které koronavirus způsobuje. Ty poškozují srdce. „Objevují se hlavně v akutní fázi, ale zanechá to po sobě hroznou paseku.

Myslím, že často ty problémy, co si pak lidé nesou, tak jsou spojené s tím, že virus jim tam zanechal mikrosraženiny. To souvisí i s tím, že jsou slabí a nevýkonní. To je zánět v kombinaci s mikrosraženinami. Ale bavíme se o těžkých formách,“ říká Balík.

Koronavirus postihuje nejen plíce a srdce, ale třeba i ledviny a mozek.

Nejčastější příznaky u covidu jsou: horečka, kašel, dušnost, bolest svalů a kloubů, únava. Dalším příznakem může být ztráta chuti a čichu.

A potom také takzvané kovidové prsty, což je u respiračních onemocnění nečekaný příznak. Podle lékařů souvisí už se zmíněnými mikrosraženinami. „To je přesně postižení té cévní stěny.

A i zánět aorty, který se popisuje jako syndrom u dětí, tak to také souvisí s tím,“ upozorňuje Balík.

„Souvisí to s tou srážlivostí. Je to tím, že vlásečnice jsou ucpané a projevuje se to na vzhledu prstů,” souhlasí imunolog Hořejší.

Covidové prsty | Zdroj: Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

Netypickým a tím pádem zajímavým příznakem je i ztráta čichu a chuti, což spolu souvisí.

„Zdá se, že je virus trochu neurotropní a jde po chuťových a čichových buňkách, když se namnoží na sliznici,“ popisuje Balík. „Čichové buňky jsou de facto nervová zakončení čichového nervu, který jde z mozku. A jak tam běží zánět na sliznici, tak je to poškodí a lidé pak nic necítí a všechno je bez chuti,“ říká Balík.

Záleží na míře poškození, ale čichové buňky se obnovují velmi pomalu, to je důvod, proč někteří lidé popisují, že se jim po vyléčení čich vrátil až po několika týdnech. Ztráta čichu je také poměrně jasný náznak toho, že koronavirus pronikl do těla. „Je to dobrý indikátor nemoci.

Když mi teď někdo z ambulantů zavolá, že ztratil čich, tak mu říkám: ‚Běž na test.’ A ještě se mi nestalo, že by neměli covid-19. Je to dost specifická věc.

U jiných virových nemocí respiračního systému se s tím moc nesetkáváme,” líčí pneumolog Vladimír Koblížek z Hradce Králové, který spolu se svými kolegy z fakultní nemocnice systematicky studuje dlouhodobé následky onemocnění.

Ztráta čichu může také naznačovat, že je jedinec odolnější a virus se tak zastaví v nose a neproniká dále do těla. „Anosmie má častější výskyt u asymptomatických pacientů, kteří se setkali s menší virovou náloží nebo jsou imunitně silnější.

Imunitní systém zadrží virus v oblasti čichových vláken a ten tak neproniká dále do plic, kde může být pro mnohé lidi fatální,“ cituje Deník N Jana Plzáka, přednostu Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK, FN v Motole.

TikTok users turn their symptoms into a viral taste test challenge…. �

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector