Suchý jazyk – Vše o zdraví

Suchý jazyk - Vše o zdraví

Co barva jazyka a jeho celkový stav říká o našem zdraví?

I když si to možné jenom málokdy uvědomíte, tak vám vaše tělo dokáže velmi často dát celkem zajímavé signály o tom, zda je s ním něco v nepořádku. Velmi často to můžete pocítit tím způsobem, že se takzvaně necítíte ve své kůži. Nejde ale o jedinou variantu, protože mnohdy vám napoví i váš jazyk. Proto běžte k zrcadlu, vyplázněte ho a k ruce si vezměte tento náš návod. Poradí vám, jak to s vaším zdravím je, nebo naopak není.

Jak prohlížet svůj jazyk?

Určitě není nutné pozorovat svůj jazyk několikrát denně. Stačí se na něho podívat třeba ráno, když si čistíte zuby, stejně jako stačí jeho pozorování několikrát do týdne.

Pokud bude něco v nepořádku s vaším tělem, dá se říci, že to nejenom uvidíte na svém jazyku, ale také lze v souvislosti s tím pociťovat celkem nepříjemnou a neznámou pachuť v ústech. I ta může značit určitý problém.

Jak tedy na prohlédnutí?

  1. Prohlédněte svůj jazyk ráno a při denním světle (světlo v koupelně může ovlivnit to, jak vnímáte barvu jazyka)
  2. Prohlédněte jazyk vždy ještě před čištěním zubů
  3. Nijak jazyk netiskněte ani příliš nevyplazujte, prostě normálně.

Barva jazyka a vaše zdraví

Té si samozřejmě všimnete jako první. Je třeba říci, že pokud jde o správný vzhled vašeho jazyka, jsou důležité hned tři věci, na které je nutné se zaměřit. O jakou trojici věcí se jedná? Je to celkem jednoduché. Jsou to tyto?

  • Narůžovělá barva
  • Vlhký vzhled
  • Jemný bílý povlak

Pokud váš jazyk přesně takto vypadá, můžete jásat, jelikož to o vás vypovídá, že jste zdraví. Co ale v případě, kdy jazyk tmavne, až do fialové barvy? Jasně to značí, že máte zvýšenou teplotu.

Pokud je naopak jazyk v odstínu barvy modré, může to značit problémy se srdcem.

Nejde ale o signály jediné, jelikož pokud začne na jazyku převládat výrazně červená barva, může mít vaše tělo problémy s psychickým rozpoložením, nebo se může jednat o trávicí komplikace.

Barvy jazyka si projdeme trošku podrobněji:

Suchý jazyk - Vše o zdraví

1. Růžový jazyk

Je barva jazyka pěkně růžová? Tak to je super, protože pro vás máme moc dobrou zprávu. Váš jazyk vypadá tak, jak má vypadat u zdravého člověka.

A to je perfektní. Kromě růžové barvy na jazyku ještě můžete mít i jemný bílý povlak, to je také v pohodě. To je absolutně normální a zdravé. Takže ano, tohle je ok a můžete být rádi, že váš jazyk jen potvrzuje vaši dobrou kondici.

Suchý jazyk - Vše o zdraví

2. Červený jazyk

Máte výrazněji červený jazyk? Existuje několik faktorů, které mohou způsobit, že normálně růžový jazyk začne být červený. Tak například nedostatek kyseliny listové a vitaminu B-12 může způsobit, že váš jazyk bude mít načervenalý vzhled.

Ve výjimečných případech to může být spála. Lidé, kteří dostanou tuto infekci, mohou mít dost červený jazyk. Okamžitě kontaktujte lékaře, pokud máte vysokou horečku a červený jazyk. Antibiotická léčba je nezbytná.

Obecně mohou v těle probíhat nějaká zánětlivá onemocnění.

Suchý jazyk - Vše o zdraví

3. Jasně zářivý a jasný červený jazyk

Máte jasně červený (až zářivě červený jazyk)? To může poukazovat na srdeční poruchy nebo na některou z krevních chorob. Měli byste s tím zajít určitě k lékaři. Jasně červený jazyk také naznačuje nedostatek určitých živin, zejména železa a vitamínů B.

A co na jasně červený jazyk říká čínská medicína? V čínské medicíně ukazuje červený jazyk teplo. Barva jazyka se může vztahovat k různým orgánům v těle. Například červený kořen jazyka může znamenat nadměrné teplo ve střevech. Regulujte teplo chladícími potravinami, jako jsou okurky, meloun a zelený čaj. Zajímavé, že?

Suchý jazyk - Vše o zdraví

3. Žlutý jazyk

Máte žlutý jazyk? Žlutý jazyk je často neškodný a samo o sobě odchází. Jen málo stavů, které způsobují žlutý jazyk, jako je žloutenka, jsou vážnější a vyžadují léčbu.

  • Častou příčinou žlutého jazyka je nahromadění buněk a bakterií na jazyku. Toto nahromadění je často způsobeno špatnou hygienou ústní dutiny.
  • Černý chlupatý jazyk – tento víceméně neškodný stav nastává přemnožením plísní a bakterií na jazyku, což bývá často způsobeno užíváním léků, které obsahují vysokou hladinu antacidu. Bakterie, nečistoty, potraviny a další látky se na jazyku mohou shromáždit a změnit ho různými barvami. Přestože je v názvu této poruchy „černá“, může jazyk předtím, než zčerná, být zbarven do žluté nebo jiné barvy.
  • Sucho v ústech je vlastně nedostatek slin v ústech. Sliny vyplavují bakterie z úst, což pomáhá předcházet zubnímu kazu. Sjogrenův syndrom a diabetes, stejně jako radiační a chemoterapeutická terapie, mohou způsobit vysušení úst. Dýchání ústy, zatímco spíte, přispívá také k vysušení úst. A pak můžete mít suchý jazyk.
  • Žloutenka je stav, kdy se kůže a oči změní na žlutou barvu. Stává se to, když jsou játra poškozena a nemohou správně zpracovat bilirubin odpadního produktu. Bilirubin je žlutý pigment, který se produkuje při rozpadu červených krvinek. Málokdo to ví, ale zbarven do žluta může být i váš jazyk.
  • Léky, které obsahují bismut – Pepto-Bismol a jiné léky obsahující bismut mohou změnit jazyk na barvu, která se pohybuje od žluté po černou.
  • Za žlutou barvou jazyka mohou být i žaludeční problémy a také problémy s játry.
  • Ústní vody, které obsahují oxidační činidla – Použití ústní vody obsahující peroxid nebo mentol může změnit barvu jazyka.
  • Tabákový kouř – Chemické látky v tabákovém kouři mohou způsobit, že jazyk se změní na zažloutlou barvu.

Suchý jazyk - Vše o zdraví

4. Modrý jazyk

Je váš jazyk jakoby modrý? Může to být nějaká nemoc ledvin. A dále také:

  • Špatná cirkulace krve.
  • Otrava. Může se vyskytnout v důsledku otravou rtutí nebo jiným těžkým kovem.
  • Chybějící vitamin C. Modrý povrch na jazyku může být způsoben těžkým nedostatkem kyseliny askorbové a chorobou nazývanou kurděje.
  • Poruchy srdce. Pokud modrá barva pokrývá celý povrch jazyka, dochází k problémům s krevním oběhem a často jsou doprovázeny komplikacemi, například srdečním selháním. Takže na to pozor a určitě navštivte lékaře.

Suchý jazyk - Vše o zdraví

5. Fialový jazyk

Máte fialový jazyk? Může to znamenat plicní choroby nebo i srdeční choroby. Ve srovnání s jinými typy zbarvení jazyka je fialový jazyk spíše vzácný.

Obvykle se rozvíjí, když člověk nedostává určité živiny, zejména vitamín B2 (riboflavin). Ti, kteří jsou ohroženi nedostatkem vitaminu B2, jsou alkoholici, vegetariáni a starší lidé kvůli špatné stravě.

Dále jsou nedostatky vitaminu B12 a kyseliny listové spojené s červenohnědově purpurovou barvou.

Dalším možným důvodem je problém s cirkulací. Cirkulační problém by mohl být důsledkem mnoha onemocnění a stavů, včetně onemocnění periferních arterií, krevních sraženin, křečových žil, cukrovky, obezity, Raynaudovy choroby, a jiné.

Chronická bronchitida může vést k jazyku, který je fialový, zejména tmavě purpurový nebo tmavě modrý. Chronická bronchitida může také způsobit modrofialovou kůži a žíly. Chcete-li vědět, zda se jedná o chronickou bronchitidu, očekávejte další příznaky, jako je pískání, dušnost, trvalý kašel, který vyvolává hlen (hlen), stejně jako časté infekce na hrudníku.

Pozor také na vysoký cholesterol. Vysoký cholesterol obvykle způsobuje problémy se srdcem, stejně jako problémy s cirkulací.

Suchý jazyk - Vše o zdraví

6. Bledý jazyk

Máte bledý jazyk? Mohou to být problémy nedostatku vitamínů a obecně některých živin. Třeba opět nedostatek vitamínu B12 bledý jazyk často způsobuje.

Když jazyk je bílý či bledý, je to obvykle proto, že ústa jsou suché a papily se mohou zvětšit a mohou zachycovat bakterie a další nečistoty.

Suchá ústa mohou tedy příležitostně způsobit, že jazyk je bledý. Nemoci dýchacího ústrojí – záněty plic, bronchitida, tracheitida mohou způsobit podobný vývoj na povrchu jazyka.

Zajímavé:  Alergie Na Zimu Příznaky?

Po zotavení člověka zpravidla přechází šedý jazyk zpět do růžové barvy.

Podávání léků – dlouhodobá léčba antibiotiky nebo hormonálními léky vede ke změně střevní mikroflóry (intestinální dysbiózy), která může způsobit změnu barvy plaku na jazyku. Někdy k předcházení takovým jevům lékař předepisuje pacientům probiotické přípravky, aby takto normalizovali činnost střev a zvýšili obranyschopnost těla.

A zaměřte se také na ústní hygienu, více pijte vodu.

Suchý jazyk - Vše o zdraví

7. Bílý jazyk

A co bílý jazyk? Ten může mít opravdu hodně příčin. Přečtěte si tento článek. Bakterie, houby, špína, potraviny a mrtvé buňky se mohou dostat do místa mezi rozšířenými papilami. Obecně tyto shromážděné nečistoty jsou to, co pak změní váš jazyk na bílý. Všechny následující podmínky mohou způsobit bílý jazyk:

  • špatná ústní a zubní hygiena
  • suchá ústa
  • dýchání skrze ústa
  • dehydratace
  • podráždění, například z ostrých okrajů zubů nebo dentálních nástrojů
  • horečka
  • kouření nebo žvýkání tabáku
  • užívání alkoholu

Suchý jazyk - Vše o zdraví

8. Šedý jazyk

A co šedý jazyk? Ten může znamenat například nemoci zažívacího traktu. Dále to může být třeba leukoplakie – nepravidelně tvarované bílé nebo šedé skvrny jsou jejím příznakem.

Tvar jazyka

Tvar pravděpodobně příliš řešit nebudete, jelikož ten může být dán mnoha faktory. Nutno ale říci, že je dobré vědět, zda je tvar vašeho jazyka stále stejný, nebo se postupně mění.

Velmi časté mohou být třeba různé druhy zakřivení, které značí, že nemusí být něco v pořádku s vaším sluchovodem. Stejně tak to může znamenat dokonce i poruchy mozku. V obou případech doporučujeme být na pozoru.

Jinak se tvar zase až tolik nemění a tak zde není nutné pravidelně kontrolovat jeho případné změny.

Povlak jazyku

Jak bylo zmíněno, lehký a bílý by na jazyku měl být. Je to známka toho, že je s vaším tělem vše v pořádku. Problém ale může nastat, pokud je jeho vrstva příliš silná.

To je známkou špatného fungování trávicího systému. Stejné je to, pokud povlak odstraníte a on se zase velmi brzy objeví. I to může znamenat trávicí problém.

V daných případech obvykle stačí upravit svůj jídelníček a zařadit do něho zdravou a vyváženou stravu.

Mnohdy však může povlak, a jeho množství i barvu ovlivňovat hlavně to, co jíte, pijete, nebo zda máte nějaké neřesti. Je to podobné, jako u zubů. Proto povlak jazyka kontrolujte nejlépe ráno. Rozhodně ne po:

  • Šálku kávy
  • Hrnečku černého čaje
  • Cigaretě

TIP: Jak na bílý povlak na jazyku?

Vliv má i barva povlaku

Není to jenom množství povlaku, které může značit problém. Jak bylo lehce nastíněno výše, tak má vliv i jeho barva. Pokud dochází k tomu, že jde spíše do žlutého a někdy až do hnědého odstínu, tak to může jasně značit to, že špatně fungují játra.

Podobné zbarvení povlaku ale může znamenat i plísňové onemocnění. Ne vždy se ale musíte zase až tolik obávat, protože stejný odstín barvy může být jenom symbolem toho, že máte nedostatek vitaminu B3.

K lékaři v takovém případě není nutné jít, jelikož stačí tento vitamín doplnit a uvidíte, že se opět odstín povlaku vrátí k takzvanému normálu.

Nerovnosti na jazyku

Ano, i jazyk má své nerovnosti. Jaké jsou? Podívejte se do zrcadla a posuďte, zda jsou podélné, nebo příčné.

Pokud jde v obou případech o rovnoměrné rýhy, nemusíte se ničeho obávat, jelikož pokud jde o vaše zdraví, tak je vše v naprostém pořádku.

Pokud je ale patrná určitá nepravidelnost, může to znamenat problémy. A to například problémy s játry, stejně jako můžeme mluvit třeba o chudokrevnosti.

Rýh, které se na jazyku mohou objevit, je ale více. Některé, které jsou nerovnoměrné, mohou znamenat jenom krátkodobou dehydrataci nebo problémy s žaludkem. Jiné ale už ukazují na problémy se srdcem, nebo problémy s ledvinami.

Hlavně nepropadejte panice

Pokud jste si nyní prohlédli svůj jazyk a zdá se vám, že s ním není něco v pořádku, nepropadejte panice. Pokud vám delší dobu nic není, zkuste jenom doplnit tekutiny, stejně jako zlepšete svou stravu a doplňte vitamíny. Pokud bude za pár dní vše v pořádku, byl to jenom krátkodobý jev, který nic neznamená.

Zde připomeňme, že jazyk jako signalizace nemoci používejte hlavně ve chvíli, kdy na něm zcela jistě a patrně uvidíte, že něco není v pořádku. Bude jasně vidět, že jeho barva, tvar, nebo rýhy rozhodně nebudou vypadat nijak zdravě.

Určitě s tím budou spojeny i různé doprovodné efekty. V takovém případě je naše rada zcela jasná a souvisí s tím, že je dobré vyhledat lékařskou pomoc. Právě lékař dobře diagnostikuje, co s vámi je.

A co si dále o jazyku přečíst?

  • Co dále jazyk může říkat o vašem zdraví?
  • O jazyku na wikipedii

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Sucho v ústech (xerostomie): příčiny a možnosti léčby

Suchý jazyk - Vše o zdraví

Sucho v ústech neboli xerostomie je onemocnění, při kterém slinné žlázy v dutině ústní neprodukují dostatek slin, které jsou potřeba ke zvlhčování sliznic v ústech.

Sucho v ústech je častým nežádoucím účinkem některých léků, vyskytuje se také při stárnutí nebo vzniká následkem radioterapie při léčbě rakoviny.

Méně často je sucho v ústech způsobeno onemocněním, které přímo ovlivňuje činnost slinných žláz.

Sliny pomáhají chránit před zubním kazem, protože neutralizují kyseliny tvořené baktériemi, které žijí v dutině ústní a současně omezují množení zdraví škodlivých baktérií v dutině ústní a odplavují zbytky potravy. Sliny také zvyšují schopnost vnímání chutí a usnadňují žvýkání, kousání a polykání potravy.

  • Navíc sliny obsahují enzymy, které pomáhají trávit přijatou potravu.
  • Asi každý občas zažil pocit sucha v ústech, nicméně jestliže tento stav přetrvává dlouhodobě, bývá pro pacienty velice obtěžující a podstatně zhoršuje kvalitu života, zdraví zubů a dásní a negativně ovlivňuje také chuť k jídlu a příjem potravy.
  • Léčba suchosti v ústech závisí na vyvolávající příčině.

Příznaky

  1. Nejčastější příčinou sucha v ústech je nedostatečná tvorba slin. S tímto problémem se většinou pojí také následující příznaky:
  2. Za tvorbu slin jsou odpovědné slinné žlázy, které jsou umístěné pod dolní čelistí, pod jazykem a pod ušima.

     

  3. Jejich schématické znázornění vidíte na následujícím obrázku.

Suchý jazyk - Vše o zdraví

Slinné žlázy člověka – schématické znázornění

Kdy vyhledat lékaře?

V případě, že sucho v ústech a další s ním spojené příznaky přetrvávají déle než 14 dní, vyhledejte lékařskou pomoc.

Příčiny

Sucho v ústech vzniká v případě, kdy slinné žlázy neprodukují dostatek slin na zvlhčení sliznice dutiny ústní. Funkce slinných žláz může být negativně ovlivněna, mimo jiné, například:

  • Léky: sucho v ústech je velmi častým nežádoucím účinkem celé řady léků, jako jsou například antidepresiva (léky užívané v léčbě depresí, úzkosti a dalších duševních onemocnění), antihypertenziva (léky užívané v léčbě vysokého krevního tlaku), antihistaminika (léky užívané v léčbě alergií), dekongestiva (léky užívané na uvolnění ucpaného nosu), myorelaxancia (léky na uvolnění svalového napětí) a analgetika (léky proti bolesti).
  • Stárnutí: sucho v ústech je přirozeným projevem stárnutí. Částečně za to mohou léky, protože starší lidé obvykle užívají léky na vysoký krevní tlak a další léky, jejichž nežádoucím účinkem je sucho v ústech. Dalším důvodem je pak špatné stravování, nedostatek tekutin (starší lidé obvykle méně pijí, protože nemají pocit žízně a hrozí jim tak dehydratace) a dlouhodobé zdravotní potíže (například diabetes či jiná civilizační onemocnění).
  • Léčba nádorovýchonemocnění (chemoterapie a radioterapie): metody užívané v léčbě nádorových onemocnění (zejména chemoterapie a radioterapie) mohou způsobit sucho v ústech. Chemoterapie mění charakter a množství produkovaných slin. Může se jednat o dočasný problém, který po ukončení léčby sám od sebe odezní. Při ozařování hlavy a krku (radioterapii) kvůli nádorovému onemocnění dochází k poškození slinných žláz, což může vést k podstatnému snížení tvorby slin. Snížená tvorba slin po radioterapii může být dočasná nebo trvalá, v závislosti na ozařovaném místě a na absorbované dávce radioaktivního záření.
  • Poškození nervů: poškození nervů na hlavě a krku může vést k nedostatečné tvorbě slin a suchu v ústech.
  • Některá onemocnění: sucho v ústech mohou způsobit také některá onemocnění (včetně autoimunitních chorob), jako jsou diabetes mellitus, cévní mozková příhoda, kvasinková infekce dutiny ústní, Alzheimerova choroba, AIDS nebo Sjögrenův syndrom. Sucho v ústech může být také způsobeno nádorovými onemocněními, včetně rakoviny slinných žláz a nebo chorobami, které způsobují poškození slinných žláz či ucpání jejich vývodů (například kameny ve slinných žlázách – sialolitiáza).
  • Dýchání ústy a chrápání: při dýchání ústy dochází k vysušování sliznice dutiny ústní vdechovaným vzduchem, což může způsobit sucho v ústech. Totéž platí pro chrápání.
  • Kouření a konzumace alkoholu: kouření, žvýkání tabáku a konzumace alkoholických nápojů rovněž způsobují sucho v ústech. Alkohol navíc zvyšuje riziko dehydratace, protože má diuretické (močopudné) účinky.
  • Nadměrná konzumace kofeinu: nadměrná konzumace kávy a dalších nápojů s obsahem kofeinu, může vést ke zhoršení funkce slinných žláz (z důvodu nedostatku tekutin, protože kofein má, stejně jako alkohol, diuretické účinky) a tím i k suchu v ústech.
  • Užívání některých návykových látek: užívání některých návykových látek, jako jsou metamfetamin nebo marihuana, může vést k suchosti v ústech. Metamfetamin navíc způsobuje i poškození zubů.

Komplikace

S nedostatečnou tvorbou slin a suchostí v ústech jsou spojeny, mimo jiné, následující komplikace:

  • Zvýšená tvorba zubního plaku, zvýšené riziko tvorby zubních kazů a zvýšené riziko onemocnění dásní
  • Boláky v ústech, jako jsou například afty
  • Kvasinkové infekce dutiny ústní (kandidóza)
  • Popraskané rty a/nebo bolavé a popraskané ústní koutky
  • Zhoršení příjmu potravy z důvodu problémů se žvýkáním a polykáním

Diagnostika

Při zjišťování příčiny sucha v ústech je důležitá jednak anamnéza (tedy získání informací o onemocněních, která pacient prodělal, včetně léků, které užívá, apod.

) a další vyšetření, jako jsou například vyšetření dutiny ústní, vyšetření slinných žláz zobrazovacími metodami (užívá se zejména ultrasonografie, magnetická rezonance – MRI a počítačová tomografie – CT) nebo laboratorní vyšetření krve (může prokázat například zánět nebo jiné problémy).

V případě, že má lékař podezření, že za sucho v ústech mohou nádorová onemocnění nebo autoimunitní choroby (například Sjögrenův syndrom), odebere vzorek tkáně ze slinné žlázy (odborně se tomuto odběru říká biopsie) a odešle ho na mikroskopické vyšetření.

Léčba

Způsob léčby sucha v ústech závisí na vyvolávající příčině.

Mezi nejpoužívanější způsoby léčby a opatření, která pomáhají zmírnit projevy sucha v ústech, mimo jiné, patří:

  • Změna léků, které způsobují sucho v ústech: pokud se váš lékař domnívá, že je příčinou sucha v ústech nežádoucí účinek léků, které užíváte, může vám léky změnit, případně upravit jejich dávkování tak, aby se tento problém zmírnil.
  • Přípravky na zvlhčení sliznice dutiny ústí: mezi tyto přípravky patří různé volně prodejné ústní vody, umělé sliny a další přípravky, které pomáhají hydratovat sliznici dutiny ústní. Vhodné jsou například přípravky, které obsahují xylitol (včetně žvýkaček), hydroxyethylcelulózu nebo karboxymethylcelulózu. Vhodný přípravek vám doporučí v lékárně. U xylitolu je třeba dávat pozor a neužívat ho v nadbytečném množství, protože může způsobit průjmy a další zažívací potíže. Některé ústní vody navíc pomáhají chránit před zubním kazem a odstraňují zubní plak.
  • Léky na podporu tvorby slin: mezi léky, které podporují činnost slinných žláz a tvorbu slin, mimo jiné, patří pilokarpin (přímé parasympatomimetikum užívané hlavně v očním lékařství) nebo cevimelin (v České republice není tento lék registrován, ve Spojených státech amerických se prodává pod názvem Evoxac).
  • Prevence zubního kazu a ústní hygiena: vhodnou prevencí sucha v ústech je správná péče o chrup. Zuby bychom si měli čistit alespoň dvakrát denně (ideálně ale po každém jídle). Doporučuje se používání zubních past s fluorem, který má dezinfekční účinky. Před spaním si vypláchněte ústa ústní vodou bez alkoholu a jednou týdně si před spaním vypláchněte ústa ústní vodou s chlorhexidinem. Měli byste také pravidelně navštěvovat zubního lékaře a dentální hygienu (oboje alespoň 2x ročně). Při čištění zubů nezapomínejte ani na jazyk a mezizubní prostory (používejte dentální nit nebo mezizubní kartáčky – vhodné výrobky vám doporučí nebo prodá každý lepší zubní lékař).
  • Žvýkačky bez cukru: pravidelné žvýkání žvýkaček bez cukru pomáhá stimulovat tvorbu slin. Vhodné jsou žvýkačky, které obsahují xylitol, který chrání před zubním kazem. Je potřeba to ale s xylitolem nepřehánět, protože ve velkém množství může způsobit plynatost, průjmy a další zažívací potíže.
  • Popíjení vody: pravidelné popíjení vody po celý den a pití během jídla pomáhá zvlhčit sliznice dutiny ústní a chránit před suchem v ústech.
  • Dýchejte nosem a ne ústy: naučte se dýchat nosem, protože při dýchání ústy vdechovaný vzduch vysušuje sliznice dutiny ústní a vede k suchosti v ústech.
  • Zbavte se chrápání: chrápání je jednou z nejčastějších příčin suchosti v ústech. Pokud vás tento problém trápí dlouhodobě, je nutné ho začít řešit. Vyhledejte spánkovou laboratoř nebo krčního lékaře (ORL), aby se zjistila příčina problému a zahájila co nejrychleji správná léčba.
  • Používejte zvlhčovač vzduchu: pokud máte v ložnici suchý vzduch, zapněte si na noc zvlhčovač vzduchu a před spaním dobře místnost vyvětrejte.
  • Zvlhčujte si rty: pokud vás trápí popraskané rty nebo koutky, pravidelně si je zvlhčujte vhodnými přípravky a gely, které vám doporučí lékař nebo lékárník.

Prevence sucha v ústech

I když není vždy možné rozvoji sucha v ústech zabránit, je dobré přijmout následující opatření, která riziko tohoto problému snižují:

  • Kofein a alkohol: alkohol a nápoje s obsahem kofeinu (včetně kávy) mají diuretické účinky a způsobují ztráty vody z organizmu, což zvyšuje riziko rozvoje sucha v ústech. Omezte proto jejich konzumaci na minimum. Nepoužívejte ústní vody, které obsahují alkohol.
  • Kouření: kouření vysušuje a dráždí sliznice dutiny ústní a navíc má i řadu dalších negativních zdravotních účinků. Raději proto nekuřte nebo se snažte přestat.
  • Pozor na antihistaminika a dekongestiva: pokud vám lékař výslovně nedoporučí, abyste užívali léky a přípravky na zmírnění projevů alergie (antihistaminika) nebo na uvolnění ucpaného nosu (dekongestiva), neužívejte je, protože mohou potíže spojené se suchostí v ústech zhoršovat. Jestliže antihistaminika musíte užívat z důvodu nějakého onemocnění, užívejte je nadále, vždy podle doporučení svého lékaře a pokud se vyskytnou problémy se suchostí v ústech, požádejte svého lékaře o úpravu dávkování a/nebo změnu léku.
  • Vyhněte se konzumaci sladkostí a cukrovinek: sladké cukrovinky a nápoje zvyšují riziko zubního kazu a mohou zhoršovat i příznaky suchosti v ústech. Snažte se jim proto, pokud možno, vyhnout.

Co si z článku odnést?

Sucho v ústech (xerostomie) je častým problémem, který alespoň občas postihne každého z nás.

Nejčastějšími příčinami jsou nežádoucí účinky léků, nadměrná konzumace nevhodných potravin a nápojů (zejména alkoholu a nápojů s obsahem kofeinu), kouření, chronická onemocnění, jako jsou diabetes mellitus, cévní mozková příhoda, Alzheimerova choroba nebo Sjögrenův syndrom a/nebo nežádoucí účinky léčby nádorových onemocnění (zejména chemoterapie a radioterapie).

Léčba suchosti v ústech závisí na vyvolávající příčině.

Pokud vás tento problém trápí dlouhodobě (déle než 14 dní), vyhledejte lékařskou pomoc.

Co všechno prozradí jazyk o vašem zdraví? Pozor na jeho barvu a povrch!

  • Pokud vás doktor při vyšetření požádal, abyste vyplázli jazyk, udělal dobře. Změny na jazyku mohou být prvním upozorněním na nejrůznější onemocnění. Jazyk je totiž zrcadlem našeho zdraví.V tradiční čínské medicíně je diagnostika podle jazyka stará tisíce let. Západní lékařství tento postup vyšetřování pacienta do značné míry přijalo a praktikuje dodnes. Jazyk neslouží jen k vyslovování slov nebo jako pomocník při polykání potravy, ale velmi často je i dobrým ukazatelem našeho zdraví. Může lékaři usnadnit stanovit diagnózu, anebo pomoci odhadnout, jaká nemoc nám hrozí v dohledné budoucnosti. Chcete vědět, jestli nehrozí i vám? Čtěte dál!
  • Na povrchu jazyka se každou sekundu shromažďuje obrovské množství bakterií, které se při polykání jídla dostávají do zažívacího ústrojí. Některé mohou naše tělo tímto způsobem kontaminovat a potom z toho vznikne nemoc. Možností, jak se tomu vyhnout, je každodenní čištění jazyka. „Dá se tak předejít spoustě zdravotních potíží, například kazivosti chrupu, infekcím v ústní dutině nebo zánětu žaludku. Taková hygiena pomáhá i při zápachu z úst. Pokud si jen čistíte zuby, snížíte zápach o třetinu, zatímco když k tomu přidáte i hygienu jazyka, nepříjemný odér skoro zmizí,“ vysvětluje zubní hygienistka Tereza Svobodová. 
    Očistu jazyka proto doporučuje zařadit do běžného života jako každodenní rituál. „Nejlepší je provádět ji speciální škrabkou, která je k dostání v drogeriích, ale vhodná je i obyčejná lžička.“ Když si na očistu jazyka zvyknete při čištění zubů, vaše tělo vám poděkuje. 

  • Co z jazyka vyčtete? Opravdu všechno. Od stavu orgánů až po akutní infekci nebo oslabený imunitní systém. Důležité je všechno: barva jazyka, to, zdali je suchý nebo vlhký, hladký nebo rýhovaný, jak vypadá po stranách a jak uprostřed. „Diagnostiku se musíte učit nejen teoreticky, ale i prakticky, proto lidem nedoporučuji, aby se vyšetřovali sami. Určitě by si měli všímat zásadních změn v ústech,“ říká odborník na TČM Dejan Hrnjica. 
    Jak poznáme zdravý jazyk? O dobrém zdraví lze mluvit, když je jazyk živé, jasné barvy. Naopak tmavá, matná barva poukazuje na to, že se v organismu děje něco nepatřičného a je nutné dalších vyšetření. Povrch jazyka odráží stav orgánů a krve, jeho povlak pak zobrazuje aktuální kondici pacienta. Čím je povlak silnější, tím významnější jsou patogenní procesy v organismu.
    Co o vás prozradí váš jazyk? Jaké varovné signály nepodcenit?

  • Uzlíky, bulky a zduřeniny na jazyku by měl vždy vidět lékař (ORL), protože by mohlo jít i o nádor (není třeba se děsit, nejspíš bude nezhoubný, ale diagnózu musí určit vyšetření). Lékaři doporučují počkat nejvýše deset dní – jestli vřídek nebo bulka nezmizí, pak už vůbec neotálet. 

    • Jaké nemoci může prozradit váš jazyk se dozvíte v zářijovém čísle Blesk zdraví

    10 signálů, že máte potíže s hormony: Poznáte to na očích i na váze! Branky, body, kokoti: Jakl káže o volebním právu žen, víla míří do Senátu!

Co o vašem zdraví prozradí jazyk

Bílé skvrny na jazyku se obvykle vyskytují u lidí se špatnou ústní hygienou, u kuřáků či chronických alkoholiků. Jakmile dojde v důsledku podráždění k otoku papil na povrchu jazyka, začnou se zde zachytávat bakterie, odumřelé buňky a zbytky jídla.

Za problémem může ale stát i kvasinková infekce či stav nazývaný leukoplakie neboli metaplazie. Slizniční epitel je v důsledku zvýšeného dráždění sliznice nahrazen odolnějším epitelem dlaždicovým. Může se jednat o neškodný stav, ale také o karcinogenní změny.

Za bílým plakem na jazyku může stát i kvasinková infekce či stav nazývaný leukoplakie.

Foto: Profimedia.cz

Bílé povlaky jsou ohraničené a nelze je setřít. Pokud nedojde k léčbě problému, kůže může zrohovatět.

Pokud tedy máte na svém jazyku bílé skvrny, které jsou stále patrné i po týdenním důkladném čištění jazyka hrbolatou zadní stranou zubního kartáčku, je dobré navštívit lékaře, který povlak na jazyku vyšetří. Jelikož k leukoplakii jsou náchylnější i lidé HIV pozitivní, lékař by měl provést zároveň i test na HIV.

Afty se objevují v důsledku oslabené imunity a nedostatku vitamínu BZdraví

Červený jazyk může být známkou, že vaše chuťové buňky reagují špatně na určité jídlo, stres, ale i nedostatek vitaminů skupiny B, a to zejména kyseliny listové a B12.

Někdy za červeným jazykem ale může stát i jen sucho v ústech a nedostatek hydratace.

Jasně červený jazyk doprovázený bolestmi v krku může být i známkou infekce. Může se jednak jak o streptokokovou infekci, spálu či šarlatovou horečku, a to v případě, když problém doprovází i svědivá vyrážka. V těchto případech je zapotřebí vždy vyhledat lékaře, jelikož se obvykle neobejdete bez léčby antibiotiky.

Jasně červený jazyk může značit streptokokovou infekci, spálu či šarlatovou horečku.

Foto: Profimedia.cz

Zářivě červený jazyk může poukazovat i na srdeční či krevní choroby. Kromě nedostatku železa, vitaminů B a dalších důležitých živin je tak zapotřebí zjistit pravou příčinu problému.

Jak na nepříjemný zápach z ústZdraví

Jak vypadá zdravý jazyk
Zdravý jazyk je obvykle narůžovělý s drobnými hrbolky (papily) na povrchu. Na dospělém jazyku se nachází přibližně 9000 chuťových pohárků, které nám umožňují rozlišovat chutě na sladké, kyselé, slané či hořké.

Může být známkou špatně fungujících jater, plísňového onemocnění, ale i jen nedostatku vitaminu B3. Než půjdete k lékaři, tak nejprve zkuste doplnit tento vitamin.

Drobná poranění jazyka mohou být způsobena některým jídlem, zejména když je horké či pikantní. Obvykle tyto drobné ranky velmi rychle samy zmizí.

Někdy se ale na jazyku mohou utvořit i drobné vřídky či opary, které mohou způsobit řadu nepříjemností. Nicméně i tyto neduhy obvykle zmizí samy od sebe, jen to trvá déle.

Pokud se na vašem jazyku objevují rýhy, pak se často jedná o dědičnou záležitost či spojitost s minulostí. Mnoho lidí se například již rodí s prasklým jazykem.

Odborníci tomuto problému nepřičítají žádný vážný problém, jen všem doporučují, aby se na tyto rýhy zaměřili při čištění jazyka, jelikož v nich mohou uvíznout zbytky jídla, což může způsobit zápach úst, ale i rozvoj škodlivých bakterií, které mohou podporovat vznik zubního kazu.

Může vzniknout v důsledku vypití velmi horkého nápoje, ale i náhodným kousnutím do jazyka. V některých případech ale může jít i o alergickou reakci na něco, co jste zkonzumovali. V takovém případě se může jednat o velmi nebezpečnou záležitost, jelikož otok může postupně začít bránit dýchání. Pokud tedy u sebe nemáte silné antihistaminikum, je zapotřebí okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

  • Čistěte si zuby dvakrát denně

Pravidelným čištěním zubů měkkým kartáčkem odstraňujete nahromaděné bakterie v ústech. Chráníte tak nejen samotné zuby před vznikem zubního kazu, ale i celou dutinu ústní před vznikem infekcí.

Nezapomeňte se vždy pravidelně věnovat i mezizubnímu prostoru a dásním.

Špatné bakterie v ústech se rády živí sladkostmi, při jejich přemnožení přitom může docházet k poškozování zubní skloviny. Pokud snížíte příjem cukru ve svém jídelníčku, zredukujete i tyto špatné bakterie v dutině ústní.

Kouření může vést ke žloutnutí zubů, ale i k onemocnění dásní, ztrátě zubů a v závažnějších případech i k rakovině úst. Pokud jste kuřák, popřemýšlejte o tom vždy, než si zapálíte další cigaretu.

  • Pijte velké množství vody

Sucho v ústech nebo nedostatek slin může vést k onemocnění celé dutiny ústní. Dostatečným pitným režimem dokážete i v ústech udržet tolik potřebnou vlhkost v ústech a minimalizovat tak podráždění sliznic a vznik infekce.

Parodontóza není projev stárnutíZdraví

V dutině ústní, na jazyku, dásních, ale i rtech se mohou objevit nejrůznější druhy zhoubného onemocnění.

Riziko těchto onemocnění přitom nejvíce hrozí lidem nad 40 let, a to zejména kuřákům. Tito lidé by měli být obezřetní a při přetrvávající bolesti v ústech či vzniklých hrudek či ran na straně jazyka raději vždy vyhledat lékaře.

Mezi další příznaky rakoviny dutiny úst mohou patřit červené či bílé skvrny na sliznicích či neobvyklé krvácení či necitlivost sliznic.

Pokud odhalíte rakovinu dutiny ústní včas, je velká naděje, že dojde k úplnému vyléčení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector