Svědění a pálení konečníku – Vše o zdraví

Svědění a pálení konečníku - Vše o zdraví

Svědění konečníku (odborně pruritus ani) je častý a běžný problém, se kterým se během život setká většina lidí. Svědění v této oblasti bývá velice intenzivní a často je doprovázeno silným nutkáním se poškrábat. Svědění konečníku je velice nepříjemný zdravotní i společenský problém.

  • Příčin svědění konečníku je celá řada, od kožních, infekčních či nádorových onemocnění, přes hemoroidy, až po nedostatečnou či naopak nadměrnou hygienu.
  • Pokud vás svědění konečníku trápí jen občas a rychle odezní, není nutné hned běžet k lékaři, nicméně jestliže se jedná o setrvalý nebo dlouhotrvající stav nebo se problémy zhoršují, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.
  • Při správné léčbě se příznaky svědění konečníku podaří ve většině případů zmírnit nebo úplně odstranit.

Příznaky

Se svěděním konečníku se často pojí také další příznaky, jako jsou zarudnutí nebo pálení kůže v okolí konečníku.

Kdy vyhledat lékaře?

Většinou není při svědění konečníku nutné hned běžet k lékaři, nicméně v následujících případech byste měli lékaře vyhledat co nejdříve:

  • Pokud je svědění konečníku dlouhodobé, příznaky jsou silné a přetrvávají dlouhodobě
  • Pokud se kromě svědění objeví také krvácení z konečníku nebo únik stolice
  • Pokud je okolí konečníku a řiti infikované (objeví se příznaky jako jsou zarudnutí, silná bolest nebo hnisavý výtok)
  • Pokud svědění konečníku neodezní ani při dodržování níže uvedených tipů

Chronické (dlouhodobé) svědění konečníku může souvise s kožním onemocněním nebo jinými zdravotními problémy, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Příčiny

V některých případech se nepodaří příčinu svědění konečníku zjistit, nicméně ve většině případů jsou příčinou potíží:

  • Podráždění: inkontinence stolice či chronický (dlouhotrvající) průjem mohou způsobit podráždění pokožky v okolí řitního otvoru. Podráždění kůže mohou způsobit také nevhodné hygienické přípravky, jako jsou například tekutá mýdla nebo vlhčené ubrousky. Také nadměrná hygiena (nadměrné drhnutí pokožky v okolí řitního otvoru) může způsobit svědění konečníku.
  • Infekční a parazitární onemocnění: mezi infekční onemocnění, které způsobují svědění konečníku, mimo jiné, patří pohlavní nemoci, kvasinkové či jiné plísňové infekce (často vznikají při zapaření pokožky), bakteriální kožní onemocnění, enterobióza (též oxyuriáza neboli parazitární onemocnění, jehož původcem je roup dětský).
  • Kožní onemocnění: v některých případech může být svědění konečníku způsobeno kožními chorobami, jako jsou lupénka (psoriáza) nebo kontaktní dermatitida
  • Ostatní onemocnění: mezi další onemocnění, která mohou způsobit svědění konečníku, mimo jiné, patří diabetes, nemoci štítné žlázy, hemoroidy nebo nádorová onemocnění (rakovina) konečníku a řitního otvoru (anus).

Diagnostika

Ve většině případů lékaři zjistí příčinu svědění konečníku z popisu příznaků a na základě pohledového vyšetření.

V případě podezření na nádorová onemocnění může lékař doporučit další vyšetření (per rectum vyšetření, CT, MRI nebo jinou zobrazovací metodu, laboratorní vyšetření krve, apod.).

  1. V rámci hledání příčiny svědění konečníku se vás lékař může zeptat také na hygienické návyky a na používané hygienické prostředky.
  2. V případě podezření na parazitární infekci roupemdětským, může lékař doporučit vyšetření na přítomnost tohoto parazita.
  3. V případě, že příčina svědění konečníku není jasná nebo nereaguje na nasazenou léčbu, budete muset ke specialistovi (dermatologovi).
  4. Nicméně v některých případech se příčinu svědění konečníku nepodaří nikdy zjistit.

Léčba

Léčba svědění konečníku závisí na vyvolávající příčině.

Někdy postačí jen domácí léčba či volně prodejné léky, jako jsou například různé masti či gely proti svědění, infekci nebo na hemoroidy.

Pokud se příznaky nelepší a svědění přetrvává, či se zhoršuje v noci, můžete vyzkoušet mast s antihistaminiky (léky proti alergiím, které zmírňují i zánět) nebo si v lékárně koupit volně prodejná antihistaminika (například Xyzal, Zodac, apod.). Vhodný přípravek vám doporučí váš lékař.

Při chronickém (dlouhodobém) svědění, které nereaguje na žádnou léčbu je vhodné vyhledat lékaře, který doporučí či předepíše silnější léky.

Mezi další možnosti, jak zmírnit svědění konečníku, mimo jiné, patří:

  • Šetrné mytí: okolí řitního otvoru myjte šetrně, bez použití dráždivých mýdel či hygienických přípravků. Nejlepší je jednou denně postižené místo umýt čistou vlažnou vodou nebo nedráždivým mýdlem. Pokožku nadměrně neškrábejte a následně jí osušte fénem (vysoušečem vlasů) nebo osuškou (nedřete osuškou pokožku, ale kůži osušte poklepáváním). Pokud máte průjem nebo inkontinenci stolice, čistěte si okolí řitního otvoru navlhčenými odličovacími tampóny z bavlny nebo čistou vodou.
  • Neškrábejte si svědící místa: škrábání na svědících místech povede k dalšímu podráždění pokožky a ke zhoršení svědění. Vyzkoušejte ovesnou koupel ve vlažné vodě, která pomáhá zmírnit příznaky svědění. Pravidelně si stříhejte nehty a udržujte je krátké a čisté. Před spaním si navlékněte vlněné rukavice, jako prevenci proti škrábání v noci.
  • Noste vzdušné bavlněné prádlo, které se nelepí na kůži: nošení volného prádla (trenýrek místo slipů) pomáhá udržet kůži v okolí řitního otvoru suchou. Nenoste punčocháče ani příliš těsné spodní prádlo, které nesají vlhkost a mohou vaše potíže zhoršit..
  • Vyhněte se dráždivým látkám: nepoužívejte pěnu do koupele, parfémovaná nebo dráždivá mýdla a vlhčené ubrousky. Nejlepší je používat čistý bílý neparfémovaný toaletní papír.
  • Změňte stravovací návyky: vyhněte se kávě, sladkým limonádám, alkoholu, citrusovému ovoci, kořeněným jídlům, rajčatům a potravinám, které mohou způsobit průjem. Pozor na nadměrné užívání laxativ (léků na vyprazdňování stolice).
  • Krémy, masti a gely: podrážděnou pokožku zklidněte tenkou vrstvou masti či gelu s oxidem zinečnatým nebo kosmetickou vazelínou (petrolejová mast). V případě potřeby můžete použít také krém, mast či gel s obsahem kortikosteroidů (hydrokortizonu v koncentraci 1 %). Tento krém nanášejte na postižené místo 2 – 3x denně. Kortikosteroidy zmírňují svědění, nicméně masti a další produkty s hydrokortizonem a dalšími kortikosteroidy byste neměli používat dlouhodobě (maximálně 5 dní a poté je nutné je vysadit).
  • Dbejte na pravidelnou stolici: v případě, že máte stolici spíše řidší nebo chodíte často na velkou, zkuste do jídelníčku zařadit více vlákniny. Někdy mohou pomoci také doplňky stravy s vlákninou, jako je například psyllium nebo metylcelulóza.

Prevence

Někdy není možné svědění konečníku zabránit, ale ve většině případů můžete snížit riziko, že se tento problém objeví na minimum dodržováním hygienických zásad, nošením volného prádla z materiálů šetrných k pokožce a udržováním okolí řitního otvoru v suchu. Naučte se také správnou techniku čištění okolí řitního otvoru po stolici.

Co si z článku odnést?

Svědění konečníku je velice častý problém, který alespoň někdy trápí každého z nás. Mezi nejčastější příčiny patří nedostatečná nebo nadměrná hygiena, používání nevhodných hygienických přípravků a některá kožní, infekční, parazitární či nádorová onemocnění.

Ve většině případů není nutné okamžitě vyhledávat lékařskou pomoc, ale postačí změnit hygienické návyky, nosit volné bavlněné spodní prádlo nebo na postižená místa aplikovat volně prodejné masti, krémy nebo gely, které si zakoupíte v lékárně (dobře funguje oxid zinečnatý, kosmetická vazelína nebo krémy s hydrokortizonem).

Pokud vás svědění konečníku trápí chronicky (dlouhodobě), váš stav se nelepší, nebo se objeví další příznaky, jako jsou krvácení z konečníku nebo inkontinence stolice, vyhledejte lékařskou pomoc.

Zajímavé:  Zubní Kámen Přírodní Léčba?

Co nejčastěji stojí za svěděním a krvácením v oblasti konečníku

Nepříjemné pocity v oblasti konečníku potrápí během života většinu z nás.
Foto: Profimedia.cz

Svědění konečníku objevující se několikrát za den, kdy snaha zmírnit ho škrábáním situaci jen zhoršuje, protože na pokožce vznikají další prasklinky a oděrky, mívá nejčastěji spojitost s ekzémem nebo kvasinkovým onemocněním. Může být ale také příznakem rozšířených hemoroidálních pletení, trhlinek, píštělí nebo zánětu.

Objevuje-li se svědění konečníku především v noci, pak za problémem mohou stát střevní paraziti.

Vždy je v těchto případech nejlepší hned vyhledat lékaře a zjistit pravý důvod potíží. V případě ekzému a kvasinek jsou k dispozici masti, u hemoroidálního onemocnění pak může praktik poradit s akutní léčbou ve formě čípků a mastí a doporučit užívání venofarmak posilujících žilní stěnu, potlačujících zánět a zmírňujících otok. Důležitá je také úprava životního stylu.

Hemoroidy – civilizační onemocnění, které postihuje většinu lidíZdraví

„S některými problémy se pacienti neradi svěřují a trvá jim dlouho, než se odhodlají je řešit. Je to pochopitelné, ale řešení není dobré odkládat.

Čím dříve se pacienti odhodlají k návštěvě praktického lékaře, tím dříve je možné určit správnou diagnózu a začít s cílenou léčbou.

V případě řitní oblasti se jedná zpravidla o režimová opatření a kombinaci lokální a systémové léčby,“ upozorňuje praktická lékařka Jana Vojtíšková.

Lidé by si měli uvědomit, že i když je pro ně velmi nepříjemné o těchto problémech nahlas hovořit, lékař se s nimi setkává každý den a jejich řešení je pro něj rutinou.

„Pacientovi může v těchto chvílích pomoci uvědomění si faktu, že lékař je odborník, který se s těmito problémy setkává běžně, není pro něj nijak výjimečné o nich mluvit a je zkušený v jejich řešení.

Strachy a obavy z nepochopení či výsměchu nejsou na místě, zdraví člověka musí být vždy prioritou,“ dodává psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková.

Svědění je bludný kruhZdraví

Krev na toaletním papíře se zpravidla objeví po delším přehlížení prvních příznaků nemoci a je důrazným upozorněním, že návštěvu praktického lékaře není možné dále odkládat.

„Krev na toaletním papíře může znamenat jak život ohrožující onemocnění, tak jen nepříjemné snížení kvality života,“ upozorňuje lékař Martin Kouda z kliniky Chimare.

Prvními vodítky k diagnóze jsou pro lékaře barva krve, přítomnost hlenu a související příznaky. Určitě ho upozorněte, pokud máte zkušenosti se svěděním, pálením, bolestí, otoky v okolí konečníku a výtoky (příznaky hemoroidálního onemocnění), nebo se u vás objevují bolesti, křeče v břiše a zvracení.

Co o vašem zdraví může prozradit stoliceZdraví

Jasně červená barva krve značí nejčastěji hemoroidální onemocnění, tedy rozšíření žilních pletení v okolí konečníku.

Jednat se může též o řitní trhlinu související často se zácpou, nebo píštěl – tu zpravidla poznáte díky příměsi hlenu s hnisem. Ve všech případech se jedná o onemocnění, která při léčbě pod dohledem odborníka neznamenají větší riziko.

Příčina krvácení nemusí být jen v řitní oblasti. „Pokud dochází ke krvácení ze žaludku, poznáme jej tak, že stolice je natrávenou krví zbarvena do černa. Příkladem takovéhoto krvácení mohou být žaludeční vředy.

Obávaná rakovina tlustého střeva nebo konečníku se nemusí ihned projevit viditelnými příznaky. Proto jsou tak důležité pravidelné preventivní kontroly a zejména koloskopická vyšetření,“ upozorňuje  Martin Kouda.

Přehled onemocnění s příznaky svědění a krvácení

Příznaky: Svědění, v případě ekzému začervenání, stroupky a prasklinky, u kvasinkových onemocnění bělavý povlak.

Léčba: Lokální terapie (čípky, masti, gely a krémy).

Příznaky: Svědění, pálení nebo bolest konečníku, otoky v jeho okolí, krvácení, výtoky.

Lokální terapie – čípky, masti (vhodné jsou ty s aplikátorem). Moderní přípravky vytvářejí na pokožce ochrannou vrstvu, přispívají k hojení a snižují riziko vzniku prasklin, pomáhají i od svědění, pálení a ekzému.

Systémová léčba – venofarmaka posilující žilní stěnu doporučí praktický lékař či specialista.

Tři tisíce lidí dostanou poštou testy na rakovinuDomácí

Příznaky: Krvácení (jasně červené), bolest při stolici a bezprostředně po ní, při přechodu do chronického stadia též svědění.

Léčba: Léčba je zaměřena na uvolnění stažených svěračů zhoršujících vyprazdňování pomocí dilatátorů – pacient provádí po instruktáži sám. Vhodná je též lokální terapie – čípky, masti (vhodné jsou ty s aplikátorem). Moderní přípravky vytváří na pokožce ochrannou vrstvu, přispívají k hojení a snižují riziko vzniku prasklin.

Příznaky: Píštěl vzniká jako následek infekce a hnis, který z ní vytéká, může způsobit ekzémy a svědění.

Léčba: Nutný je chirurgický zákrok v celkové anestezii.

Příznaky: Krvácení se objeví až v případě, kdy dojde k mechanickému poškození a k infekci střevních výchlipek.

Léčba: Důležité je dodržování dietních opatření, v případě opakovaného zánětu odborníci přistupují k chirurgické léčbě.

Jak předejít rakovině tlustého střevaZdraví

Příznaky: Časná stadia nemusí mít zjevné příznaky. Nekontrolovatelný růst buněk se nejprve projeví tvorbou polypů, které mohou i krvácet. Polypy mohou, ale nemusí být rakovinné. Každopádně je důležité jejich včasné preventivní odstranění. Projevem nádoru bývá přítomnost hlenu a krve ve stolici a při vyprazdňování střídání zácpy a průjmu.

Léčba: Zahrnuje preventivní endoskopické odstranění polypů. V případě nádoru chirurgické odstranění postiženého úseku tračníku nebo konečníku a dle místa a pokročilosti nálezu chemoterapii, případně radiační léčbu.

Hlavní zprávy

Dobexil H mast

Mast Dobexil H ung používají dospělí a mladiství jako podpůrnou léčbu při hemoroidech a dalších onemocněních konečníku, jako jsou bolestivé trhliny kůže (anální fisury) a svědění v okolí konečníku (pruritus ani). Mast Dobexil H ung potlačuje zánět a mírní příznaky, jako jsou zduření, bolest a pálení ve všech stadiích těchto onemocnění. Mast Dobexil H ung je vhodná zejména, je-li přítomno svědění.

Charakteristika:

Dobexil H ung je přípravek pro místní použití, který obsahuje směs látek tlumících příznaky hemoroidálních a dalších onemocnění konečníku.

Dobesilan vápenatý upravuje porušenou funkci stěn hemoroidálních žil, tlumí jejich zvýšenou propustnost, zvyšuje jejich odolnost a snižuje tvorbu otoků. Lidokain místně znecitlivuje sliznici a kůži a tím snižuje svědění a bolest. Na postižená místa příznivě působí i mastný charakter masťového základu, který brání sliznici před mechanickým a chemickým drážděním.

Výrobce:

ICN Czech Republic a.s., Roztoky u Prahy, ČR.

Držitel registračního rozhodnutí:

Valeant Czech Pharma s.r.o., Praha, ČR.

  • Složení – účinné látky:
  • Calcii dobesilas monohydricus 40 mg, Lidocaini hydrochloridum monohydricum 20 mg v 1 g masti.
  • Složení – pomocné látky:
  • Masťový základ: Antioxidantia pro tuky s butylhydroxytoluenem, polysorbát 80, propylenglykol, makrogol 400 a makrogol 3350.
  • Indikační skupina:
  • Antihemoroidale (k ošetření hemoroidů).
  • Kontraindikace:

Mast Dobexil H ung se nesmí používat při známé přecitlivělosti na účinné látky nebo na masťový základ, při těžším onemocnění srdce a ledvin. Přípravek není určen pro děti do 15 let.

Nežádoučí účinky:

Mast Dobexil H ung v doporučeném dávkování vyvolává nežádoucí účinky jen zřídka. U citlivých jedinců se mohou vyskytnout alergické reakce, např. kožní vyrážky nebo podráždění konečníku, které se projevuje jako pálení a svědění.

Při výskytu těchto nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se poraďte o dalším používání přípravku s lékařem.

Interakce:

Vzájemné ovlivnění účinku masti Dobexil H ung a jiných současně používaných léků není známo. V případě, že užíváte jiné léky, a to na lékařský předpis i bez něj, poraďte se o vhodnosti podávání masti Dobexil H ung s lékařem.

  1. V případě předepisování jiných léků upozorněte lékaře, že používáte mast Dobexil H ung. – lék na hemeroidy
  2. Těhotenství a kojení:
  3. Mast Dobexil H ung se neužívá v těhotenství a při kojení.
  4. Dávkování:
Zajímavé:  Afty léčba - vše o zdraví

Mast se vtlačuje do konečníku pomocí nástavce aplikátoru nebo nanáší do jeho okolí 2krát denně (ráno a večer), nejdéle po dobu 14 dnů. Před každým ošetřením a zvláště po stolici je nutné místo v okolí konečníku pečlivě omýt či lépe osprchovat studenou vodou.

Upozornění:

Nedojde-li do 14 dnů k ústupu obtíží nebo naopak dojde ke zhoršení obtíží či se vyskytnou neobvyklé reakce, poraďte se o dalším používání přípravku s lékařem. Některé příznaky tohoto onemocnění, zejména krvácení a bolest, mohou být příznaky jiných onemocnění, která je třeba včas léčit.

Při onemocněních konečníku (hemeroidy) je zvlášť důležité dbát o hygienu a pečovat o pravidelnou stolici. Je proto nutné pít dostatečné množství tekutin, jíst málo kořeněnou stravu obsahující vlákninu.

Při náhodném požití masti dítětem ihned vyhledejte lékaře.

Uchovávání:

Uchovávejte v dobře uzavřeném původním obalu při teplotě 10-25 st. C, aby byl přípravek chráněn před vlhkem a světlem.

Varování:

Mast Dobexil H ung musí být uchovávána mimo dosah a dohled dětí. Přípravek nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.

Balení:

20 g rektální masti.

Svědí vás kůže kolem konečníku? Tak odložte tanga

Foto: Niran Phonruang, Shutterstock.com

Nejedná se o nemoc, ale o příznak, který se může objevit z mnoha důvodů. Svědění kůže okolo konečníku je velmi nepříjemné a dokáže pořádně zkomplikovat život. Příčinou může být nesprávná hygiena i nadměrné pocení. Jak problém vyřešit, aby se nevracel?

Když se necítíte ve své kůži, protože se nemůžete pohodlně posadit a cítíte setrvalé nutkání poškrábat se na zadní intimní oblasti, jistě vám to na náladě ani sebevědomí příliš nepřidá.

Svědění kolem konečníku může zasahovat i vulvu nebo šourek, nejhorší bývá v noci a bývá spojováno se zarudnutím a intenzivním pocitem pálení.

Nejhorší je, že škrábání, které jako jediné přinese dočasnou úlevu, situaci jen zhoršuje. Co za to může a jak se této obtíže zbavit?

Ačkoliv je velmi nepříjemné a postiženého přivádí do rozpaků, anální svědění většinou neznačí nic vážného. Nejčastěji zmizí samo, a to tehdy, je-li spojeno s konzumací dráždivých nebo kořeněných jídel.

Snadno odstranitelným důvodem může být i nedostatečná hygiena, kdy bakterie ze zbytků výkalů mění pH pokožky, což způsobuje svědění a zvyšuje riziko infekce.

Na druhé straně není dobré ani nadměrné čištění a užívání vonných mýdel a ubrousků, které citlivou oblast podráždí.

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Papírem byste se neměli drhnout ani na něj tlačit, lepší je se domýt vodou a utřít sepranou látkovou plenou

Abyste se nepříjemných obtíží zbavili, měli byste důsledně dodržovat hygienická opatření – po vyprázdnění oblast umýt vodou a jemně osušit sepranou látkovou plenou, rozhodně nedrhnout a nedřít skoro do krve toaletním papírem (ani vlhčeným!).

„Vyhněte se pěnám a olejům do koupele, myjte se jen intimním nedráždivým mýdlem a po pohlavním styku opláchněte oblast genitálu i konečníku,“ radí čáslavská dermatoložka Marie Finsterlová. Pacientům také doporučuje nosit bavlněné spodní prádlo, vyhnout se kalhotkám typu tanga a nepoužívat aviváž.

Jak na snížení bolesti a svědění? David Frej, lékař z pražského Centra funkční a holistické medicíny, radí mazat citlivou oblast směsí s oxidem zinečnatým (5–25 procent), analgeticky působí i mentol a kafr.

„Do konečníku také můžete vtírat ochranné prostředky jako lanolin, kokosový olej, kaolin či glycerin,“ říká.

Nebo si můžete v lékárně koupit mast určenou přímo na tento delikátní problém (často se jedná o přípravky na hemoroidy).

Co se stravy týče, tak je dobré vzdát se pikantních jídel, nekonzumovat projímadla a naopak přidat do jídelníčku více vlákniny, která stolici změkčí a usnadní její průchod střevy. „Zařadit můžete i omega-3 mastné kyseliny s vitaminem A v tresčích játrech,“ radí David Frej s tím, že tyto látky snižují podráždění.

Foto: Syda Productions, Shutterstock.com

Tanga vypadají pěkně, anální svědění ale jen zhoršují

Jestliže potíže se svěděním během pár dnů zmizí, pusťte je z hlavy. Nechcete-li však, aby se vrátily, vyhýbejte se výše popsaným rizikovým faktorům, jako je konzumace dráždivých jídel a nedostatečná, nebo naopak nadměrná hygiena.

V případě, že se vás nesnáz nechce pustit a v oblasti konečníku navíc zaznamenáte pupínky, vyrážku, praskliny či krvácení, měli byste vyrazit k lékaři. „Při vyšetření pacienta se zaměřujeme především na vyloučení zažívacích potíží, infekcí, parazitů, kontaktní alergie, lupenky, ekzému a řady dalších kožních nemocí,“ popisuje Marie Finsterlová odborný postup.

Svědění konečníku

Datum: 03.10.2020

Intimní problém, o kterém velmi neradi hovoříme. Často se s ním pacienti potýkají dlouhé měsíce, i když řešení může být vcelku jednoduché.

Úspěšná léčba vede přes správnou diagnostiku

Svědění konečníku může být způsobeno v zásadě čtyřmi důvody:

  • Parazité
  • Alergická vyrážka
  • Plísně
  • Hemoroidy a řitní prasklinky

Parazité zvláště v dětských kolektivech se může objevit svědění konečníku způsobené roupy, drobnými parazity, kteří mohou osídlit tlusté střevo. Samičky roupa pak v noci střevo opouštějí a kladou vajíčka do okolí análního otvoru, což způsobuje nepříjemné svědění. Tito paraziti jsou vidět.

Alergická vyrážka – stejně tak, jako se nám může vytvořit alergická vyrážka kdekoliv na kůži na těle, tak se může vytvořit i v oblasti řitního otvoru. Projevuje se podobně jako alergická vyrážka na kůži, a to zarudnutím, pálením, svěděním.

Někdy se mohou do takto porušené kůže dostat i viry a bakterie a pak mohou vzniknout i různé puchýřky a boláčky. Největší sklon k tomuto problému mají osoby s diagnostikovanou alergií, s ekzémy, lupenkou nebo jinou formou alergií.

Alergickou vyrážku pak může vyvolat nevhodný prací prášek, mýdlo, kosmetický přípravek, parfémovaný toaletní papír nebo nevhodný materiál spodního prádla.

Plísně plíseň je živý organismus, který většinou primárně roste a žije ve střevech. Problém u plísní je, že vystřeluje tzv. spóry plísní, které jsou pro organismus toxické a způsobují celou řadu zdravotních potíží. Mohou se postupně dostat ze střev i do řitního otvoru a tam způsobovat úporné svědění.

Pokud trpíte střídavými průjmy a zácpami, trávicími potížemi, překyselením, gynekologickými výtoky nebo jste diabetik, tak svědění konečníku vám s největší pravděpodobností způsobují plísně. Tento problém také vzniká po užívání antibiotik.

Hemoroidy a řitní prasklinky – hemoroidy jsou vlastně křečové žíly. Tyto porušené cévky způsobují svědění a praskání, což následně vede ke krvácení. Krev je v tomto případě světlé barvy. K praskání cévek a oblasti řitního otvoru dochází při průchodu tvrdé stolice. Tento problém můžete diagnostikovat samovyšetřením.

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  [email protected]

Nechcete přijít o další články? Zde vyplňte svůj e-mail

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Zajímavé:  Hiv vyrážka - vše o zdraví

Hemoroidy: příznaky, léčba (hemeroidy)

Hemoroidy jsou jako slepé střevo – má je každý. Problémy s hemeroidy
má však „jen“ skoro každý..

Jako hemeroidy jsou původně označovány cévní pleteně
v oblasti konečníku.

Tato pleteň se skládá z drobných tepének, které
do oblasti krev přivádějí, z drobných žilek, které ji odvádějí a
spojek mezi nimi. Když je vše pořádku, krev do řitní oblasti přitéká a
opět odtéká.

Jakmile však dojde k poruše tohoto systému, přichází na
řadu slovo hemeroidy tak, jak ho vnímá veřejnost, a sice ve významu
potíží s hemeroidy.

Toto onemocnění je velmi časté, avšak k lékaři se
pacienti vydávají většinou až když jsou potíže nesnesitelné, či když
začínají mít obavu například z nádoru tlustého střeva. Překonání
studu či jiného důvodu vedoucímu k nenávštěvně lékaře, se vyplatí,
neboť v ordinaci lékaře čeká mnoho možností, jak se nepříjemného
problému zbavit.

Rizikové faktory hemoroidů

Rizikovými faktory pro vznik hemeroidů je dědičnost
(tenkostěnné rektální žíly), tělesná konstituce
(otylost), životní styl – sedavé zaměstnání (na druhou
stranu i ve sportech se najde takový, který, co se vzniku hemeroidů týče,
není ideální – a to sice cyklistika), strava (strava
s nedostatkem vlákniny), malý příjem tekutin (stolice je
pak tužší, je větší pravděpodobnost, že poškodí anální kanál),
potíže s vyprazdňováním (dlouhé a usilovné
„tlačení“ při zácpě, chronické průjmy), u žen bývá
nejčastější příčinou pro rozvoj tohoto onemocnění
těhotenství, neboť dochází k většímu tlaku v žilách
pod „překážkou“ – vyvíjejícím se plodem, tedy i v žilách
rektálních. Jako překážka pro správný odtok krve žílami může fungovat
např. i nádor v malé pánvi.

Prevence hemoroidů

Pro zmírnění rizika onemocnění hemeroidy je potřeba hlídat, aby
přijímaná strava obsahovala vlákninu (vláknina udržuje
správnou funkci střev, jejich pravidelné vyprazdňování..

), přijímat
dostatek tekutin (omezit odvodňovací nápoje jako káva,
alkohol) v případě obezity zhubnout (obezita je navíc rizikovým faktorem
k mnohem závažnějším onemocněním), dodržovat tělesný
pohyb
, nosit vzdušné oblečení, dbát na hygienu řitní
oblasti..

Příznaky a projevy hemoroidů

Hemeroidy se dělí na vnější a vnitřní.

Vnější hemoroidy

Vnější hemeroidy nacházíme především na zevním povrchu
konečníku
, či trochu hlouběji (těsně před řitním otvorem). Za
normálního stavu jsou rozmístěny cirkulárně kolem vyústění konečníku.
Jsou nebolestivé, měkké, nejsou nijak vlhké a nekrvácí.

Potíže se obvykle projevují vznikem většího bolestivého
uzle
(v podstatě dojde k nahromadění sražené krve v této
pleteni, ve které byl porušen systém přítok – odtok krve, nejčastěji
vlivem přílišného tlačení na toaletě – zvýšený tlak na cévní
pleteně znemožní krevní odtok, krev se hromadí, sráží,
vzniká uzel).

Vzniklý uzel se obvykle po několika dnech svraští
(krevní sraženina se vstřebá), avšak zbude po něm kožní
výchlipka. Tato kožní řasa je sice nebolestivá, může však
znesnadňovat hygienu okolí řitního otvoru, což může zpátky zvyšovat
riziko vzniku hemeroidů. Proto se často přistupuje k chirurgickému
odstranění této kůže.

Druhý možný osud bolestivého uzle je ten, že uzel
praskne a sražená krev se z něj vyprázdní. Zde je opět
potřeba dbát na hygienu řitní oblasti, neboť je zde riziko zanesení
infekce do rány po prasklém uzlu.

Potíže s vnějšími hemeroidy tedy spočívají v bolestivém uzlíku,
pacienti často pociťují také tlak v anální oblasti a
prasknutí bývá pociťováno jako úleva.

Zásadním rozdílem mezi vnějšími a vnitřními hemeroidy je
bolestivost. Oblast vnějších hemeroidů je bohatě
inervovaná (je zde mnoho nervových zakončení, která vedou informaci
o bolesti z této oblasti). Na druhou stranu v místě výskytu vnitřních
hemeroidů tato zakončení nejsou, proto vnitřní hemeroidy nebolí.

Vnitřní hemoroidy

Vnitřní hemeroidy se tvoří hlouběji v análním
kanálu
.

Typickým příznakem vnitřních hemeroidů je krvácení
(jasně červená krev) při odchodu stolice (od drobných nálezů na
toaletním papíře po odkapávání krve do toaletní mísy).

Dalším příznakem (obvykle v pokročilejším stadiu onemocnění
hemeroidy) je prolaps – vyhřeznutí hemeroidů (jako kdyby
po defekaci byl konečníkem vytažen nafukovací balónek naplněný
vodou) – žíly naplněné neodtečenou krví vyhřeznou. V počátečních
stádiích se obvykle samy zasunou zpět. Časem si je však pacienti musí
vracet do konečníku sami prsty.

V pokročilém stádiu prolapsů bývá přidruženým problémem
zánět pokožky v okolí řitního otvoru. Neboť při
prolapsech je produkován hlen „obohacený“ o zbytky stolice, který
způsobuje, že je pokožka vlhká (mluví se o tzv. vlhké řiti) a
podrážděná.

  • Bývají rozeznávány čtyři stupně pokročilosti onemocnění:
  • 1. stupeň – hemeroidy o sobě dávají vědět
    pouze krvácením
  • 2. stupeň – při stolici dochází k vyhřezávání
    hemeroidů, které se však sami vrátí

3. stupeň – hemeroidy se po vyhřeznutí sami
nevrací (pacient je musí reponovat sám). Vyhřezávají navíc i při
činnostech jako je zakašlání, kýchnutí, chůze.

4. stupeň – hemeroidy jsou trvale vyhřezlé,
nelze je vrátit zpět. Potíže s „vlhkou řití“

Léčba hemoroidů

Léčbu lze rozdělit do 3 kategorií:
1. konzervativní
2. ambulantní zákroky

3. operace

1. konzervativní léčba

Pod konzervativní léčbou se skrývají zásady prevence
nemoci (vláknina, tekutiny, hygiena). K tomu je doporučováno provádět
sedací koupele v odvaru z dubové kůry, aplikovat
masti, čípky.

2. ambulantní zákroky

Většinu hemeroidů lze přelstít ambulantním zákrokem, který obyčejně
nevyžaduje pracovní neschopnost pacienta po zákroku, obejde se bez anestezie
a hlavně vyřeší pacientovi nepříjemný problém. Nejčastěji ambulantně
prováděné zákroky jsou:

  • koagulace infračervenými paprsky – vhodná jen pro
    malé hemeroidy, neboť působí pouze do hloubky 3 mm
  • elastická ligatura – nejrozšířenější metoda
    u nás. V podstatě se provádí podvázání hemeroidu gumovým
    kroužkem – hemeroid je zaškrcen a odpadá. Po tomto výkonu pociťují
    pacienti zhruba 2 dny tlak či bolesti v konečníku, pak však potíže
    vymizí.
  • unipolární elektrokoagulace– uzel se průchodem proudu
    scvrkne
  • bipolární koagulace – uzel je zničen teplem
  • kryoterapie – zničení uzlu mrazem

3. operace

Existuje mnoho metod, jak operativně odstranit hemeroidy. Při některých
se využívá laser, při jiných skalpel.
Někdy se odstraňuje pouze hemeoroidální uzlík, někdy i okolní sliznice..
Vhodný postup navrhuje lékař podle situace.

Jak si mohu pomoci sám

Podle druhu potíží si lze pomoci teplou sedací koupelí
(překrvení hemeroidů, pocit tlaku) či naopak aplikací ledu
(sraženina ve vnitřních hemeroidech).

Komplikace hemoroidů

K hlavním komplikacím léčby hemeroidů patří:

  • Profúzní krvácení – krvácení po obtížné
    defekaci. Nebezpečí chudokrevnosti při takovýchto častých
    ztrátách krve.
  • Trombóza vnitřního hemeroidu – přebývající krev
    ve vnitřní hemoroidální cévní pleteni se srazí a tato krevní sraženina
    obvykle vyvolá zánět oblasti. Hemeroid se zvětší – dráždí nervová
    zakončení registrující napětí ve stěně – reakce na toto zvýšení
    napětí je křeč. Kvůli této křeči svěračů bývá
    obvykle znemožněno vyšetření hemeroidů pohmatem skrz konečník (per
    rectum).
  • Strangulace – zánětem postižené zvětšené
    hemeroidy vyhřeznou z konečníku, avšak dojde ke stahu svěrače –
    hemeroidům je tedy znemožněn návrat do análního kanálu. Nastává
    tzv. uskřinutí hemoroidálních uzlů.

Komplikace nemoci se obvykle řeší akutní operací.

Diskuse

  • Krvácející
    hemoroidy
  • Zase ty
    hemoroidy po porodu
  • Hemeroidy,
    pomoc

Další názvy: hemeroidy, křečové žíly konečníku, zlatá žíla

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector