Svědění pochvy bez výtoku – Vše o zdraví

Svědění, pálení, výtok,… Některé ženy to nepotká nikdy, jiné se s tímto problémem potýkají opakovaně. Potkal vás vaginální zánět poprvé? Chcete se dozvědět, jak mu účinně předcházet? A může se objevit i u malých dívek? Vše, co potřebujete vědět, najdete v našem článku.

Zdravá pochva

Naše vagina je vybavena přirozeným ochranným mechanismem, na kterém se podílí mnoho složek. První z nich je poševní sliznice, která vytváří vaginální sekret (výtok). Dále pH poševního prostředí, které se však mění v průběhu života každé ženy.

Před pubertou je zásadité, poté kyselé a po menopauze neutrální. Úroveň pH poševního prostředí se mění i v průběhu cyklu. U menstruujících žen je nejvíce kyselé uprostřed cyklu a během menstruace pak více zásadité.

Významnou složku tvoří různé bakterie (například laktobacily), ale i kvasinky, které žijí v pochvě v rovnováze. A právě rovnováha je důležitá proto, abychom nepociťovaly diskomfort a naše pochva byla zdravá.

Tuto rovnováhu mohou snadno narušit vnitřní i vnější změny – kolísání hladin hormonů, sexuální aktivita, imunita, stres, antibiotická léčba, strava s velkým obsahem cukrů a další.

Příčiny vaginálních zánětů

Svědění pochvy bez výtoku - Vše o zdraví

Vaginální zánět potká alespoň jednou za život mnoho žen. Pochva každé z nás má přirozeně kyselé prostředí, ve kterém se nacházejí „přátelské“ bakterie. Ty pomáhají s přirozenou funkcí a ochranou. Narušení přirozeného prostředí se projeví pálením, svěděním, výtokem nebo třeba suchostí. Souhrnně tyto obtíže nazýváme vaginální diskomfort. Nejčastěji se jedná o vaginální mykózu. Tedy kvasinkové onemocnění, méně časté je pak bakteriální či virové. Bakteriální vaginóza se projevuje rybím zápachem, mléčně zabarveným nebo nažloutlým výtokem, svěděním a pálením. Kvasinkovou infekci pak nejčastěji doprovází bílý tvarohovitý výtok bez zápachu.

Nyní už víme, jaká „zvířátka“ stojí za vaginálními záněty, ale jak to souvisí s naším běžným životem? Každá jsme trochu jiná, a tak i naše intimní obtíže může způsobovat něco jiného. U někoho to je jeden nedělní zákusek navíc, u jiné koupání a delší pobyt v mokrých plavkách nebo hormonální změny (ať už v průběhu cyklu, během těhotenství nebo v menopauze).

Důvodem bývá i snížená imunita či užívání antibiotik. Přehnaná hygiena s používáním parfémovaných intimních mýdel může být pak stejně škodlivá jako hygiena nedostatečná. Jak se říká všeho s mírou. V menší míře se pak záněty objevují z mechanických důvodů (například zvýšené dráždění nedostatečně zvlhčené pochvy) nebo z důvodů alergických.

Důvodů je mnoho, jak se tedy vaginálním problémům vyhnout?

Prevence především

Jako u většiny běžných onemocnění a zdravotních potíží je nejlepší prevence. Pokud se vám potíže vracejí, je dobré zkusit vysledovat, co je příčinou právě u vás. Co tedy může nejčastěji v předcházení vaginálním zánětům a diskomfortu pomoci?

  • Nošení bavlněného a vzdušného prádla
  • Omezení cukrů ve stravě, alkoholu, kouření
  • Vyhýbání se dlouhým koupelím (lépe pouze sprcha)
  • Převlékání do suchého spodního prádla z mokrých plavek
  • Přiměřená hygiena
  • Při menstruaci častá výměna hygienických prostředků
  • Užívání probiotik při léčbě antibiotiky či systémovými kortikoidy
  • Používání lubrikačních gelů při pohlavním styku v případě suché sliznice

Někdy se může osvědčit i preventivní užívání probiotik případně jiných vaginálních přípravků (o probioticích se více dočtete dále v textu).

Na trhu lze kromě vaginálních probiotik nalézt nejrůznější krémy či čípky a tobolky, například s kyselinou hyaluronovou pro zvlhčení sliznice (aby nedocházelo k drobným poraněním), dále s obsahem stříbra, které omezují mikrobiální kolonizaci, nebo přípravky pro zachování přirozeně kyselého pH (například kyselina mléčná, vitamin C). S jejich výběrem na míru pro vás pomůže váš lékárník.

Pomoooooc, svědí!

Svědění pochvy bez výtoku - Vše o zdraví

Pokud se u vás vaginální zánět objevil poprvé nebo jste těhotná, vyhledejte svého lékaře, aby provedl jasnou diagnózu. Lékaře bychom měly navštívit také, pokud máme závažnější obtíže – silný, nažloutlý či nazelenalý výtok, výrazné svědění a pálení až bolestivost. V případě nekomplikovaných zánětů můžeme sáhnout po volně prodejných přípravcích z lékárny.

Často pomohou již dříve zmiňovaná probiotika. Ta usnadní návrat poševního prostředí do normálního zdravého stavu, kdy je schopno se ubránit samo.

V poševním prostředí se nejvíce objevují tyto kmeny laktobacilů – Lactobacillus fermentatum, crispatus, acidophilus, gasseri.  Nicméně každá žena má složení vaginálního mikrobiomu jedinečné.

Ideální by tedy bylo, pokud by probiotika byla vytvořena přesně na míru dle vašeho zdravého poševního prostředí. Zatím je to jen hudba budoucnosti. Musíme se tedy spokojit s momentálně dostupnými vaginálními probiotiky, která ale prokážou velmi dobrou službu.

Mohou pomoci předcházet návratům vaginálním obtíží a lehčí problémy zahnat samy bez potřeby jiných přípravků. Máme na výběr širokou paletu možností, jak dodat probiotika naší pochvě:

  • přirozeně pomocí stravy (kysané potraviny)
  • v podobě polykacích tablet (například Lacidofil)
  • pomocí vaginálních tobolek (například Gynocaps), tablet (například Gynimun), kapslí (například Fermalac vaginal) nebo čípků (například Fytofontana Gyntima)
  • pomocí vaginálních krémů (například Idelyn Beliema Expert Intim krém)
  • pomocí probiotických tampónů (například Ellen).

V případě, že probiotika nepomohou, lze nasadit antimykotické přípravky (proti kvasinkám – například Canesten, Clotrimazol AL, Gyno-pevaryl, Jenamazol), neboť právě kvasinky jsou nejčastější příčinou (viz příčiny vaginálních zánětů).

Vždy je vhodné kombinovat vnitřní variantu (vaginální tablety nebo čípky) s variantou zevní (vaginální krém). Nezapomínejme také, že užívání vaginálních přípravků může snižovat účinnost bariérové antikoncepce (kondomy, pesary) nebo spermicidních antikoncepčních přípravků.

Pokud i nadále vaše potíže přetrvávají či se dokonce zhoršují, je nutné navštívit lékaře, který stanoví přesnou diagnózu.

A co dál?

Svědění pochvy bez výtoku - Vše o zdravíPokud bychom chtěli sáhnout po přírodních alternativách, můžeme využít tea tree olej. Ten má antiseptické, antibakteriální a antimykotické účinky. Nejčastěji ho také nalezneme v různých vaginálních přípravcích. Nikdy bychom ho však neměli zavádět dovnitř do pochvy! Stejně jako jiné rady, které najdeme na internetu (jogurt na tampónu a podobně), mohou spíše uškodit. Prostředí pochvy je poměrně citlivé. Neměli bychom ho narušovat čímkoliv, co není přímo pro něj určené.

Sporné názory jsou u poševních výplachů. Někteří lékaři je hojně doporučují, jiní od nich spíše odrazují, neboť by mohlo současně docházet k odplavování zdravých bakterií.

V současnosti doporučené postupy uvádí pouze výplach benzydaminem (například Rosalgin), a to jako doplňující léčbu k léčbě kvasinkové a bakteriální infekce, nebo jako prevenci opakovaných zánětů, kdy se výplach provádí například po menstruaci nebo po návštěvě bazénu.

Jak je to u dětí?

U dívek v klidovém období, tedy před pubertou a před působením estrogenů (do 8 – 9 let), je zdravá dívčí pochva zcela bez výtoku. Proto přítomnost jakéhokoli výtoku signalizuje problém a je potřeba navštívit lékaře. Během pohlavního dospívání se pak objevuje čirý, bezbarvý výtok.

U dívek záněty nejsou způsobené kvasinkami, proto nikdy nenasazujeme antimykotickou léčbu.

Kvasinky jako příčina zánětů u dívek se objevují zcela výjimečně, a to například u dívek trpících cukrovkou nebo u předčasné puberty.

Nejčastěji za problémy u dívek může nedodržení hygieny, kdy je nutné utírat se směrem dozadu k zadečku. Také bývají tyto obtíže spojené s infekcí močových cest.

Dříve se doporučovaly sedací koupele, ale právě u nich může dojít k přenosu bakterií z konečníku do pochvy. Vhodnější jsou tedy oplachy (opět směrem dozadu od pochvy k zadečku). Můžeme zvolit oplachy:

  • silným zeleným nebo černým čajemSvědění pochvy bez výtoku - Vše o zdraví
  • heřmánkem, řepíkem, maliníkem
  • slabým roztokem hypermanganu (zbarvený do světle růžova) nebo Jarischovým roztokem
  • od 6  let roztokem benzydaminu.

Pomoci mohou i zklidňující krémy (například neoPhytiol). V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na skutečnost, že u dětí může být důvodem výtoku předmět v pochvě. Toto ale opět patří do rukou lékaře.

Mějme své tělo rády

Vaginální záněty jsou nepříjemné, snižují kvalitu našeho života i náš partnerský sexuální život. Mysleme tedy na sebe a své zdraví, dřív než se problémy objeví, a zkusme co nejvíce dodržovat preventivní opatření. V případě potřeby je tu pro vás vždy váš lékárník či lékárnice, kteří vám rádi poradí.

Česká lékárnická komora. Doporučený postup – Gynekologické obtíže.

Dostálová, Z. & Gerychová, R. (2012). Vulvovaginitidy – záněty vulvy a pochvy. Praktické lékárenství, 8(3), 113-117.

HOŘEJŠÍ, Jan. 2003. Gynekologické problémy u děvčátek a dospívajících dívek.

  1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2003. ISBN 80-247-0553-2.

Koliba, P. & Příhodová V. (2014). Možnosti farmaceuta v léčbě vulvo-vaginální kandidózy. Praktické lékárenství, 10(3), 95-98.

Kosová, H. (2017). Volně prodejné léky v léčbě infekcí vulvy a pochvy z pohledu ambulantního gynekologa. Praktické lékárenství, 13(2), 84-88.

Vaginální infekce v těhotenství

• Kvasinková infekce – svědění, pálení, bělavý tvarohovitý výtok, zarudnutí, otok, prasklinky v intimní oblasti, bolest při pohlavním styku. U partnera se mohou objevit puchýřky na povrchu penisu a vnitřní straně předkožky.

Zajímavé:  Cviky Na Ztuhlou Krční Páteř?

• Bakteriální vaginóza – vodnatý mléčný, bílý, šedý či nazelenalý lepkavý výtok zapáchající po rybách, zvýšené poševní pH 4,7–5,5.

Přirozený průběh

Přirozenou ochranou proti rozvoji a šíření vaginální infekce je především kyselé poševní pH (pH 3,8–4,5) a přítomnost poševních laktobacilů. Narušení tohoto křehkého ekosystému může vést k přemnožení kvasinek nebo bakterií v pochvě a být příčinou zánětu.

Ten způsobuje nepříjemný, svědivý pocit v pochvě a zejména v těhotenství může způsobovat vznik komplikací, jako je předčasný porod nebo přenos infekce na dítě během porodu. Proto se vždy doporučuje jeho včasná léčba.

V případě výskytu příznaků u partnera se doporučuje přeléčení obou sexuálních partnerů, aby se zabránilo návratu infekce.

Kdy k lékaři

  • • Vždy, objeví-li se výtok v těhotenství nebo jiné podezření na vaginální infekci, konzultujte tuto situaci se svým gynekologem, samoléčba v těhotenství není vhodná.
  • • Bolesti v podbřišku
  • • Bolest při pohlavním styku
  • • Neustupující či opakující se obtíže
  • • Horečka

Jak pomůže lékárna?

Komplexní péče

U všech těhotných žen je důležitá prevence vaginálních infekcí, správná diagnostika, včasná a dostatečná léčba těchto infekcí. Stanovení pH pochvy by mělo být součástí základního vyšetření v průběhu těhotenství (od 10.–12. do 36.

týdne). Měření pH dokáže včas odhalit vaginální infekci a umožní předejít nepříjemným komplikacím, které mohou vést až k předčasnému porodu.

V těhotenství by se měly všechny přípravky určené k aplikaci do pochvy používat pouze s vědomím lékaře.

S vědomím lékaře

• Lokální antimykotika (klotrimazol, ekonazol, nystatin) – zamezují růstu a množení plísní a kvasinek, lze podat v II. a III. trimestru, v I. trimestru se aplikace dovnitř pochvy z preventivních důvodů nedoporučuje. V tomto případě se pak volí masti k zevní aplikaci.

• Protizánětlivé léky (antibakterika) – látky, které při místním podání (např. vaginální výplach nebo globule) působí proti bakteriím a plísním, mírní projevy zánětu, jako je pálení a začervenání.

• Globule s kyselinou boritou – slabý lokální protizánětlivý přípravek, účinný především na kvasinky, lze použít pod dohledem lékaře v I., II. i III. trimestru těhotenství.

• Benzydamin hydrochlorid – je dostupný v podobě roztoku, který má protizánětlivý i lokálně anestetický (uklidňující) účinek a rychle odstraňuje pocity svědění a pálení. V těhotenství by neměl být aplikován pomocí aplikátoru (irigátoru) do pochvy, ale jen zevně k oplachům rodidel. I když nebyly prokázány účinky poškozující plod, měl by se v těhotenství používat pouze po poradě s lékařem.

• Látky zvyšující kyselost poševního prostředí (kyselina mléčná, kyselina askorbová, glykogen) – kyselé prostředí usnadňuje osídlení pochvy laktobacily a potlačuje růst mikroorganismů zodpovědných za bakteriální vaginózy. Bakteriální vaginóza je typická tím, že pH v pochvě je zvýšené pH (4,7–5,5).

Probiotika pro vaginální použití – laktobacily zvyšují hladinu kyseliny mléčné a udržují tak kyselé prostředí v pochvě, podporují slizniční imunitu, produkují látky toxické pro určité druhy bakterií a obnovují mikrobiom.

Čemu se vyhnout v těhotenství

• Zaváděcí aplikátory a irigátory – vaginální přípravky se musí aplikovat pouze rukou, bez použití aplikátoru, aby nedošlo k poranění.

• Klasická mýdla – použití běžného mýdla k intimní hygieně může narušit přirozeně kyselé poševní prostředí.

• Sladkosti – omezte přílišnou konzumaci jednoduchých cukrů a držte tak hladinu krevního cukru v normě. Cukr je živnou půdou pro množení kvasinek.

• Nevhodné spodní prádlo – vyvarujte se nošení neprodyšného spodního prádla ze syntetických materiálů, vlhkého spodního prádla, těsných kalhot a kalhotek typu tanga.

• Koupele – nevhodné jsou zvláště dlouhé teplé (např. vířivka) a pěnové koupele (vysušují poševní sliznici). K rekreačnímu koupání si vybírejte jen koupaliště s čistou vodou, chlor v bazénech může narušit přirozenou vaginální mikroflóru.

Tipy, další možnosti

• Domácí pH testy pro stanovení kyselosti poševního prostředí – lze je použít k domácí kontrole zdravotního stavu, pH vyšší než 4,5 ukazuje na bakteriální vaginózu.

• Probiotika – vhodné jak pro ženy, u nichž se mikrobiální nerovnováha již projevila, tak pro ty, které jí chtějí předejít. Mohou se podávat i dlouhodobě.

• Prebiotika – jde především o oligosacharidy, které slouží jako potrava pro bakterie a vytvářejí vhodné podmínky pro růst laktobacilů a jeho dlouhodobé udržení. Bývají součástí probiotických přípravků i intimních mycích gelů a intimních krémů.

• Intimní mycí gely – jde o jemné a šetrné neparfémované mycí přípravky často obohacené o kyselinu mléčnou, lactobacily, protizánětlivé složky, zklidňující a regenerační složky, které podporují a udržují přirozeně kyselé vaginální prostředí. Dle složení mohou být vhodné pro každodenní intimní hygienu nebo vyhrazeny pouze pro období vaginálního zánětu, kdy zklidňují svědění a pálení.

• Tampóny do bazénu – jsou napuštěny vazelínou a brání vniknutí vody do pochvy.

Režimová opatření

  1. • Vaginální přípravky aplikujte v leže na zádech s pokrčenými koleny večer před ulehnutím, poté setrvejte asi 20 minut vleže na zádech.
  2. • Léčivé krémy se aplikují do pochvy i na zevní rodidla až k análnímu otvoru, partner je aplikuje na kůži předkožky a žaludu.

  3. • Před použitím vaginálních přípravků si umyjte ruce.
  4. • V průběhu léčby vaginálními přípravky se doporučuje používat hygienické vložky, kvůli možnému špinění prádla.
  5. • Během léčby vaginálních infekcí je nutná sexuální abstinence.
  6. • Vyměňte žiletku na holení.

Prevence

• Dodržujte pestrou a vyváženou stravu a starejte se o svou imunitu.• V případě koupání se vždy ihned převlečte do suchých plavek.• Správná technika očisty genitálu u žen po stolici by měla být zepředu dozadu.

• Používejte šetrné, nedráždivé a nejlépe neparfémované intimní mycí přípravky.• Používejte prodyšné bavlněné spodní prádlo.• Denně vyměňujte spodní prádlo.• Pravidelně měňte slipové vložky.

• Místo koupele se raději sprchujte.

Chat: MUDr. Jan Kestřánek — Sama doma — Česká televize

Iveta: „Dobrý den prosím Vás zajímalo by mě,jak se dá léčit vaginální výtok z pochvy.Trpím tím několik let a můj gynekolog mi dá vždy nějaké zaváděcí čípky,ale ty pomohou jen na chvíli.Prý je výtok normální u žen.Děkuji za radu.“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, výtok je normální v případě, že Vás neobtěžuje, hodnocení je zcela individuální. Co se výtoku týká je léčba svízelná a vždy je třeba mít na paměti – nesnažit se zbavit výtoku za každou cenu. Nyní na tento typ obtíží, po vyloučení infekční příčiny, doporučuji aplikovat přírodní bylinný preparát Scarlett. Jsem s pozdravem, dr. Kestřánek“

Jarunka: „Dobrý den. Je mi 17 let a již po třetí během 2 měsíců se mi objevila vaginální mykóza- často bolestivá, občasné prasklinky na suché sliznici. Léčím se sama, takže jím pouze zeleninu, celozrnné pečivo a hodně česneku a zázvoru. Neznáte nějaké vhodné recepty? Jsem už zoufalá. Děkuji. :)“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, mykosa 3x za 2 měsíce opravdu není normální a doporučil bych nejprve stanovení přesné diagnosy. Jedná se opravdu o mykosu? Jsem s pozdravem, dr. Jank Kestřánek“

Pa: „Dobrý den, prosím o nějaké přírodní tipy, jak se účinně zbavit zánětu. Vím, že pomáhá bílý jogurt. Předem děkuji“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, v první řadě bych doporučil stanovit přesnou diagnosu, o jaký typ zánětu se jedná. Jedná se opravdu o zánět? Na základě správné diagnosy je pak možno zacílit terapii. Jako přírodní preparát léčby např. výtoků doporučuji Scarlett – bylinný preparát. Jsem s pozdravem, dr. Jank Kestřánek“

Michaela: „Dobrý den, jak předcházet mastitidě při kojení? Děkuji“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, základem je hygiena – prso před kojením otřít či omýt, péče o čistotu dutiny ústní miminka. Při obtížích včas vyhledat odbornou pomoc. Jsem s pozdravem, dr. Jank Kestřánek“

Anna B.: „Dobrý den. Mám neustálé bílé výtoky. Jsou téměř bez zápachu (mají maličký pach). Pochva mě nesvědí ani nic podobného. Můj hlavní problém je že pořád „teču“. co s tím?“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, léčba výtoku bez svědění bývá svízelná a varuji před nasazením antimykotické či antibaakteriální terapie tzv. naslepo, bez předchozí přesné diagnosy, často to pak vede ke vzniku chronických obtíží doprovázených svěděním. Doporučuji navštívit erudovaného gynekologa. Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

Katka: „Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli endometrioza může způsobovat častěji se objevující mykozy?Děkuji za odpověd“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, endometriosa způsobuje řadu nepříjemností, ale nemyslím si, že by mohla za častější výskyt mykotických onemocnění. Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

Jarka: „Dobrý den, při prvním těhotenství jsem předčasně porodila. Lékaři v nemocnici mi řekli, že miminko mělo zánět v placentě i plodových obalech. Nikdo mi ale nechtěl ríct, čím byl tento zánět způsoben. Je možné, že za to mohla neléčená mykóza nebo něco podobného? Děkuji“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, za zánět placenty a plodových obalů mykóza s největší pravděpodobností nemohla. Co však záněty dělohy, plodových obalů či placenty způsobuje je např. bakteriální vaginosa nebo mykoplasmová infekce (není to mykosa). Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

Zajímavé:  Meloun Účinky Na Zdraví?

Hana: „Dobrý den pane doktore, chtěla bych se zeptat, zda používání Canestenu nebo Clotrimazolu může být dlouhodobé? Trpím na výtoky a občas nesnesitelnému svědění v oblasti poševního vstupu a mazání mi vždy uleví. Nebo byste doporučil nějakou jinou alternativu? Vyzkouším cokoli, děkuji“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, opakovaná dlouhodobá léčba je možná, ale musí být vždy založená na přesné diagnose. Antimykotikum Vám, předpokládám, pomůže vždy na dobu aplikace či přervává úleva krátce po aplikaci a pak se obtíže opět vrací? Osobně bych doporučil vyhledat erudovaného gynekologa a léčbu patřičně upravit. Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

Lenka: „Dobrý den, chci se zeptat, co použít, na vnější svědění ..Př..jsem celý den na školení,kde jen sedím a po celém dnu mám odpoledne nepříjemné pálení, svědění i po tom,co se osprchuji ..jsem jakoby „zapařená“ (promiňte to slovo)..je nějaká mast nebo koupel z něčeho,co by pomohlo?Děkuji.“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, po internetu je těžké poradit. Na rychlou úlevu (většinou spíše krátkodobou) se dá použít např. oplachy Tantum rosalginem. Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

Nikol: „Dobry den, jsem po lps-salpingectomii. Jak dlouho doporucujete pohl. abstinenci? Je zde nejake zvysene riziko zanetu z vaseho pohledu? Dekuji“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, doporučuji se držet doporučení a standardu lokálního gynekologického oddělení. Obecně ale platí, že po laparoskopických výkonech není nutné dodržovat sexuální abstinenci příliš dlouho (cca 10 dní – záleží na instrumentaci v oblasti čípku děl. a subj. stavu operantky) Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

Petra: „Dobrý den,ráda bych věděla zda v těhotenství je normální výtok.Děkuji za odpověd“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, přítomnost výtoku v graviditě samozřejmě normální je, záleží však čím se způsobený a jedná-li se např. o bakteriální vaginosu, pak bych léčbu rozhodně doporučoval. Vždy vyloučit předčasný odtok vody plodové. Máte-li výtok, který jste před graviditou neměla, pak doporučuji odborné vyšetření. Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

Lenka: „Dobrý den ,před měsícem jsem byla na prevenci a pan doktor mě řekl,že mám trochu pevnějí svalstvo dělohy v zadní části.Na pohmat trochu bolestivé.Výtoky nemám,ale pokud budou teploty mám přijít a nasadí léky .Jedná se nějaký zánět? Děkuji“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, Omlouvám se, ale bez lékařské dokumentace či gynekologického vyšetření se nedá poradit. Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

Ivona: „Dobrý den, chtěla bych zeptat jaké vyšetření by měl gynekolog provést, když by měl podezření na zánět dělohy? A co dělat aby se zánět nevracel? Vrátil se mi již podruhé i po přeléčení antibiotiky. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, opravdu se jedná o zánět dělohy? Pro záněty dělohy není příliš typická rekurence. Jedná-li se o záněty pochvy, pak doporučuji vyšetření gynekologické, mikroskopické a stanovení pH. U zánětů dělohy i pochvy vždy vyloučit chlamydiovou infekci. Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

Nikol: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, často trpím vaginálními opary, většinou když jsem ve stresu nebo po antibiotikách. Nevíte o nějáké prevenci nebo jak oparům předejít? Děkuji“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, herpetická onemocnění genitálu jsou velmi velmi nepříjemná a v podstatě nevyléčitelná. Příčinu výsevu jste zmínila – stres, stav po nemoci (opět stres). Raada je jednoduchá snažit se vyhnou stresu, a v případě pocitu blížící se infekce zahájit ihned terapii např. herpesinem. Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

Dana Moravcová: „Dobrý den pane doktore. Mám momentálně problém se svěděním a pálením, ale výtok zatím nijak nemám. V lékarně jsem si koupila gynopevaril, ale dočetla jsem se, že není vhodný při kojení. Kojím už jen večer a jednou v noci a na spaní“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, klidně Gynopevaryl použijte. Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

lenka: „Dobry den, cim lecit zanety v tehotenstvi? Dekuji“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, jakákoliv léčba je v těhotenství svízelná, vždy záleží na stáří gravidity, terapii vždy přesně zacílit, lék podávat je v co nejnižší dávce a co nejkraší dobu. Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

Lucka: „Dobrý den, doporučil byste nějakého gynekologa nebo pracoviště v Brně, kam jít řešit výtok? Děkuji“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, v Brně je specialistou na tuto problematiku doc. dr. Unzeitig. Pozdravujte ho. 🙂 Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

Katerina Prerov: „Dobry den pane doktore, jak vylecit kvasinkovou kandidozu v tehotenstvi?“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobry den, v graviditě bych jako lék první volby volil boraxglycerinové globulky, ale v případě že máte obtíže a nejste v I. trimestu, pak můžete bez obav použít i azolové vaginální antimykotikum. Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

helena kestřánková: „Jseš krásnej!!!“

MUDr. Jan Kestřánek: „díky, mami. 🙂 H.“

Jarka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda gynekologický zánět v těhotenství může způsobit hluchotu plodu. Děkuji“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, máte-li gynekologickým zánětem na mysli vaginální zánět, pak spíše ne, ale je několik onemocnění (např. zarděnky), které mohou nitroděložně plod poškodit. Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

Jarka: „Pane doktore,jak se bránit lactobaciloze,děkuji za odpověd…“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, laktobaciloza je způsobená laktobacily, které ale nejsou Doderleinova typu. Vhodná léčba je antibiotiky (např. ampicilin). Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

Lenka Nováková: „Dobrý den pane doktore, před 14 lety jsem rodila v Havlíčkově Brodě a primářem byl Mudr. Kestřánek. Je s Vámi v příbuzenském vztahu?Výborný pan doktor a odborník. Děkuji Nováková.“

MUDr. Jan Kestřánek: „ano, je to můj otec. zdravím, Kestřánek“

Lída: „Dobrý den pane doktore,prosím o názor,zda používat Rosalgin/vag.roztok/, či ne a nebo jestli při mírných problémech/pálení/ je i jiný volně dostupný vag.roztok na výplach pochvy. Děkuji“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, Rosaalgin na akutní krátkodou úlevu není špatný. Varuji však před dlouhodobém a častém užívání. Další roztoky vhodné k výplachům pochvy jsou s levandulí či čenekem. Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

katka.s: „Dobrý den chtěla bych se zeptat. Prestalajsem brat antikoncepci minisiston.A mam bolesti bricha od ty doby vic, kdyz mam menstruaci.Myslite ze ji mam brat znovu? Děkuji“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, antikoncepce má řadu vedlejších positivních účinků a jedním z nich je právě léčba bolesti při menses. Doporučuji antikoncepci nasadit, nemusí to být zrovna Minisiston. Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

Hana S.: „Pane Dr. já mám žlutý výtok,asi 3 roky ,labor vyšetření nic neukazuje,byl by pro mně vhodný ten lek z bylinek? Nic mě nebolí,jen cítím jak mi výtok vytéká.Není to moc,ale na 1 vložka malá stačí.Děkuji Vám.“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, myslím si, že vyzkoušení by to stálo. Zkuste to na mojelekarna.cz Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

Anna: „Dobrý den,při Wheldenově protokolu – dlouhodobé antibiotika, na půl roku až rok, jak zabránit častým mykozám? děkuji“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, zkusil bych lokální aplikaci laktobacilů do pochvy, nepomůže-li to pak preventivně aplikace antimykotika. Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

Milena: „Dobrý den,doporučil byste něco na obnovení vaginální mikroflóry ? Mám výtok bez svědění a zápachu. Dekuji“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, na snadě je aplikace laktobacilů, a ev. zkkusit Scarleett. Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

Bára: „Dobrý den, jaký je Váš názor na babskou radu, a to zavádení česneku při potížích na noc do pochvy?“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, u několika pacientek jsem se stímto setkal, ale s ne příliš přesvědčivým efektem. Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

Martina: „Dobrý den,jsem diabetička a trpím na kvasinky.Pořád se vrací.Myslíte,že by mi pomohl ten bylinný preparát Scarlet?“

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, za vyzkoušení to stojí, rozhodně Vám to neublíží. Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

Petra: „Dobry den,jak se jmenuji ty pytlicky do pochvy,o kterych jste mluvil na konci rozhovoru..predem dekuji“

Zajímavé:  Metformin a empagliflozin – vše o zdraví

MUDr. Jan Kestřánek: „Dobrý den, jmenují se Scarlett – zkuste na mojelekarna.cz Jsem s pozdravem, dr. Jan Kestřánek“

Kvasinková infekce pochvy: příznaky, léčba (kandidóza pochvy)

S kvasinkovou infekcí pochvy se za život setkala skoro každá žena.
Uvádí se, že s touto nepříjemností má zkušenost až 75%
žen
.

Jde o typické úmorné svědění, pálení, nepříjemné
výtoky
a často dlouhodobá a opakující se léčba. U nás se toto
onemocnění uvádí jako nejčastější příčina vzniku výtoku z pochvy.
Nepříjemné napadení invazivními kvasinkami se vyskytuje hlavně při
výkyvech bakteriální rovnováhy ve vagině.

V pochvě je obvykle stálé kyselé prostředí
způsobované bakterií lactobacillus (mléčná bakterie). Tento
mikroorganismus chrání vnitřní prostředí pochvy od nepříznivých
vnějších vlivů.

Pokud je z nejrůznějších důvodů narušeno, může se zde přemnožit
jiný mikroorganismus, kvasinka candida albicans. Tento druh kvasinky
se běžně vyskytuje v ústech a ve střevech, u některých žen je
přirozený i v pochvě.

Při jejím nepřiměřeném přemnožení vzniká
kandidóza, tedy právě kvasinková infekce pochvy.

Často stačí, aby se do
těla dostala jen jednobuněčná forma této kvasinky, ale
teplé a vlhké prostředí pochvy způsobí,
že se několikanásobně zmnoží a vytvoří infekční vláknitou
mnohobuněčnou formu, která způsobuje nepříjemné příznaky.

Kromě kvasinky albicans způsobují infekce pochvy ještě další druhy
rodu candida.

Celkově se jedná o velmi běžné onemocnění, a pokud na sobě shledáte
příznaky nebo uslyšíte diagnózu od lékaře, není důvod k panice.

Rizikové faktory kvasinkové infekce pochvy

Riziko kvasinkové infekce nastává vždy, když je ohroženo přirozené
kyselé vnitřní prostředí pochvy.

Tento stav nastává například při užívání širokospektrých
antibiotik
, která kromě léčby původního onemocnění (Anina,
zápaly plic, záněty apod.) zabíjí i pro tělo příznivé bakterie.
V pochvě jsou tak nechtěně likvidovány bakterie lactobacillus a vnitřní
poševní prostředí je přístupné pro infekce zvenčí.

Další častá příčina poševních infekcí je oslabení
imunity
. Buď prostým způsobem jako je prodělaná nemoc, nedostatek
spánku či stres anebo ze závažnějších důvodů jako dlouhodobá nemoc či
náročná léčba. Větší riziko je tak u dlouhodobě nemocných např.
virem HIV nebo pacientů léčících se
chemoterapií.

Důvody změn vnitřního prostředí pochvy mohou být také hormonální.
Zvýšené riziko je tedy například při těhotenství,
užívání hormonální antikoncepce nebo spermicidů. Více
ohroženy jsou také pacientky s cukrovkou kvůli nerovnováze cukrů
v těle.

Nejběžnější důvody kvasinkových infekcí jsou ale daleko prostší.
Uvádí se vliv například příliš parfemovaných hygienických
prostředků
nebo naopak nedostatečná intimní
hygiena
.

Typickým rizikovým faktorem je dlouhý pobyt ve vlhkém prostředí
(například mokré plavky nebo dlouhé koupele). Další příčinou může
být příliš těsné prádlo nebo kalhoty, anebo spodní prádlo z umělých
materiálů.

Kvasinková infekce pochvy vlastně může být považována za
pohlavně přenosnou chorobu, protože se může šířit
pohlavním stykem.

Odsud plynou také její časté recidivy (opakované
vracení se), protože u mužů se v drtivém množství případů
neprojeví.

Muži se tak často mohou stát jakýmisi bezpříznakovými
přenašeči, kdy na svou partnerku mohou obtíže
s kvasinkami mnohdy i opakovaně přenášet. V tomto případě stojí za
zvážení léčby obou sexuálních partnerů.

Prevence kvasinkové infekce pochvy

Kromě vyvarování se parfémovaných mýdel, tamponů a toaletních
papírů je nevhodné setrvávání po dlouhou dobu ve vlhkém prostředí.
Zejména mokré plavky je lepší hned
převléci
a také se řádně usušit.

Jako prevence se doporučuje při sexu použít prezervativ,
zabrání se tak přenosu z asymptomatického (bez příznaků) partnera.
Celkově pozitivně pak na prevenci kandidózy, stejně jako na prevenci jiných
pohlavně přenosných chorob, působí omezení počtu sexuálních
partnerů.

Další způsob, jak se možná vyvarujete kvasinkám, je správná
hygiena řitního otvoru
po stolici, tj. tak aby se střevní obsah
nesetkal s pochvou. Zvláště při menstruaci je vhodné se vyhýbat těsným
kalhotám a nenechávat na pokožce rodidel po dlouhou dobu menstruační
vložky nebo v pochvě tampony.

Příznaky a projevy kvasinkové infekce pochvy

Kandidózu lze rozpoznat snadno. Mezi nejtypičtější příznaky patří
úmornébolestivé svědění genitálu a
bělavý výtok často připomínající hrudky tvarohu.

Výjimkou není také zarudnutí nebo otok
zevních rodidel, občas jsou rozpoznávány bílé povlaky na stydkých
pyscích.

Kandidóza může také znepříjemňovat různě silnými bolestmi pohlavní
styk nebo močení. Individuálně jsou pak pozorovatelné bolesti břicha nebo
záněty dásní.

Léčba kvasinkové infekce pochvy

S návštěvou lékaře by se nemělo v žádném případě otálet.
Včasné zaléčení infekce může předejít opakovaným recidivám, což
ušetří mnoho času i energie lékaři i pacientce. V prvé řadě je nutno
podotknout, že není třeba se jakkoli stydět nebo bát. Kvasinkové infekce
jsou pro gynekology denní rutinou a jejich vyšetření ani léčba nejsou
nijak bolestivé ani složité.

Lékař provede základní vyšetření zrcadly a odebere
stěr z poševní sliznice na vatičku. Tuto pak většinou
odesílá ke kultivaci, kde se zjistí přesný druh kvasinkové infekce a
umožní se tak cílenější léčba.

V laboratoři se kvasinkové kolonie kultivují na speciální živné
půdě, kde se bělavé hromádky bakterií (odtud jméno albicans) stanou
viditelnými pro lidské oko.

V současné době je léčba kvasinkové infekce běžnou záležitostí.
Pokud vše probíhá bezproblémově, trvá okolo jednoho
týdne
a není nijak náročná.

Známá jsou lokální léčiva ve formě čípků, mastí,
výplachů, gelů nebo globulí. Jsou to povětšinou
antimykotika, která mají za úkol vymýtit nechtěnou
kvasinku z poševního prostředí.

Aplikace běžně probíhá tak, že si
pacientka v poloze na zádech zavede hluboko do pochvy čípek nebo globuli.
Teplé prostředí pochvy způsobí, že se pevná forma léku rozpustí a
léčivo tak pokryje celý slizniční povrch pochvy. Po aplikaci pacientka
setrvá v poloze na zádech ještě dalších deset až patnáct minut.

Takováto léčba se opakuje většinou týden každý večer a příznaky
kandidózy by měly vymizet.

Další známou léčbou poševních infekcí je takzvaná systémová
léčba, kdy se léčiva nezavádějí lokálně, ale
centrálně.

To znamená, že pacientka neaplikuje žádná
léčiva přímo na genitál nebo do něj, ale užívá
tablety. Tato léčba by podobně jako předchozí neměla
trvat déle než týden.

Tímto způsobem je také léčen sexuální partner
v případě opakovaného vracení se infekcí pacientce.

Jak si mohu pomoci sama

O kvasinkových infekcích a jejich domácí léčbě kolují různé fámy
a babské rady. Snad nejznámější je aplikace bílého
jogurtu
do okolí zevních rodidel. Tato metoda může být účinná,
ale ne pro každou pacientku.

Jogurt obsahuje mléčné bakterie, stejné jako
jsou ty přirozené poševní, ale pokud je infekce kvasinkami pokročilejšího
rázu, samotné mléčné bakterie na boj s kvasinkami nemusí stačit.
Každopádně vyzkoušením této rady nic nezkazíte.

Dále se uvádějí různé „protikvasinkové“ diety
nebo šalvějové protikvasinkové čaje apod. Tento druh
léčby souvisí s komplexní léčbou kvasinek, kdy je potřeba kvasinky
vypudit nejen z pochvy a zevních rodidel ale z celého organismu, protože
vzhledem k jejich častému návratu je lze očekávat i jinde.

Všeobecně známé jsou také různé hygienické přípravky
kyselinou mléčnou, které podporují přirozenou poševní
mikroflóru (např. lactacyd, intima, nebo výplachy tantum rosa). Tyto
přípravky jsou volně dostupné v lékárnách.

S návštěvou lékaře by se ale nemělo otálet, neboť kultivací
kvasinkových kolonií lze rozeznat přesný druh těchto mikroorganismů a
tudíž i nejúčinnější léčbu kvasinek. Opět zde platí, že čím
dříve, tím lépe.

Komplikace kvasinkové infekce pochvy

Nejběžnější komplikací poševních infekcí jsou již mnohokrát výše
zmíněné recidivy. Ty probíhají většinou tak, že se sice
podaří vyléčit jednorázově zánět, ten se ale za pár týdnů vrátí a
takto se léčba táhne i několik měsíců.

Lékař by v tomto případě měl opakovaně kultivovat výtěr z pochvy a
nasadit přesnější a delší léčbu pro úplné vymícení kvasinek.
Důvodem častého vracení mohou být i opakované přenosy z partnera, zde
se vyplatí, aby partner také podstoupil léčbu a během této doby by si
partneři měli upřít pohlavní styk.

Další možností je, že kvasinková infekce má „sídlo“ jinde
v těle
, proto se často nasazuje tzv. komplexní léčba, kdy se
kvasinková infekce léčí nejen lokálně, ale také perorálně podávanými
tabletami, které by měly působit na veškeré kvasinkové infekce
v těle.

Diskuse

  • Prosím
    o radu – kvasinková infekce?
  • Vracející
    se kvasinkové záněty

Další názvy: kandidóza pochvy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector