Syndrom bílého pláště – Vše o zdraví

Nehazardujte se životem, naučte se ho správně změřit doma

datum : 27.04.2019 autor : Lifee.cz

Kardiovaskulární choroby jsou odpovědné za téměř polovinu všech úmrtí v Evropě. Zabíjejí víc než všechny typy rakoviny dohromady. Mezi ty nejčastější patří právě vysoký krevní tlak. Většina lidí však vůbec neví, že mají vážný problém. Stačilo by přitom jen málo. Pravidelně si měřit tlak doma.

Měření krevního tlaku je součástí běžné prohlídky u praktického lékaře. Naměřené hodnoty jsou důležitou informací, podle které je pak schopen určit, zda netrpíte hypertenzí, která vám může způsobit vážné zdravotní komplikace.

Nevýhodou je, že měření tlaku v ordinaci bývá často spojováno s obavami a podvědomý stres může ovlivnit naměřený výsledek. Hodnotu svého krevního tlaku si ale můžete hlídat snadno sami, a to v pohodlí domova.

A jaké benefity přináší domácí měření?

Syndrom bílého pláště - Vše o zdravíSyndrom bílého pláště - Vše o zdravíSyndrom bílého pláště - Vše o zdravíSyndrom bílého pláště - Vše o zdravíSyndrom bílého pláště - Vše o zdraví

Méně návštěv u lékaře

Měření krevního tlaku v pohodlí domova snižuje počet návštěv u lékaře, které jsou nutné z důvodu diagnostiky a léčby hypertenze. Zaznamenané hodnoty přinesete s sebou na kontrolu k lékaři a nemusíte k němu chodit na opakované měření.

Pozor na syndrom bílého pláště!

Syndrom bílého pláště je označován jako stav podmíněný úzkostí z návštěvy lékaře, který se projevuje stresovou reakcí.

V takovém případě si organismus myslí, že je ve stresu, zvýší se tak krevní tlak, dojde ke zrychlení srdečního tepu, zvýšení frekvence dechu a mnohému dalšímu. Někteří jedinci jsou si plně vědomi, že syndromem trpí, ale navenek vypadají uvolněně.

To může lékaře zmást a po změření krevního tlaku, který bude v tomto případě vyšší, snadno zamění syndrom bílého pláště za arteriální hypertenzi neboli vysoký krevní tlak.

Před strachem z lékařského vyšetření se můžete bránit právě domácím měřením, které vám lékař pravděpodobně také doporučí. Budete v naprostém klidu v prostředí domova, sami si změříte tlak a lékaři pak můžete donést papírek, na který si hodnotu svého tlaku pravidelně zaznamenáte.

V případě, že si nebudete jisti, jak máte své hodnoty zapisovat, můžete si z webu www.krevnitlak.cz ze záložky Zákaznická podpora stáhnout elektronický záznamník, který vznikl ve spolupráci s MUDr. Janem Peleškou, CSc., specialistou působícím v České společnosti pro hypertenzi.

Vybírejte kvalitní tlakoměr

Domácí měření krevního tlaku je uznávanou a lékaři akceptovanou metodou kontroly tlaku v případě, že je tlakoměr klinicky validovaný. Kvalitní tlakoměr poznáte podle toho, že jeho přesnost je klinicky ověřena (validovaná) v porovnání s poslechovým měřením provedeným lékařem.

Naměřené hodnoty tlaku z takto validovaných přístrojů jsou důvěryhodné a můžete je konzultovat se svým lékařem. Nakupujte od výrobce, kterého znáte či s ním má zkušenosti váš známý.  V současnosti se dají zakoupit tlakoměry, se kterými si zvládne změřit tlak úplně každý.

Ale pozor na jeho výběr! „Aby měl dostatečně vypovídající hodnotu pro lékaře, doporučujeme tlakoměr s Intelli manžetou, díky čemuž lze dosáhnout naprosto přesného měření, takovým je například tlakoměr Omron M6 Comfort,“ vysvětluje kardiolog doc. MUDr.

Michal Vrablík, Ph.D.

Jak na to?

Mimo spolehlivé a přesné přístroje je také důležité vědět, jak digitální tonometr v domácím prostředí správně používat. Při měření krevního tlaku v domácím prostředí dodržujte následující zásady:

  • Před měřením tlaku krve alespoň 5 minut vsedě odpočívejte.
  • Nejméně 30 minut před měřením NEKUŘTE a NEPIJTE ALKOHOL.
  • Tlak si měřte vsedě s opřenými zády a s paží podepřenou o stůl, obě nohy mějte na zemi (nezkřížené). Během měření nemluvte a nehýbejte se.
  • Tlak měřte vždy na stejné paži.
  • Vyhrňte si rukáv – nikdy nedávejte manžetu přes oblečení. Na paži si dejte manžetu tonometru, okraj manžety by měl končit zhruba 2 centimetry nad loketní jamkou. Mezi manžetou a paží by měl být prostor maximálně na jeden prst. Předloktí mějte volně opřené o stůl tak, aby manžeta byla v úrovni srdce.
  • Měřte si krevní tlak opakovaně – alespoň dvakrát ráno a dvakrát večer v intervalu zhruba 1−2 minuty před jídlem a léky. Vhodné je měřit si tlak optimálně 7 dní před návštěvou lékaře (nebo v případě, že byla změněna léčba). Dlouhodobě si stačí měřit tlak 1–2x týdně.
  • Hodnoty krevního tlaku si zapisujte včetně zaznamenání každé významné události (např. změna medikace, aktuální zdravotní potíže).

autor: Lifee.cz

Syndrom bílého pláště – co to je a jak na něj?

Syndrom bílého pláště - Vše o zdraví

Také jste nervózní z podobného pohledu? Pak máte možná syndrom bílého pláště.

Zvedá se vám už jen při pomyšlení na lékaře krevní tlak do závratných výšin, ačkoli jindy s ním nemáte žádný problém? Máte velké obavy, neskutečně špatný pocit či panickou hrůzu v momentě, jak překročíte práh čekárny či ordinace? Možná i vy trpíte syndromem bílého pláště.

Když vás sužuje syndrom bílého pláště

Málokdo navštěvuje lékaře s radostí, ale někomu dělá obrovský problém i pravidelná preventivní prohlídka či běžný odběr krve.

Studený pot i zrychlený tep jsou běžnou reakcí lidí trpících syndromem bílého pláště už jen při zmínce o lékařích či vyšetřeních. V podstatě však tento nepříjemný stav není nemoc.

Jak to tedy se syndromem bílého pláště je? To si můžete přečíst v tomto článku.

Strach z lékařů mohl vzniknout v dětství

Řada lidí se necítí v ambulancích či poliklinikách dobře. Tyto pocity mohou pocházet například z nepříjemných vzpomínek z dětství.

Jiným zase vadí zápach dezinfekce, mají strach z vyšetření, z bolesti a v neposlední řadě i z případných špatných zpráv.

Zajímavé:  Cholestáza V Těhotenství Příznaky?

Podstatou tohoto syndromu je pocit vnitřního napětí a strachu během lékařského vyšetření, které se spojuje i s bílým oblečením, které lékařů symbolizuje. To vše dohromady tvoří syndrom bílého pláště.

Tlak si změřte raději doma! Můžete mít úplně jiné hodnoty!

Jedním z hlavních projevů syndromu bílého pláště je vysoký krevní tlak a zrychlený tep. Protože i nevědomá úzkost a obavy mají vliv na lidský organismus. Právě tehdy často dochází k chybné diagnostice.

Pacientům trpícím syndromem bílého pláště lékař naměří při každé návštěvě vysoký krevní tlak a podle toho je, v podstatě nesprávně, léčí. Pacient tak začne užívat léky na tlak, ale protože má v domácím prostředí tlak normální, medikamenty tak užívá zbytečně.

Také se může stát, že lék sníží jeho krevní tlak až příliš, což následně vede k motání hlavy, slabosti a kolapsům. V takovém případě si pacient dokáže pomoci i sám, když si zajistí domácí tlakoměr.

Tak si bude tlak měřit v klidném domácím prostředí a následně zjištěné výsledky zanese lékaři.

Hrozí nesprávná léčba

Takovým lidem však nehrozí jen nesprávná léčba, ale i absolutně chybějící léčba. Jde zejména o ty pacianty, kterým panický strach nedovolí vůbec vejít do nemocnice či polikliniky. Tehdy mohou řešit i závažnější zdravotní problémy bez lékařského dohledu. Kvůli tomu mohou v konečném důsledku dopadnout dost špatně.

Strach si nejdříve přiznejte, pak řešte

Základem je přiznat si strach. Není se totiž vůbec za co stydět a také vám může někdo pomoci problém vyřešit. Vyslovení pocitů mívá navíc velmi uklidňující efekt a zmírňuje stres.

Při méně vážných projevech pomáhá, když k lékaři jde s vámi někdo blízký, kdo by měl alespoň částečně odvést pozornost od prostředí nemocnice i lékařů. Pomoci může i kniha, časopis a podobně.

Lékaři tento problém také nezatajujte.

Může pomoci i terapeut

Vážnější případy pomůže vyřešit odborník, terapeut. Společně s ním přiřazení původ a příčiny strachu a postupně zmírníte jeho projevy. Jelikož u každého jedince bývá příčina někde jinde, je žádoucí individuální přístup.

Se syndromem bílého pláště si můžete pomoci i sami

V některých případech si však dokážete pomoci i sami. Stačí upravit drobné detaily do ambulance se vám bude kráčet alespoň o trošku lépe:

  • domluvte se s lékařem, že při vyšetření nebude nosit bílý plášť (pokud to jde).
  • před vstupem do zařízení se několikrát zhluboka nadechněte a vydechněte. Snažte se uklidnit a soustředit své myšlenky na příjemné věci.
  • do čekárny si vezměte něco na rozptýlení – knihu, časopis, tablet či svou polovičku.
  • vybírejte si na vyšetření den a čas, kdy se v čekárně vyskytuje co nejméně lidí. Pokud je to možné, objednejte se na přesný termín.
  • uvědomte si, že lékař vám v žádném případě nechce ublížit, právě naopak
  • pokud vám přístup lékaře nevyhovuje, zkuste se obrátit na jiného, ​​ideálně po tom, jak si zjistíte reference od známých.

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Co je to syndrom bílého pláště

Pokud měří váš krevní tlak lékař v ambulanci, mohou být hodnoty tlaku často vyšší než při vlastní kontrole doma. Pravděpodobně se u vás objevuje příznak bílého pláště.

Krevní tlak nemá v lidském těle žádnou stálou fixní hodnotu. V průběhu dne podléhá přirozeným poklesům a stoupáním. Ráno a dopoledne má zpravidla nejvyšší hodnoty, aby k večeru opět pozvolna klesal. Určité situace a události mohou tlak vystřelit nahoru. Například rozčilení, sportovní aktivity, nebo také návštěva lékařské ordinace.

Pokud měří tlak váš lékař, mohou být jeho hodnoty často vyšší, než když si ho měříte sami doma. V odborné terminologii se hovoří o syndromu bílého pláště.

Zodpovědný za tento syndrom (příznak) není přirozeně bílý plášť, který nosí v ambulanci váš ošetřující lékař, ale nervozita, kterou mnoho pacientů při návštěvě ambulance v přítomnosti lékaře pociťuje.

Taková stresová situace vyvolává reakci vegetativního systému, který je nezávislý na naší vlastní vůli, a výsledkem je nárůst krevního tlaku.

Syndrom bílého pláště se vyvíjí častěji u starších lidí

Syndrom bílého pláště nevynechává žádnou vrstvu obyvatel. U starších lidí se ovšem objevuje častěji. Rovněž ženy tíhnou k zvýšenému tlaku v ambulanci více než muži, především, když jsou měřeny lékařem mužem. Mnozí pacienti vykazují zvýšené hodnoty pouze při prvních měřeních, u některých příznak bílého pláště nevymizí nikdy.

Rozdíly mezi hodnotami tlaku naměřenými doma a u lékaře v praxi jsou často okolo 20 mmHg (20 Torů) u horního systolického tlaku. Rozdíl může být ale i podstatně vyšší.

U mnohých pacientů se postará bílý plášť o 30 až 40 mmHg rozdílu tlaku v krevních cévách. Tento nárůst může vést k tomu, že skutečná hodnota tlaku je stanovena nesprávně. Odborníci pak hovoří o tzv. vysokém tlaku v praxi.

Hypertenze, neboli zvýšený krevní tlak začíná na hodnotách 140/90 mmHg. Optimální zdravé hodnoty jsou kolem 120/80.

Nejde pouze o hodnoty krevního tlaku v praxi

Co důležitého vyplývá pro lékaře na základě výskytu syndromu bílého pláště u pacientů? Lékař by ho měl brát na vědomí jako zdroj chyby ve chvíli, kdy se rozhoduje o terapii. Jinak vzniká nebezpečí, že pacient obdrží léky na předpis pro léčbu krevního tlaku, ačkoliv pro něj nemusí být zcela nutné nebo je chybné dávkovací schéma.

Pokud nastává mezi měřením doma a v ambulantní praxi významný rozdíl, je vhodné monitorovat krevní tlak ve 24-hodinovém režimu. Tento monitoring dá jasný závěr o tom, v jakých hodnotách se pohybují hodnoty tlaku během celého dne. Při měření nosí u sebe osoba malé zařízení, které měří přes manžetu na paži v pravidelných odstupech krevní tlak.

Zajímavé:  Účinná Léčba Atopického Ekzému?

Lékař proto musí při svém rozhodování o léčbě brát do úvahy hodnoty tlaku naměřené pacientem v domácím prostředí.

Výsledky studie prozrazují, že syndrom bílého pláště je menší, když měří tlak zdravotní sestra

Přesto jsou doporučována určitá opatření, jak minimalizovat vliv bílého pláště v ambulanci. Například to, že pacient před měřením tlaku několik minut sedí v klidu, jak se to ostatně doporučuje i při měření doma.

 Kromě toho vyhodnocení většího počtu studií dospělo k závěru, že systolický tlak je asi o 7 mmHg nižší, když měří tlak zdravotní sestra nebo asistentka lékaře.

Bílý plášť se stále ještě projevuje, ale přitom už méně výrazně.

Na vyšší hodnoty krevního tlaku naměřeného v ambulanci však nemá vliv pouze nervozita vyvolaná přítomností lékaře. U mnoha lidí se projevuje efekt bílého pláště ještě výrazněji, pokud přichází na kontrolu k lékaři s pacientem vlastní partner, který čeká v čekárně.

O měření krevního tlaku doma se dočtete více ZDE.

7 věcí, které vám lékař možná neřekl o zdravém krevním tlaku

Váš lékař pravděpodobně kontroluje váš krevní tlak na jedné ruce, ovšem studie Framingham Heart naznačila, že měření tlaku na obou rukou může pomoci lépe identifikovat pacienty s vysokým rizikem srdečního onemocnění. Když vědci analyzovali data téměř 3400 pacientů po dobu 13 let, zjistili, že okolo 10 % z nich vykazovalo vysoký systolický tlak (vyšší číslo) na jedné ruce. Pacientům s nerovnoměrným tlakem na jedné a druhé ruce, u nichž rozdíl představoval 10 nebo více bodů, hrozilo o 38 % vyšší riziko infarktu, mrtvice nebo jiného cévního onemocnění. Tyto nesrovnalosti můžou indikovat aterosklerotický plát v hlavních arteriích. Zde přinášíme několik snadných způsobů, jak zlepšit svůj systolický tlak.

2. Váš krevní tlak může být nižší, než si myslíte

Horní údaj při měření tlaku (systolický tlak) je v průměru o sedm bodů nižší, pokud ho měří sestra, než když ho měří lékař, zjistila studie Exterské univerzity.

Změna je způsobena fenoménem zvaným syndrom bílého pláště. Nechte si pro jistotu změřit tlak i od sestřičky ještě před tím, něž doktor váš začne dělat změny v předepsaných lécích.

Co dělat proti syndromu bíleho pláště?

3. Domácí tlakoměry mohou být nepřesné

Výzkum prezentovaný na výroční schůzi Americké nefrologické společnosti ukázal, že hodnoty krevního tlaku naměřené doma se mohou výrazně lišit od těch naměřených v ordinaci lékaře, a to až u 15 % pacientů. Pokud vám váš lékař doporučí měřit si tlak doma, je dobré si obstarat tlakoměr s dvojí kontrolou měření, kterou jsou vybavany digitální tlakoměry Veroval duo control od společnosti HARTMANN. 

4. I drobné zvýšení hmotnosti může čísla zamotat

Jak ukázala nedávná studie kliniky Mayo, u osob, které nabraly během osmi týdnů pouhých 5 % své tělesné hmotnosti (asi 3,5 kg u osob s hmotností 68 kg) došlo k mírnému, avšak měřitelnému zvýšení krevního tlaku. V průměru to bylo o 4 mmHg u systolické hodnoty. Lidé, kteří přibrali především v oblasti břicha, měli tlak ještě vyšší. DASH dieta – nejlepší způsob stravování, který pomůže snížit krevní tlak.

5. Cvičením si můžete udržet arterie skutečně mladé

Nedávná studie provedená na téměř 14 000 mužích zjistila, že účastníci se sedavým způsobem života vykazovali ve věku okolo 45 let rané známky vysokého tlaku, zatímco účastníkům, kteří byli fit, se vysoký tlak objevil až o deset let později.

Ačkoli autoři studie nemohou s jistotou tvrdit, že cvičení bylo jediným faktorem, existuje velké množství kardio cvičení, která posílí vaše srdce.

Pomohou mu efektivněji čerpat krev a zároveň vyloučí z těla sodík, který přispívá k vysokému krevnímu tlaku. 

6. Probiotika mohou pomoci snížit tlak

Australská analýza devíti studií zabývajících se zdraví prospěšnými bakteriemi zjistila, že u lidí užívajících probiotické doplňky stravy došlo v porovnání s těmi, kdo je neužívali, ke snížení systolického tlaku (horní hodnota) v průměru o 3,56 mmHg a diastolického tlaku (spodní hodnota) v průměru o 2,38 mmHg. Tyto účinky se projevily pouze u osob, které přípravky užívaly osm a více týdnů. U lidí s více než jedním druhem kmene bakterií se krevní tlak snížil více než u lidí užívajících doplňky pouze s jedním druhem bakterií. Probiotika mohou pomoci snížit krevní tlak, protože mají mnoho dalších pozitivních účinků na zdraví. Mezi ty patří například:

  • Celkové zlepšení hladiny cholesterolu a lipoproteinu LDL, 
  • snížení krevní glukózy,
  • odolnosti inzulínu,
  • regulace hormonálního systému.

To následně reguluje krevní tlak a rovnováhu tělních tekutin.

7. Častější návštěvy lékaře umožní větší kontrolu nad krevním tlakem

Pacienti, kteří navštívili svého lékaře alespoň dvakrát ročně, měli oproti pacientům navštěvujícím lékaře jen jednou ročně více než třikrát větší šanci udržet si krevní tlak pod kontrolou.

Zjistila to nová studie provedená na 37 000 lidí zveřejněná v časopise Circulation.

Poté, co autoři studie zkontrolovali i proměnné, jako například diabetes, zdravotní pojištění, BMI a kouření, zjistili, že návštěvy lékaře jsou nejsilnějším indikátorem kontroly nad vysokým tlakem.

Přinášíme vám podrobný hodinový plán na snížení nejdůležitějšího čísla vašeho života. Plán obsahuje deset vědecky ověřených způsobů jak snížit krevní tlak.

Jídlo, které léčí – napadlo vás někdy, zda nejde snížit vysoký tlak přirozenou cestou? Sodík byl pro vysoký tlak vždy strašákem. Zbavte se ho a váš tlak na tom…

Zajímavé:  Pobyt V Horách Zdraví?

Jednoduché domácí prostředky na snížení krevního tlaku. Zkuste je i vy!

Vědci zkoumající úmrtí způsobené virem COVID-19 zjišťují, že obzvláště zranitelní jsou pacienti se srdečními chorobami.

Syndrom bílého pláště

Cítíte úzkost a nejistotu, jakmile překročíte práh ordinace u lékaře? A když vám chce změřit tlak, rozbuší se vám srdce jako o závod? Pak trpíte syndromem bílého pláště. Poradíme vám několik fíglů, jak strach z návštěvy doktora překonat.

Je to poměrně běžný a častý jev. I když se medicína vyvíjí a vztah k pacientům se stále zlepšuje, syndrom bílého pláště zůstává. Patologický strach v ordinaci může negativně ovlivnit např. vyšetření srdce a krevního tlaku. Navíc se rozechvělý pacient ani nezeptá na důležité věci.

Proč se bojíme? Kde vzniká ten nevysvětlitelný strach z lékaře? Pravděpodobně za to může nějaký nepříjemný zážitek z dětství. Mohli jste zažít bolestivé vyšetření nebo injekci, a nebyli jste na to připravení. Rodiče bohužel děti před návštěvou lékaře často chlácholí, ať se nebojí, že to nebude bolet, že to nic není.

Jenže pak jejich potomek dostane injekci, nebo jde na odběr krve a zažije bolest. Není divu, že se cítí oklamaný a podvedený. Přitom by mu stačilo říct, že to bude trochu bolet, ale že to zvládne. Může to však být také proto, že nějaký spolužák po návštěvě lékaře líčil, jak to bylo hrozné, jak moc to bolelo, jen aby se vytáhl před ostatními dětmi.

Dítě si takovou příhodu zafixuje a fobie je na světě.

Posel špatných zpráv Vaše obavy také mohou pramenit z toho, že se třesete před autoritou a doktor je jednou z nich. Nebo máte strach, že uslyšíte špatné zprávy o svém zdravotním stavu. Někdy to může být „jen“ silná tréma z toho, že budete muset před cizím člověkem vyprávět o svých problémech, že se budete muset svléknout, že na vás někdo bude sahat.

Strach rovněž plyne z neznalosti – nevíme, co nás čeká, co s námi bude. Největší strach míváme před první návštěvou a při čekání na výsledky vyšetření.

Přitom stačí, když přijdeme k lékaři vícekrát a strach pomine.

Odmítači Mezi námi jsou ale také lidé, kteří tohle všechno nedokážou vydýchat a lékařskou pomoc odmítají úplně. Místo toho raději do nekonečna zkoušejí nejrůznější lidové recepty, nebo prostě trpí a přitom se neustále vymlouvají, že jim doktor stejně nepomůže. Bohužel za tento postoj často můžou negativní informace z médií.

Dnes je pro mnoho lidí lékařem internet, jenže některé informace na něm jsou zavádějící, zkreslené nebo nepravdivé.

Reakce organismu Při syndromu bílého pláště si naše tělo myslí, že je ve stresu, a tak spustí všechny potřebné fyziologické pochody, při kterých se zvyšuje krevní tlak, srdeční tep, frekvence dechu a další funkce. Bohužel spousta těch, kteří jsou u lékaře nervózní a napjatí, se navenek jeví uvolněně, takže lékař nerozpozná, že má pacient velkou úzkost.

Neskrývejte pravdu Patříte k těm, kteří se za svůj strach stydí tak, že o něm lékaři ani sestřičce neřeknete? Děláte chybu. Vaše vnitřní třesavka a bušící srdce se nejčastěji projeví tak, že vám lékař naměří vysoké hodnoty krevního tlaku. Ty však neodrážejí váš skutečný zdravotní stav. Jsou pouze přirozenou reakcí organismu na stresovou situaci.

Pokud lékaři svůj strach otevřeně nepřiznáte, může vám mylně diagnostikovat hypertenzi a nasadit léky, které vůbec nepotřebujete.

Ze statistik vyplývá, že až ⅓ pacientů, kterým u lékaře poprvé naměřili vysoký krevní tlak, má ve skutečnosti pouze syndrom bílého pláště.

Když se ale doktorovi svěříte se svými pocity úzkosti, jež ve vás zdravotnické zařízení vyvolává, nejen že mu to pomůže při správném určení choroby, ale to, že jste o těchto pocitech začali mluvit, může vaše napětí výrazně zmírnit.

Jak překonat strach Syndrom bílého pláště je čistě psychickou záležitostí. Když si problém uvědomíte, je dobré pátrat po tom, kde vznikl, a pak vyhledat pomoc psychologa či jiného terapeuta. Takže hlavu vzhůru, příčiny se dají postupně odstranit.

1. Zpočátku choďte k lékaři s doprovodem, nejlépe s někým blízkým, který vás uklidní tím, že si s vámi bude povídat, aby odvedl vaši pozornost. Třeba o knížkách, na jaký film byste mohli jít do kina, co je potřeba nakoupit či doma opravit apod. Vaše obavy budou menší a menší, až se odvážíte být v čekárně i bez doprovodu. 2.

Pomoci zklidnit se před lékařským vyšetřením vám při čekání pomůže knížka, oblíbená hudba, kterou si vezmete s sebou, nebo relaxační metody a techniky (hluboké dýchání, myšlenky na něco příjemného atd.). 3. Měřte si tlak v klidu doma, v prostředí, které znáte. Nejlepší je změřit si ho třikrát a první hodnotu nepočítat. 4. Nezanedbávejte prevenci. Ta pomůže předejít nepříjemnostem.

Je lepší překonat strach z preventivní prohlídky, než později strach z vážného chirurgického zákroku. 5. Jestli se bojíte konkrétního lékaře, protože je vám nepříjemný, protože jste si zkrátka nesedli, vyhledejte jiného odborníka.

Určitě se najde někdo, ke komu budete pociťovat důvěru.

Foto: Shutterstock

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector