SZÚ: Pokles počtu onemocnění chřipkou – vše o zdraví

štítek: chřipka

SZÚ: Pokles počtu onemocnění chřipkou – vše o zdraví

Letos na podzim by mohlo být v Česku proti chřipce očkováno zhruba devět procent lidí. Od výrobců má ČR přislíbeno jen asi 900.000 dávek, řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Evropská unie doporučuje, aby míra očkování proti chřipce v populaci dosáhla 75 procent. V České republice podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) na chřipku ročně umírá asi 1500 lidí. Podle ČT se proti chřipce nechává očkovat asi osm procent lidí, v rizikových skupinách jde zhruba o pětinu.

SZÚ: Pokles počtu onemocnění chřipkou – vše o zdravíinjekce, očkování, vakcína

Vakcíny proti chřipce má ČR od výrobců přislíbeno asi o 70.000 dávek víc než loni, kdy bylo 800.000.

Na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví to řekla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. Stát chtěl očkování v příští chřipkové sezóně podpořit, aby nedošlo k souběhu s covidem-19.

Podle bývalého náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly ale souběh obou nemocí zřejmě nebude celou chřipkovou epidemii.

SZÚ: Pokles počtu onemocnění chřipkou – vše o zdraví

Nemocných s akutními respiračními chorobami na Vysočině v posledním týdnu ubylo o sedm procent. Je jich 1425 na 100.000 obyvatel, což v kraji znamená přes 7000 pacientů.

Hygienici zaznamenali tři vážné průběhy chřipky u starších lidí, museli být hospitalizováni. Od začátku roku bylo kvůli chřipce hospitalizovaných 13 lidí, dva lidé v souvislosti s chřipkou zemřeli.

Řekla to ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Alena Dvořáková.

SZÚ: Pokles počtu onemocnění chřipkou – vše o zdraví

Americký prezident Donald Trump v pátek v Atlantě přirovnal nemoc COVID-19 způsobenou novým koronavirem k chřipce a poznamenal, že doposud nevěděl, že se na chřipku umírá. Informoval o tom americký list The Washington Post (WP), podle něhož španělské chřipce v roce 1918 podlehl Trumpův dědeček z otcovy strany Friedrich Trump.

SZÚ: Pokles počtu onemocnění chřipkou – vše o zdraví

Některé nemocnice v Olomouckém kraji zrušily či zmírnily zákaz návštěv, který v předchozích týdnech vyhlásily kvůli rostoucímu počtu osob s respiračními chorobami.

Lidé díky nynějšímu poklesu nemocnosti opět mohou navštěvovat pacienty ve Vojenské nemocnici Olomouc i na většině lůžkových odděleních Nemocnice Šumperk.

Ostatní nemocnice v Olomouckém kraji zatím vyhlášené zákazy či omezení návštěv nezměnily.

SZÚ: Pokles počtu onemocnění chřipkou – vše o zdraví

Prezident Miloš Zeman by v českých podmínkách považoval za logičtější obávat se chřipky než koronaviru. V pořadu Xaver a host v Českém rozhlase ale ocenil ty, kteří spontánně do Číny posílají pomoc, včetně ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), na jehož návrh vláda v pondělí schválila poskytnutí deseti milionů korun.

SZÚ: Pokles počtu onemocnění chřipkou – vše o zdraví

Řada nemocnic ve Středočeském kraji zakázala kvůli chřipkové epidemii návštěvy, některé návštěvy zatím pouze omezují. Respirační onemocnění má v kraji 1911 lidí ze 100.000, kromě nemocnic jsou uzavřené i některé školy.

SZÚ: Pokles počtu onemocnění chřipkou – vše o zdraví

Chřipková sezona je ve Francii i v Německu v plném proudu. Podle francouzského úřadu veřejného zdraví kvůli virové nemoci zemřelo již 22 lidí, informoval list Le Monde. Epidemii hygienici vyhlásili téměř ve všech francouzských regionech.

V Německu chřipkou onemocnělo jen za minulý týden 7000 lidí. Podle serveru Spiegel Online jich v této sezoně zemřelo již 32. V obou zemích se objevilo v minulých dnech i několik případů nového koronaviru, který se šíří z Číny.

Tomu ale zatím v těchto zemích nikdo nepodlehl.

SZÚ: Pokles počtu onemocnění chřipkou – vše o zdraví

Kvůli narůstajícímu počtu chřipkových onemocnění jsou na Vysočině zavřené některé základní a mateřské školy. Ve škole v obci Strážek na Žďársku dosáhla nemocnost dětí takřka 60 procent, řekla její ředitelka Anna Knoflíčková.

Škola by měla být znovu v provozu v pondělí, stejně jako mateřská škola v Lukách nad Jihlavou, která také zavřela. Na Vysočině připadá podle posledních údajů hygieniků na 100.000 obyvatel 1356 nemocných, nejvíc na Žďársku.

SZÚ: Pokles počtu onemocnění chřipkou – vše o zdravíchřipka, virus

Podíl zemřelých k nakaženým chřipkou je podobný jako u dosud prokázaných úmrtí na koronavirus. V některých letech umírá na chřipku dokonce více lidí, i přes sedm procent. Lidé se proti chřipce přesto nechrání dostatečně, nenechávají se očkovat.

Řekl to Rastislav Maďar z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity, který se věnuje cestovní medicíně.

Koronavirem, který se šíří z čínského města Wu-chan, se zatím nakazilo přes 4500 lidí a 106 zemřelo, tedy zhruba 2,3 procenta.

Nemocných akutními infekcemi dýchacích cest v Praze za týden podle hygieniků přibylo 18,5 procenta. Nejvíc jich je mezi dětmi a studenty. Vyplývá to z informací na webu Hygienické stanice Hlavního města Prahy.

V celé ČR je nemocných zatím méně než před svátky, asi 1100 na 100.000 obyvatel. Epidemie chřipky přichází každoročně, obvykle v lednu, loni až na počátku února. Onemocní až deset procent dospělých a pětina dětí.

SZÚ

Nemocnost chřipkou a dalšími infekcemi zatím nedosahuje hodnot, které lékaři hlásili před Vánocemi. Za končící týden stoupla o téměř sedm procent na 1122 pacientů na 100.000 obyvatel.

Řekl to vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl. Epidemie chřipky přichází každoročně, obvykle v lednu, loni až na počátku února.

Onemocní až deset procent dospělých a pětina dětí.

Za poslední týden přibylo v Česku nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest o 60 procent. Nemocných je zhruba 1050 na 100.000 obyvatel. Vyplývá to z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ) a hygieniků.

Stoupá i počet zaznamenaných případů chřipky, včetně potvrzených laboratorních nálezů. Epidemie chřipky přichází každoročně, obvykle v lednu, loni až na počátku února. Onemocní obvykle až deset procent dospělých a pětina dětí.

Středočechů s infekcí dýchacích cest v uplynulém týdnu výrazně přibylo. Nemocnost stoupla o více než 80 procent, nyní činí 576 případů na 100.000 obyvatel. Přibylo i případů chřipky, informovala ředitelka protiepidemického odboru středočeské hygienické stanice Lilian Rumlová.

Další dávky vakcíny proti chřipce dodal do ČR i její druhý výrobce, firma Mylan. Ve středu by měla být dostupná v lékárnách a ordinacích lékařů, informovala firma v tiskové zprávě. Dodávky očkovací látky Influvac firma původně ukončila v říjnu, zhruba dva týdny nebyly dostupné vakcíny ani od druhé firmy Sanofi Pasteur. Také ta dodávky v současnosti obnovuje.

Vakcíny proti chřipce Vaxigrip Tetra byly podle výrobce Sanofi Paster opět dovezeny do Česka. Tento týden bude obnovena distribuce do ordinací lékařů, informovala firma v tiskové zprávě. Dodávky druhé vakcíny Influvac Tetra společnosti Mylan začaly už v září a byly už pro letošní sezonu ukončeny.

Dodávky jedné z vakcín proti chřipce Vaxigrip Tetra jsou podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) přerušené. Ústav má nahlášeno obnovení 15. listopadu.

Mluvčí Sanofi Pasteur, který vakcíny vyrábí, Libor Kytír sdělil, že budou dodány ve dvou vlnách do poloviny měsíce. Podle mluvčí SÚKL Barbory Peterové nemusí být očkování pro pacienty nedostupné, některé lékárny či lékaři mají zásoby.

Dodávky druhé vakcíny Influvac Tetra společnosti Mylan byly už pro letošní sezonu ukončeny.

Jihomoravští hygienici očekávají, že nadcházející chřipková sezona bude závažnější než ta, která skončila letos na jaře. Naznačuje to změna ve složení vakcíny, kterou se proti chřipce očkuje a ve které se objevily dva nové kmeny viru. Na tiskové konferenci to uvedla vedoucí protiepidemiologického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Zajímavé:  Péče O Duševní Zdraví V Čr?

Chřipkou každý rok onemocní až deset procent dospělých a až pětina dětí. Asi 80 procent je z rizikových skupin nad 65 let, těhotných nebo mají některé nemoci jako vážnější cukrovku, astma nebo onemocnění ledvin. Informace zazněly na tiskové konferenci Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Očkování u nich snižuje riziko vážného průběhu nebo úmrtí, odborníci ho proto doporučují.

Proti chřipce by se podle aktuálního doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) měly očkovat i těhotné ženy. Vakcínu je třeba aplikovat každý rok, protože se virus mění.

Lékaři ji doporučují hlavně seniorům a chronicky nemocným pacientům.

V Česku se nechává proti chřipce očkovat jen asi pět procent populace, uvedli dnes zástupci Státního zdravotního ústavu, Hygienické stanice Hlavního města Prahy a největší zdravotní pojišťovny Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Chřipka, SZÚ

Zpráva ECDC z 24.2.2021

Celý článek
25. únor 2021
| Centrum epidemiologie a mikrobiologie

Aktuální informace k očkování proti chřipce pro nadcházející sezónu 2020/2021 s využitím „Doporučeného postupu pro očkování proti sezónní chřipce“ Národní imunizační komise. Current information on the flu vaccination for the upcoming 2020/2021 season using the „recommended procedure for vaccination against seasonal flu“ of National Immunization Committee.

Celý článek
7. září 2020
| MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

Chřipka je závažné, očkováním preventabilní onemocnění, přesto podceňované. V ČR počty nemocných každoročně dosahují statísíců, počty zemřelých v souvislosti s chřipkou zhruba 1 500 osob. 

Celý článek
10. březen 2020
| MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., Oddělení epidemiologie infekčních nemocí

14. října 2019 proběhla za účasti vedoucího regionální Kanceláře WHO v ČR Dr. Srđana Matiće a dalších významných hostů ve Státním zdravotním ústavu tisková konference před zahájením chřipkové sezóny 2019/2020.  

Celý článek
15. listopad 2019
| MUDr. Barbora Macková

Očkování proti sezonní chřipce je značně specifická záležitost, neboť k očkování slouží relativně krátký časový interval a pro každou sezonu se připravuje nová vakcína. Především tímto se očkování proti chřipce odlišuje od ostatních očkování.

Celý článek
24. září 2019
| MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., MUDr. Martina Havlíčková, CSc.

Aktuální informace k očkování proti chřipce pro nadcházející sezónu 2019/2020 s využitím „Doporučeného postupu pro očkování proti sezónní chřipce“ Národní imunizační komise. Current information on the flu vaccination for the upcoming 2019/2020 season using the „recommended procedure for vaccination against seasonal flu“ of National Immunization Committee.

Celý článek
24. září 2019
| MUDr. Jan Kynčl, PhD., Oddělení epidemiologie infekčních nemocí

Základní informace o onemocnění.

Celý článek
7. srpen 2019
| Oddělení epidemiologie infekčních nemocí

Sledování cirkulace viru chřipky a nechřipkových respiračních virů (ARI/ILI) probíhá v sentinelovém systému standardně od 1.10. daného roku do 31.5. následujícího roku pokynem hlavního hygienika ČR.

Celý článek
27. červen 2019
| Martina Havlíčková, Jan Kynčl, Helena Jiřincová, Dušan Trnka, Alexander Nagy, Radomíra Limberková, Ludmila Nováková, Jaromíra Večeřová

  Obecná preventivní hygienická opatření, která by mají za cíl snížit přenos chřipky a dalších respiračních onemocnění v kolektivu.

Celý článek
8. únor 2019
| Oddělení epidemiologie infekčních nemocí

Odkaz na tiskovou zprávu Ministerstva zdravotnictví

Celý článek
1. únor 2019
| Oddělení epidemiologie infekčních nemocí

WHO Týden informovanosti o chřipce je komunikační kampaň, kterou každý rok v říjnu, letos 22. – 26. října 2018,  vyhlašuje Evropská centrála WHO.

Celý článek
26. říjen 2018
| M. Havlíčková, J. Kynčl, B. Macková

Pozvánka a program jednodenní odborné konference Oddělení respiračních, střevních a exantematických virových nákaz a Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu, 10. října 2018 od 9.30 hod. ve velké přednáškové síni, v budově č.11 SZÚ, Šrobárova 48, Praha 10.

Celý článek
24. září 2018
| MUDr. Martina Havlíčková, CSc., RNDr. Helena Jiřincová

Dovolujeme si Vás informovat, že dne 26.9.2018 proběhne tisková konference k tématu chřipky, za účasti zástupce Centra epidemiologie a mikrobiologie SZÚ.

Celý článek
21. září 2018
| MUDr. Havlíčková Martina CSc.

Aktuální informace k očkování proti chřipce pro nadcházející sezónu 2018/2019 s využitím „Doporučeného postupu pro očkování proti sezónní chřipce“ Národní imunizační komise. Current information on the flu vaccination for the upcoming 2018/2019 season using the „recommended procedure for vaccination against seasonal flu“ of National Immunization Committee.

Celý článek
5. září 2018
| MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

Chřipkové pandemie 1918 a 1968.

Celý článek
27. srpen 2018
| MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

Nárůst počtu nemocných s chřipkou a nárůst pozitivních průkazů chřipky v USA je registrován již od konce roku 2017.

Celý článek
7. únor 2018
| MUDr. Martina Havlíčková, CSc.

Vzhledem k aktuálnímu zájmu médií poskytujeme následující komentář k tématu „australské chřipky“.

Celý článek
5. leden 2018
| MUDr. Martina Havlíčková, CSc.

Text s využitím materiálu ECDC ( www.ecdc.europa.eu ), 20.12.2017

Celý článek
21. prosinec 2017
| MUDr. Jan Kynčl, PhD., MUDr. Martina Havlíčková, CSc.

Aktuální informace k očkování proti chřipce pro nadcházející sezónu 2017/2018 s využitím „Doporučeného postupu pro očkování proti sezónní chřipce“ Národní imunizační komise. Current information on the flu vaccination for the upcoming 2017/2018 season using the „recommended procedure for vaccination against seasonal flu“ of National Immunization Committee.

Celý článek
12. září 2017
| MUDr. Jan Kynčl, PhD.

Většina evropských zemí s vyšší aktivitou chřipky hlásí závažné případy onemocnění, které vedou k zátěži nemocnic. V některých zemích EU byl souběžně s cirkulací chřipky též pozorován exces úmrtí.

Celý článek
25. leden 2017
| MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

Nejlepší prevencí proti onemocnění chřipkou je očkování. Letáky k očkování proti chřipce pro různé cílové skupiny populace vytvořený i s využitím zahraničních odborných materiálů.

Celý článek
14. říjen 2016
| Státní zdravotní ústav

Leták k očkování proti chřipce pro různé cílové skupiny populace, vytvořený s využitím zahraničních odborných materiálů.

Celý článek
30. září 2015
| MUDr. Jan Kynčl, PhD.

Celý článek
27. červenec 2015
| MUDr. Fabiánová Kateřina

Velvyslanectví České republiky Dillí upozorňuje na relativně vysoký počet úmrtí – 1 739 osob – v souvislosti s cirkulací chřipky A/H 1 N 1pdm v Indii.

Celý článek
23. březen 2015
| MUDr. Martina Havlíčková, CSc.

Celý článek
5. únor 2015
| MUDr. Martina Havlíčková, CSc

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl – iDNES.cz

Vyplývá to z informací Krajské hygienické stanice Libereckého kraje. Plošná chřipková epidemie byla vyhlášena na začátku února po překročení hranice 1 500 nových nemocných na 100 tisíc obyvatel. Minulý týden nových pacientů poprvé od začátku roku ubylo, a to na 1684. O týden dříve jich bylo 1757.

Zajímavé:  Natažený Sval Lýtko Léčba?

Nemocnost se podle lékařů snižuje mimo jiné v souvislosti s jarními prázdninami. Po jejich skončení s návratem dětí do školních kolektivů a dospělých do zaměstnání počet onemocnění každoročně dočasně opět mírně narůstá.

Letos chřipce podlehlo 60 pacientů, za sedmý kalendářní týden se počet zhruba zdvojnásobil. Do nemocnic jich podle Národní referenční laboratoře pro chřipku Státního zdravotního ústavu muselo 284 s vážných průběhem nemoci na jednotky intenzivní péče. Minulou sezonu podle statistik zemřelo kvůli chřipce zhruba 260 lidí. 

V některých krajích epidemie trvá, ale zvolna slábne

Chřipková epidemie sice skončila ve Středních Čechách, dál však trvá v jiných krajích, například v Moravskoslezském, Libereckém a Královéhradeckém. „Bez ohledu na snížení nemocnosti charakterizujeme situaci jako pokračující epidemii akutních respiračních infekcí s významným podílem chřipkového viru,“ řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. 

V Moravskoslezském kraji klesl výskyt respiračních onemocnění a chřipek téměř o 12 procent. Pokles zaznamenali hygienici ve všech okresech kraje kromě Ostravy. Aktuálně tak na 100 000 obyvatel připadá 1 637 nemocných. 

Epidemie trvá i Královéhradeckém kraji. „Podle aktuálních dat se lze domnívat, že jsme těsně za vrcholem epidemické vlny,“ uvedli hygienici. Dominujícím patogenem je podle nich chřipka typu A/H1N1. Nejvyšší nemocnost byla tento týden na Jičínsku, nejméně nemocných bylo hlášeno z Náchodska.

O epidemii se hovoří tehdy, když se počet pacientů pohybuje mezi 1600 až 1 800 nemocnými na 100 000 lidí.

Chřipka nejvíce ohrožuje seniory

Každoročně dávají lékaři do souvislosti s chřipkou zhruba 1 500 až 2 000 úmrtí.

„Doporučujeme občanům, aby se pokud možno vyhýbali větším uskupením lidí a ve zvýšené míře dodržovali základní hygienická pravidla, jako kýchání do kapesníku.

A aby si po cestě hromadnou dopravou vždy umyli ruce,“ uvedla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. Pokud už člověk nemocný je, má se podle ní chovat zodpovědně a chřipku vyležet doma.

Kvůli epidemii chřipky uzavřela část nemocnic v Česku pro návštěvy lůžková oddělení, zejména plicní nebo léčebny dlouhodobě nemocných. Právě chroničtí pacienti a senioři jsou komplikacemi chřipky podle lékařů nejvíc ohroženi.

Celoplošná epidemie propukla i v dalších evropských státech, i tam má ale nyní spíš sestupný trend. Nadále ji hlásí Německo a Rakousko, Polsko již přešlo k regionálnímu výskytu a Slovensko ji registruje v menších lokalitách.

Opatření proti covid-19 zřejmě snížila výskyt chřipky. Není to ale důvod, proč odmítat očkování

Do začátku chřipkové sezóny na severní polokouli, tedy i v Česku, zbývá jen několik týdnů. Spolu s tím přichází i úvahy o tom, jaká letošní sezóna bude. Už jen proto, že se vlivem šíření onemocnění covid-19 a následných přijatých preventivních opatření změnilo chování veřejnosti.

Navíc řada pravidel, která lidé dodržují v obavách, že by se mohli nakazit infekcí covid-19, má význam i jako prevence chřipky.

I když covid-19 a chřipka jsou dvě rozdílná onemocnění, která se liší například v tom, pro jaké skupiny populace jsou nebezpečná či jak závažný průběh u koho mají, mají podobný způsob šíření vzduchem skrze kapénky při kontaktu s nakaženým či dotykem kontaminovaných povrchů.

To ale také znamená, že je možné jejich výskyt ovlivnit obdobnými preventivními opatření. Stejně tak je důležité nepodceňovat ani jednu z těchto chorob a chránit se před nimi odpovídajícím způsobem.

Zajímavá data v této souvislosti přinesl globální systém WHO pro monitorování výskytu chřipky (The Global Influenza Surveillance and Response Systém, GISRS), podle něhož došlo v předchozích měsících k výraznému snížení výskytu chřipky, a to i přesto, že za „obvyklých okolností“ probíhá chřipková sezóna během našeho léta na jižní polokouli a počet případů tohoto onemocnění zde obvykle výrazně roste. Letos tomu však nebylo. Například v období od 20. července do 2. srpna bylo z více než 285 tisíc otestovaných lidí pouze 37 pozitivních na chřipku, tedy u méně než 0,01 procenta vzorků. Pro srovnání za stejné období loňského roku bylo otestováno více než 77 tisíc vzorků a z nich bylo na chřipku pozitivních více než 6 tisíc, tedy 7,7 procent. Obvyklý poměr pozitivních vzorků se pak pohybuje mezi 5 až 10 procenty. I když zatím chybí podrobnější analýzy tohoto jevu, je velmi pravděpodobné, že preventivní opatření přijatá proti šíření covid-19 měla pozitivní dopady také na šíření chřipky. To dává jistou naději směrem k nadcházející chřipkové sezóně na severní polokouli.

USA možná nezažijí „dvojí nápor“ covidu-19 a chřipky

S jistou nadějí se na blížící se chřipkovou sezónu dívá profesor Anthony Faucci, přední americký epidemiolog a šéf Národního institutu pro alergie a infekční nemoci.

Ten na základě dat dostupných z Austrálie, tedy kontinentu, jenž letos zažívá výrazně mírnější či přesněji „téměř neexistující“ chřipkovou epidemii, odhaduje klidnější vývoj chřipky také v USA.

„Je skutečně možné, že obavy z dvojího náporu v podobě chřipkové sezóny spojené s pokračujícím šíření covid-19 se nenaplní,“ uvedl v rozhovoru pro rádiovou stanici WTOP. Nicméně v tuto chvíli je podle něj nemožné přesně popsat, jak bude letošní chřipková sezóna v USA vypadat.

Objevují se však i první studie, které naznačují, že se opatření přijatá s cílem omezit nebo alespoň zpomalit šíření infekce covid-19 promítají také do průběhu chřipkové epidemie.

Zejména se jedná o omezení sociálních kontaktů, kdy lidé více pracují z domova, dochází k zavírání škol a více lidí také dodržuje dostatečnou fyzickou vzdálenost od ostatních a vyhýbá se místům s vysokou koncentrací osob.

Předpoklad, že by letošní chřipková sezóna mohla mít mírnější průběh, však podle profesora Faucciho rozhodně není důvodem k tomu, aby veřejnost podceňovala preventivní opatření.

Naopak stále je na místě chovat se zodpovědně, tedy správně používat roušky, vyhýbat se místům s vysokou koncentrací osob, udržovat rozestupy, pravidelně a pečlivě si mýt ruce a také se nechat očkovat proti chřipce.

„Pokud budou rozsáhlá opatření přijatá s cílem zmírnit komunitní šíření (covid-19 – pozn. red.) pokračovat i na podzim, aktivita chřipky v USA by mohla zůstat nízká a její sezóna by mohla být zeslabena nebo opožděna,“ konstatoval ve své nedávné zprávě americký Úřad pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC).

Již v letos březnu, kdy v zemi stále probíhala chřipková sezóna a byla přijata protikovidová opatření, došlo již během následujících dvou týdnů k výraznému poklesu počtu případů chřipky. Letní výskyt tohoto onemocnění je pak podle CDC na „historických minimech“.

Na druhé straně toto není důvodem letos chřipku podcenit.

„Bude to nejdůležitější chřipková sezóna v historii naší země,“ citovala televizní stanice CNN Jerome Adamse, šéfa americké zdravotní služby, která je zodpovědná za řešení problémů v oblasti veřejného zdraví.

Podle něj by situace, kdy by současně onemocněl velký počet osob chřipkou a také by se objevilo hodně pacientů s covid-19, mohla vést k zahlcení zdravotnického systému, tedy neschopnosti poskytovat odpovídající péči také pacientům s dalšími diagnózami.

Nadcházející chřipková sezóna je podle něj také dobrou příležitostí k tomu vysvětlovat význam očkování, a to jak proti chřipce samotné, tak v dohledné době také proti covid-19, jakmile budou schválené bezpečné a účinné vakcíny.

Zajímavé:  Příznaky Těhotenství Po 4 Dnech?

Dvojí epidemii zdravotní systém nemusí zvládnout

Chřipková sezóna na jižní polokouli trvá obvykle od dubna do srpna. Ta letošní ale byla vlivem opatření přijatých kvůli covid-19 dramaticky odlišná.

Jak uvádí CNN, zatímco v roce 2019 evidovala Austrálie 61 tisíc laboratorně potvrzených případů chřipky, letos jich bylo pouhých 107.

„Je to prakticky nulová sezóna,“ uvedl pro CNN Ian Barr, profesor mikrobiologie a imunologie na univerzitě v Melbourne. „Nikdy jsme taková čísla neviděli,“ dodal.

Obdobnou zkušenost mají také jihoamerické země.

„Tam, kde jsme očekávali, že bude chřipková sezóna, tedy například v Chile nebo Argentině, jsme letos nic takového nezaznamenali,“ popsala epidemioložka Andrea Vicari, která pracuje pro Panamerickou zdravotnickou organizaci.

Všechna opatření, která byla na jižní polokouli přijata, aby nedocházelo k tak velkému šíření covid-19, se pravděpodobně pozitivně projevila i ve výskytu chřipky.

Podle doktorky Vicari je však také možné, že šíření covid-19, k němuž začalo docházet ve stejnou dobu, ovlivnilo také rozhodování veřejnosti ohledně očkování proti chřipce. „Pokud to srovnáme s předchozí sezónou, myslím, že někteří vnímali větší naléhavost a nechali se očkovat, i když to před tím odmítali,“ dodala. Je tak možné, že i díky tomu se šíření chřipky zpomalilo.

Tuto pozitivní zkušenost s očkováním by pak bylo vhodné přenést také na severní polokouli, a to právě nyní, kdy je ideální čas nechat se očkovat proti chřipce a ochránit se ještě před tím, než začne nemoc více cirkulovat v populaci.

„Předpovídat cokoli ohledně chřipky je velké riziko,“ zůstává opatrný americký infektolog William Schaffner z Vanderbilt University Medical Center v Nashvillu.

I když byl výskyt chřipky na jižní polokouli letos velmi malý, je podle něj stále na místě zůstat ostražitý a proti tomuto onemocnění, jenž může mít závažný průběh, se odpovídajícím způsobem chránit. Pokud by totiž došlo ke dvojí epidemii, tedy chřipky i covid-19, zdravotní systém to nemusí zvládnout.

Podle odhadů CDC bylo během loňské chřipkové epidemie v souvislosti s chřipkou hospitalizováno 410 až 740 tisíc lidí. Od března do začátku září pak v souvislosti s covid-19 více než 370 tisíc osob a nemoc se stále šíří.

„Pokud se necháte očkovat proti chřipce, můžete odvrátit případnou hospitalizaci a toto nemocniční lůžko zůstane volné pro ty, kteří potenciálně budou muset být hospitalizováni kvůli covid-19,“ prohlásil ředitel CDC Robert Redfield.

Každý tak letos může podle něj udělat jednu důležitou věc, a to nechat se očkovat proti chřipce. Během chřipkové sezóny 2018/2019 byla proočkovanosti Američanů proti chřipce podle údajů CDC 4 procenta u dospělých a 63 procent u dětí, což je z pohledu úřadu málo.

Pokud by vzrostla o pouhých 5 procent, bylo by možné podle výpočtů CDC zabránit dalším 4 až 11 tisícům úmrtí v důsledku chřipky.

Riziko úmrtí roste dvojnásobně, pokud lidé mají chřipku a covid-19 současně

Jak covid-19, tak chřipka mohou mít závažný průběh. Podle srovnání WHO zhruba 3 až 4 procenta z potvrzených případů onemocnění covid-19 končí smrtí, zatímco u chřipky se jedná o 0,1 procenta. Nicméně míra mortality závisí v obou případech na kvalitě a dostupnosti zdravotní péče.

Proti covid-19 v tuto chvíli není dostupná žádná vakcína, byť probíhá jejich intenzivní vývoj a testování. Proti chřipce se očkovat lze. „Nejvyšší mortalitu, riziko rozvoje komplikací a hospitalizace mají senioři a osoby jakéhokoli věku s různými chronickými onemocněními. Vysoké riziko rozvoje komplikací a hospitalizace mají také děti do pěti let věku.

V dětských věkových skupinách bývá hlášena také nejvyšší incidence chřipky. Každoročně se nakazí až 20 procent dětí, které se významně uplatňují v přenosu chřipkových virů v populaci.

V ČR každoročně umírají v důsledku chřipky stovky až více než tisíc lidí, nejčastěji ve vyšších věkových skupinách,“ shrnuje Česká vakcinologická společnost ČLS JEP ve svém novém doporučení ohledně očkování proti chřipce.

Konkrétně by pak toto očkování měli využít zejména osoby starší 65 let, děti ve věku 6 měsíců až 5 let, chronicky nemocní bez ohledu na věk, u nichž je větší riziko komplikovaného průběhu chřipky, těhotné ženy v kterékoliv fázi těhotenství a ženy, které plánují otěhotnět, zdravotníci, klienti a zaměstnanci zařízení sociální péče, a také ti, kteří jsou s těmito lidmi v úzkém kontaktu, například učitelé nebo ti, co s nimi s nimi žijí v jedné domácnosti. „Očkovat proti chřipce je možné provádět bez omezení i v současné epidemiologické situaci v souvislosti covid-19. Není nutné se očkování obávat, ani není nutné ho odkládat,“ konstatuje odborná společnost. Očkování proti chřipce v současné situaci také důrazně doporučuje Státní zdravotní ústav: „Vakcína proti chřipce samozřejmě nechrání proti onemocnění covid-19, ale přispěje k odlehčení náporu nemocných v době, kdy mohou přijít další vlny epidemie covid-19.“

Podle zatím nerecenzované analýzy dat Anglického zdravotního ústavu (PHE) popsané v odborném časopise British Medical Journal v případě, že je pacient infikován virem SARS-CoV-2 i chřipky, roste riziko úmrtí více než dvojnásobně.

I to je důvodem, proč je letošní britský program očkování proti chřipce rozsáhlejší. „Nyní se objevují důkazy, které jasně naznačují, že koinfekce covid-19 s chřipkou vede ke špatným výsledkům.

Jednomu z těchto onemocnění lze předcházet očkováním, a to je velmi důležité,“ uvedl pro média Jonathan Van-Tam, zástupce lékařské ředitelky PHE.

Z celkového počtu 19.256 sledovaných osob, které byly v období od 20. ledna do 25. dubna 2020 testovány na chřipku i covid-19, došlo k současnému průběhu obou infekcí v 58 případech. Mortalita u těchto pacientů byla 43,1 procenta, většina zemřelých pak byla starší 70 let.

Je však nutné provést další podrobnější výzkum, který se zaměří na vztah mezi chřipkou a covid-19, protože v době nástupu nového onemocnění již na severní polokouli chřipková sezóna doznívala.

„Existují určité důkazy, které naznačují, že si chřipka, covid-19 a další viry mohou do určité míry konkurovat. Ale pokud dostanete oba současně, máte vážné potíže.

A lidé, u nichž s největší pravděpodobností toto může nastat, jsou právě těmi, jež to nemusí zvládnout,“ dodala Yvonne Doyleová, lékařská ředitelka PHE s tím, že by tato čísla měla posílit povědomí lidí o tom, že je nutné brát chřipku vážně a chránit se před ní.

Ludmila Hamplová

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector