Zero Waste aneb šetřete planetu i svou peněženku – vše o zdraví

Zero Waste aneb šetřete planetu i svou peněženku – vše o zdraví

od Pavlína Mikešová | Dub 9, 2021 | Blog

V nynější době není odsunutí termínu svatby na později nic neobvyklého, bohužel. Je to pro nás všechny jak snoubence a jejich rodiny, tak i dodavatele velmi unavující situace. Už se těšíte na svůj svatební den, ale ten se stále odsouvá a odsouvá. Čas strávený přípravami je ten tam a Vy musíte vše zase přeorganizovávat. Už po několikáté a síly prostě docházejí…

Nevzdávejte se a nezanevřete na svůj sen o krásné svatbě se všemi přáteli. Poradíme Vám, co při přesunutí svatby na nový termín má mít prioritu číslo jedna a co můžete zařizovat až pár dní před svatbou.

MÍSTO SVATBY A JEHO DOSTUPNÉ VOLNÉ TERMÍNY

Vybrali jste krásné místo pro Vaši svatbu, kterou ale musíte z nějakého důvodu opět odsunout? Zavolejte majiteli objektu a zjistěte si, jaké nabízí alternativy ohledně nového termínu.

Z toho důvodu, že se pro letošní rok nakupily svatby z loňského roku zároveň s těmi nynějšími, jsou snoubencům nabízeny také termíny v týdnu, kdy jejich objekty nejsou tolik vytíženy.

TERMÍN SVATBY, MATRIKA

V případě, že jste předběžně domluveni s areálem svatby na novém termínu, zavolejte si také na matriku. I tam si ověřte, jestli Váš nový termín vyhovuje. Pokud nevyhovuje a oddání není možné ve Váš nový termín a čas, není nic ztraceno. Zkuste si najít alternativního oddávajícího mezi unitáři.

INFORMOVÁNÍ HOSTŮ

Ihned po rozhodnutí, že se svatba posouvá, neváhejte s tím obeznámit i své svatební hosty. Buď je informujte o odložení svatby na neurčito, anebo už s novým náhradním termínem.

FOTOGRAF/ KAMERAMAN, VIZÁŽISTKA

I s těmito dodavateli je nutné zkonzultovat změnu termínu. Většina z nich má nasmlouvané svatby déle dopředu a může se stát, že se budete muset porozhlédnout po novém dodavateli, pokud jim nebude Váš nový termín vyhovovat.

ŠATY

Jeden z dalších důležitých bodů k vyřízení je nahlášení změny termínu pro svatební šaty, pokud je máte zapůjčené ze svatebního salonu. Je nutné si ověřit, zda-li budou volné i ve Váš nový termín.

Prioritu tohoto bodu jsme dali až na páté místo z toho důvodu, že většina nevěst si nestihla žádné šaty ani vybrat, a proto se uchylují k ušití svatebních šatů na míru, koupi přes e-shopy nebo bazary.

Takže na to, abyste si vybrala šaty díky těmto dalším způsobům, čas naštěstí je.

Zero Waste aneb šetřete planetu i svou peněženku – vše o zdraví Zero Waste aneb šetřete planetu i svou peněženku – vše o zdraví Zero Waste aneb šetřete planetu i svou peněženku – vše o zdraví Zero Waste aneb šetřete planetu i svou peněženku – vše o zdraví

KVĚTINY

Květinářství potřebují informace pro uzavření objednávky většinou 14 dní předem, aby pro Vás objednali květiny. Je nutné zmínit, že se může změnit cena Vámi požadovaných květin, jelikož se mění jejich dostupnost na trhu a sezónnost.

Pokud máte objednané jen vazby svatebních kytic apod., měla by být změna termínu bez potíží. V případě, že Vám má květinářka na místě svatby instalovat a zdobit například slavobránu, můžete narazit na zádrhel. Je možné, že ve stejný termín už bude mít jinou svatbu a nelze pro ni být na dvou místech najednou.

SVATEBNÍ DORT A DALŠÍ DOBROTY

U cukrářů by nemělo být přeložení termínu pro svatební dort a jiné laskominy větší komplikací. Nákup ingrediencí a samotné pečení je zahájeno až pár dní před svatbou a pro cukráře není problém mít více zakázek na jeden termín.

CATERING

Většina objektů nedisponuje svým vlastním cateringem. V takovém případě si ho zajišťujete od externích dodavatelů sami. Dalo by se říci, že princip spolupráce by měl být podobný jako s cukráři. To znamená, že stačí potvrzení termínu cca 14 dní předem, aby začali na Vaší objednávce pracovat a nakupovat suroviny.

Se změnou termínu svatby si můžete rozmyslet i svatební menu dle sezónnosti, například pro letní měsíce lehčí jídla.

TISKOVINY

Pokud je to možné, odložte tisk svatebních tiskovin jako je oznámení, jmenovky, svatební noviny, harmonogramy aj. na co nejzazší termín. Nejlépe na okamžik, až si můžete být 100% jisti, že se svatba opravdu uskuteční. Pokud to není možné, vyhněte se zmínění termínu nebo nechte volné místo na dopsání termínu ručně.

Pokud máte nasmlouvané i další dodavatele jako je třeba hlídání dětí, zábavný doprovodný program aj., i tyto dodavatele kontaktujte a ověřte si i u nich dostupnost nového termínu.

Přejeme Vám pevné nervy. S naším návodem, co zařídit jako první, to jistě zvládnete.

Martina Lukášová, Akce Stylově

Zero Waste aneb šetřete planetu i svou peněženku – vše o zdraví

od Pavlína Mikešová | Dub 2, 2021 | Blog

Snubní prsteny jsou důležitou součástí svatebního obřadu. Bez nich si lze jen stěží představit tak výjimečný den. Nejčastěji je můžete pořídit z bílého nebo žlutého zlata. Pojďme se na tyhle materiály podívat blíž a specifikovat si jejich vlastnosti, výhody a nevýhody.

Mezi nejoblíbenější a nejprodávanější snubní prsteny patří ty ze zlata. I to ale můžete najít v mnoha variantách. Existuje totiž zlato bílé, žluté i kombinované (případně růžové, a podobně). Jeho popularita není náhodná – zlato má mnoho skvělých vlastností. Snadno se leští, brousí, pískuje. Dobře se provádí rytí i fasování drahokamů do šperku. Jak si ale vybrat mezi zásnubními prsteny i snubními a zvolit si ideální barvu zlata?

Snubní prsteny ze žlutého zlata

Žluté zlato je už klasikou, kterou nosily naše babičky, babičky jejich babiček a jejich babičky nejspíš taky. Zkrátka, žluté zlato se používá po staletí k výrobě šperků, platidel nebo dekoračních prvků. Nejčastěji se na prsteny používá zlato 14 nebo 18 karátové.

Mezi jeho výhody patří snadná údržba. Zlaté snubní prsteny vám většinou nezčernají. Vyznačují se vysokým leskem a jsou samy o sobě výrazným prvkem. Navíc zlato nevyvolává nepříjemné alergie, alespoň tedy ve většině případů. Oproti bílému zlatu se ale snadněji poškrábe. Také vyžaduje častější údržbu.

Snubní prsteny z bílého zlata

Bílé zlato je v posledních letech velmi populární. Je decentnější než žluté zlato, zároveň od žlutého zlata přebírá celou řadu vlastností. Bílé zlato je sloučeninou zlata ryzího a dalšího kovu, většinou niklu nebo palladia. Prsteny z bílého zlata jsou jemné, elegantní a čisté.

Stejně jako žluté zlato je hypoalergenní. V případě potřeby je velmi snadné prsteny z bílého zlata opravit či změnit jejich velikost. V posledních letech je velkým módním trendem, proto najdete z bílého zlata i velké množství variant prstenů.

Nemůžete si vybrat? Zvolte kombinaci

Pokud stále tápete a nemůžete se přiklonit ani k jedné variantě, můžete zvolit kombinaci bílého a žlutého zlata. Zajímavý prvek ve šperku tak může tvořit třeba zlatý pruh uprostřed prstenu, případně jiný tvar zasazen do šperku, který jej celkově ozvláštní.

  • TIP: Prsteny ze žlutého nebo bílého zlata si můžete vybrat třeba na e-shopu SAVICKI.
  • Myslete i na kombinace s jinými šperky
  • Pokud máte rádi žluté zlato a většina dalších šperků, které běžně nosíte, jsou rovněž ze žlutého zlata, máte výběr materiálu snubních prstenů jasnější. Nosíte-li spíše stříbrné šperky, pak jako celek vypadá lépe, doplníte-li jej prsteny z bílého zlata

Zero Waste aneb šetřete planetu i svou peněženku – vše o zdraví

od Pavlína Mikešová | Bře 11, 2021 | Blog

V posledních letech trend svateb na statcích, farmách a ve stodolách prudce stoupá. S tím se pojí i výběr svatebního stylu nejčastěji rustikální, vintage nebo boho styl. Typickými dekoracemi v tomto stylu jsou neodmyslitelně dřevěné dekorace. Pod tímto pojmem si můžete představit mnohem víc než jen dřevěné kulatiny na svatebním stole.

Zero Waste aneb šetřete planetu i svou peněženku – vše o zdraví Zero Waste aneb šetřete planetu i svou peněženku – vše o zdraví Zero Waste aneb šetřete planetu i svou peněženku – vše o zdraví

S příchodem další svatební sezóny zažívají velký nápor objednávek právě umělci se dřevem.

Ti Vám mohou nabídnout širokou škálu zajímavých dřevěných detailů na Vaši svatbu a nebojí se ani Vašich originálních nápadů, které byste rádi zrealizovali.

Z toho důvodu jsme se rozhodli Vám dalšího takového dodavatele pro Vás vyzpovídat. Jaké jsou dodací lhůty, tvorba na přání a trendy mezi dřevěnými dekoracemi – na to vše jsme se za Vás ptali.

Dobrý den pane Fischere, vlastníte Davidovu dílnu, jak dlouho se věnujete tvorbě dřevěných dekoracích a co Vás k tomu přivedlo?

Zajímavé:  Svědění pochvy bez výtoku - Vše o zdraví

Dostal jsem zajímavý dárek a zajímalo mě, jak byl vyrobený. Začal jsem tedy pátrat a udělal první výrobky. Už to jsou 4 roky.

Jaké dřevěné dekorace jsou nejžádanější u klientů?

Záleží na ročním období. Na jaře a v létě jsou svatební dekorace velmi žádané. Před Vánoci / Velikonoci lidé objednávají věci spojené s daným obdobím. Případně firmy objednávají výrobky s vlastním logem.

Jaké svatební dekorace je možné u Vás objednat?

Ze dřeva prakticky cokoliv. Vždy je to o dohodě. Např. svatební fotoalba, pozvánky, magnetky, jmenovky, zápichy, číslování stolů, ramínka, tácek pod prstýnky…

Snažíte se rozšiřovat nabídku svých produktů?

Ano, snažím se naslouchat klientům. O nákupu rozhodují nakonec zákazníci a když se člověk naučí naslouchat, může mu to jenom pomoci.

Některé výrobky mají detailní prvky, jak dlouho trvá vytvoření takového výrobku?

To je dost individuální. Záleží na hodně faktorech jako např. design, povrchová úprava, rychlost zpětné vazby od zákazníka… Některé výrobky je možné udělat v ten stejný den (např. vánoční ozdobu), jiné potřebují např. kvůli povrchové úpravě minimálně 3 dny.

Jak to probíhá, pokud chce klient něco podle své představy?

Poprosím klienta, ať mi popíše, co by přesně chtěl, ať se tím urychlí proces. Následně pošlu grafické návrhy a upravím je podle připomínek.

Jaký výrobek je pro Vás nejpracnější?

Takto se na věci nedívám. Mám mou práci moc rád a jsem rád za každou objednávku, a proto asi nepřemýšlím nad mou prací, že by něco bylo náročné.

Jak dlouhá je dodací lhůta pro výrobky?

Výrobky vždy dělám podle naléhavosti objednávky. Pokud někdo potřebujete výrobek expresně, tak budu ten den spát třeba o pár hodin méně. Pokud je to v mém okolí není problém výrobek doručit osobně a urychlit celý proces. Pro zbytek republiky se s klientem domluvím na přepravci, aby to v jeho případě bylo co nejrychlejší /nejvýhodnější.

Připravujete nějakou další novinku, na kterou se mohou klienti těšit?

Zero waste je trend nové doby. Už jste to zkusili?

Zero Waste aneb šetřete planetu i svou peněženku – vše o zdraví

Zero waste jako životní styl, který je šetrný k přírodě i peněžence

Zero waste, v překladu nulový odpad, je v současném světě čím dál skloňovanější heslo. Představuje koncepci, díky níž můžeme žít s co nejmenším množstvím věcí a omezit tak vlastní produkci odpadu na naprosté minimum.

Pakliže se rozhodnete začít žít bezodpadově, nemusíte se bát ani finančních nákladů, ani technické proveditelnosti, ani toho, že by vám tyto nové zásady převrátily život naruby.

Všechno má svůj čas — a i vy se můžete postupem času naučit, jak zásady zero waste zavést do vašeho života tak, aby vás nijak neomezovaly.

Pravidlo pěti R

Pro pochopení, jak vlastně zero waste funguje, je nezbytné znát pravidlo pěti R. Jakmile se tímto pravidlem budete řídit, vše ostatní kolem zero waste pro vás již bude hračka.

  • Jdeme na to:
    • Refuse /Odmítnout/: Zásada číslo jedna. Opravdu tu věc potřebujete? Jestli ne, odmítněte. Reklamní předměty, serepetičky, které k ničemu nejsou a pouze chytají prach, plastová brčka v kavárně. Někdy je potřeba říci ne i sám sobě – Opravdu potřebujete to nové tričko, co je ve slevě, i když už máte doma pět takových? Potřebujete nový telefon, i když je ten současný stále funkční?
    • Reduce /Omezit/: Omezení se vztahuje například na potraviny nebo energie. Pravidlo zní – kupujte pouze tolik, kolik je nutné. Obejdete se bez výhodného XXL balení sýra, když víte, že ho beztak nezvládnete sníst celý a polovina by se ho nakonec v lednici zkazila. Místo napouštění plné vany se můžete pouze osprchovat a ušetřit tak několik desítek litrů vody s každým umytím. Nakupovat můžete třeba na farmářských trzích či v bezobalových obchodech, kde si vezmete jen tolik, kolik skutečně potřebujete, doma se tak využije vše a vy ušetříte. 
    • Reuse /Znovu použít/: Dokud to slouží, používejte to! Omezte vše, co je na jedno použití. Zvykněte si u sebe neustále nosit láhev na pití či cestovní hrnek, látkový pytlík na pečivo a plátěnou tašku na nákup. Tampóny vyměňte za menstruační kalíšek nebo jednorázové vložky za jejich látkovou variantu či menstruační kalhotky. Co nemáte a dostatečně nejste schopni využít, půjčte si v půjčovně nebo od známých. A jestli je potřeba něco koupit, můžete se poohlédnout, zda se daná věc nedá sehnat z druhé ruky. 
    • Recycle /Zrecyklovat/: Vytřiďme, co jen jde. Využít můžete hustou síť barevných kontejnerů nebo sběrné dvory. Pakliže si v něčem nejste jistí, raději se podívejte na internet a ujistěte se, kam daný odpad skutečně patří. K věčným přešlapům v třídění patří například účtenky z termopapíru v kontejneru na papír nebo dvojité obaly od sušenek v plastech.
    • Rot /Kompostovat/: A nakonec, kompostujte! Jestli bydlíte v bytě a nemáte přístup k zahradě, může se tento bod zdát poněkud obtížný, ale i pro vás existují varianty. Můžete si například v bytě zřídit vermikompostér nebo nosit bioodpad na kompost patřící ke komunitní zahradě ve vašem okolí.

A co dál?

To, co vám po pěti R zbyde, už bude asi skutečně putovat do směsného odpadu. Má rada zní, nemějte výčitky z každého odpadku, který dojde až do této fáze. I malá změna k lepšímu je stále změna k lepšímu, buďte i za tyto malé změny na sebe hrdí.

A jestli vám to stále nepřijde dost, zkuste si to představit na tomto příkladu – jestliže je vám 35 let, za svůj život jste již použili více než sto dvacet plastových kartáčků na zuby. Vy už je nikdy neuvidíte, ale někde na naší planetě stále jsou a budou tu ještě dlouho po vás.

Kdybyste dalších 35 let používali kartáčky bambusové, plně kompostovatelné, ty zmizí z planety již velmi brzy a nebudou zabírat místo.

Co čeká další generace?

Zero Waste aneb šetřete planetu i svou peněženku – vše o zdraví

Jestli patříte mezi lidi, kteří žijí v obavách o naši planetu, není vám jedno, jaká budoucnost další generace čeká a chcete svou šetrností přispět k tomu, aby ta budoucnost byla o kus růžovější, je zero waste přímo pro vás. Kromě toho vám tento životní styl může značně usnadnit život – uvědomíte si, že ke štěstí ve skutečnosti potřebujete jen minimum věcí, nebudete muset neustále shánět prostředky a nástroje, které využijete jen jednou, protože vaše domácnost bude natolik multifunkční, že si se vším dokážete poradit. 

Nakonec bych chtěla vyvrátit několik nepravd, které o zero waste kolují. Snad vás přesvědčí k tomu, abyste se třeba jen zamysleli nad tím, zda by se zásady života bez odpadu nedaly použít i ve vašem život. ???? 

„Žít zero waste je finančně náročné.” 

Jedině jestli se rozhodnete přejít na zero waste ze dne na den a začnete nesmyslně nakupovat vše nové a zdánlivě lepší. To by bylo nejen drahé, ale také zbytečné. V první řadě využijte to, co máte doma, přecházejte postupně. Ani nákupy v bezobalových obchodech nejsou z dlouhodobého hlediska dražší, vyšší ceny oproti supermarketům jsou zpravidla pouze známkou vyšší kvality potravin.

„Jestli chceš žít bez odpadu, musíš tomu věnovat celý život.”

Zero Waste aneb šetřete planetu i svou peněženku – vše o zdraví

Ne, to opravdu není nutné. Jestli se rozhodnete vyrábět si domácí kosmetiku, čisticí přípravky, oblečení, je to na vás. Ale rozhodně to není nutné. V současnosti můžete koupit ekologické alternativy téměř všeho, co potřebujete.

„Jestli chceš žít bez odpadu, tak vyhoď všechny ty igelitky a čističe a šampony, co máš doma, to totiž vůbec není zero waste.”

Dodělejte, co doma máte. Něco můžete prodat, něco můžete darovat, ale co se dá využít, to zkrátka nevyhazujte. Tašky využijte do roztrhání, kosmetiku dodělejte a až poté kupujte ekologičtější varianty. 

Zajímavé:  Mozková Žilní Trombóza Příznaky?

Tak co? Už jste vymysleli, jak omezíte množství odpadu právě vy? 

Veronika

[email protected] – spAce

Jednou za čas to na mě přijde.

Ten přetlak, že musím jako máma vidět jiný ksichty.

Nepleťte si to s tím, že se na svého syna nebo manžela už nemůžu koukat. Budu se na ně koukat s láskou celej den.

Jen někdy můj mozek a rozvrzaná mluvidla potřebují lekci.

Nejde asi o nic výstředního. Mámy mi daj za pravdu, že vyvětrat svojí mozkovnu mimo domov je nezbytně nutný pro to, abychom si zachovaly ještě kouska zdravýho rozumu. A schopnosti normálně komunikovat.

Jenže už poněkolikátý se mi ve společnosti stalo něco divnýho.

I když jsem tu byla, uvolnění se nedostavilo.

Spíš hořká chuť izolace. Společenský izolace. Přímo ve společnosti.

Trochu to vysvětlim.

Divnou melancholii jsem si přivezla z víkendu u Adamových příbuzných, kde se konala tradiční výroční grilovačka.

Vůní lesa, bandogské princezny Athény i masa (momentálně nejsem ani vegetarián, ale o tom jindy) jsme se nechali dobrovolně přitáhnout celá rodina. Tedy Adam, Igy a já.

Z překrásnýho slunečnýho víkendu jsem si odvezla královsky namasírovanej žaludek. A malou depku k tomu.

  • Jet na víkend s batoletem totiž není to, co odjet na chatu za kámošema se svým ztřeštěným dvacetiletým klukem.
  • Jako jo, koupete se.
  • Ale jen když dítě usne (někdy pouhá půlhodina).
  • Jako jo, vykydnete se na lehátko v plavkách.
  • Vaše šunky se ale nestihnou ani rozplácnout, protože se vaše 1,5roční dítě řítí do bazénu.
  • Nebo se valí ze schodů.
  • Otevírá šuplíky s nožema.

Prohlíží si zarámovaný fotky ze svatby vašeho „strejdy“. V období, kdy je fascinovaný zvukem gravitace.

A jo, vypadnete z každodenního mateřskýho stereotypu.

Proklouznout alespoň na chvilku do pomalého, zrelaxovaného světa se ale nedaří a nedaří.

Pobyty mimo domov s batoletem mívaj k dovolený/odpočinku daleko. Vlastě si člověk uvědomí, že „dovolelkuje“ dennodenně, když je s dítětem doma. (Jasně, na co si my matky furt stěžujeme!) Doma totiž už před nějakou dobou odstranil všechna možná nebezpečí, takže se může aspoň v klidu vykakat.

Ta zmíněná depka ale snad neplyne ani tak z neodpočinku. Jako z frustrace, že stojím mimo to hřejivé společenského veselí.

Byla jsem ve společnosti dvanácti lidí, tak co to melu?

Ne, byla jsem v baráku s dvanácti lidma. A úspěšně jsem je míjela.

Snadno se stane, že se máma ve společnosti cejtí jako outsiderka.

Zkuste se do ní vžít:

Parta sedí kolem velkýho stolu na terase. Popíjí prosecco, zobe při tom maso, ovoce nebo brownies s nohama nahoře. Když někoho z nich dopálí slunce, zvedne se a skočí do bazénu. Většinou se přidaj další lidi a v tomhle hřejivym láku se marinují tak dlouho, dokud je sranda a pitivo ve skle.

Dlouhý sezení střídá pinčes nebo badminton. Je u toho sranda, ne že ne. Strejda vtipkuje, je léto, pinkáte si jen tak v plavkách. Cejtíte se svobodní, mladí, a sjíždíte onu endorfinovou tsunami, co šplouchá napříč celým vaším tělem…

  1. Jako máma jste mimo to všechno.
  2. Protože batole našlo pramen nekončící fascinace v autech před garáží, co se nachází na druhé straně od toho bazénu a terasy.
  3. V mechanismu otevírání a zavírání dveří.
  4. Ve zdolávání výšek.

Problém je, že dítě nové prostředí nezná. Nebo spíš vy netušíte, kde se krčí batolecí zákeřnosti.

Cítíte, že už si trochu uvědomuje rizika. Ne ale dost na to, abyste ho nechali bezprizorně běhat kolem šuplíků s ostřím.

A tak neustále odbíháte. Což je dost votravný, pokud se někdo odváží s vám zapříst rozhovor.

To se třeba dostáváte s manželovou sestřenicí k zajímavým osobním tématům. Jenže ejhle… Igy ručkuje po zábradlí na balkóně. Vrátíte se, daří se vám navázat nit. Jenže to už se malý torpédo řítí do potoka.

Není tak divu, že mnoho lidí nemá ani chuť s vámi konverzaci načnout. Zvlášť ti, které nebaví tlachání o počasí nebo celebritách. To navazovat nit ani nepotřebuje.

Pro upřesnění – já ráda běhám, ne že ne! Miluju pozorovat Igyho při dělání dospěláckých věcí s výrazem odborníka. Mám upřímnou radost, když on má radost. Jeho úsměv nebo zvonivý zařehtání ve mně spouští gejzíry absolutního štěstí.

Jen mě zpětně mrzí, že šance na upevnění vztahu s příbuzenstvem nebo novými kolegy obvykle proteče z velký části mezi prsty. (A samozřejmě byste rádi, aby i oni mohli poznat vás. Jinak než jako zaměstnanou mámu.)

Budu ráda, když se všichni nerodičové nebo prarodičové podíváte na ženy i z tohohle úhlu pohledu.

Fakt to nemusí být úzkostlivý matky. Kontrolorky, co musí stát svýmu dítěti imrvére za zadkem.

  • Ani ty, pro něž jsou ostatní lidi prťavý oproti jejich malému bůžkovi.
  • Jo a fakt je potěší, když za nimi zajdete a pokecáte s nima v pohybu.
  • Za tuhle vaší empatii (a osvěžení mysli) budou vděční.

Zero Waste aneb šetřete planetu i svou peněženku – vše o zdravíMomentka ze srazu Naučmese od jeho stvořitele Adama Marčana, © Adammarcan.cz.

Titulku samozřejmě nevěřte.

V neděli se nic nedělá?

Utopie. Na mateřský dřete jako mezek nonstop. Minus šestihodinovej spánek krát sedm.

  1. A v tom je zároveň to kouzlo.
  2. Protože vás celou neděli neotravuje vědomí, že pondělí nevyhnutelně přijde.
  3. Protože se tejden netáhne jako smrad, než přijde „vylejuse“ pátek.
  4. Protože ve středu nepřichází energetická krize, protože jedete jako fretka furt a vaše tělo zvyklo.
  5. I mozek.

Nerozlišuje pracovní tejden, víkend, prázdniny ani svátky. Čas se táhne do prostoru jako žvejkačka.

Každej den je neděle i pátek. Každej den je čas inventur i Vánoce.

Máma na mateřský nevnímá čas.

Jen tehdy, když si s prázdnou ruličkou letí (doslova) zachránit pr*el do drogerie. Na státní svátek.

  • Jdete s chlapečkem na návštěvu a ta se podivuje nad mokrým flekem na triku.
  • Chlapeček má ale plenku.
  • Schválně, kdo vyřeší tenhle rébus? ????
  1. S mateřstvím vyvstala důležitá otázka pro naše lidstvo:
  2. Čím veganským předepírat skvrny od hovínek?
  3. Pošimrala jsem tedy strýčka Googla. A odevšad na mě vyskočilo:
  4. ŽLUČOVÉ MÝDLO.
  5. Easy peasy, pomyslela jsem si.
  6. Moje šošolka vědění ale měla zřejmě slabou chvilku, když si neuvědomila, že žluč nevytáhne z rostliny ani ortodoxní vegan.
  7. Při hledání veganský alternativy jsem musela strejdu Googla už poškrabat do krve.
  8. Ale přineslo to svoje ovoce.

Z internetových vod na mě vykouklo jedno krásný olivový mýdlo na skvrny. Z pouhých tří (přírodních) ingrediencí.

Zero Waste aneb šetřete planetu i svou peněženku – vše o zdravíŽádný palmový olej ani stopy po zvířatech. Nemiluj ho. © Andrea Vránová

Rodí ho značka Tierra Verde a koupíte ho pod názvem Yellow&Blue třeba na jejím e-shopu, na Biooo.cz, Econea, Ekoděcko nebo Unuo.

  • A k čemu je dobrý?
  • K zahlazení stopy po hnědý atomovce, kterou do plenek svrhlo vaše mimi.
  • K vyčištění skvrn od vína, krve, tuků, trávy nebo inkoustu.
  • Já ho používám zejména na předepírání látkových plenek a vložek při menstruaci.

Jo a funguje. Velmi.

Pohlídejte si jen obal, ve kterém ho kupujete. Podle fotek na e-shopech se někdy dodává v plastovém balení. Koupíte ho ale i v papírový krabičce. Já ho takhle kupovala na Biooo.cz.

Tak flekům zdar!

Hola hej, nesu parádní zprávy z tuzemského zeleného světa!

Juchej poprvý:

DM drogerie uhání tuzemským drogerkám co do snižování ekologické stopy. Své i zákazníků.

Vyniká přírodní kosmetikou Alverde (nedávno značka uvedla tuhý šampon v papíře), eko plenkama (značka Babylove) i rozložitelnýma uchošťourama (značky Ebelin, které se poměrně nedávno zbavily plastového okénka ve svém papírovém balení!).

A teď – jako by nestačila tamní dostupnost ekologických pracích prostředků v papíře – testuje prodej stáčených čisticích a pracích prostředků. A to od značky Yellow&Blue.

Experiment můžete pozorovat zatím na dvou prodejnách: v nákupních centrech Chodov a Černý Most. Co pozorovat. Síťovku do kapsy a hurá na zkoušečku!

Zajímavé:  Leky Na Spani Prodej?

Na prodejnách dostanete nádoby v objemu 1 a 1,5 litru. Ty si pak můžete pořád dokola plnit. Což je žádoucí, neboť s každým doplněním ušetříte planetu o 60 g plastu.

Z týhle noviny skáču do vzduchu. Mycí prostředky Yellow&Blue sice nekupuju (vystačím si s homemade pracím prostředkem na pleny, jedlou sodou a octem), ale tenhle krok je nesmírně důležitej pro vstup ekologických alternativ mezi masy. Nabídnout stáčenou drogerii ve velkém prodejním řetězci je krok, na který všichni, kteří nemají auto nebo čas dojíždět do bezobalových obchodů, čekali!

***

Juchej podruhý:

Zachraň jídlo, neplýtvej, ušetři! Jak? Třeba koupí chystané kuchařky organizace Zachraň jídlo. Pořád nic? Skupina nadšenců edukuje širokou veřejnost v oblasti plýtvání jídlem.

Nebo spíš neplýtvání. Teď sbírají poslední kačky na realizaci tohohle božského plánu, a to na Hithitu.

Máte nějaké nazbyt? A líbil by se vám hřejivý pocit, že jste udělali něco dobrého pro svět lidí jen tak?

Investujte je do kuchařky, se kterou se vám věnované dukáty vrátí. V knize objevíte 80 způsobů, rozuměj receptů, jak využít nejčastější zbytky potravin a jídel v našich lednicích. Třeba mrkvovou nať. Nebo košťál z brokolice. A „k tomu zdarma“ 30 stran s fígly, jak správně skladovat potraviny a efektivně nakupovat.

***

Juchej potřetí:

Je to tady. Velké instituce se už nemůžou schovávat za žádný kousek plastu, protože jsou vidět. Všude. A hlavně jejich průšvihy. Těch plastů, samozřejmě.

Hlavní město Praha to pochopilo a zapojuje se do protiplastového tažení. Vyzývá žáky pražských základek a středních škol, aby vymysleli strategii na snížení plastového odpadu ve svých školách. A hlavně ji použili. Nejlepší nápady odmění až 10 tisíci korunami.

Vzdělávat už takhle mladý lidi v oblasti dopadů konzumního chování je podle mě nesmírně důležitý. Teprve si budují návyky. A hlavně se připravujou na období, kdy budou všechny nákupy řešit sami.

Navíc jsou ještě v pozici, kdy svým nadšením do ekologického způsobu života můžou nakazit svoje rodiče. Svoje sourozence. I prarodiče. Zkrátka všechny, kteří žijí pod jednou střechou.

Študáci, zapojte se! Neplastování je nejen zábava, ale i skvělej pocit z toho, že děláte něco skutečně smysluplnýho. Že nebudete plavat v moři plném plastu. Že nebudete zoufale hledat místečko na pláži poseté barevnými odpadky.

Do roku 2050 bude v oceánech víc plastu než ryb.

Nebo nebude?

Budoucnost je v rukách spotřebitelů. V našich rukách.

Ukažte světu, jak si přírody vážíte. A hlavně sobě, jak vám záleží na své budoucnosti. Bude krásná? Nebo zakalená plasty, o něž budete zakopávat? Hm? ????

***

První tipy a problémy ZERO WASTE

Začátky jsou vždy náročné, a to platí i u ZERO WASTE. Nečekejte, že to vše půjde jedna báseň. Základem je postupovat hezky pomalu, po menších krůčcích. Hurá akce se v tomto případě míjí účinkem.

A tak i já postupuju pomalu a jistě. Jak jsem zmiňovala v minulém videu, vizí je postupně produkovat méně odpadu.

V praxi to vypadá tak, že dojde-li mi něco doma – ať už je to v kuchyni či koupelně, nahradím to alternativou, která šetří planetu.

Pokud más raději videa, tak vše shrnuji zde:

 

Ráda bych s vámi podělila o první radosti, které se mi podařilo podchytit a vylepšit.

  1. První věcí, která mi v koupelně došla, byly odličovací tampónky, u žen velmi používaná věc, která se spotřebovává ve velkém měřítku a díky které tedy i produkujeme velké množství odpadu. Měla jsem to štěstí, že jsem se spojila s Martinkou, která má skvělý e-shop LOVE YOUR HOME. Setkání přišlo v pravou chvíli a já jsem klasické tampónky vyměnila za bavlněné. Jsou perfektní!! Používám je na odličování večer – jak na řasenku, tak na make-up, a posléze je pouze propláchnu v ruce mýdlem.
  2. Nahradila jsem také odličovač. Používala jsem dvoufázový na voděodolnou řasenku. Stačilo doma smíchat olivový olej (2/3) a vodu (1/3). Odličovač je na světě a je top! Můžete použít i jiný olej, třeba mandlový. Pro mě je olivový v Portugalsku lehce dostupný. ????
  3. Nákupy ovoce a zeleniny si teď nemůžu vynachválit díky sadě lehkých a prodyšných pytlíků. Opět je seženete na e-shopu LOVE YOUR HOME, kde jsou k dostání v sadě za 210 Kč. Stačí je nosit při sobě a říct plastovým sáčkům BYE BYE! ????

Zero Waste aneb šetřete planetu i svou peněženku – vše o zdraví Zero Waste aneb šetřete planetu i svou peněženku – vše o zdravíJsou tu ale i věci, které drhnou. Konrétně ty, ve kterým jsem už zajetá leta letoucí a často si neuvědomím, že bych v danou chvíli měla reagovat jinak. Jde především o jednorázové nákupy – tvarohovej koláč (mňamka), kdy zapomenu odmítnout obal. Stejně ho hodlám rovnou sníst. Pak se vždy chytám za hlavu, že jsem zapomněla.

Druhou věcí, kterou jsem postřehla, ale asi s ní nehnu, jsou účtenky. Ty se prostě tisknou, i když o ně zájem nemáte. Tudíž i po jejím odmítnutí končí v koši. Plýtvání s hvězdičkou! Tak se cítím decánek bezmocná.

No a s dalšími a dalšími věcmi pracuju. Nebojte, budu vás na dále informovat a přinášet na toto téma články a videa.

Dejte mi vědět, jak jste na tom vy. ????

Publicistika

publicistické články

Ačkoliv je porucha štítné žlázy častá nemoc, mnozí se setkávají s nepochopením. Onemocnění člověku přitom může razantně změnit život.

Mikuláš Stoklasa | 28. 02. 2021 09:32

Popularita kryptoměn zaznamenává obrovský nárůst. I když králem těchto elektronických peněz je bitcoin, analytici se stále nedokážou dohodnout, zdali se nejedná o tikající bombu.

Mikuláš Stoklasa | 27. 02. 2021 08:02

Jaké to je mít covid-19 o Vánocích? O tom napsala redaktorka Stisku ve svém deníku z karantény.

Lenka Hubáčková | 11. 01. 2021 20:14

S určitou formou poruch příjmu potravy se někdy setkala zhruba každá desátá žena. Cesta k nim bývá jednoduchá, léčba však může trvat i celý život. 

Kateřina Špásová | 10. 01. 2021 18:49

V roce 2021, kdy má naše osobní údaje leckterý obecní úřad, opět proběhne akce, která bude státní pokladnu stát více než dvě miliardy korun. Ano, čeká nás pravidelné sčítání lidu.

Eliška Procházková | 10. 01. 2021 16:54

Omamy pochádzajúce z vylúčených komunít, pomáhajú deťom vzdelávať sa a rozvíjať ešte pred nástupom do školy. Zároveň učia ich matky ako deti ďalej rozvíjať. Projekt realizuje organizácia Cesta von. Cieľom iniciatívy je zvýšenie vzdelanosti vylúčených rómskych komunít. 

Eva Štefanková | 09. 01. 2021 22:04

Skiareály se po devíti dnech provozu musely znovu uzavřít pro veřejnost. Od 27. prosince nejezdí vleky, lidí je ale na svazích stále dost.

Marie Matějková | 09. 01. 2021 20:22

Od loňského března jsou už potřetí zavřeny všechny bary, kavárny i restaurace. Strach o přežití tak nemají jen jejich majitelé, ale i zaměstnanci. Kvůli složité finanční situaci, do které se během předešlých měsíců dostali, tak zvažují odchod z gastro průmyslu.

Kateřina Špásová | 09. 01. 2021 19:35

Jak se má člověk nechat otestovat na covid-19, když najde nejbližší volné termíny testování za týden? To už má skoro po nemoci i karanténě. 

Lenka Hubáčková | 06. 01. 2021 19:00

Vánočních tradic je celá řada, a tak jsme se zeptali lidí v Brně, které mají nejradši.

Lenka Hubáčková | 22. 12. 2020 18:17

Chanel, Versace nebo Dior. Celosvětově známé módní domy nabízí neplacené stáže těm nejtalentovanějším studentům módy. Stejně tak i československý módní fenomén Vanda Janda dává příležitost mladým lidem získat cenné poznatky ve svém salónu. 

Kateřina Špásová | 19. 12. 2020 19:12

Politická situace v Bělorusku je od letošního podzimu velmi napjatá. Ani v předvánoční době neopadá nejistota ohledně jejího dalšího vývoje. Pro Bělorusy žijící mimo svou domovinu je tak letošní vánoční návštěva rodné země v ohrožení.

Kateřina Špásová | 18. 12. 2020 21:02

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector