Aerius – vše o zdraví

Za projevy alergie je zodpovědný histamin. Histamin byl první prokázanou chemickou substancí vzniklou v žírných buňkách. Histamin stimulací H1 receptoru vyvolává v rámci zánětu „trojitou odpověď“ zarudnutí, otok a svědění.

Aerius - Vše o zdraví Příznaky alergie se projevují

Systémová alergická reakce se nazývá anafylaxe. Její projev záleží od míry závažnosti. Může vyvolat kožní reakce, zúžení průdušek, otok, snížení krevního tlaku a dokonce smrt. Takový život ohrožující stav se jmenuje anafylaktický šok.

Alergii mám od narození nebo získanou?

Alergii rozdělujeme na dva druhy. Na získanou a vrozenou. Získaná vzniká ustáleným procesem v jakémkoliv věku člověka. Nejprve se tělo setká s alergenem a zatím z neznámého důvodu vyhodnotí, že je pro tělo nebezpečný.

I když pro zdravého člověka je tato látka v běžném množství naprosto neškodná, v této fázi se tělo na další styk s látkou připravuje tvorbou protilátek. Aktivované B-lymfocyty tak produkují tyto protilátky v ohromných množstvích a tělo dále vyčkává.

Při dalším kontaktu s alergenem se odstartuje dekáda systémových reakcí na jejímž konci je produkce zánětlivých látek v čele s histaminem. Ty pak způsobují nejobvyklejší příznaky alergie.

Oproti tomu vrozená alergie je už od narození skrytá v těle jedince, který ji zdědil díky predispozicím od nejbližší rodiny. V případě těchto lidí – atopiků je tedy genetickým předpokladem dána vysoká pravděpodobnost vzniku alergie. Nazýváme ji atopie.

Jeho imunitní systém je od narození nastavený ke zvýšené dráždivosti a i když se na první pohled nezdá, kdykoliv se jeho skrytá predispozice může změnit v nepříjemný problém. Atopie se projevuje  navenek atopickým ekzémem, který dokáže napadnout velkou část kůže pacienta.

Výjimkou není ani typická senná rýma, svědění a zarudnutí očí a vznik astmatu.

Aerius - Vše o zdraví Léky na alergii

  • Dekongestiva  (OLYNTH, NASIVIN, VIBROCIL, MUCONASAL) –  stimulují alfa adrenergní receptory a přinášejí bezprostřední úlevu při neprůchodnosti nosu. Jejich dlouhodobé lokální užívání snižuje citlivost alfa receptorů a můžou způsobit vznik tzv. závislosti. Použití by mělo být maximálně týden.
  • Lokální antihistaminika (ALLERGODIL, LIVOSTIN, FENISTIL) – Obecně můžeme říct, že lokálně aplikované formy používáme jako přechodně podávané úlevové léky na alergii. Taky je můžeme podávat jako léky preventivní. Výhodou je jejich rychlý nástup účinku, který se projevuje do několika minut po aplikaci.
  • Systémové antihistaminika – mechanismus jejich účinku spočívá v kompetitivní inhibici H1 receptoru v cévách a nervech. Tlumí především svědění, kýchání a hypersekreci, méně již ovlivňují průchodnost nosu.
  • 1. generace (FENISTIL) – uplatňuje se jako úlevový lék zmírňující svědění a pálení sliznic a kůže. Jeho efekt je spojený se sedativním účinkem, který může být i výhodný.
  • 2. generace (ZYRTEC, ZODAC, CLARITINE) – kromě klasického antihistaminového účinku byl prokázán i širší antialergický efekt, bez tlumivého účinku, který je minimální.
  • 3. generace (XYZAL) – má ještě výraznější antialergické a protizánětlivé působení nezávislé na H1 receptoru. Jsou vhodné pro pacienty s těžší formou alergické rýmy s převahou chronického zánětu nosní sliznice a s komplikujícím astmatem alergického typu.

Aerius - Vše o zdraví Co dokáže neléčená alergie?

V dnešní době, kdy je alergik každý druhý v republice není výjimkou, že vznikají zkřížené alergie a mnoho lidí své alergii nedává velkou váhu. Ať už je alergie a její příznaky příliš neomezují, nebo si říkají, že přejde sama. Bohužel tento postup ale v neobvyklé reakci imunitního systému působí opačně.

Neléčená alergie může způsobovat její další rozšiřování na dříve neproblematické alergeny a jejich křížení. V krajních případech se alergie zhoršuje a její příznaky napadají další sliznice a orgány, ve kterých způsobují chronické záněty.

Ať už v horních či dolních dýchacích cestách si takto velmi jednoduše pacient zadělá na chronickou sennou rýmu či průduškové astma. Vzhledem k tomu, jak zatěžuje alergie imunitní systém není divu, že oslabené tělo se v dalších etapách rozvoje nedokáže bránit samo. Pokud máte alergii pod kontrolou s běžně dostupnými léky, není se čeho obávat.

Ale pokud i přes užívání doporučené indikace na přebalu léku se váš stav zhoršuje, je důležité vyhledat odbornou pomoc. A nejlépe si u alergologa nechat otestovat míru závažnosti alergie a druhy alergenů, na které reagujete.

Aerius - Vše o zdraví Dopady alergie na každodenní život

Běžné okamžiky života alergika jsou pravidelně přerušovány kýcháním, smrkáním, kašláním a neustálým vyčerpáním. Imunitní systém při alergii totiž věnuje velké množství energie k obraně těla proti něčemu, co doopravdy vlastně vůbec neohrožuje.

Není tedy divu, když vás alergie omezí při soustředění v práci, při sportování, zhorší kvalitu spánku a nakonec naruší i náladu a každodenní pohodu. Mezi normální komplikace alergie řadíme i spánkovou apnoe, záněty dutin a ušní i krční infekce.

Pokud pacient užívá doporučené množství antihistaminik, je vysoce pravděpodobné, že se takovým komplikacím vyhne a jeho příznaky se utiší. Navíc se pravděpodobně vyhne i obávanému strašákovi – astmatu. 

Lze alergii úplně vyléčit?

Tato je neustále otevřená otázka, nedává spát pacientům i odborníkům ve vývoji léků. Zatím totiž neexistuje žádný ověřený způsob vyléčení alergie a jejích projevů.

Odborníci se v dnešní době přiklánějí k imunoterapeutickému řešení, které při pravidelném injekčním podávání vysokého množství alergenu, má za úkol tělo přivyknout na odmítaný alergen. Takto přivyklý organismus pak na alergen nereaguje téměř vůbec.

Pozitivní zpětnou vazbu zmiňují i někteří pacienti, kteří zlepší obecně svou životosprávu a pustí se do boje s alergií s homeopatiky. Kladně hodnotí výsledky při potlačování příznaků, méně už pak nutnost pravidelného užívání v několikahodinnových intervalech.

Volně prodejné léky na alergii     

Источник: https://www.benu.cz/alergie-a-jejich-lecba

Léky proti alergii – na co zabírají a na co ne

Na níže zadaný e-mail vám zašleme odkaz ke stažení článku Léky proti alergii – na co zabírají a na co ne. Na stejný e-mail zasíláme také novinky a zpravodaj dTestu, od jejichž odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Staňte se předplatitelem dTestu již od 89 Kč. Více zde.

Antihistaminika jsou snad nejpoužívanějšími léčivými přípravky proti alergii. Zabraňují alergické reakci a neomezují se jen na potlačení jejích vnějších příznaků.

Název antihistaminik je odvozen od jejich schopnosti zablokovat účinek histaminu, což je sloučenina spouštějící nepřiměřenou reakci imunitního systému na působení alergenů.

Histamin se sice v reakci na alergen vyplaví, ale antihistaminikum reakci těla zabrání a histamin tak ztrácí svůj účinek.

To znamená, že při včasném zahájení léčby nemusí v některých případech k alergickým příznakům vůbec dojít.

Ne každé antihistaminikum je však vhodné pro každého alergika. Záleží na síle účinku, typu alergie, věku pacienta, na jeho zdravotním stavu a dalších nemocech.

Rozhodující může být i způsob podání, proto jsou antihistaminika dostupná v různých formách – jako tablety a roztoky k podání ústy, jako kapky a spreje do očí a nosu nebo v injekční podobě.

Antihistaminika nejsou při alergických projevech vždy hlavní volbou. Nejprve je třeba začít úpravou režimu a prostředí, snahou o zamezení kontaktu nemocného s alergeny a zdravou životosprávou. Když to nestačí, sáhneme po lécích, kterých je velká škála.

Projev alergie mohou mírnit například léčivé přípravky založené na přírodních minerálních látkách. Nosní a oční kapky a spreje pomáhají s léčbou celoroční i sezónní alergické rýmy tím, že například zmírňují otok nosní sliznice a zvlhčují ji, zklidňují oči i alergický zánět spojivek a podobně. Projevy kopřivky dokážou zmírnit speciální gely a krémy.

Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí, a na některé léky. Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké, od banální rýmy až po stav, který může končit smrtí.

Alergické reakce mohou mít místní neboli lokální příznaky (zduření nosní sliznice, zarudnutí, svědění či otoky očí, dušnost a dechová nedostatečnost, někdy přímo astmatický záchvat, nepříjemné pocity v uších, zhoršení sluchu, ekzém, vyrážka, bolesti hlavy). Takové potíže však nemusejí být vždy alergického původu. Netvoří-li se v těle ve zvýšené míře příslušné protilátky, není původcem symptomů imunitní systém.

Systémová alergická reakce, odborně nazývaná anafylaxe, vzniká v důsledku masivního a náhlého vyplavení histaminu a dalších látek a jejich působení na více orgánů lidského těla. Podle závažnosti může vyvolat kožní reakce, zúžení průdušek, otok, snížení krevního tlaku a dokonce smrt. Takový život ohrožující stav se nazývá anafylaktický šok.

Dvě generace antihistaminik

Chceme-li však účinně zaútočit na samotný mechanismus vzniku alergie, pomohou nám právě antihistaminika. Ta byla uvedena do klinické praxe ve 40. letech 20. století a od té doby prošla velkým vývojem. Odborníci rozlišují dvě generace těchto léků.

Do první generace antihistaminik patří starší přípravky, které mají více vedlejších účinků, berou se několikrát denně a ve formách pro vnitřní užívání jsou výhradně na předpis praktického lékaře, pediatra či alergologa.

U nás se používají zejména léčivé látky bisuleptin (například v Dithiadenu), dimetinden (ve Fenistilu), klemastin (v Tavegylu) nebo prometazin (v Prothiazinu).

Důvodem vedlejších účinků antihistaminik první generace je skutečnost, že procházejí z krevního oběhu až do mozkomíšního moku, kde ovlivňují nervové buňky.

Proto při jejich užívání dochází častěji k ospalosti, suchu v ústech, zácpě a obtížnému močení, u dětí k nočním můrám a podráždění. Mívají i sedativní, tedy tlumící efekt. Ten může být výhodou u pacientů se silným svěděním při atopickém ekzému nebo dalších kožních alergických projevech.

Zajímavé:  Kolika - Vše o zdraví

Antihistaminika druhé generace jsou dalším stupněm vývoje této skupiny léčiv. Jejich antialergické působení je komplexnější a vede nejen k útlumu alergického zánětu, ale někdy i k prevenci jistých respiračních infekcí.

U dětí s genetickou alergickou predispozicí mohou podle odborníků snížit riziko vzniku alergického onemocnění. Účinek nastupuje rychleji, trvá déle a nežádoucí účinky bývají minimální.

Některá z antihistaminik druhé generace jsou jen na lékařský předpis, jiná jsou volně prodejná a můžete si je koupit i bez něj.

Volný prodej podle účinné látky

Loratadinje účinná látka obsažená v tabletách s obchodními názvy Claritine a Loratadin-ratiopharm. Vyznačuje se rychlým nástupem a výrazným účinkem proti projevům akutní alergické rýmy, alergického zánětu spojivek nebo kopřivky a svědění u osob starších 12 let. Užívá se jednou denně.

Trpíte-li onemocněním jater, poraďte se před koupí loratadinového léku s lékárníkem nebo alespoň telefonicky s lékařem, protože budete-li jej užívat společně s přípravky působícími na enzymy odpovědné za metabolismus v játrech, může dojít k zesílení jejich účinku. Vedlejší příznaky se většinou neobjevují, jen velmi vzácně mohou některé osoby pociťovat ospalost.

Tablety s účinnou látkou loratadin

  • Claritine Cena 100 Kč Velikost balení (ks tablet) 10 Účinná látka 10 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 3 Výrobce Bayer s.r.o., Praha, Česká republika
  • Loratadin-Ratiopharm Cena 73 Kč Velikost balení (ks tablet) 7 Účinná látka 10 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 3 Výrobce Ratiopharm GmbH, Ulm, Německo

Levocetirizin-dihydrochloridje účinná látka potahovaných tablet Analergin Neo, Volnostin, Xyzal a Zenaro. Je indikovaná v případech kopřivky a onemocnění nebo příznaků spojených s alergickou rýmou.

Má silný účinek a vyznačuje se naprostým minimem nežádoucích účinků. Oproti cetirizinu(viz níže) je jeho účinnost zhruba dvojnásobná, zatímco riziko ospalosti je podstatně nižší. Vedlejší účinky byly zaznamenány ve vzácných případech – u dospělých ospalost, bolesti hlavy, zvýšená chuť k jídlu a potíže se spaním, u dětí pak bolest hlavy, nervozita, únava.

Užívá se jednou denně bez ohledu na dobu jídla. Potahované tablety nelze půlit ani čtvrtit.

Tablety s účinnou látkou levocetirizini dihydrochloridum

  • Analergin Neo Cena 146 Kč Velikost balení (ks tablet) 20 Účinná látka 5 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 3 Výrobce Ratiopharm GmbH, Ulm, Německo
  • Volnostin Cena 105 Kč Velikost balení (ks tablet) 14 Účinná látka 5 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 3 Výrobce Sandoz s.r.o., Praha 3, Česká republika
  • Xyzal Cena 88 Kč Velikost balení (ks tablet) 7 Účinná látka 5 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 4 Výrobce UCB s.r.o., Praha 8,Česká republika
  • Zenaro Cena 125 Kč Velikost balení (ks tablet) 14 Účinná látka 5 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 2 Výrobce Zentiva, k. s., Praha, Česká republika

Cetirizinje účinná látka v tabletách volně prodejných pod názvy Alerid, Analergin, APO-Cetirizin, Letizen, Zodac a Zyrtec. Má silný účinek, může však vést k útlumu, zejména k únavě a ospalosti. Užívá se jednou denně nezávisle na jídle.

Tablety s účinnou látkou cetirizin dihydrochlorid

  • Alerid Cena 45,00 Kč Velikost balení (ks tablet) 10 Účinná látka 10 mg/tableta Monohydrát laktózy obsahuje, ale množství není uvedeno Doba použitelnosti (roky) 3 Výrobce Cipla (UK) Limited, Weybridge, Velká Británie
  • Analergin Cena 78,00 Kč Velikost balení (ks tablet) 10 Účinná látka 10 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 3 Výrobce Teva Pharmaceuticals CR, Praha, Česká republika
  • Apo-Cetirizin 10 MG Cena 119,00 Kč Velikost balení (ks tablet) 20 Účinná látka 10 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 3 Výrobce Apotex Europe B.V., Leiden, Nizozemsko
  • Letizen Cena 92,00 Kč Velikost balení (ks tablet) 50 Účinná látka 10 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 5 Výrobce Krka, d.d., Novo mesto,Slovinsko
  • Zodac Cena 75,00 Kč Velikost balení (ks tablet) 10 Účinná látka 10 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 3 Výrobce Zentiva, k.s., Praha, Česká republika
  • Zyrtec Cena 163,00 Kč Velikost balení (ks tablet) 20 Účinná látka 10 mg/tableta Doba použitelnosti (roky) 5 Výrobce UCB s.r.o., Praha, Česká republika

Pokud máte závažnou poruchu funkce ledvin nebo potíže s vyprazdňováním močového měchýře, epilepsii nebo zvýšené riziko křečí, je nutné se vždy před užíváním léků s cetirizinem nebo levocetirizinem-dihydrochloridem poradit s lékařem nebo lékárníkem. Při kombinaci těchto účinných látek s alkoholem nebo přípravky působícími na mozek může dojít ke snížení bdělosti a výkonnosti.

Zmíněná volně prodejná antihistaminika obsahují pomocnou látku monohydrát laktózy neboli mléčný cukr, která musí být uvedena na obale nebo přinejmenším v příbalovém letáku. Trpíte-li nesnášenlivostí některých cukrů, neužívejte přípravek bez porady s lékařem. Těhotné a kojící ženy by neměly užívat žádný z těchto léků.

Sklony k alergii mohou být dědičné. Riziko vzniku onemocnění u dítěte je vyšší, pokud jím trpí rodiče nebo prarodiče. Zřetelný rodinný výskyt má atopie, která se projevuje atopickým ekzémem, pylovou alergií a alergickým astmatem.

Odlišné věkové skupiny jsou citlivé na různé alergeny a mají různá rizika komplikací. Alergie většinou vznikají v dětském věku. V dalším vývoji se jejich příznaky mohou (a nemusejí) zmírnit, a dokonce na čas i vytratit, ve stáří se pak však znovu mohou objevit. A někdy se ve stáří projeví alergie vůbec poprvé.

Opatrnost je na místě

Volně prodávaná antihistaminika jsou určena především pro akutní alergické projevy, kdy se pacient nemůže dostavit ke svému praktickému lékaři, alergologovi či jinému specialistovi.

Proto se většinou jedná o menší balení, ta větší jsou dostupná pouze na lékařský předpis.

Jestliže se příznaky onemocnění při užívání léku do 3 dnů nezlepší, nebo se naopak zhorší, určitě se poraďte o dalším užívání s lékařem.

Pylová informační služba

Trpíte-li alergií, sledujte výskyt pylů a dalších biologických alergenů v ovzduší. K tomu slouží zprávy a předpovědi Pylové informační služby. Ta existuje i ve většině evropských zemí (https://www.polleninfo.org/country-choose.html). Je možné dostávat týdenní předpověď e-mailem nebo SMS, případně si stáhnout aplikaci do mobilního telefonu a řídit se doporučeními za dané období.

Jako vždy před užitím léčivého přípravku je i v případě antihistaminik velmi důležité pozorně číst informace v příbalovém letáku a užívat lék přesně v souladu s nimi nebo podle pokynů lékárníka. Leták nevyhazujte, ale ponechte si jej pro případ, že se do něj budete chtít podívat znovu.

Pokud pocítíte kterýkoliv z uvedených nežádoucích účinků, nahlaste to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoliv dalších vedlejších účinků nebo neobvyklých reakcí.

Lékař i lékárník vám na jednu stranu pomohou, na druhou mají povinnost četnost a výskyt nežádoucích účinků sledovat, zaznamenávat a předávat výrobcům i Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv.

Léčba alergie je individuální, každému může vyhovovat a pomáhat jiný přípravek. Na českém trhu je antialergik dostatek, lékaři i pacienti mohou vybírat z široké škály léčiv, ať již volně prodejných, nebo na předpis.

Источник: https://www.dtest.cz/clanek-6495/leky-proti-alergii-na-co-zabiraji-a-na-co-ne

JARNÍ ALERGIE? Ptejte se on-line | Žena.cz

V redakci bude on-line odpovídat na vaše dotazy odborná lékařka MUDr. Blanka Haindlová zítra, tj. ve čtvrtek 9.dubna od 11 hodin do cca 12 hodin.

Pražská alergoložka MUDr. Blanka Haindlová vystudovala Fakultu dětského lékařství UK, atestovala z dětské alergologie a klinické imunologie. Těmito obory se zabývá 22 let. V současné době působí v soukromé alergologicko-imunologické ordinaci pro děti a dospělé v Blanické ulici v Praze.

Zodpovězené otázky

Otázka: Bohužel i já patřím k alergikům. Několikrát jsem už četla, že je třeba léčit kontinuálně.Čím se tedy mám léčit? V čem je kontinuální léčba potřebná? Autor: Hanka | 8.4.2009 15:29

MUDr. Blanka Haindlová: Je to z důvodu prevence. Při trvalém užívání antihistaminik předejdeme akutním projevům a recidivám.

Otázka: Dcera ,dvanáct let, už tři roky užívá autovakcínu Pangramin. Jakou šanci má na úplné vyléčení? Autor: Šárka | 8.4.2009 18:12

MUDr. Blanka Haindlová: Zlepšení není bohužel nikdy 100%tní, ale většinou dostatečné k tomu, aby mohla žít normální život. Míra zlepšení je individuální, zálěží také na vnějším prostředí a všech doporučeních lékařů na omezení pobytu s alergenem.

Otázka: Dobrý den,alergickými projevy trpím vždy od června do konce léta.Jak bych se měl léčit,abych co nejméně trpěl? Autor: Petr | 8.4.2009 19:10

MUDr. Blanka Haindlová: Při mírné až střední alergii doporučuji denní užíváníá antihostaminika, napřž. Xyzalu.Při silných projevech i s dušností doporučuji přidat specifickou imunoterapii vakcínou.

Otázka: Dobrý den,mam dotaz:již 3.roky mam alergickou rýmu,testy mě vždy vyšly negativně,ale z jara mam problémy s dutinama.Beru alerid 1krát denně,ale právě letos mě moc nezabírá.Mam uplně oteklé dutiny.Myslíte,že bych ho mohla brát 2krát denně a jestli se opravdu jedná o alergii?Děkuji a hezký den Autor: wendy | 8.4.2009 21:49

Zajímavé:  Kdyz Rostou Prvni Zoubky Priznaky?

MUDr. Blanka Haindlová: Můžete lék užívat 2x denně, event. doporučuji změnu antihistaminika za novější generaci, např. Xyzal a vyšetřit dutiny, zda není přítomna také bakterie.

Otázka: Dobrý den chtěla jsem se zeptat,jeden den jsem celý den chodila po sluníčku po městě a přes noc se mi po celém obličeji udělali malý puchýřky!Tak jsem se chtěla zeptat z čeho to může být,je to tím sluníčkem?A dá se tomu nějak předcházet!musím se najěk chránit!Moc vám děkuji za odpověd Autor: xxxpajaxxx | 9.4.2009 00:53

MUDr. Blanka Haindlová: Může se jednat o solární dermatitidu, doporučuji se preventivně mazat krémem se silným filtrem + krátkodobě si vzít volně prodejný Zyrtec.

Otázka: Dobrý den, mám jeden dotaz. Jsem alergik od narození, a nyní plánuji těhotenství.

Můžou mít léky (Zyrtec, případně Alerid) vliv na prenatální vývoj dítěte? Jsou nějaké léky, které se můžou užívat i v ranném stádiu těhotenství aniž by to ovlivnilo dítě? A jak je to v těhotenství s kožní alergií – můžou se používat kortikoidové masti? Nebo by jste mi doporučila nějaké jiné, šetrnější k dítěti? Děkuji Autor: Petra | 9.4.2009 06:31

MUDr. Blanka Haindlová: V těhotenství je situace s léky velmi obtížná, 100%tně povoleno není nic. V úvahu musíme vzít však i zdraví matky – tzn. že v těhotenství lze použít lék mimořádně šetrné z nejnovější řady Xyzal, Aerius.

Otázka: Dobrý den, pokaždé, když po ránu vyjdu ven, tak mi teče z očí a z nosu. V odpoledních hodinách, už tyto problémy nemám. Myslíte, že se jedná o alergii a případně, pomůžou nějaké kapky do očí proti alergii? Děkuji Autor: Lenka | 9.4.2009 07:03

MUDr. Blanka Haindlová: Může se jednat o alergii, nebo event. o ‚chladovou‘ alergii při změněn teploty. Doporučuji vyšetření v odborné ambulanci.

Otázka: Dobrý den, zajímalo by mě jak vzniká ‚alergie‘. Je možné se jí zbavit? Autor: Karkisson | 9.4.2009 07:12

MUDr. Blanka Haindlová: Alergické prohevy mají jednak genetický podklad a dále k nim přispívá vliv vnějšího životního prostředí. Definitivně se jí zbavit neumíme, ale umíme výräzně snížit klinické projevy.

Otázka: Dobrý den, mám syna 3 roky, který má na obou nohou a na jednou předloktí fleky, prý atopický ekzem z alergie. na alergo jsme byly na podzim, nic nezjistili, alergický není. může mít alergii i přesto? často má rýmu a kýchá, celý rok. Autor: Šárka | 9.4.2009 07:14

MUDr. Blanka Haindlová: Vaše dítě může mít alergii na něco, co se při prvním vyšetření nepodařilo zjistit. Alergenů je obrovské množství, u dětských ekzémů hraje roli často strava (potravinové alergeny v ovoci, zelenině, čokoláda, kakao).

Otázka: Dobrý den, jsem alergický na blbý lidi existuje lek? Pač jich přibývá! Autor: Petr | 9.4.2009 07:39

MUDr. Blanka Haindlová: Bohužel nikoliv….

Otázka: Dobrý den, jsem alergická na pyly každé jaro začínám s kašelem a rýmou a hrozně sýpám.Každé ráno a večer používám sprej a xyzal. ale stejnak jaro a podzim je hrozný.co bych měla ještě udělat abych se těchto alergii zbavila?nějaká homeopatika? Autor: foxyny | 9.4.2009 07:52

MUDr. Blanka Haindlová: Homeopatikům já nevěřím,doporučuji zvýšit dávky Xyzalu na 2x denně 1 tabletu, eventuálně pro příští sezónu absolvvat léčbu pylovou vakcínou.

Otázka: DOBRÝ DEN PROSÍM JEK JE TO S ALERGIÍ NA OVČÍ VLNU ???? JE NEBO NENÍ. DĚKUJI Autor: koloušek | 9.4.2009 07:52

MUDr. Blanka Haindlová: Alergie je možná na jakýkoliv zvířecí alergen.

Otázka: Dobrý den, jsem alergická na pyly každé jaro začínám s kašelem a rýmou a hrozně sýpám.Každé ráno a večer používám sprej a xyzal. ale stejnak jaro a podzim je hrozný.co bych měla ještě udělat abych se těchto alergii zbavila?nějaká homeopatika? Autor: foxyna | 9.4.2009 07:52

MUDr. Blanka Haindlová: Na homeopatika nevěřím, doporučuji zvýšit v sezóně zvýšit Xyzal na 2x denně 1 tbl a vyhnout s epobytu ve volné přírodě.

Otázka: Dobrý den,asi 2 roky chodím na alergologii dělali mi různé testy kromě alergie na roztoče se z nich nic neprokázalo ale přesto jsem prý na něco alergická.Dělají se mi Quinckeho edémy,otékají mi oči bolí mě hlava a nic mi na to nepomáhá.Existují nějaké testy z kterých se dá zjistit z čeho to všechno je?Děkuji Autor: Lenka  | 9.4.2009 07:57

MUDr. Blanka Haindlová: Diagnóza Quinckeho edém potvrdíme z krve imunologickým vyšetřením. Léčba je poměrně složitější, nejlépe pomáhají hormonální léky – kortikoidy, které mají bohužel řadu vedlejších účinků.

Otázka: Dobrý den, je mi 33 let a přestože nekouřím já ani nikdo v rodině, cca před 4 lety mi bylo zjištěno astma. Na alergologii mi nebyl nalezen žádný známý druh alergie, takže příčiny/spouštěče mého astmatu nejsou zatím známy.

Domnívám se, že astma může být reakcí nejen alergickou, ale i jaksi psychickou či pouze reakcí na změny teplot či změny vlhkosti vzduchu, popř. možná i na světlo či kdo ví na co ještě (zřejmě v tomto směru není věda ještě příliš daleko, aby byl znám kompletní výčet). Jeden obvodní lékař přesto tvrdí, že astma je vždy alergií na něco.

Pokud tím má na mysli i ty různé další příčiny, zřejmě má pravdu.

Prosím jak to tedy s astmatem je? Skutečně se dají astmaty jaksi rozdělit do dvou skupin na ty, které spouštějí alergie na nějaké chemické látky či ‚dráždidla‘, a ty další, které spouštějí spíše než alergie jakési přecitlivělosti na nějaké okolní, psychické či fyziologické podmínky (teplota, vlhkost, tlak, psychický stav, celkový stav imunity apod.)? Děkuji Autor: Tazatel | 9.4.2009 08:05

MUDr. Blanka Haindlová: Astma může být buď alergické, nebo nealergické -infekční (spouští se většinou s akutním onemocněním) nebo psychogenní (spouští jej stres, emoce – jak pozitivní, tak negativní).

Otázka: Dobrý den, můj dotaz se týká vyléčení alergie.U mého syna se projevila někdy kolem pátého roku/bříza,trávy,olše/ , užíval nejprve spec.

kapky v několika lahvičkách, poté chodil na injekce.Dnes jem mu devatenáct,již více jak rok na injekce nechodí,problémy nemá.

Můžeme počítat s vyléčením nebo se problémy moho kdykoliv objevit? Děkuji Besa Ključanin Autor: besa | 9.4.2009 08:10

MUDr. Blanka Haindlová: Díky velmi dobrému léčení vašeho syna se dostal do tvz. klinického klidu, což znamená, že je zdánlivě bez alergických projevů, nicmémě nebezpečí obnovení alergie dříme po celý život – v případě, že by byl vystaven velké expozici nějakého alergenu.

Otázka: Dobrý den. Chci se zeptat, zda se dá nahradit Elocom krém nějakou volně prodejnou mastí/krémem? Používám jej na svědivé vyrážky od sluníčka. Děkuji. Autor: Martina | 9.4.2009 08:17

MUDr. Blanka Haindlová: V lékárně si kupte něco z volně prodejných krémů vhodných pro atopiky, v případš svědění můžete přidat antihistaminikum (Zyrtec).

Otázka: Dobry den, jsem ve 23. tydnu tehotenstvi, behem ktereho se zhorsila moje alergie na pyly. Existuje nejaky pripravek, ktery bych ted mohla uzivat, pomohly by mi hlavne nejake kapky do oci. Muj alergolog me objednal az za dva mesice a v lekarne si netroufnou mi neco doporucit bez jeho souhlasu. Dekuji za odpoved. Autor: jana | 9.4.2009 08:49

MUDr. Blanka Haindlová: Můžete si v lékárně koupit Livostin Ophtal + Calcium Effervescens, při větších problémech lze občas použít i tabletové antihistaminikum nejnovější řady (Xyzal, Aeririus).

Otázka: Dobrý den, mám pylovou alergii, užívala jsem v pylové sezóně pravidelně Claritin (naposledy předepsán Flonidan, prý stejná účinná látka). Mohu tyto léky užívat i v těhotenství (III. trimestr) a jak často? Existují nějaké oční kapky proti alergii, které mohu užívat? Děkuji. Autor: Iva | 9.4.2009 08:50

MUDr. Blanka Haindlová: V těhotenství doporučuji tabletové léky užívat v omezením množství, lépe použít lokální kapky Livostine Ophtal.

Otázka: Dobrý den… mám dotaz , mám pylovou alergii a než by mě obědnali k lékaři tak to bude trvat kolem dvou měsíců chtěla, chtěla bych se tedy zeptat jestli existuje na tuto alergii volně prodejný lék…předem děkuji za odpověď Autor: Džejní16 | 9.4.2009 09:12

MUDr. Blanka Haindlová: Doporučuji si koupit Zyrtec.

Otázka: Dobrý den, můžete mi prosím poradit, co používat na sluneční alergii (vodnaté pupínky), které se rozšiřují na vnitřní straně lýtek a stehen a postupně se mění v jeden veliký rudý flek??? Cca 10 x 10 cm??? Každý rok na tom samém místě na nohách. Existuje nějaká prevence??? Jsou na to volně prodejné léky??? Děkuji Vám za odpověď. Autor: Míša | 9.4.2009 09:30

MUDr. Blanka Haindlová: Doporučuji především omezit pobyt na slunci, lokálně použít krémy, které si koupíte v lékárně s vysokým ochranným faktorem, eventuálně při velkém svědění využít Zyrtce.

Otázka: Dobrý den,muj alergolog mi rikal,ze lecit alergie bych mela prubezne cely rok,i kdyz v zime treba nemam projevy.Proc cely rok? Nestaci si dat prasek jen, kdyz me svedi oci nebo mam rymu? Autor: Pavla | 9.4.2009 09:34

Zajímavé:  Bolest žaludku ze stresu - vše o zdraví

MUDr. Blanka Haindlová: Doporučuji léky užívat pravidelně v době vašich sezónních obtíží. Preventivně tak předejdete akutním, možná i větším reakcím.

Otázka: Dobrý den, je možné se k Vám objednat na vyšetření? Pokud ano, jaké jsou podmínky? Děkuji Autor: alergik | 9.4.2009 09:38

MUDr. Blanka Haindlová: Ano, je to možné, ambulanci mám na Praze 2, Blanická 25, telefon 222251541

Otázka: Dobrý den, již druhým rokem mám vyrážku hlavně v okolí úst a nosu, někdy i pod očima,což je nepříjemné.Nemám jí stále, ale většinou se to objeví když nejspíš sním něco dráždivého co jí pak vyvolá. Dle rad lékaře jím s opatrností. A spoustu potravin sem již vyřadila.

Nikdy sem tím netrpěla.Používám na ní krém Elocom, a tak se chci zeptat je možné ho nahradit volně dostupným krémem? Ještě se chci zeptat na antikoncepci, jestli to nemůže nějak negativně ovlivnit,ale na druhou stranu jí beru dlouho a nikdy předtím sem tuto vyrážku neměla… Autor: Lucie | 9.4.

2009 09:40

MUDr. Blanka Haindlová: Patrně se bude jednat o alergickou dermartitidu, zhoršující se po některých potrainách. Nechtě si udělat testy u alergologa, volně dostupné krémy si kupujte zásadně v lékarně.

Otázka: Dobry den, už 3 roky jsem léčená na alergické astma, mám alergii na pily od jara do podzimu, roztoče a psy. Teď od listopadu po zánětu prudušek se mě astma dost zhoršilo.

Moje lékařka mě nasadila symbicort 200 dvakrát denně 2 dávky, na noc Singulair, do nosu avamys a stále beru xyzal.

Chtěla bych se zeptat jaká je šance se vyléčit, abych nebyla stále zahleněnáa neměla potíže s dýcháním? Teď mě dokonce i pálí na hrudníku, jak začlo všechno kvést. Jsem z toho už nešťastná. děkuji za odpověď Autor: Lenka | 9.4.2009 09:44

MUDr. Blanka Haindlová: Léky máte velmi kvalitní, doporučila bych Xyzal zvýšit v sezóně zvýšit na 2x denně 1 tabletu.

Otázka: Dobrý den, jsem alergický na prach pyl kočku roztoče histamin a ampilcilin. V podstatě nemám žádné vážnější reakce, občas kýchnu na louce nebo u kocoura.

Jen jsme velice často nemocný, stále mi je, jako kdybych přecházel chřipku /zejména zimní období, ale stává se to i v létě/ a v poslední době se mi začalo zhoršovt dýchání a stále častěji se po krátkodobé aktivní fyzické záteži dusím i přesto, že s činností přestanu a zhluboka dýchám. Co by jste mi doporučili? Na plicním js.

byl, astma nemám, se srdcem js. též byl, vše OK. Rozbory krve OK, chodím darovat krev. Je mi 28, 190 cm, 100 kg. Děkuji Autor: Witka | 9.4.2009 09:54

MUDr. Blanka Haindlová: Doporučila bych podrobné imunologické vysšetření z krve, mohlo by se jednat o poruchu imunity, případně chronickou infekci EBV, chlamydie at.

Otázka: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat,jaký máte názor na solné jeskyně.Jsem celoroční alergik,pyly od jarních po podzimní,roztoče,peří,prach,mám slabé astma.Jeskyni navštěvuji od ledna pravidelně každý týden,ale v posledních dnech už cítím,že je sezóna – ucpaný nos,škrábání v krku.Má smysl jeskyni ještě navštěvovat?Děkuji za odpověď. Autor: Blanka | 9.4.2009 10:13

MUDr. Blanka Haindlová: Pobyt v jeskyni má pouze podpůrný léčebný efekt, můžete tam docházet, jak je vám příjemné, ale v sezóně je nutno ještě užívat antihistaminika, např. Xyzal.

Otázka: Dobrý den. Mám alergii na bodnutí/kousnutí hmyzem, naštěstí ne životu nebezpečnou. Jen oteču ;-)) Ovšem stejně je to poněkud nepříjemné. Je nějaká možnost nebo způsob jak to srovnat? Vadí mi, když mám po kousnutí ováda nebo bzikavky dešťové na těle bouli zvící půl mandarinky… Děkuji za odpověď. Autor: Lorandel | 9.4.2009 10:15

MUDr. Blanka Haindlová: Doporučuji koupit si antihostaminikum, např. volně podejný ZYRTEC, který si vezmete hned po kousnutí + ledové obklady.

Otázka: Dobrý den, moje pani alergolozka mi rekla ze mam vazomotorickou rymu, coz znamena ze reaguji na vetsi zmeny pocasi apd.Ale nevím jak ucpaný nos utlumit,poradite mi prosim co mi pomuze?predem dekuji za odpoved. Autor: monika | 9.4.2009 10:55

MUDr. Blanka Haindlová: Doporučuji koupit si v lékárně antihistaminikum, nejlépe Zyrtec + nosní kapky Sanorin Analergin.

  Video Mohlo by Vás také zajímat:

Источник: https://zena.aktualne.cz/zdravi/jarni-alergie-ptejte-se-on-line/r~32e012e0073811e68ba0002590604f2e/

Aerius 0,5 mg/ml roztok – příbalový leták

desloratadinum

Tento dokument je souhrnem Evropské veřejné zprávy o hodnocení (European Public Assessment Report, EPAR) pro přípravek Aerius. Objasňuje, jakým způsobem Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) vyhodnotil tento přípravek, aby mohl vypracovat své stanovisko k vydání rozhodnutí o registraci a doporučení ohledně podmínek pro používání přípravku Aerius.

1. Co je Aerius?

Aerius je léčivý přípravek, který obsahuje léčivou látku desloratadin. Je k dispozici ve formě tablet o obsahu 5 mg, perorálního lyofilizátu (rozpustných tablet) o obsahu 5 mg, tablet dispergovatelných (rozpustných) v ústech o obsahu 2,5 mg a 5 mg, sirupu o obsahu 0,5 mg/ml a perorálního roztoku o obsahu 0,5 mg/ml.

2. Na co se přípravek Aerius používá?

Přípravek Aerius se používá k úlevě od příznaků alergické rinitidy (zánětu nosních dutin způsobeného alergií, např. sennou rýmou nebo alergií na prachové roztoče) nebo kopřivky (kožního onemocnění způsobeného alergií, jehož příznaky zahrnují svědění a vyrážku).

Výdej tohoto léčivého přípravku je vázán na lékařský předpis.

3. Jak přípravek Aerius působí?

Léčivá látka v přípravku Aerius, desloratadin, je antihistaminikum. Působí tak, že blokuje receptory, na které se histamin – látka způsobující v těle alergické příznaky – běžně váže. Když jsou receptory blokovány, zamezí se působení histaminu, což vede k omezení výskytu příznaků alergie.

4. Jak byl přípravek Aerius zkoumán?

Přípravek Aerius byl zkoumán v rámci celkem 8 studií, do kterých bylo zařazeno přibližně 4 800 dospělých a dospívajících pacientů trpících alergickou rinitidou (4 z těchto studií se zabývaly sezonní alergickou rinitidou a 2 zkoumaly pacienty trpící současně astmatem). Účinnost přípravku Aerius byla posuzována podle změn ve výskytu příznaků (výtoku z nosu, svědění, kýchání a ucpání nosu) před zahájením a po skončení dvoutýdenní nebo čtyřtýdenní léčby.

Přípravek Aerius byl zkoumán také u 416 pacientů s kopřivkou. Jeho účinnost byla posuzována podle změn ve výskytu příznaků (svědění, počtu a rozsahu vyrážek, zásahu do spánku a denních činností) před zahájením a po skončení šestitýdenní léčby.

Ve všech studiích byla účinnost přípravku Aerius porovnávána s placebem (léčbou neúčinným přípravkem).

K prokázání skutečnosti, že tělo reaguje na sirup, perorální roztok a tablety dispergovatelné v ústech stejně jako na tablety a že tyto lékové formy lze bezpečně používat u dětí, byly předloženy další studie.

5. Jaký přínos přípravku Aerius byl prokázán v průběhu studií?

Při srovnání výsledků všech studií se u alergické rinitidy zjistilo, že dvoutýdenní léčba přípravkem Aerius v dávce 5 mg vedla k poklesu skóre příznaků v průměru o 25 až 32 % ve srovnání s poklesem o 12 až 26 % u pacientů, kterým bylo podáváno placebo. Ve dvou studiích zaměřených na kopřivku byl po 6 týdnech léčby přípravkem Aerius zaznamenán pokles skóre příznaků o 58 a 67 % ve srovnání s poklesem o 40 a 33 % u pacientů léčených placebem.

6. Jaká rizika jsou spojena s přípravkem Aerius?

Nejčastějšími nežádoucími účinky u dospělých a dospívajících jsou únava (1,2 %), sucho v ústech (0,8 %) a bolest hlavy (0,6 %). Nežádoucí účinky pozorované u dětí byly obdobné.

U dětí mladších 2 let jsou nejčastějšími nežádoucími účinky průjem (3,7 %), horečka (2,3 %) a nespavost (potíže se spánkem, 2,3 %).

Úplný seznam nežádoucích účinků hlášených v souvislosti s přípravkem Aerius je uveden v příbalové informaci.

Přípravek Aerius nesmějí užívat osoby s přecitlivělostí (alergií) na desloratadin, loratadin nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku.

7. Na základě čeho byl přípravek Aerius schválen?

Výbor CHMP rozhodl, že přínosy přípravku Aerius v rámci úlevy od příznaků spojených s alergickou rinitidou nebo kopřivkou převyšují jeho rizika, a proto doporučil, aby mu bylo uděleno rozhodnutí o registraci.

8. Další informace o přípravku Aerius

Evropská komise udělila rozhodnutí o registraci přípravku Aerius platné v celé Evropské unii dne 15. ledna 2001.

Plné znění Evropské veřejné zprávy o hodnocení (EPAR) pro přípravek Aerius je k dispozici na internetových stránkách agentury na adrese ema.europa.eu/Find medicine/Human medicines/European Public Assessment Reports. Další informace o léčbě přípravkem Aerius naleznete v příbalové informaci (rovněž součástí zprávy EPAR) nebo kontaktujte svého lékaře či lékárníka.

Stáhnutí příbalového letáku v PDF

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Источник: https://www.rehabilitace.info/slovnik/aerius-05-mgml-roztok-pribalovy-letak/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector