Alergický zánět spojivek – vše o zdraví

Alergický zánět spojivek - Vše o zdraví

Zánět spojivek (konjunktivitida) je zánět tenké průhledné membrány zvané spojivka (konjunktiva, latinsky tunica conjunctiva), která vystýlá vnitřní povrch očních víček a přesahuje až na oční bělimu (scleru). Při zánětu spojivek dochází k překrvení tenkých cév ve spojivce a ty jsou pak dobře viditelné jako červené nebo růžové oko.

I proto se v některých anglosaských zemích pro zánět spojivek vžilo označení „růžové oko – pink eye“.

Zánět spojivek bývá nejčastěji způsobený bakteriální nebo virovou infekcí, alergickou reakcí a, u malých dětí a novorozenců, zúženými slznými cestami (buď vrozeným zúžením nebo získaným zúžením slzných cest).

I když je zánět spojivek velice nepříjemné a bolestivé onemocnění, jen vzácně podstatně zhoršuje zrak. Léčba zánětu spojivek spočívá ve zmírňování bolesti a dalších obtěžujících příznaků (pálení, řezání nebo slzení očí).

Navíc bakteriální či virové infekce spojivky mohou být nakažlivé, je léčba zánětu spojivek důležitá rovněž z hlediska omezení šíření nákazy.

Příznaky

Nejčastější příznaky zánětu spojivek jsou:

  • zčervenání jednoho nebo obou očí
  • svědění jednoho nebo obou očí
  • bolest očí spojená s pocity řezání a pálení v očích
  • výtok z očí – nejčastěji přes noc, kdy se pacienti ráno typicky probouzí se zalepenýma očima a mají víčka slepená dohromady krustou žluté barvy. Pacienti často navíc nemohou otevřít oči, dokud krustu nerozpustí vhodnými očními kapkami či olejem
  • slzení oka

Příčiny

Příčin zánětu spojivek je celá řada, přičemž mezi ty nejčastější patří:

  • virové infekce
  • bakteriální infekce
  • alergie
  • poleptání nebo podráždění oka chemickými látkami
  • cizí těleso v oku
  • zablokování slzných cest a/nebo vrozené zúžení slzných cest (hlavně u novorozenců a malých dětí)

Virová a bakteriální konjunktivitida

Ve většině případů je zánět spojivek způsoben virovou infekcí

Virová a bakteriální konjunktivitida se často objevuje spolu s infekcemi horních cest dýchacích, jako jsou virózy nebo bolesti v krku.

Zánět spojivek také často vzniká při nedostatečné hygieně kontaktních čoček. Nošení zašpiněných nebo nedostatečně vyčištěných kontaktních čoček je častým zdrojem bakteriálních konjunktivitid.

Jak bakteriální tak virové konjunktivitidy jsou velmi nakažlivé a šíří se přímým i nepřímým kontaktem s tekutinou vytékající z očí infikované osoby.

Infekční záněty spojivek mohou postihovat jedno nebo obě oči.

Alergická konjunktivitida

Zánět spojivek způsobený alergiemi postihuje obě oči a vzniká jako odpověď organizmu na alergen (látka vyvolávající alergii), nejčastěji na pyly a prachy.

V reakci na alergen organizmus začne produkovat protilátky zvané imunoglubuliny E (IgE), které aktivují speciální buňky (takzvané žírné buňky) ve sliznicích očí a dýchacích cest a tyto žárné buňky začnou uvolňovat prozánětlivé látky, včetně histaminu a dalších látek. V reakci na zvýšené množství histaminu v krvi se pak objevují různé příznaky alergických reakcí, včetně zánětu spojivek.

S alergickou konjunktivitidou se kromě červeného oka pojí také další příznaky, jako je silné svědění, slzení nebo zánět v očích a také časté kýchání a vodnatývýtok z nosu.

Ve většině případů lze příznaky alergické konjunktivitidy podstatně zmírnit protialergickými očními kapkami. Pocit ucpaného nosu a vodnatý výtok z nosu lze podstatně zmírnit také protialergickými nosními kapkami.

Záněty spojivek způsobené podrážděním oka

Podráždění oka chemickými látkami nebo cizím tělesem v oku může být další příčinou zánětu spojivek. Někdy pomůže dostatečné vypláchnutí oka proudem studené vody.

  • Mezi příznaky zánětu spojivek způsobeného cizím tělesem nebo podrážděním chemickými látkami patří červené oko, vodnatý nebo hlenovitý výtok z oka, přičemž ve většině případů tyto potíže odezní do několika dnů.
  • Pokud příznaky neodezní po vypláchnutí oka nebo se jedná o zvlášť nebezpečné chemické látky (zejména hydroxidy – zásady), je vždy nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
  • Poleptání oka chemikáliemi může vést k trvalému poškození zraku či úplnému oslepnutí.
  • Pokud potíže po vypláchnutí oka přetrvávají nebo se zhoršují, může to být také známkou, že se cizí těleso z oka nepodařilo vymýt a/nebo že došlo k poškrábání (odření, abrazi) rohovky.
  • V takovém případě je nutné okamžitě vyhledat očního lékaře.

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory zánětu spojivek, mimo jiné, patří:

  • Expozice alergenům, například pylům, které mohou způsobit alergickou konjunktivitidu
  • Expozice patogenům (virům a baktériím), které mohou způsobit infekční konjunktivitidu
  • Nedostatečná hygiena kontaktních čoček (zejména těch, které se nosí opakovaně nebo dlouhodobě)

Komplikace

  1. I když zánět spojivek většinou nezpůsobuje poškození zraku, jak u dětí, tak u dospělých se mohou rozvinout komplikace, které vedou ke zhoršení zraku.

  2. Tyto komplikace se rozvíjí zejména v případě nesprávně, nedostatečně léčeného nebo vůbec neléčeného zánětu spojivek.

  3. Proto je vždy nutné okamžitě vyhledat lékaře, pokud máte pocit cizího tělesa v oku (jako byste měli v oku něco zaseklé) a/nebo se objeví jiné fenomény, jako jsou rozmazané vidění, dvojité vidění nebo zvýšená citlivost na světlo (světloplachost).

Prevence

Někdy není možné zánětu spojivek zabránit, ale dodržováním následujících opatření můžeme podstatně snížit riziko onemocnění:

  • Nedotýkejte se očí holýma rukama
  • Myjte si často ruce
  • Každý den používejte čistý ručník a osušku a nesdílejte je s ostatními členy domácnosti
  • Pravidelně měňte ložní prádlo
  • Používejte líčení očí s rozumem a nesdílejte líčidla ani další kosmetické přípravky s dalšími osobami.

Uvědomte si, že zánět spojivek není o nic méně nakažlivý než chřipka nebo jiné respirační infekce.

Pokud nemůžete z nějakého důvodu zůstat doma a musíte se zánětem spojivek chodit do školy nebo do práce, dodržujte základní hygienická opatření (vyhýbejte se kontaktu s ostatními osobami, často si myjte ruce a nepoužívejte osušky či ručníky na toaletách spolu s ostatními osobami (mohli byste je nakazit, noste si svůj ručník z domova).

Prevence zánětu spojivek u novorozenců

Oči novorozence jsou náchylnější k bakteriální infekci, a to zejména baktériemi, které žijí v porodních cestách matky.

Tyto baktérie matku obvykle žádným způsobem neohrožují, ale ve vzácných případech mohou u dětí vyvolat závažný typ zánětu spojivek označovaný jako ophthalmia neonatorum (novorozenecká konjunktivitida).

Nejčastějšími původci jsou baktérie Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae. Novorozenecká konjunktivitida vyžaduje okamžitou léčbu, protože jinak hrozí ztráta zraku.

Proto se každému novorozenci po narození jako prevence aplikuje do očí antibiotická mast, která chrání před případnou infekcí.

Diagnostika

  • Ve většině případů je diagnostika zánětu spojivek velice jednoduchá a spočívá v odběru anamnézy a popisu příznaků.
  • V některých případech lékař odebere vzorek slz (nebo výtoku z oka) a odešle ho na laboratorní vyšetření (kultivaci bakteriálních kmenů).
  • Toto vyšetření se provádí obvykle jen v případě, kdy má pacient závažné příznaky zánětu spojivek, pokud nezabrala předchozí standardní antibiotická léčba nebo u podezření na pohlavně přenosné choroby či jiné závažné bakteriální infekce.

Léčba

  1. Léčba zánětu spojivek spočívá většinou jen ve zmírňování příznaků onemocnění.
  2. Někdy lékaři jen doporučí používání umělých slz (v případě syndromu suchého oka), čištění očních víček navlhčenou vatičkou nebo tkaninou a/nebo teplé či studené obklady očí několikrát za den.

  3. Pokud nosíte kontaktní čočky, lékaři vám doporučí, abyste je až do skončení léčby a odeznění příznaků zánětu spojivek nenosili.
  4. Navíc je vhodné jednorázové kontaktní čočky, které jste nosili jako poslední před propuknutím zánětu spojivek, vyhodit, aby se infekce znovu nerozjela.

  5. Tvrdé kontaktní čočky, které jsou určeny k opakovanému použití je nutné před dalším nošením řádně vydesinfikovat.
  6. Stejně tak je vhodné vyměnit veškeré příslušenství ke kontaktním čočkám a/nebo provést jejich důslednou desinfekci před dalším použitím.

  7. Například pouzdro na kontaktní čočky, které jste před zánětem spojivek nebo v průběhu onemocnění používali, je nutné vydesinfikovat nebo vyměnit.
  8. Totéž platí pro líčidla a kosmetické přípravky používané během nemoci nebo před ní.
  9. Vlastní léčba konjunktivitidy je založena na pravidelném kapání očních kapek do očí.

  10. Vzhledem k tomu, že zánět spojivek je nejčastěji způsoben viry, nedávají se jako první volba antibiotické oční kapky, protože antibiotika proti virům nepomáhají a navíc hrozí riziko antibiotické rezistence.
  11. Lékaři proto obvykle na zánět spojivek předepisují oční kapky s kortikoidy (nebo bez nich), přičemž doba léčby je poměrně dlouhá, a to dva až tři týdny.

V případě, že je konjunktivitida způsobena herpes viry (například virem způsobujícím opary – herpes simplex virus), nasazují se speciální oční kapky s antivirotiky (léky proti virům), které působí přímo proti herpes viru. Účinnou látkou v těchto kapkách bývá často aciclovir (aciklovir).

  • V případě, že je zánět spojivek způsoben baktériemi, jsou antibiotické oční kapky na místě a často se současně s nimi předepisují i perorálně užívaná antibiotika.
  • Virová konjuktivitida obvykle postihuje nejprve jedno oko a do několika dnů se infekce často rozšíří na obě oči.
  • Příznaky obvykle postupně odeznívají.

Léčba alergické konjunktivitidy

V případě alergické konjunktivitidy lékaři obvykle předepisují oční kapky proti alergiím (antialergické oční kapky).

Tyto kapky obsahují účinné látky, které pomáhají zmírňovat příznaky alergické reakce, jako jsou antihistaminika nebo stabilizátory žírných buněk a/nebo léky, které pomáhají zmírňovat projevy zánětu, jako jsou kapky s obsahem steroidů, protizánětlivých látek a/nebo léky na uvolnění ucpaného nosu při alergické rýmě.

Zajímavé:  Lékař V Německu Dokumenty?

Některé oční kapky s antihistaminiky a protizánětlivými léky (kortikosteroidy, apod.) jsou volně prodejné, zatímco jiné jsou k dispozici jen na lékařský předpis.

Poraďte se se svým lékařem o vhodné léčbě konjunktivitidy.

V případě alergické konjunktivitidy je pro účinnost léčby také velmi důležité vyhnout se co nejvíce alergenům, které potíže vyvolaly. Protože nejčastějšími alergeny jsou různé druhy pylů, které se vyskytují sezónně, je vhodné omezit například dočasně pobyt venku v době, kdy se pyly, způsobující alergickou konjunktivitidu vyskytují.

Další opatření na zmírnění projevů zánětu spojivek

Kromě výše uvedených způsobů léčby, je při zánětu spojivek vhodné vyzkoušet i následující tipy:

  • Teplé nebo studené obklady: namočte kus čisté bavlněné tkaniny do teplé nebo studené vody, pečlivě vyždímejte a následně přiložte obklad na oči přes zavřená oční víčka. Studené obklady přináší úlevu od bolesti a otoků, zatímco teplé obklady pomáhají rozpustit krustu, která přes noc slepila oční víčka dohromady. Pokud máte zánět spojivek jen na jednom oku, dbejte na to, abyste se obkladem (ani rukama) nedotýkali druhého oka a nezanesli si do něj infekci také.
  • Volně prodejné oční kapky: pokud nemůžete navštívit lékaře, kupte si v lékárně volně prodejné oční kapky a antihistaminiky či jinými protizánětlivými léky. O vhodných přípravcích se poraďte s lékárníkem.
  • Dočasně přestaňte nosit kontaktní čočky: pokud máte zánět spojivek a nosíte kontaktní čočky, je vhodné je dočasně přestat nosit, dokud potíže neodezní. Požádejte o názor svého lékaře. V každém případě je nutné dbát na důkladnou hygienu (čištění a desinfekci) kontaktních čoček před jejich opětovným použitím, a to včetně pouzdra na čočky a ostatního příslušenství, které může být kontaminované mikroby způsobujícími konjunktivitidu.

Co si z článku odnést a kdy vyhledat lékaře?

  1. Příčin vzniku zánětu spojivek je celá řada, přičemž nejčastější jsou virové a bakteriální infekce, alergie nebo podráždění cizím tělesem nebo chemickými látkami.

  2. Zánět spojivek se obvykle projevuje zčervenáním oka, bolestí, řezáním nebo pálením v postižených očích, výtokem z oka, slzením nebo naopak syndromem suchého oka a dalšími příznaky.

  3. Lékaře bychom měli okamžitě vyhledat vždy v následujících případech:
  • pokud zánět spojivek neodezní do 12 – 24 hodin nebo se váš stav nelepší, či se stále zhoršuje.
  • pokud se spolu se zánětem spojivek vyskytnou další příznaky, jako jsou rozmazané vidění, citlivost na světlo (světloplachost) a/nebo pocit cizího tělesa v oku.
  • pokud nosíte kontaktní čočky, měli byste je dočasně přestat nosit, jakmile se objeví první příznaky zánětu spojivek a vzít si je znovu až poté, co příznaky odezní.

Prognóza zánětu spojivek je většinou dobrá a pacientům nezůstávají trvalé následky. Nicméně v případě neléčeného zánětu spojivek hrozí zhoršení zraku až úplné oslepnutí.

Vyhledejte proto očního lékaře včas a pamatujte si, že je lepší jít k lékaři „zbytečně“ než řešit komplikace.

Источник: https://cs.medlicker.com/182-zanet-spojivek-konjunktivitida-priciny-priznaky-diagnostika-a-lecba

Jak bojovat s alergickým zánětem spojivek

S příchodem jara začínají rozkvétat rostliny, které řadě lidí každoročně způsobují nemalé potíže. Nejvýznamnějšími českými alergeny jsou bříza a líska.

K nejčastějším projevům alergie patří rýma doprovázená poruchami dýchání, kašlem, případně atopický ekzém, ale také zánět spojivek neboli konjunktivitida.

Alergický zánět spojivek se zpravidla vyskytuje v pylové sezóně, avšak není výjimkou ani zánět celoroční. Celosvětově postihuje téměř 20 % populace. Pokud dojde k zánětu, spojivka se překrví a oko zčervená.

Jedná se o zánět tenké blanky, která se táhne z okraje víčka po jeho vnitřní straně. Zpravidla se vyskytuje v obou očích současně. Alergická konjunktivitida může také vzniknout zanesením dráždivých chemických látek do očí.

„Mezi hlavní příznaky alergického zánětu spojivek patří výrazné svědění, zvýšené slzení, oteklé a zarudlé spojivky, pálení či řezání,“ říká oční lékařka MUDr. Helena Svobodová.  V těžších případech může alergický zánět přejít i na rohovku. Takovéto oční postižení může dokonce způsobit slepotu.

Alergické oční záněty se léčí obdobně jako jiné alergie. „V akutní fázi se používá lokální léčba antihistaminiky, která výrazně pomáhají mírnit doprovodné příznaky citlivých a unavených očí,“ doplňuje Svobodová a dodává, že někdy se v akutní fázi mohou krátkodobě podávat kortikosteroidy, avšak při jejich použití je třeba vysoká opatrnost. Dlouhodobější aplikace steroidů do oka totiž může vést k vážným nežádoucím účinkům. Pro pozdější fázi léčby se používají kapky, které stabilizují buňky alergické reakce.

Vhodným podpůrným prostředkem jsou oční kapky, tzv. umělé slzy, které vyplachují oční alergeny a stabilizují slzný film.

Použít lze například oční kapky Hylo-Comod, které neobsahují konzervační látky ani fosfáty.

Díky účinné látce hyaluronátu sodnému se na povrchu oka vytváří zvlhčující film, který oko dlouhodobě chrání před drážděním. Tato léčiva jsou často dostupná i bez lékařského předpisu.

Při výrazných obtížích, které trvají více než tři dny, je vhodné navštívit očního lékaře, aby se předešlo případnému vzniku následujících komplikací. Při akutním fázi zánětu je také třeba přestat nosit kontaktní čočky.

Vytisknout článek – Poslat článek e-mailem

Další články z rubriky

Alergický zánět spojivek - Vše o zdraví4.12.2019 / Rubrika: Kosmetika

Vlasy jsou nejdůležitější ozdobou každé ženy. Ale pokud máte pocit, že ztratily lesk, sílu, jsou unavené a bez života, je důležité jim poskytnout důkladnou péči – masku na vlasy.

Источник: https://abecedazdravi.cz/kosmetika/jak-bojovat-s-alergickym-zanetem-spojivek

Zánět spojivek – Mojezdraví.cz

Zánět může mít podobu od několikadenních nepříjemných pocitů až po dlouhodobé přetrvávající obtíže spojené s poruchou tvorby slz.

Příznaky zánětu spojivek

Příznaky se liší podle toho, co zánět spojivek vyvolává. Mezi nejčastější příčiny zánětu patří infekce, alergie nebo další choroby organismu. Takzvaný suchý zánět spojivek se projeví ve špatné kvalitě nebo nedostatku slz. Infekční záněty jsou způsobeny viry, bakteriemi nebo chlamydiemi. Přesnou diagnózu vždy potvrdí mikrobiologické testy.

Infekční záněty spojivek vznikají přímým kontaktem s infikovanou osobou, přenosem rukou, vodou nebo z předmětů osobní hygieny, ručníku apod. Virové záněty (viry herpes nebo adenoviry působící záněty horních cest dýchacích) se projevují nejčastěji pocity cizího tělesa, zarudnutím a pálením v očích a sekretem.

Bakteriální záněty (akutní, způsobené bakteriemi z rodu stafylokok, streptokok, hemofilus) se projevují zarudnutím očí, otoky víček a hnisavým výtokem, který často hlavně ráno slepí víčka tak, že je nemocný nemůže otevřít.

Může je doprovázet i teplota. Hnisavý výtok i červené oči jsou příznaky zánětů vyvolaných Neisseria gonorrhoeae (původce kapavky) nebo Neisseria meningitis (původce hnisavé meningitidy).

Původci zánětu spojivek mohou být i chlamydie, které způsobují pohlavní choroby.

Na vzniku neinfekčního zánětu spojivek se můžou podílet snížená tvorba slz, faktory vnějšího prostředí (prach, kouř, UV záření, chlorovaná voda z bazénu apod.) a různé alergeny (pyly, roztoči, léky, kosmetika).

Alergické záněty se nejčastěji objevují na jaře a začátkem léta, tedy v období, kdy kvete nejvíce květin, trav a stromů. Zánět spojivek se může objevit i při senné rýmě nebo při atopickém ekzému. Alergický zánět spojivek se projevuje svěděním očí i víček, zarudnutím spojivky a zvýšeným slzením. Při alergickém zánětu spojivek může být ve spojivkovém vaku hlen, nikoliv však hnis.

Potíže se mohou vyskytnout při dlouhodobém zatížení očí (např. při práci u počítače). Pozor by měli dát nositelé kontaktních čoček. V momentě, kdy se objeví zánět či zčervenání, kontaktní čočky by měli vyjmout a navštívit lékaře. Suchý zánět se projeví pocitem cizího tělíska v očích.

Léčba zánětu spojivek

U bakteriálních konjunktivitid se používají k léčbě antibiotika. Lokálně se podávají v podobě očních mastí nebo kapek, v případě celkových známek zánětu je potřeba zahájit celkovou léčbu antibiotiky. Zároveň se doporučuje podpořit terapii průplachy oka léky s dezinfekčním účinkem nebo borovou vodou.

 Na virové konjunktivitidy se doporučuje terapie studenými obklady. Podávají se léky, které zužují kapiláry, případně virostatika v kapkách nebo v mastech. Alergické konjunktivitidy se v první řadě léčí odstraněním alergenu z prostředí alergika, případně lze podpořit tlumení alergických projevů antihistaminiky.

 

Léky

Bakteriální infekce je nutné léčit antibiotiky.

Bylinky 

Na záněty spojivek pomáhá světlík lékařský. Zkusit můžete obklady ze silného odvaru, pití čaje nebo tablety.

Homeopatika

Při zánětech spojivky mohou pomoci homeopatika:

Acontium napellus 9 CH – silné zarudnutí a podráždění bělma, značná bolestivost a světloplachost; zánět propukne po pobytu v prudkém chladu. Dávkování: 5 granulí 3x denně.

Apis mellifica 15 CH – bělmo a víčko je růžové, vodnaté a nateklé; otok se zlepšuje chladným obkladem. Dávkování: 5 granulí v intervalu 4 hodin.

Eupharasia officinalis 9 CH – zarudnutí spojivek s pocitem pálení a cizího tělesa v oku, pocit písku v očích, hojné a dráždivé slzení. Víčka mohou být oteklá, slepená a zanícená. Dávkování: 5 granulí po hodině – postupně podle zlepšování stavu vysazovat.

Pulsatilla  9 CH – silný výtok jemného bílého nebo žlutého hnisu, který je obvykle nedráždivý. Dávkování: 5 granulí 3x denně.

Kalium bichromicum 9 CH – víčka jsou zduřelá, oteklá, výtok je hustý, žlutý až žlutozelený. Dítě je podrážděné. Dávkování: 5 granulí 3x denně.

Zajímavé:  Leky Na Uklidnění Bez Předpisu?

Silicea 9 CH – zduření slzného kanálku, chronické hnisání, odpor k dennímu světlu. Dávkování: 5 granulí 2x denně.

(Zdroj: MUDr. Kateřina Formánková, MUDr. Miriam Kabelková, MUDr. Ilona Ludvíková: Poznáváme homeopatii, Grada 2008).

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Domácí léčba a babské rady

U zánětu spojivek není moc možností, jak si člověk může pomoci sám. Nejdůležitějším předpokladem ale zůstává přísné dodržování hygieny. Je nutné mít stále na paměti, že většina původců zánětů spojivek je vysoce infekční a přenos na druhé je snadný, stejně tak jako je možnost zavlečení infekce z oka do celého těla. Nutné je vyvarovat se společného ložního prádla i ručníků. 

Prevence

Zánětu spojivek můžeme předcházet tím, že se budeme oči snažit šetřit a v rámci možností je nevystavovat nadměrné zátěži. I přílišné vystavení očí slunečnímu záření patří mezi rizikové faktory rozvoje zánětu spojivek obecně. Podobně je lepší se vyhýbat i ostatním zdrojům silného světla.

V případě, že už došlo k rozvoji infekce, je nejdůležitějším prvkem zvýšená hygiena.

Pokud se infekce jen obáváme, je dobré používat zásadně svoje prostředky osobní hygieny, dbát na čistotu rukou, zbytečně si „nemnout“ oči a v nepříznivých povětrnostních podmínkách se snažit maximálně své oči chránit.

Источник: https://www.mojezdravi.cz/nemoci/zanet-spojivek-2021.html

Zánět spojivek: druhy, příznaky a léčba

  • Zánět spojivek se projevuje mimo jiné pálením a svěděním očí či pocitem cizího tělesa v oku. Typické je i jejich zarudnutí.
  • Typickým příznakem nemoci je výtok z oka, který může mít průhlednou i žlutou barvu.
  • Zánět spojivek je spojen hlavně s jarem. V této době jsou totiž ve vzduchu alergeny, které mohou nemoc vyvolat.
  • Nemoc se vyskytuje u novorozenců, větších dětí i dospělých lidí.
  • Nemoc si lidé často způsobí sami. Například tím, že si sahají do oči špinavýma rukama.
  • Zánět spojivek mohou způsobit i sluneční paprsky. Lidé by si tak v letních měsících měli pečlivě chránit zrak slunečními brýlemi

Zánět spojivek, nebo-li konjunktivitida postihuje miminka, děti i dospělé. K základním příznakům zánětu spojivek patří začervenání oka, který je někdy spojený s rozsáhlým otokem víček.

Objevuje se také bílý, žlutý nebo průhledný hlenovitý výtok. Po ránu bývají oči zalepené.

Zánět provázejí i nepříjemné pálení, svědění očí a pocit cizího tělíska v oku. Přidává se i zvýšená citlivost na sluneční záření a prudké světlo. Postiženy bývají obvykle obě oči. Na jednom z nich však může zánět vzniknout dříve než na druhém.

Zánět spojivek u dětí a miminek představuje poměrně běžné onemocnění. Je však důležité problém nepodceňovat a raději stav konzultovat s lékařem.

Příčiny zánětu spojivek

Zánět spojivek může mít několik příčin. Nejčastěji jde o bakterie, viry nebo parazity.

Do očí si je obvykle zanesete špinavými prsty, společným ručníkem, kapkami do očí, vodou v bazénu, nebo nadměrným světelným zářením ne jen od slunce. Zánět spojivek může být i projevem alergické reakce.

Obtíže vznikají po kontaktu s alergenem a nejčastěji se objevují na jaře a začátkem léta, tedy v období, kdy kvete nejvíce květin, trav a stromů.

Dále může být rizikovým faktorem malé množství slz – slzy jsou jedním z mechanismů, které oko i spojivku chrání, neustále je omývají a zabraňují tak původcům infekcí zachytit se a napadnout tkáň.

Zánět spojivek u miminka 5. až 14. den po porodu bývá způsobený chlamydiemi a k nákaze dochází při průchodu porodními cestami.

Přesnou diagnózu vždy potvrdí pouze mikrobiologické testy.

Inkubační doba zánětu spojivek

Od prvního kontaktu s infekcí, až po projevy prvních příznaků zánětu spojivek může uplynout různě dlouhá inkubační doba. U nejakutnější formy se projeví během pár hodin a léčba obvykle trvá několik dní, přibližně týden.

V případě infekční příčiny zánětu spojivek jsou příznaky zjevné až po pár dnech a léčba trvá přibližně 14 dní.

Pokud se jedná o alergickou příčinu, příznaky nastupují po pár dnech až týdnech a léčba může trvat měsíce.

Léčba zánětu spojivek

Léčba zánětu spojivek by vždy měla vycházet z příčin, které zánět vyvolaly. U alergických zánětů je nejprve třeba odstranit alergen, který zánět způsobil. Aplikují se kapky, gely, spreje a masti, které tlumí alergické reakce, někdy i lokální či celkové kortikoidy.

Bakteriální zánět spojivek se léčí podáváním antibiotik ve formě kapek či mastí, v těžších případech je třeba užívat antibiotika i celkově. Při infekčním zánětu je třeba dodržovat přísná hygienická pravidla.

Borová voda je velmi mocným pomocníkem při jakékoli infekci očí. Užívá se i jako prevence. S borovou vodou je oko možné otírat, oplachovat i prokapávat a je vhodná i pro miminka, kterým se oči borovou vodou otírají.

Prevence zánětu spojivek

Nejlepší prevencí je důsledná hygiena. Používejte pouze vlastní ručník a před kontaktem s očima si vždy umyjte ruce. Zbytečně se svých očí nedotýkejte.

Chraňte svůj zrak před sluncem a nadměrným osvícením. Na místech, kde prudce svítí sluníčko byste měli používat kvalitní sluneční brýle s UV filtrem, zejména u vodních ploch a v zimě na horách. Od obou ploch se světlo ostře odráží.

Očím neprosívá ani dlouhé koukání do monitoru, kdy méně mrkají a dochází k jejich vysušování. Dopřejte si přestávku o občas na několik sekund zavřete oči nebo se dívejte na neutrální pozadí do dálky.

Источник: https://zdravi.euro.cz/leky/zanet-spojivek-priznaky-lecba/

Nejběžnější oční infekce: zánět spojivek, ječné zrno, zánět očních víček atd

Jakmile nás začnou svědět, pálit nebo nám zčervenají oči, není to nic příjemného. Oční infekce, mezi které se řadí např.

zánět spojivek, ječné zrno a zánět očních víček, jsou častější, než si myslíte, a mívají celou řadu příčin.

LEPŠÍ VIDĚNÍ vysvětluje: Jaké jsou nejběžnější oční infekce? Jak infekce vzniká? Co způsobuje infekce, jaká léčba je k dispozici a jak infekcím nejlépe předcházet?

Oční infekce lze rychle léčit, je-li použita správná léčba. Vzhledem k tomu, že naše oči a obličej patří mezi nejcitlivější místa, mohou nám i sebemenší příznaky oční infekce – např. svědění či pálení – pořádně znepříjemnit život. Dobrou zprávou je, že nejběžnějším očním infekcím lze velmi snadno předcházet. A my vám povíme jak.

Mezi příznaky zánětu spojivek patří zarudlé oči, pálení očí, svědění, nateklé spojivky, pocit tlaku v očích, přecitlivělost na světlo a/nebo oční víčka slepená sekrecí.

Zánět spojivek způsobují bakterie (chlamydie, haemophilus influenzae, pneumokok, gonokok, stafylokok), viry (herpes, adenovirus, spalničky, zarděnky a plané neštovice), paraziti (larvy mušek, červi), alergie (rinokonjunktivitida, senná rýma) a externí stimuly. Mezi neinfekční příčiny patří leptavé látky, zranění, cizí tělesa v očích, kouř, UV světlo, prach nebo průvan. Zánět spojivek může způsobit také onemocnění zasahující slzné kanálky. Zánět spojivek patří mezi nejčastější oční infekce vůbec.

Léčba se liší podle příčiny zánětu spojivek. Rozlišuje se bakteriální, virový a alergický zánět spojivek. Dokud infekce neodezní, nedoporučuje se nosit kontaktní čočky.

  • Bakteriální zánět spojivek:  Méně závažné případy bakteriálních zánětů spojivek obvykle nevyžadují léčbu a odezní samy. Proces hojení je možné urychlit antibiotickými očními kapkami nebo gely na předpis. Vážné případy zánětu spojivek jsou léčeny antibiotiky.
  • Virový zánět spojivek:  Virový zánět spojivek obvykle nelze bez správného léku vyléčit. Příznaky je možné zmírnit studenými obklady a umělými slzami. Pokud je infekce způsobena herpesem, je možné předepsat aciklovir.
  • Alergický zánět spojivek: V případě alergického zánětu spojivek je nejprve nutné určit alergen. Teprve potom je možné zahájit léčbu pomocí tzv. stabilizátorů mastocytů a antihistaminik, které imunitnímu systému pacienta pomáhají bojovat s alergeny. Pro zmírnění příznaků je možné předepsat dekongestivní oční kapky s obsahem kortizonu či umělé slzy. Pomoci mohou také studené obklady.

Virovému a bakteriálnímu zánětu spojivek prakticky nelze nijak předcházet. Jestliže je zánět spojivek aktivován externími podněty (kouř, vítr, UV záření), nejlepší radou je vyhýbat se jim. Snažte se nosit sportovní brýle chránící zrak nebo sluneční brýle.

Lidé s ječným zrnem si stěžují na bolest a tlak v postižené oblasti. Ječné zrno může postihnout horní i spodní víčka bez ohledu na to, která žláza byla infikována.

Rozlišujeme mezi vnitřním a vnějším ječným zrnem: vnitřní ječné zrno (Hordeolum internum) se nachází na vnitřní straně víčka. I když je často neviditelné, způsobuje zarudnutí a otok očního víčka.

Vnější ječné zrno (Hordeolum externum) lze naopak jasně vidět.

Ječné zrno je zánět provázený hnisáním žláz očního víčka. Způsobuje jej bakteriální infekce (obvykle stafylokok a ve vzácnějších případech streptokok typu A). Ohraničený hnisavý zánět (absces) má tvar malého zrníčka, proto tedy ječné zrno a v latině hordeum, což v překladu znamená „ječmen“.

Tohle infekční onemocnění může mít celou řadu příčin, např. nedostatečnou hygienu. Ječné zrno mohou přivodit také různé rizikové faktory. Například cukrovka nebo oslabený imunitní systém. V obou případech žlázy očního víčka nefungují, jak by měly, a umožňují tak rychlejší množení bakterií.

Zajímavé:  Příznaky Krvácení Do Mozku U Novorozenců?

Pacienti by si měli zapamatovat, že se ječné zrno nemají snažit vymáčknout. Díky hnisu by se totiž infekce rozšířila. Ječné zrno se obvykle ztratí samo a nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu. Procesu hojení může pomoci ozáření tepelnou lampou, antiseptické oční gely a antibiotické oční kapky. Pokud se ječné zrno po několika dnech nezmenší, budete muset navštívit očního lékaře.

Ječné zrno je infekce bakteriálního původu. Riziko infekce tedy může snížit dobrá hygiena a péče o oči. Jinými slovy si pravidelně myjte ruce, zejména než se budete dotýkat očí. Dalším rizikovým faktorem je oslabená imunita. Obecně lze ječnému zrnu předcházet zdravým životním stylem, např. vyváženou stravou a pravidelným cvičením.

Infekci očních víček obvykle poznáme podle zarudlých, na povrchu ztvrdlých, svědivých a/nebo pálících očních víček. Mezi možné příznaky blefaritidy dále patří pocit, že v oku máte cizí těleso, lesknoucí se okraje očních víček, šupinky u kořínků řas a vypadávající nebo slepené řasy.

Infekce očních víček způsobuje zablokování mazových žláz uvnitř očních víček. To může způsobit podráždění, infekce nebo přebytečná produkce maziva. Výše zmíněné mazové žlázy nacházející se pod řasami vypouští mazivo, které je při každém mrknutí rozprostřeno po očích a očním víčkům umožňuje bezproblémové klouzání přes oko.

Pokud je tohoto maziva vytvářeno příliš, dojde k slepení těchto žláz. Oční lékaři to nazývají neinfekční zánět očních víček, resp. seborea. Infekci očních víček obvykle způsobuje několik faktorů. Proces, při kterém se vyskytne infekce očních víček a seborea zároveň s infekcí stafylokokem a suchýma očima (Sicca syndrom), lékaři nazývají „syndrom trojitého S“.

Blefaritidu může vyvolat také prach, kouř a průvan.

Infekce je diagnostikována vyšetřením vnitřní strany očního víčka, rohovky nebo provedením stěru z okraje očního víčka. Oční lékař pak běžně předepíše antibiotický gel nebo tablety. Pokud dojde k poškození slzného filmu, doporučuje se předpis slzné náhražky (např. očních kapek).

Proces hojení mohou pacienti urychlit kvalitnější péči při čištění svých očních víček. Oči denně obkládejte teplými, vlhkými obklady po dobu 10 minut, které pomohou rozpustit sekret tvořící se ve žlázách. Poté použijte vatovou tyčinku, kterou ve směru k řasám setřete zkapalněnou hmotu.

Infekci očních víček můžete udržet v šachu vyvarováním se externím podnětům, které ji způsobují. Mezi tyto podněty patří prach a kouř a také další nečistoty přenášené vzduchem. Akutní blefartitidě je možné předejít také vyhýbáním se průvanům. Trpíte-li chronickou infekcí očních víček, s příznaky můžete bojovat každodenním čištěním svých očních víček.

Příznaky zánětu rohovky se liší podle příčiny a místa původu. Vzhledem k tomu, že je často zanícená také spojivka (zánět spojivek), lidé se zánětem rohovky často trpí na zarudlé oči, nadměrné slzení, ze kterých je vylučována vodnatá nebo hnis připomínající látka. U normální rohovky se infekce běžně drží na povrchu rohovky.

V případě povrchové infekce se jemně zamlží pouze vnější vrstva (epitel) rohovky. Pokud však dojde i k zanícení rohovkové vrstvy pod ní (stroma), např. v důsledku poranění, vede to k výraznému zamlžení v podobě bílé skvrny. Pokud se zanítí nejvnitřnější vrstva (endotel), rohovka může natéct.

Keratitida často způsobuje intenzivní bolest a vážně oslabuje zrak.

Hlavní příčinou je bakteriální infekce, např. nesprávná péče o kontaktní čočky. Mezi typické bakterie se řadí pneumokok, stafylokok a streptokok. Riziko bakteriálního zánětu rohovky zvyšují onemocnění jako cukrovka nebo oslabený imunitní systém. Zánět mohou vyvolat také viry.

Mezi nejběžnější viry patří adenovirus, herpes simplex a plané neštovice (varicella zoster). Velmi zřídka záněty rohovky způsobují také houby (candida albicans). Patogeny si cestu do očí často najdou prostřednictvím cizích těles nebo kontaminované vody, např. vody na koupališti nebo produktů určených na péči o kontaktní čočky.

Mezi neinfekční spouštěče se řadí mechanická dráždidla (zranění, kontaktní čočky, oční víčka a další cizí tělesa), závislost na alkoholu, příliš mnoho hodin práce u počítače a nekvalitní slzný film. Pokud slzné kanálky neprodukují dostatek slz nebo slzný film nedosahuje dostatečné kvality, může to způsobit chronicky suché oči a zdrsnění povrchu rohovky.

Tento stav mohou dále zhoršit deformity očního víčka, které způsobí nesprávné rozprostření slzného filmu po povrchu oka.

Způsobů léčby je hned několik a odvíjí se od příčiny zánětu rohovky.

  • Bakteriální zánět: Bakteriální zánět rohovky lze účinně léčit antibiotickými očními kapkami. Kapky omezí šíření patogenu a poskytnou rychlou úlevu. 
  • Virový zánět: Virové záněty se obvykle léčí očním krémem a tabletami. Mnoho očních lékařů volí aciklovir, který se používá k léčbě planých neštovic a oparů.
  • Chronicky suché oči: Pacientům jsou obvykle podávány speciální oční kapky, které stabilizují slzný film a oči udrží vlhké.

Mezi nejběžnější příčiny bakteriálního zánětu rohovky patří špatná hygiena při nasazování, vytahování nebo skladování kontaktních čoček. Nositelé kontaktních čoček tedy mohou bakteriální keratitidě předcházet náležitou péčí o své kontaktní čočky. Náležitá péče o kontaktní čočky zahrnuje:

  • Nošení kontaktních čoček pouze po dobu doporučenou výrobcem
  • Dodržování pokynů uvedených na čisticích roztocích
  • Pravidelná výměna nádobky na kontaktní čočky
  • Pečlivé umývání rukou mýdlem, než se kontaktních čoček dotknete
  • Opětovné očištění kontaktních čoček, pokud byly v čisticím roztoku déle než týden
  • Čisticí roztok nikdy nepoužívejte víckrát než jednou

Spustit kontrolu zraku nyní!

Mezi příznaky zánětu duhovky patří zarudlé oči, nadměrné slzení, oslnění, zamlžené vidění a bolest při tlaku na oči. Pacienti si často stěžují, že vidí chmýří, šupinky nebo šmouhy.

Zánět duhovky je souhrnný název pro celou řadu onemocnění postihujících vnitřní oko a způsobujících zánět částí uvey. Příčin zánětu duhovky je tolik, že by bylo nemožné je tady všechny podrobně popsat. Oční lékaři rozlišují mezi předním (anteriorním), středním (intermediárním) a zadním (posteriorním) zánětem uvey.

Podle typu zánětu duhovky existuje široká škála možností léčby. Léčba zánětu duhovky se zaměřuje na zánět v oku, čímž dochází k omezení příznaků. Tady přichází na řadu oční kapky používané na rozšíření zornic (např. atropin, skopolamin a tropikamid) obsahující protizánětlivé látky. Jestliže zánět duhovky způsobila infekce, pomoci mohou antibiotika nebo antivirotika.

Zánětu duhovky momentálně nelze nijak předcházet.

Příznaky infekce jsou určovány na základě jejich příčiny. Vzhledem k tomu, že příčin oční infekce je tolik, neexistují žádné standardní příznaky. U mnoha očních infekcí nicméně pacienti trpí zanícením spojivek, pocitem pálení očí různé intenzity a vodnatým, slizkým či hnisavým výtokem z očí. Bakteriální infekce často způsobují zarudnutí očí, zatímco virové infekce zrůžovění očí.

Oční infekce způsobují viry, bakterie, paraziti nebo houby. Oční infekce mohou způsobovat také alergie. Nejběžnější oční infekce způsobují viry, které se obvykle projevují na vnitřní straně očního víčka nebo na povrchu oka. Vůbec nejčastěji oční infekce způsobuje histoplazmóza a herpes a dále také pohlavně přenosné choroby jako chlamydie a kapavka.

Infekce se léči podle toho, co jí způsobilo. Podle vážnosti je možné oční infekce léčit antibiotiky nebo očními kapkami. Tato možnost léčby je zvažována, pokud se příznaky do tří dnů nevytratí.

Bakteriální a mnoho virových infekcí oka se obvykle ztratí bez nutnosti léčby. Pacientům trpícím akutními příznaky obvykle uleví ochlazování očí. Příznaky mohou omezit volně prodejné přípravky.

Pokud pacient zažívá alergickou oční infekci, alergii je možné léčit antihistaminiky, která výrazně sníží alergické reakce, jako je svědění či kýchaní.

Oční infekce jsou obvykle způsobeny kontaktem špinavých rukou s očima. Nejefektivnější prevencí je v tomto případě správná hygiena. Pokud se setkáte s nakaženou osobou nebo potenciálně nakaženými předměty, pravidelně si myjte ruce a nedotýkejte se obličeje ani si neprotírejte oči.

Upozornění: I když se většina těchto příznaků zdá neškodnými, mohou naznačovat vážné onemocnění. V případě pochyb nebo když se příznaky zhoršují okamžitě navštivte lékaře. To je důležité zejména, pokud se vám nedaří určit, co příznaky způsobuje. Konečnou diagnózu provede lékař podle vaší anamnézy.

10 tipů pro zdravé oči Jak můžete zabránit suchým očím a očnímu napětí. Zelený zákal (glaukom) – vše, co potřebujete vědět o druhé nejčastější příčině slepoty Zelený zákal je vážné onemocnění očí, které ovlivňuje nitrooční tlak. Proč by dětské brýle měly zajišťovat tu nejlepší UV ochranu Co by všichni rodiče měli vědět o ochraně dětských očí před škodlivým ultrafialovým zářením (UVR)? Výhody a nevýhody UV záření Proč je to důležité? Jaká jsou rizika?

Источник: https://www.zeiss.cz/vision-care/lepsi-videni/zdravi-prevence/nejbeznejsi-ocni-infekce-zanet-spojivek-jecne-zrno-zanet-ocnich-vicek-atd.html

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector