Anatomie kůže – vše o zdraví

Praktický lékař Miladu ihned poslal k vyšetření nádoru, který už tehdy dosahoval velikosti mužské pěsti v oblasti levé lopatky a který se každým dnem zvětšoval. „Dá se říct, že rostl asi šest měsíců, než maminka šla k lékaři,“ vzpomíná její dcera Jana.

Nově vzniklého znaménka si Milada všimla už ale 20 let předtím. Žádné problémy nedělalo, tak neměla důvod ho řešit. Po letech se však začalo pozvolna měnit a rozrůstat a v posledních čtyřech měsících před návštěvou lékaře šlo již o velmi rychlé změny.

Přečíst článek ›

Počty* Maligní melanom je zodpovědný až za 73 % úmrtí na kožní nádory. * Nejčastěji se vyskytuje u žen do 39 let, muži nemocí trpí spíše od 40 let výše.* Asi 30–50 % melanomů vznikne z pigmentového znaménka.*  Česku onemocní přibližně 1600 lidí ročně, z toho více než 300 pacientů nemoci podlehne.

* Nadměrné slunění a vystavování kůže UV záření způsobuje až 80 % všech melanomů.

„Znaménko ji nijak nebolelo, pouze si všímala, že občas krvácí. Jenže měla strach jít k lékaři na vyšetření, co by jí na to řekl, takže návštěvu stále odkládala, přestože jsme jí stále opakovali, že tam má jít. Jenže mamka nechtěla slyšet hrozivou pravdu, o které podvědomě asi stejně věděla,“ vypráví Jana. „Možná by bylo všechno jinak, kdyby řešila problém včas.“

V den vyšetření byl na lopatce patrný nádor o velikosti asi 20 x 15 cm, červeno-modro-žlutý, místy s vřídky a krvácením. Když lékaři provedli biopsii, byl Miladě potvrzen maligní melanom. „Další vyšetření prokázalo u maminky také rozsáhlé metastázy a zvětšené lymfatické uzliny,“ doplňuje dcera.

Miladě lékaři museli okamžitě celý nádor vyříznout a odstranili také metastázy. Současně jí byly také odstraněny uzliny z levé podpažní jamky.

„Následně byla mamka předána do péče onkologům, kteří zahájili biologickou léčbu, na kterou zpočátku velmi dobře reagovala, z čehož jsme měli velkou radost. Nicméně ani ne po půl roce od první návštěvy lékaře maminka bohužel zemřela. Mrzí mě, že jsme ji nedonutili jít k lékaři dřív,“ uzavírá Jana.

Názor odborníka

MUDr. Lucie Rajská, Ph.D. (Klinika preventivní dermatologie):

Protože maligní melanom primárně postihuje kůži, je velmi dobře přístupný vyšetření. Je tedy velkou výhodou jeho včasná detekce a bezodkladné zahájení léčby.

Ke vzniku tohoto onemocnění přispívá, kromě genetických dispozic nebo poruch imunity v důsledku jiného onemocnění, především expozice UV záření bez dostatečné ochrany proti němu.

Melanom je typický svoji časnou tvorbou metastáz. Zároveň je nádorem s nejvyšší mortalitou.

Přečíst článek ›

Toto onemocnění v posledních letech vykazuje nejrychleji rostoucí incidenci, což samozřejmě může být způsobeno množstvím preventivních akcí upozorňujících na tuto problematiku a nabádajících populaci k samovyšetření kůže, které vede ke včasné návštěvě specialisty v případě detekce podezřelého névu. Rozdíly v anatomické lokalizaci melanomu mezi ženami a muži nadále přetrvávají.

U mužů je nejčastější lokalizací trup, zejména proximální části zad, u žen se melanom vyskytuje nejčastěji v oblasti dolních končetin, nejčastěji na bércích. Není výjimkou, že se melanom objevuje i u mladších jedinců (dětí/dospívajících). Důležité je tedy dodržování pravidelných preventivních kontrol pigmentových névů, alespoň jednou ročně.

Informace o nemoci· Melanom je nejagresivnější forma rakoviny kůže.· Zhoubný kožní nádor většinou zpočátku vypadá jako nenápadná skvrnka, později ale může růst hlouběji a vytvářet metastázy v jiných orgánech.

· Melanom kůže je způsoben nekontrolovatelným růstem pigmentových buněk.· Počet případů rakoviny kůže neustále přibývá zejména kvůli nadměrnému slunění.· Riziko je to zejména pro lidi se světlou kůží a sklonem k tvorbě pih.

· Nebezpečné je i pro lidi, kteří se v průběhu dětství a dospívání opakovaně spálili na slunci.

· Rozpoznat příznaky melanomu pomáhá tzv. ABCDE test: A = asymetrie (Asymmetry), B = nejasné ohraničení (Border), C = různé barvy znaménka (Colour), D = velký průměr (Diameter), E = zvětšování, vystoupnutí či svědění znaménka (Evolution).

Tipy pro zdraví

Jedním z opatření boje proti koronaviru je dodržování správné hygieny a postupu při dezinfekci. Pokud ale nesdílíte domácnost s nakaženým člověkem, není podle lékařů nutné snažit se ve svých domovech o nemocniční čistotu. Vedle běžného mytí rukou mýdlem doporučují praktici i další hygienické finty, které snižují riziko nákazy.

„Pokud se pohybujeme v prostoru s více lidmi, například v MHD, je dobré si po příchodu domů kromě rukou umýt i obličej, popřípadě vlasy. Pomáhá také si převléct svrchní oblečení,“ vysvětluje MUDr. Cyril Mucha, člen výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Přečíst článek ›

Opatrně by lidé měli nakládat i s rouškou, jejíž povrch může být infikovaný – správné je se jí nedotýkat z vnější strany. „Nesmíme zapomínat na hygienu při cestě z toalety, virus se přenáší i stolicí, a pokud si dobře neumyjeme ruce, můžeme sebe či své okolí infikovat,“ dodává lékař.

Velmi důležité je pravidelné větrání, které vzduch pomáhá zbavit nečistot a mikroorganismů. Pozornost je dobré věnovat předmětům, kterých se dotýkáme nejvíce, jako jsou klíče, mobil nebo notebook, a občas je vydezinfikovat také.

V době koronaviru ale podle praktiků není třeba trpět přehnanými obavami a úplně se zavírat před světem z obavy před virem. „Lidé by se měli občas projít a načerpat trochu sluníčka.

Sluneční svit pomáhá tvorbě vitaminu D, který je klíčový pro naši imunitu,“ dodává MUDr. Mucha.

Zajímavé:  Játra alkoholika - Vše o zdraví

Источник: https://ustecky.denik.cz/zdravi/kozni-melanom-20200503.html

Materiály

Nejčastěji používaný přírodní materiál s ideálními vlastnostmi pro výrobu obuvi.Používané materiály – hověziny, vepřovice, koziny, koniny, teletiny, reptilieKůže je prodyšná, měkká, má velmi dobré absorpční schopnosti a je schopna se přizpůsobit individuálnímu tvaru nohy. Rozeznáváme několik základních druhů usní:

  • Hladká kůžeMá jemně strukturovaný povrch s malými póry, který může být zpracován v matu nebo lesku.
  • Lakovaná kůžeKůže s hladkým a vysoce lesklým povrchem, který je docílen lakovou úpravou usně. Její povrch je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení a mráz.
  • NubukJe kůže broušená po líci. Podkategorií je tzv. ‚psavý nubuk‘, který nechává i po velmi jemném kontaktu prstů nebo jiných předmětů na líci stopy odstranitelné dalším přetřením nebo překartáčováním.
  • Velur (semiš)Je kůže broušená po rubu, vlas zůstává na povrchu, lidový název je semiš. Je méně náchylný na poškození než nubuk.
  • Spodková kůžeJe druh usně, která se používá na výrobu podešví pro společenskou obuv. Je velmi citlivá na vlhko a nerovný povrch.
  • Povrstvená kůžePovrstvená kůže je kůže, jejíž lícová vrstva je opatřena tenkým, např. polyuretanovým nánosem. Tím je dosaženo zvýšené životnosti a snazší údržby materiálu, používá se např. pro sportovní obuv.

Není dokonalejší materiál pro boty, než je kůže

Kůži lze natáhnout a tvarovat, aby dobře padla. Zároveň si však udržujetvar, prodyšnost a své další charakteristické vlastnosti. Baťa je jedním z největších světových prodejců kožené obuvi a o kůži ví opravdu hodně, kožené boty dělá už více než 110 let!

Baťa si pečlivě vybírá jen tu nejlepší, nejkvalitnější kůži a navíc jiještě dále podrobuje testům a kvalitativním zkouškám. Proto takovévýrobky nosí pečeť BATA WORLD QUALITY LEATHER.

Další materiály

  • Syntetické materiályPVC, PU, pryž – plasty, koženky, poromery – tyto materiály svým vzhledem často připomínají kůže, ale jejich vlastnosti nedosahují kvality přírodních usní – prodyšnost, absorpce, přizpůsobivost. Je vhodné je kombinovat s prodyšnými podšívkami, novými, rychle se prosazujícími materiály z PVC a PU. Nové možnosti v barevnosti a tvarování inspirují pro vznik nových výrobkových skupin, zejména v mladé módě. Vedle již zmíněných vlastností, které jsou přínosem pro vzhled obuvi, je dalším jednoznačným argumentem pro jejich používání nízká cena.
  • Textilní materiályTkané, netkané – používá se na lehčí, často letní nebo domácí obuv. Nejaktuálnějším vrchovým materiálem na bázi textilu je streč, který poskytuje dostatečné pohodlí pro nošení. Tento materiál je prodyšný, snadno se udržuje a má dostatečnou trvanlivost a odolnost.
  • PoromeryJsou syntetické usně, které se svým vzhledem i fyzikálními vlastnostmi podobají přírodním usním. Jsou velmi jednoduché na údržbu a péči.
  • PryžMají obdobné vlastnosti jako plastové materiály, používají se na speciální pracovní ochrannou obuv.
  • Kombinované materiályPoužívají se zejména u sportovní obuvi, kde umožňují nekonečné barevné a střihové inovace.
  • Vodonepropustná membránaTento speciální materiál zajišťuje vodonepropustnost a prodyšnost obuvi (např. GORE-TEX). Používá se zejména pro turistickou a sportovní obuv.

Podešve

Podešve jsou nejvíce namáhavé spodkové dílce, které přichází do styku s povrchem, po kterém se pohybujeme. Mají chránit nohu před chladem, horkem, nerovností terénu, před ostrými předměty apod. Druhy podešví:

  • UsňováJejí typickou vlastností je změna barvy (ztmavnutí), zvláště při trvalejším vystavení účinkům slunečních paprsků. Je vhodná jako obuv taneční, manažerská. Při každodenním dlouhodobém nošení je nutná oprava. Vhodné jsou kombinace s pryžovými dílci na nášlapné části.
  • PryžováJe pružná, vhodná do každého počasí, snadno se udržuje. Nejlehčí forma – Styropor – použití u domácí obuvi.
  • SyntetickáJe pružná, snadno se udržuje, vůči opotřebení středně odolná, v obtížném terénu klouže.

Výrobní způsob

Způsob, jakým je spojen spodek obuvi se svrškem, výrazně ovlivňuje funkci a údržbu obuvi.

  • Obuv lepenáNejčastěji používaná technologie, kdy je spodek obuvi ke svršku připevněn lepením. Pevnost lepeného spoje může být negativně ovlivněna promáčením nebo propocením obuvi, při neopatrné chůzi může dojít k mechanickému uvolnění lepeného spoje (ukopnutí).
  • Obuv flexiblováObuv vyrobená tímto způsobem je velmi pohodlná, lehká, ohebná (flexibilní) s efektním prošívaným okrajem. Zvýšená ohebnost je daná tím, že svršek obuvi je přišíván přímo ke spodku bez nutnosti použití napínací stélky. Nevýhodou obuvi je její omezená vodonepropustnost, která je daná právě přišitím svršku ke spodku. Proto je tato obuv určena především do suchého prostředí. Při zvýšené vlhkosti může dojít k promáčení obuvi.
  • Obuv s přímo tvářeným spodkemSpodek obuvi je ke svršku připevněn lisováním, vstřikováním nebo odléváním. Takto je vyráběna především obuv sportovní a obuv pro volný čas. Kvalita spoje i samotného spodku obuvi je dána použitým materiálem.
  • Obuv rámováSpojení spodku se svrškem je provedeno nepřímo přišitím k ošívacímu rámu. Spojení svršku a spodku obuvi tímto způsobem je velmi pevné a odolné.

Источник: https://www.bata.cz/stranka/materialy

Eucerin: Vše o kůži | Struktura a funkce kůže: Úvod

  • Na úvodní stranu
  • Základní informace
  • Struktura a funkce kůže
Zajímavé:  Vitamíny Pro Těhotné Mamavit?

Kůže je důležitý orgán, který působí jako první obranná linie našeho těla proti bakteriím a virům. Zdravá kůže také udržuje optimální hladinu vody a pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Je vysoce citlivá a registruje i ten  nejjemnější dotek či bolest. Jako náš největší a nejviditelnější orgán s plochou téměř 2 m² tvoří skoro šestinu naší tělesné hmotnosti. V neposlední řadě stav kůže může mít také významný dopad na naše sebevědomí.

Kůže je měnící se, dynamický orgán, který se skládá ze tří hlavních funkčních vrstev – epidermis, dermis a subcutis , z nichž každá se skládá z několika dílčích vrstev.  Kožní přívěsky –  jako jsou folikuly a mazové a potní žlázy – také hrají v její celkové funkci svou roli.

Kůže se skládá ze tří vrstev: epidermis, dermis a subcutis.

Epidermis (pokožka)

Jako nejvrchnější vrstva, kterou můžeme vidět a dotknout se jí, nás epidermis chrání před toxiny, bakteriemi a ztrátou vody. Je složena z 5 vrstev keratinocytů.

Tyto buňky, vyprodukované v nejspodnější bazální vrstvě epidermis, se posouvají směrem k povrchu kůže. Při tom dozrávají a procházejí řadou změn.

Tento proces, který je znám jako keratinizace (nebo rohovění), odlišuje jednotlivé podvrstvy.

  1. Bazální vrstva (neboli stratum basale): nejspodnější vrstva, kde se tvoří  keratinocyty. 
  2. Vrstva ostnitých buněk (neboli stratum spinosum): Keratinocyty produkují keratin (bílkovinná vlákna) a získávají vřetenitý tvar.
  3. Vrstva zrnitých buněk (stratum granulosum): zde začíná proces keratinizace – buňky produkují tvrdé granulární struktury a při vyzrávání směrem k povrchu se tyto granule přeměňují na keratin a epidermální lipidy.
  4. Vrstva jasných buněk  (stratum lucidium): buňky jsou pevně stlačeny k sobě a zploštěny. 
  5. Rohová vrstva (neboli stratum corneum): horní vrstva epidermis se podle tělesné partie, v níž se nachází, skládá v průměru z přibližně 20 vrstviček zploštělých, odumřelých buněk. Tyto odumřelé buňky se postupně rovnoměrně olupují – tento proces se nazývá deskvamace. V rohové vrstvě se také nacházejí póry potních žláz a ústí mazových žláz

Rohová vrstva je vnější vrstva kůže, kde dochází k pravidelnému olupování odumřelých buněk.

Buňky v rohové vrstě spojují epidermální lipidy. Tyto lipidy jsou nezbytné pro zdravou kůži: vytvářejí její ochrannou bariéru a vážou vlhkost uvnitř kůže.

Když tyto lipidy schází, může být kůže suchá, jakoby napjatá nebo hrubá.   Epidermis je pokryta hydrolipidickým filmem – emulzí vody a lipidů (tuků).

Tento film, udržovaný výměšky potních a mazových žláz, pomáhá zachovat kůži vláčnou a působí jako další překážka proti bakteriím a plísním. 

Vodová část tohoto filmu, známá jako ochranný kyselý plášť obsahuje:

  • Kyselinu mléčnou a různé aminokyseliny z potu. 
  • Volné mastné kyseliny z mazu.
  • Aminokyseliny, kyselinu pyrolidin-karboxylovou a jiné přirozené hydratační faktory, které jsou převážně vedlejší produkty procesu keratinizace.

Uvnitř rohové vrstvy jsou buňky dohromady spojeny lipidy nezbytnými pro udržení zdraví kůže. Tento ochranný kyselý plášť udržuje mírně kyselé pH kůže mezi 5,4 a 5,9. Toto prostředí je ideální pro:  

  • Množení přirozené kožní flóry a ničení škodlivých mikroorganismů. 
  • Vznik epidermálních lipidů. 
  • Aktivitu enzymů, které řídí proces deskvamace. 
  • Schopnost vlastní obnovy rohové vrstvy při poškození.  

Na většině částí těla je tloušťka epidermis pouze 0,1 mm, u pleti okolo očí je výrazně tenčí (0,05 mm) a na chodidlech naopak podstatně silnější (mezi 1 a 5 mm). Chcete-li zjistit více, přečtěte si článek

Jak kůže funguje na různých částech těla a Jak se liší mužská a ženská pokožka.

Dermis (škára)

Dermis je silná, pružná, ale pevná střední vrstva kůže, tvořená 2 tenčími vrstvami: 

  • spodní vrstva (neboli stratum reticulare): hluboká, silná vrstva, která tvoří volnou hranici s podkožím. 
  • Vrchní vrstva (neboli stratum papillare): tvoří jasnou, vlnitou hranici s epidermis.

Dermis je tvořena silnou vrstvou na podkoží a vlnitou vrstvou pod epidermis.

Hlavní stavební složky dermis jsou kolagen a elastin, pojivová vlákna, která zajišťují sílu a pružnost a jsou nezbytnými složkami zdravé, mladě vypadající pleti. Tato vlákna jsou obklopena gelovitou hmotou (s obsahem kyseliny hyaluronové), která má vysokou schopnost vázat vodu a pomáhá udržet objem kůže.

Faktory životního stylu a vnějšího prostředí, jako je UV záření a změny teplot, mají vliv na množství kolagenu a elastinu a na strukturu okolní hmoty.

S rostoucím věkem se naše přirozená tvorba kolagenu a elastinu zpomaluje a schopnost kůže vázat vodu se snižuje. Kůže vypadá ochablejší a objevují se vrásky.

Přečtěte si více ve článku faktory, které působí na kůži, jak slunce ovlivňuje kůži a stárnutí pleti. 

Dermis hraje klíčovou roli v ochraně těla před vnějšími vlivy a dráždivými látkami, stejně jako ve vyživování epidermis:

  1. Její hustá, pevná textura pomáhá tlumit vnější nárazy, a dojde-li k poškození kůže, obsahuje pojivová vlákna, jako jsou fibroblasty a mastocyty, která hojí rány. 
  2. Je bohatá na krevní vlásečnice, které vyživují epidermis a zároveň odstraňují škodlivé látky. 
  3. Mazové a potní žlázy se nacházejí také v dermis. Tekutiny vylučované těmito žlázami společně vytvářejí hydrolipidický film.

V dermis se také nachází: 

  1. Lymfatické cévy.
  2. Smyslové receptory. 
  3. Vlasové kořínky: cibulovitá zakončení vlasového vlákna, odkud vlasy vyrůstají.

Dermis vyživuje epidermis, odvádí škodlivé látky z těla a také umožňuje pocení.

Subcutis (podkoží)

Zajímavé:  Krvácení Do Střev Příznaky?

Nejspodnější vrstva kůže uchovává energii a zároveň působí jako ‚tlumič‘ nárazů a izolace těla. Skládá se převážně z: 

  • Tukových buněk (adipocytů): shlučené do tukových polštářků. 
  • Speciálních kolagenních vláken (tvořícími septa nebo hranice): volná a houbovitá pojivová vlákna, která drží pohromadě tukové buňky. 
  • Krevních cév.  

Množství tukových buněk obsažených v podkoží se na různých částech těla liší. Navíc se rozmístění tukových buněk liší také mezi muži a ženami, stejně jako struktura ostatních částí kůže. 

Kůže se během života člověka mění. Více si přečtěte v článku kůže v různém věku.

Podkoží funguje jako izolace těla, obsahuje tukové buňky, kolagenní vlákna a krevní cévy.

Zdravá kůže je nezbytná pro naše celkové zdraví i pocit pohody. Funguje jako bariéra mezi okolním světem a vnitřním prostředím těla a je to naše první a nejlepší ochrana proti:

Chladu, teplu, ztrátě vody a UV záření: jako vnější vrstva kůže, hraje rohová vrstva klíčovou roli při ochraně těla proti vnějšímu prostředí a úbytku vody z epidermis.  

Obsahuje přirozené hydratační faktory – pocházející z mazových olejů rohové vrstvy včetně kyseliny mléčné a urey.  Ty na sebe vážou vodu a pomáhají zachovávat pružnost, pevnost a vláčnost pokožky. Jestliže tyto faktory schází, kůže ztrácí vlhkost.  Pokud vlhkost rohové vrstvy klesne pod 8 až 10 %, stává se hrubou, suchou a náchylnou k praskání. 

Když je kůže pravidelně vystavována UV záření, zvyšuje se produkce melaninu v bazální vrstvě, kůže se chrání zesílením a může se objevit hyperpigmentace. Přečtěte si více ve článku jak slunce působí na kůži.  

Tukové buňky v podkoží izolují tělo od chladu a tepla.

Vnější bariéra UV ochrana Tlak, nárazy a odírání: Epidermis opět tvoří první obrannou vrstvu. Tukové buňky v podkoží představují ‚vycpávku‘, která funguje jako tlumič nárazů, a chrání svalovou tkáň a fascie (vazivový obal svalů), které se nacházejí pod ní.  Když je kůže vystavena určitým vnějším podnětům, rohová vrstva zesiluje – na rukou nebo nohou se například tvoří v případě opakovaného tření mozoly.

Chemické látky: ochranná schopnost hydrolipidického filmu a ochranného kyselého pláště pomáhá chránit tělo před škodlivými alkalickými chemickými látkami.  Přečtěte si více ve článku faktory, které ovlivňují kůži.  

Bakterie a viry: rohová vrstva epidermis a její ochranný kyselý plášť tvoří bariéru proti bakteriím a plísním. Pokud některé projdou první obrannou linií, imunitní systém kůže zareaguje.

Ochranná bariéra Vnímání Naše kůže mnoho rolí nezbytných pro naše zdraví a pohodu: 

  • Regulace teploty: Kůže ochlazuje tělo potem a stahováním cévního systému v dermis šetří teplo. 
  • Vnímání pocitů: Díky nervovým zakončením je kůže citlivá na tlak, vibrace, dotek, bolest a teplotu.  
  • Regenerace: Kůže má schopnost hojit rány.  

Zdroj potravy: tukové buňky v podkoží slouží jako důležité uskladňovací jednotky pro živiny. Když je tělo potřebuje, pronikají do okolních krevních cév a ty je přepravují tam, kde jsou třeba.  

Kůže hraje také významnou roli v psychice člověka. Jako nejviditelnější ukazatel zdraví, ovlivňuje stav kůže i to, jaký ze sebe máme pocit a jak nás vnímají ostatní. Když je kůže je zdravá a bez problémů, cítíme se spokojeně a sebejistě.

Teplota Regenerace

Zdravá kůže má rovnoměrné zabarvení, hladký povrch, je dostatečně hydratovaná, přiměřeně citlivá na dotek, tlak a teplotu. Když je přirozená bariéra kůže narušena, jsou její ochranná funkce a zdravý vzhled ohroženy: 

  • Ztrácí hydrataci a pružnost a může být na pohled i na dotek suchá, hrubá, popraskaná a/nebo ochablá. 
  • Stává se citlivější na vnější vlivy (např. slunce a změny teploty) a je více náchylná k infekci. 

Infekcí napadená kůže se může zanítit, neboť se zde soustřeďují protizánětlivé buňky imunitního systému, aby opravily poškozenou bariéru a vyléčily infekci. V případě např. atopického ekzému a svědící vlasové pokožky je často nutná specializovaná léčba, která prolomí začarovaný kruh opakovaného svědění a další infekce, a pomůže obnovit přirozenou bariéru kůže.

Kůže má řadu vlastních mechanismů pro regeneraci a obnovu.  Bazální vrstva zajišťuje trvalou obnovu epidermis prostřednictvím neustálého buněčného dělení: 

  • Dojde-li k poranění pouze ve vnější vrstvě, poškození (označované též jako eroze) se zahojí bez jizev.   
  • Pokud poranění projde až do dermis a zasáhne bazální membránu  (např. vřed), pak obvykle vznikají jizvy. 

Hojení probíhá v několika po sobě jdoucích etapách:

  1. Dochází ke srážení krve, kdy krev vytváří nerozpustnou membránu, která uzavře ránu (strup). 
  2. Mrtvé a poškozené buňky a jejich pojivové tkáně jsou enzymy rozloženy a rozpuštěny.
  3. Buňky, které chrání tělo tím, že tráví škodlivé bakterie a mrtvé buňky, se aktivují.  Do rány proudí lymfa. 
  4. Nové buňky – včetně zárodků vlásečnic, pojivové tkáně a kolagenních vláken – se tvoří v procesu známém jako epitelizace.

Tuto poslední fázi lze stimulovat a podpořit použitím lokálních léčiv, které pomáhají hojení (např. dexpanthenol). 

 Přečtěte si více o faktorech, které ovlivňují zdraví kůže a o tom, jak udržet pokožku zdravou ve článcích faktory, které ovlivňují kůži, péče o pokožku těla a každodenní péče o pleť obličeje.

  • Filozofie
  • Historie značky Eucerin
  • Kontakt
  • Eucerin akce a soutěže
  • O nás
  • Pracovní příležitosti
  • Please select a local market website

Источник: https://www.eucerin.cz/o-kuzi/zakladni-informace/struktura-a-funkce-kuze

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector