Antacida – vše o zdraví

Za průjem označujeme vodnatou stolici, která se objeví častěji než 3x za den. Akutní forma průjmu nás může přepadnout bez varování.

Sníme něco zkaženého nebo něco, co nám nesedne a máme zaděláno na problém. Na vině mohou být taky některé léky, jejichž užívání má projímavý účinek.

Nebezpečí akutního průjmu tkví v dehydrataci a minerálovém rozvratu. Pokud vás přepadne průjem, hodně pijte. 

K léčbě průjmu slouží:

  • Antimolitika, která zpomalí pohyb střev. Hodí se zejména, když se potřebujete bezpečně vzdálit od záchodu např. při cestování. Patří sem například Imodium. 
  • Antisekretorika sníží střevní sekreci. Zástupcem této skupiny je např. Hidrasec.
  • Adsorbencia na sebe vážou škodlivé látky – toxiny. Např. aktivní černé uhlí.
  • Dezinficiencia se hodí v případě infekčního průjmu. Nejznámějším zástupcem je Endiaron.
  • Probiotiky můžete klasickou léčbu průjmu doplnit. Obnovují přirozenou mikroflóru ve střevě.

Antacida - Vše o zdraví Nadýmání a plynatost

Některá jídla nám umí pěkně zavařit. Určitě jste se s tím už někdy setkali. Nafouklé a bolavé břicho a křeče. Nic příjemného. Plyny v žaludku vznikají přirozeně. Denně jich vyprodukujeme až půl litru.

Jejich vyprodukované množství značně zvyšuje např. konzumace některých jídel (luštěniny, zelenina), věk, hormonální nerovnováha, stres i spěch při jídle.

Přípravky vhodné na nadýmání a plynatost jsou deflatulencia, k nimž patří třeba Espumisan a probiotika. 

Antacida - Vše o zdraví  Problémy s trávením

O problémech s trávením mluvíme tehdy, když máme pocit, že nám jídlo leží dlouho v žaludku a trpíme pocitem plnosti. Pomocnou ruku nám v tomto případě podají trávicí enzymy, které zlepšují rozklad potravy. Užíváme je během jídla nebo těsně po něm. Občas mohou pomoci i bylinky, které najdete ve vybraných čajích – takové například nabízí značka Leros.

Antacida - Vše o zdraví Pálení žáhy

O pálení žáhy mluvíme ve chvíli, kdy se nám žaludeční šťávy vrátí do jícnu a podráždí ho. V určitých situacích cítíme lehké pálení žáhy všichni třeba, když si lehneme po jídle, nebo když něco děláme v předklonu. Pokud se u vás pálení žáhy objevuje pravidelně, nepodceňujte to a raději navštivte svého lékaře, aby vás vyšetřil. K přípravkům na pálení žáhy patří:

  • Antacida, která neutralizují kyselé žaludeční šťávy. Patří k nim třeba přípravky Rennie. 
  • Algináty fungují tak, že na povrchu žaludku vytvoří ochrannou vrstvu. Do této skupiny patří Gaviscon.
  • Inhibitory protonové pumpy sníží tvorbu žaludečních kyselin např. Apo-Ome.

Antacida - Vše o zdraví Co pomáhá na pálení žáhy

Dá se říct, že na pálení žáhy pomáhá střídmější strava. Rozhodně byste se měli vyhýbat potravinám, které dráždí jícen. Odpusťte si tučné a sladké, čerstvé pečivo, cibuli a česnek, koření, kávu i alkoholické nápoje. Osvědčená první pomoc je jedlá soda.

Antacida - Vše o zdraví  Zácpa

Zácpa se definuje velmi obtížně. Každý má své vnitřní pochody nastavené trochu jinak. Nejběžnější definice, se kterou se setkáte je: „Zácpa je stav, kdy dochází k vyprázdnění stolice v intervalu delším než 1× za tři dny a v množství menším než 80 g.“ Ale neberte to jako dogma.

Za zácpu považujeme i vyprazdňování, které je namáhavé nebo nedostatečné. Zácpa se dá léčit pomocí jednoduchých cvičení, kdy procvičujete defekační reflex. Další možností jsou laxativa – projímavé léky. Neměly by se užívat dlouhodobě bez porady s lékařem. Mohly by váš problém ještě zhoršit.

Méně invazivní možností jsou sirupy, tablety nebo žvýkací kostky s vlákninou, které zlepšují střevní pochody a změkčují stolici. 

Léky na zažívání      Doplňky stravy

Источник: https://www.benu.cz/problemy-se-zazivanim

SuperB – Vitamíny B ve zdraví i nemoci

Vitamíny skupiny B spojuje jejich rozpustnost ve vodě i vzájemná součinnost a podpora.

Vzásadě je musíme přijímat ze stravy. Některé formy vitamínu B3, vitamíny B9 a B12 produkují i specializované bakterie střevní mikroflóry, avšak jejich produkce bývá stěží dostačující potřebám těla i u mladých zdravých lidí. Vpozdějším věku i vdůsledku užívání antibiotik a některých dalších skupin léků je tělesná produkce těchto vitamínů zcela nedostačující.

Vitamíny B se jako koenzymy podílejí na nesčetných procesech látkové přeměny, zejména na odbourávání bílkovin, tuků a cukrů, čímž ovlivňují prakticky veškeré fyziologické procesy vtěle.

Mají obzvláštní význam pro optimální fungování mozku a nervové soustavy, protože řídí biosyntézu aminokyselin, jejichž metabolity (serotonin, melatonin, acetylcholin, dopamin, oxid dusnatý, atd.

) hrají vnervové soustavě klíčové role.

Deficit vitamínů B

Nedostatečná dostupnost se týká zpravidla jen některých vitamínů skupiny.

Chemické formy vitamínů ve stravě nebo vdoplňcích stravy nejsou, až na několik výjimek, totožné sjejich formami, které aktivně ovlivňují metabolické děje. Aktivní formy si tělo vytvoří samo, vřadě případů za pomoci střevní mikroflóry.

Určité procento osob má vrozenou metabolickou anomálii a jejich tělo nedokáže aktivní formy některých vitamínů vdostatečné míře vytvářet.

Kpřeměně přírodní formy na formu metabolicky aktivní je předpokladem optimální funkce trávícího systému, zejména žaludku a tenkého střeva. Po 50. roce života trávící systém již zdaleka u většiny osob optimálně nefunguje, proto významně klesá i dostupnost a využitelnost většiny vitamínů B. Tuto příčinu deficitu mohou výrazně zhoršovat některé skupiny léčiv, vprvé řadě antibiotika a antacida.

Deficit určitých vitamínů, případně jejich vzájemný nepoměr se vyskytuje u duševních poruch, např. schizofrenie, a nervových onemocnění. Deficit jiných vitamínů je spojen sporuchami regenerace kůže, vlasů a nehtů a kožními chorobami, atp.

  • Doplňování vitamínů B
  • Přijímáním vitamínů B ve formě doplňků stravy lze nedostatek konkrétních vitamínů napravovat a tím přispět kcelkově lepšímu zdravotnímu stavu.
  • I když může být kvalifikovaný důvod užívat vkonkrétním případě jen jeden či dva určité vitamíny cíleně, užívání plnohodnotného komplexu vitamínů může být i vtomto případě stejně prospěšné, protože tělo si dle svých potřeb zpřísunu vitamínů vybere ty potřebné, zatímco ty méně potřebné se nijak negativně neprojeví.
  • Charakteristika multikomplexu SuperB

Sestavování komplexů vitamínů B má za sebou dlouhou historii. Složení přípravku SuperB je kvalifikovaným kompromisem mezi skladbou a množstvím jednotlivých vitamínů pro účely pokrytí vitamínového deficitu a současně pro účely ovlivnění stále hojněji se vyskytujících patologií jako jsou hyperhomocysteinémie, AGE a chronické záněty.

SuperB obsahuje významná množství donedávna značně nedoceněných vitamínů B 8,9,10 a 12. Podkladem kjeho sestavování je množství meta analýz klinických studií zoblasti léčby i výživy.

  1. Zpracování přípravku do formy měkkých glycerinových tobolek zaručuje lepší a plynulejší vstřebatelnost jednotlivých vitamínů než forma tvrdých kapslí nebo tablet.
  2. Co je hyperhomocysteinémie
  3. Pojmenování abnormální hladiny homocysteinu vkrvi.
  4. Jaké nebezpečí pro zdraví zvýšený homocystein představuje

Homocystein aktivuje protrombin a další koagulační faktory, což znamená, že způsobuje vyšší hustotu a srážlivost krve. Čím je hladina homocysteinu vyšší, tím vyšší je i hustota a srážlivost krve.

I malé zvýšení hladiny homocysteinu znamená značné riziko tromboembolické nemoci, infarktu srdce, mozku, či jiné selhání krevního oběhu.

Zvýšená hladina homocysteinu je také zdokumentována u nemocí ledvin, lupenky, poruch činnosti štítné žlázy, revmatoidní artritidy, depresí, poruch kognitivních funkcí, lupu erythematosus, AIDS a rakoviny. Může zhoršovat průběh i dalších onemocnění, což ale dosud není zcela prokázáno.

Podle norské studie zroku 1997 je vysoká hladina homocysteinu 4x vyšším rizikovým faktorem úmrtí na selhání srdce než vysoká hladina cholesterolu a triglyceridů.

Jakou roli homocystein vtěle hraje

Je odpadním produktem metabolismu methioninu a není znám účel, kterému by vtěle sloužil, svýjimkou možnosti jeho zpětné přeměny na methionin nebo cystein, případně obojí. Nedostatek vitamínů B tuto přeměnu podstatně ztěžuje, vdůsledku čehož se hladina homocysteinu vkrvi zvyšuje.

Co zvyšování hladiny homocysteinu podporuje

Nejvíce konzumace kávy a kofeinových nápojů vpřímé závislosti na dávkách. Vmenší míře alkohol a antidiabetické léky ze skupiny biguanidů, např. Metformin. dále léky omezující vstřebatelnost vitamínů B, např. antacida a hormonální antikoncepce

Jak hladinu homocysteinu upravit na normální hodnoty (< 8 mikromol/L)

K tomu slouží doplňování vitamínů B, především vpřípravku SuperB. B6 aktivuje enzym CBS, který provádí přeměnu homocysteinu na cystein, B 6,9 a 12 zase aktivují přeměnu zpět na methionin.

B 10 a 11 nepřímo podporují přeměnu na obě aminokyseliny. Významným nástrojem ke snížení hladiny homocysteinu je pravidelná fyzická námaha (každodenní cvičení nebo těžká fyzická práce).

Zásadní omezení konzumace kofeinových nápojů a alkoholu je samozřejmostí.

Jaký počet lidí je hyperhomocysteinémií ohrožen

Asi 10 % dospělé populace má vysokou hladinu homocysteinu, dalších zhruba 6 % má hladinu zvýšenou nad normu. Počet lidí ohrožených hyperhomocysteinémií ale trvale narůstá.

  • Co je AGE
  • Je to akronym anglického termínu pro pokročilé glykované koncové produkty, odborně také nazývané Amadoriho produkty.
  • Jak tyto produkty vznikají

Nevyužité nadbytečné molekuly glukózy kolují krevním oběhem a kontaktem sbílkovinami a tuky vytvářejí nové látky, které tělu nejsou nijak prospěšné, naopak mu začínají škodit. Tělo má různé nástroje ktomu, aby se těchto škodlivých látek zbavovalo.

Zajímavé:  Národní Program Obnovy A Podpory Zdraví Čr?

Glykované produkty se tvoří i vtěle mladých zdravých osob soptimálním metabolismem glukózy, avšak díky efektivitě odbourávání těchto produktů zde nehrozí žádné zdravotní komplikace.

U starších osob a zejména diabetiků je množství glykovaných produktů tak vysoké, že je tělo nedokáže odbourat a tyto produkty pak tvoří další, komplexnější sloučeniny, které jsou ještě toxičtější a jsou nazývány AGE nebo Amadoriho produkty.

Jak AGE tělu škodí

V těle existuje množství bílkovinných látek i kombinací bílkovin a tuků (lipoproteinů), které plní zcela specifické úkoly. AGE způsobují zkřížené vazby (cross-linking) mezi těmito látkami, čímž je značně omezují vplnění úkolů, čili snižují přirozenou efektivitu fyziologických procesů.

Krajním vyjádřením škodlivosti AGE je odumírání nervových tkání různých orgánů vterminálním stádiu diabetu nebo rakoviny. AGE mohou ale vyvolat řadu závažných zdravotních problémů i u osob, které dosud diabetu nebo onkologickým onemocněním nepodlehly.

Sumárně řečeno, vysoké množství AGE znamená hodně předčasné stárnutí.

Co produkci AGE zvyšuje

Primárním faktorem je určitě nadměrné množství glukózy vkrvi, ale významně též produkci AGE podporuje kouření a konzumace alkoholu. Zásadním přispěvatelem ke vzniku AGE jsou i těžké kovy, zejména olovo a hliník (ostatně jsou také významně zastoupeny vtabákovém kouři a alkoholických nápojích).

Co produkci AGE snižuje

Nejpřirozenějším a vysoce efektivním nástrojem kredukci tvorby AGE je každodenní fyzická námaha.

Doplňování vitamínů B ve formě přípravku SuperB je účinným paralelním opatřením. B 5 a 6 brání vzniku primárních sloučenin bílkovin sglukózou, B 1 blokuje vznik zkřížených vazeb mezi bílkovinami a vznik AGE, B 8, 10 a 12 brání transformaci sekundárních sloučenin na AGE.

Co jsou chronické záněty

Tkáně, které jsou během života soustavně zatěžovány, se brání poškození vytvořením zánětu. Platí to u mechaniky kloubů, ale zejména u výstelky trubic srdečně cévního, dýchacího, trávícího a urogenitálního systému. Jelikož zatěžování těchto tkání probíhá trvale, zánět pokračuje, avšak již nemá ochrannou funkci, naopak sám o sobě tyto tkáně dále poškozuje.

Na rozdíl od zánětů kloubů, záněty lokalizované ve výstelce dýchacích nebo trávících cest nevyvolávají bolest, a proto mohou zůstat léta nepovšimnuty.

Chronickým zánětem narušená tkáň ztrácí mnoho ze svých nezastupitelných funkcí, snadno se stává terčem infekcí a ve spojení snimi i bez nich je úrodnou půdou pro vznik nezhoubných i zhoubných nádorů.

Kolorektální karcinom je typickým a častým příkladem zánětem vyvolané destrukce střevní výstelky a následného vzniku nádoru.

Chronický zánět výstelky může mít za následek řadu zdravotních komplikací i mimo oblast infekcí a nádorů. Jako příklad mohou sloužit ateroskleróza, ulcerativní kolitida a další choroby.

Výskyt chronických zánětů

Od začátku dospělosti trpí chronickými záněty až 10 % populace. Většinou se jedná o záněty dutin horních dýchacích cest. Svěkem počet lokalit zasažených chronickým zánětem stoupá a okolo 70. roku života již více než 95 % osob trpí chronickými záněty cév, střev a dýchacích cest vrůzných kombinacích.

Co podporuje chronický zánět

Strava obsahující vysoký podíl rafinovaného cukru a trans mastných kyselin (ztužených tuků) a přepálených tuků nahrává rozvoji zánětu ve značné míře.

Obezita sama o sobě je generalizovaný latentní chronický zánět. Významným promotérem chronického zánětu je stres, jelikož stresový hormon kortizol sám o sobě spouští zánětlivou reakci.

Rozvoj zánětu podporují též kofeinové nápoje, alkohol a kouření.

Co brzdí fungování chronického zánětu

Zpotravních složek to jsou omega kyseliny, vitaminy C a E a četné antioxidanty obsažené vzelenině a ovoci, a zejména vdoplňcích stravy. Zdoplňků stravy má nejsilnější protizánětlivý účinek směs boswellových kyselin a kurkuminoidy. Nejpřirozenějším a nejefektivnějším protizánětlivým nástrojem je každodenní cvičení nebo sportovní aktivita na čerstvém vzduchu.

Jak působí při chronickém zánětu vitamíny B

Tyto vitamíny nemají přímý protizánětlivý účinek, ale jejich úloha při ochraně tkání před poškozením není o nic méně důležitá.

Probíhající zánět tělu odnímá schopnost produkovat optimum energie a tento problém pomáhá řešit B 1 a 8. B 5 má nepřímý protizánětlivý účinek, B 9, 10 a 12 posilují složky imunitního systému závislé na výkonnosti střevní mikroflóry. B 5 přímo podporuje růst přátelský bakterií a B 6 spolu sB 1 redukují stresovou reakci, která je se zánětem spojena.

Online prodej:

Vitamíny

Источник: https://www.mj-krasazdravi.cz/blog/superb---vitaminy-b-ve-zdravi-i-nemoci/

Zchlaďte si žáhu: Pálení a reflux odstraní přírodní prostředky | Žena.cz

Hltání, přejídání, příliš ostrá a slaná jídla a samozřejmě stres. Tyhle všudypřítomné (zlo)zvyky vlastně rovnou vysvětlují, proč tyto zažívací problémy postihují tolik lidí. 

Pálení žáhy neboli odborně pyróza je nepříjemný pocit bolesti v dolní části hrudníku. Bývá často spojen s kyselou nebo hořkou příchutí v krku a ústech. Tyto potíže se většinou objevují po objemných jídlech, vleže či v předklonu. Mohou trvat pár minut až několik hodin.

Spouštěčů je hodně

Příčinou je uvolnění svěrače v dolní části jícnu. To vede k návratu (refluxu) kyselého žaludečního obsahu do jícnu, případně až do dutiny ústní. Pálení žáhy může přinést také těhotenství, obezita, některé léky – nejčastěji to bývají přípravky proti bolesti či kortikoidy, bublinkové nápoje, alkohol, čokoláda a kouření nebo potravinová alergie.

Mezi příznaky potíží se žáhou lze kromě pálení v dolní části hrudníku zařadit také: 

  • bolesti na hrudi (tento problém je potřeba vždy vyšetřit u lékaře, za pálení žáhy lze snadno zaměnit počínající infarkt myokardu)
  • kyselou pachuť v ústech a krku a bolest v krku
  • bolesti a nepříjemné pocity v oblasti žaludku
  • říhání s návratem kyselého žaludečního obsahu

‚Reflux žaludečních kyselin do jícnu může být příčinou i dalších potíží, které již spíše představují komplikace tohoto onemocnění. Jsou to například stavy připomínající laryngitidu, astma, ale i zápal plic, obtěžovat může též zánět dásní či páchnoucí dech,‘ vypočítává doktor Jaroslav Čupera, který se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii, a je členem Rady Homeopatické lékařské asociace.

Jídlo jako základ léčby

Jako první krok doporučuje doktor Čupera úpravu životosprávy.  Radí ze stravy vynechat nebo výrazně omezit tučná i kořeněná jídla a sladkosti. Také je potřeba snížit spotřebu nejen kofeinu a alkoholu, ale i potravin a nápojů obsahujících mentol.

‚To vše jsou látky výrazně dráždící sliznici zažívacího traktu. Samozřejmostí je nepřejídat se a dodržovat známé doporučení jíst častěji a menší porce. Je vhodné stravovat se v klidu, rozhodně ne ‚pracovně a v běhu‘. Také se doporučuje jíst nejpozději dvě až tři hodiny před ulehnutím ke spaní,‘ říká homeopat.

Vyzkoušet můžete podle jeho doporučení přírodní prostředky k léčbě překyseleného žaludku.

  • Aloe vera zklidňuje sliznici žaludku a střev.
  • Zelené potraviny (zelený ječmen, chlorela) neutralizují žaludeční kyseliny.
  • Heřmánkový čaj zklidňuje nejen rozbouřené trávení, ale i vystresovanou mysl.
  • Probiotika podporují osídlení střevní sliznice vhodnými mikroorganismy.
  • Šťáva ze syrového zelí je známá neutralizací žaludečních kyselin (stačí jedna sklenice denně).

Stačí pár zrnek

Když už je nutná léčba, lze začít třeba s homeopatiky. Doktor Čupera má u svých pacientů vynikající výsledky s těmito přípravky: 

  • Ipecacuanha 9CH – lék vhodný tehdy, když se reflux projevuje jako pálení žáhy s nevolností, která se nezlepší zvracením. Pacient hodně sliní, má čistý jazyk bez povlaku a kupodivu si nestěžuje na pocity žízně. Je to jeden z důležitých preparátů na potíže s refluxem v těhotenství.
  • Nux vomica 9CH – přípravek pomáhající workoholikům a účinný pro lidi, kteří si stěžují na pálení žáhy s nadýmáním, ale bez nevolnosti a zvracení. Mívají však povleklý jazyk. Tento lék řeší i potíže s trávením u osob se sklony k velké konzumaci alkoholu, kávy a cigaret. Často stav zhoršují sklony k zácpě či vzteku.
  • Staphisagria 9CH – je osvědčeným preparátem na pálení žáhy u kuřáků.
  • Arsenicum album 9CH – lék hodící se pro jedince, kteří si stěžují na zvláště urputné pálení žáhy, které se ale lepší teplým jídlem a nápoji (především teplým mlékem). Celkově jde o bledé, slabší pacienty s chladnou kůží a trpící velkými úzkostmi. Potíže se objevují často v noci a bývají vyvolány třeba přejedením se zmrzliny nebo vodnatého ovoce, jako jsou melouny. Stav může být doprovázen i pálivým a páchnoucím průjmem.
  • China rubra 9CH – přípravek řeší nepříjemný pocit v břiše, kterému uleví odříhnutí. Říhání je kyselé, hořké a páchnoucí. Zhoršuje se v noci a po jídle. Strava je zpracovávána velmi pomalu a někdy pacient zvrací nestrávené jídlo.
  • Pulsatilla 9CH – je preparátem určeným na potíže vyvolané tučným jídlem, vepřovým a buchtami. Řeší pocit těžkosti v oblasti žaludku a pálení žáhy. Pacient mívá navíc sucho v ústech s odpornou pachutí. Přesto netrpí žízní a nemá potřebu pít. Jazyk bývá potažen silným bílým povlakem.
  • Phosphorus 9CH – pomáhá lidem, kteří si stěžují na stálé pálení v žaludku, kterému se snaží ulevit studenými nápoji. Ale krátce poté, co se napijí, tak zvrací. Potíže doplňuje pocit prázdnoty v žaludku a pálení mezi lopatkami.
  • Bryonia alba 9CH – je vhodným lékem pro jedince popisující své potíže jako ‚kámen v žaludku‘. Bolesti jsou ostré, bodavé a zhoršuje je i malý pohyb, kašel či hluboký nádech. Stav se lepší, je-li dotyčný v úplném klidu nebo když leží na bolestivých místech. Potíže provází veliká žízeň.
  • Lycopodium clavatum 9CH – přípravek zabírá u osob se zpomaleným trávením obecně. Trápí je pocit nadmutí břicha se škroukáním a pálení žáhy. Potíže mívají hlavně po zelí, cibuli a ústřicích. Uleví jim často povolení těsných šatů a opasků, konzumace teplých nápojů a říhání.
  • Calcarea carbonica 9CH – je namístě u obézních lidí, kteří mívají pálivý pocit v oblasti žaludku se zvracením kyselého obsahu.
Zajímavé:  Léky Na Zánět Varlat?

Léky podáváme při akutních potížích pětkrát denně pět granulí, se zlepšením postupně snížíme aplikaci na dvakrát až třikrát denně.

Od léků po operaci

Jinak léčba refluxu obvykle spočívá v předepsání léků ke snížení kyselosti žaludečního obsahu (antacida a blokátory protonové pumpy), případně se používají preparáty povzbuzující posun žaludečního obsahu (takzvaná prokinetika). V některých případech je na místě operační léčba.

více na uLékaře

  Video Mohlo by Vás také zajímat:

Источник: https://zena.aktualne.cz/zdravi/paleni-zahy/r~ba6bb7247f8211e6abfa0025900fea04/

V těle vše souvisí se vším. Jak si udržet zdraví pomocí přírodních léčiv

Náš organismus a jeho schopnost udržet zdraví je dán fungováním stovek mechanismů, které spolu denně kooperují, navazují na sebe a fungují jako celek. Když dojde k nemoci, je tedy nutné podívat se na celé soukolí, ne jen na onen důsledek.

Myslím, že toto většina z nás i vnitřně tak nějak vnímá a často očekává od lékařů nějaké řešení, které zasáhne právě do toho soukolí. Mnohdy pak býváme zklamáni, když z ordinace lékaře odejdeme s novým platem léků, aniž by zjišťoval, kde může být kořen problému. To je důvod, proč pak lidé hledají pomoc u bylin a u různých terapeutů celostní medicíny. Chtějí pochopit, co se děje a proč.

Terapie v souvislostech

Pojďme se podívat na příklad. Člověk trpí následujícími symptomy, kdy většina z nich spolu zdánlivě nesouvisí, každý z nich je i nějak pojmenován a řešen nějakým specialistou.

  • Pálivá bolest v nadbřišku a návrat kyselé nestrávené potravy = pyróza – reflux jícnu – řeší gastroenterolog
  • Páchnoucí dech = halitóza – řeší stomatolog
  • Krvácení dásní = parodontóza – řeší stomatolog
  • Návaly horka a celkový pocit horkosti = hormonální nerovnováha – u žen řeší gynekolog
  • Opakovaná ječná zrna = řeší oftalmolog
  • Duševní neklid = úzkost či deprese – řeší psycholog či psychiatr

Vidíme šest různých symptomů, pět různých specialistů a každý bude řešit tu svoji část. Pokud se na tyto potíže podíváte očima čínské medicíny, která je svým celostním přístupem asi nejvíce propracovaná, tak se vám vše spojí v jedno, a to horkost až oheň v žaludku.

Základem terapie „žaludečních“ potíží je správné stravování, do něhož patří i byliny.

Netvrdím, že to tak musí být vždy, a opravdu není nutné u každého vřídku hledat vnitřní souvislosti. Pokud však do sebe ráno musíte nasypat šest léků a kýžený výsledek nepřichází, možná by stálo za to zjistit, zda mezi vašimi potížemi není nějaká souvislost. Podívat se na své zdraví z ptačí perspektivy.

Znamená to, že máte nemocný žaludek?

Ne, neznamená. Pokud se u vás objeví výše zmíněné symptomy a diagnostikuje se, že se jedná o horkost žaludku, neznamená to, že máte nemocný žaludek.

Znamená to, že jeho čchi (energie) je v nerovnováze. Základem terapie takovýchto „žaludečních“ potíží je správné stravování, do něhož patří i byliny.

Důležité je však správné žvýkání, jíst pouze teplou stravu, pít teplou vodu a hlavně jíst v klidu.

K uzdravení potřebujete vyřešit „terén“, tedy vyloučit horko, popřípadě oheň.

Na pálení žáhy se často předepisují tzv. anatacida, která neutralizují žaludeční kyseliny. Bohužel, skutečně zvýšená kyselina v žaludku bývá jen u mála pacientů.

Navíc antacida blokují vstřebávání bakterií, a ty se pak dostávají do tenkého střeva, kde být nemají. Mnohem komplexnější se zdá být použití tzv.

kyseliny alginové, která vytvoří na žaludeční sliznici jakýsi gel, čímž ji chrání před působením nežádoucích činitelů.

V přírodní medicíně na tomto principu funguje jilm plavý, který dokáže na sliznicích vytvořit ochranný sliz, což pomáhá jejich hojení a téměř okamžitě je zklidní.

Jeho výhoda je, že se může podávat opravdu dlouhodobě, bez nějakých vedlejších účinků. Nicméně, pořád se jedná o symptomatickou léčbu.

K uzdravení potřebujete vyřešit „terén“, tedy vyloučit horko, popřípadě oheň. To už je však otázka konkrétní terapie.

Kdo vám může pomoci

Poptejte se po svém okolí na tip na terapeuta celostní medicíny. Může to být čínská medicína, ajurvéda či naturopatie.

Součástí terapie by vždy měl být vstupní pohovor, který je plný otázek, jež nakonec vedou k nějakému výsledku. Je to trochu detektivní práce a popravdě, ne vždy se zadaří.

Jedno platí ale vždy: Začnete-li řešit své potíže jinak než běžnou medicínou, přebíráte odpovědnost za své jednání a za své zdraví.

Nejsem moc zastánce nějakých měřicích a diagnostických přístrojů. Myslím, že ještě nikdo nevymyslel nic lepšího než vycvičené lidské oko a cit.

Byliny, se kterými neuděláte chybu

Koptis čínská (huanglian) je bylina, která tzv. odvádí horkost, ale zároveň působí na výživu mikrobiomu. Může se použít jako odvar či extrakt. Často je součástí „ochlazujících“ směsí jako například Obnova spálené země či Stín brokátového závoje.

 Skvěle působí hericium, což je medicinální houba, která je balzámem pro žaludeční sliznici. Opět můžete použít odvar, extrakt nebo biomasu. Žaludek a trávení bývají přímo navázané na psychiku, proto nezapomínejte na hořčík.

Ideálně ve formě glycinátu, který dokáže zklidnit roztěkanou psychiku.

Berte prosím má doporučení jako obecná. Je to jeden příklad, každý z nás je originál a individuální přístup je to, čím je celostní medicína jiná. Díky tomu je v řešení chronických obtíží mnohem úspěšnější.

Článkem jsem chtěla hlavně ukázat, jak se lze na své „nemoci“ dívat a že v těle vše souvisí se vším.

Řešení jednotlivých symptomů je stejné, jako kdyby vám pořád praskala žárovka u světla v autě, a vy jste ji dokola vyměňovali, aniž byste se podívali, zda není problém někde v elektrice.

foto: Shutterstock

Источник: https://www.flowee.cz/clovek/7840-v-tele-vse-souvisi-se-vsim-jak-si-udrzet-zdravi-pomoci-prirodnich-leciv

Nadměrná konzumace přípravků proti pálení žáhy může škodit

28.8.2018

© derneuemann – Pixabay

Takzvaná antacida je nutné polykat s rozmyslem. Jejich dlouhodobé užívání může snadno uškodit. Podle některých studií existují důkazy zvýšení rizika rakoviny jícnu.

Antacida jsou přípravky, které snižují kyselost žaludečních šťáv.

Lidé je však často používají bez dostatečné rozvahy – nejen při gastritidě či refluxní chorobě jícnu, ale i při pouhém podráždění žaludku nebo dalších běžných potížích.

Účinnou látku těchto léčiv tvoří omeprazol, pantoprazol, esomeprazol a další. Některé z nich jsou volně prodejné, jiné se vydávají výhradně na lékařský předpis. Spotřeba všech neustále stoupá.

Antacida jsou většinou dobře snášena. Nicméně jejich dlouhodobé užívání zjevně nese rizika, jak na základě nových výzkumů upozornila německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest.

Závěry jedné ze studií se zakládají na pozorování skoro 800 000 dlouhodobých uživatelů antacid ve Švédsku a ukazují, že je u nich značně vyšší riziko vzniku rakoviny jícnu než u ostatní populace, nezávisle na důvodech užívání.

Za vážný rizikový faktor je ovšem považována i samotná refluxní choroba jícnu, při které se antacida běžně užívají.

Již dříve byly zaznamenány také další nežádoucí účinky antacid – lámavost kostí, kardiovaskulární choroby, zánět plic, střevní infekce.

Žaludek bez kyselin pravděpodobně usnadňuje bakteriím usadit se v těle.

Přesto nejsou výsledky studií zcela důvěryhodné, protože nebyl prokázán přímý kauzální vztah a pacienti, kterým jsou antacida předepisována, jsou většinou starší a nemocnější než ti, kteří je neužívají.

Je rovněž známo, že antacida mohou vyvolat nedostatek vitaminu B12, protože jeho získávání ze stravy vyžaduje přítomnost kyselých žaludečních šťáv. To platí i pro hořčík, železo nebo vápník. Právě nedostatek vápníků způsobuje osteoporózu a již zmíněnou lámavost kostí. Antacida snižují také vstřebání jiných léčiv.

Jak předejít nežádoucím účinkům antacid

Bez lékařského předpisu bychom neměli užívat antacida po dobu delší než dva týdny a to maximálně třikrát ročně. Lékaři by měli tyto přípravky předepisovat jen cíleně a při prokázané diagnóze. Dávka by měla být co nejnižší a účinek je nutné pravidelně sledovat.

Zajímavé:  Vepřová Játra A Zdraví?

V opodstatněných případech je užívání antacid samozřejmě nutné a rozhodně se nedoporučuje přestat s ním ze dne na den a bez porady s odborníkem.

Tablety a kapsle se zpravidla nesmí půlit, protože mají obal, který bezpečně dostane obsaženou účinnou látku tam, kde bude v těle nejúčinnější. Chcete-li snížit dávku, používejte slabší přípravek.

Источник: https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-6879/nadmerna-konzumace-pripravku-proti-paleni-zahy-muze-skodit

Antacida

Antacida jsou léčiva, která snižují kyselost žaludečního obsahu.

Obecná charakteristika

Antacida neutralizují kyselinu chlorovodíkovou v žaludeční šťávě, čímž tlumí aktivitu pepsinu a zvyšují pH na zásaditou stranu. Ta, která obsahují sloučeniny hliníku jsou mimoto schopna vázat žlučové kyseliny.

Indikace

Antacida se používají především při zažívacích potížích (dyspepsiích) spojených zejména s překyselením (hyperaciditou) k léčbě žaludečních vředů a refluxní choroby jícnu, pyróze (pálení žáhy).

Antacida se aplikují preventivně nebo v rámci léčby příznaku při potížích.

Nežádoucí účinky

Dlouhodobá aplikace může způsobit poruchu vstřebávání fosfátů, skrze mechanizmus reakce hliníku s fosfáty za vzniku nerozpustných solí. Důsledkem může být osteomalacie.

U kardiaků je dobré volit lék s nízkým obsahem sodíku.

U nemocných s poruchou funkce ledvin je třeba dávat pozor na rozvoj hypermagnezémie (vysoká hladina hořčíku v plazmě) a hliníkové encefalopatie (poruchy činnosti CNS).

Interakce

Antacida mohou ovlivňovat resorpci dalších léčiv. Proto je doporučováno dodržovat mezi podáním dalšího léku alespoň tříhodinový interval.

Přípravky

  • Hydrogenuhličitan sodný (natrium hydrogencarbonicum, bikarbonát sodný, jedlá soda, NaHCO3) má silný, rychlý a krátkodobý účinek. Reakcí s HCl vzniká CO2 (oxid uhličitý).
  • Uhličitan vápenatý (calcium carbonicum) má silný, ale relativně pomalý účinek.
  • Oxid hořečnatý (magnesium oxydatum) se transformuje ve vodě na hydroxid hořečnatý a neutralizuje HCl v žaludeční šťávě. Vznikající chlorid hořečnatý působí projímavě.
  • Hydroxyhlinitan hořečnatý (magnesium aluminicum či magnesii aluminas) se v žaludku štěpí na oxid hořečnatý a oxid hlinitý. U nás je to dosud nejužívanější antacidum.[zdroj?]
  • Hydroxid hlinitý (aluminium hydroxydatum) vytváří gelovitý film na sliznici vazbou iontů H+, navíc též jen mechanicky. Účinek je slabý, ale dlouhý, nástup účinku pomalý. Komplikací může být zácpa.
  • Trisilkát hořčíku (magnesium trisilicum) uvolňuje oxid křemičitý, který je schopen vázat HCl a pepsin, stejně jako vytvářet ochranný gel na sliznici. Vzniklý chlorid hořečnatý může způsobit průjem.
  • Fosforečnan hlinitý (aluminium phosphoricum) má dlouhý a pomalý účinek.

Antacida obsahující sloučeniny hliníku a hořčíku

  • Algedrat je hydroxid hlinitý v hydratované aktivní formě.
  • Simaldrat a almasilat obsahují sloučeniny křemičitan hořčíku a hliníku v hydratované aktivní formě.
  • Hydrotalcit je zásaditý uhličitan hořečnato-hlinitý v hydratované aktivní formě.
  • Alexitol je sodná sůl zásaditého uhličitanu hlinitého a hexitolu.
  • Almagat je zásaditý uhličitan hořečnato-hlinitý v hydratované aktivní formě.

Antacida obsahující kyselinu alginovou

Indikací je především refluxní ezofagitida, pálení žáhy a kyselý reflux.

Při styku kyseliny alginové (acidum alginicum) s karbomethylcelulózou (carbomethylcellulosum) a slinami vzniká viskózní tekutina, která se v kyselém prostředí žaludku transformuje v gel s ochrannou funkcí. Po vstupu do střeva je nestráven a posléze vyloučen. Účinek trvá 2 až 2,5 hodiny.

Antacida obsahující sloučeniny bizmutu

Tato antacida obsahují zejména zásaditou formu dusičnanu bizmutitého (bismuthi subnitras) a dále obvykle soli hořčíku. Kontraindikací jsou onemocnění ledvin. Bizmut barví stolici do černa.

Antacida obsahující hydrogenuhličitan sodný

  • Hydrogenuhličitan sodný (natrii hydrogencarbonas) je rychle účinkující, reaktivní léčivo. Nadměrné dávky mohou způsobit metabolickou alkalózu.

Vhodné je jen krátkodobé užívání.

Literatura

  • Hynie, S.: Farmakologie v kostce. Vydání druhé, Triton. Praha 2001. ISBN 80-7254-181-1
  • Hynie, S. et al.: Farmakologie pro bakaláře, díl druhý. Karolinum. Praha 1996.
  • Suchopár, J.: Remedia Compendium 1996. Nakladatelství Panax. ISBN 80-902126-1-1

Portály: Medicína Autoritní data: PSH: 13120Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Antacida&oldid=18613411“

Источник: https://cs.wikipedia.org/wiki/Antacida

Léčiva vředové choroby

ANTIULCERÓZA Jsou to léčiva používaná k terapii vředové choroby.

Peptický vřed

Peptický vřed představuje defekt stěny trávicí trubice např. žaludku nebo dvanáctníku. Ke vzniku tohoto onemocnění dochází při nerovnováze mezi agresivními činiteli (žaludeční šťáva, porucha motility, bakteriální vliv Helicobacter Pyroli) a ochrannými-protektivními-mechanismy (sekrece hlenu, dostatečné prokrvení). Při nerovnováze těchto dvou mechanismů se vytvářejí příznivé podmínky pro vznik peptického vředu. Ochranná funkce žaludeční sliznice může být narušena i léky např.nesteroidní antiflogistiky – salicyláty, ibuprofen, indometacin. Rizikové faktory vzniku peptického vředu jsou pohlaví (spíše ženy), kouření, emoce, stres a životospráva. Dělíme je na:     1) látky snižující sekreci HCl

    2) látky neutralizující HCl – antacida

  • A. Látky snižující sekreci HCl

HCl v žaludku je produkována buňkami žaludeční sliznice. Histamin, Acetylcholin a žaludeční gastrin aktivují konečný mechanismus tzv.protonovou pumpu, která sekretuje vodíkové ionty do lumen žaludku. Tuto sekreci HCl lze potlačit jednak blokádou  spouštěcích receptorů (histaminových, Acetylcholinových), nebo inhibicí (potlačením funkce) protonové pumpy.

  1. Zástupci:     1) H2 – antihistaminika
  2.                cimetidin       PRIMAMET tbl. inj
  3.                ranitidin      APO-RANITIDIN

      – léčiva této skupiny blokují histaminové H2 receptory krycích buněk žaludku a tak inhibují účinky histaminu,                které vyvolávají sekreci HCl. Navíc tato skupina snižuje účinky i dalších stimulátorů žalud.sekrece a to            gastrin i acetylcholin       – jsou to základní léčiva v terapii peptického vředu       – nejdéle je používán cimetidin, další později vyvinutá H2 antihistaminika vykazují vyšší účinnost, delší dobu             působení a nižší  výskyt nežádoucích účinků                   – nežádoucí účinek: zbytnění prsní žlázy u mužů, potlačení sex.fcí                                      HISTAC                                      RANISAN 75 , 150                                      RANITAL                                      ULCOSAN

              famotidi     

APO-FAMOTIDIN                                     FAMOSAN 10,20,40                                     QUAMATEL

                                    ULFAMID

  •      2) Inhibitory protonové pumpy
  •           omeprazol  APO-OME 20

      – potlačují sekreci žaludeční kyseliny tím,že ireverzibilně blokují enzymový mechanismus při tvorbě HCl, tj.              blokují protonovou  pumpu = H+ , K+ – adenosintrifosfatázu.       – jelikož zasahují ireverzibilně, tvorba žaludeční kys.se obnovuje až po syntéze nového enzymu       – jsou to nejúčinnější prostředky k potlačení sekrece HCl, zvládají i peptické vředy                                 GASEC-20                                 HELICID 10, 20                                 LOMAC                                 OMEPIREX 10, 20, 40                                 OMEPRAZOL-RATIO                                 OMEPROL                                 ORTANOL                                 ULTOP  

          lanzoprazol    LANZUL

B. Látky neutralizující HCl – ANTACIDA  Antacida jsou látky, které na sebe váží nebo neutralizují HCl a tím zvyšují pH žaludku.  Nevýhodou je, že zvýšením pH mohou snížit aktivitu pepsinu ( je účinný do pH 4) a snižují resorbci jiných léčiv,    proto je nutné brát je s odstupem 1,5hod. Léčiva s antacidními vlastnostmi představují soli sodíku, hořčíku,    vápníku a hliníku.

  1.    1) Systémová antacida – vstřebatelná
  2.        NaHCO3 – jedlá soda
  3.        CaCO3 – uhličitan vápenatý, calcium carbonicum
  4.   2) Nesystémová antacida – nevstřebatelná – lokální
  5.      Zástupci:
  6.            hydroxid hlinitý Al(OH)3

                – při dlouhodobém užívaní vysokých dávek se mohou vyskytnout vedlejší účinky – při neutralizační reakci s HCl            uvolňuje CO2, který způsobuje dilataci žalud.stěny.          – drážděním žalud.stěny dochází sekundárně k vyplavování gastrinu a tím k opětovně zvýšené produkci HCl         – vstřebáváním sodíku Na+ může dojít ke zvýšení krevního tlaku a zadržení vody v těle         – kontraindikace: hypertenze, otoky         – má poměrně silný ale krátkodobý účinek         – rovněž ztrácí účinnost tím, že vstřebané kalciové ionty zvyšují uvolňování gastrinu         – kationty nesystémových antacid vytvářejí s HCl bazické nerozpustné sloučeniny, které se nevstřebávají         – působí tedy lokálně, vytváří ochranný povlak na sliznici, neutralizační schopnost je menší         – uplatnění nachází při pálení žáhy, a k doplnění farmakoterapie vředů jako celku               – GASTERIN gel

  •           trisilikát hořčíku           fosforečnan hlinitý Al3PO4
  •           hydroxyhlinitan hořečnatý
  •              Mg – laxativum

       Výhodné jsou kombinace Mg + Ca ,  nebo  Mg + Al              Ca – antidiarhoicum              Al – antidiarhoicum, adstringens          Kombinace Mg + Ca

           TUMS            RENNIE

         Kombinace Mg + AlACIX             ANACID             MAALOX

            TALCID

1. Ortanol 20mg, GANATONPřidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 09-03-2008 03:05 po onemocnění žaludku, kdy dosud nebyly zjištěny vředy. dlouhodobě používám Ortanol i Ganaton. Jako důsledek používání těchto léčiv se u mě projevuje trvalá nespavost, závratě,bolesti zad a řada jiných příznaků. Prosím o vyjádření, zda bych uvedené léky neměl vysadit.Děkuji za odpověď. S pozdravem Reichel
2. Re: Ortanol, GanatonPřidal lékárnice Lucie

Источник: http://www.vseprozdravi.cz/jak-funguji-leciva/leciva-vredove-choroby.html

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector