Astma – vše o zdraví

Co je astma a jak se projevuje? Astma je velmi závažné onemocnění, které se projevuje především záchvaty astmatického kašle a dušností, kdy je ztížený dech spojený s hvízdavým dýcháním. Mezi nejčastější příčiny astmatu patří alergie, proto se často setkáváme i s termínem “alergické astma”.

Nejčastěji se jedná o kontakt s alergenem, tedy s roztoči, pyly nebo částicemi kůže psů, koček nebo jiných zvířat. Mezi další příčiny patří i znečištění vzduchu v interiérech i v exteriérech, kouření (aktivní i pasivní) a nedostatečné větrání. Astma - Vše o zdraví

Především přívětivým domácím prostředím pro astmatiky. Při podezření na astma navštivte neprodleně lékaře, který udělá všechna potřebná vyšetření a stanoví léčbu.

Pro astmatiky je klíčové pečovat o své dýchací cesty. Léčit astma přírodní cestou, tedy cestou, kdy astmatik dýchá zdravý vzduch, je nejlepší podprůrnou léčbou astmatu a může velmi výrazně zmírnit jeho projevy nebo je společně s vhodnou lékařskou péčí úplně vymýtit.

Logicky je tedy prvním léčebným krokem odstranění alergenů z domácího prostředí. Tím se výrazně sníží riziko dalších astmatických záchvatů.

Astma - Vše o zdraví Vhodným sportem pro astmatiky je plavání, astmatik by neměl kouřit a měl by žít v čistém prostředí, kde nejsou alergeny, tedy nejčastější spouštěče astmatických záchvatů.

Zatočit s alergeny vám pomůže kvalitní vysavač. Pokud si chcete pořídit ideální vysavač pro astmatiky, pak vybírejte z vysavačů, které mají certifikaci pro alergiky (ECARF).

Tyto vysavače mají velmi jemný filtr, který zachytí veškeré nečistoty včetně alergenů a jsou velmi výkonné.

Philips má v nabídce kolem desítky vysavačů, které mají tuto certifikaci a splňují náročné požadavky domácností s alergiky i astmatiky. 

Náš systém vzduchového filtru zachytí 99,9 % jemného prachu – včetně pylů, chlupů domácích zvířat a roztočů – což ocení alergici a lidé s vyššími nároky na hygienu.

Astma - Vše o zdraví

Pro astmatika je ideální, pokud se v místnostech udržujte teplota 20 °C a relativní vlhkost 40–50 %. Proto je dobré pořídit si zvlhčovač vzduchu pro astmatiky, který automaticky zajistí tu správnou relativní vlhkost vzduchu.

Pokud si přejete naprosto čistý, zdravý a správně zvlhčený vzduch bez alergenů, pak vám doporučujeme kombinovaný zvlhčovač a čističku vzduchu pro astmatiky s certifikací pro alergiky ECARF. Toto zařízení si vezme na starost vzduch v domově astmatika.

Automaticky měří a hlídá správné hodnoty relativní vlhkosti a eliminuje veškeré nečistoty i alergeny ve vzduchu.

Pokud se ve vzduchu zvýší znečištění, toto velmi chytré zařízení 2v1 je schopno okamžitě reagovat zvýšením výkonu čištění tak, aby astmatik stále dýchal zdravý vzduch bez nečistot a alergenů.

Bohužel tento produkt již není k dispozici

Astma - Vše o zdraví

Bohužel tento produkt již není k dispozici

Astma - Vše o zdraví

Источник: https://www.philips.cz/c-m-ho/vysavace/astma

Řeč těla: Co nám odkrývají problémy s astmatem?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení.

V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají.

Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc.

Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Astma je chronické onemocnění dýchacích cest a má mnoho symptomů, ale nejvíce se projevuje dušností (dočasným omezením průtoku vzduchu průduškami a křečemi svalstva průdušek).

Ztížené dýchání je charakteristické hvízdavým dýcháním, svíráním na hrudi a kašlem. Dušnost se projevuje při větší fyzické námaze nebo i v nočních hodinách.

Také záchvaty kašle přicházejí ve velkém emočním vypětí, jako je smích nebo pláč. Kašel může vyvolat i srst zvířete nebo prašné ovzduší.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s astmatem?

Astma je nemoc spojená s potlačením, ale může mít více psychických příčin. Člověk se neumí uvolnit a nadechnout se. Má na sebe přehnané nároky a neumí dát věcem volný průběh. Astmatem se také můžeme bránit proti celému světu. Tito lidé se štítí nečistoty a mají nadměrnou potřebu čistoty.

Protest proti celému světu se může projevovat dušností. S tím je spojena i agrese a nemožnost vydechnout si. Člověk tak dusí sám sebe a má pocit nedostatku vzduchu, vše se v něm příčí. Astma může být v neposlední řadě i záležitost rodiny, kde nás někdo z příbuzných dusí láskou. Vše je spojeno s potlačením emocí, nemůžeme dýchat sami za sebe.

Potlačujeme v sobě pláč a cítíme se nesvobodní.

Položte si následující otázky:

Cítíte ve svém životě svobodu? Máte sami sebe dostatečně rádi? Netrpíte pocitem méněcennosti? Cítíte se ve svém těle dobře? Nezlobíte se na celý svět? Máte v sobě skrytou agresi?

V mé praxi jsem měla klientku, která trpěla od dětství astmatem. Její potíže se vždy zhoršily při větší zátěži, velkém stresu a také, když přijela na návštěvu její matka. Pracovaly jsme na snížení stresu a životní zátěže. Při návštěvě její matky má klientka dostávala záchvaty dušnosti opakovaně.

Vypozorovaly jsme, že jí její máma nedá možnost nadechnout se. Od malička ji zahrnovala velkou láskou, ale také byla velice úzkostná. Moje klientka nemohla často jít s přáteli sama ven, nebo dělat věci, které dělali ostatní přátelé, protože by se jí mohlo něco stát.

Nakonec se osamostatnila, ale přístup její matky se nezměnil. Vždy v ní viděla malou holčičku, které v tom velkém světě hrozí velké nebezpečí, a svou láskou ji přímo dusila. Terapií jsme s klientkou pracovaly na jejím pocitu nesvobody a její astma se začalo zlepšovat.

Když odcházela z mé péče, měla záchvat třeba jen jednou do roka. Věřím, že dnes je už úplně vyléčená.

Astma - Vše o zdraví

Jak k nám problémy s astmatem promlouvají?

Dušností, hvízdavým dýcháním, svíráním na hrudi, kašlem, vykašláváním hlenu, špatným dýcháním.

Jak si vyléčit problémy s astmatem?

Jak vypadá vaše rodinné prostředí? Není v něm křik, hluk nebo dusivé ticho? Nemáte pocit, že vás někdo z vašeho okolí dusí svou láskou? To vše jsou otázky spojené s astmatem. Dalším faktorem může být strach přijímat proces života, nebo odmítání přijímat život naplno.

Přichází pak pocit, že nemáme právo zabírat prostor a dýchat vzduch. Nedokážeme dýchat sami za sebe a pak se dusíme. Člověk s astmatem se tedy zraňuje sám svou snahou vyniknout a případnými negativními myšlenkami. Nemůže své činy realizovat ve svých životních podmínkách.

Může tak ve svém životě zažívat prohry, jak v rodinném životě, tak v práci. Ty ho sevřou a v záchvatu dušnosti se nemůže nadechnout. Zbavte se tedy především pocitu méněcennosti, případně všech negativních myšlenek a tím pomůžete sami sobě k volnějšímu dýchání.

Dát sami sobě dostatek svobody přináší i svobodu nadechnout se!

U dětí se může jednat o dusivou lásku, kterou jim rodiče brání v jejich svobodě. Rodiče to myslí dobře, ale u dětí přidusí jejich radost ze života. Možná jim tím omezují jejich prostor.

Afirmace pro léčbu: „Cítím se bezpečně, pokud přejímám zodpovědnost za svůj život.“

Šárka Vávrová

Astma - Vše o zdraví

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Источник: https://zeny.iprima.cz/rec-tela-objevte-tajemstvi-psychosomatiky/rec-tela-co-nam-odkryvaji-problemy-s-astmatem

Astma trápí stovky milionů lidí. Pomoci může biologická léčba | Zdraví

Astma trápí stovky milionů lidí po celém světě, v Česku se s ním musí potýkat kolem milionu pacientů. Ti s nejhoršími projevy podstupují biologickou léčbu.

Diagnózu „průduškové astma“ každý rok vyslechne na celém světě stále více lidí. Česko nevyjímaje.

„Toto onemocnění postihuje lidi napříč všemi věkovými skupinami a mohou jej mít i malé děti,“ upozorňuje primář plicního oddělení českobudějovické nemocnice Petr Vaník.

Obrovské rozšíření této nemoci s sebou přináší jistou výhodu – astmatu a alergiím vůbec je věnována zvýšená pozornost a trvale jsou vyvíjeny nové léky a inhalační systémy.

U velké části pacientů dokáže správné soustavné užívání léků astmatické projevy úplně potlačit. Vyléčit však tuto nemoc zatím lékaři neumějí.

Zajímavé:  Kvasinky V Pochvě Přírodní Léčba?

Rozmanité projevy

Pod pojmem astma si veřejnost většinou okamžitě vybaví boj nemocného o každé nadechnutí, případně projevy nemoci popisují jako dusivý kašel. Pravdivé je obojí, přičemž projevy astmatu mohou být velmi rozmanité.

Někdy mají podobu častých „katarů dýchacích cest“, často jsou pak zbytečně léčeny antibiotiky. Někdy pacienti pozorují postupně se zhoršující zadýchávání při námaze, které přičítají netrénovanosti, věku nebo zvýšení hmotnosti.

Za dechovými obtížemi při astmatu vždy stojí chronický alergický zánět průduškové sliznice. Tento zánět má zvláštní charakter a na rozdíl od zánětu při infekci není nakažlivý. Způsobuje však zvýšenou dráždivost průdušek, které pak reagují stažením a zúžením průsvitu na nejrůznější podněty – spouštěče.

Ty mohou být velice různorodé. U alergiků je to přítomnost alergenu, obecně i třeba námaha, stres, chladný vzduch, dráždivé výpary a mnohé další. Astmatici časem vypozorují, co je pro ně rizikové.

Přespolní běh i při nemoci

„Běhám od mládí přespolní běhy, a to přesto, že mám alergii na smíšené pyly, prach a roztoče. Rozmluvit jsem si svůj koníček nenechala. Také můj alergolog umlčel námitky mých rodičů větou, že sama poznám, jestli jsem schopna v přírodě bez problémů běhat.

Několik záchvatů, kdy jsem s vypětím všech sil bojovala o každý nádech, mi ukázalo, že v červnu, kdy jsou moje projevy alergie nejsilnější, nemohu běhat, byť léky užívám pravidelně,“ popisuje své zkušenosti Jitka Dvořáková z Královéhradecka.

 Vzhledem k tomu, že jinak může díky svým lékům běžně fungovat i v inkriminovaném měsíci, o změně léčby neuvažuje.

Nepravda v ordinaci

„Můj kamarád, medik, mi říkal, že moderní léčba mi umožní při přenastavení léčebného režimu potlačit projevy alergie a astma i v pro mě nejhorším období. To ale nechci, už takhle do sebe pravidelně cpu chemii. Takže své lékařce potvrzuji, že vše je v pohodě,“ dodává mladá žena s tím, že z pravidelně užívaných kortikoidů má obavy.

Astma - Vše o zdraví

Jenže s jejím přístupem určitě nelze souhlasit. Pacientka nedává lékaři přesné informace, čímž brání tomu, aby léčba byla v jejím nejhorším období patřičně upravena. Navíc naznačuje zcela zbytečné obavy z vedlejších účinků léků. Péče o astmatiky v Česku přitom patří k nejlepším na světě.

„Léčba astmatu je vždy komplexní, dlouhodobá, většinou celoživotní. Jejím cílem je nejen odstranit momentální obtíže, ale současně i zabránit jejich opakování a progresi onemocnění.

Léky jsou podávány většinou inhalačně a pro každého pacienta volíme formu, kterou dobře zvládá a která mu vyhovuje.

Inhalační lék se stává skutečným průvodcem astmatika na celý život,“ říká lékařka Ester Seberová z alergologické ordinace Respiral v Plzni.

Obavy z podávání kortikoidů, které jsou dnes základem léčby, pocházejí z doby, kdy byly tyto léky podávány systémově, tedy do celého těla (v tabletách nebo injekcích), a jejich dlouhodobé podávání vedlo (a dosud vede) k závažným nežádoucím účinkům.

Od počátku devadesátých let se začaly v léčbě astmatu užívat kortikoidy inhalační, podávané přímo na sliznici dýchacích cest a navíc v malých dávkách. Tyto léky v obvykle doporučovaném množství, na rozdíl od původních, naopak žádné nežádoucí účinky na organismus nemají. Podstatné je, že díky moderní léčbě většina astmatiků může dál žít svůj běžný život.

„Při astmatu lze samozřejmě vlivem pokroků v léčbě také sportovat, dokonce i vrcholově, příkladů by se našlo dost,“ dodává primář Vaník z českobudějovické nemocnice.

Z českých reprezentantů je možné uvést běžce na lyžích Lukáše Bauera či tenistku Petru Kvitovou. Oba sportovci během své kariéry několikrát mluvili o své léčbě i o tom, že jen díky perfektnímu dodržování pokynů od specialistů mohou podávat maximální výkony.

Zbytečná úmrtí

Část pacientů však léčebný režim podceňuje a léky užívá jen při potížích.

Byť většina astmatiků v České republice trpí nejvýše středně těžkými formami, stejně podle studie profesora Vladimíra Vondry, který pracuje jako alergolog a imunolog na Poliklinice Kartouzská v Praze 5, umírá v České republice v posledních letech na astma 130–140 pacientů ročně. Jde o vysoké číslo, vždyť léky jsou dostupné.

„U nejlehčích forem onemocnění užívají pacienti jen úlevové inhalační léky podle potřeby, u těžších pak musejí užívat trvale inhalační kortikoidy jako základní léky astmatického zánětu a současně úlevové léky, aby odstranili symptomy,“ potvrzuje primář Petr Vaník.

Takto dobře vedená základní léčba postačí, aby bylo onemocnění pod kontrolou. Pak ještě existuje malá skupina pacientů s těžkým astmatem, která na klasickou léčbu nereaguje. Pro ně je určena biologická léčba, která je ve světě i v Česku dostupná zhruba deset let.

„Pacientům s těžkou formou astmatu přináší velkou úlevu biologická léčba (využívá protilátek zamířených do míst, kde brání poškození plic – pozn. red.). Je však velmi nákladná a je účinná pouze pro některé typy astmatu. Její indikace a vedení jsou proto soustředěny do center pro léčbu těžkého astmatu,“ dodává alergoložka Ester Seberová.

Astma - Vše o zdraví

Источник: https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/astma-trapi-stovky-milionu-lidi-pomoci-muze-biologicka-lecba.A200304_110416_ln-zdravi_ape

Astma – příznaky, příčiny a léčba

Astma - Vše o zdraví

Astma nebo-li astma bronchiale je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které se projevuje dočasným omezením průtoku vzduchu průduškami a křečemi svalstva průdušek.

Nejde o zánět infekční, jako třeba u bronchitidy při chřipce, ale o nadměrnou obrannou reakci průdušek na některé podněty ze zevního prostředí. Tato nadměrná reakce způsobuje otok průduškové sliznice, zvýšenou produkci hlenu a také stah průduškové stěny, který omezuje možnost dýchat.

Astma bronchiale patří k nejčastějším nemocem moderní doby. Současná lékařská věda astma zatím neumí úplně vyléčit, ale alespoň se jej u většiny pacientů daří držet na uzdě. Astmatici se po celý život potýkají s astmatickými záchvaty různých rozměrů, při kterých dochází ke zúžení průdušek a následné dušnosti. Astma vyvolává zánět způsobený chybnou reakcí imunitního systému.

  • dušnost
  • lapání po dechu
  • sípání
  • svírání na hrudi
  • suchý a vlhký kašel
  • problémy s vydechnutím
  • našpulené rty při výdechu
  • strach o život
  • problémy se spánkem kvůli kašlání či sípání

Proč u některých lidí vzniká astma, se zatím lékařům nepodařilo přesně zjistit. Předpokládá se, že se jedná o environmentální a genetické příčiny, případně o jejich kombinaci. Jednou z příčin jsou podle lékařů alergie. Většina astmatiků jsou totiž zároveň i alergici. Astmatikům neprospívá ani znečištěné prostředí, které astmatické stavy dokáže silně prohloubit.

Astmatický záchvat může vyvolat i dlouhodobý stres. Častými astmatiky jsou silní kuřáci, protože právě kouření patří k nejčastějším důvodům vzniku tohoto onemocnění. Kouření během těhotenství a po porodu zvyšuje riziko astmatických symptomů.

Špatná kvalita vzduchu způsobená znečištěním, dopravou nebo vysokou hladinou ozónu souvisí jak se vznikem astmatu, tak se zvýšením jeho závažnosti. Spouštěčem astmatu mohou být i těkavé organické sloučeniny, typu formaldehyd, které se často vyskytují uvnitř domů nebo bytů.

Se vznikem astmatu je spojováno užívání antibiotik v rané fázi života.

Existuje teorie, která předpokládá, že zvýšený výskyt astmatu je přímý důsledek sníženého vystavení neinfekčním bakteriím a virům v dětství.

Omezené vystavení bakteriím a virům je částečně přičítáno větší čistotě a menšímu počtu rodinných příslušníků v domácnostech moderní společnosti. Silným faktorem je též dědičnost.

Astma je nevyléčitelná nemoc. Nicméně, při dodržování správných návyků a pravidel mohou lidé s astmatem žít normální a aktivní život. Základem je speciální plán proaktivního sledování a léčba symptomů. Nejdůležitější je identifikovat spouštěcí faktory, mezi které mohou patřit třeba cigaretový kouř nebo domácí zvířata. Pokud tento krok nestačí, doporučuje se podávání léků.

Léky podávané na astma se nazývají antihistamika. Dělíme je na úlevové a protizánětlivé léky. Úlevové léky používají astmatici při astmatickém záchvatu.

Tyto léky působí velmi rychle a jejich cílem je ulevit od akutních obtíží. Léky protizánětlivé se používají naopak dlouhodobě a jejich cílem je dlouhodobá kontrola a prevence projevů astmatu.

Astmatici by tyto léky měli brát denně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 10 bylinek na astma

Autor: Kim

Astma – příznaky, příčiny a léčba. Astma nebo-li astma bronchiale je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Příznaky astmatu, příčiny astmatu a léčbaZdravá výživa

Zajímavé:  Praktický Lékař Praha Příjem Pacientů?

Источник: https://zdravezdravi.cz/nemoci/astma-priznaky-priciny-a-lecba

Astma

Vzhledem k tomu, že se tento text týká problematiky alergií, doporučuji ho přečíst spolu s úvodním textem o alergii, kde jsou mj. definovány pojmy typu alergie, atopie, alergen a alergická reakce.

Astma je chronické a v naší populaci značně rozšířené onemocnění dýchacích cest. Svými projevy je do určité míry podobné CHOPN, podobně se i léčí, ale jsou zde jisté odchylky. Povězme si o astmatu něco blíže.

Příčiny: Principem vzniku astmatu je podobně jako u CHOPN zužování a uzavírání průdušek. Hlavní rozdíl je ten, že zatímco u CHOPN je toto zcela normální reakce imunitního systému na dosti silné škodliviny z cigaret, tak u astmatu se jedná o reakci alergickou.

Při vystavení se určitému podnětu dojde vlivem alergické reakce k zúžení stěn průdušek stahem hladké svaloviny, k zvýšené sekreci hlenu a přemrštěné aktivitě imunitních buněk. Pokud jde o rozedmu plic (neoddělitelná součást CHOPN), tak o té se u astmatu nikde nemluví.

Buď vzniká jen minimálně nebo vůbec. 

Astma - Vše o zdraví

Rizikové faktory: Může jimi být prakticky cokoliv a jedná se často o faktory, které normálního člověka neovlivní. Mohou to být potraviny, prach, pyly, znečištěné ovzduší, stres, fyzická námaha, změny teplot- v podstatě cokoliv.

Projevy: Jsou zdánlivě velmi podobné CHOPN – dušnost, kašel, svíravý pocit na hrudníku, apod. Je tady ale podstatný rozdíl. CHOPN vzniká mnohaletým trvalým poškozováním průdušek cigaretovým kouřem, proto je trvalá a neustále se zhoršuje.

Člověk si své CHOPN nejprve všimne při námaze, kdy potřebuje více kyslíku než jsou mu nemocné průdušky schopné dodat. Oproti tomu astma vzniká v jinak zdravých dýchacích cestách jen v záchvatech po kontaktu s vyvolávajícím alergenem.

Tyto záchvaty jsou dosti silné a nejsou nijak závislé na tom, zda se v té chvíli člověk fyzicky namáhá, či zda je v klidu. Silný astmatický záchvat může člověka v nejhorším možném případě i poměrně rychle udusit.

Po prodělaném záchvatu se vše vrací do normálu a člověk je na první pohled zcela zdravý. To bude trvat do doby opětovného setkání s alergenem, kdy se záchvat bude opakovat.

Prevence: Prevence je zde obtížnější, tito nemocní za své astma (na rozdíl od kuřáků s CHOPN nemohou). Sami, nebo ve spolupráci s lékařem a kožními testy musí zjistit, na co jsou alergičtí a tomuto alergenu by se měli vyhýbat. Zcela samozřejmé je, že tito lidé by vůbec neměli začínat kouřit, protože CHOPN by se u nich vyvinula mnohem snadněji a byla by silnější než u lidí zdravých.

Léčba: Jsou tři klasické možnosti léčby, které se vzájemně doplňují.

1. Člověk se musí vyhýbat svým zjištěným alergenům, aby pokud možno předešel vzniku záchvatu.

2. Je-li těžší astmatik, je vhodná dlouhodobá terapie protizánětlivými léky, hodně se používají kortikoidy. Kortikoidy jsou perfektní v tlumení alergických reakcí, ale mají mnoho vedlejších účinků. Aby se těmto účinkům předešlo, nepřijímají se ústy, ale ve formě inhalace. Nitrožilně aplikované formy kortikoidů jsou vyhrazeny pro akutní zhoršení astmatu.

3. Pro případ, že přece jen akutní záchvat dušnosti vznikne, má člověk předepsaný některý z léků rychle rozšiřujících průdušky (bronchodilatancia), který v takovém případě použije. Oproti CHOPN mají tato bronchodilatancia u astmatu mnohem lepší účinek.

 

  • Shrnutí rozdílů Astma x CHOPN na závěr:
  • CHOPN:
  • Je to normální reakce organismu na škodliviny ve vzduchu, zejména na cigaretový kouř.
  • Trvá stále a zhoršuje se, k náhlému zhoršení stavu dojde při námaze.
  • I pokud člověk právě nemá potíže, jsou jeho dýchací cesty poškozené.
  • Léky rozšiřující průdušky nepomáhají tak dobře.
  •        X
  • Astma:
  • Je to nenormálně silná reakce na alergen, který ostatním potíže nezpůsobuje.
  • Existuje pouze v záchvatech vyvolaných setkáním s vyvolávajícím alergenem.
  • Mezi záchvaty je člověk zcela zdravý, stejně jako jeho dýchací cesty.
  • Léky rozšiřující průdušky mají lepší účinek.
  • Zdroje

https://www.mayoclinic.orghttps://www.healthline.com

Источник: https://www.stefajir.cz/?q=astma

Bronchiální astma. Je důvodem astmatu až příliš hygienické prostředí?

Astma bronchiale je jedním z nejčastějších onemocnění moderní doby. V české populaci se vyskytuje zhruba u 12 až 15 % obyvatel, přičemž se toto procento nemocných stále zvyšuje, zejména u dětí.

Jedná se o závažné onemocnění, které může v případě akutního astmatického záchvatu bez lékařské pomoci skončit i smrtí. Léčba bronchiálního astmatu je obtížná.

Nemoc bohužel zatím nedokážeme vyléčit úplně, ale s pomocí medikamentů se její projevy dají výrazně omezit.

Bronchiální astma je chronický neinfekční zánět sliznice průdušek, který je doprovázen záchvatovitou dušností nebo kašlem. Je způsobený chybnou imunitní reakcí organismu, která vede k otoku sliznice průdušek a ke stahu jejich stěny. Obtížný je zejména výdech, který mohou doprovázet pískavé zvuky.

Astmatický kašel je suchý a dráždivý a zhoršuje se nejčastěji v noci, po námaze nebo ho také mohou spouštět různé zevní faktory, jako jsou emoce, stres, alergeny či znečištěné prostředí.

Akutní záchvat je doprovázen výraznou dušností, sípavými zvuky, lapáním po dechu, úzkostí a pocitem tlaku na prsou.

Frekvence záchvatů bývá různá, mezi jednotlivými obdobími, kdy se průběh nemoci zhorší, může existovat i období, kdy je pacient zcela bez obtíží.

Hygienická hypotéza

Hygienická hypotéza dává do souvislosti vyšší výskyt alergických onemocnění (a tím i astmatu) s téměř sterilním prostředím, ve kterém děti vyrůstají. S narůstající životní úrovní náš organismus přichází stále méně často do styku s bakteriemi a viry a přestává si vytvářet přirozenou „protiinfekční“ imunitu.

Ta se potom překlápí do polohy, kdy tělo začíná reagovat neadekvátně na jinak přirozené podněty z prostředí (vznikají alergie). Souvislost byla rovněž prokázána mezi vznikem astmatu a blahobytem společnosti. V rozvojových zemích s nízkou životní úrovní se astma (ani jiná alergická onemocnění) prakticky nevyskytují.

Výskyt a příčiny astmatu

Příčiny vzniku astmatu jsou velmi komplexní a na vzniku nemoci se podílí více faktorů. Velkou roli hraje dědičnost. Pravděpodobnost vzniku onemocnění stoupá s počtem jeho výskytů v rodině (je-li nemocný rodič nebo sourozenec). Právě dědičnost totiž hraje roli ve výskytu alergie, kterou zároveň trpí téměř každý astmatik.

Nejčastějšími alergeny, které mohou spustit astmatický záchvat, jsou pyly, trávy, plísně, roztoči, prach, popřípadě zvířecí alergeny. Negativní vliv na astma má také kouření, znečištěné prostředí, ale i opakované infekce dýchacích cest, stres a emoční vypětí.

Zda skutečně trpíme astmatem, určí lékař na základě popsaných obtíží, anamnézy (historie astmatu v rodině, prodělaná onemocnění, přítomnost alergií) a speciálního vyšetření plic, tzv. spirometrie. Při ní se měří rychlost vdechovaného a vydechovaného vzduchu, dechový objem a další funkční parametry plic.

Neméně důležité je odhalit příčinu, která astma spouští. Existují dva způsoby, jak se tato příčina zjišťuje. Prvním je provokační test, při kterém se pacient vystaví námaze, nebo se pacientovi podá látka, která astma pravděpodobně vyvolává  a sleduje se zhoršování obtíží.

Druhým způsobem jsou kožní testy na alergie, kdy lékař vpíchne různé typy alergenů do pacientova předloktí a podle reakce okolí vpichu sleduje, zda na daný alergen reaguje organismus ve větší míře, než je obvyklé.

Astma vyléčit neumíme

Jak již bylo řečeno, astma bohužel nedokážeme vyléčit úplně, protože zatím neumíme přeladit imunitní systém tak, aby přestal neadekvátně reagovat na běžné zevní podněty.

Ale při správném dodržování léčby a disciplíně ze strany pacienta dokážeme projevy astmatu téměř eliminovat a většina astmatiků je schopna žít plnohodnotným životem.

Z těchto důvodů je léčba dlouhodobá, dokonce ji velmi často můžeme označit za celoživotní.

Léky tlumící astma jsou dvojího druhu. Jednak úlevové, které se podávají krátkodobě při akutním zánětu a umějí rychle potlačit jeho akutní projevy (rozšiřují průdušky a potlačují dušnost). A jednak to jsou dlouhodobě podávané léky protizánětlivé, jejichž úkolem je zajistit dlouhodobou kontrolu a prevenci astmatických projevů.

Nejčastěji se používají kortikosteroidy, jež se zpravidla inhalují. Tento druh podání totiž umožňuje užívání nízkých dávek s minimálním rizikem nežádoucích účinků. Cílem inhalační léčby je získání plné kontroly nad nemocí, která by pacienta neměla v ničem omezovat.

Zajímavé:  Jak Poznat Priznaky Tehotenstvi?

Záchvaty dušnosti by se téměř neměly objevovat, a pacient by se tudíž měl obejít i bez úlevových léků.

V České republice se v současné době s astmatem léčí asi 500 tisíc lidí.

S prevencí by se mělo začít ideálně ještě před narozením dítěte. Ženy by během těhotenství neměly kouřit a poslední tři měsíce by se měly vyhýbat rizikovým faktorům. Po narození dítěte bychom měli dbát na to, aby vyrůstalo v nekuřáckém a bezprašném prostředí.

Pokud je bronchiální astma již diagnostikováno, je potřeba vyhnout se spouštěčům záchvatu. Určitě bychom měli zajistit bezprašné prostředí i doma.

Nevhodné je vše, co v sobě prach udržuje: koberce, záclony, závěsy, čalouněný nábytek. Důležité je také často vysávat, větrat, otírat prach vlhkým hadrem a nejméně jednou týdně měnit povlečení.

Dále se doporučuje omezit používání pronikavých parfémů, vonných tyčinek a aromatických látek.

Rozhodně bychom neměli kouřit a doporučuje se omezit styk s domácími zvířaty (nejsilnější alergeny produkují kočky). Zvířata vylučují alergeny především svými tělními sekrety (moč, slzy, pot, sliny).

Hlavním alergenem tedy není srst, jak se mnozí domnívají. Z hlediska potencionálního rizika alergie není důležité, zda má zvíře krátkou, či dlouhou srst.

Pokud se se svým domácím mazlíčkem nechcete rozloučit, alespoň ho nepouštějte do ložnice.

V pylové sezóně a při zhoršeném stavu ovzduší (smog apod.) je dobré omezit pobyt venku. Astmatikům prospívá sport, který pomáhá ke zlepšení funkce dýchacích cest a omezuje stres. Organismus by se však neměl přetěžovat.

Zhoršení stavu nemusejí vyvolávat jen alergeny, ale také stres či emoční vypětí. Proto se u citlivějších osob doporučuje jako součást léčby zařadit i psychoterapii. Vhodná jsou i jógová cvičení, velmi prospěšný je pobyt v sauně, v solné jeskyni a samozřejmě u moře

MUDr. Kateřina Uxová

Источник: http://www.alphega-lekarna.cz/bronchialni-astma.-je-duvodem-astmatu-az-prilis-hygienicke-prostredi-

Astma – onemocnění těla i duše

Datum: 17.09.2020

Onemocněním zvaným astma trpí milióny lidí na celém světě. Projevuje se nepříjemnými stavy dušnosti, které přicházejí jak v klidu, tak při námaze.

Je doprovázeno postupným zmenšováním kapacity plic, a tím způsobuje problémy s okysličováním celého organismu. Znamená rovněž zvýšenou zátěž pro srdce. Klasická medicína pacientům s astmatem nabízí pouze potlačování příznaků, a to hlavně léky s obsahem kortikoidů. Přírodní medicína se snaží léčit příčiny. Že to nejde? Ale jde!

Co to je astma

Astma není plicní nebo průduškové onemocnění v pravém smyslu slova. Astma je vlastně nervová choroba, tedy onemocnění nervového systému. Práce celého dýchacího systému je řízena nervem, který se česky jmenuje bloudivý.

Bloudivý proto, že z mozku prochází přes mnoho struktur a orgánů, vine se kolem průdušek, a nakonec se dostává až do žaludku. Je důležité rozlišovat, zda se jedná o astma bronchiální či alergické.

Bronchiální astmatici trpí nejvíce v zimě, zatímco alergické astma se naplno projevuje v jarních měsících, v pylové sezóně. Nepříjemné je, že nemocný netuší, ve které chvíli se záchvat objeví.

Astma a střeva

Imunita a s ní spojené alergické reakce těla výrazně ovlivňuje stav našich střev. Proto při přírodní léčbě astmatu je důležité dát na začátku do pořádku střeva, střevní sliznici a střevní mikroflóru.

Někdy se totiž ze střeva mohou uvolňovat toxiny, které pak oslabují funkci dalších tkání nebo se skrze porušenou střevní stěnu do organismu dostávají různé alergeny. Funkce dýchacího ústrojí přímo souvisí se stavem střeva.

Toto ví nejenom čínská medicína, ale i všechny tradiční přírodní medicíny.

Při odstraňování astmatických problémů je tedy třeba soustředit se na správnou funkci střev, jater a nervového systému. Je důležité zbavit tyto orgány mikrobiální, plísňové zátěže a také těžkých kovů.

Strava

První krok, který můžeme udělat okamžitě je upravit svůj jídelníček. Existuje 5 základních druhů potravin, které podporují rozvoj astmatu:

Kravské mléko

Přidaný cukr

  • Uzeniny
  • Lepek
  • Alkohol

Žádná z výše uvedených potravin není nutná pro náš život. Kravské mléko a výrobky z něj můžeme nahradit mlékem ovčím, kozím či rostlinným. Pro běžný život našemu tělu naprosto dostačuje cukr, který je přirozeně obsažený v ovoci. Přidaný cukr v zákuscích, sušenkách či nápojích nám jen škodí.

Lepek velmi zatěžuje střeva a imunitu. Jeho maximální omezení a přechod na přirozeně bezlepkové potraviny nám jen pomůže.

Bylinami ke zdraví

Při léčbě astmatu je nutné užívat byliny, které budou současně působit na všechny orgány, které se podílí na rozvoji této choroby.  

Zkuste to sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny právě pro vás.  [email protected]

Astma a psychika

Stres působí nejen na disharmonii našeho organismu, ale také oslabuje imunitní systém, mění chemické procesy v organismu, působí na vylučování látek, které pak mají vliv na chod našeho imunitního a nervového systému. Proto bychom v rámci léčby neměli zapomenout na preparát k odstranění stresu (kapsle Pohoda).

Uvolněný, relaxovaný a nestresovaný organismus v dobrém emocionálním rozpoložení dokáže téměř všechny problémy krásně vyřešit sám i bez pomoci zvenčí. Bohužel takový stav se prakticky nikomu nepodaří nastolit. Je však důležité na tom pracovat například pomocí různých seminářů a kurzů.

V neposlední řadě můžeme zmínit ještě jeden lék – a tím je upřímný smích, který skutečně léčí. Smích „od srdce“ masíruje bránici i všechny vnitřní orgány, uvolňuje veškeré blokace a podporuje samo detoxikační procesy v těle.

Přejeme vám hluboký a klidný dech!

Nechcete přijít o další články? Zde vyplňte svůj e-mail

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Источник: https://www.serafinbyliny.cz/magazin/astma-onemocneni-tela-i-duse-detail-9990

Dusí vás astma? Dýchejte lehčeji díky sauně

Dříve podle lékařů nešly sauna a astma dohromady. Dnes je všechno jinak. Saunová terapie pomáhá účinně zmírňovat příznaky této neléčitelné nemoci, kterou trpí až jeden milion Čechů.

Astma se projevuje dočasným omezením průtoku vzduchu průduškami a křečemi svalstva průdušek. Postiženého trápí zejména kašel, dušnost, pískoty a tlak na hrudi. Toto chronické zánětlivé onemocnění nelze úplně vyléčit, ale díky vhodné terapii a režimovým opatřením ho můžete dostat pod kontrolu a užívat si života.

Jedním z účinných a dostupných prostředků při zmírňování příznaků astmatu je sauna. V minulosti se ji lékaři zdráhali astmatikům doporučovat kvůli vysokým teplotám a nízké vlhkosti vzduchu. Stále více studií a zejména pozitivních zkušeností malých (děti ohrožuje astma nejvíce) i velkých astmatiků dokazuje, že sauna má v boji s touto náročnou chorobou nezastupitelnou roli.

Svá pozorování z pravidelného celoročního saunování astmatických dětí shrnul průkopník saunování v Česku a lékař, Antonín Mikolášek:

  • dětem ustoupily astmatické potíže,
  • mohly omezit léky na astma,
  • přestaly se jim opakovat záněty horních cest dýchacích,
  • posílila se jejich celková imunita i specifická odolnost dýchacích cest vůči bakteriálním i virovým infekcím,
  • a děti se zájmem o sport se mu mohly bez omezení věnovat.

Jak vám sauna může s astmatem pomoci? Kromě svého obecně blahodárného vlivu na zdraví a odolnost dýchacích cest se vám při pobytu v sauně zlepší dýchání a dýchací cesty se otvírají. Saunování také podporuje uvolňování hlenu a tiší bolesti v krku. V neposlední řadě vám sauna pomůže efektivně odbourat stres, který přispívá k rozvoji astmatického záchvatu.

Vedle klasické finské sauny můžete vsadit i na parní lázeň. Její příjemná teplota kolem 45 °C a až stoprocentní vlhkost vzduchu vytvářejí ideální zázemí pro všechny, kdo potřebují ulevit od dýchacích obtíží všeho druhu, včetně těch astmatických.

Ať už u vás zvítězí pára či finská sauna, nezapomeňte na základní pravidlo, kterým je pravidelnost.

Abyste dosáhli zlepšení svého zdravotního stavu, saunujte ideálně jednou týdně a v každém ročním období.

Samozřejmě při tom berte ohled na svůj aktuální zdravotní stav a při akutních obtížích vyhledejte lékaře, se kterým můžete konzultovat svůj návrat do sauny.

#Astmaasauna #Saunaazdraví

Источник: https://www.vseosaunovani.cz/post/dusi-vas-astma-dychejte-lehceji-diky-saune

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector