Bolest v podpaží – vše o zdraví

Bolest v podpaží - Vše o zdravíK oslovení centra Mamma HELPu v Brně mě pobídla moje pacientka. Sama proděla operaci prsu s odebráním podpažních uzlin a následnou léčbu chemoterapií a radioterapií. Tato náročná léčba bojuje se zákeřným onkologickým onemocněním, ale zároveň závažně poškozuje podkoží a lymfatický systém. Moje pacientka zdárně zvládla karcinom prsu, měla i štěstí, že jí zatím neotekla ruka na postižené straně, ale úplně bez problémů není. Trápí jí otok, bolest, napětí v oblasti prsu, podpaží a kolem lopatky. Na druhé relativně zdravé ruce trpí napětím, bolestí a ztuhlým podkožím, což jsou pozůstatky z aplikované chemoterapie. Paní několikrát absolvovala manuální lymfodrenáž v lymfocentru, která jí výrazně ulevila, ale protože je potřeba chodit pravidelně, byl efekt pouze dočasný. Po další návštěvě ošetřujícího lymfologa a po přeměření postižené končetiny, na které se otok neprojevil, byly další lymfodrenáže zrušeny. Nyní jí zbývalo buď věřit, že nedojde k zhoršení až otékání a nebo vyhledat placenou lymfodrenáž, ale s rizikem, zda bude kvalitní nebo jí dokonce neublíží.

Bolest v podpaží - Vše o zdravíTohle je jeden z mnoha příběhů žen, které zdárně zvládly onkologickou léčbu, ale s jejími následky mohou bojovat do konce života. Ne ve všech případech, ale musí ženy trpět. Subjektivní obtíže typu napětí, tlak, bolest, necitlivost v postižených oblastech po operacích, chemoterapii či radioterapii může řešit kvalitní manuální lymfodrenáž provedená zkušenou lymfoterapeutkou. Včasná a pravidelná manuální lymfodrenáž správně stymuluje lymfatický systém, odvádí městnající lymfu, ulevuje tlak na nervová vlákna, podporuje regeneraci tkání a udržuje v kondici podkoží.

Bolest v podpaží - Vše o zdravíJako vystudovaná fyzioterapeutka dělám práci lymfoterapeutky téměř 15 let převážně s onkologickými pacienty. Nejvíc zkušeností jsem nasbírala v Masarykově onkologickém ústavu v Brně, kde jsem měla možnost rehabilitovat pacientky hned po operaci, během onkologické léčby a následně v komplexní léčbě lymfedému. Kdo měl problém s viditelným lymfedémem, ten byl většinou k léčbě otoku odeslán. Ale ti, co trpěli subjektivními obtížemi (viz víše) se na lymfodrenáž nedostávali, protože nevěděli, že je to řešitelný problém nebo jejich stížnosti lékař nevyslyšel. Přitom ve všech příručkách léčby lymfedému je zdůrazňováno, čím dříve je s léčbou započato tím lepších výsledku je dosaženo. Stávalo se, že se ke mně dostávali lidé již s manifestovaným otokem končetiny, přičemž lékaře upozorňovali 2 roky.

Lidí s lymfatickým problémem je velké množství, ne všichni mají možnost a štěstí navštěvovat specializovaná centra i několik desítek kilometrů vzdálená.

Když jsem zjistila, že kombinace dojíždění do Brna a chodu rodiny, je pro mě velice vyčerpávající, rozhodla jsem se pro změnu. Vím, jak složité je vyškolit kvalitního lymfoterapeuta.

Proto jsem se rozhodla otevřít soukromou praxi v rodných Šitbořicích, než měnit povolání. Nabídnout tak lidem z okolí dostupnou kvalitní službu.

I když je to péče plně hrazená klientem, věřím, že ocení možnost svůj problém řešit s odborníkem s letitými zkušenostmi v soukromí a příjemném prostředí.

Bolest v podpaží - Vše o zdraví

Jídlem proti bolesti: jak na bolavá prsa

Bolest v podpaží - Vše o zdraví

Jídlem proti bolesti

Jak na bolavá prsa

Bolest prsou (mastalgie) může mít mnoho příčin, které nesouvisejí s rakovinou či jiným vážným onemocněním. Bolesti se mohou objevit i kvůli Špatně zvolené podprsence či od páteře. Nejčastěji se však bolest projevuje periodicky v souvislosti s hormony, jako součást předmenstruačního syndromu. My vám poradíme, jak s bolestí bojovat i jak jí předcházet.

Věděli jste?

Nejbolestivější bývají prsa týden před menstruací, poté tlak ustupuje. Bolest vystřeluje od podpaží do ramen či paží a trpí jí většina mladých žen. Tento druh pravidelných bolestí ustoupí časem, obvykle s menopauzou. Starší ženy (30–50 let) nejčastěji trpí necyklickou bolestí, která se dostaví kdykoli a může se objevit jen v jednom prsu. Je ostrá a pálivá.

Příčiny

• menstruační cyklus• mastodynie nesouvisející s cyklem• těhotenství• kojení• hormonální antikoncepce• zánět prsu• rakovina prsu

• špatně zvolená podprsenka

01POTRAVINY PROTI BOLESTEM

STŘEDOMOŘSKÁ KUCHYNĚNedávná studie na skupině 26 000 lidí potvrdila, že středomořská kuchyně patří mezi nejzdravější jídelníčky vůbec.

OLIVOVÝ OLEJZejména extra virgin neboli panenský olivový olej je bohatý na vitamin E a mononenasycené mastné kyseliny, které neoxidují, a tak v těle ani nenastává proces rozkladu, který by poškozoval buňky.

A proto z většiny výzkumů vyplývá, že právě strava bohatá na olivový olej má pozitivní vliv na snižování rizik rakoviny prsu. Přestože lze olivový olej tepelně upravovat, mnohem lepší je v syrové podobě.

Olivový olej také obsahuje sloučeniny, které dokážou zlepšovat záněty prsou.

CELOZRNNÉ POTRAVINYObsahují vlákninu, která pomáhá snižovat jak váhu, tak hladinu hormonu estrogenu v krvi.

ZELENINAObecně obsahuje celou řadu živin, které mají blahodárné účinky na naše zdraví. Proto je dobré kombinovat různé druhy zeleniny a jíst je, pokud možno, co nejvíce, a to především v syrové podobě.

VITAMIN B6 (pyridoxin)Nedostatek pyridoxinu snižuje tvorbu serotoninu a to vede zase k typickým příznakům PMS (depresivní nálady, neudržitelná chuť na jídlo). Kromě toho je prokazatelné, že při nedostatku pyridoxinu jsou i bolesti v prsou silnější. Větší množství vitaminu je v zrní, bramborách a luštěninách.

SKOŘICESnižuje hladinu cholesterolu, zmírňuje menstruační obtíže, stimuluje činnost mozku a funguje také jako prevence cukrovky. Půl lžičky denně po dobu 30 dní zapůsobí velmi příznivě na hladinu cukru v krvi.

VEJCEJsou především v mládí velmi zdravá. Studie z roku 2003 dokázala, že pokud dospívající jedli vejce, výrazně se u nich snížilo riziko onemocnění rakovinou prsu v pozdějším věku, a to pravděpodobně díky vysokému množství aminokyselin, vitaminů a minerálů.

OVOCEObsahuje velké množství sacharidů, což mu ale přidává kalorie. Proto by ženy měly konzumovat max. 3 porce denně. Většina ovoce obsahuje kyselinu salicylovou a ovoce sytějších barev navíc i blahodárné karotenoidy.

Dobré jsou tedy červené hrozny, borůvky, jahody, maliny, ostružiny, meruňky, broskve, rozinky, a to mnohem více než banány, hrušky či jablka. Meruňky, jahody a citrusové plody jsou zase bohaté na antioxidanty.

Pokud si tedy na snídaňové cereálie přidáte čerstvé borůvky a bílý jogurt, získáte nejen zdravou snídani, ale také jídlo, ze kterého tělo absorbuje maximální množství živin.

Zajímavé:  Volně Prodejné Léky Na Poševní Mykozu?

Bolest prsou nemusí vždy znamenat rakovinu či další vážná onemocnění.

02CO DĚLAT, KDYŽ VÁS BOLÍ PRSA?

UVAŘTE SI BYLINNÝ ČAJ ČI ODVARZ 15 g podbělu lékařského, 10 g mochny husí, 35 g prvosenky jarní, 15 g divizny velkokvěté a 25 g yzopu lékařského. Přelijte 2 čajové lžičky směsi 200 ml vroucí vody, sceďte po 15 minutách. Pijte ráno a večer.

PRSY OMÝVEJTE TEPLÝM OCTEM a VODOU

MAST Z MAJORÁNKY ZAHRADNÍ4–6 g majoránkové šťávy vytlačené z čerst-vé rostliny rozetřete s 30 g čerstvého másla. Používejte při zatvrdlinách v prsu. Můžete použít i čerstvě rozmačkané listy majoránky, které přiložte na zatvrdlé žlázy.

JETELOVÁ MASTNádobu naplněnou květy jetele lučního zalijte vodou tak, aby byly květy ponořené. Vařte 1 hodinu. Potom obsah sceďte a květy vylisujte.

Znovu nádobu naplňte čerstvými květy, zalijte vylisovanou tekutinou a opět vařte 1 hodinu, vylisujte a přefiltrujte. Získanou tekutinu vařte tak dlouho, až vznikne hustá, dehtu podobná hmota.

 Pozor, aby se nepřipálila! Jetelovou mast přikládejte na prsní zatvrdliny, praskliny a prsní jizvy. 

ZAJDĚTE SI K LÉKAŘINa vyšetření prsou, ten určí diagnózu.

VYZKOUŠEJTE PŘIROZENÝ PROGESTERONCelkem využívejte šedesátigramové balení krému během deseti dní před očekávanou menstruací.

ZKUSTE GLA v dávce 240–360 mg denněJde o dávku, která se nachází v 1 000 až 1 500 mg brutnákového oleje nebo 3 000 mg pupalkového oleje. Lze použít i olej konopný nebo ze semen černého rybízu.

HOMEOPATIEPokud si mezi následujícími hlavními léky premenstruačního syndromu nenajdete „svůj“ lék, navštivte lékaře homeopata.

03LÉČBA

Léky u žen s kostochondritidou může být předepsán aspirin nebo protizánětlivé léky. vzhledem k tomu, že léky na úlevu od bolesti mohou mít nežádoucí vedlejší účinky, je lepší pouvažovat nad různými dalšími životními změnami, které mohou mnoha ženám pomoci snížit nebo odstranit bolesti.

Změny životního stylu Nošení kvalitní podpůrné podprsenky snižuje přebytečný pohyb prsou, který může přispět k bolesti. Také plné uvolnění těla může snížit stresové hormony, které mohou mít vliv na prsa. Mnoho žen také zjistilo, že při zklidnění mysli je užitečná meditace a vizualizace.

DietaSnížení bolesti prsou lze napomoci dietním programem.

Eliminace kofeinu (nachází se v kávě, čaji, kolových nápojích a čokoládě)

04STUDIE

Výzkumníci ze státní univerzity v Ohiu uveřejnili v roce 1979 studii, podle které by vyloučení kofeinu a příbuzných látek v kávě, čaji a čokoládě mohlo zmírnit bolesti prsou.

Zjistili, že kofein ve vysokých dávkách (více než dva šálky kávy nebo čtyřikrát 3,5 dl Coca Coly denně) působí řadu hormonálních změn.

Mezi nimi zvýšení estronu a také hladiny bílkoviny, která váže a inaktivuje estrogeny.

DALŠÍ MOŽNOSTI, JAK SE VYHNOUT BOLESTI:

  • Snížit množství tuku snížením příjmu pečiva, masa s vysokým obsahem tuku a mléčných výrobkůZvýšit příjem ovoce, zeleniny a cereáliíSnížit příjem soli
  • Zvýšit příjem vitaminových doplňků (vitamin E, vitamin B6 – pyridoxin a olej z pupalky dvouleté)
  • ZDROJ: Foods that fight pain / Neal Barnard

Bolest v podpaží - Vše o zdraví

Tuková bulka – příznaky, diagnostika a odstranění

  • Tuková bulka bývá oválného tvaru, obvykle nebolí. Zdroj: Shutterstock
  • Tuková bulka se může objevit i ve vlasech. Zdroj: Shutterstock
  • K odstranění lipomu se přistupuje například v situaci, kdy představuje kosmetickou vadu. Zdroj: Shutterstock
  • Pokud se lipom nachází v blízkosti střev, může vyvolat zvracení a nevolnost. Zdroj: Shutterstock
  • Vznikem tukových bulek jsou více ohroženi lidé s cukrovkou. Zdroj: Shutterstock
  • Do rizikové skupiny spadají i lidé trpící obezitou. Zdroj: Shutterstock

Našli jste si na těle kulatý útvar a jako první vás napadlo, že se jedná o zhoubný nádor? Nemusíte propadat panice, dost možná to totiž je jen neškodná tuková bulka, takzvaný lipom, který, jak už název napovídá, nejčastěji vzniká z vrstvy podkožní tukové tkáně.

Objevit se tedy může kdekoli na těle, kde se nachází tuk – i poblíž vnitřních orgánů.

Lipom, lidově známý jako tuková bulka, je nezhoubný nádor, který je tvořený tukem. Jedná se o měkký a zpravidla nebolestivý výrůstek, který se nachází v podkoží a při dotyku se pohybuje.

Jeho konzistence je nepoddajná a vyskytuje se samostatně i v seskupení.  Může se objevit prakticky kdekoli na těle, kde se nachází vrstva tuku, a to i bez zjevné příčiny.

Vyrůst ale může i například v důsledku poranění či tupého úderu.

V některých případech se tukové bulky mohou objevit i v blízkosti vnitřních orgánů anebo poblíž nervů, které mohou utlačovat. V takovém případě pak lipom bolí. Výskyt tukových bulek je mezi lidmi velice rozšířený, po odstranění se navíc poměrně často vrací. Často i ve větším množství. Obecně se u lidí nejčastěji vyskytuje:

  • Tuková bulka v prsu
  • Tuková bulka na hlavě
  • Tuková bulka na zádech
  • Tuková bulka na nose
  • Tuková bulka na ruce
  • Tuková bulka na očních víčcích
  • Tuková buňka v podpaží

Přestože výskyt lipomů nemusí mít konkrétní důvod, může za tímto problémem zároveň stát nedostatek vitamínu C nebo E. Další možnou příčinou mohou být vrozené dispozice, konkrétně pak oslabená tuková tkáň anebo poruchy spojené s tukovou látkovou přeměnou. S výskytem tukových bulek jsou však spjaty i některé choroby, například:

  • Gardnerův syndron
  • Cowdenův syndrom
  • Madelungova choroba
  • Dercumova choroba

Podle lékařů může tvorba lipomů souviset rovněž s poraněním, při kterém dojde k rozdrcení nebo útlaku měkkých tkání. Mezi další rizikové faktory, které podporují výskyt lipomů, patří:

  • Obezita
  • Vysoký cholesterol
  • Diabetes
  • Onemocnění jater
  • Intolerance glukózy

Jak poznat tukovou bulku?

Lipom zpravidla vypadá jako bulka oválného tvaru, která se nachází pod kůží, a jak už bylo naznačeno výše, pokud se neobjeví v blízkosti nervů, kloubů, orgánů či cév, obvykle nebolí. V opačném případě může způsobovat další zdravotní problémy.

Máte na těle tukovou bulku?

Pokud se lipom například nachází v blízkosti střev, mohou se u pacienta objevit příznaky jako zvracení nebo zácpa. Většinou se jejich výskyt ale obejde bez zjevných obtíží. Pokud je navíc bulka umístěna hluboko v podkoží, nemusí o její přítomnosti pacient vůbec vědět.

Možné zdravotní komplikace  

Přestože jsou lipomy považovány pouze za benigní (nezhoubnou) masu tukových buněk, někteří odborníci jsou toho názoru, že se z tohoto útvaru může vyvinout maligní (zhoubný) nádor. Jiní naopak stojí za tím, že liposarkomy (nádory z tukových buněk) z lipomů nevznikají a jedná se o zcela jiný druh.

Zajímavé:  Klistova Encefalitida U Deti Priznaky?

Kdy vyhledat lékaře?

Kvůli jednomu lipomu není zpravidla nutné vyhledávat pomoc lékaře. Zdravotnické zařízení byste ale měli navštívit v momentě, kdy si na těle najdete další bulky, anebo v případě, kdy:

  • Se lipom začne zvětšovat
  • Začne být bulka bolestivá
  • Lipom nebo jeho okolí zčervená
  • Je pokožka v okolí bulky teplejší než na zbytku těla
  • Lipom ztvrdne nebo se po zmáčknutí stane nepohyblivý
  • Bulka způsobuje viditelné změny na pokožce

Diagnostika a léčba lipomu

Lipomu si jako první obvykle všimne pacient. Lékař následně potvrdí či vyvrátí, zda se skutečně jedná o tukový útvar, a to na základě fyzikálního vyšetření. Pokud si nálezem není jistý, je možné udělat ještě další vyšetření. Zpravidla se jedná o:

  • Biopsii
  • Ultrazvuk
  • Magnetickou rezonanci
  • Počítačovou tomografii

Léčba tukové bulky není vždy nutná, v případě, že ano, zpravidla spočívá v jejím chirurgickém odstranění.

K tomuto zákroku se přistupuje například v momentě, kdy lékař zjistí, že se ve skutečnosti jedná o zhoubný liposarkom, když lipom začne rychle růst, způsobuje obtíže v podobě bolesti nebo brnění, narušuje normální fungování těla, nachází se na místě, kde představuje kosmetický problém, anebo v momentě, kdy si odborník není stoprocentně jistý, že se jedná o lipom.

Zdroj: medlicker.com, kozni-nadory.zdrave.cz

Ženy podceňují rakovinu prsu. Co se děje v těle, když ji neléčíte?

‚Podle gynekologů dochází na pravidelnou preventivní prohlídku pouze čtyři ženy z deseti,‘ uvedla ve svém aktuálním průzkumu ING Životní pojišťovna. Ročně se přitom zjistí kolem šesti tisíc nových případů rakoviny prsu, což je až 24 procent všech zhoubných nádorů u žen.

Rakovina prsu je bohužel nejčastější příčinou úmrtí žen na nádorová onemocnění. Ročně na ně od roku 1990 umírá přibližně 1 900 žen, to je asi pět žen denně.

Základní prevencí je samovyšetření prsu, které by si žena měla provádět každý měsíc (návod najdete zde). 

Nejúčinnější je ale vyšetření mamografem nebo ultrazvukem, na které by měly ženy po pětačtyřicítce chodit pravidelně jednou za dva roky (jak vypadá vyšetření na mamografu, čtěte zde). Přístroje jsou totiž schopné zachytit nádor již v počátku.

Někdy může trvat až několik let, než nádor naroste do takové velikosti, aby si ho žena při samovyšetření byla schopná nahmatat. ‚To jsou nádory neagresivní, které jsou při včasném záchytu většinou drobné. Jejich následná onkologická léčba dává ženě velkou šanci na vyléčení,‘ řekla iDNES.cz Alena Bílková, vedoucí lékařka pražského Mammacentra Zelený pruh.

Některé nádory však mohou růst velmi rychle, někdy i jen pár měsíců. Za krátkou dobu mohou narůst do velkých rozměrů a metastázovat. ‚Nejdříve do lymfatických uzlin v podpaží a někdy vytvářejí velmi záhy vzdálené metastázy,‘ dodala Bílková.

Zvláště u těchto agresivních typů nádorů je zapotřebí zahájit léčbu bezodkladně. ‚Bez léčby může v krajním případě vést ke smrti do několika měsíců či dokonce týdnů od prvních příznaků,‘ poznamenala Renata Koževnikovová, vedoucí lékařka pražského Onkocentra Zelený pruh.

Bulka, otoky i zarudlý prs

První příznaky onemocnění jsou ovšem v takových případech často způsobeny až metastázemi. Například při postižení uzlin v podpaží může být prvním projevem bolest a otok ruky. Naopak pomalu rostoucí nádory většinou bývají dlouho omezeny pouze na prs.

Bulka v prsu nemusí být tedy jediným projevem nádoru. Někdy se naopak vtáhne kůže nebo bradavka dovnitř prsu. Kůže na prsu může mít při nádorovém onemocnění vzhled pomeranče – je zarudlá, zesílená, s četnými dolíčky. 

Mezi další příznaky patří krvavá sekrece z bradavky a už zmiňované bulky v podpažních uzlinách, které se ale mohou objevit i u jiných onemocnění.

Ne vždy je ale včasné nahmatání nádoru možné. Záleží totiž na tom, v jaké části prsu je novotvar uložen a jaká je velikost prsů. Snadněji se objeví v okrajových částech nežli třeba pod bradavkou. Větší šanci na objevení má i majitelka menších prsů a taky měkkých prsů, kde je převážně tuková tkáň a méně žlázy.

Pokud si žena nádoru nevšimne, může v případě neagresivního typu narůst za několik let do velikosti, která je viditelná i okem. ‚Způsobuje bolesti, otok, krvácení, záněty. Přestože v tomto stadiu způsobuje ženě velké obtíže, neohrožuje ji přímo na životě – kromě zvýšené pravděpodobnosti plicní embolie způsobené krevní sraženinou,‘ řekla iDNES.cz doktorka Koževnikovová.

Dodala, že u agresivního typu nádoru málokdy přesáhne doba života s takovým neléčeným onemocněním dva roky.

Proč ženy na vyšetření nechodí

Podle Aleny Bílkové z pražského Mammacentra Zelený pruh si mnoho žen nepřipouští, že by mohly onemocnět, a tak na vyšetření ani nechodí, byť o prevenci přemýšlejí. Některé se bojí, aby jim lékaři ‚něco‘ neobjevili. Další skupinu tvoří ženy, které nemají čas.

‚Buď jsou velmi zaměstnané a práce je pro ně vším a na své zdraví až tak nemyslí, anebo myslí, ale neudělají si čas. Nebo se obětavě starají o své nemocné nebo nemohoucí blízké příbuzné a samy sebe zanedbávají, protože v tom shonu na sebe vůbec nemyslí. I tyto ženy jsou potenciálními účastnicemi screeningového vyšetření,‘ konstatovala Bílková.

Některé ženy nemají podle doktorky o vyšetření zájem a prevence jim nic neříká, nebo si myslí, že jim záření z mamografu škodí. A tak o mamografickém vyšetření ani neuvažují.

Rakovina prsu

Příčiny rakoviny prsu, stejně jako u jiných druhů rakoviny, nejsou přesně známy, ale existují rizikové faktory, které pravděpodobnost rozvoje rakoviny prsu zvyšují. Mezi ně patří věk – čím starší žena, tím vyšší riziko.

Dále dědičnost a genetika – pokud někdo z blízkých příbuzných měl rakovinu prsu (tato rizika jsou vyšší, pokud tyto ženy měly karcinom prsu ještě před menopauzou), genetické mutace BRCA1 a BRCA2 vysoce zvyšují riziko rozvoje rakoviny prsu a vaječníků.

Zajímavé:  Barva stolice - vše o zdraví

Rizikovější je také porod prvního dítěte po 30. roku věku nebo bezdětnost, časná menstruace (před 12. rokem) a pozdní menopauza (po 55. roku věku), nadváha a ukládání tuku hlavně kolem pasu, ozařování prsu, výskyt jiných nádorů v rodině, alkohol, dlouhodobé užívání hormonální substituční terapie (například při léčbě osteoporózy).

Příznaky rakoviny prsu

Prvním příznakem je bulka v prsu nebo vedle prsu nebo v podpaží, která se s menstruačním cyklem nemění. Může být velká jako hrášek. Dalšími příznaky jsou změny ve velikosti, tvaru a kontuře prsu.

Vytékající krvavá nebo čirá tekutina z bradavky. Změna kůže na prsou – může být s dolíčky, svraštělá, šupinatá červená nebo zanícená, to stejné platí i o bradavce.

Méně častým příznakem může být i mramorovaná tvrdá oblast na kůži.

  • Nejčastější příznaky rakoviny prsu: – nepravidelná bradavka – rozdílná velikost prsů – pomerančová kůže – výtok z bradavky – zarudlá kůže a bolest
  • – bulka a vtažení tkáně prsu
  • Jak přesně tyto příznaky vypadají?

Nepravidelná bradavka Nádor může v některých případech způsobit zploštění nebo vtažení bradavky. Může to být vidět na první pohled anebo v kontrastu s druhým prsem, jehož bradavka je zdravá – volná a pravidelná.

Každý prs je jinak velký Některé ženy mají asymetrická prsa od dospívání, drobné odchylky velikosti a tvaru jsou normální. Zbystřit (a zajít k lékaři) byste měla v momentě, kdy se jeden prs postupně zvětšuje a tuhne.

Pomerančová kůže To, co známe z jiných tělesných partií, například ze stehen a hýždí, se může týkat i nemocného prsu. Takzvaná pomerančová kůže se na prsu vytvoří v momentě, kdy nádorové buňky zaplní drobné lymfatické cévy.

Výtok z bradavky Jestliže z bradavky vytéká krev nebo zabarvená tekutina, na nic nečekejte a jděte k lékaři. I tento příznak totiž signalizuje nádor prsu.

Zarudlá kůže a bolest V mnoha případech se ukáže, že rudá a teplá kůže na ňadru je příznak zánětu. Může se ale jednat i o karcinom. To samé platí o viditelné a rozšířené spleti žilek a také o bolesti prsu. Způsobit to mohla hormonální změna, cvičení nebo namáhavá práce. Vyloučit nádor by ovšem měl opět lékař.

Bulka a vtažení tkáně prsu Jestliže si nahmatáte v prsu jakoukoliv bulku nebo tuhý útvar, je to jasný signál k návštěvě lékaře.

Jen ten totiž s pomocí vyšetření na mamografu (případně i ultrazvuku) dokáže určit, zda se jedná o nezhoubnou cystu, anebo o nádor. S nádorem může souviset i “vtažení” části tkáně do prsu a následný důlek.

Ani to není běžný stav – kůže na zdravém prsu bývá volná a hladká.

Průběh nemoci

Rozlišujeme čtyři stádia rakoviny prsu:

Stádium I označuje malý nádor nepřesahující 2 cm, který se nešíří mimo prs ani do lymfatických uzlin.

Stádium II označuje nádor o velikosti 2 až 5 cm, přičemž lymfatické uzliny mohou, ale nemusí být zasaženy. Pokud jsou zasaženy, tak ložisko v tomto stádiu nesmí být větší než 2 cm.

Stádium III označuje nádor, který prorůstá do tkání mimo prs, anebo případ, kdy jsou zasaženy lymfatické uzliny. Vzdálené metastázy nejsou prokázány.

Stádium IV označuje stádium, kdy se kdekoliv v těle bez závislosti na velikosti nádoru či zasažení uzlin najdou nádorová ložiska (metastázy). Nejčastěji to bývá v plicích, játrech, kostech či mozku.

Šance, že se díky léčbě v následujících pěti letech od diagnózy neobjeví žádné známky karcinomu, je u I. stadia asi 90 %, u II. stadia 86–91 %, u III. stadia 54–67 % a u IV. stadia 20 %.

Léčba rakoviny prsu

Rakovina prsu je léčitelná nemoc s 50% šancí na úplné uzdravení. I u pacientek v pokročilém stádiu nemoci je možné nádor zmenšit a potíže, které vyvolává, odstranit nebo zmírnit.

V době stanovení a sdělení diagnózy je o každou ženu postaráno a je jí zpravidla navržen optimální léčebný postup.

Ten se stanovuje na základě konsenzu odborníků – nejčastěji chirurga, radiologa, onkologa a patologa.

Pokud tomu tak není, je třeba, aby se žena poradila se svým ošetřujícím lékařem, zpravidla gynekologem či praktickým lékařem, který ji nasměruje do specializované prsní poradny.

Metodami léčby rakoviny prsu jsou chemoterapie, radioterapie a chirurgická terapie. Kromě nich dnes dochází k velkému rozvoji biologické léčby, tedy takové, která cíleně působí na nádorové buňky a nepoškozuje ostatní tkáně. 

Homeopatika

Při chemoterapii je doporučováno užívat Ipecacuaha a Tabacum.

Vyšetření

Lékař provede vyšetření prsu pohmatem, ale vždy posílá ještě na ultrazvuk či mammograf. Při potvrzení nálezu se provede biopsie (odebrání kousku tkáně z nádoru tenkou jehlou). Na histologii se určí, zda jde o zhoubný, nebo nezhoubný nádor.

IndividuálníDlouhodobá, několik měsíců

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Možné komplikace

Nemoc komplikují metastázy v lymfatických uzlinách nebo jiné vzdálené metastázy, které již nejdou operovat.

Trvalé následky

Trvalým následkem je amputace prsu nebo obou. V zahraničí bývá už poměrně běžné, že se během jednoho zákroku provádí amputace a plastika zároveň. Velkou výhodou je, že ženě ušetří traumatizující období, kdy se náhle ocitne zcela bez prsou.

Prevence

Jako prevence se doporučuje ženám každý měsíc provádět samovyšetření prsu, po 20. roce si nechat vyšetřit prsa specialistou na ultrazvuku každé 3 roky, po 40. roce každý rok. Po 40. roce věku by se každé ženě měl dělat každoročně mammograf. Jak probíhá toto vyšetření? Více čtěte zde.

Nebezpečný, zejména u mladých dívek, může být i neinvazivní karcinom prsu, obzvlášť pokud je spojen s genetickou mutací.

V danou chvíli sice pacientku neohrožuje přímo na životě, ale pokud by lékaři nic včas nepodnikli, brzy by jí o život mohlo jít. V takových případech se provádí preventivní odstranění (ablace) prsu.

Tento zákrok podstoupila napříkla i populární americká herečka Angelina Jolie. Více o tom čtěte zde.

Kdy jít k lékaři

Lékaře vyhledejte při nahmatání bulky v prsu, v případě jakýchkoliv změn na a v prsou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector