Bolest vaječníků – vše o zdraví

Začátek menstruačního cyklu se počítá od prvního dne krvácení, kdy jsou hladiny obou hormonů nejnižší. Pokud začínáte s užíváním antikoncepce, tento den je vhodné si vzít první tabletu z nového blistru. Vaše tělo právě odstartovalo folikulární fázi. Je pojmenovaná podle folikulů, které zrají ve vaječnících.

Folikuly mají kromě jiného za úkol produkovat estrogeny. V průběhu tohoto období se zastaví krvácení, hrubne výstelka dělohy a vy se cítíte dobře. Jste pozitivně motivovaná, máte dobrou paměť a netrápí vás úzkosti ani špatná nálada. Čím více estrogenů v organismu máte, tím větší máte sexuální apetit. Tato fáze trvá 12-14 dní.

Estrogen spouští produkci dalšího hormonu – luteinizačního, jehož funkce je stimulace dozrání folikulu.

Bolest vaječníků - Vše o zdraví I ovulace může být bolestivá

Když je folikul zralý – praskne a uvolní se vajíčko. Toto období se nazývá ovulace a trvá přibližně 5 dní. Během ovulace máte největší pravděpodobnost počít miminko.

Pokud jste podcenili s partnerem ochranu a rodičovství zrovna neplánujete, při ovulaci můžete sáhnout po takzvané „tabletce po“. Po jejím užití tuto fázi zastavíte. Pokud ale ovulace již proběhla, účinnost léku se značně snižuje.

Během ovulace máte čirý výtok a taky mnohdy pociťujete mírné bolesti v podbřišku. Sexuální aktivita ale vrcholí, protože tělo je připravené na početí a uhnízdění oplodněného vajíčka.

Bolest vaječníků - Vše o zdraví Příprava sliznice k uhnízdění vajíčka

Folikul, ze kterého se uvolnilo vajíčko, se mění na žluté tělísko, které produkuje kromě estrogenů taky progesteron. Děloha se postupně připravuje na uhnízdění vajíčka a výstelka roste, je dobře prokrvená a hrubá.

Tato fáze se nazývá luteální (podle luteus=žlutý) a trvá 12-16 dní. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka a jeho uhnízdění do připravené dělohy, zaniká žluté tělísko, snižuje se produkce hormonů a dochází ke krvácení.

V jeho průběhu se vyloučí z těla výstelka dělohy.

Bolest vaječníků - Vše o zdraví Proč trpím PMS?

Mnoho žen prodělá každý měsíc premenstruační syndrom. Příznaky se nedají obecně popsat, protože každá žena toto období prožívá jinak.

Často se vyskytuje ale:

  • špatná až depresivní nálada,
  • chuť na sladké jídlo,
  • zadržování vody a otoky pocit bolestivých prsníků,
  • snížení libida,
  • zhoršení stavu kůže a akné
  • a celková podrážděnost.

Bolest vaječníků - Vše o zdraví Nejčastější příčiny bolestí při menstruaci

Menstruační bolest způsobuje uvolňování narostlé děložní sliznice. Některé ženy cítí pouze slabou bolest, jiné nedokáží normálně fungovat a doprovází ji i jiné příznaky.

Nejčastěji jde o:

  • bolest hlavy,
  • únavu,
  • průjem,
  • nadýmání
  • a zvracení.

Bolestmi nejvíc trpí mladé dívky a ženy. Po porodu se často zmírňují, či zcela vymizí. Bolest při menstruaci se může vyskytovat i v důsledku onemocnění. Pokud vás trápí příliš velké bolesti, které vás vyřadí z běžného režimu i na několik dní, je určitě na místě absolvovat gynekologické vyšetření.

Na bolesti a proti křečím má příznivý vliv teplo. Pomůže tedy, když si zahřejete gelovým polštářkem či termoforem a přiložíte jej na záda, či podbřišek. Uvolňující efekt má také horká koupel s příměsí vonných olejů.

Pokud terapie teplem není dostačující, vezměte si tabletku proti bolesti. Léčiva ze skupiny analgetik zabírají rychleji pokud zvolíte gelové tobolky jako třeba Ibalgin rapidcaps nebo Brufen rapid. Užívat se mohou 3krát za den 1 tableta s odstupem nejméně 6 hodin.

Se silnějším účinkem pak mohou být Nalgesin S nebo Dexoket.

Pro ty pacientky, které trpí na potíže se žaludkem, poruchou srážení krve nebo mají sníženou funkci ledvin, je lepší volba Paralenu či Panadolu. Při hmotnosti nad 50 kg je možné si vzít 2 tablety najednou, nejvíc ale 8 tablet za den.

Existují také šumivé formy rozpustné ve vodě. Tyto tablety ale obsahují kofein pro zvýšení účinku proti bolesti. Proto byste jej neměly užívat před spaním, nebo pokud máte zvýšený krevní tlak.

Najdete je pod názvem Panadol extra rapid.

Účinek léků proti bolesti zvýšíte doplněním hladiny hořčíku, třeba lékem Magnesii lactici. Hořčík kromě toho celkově přispívá k normální psychické činnosti, k normální svalové činnosti a zmírňuje únavu a vyčerpání. Pro menstruační a předmenstruační komfort přispívá velmi dobře i pravidelné pití bylinných čajů s obsahem kontryhelu, drmku a řebříčku.

Přípravky na menstruaci

Platí: Neseď na zemi, nastydnou ti vaječníky? – Vitalia.cz

Kdysi jsem připravovala článek o těhotenství s gynekologem Pavlem Čepickým, který mi mimo jiné říkal, že k němu do ordinace občas chodí dívky s tím, že se jim opozdila menstruace a že mají nejspíše nastydlé vaječníky. „Tyhle dívky bývají většinou těhotné, žádné nastydnutí se neprojevuje oddálením menstruace,“ dodal lékař.

Příliš hluboko v břiše

Bolest vaječníků - Vše o zdravíAutor: Photl.com

Nastydlé vaječníky jsou neodborný termín pro zánět vaječníků

Nastydnutí, které by se mohlo projevit třeba zánětem vaječníku, jen tak zničehonic dívkám ani ženám nehrozí, protože vaječníky se v těle nacházejí poměrně hluboko v břišní dutině.

Něco jiného jsou ovšem záněty močových cest u dívek, které se podle dotázaných lékařů v posledních letech vyskytují častěji než dříve.

Podle toho, co mi nedávno řekl lékař Milan Kudyn, je tu zjevná souvislost s nošením krátkých triček a bokových kalhot, výsledkem čehož jsou odhalená záda.

Takto oblečený člověk totiž skutečně snáze prochladne, což samo o sobě k infekci nestačí, ale takto oslabený organismus si nemusí poradit s bakteriemi, které by za normálních okolností zvládl porazit. 

K tématu: Zánětu močových cest nahrávají bokovky a tanga

Některé ženy jsou navíc na chlad tak citlivé, že jim záněty močových cest, nikoli však vaječníků, hrozí i ze sezení na studené zemi. Krom toho hrozí, že se z močových cest rozšíří i na ledviny, proto je třeba i tady začít co nejdříve s léčbou, která mimo jiné spočívá v udržování tepla a dostatku tekutin.

A o čem se však mluví v případě, že někdo má zjevné zdravotní potíže, projevující se například bolestmi v podbřišku, které shrnuje coby „zánět vaječníků“? Taková patálie bohužel skutečně existuje, je však infekčního původu.

„Nastydlé vaječníky jsou neodborný termín pro zánět vaječníků, popřípadě orgánů pánevní oblasti. Bývají způsobeny bakteriemi, nejčastěji přenesenými při pohlavním styku. Nastydnutí neboli chlad může celý průběh onemocnění zhoršovat, ne ho však vyvolat,“ našla jsem vysvětlení na portále cs.medixa.org.

Vlastní příčinou nemoci bývá pomnožení bakterií, jako jsou chlamydie či dokonce původce kapavky.

Riziko infekce samozřejmě stoupá, když se sejde více rizikových faktorů, jako je třeba souběh střídání partnerů, špatná hygiena a ještě nachlazení v důsledku nedostatečného oblečení nebo skutečně dlouhého vysedávání na studené zemi. Pak se skutečně může infekce rozjet poměrně rychle.

Antibiotika a podrobné vyšetření

Při léčbě těchto zánětů lékaři předepisují antibiotika. Rozhodně není žádoucí toto onemocnění podcenit, protože při jeho zanedbání hrozí mimo jiné obávané srůsty, které bývají jednou z příčin neplodnosti.

Zánět se navíc může rozšířit na další orgány v dutině břišní jako je děloha, vejcovody nebo přímo na břišní stěnu, a proto by se jeho léčba rozhodně neměla odkládat.

Příznaky? Mírná až křečovitá bolest v podbřišku, bolest při pohlavním styku či při močení, nažloutlý zapáchající výtok či prodloužená menstruace, to vše doprovázeno horečkou střídavě se zimnicí, nevolností či dokonce zvracením.

Lékař dokáže diagnózu stanovit i na základě příznaků, případně za pomoci ultrazvuku, ale namístě rozhodně je i laboratorní rozbor stěru a rozbor krve.

Příznaky zánětu vaječníku

  • mírná až křečovitá bolest v podbřišku
  • bolest při pohlavním styku či při močení
  • nažloutlý zapáchající výtok či prodloužená menstruace
  • horečka střídající se se zimnicí
  • nevolností i zvracení
Zajímavé:  Centrové Léky Co To Je?

Čtěte dále: Rakovině vaječníků se říká tichý vrah

Sedm příznaků rakoviny vaječníků, které možná ignorujete – iDNES.cz

„Bohužel nádory vaječníků bývají i v dnešní době diagnostikovány v pozdních stadiích, nejvíce ve stadiu, kdy je nádor rozšířen různou měrou v dutině břišní. Je to dáno na rozdíl od ostatních gynekologických nádorů absencí varovných příznaků, díky anatomické lokalizaci vaječníků,“ říká gynekolog Lubomír Hašlík z gynekologické ambulance GYNPRAG.

Často se tedy stává, že tuto nebezpečnou chorobu lékař odhalí až v pokročilém stadiu, kdy se snižuje šance na přežití. Zjištění ovariální rakoviny v raném stadiu tak může být hlavní zbraní a klíčem k přežití.

Podle organizace American Cancer Society je relativní míra pětiletého přežití pro všechny typy rakoviny vaječníků 45 procent. Toto číslo však stoupá až na 92 procent v případě, že je rakovina zachycena ve stadiu, než se rozšíří mimo vaječníky.

Doktor Kevin Holcomb, ředitel onkogynekologie na Weill Cornell Medicine, uvedl pro server msm.com, že asi 70 procent všech nádorů vaječníků je diagnostikováno ve stadiích III a IV, kdy je léčba mnohem náročnější a šance na přežití jsou mnohem nižší.

Podle slov doktora Holcomba však rakovina vaječníků není tichá nemoc a mnoho žen s tímto nádorem má příznaky v prvních měsících a týdnech před stanovením diagnózy. Tyto symptomy však bývají nejasné a nespecifické. Na rozdíl od rakoviny prsu navíc dosud nebyl vyvinut přístroj na pravidelné a přesné screeningové vyšetření, který by zhoubný nádor odhalil v počátečním stadiu.

A které faktory přispívají ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny vaječníků? „Jsou to faktory, které přímo či nepřímo souvisí s ovulací nebo pozměněnou strukturou tkání vaječníků.

Protože jeden z hlavních patogenetických činitelů je počet ovulací (uvolnění vajíčka z vaječníku v průběhu menstruačního cyklu), každý faktor, který snižuje počet ovulací, lze teoreticky považovat za ochranný.

Sem patří kromě většiny druhů antikoncepce, která ovulaci blokuje, i jakékoliv těhotenství, počítaje i předčasně ukončené, potraty anebo i těhotenství mimoděložní,“ vysvětlil gynekolog Hašlík a dodal, že největší riziko v tomto ohledu má žena, která za svůj reprodukční cyklus nerodila.

„Dalším činitelem jsou léky na stimulaci ovulace nebo v podstatě samotná léčba neplodnosti.

Zde probíhá diskuse, zda-li je hlavní příčinou samotná mnohonásobná tvorba vajíček v průběhu stimulace ve vaječníku nebo druhotné zvýšení hormonů v těle ženy, které je důsledkem této stimulace.

Ze strukturálních faktorů jsou to především individuální genetická predispozice a přítomnost nezhoubných onemocnění vaječníků za života ženy. Mezi hlavní rizikové genetické faktory patří obávaná mutace v tzv.

BRCA 1 a 2, která je známá především v souvislosti s karcinomem prsu. Mezi benigní nádory jako predisponující faktory patří tzv. endometrióza a nadměrná tvorba cyst. Dále pro úplnost je vyšší riziko u žen vyššího socioekonomického stavu, kavkazské rasy a žen s krevní skupinou A,“ uvedl doktor Hašlík.

Jak už jsme zmínili výše, příznaky ovariální rakoviny jsou víceméně neurčité, a pokud je zaznamenáte, neznamená to, že určitě trpíte zhoubným nádorem. Stejné příznaky mohou provázet mnohá jiná nenádorová onemocnění.

Pokud však symptomy přetrvávají každý den po dobu několika týdnů, doktor Holcomb radí zajít si k lékaři a zažádat o pánevní vyšetření, ultrazvukové transvaginální vyšetření nebo krevní testy CA 125, které mohou pomoci odhalit rakovinu vaječníků.

Nadýmání a bolesti břicha

Jedním z příznaků, který může naznačovat, že se něco ve vašem těle děje, je tlak v břiše, nadýmání, pocit plnosti a dlouhodobá bolest v oblasti břicha a podbřišku.

Doktorka Amanda Faderová, docentka a ředitelka Kelly Gynocologic Oncology Service na Johns Hopkins Medicine, vysvětlila, že při rakovině vaječníků mohou vyrůst poměrně velké nádory, které navíc způsobí vznik tekutiny v dutině břišní, což může vést k poměrně dramatickému zvětšení břicha. Pokud vám tedy naroste břicho, ale jiné části těla, jako jsou obličej a paže, naopak ztrácí tuk i svalovou hmotu, měli byste podle Faderové raději zamířit k lékaři.

Změny ve vyprazdňování

Časté nutkání na stolici, těžká zácpa, která se střídá s průjmem, nebo také pálení žáhy mohou poukazovat na spoustu méně závažných problémů, než je rakovina vaječníků, ale doktor Holcomb neradí tyto potíže ignorovat. Zvláště pokud přetrvávají delší dobu a nikdy jste na ně netrpěla.

Doktor Holcomb se domnívá, že je v tomto případě vhodné požádat lékaře o celkové vyšetření a rovnou zmínit podezření na rakovinu vaječníků. Včasná diagnóza je totiž při tomto onemocnění velice důležitá.

Ztráta chuti k jídlu

  • Nenápadným příznakem rakoviny vaječníků může být podle doktora Holcomba i pocit sytosti při malém příjmu potravy, nebo nechuť k jídlu.
  • Doktor Hašlík souhlasí s tím, že mezi příznaky nádoru vaječníků lze považovat i sníženou chuť k jídlu, která je ale spíše přisuzována druhotně přítomností vody v těle, nadmutím břicha a útlakem zažívacího ústrojí.
  • „Nejčastěji přinutí ženu navštívit gynekologa či praktického lékaře náhlý příbytek na váze spolu s námahovou dušností, nechutenstvím, poruchou defekace anebo močením či vzácněji vaginálním krvácením, vše z výše uvedených příčin,“ řekl doktor Hašlík.

Nevolnost

Bolest břicha, nevolnost a zvracení patří mezi běžné potíže, které mohou mít mnoho příčin.

Pacient ani lékař si proto obvykle nedá hned do souvislosti žaludeční nevolnost a zvracení s něčím tak vážným, jako je rakovina vaječníků.

Nicméně doktor Holcomb upozornil, že příznaky ovariální rakoviny nejsou izolovaným příznakem, ale souborem příznaků. A spolu s nevolností a nadýmáním se v případě rakoviny vaječníků objevují i další tělesné změny.

Častější močení

Mezi takové změny patří i častější nutkání na močení. Doktorka Faderová uvedla, že časté návštěvy toalety nemusí vždy ukazovat na zánět či podráždění močového měchýře.

Pokud se změna ve vyprazdňování močového měchýře objeví náhle a navíc zaznamenáte další příznaky, které jsou zmíněny v tomto článku, je podle Faderové vhodné poradit se o těchto potížích s lékařem.

Menstruační poruchy

Podle Ovarian Cancer National Alliance změny ve vašem menstruačním cyklu mohou mít celou řadu příčin včetně hormonální nerovnováhy, zánětů, polypů či mimoděložního těhotenství.

I v případě tohoto příznaku však platí, že samotná nepravidelná menstruace nemusí být důvodem k obavám.

Větší problém může nastat při kombinaci těchto potíží s dalšími symptomy, které zmínili doktor Holcomb a doktorka Faderová.

Bolest při pohlavním styku

Odborníci z Ovarian Cancer National Alliance v souvislosti s prevencí rakoviny vaječníků upozorňují také na bolestivý pohlavní styk. I tento intimní problém může mít celou řadu příčin, pozor byste si však měly dát, pokud se pro vás stane sex bolestivým bez zjevné příčiny a tento stav přetrvává déle než dva týdny.

Nejlepším způsobem, jak se před rakovinou vaječníků chránit, je prevence, i když ani ta nedokáže zaručit, že se vám ovariální rakovina vyhne. Stejně jako u jiných typů rakovin i v tomto případě odborníci doporučují především dostatek pohybu a zdravou stravu s převahou zeleniny a ovoce.

Podle doktora Hašlíka je jedinou možnou prevencí pravidelná návštěva gynekologické ordinace, kde by mělo být standardně provedeno v kompletní vaginální ultrazvukové vyšetření.

Zánět vaječníků a zánět vejcovodů: diagnóza a léčba

Výtok a bolest během pohlavního styku mohou poukazovat na zánět vaječníků nebo zánět vejcovodů, což je odborným názvem souhrnně označováno jako adnexitida. Někdy však mohou tato onemocnění probíhat plíživě a nepozorovaně. Vzhledem k možným komplikacím, (např. neplodnost), se při podezření zahajuje ihned antibiotická léčba.

Zajímavé:  Všeobecná Zdravotní Pojišťovna Klub Zdraví?

Adnexitida/PID (zkratka pochází z anglického pelvic inflammatory disease, což se někdy do češtiny překládá jako „hluboký pánevní zánět“) obvykle způsobuje bolesti v podbřišku, a vaginální výtok.

Kromě toho je často pohlavní styk vnímán jako bolestivý (dyspareunie) a také může dojít k výskytu poruch menstruačního cyklu a horečky.

Často se současně vyskytuje zánět pochvy (kolpitida) a infekce močových cest.

Poznámka: Při chlamydiální infekci mohou příznaky chybět, nebo jsou pouze mírně patrné. Může však dojít k následnému poškození vejcovodů.

Diagnóza

Po vyhodnocení údajů týkajících se zdravotního stavu jedince (anamnézy) následuje gynekologické vyšetření. Pokud se objeví příznaky jako výtok nebo bolesti, provede se stěr ze sliznice pochvy a oblasti děložního čípku.

Poté následují bakteriologické testy a cytologické vyšetření v laboratoři. Ne všechny mikroorganismy lze prokázat přímo (např. anaerobní bakterie). Většinou je narušena vaginální mikroflóra.

V ní jsou za normálních okolností viditelné Döderleinovy bakterie, které zajišťují vyvážené prostředí a chrání tak před infekcemi.

Krevní odběr objasní, zda je zvýšena hodnota CRP signalizující zánět v těle a rychlost sedimentace červených krvinek, a zda se v krvi nacházejí mikroorganismy. Na ultrazvuku (sonografii) se někdy zobrazí abnormality vejcovodů a přilehlých oblastí.

Pomocí laparoskopie lze diagnózu potvrdit, pokud je to nutné, např. k vyloučení dalších onemocnění (především zánětu slepého střeva a mimoděložního těhotenství) nebo při komplikacích (např. srůstech a abscesech).

Léčba

Standardní léčba adnexitidy/PID spočívá v antibiotické léčbě několika přípravky současně. Trvá však nejméně čtrnáct dní a zpočátku probíhá také intravenózně (do žíly).

Již před diagnostikováním bakterie způsobující onemocnění je při podezření zahájeno podávání antibiotik. Jakmile je patogen určen, bude antibiotické schéma upraveno podle potřeby. Kromě toho by měla mít pacientka klidový režim.

Pokud po cílené antibiotické léčbě nedojde ke zlepšení příznaků, lze k potvrzení diagnózy provést laparoskopii.

Nitroděložní tělísko je považováno za možný nosič bakterií a mělo by být případně vyjmuto. Proti bolesti lze užívat analgetika. Za čtyři až šest týdnů se doporučuje provést kontrolní vyšetření. V závažných případech (např.

při horečce, vysokých zánětlivých hodnotách, silných bolestech), je-li diagnóza nejasná nebo je pacientka těhotná, je vyjmutí nitroděložního tělíska nezbytné. V případě výskytu abscesů je většinou nutný chirurgický zákrok.

Poznámka: Pokud došlo v průběhu 60 dní před nástupem příznaků k pohlavnímu styku, je účinná léčba partnera pro prevenci relapsu. U chlamydiové nebo gonokokové infekce musí být vždy současně léčen i partner.

Na koho se mohu obrátit?

Pro stanovení diagnózy a zahájení léčby je nutná návštěva gynekologa. V akutních případech (např. silné bolesti v podbřišku) můžete kontaktovat také gynekologickou ambulanci v nemocnici nebo v případě mimořádných lékařských událostí záchrannou službu na telefonním čísle 155.

Zánět vaječníků: Jaké jsou hlavní příznaky?

  • Zánět vaječníků je lidové označení pánevní zánětlivé nemoci, která se označuje zkratkou PID. Zdroj: shutterstock.com
  • Původcem zánětu vaječníků bývají nejčastěji bakterie Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae. Zdroj: shutterstock.com
  • Typickým příznakem zánětu vaječníků je silná bolest v podbřišku. Zdroj: shutterstock.com
  • Součásti vyšetření zánětu vaječníků bývá prohmat děložního hrdla, odběr krve a výtěr. Zdroj: shutterstock.com
  • Při zánětu vaječníků se zpravidla přistupuje k léčbě antibiotiky. Zdroj: shutterstock.com
  • Nejlepší prevence proti zánětu vaječníků je používání prezervativu při pohlavním styku. Zdroj: shutterstock.com

Zánět vaječníků je gynekologickou infekcí, která se odborněji nazývá pánevní zánětlivá nemoc a zpravidla se šíří nechráněným pohlavním stykem. Mezi hlavní příznaky patří silné bolesti ve spodní části břicha a krvácení, nicméně projevy zánětu nemusí být vždy zcela nápadné.

Včasná diagnostika a následná léčba je žádoucí především proto, aby se zabránilo dalším komplikacím, jako je například neplodnost.

Co znamená zánět vaječníků?

Zánět vaječníků je spíše lidovým označením pro gynekologickou infekci, která postihuje ženské pohlavní orgány, zejména vejcovody a dělohu. Samotné vaječníky jsou však proti infekci odolnější, jelikož se tak daleko zpravidla nedostane, a proto je v této oblasti výskyt zánětu vzácnější.

Odbornější termín, který tento typ onemocnění charakterizuje přesněji, je pánevní zánětlivá nemoc, jež se označuje také zkratkou PID (Pelvic inflammatory disease).

Gynekologické onemocnění tohoto typu bývá ve většině případů způsobeno nechráněným pohlavním stykem, tudíž více postihuje mladé dívky, které častěji střídají sexuální partnery. U jedné třetiny pacientek bývá tento zánět způsobem právě bakteriemi z řádu chlamydií.

Jaké má zánět vaječníků příznaky?

Uvedené symptomy se mohou objevit jednotlivě nebo najednou, přičemž záněty způsobené chlamydiemi většinou mívají pouze mírné příznaky. Na rozdíl od menstruace zánět vaječníků bolest zad zpravidla nezpůsobuje. Mezi typické příznaky patří:

  • Křeče v podbřišku
  • Výtok, který zapáchá, může být až nazelenalý
  • Krvácení mimo menstruaci
  • Bolest či krvácení při pohlavním styku
  • Silnější bolest v době ovulace
  • Teploty až horečky
  • Únava a nevolnost

Potýkaly jste se již se zánětem vaječníků?

Co způsobuje zánět vaječníků?

Jak již bylo zmíněno, jednou z nejčastějších příčin gynekologického zánětu je přenos bakterií prostřednictvím nechráněného pohlavního styku, u něhož se riziko zvyšuje při častějším střídání partnerů.

Bakterie se do oblasti pánve dostávají přes dutinu děložní až do vejcovodů, případně do dutiny břišní. Ve většině případů se jedná o bakterie Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae. Ty se přenášejí pouze pohlavním stykem.

Méně časté příčiny zánětu vaječníků

Příčiny mohou být i jiné, nicméně bývají méně pravděpodobné. Jednou z možností je přenos infekce z okolí, především ze zaníceného výběžku slepého střeva. Ještě vzácnějším způsobem, jak se infekce může přenést, je krevní cestou, kdy se zánět rozšíří do pánevní oblasti. Další příčiny zahrnují:

  • Poškození děložního krčku při potratu nebo porodu
  • V minulosti již prodělaný zánět
  • Zákrok otevírající děložní hrdlo (kyretáž, nitroděložní tělísko, apod.)

Oslabený imunitní systém

Stejně jako u většiny nemocí, a nejen těch pohlavních, i v tomto případě hraje velkou roli imunita organismu. Ve chvíli, kdy je náš imunitní systém oslaben, není schopen se vyrovnávat s infekcemi přirozenou cestou.

Posilování imunity je tedy klíčové především z hlediska prevence, neméně důležité je však i v boji proti již probíhající infekci. Na podporu imunity pomáhá především dostatečný přísun vitamínů, zejména vitaminu C.

Vyšetření zánětu vaječníků

Pokud pozorujete některé z výše uvedených příznaků onemocnění, je potřeba vyhledat lékaře, který provede patřičné vyšetření. Zjišťuje, zda je děložní hrdlo na dotek bolestivé nebo jestli jsou zvětšené mízní uzliny a dává dohromady podrobnou anamnézu na základě sdělení obtíží ze strany pacientky.

Součástí vyšetření je odběr krve, ze které se následně hodnotí zvýšený počet bílých krvinek a zrychlená sedimentace, a také výtěr z děložního krčku a pochvy. Právě tento odebraný vzorek umožní diagnostikovat původce obtíží, případně zánětu.

Dopady neléčeného zánětu vaječníků

Důležité je obtíže řešit co nejdříve a návštěvu lékaře neodkládat, neboť neléčení zánětu pánevní oblasti může vést k vážnějšímu onemocnění. V budoucnu může například způsobit mimoděložní otěhotnění nebo také neplodnost. Příčinou neplodnosti bývá následná neprůchodnost vejcovodů, které neumožní vajíčku být oplodněno a uhnízdit se v děloze.

V případě, že vejcovody zůstanou neprůchodné jen částečně, může se stát, že vajíčko bude oplodněno, ale nebude moct doputovat do dělohy, čímž dojde k mimoděložnímu otěhotnění. To je pro ženu velice nebezpečné, pokud není co nejrychleji dopravena do nemocnice, jelikož způsobuje vnitřní krvácení.

Jestliže dochází k opakovaným gynekologickým zánětům, riziko neplodnosti se stále zvyšuje. Při prvním nakažení zůstává neplodných přibližně 12 % žen, zatímco při třetí nákaze touto nemocí už je zde 50% riziko neplodnosti.

Zajímavé:  Grapefruit Vliv Na Zdraví?

Léčba zánětu vaječníků

Pokud vám bude diagnostikován zánět vaječníků neboli pánevní zánětlivé onemocnění, s největší pravděpodobností vám lékař předepíše antibiotika, která účinkují proti oběma výše zmíněným bakteriím. V tomto případě není vhodné hledat jinou alternativu léčby, jelikož PID může vyústit v závažnější problémy, jako je neplodnost.

Pokud máte stálého partnera, je nutné přistoupit i k jeho léčbě, abyste si bakterie navzájem dále nepředávali. Jestliže jej nemáte a přesto víte, kdo vás mohl nakazit, je rovněž vhodné ho na tuto skutečnost upozornit, aby se zabránilo dalšímu šíření.

Tento gynekologický zánět má bohužel tendence se opakovaně vracet i po léčbě antibiotiky, pokud by se navíc samotný průběh zhoršil, není vyloučená ani hospitalizace a někdy je rovněž nutný operační zákrok.

Zánět vaječníků: domácí léčba

Přestože léčba jako taková se podomácku rozhodně nedoporučuje, je nutné dbát na určitá pravidla, aby terapie byla účinná. Během užívání antibiotik je důležitý odpočinek, což znamená výrazné omezení pohybové aktivity a také vyhýbání se stresovým situacím, které organismus zatěžují.

Zásadní je také absence alkoholu, který by účinek léků výrazně snížil a zároveň by vám v kombinaci s léky mohl způsobit i poškození jater. Naopak je důležité dbát na zvýšený přísun tekutin. Klíčové je rovněž dobrat všechny tablety, přestože se můžete cítit lépe, abyste dosáhly jejich maximálního účinku.

Jak předcházet zánětu vaječníků?

  • Používáním kondomu při pohlavním styku
  • Vyhýbáním se sexuálnímu styku s neznámou osobou
  • Eliminováním styku s rizikovými partnery, kteří často střídají přítelkyně
  • Návštěvou gynekologické ordinace při začínajících obtížích
  • Posilováním imunity a zdravou životosprávou

Zdroje: anamneza.cz, mojezdravi.cz, antikoncepce.cz

Endometrióza: Příznaky, projevy, léčba, operace, možnosti otěhotnění

Nejde o civilizační chorobu, jak se často uvádí, protože první zmínka o endrometrióze se datuje v našich končinách do poloviny devatenáctého století. V dnešní době jde o jednu z nejčastějších gynekologických diagnóz u žen v reprodukčním věku. Bohužel endometrióza může vést až k neplodnosti. Uvádí se, že tato nemoc je ve dvaceti až padesáti procentech příčinou neplodnosti u žen.

Příčina vzniku

Endometrióza je způsobena hormonální nerovnováhou, kdy je estrogen v těle ženy dominantním hormonem. A to může být buď zvýšenou hladinou tohoto hormonu, anebo sníženou hladinou progesteronu. Důvodů, proč je hladina estrogenu zvýšena, může být mnoho, proto nelze jednoznačně říct, co je hlavním strůjcem nemoci.

Existují čtyři druhy endometriózy, rozdělené podle toho, kde se výstelka mimo děložní dutinu vyskytuje.

Endometrióza peritoneální se nachází na pobřišnici, endometrióza ovariální na vaječnících, endometrióza rektovaginálního septa se nalézá mezi konečníkem a vagínou a adenomyóza se vyskytuje uvnitř děložní svaloviny.

O jaký typ jde, pozná lékař při vyšetření, které se provádí buď laparoskpoicky, nebo hysteroskopií.

Příznaky endometriózy

Endometrióza se nejčastěji objevuje u žen v reprodukčním věku. Ze začátku se projevuje hlavně bolestivou menstruací, která může být mnohem silnější, než na co je žena zvyklá. Obvyklé jsou také tlaky a bolesti v podbřišku. Kromě toho může žena pociťovat bolest při pohlavím styku. Dalším příznakem bývají nezřídka kdy stopy krve v moči.

Léčba endometriózy

Pokud na sobě žena pozoruje příznaky, musí co nejdříve navštívit svého gynekologa. V případě, kdy lékař získá podezření na endometriózu, pošle pacientku na další vyšetření na specializované oddělení.

Aby se výskyt nemoci potvrdil či vyvrátil, musí být provedeno operační vyšetření, nejčastěji laparoskopické. Není nutné se toho bát, při tomto zákroku operatér udělá pouze malý řez v pupeční jamce, kterým pak vede laparoskop – přístroj s malou kamerkou.

Výhodou je, že není nutné otevírat celou dutinu břišní a navíc po zákroku zůstává pouze neznatelná jizvička. Pacientka si ale může pár dnů poležet v nemocnici.

Dalším způsobem vyšetření endometriózy je hysteroskopie. Tu provádí gynekolog za pomocí hysteroskopu s fyziologickým roztokem, který pomáhá k lepší viditelnosti, a pomůže tak snáze odhalit případná netypická ložiska, která se mohou skrývat v dutině břišní a děložním hrdle.

Jestliže lékař prokáže endometriózu, zahájí se léčba. Ta může být buď chirurgická, kdy se ložiska odstraní, anebo hormonální, která má zabránit dalšímu růstu. Obě dvě léčby se mohou samozřejmě prolínat.

Chirurgická léčba se často provádí laparoskopicky. Operatér se snaží pomocí laseru odstranit všechny srůsty, které endometrióza způsobuje.

V případě, kdy jsou ale větší a ložiska jsou rozmístěna na více místech, přistupuje ke klasické chirurgické operaci, tedy lékař provede řez na břiše. Nemusí to být ale pouze v případě, kdy jsou ložiska větší, ale i pokud se nachází na těžko přístupných místech.

Jestliže pacientka netouží už mít děti, často se přistupuje k odstranění vaječníků, aby se předešlo navrácení nemoci.

Hormonální léčba se nasazuje zejména u ložisek, které se nachází v pobřišnici. Tam má totiž největší šanci na úspěch na rozdíl třeba od endometriózy rektovaginálního septa. Principem této medikamentózní léčby je zablokování uvolňování hormonů z vaječníků, nedochází pak tedy ke změně endometria.

Tato léčba je v podstatě uměle vyvolaná menopauza, hladina hormonů je na podobné úrovni jako u ženy v přechodu. S tím jsou bohužel spojeny i negativní vedlejší účinky, jako jsou dočasná ztráta menses, náladovost, poruchy spánku nebo návaly.

V některých případech může pomoct i hormonální antikoncepce. Ta zmírňuje bolesti provázející endometriózu. Problém ale pak může nastat po jejím vysazení, kdy dochází k poruše ženského cyklu.

Bylinky

Poslední dobou se čím dál tím více žen ubírá směrem přírodní léčby i v případě endometriózy. Ovšem spíše než aby bylinky nemoc vyléčily, zmírňují její projevy při léčbě. V případě té hormonální, kdy může dojít ke stavu podobnému menopauze, je dobré, aby žena užívala bylinky, které jsou na jednotlivé neduhy. Například řimbaba a černý rybíz pomohou na migrénu.

Směs lípy, vrby úzkostlivé a třezalky tečkované funguje jako antidepresivum, na lepší spánek jsou zase dobré bacha, kozlík a withanie. Návaly pomůže zmírnit tinktura ze jmelí. Dále je pak důležité posílit imunitu ženy, a to pomocí měsíčku, ptačího jeřábu a eleuterokokou.

Prevence

Prevence v tomto případě není téměř možná. Faktory, které se na rozvoji nemoci podílí, jsou totiž genetické, imunologické a hormonální. Některé studie ukazují na to, že endometrióza hrozí více ženám a dívkám, které mají krátkou dobu mezi cykly, případně menstruují sedm a více dnů v měsíci.

Nicméně některé studie poukazují na faktory, které mohou zvyšovat hladinu estrogenu v krvi. Těmi jsou například nadváha, nedostatek vitamínu A a D, nadbytek mědi a nedostatek zinku v těle, snížená funkce progesteronu, stres a špatné stravování.

Ačkoliv nelze stoprocentně říct, že pokud si budete hlídat tyto faktory, endometrióza se vám vyhne, určitě uděláte jen dobře, pokud si to budete hlídat.

Možné komplikace

S endometriózou se bohužel pojí komplikace při otěhotnění. Může být totiž příčinou mimoděložního těhotenství. Dále může také komplikovat samotné otěhotnění, některé ženy jsou v důsledku endometriózy dokonce neplodné. Jiné, pokud se to podaří, jsou vystaveny většímu riziku potratu. Komplikace se ale mohou objevit i později při samotném porodu.

Kdy k lékaři

K lékaři se vydejte okamžitě, pokud na sobě pozorujete výše uvedené příznaky, které se s endometriózou pojí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector