Bolest žaludku ze stresu – vše o zdraví

Třes žaludku, pocity svírání žaludku, pocity na zvracení, nechutenství, ‚žaludek na vodě‘ – možná i u vás se tyto pocity objevily před těžkou zkouškou, významnou životní událostí nebo před pracovním pohovorem. Jsou to hlavní příznaky dysfunkce, která se označuje jako bolest žaludku ze stresu.

Proč tato bolest při stresových situacích vzniká? Je to signál mozku nebo samotného žaludku? Jak umíme žaludek ‚oklamat‘, aby se nám to nestávalo? A jak proti stresové bolesti žaludku reagovat a zbavit se jí?

  • Tyto otázky se vám pokusíme zodpovědět v našem článku.
  • Bolest žaludku ze stresu - Vše o zdraví
  • Pokud jste se ocitli před důležitým rozhodnutím, máte náročný týden v práci či ve škole nebo vás čeká nepříjemný rozhovor, byl by vlastně zázrak, pokud by vás předtím nebolelo břicho.

O žaludku se mluví jako o druhém mozku, který kromě zpracování potravy, zpracovává i naše emoce. Pocity, které před důležitými rozhodnutími či zkouškou pociťujete, se označují jako žaludeční neuróza a neexistuje přístroj, který by je změřil. Jsou v té chvíli jen vaše a přicházejí z psychiky.

Ve střevech vzniká až 95% serotoninu (hormonu štěstí). Pokud je člověk ve stresu, tato schopnost vytvářet hormonální rovnováhu je potlačena.

Zatímco z krátkodobého hlediska je stres našim hnacím motorem, díky kterému jsme aktivnější, při dlouhodobém působení je stres velmi nebezpečný.

Stres v těle spouští řady chemických reakcí, které při dlouhodobém působení mají destrukční účinky na vnitřní fungování těla.

Žaludek je druhý mozek

Bolest žaludku ze stresu - Vše o zdravíPokud jsme ve stresu nebo nás trápí nervozita, často jako první změníme stravu – někteří důvěrně znají velkou nechuť k jídlu, kdy do sebe i několik dní nemohou nic dostat, jiní zas naopak – stres zajídají mnohem větším množstvím jídla, než by bylo vhodné.

Ve stresu také saháme po jiném složení potravin jako za normálních okolností – zklidňuje nás čokoláda, fast food, alkohol. Už samotný přísun takového druhu stravy má za následek trávicí problémy a zpomalené trávení.

Bolest břicha ze stresu není však jen o stravě. Žaludek je silně protkán nervy a díky tomu dostává signály o našich emocích z mozku. Cítí, když jsme rozrušený, máme negativní emoce, trápí nás závist, strach nebo obavy. Proto se o žaludku mluví jako o druhém mozku. Nic před ním neutajíme.

 

Jsou vám tyto příznaky známé?

Dlouhodobé působení nervozity má různé projevy. Mezi nejčastější příznaky, které pacienti při bolestech břicha ze stresu popisují jsou tyto:

Bolest žaludku ze stresu - Vše o zdraví

  • Zpomalené trávení, pocit tíhy v žaludku – nervozita oslabuje peristaltiku žaludku a střev
  • Průjem nebo naopak zácpa
  • Oslabené prostředí žaludku – dlouhodobé působení stresu způsobuje nerovnováhu v žaludku, více se začíná dařit mikrobům a vytváří se vhodné prostředí pro množení bakterií (i Helicobacter pylori)
  • Postupný rozvoj žaludečních vředů – nevyvážené prostředí v žaludku způsobuje zánět žaludku, jehož neléčení může vést ke vzniku žaludečních a dvanáctníkových vředů.

Myslete na budoucnost

Pokud máte dlouhodobé bolesti břicha a uvědomujete si, že ve vašem životě vládne uspěchanost a nervozita, tyto signály nepodceňujte. Tělo vám tak jasně dává najevo, že je třeba s touto skutečností něco dělat.

Pokud tyto signály ignorujeme, podporujeme u sebe do budoucna vznik hypertenze (vysokého krevního tlaku), cukrovky, ale i onkologických onemocnění. Napětí a stres patří mezi nejvýznamnější spouštěče vážných onemocnění.

A přitom někdy stačí tak málo, aby se náš život zlepšil.

Jak se stresovou bolestí břicha bojovat?

Úzké propojení mysli a trávení je vědecky dokázáno. Pokud jste se našli v tom, že vaše trávení může být oslabené kvůli nervozitě, stresu, či strachu, je třeba se o tyto emoce postarat. Tento bod si možná uvědomujete i sami. Existuje však něco, co skutečně pomáhá?

Určitě ano a my vám dáme návod. 

Bolest žaludku ze stresu - Vše o zdravíZačněte změnou vašeho jídelníčku.

Vylučte z něj smažená jídla, tučná a těžká jídla, nahraďte je zeleninou – čerstvou nebo pařenou, či grilovanou. Používejte olivový olej. Bílé pečivo nahraďte celozrnným, nebo jej vyřaďte z jídelníčku úplně.

Vylučte sladké nápoje, bublinkové nápoje, energetické drinky – pijte hlavně čistou vodu a to ve velkém množství.

Pamlsky nahraďte oříšky (ne těmi v čokoládě), chuť po sladkém zažeňte například rýžovou kaší s medem a ovocem.

Vyzkoušejte bylinky.

Mnohým pomáhají speciální bylinkové směsi určené na žaludek. My však doporučujeme vyzkoušet i bylinky, které zklidňují – dejte si před spaním heřmánkový nebo měsíčkový čaj. Do jídel přidávejte kurkumu, zázvor a hřebíček – všechny podporují trávení, tvorbu žaludečních kyselin a ulevují při křečích.

Bolest žaludku ze stresu - Vše o zdraví

Hýbejte se.

30 minut aktivního pohybu denně není mnoho, ale s vaším tělem a myšlením dokáže dělat zázraky. Zkuste běh, kolo nebo jógu.

Pátrejte odkud bolest přichází.

Stává se, že stresová bolest břicha je způsobena závistí, nebo potřebou někomu odpustit, co nedokážeme udělat. Zkoumejte váš hněv, hledejte ke komu směřuje a naučte se pustit tyto emoce pryč a jít si vlastní cestou. Budeme vám držet palce.

Bolest žaludku ze stresu - Vše o zdravíProbiotika.

Nerovnováhu v žaludku napravte dodáním živých mikroorganismů. Probiotické kultury podpoří trávení, rychle pomohou při průjmových stavech a křečích.

Probiotika a vlákninu doporučujeme do stravy doplňovat pravidelně, dokážou vyřešit mnoho problémů s trávením. Probiotické mikroorganismy mají na naše tělo různé účinky. Vybírejte si takové, které jsou testovány přímo na žaludeční problémy.

Mezi ověřené druhy probiotik patří například Saccharomyces boulardii.

Skvělým zdrojem vlákniny je psyllium. Užívejte ho pravidelně 1 lžičku denně s dostatečným množstvím vody.

Lehká strava, klid, probiotika – to jsou základní pilíře, které vám doporučujeme dodržovat, pokud se chcete zbavit stresových bolestí břicha. Držíme vám palce.

Bolest žaludku ze stresu - Vše o zdraví

Záznamy nebyly nalezeny…

Jak zastavit zvracení | BENU.cz

Nesnažte se zvracení zadržovat. V první řadě se zbavte všeho, co se žaludku „nelíbí“ a až poté nasaďte léčbu. Pokud vaše tělo nezvládá pozřít ani tekutinu striktně odpočívejte a po několika hodinách po posledním zvracení vyzkoušejte vypít pár doušků vlažného čaje či vody, abyste nedopustili dehydrataci organismu a zabránili tak ještě větší zátěži organismu. 

Co způsobuje zvracení

Je několik důvodů, proč se žaludek brání dalšímu zpracování tráveniny. Někdy má vinu onemocnění žaludku a jiných částí trávicí soustavy, jindy zkažené jídlo nebo jen bujarý večírek, kde jste to předešlou noc moc přehnali. Co je ale u zvracení ještě v pořádku a kdy se obrátit na lékaře? Nechutenství a zvracení způsobuje především:

  • Nepřiměřené výkyvy vnitřního prostředí. Patří sem výrazné odchylky od běžných koncentrací základních minerálů, ale i hromadění škodlivin, které nejsou tělu vlastní. Ty mohou zajít i tak daleko, že způsobí selhání jater nebo ledvin.
  • Zánět v některé části trávicího ústrojí. Jinak také akutní gastritida či obecně známá střevní chřipka. Problémy spojené s takovým zánětem trvají většinou jen krátké období 3-5 dní. Nebezpečný je zejména u dětí a starších lidí, které může snadno ohrozit dehydratace. Zánět se ale netýká pouze žaludku, zvracení způsobuje i infekce na slinivce břišní, žlučníku i játrech.
  • Roztažení (distenze) trávicího traktu. Rychlé přejedení a neprůchodnost traktu, které způsobí nepřiměřené roztažení žaludku má vinu na podráždění desátého hlavového nervu, který spouští dekádu impulsů vedoucí k nevolnosti a zvracení. Při neprůchodnosti traktu způsobené zánětem vede i ke zvracení krve. Tento proces velmi často provází i bulimii – poruchu příjmu potravy, kdy se člověk trpící touto psychiatrickou nemocí přejídá a poté záměrně zvrací.
  • Těhotenství a výkyvy s ním spojené. Snad všechny budoucí maminky si prošly při těhotenství pořádnou hormonální houpačkou, kterou doprovází typické ranní nevolnosti a zvracení. 
  • Dráždění rovnovážného ústrojí. Pokud se pohybujete podle vašeho rovnovážného ústrojí ukrytého ve vnitřním uchu v trojrozměrném prostoru nepředpokládaně – nemá pro to pochopení ani žaludek. V dopravním prostředku, při několikáté skleničce na večírku, ve výškách, na různých atrakcích nebo vlivem onemocnění rovnovážného ústrojí dojdete až ke kinetóze a zvracíte.
  • Požití či dráždění čichového centra chemickými látkami. Ať už si jakkoliv podáte nebezpečnou látku, toxin, drogu nebo některé léky, mohou vyvolat zvracení. U toxinů a drog se nemusíme dlouze rozepisovat. Alkohol je v tomto případě králem, který přímo ovlivňuje nervové centrum zvracení. U léků je toto riziko v téměř sto procentech případů zmíněné na příbalovém letáku léku. 
  • Onemocnění mozku, které přímo dráždí centra zvracení. Meningitida, encefalitida, otok mozku při otřesu mozku, krvácení či mozkové nádory způsobují nitrolební hypertenzi. Tedy pnutí či přetlak uvnitř lebky, který v mozku tlačí na centra zvracení. Ta jsou opakovaná a zdánlivě neutišitelná a je třeba je neodkladně řešit za pomoci lékaře. 
Zajímavé:  Léčba Zánětu V Koleni?

Jak zastavit zvracení

Jak zastavit zvracení? Buďte v klidu. Lehněte si na záda a klidně dýchejte. Zpříjemněte si tyto krušné chvilky studeným obkladem na čele. Pokud se vám navaluje po zvracení znovu a znovu kvůli nepříjemnému pocitu v ústech, vyzkoušejte zázvorové kapky, které přebijí dráždivou pachuť.

Populární jsou i zázvorová lízátka a cucací bonbóny, které díky obsahu zázvoru podpoří normální funkci trávícího systému. Vhodné jsou nejen při těhotenské nevolnosti ale i pro děti během dlouhé cesty dopravním prostředkem. Žaludek pomůže vyčistit od škodlivých látek a zklidnit i aktivní uhlí, ať už ve formě tablet nebo prášku.

Chronicky známý lék Kinedryl, který se používá  na prevenci a léčbu kinetózy a nevolnosti při cestování, vám neuleví od zvracení po jídle nebo nadměrné konzumaci alkoholu. Až se váš žaludek trochu uklidní, pijte po malých doušcích sladký nápoj nebo rehydratační roztok. Otevřete si okno nebo se snažte dostat na čerstvý vzduch.

Při zvracení v důsledku jiného závažného onemocnění nebo léčby, může lékař předepsat léky, které potlačují nevolnost a zvracení. 

Bolest žaludku ze stresu - Vše o zdraví Co jíst a pít při zvracení

K pití jsou vhodné jsou vlažné čaje, minerální a rehydratační roztoky. Ze začátku nejintenzivnějšího zvracení hlavně pijte a pomalu zkoušejte zařazovat obyčejné tukové rohlíky nebo kukuřičné křupky. To jediné vás bude dělit od opakovaných záchvatů zvracení.

Pokud vám rohlíky a křupky nedělají zle, pomalu zařaďte nemastná jídla a konzumujte je v malých dávkách.

Nejlépe se snáší nemastné ovesné a bramborové kaše, vařená mrkev, libové kuřecí maso, nemastné vývary a klasika v podobě dětských piškotů, banánů a rýže.

Bolest žaludku ze stresu - Vše o zdraví Co pomáhá po zvracení

Pokud je vám na zvracení, nebraňte se tomu. A raději vyzvracejte vše, co vás v žaludku dráždí. Zvracením se náš organismus chrání. Až se váš žaludek trochu uklidní, po malých doušcích začněte pít, nejlépe slazené kolové nápoje nebo vlažné čaje

Bolest žaludku ze stresu - Vše o zdraví Jak dlouhé zvracení je životu ohrožující?

Zvracení odezní v drtivé většině případů samo, když se žaludek zbaví dráždivého obsahu a uklidní se.

Lékaře byste měli navštívit v případě, že ve zvratcích uvidíte krev nebo když zvracíte dlouhé hodiny. V tomto případě hrozí nebezpečí dehydratace.

V takových situacích, kdy už sbíráte poslední síly mějte vždy po ruce rehydratační roztok, který vás „zavodní“ a poté vyhledejte akutně lékařskou pomoc.

Vše proti nevolnosti a zvracení Léky na migrénu a bolesti

Nejčastější příčiny nevolnosti a žaludečních potíží

Hlavní obsahNevolnost a žaludeční potíže mohou mít na svědomí kromě těhotenství také léky nebo nadměrný stres.Foto: Profimedia.cz

Vzhledem k tomu, že nevolnost sama o sobě je velmi nespecifický symptom, může být indikátorem hned několika věcí. A jelikož nemusí jít pouze o projevy těhotenství, doporučují lékaři nevolnost rozhodně nepodceňovat.

„Může jít klidně jen o následek toho, že jste si dali k obědu něco špatného, stejně tak ale může jít o příznak rakoviny slinivky břišní,“ uvedla Chavi Eve Karkowsky, gynekoložka a odbornice na porodnictví a zdraví žen z Montefiore Medical Group-Comprehensive Care Center.

„Pokud jde o déle trvající stav, který nesouvisí se změnami v jídelníčku, měli byste vždy vyhledat lékaře,“ dodala.

Server Women´s Health magazine přinesl několik nejčastějších důvodů, které mohou způsobovat uvedené problémy.

Pokud člověk trpí na migrény, je dost možné, že se k nim mnohdy bude přidávat i celková nevolnost. „U některých lidí se dokonce mezi migrénou a nevolností utvoří pevné spojení, kdy jedna potíž pravidelně doplňuje druhou,“ uvedla lékařka.

Jednou ze stále nedostatečně diagnostikovaných, ale častých příčin bolestí břicha a nevolnosti u žen může být i tzv. syndrom pánevní kongesce.

„Příčinou je žilní nedostatečnost v oblasti pánve. Stejně jako mohou ženy trpět křečovými žilami na nohách, mohou se vyskytovat i abnormálně rozšířené žíly v oblasti pánve. Tyto žíly jsou větší, než je běžné, mohou tak tlačit na střeva, vaječníky nebo dělohu, což může způsobovat celou řadu příznaků,“ popisuje možné příčiny lékař Christopher C. Hollingsworth z NYC Surgical Associates.

Další možnou, a v poslední době i stále rozšířenější příčinou uvedených problémů je stres.

Pro lidi, kteří se setkávají se stresem ve velké míře, doporučuje rodinná lékařka Deepa Iyengarová najít si něco, při čem se dokážete uvolnit a odreagovat, pomoci mohou také mnohé formy meditace nebo terapie. Jinak v opačném případě při častých žaludečních potížích ze stresu může hrozit i zánět žaludku.

„Nevolnost a zvracení mohou být dva velké příznaky žlučových kamenů,“ říká Sandra Fryhoferová, internistka a bývalá prezidentka American College of Physicians. Pokud se u potíží vyskytuje bolest převážně v pravém horním kvadrantu břicha, a je navíc doprovázena vysokou horečkou, je třeba vždy vyhledat lékaře.

Fryhoferová zároveň poukázala, že pocity na zvracení mohou být často vedlejším efektem při užívání některých léků – antikoncepce, vitamínů a dalších volně prodejných tablet. Pokud to jde, radí podobné léky užívat vždy s jídlem.

I těhotenství je možnou příčinou nevolností a zvracení. Zatímco některé ženy mají to štěstí, a podobné potíže je v požehnaném stavu netrápí, jiné se s nimi mohou potýkat řadu týdnů.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

zdraví k vám

ČLÁNKY » ŘÍJEN

ŘÍJEN

  • V říjnu bychom měli zaměřit pozornost na svoji psychiku, a všemi silami se vyhýbat stresu.
  • Podle čínské medicíny je v říjnu nejzatíženější žaludek, což je snad emočně nejcitlivější orgán našeho těla.
  • Jedním z nejrozšířenějších onemocnění je – vředová choroba, bakterie Helicobacter pylori,
  • gastritida – zánět žaludku a psychické vlivy.

Psychika ovlivňuje činnost žaludku více, než si všeobecně připouštíme. Pod vlivem emocí je tento orgán během vteřiny schopen změnit svůj tvar a vyvrátit obsah.Strachem a depresí klesá tvorba šťáv a agresivitou dochází k jejich nadprodukci.

Zažívací potíže – dyspepsie nás upozorní na funkční poruchu žaludku, kterou je potřeba vždy řešit a předejít závažnějším nemocem.

Projevují se: pálivá bolest v nadbřišku jdoucí až do hrudníku, pocit plnosti, nadýmání,pálení žáhy, nevolnost. Přidá-li se zvracení nebo se objeví krev ve stolicije nutné ihned navštívit lékaře.

Prevence: vyhýbejte se stresu nebo si osvojte techniku jeho zvládání. Vyvarujte se smažených a tučných jídel, kouření, alkoholu a pití kávy. Používejte čaje žaludeční, mátové, fenyklové a zelené.

  1. V tomto období skutečně leckdy stačí srovnat psychiku a zmizí vám i žaludeční problémy.
  2. Výbornou zkušenost v tomto období, a nejen v něm, máme s produkty z kozlíku lékařského,
  3. spolu s ostatními přípravky a čaji naleznete na našem e-shopu.
  4. Budete-li mít nejasnosti, kontaktujte naši poradnu.
Zajímavé:  Tučný Řecký Jogurt Zdraví?

ŘÍJEN

I když přes den teploty venku jsou ještě vyšší, sluníčko nás ohřeje, příroda se nedá ošálit, ukončuje aktivitu a podzim se hlásí o slovo. Listy na stromech se začínají vybarvovat a příroda se bude chystat na zimu.

Nejvíce ohrožený v tomto období je žaludek. V první polovině měsíce po stránce mechanické, ve druhé především po stránce psychické. Žaludek zaujímá velmi důležité místo, má několik funkcí. Řídí příjem a skladování potravy, její rozklad pomocí trávicích šťáv, a připravuje na posun dále do těla, aby ho vyživila a regenerovala. Je důležité jakou stravu a kdy přijímáme.

Podle orgánových hodin bychom měli podpořit funkci snídaní mezi

7. – 9.hodinou ranní, kdy je nejvíce energie v žaludku, a snídat v klidu.

Nejméně bychom ho měli zatěžovat mezi 19.- 21.hodinou.

Jestliže dojde k poruše funkce a oslabení projeví se to nechutenstvím, nadýmáním, bolestí, říháním, pálení žáhy. Žaludek je emočně nejcitlivější orgán, proto jakýkoliv stres ho oslabuje.

A po čem náš žaludek touží? Trávení podpoří obilné kaše – kukuřičné, jahelné, ovesné, pohankové, rýžové, také teplé polévky. Z luštěnin hrách, cizrnu, z koření kmín, majoránka a saturejka. Ze zeleniny dýně, kedlubny, mrkev, a veškerá sladká zelenina pomalu prohřívaná. Ovoce čerstvé – jablka a hrušky. Bylinky – řepík, kopřiva, zeměžluč, pelyněk a měsíček. Omezíme sýry a jogurty.

  • Měli bychom se řídit přírodou, je třeba, abychom nejeli stále naplno,
  • začít vše respektovat a najít si čas na odpočinek.
  • Mějte se rádi, zbavte se strachů a žijte teď a tady a váš žaludek se vám odmění.
  • Krásné podzimní dny!

ŘÍJEN

Ať chceme nebo ne, přichází podzim a čas sklizně. Počasí tomu zatím neodpovídá, ale už se začínají objevovat teplotní rozdíly během dne.Ohrožený je v říjnu žaludek.

Ne nadarmo se říká, že nejen srdce, ale i žaludek rozhoduje o délce života.Hlavním důvodem bývá překyselení, které nesouvisí jen s trávením, ale i se sliznicemi.

Ústa v tomto období potřebují péči, jelikož jsou sliznicemi ve spojení se žaludkem. Doplňujeme vitamíny B, ošetřujeme výplachem například propoli

sem, a potravu řádně rozkoušeme a rozmělníme, do stravy zařadíme kysané mléčné výrobky a kysané zelíŽaludek sám o sobě je dosti odolný, za jeho dysfunkcí bývá většinou i žlučník.Měli bychom snídat ráno pravidelně ve stejnou dobu, teplé snídaně,vhodné jsou obilné kaše. Zelenina je lepší v říjnu už prohřátá, hlavně zelenina s nasládlou chutí – pastiňák, řepa, dýně. Z ovoce hrušky, jablka a sušené ovoce. Bylinkami posilujeme žaludek a trávení – řepík, kopřiva, zeměžluč, pelyněk a měsíček.Chladné počasí začne přinášet šíření virů, bacilů a infekcí. Z bylinek pomáhají výtažky z jedle a borovice, dále eukalyptus, tymián a jitrocel. Imunitu budeme posilovat především vitamínem C, který je stěžejní, dále je to hořčík, zinek, vitamíny E a D.Zároveň v tomto období začínají kloubní potíže nejrůznějšího původu, vhodné je působit na pohybový aparát i preventivně.

Dopřejte si procházky přírodou, těšte se z barev podzimu, užívejte posledních hřejivých paprsků a nabíjejte se energií na další období.

Přejeme krásný podzim plný příjemných dnů.

Bolest břicha z nervů: Jakému jídlu se vyhnout? | Žena.cz

Bolí vás často břicho zdánlivě bez příčiny? Jediným klíčem bývá psychika – nervozita, strach, úzkost, i když třeba z banálních důvodů a každodenních problémů.  

Dráždivému tračníku (tračník je jedním z úseků střeva) se také někdy říká střevní neuróza, a tento název dokonale vystihuje podstatu onemocnění. Jiný původ než neuróza, tedy vlastně nervozita, se obvykle nalézt nedaří.

Častěji postihuje ženy

Syndrom dráždivého tračníku je časté střevní onemocnění, jehož příčina není známa. Vyznačuje se především rozmanitými problémy s břichem. Nelze jej vyléčit, avšak vhodnou terapií se mohou zmírnit příznaky.

Doporučujeme: Téma: Bolesti břicha

Syndrom dráždivého tračníku je porucha střevní funkce. Projevuje se příznaky, jako jsou křeče, nadýmání, bolesti břicha, zácpa a/nebo průjem, které trvají déle než tři měsíce. Toto onemocnění je nepříjemné, nicméně nevede k trvalému poškození tračníku, ani ke vzniku rakoviny střeva.

Příčina potíží není známa a syndrom může postihnout kohokoliv, častěji však ženy, lidi pod 50 let a jedince, kteří mají příbuzného s dráždivým tračníkem.

Typické nepříjemnosti

Syndrom dráždivého tračníku je definovaný jako bolest břicha nebo diskomfort spolu se změnou vyprazdňování (zácpa nebo průjem) delší než tři měsíce. Bolest se objevuje v nadbřišku, přibližně v oblasti žaludku. Příznaky se u různých pacientů liší a zahrnují:

  • křeče nebo bolesti v oblasti žaludku
  • zácpu
  • pocit nedokonalého vyprázdnění
  • průjem,
  • střídání průjmu a zácpy
  • hlen ve stolici
  • plynatost
  • pocit přeplnění nebo nevolnost po konzumaci normální porce jídla

Způsoby diagnostiky

Pokud máte podezření, že trpíte dráždivým tračníkem, navštivte svého lékaře. Ten se podrobně vyptá na vaše potíže, prohlédne vás a doporučí další vyšetření, například kolonoskopii.

Při ní se prohlédne střevo zevnitř a odhalí se případný zánět, vředy či abnormální útvary na střevní stěně. Dále je možné provést krevní testy k vyloučení celiakie.

Vyšetření, které by jednoznačně potvrdilo syndrom dráždivého tračníku, bohužel zatím neexistuje.

Změna stravovací návyků přinese úlevu

Jídlo nezpůsobuje syndrom dráždivého tračníku, může však spustit některé z jeho příznaků. Vypozorujte sami na sobě, která jídla nebo jejich konzumace v určitou denní dobu vám nedělají dobře. Problémovými potravinami může být mléko a mléčné výrobky, nápoje s kofeinem a s bublinkami, alkohol, některé ovoce a zelenina.

  • Konzumujte zdravé věci, jezte vyváženě – pestrá strava je základ.
  • Vybírejte si potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je celozrnné pečivo, ovoce a zelenina (zvláště pokud trpíte zácpou).
  • Denně vypijte 6-8 sklenic vody, zejména pokud vás trápí průjem.
  • Vyhýbejte se přejídání – příliš velké porce můžou způsobit křeče a průjem.

Další nezbytností je užívat pravidelně léky, které vám předepsal lékař na zmírnění průjmu a křečí, případně antidepresiva a náhradu vlákniny. Mnoho lidí trpících syndromem dráždivého tračníku je rovněž ve stresu, zažívají úzkosti, paniku a deprese. V tom případě je nedílnou součástí léčby psychoterapie.

(kov)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

  • Mapa bolesti břicha: Co znamená co
  • 10 +1 pravidel zdravé rodiny: Jak žít a co jíst
  • Jak se zabít v autě: 4 věci, co zvyšují nebezpečí

Vstoupit do galerie | 13 Potraviny, které zavodní. Bonusem je hubnutí     Video Mohlo by Vás také zajímat:

Žaludeční vředy: Příčiny, příznaky, léčba a prevence vážného onemocnění

Příčina    Příznaky    Léčba    Vyšetření    Prevence

Žaludeční vřed (peptický vřed, gastroduodenální vřed, vředová choroba) je zánětlivé onemocnění, při němž jsou stěny žaludku či dvanáctníku poškozeny přímým působením kyseliny chlorovodíkové. Ta je součástí žaludečních šťáv a slouží spolu s enzymy k trávení potravy.

Zdravé stěny trávicí trubice jsou proti působení kyseliny chráněny vrstvou hlenu neboli mucinu. Pokud je ale tato ochrana z nějakého důvodu narušena, může kyselina spolu s trávicími enzymy začít leptat sliznici a postupně se vytvoří vřed. Ten může být velký až několik centimetrů a zasahuje do různé hloubky sliznice.

Další informace o žaludečních vředech najdete zde.

Příčina žaludečních vředů

Velký podíl na tvorbě vředů má také bakterie Helicobacter pylori. Ta dokáže přežívat v kyselém prostředí žaludku a vyskytuje se až u poloviny populace v České republice. Pokud bakterie vyvolá v žaludku zánět a oslabí některé části sliznice, ty jsou pak k tvorbě vředů náchylnější.

Zajímavé:  Léky Na Cestovní Nevolnost?

Peptický vřed může vzniknout i působením některých léků (Ibuprofen, Ibalgin), které oslabují odolnost žaludeční sliznice: Nejčastěji nesteroidních antirevmatik užívaných proti bolesti nebo hormonů nadledvin čili kortikoidů.

K vyvolávajícím faktorům žaludečních vředů patří také stres, alkohol, káva, nápoje s kyselinou citronovou, kořeněná jídla či kouření. Někdy mohou být jedinou příčinou potíží špatné stravovací návyky nebo zvýšená hladina vápníku v krvi. Rizikovým faktorem je přítomnost vředové choroby v rodině. Vřed může být způsoben také jiným onemocněním.

Během života vředy onemocní přibližně každý desátý člověk. Velikost vředu bývá různá a nesouvisí s intenzitou nepříjemných příznaků, které způsobuje. Choroba má sezónní průběh, zatím z neobjasněných příčin se zhoršuje na jaře a na podzim.

Příznaky žaludečních vředů

  • Bolest – dominantním projevem je pálení a bolest mezi hrudníkem a břichem ve střední čáře těla, a to zejména při jídle. U dvanáctníkového vředu je bolest především nalačno a zmírní se po jídle. Naopak u žaludečního vředu vzniká bolest časně po jídle.Výjimkou není ani šíření bolesti vpravo pod žebra nebo do zad. Velký přehled bolestí břicha najdete zde.
  • Projevy překyselení – pálení žáhy nebo kyselé zvracení.
  • Dyspeptické obtíže – především u žaludečních vředů může být přítomno nechutenství, říhání, nevolnost a s tím spojený i váhový úbytek.

Krvácení ze žaludečního vředu

Vředy se mohou dále komplikovat krvácením, když vřed pronikne do cévy žaludeční stěny. Jedná se o urgentní stav, který se může projevit zvracením krve a později i přítomností natrávené krve ve stolici a chudokrevností. Stav se musí akutně řešit v nemocnici. 

Trávení bez trápení. Tyhle tři věci ho zaručeně podpoří

Prasklý žaludeční vřed – příznaky

Druhou podobnou, život ohrožující komplikací je perforace vředu (proděravění). Příznačná je krutá bolest břicha. Ta je zpočátku lokalizována do nadbřišku, pak se kvůli vytékání obsahu žaludku do dutiny břišní přesunuje spíše směrem dolů k podbřišku. Břišní stěna ztuhne jako prkno, pohmatově a poklepově je bolestivá.

Rozvíjející se zánět pobřišnice vede k zastavení střevní činnosti a vzniká paralytický ileus (neprůchodnost střev).

Plně vyjádřený zánět pobřišnice je spojen s bolestí břicha, horečkou, celkovým zhoršením stavu a postupně přechází v otravu krve a šokový stav s destabilizací dýchací a oběhové soustavy, což nakonec vyústí ve smrt

Proto pokud pociťujete jakékoli výše zmíněné příznaky, volejte okamžitě odbornou lékařskou pomoc!

Léčba žaludečních vředů

Volně prodejné léky na žaludeční vředy

Antacida, antiulcerosa jsou volně prodejné léky s krátkodobým účinkem. Obsahují sloučeninu, která dokáže neutralizovat kyselinu chlorovodíkovou (například uhličitan sodný) a tím snížit kyselé žaludeční prostředí. Jsou účinné při pálení žáhy, ale při již existujících vředech velký význam nemají.

Léky na předpis

Antagonisté H2 receptorů. Tyto látky aktivně tlumí sekreci kyseliny chlorovodíkové. Ta je produkována některými buňkami žaludeční sliznice právě při aktivaci jejich H2 receptoru.

Pokud omezíte činnost těchto receptorů, produkce kyseliny chlorovodíkové se sníží. Problém je, že pro tvorbu kyseliny chlorovodíkové existuje více cest, takže tento způsob není stoprocentně účinný. Tyto látky obvykle končí příponou tidin (např.

 cimetidin, ranitidin) a podávají se v tabletách, obvyklé dávkování je 1 až 2 denně.

Inhibitory protonové pumpy. Jedná se o poslední generaci léků účinných při překyselení žaludku. Blokují sekreci kyseliny chlorovodíkové buňkami, ale na jiné úrovni než antagonisté H2 receptorů.

Působí přímo na enzym, který je zodpovědný za uvolňování kyseliny chlorovodíkové. Podávají se v tabletách, obvykle jednou denně před spaním a účinné látky mají koncovku prazol (omeprazol, lanzoprazol aj.). U těžkých případů, např.

stresového vředového onemocnění po operacích, se mohou podávat i nitrožilně.

Jídla proti stresu a úzkosti: Čím podle vědců zlepšíte náladu?

Antibiotika se užívají při průkazu přítomnosti bakterie Helicobacter pylori.

Během akutní fáze dodržujte klidový režim (pracovní neschopnost), omezte veškerou námahu. Pokud dlouhodobě užíváte nesteroidní protizánětlivé léky (např. Acylpyrin, Ibalgin), je třeba současně užívat léky proti překyselení žaludku. V tomto případě se však vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Součástí léčby je také úprava životního stylu a jídelníčku. Vhodné jídlo působí neutralizaci kyseliny, naopak kyselé nebo dráždivé pokrmy obtíže zhoršují.

Chirurgická léčba žaludečních vředů se provádí zcela výjimečně, a to pouze při komplikacích.

Nejčastější otázky a odpovědi k žaludečním vředům najdete zde.

Jak dlouho se léčí žaludeční vředy

Léčba medikamenty trvá zhruba šest týdnů, poté se provádí kontrolní endoskopie. Ze dne na den se tedy vyléčit nelze.

Babské rady na žaludeční vředy

Ke zklidnění žaludeční sliznice můžete využít některé z bylinných směsí Stomaran a jiné žaludeční čaje) nebo jednotlivé byliny: heřmánek, ibišek, měsíček ,tužebník, jilm, kostival, proskurník, puškvorec, světlík, zeměžluč.

Čaj z kopřivy a přesličky rolní

Směs: 3 díly kopřivy a 1 díl přesličky. Jednu velkou polévkovou lžičku zalijte 2 dcl vroucí vody v uzavřené nádobě a nechte 7 minut vyluhovat. Denní dávka je 1/2 litru tohoto bylinného čaje. Pije se vlažný.

Heřmánkový čaj i čaj z dubové kůry

Samostatně se může pít heřmánkový čaj a výborný je i čaj z dubové kůry. Návod na použití najdete na obalu při koupi těchto čajů.

Střevní mikroflóra ovlivňuje celé tělo, nejen imunitu

Další doplňky stravy 

  • betakaroten se v organismu přeměňuje na vitamin A, který chrání sliznici žaludku i dvanáctníku a usnadňuje tak zahojení vředů
  • vitamin C brání růstu Helicobacter pylori
  • zinek díky svým hojivým účinkům urychluje hojení vředu
  • lékořice má hojivé účinky
  • aminokyselina glutamin vyživuje buňky trávicí trubice, také zrychluje hojení vředů
  • šťáva z aloe vera snižuje vylučování žaludeční kyseliny a může zmírnit bolesti způsobené vředovým onemocněním

Homeopatika

Kalium bichromicum při pocitu tíže v žaludku, Phosphorus při pálivé bolesti žaludku.

Domácí léčba a babské rady

Ochranný povlak sliznice pomůže vytvořit sliz ze lněného semene, který se získá jeho vyluhováním ve vlažné vodě. Při bolesti pomáhá ledový obklad na bolestivé místo či na páteř mezi lopatky.

Krev ve stolici: Může znamenat banální chorobu, ale i vážné onemocnění

Vyšetření žaludečních vředů

Pro lékaře jsou významné zejména informace o bolestivých projevech souvisejících s příjmem jídla, případně informace o nálezu černé natrávené krve ve stolici. Lékař zjišťuje složení jídelníčku i pacientův životní styl. Vyšetří břicho pohmatem. Základním vyšetřením je endoskopie horní části zažívacího traktu, tedy gastroskopie.

Lékař zavádí pacientovi pusou do žaludku a do dvanáctníku hadičku. Díky optickým vláknům prohlédne celou sliznici jícnu, žaludku a dvanácterníku, navíc lze tímto přístrojem odebrat vzorky ze sliznice při podezření na nádor či komplikovaný vřed a také zastavit krvácení u krvácejících vředů.

Rovněž takto z odebraného vzorku ověří případnou přítomnost Helicobactera v žaludku.

Přítomnost bakterie Helicobacter pylori můžete zjistit i domácím testem, který se dá koupit v lékárně. Test ukáže, zda jste přenašečem této bakterie. Pokud ano, poraďte se se svým lékařem o dalším postupu.

Trvalé následky žaludečních vředů

Po přeléčení se může vředové onemocnění opět vracet, například v případě, kdy pacient nezmění svůj nezdravý životní styl.

Prevence žaludečních vředů

Pokud vznik žaludečních vředů souvisí se způsobem našeho života a stravováním, je dobré dbát na zdravé a pravidelné jídlo, omezit stres v práci a doma, dostatečně odpočívat, vyhnout se zbytečnému pití alkoholu a nekouřit. Vhodné je také omezit ostrá a kořeněná jídla, sycené nápoje a příjem kofeinu.

Pokud máte podezření na žaludeční vředy, je dobré zařadit do stravy vlákninu. Více o potravinách, které vlákninu obsahují, čtěte zde.

Další informace k prevenci žaludečních vředů čtěte zde.

Zkažený žaludek: Co zabírá ihned a co jíst v dalších hodinách

Bolavý žaludek? Tyhle bylinky vám pomohou od potíží po vánočním přejedení

Autor: Marie Bezděková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector