Bolest zubů u dětí – vše o zdraví

Jak se to vezme. Mléčné zuby kořeny mají, ale jsou postupně resorbovány, vstřebávány.

Dětský zub má původně kořeny dokonce poměrně obrovské. Kořen bývá dvakrát delší než korunka, která je v ústech. „Postupem času, jak pod mléčným zubem roste a tlačí zárodek dospělého zubu, dochází k postupné resorbci, jakoby vstřebávání kořene mléčného zubu,“ popisuje zubní lékařka Taťána Vrbková.

Pokud je tedy mléčný zub zdravý a dojde k jeho fyziologické výměně za stálý zub, kořen již nemá. Vypadne či je vytržena de facto jenom zubní korunka, bez kořene.

Pokud je třeba mléčný zub vytrhnout předčasně, například kvůli kazu, mívá ještě kořeny.

Můžeme mléčný zub vytrhnout sami, nebo je dobré jít k zubnímu lékaři?

Mléčný zub může vypadnout i sám. Pokud se již hodně viklá a ven se mu nechce, mohou mu dítě či rodiče pomoci a klidně ho vytáhnout sami doma. To v případě, že jde o fyziologickou výměnu mléčného zubu za stálý zub. Jak již bylo řečeno, takový mléčný zub už nemá kořeny a jde vyndat celkem snadno.

Jiné to ale je, pokud jde o komplikaci zubního kazu u dětí a vznikne tzv. váček, tedy má-li dítě okolo zoubku infekci. „Děti dokáží velice rychle otéct. Otoky jsou poměrně masivní, i když zánět nemusí být tak velký.

Děti mají totiž měkkou kost a otékají velice snadno a dost mohutně. Takže jakmile je okolo zubu přítomný zánět, je tam kaz, nemá cenu čekat.

Zub je nutné vytrhnout a to bezpodmínečně u zubního lékaře, protože takový zub ještě mívá kořeny,“ říká Taťána Vrbková.

Jak poznáme, že se jedná o komplikaci?

Podle zubní lékařky to poznáte snadno. Takový zub mívá tak velký kaz, že je dobře viditelný. Okolo zubu bývá začervenání, případně i hnisavé kapky.

Pomůžou uvolnění mléčného zubu tradované triky, třeba viklání jazykem?

Dítě ví většinou samo, co dělat, je to přirozené. Jazykem si zub vyviklá. Také může kousat do něčeho tvrdého, jablka nebo třeba mrkve, na tvrdém nákusu zoubek může zůstat viset jenom na dásni.

Odborná spolupráce:

MUDr. Taťána Vrbková

Bolest zubů u dětí - Vše o zdraví

Vedoucí zubní lékařka Stomatologického centra Artdent v Jihlavě, www.artdent.eu

Členka představenstva České stomatologické komory a členka Odborné skupiny pro dentální zdraví a prevenci při ČSK

A pokud se přeci jen zdravý zoubek vyndává v ordinaci, protože se třeba dítě nebo rodiče bojí ho vytrhnout, je to většinou takzvaně „do kapesníku“.

„Víme, jak na to, stačí proto jen vzít buničitou vatu a zoubek naprosto lehkým, jednoduchým pohybem vypáčíme. On je bez kořenů v podstatě jenom nasazen na dásni,“ říká zubní lékařka.

„Samozřejmě pokud jde o dětský zub s kořeny, takhle to samozřejmě nejde. Tam se musí použít jiná technologie.“

Máme mléčný zub vůbec trhat?

Mléčné zuby není vhodné trhat předčasně. Pokud zub nevypadne sám, vytrhněte jej skutečně až tehdy, když je dostatečně uvolněný. Dítě může uvolnění napomoci vikláním zoubku jazykem. „Viklací fáze“ může trvat několik dnů, ale třeba i tři měsíce.

Jak správně vytrhnout doma mléčný zub?

Doma se dají vytrhnout pouze zuby se zcela resorbovanými kořeny. Tyhle dětské zuby se začnou přirozeně viklat. Někdy se viklají pár dnů, někdy i měsíce. Pokud se viklají málo, nemá cenu se o domácí trhání pokoušet.

A pokud se viklají hodně, pak je opravdu nejjednodušší použít suchý buničitý čtvereček (složený papírový kapesník) a zoubek rychlým pohybem jakoby vylomit směrem dopředu. To je postup u předních zoubků. „Zadní dětské zuby se rodičům tahají podstatně hůře, tam by bylo potřeba pomoci i nehtem a rodiče mívají strach udělat dítěti bolest.

V tomto případě je daleko lepší navštívit zubního lékaře, který tuto akci provede za pár vteřin rutinním pohybem,“ doporučuje lékařka.

Na místo po zoubku pak přiložte čistou gázu, kapesník apod. a nechte dítě, aby ji na pár minut jemně stisklo.

Tradovaná metoda „provázek“, tedy přivázání zubu na provázek a provázku na kliku, je podle lékařky ve skutečnosti poměrně náročná záležitost, mnohem jednodušší je použít úplně obyčejný kapesník.

Co když zuby rostou ve dvou řadách? Je potřeba trhat?

Někdy dochází k tomu, že stálý, tzv. druhý zub či několik zubů vyrůstá ve druhé řadě vedle mléčných. „Je to sice v podstatě fyziologická výměna, ale zubu s kořenem,“ říká MUDr. Vrbková.

„Rodiče pak přicházejí s dítětem se dvěma řadami zubů, kdy se na jedné straně již prořezávají zuby stálé, přesto dětský zub drží a má kořen. Dochází k tomu tehdy, když je zárodek stálého zubu lehce místně posunut oproti zubu dětskému, takže ten ještě neresorboval a tudíž drží.

“ To je situace, s níž si rodiče sami neporadí. Mléčný zub se musí extrahovat u zubního lékaře, aby měl nový zub dostatek místa.

Jak to probíhá, když se trhá dítěti zub s kořeny? Dojde někdy i na narkózu?

Extrakce probíhá obvykle s tzv. „umrtvením“, pomocí znecitlivující látky. „Je to formou velice jemné injekce, jehličky jsou opravdu skoro jako vlásek, a když se správně aplikují, dítě to prakticky necítí. V měkkých tkáních dítěte působí umrtvení takřka okamžitě,“ popisuje lékařka. Někdy se ještě před injekcí aplikuje anestetický gel.

K narkóze při trhání dětských zubů se přistupuje jen velmi výjimečně, například pokud se jedná o dítě skutečně těžce ošetřitelné, vysvětluje stomatoložka: „Na celkovou anestezii může dojít, pokud dítě nespolupracuje, nedá se mu otevřít pusinka, a přesto potřebuje zásadní zákrok. Musí být opravdu nutný, například komplikovaný zánět, abychom přistoupili k celkové narkóze.“

Galerie: Mléčné zuby jsou mnohem větší, než si laik představuje

4 tipy proti bolesti zubů: Jak ji zahnat? | Tantum Family

Bolest zubů dokáže pořádně otrávit den. Tak co dělat, když vás začne trápit? Poradíme vám.

1.     Kloktání…

Babičky nám proti bolesti zubů radí kloktat slivovici, ale dědové u jejího plýtvání trpí. Je bez pochyby, že alkohol v pálence vám na chvíli od bolesti v dutině ústní uleví. Jen si dejte pozor, ať nekloktáte příliš často. Alkohol může poškodit tkáň v dutině ústní a způsobit tak další neplechu.

2.     …bolest zubů zahání

Máte po trhání osmiček nebo trpíte zánětem v dutině ústní? Šetrnější než kloktání alkoholových zásob je roztok Tantum Verde – díky kombinaci protizánětlivého, analgetického, lokálně anestetického a antimikrobiálního účinku vám rychle uleví od bolesti. Navíc je vhodný už pro děti od čtyř let – stačí namočit tampon do neředěného roztoku a vytřít jím dutinu ústní.

3.     Vyplachujte heřmánkem

Heřmánek zklidňuje a má protizánětlivé účinky, proto i on skvěle funguje při zmírnění bolesti v dutině ústní. Jak na to? Polévkovou lžíci sušených květů zalijte 250 ml horké vody a nechte chvíli vyluhovat. Až voda trochu vychladne, namočte do ní vatový tampon a přiložte na bolavé místo.

4.     Žvýkejte hřebíček

Aromatické koření obsahuje látku eugenol, která funguje jako lokální anestetikum. Stačí hřebíček rozkousat tam, kde vás zub bolí a po chvilce se dostaví úleva od bolesti.

5.     Zchlaďte to

Od nepříjemné tepavé bolesti dokáže zachránit i obyčejný led nebo mražená zelenina. Chladivý obklad zmenší otok a pomůže zmírnit bolest.

Kdy navštívit lékaře?

Bolest zubů je neúnosná a doprovází ji otok, máte zarudlé dásně nebo zapáchající sekret? Raději se zbytečně netrapte a utíkejte k zubnímu lékaři, může jít totiž o zánět. Stejně tak, pokud bolest doprovází horečka nebo problémy s polykáním.

Chat: MDDr. Tomáš Pospíšil — Sama doma — Česká televize

renata: „Dobrý den, mám po dvou dětech zuby se mi vždy celkem dost kazili ale teď je mám i dost citlivé, dokonce se mi jeden i ulomil. jakym zpusobem muzu kvalitu ovlivnit? děkuji“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, určitě výbornou zubní a mezizubní hygienou + pravidelnými(2x ročně) návštěvami u zubního lékaře/ky, který případné škody opraví.“

SK: „Znám případ člověka, který od r. 2011 až dosud nebyl u zubaře, je to pro něj nebezpečné?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, znám lidi, kteří nebyli i delší dobu u zubaře. Míra nebezpečí je individuální, samozřejmě s delším časem bez kontroly je riziko problémů větší.“

Dotaz: „Jak nejlépe odstraňovat plak?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, nejlépe mechanicky – zubním a mezizubním kartáčkem, případně zubní nití. Pokud si nejste jista správností Vaší techniky čištění, doporučuji navštívit dentální hygienistku.“

STOP: „Jak poznat, že příčinou halitózy jsou zuby?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Upravit zubní hygienu (včetně mezizubní) na výbornou. Pokud zápach úst zmizí, byly příčinou zuby.“

SK: „Jak často chodit k zubaři preventivně?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „2x ročně.“

Ilona: „Dobrý den, v minulosti mi krvácely dásně, začala jsem používat Parodontax a už nekrvácejí, znamená to tedy, že zánět dásní nemám? Děkuji!“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, tak tomu být úplně nemusí. Parodontax má částečně ‚maskovací‘ efekt na zánět dásní. Důležité je používat i mezizubní kartáčky. Doporučuji zkontrolovat Váš stav zubů u zubního lékaře/ky.“

hanka: „dobry den, je prosim vhodne prejit napriklad v 6letech od perlicky k paste elmex. je jeji dlouhodobe pouzivani v poradku nebo bysme ji meli menit. dekuji“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, na dětských pastách je většinou uvedený věk, kterým doporučuji se řídit. Pasty pro větší děti obsahují adekvátní množství fluoridů, které posilují odolnost zubní skloviny.“

Barbora: „Dobrý den, poslední dobou mě začali bolet zuby, hlavně přední. Není to typická bolest, ale je to nepřijemné. Jsem 3 měsíce po porodu, kojím. V těhotenství jsem měla cukrovku. Dodržovala jsem dietu, v posledním měsíci jsem píchala inzulín. Může to být z toho? Může to značit nedostatek vitamínu, apod. Děkuji za odpověď“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, doporučuji navštívit Vašeho zubního lékaře/ku ke konzultaci stavu. Pravděpodobně by mohlo jít jen o zánět dásní, který se dá vyléčit správnou ústní hygienou. Je ale třeba aby Vás někdo vyšetřil naživo.“

Katka: „Dcera ma 5 let a stale me svoje mlecne zuby , kdy zacnou padat?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, stav je naprosto v pořádku. Výměna zubů začne okolo 6. roku věku dítěte.“

Honza: „Dobrý den jaký máte názor na el. Kartacek oral b. Co ústní vody, kterou by jste doporučil.“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, pokud se elektrické kartáčky správně používají, dá se s nimi velice slušně vyčistit chrup.

Je třeba ale k nim (tak jako k obyčejným kartáčkům) používat ještě i mezizubní kartáčky. Ústní vody jsou pouze doplňkem a není nezbytně nutné je používat.

V případě zánětu dásní lze doporučit na přechodnou dobu ústní vodu s obsahem látky, která se jmenuje chlorhexidin.“

Eliska: „Dobry den ja jako dite jsem mela cerny predni mlecny zub a musel být vytrhnut. Cim to bylo? A muze to cekat i me deti?3 a 5 let.“

Zajímavé:  Brněnské Dny Pro Zdraví 2019?

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, pravděpodobně došlo k úrazu Vašeho mléčného zubu, jehož nerv odumřel a proto zčernal. Vaše děti toto vůbec nemusí potkat.“

jana: „Dobrý den, nemůže zubní hygiena u lékaře poškodit nenávratně zubní sklovinu? Existují nějaké šetrné postupy? děkuji“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, pokud je zubní hygiena prováděna podle správných postupů, tak nedochází k závažným poškozením zubů a je naopak jistým přínosem.“

Ilona: „Dobrý den ještě jednou, děkuji, k zubnímu lékaři chodím pravidelně 2 x ročně, a dr. při prohlídce zánět dásní pozná? Jak se případného zánětu dásní zbavit? Děkuji.“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Ano, zubní lékař zánět dásní pozná – dáseň je zarudlá, oteklá, po dotyku zubní sondou začne krvácet. Případného zánětu se lze zbavit úpravou zubní (a i té mezizubní)hygieny, aby byla výborná. S tím Vám kromě zubního lékaře může pomoct i dentální hygienistka.“

oslabená sklovina: „Dobrý den, dcera užívá od dětství inhalační kortikoidy na astma a z tohoto důvodu oslabenou zubní sklovinu a zuby se jí zvýšeně kazí, jaké doplňky by měla užívat, na mléčné výrobky má alergii. Děkuji“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, doporučuji používat lokální fluoridové preparáty – pasty a gely, které se nanáší přímo na zuby. Jsou k dostání v lékárnách.“

Zina Nová: „Dobrý den, mám dotaz na zabarvení zubů. Od dětského věku mám zažloutlé zuby, údajně to vzniklo častým podáváním ATB. Dost mě to trápí. Je možné takovéto zuby vybělit? Děkuji“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, ano, zabarvení zubů mohlo vzniknout užíváním antibiotik v dětství (nejspíše tetracyklinových). Některé takto poškozené zuby opravdu jdou vybělit, a pokud bělení nepomůže, dokáže dnešní stomatologie esteticky napravit tyto škody (bílé výplně, fazety)“

Irena: „Dobrý den, dcera má 16 měsíců. Má náběh na zubní kaz na horních řezácích (jedničky, dvojky). Zubařka nám nařídila odstranit noční kojení a dudlík. Prý je to příčina. Bohužel už se stalo a zuby nemá v pořádku. Máte radu, jak stav jejích zubů vylepšit? Zatím si nedovedu představit, že by ji měli v puse dělat nějaký výkon. Děkuji mockrát za odpověď“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, na dálku těžko soudit, jak moc jsou zuby Vašeho dítěte poškozené. Pokud poškození není závažné, dalo by se vyčkávat a počkat až bude dcera starší a více spolupracující. Lze uvažovat o aplikaci speciálních gelů s fluoridy na zuby, aby se preventivně předešlo dalším možným poškozením. Výběr těchto gelů ale doporučuji konzultovat s odborníky.“

Nechuť k čištění zubů: „Dobrý den, mému vnukovi jsou dva roky a odmítá si čistit zuby, matka mu násilím zuby čistí, je to vhodné? Pěstuje mu tím odpor k čištění i zubařům. Je vhodné v tomto věku používat zubní pastu bez fluoridů? Děkuji“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, určitě lepší násilné čištění než žádné. Možná bude mít nějakou dobu k čištění odpor, ale s postupujícím věkem i tohle vymizí. Takže Vaše dcera nedělá nic špatného. Fluoridy v pastě nejsou nezbytně nutné, důležitější je mechanická očista kartáčkem než chemie v pastě.“

Ivana: „Proc se nedavaji fluoridove tablety detem? Moje prvni dcera je mela povinne a syn uz ne. Cemu vadi dekuji ha pravdivou odpoved“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, možná jste viděla televizní vstup, kde jsem o tom hovořil. Jde o to, že pokud dítě do určitého věku přijímá nadměrné množství fluoridů (např.

v tabletách), může dojít k onemocnění nazývané fluoróza a na zubech můžou vzniknout bělavé až hnědavé skvrny s poškozením skloviny. Proto se od plošného podávání fluoridových tablet dětem upustilo.

Pokud je vyvážená strava (kde běžně v jídle přijímáme fluor + občasné pití minerálních vod + používání pasty s fluoridy) stačí to k prevenci. Ale daleko důležitější než fluoridy vůbec je důkladné čištění zubů a mezizubních prostor.“

Radka: „Dobrý den. Dcera (7let) má hodně žluté zuby, přestože pečlivě čistíme ráno i večer. Co s tím? Děkuji za odpověď.“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, na dálku těžko soudit. Příčin může být více. Doporučuji konzultaci se zubním lékařem.“

Jana Kapustová: „Dobrý den, syn (necelé 2 roky) má některé zuby nažloutlé částečně (žluté mapky), některé jsou celé žluté, jiné jsou čistě bílé. Nažloutlé zuby mají hrubší povrch. Prosím o radu co s tím. Čistím mu zuby 2x denně Elmex zubní pastou, sladké (krom ovoce) nejí, je kojen. Děkuji“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, příčin může být více. Může to být nedostatkem některých látek během Vašeho těhotenství, může to být genetická porucha nebo i jiná příčina. Doporučuji konzultaci u zubního lékaře, který zhodnotí stav naživo.“

Katerina: „Hezky den. Je novy trend CERNA ZUBNI PASTA . Muze mit belici efekt nebo je to trik. Díky“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, je to atraktivní trik jak poutat pozornost lidí. Ale ano určitý bělicí efekt může nastat. Pro řádné vybělení zubů ale doporučuji bělení řízené zubním lékařem (ať už na doma nebo přímo v ordinaci)“

K. Kroupová: „Jakou pastu vybrat pro handicapované 9-leté dítě, není schopno ji po vyčištění vyplivnout/vypláchnout i když se snažíme /my rodiče/ alespoň rukama a vodou vytřít……“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, doporučuji takovou, která má na sobě napsáno daný věk dítěte.“

Rene: „Dobrý den, dá se nějak zabránit mineralizaci zubů ? Starší syn měl nadherně bílé zuby, během let mu ovšem velmi ztmavly, ač nemá ani jeden kaz, žádné nevhodné potraviny nepoužíval… Je mu sedmnáct let a velmi ho to trápí Chtěla bych u mladšího syna tomuto předejít, lze to vůbec? Mohlo zežloutnutí způsobit podávání fluoru v dětství? Moc děkuji za případnou odpověď“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, těžko určit na dálku co bylo příčinou u Vašeho syna, že zuby ztmavly. Je i možné, že v dětství přijímal nadměrné množství fluoridů. Dnešní stomatologie dokáže ale poměrně snadno tyto estetické handicapy poměrně snadno řešit (bělení, bílé výplně, fazety). Doporučuji stav konzultovat se zubním lékařem.“

Marie: „Dobrý den, pane doktore moje dcera objevila u svého 14 – ti denního chlapečka ve spodní dásní 2 zoubky. Je to normální?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, je to spíše výjimka, ale občas se to stává. Netřeba se obávat a nějak zneklidňovat. Jen během kojení to možná bude pro dceru nepříjemné, jinak žádné jiné komplikace nehrozí.“

Marie K.: „Dobrý den,pane doktore,dětská zubařka ordinuje naší dceři již od raného věku natrium fluoratum 4 tablety,je jí 5 let a žádné problémy se zuby nemá.doporucujete preventivně brát tyto tablety?děkuji,srdečně zdraví Marie K.“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, záleží jaký je celkový příjem fluoru Vaší dcery. Tablety neškodí, jen by neměla být překročena určitá mez (hrozí riziko tzv. fluorózy), kterou by zubní lékařka měla znát. Pokud má ale dcera vyváženou a pestrou stravu + používáte zubní pastu s fluoridy, nemusí mít nedostatek fluoru v těle.“

Helenka: „Vnučka 4 roky mela uz zubni kaz!byla pricina v nedostatecnem cisteni zubu nebo je to dedicne ?dekuji“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, děti mají kazy i klidně ve dvou letech. Dědičnost nebývá v tomto směru častá. Daleko častěji za tohle může nesprávné čištění zubů.“

Eva: „Dobrý den, co říkáte na to, že dnes se malým dětem nedává Zymaflour. Před 15-ti lety můj starší syn tyto tabletky užíval a dnes má krásné zuby bez kazů. Myslím, že mu to hodně pomohlo. Dříve je předepisoval dětský lékař, dnes nikdo.?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, den zjistilo se, že pokud má dítě vyváženou stravu, která automaticky obsahuje fluoridy + používá zubní pastu s fluoridy a dobře jsou mu zuby čištěny, není doplňování tabletkami nutné. Je navíc riziko předávkování fluoridy a možnost vzniku tzv. fluorózy.“

Tereza: „Dobrý den, doporučujete čistit zuby před snídaní nebo po?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, ani před snídání není čištění zubů špatně.

Po snídani je třeba si jen dát pozor pokud pijete kyselý džus nebo čaj s citronem, abyste si hned potom nevyčistila zuby (sklovina je totiž od těchto tekutin naleptaná a okamžité čištění zubů by ji mohlo dále poškodit.

Po vypití takového nápoje doporučuji alespoň 15-20min počkat (třeba si mezitím i vypláchnout ústa vodou) a až potom si vyčistit zuby kartáčkem. Za těch 15-20 min se sklovina sama zacelí ze sliny. Důležitější je ale večer, abyste před spaním po vyčištění zubů již nic nejedla.“

Tereza: „Dobrý den, prosím co říkáte na noční kojení a vliv na kazivost zoubků? děkuji :)“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, je tam souvislost a jako zubní lékař toto noční kojení (pokud jsou již v ústech dítěte zoubky) úplně nedoporučuji.“

Olga novotná: „Způsobují amalgamove plomby rakovinu?“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, toto tvrzení nikdy nikdo nepotvrdil.“

Ivan: „Dobry den pouzivam listerine cool mint je to dobra voda nebo to spise skodi“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, ústní vody jsou pouze doplněk ,ne nezbytně nutné. Některé ústní vody dokonce obsahují alkohol, ty určitě nedoporučuji. Důležitější než ústní vody je pořádné vyčištění zubů kartáčkem a mezizubními pomůckami.“

Lucie Vankova: „Dobrý den, pokud si něčím znicime sklovinu,obnoví ji naše tělo za nějakou dobu zase zpátky a nebo jsou to nevratné změny? 2. Existuji nějaké potraviny pro bezpečne “vybeleni” odstínu zubu? Dekuji“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, poškození zubní skloviny je bohužel nevratné. Po vybělení zubů se doporučuje dodržovat určitou dietu, aby se zuby nezbarvily (např. se po nějakou dobu vyhýbat červenému vínu, červené řepě atd.). O tom by Vás měl poučit ten, kdo provádí bělení.“

Simona: „Dobrý den, doporučujete nebo spíše ne elektrický zubní kartáček pro děti. Mám 4 letého syna. Děkuji“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, za čištění zubů 4 letého dítěte zodpovídají rodiče, takže záleží na Vás s jakým kartáčkem se Vám bude dobře pracovat. Důležité je, aby zuby byly vyčištěné. raději bych se ale v tomto věku přiklonil k obyčejnému kartáčku, aby nedošlo k náhodnému poranění dásně, kdyby se dítě pohnulo během čištění.“

Zuzana J.: „Dobrý den pane doktore, chci se zeptat jsem v 9 týdnu těhotenství a potřebovala bych vytrhnout dva zuby, jelikož občas pobolívají, zachránit už nepůjdou. Dostanu u lékaře na tento zákrok injekci na bezbolestný výkon? Předem moc děkuji za odpověď. Hezký den“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, ano, dostanete injekci. Není problém ji použít i během těhotenství.“

Zajímavé:  Prakticky Lekar Mudr. Šárka Irová?

Blanka: „Dobrý den. Jaký máte názor na čištění zubů kokosovým olejem? Četla jsem, že má desinfekční účinky. Děkuji.“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, raději bych se přiklonil k běžným zubním pastám s obsahem fluoridů. Kokosový olej je neobsahuje, ale mají preventivní účinek proti vzniku zubního kazu.“

Lucia: „Dobrý den, V poslední době se hodně propagují zubní pasty na přírodní bázi-bio bez obsahu flouridu pri děti do 3 let,jsou bezpečné pri spolknuti. Co si o tom myslíte? Mám 2 leté dítě..moc si zoubky čistit nechce ale snažíme se. Děkuji za odpověď.“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, ano souhlasím s tím, že u velmi malých dětí, které mohou pastu polykat, je lepší se vyvarovat pastám s obsahem fluoridů. Hrozí riziko tzv. fluorózy při nadbytku fluoridů v těle.“

KAROLÍNA JIRICKOVA: „Dcera 3roky si nechce nechat ošetřit kaz na 4nahoře, snažíme se uz pul roku po měsíci navštěvovat zubarku, hrajeme si doma na zubaře, ale v zubni ordinaci se sekne a pláče a boji se vrtačky. Poradite, co by mohlo pomoci??nechteli jsme zatim pristipovat k farmakum. Dekuji“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den pokud dítě nespolupracuje, nechcete farmaka ani uspání dítěte anesteziologem během ošetření, těžko již dát nějakou další radu. Snad jen vyčkávat až bude dítě starší a bude lepší spolupráce, za tu dobu ale může samozřejmě dojít k takovému poškození, že zub již nebude možno opravit, ale jen vytrhnout.“

žaneta skalická: „dobrý den,chci se zeptat jestli platí u zubaře 16ti leté ditě za plombu děkuji.“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den může a nemusí, zaleží jak má daný lékař nastavené smlouvy s pojišťovnami.“

Radka A.: „Dobrý den, dá se mezizubní kartáček nahradit kvalitní ústní sprchou? Mám zuby velmi blízko u sebe a běžný mezizubní kartáček mezi ně nedostanu. Dentální nit mi příliš nevyhovuje. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, zubní sprchy jsou dnes již velmi účinné, přesto bych ale na stěsnané zuby doporučil zubní nit a kde je možnost, tak mezizubní kartáček.“

Monika: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem těhotná a jak jste říkal. Příčí se mi čištění zubů. Musí to být rychlovka jinak z čištění zubů zvracím. Je na to nějaký fígl? Nějaká pasta? Děkuji za odpověď. S pozdravem Dušková“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, fígl úplně není. Snad jen vychytat dobu během dne, která je pro Vás nejpřijatelnější a nedělá se Vám z čištění špatně.

Případně teď v tomto období doplnit (nebo v nouzi nahradit čištění zubů výplachy ústní vodou s chlorhexidinem. Pokud zvládnete návštěvu dentální hygieny, tak tam se mohou případné nánosy za delší dobu nečištění odstranit.

Pokud to nezvládnete, zajděte si tam alespoň po porodu, pokud se Vám podaří vyšetřit čas :)“

Alena Ječmínková, Grygov: „Dobrý den, je neškodná pasta na zuby ‚ Colgate‘? Někde je údajně zakázaná. Děkuji“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, nemám informaci, že by tato pasta byla škodlivá.“

Ilona: „Dobrý den, mohu nějak v dospělém věku pomoci zubům, které se mi u dásní jakoby drolí a pak se mi v tomto místě 2 zuby již ulomily? Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, pravděpodobně v těchto místech není optimální hygiena. Doporučuji konzultaci u zubního lékaře.“

Rostislav M.: „Dobrý den, může zvýšit bělost zubů čištění kokosovým olejem a jsou s tím případně spojená nějaká rizika? Děkuji.“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, není prokázáno, že by kokosový olej měl bělicí účinky.“

Alena: „Dobrý den,může zubní sklovinu poškodit nošení pevných rovnátek se zámečky?Děkuji za odpoved.“

MDDr. Tomáš Pospíšil: „Dobrý den, pokud není výborná ústní hygiena během nošení rovnátek, tak může dojít k poškození skloviny.“

Léky na bolest zubů – Brněnská lékárna – Váš partner pro zdraví

Řazení produktů

Abecedně A-Z

  • Od nejlevnějšího
  • Od nejdražšího
  • Abecedně A-Z
  • Abecedně Z-A

Acifein 250mg-200mg-50mg tbl. nob. 10

Acifein tablety je bolest tlumící přípravek s obsahem kyseliny acetylsalicylové, kofeinu a paracetamolu. Čtěte pozorně příbalový leták.

  1. skladem < 10 ks
  2. 55,00 Kč
  3. 46,00 Kč

Acygal 500mg por. tbl. nob. 10x500mg

Acygal 500 patří do farmakoterapeutické skupiny jiná analgetika a antipyretika. Volně prodejný lék k vnitřnímu užití. Tlumí bolest a snižuje horečku. Čtěte pozorně příbalový leták.

  • skladem < 10 ks
  • 28,00 Kč
  • 25,00 Kč

Acylcoffin por. tbl. nob. 10

Acylcoffin se užívá při bolestech hlavy, pohybového ústrojí, zubů, nervů a při bolestech spojených s náhlými respiračními onemocněními chřipkového charakteru. Přípravek mohou užívat dospělí a mladiství starší 16 let. Čtěte pozorně příbalový leták.

  1. skladem < 10 ks
  2. 59,00 Kč
  3. 49,00 Kč

Acylpyrin + C 320mg-200mg tbl. eff. 12

Acylpyrin + C se užívá ke snížení horečky a bolesti při chřipce a nachlazení. Dále se přípravek užívá k léčbě lehkých až středních bolestí (např. bolestí hlavy, zubů, kloubů, svalů, bolesti při menstruaci, zánětu a při bolesti nervového původu). Čtěte pozorně příbalový leták.

  • skladem 3 ks
  • 87,10 Kč
  • 73,00 Kč

Acylpyrin 500mg tbl. eff. 15x500mg

Přípravek účinně tlumí bolesti a efektivně snižuje teplotu, ve vyšších dávkách má protizánětlivé účinky. Čtěte pozorně příbalový leták.

  1. skladem 3 ks
  2. 78,90 Kč
  3. 77,00 Kč

Acylpyrin 500mg tbl. nob. 10x500mg

Acylpyrin je přípravek, který se užívá při horečce a bolesti, hlavně při akutních chřipkových onemocněních. Čtěte pozorně příbalový leták.

  • skladem < 20 ks
  • 35,00 Kč
  • 29,00 Kč

Anopyrin 400mg tbl. 10x400mg

Tablety Anopyrin patří mezi antitrombotika ze skupiny inhibitorů agregace trombocytů, to znamená mezi léčiva, která tlumí shlukování krevních destiček (trombocytů) a tím předcházejí vzniku krevních sraženin v cévách (vzniku trombů). Čtěte pozorně příbalový leták.

  1. skladem do druhého dne
  2. 48,00 Kč
  3. 39,00 Kč

Apo-Ibuprofen 400mg tbl. flm. 100x400mg

Přípravek obsahuje účinnou látku ibuprofen (Ibuprofenum), který působí proti zánětu, bolesti a horečce. Čtěte pozorně příbalový leták.

  • skladem 2 ks
  • 120,00 Kč
  • 99,00 Kč

Apo-Ibuprofen Rapid 400mg cps. mol. 20x400mg I

Přípravek Apo-Ibuprofen Rapid 400 mg soft capsules obsahuje léčivou látku ibuprofen. Ibuprofen patří do skupiny tzv. nesteroidních antiflogistik (protizánětlivých léků, NSAID), zmírňuje bolest a snižuje horečku. Čtěte pozorně příbalový leták.

  1. skladem 2 ks
  2. 109,00 Kč
  3. 102,00 Kč

Aspirin 500mg por. tbl. obd. 8x500mg

Přípravek Aspirin 500 mg obalené tablety obsahuje kyselinu acetylsalicylovou. Kyselina acetylsalicylová je analgetikum (ulevuje od bolesti) a antipyretikum (snižuje horečku). Čtěte pozorně příbalový leták.

  • skladem < 10 ks
  • 55,00 Kč
  • 45,00 Kč

Aspirin C por. tbl. eff. 10

Přípravek snižuje tvorbu prostaglandinů, a tím působí proti bolesti, snižuje horečku a potlačuje záněty. S vitaminem C pro lepší obranyschopnost. Čtěte pozorně příbalový leták.

  1. skladem < 10 ks
  2. 144,60 Kč
  3. 120,00 Kč

Aspirin C por. tbl. eff. 20

Přípravek snižuje tvorbu prostaglandinů, a tím působí proti bolesti, snižuje horečku a potlačuje záněty. S vitaminem C pro lepší obranyschopnost. Čtěte pozorně příbalový leták.

  • skladem 4 ks
  • 237,30 Kč
  • 197,00 Kč

Ataralgin por. tbl. nob. 50

Ataralgin je složený přípravek s protibolestivým účinkem obsahující paracetamol, guaifenezin a kofein. Protibolestivý účinek Ataralginu se projeví obvykle za 1

  1. skladem < 10 ks
  2. 199,00 Kč
  3. 165,00 Kč

Brufen 400mg tbl. flm. 100

Brufen 400 je nesteroidní antirevmatikum s výrazným účinkem snižujícím horečku, tlumícím bolest i u bolestivých stavů nerevmatického původu a s účinkem protizánětlivým. Brufen 400 není vhodný pro děti do 12 let. Čtěte pozorně příbalový leták.

  • skladem do druhého dne
  • 152,00 Kč
  • 129,00 Kč

Brufen 400mg tbl. flm. 30 II

Brufen 400 je nesteroidní antirevmatikum s výrazným účinkem snižujícím horečku, tlumícím bolest i u bolestivých stavů nerevmatického původu a s účinkem protizánětlivým. Brufen 400 není vhodný pro děti do 12 let. Čtěte pozorně příbalový leták.

  1. skladem < 10 ks
  2. 79,00 Kč
  3. 59,00 Kč

Brufen rapid 400mg tbl. flm. 12

Brufen Rapid se používá k symptomatické léčbě mírné až středně silné bolesti např. hlavy, zubů, menstruační bolesti, k léčbě horečky a bolesti doprovázející nachlazení a k léčbě bolesti a zánětu u zánětlivých kloubních onemocnění. Čtěte pozorně příbalový leták.

  • skladem < 10 ks
  • 79,00 Kč
  • 57,00 Kč

Brufen rapid 400mg tbl. flm. 24 I

Brufen Rapid se používá k symptomatické léčbě mírné až středně silné bolesti např. hlavy, zubů, menstruační bolesti, k léčbě horečky a bolesti doprovázející nachlazení a k léčbě bolesti a zánětu u zánětlivých kloubních onemocnění. Čtěte pozorně příbalový leták.

  1. skladem < 10 ks
  2. 123,00 Kč
  3. 102,00 Kč

Ibolex 200mg tbl. flm. 20 I

Přípravek se používá ke krátkodobé symptomatické léčbě mírné až středně silné akutní bolesti různého původu u dospělých, např. bolest svalů, kloubů, šlach a kostí, bolest zubního původu, menstruační bolest, bolest hlavy, bolest při nachlazení a chřipce. Čtěte pozorně příbalový leták.

  • skladem do druhého dne
  • 113,00 Kč
  • 102,00 Kč

Péče o zuby u kojenců a dětí

První zoubky se u dětí prořezávají obvykle mezi 5. a 10. měsícem života. Již od tohoto okamžiku je potřeba věnovat jim důkladnou péči.

Zdravé mléčné zuby jsou totiž důležité nejen ke kousání, ale také dočasně „drží místo“ stálému chrupu, který je později nahradí. Kromě toho hrají mléčné zuby významnou roli ve vývoji čelistí i v rozvoji řeči.

V neposlední řadě ušetříte své dítě bolesti, pokud se jeho zubům bude dostávat náležité péče, a díky ní zůstanou zdravé.

Na správnou „ústní hygienu“ je ovšem třeba dbát již před prořezáním prvních zoubků. V ústech novorozence ještě nejsou kariogenní bakterie, tedy bakterie způsobující zubní kaz.

Již v prvních letech života je však na dítě přenesou jeho rodiče, sourozenci, nebo i jiní lidé (např. olíznutím lžičky nebo dudlíku).

Kvůli prevenci zubního kazu by proto rodiče ani sourozenci neměli dítěti nikdy olizovat dudlík ani používat společný příbor.

Správná péče již od samého začátku

Na pozdější čištění zubů můžete své dítě připravovat ještě před prořezáním prvních zoubků – například tím, že mu několikrát přejedete čistým bříškem prstu po bezzubých dásních. Nejpozději s prořezáním prvního mléčného zubu je však nutné začít s pravidelnou a důkladnou péčí, aby vaše dítě i v budoucnu mělo krásné a zdravé zuby:

  • Mléčné zuby jsou obzvláště náchylné ke vzniku zubních kazů, protože jejich sklovina ještě není plně vyvinutá. Zuby by se proto měly pravidelně čistit vodou, např. po hlavních jídlech, ale zejména po sladkostech a slazených nápojích (viz také článek Správnou výživou ke zdravým zubům). Zpočátku to lze dělat čistým kapesníkem (nebo kouskem gázy) ovinutým kolem ukazováčku; použitý materiál by pokud možno neměl pouštět vlákna. Někdy je k tomu zapotřebí několik jemných pokusů, protože některé děti si na „čištění“ zubů musejí nejprve zvyknout. Zoubky ale můžete jednou denně opatrně čistit i měkkým dětským zubním kartáčkem.
  • Zubní pastu vhodnou pro děti vám nejlépe doporučí zubní lékař. O tom, zda je nutné používat fluoridové tablety, popř. zubní pastu s obsahem fluoridu, vás informuje dětský lékař, popř. zubní lékař.
  • Přibližně od 3. roku věku by si mělo dítě zvykat na čištění zubů 2× denně. Správnému čištění zubů je však potřeba se postupně naučit. Ukažte proto svému dítěti, jak se správně čistí zuby a trénujte s ním i plivání pasty. Dopřejte svému dítěti dostatek času k nácviku. Bližší informace najdete v článku Na technice čištění zubů záleží!.
  • Děti si často chtějí zuby čistit samy. Pokud tomu tak je i u vašeho dítěte, měli byste přesto na čištění dohlížet. Odborníci navíc doporučují zuby pro jistotu ještě jednou přečistit, zvláště pak před spaním.
  • Školáci již mohou každodenní čištění zubů provádět samostatně. Jakmile se totiž dítě naučí psát, jsou jeho motorické schopnosti již natolik vyvinuté, aby si dokázalo i samo čistit zuby. Přesto i zde platí, že čištění zubů byste měli pravidelně kontrolovat. Obzvláště pozor je potřeba dávat na tzv. šestku (první trvalá stolička), protože tento zub má již hluboké rýhy a jamky, a tudíž je potřeba čistit jej obzvláště důkladně. Od 6. roku věku již mohou děti používat zubní pastu s vyšším obsahem fluoridu.
  • Zubní preventivní prohlídky: s pravidelnými návštěvami zubního lékaře byste měli začít nejpozději s prořezáním všech mléčných zubů, tzn. přibližně od 2.–3. roku dítěte. Zubního lékaře však můžete navštívit i mnohem dříve – už proto, aby si dítě přivyklo na „bezbolestné“ návštěvy zubní ordinace.
  • Snažte se vyhýbat nápojům a jídlům obsahujícím cukr, sladkosti do jídelníčku zařazujte jen příležitostně. Zvykejte své dítě na neslazené nápoje, např. na bylinkové čaje nebo vodu. Praktické zkušenosti ukazují, že dítě, které ještě nepřišlo do kontaktu se sladkým, tuto chuť ani nevyžaduje. Jinými slovy, chuť na sladké je dána výchovou. Děti by ani neměly neustále cucat láhev se sladkým pitím.
  • Základním předpokladem pro zdravé zuby je vyvážená a plnohodnotná strava. Bližší informace se dozvíte v článku Správnou výživou ke zdravým zubům.
Zajímavé:  Jaké Léky Na Sociální Fobii?

Návštěva zubního lékaře s dítětem

Kromě zdravé stravy a důkladného čištění zubů jsou pravidelné kontroly u zubního lékaře jedním ze základních preventivních opatření, které rodiče mohou udělat pro zdravé zuby svých dětí. Obzvláště důležité přitom je začít zubního lékaře navštěvovat včas, a pak dodržovat termíny pravidelných preventivních prohlídek.

V ideálním případě by si dítě z první návštěvy zubní ordinace mělo odnést příjemný zážitek. Už proto odborníci doporučují zahájit návštěvy zubního lékaře dříve, než se objeví první problémy.

Kromě toho můžete tímto způsobem své dítě navyknout na pravidelné kontrolní prohlídky. První návštěva zubního lékaře by se měla odehrát nejpozději po prořezání všech mléčných zubů, tzn. přibližně v 2.–3. roce dítěte.

Poté je důležité chodit na pravidelné kontrolní prohlídky (2× ročně).

Pouze zubní lékař může včas rozpoznat poškození zubů a učinit preventivní opatření, aby nemusel „vrtat“. Kromě toho vás informuje o správné péči o dětské zuby.

Před první návštěvou zubní ordinace si můžete s dítětem popovídat o tom, co jej čeká a co bude lékař dělat. (V ideálním případě již ale dítě bylo v ordinaci přítomno a celému procesu přihlíželo během vaší dřívější návštěvy, kdy lékař prováděl pouze kontrolu.

) Popište dítěti prostředí zubní ordinaci, práci zubního lékaře, jeho oblečení i zvláštní nástroje, které používá (třeba křeslo, které se zvedá jako vesmírná loď). Vysvětlete dítěti, že lékař prohlíží pusu zevnitř a že přitom používá malé zrcátko. Zahrajte si doma na zubního lékaře a dívejte se svému dítěti do pusy.

Vezměte své dítě jednou na návštěvu svého ošetřujícího zubního lékaře, až půjdete na kontrolní prohlídku. Pomoci mohou i dětské knihy, které popisují prostředí zubní ordinace a prohlídku zubů.

Zároveň však co nejdříve své dítě navykejte na to, že během vyšetření (a případně i ošetření) může být v ordinaci zubního lékaře „samo“, tedy bez vašeho doprovodu. Nejpozději u školáků by to mělo být pravidlem (ve škole přece také nejste s dítětem), protože zkušenosti ukazují, že děti bez doprovodu rodičů v zubní ordinaci mnohem lépe spolupracují.

Růst zubů u kojenců – první zoubky u dětí

První měsíce života vašeho dítěte strávíte společným seznamováním a radostí nad novým členem rodiny. Tuto idylku vám však poměrně brzy může překazit růst prvních zoubků. Na co je dobré se připravit a jakou si pořídit povinnou výbavu?   

Jako u všeho, co se dětí týká, i růst prvních zoubků je velmi individuální nejen ve schopnosti snášet diskomfort z bolavých dásní, ale liší se i období, ve kterém se první zoubky objeví. Někomu vykouknou už po třetím měsíci, jiné batole si počká až do prvních narozenin. Rodiče se však shodují, že čím dříve máte tuto zkušenost za sebou, tím lépe. Není totiž o co stát.

Dětský chrup má celkem 20 zubů a že se klubou na svět poznáte zcela jistě. Dítě je neklidné, slintá a často si rve do úst vše, na co přijde. Nejčastěji různé předměty a své vlastní ruce. Když se mu podíváte do pusinky, tak na dásni najdete červenou bouličku a později i bílý prosvítající zoubek. Jakmile vystrčí špičku, máte vyhráno.

To však může trvat dny i týdny, během kterých může mít děťátko řidší stolici, zvýšenou teplotu (pozor, pokud je teplota více jak 38 stupňů, nejsou příčinou zuby) a nebude mít chuť k jídlu. Výjimkou není ani rýma nebo výskyt atopického ekzému. Malý organismus se zkrátka soustředí jen na proříznutí mléčných zubů a celkově je tedy oslabený.

Růst zubů u kojenců má většinou svou posloupnost. První očekávejte dva spodní přední řezáky (jedničky) a poté dva horní přední řezáky. Následují spodní a horní řezáky (dvojky), první stoličky (čtyřky), špičáky (trojky) a druhé stoličky (pětky). Zuby rostou vždy v páru a rozestup mezi jednotlivými bývá zhruba měsíc s tím, že na poslední stoličky se můžete těšit po druhém roce dítěte. 

Období růstu prvních zoubků je náročné jak pro děti, tak pro rodiče. I když to je opět jen období, existuje pár tipů, jak ho můžete prožít o něco snesitelněji. Co tedy pomůže na bolest zubů u dětí?  

  • Pořiďte si domů kousátka, která se dají vychladit v mrazáku. Pomohou zmírnit otok a uleví při prořezávání.
  • K okusování poslouží i oloupaná salátová okurka, mrkev nebo kus jablka.
  • V lékárně si můžete pořídit různé typy ústních gelů pro zmírnění bolesti, kterými potřete dětskou dáseň. Pokud raději volíte přírodní cestu, můžete využíj šalvějový čaj, éterické oleje nebo homeopatika.
  • Nic nezabralo a dítěti neklesá teplota? Je možné podat sirup na zmírnění bolesti a horečky pro malé děti.
  • Pokud vaše dítě rádo dudá, nabídněte mu v tomto náročném období dudlík kdykoliv si o něj požádá. Uklidní ho to.
  • Něžná náruč maminky je lék na všechny bolístky, v období prořezávání dětského chrupu mu ji proto dopřejte o něco více než obvykle. Pokud kojíte, tak je nyní čas kojit na požádání. 

Bude to těžké a bude to chtít hodně trpělivosti. Možná vám v pochopení pocitů toho malého tvorečka pomůže vzpomínka na to, kdy naposledy vás bolel zub. Pamatujete na tu nekonečnou ostrou bolest? A teď si představte, že malé miminko nemůže chápat, co se děje. Jedinou jistotou jste pro něj vy a váš laskavý přístup. 

Mezi některými rodiči bohužel stále panuje představa, že o dětský mléčný chrup není potřeba se nijak starat, protože stejně vypadá. Opak je ale pravdou. S čištěním byste totiž měli začít už v momentě, kdy se první zub objeví.

Ať už zvolíte otírání zubu vlhkou gázou, náprstek nebo rovnou dětský kartáček, bude potřeba tuto činnost provádět pravidelně ráno i večer, aby si dítě na rituál čištění zubů zvyklo.

Riziko zubního kazu vzniká i při pouhém pití mléka, které je samo o sobě sladké, proto péči o zoubky věnujte i dětem, které ve své stravě ještě mateřské či batolecí mléko mají.  

Návyk na proces čištění zubů je potřeba budovat už od prvních měsíců života. Dcerku nebo syna klidně nechte, ať si zkouší zuby vyčistit sám. Až do zhruba sedmi let však bude potřeba mu je pak ještě dočistit.

V první roce klidně postačí vlhký hadřík nebo mokrý kartáček. Pokud však chcete sáhnout po pastě, volte rozhodně tu bez fluoru. Takto malé děti ještě neumí pastu z pusy vyplivnout. Pokud pastu vyberete dle věku dítěte, jakému je doporučená, neměli byste se splést. Tou největší prevencí proti vzniku kazu je však kromě správného čištění také strava dítěte. Malé děti by vůbec neměly mít sladké potraviny, ani sladké nápoje. Ať už jde o čajík s pár lžičkami cukru nebo o šťávu či sušenky, obojí může zapříčinit vznik kazu na mléčných zubech vašeho dítěte. A to, jak budou zdravé, ovlivní budoucí stálé zuby. 

K zubaři chodí rád málokdo. Proto budete možná oddalovat i tu návštěvu, kterou poprvé absolvujete se svou ratolestí. Příliš však neotálejte. Jakmile vykoukne první pár zubů, je totiž načase. Dítě by mělo poprvé sedět v zubařském křesle kolem svých prvních narozenin.  

Návštěva nebude nijak dlouhá ani náročná. Trvá zpravidla pár minut, během kterých zubař zkoukne, jaké zuby už dítě má a poučí vás o zubní hygieně. Je spíše důležité, aby si dítě zvykalo, že se k zubaři chodí a bralo to jako samozřejmost. 

Tolik starostí kvůli nim, aby nakonec stejně vypadly. Mléčné zuby jsou takovými průkopníky pro ty stálé. Jejich úloha je jasná: prorazit cestu. Proto to také tolik bolí. Ale nebojte, jakmile kolem druhého roku konečně všechny vyrostou, máte na pár let klid.

Výměna mléčného za stálý chrup začne probíhat mezi pátým až šestým rokem dítěte. Stálé zuby začnou ty mléčné vytlačovat a ty se vyviklají, až vypadnou.

Dítě zubu může dopomoci tak, že si s ním bude hrát jazykem nebo že ho přímo uchopí do čistého kapesníku a pomůže mu ven. 

Stejně jako tomu bylo u mléčných zubů, i výměna za stálé končí proříznutím druhých stoliček, což bývá klidně až ve 12 letech. 

Prosím berte na vědomí, že informace poskytnuté v těchto článcích jsou všeobecné rady a neměly by být zaměňovány s radami lékaře.

Pokud vy, vaše miminko nebo někdo z vaší rodiny trpíte závažnými nebo dlouhotrvajícími symptomy, nebo potřebujete konkrétní radu od odborníka, tak se prosím obraťte na odbornou lékařskou péči.

Philips AVENT není zodpovědný za žádné škody způsobené nakládáním s informacemi poskytnutými na těchto webových stránkách.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector