Bolesti bradavek – vše o zdraví

Bolesti bradavek - Vše o zdraví

Zdroj: pixabay

Bolesti bradavek - Vše o zdravíBolesti bradavek - Vše o zdravíBolesti bradavek - Vše o zdravíBolesti bradavek - Vše o zdraví Bolesti bradavek - Vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

I o vývoj svých prsou byste se měla aktivně zajímat. Můžete tak odhalit vážná i méně vážná onemocnění. Pro ženy je největším strašákem zákeřná rakovina prsu, která ročně o život připraví tisíce nemocných. Co je u bradavek normální a kdy zpozornět?

Sledujte změny

Doporučuje se domácí vyšetření. Zaměřte se především na své bradavky. Na to, jakou mají barvu, jak moc jsou citlivé a jaký mají tvar.  Výstražnými znameními pak jsou následující věci:

 • krev
 • výtok
 • zápach
 • výrazná bolest
 • hrudky či změny kůže
 • Pokud na svých prsou objevíte jeden z těchto příznaků, okamžitě běžte navštívit gynekologa.

Bolesti bradavek - Vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Věkový rozdíl mezi partnery: Ano, nebo ne?

Co je v pořádku a co naopak ne

Každá žena má bradavky jiné. Zcela běžně jsou zde malé hrudky, které mění velikost podle teploty a vlhkosti. Dvorce často mění barvu v těhotenství, kdy se stávají tmavšími. Po porodu může bradavka zůstat stejně barevná nebo zesvětlit. Obojí je naprosto běžné.

Ochlupení bradavek

Chloupky se mohou objevovat i na bradavkách. Není to žádná vada. Pokud vám začnou růst později, případně se změní hustota ochlupení, poraďte se s gynekologem. Chloupky se dají odstranit pinzetou.

Svědění

Jestliže vás začala prsa svědit, může to být reakce na špatně zvolený prací prášek nebo dráždivý materiál vaší podprsenky. Jestliže je svědění doprovázeno bolestí, raději navštivte gynekologa. Z toho kouká zdravotní problém.

Bolesti bradavek - Vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz Bolesti bradavek - Vše o zdraví

Ochrnutý Muž roku Martin Zach: Díky cévkování můžu fungovat a nemusím být napojený, říká otevřeně

Bolesti bradavek - Vše o zdraví

Tradiční houbové pochoutky podle našich babiček: Vyzkoušejte kulajdu, hubník a kubu

Líbejte se jen v rouškách, radili odborníci za španělské chřipky v roce 1918

Anastázie anebo Honzík: 8 pravidel, jak vybrat jméno pro miminko

Anna (37): Manžel si s někým pořád píše. Když jsem chtěla, aby mi to ukázal, hodil mobil do vany

Karl Marx: Kázal vodu a pil víno, ve skutečnosti si žil nad poměry

Nejlepší kamarád vaší pokožky je stimulační droga, kterou si většina z nás dopřává denně

Barvy zvětší byt bez bourání: Temnou předsíň rozsvítí, malý pokoj rozšíří

Radka (49): Mám strach o svou vnučku. Dcera jí pořád dává tablet, aby od ní měla pokoj

Horké dýňové latté s vůní vanilky, skořice a hřebíčku pro dny, jako je tento

Vše, co byste měla vědět o bradavkách. Co je normální a co značí problém?

Co se týče našich prsou, víme že existují určitá výstražná znamení, která bychom neměly ignorovat – bulky, změny na kůži nebo také bolesti. Co ale vlastně víme o svých bradavkách?

Na co si dávat pozor u bradavek? A jak poznáte, že je vše v pořádku? Gynekolog Julien Brady doporučuje je hlavně neignorovat, což prý dělá spousta žen.

Sledujte změny

Obvykle se doporučuje pravidelná domácí prohlídka prsou, která zamezí tomu, že si nevšimnete něčeho neobvyklého. Při ní byste ale neměla přehlížet ani své bradavky – sledujte, zda se nemění jejich tvar, barva či citlivost. Výstražnými znameními pak jsou následující věci:

 • krev
 • výtok
 • zápach
 • výrazná bolest
 • hrudky či změny kůže

Pokud objevíte jeden z těchto problémů, přičemž není zřejmá příčina, neváhejte s návštěvou svého gynekologa.

Co je a není v pořádku?

Každá žena má bradavky trochu jiné. Dvorec (kulatá oblast kolem bradavky) může mít různý tvar, velikost i hrubost. Zcela běžně jsou zde malé hrudky, které mění velikost podle teploty a vlhkosti.

Dvorec často mění barvu v těhotenství, kdy se typicky stává tmavším. Po porodu může bradavka znovu zesvětlit, anebo zůstat tmavá. Obojí je normální.

Ochlupení bradavek

Ženy, které mají hustší ochlupení, mohou mít chloupky pokryté i bradavky. Tyto chloupky typicky začínají růst v pubertě. Pokud vám začnou růst později, případně se změní hustota ochlupení, poraďte se s gynekologem – může jít o projev syndromu polycystických ovarií. Pokud vám chloupky překážejí, můžete je vytrhat pinzetou.

Svědění

Jestli vás bradavky či jejich okolí svědí, zkuste vyměnit prací prostředek či mycí gel. Příčinou může být i podprsenka z dráždivého materiálu. Pokud nic nepomůže, a zejména pokud je svědění doprovázeno bolestmi, může to naznačovat na nějaký zdravotní problém.

Zvýšená citlivost a bolesti

Tato záležitost je normální během menstruace. Záleží však na dané ženě, co je u ní obvyklé. Pokud se citlivost v průběhu času výrazně mění, svěřte se gynekologovi. Bolesti bradavek vás mohou trápit během kojení, zejména v začátcích.

Suché bradavky

Bradavky se stávají sušší během menopauzy, kdy tělo přichází o estrogen a kůže je tak méně pružná. Můžete se setkat i s popraskáním. V tom případě pomůže, pokud je budete mazat jemným hydratačním krémem. Pokud však máte do menopauzy daleko, změnu vlhkosti nepodceňujte.

 • Bolesti bradavek - Vše o zdraví
 • Bolesti bradavek - Vše o zdraví
 • Bolesti bradavek - Vše o zdraví
 • Bolesti bradavek - Vše o zdraví
 • Bolesti bradavek - Vše o zdraví
 • Bolesti bradavek - Vše o zdraví
 • Bolesti bradavek - Vše o zdraví

Osm příčin bolestí bradavek – Zdraví žen – 2020

Obsah

 1. Příčiny
 2. Léčba
 3. Kdy vidět lékaře

Existuje mnoho příčin bolestí bradavek, některé jsou stejně jednoduché jako alergie na prací prostředek nebo podprsenku, která neodpovídá správně. Bolest bradavek je také častým výskytem u menstruačních, těhotných nebo kojících žen.

Existují vážnější příčiny bolestí bradavek, jako jsou infekce a rakovina, takže je důležité vidět lékaře pro správnou diagnózu a léčbu.

Jako symptom se bolest bradavek liší od člověka k člověku. Někteří mohou cítit, že jejich bradavky jsou bolestné a citlivé, zatímco jiné mají pocit ostrého bolesti nebo bolesti doprovázené svěděním.

Příčiny

V tomto článku se podíváme na některé možné příčiny bolestí bradavek:

1. Tření

Bolesti bradavek - Vše o zdravíBradavky mohou být bolestné, protože jsou třením proti oděvu, zejména při sportovních aktivitách.

Tření je běžným důvodem, proč jsou bradavky bolavé. Tření může nastat v případě, že bradavky se při sportovních činnostech, jako je běh, surfování nebo basketbal, třou na košili nebo na špatně padnoucí podprsenku.

Tření na bradavku může často způsobit bolestivost a bolest v bodě. Kůže může být také suchá nebo popraskaná.

Navíc delší období cvičení znamená prodloužené období tření. Lidé, kteří jsou citliví na tření, se mohou rozhodnout přijmout dodatečná opatření, jako například nosit chirurgickou pásku na bradavkách během cvičení.

2. Infekce

Bradavky, které již byly poškozeny třením, alergickou reakcí nebo jsou popraskané nebo krvácejí, mají vyšší riziko infekce. Kojení a kojení mohou také zvýšit riziko infekce.

Je možné získat infekci kvasinek z bradavek, což je houbová infekce způsobená Candida albicans.To může být důsledkem poškození okolní tkáně, nedávného použití antibiotik nebo v případě, že osoba má v anamnéze houbové infekce.

Kvasinková infekce, známá také jako drozd, na bradavkách je často pociťována jako pálení, pálící ​​bolest, která nezmizí snižováním zdrojů tření. Bradavky mohou být jasně růžové a areola může být načervenalá nebo vločkovaná.

Mnoho kojících žen popisuje drozd jako ostrý, horké bolest bezprostředně po krmení. Známky infekce se mohou také objevit na jejich dítě.

Mastitida je možná během těhotenství, pokud mléko uvízne v jednom z mléčných kanálků. Bakterie mohou začít růst v kanálu a šířit. Tento typ infekce může způsobit otok, červenou, bolest prsu a bradavku.

Mastitida musí být léčena antibiotiky. Pokud se ponechá bez léčby, může se vytvořit absces. Každý, kdo má následující příznaky, stejně jako bolest bradavek a prsu, by měl navštívit lékaře:

 • horečka nebo zimnice
 • prsa pocit teplé na dotek
 • zčervenání kůže na prsou a bradavce
 • nepravidelné otoky prsou

3. Alergie nebo atopická dermatitida

Bolesti bradavek - Vše o zdravíKondicionér a prací prostředky mohou zhoršit stávající podmínky kůže.

Bolest a podráždění doprovázené vločkovitou, křupavou nebo puchýřlivou kůží mohou být známkou alergické reakce nebo atopické dermatitidy (ekzém).

Existuje celá řada výrobků pro domácnost, které mohou dráždit bradavky nebo vyvolat vzplanutí stávajících stavů kůže, jako je atopická dermatitida. Tyto zahrnují:

 • tělové mléko
 • prací prášek
 • mýdlo
 • pěna na holení
 • aviváž
 • parfém
 • tkanin
Zajímavé:  Havlínová Kurikulum Podpory Zdraví?

Mezi další známky alergické reakce patří červená nebo popraskaná kůže kolem bradavky a areola a přetrvávající svědění. V některých případech může dojít k vyrážce.

Místní protizánětlivý krém může léčit malé případy, ale osoba by měla mluvit s lékařem, pokud se vyrážka nebo zarudnutí zvyšuje, rozšiřuje a nereaguje na léčbu bez předpisu.

4. Sexuální kontakt

Sexuální aktivita může být další příčinou bolestí bradavek. Tření nebo sexuální aktivita, která zahrnuje bradavky, může způsobit bolestivost. Tato bolest je zpravidla dočasná a často se jedná pouze o to, že bradavky mají čas léčit.

Použití zvlhčovačů nebo chráničů vsuvky může pomoci udržet tření na minime a zabránit zhoršování příznaků.

5. Hormonální změny

Normální hormonální změny v ženském měsíčním cyklu mohou také způsobit bolest bradavek a prsu. Tyto příznaky jsou obvykle cítit v dnech těsně před začátkem období, kdy zvýšení hladiny estrogenu a progesteronu přitahuje do prsů více tekutiny a způsobuje jejich pocit otoku.

Bolest spojená s hormonálními změnami obvykle klesá, když začíná období. Pokud tato bolest trvá déle než několik dní, může žena chtít promluvit se svým lékařem.

6. Rakovina a Pagetova choroba

Některá bolest bradavek a další příznaky mohou být známkou problémů, jako je rakovina, ačkoli nádory obvykle nezpůsobují bolest. Bolest bradavek způsobená rakovinou často postihuje pouze jedno prsa a bradavku.

Pagetova choroba je vzácný typ rakoviny zahrnující bradavku, která se běžně vyskytuje vedle nádorů ve stejném prsu. Lidé s Pagetovou chorobou a rakovinou prsu mohou mít jiné příznaky, včetně:

 • zploštělou nebo obrácenou bradavku
 • nažloutlý nebo krvavý výtok z bradavky
 • svědění nebo pocity brnění
 • červená, šupinovitá, křupavá nebo šupinatá pokožka kolem bradavky a areola

Pagetova nemoc a rakovina prsu jsou diagnostikovány kontrolou postižených buněk. Zatímco Pagetova nemoc je vzácná, každý, kdo si není jistý jejich příznaky, by měl navštívit lékaře.

Bolesti bradavek - Vše o zdraví

Co je Pagetova choroba prsu?

Pagetova choroba prsu nebo bradavky je vzácný typ rakoviny prsu. Rozvíjí se v bradavce a kolem něj a obvykle signalizuje přítomnost rakoviny prsu pod kůží.

Přečtěte si teď

7. Bolest v bradavce během těhotenství

Bolest bradavek je také častá během těhotenství nebo kojení. Prsa se mohou zvětšit a bolet se. Bradavky a areola mohou ztmavnout a bolet a kolem bradavek se mohou objevit malé hrbolky.

Dobře nasazené podpůrné podprsenky mohou pomoci snížit tření a usnadnit bolestivost. Některé těhotné ženy považují za užitečné nosit podpůrnou spací podprsenku přes noc, jako je tu zobrazená. Spací podprsenky jsou také užitečné pro snížení bolesti bradavek a prsu po narození dítěte.

Chladící gelové obaly, jako jsou tyto, mohou také potěšit zapálené nebo bolestivé bradavky způsobené kojením.

8. Kojení

Bolesti bradavek - Vše o zdravíKojené matky mohou pociťovat bolest bradavek v důsledku zablokování dítěte.

Kojení je častou příčinou bolestí bradavek. To je způsobeno zejména zablokovací technikou dítěte. Pokud dítě nemá dostatek prsů v ústech, bradavka bude proti žvýkačce a tvrděmu patře. Děti by se měly hluboce zavřít na prsa s bradavkou v zadní části krku.

Pokud matka používá prsní pumpu, může to také způsobit bolest bradavek. Bolest může být způsobena přílišným nasáváním nebo použitím štítku na bradavky, který se nehodí správně. Přizpůsobením prsního čerpadla pohodlnějším nastavením a získáním správně namontovaných štítků na bradavky může pomoci snížit nepříjemné pocity.

Dítě, které začíná zuby, je dalším potenciálním příčinou bolestí bradavek, protože mohou změnit způsob, jak zablokovat a dokonce i kousnout bradavku. Žena, která kojila, se může pokusit povzbudit dítě, aby si do úst vpichlo více prsů, takže se nehubí tak snadno.

Pokud dítě přitiskne bradavku příliš silně mezi dásně a střechu úst, může omezit tok krve na bradavku. To může vést k tomu, co se nazývá vazospazmus, který je bolestivý a způsobuje, že bradavka se změnila na bílou, pak červenou a purpurovou v rychlém sledu.

Léčba

Bolest bradavek způsobená třením může být zabráněno tím, že nosíte sportovní podprsenku, hladké syntetické tkaniny nebo ochranné prostředky, jako jsou například vyrážky a chrániče bradavek. Některé krémy nebo masti mohou rovněž snížit tření.

Kojené matky se vyzývají, aby usilovaly o posouzení a péči o laktační poradce, aby pomohly svým dětem vytvořit dobré krmné návyky. Mnoho zdravotních pojištění pokrývá tuto zdravotní potřebu.

Pokud chcete koupit bradavky krémy, pak je vynikající výběr online s tisíci hodnocení zákazníků.

Bolest bradavek způsobená hormonálními změnami v menstruaci nebo těhotenství může dobře reagovat na teplo nebo bolest, jako je ibuprofen (Advil) nebo acetaminofen (Tylenol).

Rakovina prsu je často léčena chirurgií, radiací a chemoterapií. Léčba malých případů Pagetovy nemoci obvykle zahrnuje odstranění bradavky a použití radioterapie na postižené prsa. Některé případy mohou vyžadovat odstranění celé prsní tkáně.

Kdy vidět lékaře

Ve většině případů je bolest v bradavkách jednoduchá a po vyčištění příčiny se vyčistí. Kdokoli trpí přetrvávajícími příznaky, měl by svého lékaře projednat diagnózu a správnou léčbu.

Vybrali jsme propojené položky založené na kvalitě produktů a seznamte klady a zápory každého z nich, abychom vám pomohli určit, který z nich bude nejlépe pro vás. Partnerujeme s některými společnostmi, které tyto produkty prodávají, což znamená, že společnost Healthline UK a naši partneři obdrží část výnosů, pokud uskutečníte nákup pomocí výše uvedeného odkazu.

Řešení partnerů pro zdravotní péči

Obrazovka pro hladiny a hormony klíč k zdraví žen

Ženy, které chtějí jasnější představu o svém celkovém zdraví, by měly využít tento užitečný test doma. Tyto jednoduché výsledky testů můžete projednat s personálem lékaře pro ještě větší přehlednost.

Prozkoumejte bradavky: Můžete odhalit rakovinu, nemocnou štítnou žlázu i těhotenství

Foto: MaxFrost, Shutterstock.com

Prozradí na vás, že jste vzrušená nebo že je vám zima. Z bradavek ale můžete vyčíst mnohem víc. Některé signály upozorní i na nebezpečné nemoci, proto se naučte rozpoznat ty nejdůležitější.

Zatímco u prsou zkoumáte, zda jsou stále pěkně pevná a dost velká, samotné bradavky možná zbytečně přehlížíte. Naučte se všímat si jich více. Mohou být důležitým zdravotním radarem a také vám napovědí, že se blíží menstruace, nebo že jste konečně těhotná.

O tom, jak vaše prsa a bradavky vypadají, byste měla mít přehled. Díky tomu pak snadno a hlavně včas odhalíte sebemenší změnu, která by mohla znamenat případné zdravotní problémy. Myslete proto na pravidelné samovyšetření a nebojte se upozornit svého gynekologa v případě jakýchkoli pochybností.

„Při samovyšetřování nezapomínejte vyšetřit i bradavky – i kolem nich či pod nimi může být bulka,“ doporučuje MUDr. Renata Kalajová z Perfect Clinic. „Bradavky byste měly také zmáčknout, zda z nich nevytéká krev nebo zelená tekutina,“ dodává.

Nejde přitom jen o odhalení rakoviny prsu, ale i různých zánětů nebo cysty.

Jsou dny, kdy ani nevíte, že bradavky máte, ale jindy svědí a bolí? Je to přirozené, protože je ovládají hormony, jejichž hladina s menstruačním cyklem kolísá. Zkuste toho využít a vysledovat pravidelnost: prsa a bradavky zcitliví zhruba týden před začátkem menstruace, citlivost může provázet i ovulaci.

Pokud měsíčky neočekáváte, ale máte již několik dní bradavky citlivé až bolestivé, nesnesete sebemenší dotyk (i oblečení), máte pocit plných a těžkých prsou, a sledujete dokonce barevné změny (pigmentace, výraznější žíly), možná jste těhotná. Právě prsa jsou jedním z prvních signálů.

Foto: mmphotographie.de, Shutterstock.com

Pozorujte, jak se bradavky mění během menstruačního cyklu

Nekoresponduje-li citlivost s cyklem, ale trápí vás skoro pořád, zkuste změnit tělovou kosmetiku, lépe si oplachujte sprchový gel, vyzkoušejte přírodní prací přípravek, hlídejte i složení oblečení. Dráždivá může být zejména vlna, ale i syntetické oblečení.

Za problémy může být i sport, zejména máte-li větší prsa. Při aktivnějším pohybu se pohupují a otírají o oblečení, což může způsobit zarudnutí, podráždění, dokonce i mechanické odření. Investujte do kvalitní sportovní podprsenky, která nabídne potřebnou oporu i příjemný materiál.

Hormony mají na svědomí i chloupky v okolí bradavek, často silnější a tmavší než jinde po těle. Jsou dány geneticky a ovlivňuje je hladina hormonu testosteronu.

Zajímavé:  Léky Na Zlomené Srdce?

„Testosteron je pro ženy potřebný, má vliv na správnou funkci pohlavních orgánů, ale přináší i vedlejší účinky – nijak závažné, o to však nepříjemnější: chloupky,“ prozrazuje Mgr. Petra Řehořková, wellness koučka kliniky estetické medicíny Petra Clinic.

Jsou nepříjemné, nikoli však nebezpečné. Vadí-li vám esteticky, může být řešením například IPL epilace.

Začnou-li chloupky růst znenadání více, mění hustotu nebo barvu, je lepší vyšetření u lékaře – mohlo by to signalizovat onemocnění štítné žlázy, nastupující menopauzu nebo syndrom polycystických vaječníků.

Bradavky mají nejrůznější velikost, odstín i povrch. Důležité je vědět, jak vypadají běžně a všímat si změn. Suchá, zvrásněná kůže může být důsledkem dehydratace nebo nevhodné tělové kosmetiky, která vysušuje.

Hrbolky kolem bradavek jsou normální, nejčastěji jde o vlasové folikuly. Ty se mohou občas zanítit nebo se vám zde udělá pupínek podobně jako na tváři či zádech.

Zklidněte ho lokálními přípravky na akné (třeba s výtažky z čajovníku) a určitě nevymačkávejte, za dva tři dny problém odezní.

Dlouhodobější zarudnutí nebo bolestivé hrbolky konzultujte s lékařem, může jít o infekci, na kterou mohou být lepší antibiotika. Narazíte-li na tvrdou bulku, vždy spěchejte k lékaři.

I vaše prsa jsou každé trochu jiné, neznepokojujte se proto rozdílnou podobou bradavek – je-li ovšem neměnná. Jakýkoli nepřirozený růst, pigmentace, změny ve struktuře nebo rozdílné reakce na vnější podněty berte vážně. Rozdíly by mohly být způsobené nějakou překážkou v prsu – třeba cystou, tukovou bulkou, zánětem, ale i nádorem.

Máte nějaké potíže s bradavkami?

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Mám syndrom bělavé bradavky. A nedá se vyléčit

Vlastně to ani není choroba, jen soubor příznaků. Typické je právě ono zbělání bradavky způsobené křečí cév. Projevuje se silnou bolestí a pálením. Bohužel, žádná léčba prozatím neexistuje, ví se pouze to, že bolest zmírní přiložení teplého obkladu. Ale vezmu to od začátku.

Bolest začala po otěhotnění

Když jsem otěhotněla, byla jsem snad tím nejšťastnějším člověkem pod sluncem. Po pár týdnech mě začala bolet prsa. Bolest byla silná, ale trvala jen pár minut, objevila se zpravidla jednou denně. Ptala jsem se těhotných kamarádek a lékařky, je-li to běžné. Všichni mě ubezpečovali, že je to naprosto běžný příznak těhotenství a že po třech měsících bolest ustoupí.

Bohužel, nestalo se tak. Záchvaty intenzivní bolesti se prodlužovaly, přicházely častěji během dne. Ve druhé polovině těhotenství se nezřídka dostavily i šestkrát denně a výrazná bolest trvala až hodinu a půl a poté ještě několik hodin odeznívala.

Časem jsem vysledovala, že se bolest objevuje po tělesné námaze nebo vlivem chladu. Dělala jsem všechno proto, abych se jí propříště vyhnula, ale pocitu chladu se prostě nedalo zabránit. Zároveň s rozvojem tohoto syndromu jsem se totiž stala ještě zimomřivější, než jsem bývala dříve.

Zima mi byla i v Africe

Poprvé mě má zimomřivost překvapila v Tunisku. Na pláži bylo krásných třicet šest stupňů, ale mně zimou drkotaly zuby, manžel mě zabalil do ručníku, a já se stále nemohla zahřát.

A tak je to vlastně pořád. Je mi stále zima. Když přicházel podzim (ten loňský byl bohudík poměrně teplý), chodila jsem ve dvaceti stupních ve dvou tlustých svetrech a zimní bundě.

Ač jsme měli v bytě vytopeno na krásných pětadvacet stupňů, nosila jsem zimní ponožky, huňatý svetr, a když jsem jen tak seděla na gauči, zabalila jsem se ještě do deky. Ale i tak mě sem tam otřepala zima a bradavky mě opět nesmírně rozbolely.

Syndrom bělavé bradavky je způsoben stažením krevních cév. Bradavky se stáhnou, krev z nich odejde a tím získají světlou barvu. Projevuje se silnou bolestí a pálením. Bohužel, žádná léčba prozatím neexistuje. Pomáhá ale přiložení teplého obkladu.

Nejhorší ze všeho byla večerní hygiena. Jakmile jsem vypnula sprchu, naskočila mi husí kůže. Když jsem vycházela z koupelny, plakala jsem bolestí téměř každý den.

Zkoušela jsem léky i bylinky

Připadala jsem si jako mimozemšťan. Stěžovala jsem si na své obtíže u gynekoložky, zkoušela jsem různé masti, léky, bylinky, ale k žádnému zlepšení to nevedlo. Bála jsem se, že jsem nějaká divná, cítím bolest, kterou nelze léčit. Přemýšlela jsem, zda mám prsa citlivá jako všechny ‚těhulky‘ a jen to příliš prožívám, anebo zda jsem nemocná a lékařka to není schopná odhalit.

V zoufalství jsem se svěřila své mamince. Tehdy mi spadl kámen ze srdce. Maminka přiznala, že to samé prožívala během svých těhotenství i ona. Vyděsila mne sice trochu tím, že porodem bolest nezmizela a provázela ji celé kojení a v menší míře se někdy vrátí i teď, ale doufala jsem, že moje trápení porodem pomine.

V každém případě jsem si pak přestala připadat divná, protože jsem věděla, že nejsem první na světě, kdo se s něčím takovým potýká.

Bolestí jsem si rozkousala rty

Nejhorší ze všeho byla opravdu ta bolest. Byla velmi silná, dokonce horší než porodní bolesti. Když jsem byla doma, mohla jsem si dovolit kroutit se bolestí jako žížala, ale v práci, v tramvaji, ve společnosti to bylo opravdu hrozné.

Bolest byla tak intenzivní, že jsem byla během chvilky zpocená do poslední nitky, celá jsem se třásla, nemohla jsem někdy samou bolestí ani promluvit, zvracela jsem, rty jsem měla celé rozkousané, dlaně poškrábané, jak jsem bezmocně zatínala nehty.

Pořád jsem doufala, že od příštího měsíce to už přejde. Ale nepřešlo.

Pomáhá mi teplý obklad

Jako poslední naději jsem viděla porod. Věřila jsem, že potom se již bolesti zbavím. Bohužel, vypadá to, že se tohoto syndromu nezbavím nikdy.

I když po porodu přišlo jisté zlepšení. Bolest již není tak intenzivní a objevuje se méně často. Nejsem již tolik přecitlivělá na chlad, bolest pro změnu vyvolává mechanické podráždění bradavky při kojení. Nezřídka se raduji, jak miminku při krmení chutná, ale sama přitom slzím bolestí.

Nepříjemné je hlavně to, že bolest může přijít v podstatě kdykoli. I když jsem časem zjistila, že přejde snáze po přiložení teplého obkladu, je toto opatření praktikovatelné pouze doma.

No schválně, dokážete si představit, že jedete tramvají a najednou vás začne intenzivně bolet bradavka? Nelze jen tak vytáhnout prso a přiložit si na něj termofor. To se koušete do rtů, zatínáte nehty, kapesníkem stíráte kapky potu, které vám tečou po čele, lechtají na nose, pálí v očích. Věřte mi, není to nic příjemného.

Nemůžu si jít ani zaplavat

Jedním z přirozených důsledků syndromu bělavé bradavky je omezení všech aktivit, které se odehrávají mimo domov.

Nemluvím zde jen o bazénu, kam si nemohu jít zaplavat, jelikož v chladné vodě mě bolest přepadne během pár minut. Nemluvím o bruslení, procházkách zimní krajinou, večerním posezení na balkoně.

Ony úplně vystačí obyčejné návštěvy, které jsem omezila na nezbytné minimum. Nikdy si totiž nemohu být jistá, kdy a kde mne bolest potká, zda budou mít hostitelé doma dostatečně teplo, nebudou chtít vyvětrat, budou mít teplo na záchodě, kdybych si potřebovala odskočit.

A je mi trapné hodinu se ošívat bolestí, potit se, přerývaně dýchat nebo jen říct: To nic, bolí mě prsa. Ostatně, většinou mě rozbolí, hned jak vyjdu z prohřátého auta.

Doufám, že se objeví lék

Teď, co se narodilo miminko, je to už přeci jen lepší. Bradavky mne ze zimy rozbolí jen výjimečně. Konečně se mohu beze strachu osprchovat, zajít do obchodu, navštívit přátele.

Kojení však stále velmi bolí. Říkám si, zda to maličký cítí, když pije a já se zachvěji bolestí. Mám strach kojit mimo domov, protože nevím, jak se zachovat, když mě poté prsa rozbolí a trvá zpravidla půl hodiny, než jsem schopná soustředit se na něco jiného než na onu svíravou bolest.

Zajímavé:  Jaké Jsou Příznaky Onemocnění Slinivky?

Chtěli bychom mít více dětí. A já jen doufám, že brzy bude objeven lék či jiné medicínské opatření, které dokáže tento nepříjemný syndrom odstranit. Jsem si jistá, že trpících žen je jistě více. Chybí však osvěta (mezi lékaři, laktačními poradkyněmi i ženami samotnými) a hlavně účinná pomoc.

Vážení čtenáři, článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu [email protected]. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 Kč. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Čtenářka Veronika, pro iDNES.cz

Ani muži by neměli podceňovat problémy s prsy. Co všechno může způsobovat bolest bradavek?

Nemusí to být nic, ale může to znamenat opravdu závažný problém. Bolest bradavek totiž neprožívají jen ženy. Také muži by se o svá prsa měli náležitě starat a…

Nemusí to být nic, ale může to znamenat i opravdu závažný problém. Bolest bradavek totiž neprožívají jen ženy. Také muži by se o svá prsa měli náležitě starat a pokud se objeví nějaký problém, měli by jej ihned řešit s lékařem.

Existuje několik faktorů, které vedou k bolesti a zvýšené citlivosti bradavek. Dobrou zprávou je, že většinou k jejímu odbourání stačí lehká prevence či jednoduchá léčba. 

Špatné oblečení na cvičení

Tření oděvu o bradavky během běhání či cvičení je jedním z nejčastějších problémů a příčin bolestí bradavek u mužů. V horších případech se dokonce mohou objevit odřeniny či krvácení.

Problém může vzniknout během nošení přiléhavého trika, které není vyrobeno z elastických vláken. Pomoci by tedy mohlo nošení oblečení ze správného materiálu a také volnější střihy, kdy se materiál nebude o bradavky až tolik třít.

Jako prevence fungují také speciální nalepovací ochrany na bradavky.

Nové oblečení a alergie na materiál

I když nejste sportovec, může vlivem oblečení k podráždění vašich bradavek docházet, a to třeba z důvodu koupě nového oblečení či reakce vašeho těla na materiál.

Například bavlněné tkaniny, které jsou drsné a zároveň různě chemicky ošetřené, mohou vést k větší citlivosti bradavek. Zvlášť citliví jsou jedinci, kteří trpí ekzémem či alergiemi. Tento stav by se měl řešit dříve, než začnou vznikat malé bolestivé puchýřky.

Pokud jsou bradavky podrážděné, aplikujte studený obklad. Řešením může být také nošení spodního trika.

Gynekomastie

Gynekomastie znamená zvětšenou prsní žlázu u mužů. Bradavka je jakoby nafouklá, vystouplá a často se objevuje také bolest či nadměrná citlivost. Může k tomu docházet z několika fyziologických důvodů, jako je třeba nerovnováha mezi estrogenem a testosteronem.

Příčinou však může být i životní styl a nadměrné užívání léků či alkoholu. Často se gynekomastie objevuje u dospívajících chlapců a dobrou zprávou je, že většinou vymizí sama během jednoho až dvou let. Nicméně objevit se může i u dospělých.

K potlačení gynekomastie lze použít léky, ale často se řeší také chirurgicky.

Cysty

Také v prsní tkáni mohou vznikat cysty. Příčinou mohou být třeba suché či poškozené bradavky, a to z důvodu ekzému či chladného počasí. To vede k trhlinám a malým otvorům v exponované části bradavek a umožňuje vstup bakterií.

Rakovina prsu

Bolest bradavek může znamenat i velmi vážné onemocnění. Tlustá či jinak zesílená tkáň může být důsledkem rakoviny prsu. Na začátek je nutné říct, že je rakovina prsu u mužů poměrně vzácná, ale objevit se může.

Příznakem mohou být jakési hrudky na prsu, které jsou obvykle bezbolestné, ale postupem času se mohou objevit i otoky v podpaždí. V pokročilých případech se pak mohou objevovat i otevřené vředy.

Pokud tedy něco podezřelého nahmatáte, lékaře byste měli vyhledat co nejrychleji.

Zdroj: MensHealth, Shutterstock

Rakovina prsu příznaky: Výtok z bradavky, bolest prsou, bulka

Rakovina prsu je velmi dobře léčitelná. Je ale důležité přijít k lékaři včas • Autor: iStock.com

Nádorem prsu ročně onemocní asi šest tisíc žen. Hlásí se plíživě a z počátku většinou nebolí. Signály mohou být různé – od citlivé kůže přes nenápadnou bulku kdekoliv včetně podpaží až po výtok z bradavky. Proto je důležité prsa kontrolovat svépomocí – ideálně vždy po menstruaci, kdy tělo čelí nejmenší hormonální smršti. 

Postupujte pomalu a důkladně. Návod na samovyšetření najdete například na spolehlivém a praktickém webu zaměřeném na prevenci rakoviny prsu mamo.cz.

Časté příznaky:

 • Nepravidelná bradavka
 • Rozdílná velikost prsů
 • Pomerančová kůže
 • Výtok z bradavky
 • Zarudlá kůže a bolest
 • Bulka a vtažení tkáně prsu

Jak přesně tyto příznaky vypadají?

Nepravidelná bradavka

Nádor může v některých případech způsobit zploštění nebo vtažení bradavky. Může to být vidět na první pohled anebo v kontrastu s druhým prsem, jehož bradavka je zdravá – volná a pravidelná.

Oblečený nebo nahý? Jak se změní běžné situace, když sundáte oblečení?

Každý prs je jinak velký

Některé ženy mají asymetrická prsa od dospívání, drobné odchylky velikosti a tvaru jsou normální. Zbystřit (a zajít k lékaři) byste měla v momentě, kdy se jeden prs postupně zvětšuje a tuhne.

Pomerančová kůže

To, co známe z jiných tělesných partií, například ze stehen a hýždí, se může týkat i nemocného prsu. Takzvaná pomerančová kůže se na prsu vytvoří v momentě, kdy nádorové buňky zaplní drobné lymfatické cévy.

Výtok z bradavky

Jestliže z bradavky vytéká krev nebo zabarvená tekutina, na nic nečekejte a jděte k lékaři. I tento příznak totiž signalizuje nádor prsu.

Instagram jim zablokoval fotky. Také vás jejich těla pohoršují?

Zarudlá kůže a bolest

V mnoha případech se ukáže, že rudá a teplá kůže na ňadru je příznak zánětu. Může se ale jednat i o karcinom. To samé platí o viditelné a rozšířené spleti žilek a také o bolesti prsu. Způsobit to mohla hormonální změna, cvičení nebo namáhavá práce. Vyloučit nádor by ovšem měl opět lékař.

Bulka a vtažení tkáně prsu

Jestliže si nahmatáte v prsu jakoukoliv bulku nebo tuhý útvar, je to jasný signál k návštěvě lékaře. Jen ten totiž s pomocí vyšetření na mamografu (případně i ultrazvuku) dokáže určit, zda se jedná o nezhoubnou cystu, anebo o nádor. S nádorem může souviset i “vtažení” části tkáně do prsu a následný důlek. Ani to není běžný stav – kůže na zdravém prsu bývá volná a hladká.

Sedm rad, jak snížit riziko rakoviny prsu

Nebojte se mamografu

Dobrá zpráva je, že rakovina prsu je velmi dobře léčitelná. Je ale důležité přijít k lékaři včas. Ideálně tehdy, kdy ještě žádné příznaky na těle nepozorujete. I ty nejdrobnější zhoubné změny v prsu dokáže odhalit rychlé a nebolestivé vyšetření na mamografu, na které mají zdarma jednou za dva roky nárok všechny ženy nad 45 let.

Už před touto věkovou hranicí by na vyšetření měly chodit ženy, jejichž maminky, tety či sestry dříve rakovinou prsu onemocněly. S výběrem vhodného akreditovaného centra, které má s mamografií a doplňkovým ultrazvukovým vyšetřením zkušenosti, vám může pomoci praktický lékař nebo gynekolog. Nebojte se ho zeptat a požádat o radu! Seznam center najdete zde.

Jak přesně se objednat a co dělat, když na vyšetření zdarma nemáte nárok, ale rády byste ho absolvovaly za poplatek, se dočtete tady.

Zajímá vás, jak probíhá vyšetření mamografem? Čtěte zde.

Nenosit podprsenku je cool & sexy! Kdo se bez ní nestydí?

Snížit riziko rakoviny prsu pomůže zdravý životní styl a vhodná strava. Podívejte se na video, které konkrétní potraviny pomohou v boji s rakovinou.

Které potraviny pomohou v prevenci proti rakovině? • VIDEO mojezdravi.cz/iStock.com/ccmixter.org (Soda – Eighteen pieces)

Devět rad pro rodiče dětí s atopickým ekzémem

Autor: redakce Moje zdraví

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector