Bolesti chodidel – vše o zdraví

S bolestivostí chodidel se za život setká až 80 % lidí.  Ve většině případů se nejedná o nic vážného, ale trápí-li nás tyto bolesti častěji či dlouhodobě nebo jsou-li výrazné, měli bychom zpozornět. Proč se tomu tak děje a co dělat, si řekneme v dnešním článku. 

Již Leonardo da Vinci řekl, že „lidské chodidlo je stroj mistrovské konstrukce a umělecké dílo“. Podívejme se tedy na to „dílo“ podrobněji. Chodidlo se skládá z 26 kostí obalených svalovou hmotou, jež měří téměř 6 metrů.

Kromě toho se na něm nachází 107 vazů a 1,6 km žil, tepen a nervů. Pórů a potních žláz bychom na chodidle našli statisíce. Palec se skládá ze dvou kostí, ostatní prsty ze tří. Achillova pata je největší a nejsilnější šlachou celého našeho těla.

No, řekněte, neměl ten Da Vinci pravdu? A tato rozměrově nevelká konstrukce nás musí nosit celý život. A že jí tedy někdy nakládáme „pořádnou váhu“!

Bolesti chodidel - Vše o zdravíZdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Chodidla jsou základnou našeho těla

Lidské chodidlo bychom mohli přirovnat k základům stavby domu. Na kvalitních základech celý dům stojí. Pokud budou základy špatné nebo se začnou bortit, je v ohrožení i celá stavba. A stejné je to s naším chodidlem.  Lidé se v 99 procentech rodí se zdravýma nohama.

Od toho dne si je pak už jen a jen „kazí“, a do základní školy nastupuje už 35 % dětí s nějakou ortopedickou vadou. Se vzrůstajícím věkem vad přibývá ještě víc. Celých 50 % dospěláků má už s chodidly vážnější problémy.

  Nejvíce nás trápí propadlá klenba nebo vbočený palec.

Bolesti chodidel - Vše o zdravíZdroj foto: Kaspars Grinvalds / Shutterstock.com

Dětská noha potřebuje kvalitní obuv ve správný čas

U dětí je nejčastějším problémem a zdrojem bolestí, plochá noha, vyvolaná předčasným a příliš častým nošením obuvi.

Dětem dnes běžně nasazujeme botičky již v době, kdy ony samy ještě vůbec nechodí, a k nošení obuvi tedy není žádný důvod. Jejich nohu poškozujeme také tím, že je nutíme nosit celé dny nějaké boty či bačkůrky.

V neposlední řadě bývá příčinou špatného vývoje dětských nohou nevhodně zvolená obuv v době růstu nožních kostí.

Vzhledem k tomu, že dětská noha se vyvíjí až do 8 let, bylo by ideální dětem nazout první boty až v osmi letech.

Toto je ale nereálné, proto podpořme zdraví jejich nožiček tím, že je budeme nechávat alespoň pár hodin denně běhat bosé, čímž výrazně přispějeme k tomu, že do dospělosti „vyšlápnou“ zdravými končetinami.

Běháním a chozením na boso se v dětských nohou zcela přirozeně rozvíjí svalstvo, které zajišťuje stabilitu a rovnováhu celého těla.

Bolesti chodidel - Vše o zdravíZdroj foto: Angela Luchianiuc / Shutterstock.com

Bolest chodidel je vždy varováním

Co dělat, když už jsme dospělí, nohy už nějak vyvinuty máme, a poslední dobou se čím dál častěji vracíváme domů se silnou bolestí chodidel? Odpočítáváme každičký krok k domovu, jen abychom si už konečně zuli boty a hodili nohy na stůl….

Nejčastější příčinou takových bolestí je nadváha v kombinaci s plochou nohou a špatně zvolenou obuví. Tato trojkombinace je pro vaše nohy naprosto devastující.

Vzniklé bolesti jsou způsobeny trvalým stahem chodidlových svalů a bývají velmi nepříjemné a hlavně neustupující. Člověk, snažící si pomoct sám, ihned instinktivně najde na chodidle bolavou část ve snaze to „rozmasírovat“.

Ale ať tře, jak chce, úleva nepřichází a pokud ano, tak jen na chvíli. Jakmile stoupnete na zem, bolest se vrací a vy propadáte naprostému zoufalství.

Jednoduchý trik proti bolesti chodidel

Co s tím? Zkuste jednoduchý trik, který obvykle bolest poměrně rychle zklidní.

Jak na to? Vzpomeňte si na hodiny tělocviku, kdy se chodilo běhat na závodní stadion tzv. „na známky“. Běh začínal ve startovacím bloku ze zákleku. A právě o ten záklek nám teď půjde také. Jedno koleno na zemi, druhé zdvižené, rukama se opíráme o zem. A nyní nadzvedneme tělo tak, aby se ruce země už nedotýkaly, a současně zdvihneme koleno, jež se opíralo o podlahu.

Celou váhu přeneseme na přední část chodidla nohy, která se před chvílí opírala kolenem o zem. Pata zůstane ve vzduchu. Tímto způsobem protahujeme svaly nožní klenby celou naší vahou. Protáhnou se i hluboko uložené svaly, na něž bychom se masáží nikdy nemohli dostat. Po chvíli nohy prostřídáme a protáhneme stejným způsobem druhé chodidlo. Opakujeme několikrát za den.

Pokud vám toto cvičení přineslo alespoň částečnou úlevu, je šance, že si pomůžete sami. Je ale nutné se spolu s protažením zamyslet také nad svojí hmotností, nad obuví, do které denně uzavíráme své nohy a také nad případným zakoupením ortopedických vložek pro ploché nohy. Zde už by ale bylo rozumné, poradit se s ortopedem.

Ulevme chodidlům olejovou nebo hořčíkovou lázní

Svým chodidlům můžete také dopřát luxus v podobě uvolňující koupele, kdy do lavoru nalijete teplou vodu, přidáte oblíbený aromatický olejíček (doporučuji mátový, popř.

z citrónové trávy)nebo epsomskou sůl s vysokým obsahem přírodního hořčíku. Tato sůl výrazně ulevuje bolestem svalů, kloubů, hlavy, zmírňuje psychické napětí, léčí nespavost a také otoky končetin způsobené hromaděním vody v těle.

Vykoupejte v ní 2x týdně své nožky (stačí 10 minut) a jednou týdně si dopřejte i celkovou vanovou koupel v této soli. Výsledky se dostaví téměř okamžitě. Koupel těla má trvat 20 minut, do vany si přidejte 1,5 hrnku epsomské soli.

 Ovšem POZOR!!! V žádném případě vodu nepít! Vnitřně užitá totiž působí silně projímavě.

Bolesti chodidel - Vše o zdravíZdroj foto: Pearl PhotoPix / Shutterstock.com

Naše prababičky vsadily na octové zábaly

Babičky a prababičky léčívaly bolavá chodidla octovými zábaly. Bylo to v dobách, kdy neexistoval žádný Brufen ani Ibalgin a tak si musely nějak pomoct samy.

Zkusme se jimi inspirovat a poskytněme našim nohám střídavě teplé a studené zábaly, které prý spolehlivě vytahují z těla záněty. Napusťme si dva lavory vodou. Jeden hodně teplou, druhý studenou a do obou přidejme po půl deci octa. Vezměme ručník a namočme jej nejprve do teplé vody.

Přebytečnou tekutinu vymačkejme a ručníkem obalme celé chodidlo. Nechejme působit 5 minut a pak to samé udělejte se studenou vodou.

Uvolnění plosky nohou pomocí míčku

Odborně se tomu říká senzomotorická stimulace chodidel. Bude nám k tomu stačit obyčejný míček, lidově zvaný tenisák. Ten si položíme na zem, bolestivým chodidlem jej přišlápneme a přejížděním sem a tam zkusíme bolest „rozválet“.

  Pro ty otrlejší z nás, je možnost míček nahradit PET lahví naplněnou ledovou tříští a válet nohu po ledu. Chlad bolest otupí a celá procedura má ještě jeden benefit.

V případě, že vaše bolest již přechází do zánětu šlach, ledovou masáží můžete tomu předejít.

Silné a dlouhodobé bolesti řešme s lékařem

Tímto jsme se dostali k podstatně závažnějším příčinám bolestí chodidel, které již zcela neodkladně potřebují zásah lékaře. Jedním z důvodů je zánět šlach. Při něm nás bolí vějíř šlach odstupujících od paty a upínajících se na spodní stranu prstů.

Příznaky mohou být velmi specifické, od potíží připomínající bolest Achillovky, až po bolest klenby při každém došlápnutí. Tento stav dobře znají sportovci, hlavně běžci. Každý zánět by měl vidět lékař, protože jím nemusí být postiženo pouze chodidlo, ale i kotník, nárt, lýtko, koleno, kyčel a s tím si opravdu není radno zahrávat.

Takže, pokud bolest neustupuje i přes výše uvedené rady, s návštěvou praktického lékaře nebo ortopeda příliš neotálejte.

Bolesti chodidel - Vše o zdravíZdroj foto: Charly Morlock / Shutterstock.com

Důvody, proč chodidla bolí, jsou různorodé

Možností, proč nás bolí chodidla, jsou desítky. Od banálních až po závažné. Na noze může bolet kterákoliv struktura – kostmi počínaje a vazy konče, a to, že jich je tam spousta, už jsme si řekli. Trápit nás může i pata a bolest z ní se pak přenáší do chodidla.

Zajímavé:  Klíšťová Encefalitida U Psa Příznaky?

Příčinou může být malinký výrůstek na patě, lidově zvaný patní ostruha. Pokud sportujete, důvodem vašich bolestí by mohla být tzv. plantární fasciitida, kterou i lékaři někdy zaměňují s patní ostruhou.

Objevují-li se vaše bolesti více u vnitřní strany paty či celého chodidla, upozorněte na to lékaře, zvláště, jste-li běžec. Ostrou bolest způsobuje i pokles klenby při nadváze nebo při nošení nevhodné obuvi, což se týká především žen. Sportovci trpí tzv.

únavovými zlomeninami zánártních kůstek, jež mohou postihnout také ženy po přechodu. Chodidla bolí i z dráždění nervových vláken například u útlaku tarzálního tunelu nebo u Mortonova neuromu, což zní možná děsivě, ale není to nic fatálního.

V neposlední řadě mohou být bolesti vyvolané psychosomaticky nebo se mohou projevit jako vedlejší účinek některých farmaceutických léků. A to jsme ještě zdaleka nevyjmenovali všechny možnosti.

Rozmazlujte svoje nohy, nosí vás přece celý život

Nikdy nepodceňujte dlouhodobou nebo výraznou bolest nohou. Ač se to zdá být banalita, nemusí to tak vždy být.

Vaše trable mohou lékaře nasměrovat k souvislostem i s jiným onemocněním. Může to být první signál, že nám v těle něco zlobí, a díky tomu bude příčina odhalena dříve, než se z ní stane skutečný problém.

Vaše nohy si totiž zaslouží žít „jako v bavlnce“.

Krásná a zdravá chodidla do otevřených bot: S péčí začněte už teď. Jak na nejčastější potíže?

Chůze naboso v přírodě chodidlům prospívá • Autor: istockphoto.com

Chodidlo plní statickou funkci tím, že vytváří správnou oporu vzpřímenému tělu. Pokud tuto funkci neplní dobře, promítne se to do celého těla, nejčastějším důsledkem jsou pak bolesti hlavy, zad a dolních končetin. Dříve lidé chodili více bosi a prokazovali tak nohám dobrou službu.

Kromě toho nejezdili auty a většinou neměli sedavé zaměstnání. My jsme civilizovanější a za to platíme zdravotními problémy – křečemi v lýtkách, bolestmi hlavy, zad, kyčlí nebo kolen. To vše mohou mít na svědomí naše chodidla, přesněji řečeno porucha jejich statiky.

Může způsobit pokles nožní klenby, vbočený palec, kladívkové prsty a další deformity prstů na nohách.

První pomoc – domácí pedikúra

Trápí nás však i estetické vady, jako je suchá a popraskaná kůže, kuří oka, mozoly, otlaky. Tou nejjednodušší péčí, kterou chodidlům můžeme poskytnout, je pedikúra. V salonu si můžete vybrat mezi klasickou mokrou a suchou (přístrojovou, medicinální) metodou.

Pokud na odbornou pomoc nemáte čas, potom si chodidla musíte hýčkat podomácku. Co si pod tím představit? Dopřejte jim alespoň jednou týdně patnáctiminutovou koupel nejlépe s bylinkami nebo vonnou solí. Jednou za měsíc si udělejte pedikúru, při níž je zbavíte suché a drsné kůže.

Určitě nebudete používat skalpel jako pedikérky, vyhnout byste se měli i žiletkám a pemze, které mohou kůži poranit nebo narušit. Moderní pomůckou jsou skleněné pilníky, jejich výhodou je i snadná údržba, protože sklo je lehce omyvatelné.

Nepoužívají se už pouze na tvarování nehtů, ale i na zbroušení kůže.

Ploché nožky dětí: Jak je léčit a čím podpořit zdravý vývoj?

Nehty stříháme kleštičkami více dorovna, aby se zabránilo jejich bolestivému zarůstání. V otevřených sandálcích se určitě budou pěkně vyjímat nalakované nehty.

Na závěr domácí péče použijte speciální krém nebo emulzi na chodidla. Na ta byste ostatně neměli zapomenout ani při každodenní péči o tělo.

Buď je můžete natřít při ranní hygieně, nebo je večer namažte silnou vrstvou mastného krému a natáhněte na ně bavlněné ponožky.

Zdravotním problémům, jako je zborcení příčné nebo podélné klenby chodidla, můžeme předejít cvičením. Ideální je propínání špiček, tedy střídání fajfka – špička nebo kroužení kotníky. Do této péče patří také střídání teplé a studené sprchy nebo chůze po jehličí či kamíncích.

Další účinnou pomocí je masáž plosky nohy, která nejen uvolňuje napětí chodidel, ale také stimuluje reflexní zóny, kde jednotlivé části chodidla odpovídají funkci konkrétních orgánů (např. prsty na noze očím, uším, hlavě a krční páteři, pod bříšky prstů je možné stimulovat srdce, plíce apod.). Na tomto základě je postavena korejská léčebná metoda su jok.

Příjemné je i chození v písku, ale na pláži je někdy tak horký, že si můžete chodidla spálit.

  8 rad, jak na popraskaná chodidla • VIDEO iStock.com/ Markéta Tošnarová / mojezdravi.cz

Jaké nejčastější problémy chodidla trápí a jak na ně?

Zarostlé nehty:

Vrostlý nehet je velice bolestivý, proto je dobré této bolesti předejít – hrany nehtů zapilovat, nosit obuv s dostatečným prostorem pro prsty. Jestliže problém přetrvává, navštivte lékaře. Někdy je nutné tento problém řešit chirurgicky, v jiném případě pomáhají rovnátka na nehty. 

Kuří oko:

Příčinou jeho tvorby je tření nebo tlak, většinou způsobený nepadnoucí obuví. Odstranit jej může náplast na kuří oka nebo odborná pedikúra. Chránič prstů nebo chránič proti otlakům zabrání jeho vzniku. 

Mozol:

Také mozol vzniká v důsledku nadměrného tření a tlaku na chodilo v obuvi. Rozdíl je ve směrování tlaku – při podélném se objeví mozol, při kruhovém kuří oko. Mozol se likviduje buď aplikací masti, nebo pedikúrou. Prevencí je dobře zvolená obuv. 

Zdravé nohy? Vsaďte na správnou obuv a chůzi naboso v přírodě!

Puchýř:

Nepropichujte jej, ani nestříhejte, přiložte na něj náplast. Do 5 dnů by měl zmizet. Když se puchýř protrhne, je třeba ho ošetřit jako každou jinou otevřenou ránu vydezinfikovat (nejlépe Betadinem) a chránit náplastí. 

Kožní mykózy:

Tento problém způsobují mikroorganismy nebo bakterie. Kožní mykózu je třeba začít řešit co nejdříve, než stihne napadnout větší plochu. Samoléčba spočívá v aplikaci antimykotické masti – jestliže do 3 týdnů nezabere, navštivte lékaře. 

Zapařeniny:

První pomocí jsou koupele chodidel v bylinkových odvarech a jejich promazávání mastí. Prevencí je opět správná obuv a ponožky z přírodního materiálu, aby pokožka nohou mohla dýchat. Tvrdá „slupka“ na chodidlech je rájem pro plísně a bakterie. Zvláštní péči by měly chodidlům věnovat nastávající matky, jejichž nohy musejí nosit zpravidla výrazně zvýšenou váhu.

10 jednoduchých rad pro to, aby záda nebolela

Autor: Jana Nová

Proč ortopedi varují před bolestmi nohou? – Ovečkárna.cz

Přehlížíte bolesti pat po celodenním stání nebo píchání v prstech? Ortoped Tomáš Mundil varuje, že bolestivé signály nohou mohou vést k vážným zdravotním problémům.

  • Co řešíte nejčastěji v ordinaci za problémy?
  • „Lidé do mé ordinace přicházejí s tím, že je noha bolí, mají problémy v obuvi a nemohou ujít a zvládnout to, co v minulosti.“
  • V čem je většinou problém?

„Jedna třetina až polovina jejich obtíží má souvislost s chodidly. Problém je většinou v propadlé klenbě.“

Jak můžeme nad tímto problémem vyzrát?

„Propadlé klenbě můžeme pomoci správným postavením paty a do jisté míry cvičením.“ 

Mezi následky propadlé klenby patří obtíže jako bolesti pat, chodidel a vznik ploché nohy, vbočeného palce nebo patní ostruhy.

Jelikož je na tyto obtíže jednoduchá rada, která zní „cvičení, nošení správné obuvi a péče o chodidla“, připravili jsme si pro vás pár cviků, které nezaberou mnoho času a zvládnete je cvičit i sami doma, a několik doporučení.

Bolesti pat může souviset s přetížením Achillovy šlachy, patní ostruhou a zkrácením šlach nohy. Proto je důležité chodidlo protahovat.

Cvik 1: Protažení chodidla

Postavte se ke stolu nebo se zapřete mírně o zeď, tak, abyste nohy mohli volně pokrčit v koleni. Vykročte nohou vzad. Položte ji celou na zem, aby došlo k protažení Achillovky.

Nyní nadzvedněte patu co možná nejvíce nahoru, protlačte dopředu, pokrčte koleno a klesejte. Čím více je noha natažená, tím více se protahuje prostor mezi patou a prsty.

V tomto postavení mohu zahoupat na palcovou a malíkovou stranu, čímž zvětším napětí a  protáhnu přesně ty svaly, které potřebuji. 

Zajímavé:  Coldrex MAXGrip Lesní ovoce 10 sáčků – vše o zdraví

Video: www.youtube.com/cvik1

Doporučujeme pravidelné protahování svalů, masáže nohou, relaxační koupele v olejové lázni nebo sešumivými bombami do koupele, teplé obklady pro uvolnění svalového napětí. Mimo hřejivé krémy můžete využít i ponožky z ovčí vlny merino, o jejichž blahodárných vlastnostech jsme již několikrát hovořili.

Je deformitou nohy, při které se snižuje podélná klenba nožní a vzniká v různém věku. Problém s plochou nohou může vznikat od útlého věku. Následující cvik zvládnou hravě i děti. 

Cvik 2: Stoj na špičkách a na patách

Postavte se na podložku (pokud nemáte dostatečnou stabilitu, podepírejte se lehce například o stůl, zeď nebo židli před sebou) a zvedněte se na špičky, zpět na zem a naopak dozadu na paty. Střídejte výpon a pozici postavení se na paty. 

Video: www.youtube.com/cvik2

V první řadě řešíme vhodnou obuv s měkkou ohebnou podrážkou, která bude stabilizovat patu. MUDr. Vladimír Medek a MUDr. Tomáš Mundil se shodují: „Pokud je klenba propadlá, je třeba podélnou klenbu nohy podepřít ortopedickými vložkami vyrobenými z různých materiálů, aby si noha odlehčila.“

Jedná se o komplexní postižení přednoží s poruchou postavení palce. Je získanou deformitou, která může vést až k operacím. Abychom se operacím vyhnuli, je nutná prevence.

Cvik 3: Uvolňování chodidla

Propleteme prsty na rukou s prsty na nohou tak, aby palec obkroužil palec a byl v ose dlouhé nártní kosti. Snažte se roztahovat prsty od sebe a poté dělejte kroužky. Můžete dělat velké kroužky v kotníku nebo malé kroužky. Začněte směrem od sebe, poté nahoru k sobě a dolů. A palcem korigujete a srovnáváte vystouplý kloub halluxu. 

Video: www.youtube.com/cvik3

Velký vliv na vytvoření deformity nazývané také vbočený palec má špatně zvolená obuv a rozložení váhy chodidla. Je potřeba, aby nošenázdravotní obuv poskytovala dostatek prostoru pro chodidlo a hlavně pro prsty.

U nás v Ovečkárně se snažíme o takovou obuv, která je zdraví prospěšná a poskytuje dostatek prostoru pro chodidlo. Mezi tyto produkty se řadí napříkladtenisky, baleríny neboortopedické pantofle.

V ortopedii se jako konzervativní terapie používá meziprstních korektorů, a tak jako v případě ploché nohy, také ortopedických vložek.

Pokud byste chtěli vědět více o bolestech chodidel, podívejte se na náš blog, kde jsme již v našich článcích zabývali kromě problémů s chodidly i otoky nohou, vbočeným palcem (hallux) nebo tématemzdravé chůze.

Zdroj: 

Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o.

Vitalia: článek

Nemocnice Motol: www.fnmotol.cz/

Wikiskirpta: www.wikiskripta.eu/

  1. Interní medicína pro praxi: 
  2. Office yoga video 
  3. Zdraví – Euro 

Bolavé nohy: Co způsobuje haluxy či ploché nohy?

Foto: izzet ugutmen, Shutterstock.com

Nosí nás světem a spočívá na nich váha celého těla, přesto se o nohy většina lidí moc nestará. Není proto divu, že jim to zanedbaná chodidla vracejí v podobě bolestí a různých vad. Dá se problémům s nohama předcházet anebo je i účinně léčit?

Plochýma nohama či nějakou jinou deformitou chodidel trpí více než polovina dospělých. Problémy často začínají již v dětství a nakonec mohou ovlivnit celé tělo a způsobit bolesti kolen, kyčlí, páteře či hlavy.

Ploché nohy způsobuje propadlá podélná či příčná klenba, často obě najednou.

Velký vliv má dědičnost, vrozená hypermobilita (zvýšený rozsah kloubní pohyblivosti), nevhodná obuv, obouvání dítěte v době, kdy ještě nechodí, a také přetěžování (vyšší hmotnost, celodenní stání nebo velká sportovní zátěž). Propadlou klenbou trpí kosti, vazy i svaly a nohy bolí, otékají, brní a vznikají otlaky.

Že se něco děje, poznáte podle bot ochozených na zevní straně paty nebo podle otisku mokrého chodidla: zdravá ploska otiskne jen prsty, patu a vnější hranu, stopa ploché nohy ukáže i středovou část. Odborná diagnóza se dělá na podoskopu – připomíná osobní váhu a přesně odhalí, kde je problém.

Kdo chce mít klenbu v dobré kondici, měl by nosit široké boty s měkkou podrážkou, často chodit bos třeba po zahradě a možná vyzkoušet i ortopedické vložky.

Populární barefoot boty však na podporu zdravé chůze raději sami nezkoušejte: není-li noha zvyklá pracovat naboso anebo je ve špatném postavení, můžete si v nich ještě víc uškodit. „Aby pro vás byla barefootová chůze opravdu přínosem, konzultujte ji s odborníkem.

Naučíte se správnému postavení chodidla i celého těla a práci s prsty na nohou,“ radí fyzioterapeutka Lucie Kinclová z Brna.

Skvělá prevence i léčba je pravidelné cvičení: zvedejte prsty u nohou malé předměty a masírujte si chodidla míčkem s bodlinkami. Choďte po špičkách a po patách a nezapomeňte pak plosky protáhnout a promasírovat. Výborná je i chůze bosky po proměnlivém povrchu.

Foto: Motortion Films, Shutterstock.com

Pravidelné nenáročné cvičení je pro prevenci i léčbu plochých nohou zásadní

Častým problémem jsou i vbočené palce (halluxy). K jejich vzniku přispívá dědičnost, hormonální nerovnováha v klimakteriu, nadváha, přetěžování i úzké boty na vysokém podpatku. Vlivem těchto příčin dojde k povolení vaziva, noha nedrží tvar a palec se stáčí k ostatním prstům.

Vbočené palce nevypadají dobře, hodně bolí a mají vliv na rovnováhu. Pomůže rehabilitace, fyzioterapie, meziprstní korektor, bandáže či ortézy. Úlevu od bolesti přináší fokusovaná rázová vlna. Nejkrajnějším řešením je chirurgický zákrok.

„Operace znamená odstranění části základního článku palce, čímž se kloub stává nestabilním a svalová příčina zůstává.

Rehabilitace, chůze o berlích a bolestivost přitom pokračují další týdny i měsíce po operaci,“ říká Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka pražské FYZIOkliniky.

Foto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

Úzké boty na vysokém podpatku mohou náchylná chodidla pořádně zdeformovat

Nedeformuje se jen palec, ale i ostatní prsty. S věkem dochází k degeneraci vazů, šlachy se zkrátí a stahují prsty do kladívkového postavení.

K změnám dochází i v mládí kvůli špatnému postavení nohy nebo neurologickým poruchám. I tady je zásadní pohodlná obuv s prostornou špičkou, pravidelné procvičování a protahování prstů a podpora klenby.

Osvědčuje se rovnat prsty tzv. náplasťovou kličkou a různými korektory.

Chodidla postihují i problémy z přetížení.

Je-li na nohu vyvíjena příliš velká zátěž (při běhu nebo při náročných túrách), může vzniknout patní ostruha, zánět Achillovy šlachy nebo plantární fasciitida (= bolestivý zánět tkáně, která vede pod patou, větví se do celého chodidla a podporuje klenbu).

 Vše se projevuje velkou bolestí paty či chodidla – nejhorší to bývá ráno a večer, občas není možné ani došlápnout. Nezbývá než dopřát nohám delší klid a sáhnout po mastech proti bolesti. V horších případech jsou nutné obstřiky anestetikem či kortikoidem a radioterapie nebo rázová vlna.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Ploché nohy mohou způsobovat celou řadu zdravotních problémů

Problémy s chodidly se nevyplácí podceňovat.Foto: Profimedia.cz

Chodidla jsou pro lidské tělo a jeho správné fungování velmi důležitá. Přenášejí veškeré zatížení lidského těla, podílejí se na zajištění rovnováhy, stability i tlumení nárazů. O to více bychom se o ně měli starat, a to od dětství.

Správné obutí je takové, které je pohodlné, přičemž na každou činnost je dobré mít k tomu určenou obuv. Na tvrdé povrchy, na kterých se pohybujeme převážnou část dne, je ideální nosit obuv, která tlumí nárazy a podporuje obě klenby.

Ideální je nezůstávat v jedněch botách celý den a raději nohám a chodidlům ulevit přezutím se do otevřených pantoflů, nejlépe zdravotních. Noha v nich lépe dýchá a dochází i k jejímu lepšímu prokrvení.

Důležité je ale také hledět na samotné materiály. „Svrch obuvi je nejvhodnější usňový, neboť se nejlépe přizpůsobí tvaru nohy a je prodyšný. Stélka obuvi by měla být pohodlná a vyměkčená.

Podešev by měla být z flexibilních materiálů tlumících nárazy při chůzi, v její přední části v místě prstových kloubů, by měla být dostatečně prostorná, pružná a ohebná.

Zajímavé:  Jak Působí Stres Na Zdraví?

Vhodný je také výběr obuvi s malým klínkem, který vyvýší patu o cca 1-2 cm,” upozorňuje ortoped František Picek z pražského ORP centra.

Nejvhodnější a nejzdravější chůze je chodit naboso, ale na měkkém podloží, např. po písku, trávě či po malých jemných malých oblázcích. Je to přirozené a dochází tak ke správnému prokrvení nohou. „Chůze naboso na tvrdém povrchu je naopak nevhodná, neboť časem přináší komplikace v podobě zborcení nožní klenby apod.,” varuje Picek.

Podobný problém může vzniknou i u bot s rovnou podrážkou, např. balerín. Klenba chodidla v nich nedostává vůbec žádnou podporu, a může začít bolet. Stejně tak může dojít k zánětu povázky (plantární fasciitis) způsobující bolest paty.

Plantární fascie je šlacha, která spojuje patu s prsty a podporuje svaly a klenbu chodidla. Tato šlacha se chůzí v nevhodné obuvi příliš napíná, může se i přetrhnout.

Odpočinek poté poskytne jen dočasnou úlevu od bolesti paty. Pokud si bez těchto botiček nedovedete představit plnohodnotný život, lze jako jistou formu ochrany doporučit ortopedické vložky.

Uleví bolesti, stejně tak patní vycpávky.

Pozor byste si měli dát i na nošení obutí typu crocs, které spoustu lidí zaměňuje s ortopedickou obuví. Plastová obuv je vhodná pouze na zahradu či k vodě, není vhodná na celodenní nošení.

„Stejně tak na celodenní nošení není vhodná tzv. barefoot – nezpevněná jednodušší obuv bez stélky. Nosit ji je vhodné jen na přírodní povrch, jako je les, tráva, pěšiny, písek, kamínky, trávník apod.,” dodává Picek.

Deformity nohou. 1. Ploché nohy, 2. Normální chodidla, 3. Vyklenutá noha

Foto: Profimedia.cz

Jednoduché cviky pro ploché nohy
Ohýbejte, natahujte prsty na nohou, kružte jimi.
Válejte míček mezi ploskami chodidel.
Zdvihejte prsty malé předměty, pohybujte prsty po podložce, přenášejte váhu z přední do zadní části chodidla.

U dětí se klenba vyvíjí postupně – nejdříve kolem čtvrtého roku věku, kdy je noha normálně vbočená a klenba je vyplněna tukovým polštářem. Proto otisk nohy malých dětí vypadá jako plochá nožička, ale ve skutečnosti tomu tak není. Je tedy zbytečné v tomto věku řešit postavení dětských nožiček nebo vtáčení špiček.

Zhruba mezi 4.– 6. rokem života se začíná formovat podélná klenba nožní. Do té doby by se rodiče měli zaměřit hlavně na nápadnější stranové asymetrie v chůzi a dbát na kvalitní a zdravou obuv.

V boji proti plochým nohám pomáhá cvičení s míčky a válečky

Foto: Profimedia.cz

Při výběru dětské boty je důležité dbát především na správnou velikost, která se může v průběhu roku změnit až o tři velikosti. Podcenit se nesmí ani tvar obuvi, aby mělo dítě dostatečný prostor pro všechny prsty.

„Šířka obuvi musí odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů, má mít dostatečně prostornou kulatou špičku a vnitřní hrana obuvi by měla být rovná,“ upozorňuje Jana Šůstková ze společnosti Fare.

Dobré je hledět i na pevný opatek, který má za úkol udržet patní část nohy ve správném postavení, a tím napomáhat k udržení správného tvaru klenby.

Na co si dát pozor při výběru dětské obuvi

Jedná se o speciální vyšetřovací metodu, při které dochází k vyšetření plosek nohou při stoji člověka.

„Pomocí plantografie se měří tlaky přenášené z chodidel na desku se senzory, jejichž deformace se převádí na číselné hodnoty a do obrazu v barevném spektru přes počítač na monitor. Díky tomu umožňuje plantografie zjistit rozložení tlaku mezi chodidlem a podložkou,” vysvětluje primářka Michaela Tomanová z rehabilitační kliniky Infinity Clinic.

Otiskový test

Foto: ORP centrum

Nejčastější problémy s chodidly
Podélně plochá noha – kostra nohy je uspořádána do dvou klenebních oblouků – podélného a příčného. Při podélné ploché noze dochází k oploštění podélné klenby na vnitřní straně chodidla a zároveň dochází k vbočenému postavení paty. Kvůli tomu dochází ke zhoršené adaptaci chodidla na nerovnosti a nárazy, v důsledku čehož se mění zatížení kotníku, kolenních a kyčelních kloubů a ke změně postavení páteře.Děje se tak nejčastěji kvůli nedostatečně pevným vazům, nadváze či nošení nevhodné obuvi. Náchylnější jsou ale i lidé s povoláním spjatým s dlouhým stáním a sportovci. „Mezi první příznaky ploché nohy patří pocit únavy nohou, hlavně po zátěži delší chůzí a stáním, otoky a pocit těžkých nohou,” upozorňují odborníci z Podologické poradny v Havířově.Pokud se problém neřeší, mohou se objevit bolesti v oblasti kotníků, kolene či třísel.
Příčně plochá noha – dochází k ní poklesem příčné klenby, přičemž se rozšíří celá přední část nohy. Děje se tak často u žen nošením obuvi s vysokými podpatky (vyšší než 4,5 cm) s úzkými špičkami. Dochází tak k přetížení přední části nohy a zároveň nedostatečnému prostoru pro prsty nohou. Vznikají tak otlaky a deformity prstců.
Vyklenutá noha – někdy může dojít k abnormálnímu vyklenutí podélné klenby, kdy se přednoží a pata vtáčí dovnitř. Lidé tak chodí po vnější hraně. Nejčastěji se tento problém objevuje u dětí ve školním věku. Její lehčí formou je vysoký nárt, který zhoršuje výběr obuvi.Problém na sebe může upozornit i zkrácenou Achillovou šlachou, málo pružnou nohou a bolestí. Nejčastější příčinou je svalová nerovnováha.
Vbočený palec – jedná se o velmi častý problém, kde sehrává velmi důležitou roli dědičnost a nošení nevhodné obuvi – příliš úzké špičky a vysoké podpatky. Kromě tohoto problému často dochází i k poklesu a rozšíření přední příčné klenby nožní.V oblasti hlavičky první nártní kosti se vytváří kostěný výrůstek. Mezi ním a kůží pak může vzniknout tzv. tíhový váček, který může být bolestivý, navíc se zde mohou vytvářet otlaky a kuří oka.Problém se řeší pomocí speciálního cvičení, nošení obuvi s kulatou či hranatou špičkou, pomoci mohou i speciální dlahy a další korektory, které mohou zabránit zhoršení deformace nohy.
Kostěné výrůstky na patě – odborníci o nich hovoří jako o tzv. Haglundově patě. „Vzniká trvalým tlakem obuvi v místech, kde je kost kryta pouze kůží se slabou vrstvou podkoží. Dochází zde ke dráždění okostice, která se tomuto tlaku brání nadprodukcí kostní tkáně. Často se tak děje u sportovců, jejichž sport je spojen s velmi pevnou obuví, např. bruslemi,” upozorňují podologové.Pomoci mohou správně zvolené boty s opatkem, který je měkký, pružný a netlačí.
Patní ostruha – patří mezi poměrně častá onemocnění dolních končetin. Projevuje se bodavou bolestí paty, a to buď po velké fyzické zátěži, anebo hned ráno na začátku chůze po období odpočinku. Pata může být bolestivá i na dotek a může na ní docházet k otokům či k zabarvení do červena.U patní ostruhy se jedná o kostěné zpevnění úponů vazů a šlach k patní kosti. Přičemž správně by tyto tkáně měly být měkké. Ke zkostnatění tkání dochází v důsledku přetížení svalů a vazů, ale také věkem podmíněnou degenerací tkání.„Léčba patní ostruhy především spočívá v omezení zátěže, v úpravě obuvi, resp. používání speciálních vložek či podpatěnky s odlehčením a užívání protizánětlivých léků. Dobrý efekt přináší rovněž užití fyzikálních procedur, jako je laser a ultrazvuk a protizánětlivá radioterapie – léčba nízkou protizánětlivou dávkou rentgenového záření. Úlevu přináší i lokální aplikace kortikoidů k místu zánětu,” vysvětluje ortoped Tomáš Hudec z EUC Kliniky v Kladně.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector