Bolesti konečníku – vše o zdraví

Existují lékaři, jichž se bojíme především kvůli bolesti, obávaní jsou třeba zubaři. A pak ti, u nichž se stydíme, protože jde o naše intimno. Typicky to bývá třeba u žen v případě gynekologie. Návštěva proktologa je jistě velmi nepříjemná představa pro naprostou většinu z nás. A přitom asi polovina lidí jeho péči potřebuje, což dokazují výzkumy.

Proktoložka Soňa Hořínková pracuje v nemocnici TGM Hodonín. V proktologické ambulanci se někdy setkává i s pacienty, kteří přicházejí se sebemenším pocitem diskomfortu v oblasti konečníku, je jich ale málo: 

„Většina pacientů přichází s opodstatněnými symptomy – příznaky, jako je bolestivost v oblasti konečníku, krvácení nebo i pocity vlhka či svědění, mnohdy provázenými i ekzémem v této oblasti. Na druhé straně někomu trvá i roky, než se k proktologovi odhodlá.“

Galerie: Zdravé vyprazdňování probíhá ve dřepu

Bojíme se rakoviny. To nás k lékaři vyžene

Heslo „Přece nebudu na někoho vystrkovat zadnici“ je mnoha lidem vlastní. Strach a stud nedovolí odhodlat se všechno řešit včas.

Proktologům ale obecně nahrává aspoň to, že jsou v České republice screeningové programy kvůli vysokému riziku karcinomu tlustého střeva.

Pacienti jsou tak vyzývání k vyšetření, zdravotní pojišťovny zasílají vybraným lidem dokonce testy na okultní krvácení domů, nedávno se snížila i věková hranice pro screening.

„Lidé mají strach. Když častěji a pravidelně krvácejí při stolici, cítí bolest, pocit neúplného vyprázdnění a další potíže, začnou přemýšlet o rakovině. Celorepublikový screening a aktivní rozesílání sad na testy významně přispěly k tomu, že se dělá více vyšetření,“ říká Martin Kouda.

Praktik, nebo rovnou proktolog?

První cesta každého, koho trápí jakékoliv potíže s konečníkem, by měla směřovat k praktickému lékaři. Soňa Hořínková říká, že do její ambulance mohou pacienti přímo i bez doporučení. Má to ovšem své „ale“:

„Praktický lékař je ‚správce vašeho zdraví‘ a má jej globálně pod kontrolou,“ vysvětluje lékařka. „Může lépe rozpoznat souvislosti mezi problémy, které spolu mohou souviset. Chirurg proktolog je zaměřený pouze na jednu oblast. Není sice chybou jít rovnou k proktologovi, ale praktický lékař pacienta lépe nasměruje. Praktika bychom obcházet neměli.“

S praktickým lékařem může každý předem probrat, co všechno už třeba vyzkoušel během samoléčby. Ta je ostatně na poli potíží s hemoroidy klasikou.

Stud je normální

„Málokdo je tak otrlý, že by absolutně s klidem ukázal lékaři svůj řitní otvor,“ říká Martin Kouda a poukazuje na fakt, že se studem může pomoci třeba už to, že si uvědomíme specializaci lékaře. Nejenže je to pro něj běžná věc provádět vyšetření rekta, ale také počítá s tím, že nějaká míra studu je pochopitelná.

„Pocit studu a intimity musíme pacientovi takzvaně dovolit,“ říká dále lékařka. „To je samozřejmě obtížnější například ve velké nemocnici, kde jsou třeba i medici. Optimální je absolvovat první návštěvu proktologa v soukromé ambulanci lékaře.

A všichni začínáme vyšetření vlastně psychologicky. Sám jsem se třeba opakovaně setkal s tím, že žena požádala, zda by ji mohla vyšetřit moje kolegyně.

Nebo do ordinace přijdou třeba dvě kamarádky spolu, protože sama by se každá z nich hůř odhodlávala.“

Lékař by měl citlivý a šetrný přístup zaujmout automaticky už proto, aby pacient nebyl nijak duševně nebo i tělesně traumatizovaný.

Galerie: Hemoroidy – s tímhle příroda nepočítala

Typická věta: mám „tam“ problém

Před samotným vyšetřením je pro lékaře důležité cílenými dotazy získat nejen důvěru pacienta, ale především kompletní představu o příznacích, které onemocnění provázejí. Základní je údaj o délce trvání potíží a dosavadní léčbě. Následují dotazy, týkající se výskytu jednotlivých příznaků a jejich charakteristik.

„Přiznám se, že jsem poněkud alergický na větu: Mám hemoroidy,“ říká Martin Kouda. „Je to zavádějící, i když chápu, že pacient má pocit, že tím řekl vše. Většina lidí se samozřejmě nechce příliš rozhovořit a chce mít všechno co nejrychleji za sebou.“

Stejně tak je třeba připravit se na to, že častá specifikace potíží ve stylu: „Mám tam problém,“ proktologovi stačit nemůže. Jeho úkolem je nejprve soubor mnoha otázek, které jsou skutečně „na tělo“ (viz dále v boxu).

„Ptáme se, jaký je problém, zda se objevuje krev, zda je jasná, černá, mimo stolici nebo v ní a na spoustou dalších věcí,“ uvádí lékař. 

Soňa Hořínková dodává, že pro správné určení diagnózy a následně i léčby je velmi důležitá anamnéza – informace získané lékařem při rozhovoru s pacientem (nebo jeho blízkými). Rodinná anamnéza spočívá ve zjišťování informací o onemocněních v rodině.

Dále se jedná o pracovní anamnézu a osobní anamnézu, tedy pacientovy ostatní choroby, operace, úrazy, ale také užívané léky a u žen o gynekologické téma. Proktolog se navíc zajímá o fyziologické funkce, kdy se zaměřuje zejména na stolici – její konzistenci, četnost, případně příměs krve či hlenu anebo jiné změny (ve smyslu střídání zácpy a  průjmu ad.).

Následují dotazy na chuť k jídlu, eventuální hmotnostní úbytek, teploty, doprovodné obtíže s močením či gynekologické potíže u žen.

  • Kdy – při stolici, po stolici, nezávisle na stolici?
  • Kde – v okraji řiti či uvnitř konečníku?
  • Jaká – bodavá, řezavá, tupá, pulsující, pálivá? 
  • Vyskytuje se i bolest břicha a nadýmání?
  • Kdy – při stolici, mimo stolici, pravidelně, nepravidelně?
  • Jaká krev – jasně červená, tmavě červená, tekutá, sražená, černá stolice? Je krev samotná, či smíšená se stolicí?
  • Kde – na povrchu stolice, smíšená ve stolici, nebo pouze na toaletním papíru?
  • Jak intenzivní krvácení – po kapkách, prudké, stříkající, stopové?

Další informace

  • Nahmatal si nemocný nějaká zduření či hmatné útvary uvnitř a kolem řitního otvoru? 
  • Pozoruje sekreci z konečníku (hlen, hnis, pocit vlhnutí)
  • Pociťuje svědění?

Více informací k tématu hemoroidálního onemocnění najdete na konectabu.cz.

Co a jak v ordinaci

Samotné vyšetření, které pacientům předem nedá spát, probíhá nejprve pohledem.

„Pacient je vyšetřován v poloze na kolenou a loktech s prohnutím v bederní páteři s koleny mírně od sebe. U nemocných, kteří nejsou schopni pokleku, je zvolena vyšetřovací poloha na levém boku.

Lékař zahajuje proktologické vyšetření pohledem na oblast řitní krajiny, což umožní posoudit asymetrii, zduření a barvu kůže a odhalit tak přítomnost ekzému, otoku, jizev, píštělí, bradavic a trhlinek kolem řitního otvoru,“ popisuje Martin Kouda, co vše se zjišťuje.

„Základní proktologické vyšetření spočívá v tzv. digitálním vyšetření, tedy prstem s použitím rukavice a lubrikantu,“ pokračuje Soňa Hořínková.

„Během toho vysvětlím pravděpodobné pocity, jako je tlak do konečníku podobný tlaku při stolici. Další vyšetření se provádějí za pomoci tzv.

anoskopu, tedy krátké kovové nebo plastové trubičky, která lékaři umožní vizuální přehled v této části cca do několika centimetrů.“

Další vyšetření – jsou-li třeba – se pak už obvykle provádějí jindy, protože je nutná příprava pacienta, například vyprázdnění klyzmatem.

Odborná spolupráce:

Bolesti konečníku - Vše o zdraví

MUDr. Soňa Hořínková

Proktoložka, Nemocnice TGM Hodonín. Zaměřuje se na problematiku konečníku. Věnuje se převážně diagnostice a konzervativní i operační léčbě konečníkových trhlin, hemoroidálním onemocněním, zánětům konečníku atd.

Bolesti konečníku - Vše o zdraví

MUDr. Martin Kouda

Proktolog, Klinika CHIMARE. Specializuje se na diagnostiku a léčbu onemocnění konečníku a tlustého střeva. Jeho hlavním předmětem zájmu je hemoroidální onemocnění a jeho léčba moderními ambulantními metodami. Provádí operační zákroky na Chirurgické klinice 2. LF UK a FN Motol.

Jak vyzrát na hemeroidy?

Hemeroidy – většina lidí se o nich stydí mluvit. Přitom za život se s nimi setká více než třetina z nás. Jak můžeme vznik a vývoj tohoto choulostivého problému sami ovlivnit?

Bolesti konečníku - Vše o zdraví

Co to jsou hemeroidy?

Hemeroidy (odborně hemoroidy) máme úplně všichni, ale ne všichni s nimi máme potíže. Jsou to žilní pleteně uvnitř konečníku, které zde tvoří polštářkovou výplň a jsou důležité při vyprazdňování. Problém nastane, když tyto pleteně začnou otékat, zanítí se a vzniknou v nich uzlíky křečových žil. Dle místa výskytu je dělíme na vnější a vnitřní.

Vnější hemeroidy se vyskytují u konečníku a projevují se jako namodralé váčky různé velikosti.Jsou běžnější, z lékařského hlediska méně závažné a mohou se projevit dokonce i u dětí. Vnější hemeroidy zatlačit nejdou, je to vlastně krevní sraženina pod kůží u konečníku, není ji tedy kam zatlačit. Časem se sraženina vstřebá, ale po hemeroidu zůstane vytahaná kožní řasa.

Vnitřní hemeroidy se tvoří uvnitř konečníku, nejčastěji 3-4 cm od análního otvoru. V prvních fázích nebývají bolestivé, projevují se spíš krvácením při stolici. V pokročilejší fázi mohou vyhřezávat při stolici, což je velmi bolestivé.

Nejdřív se přechodně objevují na konci vyprazdňování a samy se stáhnou zpět, později se musí zpět zasunout ručně. Při nejpokročilejší fázi již zůstávají trvale vyhřezlé, což lze řešit pouze operací.

Bolest může být tak velká, že znemožní sezení, někdy dokonce i stání.

Příznaky hemeroidů

  krvácení z konečníku při stolici
  svědění a pálení konečníku
  bolest a tlak v konečníku
  komplikace při vyprazdňování (hemeroid zavází průchodu stolice)
  pocit vlhka kolem řitního otvoru

Hemeroidy v těhotenství, po porodu

Ženy se s hemeroidy nejčastěji setkají v průběhu těhotenství, typicky v posledním trimestru. Je to způsobeno tlakem miminka na dno pánevní, dochází tak k utlačení žil a zhoršenému odtoku žilní krve z pánve a dolních končetin.

Proto také nastávající maminky trpívají na otoky nohou. Pak je dobré v leže podkládat nejen nohy, ale i pánev. Konečníku dá zabrat také zvýšený tlak při samotném porodu.

V době kojení pak maminky mohou trpět zácpou. Je třeba myslet na to, že žena najednou musí pít za dva.

Je tedy nutné dostatečně zvýšit pitný režim, jinak mohou vznikat i trhlinky ve sliznici konečníku kvůli tuhé stolici.

Zajímavé:  Svrab U Koní Léčba?

Můžeme vzniku hemeroidů předejít?

Na vině je především sedavý způsob života a minimální pohyb. Ale pozor! Ne všechen pohyb nám proti hemeroidům pomůže.

Zvedání těžkých břemen či cyklistika mohou hemeroidy dokonce výrazně zhoršit. Nejsou vhodné ani sedavé sporty jako je veslování. Velmi vhodným pohybem je chůze, plavání, tenis, squash, badminton, brusle a podobně.

Úplně nejhorší pro konečník je dlouhé nepřerušované sezení, proto se každou hodinu zvedněte ze židle nebo gauče a jděte se aspoň malinko projít. Pomůžete tak nejen svému konečníku, ale i svým nohám.

Ani hodiny cvičení po dlouhém nepřerušovaném sezení to konečníku nevynahradí.Vhodná je také zdravá strava – zvýšit podíl vlákniny z ovoce, zeleniny, luštěnin, omezit cukr a bílé pečivo.

Abychom předešli zácpě, musíme také zvýšit pitný režim (vypít aspoň 2 litry tekutin denně).

Příčiny vzniku hemeroidů

  dlouhé sezení (práce, televize, cestování, na záchodě)
  nedostatek pohybu
  častá zácpa (nedostatek vlákniny ve stravě, nedostatek tekutin) či úmyslné zadržování stolice
  zvedání těžkých břemen
  obezita
  genetika – výskyt hemeroidů v rodině

Léčba hemeroidů – čím dříve, tím lépe

Hemeroidy samy od sebe bohužel nezmizí. Léčba se odvíjí od typu a stádia, v jakém se hemeroidy nacházejí. Domácí léčba se hodí jen pro lehčí stádia. Když do 3 dnů nepomůže, je nutné vyhledat urychleně lékaře. Buď můžete jít za svým praktickým lékařem nebo přímo za specialistou – proktologem, ke kterému nepotřebujete žádanku od praktika.

Při domácí léčbě se dají použít masti a čípky na hemeroidy (např. Faktu, Procto-Glyvenol, Preparation H a další).

Tyto přípravky mají v sobě zpravidla složku proti bolesti a složku hojivou, která zpevňuje cévy a zastavuje krvácení.

Mast na hemeroidy zároveň promastí sliznici konečníku, která nebude mít takovou tendenci praskat a krvácet. Masti lze použít u vnitřních i vnějších hemeroidů. Čípky jsou pak vhodné při vnitřních hemeroidech.

Dubová kůra patří mezi oblíbené babské rady. Je k dostání ve formě mastí, gelů a sypaná na sedací koupele. Smysl má ale pouze u vyhřezávajících vnitřních hemeroidů, jelikož má stahující efekt. Měla by se používat především ve formě mastí, jinak má tendenci sliznici vysušovat a ta pak může více praskat.

Jelikož jsou hemeroidy obdoba křečových žil na nohách, pomůže také dlouhobé užívání žilní výživy (tzv. venofarmaka). Ta zlepšuje pružnost žilní stěny, ovlivňuje její propustnost a zlepší tok v lymfatickém systému. Z potravních doplňků se jedná např. o Mobivenal, Diovarix či Cantalin.

Obvykle se užívá 1 tableta denně, při akutních problémech s hemeroidy se dávka krátkodobě zvyšuje až na 2 tablety ráno a 2 tablety večer. Existují také speciální doplňky stravy obsahující žilní výživu a probiotika dohromady (HemoStop).

Dobré zkušenosti jsou také s přípravkem Detralex, který je ale pouze na recept.

Důležitá je také důsledná hygiena po stolici (umytí tekoucí vodou a mýdlem). Pokud nemáme k dispozici tekoucí vodu, je vhodné použít po klasickém toaletním papíře vlhčené ubrousky či vlhčený toaletní papír. Noste prodyšné, nejlépe bavlněné prádlo.

Při pokročilejších hemeroidech je opravdu potřeba vyhledat lékaře.

Přijít k lékaři s hemeroidy včas, znamená méně invazivní zákrok, kratší dobu hojení a budete mít od hemeroidů klid na několik let.

Pro středně pokročilé vnitřní hemeroidy se dá využít některá z velmi účinných a méně invazivních metod. Mezi ty patří podvazování (tzv. Barronova ligatura, kdy se hemeroid stáhne gumičkou, sám odumře a odloučí se), kryoterapie (zmrazování), laserové odstranění a elektrokoagulace. Tyto metody lze provádět ambulantně, při lokálním umrtvení.

Vnitřní hemeroidy ve velmi pokročilém stádiu je nutno operovat klasicky, popř. laserově. Vnější hemeroidy se mohou vstřebat samy, obvykle ale po nich zůstává vytahaná kožní řasa, která poté komplikuje hygienu po stolici a může způsobovat kožní problémy.

Proktolog však vnější hemeroid může ambulantně odstranit, doba hojení je tak daleko kratší a nezůstává zbytečná kožní řasa.

Krev ve stolici neznamená jen hemeroidy

Je dobré vědět, že v zejména mladším věku krev ve stolici nemusí znamenat zrovna hemeroidy. Často se jedná o krvácející prasklinky ve sliznici konečníku, tzv. fissury.

Tyto prasklinky mohou vznikat při tuhé stolici nebo třeba říznutím ostrým zrnem z celozrnného pečiva. Jsou doprovázeny bolestí a zpravidla krví. Mohou se samy nejpozději do pár dnů zahojit. Pokud však problém s fissurami pokračuje, může časem vyústit až v dlouhodobý problém s bolestivým vylučováním stolice. Pak je návštěva lékaře nutností.

Jako pomoc při hojení análních fissur lze použít hojivé masti a čípky jako např. Proktis-M. Jako prevence příliš tuhé stolice, která fissury způsobuje a zhoršuje, se dají používat šetrná projímadla a změkčovadla stolice, což jsou glycerinové čípky a laktulóza. Ty se dají používat i dlouhobě bez vedlejších efektů a jsou nenávyková.

Zahoďte stud! (aspoň před svým lékařem)

Lidé se bohužel často odhodlají jít k lékaři až když mají velké problémy a nesnesitelné bolesti. Avšak opakované krvácení z konečníku při normální stolici je důvodem k vyšetření v každém věku.

Problémy doprovázející hemeroidy mohou totiž indikovat i mnohem závažnější onemocnění, třeba zhoubný nádor konečníku či střeva.

Vždyť i egyptští faraoni měli své „strážce konečníku“, tak proč ne vy? Neodkládejte vyšetření, Váš konečník Vám bude vděčný.

Autorka článku: Mgr. Martina Tománková

Bolesti konečníku - Vše o zdraví

Vyšetření konečníku

Vyšetření konečníku patří mezi základní vyšetřovací postupy. Lékaři umožňuje odhalit jednotlivá onemocnění konečné části tlustého střeva.

Vyšetření konečníku patří mezi základní vyšetřovací postupy. Lékaři umožňuje odhalit jednotlivá onemocnění konečné části tlustého střeva.

Při vlastním vyšetření lékař prstem přes řitní otvor vyšetří příslušnou oblast. Pravidelně prováděné vyšetření konečníku u lidí po padesátce je součástí tzv. onkologické prevence.

Onkologická prevence je soubor vyšetřovacích postupů, jejichž cílem je odhalit možný dosud nepoznaný nádor.

Proč se vyšetření provádí?

Konečník a konec tlustého střeva jsou místa oku lékaře ukrytá. Přitom tyto oblasti bývají často zdrojem různých obtíží. Proto musí lékař i tuto část těla řádně vyšetřit. K vyšetření lékař používá svůj prst, který opatrně zavádí do konečníku vyšetřovaného. Lékař má vždy rukavice a na rukavici znecitlivující mast.

Bolesti konečníku - Vše o zdraví

Kdy Vám lékař provede vyšetření konečníku?

S tímto vyšetřením se můžete setkat při preventivní prohlídce. Dále při tzv. interním vyšetření, kde je součástí celkové prohlídky. Toto jednoduché a časově nenáročné vyšetření může odhalit hemoroidy, nádor, zánět či krvácení.

Nádorové onemocnění konečníku (kolorektální karcinom) v naší populaci je nejčastějším zhoubným nádorem trávicího ústrojí a druhou nejčastější orgánovou lokalizací nádorového bujení u obou pohlaví. Výskyt tohoto onemocnění se u nás od roku 1960 trvale zvyšuje. Do roku 1989 se zvýšil počet nových onemocnění téměř třikrát a počet úmrtí více než dvakrát.

V absolutních hodnotách jsou to téměř 3 000 nových nádorů tlustého střeva a 2 600 nádorů rekta ročně. Úmrtnost na tyto nádory je relativně vysoká. V absolutních číslech to jsou více než 4 000 úmrtí ročně. Příčinou vysoké úmrtnosti je skutečnost, že prakticky polovina nádorů je zjištěna v pokročilém stadiu.

Časný záchyt tohoto onemocnění například při vyšetření konečníku zvyšuje naději na úspěšnou léčbu. Hemoroidy jsou víceméně rozšířené žíly v oblasti konečníku, které také mohou ‚tropit neplechu‘, krvácet, způsobovat nucení na stolci apod. Ale na životě pacienta neohrožují.

Konečník vyšetřují také chirurgové při bolestech břicha, kde jim toto vyšetření pomáhá určit příčinu pacientových potíží. Nakonec uvádím tzv. manuální vybavení stolice. Manuálně vybavit stolici znamená, že lékař při úporných zácpách pacientovi značně uleví tím, že stolici prstem z konečníku vybaví.

Mám se vyšetření obávat?

Vyšetření konečníku je sice trochu nepříjemné, ale je nebolestivé. Lékař bude mít na rukavici znecitlivující mast a vyšetření bude provádět citlivě. Vyšetření trvá chvilku.

Jak se mám na vyšetření připravit?

K vyšetření není třeba předchozí přípravy. Vyšetření konečníku bývá obvykle součástí celkového vyšetření. Na každé vyšetření se snažte přijít včas.

Jak vypadá vlastní vyšetření?

Položíte se na vyšetřovací stul. Stáhnete si spodní prádlo ke kolenům. Lékař Vám pokyne, aby jste se otočil na bok a dal si kolena k bradě.

Poté si navlékne rukavice a na prst nanese znecitlivující mast a opatrně Vám zavede prst do konečníku. Krouživým pohybem vyšetří stěny konečné části tlustého střeva.

Při vyšetření ležte klidně, neměňte výchozí polohu a zhluboka dýchejte. Vyšetření je nebolestivé.

Co bude po vyšetření?

Po vyšetření není nutno dodržovat nějaký speciální režim.

Kdy bude výsledek?

Pokud lékař nenalezl nějako odchylku od normálu pravděpodobně Vám řekne, že je toto vyšetření bylo v pořádku. Pokud by se mu nález nezdál, doporučí Vám další vyšetření (kolonoskopii, rektoskopii, RTG s kontrastem).

Jaké jsou alternativy vyšetření?

Konečník a konečnou část tlustého střeva, lze vyšetřit i jinými metodami – například rektoskopii, kolonoskopií, CT a RTG vyšetřením s tzv. kontrastem. Všechny uvedená vyšetření jsou prováděna jako cílená, a to vždy po předchozím celkovém vyšetření.

Vyšetření konečníku je jednoduchá metoda, která nikterak pacienta nezatěžuje a přesto může odhalit celou řadu onemocnění. Proto výše uvedená vyšetření (rektoskopii, kolonoskopií, CT a RTG) nelze povařovat za alternativní, ale spíše o vyšetření doplňková.

Zajímavé:  Meniskus bez operace - Vše o zdraví

Hemeroidy: Jak dlouho se můžete léčit sami a kdy k lékaři?

Je to podobné jako se slepým střevem. Nevíme o něm, ale když nás „chytne“, je zle. Hemoroidy bolívají opravdu hodně. Když do tří dnů nepomůžou domácí recepty, mastičky ani čípky, je třeba urychleně zamířit k lékaři.

Hemoroidy, kterým se neodborně říká zlatá žíla, trápí lidi už tisíce let. Egyptští faraoni měli dokonce speciálního doktora jmenovaného strážcem konečníku. Byl to lékař, který se měl starat výhradně o tuto část těla svého panovníka.

Léčba byla na dnešní poměry opravdu bizarní – do konečníku se například trubičkou pouštěl kouř z vonných olejů, používaly se i čípky z ovčí vlny namočené do zvířecí žluči.

První zdokumentovanou operaci prováděli doktoři v sedmnáctém století francouzskému králi Ludvíkovi XIV.

Jak vznikají hemeroidy?

Zdraví lidé mají žilní pletence, které odvádějí a přivádějí v oblasti konečníku krev, klidné, prakticky neznatelné, stejně jako ostatní žíly v těle.

Když začnou otékat a plnit se krví, nastává problém: krví naplněné žilní pletence pak vytvářejí uzly – bolestivé hemoroidy. Když se zvětší výrazněji, vyhřezávají ven z konečníku a často i krvácejí.

Bolest může být přitom tak velká, že postižený člověk nemůže pořádně sedět a někdy ani stát – částečnou úlevu přináší jen ležení na boku.

Vnitřní hemeroidy: Na vině je genetika

Viditelné, z análního otvoru vyhřezlé žilní pletence jsou v medicíně označovány jako tzv. vnější hemoroidy. Ty, které se rozšiřují uvnitř konečníku, lékaři označují za hemoroidy vnitřní.

Těmi bývají velmi často postihováni lidé na základě genetických predispozic – když jimi trpí vaši rodiče, riziko, že se budete potýkat se stejným problémem, je větší. Typickým příznakem zlaté žíly je kromě svědění a bolesti konečníku také krvácení.

Typická je jasně červená krev, kterou můžete vidět po vyprázdnění na toaletním papíře, v záchodové míse nebo jako šmouhy na stolici.

Vnější hemeroidy: Pomůže voda a vláknina

Zevní hemoroidy vypadají kolem análního otvoru jako namodralé váčky různé velikosti (nejčastěji asi jako fazole, ale můžou být i daleko větší). „Provází je většinou silné svědění a pálení, případně pocit cizího tělesa v konečníku.

Když máte štěstí, dají se mechanicky zatlačit zpátky,“ vysvětluje praktický lékař a internista Jiří Mach.

V takovém případě je pak důležité jíst hodně vlákniny a pít dostatek vody, aby byla stolice měkká a aby silným tlakem při vyprazdňování uzlíky znovu nevyhřezly ven.

Více se dočtete v zářijovém čísle Blesk zdraví, které je nyní k prodeji.

FAKTU čípky 20 kusů

Faktu čípky rychle zastavují krvácení, svědění a pálení při hemoroidech a jiných obtížích v oblasti konečníku. Mají protizánětlivý a místně znecitlivující účinek. Přípravek Faktu čípky se používá k léčbě vnitřních hemoroidů, dále při vyrážkách a svědění v oblasti konečníku a u povrchových trhlin v oblasti řitního otvoru. Čípky Faktu jsou určeny pro dospělé.

Použití čípků

Dospělí zavádějí do konečníku 2-3x denně 1 čípek po předchozím vyprázdnění stolice. Po zmírnění hlavních příznaků je možno aplikovat 1 čípek denně. Délka léčby je obvykle 2-3 týdny. Bez porady s lékařem přípravek používejte nejdéle 2 týdny. Dětem se přípravek nepodává.

Složení produktu

Léčivé látky jsou policresulenum 100 mg a cinchocaini hydrochloridum 2,5 mg v jednom čípku.

Pomocné látky jsou ztužený tuk, mikrokrystalická celulóza, koloidní bezvodý oxid křemičitý, sójový lecithin, kyselina edetová, hydroxid sodný.

Důležité upozornění

Faktu čípky obsahují tekutý sójový lecitin. Jestliže jste alergičtí na arašídy nebo sóju, nepoužívejte tento léčivý přípravek.

Balení obsahuje 20 čípků.

Registrovaný léčivý přípravek, pozorně čtěte příbalovou informaci.

  • FAKTU
  • 50 mg/g + 10 mg/g rektální mast
  • policresulenum, cinchocaini hydrochloridum
  • FAKTU
  • 100 mg + 2,5 mg čípky
  • policresulenum, cinchocaini hydrochloridum
  • Přečtěte si pozorně tuto příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.
  • Vždy používejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka.
  • Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
  • Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu
  • Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.
  • Pokud se do 7 dnů nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit s lékařem.

Co naleznete v této příbalové informaci

  1. Co je Faktu a k čemu se používá
  2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Faktu používat
  3. Jak se Faktu používá
  4. Možné nežádoucí účinky 5 Jak Faktu uchovávat
  5. Obsah balení a další informace

1. CO JE FAKTU A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Léčivou látkou přípravků Faktu mast a Faktu čípky je polykresulen a cinchokain. Přípravek Faktu rychle zastavuje krvácení, svědění a pálení při hemoroidech a dalších obtížích v oblasti konečníku. Zabraňuje vzniku zánětu a podporuje regeneraci postižené oblasti. Cinchokain způsobuje místní znecitlivění, čímž snižuje bolest a svědění v oblasti konečníku.

Faktu se používá k místní léčbě hemoroidů. Mast je určena k léčbě vnějších i vnitřních hemoroidů, čípky se používají k léčbě vnitřních hemoroidů, obzvláště jsou-li doprovázeny zánětem a krvácením. Přípravek Faktu se dále používá při vyrážkách a svědění v oblasti konečníku a u povrchních trhlin v oblasti řitního otvoru.

  1. Pouze na doporučení lékaře se přípravek Faktu používá při léčbě ran po předchozím chirurgickém zákroku v oblasti konečníku.
  2. Přípravek je určen pro dospělé.
  3. 2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE FAKTU POUŽÍVAT
  4. Nepoužívejte Faktu
  • jestliže jste alergický(á) na polykresulen a cinchokain nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).

Upozornění a opatření

Přípravek Faktu pouze zmírňuje příznaky hemoroidů, neodstraňuje však příčinu onemocnění.

O vhodném postupu léčby hemoroidů se poraďte s lékařem co nejdříve, protože některé příznaky tohoto onemocnění, zejména krvácení a bolest, mohou být příznaky jiných onemocnění, která je třeba včas léčit.

Jestliže do 7 dnů nedojde k ústupu obtíží nebo se naopak Vaše příznaky zhorší, poraďte se o dalším používání přípravku s lékařem. Při vzniku náhlých prudkých bolestí nebo výraznějšího krvácení v oblasti konečníku je nutno neprodleně vyhledat lékaře.

Další léčivé přípravky a Faktu

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat. Bez porady s lékařem nepoužívejte současně s přípravkem Faktu jiné volně prodejné léky určené k podání do konečníku.

Těhotenství, kojení a plodnost

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek používat.

Není známo, zda je přípravek Faktu vylučován do mateřského mléka u člověka, proto by matky neměly kojit během léčby. O použití přípravku Faktu v těhotenství musí vždy rozhodnout lékař.

  • Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
  • Faktu neovlivňuje schopnost řídit či obsluhovat stroje.
  • Faktu mast obsahuje butylhydroxytoluen a Faktu čípky obsahují sójový lecithin

Faktu mast obsahuje butylhydroxytoluen. Může způsobit místní kožní reakce (např. kontaktní dermatitida) nebo podráždění očí a sliznic. Faktu čípky obsahují tekutý sójový lecitin. Jestliže jste alergičtí na arašídy nebo sóju, nepoužívejte tento léčivý přípravek.

3. JAK SE FAKTU POUŽÍVÁ

Vždy používejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

  1. Použití u dospělých
  2. Faktu je určen pro dospělé pacienty.
  3. Použití u dětí a dospívajících

S použitím u dětí nejsou klinické zkušenosti, a proto se Faktu dětem nepodává. Faktu se aplikuje do konečníku/okolí konečníku po předchozím vyprázdnění stolice.

  • Faktu rektální mast
  • Není-li předepsáno jinak, nanáší se mast 2-3x denně na postižená místa, podle možnosti se vmasíruje.
  • Způsob použití

K aplikaci masti do rekta použijte přiložený aplikátor. Aplikátor našroubujte na tubu a zaveďte jej do konečníku (řitního otvoru). Tubu poté lehce stlačujte, aby mast vytékala postranními otvory na postižená místa, a současně ji vytahujte z konečníku. Lehkým otáčením tuby lze dosáhnout rovnoměrného nanesení masti po celém obvodu konečníku.

Čípky

Čípky se zavádějí do konečníku, 2 – 3krát denně 1 čípek. Čípek se nezavádí hluboko do konečníku, ale je nutno jej zavést pouze po okraj řitního otvoru tak, aby se udržel v řitním kanálu do jeho rozplynutí. Po zmírnění hlavních příznaků je možno pokračovat v léčbě dávkou 1 čípek denně. Před použitím čípek uvolněte roztržením fólie nad špičkou čípku.

Upozornění: Při použití Faktu v oblasti řitního otvoru může dojít ke zvlhčení spodního prádla z důvodu tělesného tepla. Proto se doporučuje použití hygienických vložek či ochranné vrstvy.

Délka léčby:

Délka léčby je obvykle 2 – 3 týdny. Pokud se Vaše obtíže nezlepší do 7 dnů, poraďte se se svým lékařem. Bez porady s lékařem přípravek používejte nejdéle 2 týdny.

  1. Jestliže jste použil(a) více Faktu, než jste měl(a)
  2. Jestliže jste použil(a) více přípravku, než jste měl(a) nebo při náhodném požití přípravku dítětem, vyhledejte neprodleně lékaře.
  3. Jestliže jste zapomněl(a) použít Faktu

Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku. Další dávky použijte v obvyklém čase.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se používání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře, nebo lékárníka.

Zajímavé:  Hepatitida C Nová Léčba?

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Možné nežádoucí účinky:

Méně časté: nepříjemné pocity (např. pálení nebo svědění), které jsou způsobeny léčivými látkami a během krátké doby většinou vymizí.

Velmi vzácné: V ojedinělých případech se může vyskytnout kontaktní alergická reakce. Může se projevit ve formě zánětlivého zarudnutí kůže s puchýřky, které jsou provázeny dlouhotrvajícím svěděním.

Vyskytly se velmi vzácné případy systémových alergických reakcí (např. angioedém – náhlý otok obličeje, rtů, jazyka, hlasivkové štěrbiny a/nebo krku, který může vyvolat dýchací či polykací obtíže, otok hrtanu, kopřivka po celém těle) a anafylaxe (život ohrožující alergická reakce). V takových případech musí být léčba ukončena a je nutno vyhledat lékaře.

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10 webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. JAK FAKTU UCHOVÁVAT

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí. Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce a vnitřním obalu za EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Uchovávejte při teplotě do 25° C, v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

Případné výkyvy v zabarvení masti (uvolněný tuk) a čípků (světlejší skvrny) jsou nezávadné a nemají vliv na účinnost přípravku.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Faktu obsahuje

Rektální mast

  • Léčivé látky: jeden gram masti obsahuje policresulenum 50 mg a cinchocaini hydrochloridum 10 mg.
  • Pomocné látky: makrogol, cetostearomakrogol 300, koloidní bezvodý oxid křemičitý, dihydrát dinatrium-edetátu, kyselina edetová, hydroxid sodný, butylhydroxytoluen, čištěná voda.

Čípky

  • Léčivé látky: jeden čípek obsahuje policresulenum 100 mg a cinchocaini hydrochloridum 2,5 mg.
  • Pomocné látky jsou: ztužený tuk, mikrokrystalická celulóza, koloidní bezvodý oxid křemičitý, sójový lecithin, kyselina edetová, hydroxid sodný.
  • Jak přípravek Faktu vypadá a co obsahuje toto balení
  • Faktu rektální mast je bílá mast prostá cizích příměsí v hliníkové tubě se šroubovacím uzávěrem a aplikátorem.
  • Faktu čípky jsou čípky torpédovitého tvaru světlehnědé barvy zatavené v PVC/PE fólii.
  • Velikost balení
  • Čípky 10 nebo 20 čípků.
  • Rektální mast 20 g masti, 30 g masti
  • Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
  • Držitel rozhodnutí o registraci
  • Takeda GmbH Byk-Gulden Str. 2 784 67 Konstanz Německo
  • Výrobce
  • Takeda GmbH Singen Německo
  • Tato příbalová informace byla naposledy revidována:

14. 3. 2018

sp.zn. sukls115151/2018, sukls115138/2018

Vše podstatné o hemoroidech na jednom místě

První záznamy o problémech s hemoroidy se objevují již v Chammurapiho zákoníku z Mezopotámie a starověkého Egypta.

Ten uvádí, že každý egyptský faraon měl svého „strážce konečníku“, což byl odborný lékař, který se staral o vládcovo zdraví. V případě jakýchkoliv problémů v oblasti konečníku použil strážce osvědčené metody, jak faraonovi pomoci.

Mezi způsoby léčby patřilo například: vykuřovaní útrob pomocí vonných olejů či aplikace čípků z ovčí vlny, smočených ve zvířecí žluči, které měly podpořit vyprazdňování. Jednou z prvních operací hemoroidů byl zákrok z roku 1686 provedený na Ludvíku XIV., kterého operoval lékař Charles F. Fénix.

Problémy s hemoroidy ale údajně trpěl i slavný vojevůdce Napoleon Bonaparte, který se dle některých historiků vinou tohoto onemocnění nemohl zcela soustředit na průběh bitvy u Waterloo, kterou prohrál.

Co to vlastně hemoroidy jsou

Hemoroidy mají všichni, ale ne všichni trpí na jejich onemocnění. Hemoroidy jsou, jednoduše řečeno, rozšířené křečové žíly v oblasti konečníku. Pod sliznicí konečníku se nacházejí rozsáhlé žilní pleteně, které odvádějí a přivádějí do této oblasti krev.

Takové žíly jsou v malém rozsahu přítomny v těle každého zdravého člověka. Pokud se však zvětší a natečou, mluví se o tzv. hemoroidálním onemocnění. Zdravé hemoroidy tvoří jakýsi polštář, uzavírající těsně konečník a bránící samovolnému úniku střevních plynů a stolice.

Až polovina populace však trpí většími či menšími problémy s konečníkem. Problémy s hemoroidy má až každý čtvrtý Čech, avšak jen malé procento lidí vyhledá pomoc lékaře. „Pacienti nejčastěji navštěvují ordinaci až při nesnesitelných obtížích, či když mají obavy ze závažnějšího onemocnění.

Včasná diagnóza a následná léčba přitom může pacientovy problémy výrazně ulehčit,“ říká MUDr. Vladimír Danda, primář chirurgického oddělení Nemocnice v Sedlčanech.

Vnitřní x vnější hemoroidy

Hemoroidy se rozlišují podle místa svého výskytu, a to na vnitřní ?a vnější. Vnější hemoroidy se vyskytují v okolí řitního otvoru?a málokdy dochází k jejich dalšímu rozšíření.

Možnosti jejich léčby jsou širší než u hemoroidů vnitřních – jedná se například o různé masti, sedavé koupele apod.

Vnitřní hemoroidy vznikají uvnitř konečníku a ve svých počátečních fázích nebývají bolestivé, jejich vyhřeznutí však často způsobuje velice bolestivé komplikace.

Vnitřní hemoroidy mají čtyři stádia:Stádium I. Žíly jsou lehce nateklé, může se objevit i občasné svědění.Stádium II.

Hemoroidy jsou nateklé a zasahují do análního otvoru, bývají bolestivé, při vyprazdňování vyhřezávají ven, spontánně se vracejí zpět do konečníku a mohou i krvácet.Stádium III. Dochází ke zvětšování hemoroidů, přičemž přetrvávají obtíže z druhého stádia.

?Při vyprazdňování vyhřezávají z konečníku, lze je však zasunout zpět. Stádium IV. Hemoroidy jsou trvale vyhřezlé a způsobují pacientovi silné obtíže. Například mu mohou znemožnit sezení.

Při prevenci problémů s hemoroidy je důležité dodržovat určité stravovací návyky a pravidelný pitný režim. ?

Správný jídelníček by měl obsahovat především:Vlákninu, ovoce,zeleninu,nemleté luštěniny,

100% šťávy a bylinné čaje (jitrocel, mateřídouška, fenykl, anýz, badyán, zázvor…).

  • Naopak nevhodné potraviny jsou:Cukr a cukrářské výrobky,tučné a tvrdé sýry,velké množství pečiva, strava s velkým obsahem masa
  • příliš kořeněná strava.
  • Léčba hemoroidů v rámci jednodenní chirurgie

Pokud se vaše problémy s hemoroidy dostaly do takové fáze, že je není možné léčit konzervativní léčbou (tedy bez lékařského zákroku), přichází na řadu chirurgie. Vhodným způsobem, jak problémy s hemoroidy řešit, ?je zákrok v rámci tzv. jednodenní chirurgie. Výhodou tohoto zákroku je, ?že se používají tzv.

miniinvazivní způsoby operace, umožňující výrazné zkrácení pobytu nutného na nemocničním lůžku. Tyto výkony jsou zároveň ze strany pacientů velmi dobře snášeny. Rovněž pooperační bolesti po tomto typu operací jsou mnohem menší v porovnání s klasickými operacemi.

?„Doba hospitalizace po zákroku je běžně maximálně dva dny, což usnadňuje pacientům návrat do běžného života,“ dodává MUDr. Vladimír Danda.

Rizikové faktory výskytu potíží s hemoroidy

Hemoroidy se mohou vyskytnout v jakémkoliv věku. Není výjimkou, že potížemi trpí i mladí lidé. ?

6 faktorů, které mohou zapříčinit vznik potíží s hemoroidy:1. Genetické predispozice – pokud v rodině někdo trpí problémy s hemoroidy, riziko výskytu potíží se zvyšuje.2. Obezita – na cévy v oblasti konečníku je vyvíjen velký tlak, což způsobuje zvětšení hemoroidů.3.

Špatné stravování – kořeněná a tučná jídla, potraviny způsobující tuhou stolici (například bílé pečivo) zvyšují pravděpodobnost vzniku hemoroidů.  4. Sedavé zaměstnání – pokud se sedavé zaměstnání nekompenzuje dostatečným pohybem, zvyšuje se riziko potíží.5.

Nadměrná konzumace alkoholu a kofeinu – způsobují zvýšené prokrvení v oblasti konečníku a tím ?i větší náplň hemoroidálních žil.  

6. Těhotenství – na žíly je vyvíjen nadměrný tlak a jejich cévní stěna je oslabena.

Hlavní příznaky onemocnění

Toto nepříjemné onemocnění se nejčastěji projevuje následujícími příznaky:Krvácení při vyprazdňování,svědění konečníku,hroznovité útvary kolem konečníku,bolestivost při stolici.Pokud trpíte některou z těchto obtíží, neváhejte se obrátit na lékaře.

Problémy doprovázené s tímto onemocněním mohou totiž indikovat mnohem závažnější chorobu, například zhoubný nádor tlustého střeva. Návštěvu lékaře, který vás důkladně prohlédne, neodkládejte.

„V současné době není zapotřebí obávat se bolestivého vyšetření – moderní medicína má dnes k dispozici metody, které se snaží v maximální možné míře brát ohledy na pacientův komfort,“ říká MUDr. Vladimír Danda. Proti potížím bojujte sportem

Problémy s hemoroidy mají především ti, kteří nemají dostatečný pohyb. V dnešní době je sedavé zaměstnání téměř pravidlem, a proto je důležité čas strávený v kanceláři kompenzovat správným pohybem.  Ne každý sport je však při obtížích s hemoroidy vhodný.

Nevhodné sporty při potížích s hemoroidy: Cyklistika,zvedání těžkého závaží (posilovna),

všechny sedavé sporty (kanoistika, veslování…).

  1. Vhodné sporty při potížích s hemoroidy:Plavání,kolečkové brusle,běh,
  2. tenis.
  3. Tipy pro zmírnění bolesti a svědění
  4. Opláchněte se po každé stolici nejlépe pouze čistou vodou bez mýdla či dalších přípravků,používejte vlhčené ubrousky a toaletní papír bez parfému a alkoholu,nezadržujte stolici,dávejte si střídavé studené a  teplé sedací koupele pro zlepšení krevního oběhu (např. z dubové kůry),pozor – horké koupele mohou stav zhoršit, při silných bolestech hemoroidů  konečník ledujte či sprchujte studenou vodou, pozor –
  5. u anální fisury (řitní trhlina) je naopak vhodná teplá voda.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál! Přidat komentář

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector